PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Arjantin'de 110 yıllık efsane River Plate küme düştü

Serdar Dilekoğlu
27.06.2011, 00:03
Arjantin Ligi'nin devlerinden River Plate, tarihinde ilk kez küme düştü. Lig tarihinde 33 şampiyonluğu bulunan ve 110 yıllık bir geçmişe sahip olan River Plate, Belgrano'yla deplasmanda oynadığı ilk maçı Cesar Mansanelli'nin 25, Cesar Pereyra'nın 49. dakikalarda attığı gollerle 2-0 kaybetmişti.
Rövanşta kendi sahasında River Plate maça hızlı başladı ve henüz 6. dakikada Hugo Mariano Pavone ile 1-0 öne geçti ve devre bu skorla sona erdi.
İkinci yarıda dakikalar 62'yi gösterdiğinde konuk takım adına Farri skora dengeyi getirdi.
http://www.internetspor.com/data/news/1/1309119183-2.jpg
Kalan dakikalarda ev sahibi River Plate'in gol çabaları sonuç vermedi ve bu sonuçla River Plate tarihinde ilk kez küme düşmüş oldu.
Arjantin Ligi'nde ilk kez küme düşen River Plate'in 33, Boca Juniors'un 23, Independiente'nin 14 şampiyonluğu bulunuyor.

Kaynak (http://www.internetspor.com/spor/dunyadan-futbol/arjantinde-river-plate-kumeye-gitti-82401.html?v=1309122002)

Oruç
27.06.2011, 00:05
Darısı bizimkilerin başına. Ne diyelim.

magnumm
27.06.2011, 00:06
çok saçma bir sitem var arjantinde..sırf bu yüzden boca-river derbisini izleyemeyez yaw..

Serdar Dilekoğlu
27.06.2011, 00:22
çok saçma bir sitem var arjantinde..sırf bu yüzden boca-river derbisini izleyemeyez yaw..

Evet gerçekten sistemleri çok karışık. Tek üzücü olan nokta da o.

Bana göre dünyanın en büyük derbisiydi bu maç.

Sırf taraftarların gol sevinçleri için tribünlerin ön taraflarını boş bırakıp koşmalarını izlemek bile zevk veriyordu.

DNA-TS
27.06.2011, 00:22
valla çok enteresan.bizim ligimizde böyle birşeyin olması imkansız adamlarda ligin en fazla şampiyonluk alan ligin en büyük 2 takımından biri kümeye gitti.tez zamanda geri gelir inş.

Mustafa Çolak
27.06.2011, 00:31
En Kısa Zamanda Geri Çıkması Dileğiyle..

irfan61
27.06.2011, 00:50
Dünya'nın en iyi derbisi böylece tarih oldu. :(

Özge
27.06.2011, 02:31
Vay be gitti River Plate gibi takım:)

61viya
27.06.2011, 02:41
Türkiye'de böyle bi şeyin olması imkansız görünüyor...
33 şampiyonluk!
Ve küme düşüş...

Olay vs çıktı mı, bilen var mı? Birkaç gün evvel olaylara işaret eden haberler okumuştum çünkü...

yorumsuz6117
27.06.2011, 03:06
Nasıl oldu bu iş çözemedim ligi sonlarda falan bitirdi de playoffa mı kaldı :D

OYılmaz
27.06.2011, 04:57
İnanamıyorum gerçekten.

Serdar Dilekoğlu
27.06.2011, 09:49
En son olaylar olduğu söyleniyordu ki Taraftarlar tehdit etti diye de bir söylenti vardı.

Çok karışık bir sistemleri vardı son 5 yılı göz önünde bulundurarak aldıkları puanları toplayıp çıkarıp birşeyler yapıyor.

İlk maçı 2-0 kaybetti deplasmanda kendi evinde ki maçta da 1-1 kalarak küme düştü.

Ahmet Pulusoğlu
27.06.2011, 12:00
Yok fedarasyon felan düşürmedi .Hakkıyla düştü yani.
Kaynak : Yatırdığı 3 iddaa kuponu
:)

Uzunoğlu
27.06.2011, 12:01
Züppelerin takımı River Plate güle güle :)

Beğenmediğiniz, küçük gördüğünüz Boca Juniors hala orda

Endüstriyel futbola en büyük darbe Arjantin'den geldi :)

Erbay
27.06.2011, 12:03
Biz zaten Bokajunyırslıydık ya :D

halil ibo
27.06.2011, 12:07
darısı fenerin başına...

ESER
27.06.2011, 12:26
river plate in bile kume dusmesi o ulkede futbol kulturunun ulastigi seviyenin gostergesidir. bizde siyasetin medyanin etegi altina siginip sampiyonluk kotarilir iken dunyanin en buyuk kuluplerinden biri kume dusuyor . darisi Turk futbolunun uc suluklerinin basina...

Alihan Ertürk
27.06.2011, 12:40
Dünya'nın en iyi derbisi böylece tarih oldu. :(

Boca davet eder sezon öncesi bir maç yaparlar, River da abisinin davetini kabul eder herhalde..:)

Külünkoğlu
27.06.2011, 12:52
Türkiye'de böyle bi şeyin olması imkansız görünüyor...
33 şampiyonluk!
Ve küme düşüş...

Olay vs çıktı mı, bilen var mı? Birkaç gün evvel olaylara işaret eden haberler okumuştum çünkü...
Sadece bizde imkansızdır böyle şeyler.
İtalya'da Juventus'a Milan'a ne yapmışlardı ?
Ve bu iki takım sadece kendi liglerinde değil dünyada futbol adına alınabilecek bütün kupaları almıştı.

Ne Boca ne River Plate'liyim. Dünya'da tek tuttuğum takım Trabzonspor. Ama River Plate taraftarının stad öncesi sanki bir orkestradan çıkar gibi söylediği tezahüratlar müthişti. İnşallah tekrar çıkarlar lige.

Bu arada videolardan iki tanesi. :)

http://www.youtube.com/watch?v=gIS6FVaMOPE

http://www.youtube.com/watch?v=WjiCoB1EqnY

Sacit
27.06.2011, 13:07
şok oldum, dondum kaldım..

bocalılar bayram ediyordur..

Serdar Dilekoğlu
27.06.2011, 13:35
şok oldum, dondum kaldım..

bocalılar bayram ediyordur..

Riquelme yaptığı açıklamada River ın düşmesini istemediğini belirtmişti. Tabi taraftar açısından ayrı bir olay. River lılar için çok kötü bir durum.

Kazım Uzunboy
27.06.2011, 13:43
Çok yazık oldu.

2-0 bitmiş ilk maçın rövanşında fark atarlar sanıyordum.

ESER
27.06.2011, 15:20
boca yi da river plate de sevmiyorum. bu iki takim bana fb ile gsyi animsatiyor, ben estudiantesliyim :D

Sercan Keleş
27.06.2011, 15:23
Böyle gidersek Sonumuz Bu olacak Allah Korusun

ESER
27.06.2011, 16:58
Böyle gidersek Sonumuz Bu olacak Allah Korusun

o kadar da degil.

magicyattara
27.06.2011, 17:35
Bunların lig statüsü de enteresan..açılış ve kapanış ligleri var..her devrede bir şampiyon çıkıyor..küme düşme ise oldukça enteresan..

Şampiyon da küme düşebilir!
River Plate, bu yıl Açılış Ligi'ni (Apertura) şampiyon bitirse de küme düşebilir...

Goal.com Türkiye
21 Eyl 2010 17:57:00

Arjantin Ligi'nin önemli ekiplerinden River Plate, ligde uygulanan sistemin sıkıntısını yaşıyor. Lig statüsü sayesinde her zaman farklı şampiyonlar ihtimali oluşsa da, Kırmızı-Beyazlı takım bu yıl Arjantin 1. Ligi'ne veda edebilir.

Güney Amerika'daki birçok futbol ülkesinde iki ligli sistem uygulanıyor. Uygulanan sisteme göre bir sezonda iki farklı kulüp şampiyon olabilyor. Açılış (Apertura) ve Kapanış (Clausura) olarak iki farklı ligden oluşan sistemde birbirinden farklı olarak sıralama yapılıyor. İki ligden birini birinci sırada bitiren takım ligin şampiyonu oluyor ve Libertadores Kupası'nda oynamaya hak kazanıyor.

Bunun tam tersine ise küme düşmede kuralları oldukça farklı. Üç sezonun yani altı ligin puan ortalamaları alınarak yapılan sıralamada son iki sırada yer alan takım direk olarak küme düşüyor. Sondan üçüncü ve dördüncü takımsa ligden düşmemek için play-off maçlarına çıkıyor.
http://www.goal.com/tr/news/448/g%C3%BCney-amerika/2010/09/21/2129560/%C5%9Fampiyon-da-k%C3%BCme-d%C3%BC%C5%9Febilir

River Plate'in küme düşme korkusu yaşayacağı geçen seneden belliymiş..öyle karmaşık bir konu ki üstte ki haberi yapan bile anlatamamış olan biteni..

"İki ligden birini birinci sırada bitiren takım ligin şampiyonu oluyor ve Libertadores Kupası'nda oynamaya hak kazanıyor. "
Peki diğer birinci olan takım ne oluyor..:)

macuka
27.06.2011, 18:22
iyi olmus... Arsenal de sarandi varken riverda kimmis:)

Cem Akyüz
27.06.2011, 21:36
İnşallah kümeye düşer River Plate

ilhan
27.06.2011, 22:23
Ben acemi birliğindeyken birisi arasa ve bunu söylese ona gülerdim, hadi len derdim. Ama bizzat şahit oldum. Ultima Online dönemlerimizde role play'i çok severdik. role play'ın kısaltması bana hep river plate'i hatırlatırdı.

role play fantasy'ler gibi fantastik bir son ile küme yolu tutan bir River Plate..
Gerçek dünya bu olsa gerek. Ve gerçek fantazi.

Mollasalihoğlu
27.06.2011, 23:16
beter olsunlar.. :D

Oruç
28.06.2011, 12:33
İnşallah kümeye düşer River Plate

Süpersin Cem.

:D

Badaloğlu
28.06.2011, 13:48
boca yi da river plate de sevmiyorum. bu iki takim bana fb ile gsyi animsatiyor, ben estudiantesliyim :D

Küme düşmeyen üç takımdan biriydi River Plate. Diğer iki takım Boca ve Estudiantes... Arjantin'de bu sistem devam ettiği müddetçe küme düşmeyen bu iki takımda küme düşebilir. Çokta sevinme Eser:)

Bu River, zenginlerin takımı değilmiydi?

Serdar Dilekoğlu
28.06.2011, 13:56
Küme düşmeyen üç takımdan biriydi River Plate. Diğer iki takım Boca ve Estudiantes... Arjantin'de bu sistem devam ettiği müddetçe küme düşmeyen bu iki takımda küme düşebilir. Çokta sevinme Eser:)

Bende zenginlerin takımı diye biliyorum abi derbinin tanımı da öyleydi zenginler ve fakirlerin mücadelesi.

şimdi geriye bir derbi kaldı: Glasgow-Celtic

ESER
28.06.2011, 14:06

river plate in lakabi los milioneros sanirim. brezilyadaki flumunense gibi elitist takilan cakirli milyonerler yani:) los milioneros oldu fos milioneros :)

OYılmaz
28.06.2011, 15:00
River Plate zenginlerin takımı olarak biliniyor tam hoş ama ayrım artık geride kaldı. Artık burjuvazisi zengini de Boca'yı tutuyor bu zenginlerin takımı sıfatı bu rekabetin başladığı ilk yıllardan 80'li yıllara kadar sürdü şu an hiçbir fark kalmadı bana göre bu rekabet öylesine güçlüdür ki 93 yılında galiba yanlış bilmiyorsam River Plate'li 2 taraftarın öldürülmesiyle Boca'lılar ve medya şöyle bir yorum yapmış eşitlik sağlandı. O zengin fakir ayrımı Boca'nın ve River Plate'nin kurulduğu ilk yıllara rastlar. Boca'yı işçiler kurar. River Plate'yi İngiliz kolonisinin 2 takımının birleşmesiyle doğar. Yani sadece kağıt üzerindedir o ayrım taraftar profiline bakarsak 2 kulüpte de her türlü taraftar profiline sahip. Hatta sözde kapitalizm düşmanı Boca, Nike sponsprludur. Adidas sponsorlu River Plate'le bile orada rekabet halindedir. Bizdeki gibi galatasaray'lının fener'li arkadaşı olması durumu Arjantin'de pek görülmez bu rekabeti anlatmak için sayfalar dolusu yazsan bitmez.

Konu bu değil aslında ama ben, River Plate sempatizanı,hayranı,taraftarı nasıl sıfatlandırırsanız sıfatlandırın River Plate'nin düşmesine en çok üzülen ben değil, Boca taraftarı olmuştur. Ülke ekonomosinin insanları fırtına gibi sürüklediği ortamda tek eğlence,sinirlerin boşaltıldığı,insanlarının özgürlüklerinin en çok futbol platformunda dile getirdiği bir ülkede en çok üzülen Boca taraftarlarıdır diyorum. Ne sarı mavisiz kırmız beyaz olur. Ne de kırmızı beyazsın sarı mavi olur. Buenos Aires'te birbirini tamamlayan, en nefret edilen sadece 4 renk bu olsa gerek. Son sözüm ne üzül ne sevin Boca..

Sibel
28.06.2011, 16:19
Futbol bu ne olacağı belli olmuyor.
Taraftarlarının durumu abarttığını düşünüyorum.
Seneye tekrar çıkar olur biter:)

bahadır2561
28.06.2011, 20:09
beter ol river

amatör kümeye kadar yolun var :D

Ömer Yüce
28.06.2011, 20:16
Var mı kıyak oyuncuları :)

Cem Akyüz
28.06.2011, 22:09
Zengin züppe takımı hakettiği yerde sonunda.Her zaman Boca Juniors ulan :)

Mustafa ÖZDEMİR
29.06.2011, 21:52
garip bir sistemleri var...

Legolas77
09.10.2011, 20:44
adamlar ligten düştü ama federasyonları statüyü degistirdi küme düşme yok artık arjantinde river in geri gelişini hızlandırmak icin yaptılar bunu vay anasını vay

pazarkapılı
09.10.2011, 23:31
river maradonanin elinin tersiyle ittigi takim....

boca maradonanin oynamak icin can attigi takim....

boca....