PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Atilla Alp Bölükbaşı l Fotoğraf Sanatçısı

Burçak
26.06.2011, 20:31
http://www.akcaabathaber.com/images/news/9489.jpg
Hobi olarak başladığı fotoğraf çekmeyi 34 yıldır sürdüren fotoğraf sanatçısı Atilla Alp Bölükbaşı, doğadaki su damlalarını yansıtan fotoğraflarından oluşan 15. kişisel sergisi "Su Perisi"nin hazırlıklarını tamamladı.
Örümcek ağında gördüğü yansımayla damlaların fotoğraflarını çekmeye başlayan sanatçının arşivinden seçtiği 85 eserinin yer alacağı sergi, Beyoğlu Belediyesi Sanat Galerisi'nde fotoğraf severlerle buluşacak.

Akçaabat'ta dünyaya gelen 47 yaşındaki Bölükbaşı, 13 yaşındayken fotoğrafa ilgi duymaya başladı ve evinin çatısında karanlık oda oluşturdu. Siyah beyaz çektiği fotoğraflarını kendisi tab ederek fotoğrafçılığa başlayan Bölükbaşı, başta Trabzon ve Karadeniz yöresi olmak üzere Türkiye'nin birçok yöresinde çektiği fotoğraflardan oluşan çok zengin bir arşive sahip oldu.

Fotoğraflarını birçok karma sergide görücüye çıkaran Bölükbaşı, 2002 yılından bu yana Trabzon, İstanbul, Ankara, İzmir, Konya ve Niğde'de toplam 14 kişisel sergi açtı. Son 6 sergisini sadece damlaları konu aldığı "Su Perisi" başlığıyla açan Bölükbaşı, 7. Su Perisi sergisini 28 Haziran'da Beyoğlu Belediyesi Sanat Galerisi'nde fotoğraf severlerin beğenisine sunacak.

Kendisini tanıdığı andan itibaren sanatın içerisinde olduğunu ifade eden Bölükbaşı, "İlkokul yıllarında iyi bir gözlemci olduğumu fark etti. İlk şiirimi yazdığımda 9 yaşındaydım. Sonra ortaokul, lise derken birçok şeyi biriktirdiğimi ve yazdığımı fark ettim. Bu arada 13 yaşında Almanya'dan gelen fotoğraf makinesiyle bambaşka bir alan daha oluştu hayatımda" dedi.

http://www.akcaabathaber.com/images/other/su-perisi.jpg

Doğadaki su damlalarıyla tanışmasının tesadüf sonucu olduğunu belirten Bölükbaşı, şöyle devam etti: "Karadeniz yaylalarından birinden bir organizasyona yetişmek için hızla inerken, çitlerin arasında örümceğin kurduğu ağda müthiş bir yansıma gözüme ilişti. Durdum, gözledim ve muhteşem bir dünyanın varlığını keşfettim. Bir kare çektim ve sonrasında da suyun izinde yürümeye karar verdim. Damlaların Kocaman dünyasında o kadar güzel öyküler ruhumu okşadı ki bir tutkuya dönüştü. "

Sergisinin, on binlerce damlanın arasından gelen bir paylaşım olduğunu anlatan Bölükbaşı, "Türkiye'de damlalarla bu kadar yakından dostluk kuran bir başkası var mı bilmiyorum. Bu çok farklı bir dünyada yaşamak gibi bir şey" diye konuştu.

Fotoğrafın iyi bir okul, hep öğreten ama hiç mezun etmeyen bir sanat dalı olduğunu vurgulayan Bölükbaşı, "Yaptığım çalışmalar ayrı bir zevkti ama benim için önemli olan yapacağım çalışmaların bende uyandırdığı heyecan. Çünkü fotoğraf her geçen gün kendini geliştirir ve siz onun peşinde koşarsınız" dedi.

Özel kıyafetlerle yağmur sırasında ve yağmurdan sonra doğaya çıktığını ve damlaların tabiatla buluşmasını kaydettiğini dile getiren Bölükbaşı, objektifine yansıyan muhteşem kareleri "Zamanında olmam gereken yerde olduğum için bu kareleri yakalayabiliyorum" sözleriyle yorumladı.

Bölükbaşı'nın, fotoğraflarının yer aldığı birçok kitabı ve bazı kentlere özel hazırladığı yayımları da bulunuyor.

http://www.akcaabathaber.com/images/other/su-perisi1.jpg

Cengiz Çubukcu
26.06.2011, 21:03
kendisiyle 2 sene önce Ankaradaki Her yönüyle Trabzon etkinliklerinde tanışmaya çalışmıştım, artistin teki!!! sanatçılığını bilemem....

LazAnisT
28.06.2011, 20:42
Atilla bey gerçek meslegine dönmüş ve isabet olmuş.Serginin açılışı bugündü gidemedim ama mutlaka başka birgün gideceğim.

Sibel
28.06.2011, 21:15
kendisiyle 2 sene önce Ankaradaki Her yönüyle Trabzon etkinliklerinde tanışmaya çalışmıştım, artistin teki!!! sanatçılığını bilemem....
Abi Allah da seni güldürsün. ççç

Cengiz Çubukcu
28.06.2011, 21:30
Abi Allah da seni güldürsün. ççç

o zaman Trabzonspor dergisinin editörüydü, fazla ilgiden bunaldı herhalde :)

magicyattara
29.06.2011, 00:04
İsmini yıllardır duyduğum bir fotoğraf sanatçısı..Akçaabat'ta yaşıyor..sanırım "Anılarla Trabzon" adında bir eski Trabzon fotoğraflarını yayınladığı bir kitabı da var..
Trabzon'dan böyle önemli bir fotoğraf sanatçısının çıkmasını çok önemsiyorum..

Cengiz hocam biraz ağır olmadı mı..

Cengiz Çubukcu
07.09.2011, 16:45
İsmini yıllardır duyduğum bir fotoğraf sanatçısı..Akçaabat'ta yaşıyor..sanırım "Anılarla Trabzon" adında bir eski Trabzon fotoğraflarını yayınladığı bir kitabı da var..
Trabzon'dan böyle önemli bir fotoğraf sanatçısının çıkmasını çok önemsiyorum..

Cengiz hocam biraz ağır olmadı mı..

biraz ağır oldu galiba, kendisiyle bir gün tanışıp özürümü dileyeceğim :)

Kadir Yeter
05.03.2013, 21:52
Atilla Alp Bölükbaşı Fotoğraf Sanatçısı

... ve şair.

Akçaabat eski fotoğrafları ile süslediği güzel bir şiir kitabı var.

Arşivimde...

Kadir Yeter. 05.3.2013

Kadir Yeter
05.09.2013, 20:15
http://img844.imageshack.us/img844/1286/nu7d.jpg

Fotoğraf: Kadir Yeter. 05.9.2013- TRABZON.