PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : 2011-2012 Trabzonspor Beklentiler ve Değerlendirmeler

M.S.SOFU
25.06.2011, 11:45
Öncelikle forum yönetiminden ricam bu başlığın lig başlayınca kendisini kapatması.

Sözlerime takımın incelemesiyle başlayacağım.Şenol hocanın daha önce oynatmış olduğu 4-3-3 sisteminden hareketle bu inceleme yapılmıştır.
Bazı maçalrda 4-2-3-1 şeklinde oynasakta artık takımda-nihayet- bir forvet arkası kalmadığı için-yada ben öyle ümit ediyorum- bu taktiği oynamamalıyız.

Kale onur/tolga/bora
takımın en sıkıntısız bölgelerinden gözüküyor,takviye yapılmaması gereken bir kaç bölgeden biri.

Sağ bek:serkan/tayfun/barış ataş
belki genç bir yedek gerekebilir.serkan sakatlandığı zaman çok büyük sıkıntılar çekiyoruz bu bölgede.barış ataş sürekli maç kondisyonu olmadığından,tayfun cora ise taraftar baskısı ve çekingen oyunu nedeniyle gerekli verimi veremiyor.
genç bir yedek ideal olabilir.
bu konuda göksu alhas'ın neden burada değerlendirilmediği kafamı karıştıran sorulardan

sol bek piotr/ferhat/cale/eren-twitter açıklamasına göre-
normalde bu mevkiinin asıl oyuncusu cale ve her takımda olduğu gibi en çok aksayan kanatlarımızdan biri.
buranın neden aksadığına dair tartışmalar süre dursun ben sol bek mevkiinde yabancı hakkının kullanılmasına karşıyım.
burada yer alan piotr brozek bu kanadı idare edebilir.bir sakatlık durumunda ferhat ın nasıl oynayacağını bilmiyoruz.ferhat ın zayıf fiziği bir dezavantaj oluşturuyor ikili mücadelelerde.
benim tavsiyem bu bölgeye inatla hasan ali kaldırımın alınması yönünde.
twitterdan açıklama yapan eren in ise nasıl oynadığını bilmediğimizden bir yorum yapamıyorum.

stoper:giray/glowacki/mustafa/aykut
bu mevkiiye bir yabancı transferi konuşuluyor.
evet bu mevkiiye bir yabancı gerekebilir ancak bu alınacak adam bizim oyuncularımızdan üstün olmalıdır.
yani celutska transferi konuşuluyor ama ben o adamın mustafa dan daha iyi oynayacağını düşünmüyorum.
şu an transfer sürecinde aykut'u da almamızla beraber burada bir rahatlık gözükse de glowackinin sezonun yarısını sakat geçireceğini düşünürsek bir takviye lazım olabilir.
bir çok arkadaş kemal tokak ı istiyor.
ben izlemedim şahsen,ama arkadaşların scout yetilerine güvenerek kemalin buraya transferine karşı olmadığımı belirteyim.
burada önemli olan kendisine çok güvendiğimiz giray'ın sezon boyu performansının ne olacağıdır.
bana kalırsa giray bu mevkiyi rahat bir şekilde kaldıracak bir oyuncu.

önlibero/3 lüde defansif orta saha:zokora/barış ataş/aykut akgün/sezer badur/barış özbek:
orta saha takımın en çok alternatifi olan bölgelerinden birisi.buraya transfer şu an lüks olur.
zokora transferinin takıma çok faydası olacak gibi duruyor.
barış özbek transferi bence çok gereksizdi.
sezer badur un ise gönderileceğini düşünüyorum
barış ataş ise takımda kalmalı.
aykut'tan daha kaliteli bir isim olarak görüyorum barış ı.
zannedersem mevkii tercihinde aykut stoper olarak değerlendirilir.

orta ikili(box to box mc ve oyun kurucu olarak geçen mevkiler) :adrian/colman/sercan/engin/alanzinho
burasıda alternatifi bol olan bir mevkii.
çok sıkıntı olacağını düşünmüyorum
mevcut kadromuz ile orta sahada bir sezonu sıkıntı görmeden tamamlayabiliriz
oyuncuların kalibresinin ve yeteneklerinin yeterli olduğu görüşündeyim.

forvetsel :) sağ açık: burak/filho/m.çakır/pawel/alanzinho
burak'ın performansının düştüğü zamanlarda ona yedek olabilecek kapasitede bir genç olsa iyi olurdu ama bu mevkii de de seçeneklerimiz oldukça bol.
sıkıntı olmaz.

forvetsel :) sol açık: filho/eren/burak/pawel/alanzinho/engin
burada sıkıntı olmayacağını düşünüyorum.
filho nun arkasında bence 2. oynayacak futbolcu eren olmalı ki eren her zaman performansını yüksek tutmalı,oyuna girip oyunun kaderini etkilemeli.

forvet: halil/filho/burak/pawel

sıkıntı olmayan bir mevkii.mevcut kadro buranın yükünü kaldıracaktır.
asıl olarak forvet oynayan halil ,filho,pawel isimleri bana güven veriyor.
geçen senelerde sağ açıktan bozma forvet burak'ın burada oynamasındansa burak'ın maksimum performansı verdiği sağ açıkta kalıp,asıl işi forvet olanların bu mevkiide olması güzel.

sonuç,sezona ve geleceğe dair bir değerlendirme:

belki bir çok arkadaşımız bana kızacak ama ben bu sezon açıkçası takımdan pek bir şey beklemiyorum.
şöyle ki çok fazla oyuncu gitti geldi,oyuncuların arkadaşlarını ve oyun tarzlarını tanıması zaman alacak,ne kadar şenol hoca faktörü olsa da bunun lig başına yetişeceğini düşünmüyorum.
sezonun ortasına doğru takım oturacaktır.
bu bağlamda bu sezon gerçekçi olalım ve takımımızı gerçek bir taraftar gibi destekleyelim.

burada gerçek taraftar olgusunu tanımlamak gerek;bu bağlamda gerçek taraftarın takımını destekleyen,ona cesaret veren,ileriye iten,hata yaptığında sırtın dayayabielceği bir dayanak,güvence, olduğunu söyleyebiliriz.

bu noktada yönetimin kombineleri yine valiliğe ve belediyeye vermiş olması yine o çekirdekçi kitleyi stada taşıyacak ve bir takım daha kurulmadan yıkılmış olacak.
bu karanlık zihniyet para verip oyuncu almasını çok iyi bilmesine rağmen,asıl taraftarın niteliğini unutuyor.takıdma trabzonlu oyuncuların sayısını az olmasıda taraftarın bu takıma desteğinin az olmasının nedenlerinden biri.

ingiltedenin köklü kulüplerinden nottingham forest'ın fa cup mücadelesi çeyrek final maçını izlerken oyunun uzatma dakikalarında bir genç oyuna giriyor.kendisin kulübün altyapsından olan bu genç ayağına aldığı ilk topla 40 -50 metre top sürüyor ve şut atıyor.top kaleden farklı şekilde üste gidiyor-türkyede bu dağlara taşlara oalrak nitelendirilir-
oyuncu hemen istifini bozmadan geri koşarken stadda bir alkış kopuyor.
zannedersem bu kitleyi yakaladığımız takdirde kulübün altyapı sorunuda büyük ölçüde çözülmüş oalcaktır

yıllardır altyapı konusunda yönetimden dem vurmamıza rağmen asıl sorunun biz taraftarlarda olduğunu düşünüyorum.şimdi aynı hareketi hasan ahmet sarı nın yaptığını düşünün ve tepkiyi düşünün.ona göre karar verin.biraz öz eleştiri yapma zamanımız geldi.

valiliğe verilen biletlerin hepsi takıma motivasyon anlamında eksi oalrak geri dönüyor.
ben bizim gerçek taraftarlarımızın tepkisini maç çıkışında gösterdiğini biliyorum,fakat asıl tehlikeli olan maç içinde spontane tepki veren ''sürü''.

kısacası bu senede yine ahlarla vahlarla geçebilir.
bunu bilmenizi ve herkesin kendine çeki düzen verip maçları bunları düşünerek izlemenizi temenni ediyorum.

biz kendi üstümüze düşeni taraftar olarak yapalım.

sercan,aykut,eren gibi genç isimlerin alınması beni ümitlenidiriyor
yıllardır söyleye söyleye dilmizde tüy bitti belki ama hasan ahmet sarı ve göksu alhasın 1461 trabzonda bir gelişim gösteremeyeceğini gördük.artık bu çocukların as takıma bir şekilde kazandırılması gerekiyor.

son olarak uefa gruplarına kalmamız bizim için başarıdır.gelecek sezon mğcadele etme anlamında uefa elemelerine kalmamızda-ilk 4 e girmek ya da türkiye kupasını almak kafidir-

artık biraz gerçekçi olma,gerçek taraftar olma,geleceğe dair düşünme zamanımız geldi.

Tolga
25.06.2011, 15:37
Tek beklentim Avrupa'da iyi bir başarı.Ligde yine zirve mücadelesi vermek.Benim olurum 26+2 kişilik bir kadro oluştursak çok rahat çıkarız işin içinden gibime geliyor.

Kalede sakatlık olmadığı sürece Allah'ın izniyle sıkıntımız yok.Türkiye'nin en iyi kalecileri bizde zaten pek sorun edilmez.Tatlı bir rekabet her zaman mevcut ama Onur inşallah formuna döndüğünde yine kaleyi süsleyecek.

Sağ bekte sıkıntı yedek konusunda mevcut.Tayfun Cora'ya oldum olası güvenemiyorum bir türlü.Bir ara olur gibi oldu sonra tepetaklak.Yerli olarak yapılacak birçok transfer mevcut.Gerçekten kalitesine güvenilecek bir yerli sağ bek transferiyle burası hayli hayli rahatlamış olur.Tayfun'u da gönderelim.

Sol bekte doğru söylemek gerekirse Piotr beni pek tatmin etmiyor.Ama gönderilmesi taraftarı değilim.Cale'yi gönderdiğimiz taktirde Piotr ve (Önceliği yerli) iyi bir sol bekle sıkıntıyı giderirsek mükemmel olur.Abartılmadan paraya kıyılması gereken bir mevkii.2 alternatifin üstüne transfer edilen oyuncuların da burada oynadığı bol bol alternatif yapıyor.Ama banko bir sol bek şart.Ferhat'la olacağı yok gibi.Gönderilirse iyi olur.

Stoper her açıdan çok eksik.Giray,Glo,Mustafa,Aykut.Glo'ya sakatlık yüzünden hiç güvenmiyorum.Onun yerine yine paraya kıyılabilecek bir yabancı stoper şart değil FARZ.Yanlarına ismi geçen Kemal Tokak'ta gelirse çok çok iyi olabilir.Hiç olmadı altyapıdan biri gelmeli.1 Yabancı 1 Yerli transfer gerekiyor.

Ortasaha'da ön libero dahil çok büyük problemler yok.Zokora-Colman-Adrian 3'lüsü as kadro açısından yeterli.Yanlarına Engin-Alan'da eklenince birde transferine benimde akıl sır erdiremediğim Özbek varken çok sıkıntı çıkarmaz.Ama Sezer'in artık olacağı oluru da kalmadı.Barış'ın 1 sezon oynayabileceği bir yere kiraya verilmesi tadından yenmez.Ama kalırsa sıkıntı değil.Kasarsa oynar.

İleriye dönük her mevkiide alternatif var fakat ne açıdan var bilinmez.Burak-Henrique bankolarım.Yanlarına Pawel'in yerine paraya kıyıp bir golcü alınırsa hayır demem.O zaman bu sezon şampiyon bile oluruz.Halil-M.Çakır alternatifli bir hücum hattı mükemmel.

Cale-Ferhat-Sezer-Tayfun-Zafer-M.Tosun ve olursalarım B.Ataş(Kira),Pawel,Glowacki gidişleri ve yapılacak mantıklı hamleler sonrası kadro olarak hazır bir Trabzonspor oluruz.

Şampiyonluktan sonra çoğumuzun hevesi kaçtı.Ama işin taraftar kısmında bu sezon hemen hemen birkaç çomak sokma olayının dışında iyiye gidiyoruz.Önümüzdeki sezon beklentileri çok ama çok az bir şekilde azaltmamız gerekiyor.Geri kalan kısımda gerçekten iyi yoldayız.TsClub'un emin ellere verilmesinden sonra maddi açıdan biraz daha fazla imkân sağlayacak kitleye ulaşma hedefimiz de devam ediyor.

Yönetimden ben memnunum.3 sezonda 2 şampiyonluk yarışı.Demek ki birşeyler yolunda gidiyor.Yanına 2 kupa da eklenince maşallah.Ama bu bir durma noktası değil daha ileriye gitme noktası olmalı.Bunun için çalışılmalı.Fakat artık dostluk ilişkilerinin de gözden geçirilmesi gerekiyor.Hiçbirşey Trabzonspor'un üstünde olmamalı (ölüm vb. olaylar değil tabii ki) yöneticilikte.Birşey söyledin mi sezon sonuna bırakmayacaksın.Bu sezondan bize ders oldu.Yine en hazır yönetimlerinden biriyiz.Hakkımızda hayırlısı.

Ligde önümüzdeki sezon Bursa-Beşiktaş'ın bu sezon ki gibi olacağı kanaatindeyim.Ya Galatasaray ya da Fenerbahçe yine yarışın içinde olacaklar.Ama GS'nin şampiyon olacağına inanmıyorum.Ama burası Türkiye Fener'i bile şampiyon yapıyorlarsa Karagümrük neden olmasın ? İlk 3'teyiz gibime geliyor ama Şenol Hoca bu sezon birşeyler yapmayı kafaya koyarsa ya bu sene yada sonraki sene kuvvetle muhtemel şampiyon oluruz.Eğer ki zaten bu sene Şampiyon olursak ben o şampiyonluk sayısının ondan sonraki 5 sene içinde 10'a çıkacağından şüphe etmem.

Türkiye Kupası'ndada olmamız gerekiyor.Ama elenelim iş uzasın şeklinde değil.Geniş kadroyla.Başta yazdığım 26+2 kişilik kadro'nun +2'si gibi fırsat vererek birşeyler yapmamız gerekiyor.Yedek alternatifi bol olan bir kadro şampiyonluğa yarışsa dahi ekstradan 1-2 kupa daha götürebilir =) bkz. Barca =))

Avrupa'da ŞL'ye gidersek Gruptan Çıkma (ilk 2'den) benim için başarı olur bu sezon.Ama olur da 3. olup UEFA'ya gidersek bir Çeyrek Final olmalı.Olmazsa ayıp denen şey olur.

Bu sezon alternatif açısından çektiğimiz sıkıntı oyuncuların maç formlarının düşük olması vb. şeylerdi.Bunun için birşeyler mutlaka yapılmalı.Kulübede duran veya kulübeye giremeyen altyapıda beğeni toplayan oyuncuların en azından 2 haftada bir (Haftada 2 maç yoksa) bir 2.-3. Lig takımıyla bir maç yapmasını isterim.Bu sayede onlar da kendini gösterir ve her an hazır olurlar.Tabi bu benim amatörce fikrim =))

Düşüncelerim transferlere göre kesinleşir.Benimde bu sezondan beklentim böyle.Çoğunuza göre yüksek ama biz Ersun Yanal'la komple yeni bir kadroyla şampiyonluğa oynadıysak Şenol Güneş'le Şampiyon oluruz.Merak etmem.

Yasin T.
25.06.2011, 15:52
Geçen sene takımdan beklentim ilk üç ve Avrupa'da başarıydı.Ligde bu hedefi gerçekleştirmiştik ancak Avrupa'da Liverpool'a şanssız bir şekilde elenmiştik.
Bu sene geçen seneye göre daha zor bir sezon geçiririz gibime geliyor.Bozulan bir iskelet kadro var.Yeni gelen isimlerin uyum sürecide zaman alabilir.Sıkıntılı süreçlerde yaşayabiliriz.Lige iyi başlamak önemli.Gene de ilk üç içerisinde yer alacağımızdan eminim.
Avrupa'da şuanki kadromuzla başarı zor gözüküyor.Yapılacak transferlerle en azından Avrupa Ligi'nde gruplara kalmamız prestij anlamında takımımıza faydalı olacaktır.Son 10 yıla baktığımızda hep ilk turda elenip durduk.Büyüklerimizden Aston Villa,Barcelona zaferlerini duymaktan sıkıldık artık.Yeni kuşak ligde olmasa bile Avrupa'da başarı bekliyor takımdan.Bunun için alternatifli bir kadroya ihtiyacımız var.
Bu sene takımdan beklentim ligde ilk üç takım içerisinde yer almak.Avrupa'da CL gruplarına gideceğimizi düşünmüyorum ama Avrupa Ligi'nde gruplara kalmamız lazım.

Helvacı61
25.06.2011, 16:02
beklentilerimi şöyle sıralayım
avrupada gruplara kalmak şampiyonlar ligi olsa daha iyi ama uef da olur
türkiye kupasını almak
şampiyonluk
istanbul üçüzlerini içerde dışarda ezmek
eskişehirin kümeye düşmesine yardımcı olmak
eğer bunlar olmazsa yönetimin hemen değişmesi

sametaydin
25.06.2011, 16:30
Bana göre 2-3 tane daha transfer yaparsak bu takım kesin ilk 3 e girer. Bu transferler bence stoper, sol bek ve sağ açık olmalı. Yarışacağımız takımlar çok güçlü. Bjk ve fb ile yarışırız. Gs nin bu yıl çok bişey yapacağını da tahmin etmiyorum. Bu üç takım yarışır bence ama hangisi şampiyon olur bilemem. Eğer lige iyi başlarsak geçen yılki hatamızı tekrarlamayacağımızı düşünüyorum.