PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : FİGÜRAN mıyız AKTÖR mü ?

CEMEFKER
09.05.2011, 16:24
………..“FUTBOL” futbol mudur ?

Bu forumda görüşlerini, duygularını, umutlarını paylaşan bizler…..

Bordomavi renklere gönül veren insanlar, futbolda bir devrimi gerçekleştiren bir şehrin bir bölgenin evlatları ve bu başkaldırışa, hakkı ile elde edilen başarıya katılmaktan kendisini alamayan bordomavi renklere gönül veren güzel Anadolu’nun insanları….

Futbol artık sadece bir oyundan ibaret olarak mı kalacaktır ? Yoksa geçenlerde (Eskişehir maçı sonrası) dayanılmaz adaletsizliğin verdiği kahır ile kalbi tekleyen ve dünyasını terk eden evladımızın, ağabeyimizin ezildiği bir mengene olmaya devam mı edecektir ?

İnsanlarımız, gençlerimiz neden kandırılıyor ?

Neden en büyük sevinç kaynağı, hayatlarına anlam katan en büyük hevesleri kendilerini kandırmaya devam ediyor ? Bu sevda uğruna yollara düşülüyor, amansız trafik canavarının kollarına bırakılıyor ? Anlamını yitiren hayatını darağacına teslim ediyor 96 faciasına haykırırcasına ?

…….. …dürüst olun

Biri artık çıksın dürüştçe gerçekleri açıklasın. Herkes kendini ona göre hazırlasın….büyük manevi yıkımlar yaşanmasın artık….

Trabzon veya bir başka takımın ancak eskaza şampiyon olacağını ( ben 10 yılda bir diyorum, o da yönetim becerirse yoksa bir 10 yıl daha) bu işlerin sahada değil “para ile ve sıra ile” olduğunu açıklasın.

Geçen seneki sıradışı Bursa’nın şampiyon olmasının bu sene bizim önümüzdeki en büyük engel olduğunu, İstanbul dükalarının 2 seneyi es geçtiği bir ligi Türk futbolunun kaldıramayacağını açıklasın .

Ortaya tonlarca parayı saçan ligin yayıncı kuruluşunun altında kalacağını açıklasın.

Bu gerçekleri bildikleri halde ağızlarına bir parmak bal çalınan ve boyun eğmek zorunda kalan dost görünenleri birileri açıklasın artık

………kendimize gelirsek ( her türlü :D )

Bizim derdimiz, futbola bakış açımız kimsenin haklı başarısına dokunmak değil. Futbola, spora, rekabete, rakibe, mücadeleye, başarıya, adalete bakışımız Kaçkar’a, Zigana’ya eş Uludağ’ı kucaklamaktır; Anadolu’nun ulvi zirvelerinden biri olarak tarihe geçmesine izin verecek kadar dostça, barışça, onurlu…..

Çünkü biz böyleyiz. Bunu ben demiyorum ki….. Bizzat şu anda yönetimde olanlar, teknik adam da söylüyor. Biz onurumuzla mücadelemizi vereceğiz, bizim saha dışı, masabaşı işlerde hünerimiz yoktur, gönüllerin şampiyonuyuz tarzı şeyler söyledi, söylüyor.

Sahada alın terine her zaman varız, ancak umut güvercinimiz bu adalet yoksunu, spor adına yola çıkılan ancak tüketen toplumun acımasız çarkı ekonomik bir metha, futbol endüstrisi halini aldığı kısır döngüde, bir mengede her zaman ezilmeye mahkumdur. Çünkü oyunu kuralına göre oyna-ya-mıyoruz.
Bu adil olmayan sistemde üzülen bizim gibi sistemin doğal olarak ( çünkü ortada bir ekonomik faaliyet var, duygulara yer yok ) dışarıda bırakmak istediği, bir şekilde en tepede görmek istemediği tarafı tutanlar olacaktır.
Dikkatli analiz yaparsak bizler, bordo-mavi gönüllüler, Trabzonsporlu’lar bu işten en zararlı çıkan tarafız. Ne yönetim ne teknik adam ne futbolcu, ne bir başkası....( bir şekilde sistemden kazanıyorlar; teknik adamlar, futbolcular için maaşlar, sözleşmeler, primler, yönetim için sistemin getirdiği reklam rantı, edinilen çevre sonucu esas işlerindeki açılan işleri……)
Biz bir bölgenin takımı, taraftarıyız. Bizim ikinci bir takımımız yoktur . Bir Niğdeli, Bir Diyarbakırlı, Bir İzmir’li, Bir Ordulu…..fb, gs, bjk üçlüsünden birini tutar Niğdespor, Diyarbakırspor, Karşıyaka, Göztepe, Orduspor’u tuttuğu gibi….. en kötü 4-5 yılda bir tatmin olurlar şampiyonluğun doruklarında, ancak bu bizim için geçerli değildir.
Bizler en iyi varsayımla 10 yılda bir kere şampiyon olarak mutlu sona u-la-şa-bil-ir-iz (olasılık) , o da kanırta kanırta, karnımız ağrıyarak , karşı tarafın çeşitli ayak oyunları ile cedelleşerek 1 sene sonunda mutlu bir son ya-şa-ya-bil-ir-iz (olasılık) , geri kalan 9-10 sene, 10-15 sene, 15-20 sene hep sistemle boğuşmakla geçer, hakemlere atmakla geçer, federasyona atmakla , medyaya atmakla, yayıncı kuruluşa atmakla geçer, geçecektir……

….......FUTBOL endüstrisi

Basit düşünürsek. Patronun biri…….Şirketinde de her ne hikmetse decoder satmaktadır ve bu patronun da 10 tane çalışanı var, ancak 4 çalışanı var ki ana eleman; sosyal ilişkileri iyi, ağzı laf yapıyor, satış temsilciliği bir nevi. Diğer 6 çalışan da ara, ayak işleri, temizlikçi, sekreter. Şirkette çalışan her eleman 1.000’er TL para alıyorlar. Satış yapan 4 eleman ise sattıkları decoder karşılığı taban ücret olarak 1.000 TL para alıyor ve her sattıkları üründen de 10 TL prim alıyor. Varın hesabı siz yapın yarın birgün kriz olduğunda gözden düşecek ilk satış elemanını. Tabi ki en az decoderi satan eleman.

………..Yayıncı kuruluş parolası “kasa için sıra ile”

Gerçek şu ki futbol artık “dekoder satın alma gücü düşük camiaları” bir şekilde masada, ancak masaya renk katan yanan ( ciğeri yanan) portakal olarak görmek isteyecektir, masanın etrafında olanlar olarak değil……..
2-3 sene fb’nin, 2-3 sen gs’nin, 1-2 sene bjk’nin şampiyonluğu. Etti mi sana yuvarlama 10 sene . Artık 10 yıl içerisinde yönetimin, teknik adamın, futbolcu kaliten, camian , medyası ile, siyasetteki, federasyondaki gücü ile müsait ise şampiyon olabilirsin, olamadın bir 10 sene daha beklersin. Çünkü yayıncı kuruluşun parolası bunu gerektiriyor artık. İşareti bulursan kurtulursun.
Sistem (ekonomik faaliyet) gereği kasası dolan, sırası geçen fazla mızmızlanma yapamayacağı için sana gelen sırayı en iyi şekilde değerlendirmen için konjentür müsaittir. Değerlendiremezsen enayiliğine yan. O kadar büyüksün demektir bu.

Seneye bak bakalım bjk 2011-2012 yılının en büyük şampiyon adayı mı değil mi , hep birlikte göreceğiz. Sıra aslında gs’de ancak adamlar öyle bir dağıldı ki camia olarak motoru toplamaları kolay olmayacaktır. Bjk bu sene hakem hatalarına biraz sesini çıkardı, çünkü 2 sezon öncesinden parası ve kasası dolmuş ve sırası geçmişti. Seneye Çıngar kopar alim Allah.
Ondan sonra aslanın sesini duyacağız. Cimcimlerin, fransiz lejyonerlerinin sahadaki çarpışmasının yılı olacaktır büyük ihtimalle.
Fb’nin bu sene niçin bu kadar lige asıldığını ( armudu indirmek için arkasından asılanlar da dahil ) artık biraz olsun anlatabilmişizdir, kasa biraz boşaldı ve sırası geçmek üzere araya bir de zamansız bursa girdi sayemizde…..
Burada bahsedilen bu sene hangi takımın şampiyon olacağının yazılı olduğu bir futbol anayasası, kanunu değil; sistemin (ekonomik faaliyet) gelir getiren dengelerinin korunması için , yani bu yıl decoderlerin hangi sahaya, pazara, alana satılmasının daha çok kar getireceğinin, kimin şampiyon olmasının gerektiğinin kulislerde konuşulduğu, “sistem argümanlarının” maddi-manevi olarak bu yönde çalıştırıldığı, yönlendirildiği hususu……Haa şirketin yılbaşı beklentilerinde beklenmeyen hesaplar devreye girebilir ( şirketin stoklarının bulunduğu depoda yangın çıkması, sel fekaleti gibi ) bunu ayrı tutuyoruz.
Buna konumuz futbol olduğuna göre somut bir örnek olarak Uludağ Gazozlarının zirve yapmasını verebiliriz…..

……..Sahi biz bu topu hangi çağın futbol oyunu kurallarına göre oynandığını sanıyoruz ?

Bizim için en büyük başarı, mutluluk kaynağı günübirlik kazandığımız galibiyetler olmalıdır, 2-3 senede bir kazanılan kupalar, avrupa’da geçilen turlar sonrası gazetelerin mübalağlı haber/manşet alanında rekorlar kırdığı kazanılan turlar, zafer nidaları olmalıdır….
İsteyen saçma, ne alakası var desin, amma abartıyorsun altı üstü bir spor faaliyeti desin, ancak futbol bir zamanlar İspanya’nın kralı/diktatörü olan Franco’nun dediği gibi “kitleleri uyutmaya devam eden bir beşik, bir afyon” olmaya devam edecektir başkalarının kasasını doldurduğu….
Futbol’un “kuralları” değişmeyecektir; kafalardaki futbolun karşılığı “tepedekilerin” çıkarlarını, bir bakıma egolarını tatmin ettiği kavram olarak kaldıkça……( bu sene şampiyon olalım olmayalım sistem değişmediği müddetçe bu böyle devam edecektir.)

robinhood61
09.05.2011, 16:27
ne figüranız ne aktör biz trabzonsporuz , 9 paun farkı kapatan ligtv değil biziz. ha belki umut bulut figüran olabilir.

Ahmet Öztürk
09.05.2011, 16:36
Ben okudum ççç

Futbol asla sadece futbol değil. Büyük bir oyun var. Ve ne yazıkki bu oyunda biz ne şah'ız ne vezir..

krdnz
09.05.2011, 16:39
Seneye 102 puan toplamak zorundayız.

99 Toplasak bu günakarlar bi yolunu bulur yine şampiyon olur

adem73
09.05.2011, 16:41
muazzam bir yazı.gerçekler budur.biz kulak ardı ediyoruz.azizin dediği gibi bjk gs bizim şamp. olmamızı istemeli yoksa pasta küçülür diyor.normal şartlar altında çoktan şampiyonduk bu hafta.

Helvacı61
09.05.2011, 16:58
bize bir rol biçiyorlar bizde oynuyoruz. bir yere kadar bizim yarışta olmamız. işlerine geliyor bakın işte sizde şampiyonluğa oynuyorsunuz. deniyor ancak iş şampiyonluğa gelince hoooop orda dur. deniyo sana bu kadarı yeter. hatta pişkinlikle sizide şampiyon sayıyoruz ama kupayı fener varken sana veremeyiz. diyorlar şansal ne zaman hakemlerden açılsa trabzonspor ilk yarıda 9 puan farkı bu hakemlerle yaptı.ilk yarıyı lider kapatmanın ne önemi var biri anlatsın da bilelim. zaten ikinci yarıda 40 puan alacağız. yani biz normal gidiyoruz. ama birzda yang boys elenen bir takımın nasıl 18 de17 yaptığını anlatsınlar. biz maalesef figüranız. anlamadığım bunca taraftarı olan takımın nasıl figüran haline getirildiği yönetim gücüyle taraftar gücümüz orantılı olmadığı için olabilir

fırtına89
09.05.2011, 17:15
önümüzdeki sezon bi şekilde gs bu yarışın içinde olucak.normal şartlarda gs 2 sezondan önce toparlayamaz ama bu ligde adalet yok.bjk eğer defansa takviye yaparsa bizde kadromuzu korursak seneye en büyük rakibimiz fb yle birlikte bjk olur

Barış Burak
09.05.2011, 17:43
ne figüran ne aktörüz. bize bu kirli alemde playboy olmak yakışır.öter geçeriz.

Bera Algün
09.05.2011, 18:15
en nefret ettiğim laf: "Trabzonspor bu lige renk katıyor", dekor muyuz lan biz:mad:

Mehmet Fatih Silik
11.05.2011, 11:39
Diz iz fitbil zatse fitbil :D...ellerine saglik dostum güzel bir yazi olmu$! :cool:

Altan Atabay
11.05.2011, 11:48
yazı güzel de çok olumsuz.
Devre arasında popomuz kalkmasa ve adam akıllı üç topçu alsaydık (hangi bölgeler olduğunu çocuklar bile biliyor) bu düzeninde anasını ağlatırdık, yayıncı kuruluşunda,rakiplerinde.

ama bana sorarsanız şu kadro bu kadar puanı toplamışsa yerilmeyi değil her şekilde övülmeyi hakediyor.

Düzenle uğraşmak yönetimin işi, futbolcuların değil.

Ben değil 27, 100 sene şampiyon olmasakta trabzonsporlu olacağım ama fener 10 yıl şampşyon olmazsa taraftarı kalmaz.. Olay bu, çekilemeyen bu, trabzonda trabzondan başka takım tutulaması çekilemeyen.

Biz keyfimizi bozmayalım, aşkımızı yaşamaya devam!!!

Keleşoğlu
11.05.2011, 11:58
ilk yarıda 9 puan kaybetmişiz , kalan 2 maçı da kazanırsak ikinci yarıda 11 puan kaybetmiş olacağız.

yani bizim performansımızda bir değişiklik, bir anormallik yok.

9 puan farkı kapattıran biz değiliz, kapatan ya da kapattırılan fenerbahçe.

18 maçta 17 galibiyet 1 beraberlik??!!??!! işin garip tarafı bu performansı ilk yarı maçlarında 60.dakikadan sonra ayakta duramayan, yeni malatyaya elenmiş, t.direktörünün diken üstünde , taraftarının isyanda olduğu bir takım gösteriyor.

zekeriyya
11.05.2011, 12:57
normal olmayan bir sürecin bir parçasıyız

CEMEFKER
11.05.2011, 16:34
( ....ancak umutsuz değilim, umut hayatın her alanında vardır, varolmanın kaynağıdır. Başlık yazısının olumsuz/karamsar bir nitelik/hava taşıdığı görünse de buraya yazmak dahi en karamsar/olumsuz olan kendimin bir umudunun olduğunu gösterir. ( bu arada bordomavi.net site yöneticilerine burada teşekkürü borç biliyoruz, belki de kendimi şarj ediyorum, ki birçoğumuz için burda bulunmamız aynı manayı taşıyorduk belki de.....şurda yazdıklarımız birimizin daha aktif bir fonksiyonuna neden olabilir veya okuduğumuz bir yazının tesiri ile yanlışdan döner doğru olanı buluruz; bilemeyiz.)
Yazarak belki en kolaya kaçıyoruz, ancak biz de o zaman ateşe su taşıyan karıncayı temsil ederiz.)
.................................................. .................................................. .....................................

Futbolumuz adaletin daha çok çalıştırıldığı bir ortamda Almanya Ligi ( en ideal örnek, farklı takımların kazandığı bir lig olduğu için) gibi olabilir.
Mesela son zamanlarda sıkça konuşulan futbol yasası çıktı, kanunlaştı, yürürlükte, ancak önemli olan adil bir sistem için ne getirdiği. Ne içerdiğine bakmadım, bilemiyorum.
Mesela yasa rekabet halindeki bir takımın hocasının veya yöneticisinin durup dururken, herşey normal seyrinde ilerlerken tv'lere çıkıp ya da gazete manşetlerinden falanca takımın şu penaltısı irdelenmeli demesine izin veriyor mu ?.....Futbol çatısı altında cezai müeyyidesi nedir?

Teşviklerin önüne bir engel getiriyor mu?

Sözleşmesi devam eden bir futbolcu ile transfer görüşmelerinin önüne engel getiriyor mu ? (avrupa veya başka bir ülkenin durumu burda örnek verilmesin, orda iş hayatına dair birçok alan bir iş kültürü halini alan profesyonellik anlayışı ile yürütülüyor)

Atıyorum...... mesela.... başka bir takım hakkında formasının rengi karşı rakibin gözünü aldı, çok parlak giyiniyorlardı ( şampiyonlar liginde moda artık) incelenmeli demesine.....İkinci yarı oyuna giren falanca topçunun forması şortunun dışındaydı, kural hatası var, hakem oyuncuyu uyarmalıydı, uyarmadı, maçın tekrarı gerekir, incelenmeli...... tarzı serzenişlere, dikkat çekmelere müsadesi var mı?

Tek bir cihete yönünü dönmüş, taraf olan medya, basına karşı bir uyarı, yaptırım var mı? .....

........Sistemin dengesini bozmaya çalışan birçok şeyi ekleyebiliriz....

Akışı normal seyrinden çıkaran etkenleri minimize eden/etmeye çalışan yasa varsa yol katetmiş oluruz.

Belk o zaman figüran ve aktörlerin olmadığı, herşeyin doğal ortamında seyrettiği bir film çıkar ortaya; bir aslanın bir ceylan'ın üstesinden geldiği, ancak filin dişi için beyaz adamlarca altedilmediği

Gurpas
11.05.2011, 18:07
Yemişim süreci, figüranı, aktörü. Arkadaşın yukarıda belirttiği gibi biz Trabzonsporuz...

OKANIZM
12.05.2011, 01:59
is the futbol thas the futbol....artık işler ııhhhhhhh oldu !

Yaşar
12.05.2011, 02:31
Yazı güzelliğinin dışında bizim figüran olduğumuzu gösteren gerçekleri de yansıtıyor aslında. Yani Digitürk bu ihaleyi aldığından beri bu ligde hiçbir zaman bir takım İspanyadaki gibi, Almanyadaki gbi, İtalyadaki gibi 3-4 hafta öncesinden şampiyonluğunu ilan edemedi ya da ettirilmedi. Geçen sene son haftaya kadar Bursa ve Fb götürüldü; Fb düştü, yerden kaldırıldı, Bursa tökezledi, yolundaki çukurlar, tümsekler düzeltildi ve son haftaya kadar gelindi. Bu yarışta Bursa ve Fb dışında Bjk veya Gs'den birisi olsaydı Bursaspor tökezlediği anda, bir tekmeyle yere düşürülürdü. Ve bu yıl. İlk yarıyı Trabzonspor ve Bursaspor diğer takımlara göre hem daha iyi hem de ilk 2 sırada bitirdi. Ve 2. yarının ilk maçı Trabzonspor Ankaragücü ile berabere kaldı, Fb kzandı, bursa berabere kaldı. Şimdi yapılması gereken Fb'nin Trabzonspor'u, Bursaspor'un da Gs'yi yenmesi idi bir sonraki hafta ki lige heyecan gelsin. ve öyle oldu. fb de bursaspor da kazandı. Ve yukarıları karıştı. yayıncı kuruluş hayal bile edemeyeceği bir tablo ile karşı karşıya kaldı. Daha sonra Trabzon kazandı, fb kazandı birkaç hafta da Bursa kazandı ve 3-4 hafta üçlü yarış halinde devam etti. Ta ki Trabzonspor Bjk maçına kadar. o maçtan sonra, özellikle fb- Ankara'da G.birliği'ni hakem hatalarıyla yenince kıyameti koparana kadar. bir konuştuk. Olann Bursa'ya oldu. Önce Eskişehir'de sonra G.Antep de hakemler tarafından doğrandı yukarılardan uzaklaştırıldı. çünkü lig böyle bir yarışı kaldıramayacak durumdaydı. çünkü hakemler kötüydü ve na kadar takım idiialı olursa o kadar veryansın, o kadar kıyamet kopacaktı. Trabzonpor, fb ve bursaspor üçlüsünden Bursaspor feda edildi. Şimdi herşey eşitti, Fb ve trabzonspor aynı puandaydı ve 2 takım da normal kazanmaya devam ediyordu. çok keyifliydi lig onlara göre. ir de aşağılara el atalım dediler. çünkü hakemler dedim ya kötüydü ve başlarına iş açmak istemiyorlardı. önce konyaspor doğrandı Buca maçında, sonra Buca doğrandı sivas maçında. İşin ilginci bu 3 takım da birbirlerinin rakibi idi ve 2 tanesinin düşmesi gerekiyordu. bu üçlüden Sivas önceki seneler dikkate alınarak öncelikli olarak göründü ve kurtarıldı, aşağılardan çekildi ki 2. yarıda ilk 5 maçından sadece 1 puan almış, Bucaspor'un 4 puan gerisine düşmüştü. Şimdi sadece şampiyonluk yarışı kalmıştı izlenilecek. doğru dürüst de 2 tane hakem vardı zaten. Birisi Cüneyt çakır, diğeri Fırat Aydınus. diğer hakemler bazı maçlarda içine etmişlerdi çünkü. Arada bülent yıldırım ve bünyamin Gezer de görevlendirildi ve Allah var görevlerini iyi yaptılar. ve şimdiye kadar gelindi. İşin özü bu. senaryo basit ve biz aktör olduğumuzu sanıp, figüranı oynadığımızın farkında değiliz.

Emre EFENDİOGLU
12.05.2011, 04:23
Baştan sona hepsini okudum, son 3 haftadır aklımdan geçenlerin hepsini yazmışsınız.
Yemin ederim futboldan soğudum, benim ne kadar agresif maç izlediğimi ailem bilir. Eskişehirspor maçında gırtlağımı öyle bir parçaladım ki iltihap olmuş yeni yeni geçiyor.
Peki geçen hafta Buca maçında ne yaptım? Bursadan İzmir'e sadece kalabalık yapmak için gittim, aldım elime çekirdek, oturdum. Güzel hareket olursa alkışladım, bağırmak istesemde zaten bağıramıyorum.
Kısacası Şansal ve ekibi beni futboldan soğuttu. Sadece Şenol Hocam ve ekibinin emeklerinin ziyan olmaması için şampiyon olmak istiyorum.

Murat Altun
12.05.2011, 12:20
biz aktörülüğe en yakın olan figüranız malesef vede aktör olabilmemiz içinde söke söke hakkımızı almaktan başka çaremiz yok
Bence bu konuda en büyük görev Trabzonlu işadamalarına bürokratlara milletvekillerine bakanlara ülkede söz sahibi olabilecek herkese iş düşüyor Bir hakem çıkıp iki düdükle bizim hakkımızı çalıp başka bir takıma verebiliyrosa sözün bittiği yerdir Yıllardır kaç şampiyonluğumuz gasp edildi ve yanlarına kaldı

Bütün dünyada olduğu gibi lobi herşeyden önce geliyor Spor bakanı Trabzonlu ama hakem çıkıp rahatça bizi katlederken diğer rakibi ihya edebiliyor Bakan sadece adaleti sağlasın yeter bizi kayırsınlar istemiyoruz

CEMEFKER
24.05.2011, 13:08
Ne aktörüz ne de figüran olmak istiyoruz dedik daha önce, ancak artık aktif olmanın vakti....

Önümüzdeki federasyon seçimleri en önemli icraatı olmalı yönetimin. Ne transfer ne başka bir şey…..

En kralı gelsin topçunun işgörülebilirliği bir yere kadar....

Siyasi ortam (konjenktür ) buna müsait. Çatısındaki adalet kavramının hakimiyeti altındaki her alana yayılmasının zamanı, adalet kavramının içinin her alanda doldurulmasının zamanı .....

Spor Bakanı Trabzonlu, federasyon başkanlığına ismi geçen şahsiyet deTrabzonlu. Sıra Trabzonlu yönetim, işadamları, camiada..... Elinden senelerce hakkı, şampiyonlukları alınan bir camianın bırakacağı izin büyüklüğünü görme vakti.....

Başarıya giden yolda her şey mübah anlayışının karşısına Hooooop ! Dur bakalım ! Eski Bizans’da değilsin aslanım… Bu topraklar hristiyanına, yahudisine hakkını veren, Bizans’ı fetheden Fatih Sultan Han’ın doğum izlerini taşır hala.....(o izler hala duruyorsa“Yüreklerde”) Özerklik mözerklik ağızları vitrinden öteye bir anlam ifade etmiyor, elbiseyi cuk oturtmanın zamanı..... Sadece bizim için değil "Biz de şampiyon olmak istiyoruz" diye haykıran bir teknik adam, anadolu takımları için de gerekli artık.....,

Federasyon seçimleri her şeyin başlangıcı olabilir, aksi halde bizim için bu kısır döngü devam eder.

Yiğit Gayretli
24.05.2011, 14:15
Biz aslında sadece Trabzonsporuz ama; bize en iyi yardımcı oyuncu rolünü yapıştırdılar...

CEMEFKER
29.06.2011, 17:15
Başkanın hiç yoktan iyi demek istiyorum son çıkışını, ancak başlangıcına bakılırsa başkanın elimizde de fazla bir koz da yoktu aslında.
Ben daha önce Atalay desteklenmeli demiştim ancak onunda önünün "üstleri" tarafından kesildiği ortaya çıkıyor.... Aydınlar mecburen desteklendi başka seçenek yoktu. Aydınlar dan nasıl bir umut alındı ki desteklendi? Boşa çıktığı şimdi ortaya çıktı, ancak iş işten geçti.

En azından başkanın son federesyon seçimlerdeki çıkışı figüran olmamak adına bir gelişmedir bana göre. Bizim tek isteğimiz adaletli bir yönetim tüm klupler adına. Bundan sonrakı duruşumuzu hep birlikte göreceğiz şampiyonluklar yaşamış kluplerin federasyonda temsilinin adaletsizce dağıtılmasına/dağıtanlarına karşı.

murat
29.06.2011, 17:22
Bazilari yine baslamislar, 9 puan farki kendimiz kapattirdik diye falan. Arkadaslar inanmayin bu hikayelere! Ilk yari puan kaybimiz 9 ikinci yari 11 yani normal bir ligde ikinci yarilar daha zor gecer nitekim 3 istanbul deplasmanina gittik ikinci yari ve sadec 2 puan fazla kaybettik. Ilk yarin 18 puan kaybeden sikecilerin ikinci yari sadece 2 puan paybetmeleri normal degil. Transferle falan olacak is degildi bu!!

CEMEFKER
08.02.2012, 12:36
Vay be şöyle açmış olduğum "Başlıklar" a bir bakim dedim de, şike sonrası olanlara bakarsak daha net anlaşılacağı ortada...

Süreç ve sistem işleme devam ediyor anlaşılan tüm gücüyle

İslam Sezer
08.02.2012, 13:06
Bazilari yine baslamislar, 9 puan farki kendimiz kapattirdik diye falan. Arkadaslar inanmayin bu hikayelere! Ilk yari puan kaybimiz 9 ikinci yari 11 yani normal bir ligde ikinci yarilar daha zor gecer nitekim 3 istanbul deplasmanina gittik ikinci yari ve sadec 2 puan fazla kaybettik. Ilk yarin 18 puan kaybeden sikecilerin ikinci yari sadece 2 puan paybetmeleri normal degil. Transferle falan olacak is degildi bu!!
.
işte bu.güzel kardeşim evliya mı sanki içine mi doğdu fenerin şike yaptığı.
polis mi içeriden bilgi mi aldı.hayır.
gören göz görüyordu zaten.helal olsun arkadaşım ben de uyuz oluyordum o zamanlar yok 2.yarı puan kaybetmişiz falan türü laflara.
hırsızın hiç mi suçu olmaz bü ülkede ya hu.
bu da geçer mi ya hu.

Samet Türkmen
08.02.2012, 13:11
Yönetimin sayesinde Mezdeke grubundaki dansözlere döndük. Karşısına kim gelirse onun için oynuyor yönetim. Her şeye imza, her fener fikrine onay...

Armağan Dere
19.02.2012, 03:01
yönetime soralım...

My
19.02.2012, 12:16
yönetime soralım...Figüranlığı çoktan kabul etmişler.

Şu sürecin sonunda aleyhimize bir sonuç çıkarsa bu pısırıklıkları, uysallıkları, uyumlulukları ile Trabzonspor tarihine ve misyonuna en büyük darbeyi vurmuş olurlar.

Gurpas
19.02.2012, 12:21
Figüran gibi davranıyor yönetici dediğimiz tipler bizleri temsil edemiyorlar

Helvacı61
19.02.2012, 12:25
yönetimin trabzonsporu temsil edecek gücü kesinlikle yok...hepsi taşra esnafı gibi..yönetim en kısa zamanda yenilenmeli...geçen yılın devre arasında seçilen bu yönetim beceriksizliğinin yüzünden bugün türk futbolu kaosun içinde...

CEMEFKER
01.03.2012, 13:11
Biz daha oyunu kimlerle, hangi kurallara göre oynadığımızı bilmiyoruz.
Büyüklerimiz ne güzel söylemiş: Ya bu deveyi güdecen, ya bu diyardan gidecen !
Türkiye'deki futbolun, hatta buna Avrupa'yı da katabiliriz, mahalle maçı havasındaki basit futbol kuralları ile sahada kazanıldığı dönemler geride kalalı 30-40 sene olmuştur. Belki daha fazla.

Ortada büyük rantlar var; Yayıncı kuruluşun yatırdığı büyük paralar var. Bu işten ekmek yiyen köşe sahipleri, onların büyük patronları var, bahis oyunları, lotaryası....
Biz bu işten ekmek yemek istiyorsak başta oyunu kuralına göre oynamamız lazım. Dik duruş, onurlu davranışlar iyidir, güzeldir ancak mevcut düzen bu numaraları yemez.

Neyi yer ? Adamın olacak sağda, solda, siyasetçi tanıman lazım. Medya desteğinin olması lazım. Taraftar kitleni büyütmen lazım. Türk futbolunu yönetenlerin arasında, başköşelerde adamlarının olması lazım.

Bir şehre şıkıştıysan iş daha zor. Tüm ülke sathına yayılman lazım. Avrupa'da başarı bunun için büyük bir fırsat. Sen taraftarın, camian ile büyük oldukça, Avrupa başarısı ile İzmir'lisi, Manisalı'sı, Urfalı'sı, Erzurumlu'su, Rizeli'sini taraftarın yaparsan ister istemez oyunun başrol oyuncusu olabilirsin.

Evet mevcut düzen, yapımcı böyle bir aktör ister. Seyirci istediği filmi izlemek istiyorsa başka kapıya...Git kendi filmini çek.

Ancak biz ideal,olması gereken, adil bir düzenden bahsediyorsak.....Maalesef eğitim şart arkadaşlar ! Tüm yapıyı baştan yapman için yeni nesillere ihtiyacın var.

Vicdanı ile kararlar verelebilen insancıklar rengine göre değil.

Erdal DİLEK
01.03.2012, 16:58
ne figüran nede aktör, oynanan tiyatroda seyirciyiz sadece, seneryo belli oyun oynanıyor bizde sonu bilmiyor gibi seyrediyoruz halbu ki oynayan herkes sonunu biliyor

İlker Yazıcıoğlu
01.03.2012, 17:50
ilk yarıda 9 puan kaybetmişiz , kalan 2 maçı da kazanırsak ikinci yarıda 11 puan kaybetmiş olacağız.

yani bizim performansımızda bir değişiklik, bir anormallik yok.

9 puan farkı kapattıran biz değiliz, kapatan ya da kapattırılan fenerbahçe.

18 maçta 17 galibiyet 1 beraberlik??!!??!! işin garip tarafı bu performansı ilk yarı maçlarında 60.dakikadan sonra ayakta duramayan, yeni malatyaya elenmiş, t.direktörünün diken üstünde , taraftarının isyanda olduğu bir takım gösteriyor.

Bu dediğine kimsenin kafası basmıyor,bizim taraftarlardan bazıları da dahil.Hala o 9 puan farkı nasıl kapattık diyenler var inanamıyorum,nasıl bir metabolizma var insanlarda anlamıyorum.....

OzcanHan61
02.03.2012, 13:09
biz bir zamanlar bu ligin patronuyduk istanbul hegemonyasini kiran sanli trabzonsporduk....
simdilerde pasif yönetimler sayesinde saha disi oyunlarda sesimizi cikaramiyoruz fakat saha icinde yine sanli trabzonsporuz...

titanic
02.03.2012, 13:15
futbol dünyasının bu ağır abiye yaranmaya çalışan ezik tipleri vardır ya işte o biziz.baktılar demırdöken kazanacak.Hemen yanında saf tuttular. Yanlışa bile bile evet demek.Akla mantığa aykırı

CEMEFKER
05.01.2013, 11:45
Malum futbolda gündem yine şike ne yazık ki.....Kafalar değişmediği müddetçe de devam edecek....Gündem fazla değişmedi pek.....Şike konusunda yapılan forumlar, paneller......

Biraz nostalji yaparak geçmiş yazdıklarımı bir karıştırayım dedim, açtığım 1-2 başlıktan biri olan buraya yolum çıktı... Şampiyonluğa oynadığımız saha dışı faaliyetler ile kaybedilen 2010/2011 sezonu ve halen şikenin kokusunun en çok alındığı, çok konuşulan Eskişehir-Trabzonspor maçının hemen sonraları yazılanlar...

Değişen birşey yok karşı taraftakiler için, decoder satanların ağırlığı, futbol endüstrisinin ağırlığı devam ediyor, ancak makas bu sene hiç olmadığı gibi daraldı klupler arasında, bu da olumlu gelişme....

Futbol endüstrisinin, Bezirgan bir anlayışın bir neticesi olan şikeye gelirsek umutlu olduğum nokta şu bu işin peşini bırkmayanlarımız var bizim taraftan olarak. Sağolsunlar, Varolsunlar. Şikeyi gündemden düşürmeden bugünlere getirmek netice almak adına en büyük umut ışığı.....

Herşey zamanını bekliyor gibi bir algılama var bende.... Tabi demirin sıcağı sıcağına dövülmesi lazımdı, geç gelen adalet adalet değildir, ancak siyasilerin müdahalesi işi bu noktaya getirdi... Ve bu işi bitirirse de siyasiler bitirecek....Yargıtay'dan çıkacak sonuc burada çok önemli, futboldan uzaklaşacak birileri, ardından yeni bir futbol yönetimi ile hak eden hak ettiği ödülü alacaktır.....Geç de olsa adalet yerini bulacaktır inşallah.....

(Not: Bir de başlık yazısında dikkatimi çeken şu oldu gs atak yaparak bjk'nin yerine şampiyonluğu kucaklamış geçen sene, ancak bjk 1 sene geç de olsa şampiyonluğa ulaşmak için yoluna eskort çekenleri görmeyecek kadar da kör değil.....)

isyan6161
05.01.2013, 11:50
bu yonetım ıle sonuna kadar fıguran olmaya mahkumuz onun ıcın hacıosmanoğlu olumune..

S.ÖZKAN
05.01.2013, 12:19
Transfer forumuna bakılırsa öadır tiyatrosunun figüranı olmaya istekli bir çok arkadaş var ne yazık ki

S.ÖZKAN
05.01.2013, 12:23
bu yonetım ıle sonuna kadar fıguran olmaya mahkumuz onun ıcın hacıosmanoğlu olumune..

Hacıosmanoğlu TS başkanı olursam kupayı Trabzonspor a getiririm dedi.Ben de diyorum ki eğer gücü varsa getirsin ilk seçimde başkanlık garanti.Ama önce başkan olacağım diyorsa Demirel in bi zamanlar 500 günde iki anahtar vaadine benzer bu iş çünkü kendisi ikidara geldi ama havamızı aldık.

CEMEFKER
12.01.2013, 00:39
Futbol üzerinde etken olan güçleri hepimiz biliyoruz. Bizim pozisyonumuz, gücümüz nedir bu durum karşısında .... Ülke futbolunda önde yer alan, gerektiğinde yön veren bir Aktör olmamız varolmamızın ana nedeni... Son yıllarda bize biçilen Figüran rolüne isyanımız bunun bir göstergesi....Ve ne yazik ki genetiği ile oynanan bir ürünü çıkartamazlar bizden; anlamadıkları bu ...

Yayıncı kuruluş/medya. Başlık yazısında futbola yön vermede yayıncı kuruluşun etkilerine ilişkin yazmıştım... Maddi boyutdan bakıldığında yayıncı kuruluş büyük etken. Çünkü kluplerin, takımların hammadesi olan futbolcuya ödenen paranın kaynağı, klubün bütçesinin ana kaynağı yayıncı kuruluş ödemeleri... Söz sahibi de onlar ne yazık ki...Hayır bir şey demiyoruz Cumartesi zeval vakti top oynamaya, ancak herkese aynı derecede/eşit... Ecnebiyi temsil etmiyoruz Avrupa'da, ancak dönüş maçlarına/ertelemelere dikkat, herkese aynı derecede/eşit...İlave olarak sektörden nemalanan basın-yayın, medya işin tuzu biberi...Medya'daki gücümüz yerel düzeyde..., yeterli olmasa da adımızın geçtiği ulusal kanallar, sesimizi duyuran yazarlar yok da değil...

Son yıllarda futbolda önemli bir güç ön plana çıktı. Aslında her zaman vardı, ancak son yıllarda yaşananlar bunu çok açık ortaya çıkardı. Siyasi güç/yönetenler....
Bunun içerisine futbolu yönetenler, politikacısı, siyasetçisi, kamu görevlileri, STK'ları ekleyebiliriz. Harekete geçtikleri anda ve daha doğrusu görevlerinin gereklerini yerine getirdikleri/getirmedikleri zaman etki edecek araçlar. Geçmişe politikada bölge insanımız öne çıktığı dönemlerde gelen başarılar... (son yılları saymıyorum). Son şike olayı ile ortayan çıkan hak arayışları, paneller, yürüyüşler, serbest meslek sahiplerinin harcadıkları zaman, emek....Ve bizim en iyi kullandığımız güç de bunlar...İşin psikolojik boyutunda daha etkenler.

Şu günlerde şike merkezli/üzerinden camia üzerinde bir kenetlenme ( arıziler her zaman olmuştur), ortak hareket, söylem ve eylem bizim bu arenada Figüran değil, aktörlüğe aday olduğumuzun, hatta Aktör olduğumuzun en büyük delili...Şike süreci bize saha dışındaki Yasal gücümüzün göstergesi açısından bir fırsat oldu/oluyor. Gücün hareket noktası, başlangıcı tabandan geldiği için sağlam, ancak binanın çatısının tamamlanması da gerekiyor... Trabzonlu'yum , Trabzonsporlu'yum diyen gazetecisi, medyada söz sahibi kişiler..., iş dünyasında, holding, firma sahipleri..., politik şahsiyetlerin destekleri şart. Sözün burasında geçmişte başkanlık düzeyinde aramızda olan ve her zaman da var olan bir ağabeyimizin/büyüğümüzün sesinin son iki senede neden çıkmadığını da iyiye yorarak vardır bir bildiği, bir İnce ayarı diyerek geçiştiriyorum. Derin mevzuu aslında...

Futbolda olan şikeyi temizlemek bile bize düştü, bize nasip oldu, inşallah sonunu getiririz, görürüz...

Futbolda şampiyonluğu ilk Anadolu'ya getirerek, Bizans'ın dışına çıkararak bir devrim yaptık, bunda da yapacağız inşallah.

Bizim oranın uşağı hasdır, yakışıklıdır. Ata'dan, deden mirastır. Onun için aktörlük kötü durmaz bizde.

Emek veren herkesin eline, yüreğine sağlık....

TekfurÇayır 61
12.01.2013, 01:12
Hacıosmanoğlu TS başkanı olursam kupayı Trabzonspor a getiririm dedi.Ben de diyorum ki eğer gücü varsa getirsin ilk seçimde başkanlık garanti.Ama önce başkan olacağım diyorsa Demirel in bi zamanlar 500 günde iki anahtar vaadine benzer bu iş çünkü kendisi ikidara geldi ama havamızı aldık.

Demirel'in de bol miktarda özlü sözü var fakat yazdığın iki anahtar sözünü Tansu Çiller bacımız vermişti.

ahmed1967
13.01.2013, 14:29
sitenin ilk sayfasında bir haber var "pisligtv" ile ilgili.. utandım, üzüldüm,sinirlendim...
aktör olsak bunlar yapılamazdı..hep söylüyorum gereken tepkiyi veremiyoruz.camia olarak ittifak kuramıyoruz (içte ve dışta).yüklenemiyioruz bazılarına...

TekfurÇayır 61
13.01.2013, 14:40
sitenin ilk sayfasında bir haber var "pisligtv" ile ilgili.. utandım, üzüldüm,sinirlendim...
aktör olsak bunlar yapılamazdı..hep söylüyorum gereken tepkiyi veremiyoruz.camia olarak ittifak kuramıyoruz (içte ve dışta).yüklenemiyioruz bazılarına...

Tepki adresi burası: http://forum.bordomavi.net/showthread.php?t=40143&page=14

CEMEFKER
10.02.2013, 21:15
Sivas maçı öncesi yaşananlara bakarsak herkes halinden memnun "taraftar" dışında....Figüranlığa devam anlicanız....

Maç öncesi medyaya yansıyan görüntüler, dostluk yemekleri, hiçbirşey olmamış havasının zorla yaşanmaya çalışılması, şike olayından sonra artan dozda üzerimizdeki hakem hatalarının ( ki buna 1461imizi artık eklediler) üzerine tuz biber ekiyor.

Herşey çok güzel, keyifler yerinde...Şenol Hoca da gittiğine göre kupa lafını ağzına alıp yönetime psikolojik baskı yapacak en büyük faktör de elden gitti.

Karşı taraf için tansiyon düşüyor demektir...

Şenol Hoca gitti, yeni bir yüz, yeni heves, heyecan ve projeler peşinde koşacak birisi işin başında....

Sesimizi çıkaramıyoruz vesselam...

Yiğit Gayretli
19.09.2013, 13:34
Başlığın yine yukarı çıkma vakti geldi...

murat şahin
19.09.2013, 14:33
Ne figüranız, nede başrol... Biz sadece yan rolüz. Yani bizsiz olmaz ama bizdende başrol olmaz eğer olursa o film gişede batar... O yüzden bizim şampiyonluklarımız sanat filmi niteliğindedir... Bunu herkes anlayamaz...

Trabzonspor ne büyük olabildi, nede küçük kalabildi... Bu ligde herkes herşeyi yaptı büyükler maç aldı, küçükler maç sattı... Biz hep arada kaldık belki ama ne maç aldık, nede maç sattık... Bu ligde tek temiz takım varsa oda biziz... Hayatımız boyunca başrollerini değiştirip bize hep aynı filmleri seyrettirselerde, biz hiçbir zaman başrol olmasak ta asla şerefsiz olmadık. Insanların emeklerini çalmadık, çalınmasınada müsade etmedik sırf bu bile trabzonsporu tutmaya yeter...

Trabzonspor bir sevdadır, bizim özümüzdür, bizim memleketimize olan hasretimizdir, bizim hayatla olan mücadelimizi temsil eder...

Başrol, yanrol, figüranlık fark etmez... Onların başrollerde olduğu filimler ulluslar arası törenlerde hezimete uğrayıp geri dönüyor. 6-1 ler 8-0 lar 0 puanlarla... önemli olan rolünün hakkını verebilmektir!!!

Trabzonum yeter ki dik oynasın!!!

Bu devran elbet birgün döner...

(yazıyı okuycak zaman bulamadım iş yerindeyim ellerinize ve emeklerinize sağlık akşam okuycam) (bmn ve üyeleri hepinizi çok seviyorum iyiki varsınız)

CEMEFKER
15.10.2013, 11:25
http://www.61saat.com/images/upload/tape3.jpg

Sinan Enginin nasil bir $erefsiz oldugunu bilmeyen yok ki renkta$...

5M87IwFhlPM

QXOy_3CsdTE

Bu programda herkes $erefsiz daha dogrusu...Rasim Ozan'indan Ahmet Cakar'ina kadar...

(YUKARDAKİ ALINTI "Taraftarımız TFF'ye Yürüdü" başlığında KralMemocan isimli bir üyeden .)

Alttaki (ikinci ) videoda olması lazım Sinan Engin öyle laflar ediyor ki " ben beşiktaştayken şampiyonluğumda aziz bana yardım etti " , "...sıkı ise beşiktaşı şampiyon yapsınlar...", " ...taraftar maraftar işin hikaye kısmı..." nasıl bir oyunun içinde olduğumuzu anlamak için bir örnek....

Başlıktaki uzun yazımda da belirttim futbol basit bir oyun değil, işin içinde çok şeyler var.....çıkar var, para var, vitrin yapma var....bu kim olursa olsun aynı....kimin eli kimin cebinde belli değil...Aziz ile arası değişik sezonlarda aralarında samimiyeti fazla olanlar, daha sonra bizim yöneticiler ile bir başka sezon" kankam, abim, amcağoğlum " muhabbetleri yapabiliyor...Kaç bilinmeyenli denklem çözmek isteyene....

Şimdi yukardaki ilişkiler yumağına bakıldığında benim başlık yazımda söylemeye çalıştığım " sistem iki üç sezon gs, iki üç sezon fb, bir iki sezon beşiktaşın , araya da biz veya başka bir takımın şampiyonluğu dışında bir yapıyı kaldırmaz" lafımı ne kadar da destekliyor ...bunu şurdan da anlayabiliriz bir sezon bir şahsın namı altında beşiktaşa yardım eden şahıs başka bir sezon o şahıstan bir şekilde yardım alabiliyor...( yukardaki 2 no'lu videoya bakınız)

Bu iğrenç yapıdan kurtulmanın tek yolunu da açıkladım . Siyasi güç devreye girmeden, ben böyle istiyorum demeden hiçbirşey düzelmez futbolumuzda....başımızdaki tüpçü denilen kişi ne için seçildi ? pisliği pislik ile temizlemek istediler....Kürşat Tüzmen ve benzeri kişiler neden TFF'nin başına getirilmedi...Çünkü geldikleri yer, temsil ettikleri anlayış bu tür keskin virajlarda ani manevralara hazır değildi.....tff'nin başına gelseydi aynı gün şike cezasını kesecekti.....

şike süreci elbet bitecek ( bana göre kupa hak ettiği yeri bulacak) ancak geç gelen adalet de adalet değil....kan dökülmeden sonlandırılması tüm temennimiz....

Bu yapı da düzelmediği müddetçe ne yazık ki taraftarlar olarak aktif eylemlerde bulunsak da figüran olarak kalmaya devam edeceğiz....

aaahmet61
15.10.2013, 11:38
paran kadar güçlüsün .ya aktör olursun ya figüran.para adamı ya vezir eder ya da rezil eder.

Kasım BEKTAŞ
15.10.2013, 11:56
sıkıntı yapımcıda.

poetricus
16.10.2013, 20:20
Hiçbiri değiliz, onurlu kalmaya çalışan efendileri tarafından satılmış gladyatörleriz sadece.