PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Uzungol Olmuş "Uzun Havuz" Yazıklar Olsun!

Badaloğlu
12.04.2011, 11:39
http://img825.imageshack.us/img825/746/uzungl.jpg

Karadenizin doğa harikası olan Uzungöl, yapılan çevre düzenlemeleri (!) ile olmuş resmen havuz.

Bu görüntüye kim sebep olmuşsa kınıyorum. Güzelim doğanın içine ancak böyle edilir. Bir siz biliyordunuz bu çevre düzenleme işlerini ya? Yazıklar olsun bu kafaya da zihniyete...

Acaba Uzungöl'ü bu hale sokan beyin, Abant gölü etrafına neden beton dökülmediğini hiç düşündü mü? Abant gölü etrafında olan 5 yıldızlı otellere insanlar neden hafta sonları rezervasyon yaptırırlar, bunu düşündüler mi? Bu kafayla Uzun glöetinizin çevresinde siz ve sineklerle zaman geçirirsiniz.Bu görüntüyü görmek için hayatta oraya gitmem, gidenede git demem...

Yahu bu gölün özelliği neydi? Doğal olmasıydı değil mi? şimdi nesi doğal Allah aşkına? Resmen havuza çevirmişler Uzungöl'ü:mad:

Kimse kusura bakmasın amacım siyaset değildir. Bu başlıkta siyaset yapanada izin vermeyeceğim ama şu gölü bu halde görüncede içim acıdı. Ne vardı dokunmasanız, ne vardı doğal kalsada insanlar bu doğallığı görmeye gelselerdi. Ne oldu şimdi? Çok mu para kazandınız? Bir kaç mütehit firması para kanacak diye Allah'ın doğal yarattığı bir gölü yerle bir etmeye kimin hakkı vardı?

Uzungölümüzü geri verin...

Mollasalihoğlu
12.04.2011, 11:41
içine etmişler tabir-i caizse..

Dursun Kaplan
12.04.2011, 11:42
Doğayı katletme konusunda da ülkemi tek geçerim.

Emeği geçenleri allaha havale ediyorum.

Badaloğlu
12.04.2011, 11:44
Doğayı katletme konusunda da ülkemi tek geçerim.

Emeği geçenleri allaha havale ediyorum.

Arkadaşlar, Allaha da havale edelim ama bu konuda bir şeyler yapalım. Buna kim sebep olmuşsa hoşnutsuzluğumuzu dile getirelim.Mailse mail, telefonsa telefon.Nedir bu rezillik yahu? Bu görüntüleri görünce çok sinirlendim ve hala daha çok sinirliyim...

metinbay61
12.04.2011, 11:55
Üç kuruş para için yapılana bak arkadaş ya...milyar dolarlar versen eski halini , doğal halini yapamazsın...yazık gerçekten yazık buna izin veren devlete de kişilere de yazık...

muharrematasoy
12.04.2011, 11:56
toki oraya 800 kişilik konutlar ve milletvekilleri için villa yaptıracakmış hatta gölün bazı yerleri özel setle kapatılıp yüzme ve milletvekillerinin özel mülkü olacakmış

aynı milletvekilleri ege kıyısında ormanlık yarım adayı kapatıp villa diktiriyorlar anlaşılan yetmemiş

bu rantçı talan politikasının son kurbanı uzungöl olmuş anlaşılan

metinbay61
12.04.2011, 11:57
uzungöl kartpostalları bile çok değerli hale geldi elinde olan saklasın ilerde torunlarına gösterip gösterip küfürü basar dururuz artık...

içim cız etti resmi görünce...

Faik Yılmaz
12.04.2011, 12:03
Bu kadar güzelliğe sahip olup bu kadar hor kullanan bir millet daha varmıdır yeryüzünde acaba.....

Barajlar yapıldığı için ortalığı velveleye veren bir kısım çevrecilerimiz dünyalar güzeli Uzungölümüz katledilirken neredeydiler çok merak ediyorum doğrusu.....

ilhan
12.04.2011, 12:27
Barajlar yapıldığı için ortalığı velveleye veren bir kısım çevrecilerimiz dünyalar güzeli Uzungölümüz katledilirken neredeydiler çok merak ediyorum doğrusu.....

Yapılan onca pretestodan haberinin olmadığını düşünmek istemiyorum Faik abi.

Paksoy
12.04.2011, 12:34
Yazık.yazık.yazık....

Ali Yerlikaya
12.04.2011, 12:41
Maalesef Türkiyede dogal güzelikler rant ugruna mahvediliyor, sadece birilerin cepleri dolmasi icin Uzungol ve bi cok yerin mahvedilmesi icimi acitiyor ve buna maalesef dur diyebilcek kimse yok maalesef...

Bana en cok koyan olay ise bu rantcilarin zeka seviyesinin oldukca düsük olmasi, akilli insanlar olsalar belki bu kadar koymazdi, zaten akilli insanlar olsalar "ekmek"lerini kazandiklari dogal güzellikleri kendi elleriylen mahvetmezlerdi...

Türkiye zeka seviyesi yuksek ve gercekden yaptigi isde tahsili olan insanlara emanet edilmedikce, ve sadece arkasi saglam cebi fazla sisik insanlarin elinden almadikca bu doga katliamini maaalesef izlemekden baska bisey gelmez elimizden...

Canberk
12.04.2011, 12:44
toki oraya 800 kişilik konutlar ve milletvekilleri için villa yaptıracakmış hatta gölün bazı yerleri özel setle kapatılıp yüzme ve milletvekillerinin özel mülkü olacakmış

aynı milletvekilleri ege kıyısında ormanlık yarım adayı kapatıp villa diktiriyorlar anlaşılan yetmemiş

Şaka mı bu.
Bunun düşüneninde uygulayanında allah bin belasını versin iki yakası bir araya gelemez inşallah.

Ahmet ağabey ne gerekiyorsa yapmaya hazırız içler acısı şuraya bakın ne hale getirmişler hala daha içine etmeye çalışıyorlar...

bordo61
12.04.2011, 12:46
2008'den beri böyle Uzungöl.

Bu duvarı da Karayolları yaptı.

Yolu korumak için , gölü mahvetti

Buda Toki Uzungöl 90 konut projesi

http://www.uzungol.bel.tr/toki.pdf

Badaloğlu
12.04.2011, 14:00
http://img851.imageshack.us/img851/2750/abant.jpg

Toki, Abant'ı, Gölçük'ü, Sünnet gölünü, Çubuk göllerini nasıl görememiş? Tez zamanda buralarıda yıkıp toki evleriyle doldurun. Neme lazım, fakir, fukara(!) sokakta kalmasın.

Her şeyi para gören zihniyet bu gölü istesenizde artık eskisi gibi geri getiremezsiniz. Siyasetinizde, paranızda, pulunuzda sizin olsun... Yeter artık yahu, nedir şu Karadeniz'in sizden çektiği? Bu yaptığınız katliamları yapsınıza Ege bölgesine, Abant gölüne de görelim sizleri.

Toki uyuma, Abant'a da beton dik. Yıkın şu yukardaki güzellikleri... :(

Mert Oğuzlu61
12.04.2011, 14:04

Allah belalarını versin, başkada birşey demiyorum. karadenizi perişan ettiler, her yaz memlekete giderim, son gittiğimde resmen yıkıldım ! derelerimizin çoğu kurumuş ağaçlar kesilmiş, bazıları böcekler tarafından kurutulmuş buna bir önlem alan yok hes ti şuydu buydu derken ülkemizin incisini kaybettik, evet kaybettik ! işin kötü yanı bu durum karşısında sesimizi çıkaramıyoruz, yapabileceğimiz hiçbir şey yok ! bu durum ancak ve ancak Türkiye de olur zaten başka bir ülke kendi zenginliklerini bu şekilde asla yok etmez, buna asla müsade etmez ! çocukluğumda o dereler gürül gürül akardı, balıklar cirit atardı derelerde, ormanlarımız tertemizdi.. bizim insanımızda pis, pikniğe mi gidiyorsun ormana, ye iç ne yaparsan yap ama giderken çöplerini topla be kardeşim ! doldur poşete at ormana doğru nasılsa kimse görmez, salla gitsin ormana doğru (!) yazık arkadaş, valla yazık...!

dr.wehbee
12.04.2011, 14:05

bizim milletin fırsatını buldumu neresinden ne uydurabileceğinin bir kanıtı daha:)))) burdan bile siyasi rant üretmeye çalışmak takdire şayan.. hangi partiden olduğunu bilmiyorum ama edecekseniz belediye başkanına laf edin...

SEDAT
12.04.2011, 14:33
- İnce bir asfalt atarsın yeterli , etrafta çoğalan evlerede dikkat çekmek istiyorum , yakında dağlarıda indirmeye başlarlar , inanmayan gelince görür aynı uzungöle benziyen yeşil vadi diye bir yer var Sapanca-Kırkpınar'da gelenler bilir , herifler o doğa manzarasına gittiler su fabrikası yaptılar , yetmedi dağın yarısını indirdiler , kimse kusura bakmasın bunu yapanın Allahı olamaz...

Mustafa Yüksek
12.04.2011, 14:46
bizim milletin fırsatını buldumu neresinden ne uydurabileceğinin bir kanıtı daha:)))) burdan bile siyasi rant üretmeye çalışmak takdire şayan.. hangi partiden olduğunu bilmiyorum ama edecekseniz belediye başkanına laf edin...

Seni bu başlıkta rahatsız eden tek şey arkadaşın senin güzide partine laf söylemesi mi oldu? Yukarda ülkenin en güzel doğa alanlarından biri, Trabzon ile özdeşlemiş bir yerin tahribinden bahsediliyor. Bu ilgini çekmedi mi?

Bunu yapanlar her kim olursa olsun Allah belalarını versin. Sorumluları ciddi anlamda protesto edilmeli.

Ali Yerlikaya
12.04.2011, 14:59
Bu isin üzerinden politika yapmaya calisanlari kiniyorum...
Doga katliami maalesef partilerden siyasetten bagimsiz yapiliyor, belki belirli dönemlerde siyasetten dolayi arkasi saglam olanlar katliama ön hak taniniyor ama Türkiyede dogal güzelliklere dogaya saygi gösteren kurumlarin olduguna inanmiyom...

Avrupada cevre ve doga haklari bi cok hakdan önce taninir ama Türkiyede dogayi savunucak bi kanun varmi varsa bunu 88 yillik Cumhuriyet tarihinde dikkate alan oldumu bilmiyorum ama ben duymamisimdir...
Yani kisaca bu Türkiyenin ne bugunku sorunu nede dünku sorunu suan yarininda olmicagina benziyor maalesef...

Paksoy
12.04.2011, 15:01
Trabzonspor bir sonraki Gaziantep maçında büyük bir pankart hazırlayarak tepkimizi gösterebilirmiyiz?

Murat'
12.04.2011, 16:42
Milletvekilleri için villa olayı bana pek inandırıcı gelmedi açıkçası, Toki'nin de orada 800 kişilik konut yapacağına dair en ufak bir bilgi bile yok.Kaldı ki sırf bunlar için mi oranın etrafına duvar örüldü, göle yapılanlar üstteki arkadaşın bahsettikleriyle ne kadar alakalı, açıkçası ben bir alaka kuramadım.

Bu duvar işini kim akıl etmişse gerçekten de helal olsun ! Az önce girdim baktım Uzungöl Belediyesi'nin internet sitesine projelerimiz diye bir bölüm vardı, bir baktım içi bomboş, demek ki bu beton yığınlarıymış belediyenin projesi.

Emirhan Makul
12.04.2011, 16:47
Caminin yerine de böyle bir 20 katlı otel ne gider he yakışır havuzun diğer karşısına da çimento fabrikası yaptık mı tamamdır.

Paksoy
12.04.2011, 16:54
Caminin yerine de böyle bir 20 katlı otel ne gider he yakışır havuzun diğer karşısına da çimento fabrikası yaptık mı tamamdır.
Nükleer santral daha çok ses getirir,

f1bekir
12.04.2011, 16:54
Duvara niye ihtiyaç duyuldu onu anlamadım ben, yol göle doğru mu kayıyordu ki???

Bir de bu duvar işi birkaç sene öncesinin olayı değil mi? Hatta bir bilim adamı!? ile tartışıyorlardı da bir kısmına yetişmiştim. Duvarın üstünü bilmem ne isimli bir sarmaşıkla kaplıyacaklarmış, hatta yabani hayvanların göle inip su içebilmesi için duvarın belli yerlerine özel patikalar yapacaklarmış. Gayet doğru bir iş yapıldığını söylüyordu yani.

Ama bu resimde sadece beton görünüyor, ne iş anlamadım???

Badaloğlu
12.04.2011, 16:55
Milletvekilleri için villa olayı bana pek inandırıcı gelmedi açıkçası, Toki'nin de orada 800 kişilik konut yapacağına dair en ufak bir bilgi bile yok.Kaldı ki sırf bunlar için mi oranın etrafına duvar örüldü, göle yapılanlar üstteki arkadaşın bahsettikleriyle ne kadar alakalı, açıkçası ben bir alaka kuramadım.

Bu duvar işini kim akıl etmişse gerçekten de helal olsun ! Az önce girdim baktım Uzungöl Belediyesi'nin internet sitesine projelerimiz diye bir bölüm vardı, bir baktım içi bomboş, demek ki bu beton yığınlarıymış belediyenin projesi.

800 kişilik konut olmasa bile 80 garanti... http://www.uzungol.bel.tr/toki.pdf Buradaki yazışmadan bu anlaşılıyor.

Arkadaşlar, bakın bu konuda kesinlikle partiler üstü yorumlar bekliyorum. Bu konuyu sıradan parti işine dökerseniz, Uzungöl'e ayıp edersiniz.

http://img16.imageshack.us/img16/2843/sinpalagn.jpg

Bu sitede yapılan göletten ne farkı kaldı Uzungöl'ün?:mad: Az daha büyüğünü yapsalarmış, etrafını ağaç dikselermiş oldu sağa Uzungöl.Daha niye gitsin millet Uzungöl'e?

Murat'
12.04.2011, 17:03
Ahmet abi 80 rakamı için bir şey söylediğim yok zaten sadece 800 rakamı diye bir şey yok, abartı, hepsi bu kadar.Hesap sorulması gereken ilk kişiler huna müsade eden belediye başkanları, güya orayı turizm cennetine çevirecektik.

O 80 rakamı için şunu söylemek istiyorum, oranın doğasına uygun olabilecek konut yapsalar eyvallah derim, ama yok yapamazlar, yapmazlar.Şimdiki haliyle bir apartmanda 12 tane daire olsa 6 tane beton yığını dikilecek demektir, bu da orayı katletmekten başka birşey değil.

Paksoy
12.04.2011, 17:03
http://www.yukleresim.com/images/92478609238683736640.jpg

Murat'
12.04.2011, 17:06
http://img191.imageshack.us/img191/4586/ozkan385654145384198063.jpg

Emirhan Makul
12.04.2011, 17:06
Nükleer santral daha çok ses getirir,

Doğru doğru hani sinopa yapılacakya denize yakın olsun birşey olursa hemen soğuturuk diye uzungölün hemen kıyısına bir nükleer santral gider nasıl olsa bir tüp kadar zararsız.

Gamze
12.04.2011, 17:11
Abartısız söylüyorum, size yemin ediyorum şu görüntüyü gördüm gözlerim doldu.

Böyle bir şey olamaz ya!
Yazıklar olsun...

Ne hale getirmişler güzelim Uzungölü...

Allah kahretsin be

UMUT YÖNDEM
12.04.2011, 17:23
YAZIK VALLAHİ COK YAZIK RESMEN CENNETİ CEHENNEME ÇEVİRMİŞLER
BU FOTOĞRAFI BİZLE PAYLASAN ARKADASIMA TEŞEKKÜR EDİYORUM
NERDEN NEREYE GİTTİĞİMİZİ BİZE BİRKEZ DAHA HATIRLATTI:alkış:

UMUT YÖNDEM
12.04.2011, 17:26
Cok yazik bu gÖrÜntÜ hakİkaten dÜŞÜndÜrÜcÜ

Badaloğlu
12.04.2011, 17:27
Ahmet abi 80 rakamı için bir şey söylediğim yok zaten sadece 800 rakamı diye bir şey yok, abartı, hepsi bu kadar.Hesap sorulması gereken ilk kişiler huna müsade eden belediye başkanları, güya orayı turizm cennetine çevirecektik.

O 80 rakamı için şunu söylemek istiyorum, oranın doğasına uygun olabilecek konut yapsalar eyvallah derim, ama yok yapamazlar, yapmazlar.Şimdiki haliyle bir apartmanda 12 tane daire olsa 6 tane beton yığını dikilecek demektir, bu da orayı katletmekten başka birşey değil.

Muratcığım, Abant gölünün etrafında konut var mı? Yok... Ama her yıl yaz kış binlerce, milyonlarca insan orayı görmeye gidiyor.Ayrıca doğal ortamında özelliklede gölün etrafını yürüyerek dolaşmak kadar güzel bir şey yok. Yaz, kış faytonla dolaşma imkanıda var. Peki biz uzungölde ne yapıyoruz? Bir kişi para kazansın diye orayı beton yığınına çeviriyoruz. Hem kmonut yapılıyor yetmiyor birde gölün etrafına beton döküyoruz. Sanki göl taşacak:mad:

Elbet buna sebep olanlardan birileri hesap sormalı.Bu nedir ya? Nerde doğallık? Nerde insanlığa bırakılacak dünya mirası? Sinpaş'ın yaptığı Lagün evlere benzemiş Uzungöl

http://www.yukleresim.com/images/92478609238683736640.jpg

Paksoy kardeşim bu fotoğrafın kıymetini bil, iyi sakla... Bir daha aynı manzarayı çekmene imkan yok...

Murat'
12.04.2011, 17:31
Üzülerek söylüyorum, tren çoktan kaçtı, biz turizm adına çok ama çok gerilerdeyiz.

Ünlü gurme Vedat Milör geçen sene programının bir bölümünde Uzungöl'deydi, onun da dikkatini çekmiş bu betonlaşma, ordaki restoran sahiplerinden birisine sordu neden böyle diye, restoran sahibi darları falan yıkıp oraları eski he belediye yeni imar kanunu çıkardı gibisinden bir şeyler söyledi, görünen köy klavuz istemez.Akılları varsa ne kadara mal olacasa olsun o duvaline getirsinler.

Ben Uzungöl'ün eski halini görmedim bu arada, çok şey kaybetmişiz anlaşılan.

Mesut
12.04.2011, 17:39
Bir Çaykaralı olarak Uzungöl'un bu hali mafediyor benı

erolizmts
12.04.2011, 17:51
Genel başlığı altında "DEV Pankart Hazırlıyoruz" diye bir başlık var. İnsanın aklına bu düşüncesizliği haykırmak için bundan daha güzel bir yol olamaz gibi şeyler geliyor. Birde Trabzon halkı bu duruma göz göre göre nasıl izin verdi o da ayrı bir tartışma konusu. Çünkü iş işten geçmiş. Sonradan ağlayıp sızlanmak bir işe yararmı bilemiyorum.

Badaloğlu
12.04.2011, 18:06
Genel başlığı altında "DEV Pankart Hazırlıyoruz" diye bir başlık var. İnsanın aklına bu düşüncesizliği haykırmak için bundan daha güzel bir yol olamaz gibi şeyler geliyor. Birde Trabzon halkı bu duruma göz göre göre nasıl izin verdi o da ayrı bir tartışma konusu. Çünkü iş işten geçmiş. Sonradan ağlayıp sızlanmak bir işe yararmı bilemiyorum.

Erol kardeşim, genelde açılan başlıkla Uzungöl'ün alakası yok. İnsanlar Bursaspor maçında Trabzonspor için açılacak pankart olduğu için katkı yapıyorlar. Uzungöl için böyle bir organizasyon tertip edilse acaba kaç kişi katkı yapar? o da ayrı bir konu...

Trabzon halkı buna müsade ettiyse sonradan hiç ağlanıp sızlanmayacak. Yahu kafayı yiyeceğim yaaaa, gölün etrafını beton dökmek hangi sivri zekalının işi? Dünya'da başka böyle rezil bir örnek varmıdır? :mad:

Enes Ünal Kaya
12.04.2011, 18:23
içim acıdı yazıkk

Murat'
12.04.2011, 18:36
http://forum.bordomavi.net/showpost.php?p=1917549850&postcount=28

Arkadaşlar bir şey sormak istiyorum bu mesajımdaki fotoğrafı görebiliyor musunuz ?

Kader KORELİ
12.04.2011, 18:42
Bu ve benzeri olaylardan dolayı yıllardır içim yanıyor, ama hiçbir zaman Trabzonlunun bu olaylara bir tepki gösterdiğini görmedim ve Trabzonlulardan umudumu keseli çok oldu.

Hiç kimse kusura bakmasın, ama Trabzonlular böyle yönetilmeyi hak ediyor! Ancak yıllar sonra farkına varıyor Trabzonlu bazı şeylerin. Çoğu Trabzonlu bu Uzun Göl katliamından haberdar bile değildir. Aynı zihniyetteki insanların yönetici seçilmesine devam ediliyor, alternatif olabilecek yöneticiler de çıkaramıyor içinden.

Bundan bir kaç yıl önce Trabzon şehriyle denizin arasına otoyol yapıldı! Bir yabancıyı getir Trabzon'a bu manzarayı göster gözlerine yaşlar gelir. Az sayıda Trabzonlunun dışında hiç kimse bir tepki göstermedi, hatta övüldü bu yol yapımı. Şimdi bundan bir beş on yıl sonra anca bunun farkına varılır, burda da bir başlık açılır yine, yazıklar olsun denilir.. nasıl oldu da yaptılar denilir.. öyle kalır..

bu hep böyle devam eder..

Mesut
12.04.2011, 18:55
http://forum.bordomavi.net/showpost.php?p=1917549850&postcount=28

Arkadaşlar bir şey sormak istiyorum bu mesajımdaki fotoğrafı görebiliyor musunuz ?
ben göremedım

Hürgün Aygün
12.04.2011, 19:03
REZİLLİK!
Ama alıştım ben...

Murat'
12.04.2011, 19:03
ben göremedım

Çok sağol Mesut, şimdi görünebiliyor galiba.

Kader KORELİ
12.04.2011, 19:27
- İnce bir asfalt atarsın yeterli , etrafta çoğalan evlerede dikkat çekmek istiyorum , yakında dağlarıda indirmeye başlarlar , inanmayan gelince görür aynı uzungöle benziyen yeşil vadi diye bir yer var Sapanca-Kırkpınar'da gelenler bilir , herifler o doğa manzarasına gittiler su fabrikası yaptılar , yetmedi dağın yarısını indirdiler , kimse kusura bakmasın bunu yapanın Allahı olamaz...

http://www.sakaryarehberim.com/others/haber.php?xnumber2=16868

http://www.seffafgazete.com/haber_detay.asp?haberID=4406

Hazar_
12.04.2011, 19:47
Kapsamlı bir çalışmayla kurtarılabilir.Ama kapsamı olan kişilerle.

muharrematasoy
12.04.2011, 20:50
Ne yazık ki bazı arkadaşlar partilerine laf söyletmemek için bunca çevre cinayetini bile görmezden gelip üstüne savunuyorlar, burada ağzımdan partiyle ilgili birşey çıkmadı biz olanı söylüyoruz herşey açık net ortada.

Medyada neden yok, sansürlü medyada böyle çevre katliamını yazacaklarını hiç sanmıyorum 2-3 sene sonra uzungölü birkaç ensesi kalın milletvelilinin özel havuzu gibi görürseniz anlarsınız ne demek istediğimizi. Sırf para için, oy için yemyeşil el değmemiş köylere çimento fabrikalarını dayayıp çevreyi katletmek kimse kusura bakmasın siyaset değil cinayettir, bu cinayet sürerse ilerde karadeniz diye birşey kalmayacak...

Yazık, yaşadığım yerde karadenizin yaylalarının köylerinin fotoğraflarını görenler büyüleniyordu bir zamanlar, şimdi o cennet bahçeleri çöplük, atıl çimento fabrikaları oldu, börtü böcek kaynayan yerlerde şimdi bir bitki büyümüyor... Ama eğer buna siyaset diyorsanız siz bilirsiniz çünkü biz buna doğa diyoruz...

erolizmts
12.04.2011, 21:09
Erol kardeşim, genelde açılan başlıkla Uzungöl'ün alakası yok. İnsanlar Bursaspor maçında Trabzonspor için açılacak pankart olduğu için katkı yapıyorlar. Uzungöl için böyle bir organizasyon tertip edilse acaba kaç kişi katkı yapar? o da ayrı bir konu...

Trabzon halkı buna müsade ettiyse sonradan hiç ağlanıp sızlanmayacak. Yahu kafayı yiyeceğim yaaaa, gölün etrafını beton dökmek hangi sivri zekalının işi? Dünya'da başka böyle rezil bir örnek varmıdır? :mad:

Hocam doğrudur, o başlığın Uzungöl ile alakalı olmadığını biliyorum. Sadece Uzungöl için de bu tarz organizasyon düzenlemek iyi bir yol olabilir diye düşünüyorum. Böyle bir organizyona kaç kişi katkı yapabilir bilemiyorum, fakat Uzungöl'ü bu güne kadar sadece resimlerine bakarak iç geçiren birisi olarak katkıda bulunmak istiyorum. Bir maç için hazırlanacak pankart için fedakarlıkta bulunanlar, elbet bu "görevleri" içinde katkıda bulunabilirler. Çünkü ciddi anlamda bu bir görev. Ve eminim ki bu oldu bittiye bir dur denmezse, arka sayfada görünen Abant'ın bile geleceği tehlikede. Bunu yapan Abant'ı siteler cennetine çevirebilir.

Emrullah
12.04.2011, 21:29
Yazıklar olsun ki hem de ne yazıklar olsun. Bu iyi günlerimiz. Kabahat bizde, kabahat hepimizde. Değerlerimize sahip çıkamadık. Oralara beton döken insanlar, o kararı alan insanlar da kendi insanımız, akrabamız. O yüzden suçu başkasına atma kolaylığına kaçmadan kendi vurdumduymazlığımızı sorgulamalıyız.

Sadece bu konuda değil, bir çok konuda. Köylerde yapılan çok katlı beton evleri, ırmakların çöplerle kirletilmesi..... birçok konuda ciddi eleştirilecek yanlarımız var. Köye gittiğimde köyden ziyade şehire gelmiş gibi hissediyorum. Köyde 7-8 katlı evler mi olur Allah aşkına.

Uzungöl ciddi bir zenginliğimizdi. Malesef Uzungölü kurtaralım derken yanlış tedavi uygulandı, işin kolayına kaçıldı. Evet gölde sıkıntılar vardı ama göl böyle kurtarılmamalıydı. Gerekirse en pahalı tedavi şekli uygulanmalıydı ve kurtarılmalıydı.

Misina
12.04.2011, 21:37
''Devlet ne yaparsa doğru yapar siz devletten daha mi iyi bilecesunuz siz teröristmisunuz vatan hainimisunuz'' !

Yukarıdaki cümle Uzungöle yakın köylerden birinde yapılmak istenen HESin yol açacağı çevre tahribatını köylülere anlatmak bilinçlendirmek amacıyla o bölgeye giden bir arkadaşımıza köylüler tarafından söylendi.Terörist muamelesi görüp köyden kovuldu.

İnşa edilen HESten sonra o köyde herkes HESe lanet yağdırmaya başladı.

Devlet vatan millet sevgisi ne yazıkki suistimal ediliyor.

Biz Karadenizlileri yıllarca ''SİZ BU ÜLKENİN ÇİMENTOSUSUNUZ'' palavrasıyla kandırdılar. Önce denizimizi kaya doldurdular şimdilerde ise Derelerimizi pazarlamaya başladılar.

Bunları niçin mi anlattım; Unesco tarafından Dünyanın en zengin biyosfer rezerv alanlarından biri olarak kabul edilen Maçahel'de HES'e onay verenlerin Dünyada sayılı akarsuda bulunan bir Alabalık türünün yatağı olan Fırtına Vadisine HES yakışır diyenlerin Çocuk Felcinin tedavisinde kullanılan tıbbi bitki Sarı Kantaron'un altı türünün yetiştiği Solaklı'da 32 HES yapılmasına müsade edenlerin Uzungölü bu hale getirmesine neden şaşırıyorsunuz ki.

Mertcan
13.04.2011, 01:05
gece gece nasıl sövdüm anlatamam

İHSAN
13.04.2011, 01:27
Doğanın dili olsa da konuşsa. ne derdi acaba?

SDanışmaz
13.04.2011, 01:55
Fotoğrafları görünce içim gitti..

Fatih Özkan
13.04.2011, 02:52
Facede karşılaştım resimle...
Şok oldum...
Değişim zamanla olduğu için insan başta farkına varmıyor. Ama iki resim arasındaki farka bakınca üzülmemek, öfkelenmemek, buna sebep olanlara küfür etmemek elde değil!
Allah belalarını versin...

POYRAZ
13.04.2011, 05:17
Avrupa'da bu tür yerlere resmen saygi vardir. Bu tür yerlere saygi göstermek, onu bozmamak medeniyetin göstergesidir.
Ayni suratlarina benzetmisler. Cok cirkin bir görünüm almis ve hic bir cekiciligi kalmamis.

Serdar Dilekoğlu
13.04.2011, 09:52
Hayataarti vakfının bir yararı olmaz mı ona başvursak.

dr.wehbee
13.04.2011, 10:23
Seni bu başlıkta rahatsız eden tek şey arkadaşın senin güzide partine laf söylemesi mi oldu? Yukarda ülkenin en güzel doğa alanlarından biri, Trabzon ile özdeşlemiş bir yerin tahribinden bahsediliyor. Bu ilgini çekmedi mi?

Bunu yapanlar her kim olursa olsun Allah belalarını versin. Sorumluları ciddi anlamda protesto edilmeli.

dostum birincisi akparti benim partim değil. bu konunun siyaset üstü bir konu olup tüm trabzonluların çevre için tepki vermesi gerekirken bu konu üzerinden siyasi propaganda yapmak canımı sıktı. uzungölü bu hale getiren uzungöllülerdir başka birine laf atmayın. sırf ceplerine biraz daha para girsin diye mahvettiler orayı. uzungöle toki yapılacağına dair verilen linktede uzungöl belediyesinin başvuruda bulunduğu anlaşılıyor. dediğim gibi uzungölü katili uzungöllülerden başkası değil.. ha bide her gelen arabadan para alma olayı var ki tam bir hukuksuzluk ve yan kesicilik ...

Murat'
13.04.2011, 10:48
Gelen arabadan para alma olayı da nedir ?

dr.wehbee
13.04.2011, 10:49

uzungöle girişlerde para alınıyor gelen arabalardan.. belediye başkanından duydum tv de..

Murat'
13.04.2011, 10:51
Vay be hava parası demek ki, turizm öyle gelen arabadan para almakla olmaz, demek ki bu kafa orayı beton yığınına çevirdi.

Misina
13.04.2011, 12:22

Başkan öyle birşeyler söylenmişti ancak uygulanmıyor henüz

TAHSİN 61
13.04.2011, 13:36
Vallaha Ne kadar tepki koysamda her sene giderim...

Badaloğlu
13.04.2011, 14:42
Vallaha Ne kadar tepki koysamda her sene giderim...

Bu görüntülerden sonra hayatta gitmem. Ama gidersemde tepki koymak, birilerine ''burayı mahvettiniz, beton yığınına çevirdiniz'' diye, haykırmak için giderim :mad:

Uzungöl parayla eski doğal haline döndürülebilir mi? Demek giden araçlardan da para alıyorlar öyle mi? Eh yakında bu görüntüleri gören zaten oraya gitmez, bir negatif kampanya başlatır turizm firmaları akılları başlarına gelir. Bu sefer yalvarırlar arabalara ''ne olur Uzungöl'e gelin, üstüne para vereceğiz'' diye ama iş işten geçmiş olur...

dr.Wehbee'ye katılıyorum. Eğer Uzungöl bu hale gelmişse bunun ilk mesuliyeti orada yaşayanlarındır.

Uzungöl halkı, çooook kafanızı vurursunuz betonlara çook...

erolizmts
13.04.2011, 14:49
dostum birincisi akparti benim partim değil. bu konunun siyaset üstü bir konu olup tüm trabzonluların çevre için tepki vermesi gerekirken bu konu üzerinden siyasi propaganda yapmak canımı sıktı. uzungölü bu hale getiren uzungöllülerdir başka birine laf atmayın. sırf ceplerine biraz daha para girsin diye mahvettiler orayı. uzungöle toki yapılacağına dair verilen linktede uzungöl belediyesinin başvuruda bulunduğu anlaşılıyor. dediğim gibi uzungölü katili uzungöllülerden başkası değil.. ha bide her gelen arabadan para alma olayı var ki tam bir hukuksuzluk ve yan kesicilik ...

Bu kadar basit değil arkadaşım. Bahsedilen yer Uzungöl. Basit sıradan topraklar değil. Yani "Uzungöllüler bu hale getirdi" diyerek işin içinden çıkılamaz. Daha tepedeki kişilerin bal gibi de bu katliamda parmakları mevcut. Aksi halde "uzun havuz" muabbeti başladığında, devlet bakanı neden cevap verme gereği hissetsin? Bu ülkede son yıllarda sistemli şekilde doğa katliamı yapılıyor. Sadece Karadenizde de yaşanan şeyler değil. Akdeniz ve Ege'de de yavaş yavaş birilerine parselleniyor doğa harikası yerler. Ve Toki bildiğin site yapacak oralara. Ve bunu yapanlar Trabzon halkı tarafından ödüllendirilecek.

Adem Erdoğan
13.04.2011, 15:38
Bizim insanımızda beton dökme, inşaat yapma hastalığı var.

Allah'tan Karadeniz komple bize ait değilde çevresine beton dökülmüyor.

Külünkoğlu
13.04.2011, 15:53
Sorduğun soruya bak. Beton parası lazım işte.

MAHMUTOĞLU
13.04.2011, 16:05
çok yazık çok

irfanb
13.04.2011, 16:37
Stad projesi icin;Akyaziyi dolduracagina,Uzungölü dolduralim diye bir espri yapmistim zamaninda.Murat sahidimdir.:)
(Belediye baskani üstüne aldi galiba ama is isten gecti.Akyazida karar kilindi.)
Yazik gercekten.Uzungölü dünya gözüyle görmedim,resimlerden tanirim ama dogal olan halinin katledilmesine icim gitti.
Emegi gecenleri KINIYORUM.

oflubektas
13.04.2011, 16:42
İşte Türkiye'nin istikrarını, dünyanın her yerinde takdirle, hatta hayranlıkla karşılanan Türk müteahhitlerini karalayan, gelişme ve ilerlememize çomak sokmak isteyen bu "çiçek çocuğu" anlayışını kınıyorum. Uzungöl'ün çevresine yapılan yapılar ve etrafını çevreleyen beton, bu güzelliğimizi uzun süre korumak için yapılmıştır. Yapılan hiçbir işlemde usulsüzlük yoktur. Hatta yaz aylarında yaşanacak trafiği engellemek için de çevresine duble yollar yapılmalı, üzerinden de bir köprülü kavşak geçirerek 2023'e hazırlanan "Büyük Türkiye" projesine uygun hale getirilmelidir. Tabi bunu idrak etmek için vizyon gereklidir. Ne idüğü belirsiz, hayatında iki koyun gütmemiş güruhun çevrecilik adı altında, HES'lere, nükleer santrallere ve ülkenin enerji politikalarına, artan konut talebine karşı yapılan büyük hamlelere karşı yaptıkları borazanlığa göre hareket etmek mümkün değildir. Onlar çevreciyse ben çevrecinin daniskasıyım. Bizim geldiğimiz yerleri onlar hayal bile edemeyecektir. Hiç de öyle "yazıklar olsun" denilecek bir durum sözkonusu değildir. Sayıları gittikçe azalan, gelişme ve ilerlemeye karşı tüm bu sinek vızıltıları zamanla sona erecek ve müreffeh yarınlara yelken açan ülkemiz daha rahat "nefes" alacaktır.

Murat Erdem
13.04.2011, 16:53
midem bulandı...

İsmail Alkan
13.04.2011, 17:20
İşte Türkiye'nin istikrarını, dünyanın her yerinde takdirle, hatta hayranlıkla karşılanan Türk müteahhitlerini karalayan, gelişme ve ilerlememize çomak sokmak isteyen bu "çiçek çocuğu" anlayışını kınıyorum. Uzungöl'ün çevresine yapılan yapılar ve etrafını çevreleyen beton, bu güzelliğimizi uzun süre korumak için yapılmıştır. Yapılan hiçbir işlemde usulsüzlük yoktur. Hatta yaz aylarında yaşanacak trafiği engellemek için de çevresine duble yollar yapılmalı, üzerinden de bir köprülü kavşak geçirerek 2023'e hazırlanan "Büyük Türkiye" projesine uygun hale getirilmelidir. Tabi bunu idrak etmek için vizyon gereklidir. Ne idüğü belirsiz, hayatında iki koyun gütmemiş güruhun çevrecilik adı altında, HES'lere, nükleer santrallere ve ülkenin enerji politikalarına, artan konut talebine karşı yapılan büyük hamlelere karşı yaptıkları borazanlığa göre hareket etmek mümkün değildir. Onlar çevreciyse ben çevrecinin daniskasıyım. Bizim geldiğimiz yerleri onlar hayal bile edemeyecektir. Hiç de öyle "yazıklar olsun" denilecek bir durum sözkonusu değildir. Sayıları gittikçe azalan, gelişme ve ilerlemeye karşı tüm bu sinek vızıltıları zamanla sona erecek ve müreffeh yarınlara yelken açan ülkemiz daha rahat "nefes" alacaktır.
Acaba ironi mi yapıyor diye yazını 3 kez okudum. Ama ironi değil, ciddi ciddi yazmışsın.

Şaka gibi!

Allah akıl fikir versin sizin gibi düşünenlere, ne diyim başka.

İsmail Alkan
13.04.2011, 17:25
Kamuoyunda bilinmeyen bir konu hakkında bir ilave daha yapayım;

Uzungölün altına döşenecek boru sistemiyle, bu güzelim gölün suları cebri boru sistemiyle alınıp, HES'lerde enerji üretimi için kullanılacak bir proje geliştiriyorlardı tilki dolaşan beyinlerde.

Sanırım çok tepki olur diye uygulanmadı veya ertelendi.

Kim bilir, ileriyi ve geleceği düşünen büyüklerimiz! belkide bu duvarlar yapılırken arada çıkarmışlardır bu projeyi de.

oflubektas
13.04.2011, 17:59
Acaba ironi mi yapıyor diye yazını 3 kez okudum. Ama ironi değil, ciddi ciddi yazmışsın.

Şaka gibi!

Hocam onu 4 yapalım isterseniz...

magicyattara
13.04.2011, 18:00
Stad projesi icin;Akyaziyi dolduracagina,Uzungölü dolduralim diye bir espri yapmistim zamaninda.Murat sahidimdir.:)
(Belediye baskani üstüne aldi galiba ama is isten gecti.Akyazida karar kilindi.)
Yazik gercekten.Uzungölü dünya gözüyle görmedim,resimlerden tanirim ama dogal olan halinin katledilmesine icim gitti.
Emegi gecenleri KINIYORUM.
Hatırlıyorum abi..çok gülmüştüm o mesajına..:)

Şaka gibi!

Bence ironi yapmış..

*

1 kez gittim Uzungöl'e..o da geçen yıl bmn organizasyonu ile..
Gölün çevresi sanırım toprak kaymasını önlemek amacıyla istinat duvarıyla çevrilmişti,fotoğrafta da görüleceği üzre..bunun doğal görünüme bir zararı var mı diye sorarsanız,kararsız kalırım..bu şekilde gölün dolması engellenmiş..sonradan o taş duvarın üstüne yapılacak düzenlemelerle tekrar doğal görünüm geri kazandırılabilir,şahsi görüşüm olarak..

Uzungöl'de beni en çok şaşırtan olay,doğadan da ziyade artık Uzungöl'ün bir tatil beldesi kıvamını yakalamış olmasıydı..yöre mimarisine uygun yapılmış çok sayıda otel ve motelle,Uzungöl artık listelere girmiş bir tatil beldesi..
Türkiye'nin pek çok yerinden,genci yaşlısı,tatil için alternatif olarak Uzungölü seçebiliyor artık..bu bence bir başarıdır..

Canberk
13.04.2011, 18:18

Dalga mı geçiiyorsun sen burda milletle ???

Misina
13.04.2011, 19:03

Başbakanı dinleyip özet çıkarmayın lütfen kendi fikirlerinizi sağlam temellere oturtarak ifade edin.

Canberk
13.04.2011, 19:10
2023 de diyormuş ortalara doğru :D ben ilk başını okudum da anladım ne olduğunu ççç

heyt bee projelerinizi yesinler :D

Sibel
13.04.2011, 19:13
Karar verilmiş bir projeye ne kadar tepki gösterip davanızı kazanabilirsiniz ki?Nerde yaşıyoruz?Bir iki ağaç,iki üç ot çimen bıraksalar bir yerlerde..

SEDAT
13.04.2011, 19:32
- Demekki oradaki beton'dan daha betonları var canım memleketimizde...

tsukru61
13.04.2011, 19:41
Uzungöl'e HES iyi gider!

Sibel
13.04.2011, 19:46
gelişme ve ilerlememize çomak sokmak isteyen bu "çiçek çocuğu" anlayışını kınıyorum. Uzungöl'ün çevresine yapılan yapılar ve etrafını çevreleyen beton, bu güzelliğimizi uzun süre korumak için yapılmıştır.Sayıları gittikçe azalan, gelişme ve ilerlemeye karşı tüm bu sinek vızıltıları zamanla sona erecek ve müreffeh yarınlara yelken açan ülkemiz daha rahat "nefes" alacaktır.Doğanın doğal kalmasını istemek çiçek çocuğu demekse,sonuna kadar çiçek çocuğuyuz.Bir çok insanla konuştum ki,herkes nerde eski yeşillik,betonarme olmuş hep,diye şikayet ediyor.O zaman bu güzellik korunmuş değil,bozulmuş olur.Ki zaten yapay olarak istediğiniz kadar güzellik yapın,doğal olan hiç bir şeyin yerini tutmaz.Gelişme ve ilerlemeye karşı olmak mıdır Uzungöl'ün betonlaşmasını eleştirmek?Bu nasıl bir düşünce mantığıdır bilemiyorum.Bu,sizin ''vızıltı'' dedikleriniz susturuldukça bize nefes alacak ''doğa'' bırakmayacaklar...Rahat nefes almak diye tabir ettiğiniz durum da,bol egzoz,fabrika,baca,...dumanları olsa gerek...Ne kadar beton,ne kadar yeşil katliamı,o kadar nefes!Pes doğrusu!

Murat'
13.04.2011, 19:46
oflubektas ironi yapmış , dikkatlice okuyun anlarsınız.

Sibel
13.04.2011, 19:58
Hocam onu 4 yapalım isterseniz...
Çok ciddi bir ironi olmuş.Konu da hassas olunca insan tutamıyor kendini.O zaman yorumumu,böyle düşünenler için yapmış olayım.

muharrematasoy
13.04.2011, 20:03
ironi de olsa mide bulandırıcı bir yazı olmuş,

ayrca bir yeri korumak için beton dökmek nasıl bir zihniyettir :)

Selman
13.04.2011, 20:28
Buraya beto döken tüm sorumluların kafasındaki tahtaları değiştirip içlerine beton dökmek lazım.

f1bekir
13.04.2011, 20:37
Hatırlıyorum abi..çok gülmüştüm o mesajına..:)

Bence ironi yapmış..

*

1 kez gittim Uzungöl'e..o da geçen yıl bmn organizasyonu ile..
Gölün çevresi sanırım toprak kaymasını önlemek amacıyla istinat duvarıyla çevrilmişti,fotoğrafta da görüleceği üzre..bunun doğal görünüme bir zararı var mı diye sorarsanız,kararsız kalırım..bu şekilde gölün dolması engellenmiş..sonradan o taş duvarın üstüne yapılacak düzenlemelerle tekrar doğal görünüm geri kazandırılabilir,şahsi görüşüm olarak..

Uzungöl'de beni en çok şaşırtan olay,doğadan da ziyade artık Uzungöl'ün bir tatil beldesi kıvamını yakalamış olmasıydı..yöre mimarisine uygun yapılmış çok sayıda otel ve motelle,Uzungöl artık listelere girmiş bir tatil beldesi..
Türkiye'nin pek çok yerinden,genci yaşlısı,tatil için alternatif olarak Uzungölü seçebiliyor artık..bu bence bir başarıdır..

Abi göl doluyor muydu ki?

Gölün yukarısına setler yapılmış, oradan gelen çamur, alüvyon vb. engellenmiş zaten, yolun dolmaya etkisi ne kadar olabilir ki?

Ayrıca ben o setlere de karşıyım, doğal bir bölgede yapay şelaleler oluşturulmuş, olmamış bence. Göl doluyorsa biraz fazla para harcayıp boşaltılmalı ama biz kolaya kaçıyoruz malesef.

Kaldı ki, böyle bir nedenle yapılmış olsa bile bunun kamuoyu ile paylaşılması gerek. Şu nedenle şunu yapıyoruz, daha sonra da yeşillendirme çalışmasıyla doğal bir görünüme kavuşturmaya çalışacağız falan filan diye açıklamalar yapılmalı.

Burada, ''aha biz yaptık, süper duvar oldu'' deniyor. Niye yaptınız, nasıl yaptınız belli değil...

Emorfo
13.04.2011, 22:23
Bir sene memlekete gitmedik acayip şeyler duyuyoruz. HES, duble yol derken Çaykara vadisinde Uzungöl'de kara listeye girdi anlaşılan. Özal zamanında bu bölgenin insanlarını Harran Ovası'na yerleştirip bu bölgeyi milli park ilan etme gibi bir planları vardı. Ayrıca bir de seller nedeniyle çok fazla can kaybı yaşanıyordu. Ancak haliyle kimse kabul etmemişti. Tabi işin içinde terör olayı da vardı. Karıştır kaynaştır vs... Uzungöl'de çivi bile çakmak yasakken bu duvarlar nasıl yapılıyor, ortada hukuksuzluk yok mu. Kimse çalışmaların durdurulması için dava açmamış mı. Uzungöl yukarındaki köyde millet balkona bir tane tahta çakamıyoruz diye yakınıyorlardı. Anlamak güç. Artık ne yapılıyorsa bu işleri doğaya zarar vermeden yapamıyor muyuz. Mevcut yol varken gölün bir tarafına gidiş bir tarafına geliş yaparsın, yazın yaşanan sıkışmayı engellersin. Bir dönem gölü nerdeyse sazlık kaplıyordu, göle dozer sokmuşlardı :) Tamam golü sazlıklardan temizlemek iyi güzel de dozer nedir Allah aşkına. Yöremizin iklimi malum taştan bile yeşil fışkırıyor. İşimiz doğaya kaldı gibi. Doğayı da beklemeden artık sarmaşık mı olur, ne olacaksa dikilip yeşermeli. Kendi elimizle kendi güzelliklerimizi yok etmekte çok maharetliyiz maşallah.

Y.Çuvalcı61
13.04.2011, 22:40
Arkadaş direkt ctrl+c yapmış başbakanın bildirilerini ironiyle alakası yok nede gerçekle dikkate almayın görmemezilkten gelin...
Kendimi çok şanslı görüyorum çocukken gittiğimde o kartpostallardaki resimlerin en güzel zamanında gördüğüm için o görüntü benliğimde yer edicem ve birdaha asla gitmem ''uzun havuza''
Bize şimdilik ''hizmet'' diye adlandırdıkları saçmalıkları bir 20 yıl sonra farkında olacaz,ama iş işten geçmiş olacak(salil yolu,hesler v.b) şeyler.
Yapımda emeği geçenleri ve bunları savunanları sevgiyle anıyorum...

f1bekir
13.04.2011, 23:37
Arkadaşın yazısındaki ironiyi görememeyi olay karşısındaki şiddetli öfke nedeniyle sağlıklı düşünememeye bağlıyorum. Yoksa ironi olduğu çok açık...

magicyattara
13.04.2011, 23:43
Abi göl doluyor muydu ki?

Gölün yukarısına setler yapılmış, oradan gelen çamur, alüvyon vb. engellenmiş zaten, yolun dolmaya etkisi ne kadar olabilir ki?

Ayrıca ben o setlere de karşıyım, doğal bir bölgede yapay şelaleler oluşturulmuş, olmamış bence. Göl doluyorsa biraz fazla para harcayıp boşaltılmalı ama biz kolaya kaçıyoruz malesef.

Kaldı ki, böyle bir nedenle yapılmış olsa bile bunun kamuoyu ile paylaşılması gerek. Şu nedenle şunu yapıyoruz, daha sonra da yeşillendirme çalışmasıyla doğal bir görünüme kavuşturmaya çalışacağız falan filan diye açıklamalar yapılmalı.

Burada, ''aha biz yaptık, süper duvar oldu'' deniyor. Niye yaptınız, nasıl yaptınız belli değil...

Göl doluyordu bir aralar..arkadaşlar da bahsediyor zaten;dozerle boşaltılmış falan..Uzungöl'e 1 kez gittiğimi ifade etmiştim..o da geçen yıl..öncesini bilmediğim için tamamen tahminlerle konuşuyorum..açıkçası gölün çevresinin kara taş duvarla örülmesi,benim gözümü tırmalamadı..taş duvar olmasaydı nasıl görünürdü bilemiyorum..Sera gölünde ki gibi toprakla suyun birbirine karıştığı gibiyse,pek hoş bir görüntü olduğunu söyleyemeyeceğim..

İlginç bir göl zaten..yanındayken göl olup olmadığı anlaşılmıyor..yüksek bir yerlerden bakmak lazım..

Bir kaç yıl önce bir tarafı istinat duvarıyla örülmüştü ve bayağı bir ses çıkmıştı o dönem..bunun üstüne gölün dört bir yanı duvarla çevrildiyse mutlaka bir plan dahilinde yapılmıştır bu..

O kadar yatırım yapılmış oraya..resmen bir tatil beldesi olup çıkmış..kim neden insanları ordan kaçırmak istesin ki..gölün kenarıyla alakalı bir peyzaj çalışması da olacaktır diye tahmin ediyorum..

Kader KORELİ
14.04.2011, 00:00
Murat Abi senden bunları okumak açıkcası üzdü beni, daha duyarlı olmanı beklerdim, ama görüşüne saygı duyuyorum.

Bence resimler herşeyi açıklıyor. Bir tatil beldesi oldumu olmadımı da beni ilgilendirmiyor, beni ilgilendiren gölün doğası. Eğer gölün dolması ile ilgili bir sorun vardıysa bu bu şekilde gölün etrafını beton yığınına çevirerek çözülmemeliydi. Şu doğal halinden şimdi eser kalmadı. Gölün rengi bile değişmiş.

http://www.karadenizgezi.net/Uzungol_image/uzungol_2.jpg

Burası da Almanya. Bavyerya'da binlerce turistin uğradığı bir göl. Doğayı bozmadan tatil amaçlı ziyaret edilmesini sağlayabilmiş onlar.

http://farm3.static.flickr.com/2148/2112645034_687f556a30.jpg

http://t1.gstatic.com/images?q=tbn:ANd9GcT3j01QZVLqcHMJVkMk--9IMUxPI-oemcHpPdF16mAn2x6K8kCE6w

http://novisorbis.de/Fotos/Programm/Berchtesgaden/koenigssee.jpg

28TS61
14.04.2011, 00:32
@ Fúser

kaldir o resimleri. bakarsin gören olur oralarada beton dikmeye kalkisirlar.

gerci oralarda biraz zor izin alirlar beton yapmak icin

magicyattara
14.04.2011, 00:59
Kadercim ben betonlaşmayı savunuyor değilim..yanlış anlaşılma olmasın..benim söylemek istediğim;göl eğer sağlama alınmak düşüncesiyle taş duvarla çevrelenmişse,yapılacak peyzaj çalışmalarıyla da kötü görünümün önüne geçilebilir..

O da olmadı geri yıkılır artık duvarlar..:)

magicyattara
14.04.2011, 01:03
http://www.haber61.net/images/gallery/148/3.jpg

http://www.haber61.net/images/gallery/148/16.jpg

http://www.haber61.net/images/gallery/148/17.jpg

magicyattara
14.04.2011, 01:06
http://www.haber61.net/images/news/uzungol3.jpg

hay1699
14.04.2011, 01:15
dunyanin hicbir yerinde olamayacak bir is.

f1bekir
14.04.2011, 11:01
Göl doluyordu bir aralar..arkadaşlar da bahsediyor zaten;dozerle boşaltılmış falan..Uzungöl'e 1 kez gittiğimi ifade etmiştim..o da geçen yıl..öncesini bilmediğim için tamamen tahminlerle konuşuyorum..açıkçası gölün çevresinin kara taş duvarla örülmesi,benim gözümü tırmalamadı..taş duvar olmasaydı nasıl görünürdü bilemiyorum..Sera gölünde ki gibi toprakla suyun birbirine karıştığı gibiyse,pek hoş bir görüntü olduğunu söyleyemeyeceğim..

İlginç bir göl zaten..yanındayken göl olup olmadığı anlaşılmıyor..yüksek bir yerlerden bakmak lazım..

Bir kaç yıl önce bir tarafı istinat duvarıyla örülmüştü ve bayağı bir ses çıkmıştı o dönem..bunun üstüne gölün dört bir yanı duvarla çevrildiyse mutlaka bir plan dahilinde yapılmıştır bu..

O kadar yatırım yapılmış oraya..resmen bir tatil beldesi olup çıkmış..kim neden insanları ordan kaçırmak istesin ki..gölün kenarıyla alakalı bir peyzaj çalışması da olacaktır diye tahmin ediyorum..

Abi göl doluyorsa onu besleyen akarsuyun getirdiği malzeme ile doluyor. Bunu engellemek için de gölün yukarısına setler yapılmış zaten. Aynı setlerden Sera Gölü'nü besleyen akarsuda da var.

Gölün kenarındaki yol gölü nasıl doduruyor veya nasıl olumsuz etkiliyor, biri bize bunu bilimsel olarak anlatsın lütfen.

Ayrıca bu, işin en kolayı, yap duvarı gitsin. Doğa için biraz daha fazla para harcamayı göze almamız gerek.

ozturk
14.04.2011, 11:34
bu ne ya kaz gibi yolmuşlar yuh ya

talsuv61
14.04.2011, 11:35
Ben bunun için Karadenizin turizme açılmasını istemiyorum ve karşıyım. Çünkü turistin olduğu yer de para, paranın olduğu yerde de açgözlük oluyor.
Bugün uzungöl, yarın da yaylalar katledilmeye başlanır. Önce halkın olan arazilere el konulur sonra yandaşlara peşkeş çekilir.

Armağan Dere
14.04.2011, 11:36
Uzungöl HES işi ne oldu Trabzonspor'un kazandığı şu an faaliyette mi?..

Adem Erdoğan
14.04.2011, 11:52
Ben bunun için Karadenizin turizme açılmasını istemiyorum ve karşıyım. Çünkü turistin olduğu yer de para, paranın olduğu yerde de açgözlük oluyor.
Bugün uzungöl, yarın da yaylalar katledilmeye başlanır. Önce halkın olan arazilere el konulur sonra yandaşlara peşkeş çekilir.

Açgözlü halkın sorunu bu.

Kimse kimsenin arazisine el koyamaz.

magicyattara
14.04.2011, 12:05
Abi göl doluyorsa onu besleyen akarsuyun getirdiği malzeme ile doluyor. Bunu engellemek için de gölün yukarısına setler yapılmış zaten. Aynı setlerden Sera Gölü'nü besleyen akarsuda da var.

Gölün kenarındaki yol gölü nasıl doduruyor veya nasıl olumsuz etkiliyor, biri bize bunu bilimsel olarak anlatsın lütfen.

Ayrıca bu, işin en kolayı, yap duvarı gitsin. Doğa için biraz daha fazla para harcamayı göze almamız gerek.

Söylediğin doğru Bekir..kenarda ki toprakla dolmaz göl,mutlaka yukardan taşınan malzeme ile doluyordur..ama kenarların kaya değil de toprak olması belki göle zarar vermiş olabilir..
İnsanlar tepki alacaklarını bile bile böyle bir işe neden kalkışsınlar değil mi..araştırmak lazım..

f1bekir
14.04.2011, 13:40
Söylediğin doğru Bekir..kenarda ki toprakla dolmaz göl,mutlaka yukardan taşınan malzeme ile doluyordur..ama kenarların kaya değil de toprak olması belki göle zarar vermiş olabilir..
İnsanlar tepki alacaklarını bile bile böyle bir işe neden kalkışsınlar değil mi..araştırmak lazım..

Asıl sorun bu zaten abi. Halka bilgi verilmiyor, açıklama yapılmıyor, tartışılmıyor, oldu bittiye getiriliyor.

Bir de emniyet müdürlüğünün ek binası gözlerine batıp hakkında dava açanlar bu duvarı niye gündeme getirmiyor anlamak mümkün değil.

Ya da dediğin gibi ciddi ciddi bir sorun var ki hukuk bu duvara izin veriyor. Oradaki evlere bile çivi çakmak zorken gölün kendisine bunu yapmanın çok geçerli bir sebebi olmalı ve bu bize mantıklı bir biçimde açıklanmalı.

Yoksa gölü havuza çevirenler öldükten sonra dahi tarafımızdan hayırla! anılacaktır...

magicyattara
16.04.2011, 13:23
http://a8.sphotos.ak.fbcdn.net/hphotos-ak-snc6/215834_183981528314397_100001076526933_416219_2970 856_n.jpg

Uzungöl 1960..

bordo61
17.04.2011, 00:19
Duvara niye ihtiyaç duyuldu onu anlamadım ben, yol göle doğru mu kayıyordu ki???

Bir de bu duvar işi birkaç sene öncesinin olayı değil mi? Hatta bir bilim adamı!? ile tartışıyorlardı da bir kısmına yetişmiştim. Duvarın üstünü bilmem ne isimli bir sarmaşıkla kaplıyacaklarmış, hatta yabani hayvanların göle inip su içebilmesi için duvarın belli yerlerine özel patikalar yapacaklarmış. Gayet doğru bir iş yapıldığını söylüyordu yani.

Ama bu resimde sadece beton görünüyor, ne iş anlamadım???

Yolu korumak adına Karayolları tarafından 2008 yılında yapıldı.

Hatırladığım kadarıyla göl seviyesi yükselince yolu basmasından ötürü ( Yanlış olabilir)

Hatırlıyorum o senelerde Ulaş Özdemir , Gökmen Yılmaz karşı çıkıp programlarında bu konuyu gündeme getirmeye çalışıyordu.

Geçtiğimiz belediye seçimlerinde bir adayın vaadi bu duvarı yıkmak yönündeydi sanırım kazanamadı.

Ama yerel medyada ses seda yoktu ki , 4 sene geçmiş üzerinden şimdi uzun havuz diye manşet atıyorlar

bordo61
17.04.2011, 00:28
2008 Yılından bir haber

Uzungöl'e yapılan duvar kurul kararına aykırı

Koruma amaçlı imar planında, Uzungöl'ün etrafına karayolları 10. Bölge Müdürlüğü tarafından yapılan yol inşaatının kurul kararlarına aykırı olduğu ortaya çıktı.
Trabzon'un Çaykara ilçesindeki Uzungöl'ün kıyısında, Uzungöl Turizm Merkezi Yolu kapsamında yapılan duvar inşaatının doğal SİT ve özel çevre koruma alanı kapsamında olan beldeyi koruma amaçlı hazırlanan imar planına aykırı inşa edildiği ortaya çıktı.

Uzungöl'ün kıyısında yapımı devam eden duvar inşaatı, başta belde halkı, çevreciler ve turistik tesis işletmecileri olmak üzere çok geniş bir kesimin tepkisini çekiyor.

Uzungöl'ün yerli ve yabancı turistlerin yoğun ilgi gösterdiği önemli turizm alanı olması, kültür ve tabiat varlıklarını koruma alanı içinde bulunması ve tabiat parkı olması sebebiyle özel çevre koruma alanı olarak belirlendiğini dile getiren değişik çevreler, yaptıkları değişik eylem ve toplantılarda bu alanda yapılan çalışmaların titizlikle yürütülmesi ve çevreye zarar vermemesi gerektiğini belirtmişti.

Sahip olduğu eşsiz doğal güzellikler dolayısıyla Uzungöl beldesi 1. ve 3. derecede doğal SİT ve özel çevre koruma alanı ilan edilmiş, bu amaçla koruma imar planı hazırlanmış ve bu plan Trabzon Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu tarafından onaylanmıştı.

Uzungöl'ün kuzey kısmında Uzungöl Turizm Merkezi Yolu kapsamında 12 metre genişliğinde bir imar yolu planlanırken, bu yolun gölün boydan boya şevli olarak kuru taş duvar olarak tahkim edileceği ve bu tahkimatın şev eğim açısının da 3/2 olması gerektiği belirtilmişti. Uzungöl Camii ve köprü girişinden itibaren gölün kuzey kısmını kapsayan 600 metre uzunluğundaki beton temel üzeri harçlı taş duvar inşaatı tamamlanırken, yol genişlemesinden oluşan şevi tutmak amaçlı olarak yolun üst kısmında yapılan

yaklaşık 100 metre uzunluğundaki taş duvar inşaatının yapımı ise devam ediyor.

YOL VE DUVAR İMAR PLANINA AYKIRI

Trabzon Valiliği tarafından oluşturulan komisyonun yaptığı incelemede, yolun koruma amaçlı hazırlanan imar planına aykırı inşa edildiği ortaya çıktı. Yol yapım çalışmalarının birçok açıdan koruma amaçlı imar planına aykırılıklarının vurgulandığı raporda şu görüşler dile getirildi: "Uzungöl Turizm Merkezi Yolu'nun şev kısmında yolun genişlemesi sonucu oluşan şevi tutmak amacıyla yapımı devam eden taş duvar inşaatının kurul kararında bulunmadığı, kurul kararında Uzungöl geçişi için göl kordon boyunca

14+700 ile 15+500 kilometreleri arasında 3/2 eğimli kuru taş duvar ile tahkimat yapılması gerektiği belirtilmesine rağmen bunun yerine kurul kararına aykırı olarak Uzungöl kordon boyunca 5/1 eğimde beton temel üzeri harçlı taş duvar inşaatının yapıldığı, kurul kararında 14+175 ile 15+561'inci kilometreleri arasında taş duvar yapılması gerektiği belirtilmesine rağmen oluşturulan krokide bulunan mesafe cetvelleri ile bir çelişki bulunduğu, Uzungöl girişinin cami ve köprü hizasından itibaren yaklaşık 14+700

kilometreden başladığı, yapılan taş duvarın da 15+500'de bittiği göz önüne alındığında taş duvar tahkimatının kurul kararının 2. maddesine uygun olmamasına rağmen 4. maddesindeki kilometre sınırları içerisinde olduğu tespit edilmiştir."

Komisyonun hazırladığı rapor, Trabzon Valiliği tarafından Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü, Karayolları 10. Bölge Müdürlüğü, İl Çevre ve Orman Müdürlüğü ile Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu Müdürlüğü'ne gönderildi.

BİRAZ SABIRLI OLALIM

Öte yandan Bayındırlık ve İskan Bakanı Faruk Nafız Özak, konuyla ilgili yaptığı açıklamada, Uzungöl'ün kıyısına örülen istinat duvarını yıkmak istemediklerini ancak duvarı doğaya uyumlu hale getirmek istediklerini söyledi. Belde halkının tepkisine saygı duyduğunu anlatan Özak "Duvarın görüntüsü belki doğaya uygun değil ama o sorun halledilebilir. Biraz sabredelim iş bittiği zaman doğayla uyumlu Türkiye'nin en önemli cazibe merkezlerinden biri olacağına inanıyorum" dedi.

Kaynak : IHA

f1bekir
17.04.2011, 09:32
Yani, duvarda bir sorun yok, yapılış şeklinde sorun var öyle mi?

Ama ben hala neden duvar yapılması gerektiğini anlamadım.

Göl ne zaman yolu basmış, sen bunu birinden mi duydun yoksa okudun mu Giray?

izzet
19.04.2011, 12:40
Acaba bu rezalet, ayderede yapilabilrmiydi:rolleyes:

erolizmts
05.05.2014, 21:35
Devletin kasasını üretimle, sanayi yatırımlarıyla değil de herşeyi/heryeri satarak para doldurmanın gazabına uğrayarak Uzungöl'n kaderine bir kardeş gelecek. Haberi okuyunca aklıma ilk Uzungöl geldi nedense. Talancı doğa düşmanları. Uzungöl'e Toki ne zaman girecek bakalım!

Datça da imara açılıyor; büyük oteller inşa edilecek
Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Datça- Bozburun yarımadasında 'imar' atağına kalktı. Ev pansiyonculuğu ve butik otellerin yer aldığı koylar otel turizmi, marina ve konut yerleşimine açılıyor: Knidos'un yakınına marina, Palamutbükü'ne büyük oteller geliyor. Kargı Koyu imara açılacak.

http://i.hizliresim.com/Gn3Vkr.jpg

Ertan1982
05.05.2014, 22:22
Uzungöl resimlerini gördüme ilk benzettim sey bazi Nuklear Santralarin yaninda olan yapay/doga göllere onlarin su ihtiyacini karsiliyan veya isiyi düsürmek icin kulandiklari göllere benzettim.Uzun zaman olacak ama sanirim alplerde yakin bir yerlerde böyle birsey görmüstüm.Ama Ülkeyi hatirlamiyorum simdi.Fransa,Isvicre,Avusturya biri olmali.

OnurKul
13.05.2014, 15:25
akp'nin her yere beton dökme sevdası bitmedi kardeşim.

Beton dökmeyi gelişmişlik sanıyorlar, her şeyin gıcırını istiyorlar. Uzungöl'ü "BETONGÖL" yaptılar yazıklar olsun.

Her sorunun çözümü beton dökmek. Doğaya saygılı çözüm yok.

Sevda61
13.05.2014, 15:48
Şu güzelim doğa harikasını da maf etmişler ya yazıklar olsun.

Burçak
16.05.2014, 08:32
Palamutbük'üne oteller falan girerse oranın o doğal güzelliği tamamen biter.
Yerel pansiyonlarıyla sıcak insanlarıyla güzeldi orası.

Berke6198
16.05.2014, 10:34
Hayatımda "görmeden ölmeyeyim" dediğim yerlerden biriydi Uzungöl. Artık içimde bir heyecan kalmadı.

Oradaki bir su kütlesini görmesem de hayatımda çok değişiklik olmaz.