PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Arap Devrimi!

Barış Burak
19.03.2011, 18:49
Türkiye siyasi gündeminin içine girmeden,global şekilde tartışabileceğimiz bir başlık olursa kilitlenmez konu sanırsam... Arapların sözde demokrasisini tartışalım. Çok değil,100 seneden evvel, Osmanlıya karşı çıkıp,sözde insan hakları savunucusu İngiltereden destek gören,Özgür Arabistan(!) sevdasıyla ihanet edenlerin,uzaktanda olsa torunları şimdi yine aynı hataya düşüyor.

İnsan,eğitilmeden özgürlüğün tanımını yapamaz,ve tanımlayamadığı kavram için can veremez.O yüzden,Araplar bilinçlenene kadar gerçek anlamda özgürlüğe kavuşamayacaklar.

Mısır'da CIA, Tunus'ta MOSSAD, ve Libya sularında ABD savaş gemileri,Fransız Savaş Uçakları görünce, arap bölgesinde olanların demokrasi değilde, yeni sömürge anlayışı olduğuna inanıyorum.

Diktatörleri hiç bir zaman benimsemedim ama şimdi Kaddafi'nin mücadelesinin, İslam coğrafyası, Arap Coğrafyası ve Türk Coğrafyası için hayırlı olacağına inanıyorum.Tarih böyle söylüyor.

Fransız Savaş Uçaklarını,kendi coğrafyasının üzerinden başka hiç bir yerde görmek istemiyorum. Libya'da silahlandırılan sivilleri(!) koruma şefkati kabaran ABD Başkanının, Filistinde can veren silahlandırılmamış çocuklarıda görmesini dilerdim. Kafkasya'da tecavüze uğrayan kadınlar da insandı... Çin gibi yaşayamadığı için,demir sopalarla öldürülen Uygur Türkleride insandı çünkü.

Eğer insan diye gördükleriniz,ülkesinin sınırları içinde hak ve özgürlüğü için mücadele yerine,sizden silah alıp ülkesini başka ülkelere yağmalatmak isteyenlerse, benim saydıklarım insan değil. Eğer, Dünyaya ''demokrasi patlaması'' diye göstermek istediğiniz,bu yüzden isyanlarla süslediğiniz,Kuzey Afrika'nın en değerli topraklarında, silahlandırdığınız insanların başarısızlığı sonucu,oraya girip sözde demokrasi getirmek için açtığınız savaş ise her zaman ki gibi insanlık değil...

O topraklara sahip çıkma isteğim var.Şu anda benim olduğu için değil, Yıllar önce oranın özgürlüğü için atalarım öldüğündendir bu isteğim.

En büyük tutsaklık,kendini özgür sanmaktır...

Ertan1982
19.03.2011, 19:01
Devrim felan yok benim gözümde.Misir vs. Ülkede ayaklanmalar Ekonomik nedenleri vardi.Ama 1-2 sene gecsin ve Halk ekonomi anlaminda cok bisey degismedigini görsünler daha beter karisikilar olacak.Avrupa Ic savasi kendi menfatlari icin önlemeye calisiyorlar.Cünkü Savastan kacan mültecileri almak zorundalar ama Ekonomi Mültecileri hemen geri göndere biliyorlar.Bunun ilk dalgalari zaten Italya hisseti.Kuzey Afrikali Araplarin hedefi zaten cogunlukla Fransa onun icin bücür "Napolyon" elinden ne geliyorsa yapacak ic savas cikmasin diye.Yoksa Avrupali Amerikali Rus Yahudi Silah tüccarlari bu firsatlari kacirirlarmi?

Ahmet Başkaya
19.03.2011, 19:06
Fazla uzun sürmez konu .

İskender66
19.03.2011, 19:21
Kaddafi kendi sonunu hazırladı. Çekilseydi birşey olmayacaktı. Mübarek çekildi, ülkesi kurtuldu. Kaddafi ise inat yaptı çekilmedi. Kendi halkını öldürüyor. İnşallah Kaddafi devrilir. Gönlüm halk tarafından devrilmesiydi ama olmadı. İnşallah devrilir ve halkın istediği yönetici ve halkın istediği bir sistem gelir Libya'ya.

Barış Burak
19.03.2011, 19:25
İskender Abi,keşke dediğin gibi halkın özgürlüğü gerçekleşse,keşke... Irak'tada özgürlük gelecekti.ABD getirecekti, hala gelemedi,bunun yanında hala masumlar can veriyor.

İnşaallah ben yanlış düşünüyorumdur,inşaallah halk kendi kendini yönetecektir bundan sonra ama sanmıyorum.

Bence Mübarek çekilerek halkını değil,kendini kurtardı.Diktatorya dönemi tüm dünyada bitmişti.Ve araplar,diktatörya süresi boyunca bu sistemde esir kaldılar.diktatörleri şimdi,onları oluşturanlar bitiriyor,yeni olan ama yine kendilerinin olan düzeni kuruyorlar.ve araplar maalesef yine oyuna geldi.

İnşaallah İslam coğrafyası zarar görmez bundan.

Selim Turan
19.03.2011, 19:49
Vahşi kapitalizm kendisine yeni pazarlar açıyor. Diğer pazarlar doyma noktasına geldi. Bugün yeni hedef Arap Dünyası yarın öbürgün Afrika'nın daha güneyleri veya Güney Asya olacaktır.

Kaya
19.03.2011, 21:03
Başlık kilitlenmiştir.

Gerekçe: siyasi yorumlar...