PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Dövme modası

61_Serhat_61
05.03.2011, 03:49
file:///C:/DOKUME%7E1/Son-Goku/LOKALE%7E1/Temp/moz-screenshot.pnghttp://i.tmgrup.com.tr/ftm/2011/03/05/671x324/40988716633.jpg?92480281285
27 yıllık şampiyonluk hasretine son vermek isteyen Trabzon'un son dönemdeki başarısı, gençlerin kulübe ilgisini de artırdı. Takımlarına sevgilerini farklı şekillerde gösteren bordo-mavililerin son modası, kollarına takımın logosunu dövme yaptırmak. TS logolu dövmelere erkekler kadar kızlar da ilgi gösteriyor.

Renkdaslar eger sizlerinde bu tarz dövmeleriniz var ise buradan paylasin lütfen...

Uğur GEMİCİOĞLU
05.03.2011, 04:38
Askere kadar düşünmüyorum ama yaptıracam herhalde ben de :)

yaranozlu
05.03.2011, 07:22
ben de gençken çok niyetlenmiştim ama eş-dost akraba hoş karşılamaz diye gerek duymadım. dövmelerin sağlıklı yerde ve kaliteli malzemeden usta işçilikle yaptırılması önemlidir. sokak aralarında yaptırılan dövmeler iğrenç görünüyor.

BALKAN 06
05.03.2011, 09:51
ben de var 3 tane,
şampiyon olalım 4. de olur ne olacak:)

Travelair
05.03.2011, 10:04
Dövmenin dini açıdan bir sakıncası var mı?

yorumsuz6117
05.03.2011, 10:27

Gusül abdestine engel diyenler var tamamen uydurmadan ibaret ama dövme yaptırılması peygamber efendimiz tarafından yasaklanmıştır.

Paksoy
05.03.2011, 10:43
600.yıllarda da dövme varmış galiba.

zafer6161
05.03.2011, 11:21
beni,m sırtımda koskocaman ejderha dövmesi var,, :D

Mert67
06.03.2011, 00:52

Diyanet'e bununla ilgili mail atmıştık.Günah olduğuna dair cevap yollamışlardı.

Harun-61
06.03.2011, 01:09

Buhari ve Müslim'de rivayet edilen hadislerde, Peygamber Efendimiz (a.s.m.) dövme yapmayı ve yaptırmayı yasaklamış, bunları yaptıranın İlahi rahmete liyakatini kaybettiklerini bildirmiştir.

.

Harun-61
06.03.2011, 01:11
Gusül abdestine engel diyenler var tamamen uydurmadan ibaret ama dövme yaptırılması peygamber efendimiz tarafından yasaklanmıştır.

İnsanlar, çok eski zamanlardan beri vücutlarının çeşitli yerlerine dövme yaptırmışlardır. Bugün bu adet, yer yer sürdürülüyor. Avrupa ve Amerika'da bazı gençler bunu bir "süs" şeklinde yaparken, yurdumuzda da birtakım havai gençler onları taklit ediyorlar. Cahiliye Arapları dövmeyi süslenmek için yaparlarken; dövme ile bedenlerine çeşitli şekil ve suretler yaparak bununla mafsallarının güç kazandığına inanırlardı. Bugün ise bu tamamen bir özentiden öteye geçmemektedir.

Dövme, bilinen şekliyle şöyle yapılıyor: Vücut, iğne ve benzeri aletlerle kan akacak şekilde yaralanıyor. Sonra aynı yere iç yağı ve bazı maddeler konarak yara iyileşmeye terk ediliyor. Sonunda deri altında koyu yeşil bir şekil meydana geliyor.

Buhari ve Müslim'de rivayet edilen hadislerde, Peygamber Efendimiz (a.s.m.) dövme yapmayı ve yaptırmayı yasaklamış, bunları yaptıranın İlahi rahmete liyakatini kaybettiklerini bildirmiştir.

Bilmeden dövmeyi yaptıran insan nasıl hareket edecektir? Bundaki hüküm, dövmeyi yaparken kullanılan maddeye göre değişir. Şayet bu maddeler dinen necis sayılanların arasında bulunuyorsa, dövme de o hükme girer. Şayet temizse, o da temizdir. Bunda yapılacak şey, şayet ufak bir müdahale veya ameliyatla hallediliyorsa gidermeye çalışmaktır. Şayet giderilemiyor, buna da imkan bulunamıyorsa, o şekilde bırakılır. Çünkü Cenab-ı Hak kuluna kaldıramayacağı yükü yüklemez, onun üstesinden gelemeyeceği, yapamayacağı şeyleri istemez.

Abdeste ve gusle mani olup olmadığına gelince; bir defa dövme derinin altındadır. Yani dış derinin altında yer alıyor. Abdest ve gusulde ise derinin altını değil, üstünü yıkamak farzdır. Dövme de derinin altında kaldığına göre, onun bedenin herhangi bir yerinde bulunması abdeste ve gusle mani olmaz. Üzerinin yıkanmasıyla abdest ve gusül sahih olur.

Bilmeden böyle bir günahı işlemiş olan kimse de Allah'tan mağfiret diler, tövbe istiğfar eder. Ve inşallah da kabul edilir.

.

Deniz Tosunoğlu
06.03.2011, 01:14
Kolunuza yazmaniza gerek yok. Kalbinize yazin!

Mehmet Ç.
06.03.2011, 01:25
Bir ara niyetlenmisdim.

Osmanli Tugrasi yaptiracakdim kolumun üstüne.

Annemlen paylasdim , hemen vazgecdim, siz düsünün cevabin siddetini?! :)

ibrahim
06.03.2011, 01:26
Dini acidan caiz olmadigindan yaptirmam söz konusu bile olamaz. Ama yaptiranada saygim vardir ;)

Ömer TOPAL
06.03.2011, 01:32
dini acıdan bir sakınca olmasaydı kesinlikle sırtımda bir Trabzonspor logosu elimin üzerinde 61 yazardı :)

61_Serhat_61
06.03.2011, 01:38
Benim iki kolumda da ingilizce yazi var... ensemede insallah Trabzonsporumuzun logosunu yaptiracagim...

Misina
06.03.2011, 02:46
1500 Sene Önce Dövme Olayımı Vardı ? Lazerle Mi Yapıyorlardı Yoksa ? Vay Bee

61_Serhat_61
06.03.2011, 03:26
ben de var 3 tane,
şampiyon olalım 4. de olur ne olacak:)
renkdas dövmelerini paylasirmisin burada ?
resim ile...

Hazar_
06.03.2011, 03:46
Dövmenin nesi günahmış anlamadım.

Emirhan Makul
06.03.2011, 03:48
Evlendilkten sonra kesinlikle yaptırmayı düşünüyorum.

Trabzon-Spor-61
06.03.2011, 04:14
elhamdülillah müslümanim, yapmam böyle seyler... :)

Mehmet Ç.
06.03.2011, 07:23
1500 Sene Önce Dövme Olayımı Vardı ? Lazerle Mi Yapıyorlardı Yoksa ? Vay Bee

Aynen, benimde kafama takiliyor bu ya :S

Eskiden yoktu ki nasil bir anda caiz olmuyor, yada günah??

Ama Müslimanligim her zaman önündedir o konulardan.

Bir kiz bulacagim kendime. Ön ismi T , mesela Tugba, Soy ismi S mesela Samsunlu :)

Sonra TS yazdiririm :)

Tolga
06.03.2011, 08:37
Ben hâlâ tereddütte olduğumdan yaptıramıyorum.Bir kısım derinin altına giriyor derinin altı temizlenmiyor ve abdestin kabul olmuyor diyor.Bir diğer kısım abdest'in deri altını ilgilendirmediğini insanın derisinin altıyla abdestin bir alakası olmadığını savunuyor.

Ben ilk zamanlar ikinci kesime inanmaya çalışıyordum ama Trabzon'da dedemle yüz yüze görüşmeden yaptırmama kararı aldım.Eğer oda ikincileri desteklerse yaptırmayı düşünüyorum.Bir de Peygamber Efendimiz (s.a.s)'in dövme yapanları lanetlediğini falan söyleyenler olmuş.Bunu da bir Hoca'ya sordum oda Peygamberimiz kime lanet okumuş ki kendi yolundan gitmekte olanı bir resim için lanetlesin demişti.Ama tam araştırma yapıp kalbinizin sesini dinleyin derim.

Mustafa Yüksek
06.03.2011, 09:24
Aynen, benimde kafama takiliyor bu ya :S

Eskiden yoktu ki nasil bir anda caiz olmuyor, yada günah??

Ama Müslimanligim her zaman önündedir o konulardan.

Bir kiz bulacagim kendime. Ön ismi T , mesela Tugba, Soy ismi S mesela Samsunlu :)

Sonra TS yazdiririm :)

Dövme lazerle yapılmıyordu, öyle olağanüstü bir tekniğe de ihtiyaç da yoktu:). Renkli bir sıvıyı deri altına enjekte edersen, dövme olur. Bunu ucu sivri bir şeyle yapabilirsin.

Asi Çaykaralı61
06.03.2011, 09:42
Hayatımda daha hiç düşünmedim.Bize göre değil dövme yaptırmak

.....
06.03.2011, 12:12
Hayatımda daha hiç düşünmedim.Bize göre değil dövme yaptırmak

Aynen kardeşim.

Yapanlara saygımız tabi ki var ama yaptırmam Allah'ın izniyle.

hatice_61
06.03.2011, 13:23
dün bu haber gazetedeydi

Ahmet Başkaya
06.03.2011, 13:28
Herkesin dini kendine diye düşünüyorum benim mantığıma göre kalbn Allah'a bağlı olduktan sonra vücuttaki bi süsün dinime ne zararı dokunsun .

Tabi bu benim fikrim başka fikirlere de sonuna kadar saygı duyarım .

Fatih Özkan
06.03.2011, 13:32
Bana ters gelen bir olay...
Vücudu çirkinleştirmekten başka bişe değil bence...

Mayls
06.03.2011, 13:39
Düşünmedim değil. Ama kendimi çok iyi bildiğimden hiç yaptırmadım. Ne yaptırırssasm yaptırayım, bir süre sonra bıkacağım :)

Mert Oğuzlu61
06.03.2011, 13:53
Bana ters gelen bir olay...
Vücudu çirkinleştirmekten başka bişe değil bence...

katılıyorum, bana iğrenç geliyor..

arkadaş yaptırdı tam 7 saat sürmüş, sırtını açtı gösterdi yemin ederim kusasım geldi... daha sırtındaki acı geçmeden birde koluna yaptırmış dün gösterdi, içim gitti valla. vücudu güzelleştireyim farklı birşey olsun derken kendilerini canavara döüştürüyorlar resmen, tamam yap ama abartma be kardeşim yakışacak birşey yaptırda milletin içine çıkınca canavar gibi gözükme :)

dinle alakalı kısma gelirsek, dövme derinin içine yapılır abdest alırken derinin içini mi parçalıyorsunuz su girsin diye ? abdest alınmaz lafları boş laflar ama dinimizce hoş görülmeyen bir durum dövme, kendine acı çektirmek felan... buda bir gerçek :)

Atakan
06.03.2011, 14:20
Benim de aklıma gelmedi değil.Ama sadece geldi. Ama yaptırma şansım 0 diyeyim.:D

Trabzon-Spor-61
06.03.2011, 16:47
Allahu teala'dan aldigimiz "emanet" vücut'u ayni sekilde geri vermeliyiz!
Abdest konusunda, bazilari derinin altinda diye, abdest sayilir diyor, bzilari sayilmaz diyor. Ama ben kesinlikle yapdirmam. Elhamdülillah müslümanim. Ne gerek var gavurlara uyalim? ben uymam...

Canberk
06.03.2011, 16:51
Bir ara niyetlenmisdim.

Osmanli Tugrasi yaptiracakdim kolumun üstüne.

Annemlen paylasdim , hemen vazgecdim, siz düsünün cevabin siddetini?! :)

Terlikkk ççç

Tolga Kurt
06.03.2011, 18:15
Bende yaptırıcamda bu resimdeki Ts dövmesi güzel durmuyor..

İskender66
06.03.2011, 18:17
Yapanlara saygı duyarım kendi bilecekleri iş. Ben hiç yaptırmadım yaptırmam da. Hem dövme görüntüsü bana güzel gelmiyor. Ayrıca dinimizce caiz olmayan ve yasak olan bir eylemi bile bile ısrarla yapmak bize yakışmaz.

Cem Akyüz
07.03.2011, 00:37
Kafamda güzel bir tasarım var ama açıkcası askerde bir sorun yaratır mı diye çekiniyorum.Şöyle şimşekler içinde 61 dövmesi yaptırmayı istiyorum

Ceyhun Öncü
07.03.2011, 05:33
Niyetim var ama yaptirmam heralde
Arasira bizim mezbahaya yardim etmeye iniyorum babam elinde bicakla beni dövmeli görecek :D keser haci :)

is_mail61
07.03.2011, 06:43
Fetva vermek gibi olmasinda aciklik getiriyim arkadaslar hint kinasiyla yani boyayla yapilan dovmenin hicbir etkisi yoktur altinada su gecer islami yonden hicbi sakincasi yoktur fakat igneyle deriye kazinan yani gercek gecmeyen dovmeden bahsediyorum kesinlikle altina su gecmez ozellikle sordum zaten gercegi yapilmaz manyaklik o ya ama hint kinasiyla yapilir hicbisorun yok ben yapcam mesela

Adem Erdoğan
07.03.2011, 09:29
Kafamda güzel bir tasarım var ama açıkcası askerde bir sorun yaratır mı diye çekiniyorum.Şöyle şimşekler içinde 61 dövmesi yaptırmayı istiyorum

Yaratmıyor.

İHSAN
07.03.2011, 10:06
bunun sade olanı güzel oluyor... çok abartıp, sırtı veya kolları tamamen kaplayacak dövme yaptırmak abartı gibi durur.

sadelik önemli...

EmreYavuz61
07.03.2011, 14:53
Yaza doğru sol koluma 'Bize Her Yer 61' dövmesi yaptıracağım...Siyah yazıyla hafif şekilli birşey...:)

LazAnisT
07.03.2011, 15:04
Askerdeyken kalıcı dövme yaptırmıştım.Sonradan sıkıldım o dövmeyi aldırmak için iki ameliyat oldum.Koluma yaptırmıştım.Yaptırdığım yeri derisiyle beraber kesip aldılar.Halada izi kolumdadır.

Dövmeyi seviyorum ama zamanla sıkılıyorsunuz.

Telefon melodisini düşünün..Çok sevdiğiniz bir melodi zamanla size bir o kadar sıkıcı gelebiliyor.Aşağı yukarı aynı şey.

Mustafa Önder
07.03.2011, 15:18
Yaptırmam. Yaptırana da yaptırdığı için saygı duymam, yaptırma özgürlüğüne sahip olduğu için saygı duyarım.
(Ne diyom lan ben) :

Hazar_
07.03.2011, 15:22

Hiçbir sorun olmuyor

Hazar_
07.03.2011, 15:23
Fetva vermek gibi olmasinda aciklik getiriyim arkadaslar hint kinasiyla yani boyayla yapilan dovmenin hicbir etkisi yoktur altinada su gecer islami yonden hicbi sakincasi yoktur fakat igneyle deriye kazinan yani gercek gecmeyen dovmeden bahsediyorum kesinlikle altina su gecmez ozellikle sordum zaten gercegi yapilmaz manyaklik o ya ama hint kinasiyla yapilir hicbisorun yok ben yapcam mesela

Derin beyazsa yaptırma.Bronz olması gerekiyor derinin.

cahoe
07.03.2011, 18:37

kalıcı dövme iğne ile derinin altına işlenir.zaten özelliğide budur.dövmenin yapıldığı bölge hava almasa su değmese çürürdü ,ayrıca yazın yandığınızda dövmenin olduğu yer soyulduğunda dövmenin renginde değil diger vucudumuzun heryeri ile eşit renkte soyulur.dövme derinin altındadır.dövme yapılırken yara olur,yaranın içine boya işlenir ve yaranın üstünde daha sonra yeniden deri oluşur.

özetle dövme yaptırmak gusul abdestini gecersiz sayar diye birşey yoktur.

fakat diğer dini yönden ki durumunu kişinin kendi bilir.

Cem Akyüz
08.03.2011, 01:22
Yaratmıyor.

Hiçbir sorun olmuyor

Teşekkürler

ırmak
08.03.2011, 02:41
Ne yaptıracağıma karar verebildiğim an yaptıracağım :)

yorumsuz6117
08.03.2011, 02:44
http://www.dailymotion.com/video/xe60iy_dovme-abdeste-engel-midiry-nihathat_shortfilms

Erdem Keser
09.03.2011, 12:01
Sana kim böyle olduğunu söyledi.Kolun üzerine yağlı boya yaptırmıyorsun ki altına su geçmesin.İğnenin nereye enjekte edildiğini biliyormusun?

muharrematasoy
09.03.2011, 20:21
dövmeyle alakam yoktur isteyn yaptırır isteyen yaptırmaz ama hurafelere de dayanamam. dövme çok eski Türk kavimlerinde görülmüş bir olaydır, vucuduna "tünak" denilen öldürdüğü canlının dövmesini bitkisel boyayla yapan bazı eski Türk klanlarına rastlanmıştır, kpssde sorulabilir dikkat, o nedenler dövme batı icadı gibi safsataların yapılması yanlıştır

(tarih bölümünde doktora yapıyorumda ondan bişeyler eklemek istedim)

Mustafa ÖZDEMİR
09.03.2011, 20:52
günahmış dövme yapmak öylemi...

Ceyhun Öncü
09.03.2011, 21:19
dövme modaysa, hergün birine dalarim :D :D

ırmak
15.04.2011, 22:51
http://i1104.hizliresim.com/2011/4/15/13143.jpg

Bugün yaptırdığım dövme... :)

http://i1104.hizliresim.com/2011/4/15/13181.jpg

Bu dövme ise Kutadgu'nun dövmelerinden biri :)

ırmak
17.04.2011, 23:27
Ne yaptıracağıma karar verebildiğim an yaptıracağım :)

Kararımı verdim ve yaptırdım :)

Mustafa
17.04.2011, 23:28
Kararımı verdim ve yaptırdım :)

Havanızı yesinler Kutadguye hanum.Yakındır yakın.

Cem Akyüz
17.04.2011, 23:30
Çok fena bir 61 tasarımı yaptım bakayım elbet bir gün uygularım :)

ırmak
17.04.2011, 23:41
Havanızı yesinler Kutadguye hanum.Yakındır yakın.

Beklemedeyiz efenim :)

Dursun Kaplan
18.04.2011, 10:34
http://www.itusozluk.com/img.php/46719a60873b498970bb20b194253fe813432/atat%FCrk+%FCn+imzas%FD+%FEeklinde+d%F6vme+yapt%FD rmak

Bu dövme harikaymış.

Halmanli
18.04.2011, 11:03
Dövmeden iğreniyor ve tiksiniyorum. Ayrıca Kalıcı dövme yaptıranın da akıl sağlığından endişe ederim. Yaptırana bişey demem benden uzak olsun yeter.

Ama kalbine yazmadıktan sonra koluna, sırtına yazdırmışsın ne çıkar

Alika87
18.04.2011, 12:21
koluma hint kinasiyla Ay Yildiz yaptirmistim ve baya hosuma gitmisti, aile direncini kirdiktan sonra yaptiracagim :D

Ahmet Başkaya
18.04.2011, 12:33
Çok fena bir 61 tasarımı yaptım bakayım elbet bir gün uygularım :)

Yapma bunu yaaa . Vücüdunda ömür boyu bir şekil olacak bari orjinal bir şey olsun 61 ne yahu ? :S

ırmak
18.04.2011, 13:45
Dövmeden iğreniyor ve tiksiniyorum. Ayrıca Kalıcı dövme yaptıranın da akıl sağlığından endişe ederim. Yaptırana bişey demem benden uzak olsun yeter.

Ama kalbine yazmadıktan sonra koluna, sırtına yazdırmışsın ne çıkar

O zaman sizi akıl sağlıklarından endişe ettiğiniz insanlardan uzak tutalım..Buyrun başlıktan dışarıya...Gelmezseniz sevinirim...

Mehmet Ç.
18.04.2011, 14:42
Bizim Aile'de "Dövme" kelimesine alerji var :D

Anne'me dövme diyorum, halen vuruyor..

Dövme yaptiracagim desem kesin yine dayak yerim :D 1 kere denedim :D

Cem Akyüz
18.04.2011, 14:49
Yapma bunu yaaa . Vücüdunda ömür boyu bir şekil olacak bari orjinal bir şey olsun 61 ne yahu ? :S

Çok orjinal oğlum :D gerçi kuzende öyle söyledi bişeyler çizmiş benim için onlarada bir bakacağım

Sinan SARI
18.04.2011, 16:05
Belki ilginç gelecek ama dövmenin piskolojik bozukluk nedeniyle askeriyede, seçmelerden elenme sebebi olduğunu görünce bende şaşırmıştım.

61_Serhat_61
18.05.2011, 03:27
Bi iki gün icinde dövmelerimi sizlerle payla$agam renkda$lar... Payla$mak isteyenlerde lütfen koysunlar dövme veya dövmelerini...

Fatih Özkan
18.05.2011, 03:30
dövme modaysa, hergün birine dalarim :D :D

Yok artık :D

Ceyhun Öncü
27.09.2011, 15:34
dövme yaptirmayi düsünüyorum

1 Sevda'dir Trabzonspor
sag omzuma

dini tarafindan cekiniyorum acikcasi, abdest tutmazsa hicbir anlami kalmaz
birde ailem karsi cikiyor, babama beni dövme :D demek istemiyorum
birde arkadaslar trabzonlu bile degilsin abartma diyorlar.. bakalim niyetim var ama bilmiyorum yapsam mi yapmasam mi

Ömür Karadeniz
27.09.2011, 15:42
Dövme dinimizce günahtır,deriye yapıldığı için gusül abdesti olmuyor.Eğer ölene kadar cünüp gezmeye razıysanız yaptırabilirsiniz o size kalmış.

Emirhan Ömeroğlu
27.09.2011, 15:55
Arkadaşlar dövme'nin gusül abdestine bir manisi yoktur. Bu birincisi.

İkinci olarak da "Haramdır günahtır. Zaten Hadis-i şerifte lanet vardır. Dövme yapan, yaptıran, saç ekleten, dişlerinin ucunu törpületen, kaş şeklini değiştiren Allah'ın yarattığı sureti değiştirenler olarak geçer. Hepsi haramdır üzerlerinde lanetlilik vardır.

Pişman olmuşsa kalsın öyle. Çünkü çıkartması pahalı. Abdeste gusüle mani değildir. Çünkü deri altına işlemediği için."

Yaptıran arkadaşlarında çıkarması gerekmiyor.

Efendimizin laneti var.

Ben çok araştırdım bu konuda çünkü bende dövme'yi seven birisiyim ve yaptırmayı düşünüyordum açıkcası ufak bir dövme. Fakat dinen sakıncası olduğu için uzak durdum.

Tabi tercih meselesi yinede.

Ceyhun Öncü
27.09.2011, 16:08

İkinci olarak da "Haramdır günahtır. Zaten Hadis-i şerifte lanet vardır. Dövme yapan, yaptıran, saç ekleten, dişlerinin ucunu törpületen, kaş şeklini değiştiren Allah'ın yarattığı sureti değiştirenler olarak geçer. Hepsi haramdır üzerlerinde lanetlilik vardır.

Pişman olmuşsa kalsın öyle. Çünkü çıkartması pahalı. Abdeste gusüle mani değildir. Çünkü deri altına işlemediği için."

Efendimizin laneti var.

Ben çok araştırdım bu konuda çünkü bende dövme'yi seven birisiyim ve yaptırmayı düşünüyordum açıkcası ufak bir dövme. Fakat dinen sakıncası olduğu için uzak durdum.

böylece vazgecmis oldum
bilgi icin tesekkürler

Onur Şeref
28.09.2011, 02:23
Kasığıma, belime ve göğsüme olmak üzere 3 adet yaptırdım.

Onur Şeref
30.09.2011, 13:34
Göbeğime olanı unutmuşum.

61trabzonomer
30.09.2011, 13:41
valla bizim aileyi bırak sülalede de ters :D dini yönden uygun bulmadığım içinde bende sevmiyorum :)

Numan Yerlikaya
30.09.2011, 21:51
Bide Orasına Burasına Atatürk Dövmesi Yaptranlar Var Kalbinde Taşı Yeter Gösterişe Gerek Yok :)

Serdar Ersoy
30.09.2011, 22:12
Askerden sonra yaptırırım hiç affetmem. Gunahmis da akıl saglıgından şüphe edilirmişte peh !!
Ben kendimi biliyorum o bana yeter !!

Sacit
30.09.2011, 22:24
bir bu eksikti.. bununda başlığını açtınız..

Emirhan Makul
30.09.2011, 22:36
Dini açıdan sakıncası olması dolayısıyla yaptırmayacağım birşey ancak çok isterdim yaptırmayı , aşırı derecede olmayacak şekilde kendimce düşündüğüm istediğim dövmeler var , güzel dövmeleri olan insanlar var çok güzel duruyor ve yakışıyorda ancak dinen içim rahat olmuyor yinede.

Günah olan birşeyide bu kadar hevesle anlatmakta günah bunuda biliyorum ama doğruya doğru yaptırmak isterdim ama yapacak birşey yok bu dine mensupsak adam gibi kuralları yerine getireceğiz.

Ama çok maliyetli bir iş bir kere dövme yaptıracak insan baştan vucut kıllarını yaktıracak yoksa keçeli kalemlede çizebilir farkı olmaz :)

Akif Gür
30.09.2011, 22:42
Dini açıdan sakıncası olması dolayısıyla yaptırmayacağım birşey ancak çok isterdim yaptırmayı , aşırı derecede olmayacak şekilde kendimce düşündüğüm istediğim dövmeler var , güzel dövmeleri olan insanlar var çok güzel duruyor ve yakışıyorda ancak dinen içim rahat olmuyor yinede.

Günah olan birşeyide bu kadar hevesle anlatmakta günah bunuda biliyorum ama doğruya doğru yaptırmak isterdim ama yapacak birşey yok bu dine mensupsak adam gibi kuralları yerine getireceğiz.

Ama çok maliyetli bir iş bir kere dövme yaptıracak insan baştan vucut kıllarını yaktıracak yoksa keçeli kalemlede çizebilir farkı olmaz :)

kendin için konuştun galiba..kıl yaktırma konusu sana epey maliyet getiriyo heralde :) herkes aynı değil,bu işi ucuza kapatacak olanlarda var :)

Emirhan Makul
30.09.2011, 22:48
kendin için konuştun galiba..kıl yaktırma konusu sana epey maliyet getiriyo heralde :) herkes aynı değil,bu işi ucuza kapatacak olanlarda var :)

Tabi ben ayrı bir numuneyimde , yinede çok pahalı :D

Ceyhun Öncü
30.09.2011, 23:23

:alkış: aynen emirhan, icimi okumusun :)

Terzioğlu
01.10.2011, 02:19
Dini acidan sakincali olmasa en az 1-2 tane yaptirirdim ama ne yapalim icime sinmiyor :). Bazilarinda gercekten güzel duruyor. Tabi isin dozunu kacirip igrenclersenlerde oluyor.

bangkook_61
01.10.2011, 02:24
Derinin altına yapılmıyor mu bu niye dini açıdan günah ?

Alika87
01.10.2011, 02:57
bile bile zina yapan erkekler, günahmis diye dövme yaptirmiyorlar, mantik nerede?? ben anlamiyorum, isine gelince günah degil, gelmeyince günahmis :confused: dövme yaptirmak istemiyorsan acik acik söyle, ama dini bahane olarak kullanma.

Terzioğlu
01.10.2011, 03:03
Derinin altına yapılmıyor mu bu niye dini açıdan günah ?

Daha önce bu konu güzel bir sekilde cevaplanmis asagidaki arkadasdan.

Efendimizin laneti var.

Terzioğlu
01.10.2011, 03:11
bile bile zina yapan erkekler, günahmis diye dövme yaptirmiyorlar, mantik nerede?? ben anlamiyorum, isine gelince günah degil, gelmeyince günahmis :confused: dövme yaptirmak istemiyorsan acik acik söyle, ama dini bahane olarak kullanma.
Lafin bana mi bilmiyorum fakat yazdiklarin tamamen sacmalik. Ilk olarak kimin ne yapttigini ne ettigini sen bilemezsin. Ikincisi ise ben neden dini bahane olarak kullanayim ki yaptirmamak icin kimse beni dövme yap diye zorlamiyor. Acik acik söylüyorum aslinda hosuma gidiyor yaptirmayada hevesim var fakat günah oldugu icin asla yapmayacagim birsey. Bunda ne var simdi?

Ek olarak bir insan bir günah isliyor diye (senin deyimine göre zina yapmak) diger günahlarida rahatlikla isleyebilir mi? Adam belki zina yapiyor ama dövme yaptirmaya gelince bir kez daha düsünüp yapmam diyor. Bir kere günah isleyen adam her günaha girsin mi yani? Yok ben zaten zina yapiyorum, namaz kilmiyorum diyerek dövmeye, alkole, vs. yönelsin millet ozaman?

Emirhan Makul
01.10.2011, 10:44

Her başlıkta bunu yazdığına göre çok yakınını böyle bir pozisyonda yakalamış olmalısın , tüm insanları bunla suçlandıracağına çık bir hava al.

Onur Şeref
01.10.2011, 11:30
Her başlıkta bunu yazdığına göre çok yakınını böyle bir pozisyonda yakalamış olmalısın , tüm insanları bunla suçlandıracağına çık bir hava al.

ççççççççççççççççççççççççççç @89 @86' yi dağa kaldırmış.

İlker Akçay
01.10.2011, 11:43
çççççççççççççççççççççççç @89 @86' yi dağa kaldırmış.

Dağa kaldırmakla kalmamış :D ççç CcC Emirhan Reyiz CcC

Cem Akyüz
01.10.2011, 12:19
Emirhan senin Allah'ına kurban olurum ççççççççç

Hami_41
01.10.2011, 12:31
Bide Orasına Burasına Atatürk Dövmesi Yaptranlar Var Kalbinde Taşı Yeter Gösterişe Gerek Yok :)

Dövme bana ters olmasa sırf onlara inat en sevdiğim padişah olan ikinci mahmutun portresini çizdirirdim koluma

Uğur GEMİCİOĞLU
01.10.2011, 12:35
Siyaset olmasa şaşardım zaten :) Ben de Atatürk' ün imzasını veya resmini yaptırmayı düşünüyorum :rolleyes:

İlker Akçay
01.10.2011, 12:35
Dövme bana ters olmasa sırf onlara inat en sevdiğim padişah olan ikinci mahmutun portresini çizdirirdim koluma

Neye,kime inat?

Akif Gür
01.10.2011, 12:58
niye siyaset olmadan bişe konuşamıyoruz?

haram mı haram bitti bu kadar..

Hami_41
01.10.2011, 13:03
Neye,kime inat?

Arabalarına yada başka yerlere K.Atatürk yazanlara inat...
Ben Atatürk düşmanı değilim yanlış anlaşılmasın ama Atatürk'ün adı bir siyasi partiyle özdeşleştirilmeye çalışılıyor.

Öyle bir hava oluştu ki Atatürk'ü seviyorsan o partidensin diğer bütün insanlar Atatürk düşmanıymış gibi birşey yerleşmeye başladı insanların beynine...

Bir arabanın Arka camında Atatürk portresi falan varsa heee tamam bu adam kesin x partisinden diyor artık vatandaş

Tolga Kurt
01.10.2011, 13:03
Dövme abdest geçiriyor ama peygamber efendimiz yasakladığı için günah..

Günah ! ama Abdest açısından sıkıntı yok.

İlker Akçay
01.10.2011, 13:11
Arabalarına yada başka yerlere K.Atatürk yazanlara inat...
Ben Atatürk düşmanı değilim yanlış anlaşılmasın ama Atatürk'ün adı bir siyasi partiyle özdeşleştirilmeye çalışılıyor.

Öyle bir hava oluştu ki Atatürk'ü seviyorsan o partidensin diğer bütün insanlar Atatürk düşmanıymış gibi birşey yerleşmeye başladı insanların beynine...

Bir arabanın Arka camında Atatürk portresi falan varsa heee tamam bu adam kesin x partisinden diyor artık vatandaş

Ne alakası var arkadaşım..Bende o bahsettiğin partiye hiç oy vermedim ama Atatürk'ü de onların birçoğundan fazla severim..Hassas konular bunlar yazarken biraz daha dikkatli olmak lazım..

Onur Şeref
01.10.2011, 13:12
Peygamber bir şeyi yasaklamaz. Allah yasaklar peygamberler iletir.

Hami_41
01.10.2011, 13:27
Ne alakası var arkadaşım..Bende o bahsettiğin partiye hiç oy vermedim ama Atatürk'ü de onların birçoğundan fazla severim..Hassas konular bunlar yazarken biraz daha dikkatli olmak lazım..

Tabiki de çok hassas konular dikkatli olmak lazım tarihi bilen her vatandaşımız Atatürk'e hayrandır.
Ama yokmu başka ileri görüşlü akıllı bir önder tarihimizde bende 2.Mahmut'un yaptıklarını çok çok önemli ve zekice olduğunu düşünüyorum.
Neden bu adamlardan hiç bahsedilmiyor neden bu adamlar anılmıyor.
Burada bu konuyu irdelemek çok uygun değil eğer istersen özelden fikirlerimizi paylaşabiliriz seninle dövme başlığını siyasi konularla meşkul etmezsek daha iyi olur.

İlker Akçay
01.10.2011, 13:29
Tabiki de çok hassas konular dikkatli olmak lazım tarihi bilen her vatandaşımız Atatürk'e hayrandır.
Ama yokmu başka ileri görüşlü akıllı bir önder tarihimizde bende 2.Mahmut'un yaptıklarını çok çok önemli ve zekice olduğunu düşünüyorum.
Neden bu adamlardan hiç bahsedilmiyor neden bu adamlar anılmıyor.
Burada bu konuyu irdelemek çok uygun değil eğer istersen özelden fikirlerimizi paylaşabiliriz seninle dövme başlığını siyasi konularla meşkul etmezsek daha iyi olur.

Elbette başka önemli isimlerde var..Onlarında anılması gerekiyor ama bunu bir inat meselesi haline dönüştürmeye gerek yok..Haklısınız başlık konusundan sapmasın..

İyi forumlar,iyi günler :)

Hami_41
01.10.2011, 13:37
Elbette başka önemli isimlerde var..Onlarında anılması gerekiyor ama bunu bir inat meselesi haline dönüştürmeye gerek yok..Haklısınız başlık konusundan sapmasın..

İyi forumlar,iyi günler :)
:alkış::alkış::alkış:

Sizde haklısınız inat meselesi yapmakta doğru değil ama biz Karadenizliyiz hırs,inat,dikbaşlılık bizim göbek adımız.
Sİzede iyi günler sağduyulu yorumlarınız için teşekkürler

Alika87
01.10.2011, 15:34

ben kimseyi suclamadim, genel olarak söyledim, alinan alindi, alinmayan sallayip gitti, belli ki sen alindin.

ayrica tanimadigin etmedigin insanle, seninle farkli fikirdi oldugu icin, dalga gecmenin anlami ne??

Emirhan Makul
01.10.2011, 18:20
Dalga geçmiyorum sen böyle bir çıkış yapınca bende öyle bir çıkış yaptım.

Ortaya bir laf atıyorsun ancak bu benim başımna gelmiş olmasa bile insanlık namına zarar veriyor. Bir yukarda ki mesajda dinen diyorum bir altta ne dineni be bırak bu işleri diyorsun tamam bana olmasa bile genel olarak doğru olmayan bir düşünce.

Bir günah işlendi diye diğer günahlarıda mı işleyelim , içki içtik günah hadi bakalım birde hırsızlık yapalım ne olacak mı diyelim senin verdiğin örnek bunla eş değer.

Ama işin özünü söyleyeyim insanların dövmeden bu kadar çekimser olmasının nedeni bu günahın silinmesinin zor olması , çok zor siliniyor dövme ve ruhani olarak rahatsız olursan hep üstünde kalıyor ama senin verdiğin zina günahını tövbe edersen Allah büyük affeder ama dövme üzerindeyken tövbesi kabul olsa bile kişiyi rahatsız eder.

Şu son paragrafı yazsaydın aynen der geçerdim ama direk böyle çıkış sana yakışmamış benimkide bana yakışmamış yanlış şeyler yapıyoruz farkına varmalısın ve varmalıyım.

Alika87
01.10.2011, 19:29
Dalga geçmiyorum sen böyle bir çıkış yapınca bende öyle bir çıkış yaptım.

Ortaya bir laf atıyorsun ancak bu benim başımna gelmiş olmasa bile insanlık namına zarar veriyor. Bir yukarda ki mesajda dinen diyorum bir altta ne dineni be bırak bu işleri diyorsun tamam bana olmasa bile genel olarak doğru olmayan bir düşünce.

Bir günah işlendi diye diğer günahlarıda mı işleyelim , içki içtik günah hadi bakalım birde hırsızlık yapalım ne olacak mı diyelim senin verdiğin örnek bunla eş değer.

Ama işin özünü söyleyeyim insanların dövmeden bu kadar çekimser olmasının nedeni bu günahın silinmesinin zor olması , çok zor siliniyor dövme ve ruhani olarak rahatsız olursan hep üstünde kalıyor ama senin verdiğin zina günahını tövbe edersen Allah büyük affeder ama dövme üzerindeyken tövbesi kabul olsa bile kişiyi rahatsız eder.

Şu son paragrafı yazsaydın aynen der geçerdim ama direk böyle çıkış sana yakışmamış benimkide bana yakışmamış yanlış şeyler yapıyoruz farkına varmalısın ve varmalıyım.

eyvallah kardes, belki kendimi yanlis ifade ettim, zaten vakit baya gecti, ama neyse. Bu devir tüm müslümanlik vazifelerini yerinde getirmek cok zormus ve bence ne yaparsan hepsi sevabina. Karsi geldigim konu su dur, bazi günahlar insanlar tarafindan kücümseniyor, ben buna karsiyim, günahdir, büyügü kücügü yok. Ben cok insan taniyorum, dövmeyi günahtir diye yaptirmiyorlar, ama her hafta sonu sarhos ve pesinden bakmadiklari kiz yok. Ben buna karsiyim, cünkü bunu bir cok kisilerde görüyorum. Ben sahsen dövme yaptirmam, günahindan kactigimdan degil, ömür boyu bir resimi yada bir yaziyi vucudumda tasimak istemedigimden.
Kimseyi suclamak istemedim, sucladiysam özür dilerim.

Emirhan Makul
01.10.2011, 19:38
Bak o konuya bende katılıyorum işte alkolda aynı derecede günah ama işte konu o değil ve kişisel bir seçeneğe kalmış ötesi sanırım kişinin öz iradesine kalıyor salak değilse günahıda sevabıda biliyordur zaten ama başlıbaşına dövme konusunda kural buysa usül buysa uyulması gerektiğini düşünüyorum ve uymayada çalışacağım bende ömrüm boyunca.

Jade
02.10.2011, 22:50

Efendimizin laneti var.

sevgili emirhan öncelikle yorumumun şahsına yönelik olmadığını belirtmek isterim.

Birincisi yukarıdaki mantıkla kaşlarımızı aldırdığımız için bizim yatacak yerimiz yok! Ayrıca o zamanda diş törpületmek üzerine hadis olduğunu düşünmekse büyük saçmalık. İkincisi haram demek kesinkes yapılması yasak olan demektir. domuz eti yemek HARAMdır. Bitti. Tartışamazsın. Oysa dövmeyi tartışabilirsin misal yüzlerine kültürlerinde olduğu için dövme yaptıran müslüman kadınlar var. Üçüncüsü hesap günü geldiğinde "ümmetim de ümmetim" diye rabbine bizim için şefaatlik edecek, bizsiz cennete girmeyecek, sevgisi ve hoşgörüsüyle gayri müslümlerin bile hayranlığını kazanmış olan sevgili peygamberimizin, bizleri büyük bir nefretle lanetleyeceğini düşünmek bile istemiyorum zira korkarım inancım sarsılır.

Diğer arkadaşın zinayla ilgili verdiği örneğe ise katılıyorum. Maalesef kitabımızda büyük günahların ne olduğu açıkça yazmasına rağmen insanlar alışkın olmadıkları davranışları büyük bir nefretle kınar. Misal kitabımız zinaya karşılık kadına da erkeğe de eşit cezayı layık görmüştür. Oysa toplumumuzda erkeklerin yaptığı zina olarak algılanmaz çünkü kabul görmüş bir davranıştır ve kınanmaz. "Kadın yaparsa"ya örnek vermeye bile gerek yok. Allah kitabında der ki "zina yapan kadınları zina yapan erkeklerle evlendirin" çünkü onlar birbirine layık. Allah yakıştırmış uygun görmüş. Peki ya toplumumuzda bir erkeğin evlenirken eşinde aradığı öncelikli özellik nedir? Sanki kendisi tertemizmiş gibi. Ama toplum ona hakverir ve kınamaz. Bir başka deyişle rabbinin o adama uygun gördüğünü onlar uygun görmez. Kısacası toplumsal bir sorunumuz var. ikiyüzlülük

Numan Yerlikaya
05.10.2011, 15:20
........................................

Numan Yerlikaya
05.10.2011, 15:31

bende kanuninin

gidipde elin adamının dövmesini niye yaptırıyım

Onur Akyüz
05.10.2011, 19:41
bizim dövme muhabbetimiz de böyle olurda zaten,

1 kişi fotoğraf paylaşmış,gerisi birbirine girmiş :D

yahu isteyen yaptırır,istemeyen yaptırmaz kime ne?

20-25 yaş arası yaptırmayı çok istemiştim,

şuan yaptırmamış olmaktan memnunum.

Metin Sağır
09.10.2011, 17:46
Şu dövmeden yaptırmak isterdim içinde bizim logomuz olacak şekilde...

http://a1.sphotos.ak.fbcdn.net/hphotos-ak-snc4/69442_443565341427_280951126427_5833108_3732902_n. jpg

Ertan1982
09.10.2011, 18:03
Askerdeyken az kalsin yaptiriyordum.Sonra vaz gectim.Su cikan dövmelerden yaptirdim kocaman bir tane koluma.Gittim eve Gösterdim Aneme babama. senkronize olarak bir tarftan Oklava bir tarftan terlik yedim evden kendimi zor attim.Babam eve sokmuyor sonra kislaya geri döndüm 1 ay eve sokmadi babam beni.