PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Kamu Alacaklarının Yapılandırılması Hakkında Kanun

Turgay Atalay
26.02.2011, 10:16
6111 sayılı Bazı Alacakların Yeniden Yapılandırılması ile Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu ve Diğer Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun 25 Şubat 2011 tarihli ve 27857 Mükerrer 1 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanmış ve Kanunun bazı alacakların yeniden yapılandırılmasına ilişkin hükümleri yayımı tarihinde yürürlüğe girmiştir.

6111 SAYILI KANUNUN BORÇLARIN YAPILANDIRILMASINA İLİŞKİN HÜKÜMLERİ İLE GETİRİLEN İMKANLAR NELERDİR?

- Birikmiş borçlara ödeme kolaylığı.
- Mükellef ile vergi idaresi arasındaki davaların sulh yoluyla çözümü.
- İnceleme ve tarhiyat safhasındaki borçlar için Kanundan yararlanma.
- Matrah artırımında bulunan mükelleflere önemli avantajlar.
- İşletmelerindeki emtia ile kayıtlarını uygun hale getirmek isteyen mükelleflere kolaylıklar.
- Pişmanlıkla beyan uygulamasının teşviki.
- Yapılandırılan borçların taksitle ödenebilmesi.
- Yapılandırılan borçların kredi kartıyla da ödenebilmesi.

BAŞVURULAR NEREYE VE HANGİ SÜREDE YAPILACAKTIR?

Borçluların, vergi dairelerince yapılandırılacak borçları için başvuru dilekçesi ile bağlı olduğu vergi dairelerine 30/04/2011 tarihi mesai saati bitimine kadar müracaat etmesi gerekmektedir. Ancak 30 Nisan 2011 tarihi tatil gününe denk geldiğinden müracaatlar, bu tarihi takip eden ilk iş günü (2 Mayıs Pazartesi) mesai saati bitimine kadar yapılabilecektir.

Kanun kapsamında yapılandırılan diğer alacaklar için, yukarıda belirttiğim başvuru süresi içinde yazılı olarak müracaat etmeleri gerekmektedir.

BORÇLAR NASIL YAPILANDIRILACAK?

- Kesinleşmiş asıl alacakların tutarlarında herhangi bir indirim yapılmadan ve asıl alacağın enflasyon oranında (TEFE/ÜFE) güncellenerek arttırılmış değeri korunarak borçlar yeniden hesaplanacaktır.

- Güncelleme oranı (TEFE/ÜFE) esas alınarak hesaplanmış borçlarını ödeyen mükelleflerin, bu borçlarına ilişkin vergi cezaları, gecikme faizleri ve gecikme zamları silinecektir.

HANGİ KAMU İDARELERİNE AİT KAMU ALACAKLARI KANUN KAPSAMINA DAHİLDİR?

- Maliye Bakanlığı/ Vergiler,vergi cezaları, gecikme faizi, gecikme zammı, vergi dışındaki diğer amme alacakları, bazı idari par cezası alacakları
- Gümrük Müsteşarlı/ Gümrük vergileri, idari para cezaları, faizler, zamlar, gecikme zammı alacakları
- Sosyal Güvenlik Kurumu/ Prim alacakları ile bunlara bağlı gecikme cezası ve gecikme zammı alacakları,idari para cezaları ile bunlara bağlı gecikme cezası ve gecikme zammı alacakları
- İl Özel İdareleri/ Çeşitli harç ve katılma payı gibi asli ve fer’i amme alacakları
- Belediyeler/ Belediyelerin vergi, tarifeden doğan ücret alacakları ve su alacakları ile bunlara ilişkin feri amme alacakları.
- Büyükşehir Belediyeleri Su ve Kanalizasyon İdareleri/ su ve atık su bedeli alacakları ile fer’ileri

KANUN KAPSAMINDA YAPILANDIRILACAK DİĞER KURUM ALACAKLARI NELERDİR?

* YURT-KUR/ Öğrenim ve katkı kredisi alacakları
* TEDAŞ/ Elektrik alacakları
* TOBB/ TÜRMOB/ Türkiye Barolar Birliği/ Esnaf ve Sanatkarlar Odası/ İhracatçı Birlikleri ve Diğer Meslek Kuruluşları/ Oda aidatı alacakları
* Askeri okullar ile polis okulları ile ilişiği kesilenlerin ve mecburi hizmet yükümlülüğünü yerine getirmeyenlerin öğrenim giderlerine ilişkin tazminat tutarları
....
....(kapsamı epey fazla)

HANGİ İDARİ PARA CEZALARI KANUN KAPSAMINDA YAPILANDIRILACAKTIR?

31/12/2010 tarihinden önce (bu tarih dahil) verilen;

- Trafik idari para cezası,
- Karayolu taşıma idari para cezası,
- Otoyol ve köprülerden ihlalli geçiş idari para cezası,
- Askerlik para cezası,
- Seçim para cezası,
- Nüfus para cezası,

Kanun kapsamında yapılandırılacaktır.

Sevgili arkadaşlar, vergiler ve idari para cezaları açısından bu Kanunun uygulaması ile ilgili olarak bilmek istediğiniz, merak ettiğiniz bir şeyler olursa dilim döndüğünce, aklım erdiğince cevap vermeye çalışacağım.

İnşallah zor durumdaki insanımıza bir nebze olsun katkı sağlayacak bir Kanun olur...

Turgay Atalay
26.02.2011, 11:04
Soru: 31.12.2010 (bu tarih dahil) tarihinden önce tarafıma kesilen, ancak ödeyemediğim trafik para cezası için bu Kanundan nasıl faydalanabilirim?

Cevap: Söz konusu trafik para cezası aslı 120 TL nin üzerinde ve bu Kanunun yayımlandığı( 25.02.2011) tarihe kadar tarafıma tebliğ edilmişse;

a) Trafik para cezasının aslı + Her ay için uygulanan %5 lik faiz yerine idari para cezasının vade tarihinden Kanunun yayımlandığı tarihe kadar TEFE/ÜFE aylık değişim oranları alınarak TEFE/ÜFE tutarı benim ödeyeceğim tutar olacaktır. Bu borcumu peşin ödeyebilirim veya Kanunda belirlenen taksit sürelerinden birini tercih edebilirim.
Ancak burada dikkat edilmesi gereken bir durum var; Taksitlendirme durumunda yapılandırdığım tutara;
- 6 eşit taksit için % 1,05
- 9 eşit taksit için % 1,07
- 12 eşit taksit için %1,10
- 18 eşit taksit için % 1,15 katsayı uygulanacaktır.

b) Aslı 120 TL ve altı olan trafik para cezası 31.12.2010 (bu tarih dahil) tarihinden önce kesilmiş ve tarafıma tebliğ edilmişse;
- Benim yapacağım bir işlem bulunmamakta, söz konusu ceza Yasa gereği vergi dairesince resen silinecektir.

c) Aslı 120 TL ve altı olan trafik para cezası 31.12.2010 (bu tarih dahil) tarihinden önce kesilmiş ve henüz tarafıma tebliğ edilmemişse ne yapacağım?
- Yine bir şey yapmama gerek yok, çünkü söz konusu trafik para cezası tarafıma tebliğ edilmeyecektir.

d) 31.12.2010 (bu tarih dahil) tarihinden önce tarafıma kesilmiş Aslı 120 TL nin üstü olan trafik para cezasıtarafıma henüz tebliğ edilmemiş ise bu Kanundan faydalanabilir miyim?
- Malesef faydalanamam. Aslı 120 TL nin üstünde ve 31.12.2010 tarihinden önce kesilmiş olmakla birlikte, Kanunun yayımlandığı tarihe kadar tebliğ edilemeyen trafik(idari) para cezaları Kanun kapsamı dışında yer almaktadır.

Emrullah
26.02.2011, 11:19
Diyelim ki birkaç sene önce stadyumda meşale yakmaktan dolayı ceza aldık(Ben almadım ama alanlar muhakkak vardır). Ve halen ödemedik. Gecikme faizi falan.....üzerine epey bindi. Atıyorum cezanın aslı 500 TL, bugünkü ödenecek toplam miktar(gecikme faizi dahil) 800 TL. Bunun ne kadarını ödüyoruz? Peşin ödersek ne kadarını ödemiş oluruz, 12 ay taksitle ödersek yaklaşık toplam ne kadar ödemiş oluruz?

Miraç Atalay Çiftçi
26.02.2011, 11:21
Bu soru tanıdık geldi. Ceza bin lira o zamanlarda sanırım.

Emrullah
26.02.2011, 11:24
Bu soru tanıdık geldi. Ceza bin lira o zamanlarda sanırım.

Bu ceza alanın baş harfi Egemen'miydi? :D 1.000 TL ceza mı almıştı.

Turgay Atalay
26.02.2011, 11:42
Diyelim ki birkaç sene önce stadyumda meşale yakmaktan dolayı ceza aldık(Ben almadım ama alanlar muhakkak vardır). Ve halen ödemedik. Gecikme faizi falan.....üzerine epey bindi. Atıyorum cezanın aslı 500 TL, bugünkü ödenecek toplam miktar(gecikme faizi dahil) 800 TL. Bunun ne kadarını ödüyoruz? Peşin ödersek ne kadarını ödemiş oluruz, 12 ay taksitle ödersek yaklaşık toplam ne kadar ödemiş oluruz?

Söz konusu idari para cezası 5149 sayılı Spor Müsabakalarında Şiddet Ve Düzensizliğin Önlenmesine Dair Kanunun 18. Maddesi uyarınca verilmiş bir idari para cezası olup, yapılandırma kapsamında sayılan idari para cezaları arasında bulunmamaktadır.

Turgay Atalay
26.02.2011, 12:15
Ancak diyelim bu bir trafik para cezası;

Kesildiği tarih ise 26 Aralık 2009 ve aynı gün tutanak size tebliğ edildi, derhal ödeyemediniz, tutanağın tebliğ tarihinden itibaren 1 ay içinde de ödemezseniz, bu tarihten itibaren( 26 Ocak 2010) her ay için %5 faiz hesaplanır, ta ki siz ödeyene kadar. Burada başka bir ayrıntı daha var faiz ceza aslının 2 katını geçemez, yani ödenecek tutar 3 kat olunca artık faiz işletilmez.

Neyse siz bunu hala ödemediniz, ödenecek tutar ortalama

- Ceza aslı 500TL
- 13 aylık faiz (%5 ten) = 325 TL
- Ödenecek tutar= 825 TL olur, normalde ödenecek tutar

Kanundan yararlanırsanız;
- Ceza aslı:500 TL
- 13 aylık TEF/ÜFE ortalaması %9,9, Bu durumda TEFE/ÜFE lenip bulunacak tutar:49,5 TL
- Peşin ödeme halinde ödenecek tutar: 549,5 TL olur.
a) 6 taksitte ödersem; 549,5*1,05= 577 TL/6=96,1 TL
b) 9 taksitte ödersem; 549,5*1,07= 588 TL/9=65,3 TL
c) 12 taksitte ödersem; 549,5*1,10= 604,45 TL/12= 50,3 TL
d) 18 taksitte ödersem; 549,5*1,15= 632 TL/18=35,1 TL olur taksitlerim. Ödemeler 2 ayda bir yapılacak bu arada.

Turgay Atalay
01.03.2011, 09:45
Öğrenim ve Katkı Kredisi Borçları da yapılandırma kapsamında arkadaşlar, bilgilerinize

Süleyman Eruyar
01.03.2011, 10:13
Öğrenim ve Katkı Kredisi Borçları da yapılandırma kapsamında arkadaşlar, bilgilerinize

Tam bunu sormak için gelmiştim,

şimdi ben bu yapılandırma için, bağlı bulunduğum vergi dairesine mi dilekçe vereceğim,

ve yahut başvuru nasıl yapılıyor?

Teşekkürler :)

Turgay Atalay
01.03.2011, 10:29
Size yurt kur dan gelen yazı da ilgili vergi dairesi yazıyor mu veya ödeme emri geldi mi?
-YurtKur vergi dairelerini ikametgaha göre tespit eder, eğer ikametgahınızı tespit etmişlerse ikametgahın olduğu yerdeki vergi dairesi(süreksiz yükümlülükler servisi), ikametgahı tespit edememişlerse okulun bulunduğu yetkilendirilmiş vergi dairesidir

Turgay Atalay
01.03.2011, 10:37
Öğrenim ve Katkı Kredisi borçlarında 2 durum var.
-Birincisi 351 sayılı Kanunun geçici 4 üncü maddesi (2009 yılında çıkarılan) kapsamında borçlarını yapılandırmış olanlar
-Yukarıda bahsettiğim yapılandırmadan hiç faydalanmayan ve kredileri ödememiş olanlar

sizinkisi hangisi?

Süleyman Eruyar
01.03.2011, 11:30
Öğrenim ve Katkı Kredisi borçlarında 2 durum var.
-Birincisi 351 sayılı Kanunun geçici 4 üncü maddesi (2009 yılında çıkarılan) kapsamında borçlarını yapılandırmış olanlar
-Yukarıda bahsettiğim yapılandırmadan hiç faydalanmayan ve kredileri ödememiş olanlar

sizinkisi hangisi?

Daha önce hiç faylananmadım,
ilk defa ödemeye başlayacağım,

Bana daha önce hiç bir ödeme emri gelmedi,
belki taşındığımızdan olabilir,
YURTKUR'un sitesinde Yeditepe Vergi dairesine (İstanbul) aktarıldığı yazıyor,
herhalde oraya başvurmam gerekiyor,
Yardımlarınız için sağolun.

Turgay Atalay
01.03.2011, 11:43
Daha önce hiç faylananmadım,
ilk defa ödemeye başlayacağım,

Bana daha önce hiç bir ödeme emri gelmedi,
belki taşındığımızdan olabilir,
YURTKUR'un sitesinde Yeditepe Vergi dairesine (İstanbul) aktarıldığı yazıyor,
herhalde oraya başvurmam gerekiyor,
Yardımlarınız için sağolun.

İyi Vergi Daireniz belli. Yarın veya 1-2 gün içinde 6111 sayılı Kanuna ilişkin tebliğimiz www.gib.gov.tr sitesinde yayınlanacak, tebliğin ekinde matbu başvuru formları da yer almaktadır. 02.05.2011 tarihine kadar başvuruda bulunman gerekiyor kardeşim, Allah kolaylık versin

macuka
01.03.2011, 11:53
Borcu olanlara hayirli ugurlu olsun,

Simdiye kadar borcunu harcini zamaninda odeyen ben, bu borclari affeden zihniyete ise hakkim varsa helal etmiyorum...

Külünkoğlu
01.03.2011, 11:56
İdari para cezalarına faiz işlemiyor. :)
Kanun boşluğundan dolayı ödemesinizde bir şey olmuyor. Amma velakin bir arsa ev aldınız oradaki memurun dikkatinden kaçmaz ise şak diye ortaya çıkıyor bu ceza. Kaynak sormazsınız heralde. :cool:

zafer6161
01.03.2011, 12:28
bu yasa daha resmileşmedi,,, vergi borcumdan dolayı vergi dairesine gittim,daha kanun resmileşmedi dediler,heber bekliyorlar,sanırım bi 10 gün daha sürer

Emrullah
01.03.2011, 13:09
Borcu olanlara hayirli ugurlu olsun,

Simdiye kadar borcunu harcini zamaninda odeyen ben, bu borclari affeden zihniyete ise hakkim varsa helal etmiyorum...

Borcun aslı affedilmiyor. Borca işleyen gecikme zamları affediliyor sadece. Bu gecikme zammı affından dolayı bir çok kişi bu güne kadar ödemediği borcunu ödemek için harekete geçecektir. Bu da devletimiz adına ciddi bir gelir kaynağı olacaktır, bütçeye sıcak para girişi olacaktır. Hiç girmemesinden veya daha geç girmesinden daha iyidir.

Bu durumun şöyle bir bilinç oluşturma riski de vardır. "Nasıl olsa devlet vergi borçlarımızı affediyor, ödemesek te olur. İlerde bir şekilde af çıkar, öderiz." Evet bu anlayışın oluşması bakımından ciddi bir yanlış politikadır. Sürekli vergi affıyla vergi bilincini oluşturamazsınız. Aslında o kadar yanlışlıklar ve o kadar çok söylenecek şey var ki sayfalar yetmez.

Yinede paranın yüzü sıcaktır, sıcak para girişi için bu tür yönetemlere başvuruluyor. Vergi Reformunun acilen yapılması lazım artık. Vergilemede adalet ilkesi diye bir ilke ülkemizde hiç olmadı. Dolaylı vergilere bu kadar yüklenilmez kardeşim.

Kanun boşluğundan dolayı ödemesinizde bir şey olmuyor. Amma velakin bir arsa ev aldınız oradaki memurun dikkatinden kaçmaz ise şak diye ortaya çıkıyor bu ceza. Kaynak sormazsınız heralde. :cool:

Evet doğru diyorsunuz abi. Bu ceza spor müsabakalarıyla alakalı "idari para cezası", yukarıda arkadaş da belirtmişti zaten mahiyetini. Zaten bu cezalara gecikme zammı uygulanamaz. Yalnız bu borç eninde sonunda ortaya çıkacaktır. Çıktığı zaman ödenir artık.

bu yasa daha resmileşmedi,,, vergi borcumdan dolayı vergi dairesine gittim,daha kanun resmileşmedi dediler,heber bekliyorlar,sanırım bi 10 gün daha sürer

Yasa nasıl resmileşmedi? Ayın 25'inde Resmi Gazete'de yayınlandıya. Tebliği dahaden yayınlamadılar o kadar. O da bugün yarın yayınlanır, şu an taslağı yayınladılar.

Turgay Atalay
01.03.2011, 13:18

Yasa resmileşti(25.02.2011) Ancak şuan Kanuna İlişkin Tebliğde ufak tefek rötuşlar yapıyoruz, bir iki güne çıkar, tebliğ olmadan vergi daireleri işlem yapamıyor, çünkü uygulamanın nasıl olacağını tam olarak bilmelerine imkan yok. Tebliğ çıkar çıkmaz vergi daireleri başvuruları kabule başlar

Turgay Atalay
01.03.2011, 13:20

Mahkemece hükmedilmedikçe idari para cezalarında faiz yoktur.Tek istisnası trafik para cezalarıdır arkadaşlar, çünkü trafik para cezalarına aylık %5 faiz işler.

Turgay Atalay
01.03.2011, 13:28
Bu Kanunun amacı tam olarak Emrullah Ağabeyimizin yazdığı şekildedir. Ben 2 yıl önce öğrenim/katkı kredisi borçlarımı ödedim, Allaha şükür fırsatım oldu, işim oldu da ödedim, peki mezun olup iş bulamayan kardeşlerimiz ne yapsın, her ay işleyen gecikme zammına. İnşallah gerçekten insanlarımıza faydası olur bu Yasanın.

Bence vergisel yükümlülüklerini zamanında yerine getirenlerin de düşünülmesi gerekiyordu bu Kanunda. Umarım ileri de olur

zafer6161
01.03.2011, 13:30
Yasa resmileşti(25.02.2011) Ancak şuan Kanuna İlişkin Tebliğde ufak tefek rötuşlar yapıyoruz, bir iki güne çıkar, tebliğ olmadan vergi daireleri işlem yapamıyor, çünkü uygulamanın nasıl olacağını tam olarak bilmelerine imkan yok. Tebliğ çıkar çıkmaz vergi daireleri başvuruları kabule başlar

işte bende onu diyorum,,yani şuanda hiç bir işlem yapamıyorsun,sanırım 10 günü bulur

Turgay Atalay
01.03.2011, 13:34
işte bende onu diyorum,,yani şuanda hiç bir işlem yapamıyorsun,sanırım 10 günü bulur

Vergi dairesi çalışanlarımız başlarından adam savmayı da pek sever olmuş:) Tam olarak zaman verememekle birlikte 10 gün süreceğini sanmam. Önümüzdeki pazartesi başlar en geç.

Tebliğ taslağı zaten hazır, örneklerde düzeltmeler yapılıyor.

Sinan SARI
01.03.2011, 16:09
Çok faydalı bilgiler var,emeği geçenlere teşekkürler.Benimde bir sorum olacak; 04.01.2010 tarihinde işletmeme 3600 (üçbin altı yüz) TL idari para cezası kesildi. Sanırım bu cezaya herhangibir faiz işlenmiyor ama benim bu cezayla ilgili faydalanabileceğim bir konu olabilir mi? Olmaz isede diğer vergi borçlarımı yapılandırıp taksitlendirirken bu cezayı ayrı tutma şansımız varmı?

Turgay Atalay
01.03.2011, 16:50
Çok faydalı bilgiler var,emeği geçenlere teşekkürler.Benimde bir sorum olacak; 04.01.2010 tarihinde işletmeme 3600 (üçbin altı yüz) TL idari para cezası kesildi. Sanırım bu cezaya herhangibir faiz işlenmiyor ama benim bu cezayla ilgili faydalanabileceğim bir konu olabilir mi? Olmaz isede diğer vergi borçlarımı yapılandırıp taksitlendirirken bu cezayı ayrı tutma şansımız varmı?

Şirketinize kesilen idari para cezasının nevi nedir?

Şirketinize ait vergi borçlarından dönemi ve türü itibarıyla ayrı ayrı faydalanmanız mümkündür. Örneğin sadece 2009 Kasım dönemi KDV borcunuz için faydalanabileceğiniz gibi, 2009 yılına ilişkin KDV borcunuzun tamamı için de başvuruda bulunabilirsiniz.

Yalnız tek istisna Motorlu taşıtlar vergisi. Bu borcun tamamını yapılandırmak zorundasınız, dönem dönem yapılandırmanız imkansız.Bunun espirisi de araç satışı ve tescil işlemlerinde ortaya çıkabilecek sorunlara set çekmektir.

zafer6161
10.03.2011, 20:42
arkadaşalr vergi affından haberi olan varmı,yürürlüğe girdi ama vergi dairelerinde henüz işlem yapılmıyormuş,ne zmn yapılacak.bilgisi olan varmı

Turgay Atalay
11.03.2011, 11:05
arkadaşalr vergi affından haberi olan varmı,yürürlüğe girdi ama vergi dairelerinde henüz işlem yapılmıyormuş,ne zmn yapılacak.bilgisi olan varmı

Abicim, vergi dairelerinin vedop sistemi ayarlandı, başvurular alınıyor, ödeme planları çıkarılmaya başlandı.

Sistemde ufak tefek teknik sorunlar olabiliyor, onlarda hemen raporlanıp uygulama şubelerimizce gerekli düzenlemeler yapılıyor...