PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Bu Kadar Kolay Olmamalı Oyuncu Harcamak !!!

Recep Alkan
15.02.2011, 10:41
Geçtiğimiz hafta sonunda, gerek konumumuz, gerek hava şartları, gerekse hem rakibimizin hemde taraftarının bize karşı olan tutumu ile gerçek manada zor bir deplasmanı geride bıkraktık.

Takım özellikle ikinci yar başında ki başarısız sonuçlar nedeni ile büyük baskı altında idi. Bu baskı gördük ki saha içinde de birçok oyuncumuza yansımış durumda.

Aslında ben oyuncular arasında ki sıkıntıdan çok taraftarın davranışı konusuna takıldım. Maçtan sonra okuduğum maç başlığında çok enteresan yazılar ile karşılaştım. Aslında bu yazılara çok da yabancı değiliz, çünkü belki de daha ağırlarını devre arası kampında Jaja, Alanzinyo ve Colman içinde duymuştuk.

Çıkılan bu çetrefilli yolda bazı arkadaşlarımız çok çabuk oyuncularımızı harcamıştı. Geç gelme konusu nedeni ile, özellikle Jaja'nın bile takımdan kesilmesi gerektiğini savunanlar olmuştu aramızda.

Şimdi de Sivas maçı sonrası aynı senaryoları okuyorum sitemizde. Engin ve Burak kapıştı. Defedin psikopat Engin'i, gönderin şu karaktersiz Burak'ı vb gibi yazılar.

Sivas maçını rahatsızlığım dolayısı ile seyremedim, fakat izlediğim özetlerde gerek Engin'in, gerekse Burak'ın gerçek manada hem skora hemde oyuna katkı sağladığını gördüm. Devre arası gönderin şu sorumsuz çocuğu dedğimiz Jaja'nın golü ile de maçı aldığımızı unutmayalım.

Asıl meseleye gelmek gerekir ise, herkesin her başlıkta koca puntalar ile hep destek dediği bir ortamda neden en ufak tartışmada hemen oyuncu gönderme, takımdan kesme, yada onu oynatmayarak ona ceza verdiğimizi düşünerek aslında takımı cezalandırma yoluna gitmek istiyoruz.

Bahsedilen oyuncuların hiçbirisi katkısı olmayan, Sezer, Zafer gibi oyuncular değil. Kaldı ki bu saatten sonra artık transfer şansımız yok, gerekirse oynadıklarında o oyunculara da sahip çıkmamız gerekli değil mi ?

Hep aynı şeyleri söylüyorum, eğer colman geldiği ilk senelerde ki oynunu bu sene sergileyemiyor ise bunun altına bakmalıyız, bu adamın ne kadar kazandığına, kazandığından mutlu olup olmadığına bakmalıyız. Ben iddia ediyorum, bu adamın istediği zam yapılsın, sezon sonuna kadar en az Umut kadar skora katkı yapar.

Özetle, Trabzonspor'un çıktığı bu çetrefilli yolda bu kadar kolay oyuncularımızdan vaz geçmememiz gerekmektedir diye düşünüyorum. Sonuç olarak gün gelecek bizi düştüğümüz yerden kaldıracak oyuncularımız yine bu adamlar...

Saygılar,

Ahmet Başkaya
15.02.2011, 10:44
http://forum.bordomavi.net/showthread.php?t=28102

Geçen hafta aynı paralelde bir başlık açmıştım abi yüreğine sağlık katılıyorum hepsine .

bkandil
15.02.2011, 11:01
Tekrar etmekte fayda var;

Bu saatten sonra her ne yapacaksak, neyi başaracaksak bu yönetim, bu teknik ekip ve bu oyuncularla ve bizimle (yani bu taraftarla) yapacağız. Bu saatten sonrası (en azından Mayıs sonuna kadar) "filan oyuncuyu niye almadık, hazır olmayan filancayı niye transfer ettik" deme zamanı değil; elimizdeki oyuncularla hedefe odaklanma, hazır olmayan oyuncuları her kesimin (teknik ekip, yönetim taraftar v.s.) elinden geldiği kadarıyla hazır hale getirme zamanıdır.

SiNaNi
15.02.2011, 13:49
Geçtiğimiz hafta sonunda, gerek konumumuz, gerek hava şartları, gerekse hem rakibimizin hemde taraftarının bize karşı olan tutumu ile gerçek manada zor bir deplasmanı geride bıkraktık.

Takım özellikle ikinci yar başında ki başarısız sonuçlar nedeni ile büyük baskı altında idi. Bu baskı gördük ki saha içinde de birçok oyuncumuza yansımış durumda.

Aslında ben oyuncular arasında ki sıkıntıdan çok taraftarın davranışı konusuna takıldım. Maçtan sonra okuduğum maç başlığında çok enteresan yazılar ile karşılaştım. Aslında bu yazılara çok da yabancı değiliz, çünkü belki de daha ağırlarını devre arası kampında Jaja, Alanzinyo ve Colman içinde duymuştuk.

Çıkılan bu çetrefilli yolda bazı arkadaşlarımız çok çabuk oyuncularımızı harcamıştı. Geç gelme konusu nedeni ile, özellikle Jaja'nın bile takımdan kesilmesi gerektiğini savunanlar olmuştu aramızda.

Şimdi de Sivas maçı sonrası aynı senaryoları okuyorum sitemizde. Engin ve Burak kapıştı. Defedin psikopat Engin'i, gönderin şu karaktersiz Burak'ı vb gibi yazılar.

Sivas maçını rahatsızlığım dolayısı ile seyremedim, fakat izlediğim özetlerde gerek Engin'in, gerekse Burak'ın gerçek manada hem skora hemde oyuna katkı sağladığını gördüm. Devre arası gönderin şu sorumsuz çocuğu dedğimiz Jaja'nın golü ile de maçı aldığımızı unutmayalım.

Asıl meseleye gelmek gerekir ise, herkesin her başlıkta koca puntalar ile hep destek dediği bir ortamda neden en ufak tartışmada hemen oyuncu gönderme, takımdan kesme, yada onu oynatmayarak ona ceza verdiğimizi düşünerek aslında takımı cezalandırma yoluna gitmek istiyoruz.

Bahsedilen oyuncuların hiçbirisi katkısı olmayan, Sezer, Zafer gibi oyuncular değil. Kaldı ki bu saatten sonra artık transfer şansımız yok, gerekirse oynadıklarında o oyunculara da sahip çıkmamız gerekli değil mi ?

Hep aynı şeyleri söylüyorum, eğer colman geldiği ilk senelerde ki oynunu bu sene sergileyemiyor ise bunun altına bakmalıyız, bu adamın ne kadar kazandığına, kazandığından mutlu olup olmadığına bakmalıyız. Ben iddia ediyorum, bu adamın istediği zam yapılsın, sezon sonuna kadar en az Umut kadar skora katkı yapar.

Özetle, Trabzonspor'un çıktığı bu çetrefilli yolda bu kadar kolay oyuncularımızdan vaz geçmememiz gerekmektedir diye düşünüyorum. Sonuç olarak gün gelecek bizi düştüğümüz yerden kaldıracak oyuncularımız yine bu adamlar...

Saygılar,

bence colman a istediği para verilirse takım içi dengeleri daha da karmaşık hale gelir.futbolcunun sözleşmesi vardır ve burada alacağı para bellidir.parayı beğenmiş ki bu sözleşmeyi imzalamış.birazcık top oynadın diye hemen zam istemek ne profesyonellikle ne de samimiyetle bağdaşmaz.

adam gibi top oynasın herkes herkesin hakkını verir.

Reşit
15.02.2011, 13:55
recep abi bir ara reklam ardı tv lerde burası ist tarzı.

işte burası futbolun beşiği trabzon. 13 yasında bir cocuk bile trabzonspora futbolcu onerecek kadar cok bilir şenol güneşi suclayacak kadar taktik bilgisi vardır. bir oyuncuyu bir maca gore goklere cıkaran bizler bir maca görede yolla gitsin aga diyoruz. bilmiyoruz ki bizim rüyamızda dahi yan yana göremiyecegimiz meblalarla alındı bu adamlar. şimdi ben de şunu diyeyim ""burası trabzon ""

Uğurtan
15.02.2011, 13:56
Colman'a şu dönem ücret yükseltilmesi takım içine bomba bırakılmasından farksızdır...

ozturk
15.02.2011, 13:58
bjk İbrahim üzülmezin sözleşmesini tek kalemde sildi. adam yıllardır yüreğiyle kaptanlık yaptı..

Yazık tabi futbolcu harcamak kolay olmamalı..

Mehmet S. Pervan
15.02.2011, 19:43
Bütün profosyonel oyuncular, özellikle de yabancı futbolcular paraya endekslidir.

Adam iyi oynuyor diye sırt sıvazlamak yetmez parayı arttırmak lazım.

Katılıyorum.

Armağan Dere
15.02.2011, 19:47
Colman'a şu dönem ücret yükseltilmesi takım içine bomba bırakılmasından farksızdır...

Neden,hakedene hakettiğini vermek haksızlık mıdır,pekala bunu gizli yapabilir başkan..Colmanın da bunu afişe edeceğini düşünmüyorum..bu oyununa da yansır daha verimli olur düşüncesindeyim...

Hazar_
15.02.2011, 20:02
Şampiyonlar ligi futbolcusu değil bana göre Colman.Şampiyon olursak yolların ayrılması gerektiğini düşünüyorum.Şahsi fikrimdir.

macuka
15.02.2011, 20:16
Sozlesme devam ederken bir futbolcunun parasinin yukseltilmesini talep etmesi bence yanlis bir sey, bu tayfanin kaptana maasimi yukselt gorevimi yapmam demesi gibi bir sey...
Ama futbol alemi o kadar kaygan bir zemin ki, verilen sozler tutulmaz, ortada buyuk paralar dondugunden komisyonlar girla gider vs...
Yattara nin yattigi yerde para kazandigini goren her normal insan parasinin yukseltilmesini talep edebilir... Ama sira Colman a gelene kadar, canini disine takan Turk cocuklari once konusacak bitecek ve sonra colman a bu hak gelebilir..

Halil Atalay
15.02.2011, 22:04
futbolcu kaybetmek çok kolay ama kazanmak zor örnek bjk ibrahim üzülmezi harçadı

altinkaya08
15.02.2011, 22:35
Colmanın sözleşmesi devam ederken ücretinde artış beklemesi veya talep etmesi yanlış olduğu kadar onun ücretine zam yapmakta okadar yanlıştır.Eğer sözleşme bittiği zaman yeni sözleşme yaparken geçmiş dönemde oynadığı futbolu takıma olan faydasını emsal göstererek talep etme hakkı doğar.Kaldıki yönetimde bunun karşılığını mutlaka verir.Zaten vermezse bunu futbolcuya söyleyip takım bulmasını ister.Bu anlamda Colmanın yaptığı yanlıştır.Eğer bu nedenden dolayı takıntı yapıyorsa bu çok daha yanlış bir şeydir.Colmanın bu yılki oynadığı futbolu kim beğeniyorki?
Colman belki haklı olabilir ama takındığı tavır onu haksız duruma düşürmektedir.

Recep Alkan
16.02.2011, 01:04
Aslında başlığın nedeni tam olarak Colman ve onun mevzusu değildi. Amacım Burak - Engin tartışmasında taraf olan, taraf olmaya çalışan ve oyuncularımız için " Amannnn gönderin gitsin" mantığını güden arkadaşlarımıza bu çetrefilli olda her oyuncumuza ihtiyacımız olduğunu anlatmaktı. Ama tabi ki herşeyin iyisini bizim bildiğimizi biran unutmuşum :)

Neyse madem konu Colmana ve onun için yazdıklarıma geldi bende iki kelam edeyim arkadaşlarımızın yazdıklarına istinaden.

Arkadaşlar şahsi görüşüm olarak bir oyuncuya garanti para verilmesi ile, buna ek olarak maç başı ve gol primi verilmesi ile sezon içinde oyuncuya zam yapılması arasında büyük farklar göremiyorum ben.

Bakın zikrettiğimiz oyuncular Türkiye liglerinde mücadele ediyor. Tüm camia olarak her fırsatta 4 büyük kulüpten birisi olduğumuzu söylüyoruz. Fakat oynattığımız oyuncuların ücretleri ile söylediklerimiz inanılmaz çelişiyor. Takım içinde ki maddi dengeler ile oynayabilmek yönetimin insiyatifinde olmalıdır diye düşünüyorum. Colman'ın istediği ve beklediği paranın kendisine verilme şekli çeşitlendirilebilir.

Örneğin, çok iş çıkardığı bir maçtan sonra ödül olarak bir miktar para,
Örneğin, maç başı para alıyorsa buna zam, almıyorsa eklenebilir.
Örneğin gol yada asiste para vb gibi.

Arkadaşlar,

Siz ücret yükseltilmesini takım içi bombaa benzetiyor olabilirsiniz, ama Yattarnın parasının sezon içinde düşürülmesi ile Colman'a zam yapılması bence aynı şeydir. Sonuç olarak zam bir güvensizlik doğuracaksa düşüş de bir güvensizlik ortamı yaratabilir. Rakiplerin oyuncularının yıllık 1,5 ila 3,5 milyon euro aldığı bir ortamda siz şampiyonluğa giderken 400 - 500.000 Euroya oyuncu oynatamazsınız. Hele ki bu oyuncu iki yılda skora gol ve asist olarak büyük katkılar yapıyor ise.

Hiçbirşey yapamıyorsanız, Selçuk olayında olduğu gibi bitiş tarihini beklemez, oyuncunuzdan memnun iseniz ve verim almak istiyorsanız onunla masaya oturur yeni bir sözleşme önerir, parasını makul şartlarda arttırır ve oyuncudan maximum fayda sağlarsınız.

Aslında anlatmak istediğim çok basit, Colman yada bir başka oyuncumuz diğer büyük takımlarda oynayan oyuncuların aldığı paraları duyduğunda ücretinin yükseltilmesini isteyecektir. Çünkü bu kulüplerin ödediği paralar arasında büyük farklar olduğu bir aşikardır. Eğer oyuncu da oturup aldığı para ve faydayı kıyaslar ise istemesek de bir sorun ile karşı karşıya kalacağızdır.

Bu durumda iki tarafında oturup konuşması, oyuncuya maddi anlamda güven verilmesi bugünlerde ki sıkıntılarımızı çözer kanaatindeyim. Çünkü sezon sonu kupa kaldırılırsa tüm oyuncularımız ciddi iyileştirmeler isteyecektir.

Uğurtan
16.02.2011, 01:08
İyileştirme diye birşeyi kabul etmiyorum ben.

Dünya üzerinde hiçbir profesyonel kulüp de kabul etmez.

Sözleşme ne demektir? Önce bunu idrak etmeli futbolcular ve böyle bakanlar.

Ha yeni bir sözleşme yapılır o ayrı.

Biz bu dediğiniz şeyi daha önce yaptık ve sonuçlarını da gördük.

Unutulmuş olabilir. Ben unutmam ama...

Recep Alkan
16.02.2011, 01:15
Uğurtan,

Ben şundan yanayım kardeşim. Belki biraz abest bir benzetme olacak ama, köprüyü geçene kadar ayıya dayı diyeceksin.
Bir yola girdik, belki de sonu istediğimiz gibi bitecek. İlk 2 yılda skora katkısı tartışılmaz olan Colman ile günümüzün Colman'ını karşılaştırıyorum ve arasında büyük farklar var. Ve bunun maddi olduğundan da adım gibi eminim kardeşim. Belki bu iyileştirme denen şey rüşvet yada tşvik gibi görülebilir. Fakat istediğim tek şey performansı daha iyi olabilecek bir oyuncudan maximum faydayı sağlayabilmek.

Şimdi yine önetimi eleştiriyorum gibi olacak ama,

Elinizde Colman var, bu oyuncunun sorununu istediğini de biliyorsun. bu isteği yapmadığın için oyuncunun haftalardır top oynadmadığını da görüyorsun.
Eğer kafanda bu oyuncu ile devam etmemek var ise, devre arası orayı güçlendir, alternatifsizlik çekme, eğer oyuncundan memnun isen, iyi işler çıkaracağını biliyorsan o zaman bir yolunu bul ve bu adama istediğini ver.

Diyecekseniz ki birine verirsen hepsi gelir, zaten gelecek, sen sezon sonu kupayı kaldır, Tayfunundan Sezerine kadar herkes gelecek para diye.
En azından bunu en çok işe yarayacak zaman yap da , takımı sırtlasın bu oyuncu...

Uğurtan
16.02.2011, 01:27
Garantisi yok bu işin Recep.

Şampiyonluk gelmediğinde ne olacak?

Zamanında fahiş külfetletin altında kalmadık mı bu yüzden?

Celalettinlere ne ücretler verildi..

Colman'ı kazanalım derken başka birini kaybedersen ne olacak?

Bu işin başlangıcı olursa sonu gelmez..

Bizim gibi büyük bir kulübe de yakışmaz.

Adam gibi oyununu oynasın yeni ve daha iyi bir sözleşmeyi haketsin gün gelir konuşulur.

Bu her profesyonel kulüpte böyledir.

el_conquistador
16.02.2011, 01:31
İyileştirme diye birşeyi kabul etmiyorum ben.

Dünya üzerinde hiçbir profesyonel kulüp de kabul etmez.

Sözleşme ne demektir? Önce bunu idrak etmeli futbolcular ve böyle bakanlar.

Ha yeni bir sözleşme yapılır o ayrı.

Biz bu dediğiniz şeyi daha önce yaptık ve sonuçlarını da gördük.

Unutulmuş olabilir. Ben unutmam ama...

Evet, Ugurtan kardesimize kesinlikle katiliyorum. Colman bizde 5 yillik sözlesme imzalamis. Su an, eger yanilmiyorsam, yillik 600bin Avro aliyor. Bu ücretin bence yarisini anca Belcika'da kazanirdi. Iki bucuk sene boyunca iyi performans göstermis, takimin kalitesini yükseltmistir, evet, bir dahaki sözlesme pazarligi icin eli kuvvetlenmistir, ama sözlesme uzatmadan, ücretimi yükseltin talebine yönetimin itibar etmemesine 100% katiliyorum. Onun disinda, iyi performans gösteren Jaja, yillik 600bin Avro aliyor, Onur, yillik 900TL (hatta dahada az olabilir, 2011-2012 sezonu icin 900TL alacak, onu biliyorum) aliyor. Yani bu futbolcular iki gol attik veya iki top tuttuk, ücretimizi yükseltin derse olur mu? Olmaz tabi.

Engin-Burak olayini 'Futbolcular' bölümünde zaten yeterince yorumladim, o yüzden ayni seyleri tekrar yazmaya gerek duymuyorum.

Cengiz
16.02.2011, 01:35
Oyuncu harcamak "O Kadar Kolay" malesef ki, devre arasında burda yazılanları okurken dehşete kapıldım desem yeridir.

Recep Alkan
16.02.2011, 01:37
Uğurtan zaten oyuncuları maddi nedenlerden dolayı küstüdüğümüz sürece şampiyonlukta bizden bir o kadar uzaklaşacaktır.

Ne yazk ki takımımız psikolojik olarak tam hazır değil, ikinci yarı net gördük bunu, birde kafalarında maddi konular olursa o zaman hasret seneye devredebilir.

Bakın ücretinin yükseltilmesinin gerektiğini söylediğim isim Colman. Ne Sezer, ne Tayfun, ne Zafer... Colman. İki yılda bir çok maçı kazandran, asistleri ve golleri ile Trabzonspor'u resmen taşıyan bir oyuncu. Eğer sorunu maddi ise, ve bu oyuncunun bizi yine sırtlayacağı biliniyorsa bence ufak da olsa bir adım atılmalı. Sadece zam değil, demek ki bunun güvecesi bile verilemiyor.

Zaten dikkat ederseniz colman iki yıllık muhteşem performansından sonra ücret konusunu gündeme taşıdı. Yani senin dediğin gibi daha iyi bir sözleşmeyi hak etti ve istedi. Sonuç olarak da alamadı.

Kardeşim bu işin gidişatı her profesyonel kulüpte böyledir ama, büyüğüm diyen onca kulüpte bu kadar az paraya oyuncu oynatmaz.

Rakiplerin taban fiatı bizim tavan fiyatımız. Sonuçta bu ligde aynı ülkeden onca oyuncu oynuyor değil mi ?

el_conquistador
16.02.2011, 01:40
Birde Colman'in burda tartisildigi gibi, gercekten ne kadar form düsüklügü var, onu da sorgulamak lazim? Eger gecen sezon, ve attigi goller ve yaptigi asistler, baz aliniyorsa, gecen sezon Colman cok daha ofansif bir rolde görev aliyordu. Senol Günes geldikten sonra, Colman daha defansif bir rolde oynamaya basladi ve zaten gecen sezon'un ikinci yarisindan itibaren gol sayisinda azalma meydana geldi.

Belki bazi arkadaslar alinacak ama, Colman bu sezon Engin'den fazla asist yapmistir ve toplam 9 gol'de (bu Selcuk'la ayni sayidadir) ikinci derecede asist yapmistir. O yüzden Colman'da form düsüklügü varmis, kime göre, neye göre?

Recep Alkan
16.02.2011, 01:45
Colman hiç alışık olmadığı mevki sol açıkta bile daha fazla katkı sağlamıştı.

Şenol Hocanın gelişi ile Colman en fazla 10 mere geri gitmiştir.

Kaldı ki performans düşüklüğünden kastım 2. derece asist değil, gol ve birinci derece asisttir.

Eğer konuyu buralara taşıyacak olursak, ilk sene colman belki de attığımız her golde pay sahibi olarak karşımıza çıkabilir ???

el_conquistador
16.02.2011, 01:58
Colman hiç alışık olmadığı mevki sol açıkta bile daha fazla katkı sağlamıştı.

Şenol Hocanın gelişi ile Colman en fazla 10 mere geri gitmiştir.

Kaldı ki performans düşüklüğünden kastım 2. derece asist değil, gol ve birinci derece asisttir.

Eğer konuyu buralara taşıyacak olursak, ilk sene colman belki de attığımız her golde pay sahibi olarak karşımıza çıkabilir ???

Recep, ben üc sezondur Trabzonsporun istatistikleri ile ilgilendigim icin, hatta burada bununla ilgili baslik mevcuttur, sana söyleyebilirim ki, Colman ilk geldigi sezon 5 gol atmistir, 7 asist yapmistir, gecen sezon 9 gol atip, 12 asist yapmistir, bu sezon ise simdilik 1 gol ve 5 asist ile oynuyor ama demin yazdigim gibi Selcuk ile birlikte 9 gol da ikinci derecede asist yapmis. Gecen iki sezon ise, en iyi ikinci derece asist yapan futbolcularimiz (bunlar Cale ve Selcuk idi) 6 veya 5 asist yapmistilar. Yani Colman bu sezon direk gol pozisyonlarinin icinde degil, ama gollük pozisyonlari en fazla hazirlayan iki futbolcudan biri. Birde bu sezon daha 20. haftayi yeni gectik, yaptigi ikinci derecede asist 9'u bulmus, dedigim gibi gecen sezonlar, bütün sezon boyunca bir futbolcu en fazla 6 ikinci derecede asist yapiyordu, yani bu sayilar bile Colman-Selcuk ikilisinin ne denli önemli olduklari ve bizim sistemde ne iyi görev yaptiklarini gösteriyor.

Recep Alkan
16.02.2011, 02:07
Hocam,

Yazıyı doğru anladım ise,

1. Sezon : 5 Gol, 7 Asist
2. Sezon : 9 Gol, 12 Asist
3. Sezon : 1 Gol, 5 Asist

Yukarıda ki rakamlar direk skora katkı. Fakat siz yazınızın sonunda genelde ikinci dereceden asistlerden bahsediyorsunuz. Yani golden önce attığı bir pastan. Bu bence şu demek : Colman pası Yattaraya atıyor, yattara ortalıyor ve Umut golü atıyor. Eğer Yattara fantazi yapar, çalıma gider topu kaybederse Colmanın pası çöpe gidiyor. Ama yukarıda ki gerçek rakamlar Colman'ın zekası ile kendi insiatifinde takıma yaptığı katkıyı gösteriyor.

Ve dediğim gibi yukarıda ki katkıları yaparken belki de hiç istemediği beceremediği Sol açık mevkiinde oynuyordu !!!

Alatmak istediğim, Colman bu sene oyunun içinde pek durmuyor. Sahada isteksiz bir görüntüsü var, siz ne kadar ikinci derece asist yaptığını söylesenizde colmanın rahat olmadığı çok aşikar.

el_conquistador
16.02.2011, 02:29
Hocam,

Yukarıda ki rakamlar direk skora katkı. Fakat siz yazınızın sonunda genelde ikinci dereceden asistlerden bahsediyorsunuz. Yani golden önce attığı bir pastan. Bu bence şu demek : Colman pası Yattaraya atıyor, yattara ortalıyor ve Umut golü atıyor. Eğer Yattara fantazi yapar, çalıma gider topu kaybederse Colmanın pası çöpe gidiyor. Ama yukarıda ki gerçek rakamlar Colman'ın zekası ile kendi insiatifinde takıma yaptığı katkıyı gösteriyor.

Ve dediğim gibi yukarıda ki katkıları yaparken belki de hiç istemediği beceremediği Sol açık mevkiinde oynuyordu !!!

Alatmak istediğim, Colman bu sene oyunun içinde pek durmuyor. Sahada isteksiz bir görüntüsü var, siz ne kadar ikinci derece asist yaptığını söylesenizde colmanın rahat olmadığı çok aşikar.

Herhalde sende beni tam olarak anlamadin Recep. Evet, sen diyorsunki, sonuca direk katkisi yok, yada azaldi, bende diyorumki Colman bize hala katki yapiyor, hatta gayetde iyi bu konuda. Sadece ileri ucda degil, biraz daha geride. Yani Colman simdi oynadigimiz sistem icinde, cok iyi bir denge unsuru. Evet, Colman daha ofansif oynarsa, gol veya asist konusunda bize daha cok katkisi olabilir, ama birinci sorun, eger Colman daha ileri dönük oynarsa, takimdan kim kesilecek? Jaja'mi, Engin'mi, Burak'mi? Ikinci sorun ise, Colman'in orta sahadaki rolünü kim üstlenecek? Sezon basinda, eger hatirliyorsan, Colman daha cok 10 numara gibi oynuyordu, Ceyhun, defansif ortasaha olarak cikiyordu sahaya, Senol hoca ise bu oyunundan iki üc mac sonra vazgecti, cünkü Ceyhun bizim orta sahadaki pas trafigimizi aksatiyordu.

Evet, Colman Yattara'ya pas atip, o orta yapip, baska bir futbolcu gol atarsa, bu ikinci derecede asist sayiliyor, ama ayni sekilde Colman, rakip takim atagini kesip, bunu kendi atagimiza cevirip, golle sonuclanirsa, ikinci derecede asist sayiliyor ki, bu goller bizde fazlasiyla mevcut, cünkü bu takimin bir iyi özelligide hizli ataga kalkmak.

Hem Colman gecen sezon zaten kendisi aciklamisti, kanatlarda oynamanin hosuna gittigini ve bunun nedenide gol bölgesine daha yakin olmasi ve daha cok gol pozisyonlarinin icinde bulunmasindan dolayi. Ama özellikle bu sezon, sistemimizden dolayi, hocamiz onu Selcuk'un yanina yerlestirdi ve bu rolüde gayet iyi yapiyor. Su an hatta ikiside alternatifsiz o pozisyonda. Hocamiz devre arasinda biraz Sezeri o pozisyon icin hazirlamayi denedi, ama ne kadar basarili oldu, onu tabi sorgulamak lazim. Ha, birde o yüzden bana devre arasi cok konusulan, olasi bir Kahlenberg transferide hic mantiksiz gelmiyordu.

selcuk
16.02.2011, 19:49
Hocam,

senol hoca colmani daha defansif oynattigi icin sayilardaki bu düsüs ama katkisinin düsünüldügü kadar düsük oldugunu düsünmüyorum
hatta colmanin performans patlayisinin önünde oldugunu düsünüyorum

Ilelioglu
16.02.2011, 20:54
Kisacasi Sampiyonluk icin ne gerekiyorsa o yapilsin derim ben.

;):)

Samet Türkmen
16.02.2011, 21:41
Engin önce giydiği formaya saygı duysun. Ne demek maç içinde çıkarın beni ? Bir değil iki değil. Hani şansını tüketmişti Engin ? Başkan olsun, teknik direktör olsun farketmez. Bir söz denildiyse arkasında durulsun. Yeri doldurulmayacak birisi değil kendisi.

Oğuzhan
17.02.2011, 01:56
Bende Engin'in yaptığı davranışı çok yanlış buldum maç esnasında ama düşündüm de bir pozisyon daha olsa ve Engin gene tercihi başkasından yana kullansa bu sefer Burak ile Engin sahada birbirine girecek ve işler iyice içinden çıkılmaz bir hal alacaktı. Çıkar demesi tabiki de yanlış ama onun o anki ruh halini kestirebiliyorum az çok.

el_conquistador
17.02.2011, 02:05
Aslinda Engin örnegi bize gösteriyorki, Trabzonspor ve hocamiz, hic bir sekilde kolayca futbolcu harcamiyor. Düsünün baska bir kulüpte 10 yildan fazla kulübüne hizmet etmis, kaptanlik yapmis birisi, bir anda tamamen silinebiliyor. Su an Trabzonspor bu zihniyetin ve anlayisin cok cok önünde...

Reha Demirbaş
17.02.2011, 06:21
Topçu paradan sebep oynamıyorsa kadro dışı bırakılır tabi onu yapmayada hoca lazım. Colman şuan aldığı ücretide hiçbir takımdan alamaz heralde kimse Trabzonspor'dan önemli değil. Colman gider Ahmet gelir sanki bulunmaz hint kumaşı.

Gizadam34
17.02.2011, 11:44
Topçu paradan sebep oynamıyorsa kadro dışı bırakılır tabi onu yapmayada hoca lazım. Colman şuan aldığı ücretide hiçbir takımdan alamaz heralde kimse Trabzonspor'dan önemli değil. Colman gider Ahmet gelir sanki bulunmaz hint kumaşı.

sen kör müsün ki böyle bi maçtan sonr abile adamın bu kadar koştuğu son golun asistini bu kadar koştuktan sonra son dakikalarda yapabildiği halde böyle bi yorum yapıyorsun. selçuk da dahil bu takımda aldığı paranın hakkını son kuruşuna kadar veren birkaç oyuncudan biridir Colman. ve maç izleyecek paran yoksa özetlerden oyuncu yorumlayacaksan arada haber ver beraber izleyelim. ya da sus.

Gizadam34
17.02.2011, 12:07
Aslında başlığın nedeni tam olarak Colman ve onun mevzusu değildi. Amacım Burak - Engin tartışmasında taraf olan, taraf olmaya çalışan ve oyuncularımız için " Amannnn gönderin gitsin" mantığını güden arkadaşlarımıza bu çetrefilli olda her oyuncumuza ihtiyacımız olduğunu anlatmaktı. Ama tabi ki herşeyin iyisini bizim bildiğimizi biran unutmuşum :)

Neyse madem konu Colmana ve onun için yazdıklarıma geldi bende iki kelam edeyim arkadaşlarımızın yazdıklarına istinaden.

Arkadaşlar şahsi görüşüm olarak bir oyuncuya garanti para verilmesi ile, buna ek olarak maç başı ve gol primi verilmesi ile sezon içinde oyuncuya zam yapılması arasında büyük farklar göremiyorum ben.

Bakın zikrettiğimiz oyuncular Türkiye liglerinde mücadele ediyor. Tüm camia olarak her fırsatta 4 büyük kulüpten birisi olduğumuzu söylüyoruz. Fakat oynattığımız oyuncuların ücretleri ile söylediklerimiz inanılmaz çelişiyor. Takım içinde ki maddi dengeler ile oynayabilmek yönetimin insiyatifinde olmalıdır diye düşünüyorum. Colman'ın istediği ve beklediği paranın kendisine verilme şekli çeşitlendirilebilir.

Örneğin, çok iş çıkardığı bir maçtan sonra ödül olarak bir miktar para,
Örneğin, maç başı para alıyorsa buna zam, almıyorsa eklenebilir.
Örneğin gol yada asiste para vb gibi.

Arkadaşlar,

Siz ücret yükseltilmesini takım içi bombaa benzetiyor olabilirsiniz, ama Yattarnın parasının sezon içinde düşürülmesi ile Colman'a zam yapılması bence aynı şeydir. Sonuç olarak zam bir güvensizlik doğuracaksa düşüş de bir güvensizlik ortamı yaratabilir. Rakiplerin oyuncularının yıllık 1,5 ila 3,5 milyon euro aldığı bir ortamda siz şampiyonluğa giderken 400 - 500.000 Euroya oyuncu oynatamazsınız. Hele ki bu oyuncu iki yılda skora gol ve asist olarak büyük katkılar yapıyor ise.

Hiçbirşey yapamıyorsanız, Selçuk olayında olduğu gibi bitiş tarihini beklemez, oyuncunuzdan memnun iseniz ve verim almak istiyorsanız onunla masaya oturur yeni bir sözleşme önerir, parasını makul şartlarda arttırır ve oyuncudan maximum fayda sağlarsınız.

Aslında anlatmak istediğim çok basit, Colman yada bir başka oyuncumuz diğer büyük takımlarda oynayan oyuncuların aldığı paraları duyduğunda ücretinin yükseltilmesini isteyecektir. Çünkü bu kulüplerin ödediği paralar arasında büyük farklar olduğu bir aşikardır. Eğer oyuncu da oturup aldığı para ve faydayı kıyaslar ise istemesek de bir sorun ile karşı karşıya kalacağızdır.

Bu durumda iki tarafında oturup konuşması, oyuncuya maddi anlamda güven verilmesi bugünlerde ki sıkıntılarımızı çözer kanaatindeyim. Çünkü sezon sonu kupa kaldırılırsa tüm oyuncularımız ciddi iyileştirmeler isteyecektir.

her satırına katılıyorum :)

Sibel
28.04.2011, 16:03
Şu,futbolcusunu ortaya atıp bir öteye bir beriye savuran taraftarlardan tiksiniyorum artık.Yazıklar olsun be.İnsana niye gözünün üstünde kaş var diye sorarcasına aklını kaybedenler çok.Pes,pes,pes...Böyle taraftar olmaz olsun.Eleştiri dozunda,haklı ve doğru bir dille yapılmalı.Ne kadar aciz insanlar var.Yazık...