PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Bankalar ile ilgili Sorunlar & Çözümler | Genel

bordo61
08.02.2011, 15:33
İlk soru benden olsun.

Kredi kartının ilerki aylardaki borcunu tek kalemde para yatırarak kapatabilirmiyiz.

Örnek ;

3 alış veriş var

Biri kalan taksit 5

İkincisi kalan taksit 3

Üçüncüsü kalan taksit 8

Toplam borç 700 tl

700 Tl verip taksitlerin vadesini beklemeden toptan kapatabilirmiyiz hesabı.

Yoksa 700 tl yatırıp yinede 8 ay beklememiz mi gerekir.

Faik Yılmaz
08.02.2011, 15:49
Kapatamazsınız........

Yapacağınız şey öncelikle otomatik ödeme talimatı verip kartınızın hesabına total yekün kadar para yatırmak....... Böylelikle her ay takip etmek zorunda kalmazsınız.....

Ancak taksitli ödemelerin bir seferde kapatılması gibi bir durum yok bildiğim kadarıyla.....

Turgay Atalay
08.02.2011, 16:44
Faik abiye katılıyorum.
Yatırdığınız para hesabınızda durur, siz otomatik ödeme talimatı verirseniz veya her ödeme süresi için hesaptaki parayı borca havale ederseniz borçtan kurtulursunuz. Ödeme yaptıkça limitiniz artar, tek seferde yatırmanın size bir avantajı yok, diye hatırlıyorum

bordo61
08.02.2011, 23:40
Çok saçma bir durum ya.

Millet borç yapıyor affedilip faizleri siliniyor.

Biz taksitlerimizi toptan kapatmak istiyoruz kapatamıyoruz :)

Bıyıklıoğlu
09.02.2011, 00:15
@Bordo61
Benim bildiğimde kapatabildiğin yönünde...

Böyle bir soruyu müşteri hizmetlerine sormuştum ve yanılmıyorsam bana taksitleri iptal edebildiklerini söylemişti diye hatırlıyorum sanki...

Müşteri hizmetlerini aramakta fayda var :)

Cafer KILIÇSOY
09.02.2011, 00:51
Giray 700 lirayı kredi kartına yatırırsın. Her ay oradan ekstren alınır. Daha harcama yapmadıktan sonra 8 taksit bitene kadar prosedür böyle işler.

Topyekün kapatıp sildireyim diye birşey yok. Çünkü taksit karşılığında faiz almış senden (yada mağazadan)

bordo61
09.02.2011, 01:00
Giray 700 lirayı kredi kartına yatırırsın. Her ay oradan ekstren alınır. Daha harcama yapmadıktan sonra 8 taksit bitene kadar prosedür böyle işler.

Topyekün kapatıp sildireyim diye birşey yok. Çünkü taksit karşılığında faiz almış senden (yada mağazadan)

700 tl ve 8 ay misali rakamlar da , ilginç geldi bana.

O zaman taksitli alış-verişten mümkün olduğunca kaçınmak lazım.

Yarın bir gün param var alın şu parayı , kapatın şu hesabı desen bile kapatamıyorsun :)

Çok saçma bir prosedür.

Teşekkürler herkese.

Murat'
09.02.2011, 01:00
Diyelim ki kredi kartını iptal etmek istiyoruz ama 4 ay daha ödememiz gereken taksitler var, peki bu durumda ne yapacağız.

Kredi kartını kapatmak için 4 ay bekleyecek miyiz ?

bordo61
09.02.2011, 01:03
Diyelim ki kredi kartını iptal etmek istiyoruz ama 4 ay daha ödememiz gereken taksitler var, peki bu durumda ne yapacağız.

Kredi kartını kapatmak için 4 ay bekleyecek miyiz ?

Ben biraz araştırdım çok detaylı sonuç çıkmadı ama kapatma konusu biraz ayrı bişey oluyormuş.

Bir sitede okudum.

Zati kapatmamak için 100 bin takla attırırlar ama diretip birde üzeine BDDK'ya şikayet ederseniz kapatıyorlarmış.

Kalan tutarı ödeyip kapatabiliyormuşsun.

bkandil
09.02.2011, 08:06
Taksitlerle birlikte toplam borç tutarını bir seferde yaıtırp kartı iptal ettirme hakkınız var.
Fakat banka kartınızı iptal etse bile belli bir süre (taksit süreniz bitene kadar diye biliyorum) bankanın sisteminde sizin adınıza kayıtlı, pasif durumda bekliyor. Söz konusu sürenin sonuna doğru banka tekrar sizi arayıp kartı açtırmak isteyip istemediğinizi soruyor. İsterseniz kartınızı aktif hale getirip size gönderiyor, istemezseniz söz konusu sürenin sonunda kart hesabı kapatılıyor.

Misina
09.02.2011, 08:43
Aynı sorun başıma geldi.İptal ettirmek istediğim kartta taksitli alışveriş olduğu için taksit biltene kadar beklemem gerektiğini söylediler.Aslında çok inandırıcı gelmedi bana.Bir satış ve pazarlama stratejisi bu.Borcunuz olmayan kartı iptal ettirmek istediğinizde bile sizi ikna edebilmek için bin türlü gerekçe uyduruyorlar.Şu kadar hediye puan verelim kart ücreti almayalım ondan yararlanın bunada bakın vs.

Hepimizin cebinde en az 1 kredi kartı var.En önemli sorun kart ücreti.Kart ücretine itiraz edip bir sonuç aln var mı?Tüketici haklarına şikayetlerde lehte karar çıkıyor mu?

Turgay Atalay
09.02.2011, 09:24
Aynı sorun başıma geldi.İptal ettirmek istediğim kartta taksitli alışveriş olduğu için taksit biltene kadar beklemem gerektiğini söylediler.Aslında çok inandırıcı gelmedi bana.Bir satış ve pazarlama stratejisi bu.Borcunuz olmayan kartı iptal ettirmek istediğinizde bile sizi ikna edebilmek için bin türlü gerekçe uyduruyorlar.Şu kadar hediye puan verelim kart ücreti almayalım ondan yararlanın bunada bakın vs.

Hepimizin cebinde en az 1 kredi kartı var.En önemli sorun kart ücreti.Kart ücretine itiraz edip bir sonuç aln var mı?Tüketici haklarına şikayetlerde lehte karar çıkıyor mu?

Böyle birşeye hakları kesinlikle yok. Kartınızı kapattırıp borcun tamamını tek seferde yatırabilirsiniz.

Kart ücreti konusunda pazarlık yapma hakkınız var, eğer düzenli olarak belli bir tutarda harcama yaptığınız kart varsa, kapattırmak maksatlı müşteri hizmetlerini arayın, size elbette bir sürü teklifle geleceklerdir, siz konuyu çok uzattırmadan kart ücreti alınmazsa kartı iptal ettirmeyeceğinizi söylerseniz eminim talebiniz kabul edilecektir.

Geçenlerde, tüketici heyetine kart ücretine itiraz eden bir vatandaşın, lehine karar çıktığına dair haber gördüm.