PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Cartel Efsanesi Geri Döndü!

ibrahim
05.02.2011, 13:40
http://www.dreamtv.com.tr/uploads/pictures/thumbnails/news/300x/0dc2a850b48965470530a89d7d12a384.jpg

Türkçe rap müziğin efsane grubu Cartel, 15 yıl sonra sıkı bir albüm olduğu izlenimi veren ‘Bugünkü Neşen Cartel’den’ albümüyle geri dönüyor. Alper Ağa, Erci E., Ichi, M. Ali ve Ole Peter’i yeniden bir araya getiren albüm şubat ayında müzik marketlerde olacak. GRGDN Müzik’in yapımcılığında hazırlanan albümüm prödüktörlüğünü ise maNga, Gripin, Seksendört ve Emre Aydın gibi isimlerle çalışan Haluk Kurosman üstleniyor. 12 yeni şarkının yer alacağı albümün çıkış şarkısı ise söz ve müziği Tarkan’a (Cartel’le birlikte) ait olan ‘Bir Oluruz’ olacak.

Albüm hakkinda:

Yapım: GRGDN Müzik

Prodüktör: Haluk Kurosman (maNga, emreaydın, Gripin, Seksendört)

Fotoğraflar: Charles Richards

Video klip: Gürcan Keltek

Çıkış şarkısı: “Bir Oluruz”

Söz / Müzik: Tarkan (Cartel, Philip Schreiner ve Ozan Varışlı ile birlikte)

CD tasarımı: bravoistanbul

Konuk vokaller: Ferman Akgül (maNga), Efsun

Yönetici Yapımcılar: Hadi Elazzi & Selim Serezli

Iste Bir Oluruz adli cikis parcasi:

0llwYNi_oTo

ESER
05.02.2011, 14:06
keske donmeselerdi:) yaptiklari muzik muzik degil, topluma vermeye calistiklari siddet kokan mesajlar ise baska bir konu. kan nefret siddet pompalayan her turlu olusum hngi amaci tasirsa tasisin hepsine karsiyim.

Adem Erdoğan
05.02.2011, 14:07
Efsanemiydilerki.:)

Mayls
05.02.2011, 14:09
Türk Hiphop dünyasında kimsenin efsane olmadığını, kimsenin eksikliğinin farkedilmeyeceğini düşünüyorum :)

Ve Cartel'in yokluğunu da kimse farketmemiştir 15 yıl boyunca :)

Kaya
05.02.2011, 14:12
Çok keyifli olmuş... Güzel de olmuş...

Umarım ilk albümlerinden sonraki uzun süreli ayrılık bu sefer yaşanmaz...

;)

ibrahim
06.02.2011, 19:52
Türk Hiphop dünyasında kimsenin efsane olmadığını, kimsenin eksikliğinin farkedilmeyeceğini düşünüyorum :)

Ve Cartel'in yokluğunu da kimse farketmemiştir 15 yıl boyunca :)
Metalcilerinde farkedecegini pek sanmiyorum. :)

Türkiyede cogu insan rap nedir diye bilmezken bu ülkede yarim milyonun üzerinde kaset satan bir gruba efsane derim ben. Türkiyede bugün Hip-Hop kültürü yasiyorsa bu Cartelin eseridir.

DNA-TS
06.02.2011, 20:01
tırtıngen strasse :)

Yiğit SARI
06.02.2011, 20:04
Uf ne efsane ! Hau da şarkımıdır ya ?

yorumsuz6117
06.02.2011, 20:26
Kim çıkardıysa bu rap müziğini.....

izzet
06.02.2011, 22:26
Rapi 50 Cent ve Eminemden ibaret oldugunu düsünen Insanlardan Rapi anlamalarini ve begenmelerini beklemek yersiz olur.

Rap müziginin kökleri bati Afrikaya kadar uzanan, gelenegi olan bir Müzik tarzidir. Para icin alet olmadan önce, buram buram özgürlük, sitem ve Baskaldirisi simgeler...

Carteli begenmem, ama Insallah güzel isler yaparlar...

Barış Burak
06.02.2011, 23:08
vaayy yeni duydum:D

o zamaann,bin bin bin bin arabamaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa:D

Kaya
06.02.2011, 23:20
Benim çok dinlediğim bir müzik türü değildir ancak bir başlığa girip belli ki hoşlanılmayan gruba ve onu paylaşan ardakaşa yönelik kullanılan üslubu anlam veremiyorum.

Ben dinlemiyorum bile ki kimse dinlemek zorunda değil. Ne diye boş boş bir tartışma ortamı kurulur anlamak güç...

Mayls
06.02.2011, 23:36
Metalcilerinde farkedecegini pek sanmiyorum. :)

Türkiyede cogu insan rap nedir diye bilmezken bu ülkede yarim milyonun üzerinde kaset satan bir gruba efsane derim ben. Türkiyede bugün Hip-Hop kültürü yasiyorsa bu Cartelin eseridir.
Vaktinde hiphop dünyasını ve özellikle Türk rapini çok yakından takip ettim, hatta fiilen rap icra ettim bir dönem. Cartel kimdir, tarzları nasıldır çok iyi bilirim. Öyle olmasa gelip yorum yapmazdım zaten ;)

Türkçe rapi icad eden grup Cartel olabilir ama ne ses olarak, ne de söz olarak pek kaliteli olduklarını sanmıyorum.

Özellikle sözleri Sago'nun BPG albümündeki sözleriyle veya Ceza'nın Medcezir'deki sözleriyle kıyaslarsak.

Emrullah
07.02.2011, 00:07
Rep müziğinin karadeniz müziğinden esinlendiği söylenir. :) Doğrumudur bilemem. Bunu söyleyen de "Kuş foli komar foli" 'yi söyleyen ünlü repçi :D Adnan Yılmaz yani nam-ı diğer Kont Adnan.

Rep müziği bizim atma türkülere benziyor sanki.

İskender66
07.02.2011, 18:51
Efsane geri döndü. Cartel 1 numara. En büyük. Cehennemden çıkan çılgın Türk. :)
95 yılında askere gitmeden birkaç ay önce çıkmıştı Cartel grubu. O kadar çok sevmiştim ki 15 yıldır kasedi hala duruyor bende. Ayrıca Cartel'in, Karakan'ın ve Erci-E'nin şarkıları bilgisayarımda ve telefonumda kayıtlı. Sık sık dinlerim. O zamanki şarkıları ezbere söylerdim. Cartel grubu meydanı boş bıraktıktan sonra diğer rapçiler yüzünden rap dinlemekten tiksindim. Çünkü hiç birinde Cartel, Karakan, Erci-E'den aldığım hazzı alamıyordum. İyiki döndüler. İnşallah bu sefer hiç ayrılmazlar. Klip süper olmuş. 12 yaşındaki oğluma da izlettim. Oğlum Ceza hastası. Ona dedimki: "Oğlum Türk rapinin öncüsü Cartel grubudur. Ondan sonra gelenlerin hiçbiri onun verdiği hazzı vermedi bana" Oğlum da çok beğendi klibi ve müzikleri.

ibrahim
08.02.2011, 23:32
Rep müziğinin karadeniz müziğinden esinlendiği söylenir. :) Doğrumudur bilemem. Bunu söyleyen de "Kuş foli komar foli" 'yi söyleyen ünlü repçi :D Adnan Yılmaz yani nam-ı diğer Kont Adnan.

Rapin cikis nedenide buydu zaten. Insanlar kavga, dövüs, kan akitma yerine birbirlerine karsi müzik esliginde atma siirler (rhytm and poetry) söyleyerek hincini aliyordu "medeni" bir sekilde. :)

ibrahim
08.02.2011, 23:43
Vaktinde hiphop dünyasını ve özellikle Türk rapini çok yakından takip ettim, hatta fiilen rap icra ettim bir dönem. Cartel kimdir, tarzları nasıldır çok iyi bilirim. Öyle olmasa gelip yorum yapmazdım zaten ;)

Türkçe rapi icad eden grup Cartel olabilir ama ne ses olarak, ne de söz olarak pek kaliteli olduklarını sanmıyorum.

Özellikle sözleri Sago'nun BPG albümündeki sözleriyle veya Ceza'nın Medcezir'deki sözleriyle kıyaslarsak.

Cartel bu ise atilirken amacini söyle aciklamisti:

"ABD'den çıkan ve tüm dünyayı saran rap akımını taklit etmek yerine, kendine özgü Türk kültüründen parçalar taşıyan, hiçbir akımın peşinden gitmeyen yeni bir rap türü oluşturmak ve Almanya'da yaşayan Türk azınlığın sesini duyurmak".Cartel bu amacini gerceklestirememis olsaydi bugün ne Sago nede Ceza Türkce rapte bu seviyeye gelebilirdi.

O zamanlar Almanyada yasayan her 18-25 yaslarindaki Türk genci gibi dilleri döndügünce dertlerini, problemlerini anlatmaya calisiyolardi. Aradan 15 yil gecti ve Cartelin elemanlari olgunlasmis bir vaziyette cikti karsimiza. Simdi yeni albümünü profesyonel bir ekiple daha iyi bir sekilde hazirliyolar. Ben acikcasi cok sey bekliyorum bu albümden.

İlker Akçay
08.02.2011, 23:48
Cartel-Bir Numara En Büyük Cehennemden Çıkan Çılgın Türk ;)

Sevimli gruptur ve bazen dinlerim aklıma geldikçe :) Türkçe Rap bugün varsa Cartel'e birşeyler borçlu :) Rap tarzım değildir ama Cartel'i bu kadar kötülemek de olmamış :)

http://www.youtube.com/watch?v=bTrtW4kC8j4

Emirhan Makul
08.02.2011, 23:53
Her yapılan işi eleştirmekte üstümüze yok hepimiz eleştirmen olduk çıktık.

Beğenmeyenler şu işin özünü bize ve Cartele anlatsın bakalım madem biz bilmiyoruz öğrenelim.

Çok güzel bir şarkı olmuş , Türk müziğini sıradanlıktan çıkaracak her yapımın yanındayım. Şarkıyı çok beğendim.

Mustafa
08.02.2011, 23:54
Cartel grubu yanlış hatırlamıyorsam 3 grubun birleşimiyle olmuştu.Karakan,Cinai şebeke ve Erci-e

pReN@_61
09.02.2011, 00:02
Gel gel gel kartele gel karteldekiler kan kardeşler :)

Fatih Özkan
09.02.2011, 03:29
Gel gel gel kartele gel karteldekiler kan kardeşler :)

İlkokulda tekrarlardım bu cümleyi (:
Tişörtleri falan da vardı yanlış değilsem :cool:

Dursun Kaplan
09.02.2011, 09:56
Zevkler ve renkler tartışılmaz. Ama bu forumda o bile tartışılır.

Ben de şarkıyı beğenenlerdenim. İyi oldu geri gelmeleri.

İlker Akçay
09.02.2011, 11:17
Cartel'in Evdeki Ses ve Cehennemden Çıkan Çılgın Türk şarkıları çok severim ve hala da dinlerim..Bu şarkı ilk dinlediğimde o etkiyi yapmamıştı ama birşey farkettim geceden beri dinliyorum ve her seferinde daha çok hoşuma gidiyor :D

Mayls
09.02.2011, 11:58

Cartel bu amacini gerceklestirememis olsaydi bugün ne Sago nede Ceza Türkce rapte bu seviyeye gelebilirdi.

O zamanlar Almanyada yasayan her 18-25 yaslarindaki Türk genci gibi dilleri döndügünce dertlerini, problemlerini anlatmaya calisiyolardi. Aradan 15 yil gecti ve Cartelin elemanlari olgunlasmis bir vaziyette cikti karsimiza. Simdi yeni albümünü profesyonel bir ekiple daha iyi bir sekilde hazirliyolar. Ben acikcasi cok sey bekliyorum bu albümden.
Teşekkürler bilgi için.

Ben yine de Cartel'in çok önemli bir grup olduğunu düşünmüyorum. Türk rap akımını başlatmış olabilirler fakat ama senin de dediğin gibi şarkı sözleri ortada. İsmail YK seviyesinde şarkılar yazıyorlardı. Açıkçası ben Cartel'e rağmen Türk rapinin yayılmasında en büyük payın Nefret grubuna ayit olduğunu düşünüyorum.

Şu "Bir Oluruz" klibine bakılırsa ses efektlerinde ciddi bir düzelme var ama sözler hala aynı seviyede :)

Ozan
09.02.2011, 15:33

Atışma olarak benzerlikler olabilir ama Rap'i ortaya çıkaranların Karadeniz müziğinden haberleri olduğunu sanmıyorum. Kont Adnan'a sevgiler...

Cartel bu amacini gerceklestirememis olsaydi bugün ne Sago nede Ceza Türkce rapte bu seviyeye gelebilirdi.

Evet farklı müziklerle ortaya çıktılar ve toplumun dikkatini çektiler. Ama bu işi ilk olarak başlatmış olmaları, aradan 15 yıl geçtikten sonra bir anda ortaya çıkıp pastadan en büyük dilimi kapabilecekleri anlamına gelmez. Onlar 15 yıl suskunken Sagopa, Ceza ve birçok rapçi bu piyasa için ter döktü, çitayı yükseltti.

Sonuç olarak ben çok büyük bir şey beklemiyorum bu albümden. Niye derseniz, aradan geçen onca yıldan sonra çok az gelişme gördüm. Seslerini daha iyi kullanıyorlar, olgunlaşma var fakat flowlarında hala aksamalar var ve akış bozuluyor. Sözsel hiçbir gelişme yok. Müzikal ve ses efektlerindeki gelişmeleri popçu prodüktörlere bağlıyorum. Albümün prodüktörlüğünü popçu prodüktörler yaptı. Çıkış şarkılarından da belli oluyor bu zaten. Tarkan'ın bir şarkısının bestesi. Çıkış şarkılarının özgün olmaması baştan ofsayt benim için.
Cartel'e saygım ilk oldukları içindir. Topluma Rap'i bir nebze tanıtmışlardır ama sonrasında bu piyasanın gelişmesi tamamen Cartel'in etkisi dışındadır.

İskender66
10.02.2011, 19:31
Almanya’nın üç ayrı şehrinden (Berlin, Nurnberg ve Keil) toplanan, üç ayrı grubun birlikte oluşturdukları bir projedir. Projeyi başlatan Ozan SİNAN ve destekleyip devamını getiren ise Rap severlerin yakından tanıdığı Dünyanın ilk Türkçe Rap söyleyen kişi olarak kabul edilen Alper Tunga KÖKSAL nam-ı değer Alper Ağa’dır. Proje; Karakan, Erci E ve Da Crime Posse (Cinai Şebeke) ‘den oluşmaktadır. Cartel için proje diyoruz, çünkü onlara tam anlamıyla grup diyemeyiz. Hatta Cartel albümü için bir toplama albüm bile diyebiliriz. Onu diğer toplama albümlerden ayıran en büyük özelliği ise; içerisindeki tüm grupların tek bir parçada (Cartel) vokal yapmış olmasıdır. Ayrıca bu parça için bir video klip de çekilmiştir. Bu üç grup 1996 yılı sonlarında Cartel 2 adını verecekleri projeleriyle; “Cartel Geliyor” adlı bir albüm hazırladılar. Albüm her şeyi ile tamamlandı fakat maddi anlaşmazlıklardan ötürü proje bir daha toplanmamak üzere dağıldı. Projenin içinde yer alacak solo grup şarkıları 1997′de Erci E ve Karakan’ın solo albümlerine konuldu. Cinai Şebeke ise dağıldı. 1998 Senesinde; Cartel’i tekrar bir araya getirmek isteyen Ozan SİNAN bu düşüncesinde başarılı olamadı. Cartel’i tekrar bir araya getirmek istemesinin sebebi; dünyaca ünlü rock müzisyeni Peter Maffay’ın jubilesini yapacağı gerekçesiyle her müzik dalından bir grupla düet yapmak istemesi ve rap müzikte de Cartel’i beğenip seçmiş olması, Cartel’in menejeri olarak da Ozan SİNAN’a ulaşmasıdır. Bunun üzerine Ozan SİNAN ikinci nesil Cartel adını verdiğimiz yeni bir ekip topladı. Üç kişiden oluşan bu ekipte eski Cartel’den sadece Erci E bulunuyordu. Diğer iki üye ise Bektaş TURHAN ve Capman Hakan‘dı.Bu ekip Peter Maffay’ın albümü için, Maffay’la Cartel adında bir parça yaptılar. Daha sonra bu parçayı yine aynı isimle Single olarak çıkardılar. Bu parçaya bir de Peter Maffay’ın olduğu video klip çekildi...

ibrahim
11.02.2011, 21:10
Evet farklı müziklerle ortaya çıktılar ve toplumun dikkatini çektiler. Ama bu işi ilk olarak başlatmış olmaları, aradan 15 yıl geçtikten sonra bir anda ortaya çıkıp pastadan en büyük dilimi kapabilecekleri anlamına gelmez. Onlar 15 yıl suskunken Sagopa, Ceza ve birçok rapçi bu piyasa için ter döktü, çitayı yükseltti.

Sonuç olarak ben çok büyük bir şey beklemiyorum bu albümden. Niye derseniz, aradan geçen onca yıldan sonra çok az gelişme gördüm. Seslerini daha iyi kullanıyorlar, olgunlaşma var fakat flowlarında hala aksamalar var ve akış bozuluyor. Sözsel hiçbir gelişme yok. Müzikal ve ses efektlerindeki gelişmeleri popçu prodüktörlere bağlıyorum. Albümün prodüktörlüğünü popçu prodüktörler yaptı. Çıkış şarkılarından da belli oluyor bu zaten. Tarkan'ın bir şarkısının bestesi. Çıkış şarkılarının özgün olmaması baştan ofsayt benim için.
Cartel'e saygım ilk oldukları içindir. Topluma Rap'i bir nebze tanıtmışlardır ama sonrasında bu piyasanın gelişmesi tamamen Cartel'in etkisi dışındadır.

Pastanin en büyük dilimini kapacaklarini bende sanmiyorum. O zamanin sartlariyla bu zamanin sartlari farkli.

Flow banada basta kötü geldi ama sarkiyi mp3 haliyle daha dikkatli dinleyince M.Ali haric diger dördünün beatle uyumunun gayet iyi oldugunu farkettim.

Sözlere gelince bu isi 15 sene sonra ilk defa yapiyolar (Erci-E haric). Ben Cartelden söz yazarligi konusunda 1996 ÖSS Türkiye sözel birincisi Sagopa Kajmerin seviyesinde olaganüstü bir sey beklemiyordum dogrusu. Böyle bir sey beklemekte sacma olurdu zaten.

Özgünlük konusunda senle ayni fikirde degilim. Cartel ilk ciktigi zamanlar bütün sarkilarinda Türk kültüründen parcalar tasiyodu ve old-school tarzi müzik yapiyodu. Simdi geri geldiler, ne Türk kültürünün disina ciktilar, ne de old-school tarzindan vazgectiler. Bence tam 90a vurdular topu...

tigin
14.02.2011, 13:24
Evdeki ses, evdeki ses baamm.

Kabus Kerim yok mu?

15 sene önce yaptıkları şarkıları hala dinliyorum. Cartel albümlerinin yanı sıra sonradan grup üyelerinin ayrı ayrı çıkardıkları albümlerde çok başarılıydı. Alper ağa & Kabus Kerim ve Erci-e'nin bütün şarkıları çok iyidir.
Evdeki ses,
Bin arabama,
Sohbet,
Defol dazlak,
Hani bana para,
Çek bi fırt,
vs. vs.
O zaman bir numaraydılar, benim gönlümde hala öyleler.

Cartel bir numara, en büyük.

İskender66
14.02.2011, 18:49
Cartel konusunda senle tamamen aynı fikirdeyiz tigin :) Bende 15 yıl önceki Karakan'ın ve Erci-E'nin şarkılarını hala büyük bir keyifle dinlerim ve hemen hepsini ezbere bilirim.

ESER
14.02.2011, 19:36
[QUOTE=Ozan;1917432605]Atışma olarak benzerlikler olabilir ama Rap'i ortaya çıkaranların Karadeniz müziğinden haberleri olduğunu sanmıyorum. Kont Adnan'a sevgiler... [/QUOTE

ya o kont adnan ne ettiydi oyle yaa:)

muglaya karadenizliler gecesi icin kont olmadan kisa sure once sade vatandas adnan yilmaz olarak gelmisti..
mugla daki geceden 5 - 10 gun sonra ece erkenin muzik programinda bir de ne gorelim.. adnan yilmaz olmus kont adnan :D aman yarabbi o hallerini izlerken ben utaniyordum yahu.. hele hele o okan bayulgen isimli kimil zararlisinin programina o kilikla katilmasi affedilecek bir hareket degildi:) simdilerde kraliyet kont unvanini geri almis galiba kendisinden ki goremez olduk brooklynli hemserimizi:D

ibrahim
14.02.2011, 22:14
Kabus Kerim yok mu?
Evet yokmus, kendi internet sitesinde böyle bir aciklama yapti:

2006 yılında, uzun bir aradan sonra, eski kadroyla buluştuk ve görüştük, eskileri konuştuk, yeni bir albüm yapılabilir mi? „Yapar mıyız?“ diye lafı geçti…İlk başta hep bir ağızdan „yapalım“ dedik ve ben yine ilk Cartel ve Karakan’da olduğu gibi koşturmaya başladım…Fikirler üretildi vs vs ve sonra baktım ki o eski ruhu yakalayamadım, o saflık ve o içtenliği göremedim! Yılların geçmesi ve herkesin kendine has yaşanmışlıkları kişileri çok farklı bakış açılarına yöneltmiş…Eski misyon ve ruhu göremeyince „Ben yeni Cartel´de yokum“ dedim…Çünkü işin tamamen profesyonelliğe ve ticarete döküldüğünü gördüm…Bu benim, HipHop kültürünü halen yaşamama,devam edişime ve ideallerime de bağlı…Ve o misyonu halen içimde taşıyorum…Bu benim ticari işler yapmayacağım anlamına gelmez ve bu sebebten dolayı kimseyi kınamıyorum da, ne haddime…Ama ticari yapılsa bile, bir mazi var ona bakarak yapılması gerekir diye düşünüyorum…Bir müzikal devrim (bilinçli ya da bilinçsiz – iyi yada kötü,) yapmış, efsane ünvanına ulaşmış, Türk müzik tarihine altın kalemle ismini kazıtmış bir topluluk olarak, atılan her adımın daha dikkate alınması gerekir diye düşünüyorum! Bütün bir jenerasyonu etkilemişsek, bunlar göz önünde tutulmalı… Geçmişe baktığımda yaptığım işlerin hep arkasında durabildim fakat bu “Yeni Cartel”in hem ruhani hem de sanatsal olarak arkasında duramayacağımı anladım…

Cartel, Karakan ve Ses gruplarının benim sanat hayatımda birer dönem olduğunun farkına vardım ve sözlerimde de söylediğim gibi “eskiden yeniye, daima ileriye” kafiyelerini benimsemiş ve içten yaşayarak yoluma devam etmeye karar verdim…
Eski Cartel sever ve dinleyenlerin de bu tutumuma saygı ile yaklasacağına canı gönülden inanıyorum…

peace

Kabus
Bence yanlis bi karar Cartel meselesini bu sekilde bitirmemeliydi. Ama kendi karari saygi duymak gerek... :S

ibrahim
25.02.2011, 18:57
Efsanevi CARTEL, 12 yepyeni şarkı ve müthiş bir albüm ! Şimdi yeniden CARTEL zamanı !

Albüm tüm müzik marketlerde !

Online sipariş için

http://www.dr.com.tr/Product.aspx?pid=0000000334224&mid=0000000356244

http://www.esenshop.com/detail.aspx?id=63583

http://www.hepsiburada.com/Liste/cartel-bugunku-nesen-cartelden/ProductDetails.aspx?productId=music8698785060566&categoryId=402979

ziyaret edebilirsiniz.

Açılış
Söz: Cartel Müzik: Philip Schreiner, Haluk Kurosman
Bir Oluruz
Söz: Cartel, Tarkan, Ozan Varışlı Müzik: Philip Schreiner, Haluk Kurosman
Fırlatın "C" leri Havaya
Söz: Cartel Müzik: Philip Schreiner
Bu Gece Bize Gel
Söz: Cartel, Haluk Kurosman Müzik: Erci E, Haluk Kurosman
Birlik
Söz: Cartel Müzik: Haluk Kurosman
Mı Casa Su Casa
Söz: Cartel Müzik: Arne Diedrichson
Fazla Takma
Söz: Cartel Müzik: Erci E
Sen
Söz: Cartel Müzik: Philip Schreiner
Devam Et Yoluna
Söz: Cartel Müzik: Erci E
Kutsal Damlalar
Söz: M. Ali Müzik: Philip Schreiner, Haluk Kurosman
Gang Bang
Söz: Cartel Müzik: J. Spooler, Pharmaboy
Değiştiremez Kaderini Hiç Kimse
Söz: Cartel Müzik: Philip Schreiner, Haluk Kurosman

Albümün özetini buradan http://tr.myspace.com/carteltr dinleyebilirsiniz muhtesem bir albüm olmus.

ibrahim
25.02.2011, 20:28
Cartel bu aksam Beyaz Showda sakin kacirmayin!! :)

Miraç Atalay Çiftçi
26.02.2011, 02:01
Büyük bir özgüven.
Geldiler, yakındır giderler yine.
Yani, olmamış. (bence)

ibrahim
11.03.2011, 20:47
Hip hop da değişti Cartel de

Almanya'dan gelen 'çocuklar' artık büyüdü, eşofmanlarını çıkarıp, takım elbiselere büründü. Alper Ağa, Erci E., Ichi Baba, M. Ali ve Ole Peter'lı tanıdık ama yeni Cartel 'Bugünkü Neşen Cartel'den' albümüyle tekrar aramızda.
16 yıl önce onlarla ilk tanıştığımızda Cartel, üç farklı gruptan oluşuyordu: Karakan, Erci E. Cinayi Şebeke... Şimdi onlar tek isimle Cartel olarak yeniden dönüş yaptılar. Geçen bunca zamandan sonra birlikte yaptıkları ilk albümleri 'Bugünkü Neşen Cartel'den', Grgdn Müzik etiketiyle yayınlandı. Hem giyimleri hem de müzikleri değişen, zamana ayak uyduran tanıdık ama yepyeni Cartel bir kez daha gündemimizde.

- Aradan çok uzun bir zaman geçti. Bütün bu zamanda neler yaptınız?

Alper Ağa: Cartel'in albümünün çıktığı 95 yılı bizim için yoğun bir dönemdi. 95-96 konserlerle geçti ve 97 yılına kadar böyle devam etti. Sonra Erci E. ve Karakan solo albümler çıkardı. 97'den itibaren menajerimizle isim hakkımızla ilgili olarak sorunlar yaşadık. Mahkemeye başvurduk; 2001 yılına kadar sürdü. İsim haklarının geri dönmesiyle birlikte biz de çalışmalarımıza devam etmeye başladık. Altyapı toplanması, söz yazma, fikir yürütme bunlar da birkaç sene sürdü. Çünkü Cartel'in en büyük sorunlarından biri hepimizin ayrı şehirlerde hatta ülkelerde olmamız. Dolayısıyla bu da bizi yavaşlattı. Türkiye'de yeni bir şirket arayışı içindeydik, Manga sayesinde Grgdn'la tanıştık ve anlaştık, onlarla birlikte 1 yıldır da bu albümü hazırlıyoruz.

- 16 yıl sonra neden albüm yapma gereksinimi duydunuz?

Erci E.: Müzik yapmayı seviyoruz en başta. Bu proje bitmiştir hayatına bak diye ayrılmadık biz hiçbir zaman. Bize hep 'Ne güzeldi Cartel. Neden 2. albümü yapmadınız?' diyenler oluyordu. Bir araya geldiğimizde de bunun zorlama bir iş olmayacağını gördük. Albümün şu anki haline bakınca da bunun doğru bir karar olduğunu görüyoruz. Şimdiki durum farklı; Cartel de değişti, zaman da...
Alper Ağa: 95'te biz birdenbire durduk ve bitmemiş bir işi tamamlamamız gerekiyordu. Elbette bu son albüm de olmayacak.

ESKİ RUHUMUZ KAYBOLMADI

- Bomba gibi döndünüz ve patlamaya hazır mısınız?

Erci E.: Bu albümü hazırlamak uzun zaman aldı. Eski Cartel atmosferinden hiçbir şey kaybolmadığını gördük. Böylelikle de bu albümü hazırlamaya başladık. Zaman içinde herkesin karakteri oturuyor, zevki daha belli oluyor. Bu albümde dinlediğimiz şeyler olsun istedik. Yeni fikirler çıkıyor. Bu fikirleri özgür bıraktık. Eski Cartel'in kopyası olmasın istedik. Bugün dinleyici olarak ne dinlemek istiyorsak onu yaptık. Bu sebeple evet, bomba gibi bir dönüş.

- Sizin dinlediğiniz şeyler nelerdir ve albümde bu anlamda neler var?

Erci E.: Hip hop çerçevesi içinde bir albüm olsun diye diretmedik. Elbette hip hoptan geldiğimiz belli ve bu içimizde var. Bunu da atmak istemiyoruz. Ama bugünkü yeni etkilerle birlikte daha müzikal bir albüm oldu. Eskiden rap ya da hip hop kuru bir ritim, sample üstüne sözdü. Bu hip hopun genel anlamında da bir değişiklik ve bizim zevkimizde de o değişiklik oldu. Kendimizi sınırlamadık.

Alper Ağa: Dünyadaki hip hop değişti zaten. ABD ve Avrupa'da da bu müzik değişti.

- Cartel bugün nereden bildiriyor?

Alper Ağa: Cartel 95'te çıktığında biz Almanya'dan gelen gurbetçi çocuklardık. Almanya'yı tanıyor Türkiye'yi tanımıyorduk. Cartel nasıl ki bir şeyleri değiştirdiyse, biz de Türkiye'den ve başka şeylerden etkilendik. Burada daha fazla zaman geçirdik. Yeni albümde Almanya'nın sokaklarından değil Beyoğlu'nun barlarından da bildiriyor olabiliriz.

- Rap aslında 'zenci' müziği. Sizin Almanya'da 'zenci' hissettiğiniz zamanlar oldu mu?

Erci E.: Dışlanmış bir azınlık durumuysa bu, evet. Hip hopu bu yüzden belki de çabuk özümsedik. Kendi yorumumuzu yaptık.

Alper Ağa: Ama bu da geride kaldı. 70'lerin, 80'lerin hatta 90'ların fenomeniydi. Çünkü o zaman Almanya'da yaşayan azınlıklar kendilerini azınlık gibi hissediyordu. Çünkü izole haldeydiniz ve kendi kültürünüzle iletişiminiz yoktu. Ne Türk televizyonu ne de gazetesi orada yoktu. Sürgündeymiş gibi bir hayat yaşanıyordu ki bu da sadece Türkler için değil bütün azınlıklar için böyleydi. Dünya global bir köy olduktan sonra bunların hepsi değişti. Alman toplumu da değişti. Orada artık multi-kültürel bir durum var.

Almanya'da çok daha iyi anlaşıldık

- O dönem ilk çıkış yaptığınızda bir kısmımız sizi yanlış anladı. Sizin için nasıl bir süreçti o?

Alper Ağa: Bazı gazeteler ve yayın organları bize 'milliyetçi' damgasını vurdu. Ama Almanya'da böyle olmadı. Orada biz daha iyi anlaşıldık. Şu anda halen Türkiye'de bizim için milliyetçi diyen birilerinin olduğunu düşünüyorum.

Erci E.: Çoğumuz Almanya'da doğup büyüdüğümüz için Türkiye bizim için anavatan ve büyük bir sıcaklık demekti. 1995 yılında albümü yaparken Türkiye'de çıkacağını bile düşünmüyorduk. Hesapta yoktu böyle bir şey. Bizim gibi düşünen gençler için underground hip hop bir albüm olacaktı. Klibin, böyle düşünülmesinde büyük bir payı var. Komik olan o klibi de Alman bir şirket çekti. Amblemimiz de bir Alman tarafından yapıldı. Türkçe sözlü rap'e uygun olanın Türkiye sembolleri olduğu düşünüldü o dönemde. Albüm burada çıkınca farklı düşülmesine sebep oldu. Yurtdışında Türk olmak başka bir şey oysa. O dönemki albüm ırkçı saldırılara karşı bir isyandı. O albümde de 12 parçadan sadece 4'ü isyan ve politik temalı. Milliyetçi olsak aramıza neden Alman ve Kübalı alalım ki?

Eşofmanları artık evde giyiyoruz

- Eskiden eşofman vardı şimdi takım elbise...

Alper Ağa: Biz artık o eşofmanları evde giyiyoruz. Dışarı çıkarken işe gider gibi giyiniyoruz. Şaka bir yana artık eşofmanın kendimize yakışmayacağını düşünüyoruz. Bu, yaşını kabul etmekle ilgili bir şey insan kendini nasıl rahat hissediyorsa öyle giyinmeli.

Erci E.: 'Cartel albümü yapacağız hadi üstümüzdekileri çıkarıp eşofman giyelim' diyemezdik. İş kıyafeti gibi olurdu. Normal hayatımızda nasıl geziyorsak öyle giyinelim dedik. Tabii ki her gün böyle gezmiyoruz ama şimdiki yaşantımıza biraz daha yakın kıyafetler içindeyiz.

Ichi Baba Trabzon'u seviyor

Cartel, önümüzdeki süreçte turneye çıkıp konser verecek. Turnede uğrayacakları yerlerden biri de Trabzon. Çünkü Ichi Baba Trabzon'a aşık. Hamsiye ise bayılıyor. 'Türkiye'de yaşayacak olsam orada yaşarım' diyor; 'İstanbul New York gibi. Ama orası çok farklı... Bir de Sezen Aksu'yla düet yapmak isterim' diye ekliyor. Grubun Alman üyesi Ole Peter ise Barış Manço'nun müziğini, müzikteki oryantal öğeleri ve Mevlevi müziğini seviyor. Mercimek başta olmak üzere Türk yemeklerinin hepsini çok lezzetli buluyor.

ÖZGE Ç. DENİZCİ

el_conquistador
25.03.2011, 05:02
Yahu, burda gercekten Cartel'i Ismail YK ile karsilastiran insanlar var, vallahi BRAVO! :)

Simdide size eksi sözlük'ten bir alinti (kendi fikrimle uyustugu icin, sizinle paylasmak istedim):
Türkiye'nin görüp görebileceği en iyi rap grubu..
nasıl türkce rap yapılır bir türlü anlayamayan bugünkü abuk rap şarkıcılarının,
'kötü bir zenci rapçi taklidi' olmadan,
rap'i bas & ritm üzerine 'anlamsız da olsa mümkün olabildigince hızlı konusmak' zannetmeden bir şeyler yapabilmesi için en az 56.413 defa ard arda dinlemesi gereken grup..

Mehdi
25.03.2011, 09:19
Kaç kere söyledik biz çocuk sana
Bir türlü kulak asmadın lafımıza
Hadi bırak onları gel yanımıza
Gel gel gel Cartel'e gel
Bilmiyorsan sana öğretirler
Gel gel gel Cartel'e gel
Cartel'dekiler kan kardeşler
Kan kan kan
Kan kan kan kardeşler

Çocukken ezberlemeye çalışırdım,o zamanlar youtube filan da yok tabi,televizyonda çıkınca koşardım.:)
Şuan rap müzik dinleyemiyorum.Bana gevezelikten ve kafa şişirmekten başka bir şey gelmiyor.Bir enstrümana dokunmadan arka fonda çalan bir müziğe hızlı konuşarak ayak uydurmaya çalışmak bana pek sanatmış gibi gelmiyor ama Cartel öyle değildi diye düşünüyorum,dinlerken beni yormuyordu ne dediğini anlamak için kendimi zorlamıyordum.Sırf kafiye uysun diye ilk cümlede aşktan diğer cümlede difransiyel kayışından bahseden rapçiler gibi değildir dönüşleri umarım.

Merakla bekliyorum.

İlyas BAHADIR
25.03.2011, 10:02
Hastasıyım bu adamların...

ibrahim
27.03.2011, 19:07
Hadi gülüm yandan yandan, Cartel korkmaz ondan bundann.. :)

YpQF0aI7McQ

Ozan
28.03.2011, 06:53
Yahu, burda gercekten Cartel'i Ismail YK ile karsilastiran insanlar var, vallahi BRAVO! :)

Simdide size eksi sözlük'ten bir alinti (kendi fikrimle uyustugu icin, sizinle paylasmak istedim):
Türkiye'nin görüp görebileceği en iyi rap grubu..
nasıl türkce rap yapılır bir türlü anlayamayan bugünkü abuk rap şarkıcılarının,
'kötü bir zenci rapçi taklidi' olmadan,
rap'i bas & ritm üzerine 'anlamsız da olsa mümkün olabildigince hızlı konusmak' zannetmeden bir şeyler yapabilmesi için en az 56.413 defa ard arda dinlemesi gereken grup..

Ekşi Sözlük'te kelimelere takla attırıp çok güzel cümleler kurduğunu sanarak saçmalayan tipler de oluyor arada; bu eleman da onlardan bir tanesi belli. En olmadık yerden övmüş Cartel'i.
Öyle " Türkiye'nin görüp görebileceği en iyi rap grubu " gibi beylik cümleler kurmaya da hiç gerek yok; mantıksız olmuş.
10 küsür yılda kayda değer bir ilerleme gösterememiş bir gruptan bahsediyoruz burada. Rap'le ilgisi olmayan insanlar Rap'in analizine girince iş içinden çıkılmaz bir hal alıyor malesef.

Adem Erdoğan
28.03.2011, 09:20
Sözlerinde doğru düzgün anlam yok, müzik desen gürültü kirliliğinden başka birşey değil.

el_conquistador
01.04.2011, 19:11
Tamam Cartel'i begenmiyorsunuz anladik. Ama burda cikip, onlari kücük görmek icin nedenler aramak, aslinda bugünkü nesil rapin huyu, niye sevip dinlemedigimide cok güzel anlatiyor. 90'li yillarda Grandmaster Flash, Mobb Deep, Public Enemy, A Tribe Called Quest, 2 Live Crew, 2Pac, N.W.A gibi gruplari veya rapcileri dinlerken, birden bire türkce rapi ortaya cikardilar ve havadan sudan degil, bizim zamanimizin problemlerinden bahsedip, Almanya'da o zaman yasanilan yabanci düsmanligina ve yakilan türk ailelerine isyan ettiler. Bugün bile cogu prodüksiyondan kat kat üstün ve kaliteli olan Baris Manco veya Erkin Koray'in müzigini altyapi, yetmedi Jimi Hendrix veya The Clash'ten samplelar kullandilar. Ne kullandiklari türkce üst düzeydi nede gramerlari düzgündü, Almanya'da dogup büyümüs nesilin nasilsa öyleydi iste. Ama bugün cikip, bunlar Ismail YK seviyesindeydi demek ?!*/&%)=!!!

_Es_9vfP1wM

Ceza veya Sago bu videoda gösterilen mütevaziligi gösterebilirlermi sizce? Cartel'in ne pastadan en büyük payi kapmak nede EN BÜYÜK olmak derdi var. Bir röportajda söyledikleri gibi, yarim kalmis bir islerinin olduklarini hissetikleri icin geri dönmüsler. Sözlerde veya Flowlarda ;)varsin Ceza ile Sago daha iyi olsun, hala Cartel'in eski ve yeni sarkilarini onlara tercih ederim.

ibrahim
01.04.2011, 20:09
Allah askina bu sözlerin nesi anlamsiz?

y8nP25vFhzM

Veya bunlarin neresi sadece gürültü kirliligi?

GHYJiAmQauA
1gITzll2tq0

"Cehennemden cikan cilgin Türk" veya "defol dazlak" gibi cümlelere bakip bütün yaptiklari isleri bir cirpida silmek biraz acimasizca degilmi sizcede?

Ozan
01.04.2011, 20:29
Ceza veya Sago bu videoda gösterilen mütevaziligi gösterebilirlermi sizce? Cartel'in ne pastadan en büyük payi kapmak nede EN BÜYÜK olmak derdi var. Bir röportajda söyledikleri gibi, yarim kalmis bir islerinin olduklarini hissetikleri icin geri dönmüsler. Sözlerde veya Flowlarda ;)varsin Ceza ile Sago daha iyi olsun, hala Cartel'in eski ve yeni sarkilarini onlara tercih ederim.

Ceza ve Sagopa'nın kişiliğine girecek olursak işin içinden çıkamayız zaten. O konuda sizle hemfikirim.
Cartel'in pastayla ilgili bir sorunu yok. Yıllar içinde kendilerinin oldschool rapçi olmaları dışında başka bir statülerinin kalmadığının farkındalar çünkü. Çoğu sadece Cartel'in kliplerini izlemiş ve popülerliğinden ötürü albümlerini edinmiş, bunun dışında bir elin beş parmağını geçmeyecek kadar farklı rapçi dinlemiş olan sevenleri onları Türk rapinde 1 numara ilan ediyor.
Aradaki kalite farkını bildikten sonra ortada problem kalmıyor. Keyifli dinlemeler :)

ibrahim
23.07.2011, 01:51
Aksam aksam nerden estiyse kafama... :rolleyes:

MPMYxh0fg8o

:)