PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : 'Seyirci' Olmak Mı? 'Taraftar' Olmak Mı?

Sayfa : [1] 2

Ali Tunahan Güllü
22.01.2011, 19:07
Başkanın maç öncesi açıklamaları;

Trabzonspor- Ankaragücü maçında stat dolacak mı?
Çok sevindirici bir haber veremeyeceğim. Kombinelerin dışında 6000 satılabilir biletimiz var. Buraya gelmeden önce baktım. Maça 3 saat kala 1945 tane bilet satılmış, hasılatı da 45 milyar lira. Bunu yorumunu Trabzon halkına bırakıyorum. Yorum yapmak istemiyorum.
Nedenini bilmiyorum. Doktora tezi gibi bir şey bu. Şampiyonluğu istiyoruz ama bilet satılmıyor. Nedenini bilemiyorum.

---------------------------------------------------------------

Konu olarak en önemli tartışma konusu olduğunu düşünüyorum bir türlü düzelir takım ama ben bu 'zihniyetin' nasıl değişeceğini merak ediyorum.
Kendi futbolcusunu ne kadar az sayıda olsada ıslıklayan bir topluluğa sahibiz.
Ve şimdi maça giden taraftarlarımızdan öğrendiğimize göre Taraftar gruplarımız kendi aralarında küfürleşmişler ve maç sonrası kavga etmek için toplanmışlar.
Bu takım şampiyonluğa gidiyor demi hani diyorlar ya bizler inandık sizde inanın ortada futbolculardan başka inanan göremiyorum ben.
Allah yardımcımız olsun.

SAMSUNLU60
22.01.2011, 19:08
full cekemiyoruz, yazik gercekten!
16bin vardi ligin ilk macinda... bunlari görünce üzülüyorum sadece!

Mayls
22.01.2011, 19:09
Maça giden seyirci sussa, oturup sakin sakin maçını izlese razıyım bundan sonra. Terbiyesizlik yapmasınlar yeter.

Ali Tunahan Güllü
22.01.2011, 19:10
Spikerin dediğine göre 15 bin taraftar varmış.
16 maç kalmış başka yok.
Ama stadda hala boş yer var.
Bir çare bulmak lazım.

Ali Tunahan Güllü
22.01.2011, 19:16
Stad yapılsın istiyoruz demi? 30.000 kişilik mi olsun 40.000 mi?
Peki kim dolduracak o stadı?
Her hafta yarısı boş stadda oynamaktansa Avni Akerde oynamaya devam.

ozturk
22.01.2011, 19:24
Trabzondakiler "Seyirci olmak" diyor..

Gurpas
22.01.2011, 19:24
sözün bittiği nokta

Samet Berber
22.01.2011, 19:26
Sadece seyirci olabilseler o da iyi .

Bdeniz_61
22.01.2011, 19:27
Seyirci sayısına takılmayın o kadar.Yanında çocuğunu getiren de var biletsiz içeri giren de.Takımı destekleyen bölümde yoğunluk olunca diğer yerler boş gözüküyor.Sonuçta sağanak yağmur altında da yağmurlukla maça gidenler de onlar.:cool:

Cagdas Topal
22.01.2011, 19:28
Trabzon ' daki sözde taraftarlara lanet olsun . Gol oldumu alkışla 61. dk da ayaga kalk bu mudur yani ? Lanet olsun .

Hasan61
22.01.2011, 19:28
Maalesef taraftar profilimiz ''takımı iten'' değil,''takım tarafından çekilen'' durumda.
Bu da tribünde gitgide seyirci sayısını arttırıyor.

pReN@_61
22.01.2011, 19:30
Çok yazık oluyor çook..

Ali Tunahan Güllü
22.01.2011, 19:30
Seyirci sayısına takılmayın o kadar.Yanında çocuğunu getiren de var biletsiz içeri giren de.Takımı destekleyen bölümde yoğunluk olunca diğer yerler boş gözüküyor.Sonuçta sağanak yağmur altında da yağmurlukla maça gidenler de onlar.:cool:

O yüzden seyirci olmak mı taraftar olmak mı diye soruyoruz.

Bdeniz_61
22.01.2011, 19:33
...edit...

Mustafa Yılmaz.20
22.01.2011, 19:36
İç sahada rakipleri baskı altına alamıyoruz. Beşiktaşın yaptığı gibi yoğun tezahüratlarla maça başlasak belkide ilk yarıda maçlar kopacak ama tam aksine 1-2 dakikada durağanlaşıyoruz. Takımda yeteri kadar motive olamıyor. En azından dışardan öyle gözüküyor.

Tolga Kurt
22.01.2011, 19:39
Bizim adamlar bölünmüş 50 parçaya o ona küfür ediyor öbürü ötekine..

Böyle bir şey olamaz ya neden tek grup değil..

Tek hayalim tek bir grup hep bir ağızdan aynı sesi duymak ama nerde . . . Ancak çekirdek çıtlarlar

Ahmet Karadeniz
22.01.2011, 19:49
klubun yeri de olsam hiçbir taraftar grubunu alamam bunların hepsi artık tarbzona zarar vermeye başladı ya birleşin diycen yada seni stada almıycan zaten yararınıda gördügümüz yok

Travelair
22.01.2011, 19:51
Trabzonspor'un taraftarı Trabzonspor'u yüceltmeye uğraşır bu konuda çaba harcar. Organizasyonlar, tezahuratlar yapar, takımını ateşler. Takımının 2. yarı açılış maçında şampiyonluğa gittiği bir yarışta stadyumu doldurmayanlar, futbolcunun sırtına kendi grup adının atkısını atma yarışına girenler, karşı grubun tezahuratına destek vermeyip köstek olmak için elinden geleni yapanlar, tribünde liderlik ve rant kavgası yapanlar, çekirdek çitleyip sahaya bön bön bakanlar, kendi stresini ve acizliğini sahadaki Trabzonspor futbolcusuna küfür ederek çıkaran zavallılar Trabzonspor taraftarı asla olamaz, olmamalıdır

Keleşoğlu
22.01.2011, 19:52
Bu maçta birkez daha gördük ki --TRabzon hariç Bize her yer Trabzon--

crazyman_61
22.01.2011, 19:53
yönetim bütün grup liderlerini toplayıp ya birleşin yada stada almıyorum derse güzel olur
bizim taraftarın kendisi birleşmez

bordoylamavi
22.01.2011, 19:58
büyük stadın gerçekten bir esdprisi yok. trabzonun nüfudsu kaç ki 40 bin kişi maça gelsin

UNiVeRSeLoRD
22.01.2011, 20:08
Maratondakiler : Biz çekirdekçiyiz ... diyor.
kale arkaları : biz ayrı ayrı gruplar halinde takımı destekliyoruz ... diyor.
Ve birliktelik adam akıllı beraber hareket eden futbolseverler olma imkanı gerçekleşmiyor....
bu gidişle de gerçekleşmiyecek...

Oemer61
22.01.2011, 20:09
TRABZONSPOR'un taraftar profili degismismis diye bizi niye övüyorlar saniyorsunuz? Kuzu gibi taraftarimiz var, islerine geliyor tabiki. Bugünkü macta gol yiyoruz cit yok, destek yok. Neymis "vur kir parcala, bu maci kazan". Bu mudur taraftarlik??? Hani takimi atesleyen, stadi inleten destek??? Daha 16 hafta takimimizda mücadele edecek Burak oyundan cikarken yuhlanir. Tribünleri gs maci haric hic dolduramamizdan bahsetmiyorum bile!!! Sampiyonluk istiyorsak, TRABZON'daki taraftarimiz üzerine düseni yapacak arkadas, yok yapmiyorsa niye sampiyon olamadik demeyecek...

Murat'
22.01.2011, 20:17
Maç öncesi dağıtılan bayrakları bile sallamaya üşenen, bayrakları koltuk temizlemek için kullanan ve bayrağımızın üstüne oturan taraftarlarımız maç sonunda sövüp saymaya başladılar.

Taraftar profili budur işte.

krdnz
22.01.2011, 20:26
İnanmayanlar olabilir belki ama annem ameliyat oldu bugün.
Saat 3 te hastaneden çıktı.Trafik v.s. derken maçın üçüncü dakikasına zor yetiştim eve.
Maçı kaçırmak istemiyordum ama gördümki Trabzonda burnunun dibindeki maça gitmeye bile üşenmişler,.

Özge
22.01.2011, 20:32
Takım lider ,iyi oynuyor kısaca her şey yolunda ve takımın sahasında ilk lig maçına çıkıyor , bir de tribünlere bak.Yazık gerçekten.Adamı yuhalamakta neyin nesi?Pardon biz çok severiz böyle şeyleri.

cyberentalpi
22.01.2011, 20:39
takım lider
bu stadın her hafta full cekmesi gerek.

Bjk taraftarına bakınca inanın imrenyorum.
Adamlar susmuyor. baskı ustune baskı. bizim macta gorursunuzç

Birde agzima turlu kufur edecegim taraftar utanmadan burak ı yuhalıyor ki bu adam en cok gol atan oyuncumus.
Bu yuhalayanlara tepki gosterenlere tesekkur

Yahu İzmirde dogru duzgun Ts taraftarı yok gorun buca macinda 10 bin i geceriz

Alihan Ertürk
22.01.2011, 21:41
Avni Aker'deki maçlara İstanbul ve çevre illerdeki taraftarlarımızdan transfer edelim.. Takımına özlem duyan taraftarlar..

ApoCaN28
22.01.2011, 21:45
Evet Bize Her Yer Trabzon ama Trabzon hariç değil mi , bunu unuttuk pardon !

İlyas Özdemir
22.01.2011, 22:22
şampiyonluğa oynayan takımın kale arkası bileti 15 tl inanın sudan ucuz bedava olsa ancak dolar stad

28TS61
22.01.2011, 22:23
takim 61 de gol yiyor. tribünler ise 61. dakikayi kutlamakla mesgul. pes dogrusu

Cafer Bulur
22.01.2011, 22:28
Su bizim taraftar 61.dakikaya verdigi önemi takima destek verme yönünde kullansaydi en az 3 puan daha fazla toplamistik.

61.dakika kutlama sacmaligi artik tarihe karismalidir,devri artik bitmistir.

ilhan
22.01.2011, 22:33
Ezelden beri inandığım bir şey vardır. Tribün deşarj olma yeri değil, takıma destek olma yeridir! İngiliz taraftarlar bu yüzden çok özeldir. Hani hep derler ya "tiyatro izleyicisi" diye. Hiç öyle değildirler. Onlar bağırmasalar bile takımlarına inandıkları için oradadırlar. Bağırmazlar ama takımlarına desteklerini hissettirirler. İşte bu yüzden taç kullanmaya giden adama kendi dillerinde "Let's gooo! Let's gooo!" diye bağırıp motive ederler. Ama genel bir kanıdır. "İngiliz taraftarlar tiyatro izleyicisi gibi kardeşimmmmm yaaaa." Kusura bakmayın, hiç öyle değil. Tiyatroya kaşkol, forma ve takımı simgeleyen ürünler ile gidilmiyor.
*
Tribünler "deşarj" olma yeri değil! Takıma destek olma yeridir. Tribün konularına hakim birisi değilim. Ama inandığım doğru budur tribün konusunda.

Gurpas
22.01.2011, 22:53
61. dakikada gol yiyoruz stada gelen taraftar diyemeyeceğim insanlar ne yapacaklarını şaşırmış bir şekilde oturmaya devammı etsem 61. dakikada gelmiş kalkıp iki alkışmı yapsam ulan golüde yedik yoksa yuhalasammı modunda

28TS61
22.01.2011, 22:56
yönetim TRABZONSPOR ve Bordo-Mavi yazilari disindaki atki bayrak vs. stada sokma yasagi getirmesi lazim.
50 tane grup var, her grup kendi reklamini yapma pesinde.
bi taraf bordo-mavi diyor, diger taraf övünmekte diye bagiriyor. tribün birlikteligi yok.
herkes ben ne bagiriyorsam onu bagirsin istiyor.

Ali İhsan
22.01.2011, 22:57
Gerçek taraftar takımına maç kazandırır.

Taraftar grubu taraftarı da en çok gol atan oyuncularını, eşantiyon misali bir takasın ufak parçası olarak alınıp takımı şampiyonluk potasına sokan oyuncusunu yuhalar, kaybeder.

Keşke sadece seyretseler, hiç olmazsa zarar vermezler.

İleli
22.01.2011, 22:58
trabzondaki maclara giden seyirci diyorum cunku taraftar oturmaz koca trabzonspor camiasina yakistiramiyorum siz sampiyonlugu haketmiyorsunuz...anca cekircek citlatin yuhalayin kufredin mac sonunda kolbastiyi bekleyin...ulan bursanin karsiyakanin goztepenin eskisehirin taraftarini gorunce icim aciyor...

Cafer Bulur
22.01.2011, 23:04
Avni aker taraftari bu aksam bir kez daha ne kadar yetersiz oldugunu ortaya koydu.

Ben iddialiyim ve maclar bu sezon sonuna kadar olimpiyata alinmalidir diyorum.

Avni akerin sampiyonluk görebilecegine,buna katkida bulunacagina da inanmiyorum.

esirgolge
22.01.2011, 23:16
Benim özellikle üstünde durmak istediğim nokta tribün liderleri;
Bu maç sonunda iki taraftar grubunun küfürleşme yarışına nasıl izin verebiliyorlar yoksa bu olaylarda ön ayak olanlar onlar mı?

Gökçebey
22.01.2011, 23:17
Arkadaşlar, ilk önce açıklanan taraftar sayısına aldanmamanız gerektiği ile başlayalım. Açıklanan taraftar sayısı 15bin 700 küsürdü. Bu rakamlar doğruyu yansıtmıyor. Bariz. Bugün stadda rakip seyirci bölümünün altındaki güvenlik bölgesin haricinde boş çok az yer vardı. Grupların olduğu alanlarda herkes omuz omuza maç izliyor. Yani sıkışık halde. Bizim olduğumuz bölümde bile çok sıkışıktık. Pozisyonları bile doğru dürüst göremedik.

Gelelim tezahürat olayına. Siz herkesi kendiniz gibi sanıyorsunuz. Nasıl bir taraftar profilisiniz siz? Takımına 90 dakika boyunca tezahürat yapacağına inanan, futbolcusunu yuhalamayan, süreki zıplayan, destek veren vb. Hangi takımın "bütün" taraftarı bu düşündükleriniz sürekli yapıyor? Peki Avni Aker'de bunu yapan hiç mi kimse yok? Var, hemde çok. Çılgınlar, TG, Farozlular, Vakfıkebirliler, Dernek, Birlik, Boztepeliler. Bu gruplar sizin istediğiniz şekilde tezahürat da yapıyor, futbolcusu oyundan çıkarken destek de oluyor. Peki neden istenilen düzeyde yansımıyor bu iş televizyona? Bunu defalarca yazdık, çizdik. En başta stadın fiziki şartları bu haliyle müsait değil. Yanımızdaki taraftar grubunun tezahüratını bile duyamıyoruz bazen. Ses dağılıp gidiyor. Öndeki cama çarpıyor, mikrofonlar camın arkasında kalıyor. Stadın üstü kapalı olsa beklediğiniz gibi bir sesi duyacaksınız. O ses şimdi de çıkıyor ama uçup gidiyor.

Gelelim çekirdekçi tayfasına. Malesef tribünlerdeki en önemli problem bu. Takımına tezahürat yapmayı zulüm görüp de futbolcusu çıkarken küfreden güruh, yapılan onca güzelliğin önüne geçiyor. Bir diğer kesim de takımdan beklentisi fazlaca yükselmiş, istediği futbolu sahada göremeyince kızan kesim. futbol uleması çok olunca bu sonuç kaçınılmaz oluyor.

Trabzonspor'u Trabzon'dan kurtaralım meselesine gelince. Herkes diyor ki İBB maçında biz o soğuk havada 60bin kişiydik. Evet "biz" 60bin kişiydik. :) Neden mi biz? Ben de oradaydım. Trabzon'dan yüzlerce taraftar da. Ankara'dan, İzmir'den, Samsun'dan, Bursa'dan, Kocaeli'nden binlerce kişi oradaydık. Biz taraftar olarak bunu zevkle yapıyoruz. Amacımız bu zaten. Takımımızı her yerde her zaman desteklemek. Fakat herkes taraftar değil ki? Kimisi de seyirci. Beşiktaş'ın, Fenerbahçe'nin, Galatasaray'ın İstanbul'da seyircisi yok mu? Oralarda bütün stad tezahürat mı yapıyor? Kimse futbolcusuna küfretmiyor mu? Trabzonspor mesela bir İstanbul takımı olsaydı, maçının oynandığı stadda taraftarı kadar seyircisi de olacaktı. Trabzonspor deplasmana gidince peşinden seyircisi gitmez, taraftarı gider. Seyircisi kendi evindeki maça gider. Onun misyonu bellidir. Maçı izlemek, zevk almaya çalışmak, maçı yorumlamak, yakından takip etmek, kritik yapmak vb. Bu insanlar taraftar gibi tezahürat yapmaz. Takımını da taraftar gibi sahiplenmez. Bu insanlardan her takımın kendi şehrinde vardır. Trabzon'da da var. Bizim buranın seyircisinin en olumsuz tarafı hepsinin birer futbol uleması olması.

Birbiriyle kavga eden, tezahüratlarda tek sesi yakalamak istemeyen taraftar grupları ise ayrı bir konu. Malesef.

Yani durum bundan ibaret.

Yunus Emre SEYHAN
22.01.2011, 23:26
Seyirci tamam suçlu ama yönetiminde suçu var.
*Trabzonspor taraftar derneğinin aktif olmaması.
*Kombine sistemi
*Yönetimin hiç bir faaliyette bulunmaması.

Bir kere Trabzon kentinin ekonomisi belli. Bu yüzden dolayı istediğin kadar bilet, kombine sat. Pek fazla gelir elde edemezsin.

Kombine sistemine karşı değilim ama tribun 2 'ye ayrılır. Bağıran bir tarafa, bağırmayan diğer tarafa. Sonuçta kimsenin bağırması, rakibi ıslıklaması gibi zorunluluğu yok.

Bakıp kıskandığımız o İstanbul takımlarının taraftar grupları beleş bilet kontejanından yararlanıyorlar.

Yönetim isterse yapar yani.

Tabii Trabzon farklı bir yer. Mesela bin kişilik bir grup hayal edemiyorum. Kişi başına 000.3 grup düşüyor Avni Aker'de.

.....
22.01.2011, 23:28
Arkadaşlar, ilk önce açıklanan taraftar sayısına aldanmamanız gerektiği ile başlayalım. Açıklanan taraftar sayısı 15bin 700 küsürdü. Bu rakamlar doğruyu yansıtmıyor. Bariz. Bugün stadda rakip seyirci bölümünün altındaki güvenlik bölgesin haricinde boş çok az yer vardı. Grupların olduğu alanlarda herkes omuz omuza maç izliyor. Yani sıkışık halde. Bizim olduğumuz bölümde bile çok sıkışıktık. Pozisyonları bile doğru dürüst göremedik.

Gelelim tezahürat olayına. Siz herkesi kendiniz gibi sanıyorsunuz. Nasıl bir taraftar profilisiniz siz? Takımına 90 dakika boyunca tezahürat yapacağına inanan, futbolcusunu yuhalamayan, süreki zıplayan, destek veren vb. Hangi takımın "bütün" taraftarı bu düşündükleriniz sürekli yapıyor? Peki Avni Aker'de bunu yapan hiç mi kimse yok? Var, hemde çok. Çılgınlar, TG, Farozlular, Vakfıkebirliler, Dernek, Birlik, Boztepeliler. Bu gruplar sizin istediğiniz şekilde tezahürat da yapıyor, futbolcusu oyundan çıkarken destek de oluyor. Peki neden istenilen düzeyde yansımıyor bu iş televizyona? Bunu defalarca yazdık, çizdik. En başta stadın fiziki şartları bu haliyle müsait değil. Yanımızdaki taraftar grubunun tezahüratını bile duyamıyoruz bazen. Ses dağılıp gidiyor. Öndeki cama çarpıyor, mikrofonlar camın arkasında kalıyor. Stadın üstü kapalı olsa beklediğiniz gibi bir sesi duyacaksınız. O ses şimdi de çıkıyor ama uçup gidiyor.

Gelelim çekirdekçi tayfasına. Malesef tribünlerdeki en önemli problem bu. Takımına tezahürat yapmayı zulüm görüp de futbolcusu çıkarken küfreden güruh, yapılan onca güzelliğin önüne geçiyor. Bir diğer kesim de takımdan beklentisi fazlaca yükselmiş, istediği futbolu sahada göremeyince kızan kesim. futbol uleması çok olunca bu sonuç kaçınılmaz oluyor.

Trabzonspor'u Trabzon'dan kurtaralım meselesine gelince. Herkes diyor ki İBB maçında biz o soğuk havada 60bin kişiydik. Evet "biz" 60bin kişiydik. :) Neden mi biz? Ben de oradaydım. Trabzon'dan yüzlerce taraftar da. Ankara'dan, İzmir'den, Samsun'dan, Bursa'dan, Kocaeli'nden binlerce kişi oradaydık. Biz taraftar olarak bunu zevkle yapıyoruz. Amacımız bu zaten. Takımımızı her yerde her zaman desteklemek. Fakat herkes taraftar değil ki? Kimisi de seyirci. Beşiktaş'ın, Fenerbahçe'nin, Galatasaray'ın İstanbul'da seyircisi yok mu? Oralarda bütün stad tezahürat mı yapıyor? Kimse futbolcusuna küfretmiyor mu? Trabzonspor mesela bir İstanbul takımı olsaydı, maçının oynandığı stadda taraftarı kadar seyircisi de olacaktı. Trabzonspor deplasmana gidince peşinden seyircisi gitmez, taraftarı gider. Seyircisi kendi evindeki maça gider. Onun misyonu bellidir. Maçı izlemek, zevk almaya çalışmak, maçı yorumlamak, yakından takip etmek, kritik yapmak vb. Bu insanlar taraftar gibi tezahürat yapmaz. Takımını da taraftar gibi sahiplenmez. Bu insanlardan her takımın kendi şehrinde vardır. Trabzon'da da var. Bizim buranın seyircisinin en olumsuz tarafı hepsinin birer futbol uleması olması.

Birbiriyle kavga eden, tezahüratlarda tek sesi yakalamak istemeyen taraftar grupları ise ayrı bir konu. Malesef.

Yani durum bundan ibaret.

Abi ben bu akşam kadar kızdığımı bilmiyorum Trabzon seyircisine. Hepsine değil ama televizyondan gördüğüm kadarıyla çoğusuna kızdım.

Yeter artık yani. Milletin grup çatışmaları yüzünden rant yüzünden biz millete rezil oluyoruz. Trabzon da yaşayan insanlar nasıl diğer takımı tutanlar tarafından eleştirilir ki ? Yüzde bilmem kaçı Trabzonsporlu ve diğer kesimde eleştirmeye çekinir.

Biz gurbette bu nasıl taraftar , Trabzon a bak diye cümleler duyuyoruz ve haketmiyoruz. Orda olan insanlar Trabzon halkını temsil etmiyor önce bunu onlara anlatmak lazım.

Trabzonspor Trabzon'dan ibaret değil. Trabzon'lu olmayanlar da Trabzon'u görmeyenlerde TRABZONSPORLU evelAllah.

O taraftar grupları birleşecekse birleşsin birleşmiyorsa stada alınmasın abi. Nedir bu saçmalık. Bir şeyler yapmaya çalışıyor ama ne yapıyor ?

Çekirdek çitletmek isteyen gelmesin o stada. Açık ve net söylüyorum kahveden izlesin maçı.

Oyuncusunu yuhalacakta gelmesin. Yukarda İlhan abinin dediği gibi sessiz izlesin ona da razıyız artık yeter. Burak ı ıslıklamak vicdansızlıktır. Terbiyesizliktir.

krdnz
22.01.2011, 23:28
1.Maratonun sağı ve solu bağırırken ortadakiler ekran kirliliğinden başka şeye yaramıyorlar.
2.Kale Arkaları kendilerine en yakın maraton tribünüyle birlikte hareket etmeye çalışıp kulaklarımızın pasını silerken diğer tararftan yükselen faklı tezahüratlar uğultuya ve sonrasında sessizliğe neden oluyor.
3.Üçlü dışında stadın tamamının aynı anda söylediği beste yok.Çünkü,herkes kendi bestesinden başkasını söylemek istemiyor.

Şu üçünün tek çözümü Şenol hoca,Özkan Hoca,A.Suat hoca,Ünal hoca gibi değerleri bir araya getirerek takımı lider konuma getiren Sadri Şener,taraftar grupların kolundan mı tutar,kulağından mı tutar bilmem maratonun ortasına toplayıp tek yumruk haline getirmesidir.Yoksa ne çatı ne tv mikrofonu bu sorunun çözümü değildir.

Gökçebey
22.01.2011, 23:44
(Yunus Emre), Trabzon kentinin ekonomisi olayına bence yanlış bakıyorsun. Trabzon kentinin ekonomisi düşündüğünüz gibi değil. Burada her büyük markanın her türlü giysisi kapış kapış satılıyor. Şehir lüks restorantlarla dolu. Düşük model araba bulmak o kadar zorlaştı ki. Son model telefonlar var herkesin elinde. Bu şehir insanı zengin görünmeyi ve öyle yaşamayı seviyor. Siz bakmayın 500 lira verip de kombine kart almadığına. Çünkü kombine kart almayı(ya da bilet) kerizlik olarak görüyor. Neden alsın ki? Nasılsa Ahmet'i Mehmet'i arasa o ona kart bulur. Yahu en çok bedava bilet isteği VİP tribünü için yaşanıyormuş, daha neyi konuşuyoruz? Malesef bedava bilet konusunda önüne geçilemeyen bir alışkanlık var.

Bedava bilet olayına gelince. Eskiden para verip bilet alanı döverlerdi neredeyse(:)). Şimdi durum çok daha iyi. En azından yönetim çıkıp eskisi gibi bedava bilet dağıtmıyor. Şimdilerde sponsporlar dağıtıyor biletleri(Teşekkürler Caprice Gold !). O bedava dağıtılan biletler maç öncesi gişe önlerinde dahi satılıyor. Sonra içeride tekrar toplanıyor. Malesef. Bu saatten sonra yönetim alenen bedava bilet dağıtsa ben bir daha kombine kart alıp o stada gitmem. Gruplara indirim yapılmasına eyvallah fakat bunun rant haline getirilmesine asla.

Ömer, senin zevkin maçı doya doya yaşamak, tezahürat yapmak. Adamın zevkide çekirdeğini çitlerken maçı izlemek, kritik yapmak. Stada sen gel, sen gelme diyemezsin. Dersen o stada sadece 5000 kişi gider.

krdnz, kırmızı kar yağar o dediğin olmaz. :)

cenfal
22.01.2011, 23:46
seyirci kale arkasına taraftar maratona girsin

Ilelioglu
22.01.2011, 23:47
Yine anlamadigim birsey var, sanki yeni birseymis gibi Baslik acildi bu Konuda.

Bugüne kadar hep böyle degilmiydi zaten?

Bence yanlis bir zamanlama ile acildi bu baslik, önümüzde cok kritik iki tane karsilasma var onlara odaklansak iyi olur.

.....
22.01.2011, 23:47
Gerekirse 5.000 kişi gelsin. Ama Trabzonspor a yakışır bir taraftar olsun.

15.000 kişi geliyor da ne oluyor ?

Bizi günaha sokuyolar.

FANATIK61
23.01.2011, 00:46
Taraftar Projesi adi altinda bir calisma bekliyorum Yönetimden.

magicyattara
23.01.2011, 01:03
Bu taraftarın şampiyonluk istediğinden emin değilim..

Emre EFENDİOGLU
23.01.2011, 01:23
Allah'ını seven biri şu sahamıza geceleyin çaktırmadan kazma kürek dalsında, bir gecede tüm sahayı bozsun. Başka türlü maçlarımızı olimpiyata almayacaklar.

Emre EFENDİOGLU
23.01.2011, 01:31
(Yunus Emre), Trabzon kentinin ekonomisi olayına bence yanlış bakıyorsun. Trabzon kentinin ekonomisi düşündüğünüz gibi değil. Burada her büyük markanın her türlü giysisi kapış kapış satılıyor. Şehir lüks restorantlarla dolu. Düşük model araba bulmak o kadar zorlaştı ki. Son model telefonlar var herkesin elinde. Bu şehir insanı zengin görünmeyi ve öyle yaşamayı seviyor. Siz bakmayın 500 lira verip de kombine kart almadığına. Çünkü kombine kart almayı(ya da bilet) kerizlik olarak görüyor. Neden alsın ki? Nasılsa Ahmet'i Mehmet'i arasa o ona kart bulur. Yahu en çok bedava bilet isteği VİP tribünü için yaşanıyormuş, daha neyi konuşuyoruz? Malesef bedava bilet konusunda önüne geçilemeyen bir alışkanlık var.

Bedava bilet olayına gelince. Eskiden para verip bilet alanı döverlerdi neredeyse(:)). Şimdi durum çok daha iyi. En azından yönetim çıkıp eskisi gibi bedava bilet dağıtmıyor. Şimdilerde sponsporlar dağıtıyor biletleri(Teşekkürler Caprice Gold !). O bedava dağıtılan biletler maç öncesi gişe önlerinde dahi satılıyor. Sonra içeride tekrar toplanıyor. Malesef. Bu saatten sonra yönetim alenen bedava bilet dağıtsa ben bir daha kombine kart alıp o stada gitmem. Gruplara indirim yapılmasına eyvallah fakat bunun rant haline getirilmesine asla.

Ömer, senin zevkin maçı doya doya yaşamak, tezahürat yapmak. Adamın zevkide çekirdeğini çitlerken maçı izlemek, kritik yapmak. Stada sen gel, sen gelme diyemezsin. Dersen o stada sadece 5000 kişi gider.

krdnz, kırmızı kar yağar o dediğin olmaz. :)

O zaman işte demeyeceksin "neee 42.000 miiii, bizimle dalga mı geçiyorsunuz 50.000 kişilik sitadi istiyruuzz" diye. Sen 20.000 kişilik stadı doldurama, süper lüks stad iste. Yok ya? 30.000 fazla Trabzon insanına.

MARVEL
23.01.2011, 03:49
Bu taraftara Şampiyonluk yakışmıyor.. zaten şampiyonda olamazsınız bu şekilde..

Böyle söylüyorlardı bugün maçtan sonra ve ben cevap veremedim..

Eskiden en iyi en ateşli Taraftara sahiptik.. Ne oldu.. ne değişti...

61. dakikadan başka bişey bilmeyen taraftara 61. dakikada yenilen gol belkide anlamlı bir mesajdı. Peki bu mesajı bu taraftar alabilecekmi.. Hiç sanmıyorum.. Takımı gol yedikten sonra sevinmeye çalısan bir taraftarı yabancı birine nasıl anlatıbilirdik.. Gol yedik ama olsun .. 61 . dakikamız kutlu olsun...

evrents
23.01.2011, 08:34
Dün spikerin söylediğini duyunca hayal kırıklığına uğradım.Maça 15000 küsür seyirci gelmiş o stadın ful dolması gerekirdi.

Oruç
23.01.2011, 09:34
"Taraftar haklıdır" cümlesini kim icat etti çok merak ediyorum. (Herkes için söylemiyorum, adam gibi bu takıma destek veren de var stadda, görüyoruz). Adam "para mı verdim arkadaş överim de söverim de..." mantığına sahip, bu çok açık. Oyuncu/takım iyi oynadı mı oh kebap, yok işler biraz kötü gitti mi saldır bir yerlere, futbolcunu yuhala, takımı ptotesto et.

Bu mantığa sahip insanların Avni Aker'e sokulmaması için elimizden geleni yapmalıyız. Burak ya, adam ilk yarıda 9 tane gol atmış, o kadar katkı yapmış, takım lider, taraftar (!) oyuncusunu yuhalıyor. İki hafta sonra Burak gol attığında bir de utanmadan destekleyecekler, biliyorum. Böyle olmaz bu işler. Aynısını zamanında Engin'e de yaptınız.

Tamam kızıyoruz, puan kaybı yaşadık diye üzülüyoruz. Ama bu bize her şeyi yapma her şeyi söyleme hakkını veriyor mu ? Yapmayın Allah aşkına. Takım taraftarı ateşliyor, böyle bir şey olabilir mi ? Bir maç kazandırsın takımına taraftar, hiç bir şey yapmıyorsa otursun, sussun, her kafadan bir ses çıkmasın. Yok "para mı verdim" mantığındaysa eğer ne adam işinden olsun, ne de parasını kaybetsin. Git dükkanına ekmek paranı kazan, hem senin için iyi olur hem takımın için.

Çok kızgınım ben de, çok şey de söylemek istiyorum ama vakit destek olma vaktidir. Önümüzde 16 maç daha var ve hala puan farkıyla lideriz.

Not: En başta da söyledim, aklı başında taraftarları tenzih ederim.

My
23.01.2011, 10:18
Yeminlen ne 2. yarı oynanan futbola ne de alınan skora bu kadar üzülmedim. Bütün şevkimi kırdılar. İnanılmaz moralim bozuldu. Olur olur da bu kadarmı (çok afedersiniz) sığırlık olur ya. Futbolcuların desteğe en çok ihtiyaç duydukları anda taraftar takımına ihanet etti.

Sadık Bıyık
23.01.2011, 10:20
arkadaş üzerine basa basa tekrar aynı şeyi söylemek istiyorum.

acilen bir profosyonel taraftar birliği oluşturulmalı. hatta bunu klüp yapmalı. hatta her türübün için ve hatta bu adamlar paralı bu işi profosyonelce yapan maçtan önce 1 hafta boyunca tezahüratlara çalışan, olası durumlara karşı takımı nasıl motive etmeye yönelik hareketleri koordine eden bir birlik. bunun için gerekirse klüp bir bütçe oluşturmalı. her trübünde bunlar organize olmalılar. her trübünün amigolarıda bunlar olmalı. bunu kesin yapmalıyız

Mehdi
23.01.2011, 10:21
15bin küsürü duydunuz diye üzüldünüz öylemi?
Konuya başka bir açıdan yaklaşıyorum ve sizden bu konuda tamamen ayrılıyorum.
Dünkü maç keşke seyricisiz oynansaydı.

Eren Karaahmetoğlu
23.01.2011, 10:23
Bu konuda söylenecek bir şey kaldı mı? Dün son noktası Avni Aker'de yaşandı. Daha tartışmanın anlamı yok. Bu takım onlara rağmen şampiyon olacak. Takımı tek kale futbol oynayıp girdiği pozisyonlardan yararlanamayınca daha skor 1-1'ken ıslıklayanlara rağmen. Tribünde kendi taraftarımıza ana avrat sövenlere rağmen. Bir araya gelmeyi yıllardır beceremeyip ayrı telden çalanlara rağmen. Çekirdek çitlemekten başka tek bildikleri küfür etmek olanlara rağmen.

Şampiyon olacağız.

lutfu61
23.01.2011, 10:51
burağı ıslıklayan trabzonsporlu değildir, haindir!!!
taraftar o kadar aciz kaldıki, sanki okullar arası futbol müsabakasını izliyorlar...
maçın genelinde tek bir tezahürat dikkat çekti, "vur kır parçala bu maçı kazan" :)
bu nedir ya, yaratıcılık hiç mi yok

_SaMeT_
23.01.2011, 10:52
Tribünler birleşip,gruplar kavgalaşmayı bıraktıktan sonra;Takımımızı çekirdekçilerden arındırdıktan sonra bizim taraftar şampiyonluğu kesinlikle hakedecektir..Bunca şeye rağmen takımımızı kutlamamız gerektiğini düşünüyorum..Önlerinde bu kadar engel varken...Evet engel diyorum çünkü taraftar destek değil köstek oluyorlar..Bu takıma ciddi bir şekilde hasar veriyor....

Ömer Faruk61
23.01.2011, 10:58
Bu taraftar en önemli sınavları bir bir kaybediyor.Seyircisiz oynayalım maçları daha iyi.

bordo61
23.01.2011, 11:15
Bu başlıkta çok Tribün gurusu var.

Bize yazmak düşmez.

Tolunay Abdioğlu
23.01.2011, 11:20
Evet bu başlıkta çok tribün gurusu var.Çünkü,burda yazan birçok kişi tribüncülüğün ne olduğunu iyi biliyor.

O stadda bağıran 1500-2000 kişinin hakkının yendiği ortada.Yazık değil mi o insanlara?
Bazı insanlar çoluğunun,çocuğunun rıskından kesip tribüne gidip taraftarlık yapıyor.
Bazı insanlar da aldığı kombinesinin hakkını verircesine (!),90 dk oturuyor,ayağa kalkıp bağıran insanlara mani oluyor,takıma katkısı yadsınamaz oyuncumuzu oyundan çıkarken yuhalıyor.Buna da seyircilik diyorlar.

Yeter ya VAllah'i yeter.Televizyon karşısında kahroluyoruz resmen.Bari bir tempo tutun,alkışlama zahmetinde bulunun.

güvençelik
23.01.2011, 11:30
dünkü maçtaki seyirciyle şampiyon olunmaz...ALLAHINI SEVEN ADAM GİBİ BAĞIRSIN..şampiyonluk gidecek...
bundan sonraki maçlarda..bırakın gruplaşmayı ,delikanlı gibi takımı destekleyinde şampiyon olalım..diğer takımları kendimize güldürmeyelim ..

bordo61
23.01.2011, 11:31
Televizyon karşısında kahrolmak.

Bu da Tribün literatür'ünde yeni bir akım sanırım.

Neyse yine biz yazmayalım.

Her sene buna benzer başlıklar çıkıyor zati.

Tolunay Abdioğlu
23.01.2011, 11:40
Televizyon karşısında kahrolmak.

Bu da Tribün literatür'ünde yeni bir akım sanırım.

Neyse yine biz yazmayalım.

Her sene buna benzer başlıklar çıkıyor zati.

Başka yapıcağımız birşey yok.İstanbul'dan kalkıp her maç Trabzon'a gelicek maddi gücüm yok,imkanım da yok.Sizin adım hesabıyla gittiğiniz Avni Aker'i biz anca Televizyon'dan izliyoruz.Ayrıca Tribün Literatür'ü konusunda ahkam kesecek insan,benim mesajıma karşılık bu yazıları yazmaz.

Bizim senede 3-4 kez AŞK'ımızın yanına gittiğimiz yerde,siz senede 17 maç izliyorsunuz.Kıymetini bilin derim ben.

bordo61
23.01.2011, 11:49
Başka yapıcağımız birşey yok.İstanbul'dan kalkıp her maç Trabzon'a gelicek maddi gücüm yok,imkanım da yok.Sizin adım hesabıyla gittiğiniz Avni Aker'i biz anca Televizyon'dan izliyoruz.Ayrıca Tribün Literatür'ü konusunda ahkam kesecek insan,benim mesajıma karşılık bu yazıları yazmaz.

Bizim senede 3-4 kez AŞK'ımızın yanına gittiğimiz yerde,siz senede 17 maç izliyorsunuz.Kıymetini bilin derim ben.

Bu kadar iddialı olma derim ben sana. Bu şekilde cevap verirsen bir daha matematik kısmıyla da anlatabilirim.

Bu arada bravo size gerçek Taraftarlar.

Trabzon ve diğerleri tartışması yaparak çok süper şeyler yapıyorsunuz.

Takıma çok katkınız bulunuyor.

Bu tartışmalar bizi şampiyon yapacak.

------------

Asıl gerçek yorumuma gelirsek.

Şuanda bu başlıkta yanlış şeyler yapıyorsunuz , Bunları konuşmakla hiçbirşey değişmeyecek , sadece birbiribimizi kıracağız.

Mesela geçen sene bir sürü başlık açıldı , ne oldu Taraftar profili mi değişti.

Değişen bir şey yok , sadece enerjimizi birbirimizi yemekle harcamış olduk.

Tolunay Abdioğlu
23.01.2011, 11:53
Bu kadar iddialı olma derim ben sana. Bu şekilde cevap verirsen bir daha matematik kısmıyla da anlatabilirim.

Bu arada bravo size gerçek Taraftarlar.

Trabzon ve diğerleri tartışması yaparak çok süper şeyler yapıyorsunuz.

Takıma çok katkınız bulunuyor.

Bu tartışmalar bizi şampiyon yapacak.

------------

Asıl gerçek yorumuma gelirsek.

Şuanda bu başlıkta yanlış şeyler yapıyorsunuz , Bunları konuşmakla hiçbirşey değişmeyecek , sadece birbiribimizi kıracağız.

Mesela geçen sen bir sürü başlık açıldı , ne oldu Taraftar profili mi değişti.

Değişen bir şey yok , sadece enerjimizi birbirimizi yemekle harcamış olduk.

Aynı şeyleri düşünüyor da olabiliriz.Galiba da öyle. :D

Ama Maraton'da ki 300-400 kişiye yazılan yorumların çoğu haklıdır.Dünden beri izlediğim her spor programında,kendileri sayesinde,Trabzonspor'lu bütün taraftarları sözlerinin içine alarak yorum yapıyorlar.Doğal olarak da rahatsız oluyorum.Gırtlak patlatan insanların emeklerine yazık oluyor.Bunu yapan da o 300-400 kişilik kombinesine güvenen insanlar.Kombine aldıkları için,Dünya'yı kurtardıklarını zanneden insanlar var.Bu insanlarda gerçek Trabzonspor taraftarının öne çıkmasını engelliyor.

ilhan
23.01.2011, 11:54
Dün takımı ıslıklayan guruhu savunan mı var bu sayfalarda? Dün Burak yuhalandı yahu. Eleştiri buna. O sırada alkışlayanlarda olmuş. E bi zahmet o da oluversin.
*
Deşarj olmak için o stada gelen taraftar var. Kim bunu inkar edebilir? Fener taraftarı futbolcuyu ıslıklar diye "işte bunların taraftarlığı bu kadar" deriz. Ama maalesef bizde de o düşünceden taraftar vardır. Alın size en güzel örneği; maçtan çıkarken Burak'ı ıslıklayanlar!

Buradaki eleştiri Trabzon'daki taraftardan ziyade, işte böylesi taraftarlar için olmalı. Trabzon'daki taraftar ligde hiç ümidimiz yokkende o stadı doldurup bizleri "televizyon karşısında" mutlu etmiştir. Ama işte bir guruh var. Deşarj olmak için futbolcuyu ıslıklayan, küfür eden, yuhalayan guruh. Bknz. Geçen sene Kayserispor maçında Engin ve Yattara'yı yuhalamaları. Daha çok örneği vardır.

Burak Yılmaz gol attığında sevinmeye hakkı yok o ıslıklayanların. Zerre hakkı yok.
*
Takım lider, şampiyonluk yoluna baş koyduk diyoruz ama futbolcu ıslıklayan taraftar görüyoruz. Daha aşmamız gereken çok şey var. Bu sayfada "takımını desteklemek için Avni Aker'e gelen taraftarı herkes gibi TENZİH EDİYORUZ!".

Hasan Habip Özbay
23.01.2011, 11:56
kimse kusura bakmasın trabzonda taraftar sayısı stadın onda biri gerisi seyirci akıllı olma zamanı ayrıca burakı yuhlayanları kınar o harekete tepki veren taraftarıda kutlarım

Tolunay Abdioğlu
23.01.2011, 11:57
Dün takımı ıslıklayan guruhu savunan mı var bu sayfalarda? Dün Burak yuhalandı yahu. Eleştiri buna. O sırada alkışlayanlarda olmuş. E bi zahmet o da oluversin.
*
Deşarj olmak için o stada gelen taraftar var. Kim bunu inkar edebilir? Fener taraftarı futbolcuyu ıslıklar diye "işte bunların taraftarlığı bu kadar" deriz. Ama maalesef bizde de o düşünceden taraftar vardır. Alın size en güzel örneği; maçtan çıkarken Burak'ı ıslıklayanlar!

Buradaki eleştiri Trabzon'daki taraftardan ziyade, işte böylesi taraftarlar için olmalı. Trabzon'daki taraftar ligde hiç ümidimiz yokkende o stadı doldurup bizleri "televizyon karşısında" mutlu etmiştir. Ama işte bir guruh var. Deşarj olmak için futbolcuyu ıslıklayan, küfür eden, yuhalayan guruh. Bknz. Geçen sene Kayserispor maçında Engin ve Yattara'yı yuhalamaları. Daha çok örneği vardır.

Burak Yılmaz gol attığında sevinmeye hakkı yok o ıslıklayanların. Zerre hakkı yok.
*
Takım lider, şampiyonluk yoluna baş koyduk diyoruz ama futbolcu ıslıklayan taraftar görüyoruz. Daha aşmamız gereken çok şey var. Bu sayfada "takımını desteklemek için Avni Aker'e gelen taraftarı herkes gibi TENZİH EDİYORUZ!".

:alkış::alkış::alkış:

Kesinlikle öyle.Gerçi bu konu hakkında ne yazarsak yazalım.Yazdıklarımız ya,Trabzon'da ki taraftar ile İstanbul'da ki taraftarları ayırmak oluyor,ya da başka birşey.

İlhan abinin de dediği gibi,

Bu sayfada "takımını desteklemek için Avni Aker'e gelen taraftarı herkes gibi TENZİH EDİYORUZ!"

Kasım BEKTAŞ
23.01.2011, 11:59
maalesef bizim tribünler birleşmeyecek herkes kendince aga
ben toplu tezahürattan vazgeçtim
rakibi baskı altına almaktan da vazgeçtim
ya bari bizim takıma fren olmayın
ya bari bizim futbolcuların moralini bozmayın

kendinize hakim olamıyorsanız LÜTFEN STADA GİTMEYİN...

ünsalyılmaz
23.01.2011, 12:09
maç sonunda sarı-lacivert diye ankaragücüne tezahürat eden trabzonlu gençler ve onlara tepki veren maraton tribünü.. sonrasında yaşanan küfürlü sataşmalar ve kavga... ben öğrenciyim 20 yaşındayım 500 liraya harçlığımdan kesip kombine parası veriyorum ama birileri ellerini ceplerine atmadan gelip kendi taraftarına küfür ediyorlar.. yönetim bi an önce ya bunları toplayıp akıllarını başlarına almalarını söyleyecek ya da bu gruplara bilet konusunda yardım etmeyecek!! bu ne yaa 22bin kişilik stadta 15 bin taraftar var ve lideriz şampiyonluğa gidiyoruz.. bu taraftar neyi bekliyor anlamıyorum.. 90 dakika hiçbişey yapma ayağada kalkma yerinde alkış tut yeter bu bile fazla başka bi beklentimiz yok.. trabzondayım ama istanbuldaki taraftara hayranım.. 50 yaş üzeri şampiyonluk gören gözler oturmaya gelmişler hani çay-kahve söylesen hayır demeyecekler.. ben gencim ben heyecanlıyım ben şampiyonluk görmek istiyorum ben bağırmak doya doya takımımı sesim kısılıncaya kadar desteklemek istiyorum...YETER ARTIK!!!

Emirhan Uludüz
23.01.2011, 12:10
*

*

Onları savunanlarda onların içinde zaten.Hala şu Trabzonu nasıl savunurlar anlamıyorum..

Trabzon şehri Trabzonspor gibi bir takımı haketmiyor..

salihismet
23.01.2011, 12:11
Akil almaz goller kacirilinca, taraftardan tutunda yapilmasi planlanan stada kadar her seyi bir birine karistirtik, bu taraftar
profilinin degismesini bende istiyorum, mutlaka degismeli, fakat bu duruma bakipta yapilmasi planlanan stat kabasitesinin
sorgulanmasi dogru degildir.

Kaybedilen iki puana ragmen ben bu takimin sampiyon olacagina bugün daha cok inaniyorum, cünkü ikinci yariya futbol
olarak birinci yarida oynanan futbola yakin bir oyunla baslatik.

Kafama takilan birde Burak in yuhalanmasi olayidir, Burak in bugünkü haline gelebilmesi icin verilen emeklere saygisizlik yapiliyor,
Eger sampiyon olamazsak, ki ben buna hic ihtimal vermiyorum, bu gibi gereksiz seylerden olamayiz.

bordo61
23.01.2011, 12:13
Anlaşamıyacağımız belli.

Ama yinede son kez yazalım.

Bakın Canberk ne yazmış , Statda mıydı hayır.

Az önce SİLİNEN Burağı yuhlayan taraftarların Allah belasını versin konusunu açan tunganyan'ın bu olaydan mesajının silinerek kurtulmasını kendime yediremiyorum.

Burağı yuhlayanlar arasında bende vardım.
Adam bana ve binlerce taraftarımıza resmen hakaret ediyor.
Bunu çarçabuk silip ortadan kaldıracağımıza gereken cezai işlemi uygulasak daha mantıklı olmazmı.
Ben onu orda gördüm moralim bozuldu canım sıkıldı.
Yani anlayacağınız MESAJ YERİNE GİTTİ.
Bu ne rezillik yaa.
Bende Şimdi bir futbolcumuza ana avrat küfretsem siz hemen silseniz ceza almayacakmıyım yani.

Lütfen birisi cevap verebilirmi?
yoksa bordomavi@bordomavi.net e mail mi atayım.
Yapmam gerekeni söyleyin yeter...

Böyle binlerce çeşit insan var. Haliye Stadyumda da var.

Ne yapalım kimlik fotokobilerini alıp , Yuhlama potansiyeli olanlar stat'a giremez tabelası mı asalım.

Tribün atmosferi böyle bişey işte , anlamak istemediğiniz nokta da bu.

Bunların önüne geçemezsiniz.

İngiltereden bahsediyorsunuz. Adam maçtan çıkar , sonraki maça kadar hiç aklına bile gelmez belkide takımı.

Trabzonda öyle mi her m2 'de Trabzonspor konuşuluyor. Devlet dairelerinde bile.

Deplasmandaki Taraftarla , ev sahibi taraftarı karşılaştırmak ise tam bir yanlışın daniskası.

O konuyu karıştıran adamla zaten tartışacak birşey yok.

Bu da son yazım olsun.

Tolunay Abdioğlu
23.01.2011, 12:20
Zihniyet bu.

İlk yarı da sayısız emeği geçmiş bir futbolcuyu oyundan çıkarken yuhlamak övünç meselesi oluyorsa,o insanla tartışacak birşey yok demektir.Sadece yazıklar olsun denilebilir.

toksoy61
23.01.2011, 12:32
3 senedir kombinemi alıp stada gidiyorum. bağırıp çağıran bir insan değilim. öyle her tezahürata eşlik eden biride değilim. ama kendi takımıma ve kendi oyuncuma kesinlikle ne kadarda kötü olursa olsun olumsuz bir şey demem. gireni alkışlarım, çıkanı alkışlarım. stattaki herkesin taraftar gibi atlayıp zıplamasını bekleyemeyiz ama en azından kendi takımını, kendi oyuncusunu yuhlamasın, ıslıklamasın, hakemi etki altına alacak uğultuyu yapsın. yani bir nevi İngiltere deki gibi oyunun içinde olsun.

Dünkü maç bana 2 sene önceki Denizli-Konya maçlarını hatırlattı. aynı lakayt, ciddiyetsiz, asabi, moral bozucu ve sabırsız taraftar kitlesi tribündeydi. maça zahmet edip gelmeyenden tutun, maç başlamış hala daha yeni gelenler var. çekirdekçi oraya buraya koşuşturmaktan yoruluyor, tezahüratlara eşlik eden yok zaten, edenlere de enayi gözlüğü ile bakılıyor. "ben para verdim niye bağıracağım, beleşe girenler bağırsın" deniyor. ama en ufak bir hatada aleyhte tezahürata eşlik ediliyor. kendi oyuncumuza kendi takımımıza hakaret serbest.

buna rağmen taraftar grupları sonuna kadar takıma sahip çıkıyor, destekliyor keşke herkes onlar gibi olsa. bağırmasın çağırmasın ama yeterki olumsuzluklarda hakaret etmesin, yuhlamasın. herkese soruyorum bizim takımı siyah beyaz formayı giydirelim ve adını beşiktaş yapalım. bu takım iddia ediyorum bjk taraftarı ile en az 15 puan farkla şampiyon olur. o zaman demek ki bizim stadta bazı sorunlar var. bu sorunlar trabzon insanının ruhsal yapısından kaynaklanan sorunlar. bugün rakip taraftarlar; "ts bir iki olumsuz sonuç aldımı taraftarı kendi takımını batırır, onlar kendilerini bitirir" diyorlarsa demek bildikleri, gördükleri bir şeyler var.

bu tribün yapısının değişmesi lazım. 61 de gol yediğimizde yanımdaki eleman eyvah şampiyonluk gitti diye nerdeyse ağlıyacak. ama maç başından beri yaptığı tek şey çekirdek yemek ve sigara içmek. şunu eklemekte fayda var. avni aker tribününün eğitim kalitesi çok düşük. mantıklı, akıllı seyirci sayısı çok az. para verip kombine alan kendini kral sanıyor. orada oynayacak topçunun onun kölesi olduğunu sanıyor. kendisi efendi oluyor. istediğinide alamadımı kırbaçlamak istiyor kölesini, yapamayıncada yuhluyor, ıslıklıyor.

Tolunay Abdioğlu
23.01.2011, 12:39
3 senedir kombinemi alıp stada gidiyorum. bağırıp çağıran bir insan değilim. öyle her tezahürata eşlik eden biride değilim. ama kendi takımıma ve kendi oyuncuma kesinlikle ne kadarda kötü olursa olsun olumsuz bir şey demem. gireni alkışlarım, çıkanı alkışlarım. stattaki herkesin taraftar gibi atlayıp zıplamasını bekleyemeyiz ama en azından kendi takımını, kendi oyuncusunu yuhlamasın, ıslıklamasın, hakemi etki altına alacak uğultuyu yapsın. yani bir nevi İngiltere deki gibi oyunun içinde olsun.

Dünkü maç bana 2 sene önceki Denizli-Konya maçlarını hatırlattı. aynı lakayt, ciddiyetsiz, asabi, moral bozucu ve sabırsız taraftar kitlesi tribündeydi. maça zahmet edip gelmeyenden tutun, maç başlamış hala daha yeni gelenler var. çekirdekçi oraya buraya koşuşturmaktan yoruluyor, tezahüratlara eşlik eden yok zaten, edenlere de enayi gözlüğü ile bakılıyor. "ben para verdim niye bağıracağım, beleşe girenler bağırsın" deniyor. ama en ufak bir hatada aleyhte tezahürata eşlik ediliyor. kendi oyuncumuza kendi takımımıza hakaret serbest.

buna rağmen taraftar grupları sonuna kadar takıma sahip çıkıyor, destekliyor keşke herkes onlar gibi olsa. bağırmasın çağırmasın ama yeterki olumsuzluklarda hakaret etmesin, yuhlamasın. herkese soruyorum bizim takımı siyah beyaz formayı giydirelim ve adını beşiktaş yapalım. bu takım iddia ediyorum bjk taraftarı ile en az 15 puan farkla şampiyon olur. o zaman demek ki bizim stadta bazı sorunlar var. bu sorunlar trabzon insanının ruhsal yapısından kaynaklanan sorunlar. bugün rakip taraftarlar; "ts bir iki olumsuz sonuç aldımı taraftarı kendi takımını batırır, onlar kendilerini bitirir" diyorlarsa demek bildikleri, gördükleri bir şeyler var.

bu tribün yapısının değişmesi lazım. 61 de gol yediğimizde yanımdaki eleman eyvah şampiyonluk gitti diye nerdeyse ağlıyacak. ama maç başından beri yaptığı tek şey çekirdek yemek ve sigara içmek. şunu eklemekte fayda var. avni aker tribününün eğitim kalitesi çok düşük. mantıklı, akıllı seyirci sayısı çok az. para verip kombine alan kendini kral sanıyor. orada oynayacak topçunun onun kölesi olduğunu sanıyor. kendisi efendi oluyor. istediğinide alamadımı kırbaçlamak istiyor kölesini, yapamayıncada yuhluyor, ıslıklıyor.

Hay klavyene sağlık abicim.Anlatmak istediğim de tam olarak bu.

Sinan Ayaz
23.01.2011, 12:41
allah askına bizmi gelelim yaa istanbulda çıt çıkmazmı stadtan

Bilal Baştan
23.01.2011, 12:42
Bir gazetenin sitesinde beşiktaşlı taraftarın yorumu..

YORUMSUZ..

rıdvan erdem

23 Ocak 2011 12:12
ben beşiktaşlı olarak ,dün burak ın ıslıklanmasını yakıştıramadım ts taraftarına ,futbolcularınıza sahip çıkın.

.....
23.01.2011, 12:47
Burak'ın oyundan çıkarken taraftara bakması gözümün içinden gitmiyor. İçim acıdı yemin ederim.

Bu uşak yuhalanacak ne yaptı ve vicdansızlar ?

NOT: Bu sözüm yuhalayanlara.

Bir maç İstanbul'da , Bir maç Kocaelinde , Bir maç Sakarya'da , Ankara'da böyle böyle 17 haftaya yaysak aslında.

Avni Aker'deki yuhalayıcılar takımdan ayrı kalınca belki akılları başlarına gelir.

Alihan Ertürk
23.01.2011, 12:50
Maçları kesinlikle Olimpiyat'ta oynamalıyız.. Arada 1-2 maç ( Bursa maçı mesela ) Avni Aker'de olabilir.. Yoksa Trabzon'daki bazı taraftarlarımız (!) takıma zarar vermeye devam edecek, Şampiyonluk gidecek...

Emrullah
23.01.2011, 12:59
Avni Aker'deki sıkıntı taraftar guruplarından ziyade geriye kalanlarda. Taraftar gurupları istedikleri kadar yırtınsın maraton tribünü eşlik etmeyince ortaya güzel şeyler çıkmıyor. Taraftar guruplarında sorun yok mu elbette var. Tezahürat birliği yok. Birlik olmayınca zaten gönlü tezahürat yapmaya isteksiz olan taraftarlar bu sefer hiç tezahürat tapamaz hale geliyorlar.

Ben tezahürat yapmayanları eleştiriyorum ama yerden yere vurmuyorum. Ama bu olumlu yönde tezahürat yapmayanlar iş protestoya gelince en ön safta oluyorsa orada bir duracaksın. Benim ve bir çok taraftarımızın tepkisi buna. Sen kimin taraftarısın diye sorarlar adama.

Maçın başından sonuna kadar olumlu hiç bir katkın olmasın ama en ufak protestoda en ön saftasın. Bari orada da sus. Bu ne perhiz bu ne lahana turşusu.

Bu mevzu çok derin ve uzun mevzu. Bana göre taraftarlık anlayışı kökten değişmeli. Taraftar takımını bu kadar sevmemeli veya sever gibi yapmamalı. Ben en çok seviyorum diye her hakkı kendinde görmemeli. Hele hele kulüp çalışanlarına, futbolcularına..... her muameleyi mübah görmemeli.

Dün Burak çıkıp şunu dese:

"Tamam ben maçın hakkını veremedim ama Ey Trabzonspor taraftarı! Sen maçın hakkını verebildin mi de bana hesap soruyorsun?"

Ne cevap verebiliriz? Orada takımı yuhalayanlar kendine bu soruyu sormalı. Ha şu anlaşılmaşın. Maçın hakkını veren taraftar her türlü protestoya da hakkı vardır. Alkışlamazsın olur biter, yuhalamak da neyin nesi.

61_Hasan_69
23.01.2011, 13:02
Maç içinde bir kere ayağı kalkıp takım lehine bagırma ancak futbolcuyu yuhala oh ne güzel....
bence taraftar gruplarına yönetim destek vermesi lazım şu çekirdekçileride statdan uzaklaştırmamız lazım....Trabzonlu Gençler - Farozlular.....

Adem Erdoğan
23.01.2011, 13:02
Daha sezonun başında hemde maç bitmeden takımın en çok gol atan futbolcusunu ıslıklayan yuhalayan adam sezon sonuna doğru aynı durumda ne yapmaz ki.

Emrullah
23.01.2011, 13:08
Bu tribün yapısının değişmesi lazım. 61 de gol yediğimizde yanımdaki eleman eyvah şampiyonluk gitti diye nerdeyse ağlıyacak. Ama maç başından beri yaptığı tek şey çekirdek yemek ve sigara içmek. Şunu eklemekte fayda var. Avni Aker tribününün eğitim kalitesi çok düşük. mantıklı, akıllı seyirci sayısı çok az. Para verip kombine alan kendini kral sanıyor. Orada oynayacak topçunun onun kölesi olduğunu sanıyor. Kendisi efendi oluyor. İstediğinide alamadımı kırbaçlamak istiyor kölesini, yapamayıncada yuhluyor, ıslıklıyor.

Burada önemli noktalara temas edilmiş. Es geçilmemesi lazım. Yazılanlara birebir uyan nitelikte taraftarlarımız varsa tekrar tekrar okusun bunları.

Birde haddini bilememe durumu var. Bazı taraftarlarımız malesef haddini bilemiyor. Bu güne kadar belki de bir baltaya sap olamamış, hiç bir başarı elde edememiş birisi kalkıp anlamadığı mevzularda işin uzmanına ahkam kesiyor, bu işi beceremiyorsun diyor. İyi de sorarlar adama sen kimsin? Bu güne kadar ne gibi bir başarın var, nereden biliyorsun işin uzmanının hatalı olduğunu?

Bu tarz insanlar tribünlerde çok var. Her takımın tribünlerinde çok var. Sadece Trabzon'a has bir durum değil. Bu sayıyı ne kadar azaltırsak o kadar iyidir. Ki bana göre bu sayı azalıyor. Eskiden daha kötüydü, şimdiki taraftar profilimiz daha iyiye gidiyor. Hep olumsuz şeyleri konuşmak doğru değil. Bir de bardağın dolu tarafından bakmak lazım.

Murat Engin Akyüz
23.01.2011, 13:10
Dünyanın her yerinde,her takımda oturarak maç izleyen de vardır tezahürat ederek oyunun içinde olan da vardır.Bizde bu biraz dengesiz sadece.Tarftar grupları azınlıkta kalmalarının üstüne bir de bölünmüş durumdalar,her köşede birer avuç.En temel sorun aslında bu oluşumların birleşememesidir ki bu da bir türlü halledemediğimiz bir sorundur.Eğer bu birleşim gerçekleşirse ve "tek ses" halinde hareket edilirse o "çekirdekçi" dediğimiz kısım bence göze batmayacaktır ve o "tek ses" stada hakim olacaktır,ıslıklanmalar duyulmayacak,gol kaçırıldıktan sonraki homurdanmalar bastırılacak,takımı ateşleyici o "tek ses" duyulacaktır.(burda kastettiğim çekirdekçiler sadece yuhalamalara ve homurtulara katılanlar aslında yoksa herkes bağırmak zorunda değil tabi)
Bir de dikkatimi çeken bir şey oldu kupadaki Manisa maçında.Maratonun sağ alt tarafında(tvden bakınca sol taraf) bir taraftar gurubu vardı,tüm guruplarla organize hareket etti,gol yedikten sonra takımı ateşlediler vs...dünkü maçta o bölüm boştu.Acaba manisa maçı biletleri daha ucuz olduğundan mı gelebildi bu gurup bilemiyorum ama ben başkanın yerinde olsam o guruba her maç bedava bilet verirdim :) Yani benim dikkatimi onlar çekti,bilmiyorum stadta olanlar ne düşünür bununla ilgili.

robinhood61
23.01.2011, 13:16
belki de taraftar yüzünden şampiyon olamıyoruz kimbilir?

dakika 90 bursa 0-4 valencia ama bursa taraftarı çoşkulu topçularını alkışlıyor...bi düşünün biz şampiyonlar ligine kaldığımızda böyle bir durum olsa ne olur acaba? bi düşünün bakalım

.....
23.01.2011, 13:18
Ama burası Trabzon ve metrekare başına bir futbol otoritesi düşer.

Aynen Ömer abimizin dediği gibi. Futbolda anladığını zanneden onca insan var. Anlamıyorsan bari destek ol. Destek olmuyorsan sus be kardeşim. O çene biraz boş kalsın.

Hüseyin Çümen
23.01.2011, 13:20
dün burak çıkarken burağa yuh çeken küfür eden tüm taraftara çok ağır beddua ettim bende o çocuğun yüz ifadesi içimi parçaladı ne yapacağız bilemiyyorum avni aker elimizden alacak şampiyonluğu diye korkuyorum. Febe forumlarını okuyunca adamların en güvendiği şey şampiyonlukta avni aker maçları yazıktır adamlar haklı çıkıyor

My
23.01.2011, 13:35
Ne zaman tribünlerde homudanmalar, tepkiler başladı Selçuk'un bile eli ayağına karıştı. Futbolcuda insandır. Robot değil bunlar. Sen yaptığı yanlışa HOOUU! diye tepki vermeye başlarsan adam tepki görmeyeyim diye toptan, sorumluluktan kaçmaya başlar, tepki görücem diye stres yapmaya heyecan yapmaya endişe duymaya başlar. Beyin ayaklara hükmedemez. Bunu amatörde dahi futbol oynamış herkes bilir. Artık bu tribün olayına yönetimin bir el atması lazım. Elli çeşit taraftar grubu var. Her aklına esen bir grup kurmuş. Neredeyse her mahallenin grubu var. Olmuyor. Çözülmüyor işte. Yıllardır böyle. Jaja bir hareket yapıyor ki ben tv nin başından vay anam! diye ayağa kalkıyorum ama tribünde çıt yok yahu. Bir ara paslaşmalar felan dehşet iyi oynuyoruz top taca çıkıyor HOOUU! Yaa güzel bir organize atağın sonunda bir zahmet kıçını kaldır da bir alkışla, alkışlan tribünler inlesin, inlesin ki futbolcu motive olsun. Çok organize bir atak paslaşmalar topun üzerinden atlamalar falan felan derken pozisyona giriliyor auta çıkıyor; inanılmaz bir şey tribünlerde heyecan belirtisi yok. Futbolcularımız bunlardan çok olumsuz etkileniyor. Futbol bu yahu heyecan işi.

sarman61
23.01.2011, 13:47
Dün Burak a verilen tepki içimi acıttı. Şampiyon olamazsak neden olamayacağımızın cevabını öğrenmiş oldum.

ziyaretci
23.01.2011, 14:00
Avni Aker'deki sıkıntı taraftar guruplarından ziyade geriye kalanlarda. Taraftar gurupları istedikleri kadar yırtınsın maraton tribünü eşlik etmeyince ortaya güzel şeyler çıkmıyor. Taraftar guruplarında sorun yok mu elbette var. Tezahürat birliği yok. Birlik olmayınca zaten gönlü tezahürat yapmaya isteksiz olan taraftarlar bu sefer hiç tezahürat tapamaz hale geliyorlar.

Ben tezahürat yapmayanları eleştiriyorum ama yerden yere vurmuyorum. Ama bu olumlu yönde tezahürat yapmayanlar iş protestoya gelince en ön safta oluyorsa orada bir duracaksın. Benim ve bir çok taraftarımızın tepkisi buna. Sen kimin taraftarısın diye sorarlar adama.

Maçın başından sonuna kadar olumlu hiç bir katkın olmasın ama en ufak protestoda en ön saftasın. Bari orada da sus. Bu ne perhiz bu ne lahana turşusu.

Bu mevzu çok derin ve uzun mevzu. Bana göre taraftarlık anlayışı kökten değişmeli. Taraftar takımını bu kadar sevmemeli veya sever gibi yapmamalı. Ben en çok seviyorum diye her hakkı kendinde görmemeli. Hele hele kulüp çalışanlarına, futbolcularına..... her muameleyi mübah görmemeli.

Dün Burak çıkıp şunu dese:

"Tamam ben maçın hakkını veremedim ama Ey Trabzonspor taraftarı! Sen maçın hakkını verebildin mi de bana hesap soruyorsun?"

Ne cevap verebiliriz? Orada takımı yuhalayanlar kendine bu soruyu sormalı. Ha şu anlaşılmaşın. Maçın hakkını veren taraftar her türlü protestoya da hakkı vardır. Alkışlamazsın olur biter, yuhalamak da neyin nesi.

agzına saglı boyle bir baslık acsana

TAMAM BURAK MACIN HAKKINI VEREMEDİ EY YUHALAYANLAR SİZ MACIN HAKKINI VERDİNİZ Mİ NE YAPTINIZ..

hadi cocuklar stresi kaldıramadı 60 dan sonra 30 dk gibi koca bi sure olmasına ragmen topu ayaklarına doladılar..stres oldular.. peki biz bu stresi azalttıkmı... ugultu yerine destek wersek.. belkide karabuk gibi 85 de kendi kalesine gol atar karsı takım EGER KARSISINDA HEM TARAFTAR HEM FUTBOLCULAR OLARAK ISTAH DOLU OYUNCULAR GORUNCE

.... not: Tebrikler dunku o olaydan sonra SELCUK NEDEN TRABZONDAN gitsinki diyenler cevabını almıstır kesin... NEDEN KALSIN Kİ?

serdar avcı
23.01.2011, 14:19
Bu kadar grup olduğu sürece kimse trübünlerden tek ses beklemesin,birde bu brozekler trübünde otursun diye mi alındı,gene yanlış transfer.

ozturk
23.01.2011, 14:21
Her şey bir tarafa taraftar tezahuratta yapmıyor ki? ne biçim bir tribün kültürü(!) dür anlamak mümkün değil..

Gerçi dün futbolcularda da suç vardı. tüm suçu taraftara atmamak gerek..

Burak ise tam bir form düşüklüğü yaşıyor. son 2 maç çok kötü ama tabiiki ıslıklanmayı da haketmedi.

ben yinede ıslıklamanın o anki sinir ve stresten kaynaklandığını düşünüyorum

Ali Tunahan Güllü
23.01.2011, 14:22
Malesef şuana kadar ki çıkardığım sonuç;

Şampiyonluk için birlik-beraberlik olmak lazım demi geçen sezon bursanın puan kaybettiği maçlardan sonra bile anternmanlara toplanarak binlerce kişinin gittiğini dün gibi hatırlıyorum.
Biz malesef birlik olamıyoruz herkes kendi içinde 'kral'.
He bide şu Trabzonda olmayanların hiçbirşeyden anlamıyor gibi yorum yapan renkdaşlarımıda anlamıyorum bizde hayatımızda 10-15 maça gitmişizdir yahu bu kadar kızmaya gerek yok:)

Sadık Bıyık
23.01.2011, 14:29
şenol hocanın ilk geldiği zaman imza töreninde söylediği söz ;

" SABREDERSEK VE DESTEKLEMESİNİ BİLİRSEK BU TAKIM ESKİ BAŞARILI GÜNLERİNE GERİ DÖNECEKTİR"

size bir sır daha vereyim, acılar insanları olgunlaştırır. ikşnci yarının başında girmiş olduğumuz bu travma umarım bize olgunluk verir

omermk
23.01.2011, 14:43
Seyirci;
*Maça gelir amacı sadece hoş vakit geçirmektir
*Genelde maç esnasında yer içer pek heyecanlanmaz
*Kötü ftbol oynandığında sinirlenir verdiği paranın karşılığını alamadığını düşünür
*Hele bir de tuttuğu takım yenilmişse küfür eder, yuhalar
*Ayağa kalkmaz, kalkanı da oturun maç seyredemiyoruz diye uyarır (keni heyecanlanmadığı için heyecanşananları da anlayamaz)
*Önemli olan verdiği paranın karşılığını almasıdır. Onun için ha bir sinemaya gitmiş ha maça farkeden birşey yoktur
*Bir de bunların valilik tarafından zorla kombine verilenleri ile bazı bankalarla yüklü miktarda çalışan firmalar için verilen hediye kombineli olanları vardır ki onların maçla hi ama hiç alakaları yoktur.
*Bütün bu vurdumduymazlıklarına karşın her haltı bilip ukalalıkta sınır tanımazlar
*Takım kötü giderken homurdanırlar ne zamanki takım iyi giedr golleri sıralar o zaman onların da keyifleri yerine gelir.

Taraftar;
*Futboldan keyif alırlar ama önemli olan kendi takımlarıdır
*Yense de yenilse de hatta bir alt lige de düşse gönül verdikleri rengi desteklemeye devam ederler
*Takımın sadece iyi gününde değil kötü gününde de yanındadırlar.
*Takım kötü gittiğinde desteklerini arttırır takımın düşen moralini ayağa kaldırırlar. BU onlar için maçı seyretmekten daha önemlidir.
*Sadece ve sadece mücadele etmemeyi alışkanlık haline getirenm futbolcuyu protesto ederler onu da maç esnasında değil maç bittikten sonra yaparlar
*Takım kaybetse de tribüne çağırıp alkışlarla ki bir sonraki maça kadar takımın morali düzelebilsin

Bir de başka grup var ki her ikisine de girmiyor, onu hangi adda konumlandıracağımı bilemiyorum. Bu grup özelliklerini her iki gruptan da almakla birlikte onları ayıran en önemli özellik takımlarından ziyade üyesi oldukları grubu ön plana çıkarmaktır. Bu bir mahalle de olabilir bir başka platformda. Bulundukları grubun tezahüratları haricinde başka tezahüratlara eşlik etmezler, tribünde birlik olup takımlarını desteklemekten ziyade kendi gruplarının ön planda olması daha önemlidir.
Bizim staddaki kalabalık hangi tanıma uyuyor varın siz düşünün...
Kabul edin veya etmeyin bu takımın en büyük rakibi maalesef Avni Aker'deki topluluktur. BU takımı Trabzon'dan kimsenin koparmaya gücü de yetmez böyle birşeye gerek de yoktur ama bu takımı destekleyenleri değiştirmek-dönüştürmek mümkündür ve bu yönetimin en büyük görevidir. Maalesef kombine sayısı arttıkça tribün kalitesi yükseleceğine daha kötü bir hal aldı.
Dün de yazmıştım bu gerçekten içimden geçendir. Dün Burak'ı yuhalayan beyin özürlülerden biri sahaya girseydi de bir iki maç seyircisiz oynama cazası alsaydık. Emin olun çok çok daha iyi olur takımımız için...

İleli
23.01.2011, 14:59
allahtan 2.yarida derbileri trabzonda oynamiyoruz yoksa en kucuk olayda psikolojilerini bozar bizim taraftar futbolcularin...

murat karahasan
23.01.2011, 18:59
arkadaslar dıkkat edın hep trabzon dısındakıler yazıyor nerde trabzondakı taraftarlar yorum yapsınlar varsa sıkıntılarını anlatsınlar cozum uretelım cunku sampıyonluk trabzonun ıc saha maclarından gecer ordakı taraftarlar bunu bılmelı ona goren davranmalı orda taraftar maca agırlıguını koymazsa sampıyonluk hayal bunu unutmayın

cerebrum
23.01.2011, 19:01
allahtan 2.yarida derbileri trabzonda oynamiyoruz yoksa en kucuk olayda psikolojilerini bozar bizim taraftar futbolcularin...

ilk yarıdakşi derbileri nerde oynamıştık ta hepsini kazanmıştık acaba..
haksızlık yapmayaım lütfen..

hevesli
23.01.2011, 19:08
bu maçta ben çıldırdım televizyon başında.. orada olsam ben de bağırır çağırırdım. doğru mu? değil.

ama çok da seyircimize yüklenmeyelim..

Göktuğ Altuntaş
23.01.2011, 19:12
tabiki dısardakiler yazıyor trabzondakiler kulaklarını kapıyorda ondan orası her zaman aynı ve değişmez inanmıyorum bu kafayla bu seyirci profiliyle trabzonda olmaz

İlyas Özdemir
23.01.2011, 19:27
Trabzon kentinde taraftar sayısı seyirci sayısını geçtimi tribün sorunu kendiliğinden bitecektir ama bu şimdilik imkansız gibi gözüküyor

Hüseyin Gündoğdu
23.01.2011, 19:34
sadri şener akyazı stadı yapılana kadar maçlarımızı istanbul olimpiyat stadına alsın.
kombineleri getirin parasını alın desin. avni aker'i de gerekirse yıksın.
biz olimpiyatta trabzonsporumuzu şampiyon yapalım.
3 sene üst üste. ondan sonra akyazı'da ne olursa olsun.

cerebrum
23.01.2011, 20:06
Trabzon kentinde taraftar sayısı seyirci sayısını geçtimi tribün sorunu kendiliğinden bitecektir ama bu şimdilik imkansız gibi gözüküyor

ibb maçında resmi rakam kaçtı? 40.000 peki toplam kaç kişiydik 55-60 bin...
agücü maçı reesmi rakam 15000 olarak açıklandı.. aynı orantılamayı yaparsak maçta 20-22 bin kişi eder..

şimdi sözün özü işimize geldimi istanbuldaki maçlara 60 bin kişi gidiyoruz deyip trabzondaki taraftarımızı eleştiriyoruz..haksızlık yapmayalım orda her maça giden vefakar taraftarımız da var.. asıl sorun şehrin genel yapısı ile ilgilidir.. benim çözüm önerimse yeni bir anayışla ktü deki ünivlilere ulaşmaya çalışmaktır. sonuçta hepimiz biliriz üniv zamanı maddi kaygılar sorundur.. öğrencilere yönelik iyi bir kampanya genç ve dinamik bir taraftar kitlesini arttımamızı sağlar..

servet nuh
23.01.2011, 20:11
taraftarın Burak ı ıslıklaması çok çirkindir....
ama Burak bu takıma el frenidir,buda bir gerçek

krdnz
23.01.2011, 20:13
servet nuh,

Abi senin avatar başlığa cuk oturmuş :)

servet nuh
23.01.2011, 20:57
servet nuh,

Abi senin avatar başlığa cuk oturmuş :)
..o taraftar hakeme isyan ediyor,kendi takımına değil ...:)

Cafer Bulur
23.01.2011, 21:06
Avni akerle bu is yürümez.

Bu takim sampiyonluk görene kadar,en azindan sezon sonuna kadar tasinmalidir.

Korkarimki avni aker sampiyonlugumuza mani olacak,buna firsat verilmemeli.

Geri kalan maclarimizi Trabzon disinda oynamaliyiz,baska yolumuz yok.

SEDAT
23.01.2011, 21:15
- Şu sahaya bidaha traktör dalsa Allahım Yarabbim çok şeymi istiyorum !!!

Gökçebey
23.01.2011, 21:17
Yorumum kişisel değil, geneledir.

Hee hee.

Ömür Karadeniz
23.01.2011, 21:18
Trabzonda ikamet eden bir taraftar olarak yazılanları okuduktan sonra çok çok üzüldüm.Birkaç kendini bilmezin yaptığını tüm Trabzonlulara bağlamak yanlıştır.Ben bugün kimlen konuştuysam o yuhalayanlara tepki gösterildi.Kimse istanbullan burayı karşılastırmasın.Hele bazı arkadaşlar varki Trabzonu hayatında hiç görmemiş insanların ne durumda yaşadığından haberi yok ama ahkam kesmede en önde.Tribünün boş olduğunuda ben kabul etmiyorum dün maçtaydım bir tek maratonun alt kısımların köşelerinde azcık boşluk vardı o kadar.Yuhalayanlara da zaten stad içinde gerekli tepki gösterildi.Kimse unutmasın bu insanlar yağmur şarıl şarıl yağarken açık tribünleri doldurmuş insanlardır.

SEDAT
23.01.2011, 21:18
- Taraftara lafım yok ama bu Stad'da bir değişik hava var çözemediğim , ne zaman havaya girsek olumsuz bir hava hemen Avni Akerde yerini alıyor ...

Ahmet Karadeniz
23.01.2011, 21:23
- Şu sahaya bidaha traktör dalsa Allahım Yarabbim çok şeymi istiyorum !!!

maç günü kar yagmasını beklemelisin:D

Ömür Karadeniz
23.01.2011, 21:23

Bende bunu demek istedim az önce tribünde eğitimli akıllı düşünen insan sayısı çok çok az.

Cafer Bulur
23.01.2011, 21:24
- Taraftara lafım yok ama bu Stad'da bir değişik hava var çözemediğim , ne zaman havaya girsek olumsuz bir hava hemen Avni Akerde yerini alıyor ...
Katiliyorum sedat,ben de avni akerde gizemli ama olumsuz bir hava seziyorum.

Imzam gerceklesmezse korkarim ki kac sampiyonluk ve büyük hayalller olacak.

Ne kaybettiysek avni akerde kaybettik,ben de artik o staddan iyice sogumaya basladim.

SEDAT
23.01.2011, 21:29
- Rakipler biliyorlarki biraz direndilermi taraftarın morali bozuluyor buda hemen takıma yansıyor...

kaan aydın
23.01.2011, 21:29

Sana katılıyorum.Çözemediğin hava ne biliyor musun?
Sürekli olumsuzu düşünen taraftarlarımız maalesef.Bu kadar kötü elektrik yayan bir tribün yoktur başka.Ee o zamanda Umut boş kaleye yollayamıyor topu.

Kimseyi kıskandığım yok fakat ismini zikretmek istemediğim bir kaç taraftar gurubu Trabzon'da olmuş olsaydı eminim 27 yıl beklemezdik.

serkansdkasma
23.01.2011, 21:34
Bir arkadaşın dediği gibi hee diyorum bende.Harbi saçmalamış bazı arkadaşlarımız yok olimpiyatta oynansın yok böyle yapılsın o kadar konuşacağına al bilet gel burdada destekle o zaman gırtlağımız patlarcasına bağırıyoruz biz burda ne yapalım bu kadar oluyor maratonda bağıran taraftar sayısı maksimum 500 , 500 kişi nasıl stada hükmetsin , bi kale arkası erdogdular başka çalıyo , trabzonlu gençler kafasına göre çalıyo , çılgınlar bitmiş zaten , maratondaki gruplarında sayısı yetersiz hükmetmek için yönetim istemediği sürece hiçbirşey yapamayız tüm grupları maratona vermeli aksi taktirde olmaz bu tamamen yönetimin suçudur.Sadri şenerin grupları kale arkasına kenarlara atmasının sonucu olmuştur.Sonuçta aziz yıldırımının kankası ondan öğreniyor endüstriyel futbolu bizede uygulamaya çalışıyor.neyse fazla konuştuk galiba

çorbanın değil , armanın peşindeyiz

Burçak
23.01.2011, 21:47
başlıkta yazılanların tamamını okumadım.
ama anladığım adarıyla Trabzondaki taraftarlar eleştirilmiş. Trabzonda maça giden arkadaşlarımız alınganlık yapmış gibi.
Trabzonda her maçta benimle birlikte maç izleyen arkadaşlarım siz neden üzerinize alınıyorsunuz eleştirileri?
Maratonda ada başka tribünlerde koyun gibi maç izleyenler alınsın üzerine.
eleştiriler haksız sayılmaz.
lider şampiyonluğa giden takımın statı full olmalı.
takımın tribünü değil tribğnğn takımı coşturduğu halde olmalı stat.
maraton ankaragücü maçında berbattı.
farozlular olmasa maratonda çıt çıkmayacak nerdeyse.
üst taraf tamamen yiyatro izler gibiydi. rezalet bi durum

bir diğer konuda takıma kızıp haydi ankaragücü at bitane daha akıllansınlar diyen sözde taraftarlara.
ne yapmaya çalışıyorsunuz anlamıyorum.
negatif değil pozitif enerji yayın etrafınızdakilere.
bu şekilde maç izleyecekseniz hiç gelmeyin vallahi daha iyi.

SADECETRABZON61
23.01.2011, 22:00
Taraftarımız yok Seyircimiz var açık tribünde sağda bulunan bir grup ismini Bilmiyorum çok destek veriyor kapalılarda öyle ama tüm stada yaymalıyız özellikle 2. yarı susuyor herkes.

selyas
23.01.2011, 22:28
Guruplar birleşmeli, sadece maçlar için de olsa birleşmeli... Duyun bu istanbuldan feryadımızı...
Ben BJK -TS maclarında carsının sovunu izlemekten mac izleyemiyorum...
Bizim neyimiz eksik arkadaslar...
Bizim fazlamız var, karadenizliyiz, inatçıyız, şampiyonluga daha fazla hasretiz, daha fazla isitiyoruz, daha fazla bagırmalıyız...
Bu taftar gurupları lutfen, otun biraya gelin, mac icin ortak bagırışlar bulun, stadın 4 tarafına yayılın, yine gurup gurup otorun ama tek seyi, aynı anda bagırın,
inanın TV basinda hiç bir sey gorunmuyor, (61 ve goller hariç)... 90 dakika, lutfen... Allah rızası için arkadaslar ...

GERONIMO35
23.01.2011, 22:42
Takim istanbulda oynasa sanki germac dolduracak Trabzondaki taraftara cok yukleniliyor bence istanbuldada olsa fark etmez oyle sebede bir inemli bir mac icin geldigi olimpiyati elbette doldurur 15 gunde bir otnasin bakalim hermac oyle olacak mi olimpiyata heryerden geldik hem
Bizim en buyuk dezavantajimiz organize buyuk bir taraftar grubumuzyn olmayisi Birbirinden kopuk kucuk gruplar var hepsi ayri telden caliyor Yoksa herstadda cekirdekciker tatminsizler var Ama tribunlere hakim bir buyuk gruplarida var Bizde yok

selyas
23.01.2011, 23:01
ben de onu diyorum işte, guruplar kucuk ve fazla.

SEDAT
23.01.2011, 23:06
- Fazla değil bir sezoncuk egolarımızdan sıyrılsak ölürmüyüz acaba...

İlyas Özdemir
23.01.2011, 23:12
bu sezon isteselerde birleşmezler her grubun çoğu kombineli ama kombinesizlerin büyük gruba katılım yapması lazım

nesta61
23.01.2011, 23:47
mesele istanbul trabzon deyil , mesele istanbuldaki taraftar takimina nekadar cok sahip cikiyor gosteriyor hissettiriyor , ama gel gorunki trabzondaki seyirci ttam bir fiyasko sag kenar bagriyo sol kenar baska telden caliyooo , orta bolumde yemekdeyiz jurisi gibi oturmus cit citliyor boyle taraftar olunmaz , burak yilmaz kariyenin zirvesinde bir mac sonunda yuhalaniyor bunlar kendini ne zannediyor hersey okadar kolaymi!!! okadar kolaysa cikin siz oynayin .. eskisehirin , bursa'nin seyircisi bizden kat kat daha iyiii , maraton tribunun goruntusu tam bir facia rezalettt! birlik beraberlik yok..

Gökçebey
23.01.2011, 23:54
Dedik ki, İstanbul'da maça gidenlerin çok büyük kısmı taraftar, seyirci değil. Trabzon'da malesef seyirci daha baskın. Fiziki şartlar yerinde olsa Trabzon'daki taraftar seyirciyi de bastırır.

ibrahim
24.01.2011, 00:01
Seyirci televizyon karsisinda oturarak maci izler, Taraftar tribünde ayakta izler. Biri maci sadece izler, digeri izlemez bile onun görevi bagirmaktir.

pascalli
24.01.2011, 00:24
Maça 5 dakika var bizim seyircimiz hala dışarda kendi aralarında sohbet ediyor... mübarekler sanki içerde film var da sinema'nın kapısının açılmasını bekliyorlar....İstanbul'da ise seyirci bir saat evvel giriyor tiribünlere.. gruplar maç başlayana kadar taraftara sloganları ezberletiyor..maç başlayıncada bütün tribünler onlara uymak zorunda kalıyor..biz bu kafayla ne slogan atabiliriz ne marş ezberleyebiliriz...ancak konuşuruz..

Kaan
24.01.2011, 00:29
En iyisi bu olaya seyirci kalmamak.. :cool:

el_conquistador
24.01.2011, 01:59
Yasadigim sehirin takimi, bir zamanlar 3. Lig'e kadar düsmüstü'de yine seyirci sayisi 30binden asagi inmedi...

İleli
24.01.2011, 04:19
ilk yarıdakşi derbileri nerde oynamıştık ta hepsini kazanmıştık acaba..
haksızlık yapmayaım lütfen..

ozaman daha sampiyonluktan bahsetmiyordu kimse, dogal olarak 2.yaridaki maclarda illa bi baski olacakti...
ben korkuyorum abi ayni 2 sene onceki gibi sampiyonlugu avni akerde vermekten korkuyorum 4 mac ustuste kazanamamistik kendi evimizde...
96da bile avni akerdeki van ve fb maclarini unutmadik...

Tolga
24.01.2011, 04:51
Mesela Olimpiyat Stadını doldurmaksa 5-6 maçta bir 60bin kişi gelir buna evet.Olimpiyattaki maça gelen şehirler benim çevremden bildiklerim şöyle (İstanbul-Kocaeli-Sakarya-Düzce-Bursa-Tekirdağ-Edirne-Eskişehir-Ankara) hatta stadda konuştuğum birkaç kişi Trabzon-Samsun ve Nevşehir'den geldiklerini söylediler.

Yani takım bu tarz bir performans sergilerken sadece benim çevremden böyle bir şehir listesi çıktı.Takımın maçları 1 sezon İstanbul'da oynanırsa her maç bence 30 bin kişi garanti.Çünkü Bursa-Kocaeli-Sakarya-Tekirdağ benim gözümde banko şehirler.13-14 milyonluk İstanbul'u koyduğumuz zaman işin içine tablo ortada.

Fakat mevzu bu değil.Benim "Gocaman" dediğim çekirdekçi amcalarım tribünlerde boy gösterirler ve takım gol atınca-61.dk-(kazanırsak) maç sonu 3'lüsünde ses ediyorlar.Ama 26 senelik bir ümitsizlik mevcut.

Fakat bu benim umrumda değil.Benim tek isteğim boş yere takımı heyecana-galeyana getiriyorlar.Takıma zarar veren bu.Yoksa öyle 90 dk bağırmışız çağırmışız birşey olmaz bence.

Herşeyin istediğimiz gibi olması ve bu işinde yoluna girmesi için herşeyde olduğu gibi düzenli başarı serisinin gelmesi gerekiyor bence.

Süleyman50
24.01.2011, 08:23
malesef Trabzondaki taraftarlarımız bu maçta yeterli değildi...

Ünal Er
24.01.2011, 09:48
Sayın arkadaşlar,
İstanbul da İstanbullu mu var zannediyorsunuz... İstanbul takımlarını tutan diğer şehirlerin insanları, adam Rizeli fb'yi tutuyor, kayserili gsyi tutuyor, en fazla sivaslı sonrada Trabzonlu var İstanbulda.
Memleketin %80 ni göçmüş dünyanın dört bir yanına...
Maçlar istanbulda olsa doldururmu? Doldurur %100...
İstanbuldaki takımların taraftar profili ile İstanbulda yaşayan Trabzonlu taraftar profilinde hiç bir fark yok...
Ancak maçlar Trabzonda oynanıyor ve de Trabzonda oynanacak...
Tezahurat , birlikte organize haraketler için yaş ortalamasının çekirdekciler seviyesinden lise üniversite seviyesine düşmesi gerekiyor.
İstanbulda her yaştan adam tezahurat yapıyor ama bizde ağır abiler bunu kendine yakıştıramıyor. Ama futbolcuya küfür etmek yuhalamak dedinmide bu abiler hemen devreye giriyor. Destek bizdeki gibi olmaz
Benim kendi fikrim; desteğin nasıl yapılması gerektiğinin tespitini yapıp bir A5 kağıda yazıp Trabzonda sürekli dağıtmak. İnsanlara sürekli okutmak.
Örnek.... Şut çekildikten sonra auta veya kornere giden toptan sonra tüm stadın takımı alkışlaması...

Burhan61
24.01.2011, 09:54
Taraftar konusunda Trabzon veya şehirdışı ayrımı yapılmasına karşıyım. Ayrım olsa olsa kendi egolarını yaşamaya gelen,deşarz olmaya gelenlerle, takımına destek olmaya,yanında olduğunu hissettirmeye gelenlerin farkıdır. Bu İstanbul'da da olsa var Ankara'da da. Şehir önemli değil. Bu tip insanlar her yerde.

Bursa süper kupa finalinde yanımdaki eleman genç biri 3-0 öndeyiz ben makaramı yapıyorum adam hala Umut'a Burak'a vs küfür edip duruyor. Dönüp diyorum ki,

-yahu 3-0 öndeyiz keyfini çıkarsana ne diye kendini hırpalayıp yoruyorsun

cevap belli,

-sana ne..

maalesef durum bu.

Ertan 51
24.01.2011, 10:21
'Seyirci' olmak mı? 'Taraftar' olmak mı?
İnsan olmak yeterli.

Gökçebey
24.01.2011, 10:28
Burada seyirci yok, herkes taraftar

Ünal Er
24.01.2011, 10:29
Burada seyirci yok, herkes taraftar

Syirci seyreden, taraftar destek veren... bence takımların seyirciye ihtiyacı yok

BEYTEKİN61
24.01.2011, 10:30
taraftar futbolcuları ateşlemeli. ben ankaragücü maçında 1-1 olduktan sonra öyle bir destek görmedim. böyle devam ederse kendi sahamızda başımız çok ağrıyacak... acilen taraftar organizasyonları yapmalı gruplar... takımı 90 dakika boyunca desteklemeli.

Külünkoğlu
24.01.2011, 10:35
Zaman bulabilirsem bu konuda yazacağım birşeyler. "seyirci" benim için hiçbirşey ifade etmiyor.

Gökçebey
24.01.2011, 10:36
Syirci seyreden, taraftar destek veren... bence takımların seyirciye ihtiyacı yok

Seyirciye de ihtiyaç var. Asıl mesele taraftarın seyircisi bastırabilmesi. Seyirci Burak çıkarken yuhalıyordu, taraftar alkışlıyordu. Malesef bastıramadık onları.

Badaloğlu
24.01.2011, 11:13
Yahu bırakın tribünlerdeki desteği ligin ilk yarısı bitmiş, devre arası olmuş, devre olalı 30 küsür gün olmuş, ilk yarının liderisin, traraftar olarak bırakın destek vermeyi insan futbolu özlemez mi? Trabzon'da tribünler boş!!! Bu nasıl iştir?

61. dakikada golü yiyoruz, maçın bitine uzatmalarla birlikte nerden bakarsan bak 35 dakika var, tribünler olarak sen bu maçta ağırlığını koymayacaksın da, ne zaman koyacaksın? Tamam takım kötü oynayabilir, Umut, Burak goller kaçırabilir hepside olabilir... Ama tribünler işte orada devreye girecek.İçerde oynayacağımız daha bir sürü maç var.Bu şekilde olan tribünlerin o maçlardan 3 puanla çıkmasına imkan yok!

Onlarında kötü oynamaya hakları yokmudur? Vardır elbet... Hangimiz iş yerinde her gün aynı performansta çalışabiliyoruz? Bazen oluyorki çalışmak bi,le gelmiyor insanın içinden... farzedinki bu maçta kötü oynadılar. İşte o anda devreye taraftar girecek, 12. adam görevini yapacak. Özellikle içerdeki maçlarda taraftar olarak artık tribünde olduğunuzu kendi futbolcularımız hissetmeli. Eğer bu baskıyı tribünler rakip takımlar için oluşturmayacaksa, içerdeki maçların anlamı ne?

Pozisyon gereği tribünler kaçan gollerden sonra anlık tepki verebilirler, ah, vah çekebilirler... Ama bunu maç sonuna kadar sür git edemezler. Deplasmanda kendi futbolcumuza küfür eden taraftarın verdiği hasar, bizim kendi futbolcumuzu kendi sahamızda ıslıkladığımızın verdiği hasarın yarısı bile değildir. Kendi sahamızda oyuncumuzu ıslıklamakla ancak onu bitiririz...

Burak oyundan çıkarken onu ıslıklayanlar yüzündeki acı tebessümü gördüler mi acaba? Bu takıma sahip çıkmayan, kendi futbolcusunu ıslıklayan, yuh çeken taraftara yazıklar olsun...

metehan
24.01.2011, 11:19
Son maçta yaşananlar aklıma bir arkadaşımın sözünü getirdi. "Bize tribünde oturacak 25.000 çekirdekçi lazım" demişti. Belki de taraftarın tamamı çekirdekçi olsa çok daha iyi olacak :)

leviathan_-1461
24.01.2011, 11:24
Son maçta yaşananlar aklıma bir arkadaşımın sözünü getirdi. "Bize tribünde oturacak 25.000 çekirdekçi lazım" demişti. Belki de taraftarın tamamı çekirdekçi olsa çok daha iyi olacak :)
Bende arkadaşına katılıyorum..Millet çekirdek yesin, aralarında muhabbet etsin, gol olunca sevinsin.. Yeterki ağızlarını her seferinde küfürle açmasınlar, yeterki futbolcuları rahat bıraksınlar..

Bu arada trabzon insanı futboldan anlar diyenlere selam olsun benden..

My
24.01.2011, 11:26
İhanet. Resmen ihanet. Adamların kötü gününde tutup kaldıracaklarına bi yüzlerine tükürmedikleri kaldı. Hala canım çok sıkkın. Bir de bu aptalca tepkiyi bire bir yaşamış futbolcunun halini düşünün. Puan kaybının moral bozukluğu bir dahaki haftaya hırs, disiplin olarak geri dönebilirdi fakat taraftarın futbolcusuna sırtını çevirmesi futbolcu açısından büyük moral/motivasyon kaybı. Bu sadece bu takıma değil hepimize ihanet.

UgurAk61
24.01.2011, 11:31
arkadaslar bu hafta bir puan kaybi oldu ve 1-1 oynadik
puan kaybettik olabilir barca bile puan kaybediyor!
olacak böyle seyler ama futbolcunu isliklamak ne demek ya
lideriz 5 puan fark var ne bu ya allahini seversen

benim teklif edecegim su BMN Istanbul bir organize baslatsin ve Trabzonsporumuzu istanbula geldimi krallar gibi agirlasin hele burakla umutu sevgi gösterisinde bulunsunlar ancak böyle sampiyon oluruz
lütfen birisi ilgilensin Istanbul temsilcisi lütfen

Külünkoğlu
24.01.2011, 11:43
- Trabzonspor taraftarını Trabzon'dakiler Trabzon dışındakiler diye ayırmanın mantıksızlığını,
- Trabzonspor'u destekleyenlerin ayrı bir kefeye koyulanların her fırsatta içinde Trabzon geçen her kelimeyi üzerine almasını,
- Gollerde bile ayağa kalkmayan seyirciyi,
- Üzerinde Trabzonspor ile alakalı numunelik hiçbir şey bulunmayan Kahverengi ceket ve gri pantol! ile maça gelen seyirci'yi,
- Birbirini bastırmak için tezahurat yapan grupların Trabzonspor taraftarına ne kadar acı verdiği anlamamalarını,
- Hüseyin Avni Aker'in dibindeki Ts Clup dururken, Emniyet ve ne kadar görevli varsa onların gözünün içine bak baka bu satışı yapan, Trabzonspor Kulübünün cebinden para çalan ve her daim orda bulunan korsan ürün satanlara karşı hiçbir hareketin senelerden beri olmayışını,
- Yüzbinlerce manidar düşündüren kafiyeli türkülerimize karşılık Avni Aker'de dilimize yapışacak özgün bestelerin çıkmayışını,

Ben anlayamıyorum... Ama kayıtsız kalmakta istemiyorum.

Her şeyde olduğu gibi tespitler şikayetler çoğaltılabilir. Mesele bütün bu olumsuzlukları nasıl bertaraf edebiliriz ?
Çözüm, çözüm, çözüm...

Çünkü bu sene çok başka bir sene...

ozturk
24.01.2011, 11:47
Bu taraftarla bu iş olmaz!

Ankaragücü maçı öncesi Sadri Şener haber61.net’de idi. Sitemliydi, üzgündü, kırgındı. Taraftarın Ankaragücü maçına olan ilgisizliği başkana çok dokunmuştu. Maça az bir süre kala Avni Aker’de kombineler hariç satışa sunulan altı bin biletten ancak binbeşyüz kadarı satılmıştı.

Başkan radyohaber61’de katıldığı canlı yayında da sık sık bu konudaki sitemini dile getirdi. En yakın rakibinden 5 puan önde şampiyonluğa giden Trabzonspor kendi sahasında tribünleri dolduramıyor. Akyazı’ya 40 bin kişilik stattan bahsedilen Trabzon’da 20 bin kişilik Avni Aker doldurulamıyor.

Trabzon’da bakkalda, manavda, kahvede, okulda, dolmuşta aklınıza gelen her yerde iki kişi bir araya gelince saatlerce Trabzonspor konuşulur. Kadro yapılır, hoca yorumlanır, oyuncular değerlendirilir velhasıl Trabzon’da her ortamda 24 saat Trabzonspor yaşanır. İyi de bu kadar futbolu sevenler Avni Aker’e niçin gelmez.

Eminim gelip sahada takımını desteklemeyenler maç sonrası Yattara niye çıkarıldı? Jaja niye çıkarılmadı? Brozekler niye oynamadı? Gibi konularda saatlerce konuşurlar. Anlaşılan bizim sevdiğimiz ne futbol, ne maç, ne de Trabzonspor, bizim sevdiğimiz eleştiri. Bizim sevdiğimiz konuşmak. Konuşurken birbirimizi dinlediğimizi de sanmıyorum. Hepimiz herkesten iyi biliyoruz ya.

Bir milyona yakın nüfusla 20 bin kişilik stadı dolduramayan taraftara şampiyonluk yakışmaz.

Gelelim maça. Ankaragücü maçını Trabzonspor takımı değil Trabzonspor taraftarı kaybetmiştir. Bu şartlarda alınan bir puan bile büyük başarıdır.

Düşünün şampiyonluğa oynayan takımın taraftarı en gözde yıldızlarından birini oyundan çıkarken yuhalıyor. Rakibini baskı altına alan takımına, yaratacağı ortamla destek sağlaması gerekirken kendince olumsuz bulduğu her pozisyonda tribünlerden garip homurtular yükseliyor. Gene bir yığın taraftar grubu, gene her grubun kendi söyleyip kendi duyduğu tezahürat.

Sonra da bağırıyoruz. “İşte taraftar, işte şampiyon”

Şampiyon adayı sahada, bu mu şampiyon taraftar.

İddia ediyorum aynı şartlardaki Ankaragücü maçını yarıştığımız herhangi bir rakibimiz oynasa maçı oyunculara bırakmaz taraftarı alırdı.

Sadri başkan bırakın satılmayan biletlere, boş koltuklara üzülmeyi. Ankaragücü maçını gördükten sonra, keşke diyorum 14 bin kombine de satılmamış olsaydı.

Trabzonspor'un şampiyonluk yolundaki en büyük rakibi kendisidir. Özellikle de Trabzondaki taraftarı.

http://www.haber61.net/author_article_detail.php?id=937

Mehmet Öztürk
24.01.2011, 11:48
Bize seyirci degil......TARAFTAR lazim.

destek olacak.....köstek degil

Burçak
24.01.2011, 11:50
Sadri başkan sitemlerinde sonuna kadar haklı kardeşim.
KOYUN gibi maç izleyenlere , haydi Ankaragücü bi gol daha at akıllansın diyen sözde Trabzonsporlulara kapak olsun bu söyledikleri. !

TSelif
24.01.2011, 11:56
Birbirleri ile yarışa giren 9999999 tane grup var.. acı ve tek gerçek bu
Bişey diyeceğim hepinize!

Maç sonunda aynı takıma sevdalı iki grubun küfürleşmesine .. ağıza alınmayacak kelimeler söylemelerine niye ses çıkarmıyorsunuz.

Biişey mi yapmak istiyorsunuz . Alın bu grupların başkanlarını tenha bir köşede temiz bir dövün .
Ayıptır puan kaybettik insanın sinirleri tepesinde bunlar düşmüşler bilmem ne yarışına..

Burda o gruplara ait herhangi bir üye varsa üzerine alınsın ve gitsin başkanlarını uyarsın. Rezil ettiniz ortalığı .... bitti

28TS61
24.01.2011, 11:56
61. dakikada gol yiyoruz, tribünler 61. dakika kutlama derdinde. takima moral versene ama yok olmaz. stada sirf 61. dakika icin geliyorlar resmen.

ozturk
24.01.2011, 11:57
- Trabzonspor taraftarını Trabzon'dakiler Trabzon dışındakiler diye ayırmanın mantıksızlığını,
- Trabzonspor'u destekleyenlerin ayrı bir kefeye koyulanların her fırsatta içinde Trabzon geçen her kelimeyi üzerine almasını,
- Üzerinde Trabzonspor ile alakalı numunelik hiçbir şey bulunmayan Kahverengi ceket ve gri pantol! ile maça gelen seyirci'yi,
- Birbirini bastırmak için tezahurat yapan grupların Trabzonspor taraftarına ne kadar acı verdiği anlamamalarını,
- Hüseyin Avni Aker'in dibindeki Ts Clup dururken, Emniyet ve ne kadar görevli varsa onların gözünün içine bak baka bu satışı yapan, Trabzonspor Kulübünün cebinden para çalan ve her daim orda bulunan korsan ürün satanlara karşı hiçbir hareketin senelerden beri olmayışını,
- Yüzbinlerce manidar düşündüren kafiyeli türkülerimize karşılık Avni Aker'de dilimize yapışacak özgün bestelerin çıkmayışını,

Her şeyde olduğu gibi tespitler şikayetler çoğaltılabilir. Mesele bütün bu olumsuzlukları nasıl bertaraf edebiliriz ?
Çözüm, çözüm, çözüm...

Genel olarak 30 yaşın üzerindeki bir taraftar profilimiz var avni akerde. nedendir bilmiyorum çoğu bağırmıyor, tezahurat yapmıyor..

Çözüm olarak bence;

1) Korsanla dah etkin mücadele
2)Kombinelerin taraftar gruplarınca alınması / aldırılması
3)Taraftar gruplarının birleşmesi (Çok zor ama imkansız değil.)
4)Yönetimin tribüne el atıp taraftar gruplarını desteklemesi, koltuk çıkması.

Nedense taraftar grupları yönetimden destek almayı gururlarına yediremiyor.

Yönetim gerekirse 400-500 kişiye bedava bilet ayırsın bu kişiler de gerçekten takımı deskteleyecek kişilere dağıtsın o biletleri

Taraftar gruplarının birlşemesi ile ilgili olarak ta;

Taraftar gruplarının birleşmemeye yanaşmaması ilginç.

Eğer çok küçük, etkinliği çok az da olsa iki taraftar grubu basının karşısına çıkıp "biz birleşiyoruz" açıklaması yaparsa bu domino etkisi yapabilir.

Eğer sorun lider kim olacak kavgasıysa her grubun liderlerinden oluşan bir "Yönetim kurulu" olur..Ve taraftarları bu grup yönetir..

Velhasılı en önemli nokta yönetimin taraftar gruplarına arka çıkması gerekir.

Alın size çözüm:)

metehan
24.01.2011, 11:57
İyi tarafından bakalım. Belki de ilk maçta olması bazılarının aklını başına alması, bu konunun gündem olması açısından bir fırsat olur. Bizim taraftardan değişmesini beklemek biraz iyimserlik olur ama olsun belki düşünüp ders alırlar.

Umarım kupada turu geçeriz, çeyrek finaldeki rakip de İBB veya Kasımpaşa olur. İstanbul'da bir rehabilitasyon iyi gelir takıma :)

MARVEL
24.01.2011, 11:59
Sadri başkan sitemlerinde sonuna kadar haklı kardeşim.
KOYUN gibi maç izleyenlere , haydi Ankaragücü bi gol daha at akıllansın diyen sözde Trabzonsporlulara kapak olsun bu söyledikleri. !

Evet buda var.. Rakip takımın golatmasını isteyen tafatarı ilkdefa gördüm bende.. Neymiş ders olsunmuş.. nedenmiş.. kendi istedişi kadro sahada değilmiş..

Rakip takım gol atsınmışta . TRabzonspora oh olsunmuş. Ders olsunmuş.. Beyimiz tatmin olsunmus...

Nasıl bir taraftar, nasılbir zihniyet anlamak mümkün değil..

TSelif
24.01.2011, 12:00
Bir de şu var.
Taraftar grupları yönetime gidiyor ve " bize maratonun ortasını ver hepimiz orda birleşelim parası ile ver " diyor ( Bunu bi başkanın ağzından duydum...
Ama yönetim .. " hayır biz orayı bilet ve kombine olarak satacağız"
Yani memurlara al dağıt paracıklar gelsin ...
Aferim size . Sonra demeç ver taraftar için ne güzel di mi !

BEYTEKİN61
24.01.2011, 12:01
kulüp acil olarak her maça bir kitapçık basmalı. nasıl tezahurat yapılır. maç 1-1 millet rahat rahat oturuyor. ben tv karşısında kendimi yiyorum... birkaç grubun sesi geliyordu. diğerleri otutup sinema izliyorlardı... gerekirse tüm doksan dakika ayakta kalalım... bir şampiyonluk için 10 yıl daha beklemeyelim...

leviathan_-1461
24.01.2011, 12:03

Çözüm, çözüm, çözüm...

Tirbünlerimizde her zaman olumsuzluklar vardı ama ne yazıkki bu olumsuzluklar son 2-3 senedir daha fazla artmış durumda..Bence bu statda konbinenin çok olmasından kaynaklanıyor..Konbine bir şekilde insanlıktan nasibini almamışların yaratıkların eline geçiyor..Kendi gelmese kendi gibi birini yolluyor maça..Eminim ki o zatı muhteremler biletli olsa maça gelmeye tenenzül bile etmezler..
Maçta öyle insanlara raslıyorumki birisi çıkıp yemin etse bu adam trabzonsporludur diye inanmam..Adamın yaptıklarıyla amaçladığı birbiriyle bu kadar çelişirmi...

ozturk
24.01.2011, 12:03
Bir de şu var.
Taraftar grupları yönetime gidiyor ve " bize maratonun ortasını ver hepimiz orda birleşelim parası ile ver " diyor ( Bunu bi başkanın ağzından duydum...
Ama yönetim .. " hayır biz orayı bilet ve kombine olarak satacağız"
Yani memurlara al dağıt paracıklar gelsin ...
Aferim size . Sonra demeç ver taraftar için ne güzel di mi !

Sorun biraz da bundan kaynaklanıyor.Maçta sadece kale arkalarından ses geliyor.Orta taraflar sus pus. Gerekli senkronizasyon da sağlanamıyor böylece.

Yönetimin anlayış değişikliğine gitmesi gerek bu konuda.Tarftar grupları muhakkak desteklenmeli.
Aksi takdirde böyle gelmiş böyle gider demeye devam ederiz.

l-m
24.01.2011, 12:04
Ben tv'de izlerken utanıyorum. Çözüm ne bilmiyorum ama Avni Aker'deki taraftarın etkisiz olduğunu düşünmüyorum. Aksine çok etkililer ve maalesef bu etki olumsuz yönde. Gerekli bilinçteki insan sayısı çok az, anlık reflekslerle hareket ediyorlar, bu hareket neye mal olur düşünmüyorlar, maçlara izlemek için değil deşarj olmak için gidiliyor.

Türkiye'de 2. lig maçlarında bile daha etkili destek sağlanıyor. Bu kadar farklı grup, bu kadar farklı ses, tezahürat akıl alır gibi değil. Kim, kime, neyi ispatlamaya çalışıyor?

Burak'ın oyundan çıkarken "bunlar ne yapıyor" dercesine gülüşü her şeyi anlatıyor aslında.
Ben şahsen orada yaşananlardan utanıyorum. Umarım buna sebep olanlar da bir gün utanır.

ozturk
24.01.2011, 12:06
Geçen gün birisi yazmıştı.
Maçın 40. dakikaları falan ..

1-0 öndeymişiz.

Tribünde birisi "Şu oynadığımız beyaz formalı rakip takım kim?" diye bir soru sormuş.

Bence kopma noktası burası.

Hani olayın koptuğu an derler ya..

leviathan_-1461
24.01.2011, 12:07
Birbirleri ile yarışa giren 9999999 tane grup var.. acı ve tek gerçek bu
Bişey diyeceğim hepinize!

Maç sonunda aynı takıma sevdalı iki grubun küfürleşmesine .. ağıza alınmayacak kelimeler söylemelerine niye ses çıkarmıyorsunuz.

Biişey mi yapmak istiyorsunuz . Alın bu grupların başkanlarını tenha bir köşede temiz bir dövün .
Ayıptır puan kaybettik insanın sinirleri tepesinde bunlar düşmüşler bilmem ne yarışına..

Burda o gruplara ait herhangi bir üye varsa üzerine alınsın ve gitsin başkanlarını uyarsın. Rezil ettiniz ortalığı .... bitti
O taraftar grupları öyle yada böyle takımını destekliyorlar..Futbolculara küfür etmiyorlar ya o da yeter..

metehan
24.01.2011, 12:08
Evet buda var.. Rakip takımın golatmasını isteyen tafatarı ilkdefa gördüm bende.. Neymiş ders olsunmuş.. nedenmiş.. kendi istedişi kadro sahada değilmiş...

Hocam, ilk defa mı gördünüz? Yaşlarımız yakın, benim ömrüm takıma kzıdığı için rakip takımın attığı golü alkışlayan TS taraftarını izlemekle geçti :)

Mucahid Erdogan
24.01.2011, 12:09
geçenlerde ligin başlarında bi maça gitmiştim maç başlıyalı 15-20 dk olmus yanımızdakı adam bıze soruyor mac basladımı hangısı bızım takım falan fılan

vivanet
24.01.2011, 12:10
Bir dahaki avni akerdeki maça kale arkalarındaki gruplar maratona gönderme için..MARATON ÇAY KAHVE..? şeklinde pankart asarsa çok şey değişir..

TSelif
24.01.2011, 12:10
Tabi destekliyorlar. Biri bordo diyor diğeri lay lay.
Onlar hep bir ağızdan tek tezahürat yapıp statı çoştursun bakalım.
İzliyorum maç içinde. Bir taraf bağırırken diğer tarafın başkanı eli ile sus işareti yapıyor ve başka bir tezahürat buluyor. Onları bastırmak için o da başka bir tezahürat yapıyor.
Ben de hangisine katılacağımı şaşırıyorum... anlayana !

S.DEMİRCİ
24.01.2011, 12:18
destek yok anladık ta( yalan yok anlamıyorum)
yuhlamak neyin nesi....
puan kaybınamı üzülelim..
sizinle aynı takımı tuttuğumuzamı üzülelim..!!!!!!!

TSelif
24.01.2011, 12:20
Bir grup gerizekalı Burak'ı yuhladı ama onu bastırmaya çalışan çoğunluk vardı. Ama ekrana başka türlü gelmiş anlaşılan .

Atalay
24.01.2011, 12:24
Vallahi maçı seyretmek üzere Tv'nin başına geçtiğimizde kameralar Maraton tribününü göstermeye başladı..

Tribünlerin boş halini görünce içim acıdı...

Hele maç başlayınca sinirleri yüklenmemiş robot gibi orada oturup sinema seyredenleri görünce sinir sistemim çöktü...

Birde üstüne krema tadında Dışarı alınan Burak'ı yuhlamaları ıslıklamaları küfür etmeleri kriz geçirmeme sebeb oldu...

Kimse cek cak yapmasın evelemesin gevelemesin..

İşi kombineye bilet fiyatlarına bağlamasın..

Tribün guruplarına indirgemesin..

Yahu insan şampiyonluk maçlarına gitmezmi..

Biz ta İstanbuldan o maçlara gidebilmek için aylar öncesinden plan yapıyoruz..

Ta istanbullaradan kombine alıyoruz..

Hadi maça geldin bir Ayağa kalk bir tezahurat yap hadi tezahurattan vazgeçtik bir haykır bir alkışla bir çoş çoştur...

Yok kardeşim bu işe birileri el atsın bu insanları hep beraber eğitelim öğretelim...

ozturk
24.01.2011, 12:36
Şenol Hoca'nın bu haftaki dersinden bir kesit:

Taraftar tepkisinden çok ani değişimleri var. Bu yönetimle ilgili, bizle ilgili, sizle ilgili. Takımı nereye koyduğumuz belli değil. Bir bakmışsınız oyuncuyu Messi’yi benzetiyorsunuz, bir bakmışsınız takımı Barcelona’ya benzetmişsiniz. Haddimizi bilelim. Yoksa yanlışa düşeriz. Dizileri çok izliyoruz. Öyle olmak isteyebiliriz ama dengeyi kuramazsanız mutsuz oluruz. Ani değişikliklerin sonucu bu. Değerimiz yükseliyor ama bir anda en tepeye çıkamayız. Bu dengeleri çok konuşmamak gerek. Kafaları karıştırmamak gerek. Övgüle de aynı şekildi. Bunu bekliyordum. Kimi yer vermiyor, kimi çok övüyor. Yakaladıklarında fırsatı değerlendiriyorlar. Bu bize zarar verir. Kapasitemiz belli, gücünü en iyi şekilde ortaya koymuş oyuncuyu yok etmeye yönelik yazılar, eleştiriler, hareketler yanlış.

----------------------

Soru: Ayak oyunları dediniz. Biraz açar mısınız?

Gazetelerde yazılıp çizilenler, imza atılıp atılmamış olması. Bunun gibi yönlendirmelere adlanılmamalı. Sahip çıkması gerek taraftar. Beşiktaş camiası takımına sahip çıkıyor ve tribünleri dolduruyorsa, bizim taraftarımız da daha fazlasını yapmalı. Ben her şeyi doğru yapmıyorum. Eksik yaptığımızda bizi tamamlayın. İyi yaparken beni översen ben rahatsız olurum. Param varken para veriyorsun. Param yokken para vermiyorsun?

Dersin tamamı:

http://www.haber61.net/news_detail.php?id=74440

My
24.01.2011, 12:50
Aslında normalde bu tip fikirleri benimsemem ama artık bu işe yönetimin çok ciddi bir şekilde el atması lazım diye düşünüyorum. Yönetim adam gibi birilerini bulup her türlü desteği verecek, bir nevi Trabzonspor'un tribündeki temsilcisi gibi olacak. Öyle bir şekilde bu organize edilme ki tribünlerde tek grup olmalı bu grubun temelini ise bilinçli heyecanlı taraftarlar oluşturmalı. Ben mesela BMN'nin tribünlerde bu anlamda olmasını çok isterdim. Aklıma artık yönetimin bu işe müdahale etmesinden başka bir şey gelmiyor. Tribünlerin bu ruhsuz halinin tribünleri her türlü etkilediğine inanıyorum. Taraftar sayısını bile etkilediğini düşünüyorum.

Oruç
24.01.2011, 12:54
Şenol Hoca'nın yaptığı son açıklamalardan gerekli dersleri çıkarmazsak eğer, şimdiden geçmiş olsun hepimize.

UtopyaTs
24.01.2011, 12:58
Ben de Sadri Şener'e katılıyorum bu maçı takım degil taraftar kaybetmiştir.Tabiki bu gorusumde maddi durumu olmadıgı için stada gidemeyenleri tenzih ederim.Bence stadı dolduracak maddi durumu iyi olan taraftar da var o ayrı bir konu.

Emre GÜRDAL
24.01.2011, 13:01
yönetim başta şunu bilmeli trabzon şehrinde c.tesi günü işte olan çok insan var buna önlem almalı c.tesi mac oluyosa federasyona başvuru yapıcaksın maçı saat 19 alacaksın başka o stad dolmaz ayrıca ben yönetimin yerınde olsam butun ilçelerden otobus kaldırım maç biletini 15 iken 20 yapar benzin parasını çıkartırım bu uygulamayı yaparım insanlar maca gelmek için uzak ilcelerden 10 lira yol parası 20 maç bileti yaptı 30 lıra bu trabzonda ki insanlar için çok para bence bunada çözüm bu şekilde saglanmalı maç bileti 20 lira yapıyosun bütün ilçelerden araba kalkrııyosun stadın doluyo....

Külünkoğlu
24.01.2011, 13:04
İnşallah bu olumsuzluklardan olumlu bir sonuç çıkar.

Zaman, ortalığı daha çok karıştırmanın benlikleri ön plana çıkarmanın zamanı değil.

Fedakarlık zamanı...

İşte o zaman sizin adınıza "taraftar" denir.

Bu zamanda yapılan fedekarlıklarda vicdanlarda yerini bulur asla unutulmaz.

Çözüm yine bizlerin elinde...

temel_yilmaz
24.01.2011, 13:07
Maç içinde maalesef ama maalesef bu görev amigodan çok ( yada her neyse sıfatı) çok oyuncuya düşüyor.Yani Engin'e tribün oyuncunun iki eline bakıyor bir hareket olsada ayağa kalksak diye buda çok yanlış .Belediye maçında doğu tribünüde olanlar bilir maç 1-1 iken Serkan bir pozisyonda ellerini tibüne kalkın der gibi yaptı sonra tribünler biraz alevlendi yani çok basite kaçmış olucam ama yine maalesef iş futbolcularımıza düşüyor.

Harun-61
24.01.2011, 13:08
hani klise olmus bir cümle var ya, "Trabzon halki futbolu cok iyi biliyor" diye...

bence bu kesinlikle yanlis, kendimizi kandiriyoruz.

.

.....
24.01.2011, 13:17
hani klise olmus bir cümle var ya, "Trabzon halki futbolu cok iyi biliyor" diye...

bence bu kesinlikle yanlis, kendimizi kandiriyoruz.

.

Çok iyi bildiğini zannediyor...

My
24.01.2011, 13:18
Şenol Güneş:

...Bu düşünceler değişmeli. Değişmezse ben değişeceğim. Çok kolay yıkılıyor. Oyuncu oynarken kafası takılıyor. Gol bekliyoruz, alsam mı almasam mı? Bu kadar müdahale olmaz. Trabzonspor taraftarının medyanın, yönetimin, hocanın yerini bilmesi gerek. Taraftar grupları ne yapmalıyız diye düşünmeli. Sorun çıkarmasınlar, kulübe yardımcı olsunlar. Takım üzerinde etkili olmaya çalışmak taraftarlık değildir. Bir yıldır yapılanma için uğraşıyoruz, şimdi yine konuştuğumuz konuya bak. Başka bir oyun var demek ki, ben bu oyunda olmam. Doğru olan buysa, hep birlikte tribünden küfür edelim. Sabırla desteklemelerini ve sevmeleri gerektiğini söyledim.

.....
24.01.2011, 13:21
Şenol Güneş:

...Bu düşünceler değişmeli. Değişmezse ben değişeceğim. Çok kolay yıkılıyor. Oyuncu oynarken kafası takılıyor. Gol bekliyoruz, alsam mı almasam mı? Bu kadar müdahale olmaz. Trabzonspor taraftarının medyanın, yönetimin, hocanın yerini bilmesi gerek. Taraftar grupları ne yapmalıyız diye düşünmeli. Sorun çıkarmasınlar, kulübe yardımcı olsunlar. Takım üzerinde etkili olmaya çalışmak taraftarlık değildir. Bir yıldır yapılanma için uğraşıyoruz, şimdi yine konuştuğumuz konuya bak. Başka bir oyun var demek ki, ben bu oyunda olmam. Doğru olan buysa, hep birlikte tribünden küfür edelim. Sabırla desteklemelerini ve sevmeleri gerektiğini söyledim.

Şenol Hocamız daha ne desin Allah aşkına.

Ama anlamamak için ısrar edenler var...

TSelif
24.01.2011, 13:23
Hadi ama arayın taraftar gruplarının başkanlarını da el atın şu işe.:)
Stat dışında yanyana kolkola ama stat içinde iki düşman ... yalan mı adam kendi ağzı ile söyledi :)

magicyattara
24.01.2011, 13:24
yönetim başta şunu bilmeli trabzon şehrinde c.tesi günü işte olan çok insan var buna önlem almalı c.tesi mac oluyosa federasyona başvuru yapıcaksın maçı saat 19 alacaksın başka o stad dolmaz ayrıca ben yönetimin yerınde olsam butun ilçelerden otobus kaldırım maç biletini 15 iken 20 yapar benzin parasını çıkartırım bu uygulamayı yaparım insanlar maca gelmek için uzak ilcelerden 10 lira yol parası 20 maç bileti yaptı 30 lıra bu trabzonda ki insanlar için çok para bence bunada çözüm bu şekilde saglanmalı maç bileti 20 lira yapıyosun bütün ilçelerden araba kalkrııyosun stadın doluyo....

Okuduğum en mantıklı mesaj..

Sadri bey taraftara sitem edeceğine,cumartesi gündüze koyulan maçlara itiraz etsin..burda bas bas bağırdık;"cumartesi gündüz maça insanlar gelemez,stad boş kalır,maçlarda hava olmaz" diye ama pek itibar görmedi nedense..
Üstelik önümüzde bir sürü olumsuz cumartesi örneği varken..

Eminim ki içerde ki ilk maçımız yine bugün ve bu saate koyulacak..lig lideri uyduruk saatlerde oynarken,9 puan geride ki takım ve 21 puan geride ki takım prime time saatlerinde oynuyor..sonra futbolcudan,taraftardan konsantre bekle..
İşte ortaya böyle keçi boynuzu gibi bir maç çıkar ve puanları da kaybedersin..bu maç saat 7'de olsaydı bir koltuk bile boş kalmazdı..

Uzay Kaplan
24.01.2011, 13:27
Bu taraftar gruplari kendileri birlesmiyorsa. ozaman klüp bunlari maratonda birlikte oturtsunlar ve birtanede ortaya amigo koysun gruplarin sececegi bir amigo. eger bu uygulamaya uymayan gruplar varsada birdaha bilet verilmiycek densin. yani klüp isterse bunu yapabilir bence.

.....
24.01.2011, 13:29
Onu bunu bırakıp takıma bir organizasyon düzenlemek lazım.

Özellikle Burak'ın gönlünü almalıyız. Takımı çok üzdük.

http://www.trabzonspor.org.tr/Upload/Resimler/buyuk/6356-3O0A2J3L.jpg

Başlarını aşağı indirenlere sesleniyorum.

Gidip özür dileyin bu uşaklardan.....

TSelif
24.01.2011, 13:30
Olur mu yahu . Takım şampiyonluğa gidiyor. Sen kapatıp geleceksin maça saat 4 te. Evdeki sebinin rızkı 3 saat için kaybolmaz ya :)
"Not:Bizim patron bu sene cumartesi günü maç olduğunda fabrikayı saat 15:00 te tatil ediyor :D Herkes böyle değil ama !!!"

Ortalığı ayağa kaldırdılar burdan maç saatine itiraz ettiğimiz de.

Emre GÜRDAL
24.01.2011, 13:33
bide bana biri şunu açıklasın! avni akerde ankaragücü macı oynadık mac 1-1 bitti sarı lacivert diye bagırmanın anlamı nedir ben bir an sanki biz küme düşüyodukta ankaragücü bize puan verdi düşmektehn kurtulduk o yüzden bagırdılar bukadar saçma bir şey olamaz... ben kendi takımımı desteklerım mac bıeter üzülürüm yada sevinirim ama şampiyonluga giderken böle maclarad hele kendi evinde sarı-lacivert bagırmanın anlamını çok merak ediyorum...

Nytre
24.01.2011, 13:37
trabzon'daki maçta taraftar grupları maraton tribününü ayağa kaldırma mücadelesinden yenik düştüler !
bunun herkes farkında !
ama farkında olunması gerekilen bir taraf da şu ki ; maraton tribünü de diğer tribünlerdekiler gibi sahadaki tedirgin futboldan etkilenip resmen üzerlerine ölü toprağı serpilmiş haldeydiler.
1-0 değil , o maç 2-0 da olsa o tedirginlik devam edecekti .. ta ki maç sonuna kadar.

saha içindeki mücadelenin nasıl tribünlere yansıdığını gösteren bir örnekti a.gücü maçı.

takım taraftarı , taraftar takımı itiyor ... bu iki unsur etle tırnak gibidir ... birisi yoksa diğer olmaz.

İHSAN
bir takımın teknik direktörü, başkanı kendi taraftarından hal ağlıyor ise, orada bir sorun, ciddi bir sorun var demektir...

kendi kendimizi yıpratıyoruz yahu, ötesi var mı bunun? şampiyon olalım diye yırtınırken, bir yandan da olmamamız için var gücümüzle mücadele ediyoruz.

bu işte bir yanlışlık var...

her zaman söylenir, "hiç bir şey trabzonspor'dan büyük, üstün değildir. " bu kapsama taraftar da giriyor.

taraftar da takımdan önce gelmez... bu takıma sahip çıkacak taraftar her zaman bulunur kimse merak etmesin.

şampiyonluk için ne gerekiyorsa yapılmalıdır; başkan, hoca elinden geleni ardına koymamalı...

gerekiyorsa, dünyanın bir ucunda, eskimolar'ın stadında oynayalım...ya da istanbulda... önemli olan takımın başarısıdır. bizim izlememz önemli değil, böyle izleyeceksek...

Külünkoğlu
bide bana biri şunu açıklasın! avni akerde ankaragücü macı oynadık mac 1-1 bitti sarı lacivert diye bagırmanın anlamı nedir ben bir an sanki biz küme düşüyodukta ankaragücü bize puan verdi düşmektehn kurtulduk o yüzden bagırdılar bukadar saçma bir şey olamaz... ben kendi takımımı desteklerım mac bıeter üzülürüm yada sevinirim ama şampiyonluga giderken böle maclarad hele kendi evinde sarı-lacivert bagırmanın anlamını çok merak ediyorum...
Emre Ankaragücü taraftarı ile çok uzun yıllardan beri gelen bir dostluğumuz var. Geçmişte bir çok maçta gelip bizim tribunlerimizde bizimle beraber olmuşlardır. Bu durumu yadırmamak lazım. Eğer yadırgarsan Anadolu şehirlerinde "Bordo Mavi" tezahuratlarına sempati ile bakmamamız gerekir ki, bununda kimseye faydası olmaz. Dediğim gibi bu tezahurat birden bire çıkmış değil uzun yıllara dayanan dostluğun tezahuratıdır. Maçı kazansaydık bunun konusunu bile etmezdik. Hatta " ne güzel işte misafirperverlik gösterdik" de derdik.

Emre GÜRDAL
24.01.2011, 13:42
Olur mu yahu . Takım şampiyonluğa gidiyor. Sen kapatıp geleceksin maça saat 4 te. Evdeki sebinin rızkı 3 saat için kaybolmaz ya :)
"Not:Bizim patron bu sene cumartesi günü maç olduğunda fabrikayı saat 15:00 te tatil ediyor :D Herkes böyle değil ama !!!"

Ortalığı ayağa kaldırdılar burdan maç saatine itiraz ettiğimiz de.

elif abla demin akcaabata berberde traş olurken bu mevzu oldu.. dedim ki berber bariş abime maca geldinizmi bu hafta diye? abimde nasıl gelelim dükkanımı kapatlım dedi.. bend e evet şampiyonluga gidiyoruz kapatacksın dedim.. verdigi cvp şu: sadri şener 2 saatte 30 milyar alırken ben günde 50 lira alıyorum evime ekmek götürmem gerek nasıl geleyim dedi... ne cvp verilir buna?

Badaloğlu
24.01.2011, 13:44
elif abla demin akcaabata berberde traş olurken bu mevzu oldu.. dedim ki berber bariş abime maca geldinizmi bu hafta diye? abimde nasıl gelelim dükkanımı kapatlım dedi.. bend e evet şampiyonluga gidiyoruz kapatacksın dedim.. verdigi cvp şu: sadri şener 2 saatte 30 milyar alırken ben günde 50 lira alıyorum evime ekmek götürmem gerek nasıl geleyim dedi... ne cvp verilir buna?

O zaman tıraşa devam deseydin...

Emre GÜRDAL
24.01.2011, 13:46
Emre Ankaragücü taraftarı ile çok uzun yıllardan beri gelen bir dostluğumuz var. Geçmişte bir çok maçta gelip bizim tribunlerimizde bizimle beraber olmuşlardır. Bu durumu yadırmamak lazım. Eğer yadırgarsan Anadolu şehirlerinde "Bordo Mavi" tezahuratlarına sempati ile bakmamamız gerekir ki, bununda kimseye faydası olmaz. Dediğim gibi bu tezahurat birden bire çıkmış değil uzun yıllara dayanan dostluğun tezahuratıdır. Maçı kazansaydık bunun konusunu bile etmezdik. Hatta " ne güzel işte misafirperverlik gösterdik" de derdik.

özür dilerim abi bi an sarı laçivert diye bagırınca aklıma hayvanlar alemi geldi tekarr özür dilerim....

Nytre
24.01.2011, 13:50
bir yanılgımız var sanki. maraton ve kale arkaları neredeyse doluydu. doluluk oranı yarı yarıya ancak olan tribün ise kapalı tribünüydü.

leviathan_-1461
24.01.2011, 13:51
Okuduğum en mantıklı mesaj..

Sadri bey taraftara sitem edeceğine,cumartesi gündüze koyulan maçlara itiraz etsin..burda bas bas bağırdık;"cumartesi gündüz maça insanlar gelemez,stad boş kalır,maçlarda hava olmaz" diye ama pek itibar görmedi nedense..
Üstelik önümüzde bir sürü olumsuz cumartesi örneği varken..

Eminim ki içerde ki ilk maçımız yine bugün ve bu saate koyulacak..lig lideri uyduruk saatlerde oynarken,9 puan geride ki takım ve 21 puan geride ki takım prime time saatlerinde oynuyor..sonra futbolcudan,taraftardan konsantre bekle..
İşte ortaya böyle keçi boynuzu gibi bir maç çıkar ve puanları da kaybedersin..bu maç saat 7'de olsaydı bir koltuk bile boş kalmazdı..
Hocam başlıkta taraftarın maça ilgi göstermemesinden daha ötesi sorgulanıyor şuan..Mesele maç gelmemekten daha derin..Bir taraftarın sırf kendi dediği olmadı diye tutuğu takımın gol yemesini istemesi sorgulanıyor..

ozturk
24.01.2011, 13:51
O zaman tıraşa devam deseydin...

çççççççççççç

TSelif
24.01.2011, 13:53
bir yanılgımız var sanki. maraton ve kale arkaları neredeyse doluydu. doluluk oranı yarı yarıya ancak olan tribün ise kapalı tribünüydü.

Evet hani şu tabiri caiz ise kodomanların olduğu yer var ya .
Hani bordo mavi şampiyon TRABZON'un son kelimesini söylemek zorunda kalan tribün var ya .
Orası bu maçta tamamen boş idi :)
Nerde bu kodomanlar :)

Ertan 51
24.01.2011, 13:53

Valla şu fotoğrafı görünce içim cız etti,yazık yaa valla yazık.

Oruç
24.01.2011, 13:55
Hocam başlıkta taraftarın maça ilgi göstermemesinden daha ötesi sorgulanıyor şuan..Mesele maç gelmemekten daha derin..Bir taraftarın sırf kendi dediği olmadı diye tutuğu takımın gol yemesini istemesi sorgulanıyor..

Evet sorun -şu an için- stadın doluluk oranı yahut maç saati değil. Taraftarın takıma gereken desteği vermeyişi. Çok fazla negatif var tribünlerde. En azından ekran başında ben öyle hissediyorum.

BEYTEKİN61
24.01.2011, 13:57
Şenol Güneş''Gazeteler İstanbul takımlarının etkisinde kalacaktır. Onlar daima öndedir. Geride kalmalarında destek gelebilir. Eleştirirken desteklerler. Biz şampiyon olsak da gazetelerde onlardan daha geride kalırsınız. Bu tarafında durmuyorum ben. Tribüne gelen seyircimiz rakiplere baskı kurmak istiyorsa takımına sahip çıkmalı. İstanbul’da bunu yaptık centilmence. Gelince destekle. Başkasının fikirleriyle gelme bana. Sen aileden birisin. Böyle yaparsan bana zarar verirsin. Beni incitirsin'' takıma sahip çıkalım......

A.Gökhan AKIN
24.01.2011, 13:57
Şenol Hoca'nın bu açıklamalarından sonra Kendini taraftar sanıp Birilerini ıslaklamayı kendine görev edinen güruhun bir şeyler anlayabileceğini ummak çok büyük bir beklenti mi olur diye düşünürken buldum kendimi. Ya da Bu gürüh Bu açıklamalardan hiçbirşey anlar mı? Gayr-i ihtiyarı trabzonda doğan ve mecburi istikamet Trabzonsporlu olan bu zihniyete nasıl dur denilir ciddi bir tez konusu!!!!

ozturk
24.01.2011, 13:58

keşke girdikleri bir pozisyonu değerlendirselerdi..
ya da maçı kazandık havasına girmeselerdi.

Ertan 51
24.01.2011, 14:00
özür dilerim abi bi an sarı laçivert diye bagırınca aklıma hayvanlar alemi geldi tekarr özür dilerim....
Gelmesin Emre gelmesin,maç sonu Ümit Özat'ı dinledim helal olsun dedim.
Bulabilirsen bi bak Trabzonsporumuzdan nasıl bahsediyor,dostluk iyidir iyi.

KUTADGU
24.01.2011, 14:01
Çok çabuk bozuyoruz.

Tribündeki bir kısım taraftar takımı bozuyor. O bozulma sonrası burada ya da kalplerde ya da akıllarda Trabzondaki taraftar bozuluyor.

İşin ilginci birlik, beraberlik tek yumruk olgusu yapanlar ayrım yapmadan komple "Trabzondaki taraftara" yükleniyor.

Bu bir paradoks değil midir? Bence paradoksdur.

Şenol Hoca'nın dediği gibi "Oyuna gelmeyelim"...

BEYTEKİN61
24.01.2011, 14:03
Trabzondaki arkadaşlar bmn olarak bir organizasyon hazırlığı var mı acaba... takıma moral vermek lazım. onların yanında olduğumuzu göstermek lazım...

Emre GÜRDAL
24.01.2011, 14:04
Gelmesin Emre gelmesin,maç sonu Ümit Özat'ı dinledim helal olsun dedim.
Bulabilirsen bi bak Trabzonsporumuzdan nasıl bahsediyor,dostluk iyidir iyi.

hayvanlar aleminden kasır anadolu takımları degil istanbul takımlarından bahsettım orda...

BEYTEKİN61
24.01.2011, 14:06
Şenol Güneş:''Buradaki yetkimi ve etkimi biliyorum ve bunu kullanmak istiyorum. Kimseyle sorunumuz yok ve bu yarışa devam edeceğiz. Elbirliği içinde olacağız. Taraftar tepkisiz kalsın demiyorum. Anlık bizim de tepkilerimiz oluyor. Heyecan olacak. Ama bu zarar verici boyutta olmasın. Oyuncularımız iyi niyetli. Bu bilinsin.''

Ertan 51
24.01.2011, 14:13
hayvanlar aleminden kasır anadolu takımları degil istanbul takımlarından bahsettım orda...
Anladım anladım:)
Trabzondaymışın bmn bi gönül alsa zollu olur.

Travelair
24.01.2011, 14:17
Bir kişi çıkacak, tek tek tribündeki taraftarı eleştirecek. Küfür edeni, grupçuluk yapanı, despotçuluk yapanı, çekirdekçileri, tezahurat yapmayanı tek tek ifşa edecek. Yani politika yapmayacak, kötü olmayı göze alıp bunları kamuoyuyla paylaşıp bu yanlışları yapanların yüzüne vuracak. Sonra gerekli tedbirler alınıp bu zaaflara merhem bulunacak. Yani kısacası birisi bu işlerle uğraşacak ki bu işler bitsin. Yoksa 3 maymun oynayıp bilmiyorum ki neden böyle oluyor demek bir yöneticiye yakışmıyor

KUTADGU
24.01.2011, 14:20
Bir kişi çıkacak, tek tek tribündeki taraftarı eleştirecek. Küfür edeni, grupçuluk yapanı, despotçuluk yapanı, çekirdekçileri, tezahurat yapmayanı tek tek ifşa edecek. Yani politika yapmayacak, kötü olmayı göze alıp bunları kamuoyuyla paylaşıp bu yanlışları yapanların yüzüne vuracak. Sonra gerekli tedbirler alınıp bu zaaflara merhem bulunacak. Yani kısacası birisi bu işlerle uğraşacak ki bu işler bitsin. Yoksa 3 maymun oynayıp bilmiyorum ki neden böyle oluyor demek bir yöneticiye yakışmıyor

Akın Abi.
Mahmut Aksu bu tür girişimlerde bulunmadı mı sanıyorsun?
Her maç "Mahmut Aksu" özeline dakikalarca küfür edildi.
Sonra da o küfürleri edenlerin oluşturduğu kamuoyu ile "Mahmut Aksu" ismi yıpratıldı.
Mahmut Aksu'nun istifasını isteyenlerin ellerinde ne geçer akçe vardı? Hiç bir şey. Ama giden Mahmut Aksu oldu.

Demem o ki; Niyetin halis ama bu hareket ancak Ütopik bir Trabzon'da gerçek olur.

metehan
24.01.2011, 14:25
Bu sezon hep düştüğümüzde kalkmayı bildik. Yere düştüğünde orada kalıp ağlamaya başlayan bir çocuk gibi değil, hemen doğrulup üstünü başını temizleyip koşmaya devam eden bir çocuk gibiydik. Bu olayda da aynısını bu sefer taraftar olarak başaracağımızı düşünüyorum. Bu olumsuzluğu da hayra çevirmeyi başarabiliriz, daha önce de dediğim gibi erken olması belki de hayırlı olacak bizim için.

Travelair
24.01.2011, 14:29
Demek istediğim o ki bir kişi kötü olurken diğerleri de öğüt verecek destek verecek. Yani o "Kötü kişi" diyecek ki "Artık stadyumumuzda küfür edeni, kavga çıkaranı, grubunun menfaatini Trabzonspor'un menfaati üzerinde tutanları, çekirdeke gönül verenleri, tezahuratlara katılmayanları istemiyoruz"

Diğerleri de boş bırakmayacak, iyi polis misali "Evet bunlar çok yanlış bunları bitirmemiz lazım" diyerek taraftarı, camiayı o konuda, kötü alışkanlıklarını bırakma konusunda cesaretlendirecek, yönlendirecek, ayrıca gerekli idari tedbirleri alacak. Örneğin stad çevresinde çekirdek sattırmayacak. Gerçek taraftarı stadyuma çekmek için iyi futbolcular alacak, stad etrafında kampanyalar düzenleyecek, grupları toplayıp ya birleşirsiniz ya da size indirimli bilet yok, pankart asamazsınız vs diye her türlü o kötü adamın ardından destek olacak. Stad dolmuyor, kulübün birinci kişisi çıkıyor neden dolmuyor bilmiyorum diyor. Bunları yapıyor musunuz?

oguzhann
24.01.2011, 14:40
bir trabzonlu olarak yazıyorum bunları,herkes için de geçerli değil bu ama insanımız bazen gerçekten kafasız oluyor.takımın ligin üstünde bir futbolla şampiyonluğa yürüyor,sen korsan ürünle 61. dk ayağa kalkıp sonra bol bol sövmek için stada geliyorsun.ingiltere lig 2'de bile daha düzgün tribünler var.o toki başkanın galatasaray'ın yüzüne bazı gerçekleri çarptığı gibi biri çıkıp bunları tek tek söyleyecek,bu işin olur böyle gözüküyor.bir de "xler,yler" gibi taraftar grupları gerçekten birleşmeye mahkum.bunun önüne egolarıyla set çekenlerinde aklını başına alması şarttır.

ilhan
24.01.2011, 14:58
Bu ülkede tribüne "genelde" 2 şey için gidilir.

* Takımı desteklemek
* Deşarj olmak

Türkiye'de Beşiktaş'ın çarşısı bu yüzden bir adım öndedir. İngiltere'de L'pool ne kadar kötü olursa olsun taraftarıyla bir adım öndedir. İtalya'da Napoli, Roma, Lazio taraftarları bu anlamda bir adım öndedir. İspanya'da Sevilla, Bilbao taraftarları bu anlamda göze çarpar. Almanya'da bir çok takım taraftarı böyle...

Takımı desteklemek zor olmasa gerek. Tribün gruplarının fazlalığına aldırmıyorum. Hepsinin amacı takımı desteklemek değil mi? Madem doğru olan takımı desteklemek o zaman ortak bir noktada buluşulabilir diye düşünüyorum.
*
"Haftasonu giderim maça, 1-2 defa söverim, bağırırım, çağırırım deşarj olurum" diye düşünenlerde var bu ülkede. Sadece bizde değil, her takımda var. Ama böyle düşünenler kendini belli edememeli. Islıklayanlar olduğu kadar alkışlayanlarda elbette olmuştur. Olması gereken o şekildedir zaten. Ama neden alkış sesleri değil de "önce" ıslık sesleri duyuldu? O zaman önce alkışlamak gerekiyor.

Evet bu adamlar bu işten para kazanıyor, profesyoneller falan fıstık. Ama onlarda önce birer "insan" ve bu takımın "başarısı" için mücadele ediyorlar. Ben Burak Yılmaz'ı dönem dönem "orta yapmadığı için" eleştiren biriy-d-im. Ama acıdım adama. Gerçekten ayıptı. 20-25 kişi veya daha fazla kim ıslıkladıysa artık. Onlar Burak gol atınca sevinmesinler. Öyle bir hakları yok.

Puan kaybedeceğimiz başka maçlarda olabilir. İşte o sırada itici güç olması gereken bizleriz yani taraftar. Umarım bir daha yaşamayız böyle bir durumu. Üzücü ve yazarlara, medyaya malzeme veren şeyler bunlar. Yakalamış olduğumuz sinerjinin patlaması için zaten malzeme arıyor medya. Bu malzemeyi biz vermeyelim.

naimbektas6161
24.01.2011, 15:03

Kesinlikle katılıyorum özür dileyip, destek vermeliyiz.

Ömür Karadeniz
24.01.2011, 15:12
Arkadaşlar takımımızın antrenmanını ziyaret etsek güzel olur.Yokmu bir organizasyon.

TSezgin61
24.01.2011, 15:14
yönetim bir cakallik yapip, seneye kombine biletleri genc taraftarlarimiza vermenin yolunu aramali.

mesela maraton 9bin taraftar aliyorsa, lise son ögrencilerine, üniversite ögrencilerine indirimli vermeli bileti. kale arkalarinida taraftar guruplari aliyor zaten. geri kalan bagirmaya orta yas gurubu seref tribününe muhtac olsun...

böylece stad oturmaz...

ama ikinci yari yeni baslamisken gec olmadan somut adimlar atilmali. aslinda cok gec ama yinede.

BEYTEKİN61
24.01.2011, 15:16
takıma moral vermek için ziyaret etmekle alakalı bmn tarafından bir girişim var mı acaba?

Gökçebey
24.01.2011, 15:18
Şu an bir girişim yok. Zaten takım bugün, yarın İstanbul'a gidecek. Trabzon'a döndüklerinde değerlendirebiliriz.

sirincem
24.01.2011, 15:25
trabzonsporun gerçek taraftarı istanbulda ki trabzonsporlulardır bu biline..

magicyattara
24.01.2011, 15:26
Bir de herkes forma ve atkıyla maça getirilmeli..yahu adam kendisine tezahürat yapmayı yakıştıramıyor..çekiniyor yanındakinden..gömleğini giymiş maça gelmiş..ne olur yani forma ve atkıyla gelsen,biri bir şey mi söyleyecek..veya kalkıp tezahürata katılsan ne olur..

Yanımda bir doktor var,hemen ötesinde öğretmen bir arkadaş..doktor olan hiç bir tezahürata katılmıyor,katılmadığı gibi üzerinde forma-atkı vs yok..öğretmen olan formasını giymiş atkısını sallıyor,her tezahürata katılıyor mesela..insanlar kabuklarını kırmalı..
20 yaşında olup ağır abi hallerinde takılan kardeşlerimiz var tribünde..bağırıp destek vermiyor ama en ufak hatasında oyuncuya okkalı küfrü yapıştırmayı biliyorlar..

Bu iş bir günde düzelecek iş değil tabii ki..profilimiz bu maalesef..sadece Trabzon'da değil İstanbul'da da taraftarımız bu..

adem73
24.01.2011, 15:39
Aslında normalde bu tip fikirleri benimsemem ama artık bu işe yönetimin çok ciddi bir şekilde el atması lazım diye düşünüyorum. Yönetim adam gibi birilerini bulup her türlü desteği verecek, bir nevi Trabzonspor'un tribündeki temsilcisi gibi olacak. Öyle bir şekilde bu organize edilme ki tribünlerde tek grup olmalı bu grubun temelini ise bilinçli heyecanlı taraftarlar oluşturmalı. Ben mesela BMN'nin tribünlerde bu anlamda olmasını çok isterdim. Aklıma artık yönetimin bu işe müdahale etmesinden başka bir şey gelmiyor. Tribünlerin bu ruhsuz halinin tribünleri her türlü etkilediğine inanıyorum. Taraftar sayısını bile etkilediğini düşünüyorum.
taraftarlardan sorumlu bir yönetici olmasi gerek.iletisim acisindan.seyirci azligni mac saatine bagliyorum.bursa seyircisi bizim taraftar gibi olsa yüzde 1 milyon sampiyon olamazdi.gelip biz mi ta istanbul dan gelip destekleyelim.taraftar utandirdi bizleri eziklerden duyunca iyice kahroldum.catirdadiniz artik iflah olmazsiniz diyor.

apachi61
24.01.2011, 15:45
Bu işe tek çözüm şudur ; Tüm stada gelen taraftara 1 kg lık maç boyunca yetecek kadar çekirdek vermektir.
Çekirdekçiler kanayan bi yara misali önüne geçilcek gibi değil onlarıda bu sevdadan vazgeçiremiyoruz madem ya bu deveyi gütcez ya da bu diyarı terk etcez deyiminden yola çıkarak onlarla birlikte hareket etmek en mantıklı Neden mi?

Tek ses anca böyle oluruz biz acı ama gerçek yapcak başka bir çaremiz yok hiç olmazsa bu şekilde ne destek olurlar ne köstek olurlar ruh gibi davransınlar hiç olmazsa takımı baskı altına almasınlar

magicyattara
24.01.2011, 15:57
Bir kere Valiliğin her sene aldığı 5000 kombine olayından vazgeçilmeli..maça gelmeye niyeti olan memur arkadaşlar zaten parasını ödeyip kombinesini alıyor..bu dağıtılan 5 bin kombine maalesef,bu kombineyi almasa bilet alıp maça gelmeyecek adamlara dağıtılıyor..

Hevesi olan gelsin maçlara öncelikle..gençler özendirilsin maçlara gelmeye..çocuğun bilet almaya parası yok,kombinesi yok evde oturuyor,diğer taraftan sırf zoraki,kombine aldı diye gelip stadda sadece oturan tipler tribünleri dolduruyor..

Nüfusumuzun nerdeyse yüzde yetmişi 30 yaşın altında ama bu enerji Trabzonspor tribünlerine bir türlü yansımıyor..nerdeyse hepsi Lise ya da Üniversite öğrencisi olan bu çocukları tribünlere çekebilmeliyiz..bu enerjiden acilen faydalanmalıyız..

En önemlisi de bu çocukları yönlendirebilecek kapasitede,bir organizatör grup liderine teslim etmeliyiz tribün işini..

Emrullah
24.01.2011, 16:03
BMN'nin çok güzel bir sloganı var bilir misiniz?.

"HER ZAMAN ÖNCE TRABZONSPOR DİYECEKSİN!"

Çok seviyorum bu sloganı. Bence çok derin anlamlar içeriyor.

En büyük sıkıntımız "her zaman önce Trabzonspor diyememek."

Önce ben diyoruz sonra Trabzonspor.
Önce benim taraftar gurubum sonra Trabzonspor diyoruz.
Önce benim istediğim oyuncuların oynaması lazım, oynamıyorsa yenilsin Trabzonspor diyoruz.
Önce benim istediğim sloganlar, tezahüratlar yapılmalı, yapılmıyorsa banane Trabzonspor'dan diyoruz.

Uzar gider bu.........

"Her zaman önce Trabzonspor" demedikten sonra hiç bir mesafe kat edemeyiz.

leviathan_-1461
24.01.2011, 16:10
trabzonsporun gerçek taraftarı istanbulda ki trabzonsporlulardır bu biline..
Neye göre yaptın bu çıkarımı?..

Bera Algün
24.01.2011, 16:11
ibb maçındaki penaltı pozisyonun hemen hemen aynısını avni akerde yaşadık. hakemi baskı altına alsaydınız o düdük çalardı, Burak'ı yuhalayacaklarına hakemi yuhalasalardı çok şey değişirdi

KARAGOZLUM
24.01.2011, 16:27
Arkadaslar takim istanbula hareket etmeden once moral vermek icin havaalanindan ugurlayip destek versek nasil olur? Bence BJK ve FB maclarinin ikisini de mutlaka kazanmaliyiz. Bu maclari alirsak onumuzde kimse duramaz zaten. Kotu bir sonuc dusunmek bile istemiyorum. Su an futbolcularin morali belki bozuktur ozellikle Buragin. Ben avrupadayim gitme sansim yok. Bir organizasyon yapilsa nasil olur?? Kenetlenmemiz sart hep beraber.

Gunebakis gazetesindeki haberi size veriyorum futbolcular galibeyit sozu vermis iki maca da http://www.gunebakis.com.tr/haber.php?id=39501&t=Yemin_ettiler_

adem73
24.01.2011, 16:32
Arkadaslar takim istanbula hareket etmeden once moral vermek icin havaalanindan ugurlayip destek versek nasil olur? Bence BJK ve FB maclarinin ikisini de mutlaka kazanmaliyiz. Bu maclari alirsak onumuzde kimse duramaz zaten. Kotu bir sonuc dusunmek bile istemiyorum. Su an futbolcularin morali belki bozuktur ozellikle Buragin. Ben avrupadayim gitme sansim yok. Bir organizasyon yapilsa nasil olur?? Kenetlenmemiz sart hep beraber.

Gunebakis gazetesindeki haberi size veriyorum futbolcular galibeyit sozu vermis iki maca da http://www.gunebakis.com.tr/haber.php?id=39501&t=Yemin_ettiler_
ne zaman saat kacta geliyor takim.sabiha gökcen e gelirse orada olurum.

alihan_61
24.01.2011, 16:35
eskıden hakem avnı akerde sarı kart gosterdıgınde bıle nasıl bı tepkı gelırdı hakem kartı cıkarırken 2 kere dusunurdu..sımdı ise hıc baskı yok ya .ınanılır gıbı deıl..takım iç saha maclarını kazansa yuzde 80 sampıyonuz ve taraftar ayakta mac ızlemıo oturup tıyatro ızler gıbı cekırdek yıyo ya ınanılır gıbı deıl.

bence kasti bi taraftarı saha sokalım ceza alıp ya seyircisiz ya istanbulda oynalaım yine şampiyonuz ..

KARAGOZLUM
24.01.2011, 16:46
ne zaman saat kacta geliyor takim.sabiha gökcen e gelirse orada olurum.

Dostum hic haberim yok ki ...bilgisi olan arkadaslar yazsa iyi olur...Ataturk havalimanina gitmeyecekler mi?
Trabzondaki arkadaslar Trabzonda organizasyon yapip ugurlarsa nasil olur?
FB kupadan elendi adamlari cosku ile karsilayip moral verdi taraftarlari!

Erbay
24.01.2011, 17:04
Valla ahkam kestiğimi düşünürseniz baştan özür dileyeyim çünkü Avni Aker'de sadece 2 maç izleyebildim şu ana kadar :) İlki Apoel maçıydı. Maraton Özel denilen nasıl diyeyim garabet bir bölümde izlemiştim. Sağımdaki ve solumdaki bölümlerde tezahürat gayet iyiydi. Sadece bizim bölüm yani maratonun ortası sus pustu. Takım sahaya çıktığında çıkan sesi hala unutmuyorum, ilk maçımın olması etkisiyle.

İkinci maç da bu seneki 6-1'lik Sivas maçıydı. Maraton'un çatısı olmayınca çok daha sönük bir atmosfer vardı. Kale arkaları bile kaç gruba ayrılmıştı sayamamıştım. Herkes ayrı telden çalıyordu. Maratonda tezahürat yapan grubun uzağındaydım. Kendi çevremdeki taraftarlardan çıt çıkmıyordu. Ben de ayağa kalkıp bağırsam deli gözüyle bakacaklardı bana ben de bağıramadım arkadaş ne yapayım :) Yanımdaki bir abi resmen evde televizyon kumandasını almak için uzanmaya üşenen insan moduyla maç izliyordu. Çıt yok yahu. Takım sahaya çıktığında yemin ediyorum bir desibel ses artışı olmamıştı. Sap gibi oturmuştuk maç boyu afferdersiniz.

Bir de Olimpiyata gittim bu sene. Yıktık stadı. Ne ses kaldı ne de alkışlamaktan el. Hopladım, zıpladım, 3. golden sonra hiç tanımadığım bir abiyi yumrukladım. O maçtaki taraftarın organize olma sorunu vardı ama hiç değilse bağırınca tüm kafaların biranda bana çevrilmesi korkusunu yaşamamıştım.

Burak Aksoy
24.01.2011, 18:38

Bulacaksın o ıslıklayanları tek tek. Tutacaksın yakasından. Atacaksın futbolcuların önüne. Yalvartacaksın, özür dileteceksin.

Yok arkadaş, bir türlü taraftar olamadık.

İskender66
24.01.2011, 18:59

Bu fotoğraf insanın içini sızlatıyor. Protesto edenleri tekrar kınıyorum. Futbolcularımızı acilen ziyaret edip moral desteği vermemiz lazım. En yakın rakibimize 5 puan farkla lideriz. Boynumuzu eğecek birşey yok. Boynumuzu dik tutmamız lazım. O protestoyu yapanlar boynunu büksün, sizler değil.

Travelair
24.01.2011, 19:21
Yuhlamayı abartmayalım. Küçük bir grup Burak'ı yuhlamaya kalkmış ve çoğunluk tarafından cevabını almıştır. Kendimizi boş yere ezmeyelim. O fotoğraf da futbolcuların beraberlik karşısındaki üzüntülerini gösteriyor taraftarlar tarafından sözlü tacize uğramalarının üzüntüsünü değil. Abartmayalım. Kendi kendimizi kötülemeyelim. Hata varsa üstüne gidelim ama camiayı çıkarlarınca kullananların ve rakiplerimizin eline boş yere koz vermeyelim

The Legend
24.01.2011, 19:30
sorun taraftar gruplarında..nerde çokluk orda ..kluk hesabı.hepsi kaldırılsın daha iyi olur.

Ali Tunahan Güllü
24.01.2011, 19:45
Bir kere Valiliğin her sene aldığı 5000 kombine olayından vazgeçilmeli..maça gelmeye niyeti olan memur arkadaşlar zaten parasını ödeyip kombinesini alıyor..bu dağıtılan 5 bin kombine maalesef,bu kombineyi almasa bilet alıp maça gelmeyecek adamlara dağıtılıyor..

Hevesi olan gelsin maçlara öncelikle..gençler özendirilsin maçlara gelmeye..çocuğun bilet almaya parası yok,kombinesi yok evde oturuyor,diğer taraftan sırf zoraki,kombine aldı diye gelip stadda sadece oturan tipler tribünleri dolduruyor..

Nüfusumuzun nerdeyse yüzde yetmişi 30 yaşın altında ama bu enerji Trabzonspor tribünlerine bir türlü yansımıyor..nerdeyse hepsi Lise ya da Üniversite öğrencisi olan bu çocukları tribünlere çekebilmeliyiz..bu enerjiden acilen faydalanmalıyız..

En önemlisi de bu çocukları yönlendirebilecek kapasitede,bir organizatör grup liderine teslim etmeliyiz tribün işini..

Aynen öyle bu işi bilen birinin etrafında nasıl olursa ne şekilde olursa olsun toplanıp birlik olmak lazım.

inadına_Trabzon
24.01.2011, 22:08
Farzedelim ki Fenerbahçeye YENİLDİK.

Nasıl davranmalıyız ?

Stadtaki taraftarlarımız takımı tribüne çağırıp alkışlamalı.
Trabzona dönüştede moral için binlerce taraftar havaalanında karşılamalı.

Neden ?

Çünkü fark 4 . En avantajlı takımız. Yuhlamak,Küsmek başarı getirmez. Ama destek başarı getirir. Onlar dört gözle yenilince koltuk kırmamızı bekliyorlar. TUZAĞA DÜŞMEYELİM. Herkes çok puanlar kaybetcek. 4 puan fark büyük avantajdır. Fener hele puan kaybetmeye mahkum. Herzaman antalyadaki gibi mucize goller atamazlar.

Keleşoğlu
24.01.2011, 22:09
az önce kayseri maçını izledim. beğenmediğimiz kayseri seyircisinin anlık pozisyon tepkisini çok iyi buldum. tabi stadında etkisi var ama aleyhte bir pozisyonda çıkan o "uuuuu" sesinden etkilenmeyecek hakem yoktur.

pascalli
24.01.2011, 23:15
Arkadaşlar buradan taraftar gruplarına bir çağrım olacak..sizlerden ricam lütfen bir araya gelin ve maç başlamadan yarım saat önce maraton tribününün ortasına yerleşin..bırakın o bedavacı kombine sahiplerini sizi ordan kimse kaldıramaz..500 kişi orada olursanız bütün stadı ayağa kaldırırsınız...o uyuşuk herifleride kenarlara itikleyin hatta rakip tribünlerin altına kadar kovalayın.

Sadık Bıyık
24.01.2011, 23:17
Farzedelim ki Fenerbahçeye YENİLDİK.

Nasıl davranmalıyız ?

Stadtaki taraftarlarımız takımı tribüne çağırıp alkışlamalı.
Trabzona dönüştede moral için binlerce taraftar havaalanında karşılamalı.

Neden ?

Çünkü fark 4 . En avantajlı takımız. Yuhlamak,Küsmek başarı getirmez. Ama destek başarı getirir. Onlar dört gözle yenilince koltuk kırmamızı bekliyorlar. TUZAĞA DÜŞMEYELİM. Herkes çok puanlar kaybetcek. 4 puan fark büyük avantajdır. Fener hele puan kaybetmeye mahkum. Herzaman antalyadaki gibi mucize goller atamazlar.

aslında imzan herşeyi anlatıyor

SEDAT
24.01.2011, 23:18
- Bu grupların yüzünden şu tribün taraftar olamadı , ne diyeyim egosunu Trabzonsporun üstünde tutan herkesi Allaha havale ediyorum , varsa hakkımıda helal etmiyorum...

semihkilic61
24.01.2011, 23:23
birincisi renkdaşlar trabzona 40 bin kişilk stat çok fazla en fazla 25 bin kişilik olmalı imkan yok dolduramayız bütün takımlar karşımızda hakemler baskı altında daha ilk maçta penaltımız gitti ve en önemlisi bu kadar topluluklar bize karşıken az da olsa biizm taraftarımızda futbolcunun karşısında bu takım nasıl coşkulu maç oynayacak avni akerde biri bana izah etsin olacak iş değil 16 maç var ve hala en yakın rakibimize 5 puanlık fark varken futbolcularımızı demorolize ediyoruz inşallah yanılırım ama işimiz çok zor biz düşmanlığı önce kendi aramızda halletmemiz gerekiyor..

Vkgz
24.01.2011, 23:25
Malesef ligin en zayıf stadyum performansına sahibiz. 61. dakika şıvuyla olmuyor malesef bu işler. Tribün pek takım desteklemesini bilmiyor.

yyumehmet
24.01.2011, 23:29
Arkadaşlar sevgili renkdaşlar yapılanların farkındamısınız? traabzonspor üzerine oynanan oyunların sanki trabzonspor 10 maçtır kaybediyor havası yaratılmaya calısılıyo medyada buna tepkimiz olmayacakmı????

OZDEN61
24.01.2011, 23:31
seyirci diyince sessizce oturup çekirdek yiyerek maç izleyen ler anlaşılıyor,

taraftar diyince salya sümük küfreden ler anlaşılıyor.

biz bunun neresindeyiz...

Emirhan Yazıcı
24.01.2011, 23:33
Arkadaşlar sadece şunu biliyorum Trabzondakiler Seyirci Ama İSTANBUL tam bir taraftar