PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Okan Bayülgen'in Emenike (ve Afrikalı) Ayıbı

Kerimcan Yıldırım
12.01.2011, 13:23
Afrika'dan çıkıp daha iyi bir hayat umuduyla yollarda hayatını kaybeden insanların anısına hakaret etmiş.

Zaten sevmezdim iyice tiksindim adamdan. Bugün Emenike, yarın Yattara...

http://www.ntvmsnbc.com/id/25170492/

Kerimcan Yıldırım
12.01.2011, 13:27
Radikal gazetesinden Bener Onar'ın konuyla ilgili blog yazısı altta.

İşte Bener Onar’ın yazısı:

Her geçen gün üç adım geriye atlamada rekorlar kıran bir ülkede yaşamanın verdiği ızdırapla ilk kez bu kadar uzun bir blog yazısı yazıyorum.

Aşağıda linki var. Ceyhun Yılmaz, Okan Bayülgen’in programına konuk olmuş. Ekranda Ceyhun Y’nin Kardemir Karabüksporlu Emenike’yi konuk ettiği programın görüntüleri. Tam o sırada Okan B. son dönemde klasikleşen küstahlıklarından birini yapıyor: “Bu nedir hocam? Tekneyle gelen arkadaşlardan mı?”

Lafı evelemeye gevelemeye gerek yok: Okan B., televizyon kariyerinin en utanılacak programına imza atmıştır ve en kısa sürede Emenike’den ve ‘tekneyle gelenler’ diye aşağıladığı insanlardan özür dilemelidir (yetmez ama evet). Sadece derisinin rengi nedeniyle Emenike’yle dalga geçmesinin, kendisine ‘bu’ diye hitap etmesinin her hangi bir bahanesi olamaz. İnsan ticareti sadece Türkiye’nin değil tüm dünyanın içini burkan sarsıcı hikayelerle dolu bir meseledir. Bir TV şovuna malzeme edilemeyecek kadar üstünde hassasiyet gösterilmesi gereklidir.

Türk toplumunda “Bizde ırkçılık yoktur. Hele ki zencileri çok severiz” diye hakim bir görüş var. Zencileri severler çünkü onlara komik gelirler. Yabancı toplumlarda ‘ırkçı’ sayılan her türlü pisliği yaparlar ama bunun ne anlama geldiğini idrak edemezler. Ceyhun Y.’nin Okan B.’ye yanıtı da bu minvalde: “Bu Emmanuel Emenike. Emmanuel bu hale gelmiş düşün. Afrika kökenli bir abimiz. O kadar tatlı bir adam ki.” (Ceyhun Y.’ye ayrıca hatırlatmak lazım Emenike Nijeryalı. Afrika kökenli falan değil ‘has’ Afrikalı kendisi!)

Karabükspor taraftarı lütfen bu rezilliğin peşini bırakmayın. Sizler de yokluğu iyi bilirsiniz. Sefaletten, zorbalıktan kaçmak için daha iyi şartlarda yaşama hayalleriyle Okan B’nin göndermeye yaptığı o insanları en iyi siz anlarsınız. Maden altında göçükte kalanlarla, denizin ortasında dev dalgalarla boğuşanlar bir değil midir?

İki sezondur attığı gollerle yüzünüzü güldüren, günübirlik de olsa hayatın zorluklarını unutturan Emenike’nizi ve mültecileri yalnız bırakmayın.

Bu topraklarda hiç unutulmayacak olan Mususi’ye, Amokachi’ye, Uche’ye, Appiah’a, Nonda’ya, Iorfa’ya, Madida’ya, Kona’ya, Mosheu’ya, Kompela’ya, Coulibaly’ye de bu vesileyle selam olsun. O stüdyoyu bu ekip bassa diye hayal kurmadan da edemiyor insan…

Spor yazarlarına not: Siz de sessiz kalmayın ve köşenizde bir cümle de olsa Emenike’ye destek verin.

Yunus Emre SEYHAN
12.01.2011, 13:30
Bence Ard niyetli birşey yok. Zaten böyle niyeti olsa yayında söylemez. Espri türetmeye çalışınca böyle birşey cıktı ortaya.
Mizah yapamıyorsan, yapmayacaksın.

Melek
12.01.2011, 14:29
Canlı yayında sürekli yaptığı şeyler gündeme gelmek için.

Emrah Akcagöz
12.01.2011, 14:32
Boş insan espiri yapmaya çalışıyor ama beceremiyor..

bordo08
12.01.2011, 14:41
Espiri yapmakla insanlarla alay etmeyi birbirine karıştıran birisi şaşırmadım kendisinden beklenen davranışlar...

Mert67
12.01.2011, 14:49
Espri anlayışı birilerini aşağılamak.Tiksiniyorum bu adamdan.

Adem Erdoğan
12.01.2011, 14:58
Bu adamdan oldum olası nefret etmişimdir, sempatik bulanlara da anlam veremem hiç.

Bir O.B. klasiği olmuş.

Tangerine Dream
12.01.2011, 15:01
Emenike'nin geçimini sağlamak için futbol sahalarında akıttığı tere saygı duyuyorum.

Bu arada Bursasporlu eski futbolcu Mususi geçtiğimiz yıllarda vefat etmişti.

M.S.SOFU
12.01.2011, 15:11
okan b. dediğiniz adam entel takılan bildiğini zanneden kaşarlanmış bir televizyon şebeğidir.
hele ki komunist sosyalist v.s. gibi tiplemeler takınan bir insandır.

şu yaptığı ırkçılık ve ayrımcılıkla kendisinin ne kadar malak bir insan olduğu bir kez daha ortaya çıkmıştır.

insanarın hakim olamaladıkları ve seçemedikleri durumlarla medyaya alay malzemesi olması bu kişilerin o kanalın ayıbıdır.

Cengiz Çubukcu
12.01.2011, 15:15
Okan Bayülgeni sevmekle sevmemek arasında gidip gelen ve daha çok sevmekte karar kılan biri olarak çıkıp özür dilemesinin en azından ayıbını bir nebze örteceğini düşünüyorum...

Misina
12.01.2011, 15:18
Bu aptal adamı izleyenler olduğu müddetçe böylesine hakaretlerini normal karşılamak lazım

Muhammet*
12.01.2011, 15:34
İnci'nin ziyaretinden sonra kendine gelemedi.

Turgay Atalay
12.01.2011, 15:37
Espiri yeteneği olmayınca,saçlamış okancık. Keşke bir gemi de seni ve senin gibileri alıp götürse bu ülkeden ne güzel olurdu be okancık

Harun-61
12.01.2011, 15:45
Ahlaksiz herif, bu adamin bu ülke'de bu denli sveilmesi cok ilginc.

ApoCaN28
12.01.2011, 15:47
Her zaman yaptığı şey bu .

Emirhan Makul
12.01.2011, 15:52
Konu ile ilgili bir video var mı ? Okan Bayülgen böyle bir ayrımcıl cümle kuracak insan değildir. İzlemeden yazılan hiç birşeye inanmam.

Misina
12.01.2011, 15:59
Konu ile ilgili bir video var mı ? Okan Bayülgen böyle bir ayrımcıl cümle kuracak insan değildir. İzlemeden yazılan hiç birşeye inanmam.

http://www.ajansspor.com/video/v/20110110/emenike_icin_sok_sozler.html

cihatöztürk
12.01.2011, 16:00
Bu adamdan oldum olası nefret ederim zaten....

nasıl izliyor bunu gençler anlamış deyilim..

Tolunay Abdioğlu
12.01.2011, 16:12
Saçmalamak konusunda iktisas yapmış bir kişidir kendisi.

Bugün Emenike'ye söyler yarın Yattara'ya?

Programın seviyesi düşmüşmüş.Sanki seviye vardı programda.

Şöyle bir video paylaşayım.

ryrhC2ycUxs&feature=related

Emrullah
12.01.2011, 16:24
Bu programı izledim. Yahu ne var bunda abartacak şey anlamış değilim. Bizim medya durduk yere iş çıkartır, olmadık meseleden mesele üretirler. Hiçte öyle yazıldığı, çizildiği gibi olmadı olay. İşin enteresan tarafı programı izlemeyenler, izlemeden, anlamadan eleştiri yapıyorlar. Bu ancak bizim ülkemizde olur. Önce bir bak bakalım, ne demiş, nasıl demiş, büyütülecek birşey mi demiş.

Yıllardır Okan Bayülgen'in kimilerine göre seviyesiz bana göre ise TV'deki her yönüyle en izlenilebilir programını izliyorum. Okan'ı izlemeden, tanımadan fikir sahibi olmuş millet. Kaçımız acaba Okan'ın entellektüel birikime sahibiz, bırakın sahip olmayı kaçımız 10'da 1'i olabiliriz. Laf olsun diye yorum yapılıyor. Bu adam hem çok iyi bir fotograf sanatçısı, çok iyi bir yapımcı, aynı zamanda çok iyi bir televizyoncu. Konservatuar mezunu, tiyatro yapmış, sinemacı..........bir sürü üstün yetenekleri var.

İnsan biraz haddini bilmeli bence. Daha da önce bilgi sahibi olmadan önce fikir sahibi olmamalı. Bu adamın entellektüel birikimine sahip olmak için neler vermezdim ben ve benim gibi düşünen bir sürü insan da vardır.

Magazin basınından çok fazla nefret eden ve alakası olmayan birisi olarak Okan'ın magazin basınına karşı tavrını son derece yerinde ve olması gerektiği gibi buluyorum. O da nefret ediyor ve her fırsatta hadlerini bildiriyor. Magazin basınından beslenenlere de hadlerini bildiriyor. Bunları yapan birisine karşı elbette sempati beslemem normal.

Netice itibariyle Emenike ve ırkçılık konusunda verilen tepkiler hem anlamsız hem de abartılı, zorlama bir yorum olmuş. Bir insanı tanımadan, bilmeden o insan hakkında fikir sahabi olmak ta biz Türkler'e özgü bir şey olmuş.

Harun-61
12.01.2011, 16:43
Kaçımız acaba Okan'ın entellektüel birikime sahibiz, bırakın sahip olmayı kaçımız 10'da 1'i olabiliriz. Laf olsun diye yorum yapılıyor. Bu adam hem çok iyi bir fotograf sanatçısı, çok iyi bir yapımcı, aynı zamanda çok iyi bir televizyoncu. Konservatuar mezunu, tiyatro yapmış, sinemacı..........bir sürü üstün yetenekleri var.

istedigi kadar entellektüel olsun, adam edep'den mahrum...
bu yeter...!

ilhan
12.01.2011, 16:43
Sıkı bir Okan Bayülgen izleyicisi olsam tepki göstereceğim. Ama öyle esince izleyen biriyim. İzlerken gülerim, eğlenirim. Böylesi durumlarda zaten Okan'dan zerre haz etmeyenler, programını açıp bakma zahmetinde olmayanlar en çok tepkiyi gösterir. Adamın zaten işi budur. İnsanlarla dalga geçer, insanlarda onunla dalga geçer. Kendi programında dalga geçtiği kadar dalga geçildiği de oluyor. Ama dalga geçildiği durumlar izlemeyen için malzeme, dalga geçtiği durumlar izlemeyenler için tepki gösterilecek olaylar olarak yansıyor.

Yaptığı benzetme yanlış ve ayıp.

*
Mail atarak yakışmadığı, hoş olmadığını söylerim. Ciddiye alır ya da almaz. Umurumda değil. En azından göreceğinden eminim. Paylaşım sitelerinde veya forum portallarında konu hakkında yazıp deşarj olacağıma, mail atar deşarj olurum daha iyi..

Uzun lafın kısası; tepki gösteren arkadaşlar bir şekilde Okan Bayülgen'e tepki maili atarsa daha iyi olacaktır. Belki ilerde tekrarlamaz.

Emirhan Makul
12.01.2011, 16:49
http://www.ajansspor.com/video/v/20110110/emenike_icin_sok_sozler.html

Teşekkür ederim.

Konuşmanın 5 dakika öncesinden itibaren alınması böyle magazin haberi olarakda verilmemiş hali ile izlenmesi durumunda söylenilenlerin geri alınacağından eminim.

Okan bayülgeninde böyle bir düşünceye sahip olmayacağından eminim. Adamın pazartesi akşamları sosyal içerikli konuları konuştuğu programı izlemeyen insanlar böyle bir habere zaten sevmezdim kelimeleri ile bindiriyorlar.

Recep Alkan
12.01.2011, 16:50
Saçmalamak konusunda iktisas yapmış bir kişidir kendisi.

Bugün Emenike'ye söyler yarın Yattara'ya?

Programın seviyesi düşmüşmüş.Sanki seviye vardı programda.

Şöyle bir video paylaşayım.

ryrhC2ycUxs&feature=related

Bu videoyu arıyordum.

On numara kapak bir olay bu.

Yıllardır suratına söylemek istediğim yegane şeyi söyledi...

Oğuz ZEYTİN
12.01.2011, 17:36
Benzer bir olayın başrolünde ise Ali Atıf Bir var: http://bugun.com.tr/kose-yazisi/137803-rtuk-pascal-nouma-yi-engelle-makalesi.aspx

Hiç yorum yapmadan, Itır Esen'in cevabını da paylaşayım: http://www.haber1903.com/her-seyin-bir-bedeli-var_2_47397

Ne diyor Bjklilerin Itır Ablası: Her şeyin bedeli var!

Size bir şey söyleyeyim mi? Asıl tehlikeli olan -eski filmlerin hatrına- "Sayın" Esen'in yaptığıdır! Fanatizmin geldiği boyut budur. Sempati duyulan takıma bağlılık gözleri kör etmiş, sanatçı duyarlılığını arka plana atmıştır.

Ne demek "her şeyin bedeli var"? Keşke bir açıklaması olsa...

sakaryalı.61
12.01.2011, 20:27
istediği kadar okul okusun fırlamalığı kendisine düstur edinmiş biri için edep seviye ne olaki

Cengiz Çubukcu
14.01.2011, 09:56
bu konunun hiç tartışılmıyor oluşu da bizim açımızdan üzüntü veriyor olmalı...

Kerimcan Yıldırım
14.01.2011, 12:20
Haşmet Babaoğlu dün (bence) iyi bir yazı kaleme almış.

http://www.sabah.com.tr/Yazarlar/babaoglu/2011/01/13/okan_bir_durup_dusunsen_artik

Mesele Emenike ile sınırlı değil tabii, ama bu forum o tartışmanın yeri mi emin değilim.

Had bildirmeye kalkan çok oluyor malum :(

Tayfun
14.01.2011, 12:47
Medya maymunu sözü cuk diye oturuyor şu Okan'ın üzerine,en çok da ona yakışıyor ama !

Mert67
14.01.2011, 13:46
Yaptığı gafı kültürel birikimi ve sosyal içerikli program yapmasıyla savunulması ilginç olmuş.

fındıkoğlu
14.01.2011, 16:25
Kendisini zaten çok itici bulurum şu yorumlar bile ona karşı iltifat sayılır..

Özge
14.01.2011, 16:41
Bir yerde okumuştum.Sanırım özür dileyecekmiş.Önce konuş sonra özür dile ne güzel!

Bilâl ÇOBAN
14.01.2011, 16:50
Recep ivedik gibi hödükleri gişe rekortmeni yapan milletim. Siz düşürdünüz seviyeyi, alın size Okan Bayülgen. Tebrikler Okan.

Badaloğlu
14.01.2011, 19:01
Bu programı izledim. Yahu ne var bunda abartacak şey anlamış değilim. Bizim medya durduk yere iş çıkartır, olmadık meseleden mesele üretirler. Hiçte öyle yazıldığı, çizildiği gibi olmadı olay. İşin enteresan tarafı programı izlemeyenler, izlemeden, anlamadan eleştiri yapıyorlar. Bu ancak bizim ülkemizde olur. Önce bir bak bakalım, ne demiş, nasıl demiş, büyütülecek birşey mi demiş.

Yıllardır Okan Bayülgen'in kimilerine göre seviyesiz bana göre ise TV'deki her yönüyle en izlenilebilir programını izliyorum. Okan'ı izlemeden, tanımadan fikir sahibi olmuş millet. Kaçımız acaba Okan'ın entellektüel birikime sahibiz, bırakın sahip olmayı kaçımız 10'da 1'i olabiliriz. Laf olsun diye yorum yapılıyor. Bu adam hem çok iyi bir fotograf sanatçısı, çok iyi bir yapımcı, aynı zamanda çok iyi bir televizyoncu. Konservatuar mezunu, tiyatro yapmış, sinemacı..........bir sürü üstün yetenekleri var.

İnsan biraz haddini bilmeli bence. Daha da önce bilgi sahibi olmadan önce fikir sahibi olmamalı. Bu adamın entellektüel birikimine sahip olmak için neler vermezdim ben ve benim gibi düşünen bir sürü insan da vardır.

Magazin basınından çok fazla nefret eden ve alakası olmayan birisi olarak Okan'ın magazin basınına karşı tavrını son derece yerinde ve olması gerektiği gibi buluyorum. O da nefret ediyor ve her fırsatta hadlerini bildiriyor. Magazin basınından beslenenlere de hadlerini bildiriyor. Bunları yapan birisine karşı elbette sempati beslemem normal.

Netice itibariyle Emenike ve ırkçılık konusunda verilen tepkiler hem anlamsız hem de abartılı, zorlama bir yorum olmuş. Bir insanı tanımadan, bilmeden o insan hakkında fikir sahabi olmak ta biz Türkler'e özgü bir şey olmuş.

Emrullah, sana katılmıyorum kardeşim. O kadarda masum değil bu adamlar... Güner Ümit, Mehmet Ali Erbil ve Okan Bayülgen gibi tiplerin hepsinin bilinç altında bu tip ırkçılık durumları var. İnsanları aşağılamak onların ekmek parası...

Ayrıca Okan Bayülgen'le ilgili yazdığın bir çok özelliğin bir adamın ırkçı olmasına engel olacağını sanmıyorum, kardeşim.

Okan Bayülgen'i eleştirmek için entel bir birikime mi sahip olmamız gerekiyor? Madem bizde bu entel vaziyetler yok o zaman bu konuda Haşmet Babaoğlu 2 gündür yazı yazıyor, sanada tavsiye ederim.Birini yukarda kerim koymuş zaten... Diğerinide ben koyayım buraya, lütfen oku...

http://www.sabah.com.tr/Yazarlar/babaoglu/2011/01/14/nineme_gore_insanlar_arasindaki_ayrilik

IRKÇILIĞA HAYIR :mad::mad: Okan Bayülgen'i aslında mahkemeye vermek lazım...

Paksoy
14.01.2011, 19:05

katılıyorum.

Emrullah
14.01.2011, 20:13
Emrullah, sana katılmıyorum kardeşim. O kadarda masum değil bu adamlar... Güner Ümit, Mehmet Ali Erbil ve Okan Bayülgen gibi tiplerin hepsinin bilinç altında bu tip ırkçılık durumları var. İnsanları aşağılamak onların ekmek parası...

Ayrıca Okan Bayülgen'le ilgili yazdığın bir çok özelliğin bir adamın ırkçı olmasına engel olacağını sanmıyorum, kardeşim.

Okan Bayülgen'i eleştirmek için entel bir birikime mi sahip olmamız gerekiyor? Madem bizde bu entel vaziyetler yok o zaman bu konuda Haşmet Babaoğlu 2 gündür yazı yazıyor, sanada tavsiye ederim.Birini yukarda kerim koymuş zaten... Diğerinide ben koyayım buraya, lütfen oku...

http://www.sabah.com.tr/Yazarlar/babaoglu/2011/01/14/nineme_gore_insanlar_arasindaki_ayrilik

IRKÇILIĞA HAYIR :mad::mad: Okan Bayülgen'i aslında mahkemeye vermek lazım...

Abi benim anlatmak istediğim büyütülecek bir laf etmediği. Irkçılıkla alakalı bir laf etmedi. Sadece Ceyhun Yılmaz'a(CeyhunYılmaz'ın programından görüntüler gösterirken Emenike olan görüntüler vardı) "Bu kim abi. Tekneyle gelen arkadaşlardan mı?" dedi. Söylediği sadece bu. Maksadını aşan ifade diyebilirsiniz belki ama kesinlikle ırkçılıkla alakalı bir laf etmedi.

Okan Bayülgen'i sırf bu ırkçılık iddiaları yüzünden eleştirirseniz tabiki herhangi bir birikime sahip olmanıza gerek yok. Ki böyle bir şey söylese en çok ben eleştiririm. Irkçılara, kafatasçılara, üsten bakışçılara, kendini imtiyazlı görenlere, buranın sahibi biziz %99'unuz bizden olmasa yine bizim sözümüz geçer diyenlere alerjisi olan bir insanım. Ama adam zannedildiği gibi bir laf etmedi. Bunu söylemeye çalışıyorum.

Zaten eleştirenlerin büyük bir kısmı Okan Bayülgen'in ırkçılık iddialarıyla dillendirilen laflardan dolayı değil tipine gıcık oldukları için, ne bileyim bilmeden diğer seviyesiz programcılardan sandıkları için eleştiriyorlar. İşte ben buna karşıyım abi. Eleştirdiğimiz, yerden yere vurduğumuz insanı öncelikle tanımalıyız diye düşünüyorum.

Maksadım Okan Bayülgen'i savunmaktan ziyade millet olarak klasik hastalığımız olan, olayı anlamadan, kişileri tanımadan yapılan ağır eleştirilere serzenişte bulunmaktı. Yoksa birisini eleştirmek için illa onunla aynı seviyede olmak gerekmiyor tabi. Burada maksadını aşan cümle kurmuş olabilirim ama asıl anlatmak istediğim o değildi.

Uğurtan
14.01.2011, 20:38

Emrullah abi aynen altına imzamı atıyorum.

Eklenecek pek bir şey bırakmamışsın.

macuka
14.01.2011, 20:54
Okan Bayulgen e irkci yaftasini soyledigi iki kelime ile yapistirmak enteresan... Ne yani eski baskanimiz M.Ali Yilmaz dami irkci idi? (Ingiliz Zenci futbolcumuza "Yamyam" demisti)... Bir adama kacak demenin de irkcilikla alakasi ne onuda anlamadim ya...
Okan Bayulgen cok itici bir tiptir katilirim ama bir laf ile boyle entellektuel bir adam da irkci ilan edilmez diye dusunmeden de edemiyorum..

HIRCINBEY
14.01.2011, 21:41
Kimse yanlış anlamasın ama Bu adamı izleyenin aklına şaşıyorum. İzleyen ne için izliyor onuda anlamış değilim. Espri zenginlik eğlence akıcılık vs vs hiç bir şey yok.
Seviyesiz bir insan.