PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Teknik Direktör olmak için ne yapmak gerek ? | Nasıl Teknik direktör olunur ?

Alihan Ertürk
11.01.2011, 21:06
http://www.turkspor.net/images/news/senol_gunes_guzel.jpg

Gelecek planlarım arasına teknik direktörlük mesleğini de ekledim.. :) Yeni yeni araştırmaya başlıyorum '' Nasıl Teknik Direktör olunur ? '' sorusunu ve sizlerin de yardımlarını almak istedim.

Teknik direktör olmak için illa profosyonel futbolcu mu olmak gerekir daha önceden ? Yada başka bir şartı varmıdır ?

Başlıkta da belirttiğim gibi '' Nasıl teknik direktör olunur ? ''
Yardımlarınızı bekliyorum.. :)

Mehmet Ç.
11.01.2011, 21:16
Bende düsündüm.

Ama belirtmek'de fayda var. Türkiye'de büyük hoca yada üst liglerde takim calistirmak icin futbolcu kariyeri önemli.

Baska bir yol ise, yasadigin sehrin, sende bursa, mesela Bursaspo Kulübüne alt yapi hocaligi icin bas vurmalisin. Bu yol cok zor.

Kisacasi bizim icin zor :(

Bıyıklıoğlu
11.01.2011, 21:20
Morinho'nun yanılmıyorsam bununla ilgili bir sözü vardı :

İnsanların futbolculuk hayatı olmayan bir kişinin teknik direktör olamayacağının gündemde dolaşmasından sonra Morinho şimdi jokey olmak için önce at mı olmak gerekiyor demişti :)

Alihan Ertürk
11.01.2011, 21:21
Az önce bir sitede okudum en az 10 yıl futbol oynamak ve en az 1 kez (A) milli olmak gerekiyormuş teknik direktörlük için. Umarım doğru değildir.. :)

Mehmet Ç.
11.01.2011, 21:28
Öyle sey mi olur, gerci ben alt yapiylan 10 yil oynadim, ama a milli karisinca, bence yalan.

Bülent Uygun, Jose Morinho kariyerinde yedek kulübesinden cikmadi.

Gerci dedigim gibi, kural olmasa bile futbolcu gecmisi olmadan tutnamazsin o bransta.

Alihan Ertürk
11.01.2011, 21:30
Mourinho felan hoca olmuş futbol oynamadan ama ülkemizde farklı olabilir bu kural.

Mehmet Ç.
11.01.2011, 21:35
Bulent Uygun'u da verdim örnek olarak ;)

Alihan Ertürk
11.01.2011, 21:38
Bulent Uygun'u da verdim örnek olarak ;)

Türbülent futbolcu değilmiydi benmi yanlış biliyorum abi ? :)

Bıyıklıoğlu
11.01.2011, 21:39
A lisansı,B lisansı gibi lisansların olduğunu biliyorum...

Mehmet Ç.
11.01.2011, 21:43
Türbülent futbolcu değilmiydi benmi yanlış biliyorum abi ? :)

Kulübelerin daha konforlu hale gelisini yakindan yasayanlardan hemde :) ama a
Milli olmadi yazdigim gibi

Mayls
11.01.2011, 21:44
Ersun Yanal da futbolculuk yapmadı. Aydınspor'da oynamışlığı var ama pek ciddi bir futbolculuk değil. Mourinho'nun da 8 sezonluk amatör futbolculuğu var sonuçta. Benim bile var 4 sezonluk amatör futbolculuğum :p

Üniversitede beden eğitimi bölümünden mezun olmuştu sanırım. Ardından Denizlispor'da teknik direktörlük yaşantısına başladı.

Gökhan KAN
11.01.2011, 21:44
İspanya'ya git Alihan. Amatör liglerdeki hocaların bile Pro lisans ve A lisansı var. 15 bini aşkın Pro lisans sahibi var. Bu işe orda baya önem veriliyor. Dünyanın en iyi ligi İngiltere'yi bile katlamış durumda İspanya..İngilterede 1000 lerde geziyor. İspanya'Da bu lisansı 750 saatlik eğitimden sonra veriyorlar. Bu İngiltere'de sadece 245 saat. İspanya bu yüzden alt yapılarda hep şampiyon oluyor.

Hürgün Aygün
11.01.2011, 21:49
Tabiki futbolcu olmadan t.direktör olunabilir ama bence futbolcu olmak lazım ilk yani taktik,takım arasındaki iletişim hepsini yaşayarak tecrübelenerek t.direktör olmak lazım gibi.

Alihan Ertürk
11.01.2011, 21:55
Bakacağız artık birşekilde bu işi yapacağım taktım kafaya.. :D

Deniz Tosunoğlu
11.01.2011, 22:23
Kasimpasanin antrenörü Fuat Capa bildigim kadariyla hic futbol oynamamis.

EmreYavuz61
11.01.2011, 23:13
Bende çok düşündüm T.D olmayı aslında hala düşünüyorum ama Teknik Direktörlükten kastımız ne...?İlçemizdeki herhangi bir takımı çalıştırmak mı Avcılarspor , Işıkspor vs...:)Yoksa Milli takım çalıştırmak mı?...Zor tabi gidipte Milli takım çalıştırmak...Heleki Türkiye gibi bir ülkede...Şöyle bir hikaye anlatayım...Mehmet Birinci babamın yakın arkadaşıdır...Şuan Sebat'ı çalıştırıyor:Giray Bulak bizdeyken yardımcısıydı...Ofspor'u felanda çalıştırdı...Onun babama anlattığı hikaye...
İngiltere'de lisans seminerinde oradaki hoca bir şeyler anlatırken Mehmet Birinci , Aykut vs...leri otururken Mehmet Birinci ayakta ordaki hocaya yardımcılık yapıyormuş hani ayağa kalkıp zemine adım atmak bile yasakken yani orada çok daha değerli bir konumda..Fakat Türkiye'ye gelince Şifo BJK'de oynamış , öbürü FB'de oynamış direk onlar iş buluyor...Yani futbolcu olmak çok çok önemli...Başka türlüde işte ben çok düşündüm T.D olayım diye...Dedim ondan torpil bundan torpil ama en fazla Ofspor , Arsinspor , Sebatspor vs...oralardaki hocalarında maaşlarını aldıklarını pek sanmıyorum...He şöylede olabilir mesela ben şuan basket takımındayım genç takımız ve bizimde koçumuz var ama maaşını 1 aydamı 3-4 aydamı alıyor muamma...:) Zor işler bu işler...
Teknik olarakta bildiğim kadarıyla 2 sınavdan geçiyormuşuz...Bir tan yazılı sınav bir tanede işte toplu antrenman ve kondisyon antrenmanı...Mesela kukayı koyuyolar 2 dkde topu arasından hatasız geçir vs...

Mayls
11.01.2011, 23:49
Ben eskiden şuna inanırdım: Türkiye'de futbol oynayan adamlar çok iyi antrönör olur. Çünkü çünkü Türkiye'de 3-4 yılda bir takım değiştirirsin ve gittiğin her takımda en az 4 hocayla çalışırsın. Dolayısıyla her hocadan bir şeyler kaparsın. Ama bu tez doğru değilmiş anlaşılan.

Şenol Güneş'ten başka dünya standartlarına göre iyi diyebileceğimiz bir hoca çıkmadı çünkü ülkeden.

Emre ÖZTÜRK
12.01.2011, 00:00
Türkiye'de bana göre bu iş futbol oynamayan biri için çok zor.O kadar profesyonel futbolcu var ve hemen hemen hepsi teknik direktör adayı.

Benim asıl merak ettiğim konu ise hakem nasıl olunabileceğidir.Yani nasıl hakem olabiliriz ? Varsa bilen birileri açıklarsa sevinirim

Sinan SARI
12.01.2011, 12:14
Alihan yaşın genç eğer futbolcu olmam zor dersen hakemliğide düşünebilirsin.HİF hakemliğinden başlayıp kademe kademe yükselirsin.

Recep Alkan
12.01.2011, 12:32
Bence Menejerlik oynamanız yeterli :)

Sonuçta transferlerimizi bile bu oyuna göre yapmıyor muyuz...

Harun-61
12.01.2011, 13:02
Üst kademede görev almak istiyorsan Torpilsiz isin zor :)

mehmets61
12.01.2011, 13:38
beden egitim ve spor bölümünde branş olarak antrenörlügü seçip işin diplomasına sahip olabilirsin bildigim kadarıyla.

Mayls
13.01.2011, 01:17
Bence Menejerlik oynamanız yeterli :)

Sonuçta transferlerimizi bile bu oyuna göre yapmıyor muyuz...
İyi de abi kayıtlı oyununu mu göndersin kulüplere başvuru olarak :D

Ceyhun Öncü
13.01.2011, 03:09
Benim bu sene baglarim koptu 2 sene öncede kopmustu
Futbolu birakmayi düsünüyorum eski takimimin altyapisinin antrenörüne yardimcilik yapcam büyük bir ihtimalle orda yükselerek biyere varabilirim

Daumda kendi cocugunun altyapida antrenörlügünü yaparak baslamis

Sana Hakemligide öneririm ben 20 yasinda oldugum icin gec kaldim (senin yasindayken hedefim farkliydi zaten)

Alihan Ertürk
13.01.2011, 19:01
Hakemlik olmaz yahu çok küfür yiyor onlar.. :D

*
'Teknik Direktör' rütbesini bir alalım da, kulüp bulurum o kolay bence.. :)
Bu mesleği yapabilmek için üniversitede hangi bölümü felan okumak gerektiğini merak ettim Çünkü hiçbir yerde bu mesleğin detayları konuşulmuyor ve ben teknik direktör olmak istiyorum diyen birini de görmedim yakın çevremde..Cevaplarınız-yardımlarınız için teşekkürler.. :)

Özkan
13.01.2011, 23:32
Yılmaz Vural, Fuat Çapa, Ersun Yanal profesyonel futbolcu değillerdi. Bunun TFF tarafından düzenlenen kursları var. O kurslar bitince teknik direktörlük yapma hakkı kazanılıyor ama nasıl iş bulunacağını bilemem.

irfanb
14.01.2011, 00:24
Bana degil de Aykut Kocaman`a sorarsan;Baska meslek sec der eminim.
:)

Onur Şeref
14.01.2011, 00:44
Türkiye'de bana göre bu iş futbol oynamayan biri için çok zor.O kadar profesyonel futbolcu var ve hemen hemen hepsi teknik direktör adayı.

Benim asıl merak ettiğim konu ise hakem nasıl olunabileceğidir.Yani nasıl hakem olabiliriz ? Varsa bilen birileri açıklarsa sevinirim

Ben Basketbol Federasyonunda hakemim ama tahminen futbolda bizim şeçildiğimiz gibi oluyordur ki sanırımda öyle.

Ben bizim şeçilimimizi anlatayım ordan da sen futbola göre uyarlarsın. :)

İlk önce Türkiye Basketbol Hakemleri Derneği bir duyuru yayınlıyor hakem alınacağını bildiriyor. Başvuruyu yaptıktan sonra mülakata giriyorsun. Mülakatı geçersen hemen arkasından 1 hafta süren ve EuroLeague, TBL hakemlerinin ders verdiği seminerlerin akabinde yazılı sınava giriyorsun. Orda da başarılı olunması durumunda saha çalışması ve son olarak fiziki sınava tutuluyorsunuz. Bunların hepsini geçtikten sonra isimler MHK'ye veriliyor ve artık lisanslı bir hakem oluyorsunuz. Maç almaya en alt klasmandan başlanıyor. Yani bir anda genç takım maçlarını, yıldız takım maçlarını, 3.lig maçlarını yönetmeniz zor. İlkokul, minikler, küçüklerden başlayarak zamanla yükseliyorsunuz.

Uzun, meşakatli, masraflı bir iş ama sonunda inan değiyor.

seyyah61
14.01.2011, 01:33
Futbolcu olmak kural degil, sadece avantaji var. Futboldan gelmeyen birisinin daha fazla kurs ve seminer görmesi gerek diye biliyorum.

[KAPLAN]
20.03.2016, 13:00
Teknik direktörlük nedir, nasıl iyi yapılırdan ziyade sadece nasıl olunurla ilgileniyorsan Hami ile konuşmanı tavsiye ederim. Adam bu konuda bence bir numara.

karahanbakar
20.03.2016, 13:30
Futboldan gelen birisinin eğer iyi hocalarla çalışmışsa onlardan öğrendikleri bir artısı olur. Birazcıkta futbolcu paikolojisini anlayabilir. Onun dışında öncelikle zeki olmalı, hırslı olmalı, insanları kontrol etme ve yönlendirme becerisi olmalı, konuşurken ortaya değil de direk kafaya konuşabilmeli. Aslında bir bakıma doğuştan donanımlı olmalı.
Hangi maç olduğunu unuttum. Hami orta sahada kötü oynuyor diye Akakpo'yu çıkardı. Bunun yerine Duoglas'ı çıkarıp Akakpo'yu stopere çekmeliydi. Yani bunu görebilecek, düşünebilecek kapasitede olmalı bir teknik adamın.
Mourinho örneğini de verecek olursak futbolcu değil ama üst düzey zeka ve analiz yeteneğiyle geldiği yer ortada.

Sent from my iPhone using Tapatalk

karahanbakar
20.03.2016, 13:32
Hakemlik olmaz yahu çok küfür yiyor onlar.. :D

*
'Teknik Direktör' rütbesini bir alalım da, kulüp bulurum o kolay bence.. :)
Bu mesleği yapabilmek için üniversitede hangi bölümü felan okumak gerektiğini merak ettim Çünkü hiçbir yerde bu mesleğin detayları konuşulmuyor ve ben teknik direktör olmak istiyorum diyen birini de görmedim yakın çevremde..Cevaplarınız-yardımlarınız için teşekkürler.. :)

Üniversitelerde BESYO'larda antrenörlük dalını seçip o yönde eğitim alabiliyorsun. Ancak teknik drektörlül bizde daha çok alaylı(futbolculuktan gelme) yürüdüğü için bu dediğini görmemen çok normal :)

Sent from my iPhone using Tapatalk

Berke6198
20.03.2016, 16:11
Trabzonsporda akrabanın bulunması gayet yeterlidir.

selcuk
20.03.2016, 16:38
Türkiyede nasil oldugunu bilmiyorumda, prof. futbol veya beden egitimi okumadan avrupada ortalama 17 yil meslek ve seminerlere katilmalisin uefa pro licence a ulasabilmek icin

beden egitimi okumus olarak yada 3.-veya 4. ligde 1 yillikta olsa 50 tl ayda olsada yarim prof. bir kontrata imza atmak bu yolu 5 yila indiriyor

tam prof. kontrata imza atmis olarak bi 10 aylik seminer yeterli

avusturyada td yolu
https://i.hizliresim.com/WkG9jE.jpg

Gökhan Balcı
01.06.2018, 02:59
çok merak ettiğim bir şey var biri cevaplarsa sevinirim. küçükken kulübe gittim ama lisans çıkarmadan bıraktım yani teknik olarak oynamış sayılmam. amatör dahil hiçbir lisanslı futbolculuk kariyeri olmayan biri teknik direktör olabilir mi ? ben sıfırdan amatörden başlamak istiyorum bu işin yolu yordamı nedir biri anlatırsa çok sevinirim

Yiğit Gayretli
01.06.2018, 13:36
çok merak ettiğim bir şey var biri cevaplarsa sevinirim. küçükken kulübe gittim ama lisans çıkarmadan bıraktım yani teknik olarak oynamış sayılmam. amatör dahil hiçbir lisanslı futbolculuk kariyeri olmayan biri teknik direktör olabilir mi ? ben sıfırdan amatörden başlamak istiyorum bu işin yolu yordamı nedir biri anlatırsa çok sevinirim
TFF'den grassroot alman gerekiyor.

İlker Yazıcıoğlu
01.06.2018, 15:40
http://tff.org/Resources/TFF/Documents/TALIMATLAR/Teknik-Adamlarin-E%C4%9Fitimi-ve-Siniflandirilmasi-Talimati.pdf

https://namethoca.blogspot.com/2015/02/futbol-antrenorlugune-giris-tff.html

Özellikle ilk linkte detaylı bilgiler var...

Gökhan Balcı
01.06.2018, 16:06
Teşekkür grassroot c almak için önce gönüllü liderlik kursunu almak gerekiyor ya da amatör futbolcu olarak tescil edilmiş olarak gerekiyor. Bende bu olmadığı için o kursu da almak zorundayım. Neyse bursada vardır umarım.