PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Trafikte sorumlu davran , Trafik Canavarına dur de !| Trafikte Sorumluluk Hareketi

bordo61
11.01.2011, 13:40
Proje Hakkında

T.C. Ulaştırma Bakanlığı'nın koordinasyonunda, "Trafikte Sorumluluk Bilinci" alanında çalışma yapan kurum ve kuruluşlarla işbirliğinde gerçekleştirilen projeyle "Trafikte Can Güvenliği" konusunda koruyucu önlemler alınması ve sorumluluk bilincinin geliştirilmesi konularında toplumda farkındalık yaratmak amaçlanmaktadır.

Proje konumlandırılırken, Türkiye'nin en önemli sorunlarından biri olan trafikte can güvenliği konusunda kalıcı ve sürdürülebilir çözümler üretebilmenin konuyla ilgili paydaş kuruluşların katılımıyla mümkün olabileceği gerçeği temel alınmıştır.

4 Mayıs 2010 tarihinde Ankara'da yapılan basın toplantısıyla kamuoyuna duyurulan projenin ilk paydaş toplantısı da aynı gün gerçekleştirilmiştir.

Proje, 2010 yılında hedef gruplara özgü "Güvenli Taşıt Hareketi", "Can Dostları Hareketi" ve "Sorumlu Vatandaş Hareketi" olmak üzere üç alt proje ile devam edecektir.

Kamuoyunda trafikte sorumluluk konusunda farkındalık yaratmak amacıyla hedef gruplara özgü eğitim modülleri geliştirilmiş, ulusal ve yerel medyada yayınlanmak üzere tanıtım filmleri çekilmiştir.

Sorumlu Vatandaş
Proje Amacı

Güvenli Taşıt Hareketi'nin ardından projenin ikinci ayağı olan Sorumlu Vatandaş Hareketi başlıyor...

Bu hareketin Halk Eğitim Merkezi Seminerleri ayağına yönelik olarak T.C. Ulaştırma Bakanlığı Kara Ulaştırması Genel Müdürlüğü, T.C. Milli Eğitim Bakanlığı Çıraklık ve Yaygın Eğitim Genel Müdürlüğü ile TÜVTURK Kuzey Taşıt Muayene İstasyonları Yapım ve İşletim A.Ş. arasındaki işbirliği protokolü geçtiğimiz günlerde imzalanarak yürürlüğe girmişir.

Projenin bu aşamasında hedefimiz, hedef grupların "Trafikte Can Güvenliği" konusunda farkındalıklarını geliştirmek ve "Trafikte Sorumluluk" bilincini geliştirmektir.

Sorumlu Vatandaş Hareketi kapsamında iki farklı gruba, hedef grupların özelliklerine göre geliştirilmiş özgün içeriklerin aktarılacağı seminerlerle ulaşılacaktır.

İlki 30 Kasım tarihinde İstanbul'da başlayacak Halk Eğitimi Merkezleri seminerleriyle, Halk Eğitimi Merkezleri öğretmen ve kursiyerlerine ulaşacaktır. Söz konusu seminerler 9 ilde gerçekleştirilecektir.

1 Aralık tarihinde İstanbul Boğaziçi Üniversitesi'nde başlayacak üniversite öğrencilerine yönelik seminerler ise aralık ayı boyunca devam edecektir. Söz konusu seminerler 6 ilde yapılacaktır.

Sorumlu Vatandaş Hareketi

Projenin amacı, toplumda "Trafikte Can Güvenliği" konusunda farkındalık geliştirmek ve proje kapsamındaki hedef grupların "Trafikte Sorumluluk" bilincini artırmaktır.

Projede iki farklı hedef gruba seminerler yoluyla ulaşılacaktır.

İçerikleri daha önce tarafınızla paylaşılan seminer içeriği şöyledir :

* Kaza ve güvenlik kavramının yeniden yapılandırılması
* Sorumluluğun bireye çekilmesi : "Ben"
* Kıl payı atlatılan kazalara dikkat
* Kazadan Korunma: Tehlikeyi fark et, doğru karar ver, doğru tepkiyi göster
* Trafik işaretlerinin kazadan korunmaya katkısı
* Taşıt güvenliği
* Trafik yasa ve yönetmeliklerinin günlük hayatta kullanımı

Halk Eğitimi Merkezleri Seminerleri

Halk Eğitimi Merkezleri öğretmenlerine yönelik gerçekleştirilecek seminerler, Ulaştırma Bakanlığı Kara Ulaştırması Genel Müdürlüğü, Milli Eğitim Bakanlığı Çıraklık ve Yaygın Eğitim Genel Müdürlüğü ile TÜVTURK Kuzey Taşıt Muayene İstasyonları Yapım ve İşletim A.Ş. işbirliği protokolü çerçevesinde yürütülmektedir.

Seminere katılan öğretmen ve usta öğreticiler, aldıkları bilgiyi projeye özgü araçlarla kendi sınıflarındaki kursiyerlere aktaracaklar, böylelikle proje hedeflerinin çok daha geniş kitlelere ulaşması mümkün olacaktır.

2010 yılı Kasım sonunda başlayacak seminerler, Aralık ayı boyunca devam edecektir.

Seminerlerin gerçekleştirileceği iller:

* Ankara
* Antalya
* Bursa
* Erzincan
* İstanbul
* İzmir
* Kayseri
* Mersin
* Van

Üniversite Seminerleri

Projedeki diğer hedef grup ise üniversite öğrencileridir. Üniversitelerin konferans salonunda gerçekleştirilecek seminerler Halk Eğitimi Seminerleri'nde olduğu gibi konusunda uzman akademisyenler tarafından verilecektir.

Sorumlu Vatandaş Hareketi Seminerlerinin gerçekleştirileceği üniversiteler:

* Boğaziçi Üniversitesi - İstanbul
* Ege Üniversitesi – İzmir
* Gazi Üniversitesi - Ankara
* Erzincan Üniversitesi - Erzincan
* Ondokuz Mayıs Üniversitesi – Samsun
* Uludağ Üniversitesi - Bursa

Etkinlik takvimi için tıklayınız (http://www.trafikhareketi.org/etkinlik-takvimi.aspx)

http://www.trafikhareketi.org

bordo61
11.01.2011, 13:45
Resmen savaştaymış gibi her gün kayıp veriyoruz.

Buna dur dememiz gerekiyor.

Konu sabitlenirse mutlu olurum.

bordo61
18.10.2011, 14:03
Önemli konudur