PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Kemençe

OYılmaz
31.12.2010, 15:03
Herkese merhaba aramızda illa ki kemençe çalan veya özel olarak ilgilenen vardır yanlız Yunanistan'da Trabzon göçmenlerinin çaldığı kemençeyle bizim kemençe arasında ses bakımından farklı Trabzon göçmenlerinin çaldığı kemençe daha otantik ve kalın kulağa hoş gelen bir sesi var bizim kemençe özellikle horon oynanacağı zaman iyi :) son zamanlarda Rumların çaldığı kemençeye bağladım kendimi bu konuda bilenleriniz vardır Nikos Michailidis kemençeyi çok iyi çalıyor ayrıca Filippos Kesapidis gibi adını sayamadığım Trabzon göçmeni kemençeciler var bizden de Fuat Saka,Yusuf Cemal Keskin,Erkan Ocaklı gibi isimlerin Rumca Trabzon türküleri var ama bu arada Nikos Michailidis'in albümünü nerden alabilirim ? bende bazı videolar paylaşayım :) bu konu yanlış yerlere çekilmezse sevinirim arkadaşlar

http://www.horontube.com/video/35/Nikos-Mihailidis--Gemiler-Giresune

http://www.vidivodo.com/277563/nikos-mihailidis

Bu da Trabzon'dan göç eden Rumlar kemençe gibi Dünya'da barışı kardeşliği sağlayacak çalgı olsa keşke

http://www.muzisyenegitim.com/?p=5489

Bilâl ÇOBAN
31.12.2010, 16:19
Kemençe'ye " Etnik " sıfatı vurmak, bu güzelim çalgımızı rumlara - yunanlara peşkeş çekmekten başka birşey değildir. Sonra da ağlayıp sızlarız buna da sahip çıkıyorlar diye...

Misina
31.12.2010, 18:42
Kemençe'ye " Etnik " sıfatı vurmak, bu güzelim çalgımızı rumlara - yunanlara peşkeş çekmekten başka birşey değildir. Sonra da ağlayıp sızlarız buna da sahip çıkıyorlar diye...

Kılıç Kuşananındır.Şansen ben hiçbir şekilde rahatsızlık duymuyorum rumların kemençeye ilgisinden sahiplenmesinden.

Kemençe bizim diyoruz ancak Devlet konservatuarlarına sokamıyoruz.Yunanlıları hırsızlıkla suçluyoruz ama adamlar sahip çıkıyor devlet okullarında kemençe eğitimi veriyor.

Biz ise ne yapıyoruz şarkı yarışmasına yarı çıplak dansçılar ve aptal aptal ingilizce şarkılarla katılıyoruz.

Kendi değerlerimizi yok saydığımız müddetçe kimseye hırsızlık suçlaması yapmaya hakkımız olamaz.Kılıç kuşananındır.

LazAnisT
31.12.2010, 22:47
Kemenceyi bizler daha iyi çalıyoruz ama rumlar daha fazla sahip çıkıyor ve bu ensturmana saygı duyuyor.

Kaya
03.01.2011, 13:16

Katılıyorum. Bir yerden başlamak gerekiyorsa sahiplenmek adına buradan başlayalım...

Ya da kemençe konusunda uzman olanlar bugüne kadar albüm yapmaktan başka bu çalgının bize ait olduğuna ilişkin ne kadar kafa yormuşlar? Ne kadar mücadele etmişler?

Yoksa tam aksi yönde mi hareket etmektedirler?

Melek
03.01.2011, 13:39
Son zamanlarda aşırı ilgi duyduğum ve 1 ay kadardır özel ders almaya başladığım "Kemençe"bütün sazların şahıdır benim gözümde.
Kemençeye malesef Türkiye'de karadenizden başka sahip çıkan yok iken Yunanistan'da okullarda ders olarak veriliyor Eurovizyonda kemençe ile çıkılıyor,Kemençeye sahip çıkan herkes benim için önemlidir.
Seslerine gelince çalma teknikleri farklı yayları farklı tutuşlar farklı ama çıkan ses hasrika vee nerde olursanız olun ister Yunanistan'da ister Taksim meydanda o sesi duyup horona tutuşmamak benim için imkansız.
Son zamanlarda kemençesini beğendiğim yöremizin yetiştirdiği genç arkadaşlarımızın başında Emre Aksoy-Ekin Uzunlar-Onur Atmaca-Selçuk Balcı ve hocam olan İlyas Parlak.
Ve dinlemekten çok büyük zevk aldığım yaşayan efsane Yusuf Cemal Keskin -Matthaios Tsahouridis -veee Tabiki Nikos en beğendiklerim.
Yazmakla bitiremiyceğim bir konu bu benim ya :)

Burçak
08.01.2011, 22:21
http://sphotos.ak.fbcdn.net/hphotos-ak-snc4/hs1359.snc4/163097_125241594207952_100001663351947_154540_1179 995_n.jpg
Trabzonda ki ilk kemençeciler :)

İsmail Coşgun
10.01.2011, 13:41
Kemençe denilince benim için Selim Bölükbaşı ilk sırada gelir. Onun kemençesiyle ve Kazım'ın sesiyle daha bir anlam kazanmıştı memleketimin ezgileri... Şimdi Volkan Konak'la çalıyor. Solo olarak da müziğe devam ediyor...

Onun haricinde Cemal Berber, özellikle son zamanlarda ki değerlerimizden Selçuk Balcı kemençeyi güzelleştiren sanatçılardan...