PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Yalnızlık

bASTURk
26.12.2010, 00:46
Nedir yalnızlık?

Nasıl bir duygu,ne ifade eder?

Bizden alıp götürdükleri nelerdir?Ya da kazanımları var mı?..

Burada yalnızlığımızı paylaşalım.Belki hala devam eden yalnızlığımızı veya kendimizi en yalnız hissettiğimiz anları.

Birçoklarına göre çağın en büyük sorunlarından olan yalnızlığı konuşalım.Size göre nedir yalnızlık?

SEDAT
26.12.2010, 01:24
- Valla nedir bilmem ama Allah kimseyi yalnız bırakmasın ...:)

Bilâl ÇOBAN
26.12.2010, 01:27
Kimilerine bir çınar ağacının ki gibi yakışır yalnızlık... Kiminde ise intihara sebebiyet verecek kadar eğreti durur...

Mustafa
26.12.2010, 01:30
Biri beni mi çağırdı :p

Emrah Akcagöz
26.12.2010, 01:33
Hani olur ya iyi günlerin vardır keyifli arkadaş ortamların falan olur dersin kendi kendine ne kadar çok arkadaşım var ne kadar keyifli vakit geçiriyoruz birlikte ama dünya hali kötü günün olur dostlarına arkadaşlarına ihtiyaç duyduğun gün bunlardan hiçbiri yoksa derdini anlatacak hiçbir arkadaşın dostun yoksa işte o zaman yalnızsındır arkadaş..

Emre ÖZTÜRK
26.12.2010, 01:38
Ben severim yalnızlığı.Bence her insanın yalnız kalmaya ihtiyacı var.İnsan yalnız kalınca düşünmediği şeyleri düşünebiliyor.Abartmamak şartıyla yalnızlık faydalıdır bana göre.

Emirhan Makul
26.12.2010, 01:50
Neyin Yalnızlığını yaşar insanlar önce bunu bir dallandırıp budaklandıralım ondan sonra buna göre aksın sohbetimiz.

Armağan Dere
26.12.2010, 02:02
Allah Tektir,Tek Olanı Sever

Bu Hadis'te anlatılan başka bişey arkadaşlar ama aklıma gelmişken yazayım dedim...Yalnızlık güzeldir 5 senedir de bişe olmadı bana...

bASTURk
26.12.2010, 02:12
Galata'dan geçerken oltaları saymak benim için.Kaldırıma mıhlanmış sakızları farketmek benim yalnızlığım.Haftalarca telefonumun çalmamasıydı ya da kontör yükleme gereksinimi duymamaktı bazen.
''Gömlek yakıştı mı'' diye satıcıya sormak,
Trabzonspor'un hiç bir maçını kaçıramamaktır.

Armağan Dere
26.12.2010, 02:13

Ben beraberken de kaçırmıyordum kavga bile ediyorduk:)..O Galatasaraylıydı...ben ona pis gs'li derken o bana temiz ts'li diyordu..neyse maçları kaçırmamaya çalışıyorum...

Muhammet*
26.12.2010, 02:22
Benim en kadim dostumdur, en kötü zamanımda hep benimledir.

Ömer SEVİNÇ
26.12.2010, 02:32
Bütün gün boyunca tek kelime konuşmamaktır.

izzet
26.12.2010, 13:07
Allah kimseyi Ailesiz birakmasin.

Cünkü onlar olmadan daima yanlizsin...

Sinan SARI
26.12.2010, 23:23
Bazen iyidir, kafa dinlersin :)

Adil ÖZGÜR
26.12.2010, 23:32
Eğer huşu'da zirveyi yakalamışsan gönlü zengin,
Yanlız şekilde kalsanda sana zararı olmaz ki.

Kerem ile Aslı nın hikayesini bilirmisin,
Veya Ferhat ile Şirin'inkini,

O nu düşündükçe Ondan daha zenginlik olur mu?
O senin gönlünü dolduruverir, tefekkür ile ancak yanlız şekilde teselli olursun,

Yanında o anda birisi olsa, senin mertebede ulaşmamış ise yanındakini çekemezsin bile,
İstersinki ah bir yanlız kalsam, şu gönlümün içindeki muhabedi,
Anlatsam dağa taşa, insem derelere, orada görsem kelebeğin kanatındaki hikmeti,

Bazen yanlızlık kadar zenginlik olmaz.
O anda bile insan kendi denginde birinden ayrı kalmaz.

Tolga Kurt
26.12.2010, 23:55
Yalnızlık öznel bir kavram olduğu için aslında tartışmak için çok güzel bir konu. Bazen yalnızlık kimsesizlik, tek kalmışlık anlamında olabilir ben buna katılmıyorum Allah her zaman yanımızda ve bunu aşmamız için yardımcı olacak tek güç kimsesizlerin kimsesi

İnsan kendisiyle bile yalnızlığını giderebilir kendisiyle bir dost arkadaş bile olabilir. Ama öyle anlar oluyor ki hissettiriyor yalnızlık kendini. Bir arkadaş dertlerini paylaşabileceği bir dost arıyor insan. Belkide sosyal bir varlık olduğumuz içindir.. Emirhan abinin dediği gibi '' Neyin Yalnızlığını yaşar insanlar önce bunu bir dallandırıp budaklandıralım ondan sonra buna göre aksın sohbetimiz. '' Önce buna cevap bulmak gerek :)

ApoCaN28
27.12.2010, 00:28
Yalnızlık öznel bir kavram olduğu için aslında tartışmak için çok güzel bir konu. Bazen yalnızlık kimsesizlik, tek kalmışlık anlamında olabilir ben buna katılmıyorum Allah her zaman yanımızda ve bunu aşmamız için yardımcı olacak tek güç kimsesizlerin kimsesi

İnsan kendisiyle bile yalnızlığını giderebilir kendisiyle bir dost arkadaş bile olabilir. Ama öyle anlar oluyor ki hissettiriyor yalnızlık kendini. Bir arkadaş dertlerini paylaşabileceği bir dost arıyor insan. Belkide sosyal bir varlık olduğumuz içindir.. Emirhan abinin dediği gibi '' Neyin Yalnızlığını yaşar insanlar önce bunu bir dallandırıp budaklandıralım ondan sonra buna göre aksın sohbetimiz. '' Önce buna cevap bulmak gerek :)

Yazının bu kısmına kesinlikle katılıyorum .

İnsan gariptir yalnızken birisini ister , yanında birisi varken yalnızlığı özler. :o

Ilelioglu
27.12.2010, 00:42
Herkes icin farkli tabiki ama yanliz oldukca insan yanlizliga alisabiliyor...

Mesela kendi kararlarini kendi basina alirsin, kendine güven acisindan ve yanliz yasayabilme acisindan önemli, cok sevdiklerinden ayrilmakta zorlanmassin vs....

Ama cok iyi ve fazla arkadasa sahip olan kisilerde yanlizlik bunalima yol acar buda sinirsel hastaliga yol acar vs...

Yanlizlik moral bozukluguna yol acar ve motive olmakta oldukca zorlanir insan...

Artilarida var olumsuz yönleride, bu insanin karakterine göre degisir diye düsünüyorum...

:)

Oğuz ZEYTİN
27.12.2010, 11:40
8 yıldır yalnız yaşayan biri olarak...

"İnsan başkasından çok şey öğrenir; fakat dehanın beşiği yalnızlıktır. Bu yalnızlığın en fecisi kalabalıkların arasında olanıdır. Duyduğu sözler onun için bir anlam ifade etmez; söyledikleri kimsenin umurunda değildir." (Mehmed Niyazi'den)

TAHSİN 61
27.12.2010, 13:07
Yalnızlık Allah'a mahsustur. Kız arkadaşınızın olmaması yalnızlıktır değildir.

mda61
28.12.2010, 01:12
Galata'dan geçerken oltaları saymak benim için.Kaldırıma mıhlanmış sakızları farketmek benim yalnızlığım.Haftalarca telefonumun çalmamasıydı ya da kontör yükleme gereksinimi duymamaktı bazen.
''Gömlek yakıştı mı'' diye satıcıya sormak,

Tam benim kafadansın :)

Bende bir şey ekleyeyim. Yalnızlık benim için, kendime ayırabileceğim vakittir, kitaplara ayırabileceğim vakittir. Yalnızlık benim için özgürlüktür. Hiç bir şeyin yoksa, her şeyin vardır ;)

Ayrıca Bence yalnızlık fiziksel boyuttan çok, mental bağlamda incelenmesi gereken bir şey. Kalabalıklar içinde, bir başınızaykenden daha yalnız hissedebilirsiniz kendinizi mesela. Yalnızlığın en kötü çeşidininde bu olduğunu söylüyordu bir yazar ama unuttum şimdi kim olduğunu :)

Edit: Yukarıda ismi geçmiş, buna benzer bir sözün. Fakat o adamın adını ilk kez duyduğumdan, başka birisinden işitmiş olmalıyım.

Muhammed
28.12.2010, 01:46
Yalnızlık benim için işkencedir. İnsanın her zaman yanında birileri olmalı. Bu nedenle arkadaşlarım çok değerlidir benim için. Mesela bir yurtta kalacak olsam tek kişilik odalar bedavada olsa ben yinede çok kişilik odalarda kalmak isterim. Sevmesem tanımasam bile yanımda insan görmek isterim :D

Yunus Emre SEYHAN
28.12.2010, 02:18
@Emirhan abinin dediği gibi Yalnızlık ama neye göre Yalnızlık?
Ayrıca Yalnızlık göreceli kavram.
Yalnızlığa alışırsan, Yalnız olduğunu hissetmezsin. Her insanda yalnızlığın bir sınırı olmalı, fazlası zarar. Çoğu ruhsal hastalıkların nedenidir.