PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Kocaelispor Kayyuma Devredildi!

Hasan Algan
24.12.2010, 13:20
Kocaelispor, futbolcuya kaldı!
24.12.2010 10:25:42

Bir zamanlar Süper Lig'de fırtınalar estiren körfez ekibi sefalet içinde. Takım kaptanı Serdar Topraktepe kişisel çabasıyla hem başkanlık, hem yöneticilik yapıyor. Tecrübeli oyuncu esnaftan para toplayarak takımı maçlara çıkarıyor.

Trabzonspor'dan sonra yakın zamana kadar Anadolu'nun en sıkı takımı olan Kocaelispor, kapısına kilit vurmamak için direnmeye başladı. Kayyuma devredilen yeşil-siyahlı kulüpte futbolcular aylardır para almadı. Durumdan vazife çıkaran takım kaptanı Serdar Topraktepe, kader birliği yaptığı arkadaşlarını sahada tutmak için kapı kapı dolaşmaya başladı. Antrenman öncesi sıkıntılarını dile getiren Serdar Topraktepe, içinde bulundukları sorunları paylaştı.

"Esnaftan para topluyoruz"

"Futbolcular 18 aydır para alamıyor. Elimizde sadece tribün geliri var. Ben de elimden geldiği kadar arkadaşlarıma yardımcı olmaya çalışıyorum. Kocaeli esnafının büyük çoğunluğunu tanıyorum. Gidip onlardan yardım topluyoruz. Deplasman maçlarında yol ücretlerini federasyon karşılıyor. Geri kalan ekstralar da yine bize ait. Doğalgazımız kesilmek üzere. Yarın yine esnaf arkadaşlarımızla bu durumu görüşeceğim. Para toplayabilirsem faturayı yatıracağım."

"Gidersek adam gibi gideriz"

"En az 10 futbolcuya transfer teklifi geldi ama maddi açıdan zor durumda olmamıza rağmen kimse gitmek istemedi. Yaşamadan kimse anlayamaz durumumuzu. Para yok; alacaklılar sürekli rahatsız ediyor. Bunların hepsini sineye çekiyoruz; çünkü ayakta tutup taraftarını mutlu etmek zorunda olduğumuz bir kulübün formasını giyiyoruz. 6 puanımız silindi. Ligin ilk 3 haftasında puan alamadık ancak son 14 maçta da yenilmedik. Çünkü bütün olduk. Gidersek bu takımdan adam gibi gideriz."

"Kocaeli benimmiş gibi geziyorum"

"Kocaeli'ye ilk kez 1999 depreminden sonra transfer oldum. Daha sonra 2 kez farklı takımlara gidip geldim. Her seferinde taraftar beni alkışlarla sahiplendi. Bu sevgi sayesinde ister istemez insan bir şeyler yapmak istiyor. Türkiye'nin hiçbir ilinde bu kadar rahat değilim. Dışarı çıktığım zaman bütün Kocaeli benimmiş gibi geziyorum."

"Arsenal'e plakamızı hediye ettik"

Serdar Topraktepe, Kocaeli'nin parlak günlerinde yaşadıklarını anlatırken bir hayli duygulandı. Milli futbolcunun ağzından ilginç bir anı: "Dönemin teknik direktörü Hikmet Karaman, Arsenal ile hazırlık maçı ayarladı. Özellikle as kadrolarıyla sahaya çıkmalarını istedik. Dalga geçer gibi sahaya çıktılar ama 4-1 biz kazandık. Yenilgi o kadar ağırlarına gitti ki, forma değiştirme isteğimizi geri çevirdiler. Biz de Kocaeli'nin plakasını tutturduğumuz maç skorunu onlara hediye ettik. Geriye dönüp baktığımızda nereden nereye gelmişiz. Hayat böyle işte."

"Forma reklamı olmayan tek kulüp"

"Takımın bugün yaklaşık 40 milyon lira borcu var. Türkiye'nin en büyük sanayisi Kocaeli'de olduğu için insanlar bu borcun çok da önemli olmadığını düşünüyor. Bu şehirden her sene vergi rekortmenleri mutlaka çıkıyor ama bakkalı, kahvecisi, kuaförü, pastanecisi de takımına gücü nispetinde yardım ediyor; sadece büyük işadamları değil. Amatör takımların bile forma reklamı var ama profesyonel ligde forma reklamı alamayan tek takım Kocaeli. Paramız olmadığı için devre arası kampına gidemiyoruz."

"Sadece 70 kişiyiz"

"Güvensizlik kulübü bu hale getirdi. Sürekli yöneticiler değişti. Bugün başkan adayı çıkmadığı için kulüp kayyuma devredilmiş durumda. Bir tek futbolcular ve personel var. Hepimizi toplasanız 70 kişi etmeyiz. Gönülden bağlı olan taraftar dışında insanlar ister istemez dışarıdan gözlemlemeyi tercih ediyor. Ama tekrar ediyorum, koca şehrin takımının tarihin karanlık sayfalarında kaybolmasına izin vermeyeceğiz."

"Kupalar karın doyurmuyor"

Kocaelispor, tarihinde büyük başarılara imza atmış bir kulüp ama şu anda futbolcuların çamaşırlarını yıkayacağı bir makinesi bile yok. Serdar, büyük sıkıntıların yaşandığı sezonda akılda kalanları şöyle özetledi: "Kış aylarındayız. Biz bu sahaların tozunu çok yuttuk ama genç arkadaşlarımız var. Yağmurun, karın altında kısa kollu formalarla antrenman yapıyorlar. Üzülmemek elde değil. Maçlardan sonra seyirci formamızı istiyor ancak veremiyoruz. Çünkü forma alacak paramız dahi yok."

"Çamaşır makinesi bozuk"

"Formalarımızı ve diğer malzemelerimizi amatör kümede mücadele eden kardeş kulübümüz Derince Belediyesi'ne gönderdik onlar yıkadı. Normal şartlarda bizim onları desteklememiz gerekir ama onlar bize yardım elini uzatıyor. Çok yıprandım, bu nedenle de futbol hayatımı noktaladıktan sonra hocalık diplomamı alıp biraz dinleneceğim. Umarım ben teknik direktörlük kariyerime başladığımda Kocaelispor Süper Lig'de olur. Ama kulüp zor durumdaysa gelir çalıştırırım takımı ve şartlar ne olursa olsun genel menajer ya da hoca olarak bu takıma hizmete devam ederim."

Kaynak: Yeni Çağ (Arif Cevizci)

dikkat çekici bir yazı olduğu için paylaşmak istedim.. bir zamanlar şampiyonluk potasına girmiş haftalarca ilk sırada yeralmış sayısız başarısı olan takımın hali gerçekten içler acısı..yorumu siz arkadaşlarıma bırakıyorum..kocaeli kadar ne sanayimiz ne nüfusumuz var ama süperlig lideriyiz ve yıllardır hep üst sıralara oynayan her zaman şampiyonluk hedefi olan bir takımımız var.. büyüklük bu olsa gerek..

Faruk BERBER
24.12.2010, 13:45
Kulüp olarak yardım eli uzatsak nasıl olur acaba ?

Adem Erdoğan
24.12.2010, 14:01
Koskoca Kocaeli şehri bir takıma sahip çıkamıyorsa kapatsınlar dükkanı bence. Demekki Kocaelispora ihtiyaçları yok.

Külünkoğlu
24.12.2010, 14:03
Sanayi şehri Kocaeli dururken numunelik sanayisi olmayan Trabzon mu ?

Hasan Algan
24.12.2010, 14:07
bence de şehir halkının sahip çıkması ve sorumluluk bilinci üst seviyede bir yöneticinin takıma sahip çıkıp yön vermesi şart.. 30000 kişilik akçaabat şehri Selami Yardım sayesinde takımı süper lige taşımıştı hatırlarsanız.. milyon nüfuslu devasa şehir kocaeli bunu yapamıyorsa şehir bunu hakediyordur..üzüldüğüm taraf futbolcu ve taraftarıdır yani..

Tolunay Abdioğlu
24.12.2010, 15:11

Türkiye'nin sanayi başkenti olan Kocaeli'ye mi yardım edicez?
Taraftar sayısı azımsanmayacak kadar olan Kocaeli'ye mi yardım edicez?

Peki sanayileşmeden bir haber kentlerin takımlarının ne suçu var?
Onlar nasıl ayakta duruyorlar?

Taraftarı bile olmayan İstanbul B.Ş.B. takımını görüyoruz.Her sene Ligi orta sıralarda bitirmeyi başarıyorlar.

Baksınlar kendi başlarının çaresine.Bize ne?

Canberk
24.12.2010, 15:33
Kocaelispor'un Cinconu Feneri 8taşı yendiği günler geliyor gözüme 3-4 sene önce.
Ama bize .... Trabzon olamazsın şampiyon dediklerini de hatırlar gibiyim.

Ne halleri varsa görsünler...

Cengiz Çubukcu
24.12.2010, 15:38
Sanayicilere haksızlık yapılıyor, kimse parasını sokakta bulmadı ... Kocaelispor suçu kimseye bulup ah vah etmesin, düzgün yönetilselermiş..

Hüseyin Bağdat
24.12.2010, 16:42
Kocaelispor'da yönetimsel açıdan son yıllada dönen dolapların haddi hesabı yok...

Son olarak vali duruma el koydu. Biraz toparlanır gibi olundu ama futbolcular para alamayınca yine kazan kaldırdı. İki gündür idmana çıkmıyorlardı. Kampa gitmeme durumu bile vardı ama sanırım yine vali devreye girmiş futbolcularla anlaşılmış şimdilik...

Kocaeli'nde sanayiciler Kocaelispor'a sıcak bakmıyorlar. Birazda eskiden her gelen yönetim parayı yediğinden kaynaklanıyor bu durum...

Kazım Uzunboy
24.12.2010, 16:53
Kocaelispor'un hali gerçekten çok üzücü. Serdar Topraktepe ise tam bir örnek davranış sergiliyormuş.

mustebaTS
24.12.2010, 16:59
evt arkdaşlar olaylar bildiğiniz gibi değil sanayiciler artık vermiyor para . cünkü gelen tüm paralr iç edilmiş durumda..adamlar tiksinmiş durumda başkanlar soydu ve yedi şimdi kocaelinde adam die geziyorlarr. işde olay böle büyük şehir oluncaa kimse sahip cıkmaz cünkü kimse kocaeliden deil herkes başka memleketlerdende ondan sahip cıkılmıyor..böle kulüpler ii yönetilmesse gelen soyarsa böle olur..

Misina
24.12.2010, 19:07
Koskoca Kocaelinin halkı sivil toplum örgütleri Belediyeyi Valiliği ve şehrin ileri gelenlerini kulüp için harekete geçiremiysa kapatın gitsin !

Alibeyoglu
24.12.2010, 20:07
yazik yazik

Faruk BERBER
25.12.2010, 00:20
Kapatın gidin kulübü :)

pReN@_61
25.12.2010, 01:03
Yazık olmuş.

Uğurtan
25.12.2010, 09:23
Hiç üzülmem..

Üzüleceğim en son kulüplerden biridir Kocaelispor..

Kapansın mümkünse de.

ESER
25.12.2010, 13:10
vah vah vah cok uzuldum... buyukluk sallamakla olmuyormus degil mi kocaelisporlu kardesler.. amator kumede basarilar .

SEDAT
25.12.2010, 13:51
- Verilen Mücadele açısından gerçekten çok etkileyici.Hakikaten zor durumdalar.Hayırlısı olsun...

İlyas Özdemir
25.12.2010, 22:08
Kocaelispor sömürülerek bu hale getirildi şaşalı dönemlerini araştırın başkanı kimdi

hakankurt1967
31.12.2010, 02:10
Kocaelispor sömürülerek bu hale getirildi şaşalı dönemlerini araştırın başkanı kimdi

Dönemin belediye başkanı olan Sefa Sirmen zamanında çok iyiydi takım çünkü belediyeden alıyordu kulübe yediriyordu şimdi durum tersine döndü.İbrahim Karaosmanoğlu kulübe Sefa zamanında ki gibi fazla yardımda bulunmuyor.Daha sonra son zamanlarda başına gelen başkanlar kulubün yedi bitirdi bunların başında Muharrem Çelik ve Serhan Gürkan geliyor.Bir yandan üzülüyorum bir yandan da umursamıyorum.İst. takımları Kocaeli ye maça geldiklerinde çiçeklerle karşılanıyorlar bizler ise stadda ana avrat küfür yiyoruz.Bundan bir kaç gün önce kendi aramızda yaptığımız toplantıda konuşuldu.Bjk amigosu Allen Kocaeli maçına geldiğinde krallar gibi karşılanmız.O gün ki maçta Kocaeli taraftarı bir kaç genç bjk taraftarına laf atmışlar.Bu bir şekilde Allene ulaşıyor ve daha sonra o laf atan taraflar bulunarak Allen ve Kocaeli taraftarların önünde dövülüyor.Ve yinede vicdanen kulübün kapatılmamasını isterim.Oradan ekmeğini çıkaran çok insan var.