PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Ömer Hoca Fahri İmamlığı Bıraktı !

Sayfa : [1] 2

Nytre
23.12.2010, 10:13
Karadeniz Gazetesinin 1. Sayfadan Haberini Aynen İletiyorum.

"Uzun sokakta bulunan saruhan mescidinde uzun yıllar namaz kıldıran Ömer Oskay'ın cuma hutbesinde trabzonsporla ilgili sözleri başına iş açtı. Televizyonlarda ve facebookta tıklanma rekorları kıran vaaz trabzon il müftüsü veysel çakı'yı küplere bindirdi.

Ömer Oskay'ın burada artık namaz kıldırmayacagını acıklayan müftü çakı , "dini mekanlar TRİBÜN değildir. sözleri de vaaz tavrı da doğru değil. bu tavır din adamına yakışmaz. orada namaz kıldırmasını yasakladım. gerekirse imam atayacağım. her imam cemaatini maça davet etse olur mu" dedi

haber bu kadar ama etkisi büyük olacak.

camiilerde de her ne kadar ibadet yapılıyorsa da camiiler sadece ibadet yeri değil toplumların sosyalleşme yeri ve toplumdaki her konunun konuşulabileceği mekanlardır.

Müftülüğün trabzon kentindeki trabzonspor takımı hakkında camide konu olmasını "öcü" olarak göstermesi geri zihniyetlerin bir ürünü olarak düşünüyorum.

hocamız ne üçlü çektirdi ne de 61. dakika şovu yaptı. gönlü zengin bir şekilde tüm trabzon kentini saran bir heyecanı dile getirdi.

müftülük yakında maça da gitmeyin der mi ?

bu konuda fikirlerini müftülükle paylaşmak isteyenler için ;

Trabzon Müftülüğü
Ortahisar Mah. Amasya Camii Sokak No:11 61030 TRABZON
Telefon : 0 462 326 7231 - 0 462 321 3518 Faks : 0 462 326 7235

http://www.trabzonmuftulugu.gov.tr/?s=iletisim
(bu sayfaya da yazabilirsiniz)

Adil ÖZGÜR
23.12.2010, 10:25
Karadeniz Gazetesinin 1. Sayfadan Haberini Aynen İletiyorum.

hocamız ne üçlü çektirdi ne de 61. dakika şovu yaptı. gönlü zengin bir şekilde tüm trabzon kentini saran bir heyecanı dile getirdi.

müftülük yakında maça da gitmeyin der mi ?

No, no, yani nayır nayır.
Müftü hazretleri trübünde bir kişi fazla olsun diye hocasını trübüne yolluyor. Stadlar bir kişi arttı. :)

Acaba trübünleri birleştirecek amigo mu geliyor? Ne dersiniz.. :)

Barış Burak
23.12.2010, 11:34
saçmalık ya,tabii ki konuşacak.şehri ilgilendiren bir şey.insanların bir araya toplandığı bir yerde şehri ilgilendirecek şeyler konuşulabilir tabii ki.

hocayı görevden alanların yaptığı gerizekalılıktan başka birşey değil.(eğer bu sebepten alınmışsa)

Mustafa ÖZDEMİR
23.12.2010, 11:36
saçmalıktan başka bişe değil.orda ne fuzuli vaazlar veriliyor .bumu zorlarına gitmiş...

Kamil Çakmak
23.12.2010, 11:42
Camiler, ibadetin yanı sıra insanlarla selamlaşma, kaynaşma, hal hatır sorma, bi nepze aynı zamanda sosyalliktir benim düşünceme göre. Valla ben tepki maili gönderdim Müftülüğe:)

Gökhan ARSLAN
23.12.2010, 11:44
Sanki oraca konu dışı başka hiçbirşey konuşulmuyor da tek bu sorun oldu !
Ne gerek var buna kötü birşey yapmış gibi sanki...
Şekile ne kadar meraklısınız !

vatandas61
23.12.2010, 11:47
bence bunda kizilicak birsey yok. Trabzonspor hayatimiza islemis tamam da, vaazlarda da trabzonsporun isi yok bence.

Cagdas Topal
23.12.2010, 11:48
Camiilerde sadece din ile alakalı şeyler mi konuşulmak zorunda ? Şehrin sorunları da diler getirilir , çıkarı da . Şehrin çıkarı Trabzonspor olduğu için ne sorun olabilirki ?

Hem Ömer Hoca ' mız maça cemaati çağırmadı ki ben maça gidiyorum gelen gelsin dedi :D

Nytre
23.12.2010, 11:50
faruk özak'a namaza başlamadan önce "şota tamam mı?" diye soran hocamız da var .
bu trabzon'da "ilk defa" olmuş gibi de davranmamak lazım .

Turgay Atalay
23.12.2010, 11:51
Sayın müftü, hocamız insanları maça davet ediyor, cehenneme değil. Nato kafa nato mermer,sonra da beyni kıt insanlara Kainatın Dini İslamı anlat, anlatabilirsen.

KUTADGU
23.12.2010, 11:53
Camilerde Avrupa Birliği'nin önemi üzerine, ekonomik hamleler üzerine falan fıstık bir sürü vaaz verildiğinde kimsenin gıkı çıkmıyordu ama.

Bir şehirin en büyük ortak kültürel değerinin konuşulması mı gücüne gitmiş Müftü Efendi'nin?

Düzenle : Sadece vaaz değil, Avrupa Birliği ile ilgili hutbelerde duymuştu bu kulaklar.

sametaydin
23.12.2010, 11:55
Ben camilerde kürsüden siyaset yapıldığını da gördüm. Orası için söylemiyorum bunu ama bu yapılıyorsa sosyalleşmek adına söylenen üstelik herkesin de hoşuna gidecek bir durum karşısında müftülüğün almış olduğu kararı kınıyorum.

bASTURk
23.12.2010, 11:57
Bu adamlar anca milletten para ister.Onlar için tek önemli konu budur.Bazı hocalar,müftüler camiileri babalarının evi gibi görüyor ama Allah'ın evidir oralar.
Farzdan önce sohbet kısmında istediğini anlatabilir hoca cemaatine benim bildiğim.Hutbede zaten belli bir metin var.

Ha burada en büyük kabahat o söz konusu görüntüleri çeken,paylaşım sitelerine koyanlardır.

Emir BAYRAK
23.12.2010, 11:58
mail attım, umarım işe yarar.

magicyattara
23.12.2010, 12:03
Trabzonspor sevgisinin sınırları nasıl yıktığına en güzel örnekti Ömer hoca..

İlla ki kendini kasmak lazım bazılarına göre..adam içinden geldiği gibi konuşuyordu ve cemaati de bu durumdan şikayetçi değildi..

Erdal
23.12.2010, 12:06
Mevzu Diyanet işlerinin problemlerine dönebilir :)....Şaka bir yanda Kamil abi'nin mesajına katılııyorum. Cami salt ibadethane olmaktan öte sosyalleşme mekanıdır bizim kültürümüzde...Bilhassa Cuma namazının bu noktadaki rolü ( hatta işlevini yitiren rolü demek lazım ) müftüce de malumdur....Sorun aynı bence....Sosyoloji bilmeyen bürokratlar....Türkiye'nin 3 asırlık problemi :)

Gökçebey
23.12.2010, 12:07
Ömer hocanın cemaati hazır zaten, takviye de yaparız. Müftünün camisine kalmadık. :D

champions
23.12.2010, 12:14
Herkes işini yapmalı, bu kadar basit.Aynı kişi başka bir takımın lehine konuşma yapsa burada kıyamet koparılırdı.Söz konusu Trabzonspor olunca işler değişiyor tabi.İmam-cemaat ilişkisi biraz da.

Erdem Keser
23.12.2010, 12:17
Herkes işini yapmalı, bu kadar basit.Aynı kişi başka bir takımın lehine konuşma yapsa burada kıyamet koparılırdı.Söz konusu Trabzonspor olunca işler değişiyor tabi.İmam-cemaat ilişkisi biraz da.
N'apmış adam, namazı mı kıldırmamış:D

ozturk
23.12.2010, 12:19
maçlarda yapılan küfürler, tartışmalar, kavgalar ve futbolun dini anlamda bir öneminin olmaması yanında "zaman israfı" olması nedeniyle müftülük bu konuşmayı yanlış bulmuş olabilir.

Erdal
23.12.2010, 12:20
Faruk, hayat bir bütündür parçalanamaz :)....Bu parçalı hayat anlayışı tam da pozitivizmin ürünü idi...Camiye girerken tuttuğun takımı dışarıda bırak? Dünya görüşünü dışarıda bırak....Niye kavga olur....Değerlerimiz erozyona uğrar....Bu koruma içgüdüsü ters tepti....Olmadı işte....Olması gereken şu....Nereye gidersen git sen ol....Ama başkalarına da saygı duy.....Derin mevzu...Yine seninle farklı düşünüyoruz :)

ilhan
23.12.2010, 12:22
Ömer hoca da böyle bir şeyin doğru olmadığını zaten belirten bir şey söylüyordu. "İsterlerse beni kovsunlar" derken şaka yapmadığına eminim. Kaldı ki, o reaksiyonu bana samimi geldi. Doğru ya da yanlıştı. Pek anlamıyorum. Ama samimiydi hoca. Hem de aşırı. :)

Badaloğlu
23.12.2010, 12:25
İletişim Bilgileri
Trabzon İl Müftülüğü

www.trabzonmuftulugu.gov.tr (http://www.trabzonmuftulugu.gov.tr)

trabzonmuf@diyanet.gov.tr (trabzonmuf@diyanet.gov.tr)

Hadi o zaman hep beraber sosyalleşelim, bürokratlara sosyoloji dersi verelim... Herkes usulünce tepki maili göndersin. Bu kadarda olmaz yani, ne demiş Ömer hoca? Camiye gitmeyin, maça mı gidin, demiş?

OLCAY ÇAKIR
23.12.2010, 12:27
Bu yıl tabuların yıkılacağı bir yıl olacak ve merkezi de Trabzon olacak:)

*

Bizim zamanımızda Leman da sanırsam, 'tabu yıkıcı' bir abi vardı:)

Misina
23.12.2010, 12:35
Çok kez Hutbeden siyasi mesajlar veren imamlar gördük.Siyaset serbert futbol yasak İlginç!

pazarkapılı
23.12.2010, 12:36
yüzyıllardır hakla içiçie oldugunu halkın içinde yasam alanı oldugunu iddaa edip bir sekilde ama o sekil hiç tasvip edilmeyecek sekil olsada asıl halkın yanında olan insanları ezilen işçileri sömürülen emekçileri savunan bizatihi kendisi de bu sınıfta yeralan insanları dinsiz-komünist-diye dıslayan,post-modern sadaka kültürü "cemaatciliğe" mendil sallayan bir anlayısın halka sindirmeye calıstıgı tek kutuplu ben merkezcil tek dogru ve tek cözüm anlayısının tipik yansımları....

halktan kopuk olmakla sucladıkları insanların terk ettikleri yerlerde ne düsünceler ne sosyolojik fikirler ne de biatsız insanlar yetisiebilir.....

Gökçebey
23.12.2010, 12:36
Müftü hazretleri fbli olmasın?

Badaloğlu
23.12.2010, 12:37
Geliyooooor az sonra... Ömer hoca gibi fanatik hocalarımız da var... Gerçi bu Trabzonspor'lu değil ama olsun. Derdimi anlatıyor.

Trabzon müftüsüne ithaf olunurr...

magicyattara
23.12.2010, 12:38
Bu yıl tabuların yıkılacağı bir yıl olacak ve merkezi de Trabzon olacak:)

*

Bizim zamanımızda Leman da sanırsam, 'tabu yıkıcı' bir abi vardı:)

Kıllanan adam mıydı neydi..:)

@champions

Başka takımların lehine bu durumun olması imkansız..bu Trabzonspor'a has bir özellik..Trabzon'da bir cami cemaati yüzde 95 Trabzonspor'ludur..bazı bölgelerde yüzde yüze vurur oran..

Bir de futbola ve bir takıma bu kadar aşık bir imam bulmak lazım..dedim ya bu bize has bir özellik..:)

Badaloğlu
23.12.2010, 12:40
http://www.izlesene.com/video/seker-hoca/984714

İzleyin arkadaşlar Şeker hocayı izleyin... Müftü bey'de izlesin...

KUTADGU

İmamlar salt ibadet yaptıran, namaz kıldıran tek bir işlev gören bir meslek mensubu değildirler ki. Fikir veren, imeceyi başlatan, proje üreten, sosyalleştiren ve bunun yanında taşa taş katan toplum mimarlarıdır da çoğu zaman.

Gözden kaçan noktaları unutmamak lazımdır aynı zamanda da. Erzurumlu Naim Hoca mesela. Vali'nin yapamadığını tek bir sözüyle yapar, provokasyona uğramış kocaman ve taşkın gençlerden oluşan kalabalığı durdurabilirdi. Camiisindeki cemaat sayısı da muazzamdı. Nedeni samimi oluşuydu, halktan uzak değil halktan bir insan gibi oluşuydu. Bende takım tutarım hem de memleketimin takımı Erzurumspor'u tutarım diye haykırabilmesiydi.

Ne var şimdi Ömer Hoca'nın yaptığında Trabzon şehrinin en büyük ortak paydası Trabzonspor ileilgili duygularını dile getirmiş. Taşkınlık yapmadan hemde. Holiganizmden uzak, başka takımlara tek bir laf demeden. Maça gitmenin son derece normal olduğunu göstermiş. Hani en baba felsefi futbol cümlesi "herkes ailesi ile beraber stadyumlarda maç izlesin". Al işte bir kanaat önderi.

Bunun yanında Trabzonsporlu futbolcuları tanımlarken başka da bir mesaj veriyor aynı zamanda "Hepsi efendi çocuklar" diyor. Al başka bir mesaj daha.

"Kurban kessinler ama" diyor. Toplumsal kaynaşmadan kurban kesmenin rolünü yadsıyabilir miyiz? Bir mesaj daha.

Bütün bunları Trabzonspor ekseninde söyledi diye mi suçludur yani?

Şu algıya da katılmıyorum; Başkası yapsa tepkimiz tam tersi olurdu.
Hayır, neden olsun ki.
Ben Erzurumlu Naim Hoca'nın hikayelerini severek dinlerdim.
Malatyaspor'a destek olan cami imamını takdirle karşılamıştım mesela.

Din adamlarını halktan uzak noktalara götürüp, halkın üzerinde özümsemek ve normal duygusal davranışları ondan beklememektir bence asıl sakıncalı olan.

Ben meselede ne insanlık için, ne dinimiz için ne de sosyalleşme için bir beis görmüyorum. Aksine tüm bu davranışları oldukça rahatlatıcı ve kucaklayıcı olarak görüyorum.

ozcan_asanoglu
Kapotaj bayramı, kütüphanecilik günleri vs konuşuluyor da Trabzon'lunun hayati bir meselesi olan TS niçin konuşulmasın Sayın Müftüm..O da saatlerce değil, sadece 2-3 dk. kendi uslubunca temennilerde bulunuyor, ne var bunda...Müftü nereli bence Trabzon'lu değil..kınıyorum, Hoca'mıza sahip çıkılmalı...

DNA-TS
23.12.2010, 12:41
hutbede dolardan ekonomik krizden vaaz verilince sorun yok şehrin en büyük ortak değerlerinden biri için vaazda değinilince sorun oluyor,ilginç.

pazarkapılı
23.12.2010, 12:44
hutbede dolardan ekonomik krizden vaaz verilince sorun yok şehrin en büyük ortak değerlerinden biri için vaazda değinilince sorun oluyor,ilginç.herhalde nokta....

KUTADGU
23.12.2010, 12:46
Üstelik benim en çok karşı çıktığım noktalardan bir tanesine de belki bilmeden tepki veriyor Ömer Hoca.

Her gittiği memlekette o memleketin futbol takımının atkısını boynuna geçiren siyasetçilere de göndermede bulunuyor belki de.

Sizin taktığınız atkılar tamamen "oy" uğruna diyor. Siz samimi değilsiniz diyor.
Asıl mümin samimi olandıra getiriyor belki de lafı.

Futbolu siyasetin malzemesi ve oy avı için kullanan zihniyetin, futbolun güzelliğini, sosyalliğini, kucaklaştırıcılığını, çoğu zaman düzgün yerelliğini ortaya koyuyor diyedir belki de Müftü'den gelen tepki.

Bu bürokrasiden başka ne beklenebilir ki zaten?

Rakip takımları "şike" ithamları ile suçlayan Devlet Bakanlarına ihityacımız var bizim demek ki.

OLCAY ÇAKIR
23.12.2010, 12:48
Kıllanan adam ve oğlu.
O başka Muratım.:)

*

O hoca radikaldi. Şimdi daha da radikal oldu...

Severim aykırı adamları...

Müftü'me yüklenmeyin. O görevini yapıyor.

Kuddusi geldi aklıma nedense!.

Bu arada Ömer hocayı bizim Poetricus zannedip bir an; "Ömer hocam transfer mi oldu vs..." gibi bir haber zannedip heyecanlanmama anlam veremiyorum.

*

Ömer hoca BMN ye derhal üye edilmeli. Fahri üyelik öneriyorum...
Kıllanan adam mıydı neydi..:)

@champions

Başka takımların lehine bu durumun olması imkansız..bu Trabzonspor'a has bir özellik..Trabzon'da bir cami cemaati yüzde 95 Trabzonspor'ludur..bazı bölgelerde yüzde yüze vurur oran..

Bir de futbola ve bir takıma bu kadar aşık bir imam bulmak lazım..dedim ya bu bize has bir özellik..:)

champions
23.12.2010, 12:50
Faruk, hayat bir bütündür parçalanamaz :)....Bu parçalı hayat anlayışı tam da pozitivizmin ürünü idi...Camiye girerken tuttuğun takımı dışarıda bırak? Dünya görüşünü dışarıda bırak....Niye kavga olur....Değerlerimiz erozyona uğrar....Bu koruma içgüdüsü ters tepti....Olmadı işte....Olması gereken şu....Nereye gidersen git sen ol....Ama başkalarına da saygı duy.....Derin mevzu...Yine seninle farklı düşünüyoruz :)Erdal abi olayla söylediklerinin pek bir ilgisi yok sanki.Cami, insanların tuttukları takımları, siyasi görüşlerini vb. ortaya koyabilecekleri bir yer değil ki.Dışarı doğru birkaç adım at ve orada neyin reklamını yapacaksan yap mesela.Hoca bunu yaparak mı kendi olmuştur yani? Herşeyin bir yeri ve zamanı var.Doğru bile her yerde söylenmiyor.:)

Sıradan bir vatandaşın formasını giyip camiye gitmesine kimse birşey diyemez.Ama orada bir görevli olan kişinin başka işlere girişmesi olmaz.Şöyle örnek verelim futbolcu maç sonu konuşmasında siyasi gündemle ilgili açıklama yapsa nasıl olur? Ya da biraz daha farklı bir örnek futbolcuların saha içinde dini çağrışım yapan hareketleri ne kadar doğru? .Herşey yerinde güzel diyorum özetle.:)

Emrullah
23.12.2010, 12:50
Ne demiş müftü hazretleri böyle. Camiler tribün mü? Tribünlere mi çevrildi sanki camiler. Son derece samimi, herkesin hoşuna gidecek açıklamalar yaptı Ömer Hoca. Müftü fuşki yemasun da camilerin nasıl işlev göstereceğinin uygulamasını yapsın. Camiler olmuş sadece ibadet yeri. Camiler ibadet yeri olmakla sınırlandırılacak yerler mi? Üstelik cuma hutbesi sosyal mesajlar verilecek hutbelerdir.

Emrullah
23.12.2010, 12:51
İmamlar salt ibadet yaptıran, namaz kıldıran tek bir işlev gören bir meslek mensubu değildirler ki. Fikir veren, imeceyi başlatan, proje üreten, sosyalleştiren ve bunun yanında taşa taş katan toplum mimarlarıdır da çoğu zaman.

Gözden kaçan noktaları unutmamak lazımdır aynı zamanda da. Erzurumlu Naim Hoca mesela. Vali'nin yapamadığını tek bir sözüyle yapar, provokasyona uğramış kocaman ve taşkın gençlerden oluşan kalabalığı durdurabilirdi. Camiisindeki cemaat sayısı da muazzamdı. Nedeni samimi oluşuydu, halktan uzak değil halktan bir insan gibi oluşuydu. Bende takım tutarım hem de memleketimin takımı Erzurumspor'u tutarım diye haykırabilmesiydi.

Ne var şimdi Ömer Hoca'nın yaptığında Trabzon şehrinin en büyük ortak paydası Trabzonspor ileilgili duygularını dile getirmiş. Taşkınlık yapmadan hemde. Holiganizmden uzak, başka takımlara tek bir laf demeden. Maça gitmenin son derece normal olduğunu göstermiş. Hani en baba felsefi futbol cümlesi "herkes ailesi ile beraber stadyumlarda maç izlesin". Al işte bir kanaat önderi.

Bunun yanında Trabzonsporlu futbolcuları tanımlarken başka da bir mesaj veriyor aynı zamanda "Hepsi efendi çocuklar" diyor. Al başka bir mesaj daha.

"Kurban kessinler ama" diyor. Toplumsal kaynaşmadan kurban kesmenin rolünü yadsıyabilir miyiz? Bir mesaj daha.

Bütün bunları Trabzonspor ekseninde söyledi diye mi suçludur yani?

Şu algıya da katılmıyorum; Başkası yapsa tepkimiz tam tersi olurdu.
Hayır, neden olsun ki.
Ben Erzurumlu Naim Hoca'nın hikayelerini severek dinlerdim.
Malatyaspor'a destek olan cami imamını takdirle karşılamıştım mesela.

Din adamlarını halktan uzak noktalara götürüp, halkın üzerinde özümsemek ve normal duygusal davranışları ondan beklememektir bence asıl sakıncalı olan.

Ben meselede ne insanlık için, ne dinimiz için ne de sosyalleşme için bir beis görmüyorum. Aksine tüm bu davranışları oldukça rahatlatıcı ve kucaklayıcı olarak görüyorum.

Altına imzamı atarım...

Mesut
23.12.2010, 12:52
Trabzonspor vaazı veren Ömer Hocanın yerine imam atandı.
Trabzon Sarılar Cami'nde imamlık yapan ve vaazda Trabzonspor'a yer verdiği ileri sürülen Ömer Oskay'ın yerine Trabzon Müftülüğü tarafından imam görevlendirildi.
Trabzon Müftüsü Veysel Çakı, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Oskay'ın Diyanet İşleri Başkanlığı'nda hiçbir zaman görev yapmadığını, ücretinin vatandaşlar tarafından ödendiğini belirtti.
Oskay'ın ''görevine son'' verme diye bir durumun söz konusu olmadığını vurgulayan Çakı, ''Kadro yetersizliği nedeniyle buraya imam atayamıyorduk. Yeni kadrolar ile birlikte camiye bir imam görevlendireceğiz. Geçici olarak bir imam arkadaş görevlendirdik'' dedi.
Oskay'ın kamuoyuna yansıyan konuşmalarının olduğunu vurgulayan Çakı, ''Vaazlarda söyledikleri doğru değil. Bu söylemler cami ve kürsü adamına uygun değil. Vaazlarda haftalık konuşmaları biz belirleliyoruz. Bunun dışına çıkılmaması gerekir. Kürsülerde magazinsel yaklaşımların olması hiç doğru değil'' diye kaydetti.
Ömer Oskay, son olarak Trabzonspor'un Karabükspor ile sahasında yaptığı maç öncesinde camide vaaz sırasında Trabzonspor ile ilgili yorum yaptığı ileri sürülmüştü.

Kubilay ŞAHİN
23.12.2010, 12:55
O gada siyasi içerikli vaaza ses yok ama bu vaaz iinsanların zoruna gitmiş öylemi..

Hadi oradan.. Müftülüğede saygımız varda bu kadar karamsarlığa düşülmez..

Ona yasak getireceksen diğerlerinede getireceksin..

Edit: Açıklamada çok gerçekci olmuş.. Bari yalandan beyanat vermeyin..

Fatih
23.12.2010, 12:58
Ömer Hocanın görevi dışında bir şey yaptığını düşünmüyorum.Artık hutbelerde din dışındaki konulara da değiniliyor iki dakika da gayri ihtiyari bir şekilde Trabzonspor'dan bahsetmiş ne var bunda?

Hekimoğlu
23.12.2010, 12:59
Cami'de fanatiklik olmaz müftülüğün kararı yerinde.Bu imam camiyi bordo-maviye boyasa ben rahatsız olurum ki bunu yapabilecek potansiyelde bir imam.

İlyas BAHADIR
23.12.2010, 13:01
Ortak bir dille, ortak ve sağlam bir tepki koymalıyız, hocamıza yapılanın mantığa, insanlığa ve akla sığar tarafı yok verilen elektronik posta adresilerine dediğim gibi ortak bir dil ile tepki koymalıyız.. Bu arada söylemeden edemeyeceğim iyi ki varsın BMN en ufak bir boşluğa izin vermiyorsunuz seviyorum sizi :)

Burçak
23.12.2010, 13:01
Bizim öncelikli olarak öğrenmemiz gereken Müftü nereli hangi takım taraftarı.
sonrasını konuşuruz..

bangkook_61
23.12.2010, 13:02
Türkiye gelişiyor, milli gelir arttı, eski günler geride kaldı vs. vaazlara devam. Ben bunlardan daha beterini de anlatırım da din düşmanı falan olur çıkarız aman aman.

Müftü efendi hoca hazretleri çok harikasın !

LazAnisT
23.12.2010, 13:02
Kaynama derecesi yüksek olan bir arkadaşımız şu müftülüğü bir arasada birinci ağızdan birşeyler öğrense.

Ben arıyacam ama bu haberden sonra derecem yerlerde.

Biraz ara verdik diye herkes kral olmuş.

Bu saatten sonra hiç birşey eskisi gibi olmayacak.Bunu öğreninda..

OLCAY ÇAKIR
23.12.2010, 13:03
Çekim yapılmış olması enteresan.
Buna müsade edilmez diye düşünürüm.

Mesela vaaz'a bişey diyemiyorum. Hocam coşabilir.
Detaylarını, konuşmayı hatırlamıyorum.
Trabzonspor'dan bahsedebilir pekala.
Din, ahlak dışına çıkan hiçbir kelime kabul edilemez elbette.
Suçlama vs. varsa olay değişir.

*

Ama çekim yapılmış olması ilginç geldi.

Ulusal kanallarda haberiz demektir buda, hadi bakalım!!!

*

Aslında camilerimize siyaset bulaştıktan sonra herşey pekala bulaşabilir...
Yolu açmamak gerekiyor.

*

İlk anda sempatik geliyor yalan yok!

Ama düşününce, atıyorum; yoldan geçen ve namaz için o camiye uğrayan bir Fb li rencide olduysa, ya da herhangi bir takım taraftarı, o halde hoca iyi bişey yapmamış demek midir?
Demektir.

Üsluba bakmak lazım, bir daha izlemek lazım...

Yunus Emre AYAZ
müftü baksın dalgasına müftüyse müftülüğü'nü bilsin trabzonda olduğundan haberi yok galiba :)

İlyas BAHADIR
Trabzon Sarılar Cami'nde imamlık yapan ve vaazda Trabzonspor'a yer verdiği ileri sürülen Ömer Oskay'ın yerine Trabzon Müftülüğü tarafından imam görevlendirildi.
Trabzon Müftüsü Veysel Çakı, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Oskay'ın Diyanet İşleri Başkanlığı'nda hiçbir zaman görev yapmadığını, ücretinin vatandaşlar tarafından ödendiğini belirtti.
Oskay'ın ''görevine son'' verme diye bir durumun söz konusu olmadığını vurgulayan Çakı, ''Kadro yetersizliği nedeniyle buraya imam atayamıyorduk. Yeni kadrolar ile birlikte camiye bir imam görevlendireceğiz. Geçici olarak bir imam arkadaş görevlendirdik'' dedi.
Oskay'ın kamuoyuna yansıyan konuşmalarının olduğunu vurgulayan Çakı, ''Vaazlarda söyledikleri doğru değil. Bu söylemler cami ve kürsü adamına uygun değil. Vaazlarda haftalık konuşmaları biz belirleliyoruz. Bunun dışına çıkılmaması gerekir. Kürsülerde magazinsel yaklaşımların olması hiç doğru değil'' diye kaydetti.
Ömer Oskay, son olarak Trabzonspor'un Karabükspor ile sahasında yaptığı maç öncesinde camide vaaz sırasında Trabzonspor ile ilgili yorum yaptığı ileri sürülmüştü.

Ne kadar dar kafalı insanlar tarafından yönetildiğimizin kanıtıdır şu cümle "Vaazlarda haftalık konuşmaları biz belirleliyoruz. Bunun dışına çıkılmaması gerekir."

yazık..

Cem Akyüz
23.12.2010, 13:04
Saçmalık.Trabzonda okunan her duada Trabzonspor'un adının geçmesi gayet normal

Armağan Dere
23.12.2010, 13:04
Bizim öncelikli olarak öğrenmemiz gereken Müftü nereli hangi takım taraftarı.
sonrasını konuşuruz..

Eski Ordu müftüsüymüş sanırsam..Giresun doğumluymuş

champions
23.12.2010, 13:07
Daha açık bir örnek verelim; Trabzonsporlusunuz, Kadıköyde yaşıyorsunuz ve bir cuma namazı için camiye gittiniz.İmam efendi Fb hakkında sevimli açıklamalar yapıyor."Hay ben senin gibi imamın" der misiniz demez misiniz? Ben derim.Bu açıdan bakmak gerekir.% 95 ya da 99 olsun çok da önemli değil.Bir başka takımın destekçisi tek bir kişi de olsa bu durum olayın yanlışlığını ortaya koyar.

Burçak
23.12.2010, 13:09
Madem öyle bende şunu söyleyeyim.

Cuma namazına gidiyoruz,
Ramazan ayında teraviye gidiyoruz..
Her gidişimizde boş geçmeyelim...
Öncelerden gittiğimiz o cami için yardım istenirken son zamanlarda farklı yerlerdeki camiler hatta Ankaradaki bir cami için bile yardım talebine şahit olmuştuk...
bunlarada izin vermesinler ozaman.
Müftülük madem haftalık konuşmaların dışına çıkılmasına izin vermiyor niye her camide ayrı ayrı yerler için yardım talep ediliyor.

Fatih
Ne diyordu Ömer Hoca.

-Bu gözler tehlikeli gözler.

:)

Külünkoğlu
Hepimiz Ömer Hocayız. :)

Yunus Emre AYAZ
23.12.2010, 13:10
Daha açık bir örnek verelim; Trabzonsporlusunuz, Kadıköyde yaşıyorsunuz ve bir cuma namazı için camiye gittiniz.İmam efendi Fb hakkında sevimli açıklamalar yapıyor."Hay ben senin gibi imamın" der misiniz demez misiniz? Ben derim.Bu açıdan bakmak gerekir.% 95 ya da 99 olsun çok da önemli değil.Bir başka takımın destekçisi tek bir kişi de olsa bu durum olayın yanlışlığını ortaya koyar.

kadıköy fenerbahçenin değilki ? ama trabzon trabzonspor'un.

kimlerin kurduğu belli olmayan yaşayan nufusun ermeniler hariç yerli olmadığı bir yeri trabzonla karşılaştırmak biraz garip.

istanbul evrensel bir yer ama trabzon öyle değil.

istanbulda herşehir'den hatta çok ulustan oluşan insanlar yaşayabilir ama trabzon öyle değil istanbul bir yöre değilki metropol.

istanbulun nufusunun ataştırmalara göre %22'si trabzonlu %18'i rizeli %20'si sivaslı vs.

kimse kadıköylü değil olmasıda imkansız zaten.

Külünkoğlu
23.12.2010, 13:12
OF'daki cuma namazında hoca efendi Trabzonspor'un durumuna öyle yorumlar yapıyordu ki. Ulaaaa demiştik. :)
Orası Of tabiki :)

Cihan
23.12.2010, 13:13
tepki mailimi ilettim

Yunus Emre AYAZ
23.12.2010, 13:13
OF'daki cuma namazında hoca efendi Trabzonspor'un durumuna öyle yorumlar yapıyordu ki. Ulaaaa demiştik. :)

metin abi of'ta müftü bişey diyemez böyle konularda o yüzden OF ayrı bir yer zaten :)

Cem Akyüz
23.12.2010, 13:14
metin abi of'ta müftü bişey diyemez böyle konularda o yüzden OF ayrı bir yer zaten :)

Aynen öyle bizim orada bizim kanunlarımız geçer :)

Yunus Emre AYAZ
23.12.2010, 13:15

texas 1 of 2

hatta of 1 texas 2 :)

Emrullah
23.12.2010, 13:18

Yahu orası Trabzon çok farkeder. İstanbul gibi metropol bir yerde söylemiyor bu lafları. Vaaz verdiği şehrin takımına destek verilmesi gerektiğini söylüyor o kadar. Naim Hoca Erzurumspor'un maçına yetişebilmek için hutbeyi kısa keser, hayden uşaklar maça derdi. Naim Hoca ehl-i kalp bir insan. Bu hareketlerinden dolayı tüm şehir tarafından sevilirdi. Kan davalarını çözüme kavuşturur, Garnizon Komutanlığı'na selamsız sabahsız girer çıkardı. Kimse de saygıda kusur etmezdi. Tüm devlet erkanı gerekli saygıyı gösterirdi. Bu tarz insanlar her şehirde olmalı. Bu tarz insanlara kanaat önderi deniyor ve halk üzerinde ciddi etkileri var. Şehirde en ufak bir isyanda koca Garnizon Komutanlığı isyanı bastıramazken bu tarz insalar bir kaç dakika içinde söyleyeceği sözlerle isyanı bastırabilirdi. Bu tarz insanlar eskiden daha çoktu, şehre çok büyük katkıları olurdu. Ama malesef bu tarz insanlar giderek azaldı ve yok denecek seviyede. Olanı da bizim bürokrasi engelliyor.

Ömer Hoca zaten oranın imamı değil, kadrolu imam değil zaten. Görevden alınma gibi bir durum yok, ama müftülük bu tarz insanları değerlendirmeli. Her hafta bir camide vaaz verdirebilir. Trabzonspor'u anlatsın demiyorum. Sevilen insanlar sayesinde halka güzel mesajlar verdirebilirsiniz.

Külünkoğlu
Kardeşim kanunlara bir şey demiyoruz. Artık lastik gibi her yere çekilir oldular.

Ama din bu kardeşim.

Çay fabrikasında müdür akrabam var. Ziyarete gitmiştim. Odasında oturken bir misafir geldi.
Dedi ki,

- namaz kılacağım müdürüm baktım işaret yok, kıble ne tarafta ?

El cevap,

- burası Of istediği yöne kılabilirsun.

Olmaz da yaa... :)
Tövbe tövbe... :)

Armağan Dere
Yav adam kanaldan giriyor yardım toplamak için sanırsam:)...1,5 milyar para vermem lazım 5 kuruş param yok diyor:)

Süleyman Eruyar
23.12.2010, 13:22
Hutbe Cuma Namazının farzıdır, fazla dünyevi konularla ilgili de olmamalıdır.

mavikan
23.12.2010, 13:22
sevimli gelebilir ama yanlış..

Yunus Emre AYAZ
23.12.2010, 13:23

tamam işte trabzonspor dünyevi bir konu değilki ahirettede bu dünyadada tüm evrenlerde ayrı bir şey o :)

Emrullah
23.12.2010, 13:23

Ömer Hoca bu vaazı hutbede vermiyor zaten. Ezan öncesi verilen 30-45 dakikalık vaazın sonunda, tam ezan okunurken 3-5 kelam ediyor.

mehmet yıldırım
23.12.2010, 13:24
arkadaşlar bu alanda biz yorum yapmayalım...il müftüsünü iyi tanıyorum,gayet modern bir müslüman...ben uludağ üniversitesi İlahiyat fakültesinde okudum...vaaz kürsüsünde vaizlerin maç muhabbeti yapması kesinlikle ibadetin ruhuna aykırıdır...çünki oralarda insanın sonsuza dek yaşayacağı bir yer olan ahiret menziline ait meseleler konuşulmalıdır...bu imam efendi böyle bir fitneye sebep olduğu için tevbe etmelidir...bugün değişik takım tutuyor diye insanların bıçaklandığı bir ülkede ,bir vaiz efendinin Allahı ahireti peygamberi (sav) anlatması gereken yerde maç muhabbeti yapması dinin ruhuna aykırıdır....ama yine başa dönüyorum,Allah ta izinsiz yaprak dahi düşmez,biz ilk yarıyı lider bitirdik,buda bir takdirdir,sezon sonu nasıl bitireceğimiz de İlahi bi takdirdir....bence bu başlık kapansın...biz müftlüğe,diyanete akıl vermiyelim

Süleyman Eruyar
23.12.2010, 13:25
Ömer Hoca bu vaazı hutbede vermiyor zaten. Ezan öncesi verilen 30-45 dakikalık vaazın sonunda, tam ezan okunurken 3-5 kelam ediyor.

"Uzun sokakta bulunan saruhan mescidinde uzun yıllar namaz kıldıran Ömer Oskay'ın cuma hutbesinde trabzonsporla ilgili sözleri başına iş açtı.

O zaman bu başlıkta verilen bu bilgi, düzeltilsin bir zahmet..

Ayşe Aygün
23.12.2010, 13:26
Şöyle bir şey olsaydı.O zaman müftü ne karar verecekti.Vaazın dışında cevap vermemi olacaktı.
Cematten biri hocam Trabzonsporumuz içinde bir dua etsen dediğinde hoca olmaz müftülük bu tür dualara izin verilmezmi denecek. :):)

Fatih Özkan
23.12.2010, 13:29
Ömer Hocam'ın arkasındayım...
Ben ki Cuma Namazı'nda, iftar sofrasında Trabzonspor için dua ederim...
Maili de gönderiyorum müftülüğe...
Herkesin yüreğinden geçeni dillendirmek ne zaman suç oldu ?

mehmet yıldırım
23.12.2010, 13:32
Ömer Hocam'ın arkasındayım...
Ben ki Cuma Namazı'nda, iftar sofrasında Trabzonspor için dua ederim...
Maili de gönderiyorum müftülüğe...
Herkesin yüreğinden geçeni dillendirmek ne zaman suç oldu ?
..bende Trabzonspor için dua ediyorum...bu iş başka vaaz kürsüsü başka...o zaman vaaz da diziler hakkında da konuşulsun,Bursa ya top bursa densin,Ayku kocamana laf sokulsun..olur mu böyle şey

KUTADGU
O zaman "Milli Gelir'in her gün arttığı güzel ülkemizde, bizi bu duruma getirenlere müslümanlar olarak şükran borçlu olduğumuzu unutmaylaım"

Amin!!!

Emrullah
Sayın müftü, hocamız insanları maça davet ediyor, cehenneme değil.

Orası da bir cehennem değilmi, Avni Aker cehennemi. Müftü haklı beyler..:)

KUTADGU
23.12.2010, 13:34
..bende Trabzonspor için dua ediyorum...bu iş başka vaaz kürsüsü başka...o zaman vaaz da dizler hakkında da konuşulsun,Bursa ya top bursa densin,Ayku kocamana laf sokulsun..olur mu böyle şey

Yahu meseleyi öyle gevrek bir yere getirmeye ne gerek var.

Holiganizm yok, taşlama yok, saygı çerçevesinden dışarı çıkma yok.

Bakın Trabzon'un şehir merkezini pek bilmemekle beraber ilçelerinde "Yolumuz yok, yarın toplanalım, kazmalarla küreklerle yol açalım" ya da "Suyumuz kesildi yarın hep beraber gidelim de kanal açalım" konuşmalarına ve ondan sonraki sürece sık sık dahil olan biriyim.

Meseleyse bu da dünyevi mesele.

Al işte müslümanları ahiret dışında başka bir şeye yönlendiriyor, bilgisiz imam. Ne olacak şimdi.

Emrullah
23.12.2010, 13:35
Bence Ömer Hocaya BMN'de moderatörlük teklif edilsin. Yazılan mesajların dinen caiz olup-olmadığı denetlesin. :)

KUTADGU
23.12.2010, 13:36
Bence Ömer Hocaya BMN'de moderatörlük teklif edilsin. Yazılan mesajların dinen caiz olup-olmadığı denetlesin. :)

Çok erken yaşlanır. Kaldıramaz bence bu görevi...
ççç

mehmet yıldırım
23.12.2010, 13:37
"Oskay'ın kamuoyuna yansıyan konuşmalarının olduğunu vurgulayan Çakı, 'Vaazlarda söyledikleri doğru değil. Bu söylemler cami ve kürsü adamına uygun değil. Vaazlarda haftalık konuşmaları biz belirleliyoruz. Bunun dışına çıkılmaması gerekir. Kürsülerde magazinsel yaklaşımların olması hiç doğru değil' diye kaydetti."
...kurallara göre bu böyle...bi vaiz vaaz kürsüsünde "hükümetten Allah razı olsun,ne güzel işler yapıyor" dese !!! hepimiz haklı olarak tefe koyarız adamı,niye siyaset bulaştırıyorsun diye...ya da empati yapın Bursa da binlerce Trabzonlu yaşıyor...orada camide aynı şeyi bir hoca Bursa için söylese !!!.

Badaloğlu
23.12.2010, 13:38

Demekki camiye imam atamaları için böyle bir bahaneleri olması lazımmış Müftülüğün... Gururlanarak ''zaten Ömer hoca hiç bir zaman diyanet işlerinde çalışmıyordu, parasını vatandaşlar veriyordu'' açıklamalarıyla Ömer hocayı bir kalemde sildiler. Daha da kötüsü, Ömer hoca sanki kendilerinden olamayan biriymiş gibi gösterip, diyanetin ne kadar kuralcı, katı ve bir o kadar toplumdan kopuk olduğunu ispatladılar...

Bu zihniyeti, kafaları ben tanımıyorum kardeşim. Trabzon'un bir çok yerinde bordo mavi renklerde cami ve minareler vardır. Ne yapacağız şimdi? Bu renkleri silmek için bir yardım Diyanet bir el atsın o zaman onlarında rengini değiştirdirsinler. Böylece camilerde magazinselleşmez :mad:

Ey Diyanet işleri... Uyuyormusunuz? Bakın Malatya'da Şeker hoca camide nelerden bahsediyor? Tiz kelle vurula

http://www.izlesene.com/video/seker-hoca/984714

KUTADGU
23.12.2010, 13:40
Katolik Kilisesi'ne benzetiyorum bazen bu "Biz biliriz" tarzı açıklamaları.

Orta Çağ Mübarek...

Biz biliriz yahu, Biz Müftüyüz...

Eee Quassimado nerde?

mehmet yıldırım
23.12.2010, 13:40
Yahu meseleyi öyle gevrek bir yere getirmeye ne gerek var.

Holiganizm yok, taşlama yok, saygı çerçevesinden dışarı çıkma yok.

Bakın Trabzon'un şehir merkezini pek bilmemekle beraber ilçelerinde "Yolumuz yok, yarın toplanalım, kazmalarla küreklerle yol açalım" ya da "Suyumuz kesildi yarın hep beraber gidelim de kanal açalım" konuşmalarına ve ondan sonraki sürece sık sık dahil olan biriyim.

Meseleyse bu da dünyevi mesele.

Al işte müslümanları ahiret dışında başka bir şeye yönlendiriyor, bilgisiz imam. Ne olacak şimdi.
...kardeşim bu nasıl benzetme...anlattığın yol felan yapımı bir iyiliktir,bunun da ahirete bakan yönü var...herkesin faidesi için ortak yapılması gereken yol ile,futbol olayını nasıl bir tutarsın...

Harun-61
23.12.2010, 13:48
Ömer Hoca yakin akrabam'dir.

neyse ki maddi olarak büyük sIkIntisi yok....

haber alabilirsem sizle paylasirim.

ozturk
bence bu başlık kapanmalı bence.

mehmet yıldırım
Katolik Kilisesi'ne benzetiyorum bazen bu "Biz biliriz" tarzı açıklamaları.

Orta Çağ Mübarek...

Biz biliriz yahu, Biz Müftüyüz...

Eee Quassimado nerde?
... o zaman sen ol müftü kardeş...ne olsun yani ülkenin her tarafında vaizler cuma kürsüsünde maçla ilgili yorum yapsın,trabzon vaizi Bursa vaiziyle kavga etsin,beyler din insanın sonsuz hayatını tanzim eder...işi sulandırmayın bence...her maç öncesi bende ellerimi açıp Allahım ne olur bizi galip eyle diye dua ederim,şahsi olarak Cenabı hak'tan kul dilediğini ister...herkes alanında konuşsun...benden daha yorum yok ama tekrar söylüyorum,bu başlık kapatılsın...bu hoca korkarım tılsımımızı bozacak...

Adem Erdoğan
23.12.2010, 13:49
Müftüye de daha yukarıdan uyarı gelmiş olabilir.
Sonuçta ortada kamera ile çekilen ve herkesin görebildiği görüntüler var.

talsuv61
23.12.2010, 13:50
Diyanette çok dini kurum ya !
Ama vaazlarda 'akşamleyin dişlerinizi fırçalayıp yatın' deseydi hiç sorun olmayacaktı.O dini ya sayılıyor heralde

mehmet yıldırım
23.12.2010, 13:54
Diyanette çok dini kurum ya !
Ama vaazlarda 'akşamleyin dişlerinizi fırçalayıp yatın' deseydi hiç sorun olmayacaktı.O dini ya sayılıyor heralde
yorum :)yazmıycaktım ama...evet aynen dini sayılır hadisi şerifye peyg efendimiz s.a "ümmetime zor gelmiyceni bilseydim,her gün dişlerini fırçalamalarını emrederdim" buyuruyor....:D

ozturk
23.12.2010, 13:57
... o zaman sen ol müftü kardeş...ne olsun yani ülkenin her tarafında vaizler cuma kürsüsünde maçla ilgili yorum yapsın,trabzon vaizi Bursa vaiziyle kavga etsin,beyler din insanın sonsuz hayatını tanzim eder...işi sulandırmayın bence...her maç öncesi bende ellerimi açıp Allahım ne olur bizi galip eyle diye dua ederim,şahsi olarak Cenabı hak'tan kul dilediğini ister...herkes alanında konuşsun...benden daha yorum yok ama tekrar söylüyorum,bu başlık kapatılsın...bu hoca korkarım tılsımımızı bozacak...

:alkış::alkış::alkış::alkış::alkış:

Cem Akyüz
23.12.2010, 13:57
Kardeşim kanunlara bir şey demiyoruz. Artık lastik gibi her yere çekilir oldular.

Ama din bu kardeşim.

Çay fabrikasında müdür akrabam var. Ziyarete gitmiştim. Odasında oturken bir misafir geldi.
Dedi ki,

- namaz kılacağım müdürüm baktım işaret yok, kıble ne tarafta ?

El cevap,

- burası Of istediği yöne kılabilirsun.

Olmaz da yaa... :)
Tövbe tövbe... :)

Şaşırmadım bu cevaba Metin Abi :) :)

Kasım Hilal
23.12.2010, 13:58
O zaman cuma hutbelerinde biz zahmet belirli gün ve haftaları konuşmayı bırakarak başlayabiliriz bu işe..
Her cuma bilmem ne haftası ile ilgili hikayeler dinlemek için gitmiyoruz biz camiye..

KUTADGU
23.12.2010, 13:58

Meseleyi sulandıran bizatihi sizsiniz.

Zira sürekli olaydan dem vururken sanki ortada holiganizmden dem vuran, rakip takımlarla ilgili konuşan, sakıncalı tezahüratlar ortaya atan bir vaiz varmış gibi meseleyi sunuyorsunuz.

Halbuki öyle bir şey yok ortada. Yokoğlu yok.

Üstelik o zaman sen müftü ol, öğüdünüzü de pek ciddi ve yakışıklı bulmadığımı da söylemiş olayım.

Zira her müftünün dediğine inanacak olsaydık, ortada Türkiye Cumhuriyeti diye de bir şey olmazdı.
Mesele buralara kadar geldi diye söylüyorum, yanlış anlaşılma olmasın. Müftünün dediklerini ve icraatlerini hiç düşünmeden doğru olarak kabul edecek biri değilim ben.

Zira bir zamanlar İstanbul Müftüsü Kurtuluş Savaşı'na baş koyanlar için kelle emri verirken, Ankara'dan başka bir müftü mücadeleye olur veriyordu.

Meseleye hangi müftüden baktığınız önemli bence.

Kaldı ki, hocanın vaazında "holiganizm ve hakaret" olsaydı kimse bu olaya güleryüzle ve tebessümle bakmazdı. Zira ortada kin yok! nefret yok! kışkırtma yok! sadece samimiyet var.

DeAgLeMaNyAq
23.12.2010, 14:11
Bu olay basına yansımasa hiç bahsi açılmazdı. Basına da kim servis etti TV'lere nası çıktı anlamadım. 2000 yılında GS'nin UEFA kupasında sona doğru ilerlediği zamanlar camilerde toplu olarak GS'ye dua edilirken kimse bir şey demiyordu...

Fatih Özkan
23.12.2010, 14:14
Bu olay basına yansımasa hiç bahsi açılmazdı. Basına da kim servis etti TV'lere nası çıktı anlamadım. 2000 yılında GS'nin UEFA kupasında sona doğru ilerlediği zamanlar camilerde toplu olarak GS'ye dua edilirken kimse bir şey demiyordu...

Ki aynı zamanda 2008 Avrupa Kupası'nda Milli Takımımız için de çok dua edildi camiilerde...
Kimse neden bunlara bişe demedi ?

EMRAH ERTEMOĞLU
23.12.2010, 14:16
ırkçılık yapan pkk ya mevlüt yaptıran hocalar vaaz veren hocalar görevine devam etsin niye demokrasi adam içinden geleni dökmek istedi cemaati sıkmamaklazım bazen teravi namazlarını bilirsiniz..bitsede gitsek hesabı.:)

mehmet yıldırım
23.12.2010, 14:18
ırkçılık yapan pkk ya mevlüt yaptıran hocalar vaaz veren hocalar görevine devam etsin niye demokrasi adam içinden geleni dökmek istedi cemaati sıkmamaklazım bazen teravi namazlarını bilirsiniz..bitsede gitsek hesabı.:)
peyg efendimiz s.a.v buyuruyor....
"mümin mescid te sudaki balık gibi,münafık ise kafesteki kuş gibidir....h,ş meali........

kamyonetçi
23.12.2010, 14:28
yorum :)yazmıycaktım ama...evet aynen dini sayılır hadisi şerifye peyg efendimiz s.a "ümmetime zor gelmiyceni bilseydim,her gün dişlerini fırçalamalarını emrederdim" buyuruyor....:D

'Her namazdan önce',olması gerekiyor.Tirmiziye göre abdestten önce.

EMRAH ERTEMOĞLU
23.12.2010, 14:28
peyg efendimiz s.a.v buyuruyor....
"mümin mescid te sudaki balık gibi,münafık ise kafesteki kuş gibidir....h,ş meali........

nerden nereye bağladın dinsiz yaptın bizi ya bişe demiyrim .:):)

Ertan 51
23.12.2010, 14:35
Ömer Hoca değil Müftü pişman olmalı,o derece sahip çıkılmalı Ömer Hocaya.Trabzon da Trabzonspora 2 kelam edemeyecekse nerde edecek.
Nelerle uğraşıyoruz ve tek fikir olamıyoruz hayret.

kamyonetçi
23.12.2010, 14:38
Konu enteresan,tarafların bakış açısı sorumlulukları çerçevesinde şekilleniyor.

Eğer Ömer hoca resmi görevli olsaydı müftü onu görevden alamazdı.

Ömer hoca resmi görevli olsaydı bu konuşmayı kürsüde yapmazdı.

Trabzonspor taraftarı elinde olsaydı müftüyü görevden alırdı.

Müftünün tuttuğu takım irdelenmeli.

Hocanın yaptığı konuşma bana çok sempatik gelmişti,halada aynı fikirdeyim,Jajayı kolayca yollamasına pek katılmadım ama genel olarak iyi buldum.

İslam sporla bağdaşır,Resulullah efendimiz güreş tutmuştur,iyi bir yüzücüydü ki yüzme bilmek önemli bir sünnettir.Aynı zamanda koştuğuda rivayet edilmiştir.
Burada esas olan bireyin spor adına İslamın dışına çıkmaması onu hafife almamasıdır.

mehmet yıldırım
23.12.2010, 14:52
nerden nereye bağladın dinsiz yaptın bizi ya bişe demiyrim .:):)
yok kardeşim est ne haddime...sakın öyle anlama,binlerce kez özür dilerim

TSelif
23.12.2010, 15:07
Alakasız mı bilmiyorum ama ;

Milletvekili dediğimiz ( bana göre çok gereksiz insan toplulukları ) milletin vekilleri her toplanmalarında Fatmagülün suçu ne dizisi hakkında yorumlar yaparken ........
neyse !!!

macuka
Habu hoca isi komik haller almis buralarda...
Hoca maca gidin deyince sanki tum cemaatte hemen bilet almaya kosmuslar...

Yok o degil, hoca yi muftuye sikayet eden kim?
Yoksa cemaatte 3 ezik taraftarimi vardi?
Bu daha buyuk trajedi degilmi usaklar:)

mahmuter61
Arkadaşlar ne alaka müftü görevden alırmış hayır yok böyle birşey eğer müftü art niyetli ise alır.Bursada geçen sene hemen her camide cuma nemazında hatta hutbede bile bursaspor için duvalar ettirildi!!!O hocaların hepside şuanda görevlerinin başında!hee konu Trabzonspor ise müftü efendide gönlü başka bişey ise bişey diyemem!!!Sadece müftü şunu bilsin cami sadece ibadet etme yeri değildir!!!

macuka
23.12.2010, 15:08
Alakasız mı bilmiyorum ama ;

Milletvekili dediğimiz ( bana göre çok gereksiz insan toplulukları ) milletin vekilleri her toplanmalarında Fatmagülün suçu ne dizisi hakkında yorumlar yaparken ........
neyse !!!

Bari bulabilmisler mi Fatmagulun sucu neymis?:D
Bizim millette merak ediyor ya...
Eee onlar da vekil, gorevlerini ifa etmisler:)

Harun-61
23.12.2010, 15:09
.

İslam sporla bağdaşır,Resulullah efendimiz güreş tutmuştur,iyi bir yüzücüydü ki yüzme bilmek önemli bir sünnettir.Aynı zamanda koştuğuda rivayet edilmiştir.
Burada esas olan bireyin spor adına İslamın dışına çıkmaması onu hafife almamasıdır.

Hz. Aise ile yaptigi yaris iyi bir kosucu oldugunu da gösterir ;)

kamyonetçi
23.12.2010, 15:09

Of'un müftüsü fanatik Trabzonsporlu,maç kaçırmaz emin olun.Ofsporun maçlarında da tribünde yerini alır.
Karabük maçında bizim köyün imamıda maçtaydı.

Ayrıca burada Ömer hoca hutbede değil karıştırmayın, namaz öncesi vaaz bu.Hutbede böyle birşeyin olması mümkün değil,hutbe namazın içindedir,kendisidir.

mahmuter61
23.12.2010, 15:10
Habu hoca isi komik haller almis buralarda...
Hoca maca gidin deyince sanki tum cemaatte hemen bilet almaya kosmuslar...

Yok o degil, hoca yi muftuye sikayet eden kim?
Yoksa cemaatte 3 ezik taraftarimi vardi?
Bu daha buyuk trajedi degilmi usaklar:)

müftü ezikbahçeli olmasın???ama orda Trabzonspor değilde fatmagülün suçu ne dense hocaya kızmazlar o dini konu olur sanırım.Müftü sabır zorlama hoca fahri görev yapıyor olabilir zamanında neden oraya birini atamadın?Senin müftülüğüne o işi bile neyse yahu burda şimdi konuşmayayım!!!"müftünün suçune???"

mahmuter61
23.12.2010, 15:12
Fatma gülün suçu "ezikbahçeli olmasıdır"...!

kamyonetçi
23.12.2010, 15:23
Hz. Aise ile yaptigi yaris iyi bir kosucu oldugunu da gösterir ;)

Evet kesinlikle,bize nakledilen budur.

Konuyu etraflıca düşününce aslında müftünün, Ömer hocaya teşekkür etmesi gerektiğini düşünüyorum.
Müftü eğer gerçekten müftü olsaydı,gerçekten sosyal sorumluluk hissetseydi, toplumun bu sorununada bu vesileyle işaret edebilirdi.
Eğer müftü çıkıpta; Ey Türkiye! Ömer hocayı destekliyorum,gençlerimizin örnek şekilşde tribünde yerini almasını istiyorum.
İslamın emrettiği gibi,kul hakkına riayet eeden,başkalarına bira şişeleriyle saldırmayan,kırıp dökmeyen,kötü söz konuşmayan, örnek bir gençlik görmek istiyorum tribünlerde, dese bence gerçek bir müftü olurdu.
Şimdi ne oldu,hiiç,memur müftü efendi.

61_Hasan_69
23.12.2010, 15:26
BMN bu olayada el atmalı :)

ugurozturk
23.12.2010, 15:31
Ben faksimi cektim...

dinimizde monotonluk yoktur. Erzurumlu Naim hocadan tutun da pek cok din alimi cami hutbelerinde spor muhabbetti yapip, fikra anlatip, espiriler yaparak insanlara cami ve cemaati sevdirme yoluna gitmislerdir.. Ve gecnligin halinden gunumuzde butur hocalara ne kadar ihtiyacimiz oldugu ortada.

din alimi degilim ama peygamberimizin cuma hutbelerinde guncel konulari konustugunu hatta ashabiyla karsilikli istisare ettigini de biliyorum..

bizim muftunun ciddiyeti asiriya kacmistir. Omer hocaya sahip cikalim. bir faks; olmadi bir telefon acalim; en azindan bir email atalim..

Sadece Omer hocaya degil; dinimize de sahip cikalim; bizim dinimiz ruhban - ciddiyet dini degildir; cemaat ve istisare; hosgoru; diyalog dinidir.

sametaydin
23.12.2010, 15:35
Bana göre ömer hocaya yapılan hareket çok yanlış. Adam sizin imam eksikliğinizi orada gidermeye çalışmış orada hizmet vermiş siz ona teşekkür edeceğinize yaptığınıza bakın. Adam bir hata yaptı diye şu yapılanlara bak. Bu müftülüğün yaptığı şimdi vefasızlık değil de nedir? Ayrıca hatasız kul olmaz diyorum. Sizin imamlarınız hiç mi hata yapmıyor o zaman her hata yapanı görevden el çektirin de görelim. Siyaset yapan imamlarınızı görevden alın da görelim. İslam hoşgörü dini diyoruz şu yapılana bak.

İlker Akçay
23.12.2010, 15:36
Din'de ki ve toplumda ki yozlaşmanın en önemli etkenlerinden biridir bu dini sosyal hayattan soyutlamaya çalışmak...Müftü böyle birşey yaptıysa yanlış yapmıştır...Ne inanan insandan inanç duygusunu çıkarabilirsiniz ne de sosyal hayatını hiçe sayabilirsiniz,gayet masumane ve içten gelen bir dilekti hocamızın ki sonuna kadar yanındayız..

Tunga
23.12.2010, 15:43
Hocalar, imamlar, vs. halkın içinden ama ahlaki, dini bilgi ve saygı bakımından halkın bir adım önünde insanlardır; bu doğru. Böyle de olmalı zaten.

Ama tüm bunlara rağmen, bir imam, bir müftü, bir hoca senden, benden üstün insan olmalarını gerektirmez. Dolayısıyla doğru işi yapsınlar diye seçilmiş, görevlendirilmiş olmalarına rağmen her yaptıklarını doğru kabul etmek büyük yanlıştır.

Dolayısıyla eğer hocanın ettiği duaya katılmıyorsanız, size yanlış gelmişse en fazla yapacağınız iş o duaya "amin" dememek olur. Bu kadar yani.

Ömer Hoca'nın ahkam kesen bir çok insandan fazla bilgiye ve görgüye sahip olduğunu düşünüyorum. Bence gayet normal olsa da bazılarına bu yaptığı iş yanlış gelmiş olabilir. Haberdeki şu bölüm gerçek midir, abartılı mıdır bilemiyorum:

"müftü küplere bindi".

Beğenmemiş, doğru bulmamış, hatta çok yanlış bulmuş olabilirsin de, "küplere binmek" biraz tuhaf olmuş. O duada, küplere binilecek ne vardı Allah aşkına?

Sonuçta görevden alınmış; ama emin ve müsterih olsun ki, çoklarımızdan büyük hayır duası aldı.

Allah ondan razı olsun.

Burada benim yadırgadığım ise şu: İslam barış demektir. Böyle bir olayda küplere binen müftü, eğitimini tamamlayamamış demektir. Sakin ve nazik, hatta belki hafif nükteli bir mesajla dilediğini söyleyebilecek bir İslam görevlisinin bu agresif tutumunu anlayabilmiş değilim.

Aferin müftü...

winner
23.12.2010, 15:57
Dini bilgim yok denecek kadar azdır.

Ama cuma vaazlarında ahlak,iyilik,yardımseverlik vb. konularla birlikte toplumsal konulara da değiniliyor,yorumlanıyor, insanlara yol gösteriliyor diye biliyorum.

E Trabzon da da toplumsal ilk konu Trabzonspor.Vaazın içeriğine de baktığımız zaman abartılı bir şey yok.

Ortada bu kadar büyütülecek bir konu yok aslında. Ama zaten süregelen kişisel bir problem bu olayla birlikte etkisini böyle göstermiş olabilir.

Hocamıza geçmiş olsun diyelim ve teşekkür edelim.

evrents
23.12.2010, 15:59
Arkadaşlar biri hocamızı savunan güzel bir msj yayınlayabilir mi buraya yazalım hepimiz. http://www.trabzonmuftulugu.gov.tr/?s=iletisim

OLCAY ÇAKIR
23.12.2010, 16:00
Şu uygulama var yani; sözleşmeli İmam.

Para cemaatten mi tahsil ediliyor?

Bu iş sistemi sorgulamaya kadar giderse şaşırmam!

Ulusal kanallarda yerini alsın hele...:)

Özkan
23.12.2010, 16:03
rvttzcI7VcI

hH6PNS_q__Y

Vehbi Sancak
23.12.2010, 16:06
bizim işimiz deve misali,
videoyu bir arkadaşım izletmişti,
ve görevden alırlar demişti,
ne demek orası Trabzon demiştim
rezil oldum ki, sormayın

her çocuk gibi bizde yazları camiye kursa giderdik kardeşlerimle beraber
lise zamanlarıda aşağı mahalle camisine akşamları okumaya gidiyordum
tecvitli, aksanlı o biçim okuyordum
bir akşam, cami sokağında çocuklar maç ediyor, bende bir iki vurayım dedim
düştüm dizim sıyrıldı, kan geldi, abdest gitti
hocaya bugün böyle oldu, yarın devam etsek dedim
yalan olmasın, günahını almayalım
yok yok yarın değil, bir daha gelme gibi birşey demişti

bir daha gitmedim, bırakın tecvitliyi, okumayı bile unuttum,
tamam büyük günah, inşallah yine okurum
böyle hoca ve müftüler yüzünden neyse

beynamaz abdestsizlere cenaze namazı kılın durun siz

Barış Burak
23.12.2010, 16:21
müftüye ne olmuş ki? saçmalamış böyle bir şey yapmakla.bu konuda müftüye karşı hoşgörülü olamayacağım.ismail türütten bir şarkı armağan ediyorum müftüye;

plan yapmayın plan:D

Selçuk Demircioğlu
23.12.2010, 16:23
Hani şu beddua eden hoca olayı vardı gerçekliğini tam bilmesemde ..Hani onun yüzünden şampiyon olamıyormuşuz..Cemaat maça gitmişte namazda kimse yokmuş hoca da beddua etmiş bilenler bilir...

Bu vakadan sonra da şampiyon olamazsak yine bir efsane türeyebilir...
Şaka bir yana müftünün yapacak daha önemli bir şeyi yok mu acaba..

Aynı videoyu ben de izledim..Orda hocamız temizlikten de bahsediyordu...
Cemaatin camiye gelirken temiz çoraplarla halılara basması gerektiğinide anlatmıştı..Her namaz vaktinde ayrı ayrı abdest alınması gerektiğini,ıslak çoraplarla camiye girmememiz de anlatılmıştı...

Ve bunun gibi daha bir kaç bilgi daha paylaşmıştı...
Sayın müftümüzü ilgilendiren konuların başında cemaati temizliik konusunda uyarması gerektiğini düşünüyorum..
Hocanın Trabzonsporla alakalı konuştuğu şeyler müftünün en son ilgileneceği şeylerdir bana kalırsa..

Badaloğlu
23.12.2010, 16:27
rvttzcI7VcI

hH6PNS_q__Y

Çok ilgisi yok ama Eskişehirliler ciğerden amin diye dualara iştirak ederken Boluspor'lular bu işi biraz hafife almışlar. Allahın takdiri işte, bu iki takım süper lige çıkmak için final maçında İnönü'de karşılaştılar.Sonuçta Eskişehir Süper lig'de ama Bolu hala daha Bank Asya'da tırmalıyor :eek:

Trabzon müftüsüne bu Eskişehir tribünlerinin dualara amin dedikten sonra ''imam buraya, imam buraya'' tezahüratını izletmek lazım. Videonun sonunda Eskişehirli taraftarlar nasılda dua ettiren hocaya sevgi tezahüratlarında bulunuyorlar değil mi? Sayın müftüm sizce neden?

doctorsurgeon
23.12.2010, 16:28
Trabzon Müftüsü Trabzonspor düşmanı, bu açık

Adil ÖZGÜR
23.12.2010, 16:33
Ömer hocanın cemaati hazır zaten, takviye de yaparız. Müftünün camisine kalmadık. :D
Stada Hoca istiyoruz Müftü kardeşim. Ben bir İslam olarak stada gittiğimde ne namaz kılınacak yer var, ne de hocası var,
Sayın müftüm, hadi göreve, madem görevden aldın, vatandaşın talebini kulüp bazında çözmek senin görevin.

Ömer hoca da böyle bir şeyin doğru olmadığını zaten belirten bir şey söylüyordu. "İsterlerse beni kovsunlar" derken şaka yapmadığına eminim. Kaldı ki, o reaksiyonu bana samimi geldi. Doğru ya da yanlıştı. Pek anlamıyorum. Ama samimiydi hoca. Hem de aşırı. :)

Bu hoca efendi Stadın Hocası olmayı hak etti bu görevden alınma ile, onu stada hoca olarak alalım.
Türübünde küfürleri önlemek için stad hocası göreve.

İletişim Bilgileri

Trabzon İl Müftülüğü

www.trabzonmuftulugu.gov.tr (http://www.trabzonmuftulugu.gov.tr)

Hadi o zaman hep beraber sosyalleşelim, bürokratlara sosyoloji dersi verelim... Herkes usulünce tepki maili göndersin. Bu kadarda olmaz yani, ne demiş Ömer hoca? Camiye gitmeyin, maça mı gidin, demiş?

İlk mesajlardan birini çektim bu müftü efendiye. Ona şöyle dedim. Sayın müftüm, hoca efendinin vaazı islama tezat ise, sizin de onu görevden almanız tezat, çünkü ondan daha büyük reklamı siz yaptınız.

Onur
23.12.2010, 16:38
Mütfünün zoruna gitmiş anlaşılan. Kendisinden yarınki namazda "İlk yarı değerlendirmesi" bekliyorum. :)

Murat Hızal
23.12.2010, 16:38
Bu ülke kurulduğu günden beri bir çok değişiklikler,yenilikler geçirdi.Bazen, istemese de geriledi

Siyasi fikirler, teamüller on senede bir 180 derece değişti.

Bu ülkede kurulduğu günden beri değişmeyen tek şey bürokrasi kafası oldu.

Yoksa,vaaz sırasında Trabzonspor konuşulmuş, güncel diziler konuşulmuş, siyaset konuşulmuş, hepsi hikaye, bürokrasi kafası pür-i pak şahane.

OYılmaz
23.12.2010, 16:46
Cuma hutbelerinde adeta savaşa çağıran militarizmi körükleyen dinin barış kardeşlik vurgusunu körelten hocalarımız ne olacak Ömer Hoca'ya sonuna kadar destek veriyorum işte Trabzonspor'lu olmayanı kimse anlamaz diyoruz ya bu da buna örnek Denizli'de bir aralar Denizli-fener maçında Denizli'nin yenmesi için seferberlik ilan eden Denizli hutbelerinde dualar edinen maça gitmelerini isteyen cami hocalarımıza neden müftülükten yasak gelmedi soruyorum ?

Mehmet S. Pervan
23.12.2010, 16:55
Milli takım için camiilerde dua okunuyor. Bunun ondan ne farkı var? Müftülüğün canı sıkılmış heralde.

Böyle adamlar yüzünden güzelim mantık dinimiz başkaları tarafından saçmalık olarak anlaşılıyor.

OKANIZM
23.12.2010, 17:06
peygamber efendimiz zamanında bütün sahabeler camide toplanır hep beraber tüm dünya işleri konusulur tartısılır herkesin görüşü fikri alınırdı.konuda kısıtlama yoktu,futbolun camide konusulması tabiki yanlıs degildir,eee yanlıs degilsede dogrudur.3üncü halin imkansızlıgına inananlardanım...onun için burda belki hocanın vaazdaki uslübu hakkında bi ters görüş oluşmuş olabilir,biraz ateşliydi sanki hoca efendi,ama söz konusuda trabzonspor olunca helede bu zamanda yani acık ara lideriz,60 bin felan hoca gaza gelmiş olabilir,hoş görmek lazım...illa bi yaptırım olacaksada bu bir uyarı olmalıydı,görevden alma çok agır oldu

OKANIZM
23.12.2010, 17:09
zamanında camilerde trabzonspor için para toplanıyordu,niye o zamanlar kimsenin sesi çıkmıyordu?

Selçuk Aydın61
23.12.2010, 17:11
ömer hoca cami cemaati ile maçdakı seyircinin aynı hissiyatı taşıdıgını vurgulamış heyecanını anlatmış bu yaklaşımı caamiye cemaatde ceker hocamızın eli öpülesi fikri sistebim kölesi sistemin çark ı müftü tarafından cahilce yorumlanmıştır ... bizler o hutbelerden ne mesajlar dinledik yalakalık yapmayı bırakın halkı bütün tutun......müftü efendi

bu msj yolladım müftülüge...

Mehmet S. Pervan
23.12.2010, 17:16
Bence müftü İstanbul'da bi müftülüğe transfer olmak istiyordu ondan bunu yaptı :D

kemal_efe
23.12.2010, 17:24
saçmalıktan başka birşey değil Trabzon müftülüğünü kınıyorum tepki mesajımı da gönderem şimdi.

Badaloğlu
23.12.2010, 17:25
İletişim Bilgileri

Trabzon İl Müftülüğü

www.trabzonmuftulugu.gov.tr (http://www.trabzonmuftulugu.gov.tr/)

SEDAT
23.12.2010, 17:28
- Müftüye bak sen , ne oldu zorunamı gitti , işine gelen şeyler söyleseydi müftü efendi ağzını açmazdı ama ...
- Hocamıza destek olalım sonuna kadar...

SEDAT
23.12.2010, 17:30
- Müftü efendi kimdir bilen varmı acaba ...

Şenol Altunsoy
23.12.2010, 17:38
"Camileri Müslüman`ın hayatının tam merkezinde gördüklerine dikkat çeken Müftü Çakı, şöyle devam etti: `Ancak dinin sosyal hayattan dışlanıp sadece camiye hapsedilemeyecek kadar da önemli olduğuna inanıyoruz. Camilerimiz sadece belli vakitlerde ibadet edilen mekânlar olarak değil; kütüphanesi, okuma salonu, teknoloji sınıfları, bayanlar için ibadet yeri, Kuran öğrenme merkezi olan çok fonksiyonlu kutsal mekânlar olarak görüyoruz. Camide ibadet edilir, ancak o ibadetin ruhu cami dışında yaşanır."

Müftünün bir röportajından alınmıştır.

Daha fazlası için http://www.tumgazeteler.com/?a=5932165

Kubilay ŞAHİN
23.12.2010, 17:55
Konu dışına çıkmadan..

Trabzonda Trabzonspor hakkında yorumda bulunmak yanlışsa..

Belediye, vali, milletvekili, devlet işleri hakkında yorumlar bulunmakda yanlışdır..

Böyle bir durum olmayacaksa müftü sesini çıkarmayacak..

aaahmet61
23.12.2010, 18:04
http://www.medyatrabzon.com/news_detail.php?id=22078 müftü bayağı sinirlenmiş.

Emirhan Makul
23.12.2010, 18:07
Çok kez Hutbeden siyasi mesajlar veren imamlar gördük.Siyaset serbert futbol yasak İlginç!

Bunu yazmaya girdim bende , Siyaset Serbest Futbol yasak ki Trabzonspor futbol değildir.

sametaydin
23.12.2010, 18:25
Ben de bir tepki maili yolladım. hayırlısı olsun bakalım.

Vkgz
23.12.2010, 18:30
Herşeyin bir adabı var, hocanın görevden alınması doğr karar.
Futbol sadece hayattaki zevklerden biri oraya buraya bulaştırmanın manası yok.
tabi uyarı falanda verilebilirdi.

Mehmet_Mercanlı
23.12.2010, 18:46
İletişim Bilgileri
Trabzon İl Müftülüğü

www.trabzonmuftulugu.gov.tr (http://www.trabzonmuftulugu.gov.tr/)

arkadaşlar herkez gerekeni yapsın fakat lütfen mail lere ve konusmalarımıza dikkat edelım

Gamze
23.12.2010, 18:48
Cuma hutbesinin kısacık bir bölümünde, tüm sevimliliğiyle futboldan konuşan bir diyanet mensubunun "popüler" dünyaya servis edilmiş olması müftünün sinirlerini böylesi hoplatıyorsa, ortada yine katı bir anlayış var demektir. Dinimizin böylesi yasakçı ve katı bir görünüş alıyor olmasında, ilgili idarecilerin sorumluluğunun ne kadar çok olduğunu görmüş olduk bir kere daha.

En basitine indirgersek, ortada bir spora teşvik söz konusudur. Bunda yanlış bir taraf yoktur.

Yer ve adaptan bahsederken, adap ve edep dışı ne söylenmiş onu koysun dostlarımız ortaya.
Çok bellidir ki müftünün böyle bir tavır sergilemesi, sadece ve sadece tv ekranlarına düşmüş olmasındandır hutbenin.
Cami hocalarını, diyanet mensuplarını insanlara "uzun sakallı, dünyadan tamamıyla kopuk, soğuk ve katı" kimseler gibi göstermek istiyor bu zihniyet.
Yanlış yapıyor.

Ben de itirazımı dile getiren maili gönderdim.

Barış Burak
23.12.2010, 18:51
nasıl doğru karar ya? camide avrupa birliği müzakereleri tartışılıyorda bu mu konuşulmuyor?

caminin İslam dinindeki yerini anlatmak bana düşmez,düşsede akkını vererek anlatamam ama şundan eminim,Cami sosyolojik olaylarında konuşulabileceği yerlerdir.çünkü bir araya toplanmış o kadar insanı istediğiniz bir zamanda bile toplayamazsınız. bu saçma sapan kurallar yüzünden böyle sınırlandırıldı kafamız işte.

adam camide birisine mi sövmüş?konuşmasını dinledim.edepsizlik veya adabına yakışmayan birşeyler dememiş.hangimiz öyle konuşmuyor. müftülük görevine osn veremez zaten.çünkü emekli.yerine yeni imam atamış.bu yeni imam atanması olayının,bu konuşmadan osnra gelmesi ilginç.

cami çıkışında miting gibi siyaset yapılıyorda,camide Trabzonspor konuşmak mı adaba uygun olmayan birşey oldu.

kendimizi kandırmayalım.

Mehmet Dinç
23.12.2010, 18:57
Müftü bey önce her cuma camilerde toplanan paraların hesabını versin acaba camileri ticarethaneye dönüştürmek güncel konularda vaaz vermekten çokmu hafif bi durum

Mert67
23.12.2010, 19:11
Mail attım.
Trabzon'da ki bir camide hocanın bir kaç saniye Trabzonspor'dan bahsetmesinden ne olur.Bundan doğal birşey var mı?
Ayrıca hoca sanki orda posizyon kritiği yapıyor.Sadece olimpiyattaki o görüntüden memnun kaldığını ve özlemin bu sene bitmesini temenni ediyor.
Bana göre müftü çekememezlik yapmış, yanlış karar.

asimetrik
23.12.2010, 19:15
Çocukluğum Fatih'te geçti. O yılların aklımda kalan önemli kısımlarından birisi, komşu mahallenin büyük bahçeli tarih kokan camisiydi. Sıcak yaz günlerinde bahçesinde top oynar terleyince de şadırvanda serinleyip su içer maça devam ederdik. Nedendir hatırlamıyorum ama bir takım anahtar bende dururdu. Bahçesinde çiçek ve sebze büyütürdük. Soğuk havalarda caminin üst katındaki kadınlar bölümünde ayarladığımız küçük odada oluşturduğumuz kütüphanede oturur piknik tüpüyle çay demleyip içerdik. Arkadaş sohbetlerini caminin bahçesinde veya odamızda yapardık. Üstelikte başımızda hiç büyük olmazdı ve din, iman sohbetlerimiz de az yer tutardı. Bizim için bir yaşam alanıydı, dar sokakların, geçen araçların boğuculuğundan mıdır nedir en sevdiğimiz yer camiydi.
Uzun yıllar sonra nefis insanlar ile nefis bir takımın peşinden yolumuz nefis bir şehre, Urfa'ya düştü. Herşey iyi güzel de yorgunluk uykusuzluk ve sıcak beni tüketmek üzereyken Ömer Kibar kardeşime Hz. İbrahim camisine gitmeyi önerdim. Elbette gidecektik ama ben bir an evvel gitmeyi istedim. Erdal, Zafer Bilgin, Ali kul, Ömer Kibar ve belki hatırlayamadığım (bağışlasınlar) bir kaç arkadaşla birlikte camiye yollandık. İçeri girdiğimizde tribünler gibi bir görüntü vardı. Her yer bordomavi ve sarı lacivert formalar giymiş cemaatle doluydu. Cemaat sık değişse de formalar ve namazlar bitmiyordu. Cami çıkışında Ömer kardeşime caminin girişindeki açık ama halılı bölümde oturmak ve hatta uyumak istediğimi söyleyince eşlik etti. Uzandım, nefis bir esinti, ulviyet ve serinlemekte olan Trabzonsporlu birkaç taraftarla edilen sohbet yardımıyla yeniden canlandım. Harika bir ortamdı ve maça gidene kadar orada öylece uzandık..
Bu mesajı yazma isteği, yukarıda Şenol abinin harika mesajında saklıdır.
Teşekkürler Şenol (abi) Altınsoy

SEDAT
23.12.2010, 19:16
- Aslında Cemaat'le birlik yapıcaksın Cuma namazına herkes Trabzonspor formasıyla ,atkısıyla gelsin , namaz çıkışı 3'lü çekilsin :)

Emre Bekar
23.12.2010, 19:24
Eyyamcı müftü!!!

Burçak
23.12.2010, 19:25
Trabzon Müftüsüne açık çağrı
23 Aralık 2010 / 13:03
Ahmet KÜLEKÇİ yazdı...
Ömer Hoca hutbesinde Trabzonspor’dan bahsedince faturası ağır oldu..

Sarılar Mescidi’nde namaz kıldıran cemaatin sevip-saydığı Ömer Oskay hocaya Trabzon müftüsü fena halde sert çıktı..

Kızdırdı-azarladı..

O da yetmedi görevden almaya kadar iş uzadı..

Peki müftü Veysel Çakı bu öfkeye iten sebep ne?

Ömer hocanın vaaz verirken Trabzonspor üzerine söylediği sözler..

Ömer hocanın yıllardır bu yönünü bilmeyen yok zaten..

Geçen hafta ne söylemiş ona bakalım:

“Bizim için her yer Trabzon diyorlar ya.Tabi olacak 26 yılın özlemi var.Bu akşam maça gidiyorum isteyen gelir,isteyen gelmez.Biz bu sene şampiyonluk özlemini gidereceğiz.

Aman takıma nazar değmesin”

Ne var bu sözlerde?

Bu sözler ve tavrı din adamlarına yakışmaz mış!

Dini mekanlar tribün değilmiş..

Her imam cemaati maça davet edemez miş!

Camiler elbette ibadet için çok özel mekanlardır..

Hepimizin buna özen göstermesi şart.

Temizlikten tutun-hareketlerimize kadar..

Ama camiler aynı zamanda sevgi-paylaşım ve kaynaşma yerleridir..

Sadece namaz için değil..

Namaz sonrası cemaatin birbirleriyle sohbeti ve dayanışması için en mükemmel ortamdır camiler..

Avluda içilecek bir bardak çay iki kelam sohbetin yeri ne tutar?

Ya da cami kütüphanesinde okunacak kitaplar..

Önemli olan insanları camilere çekecek ortamlar yaratmaktır..

Ama biz bu konuda çok duyarlı ve gayretli değiliz..

Cami içinde hutbe veren hoca da çok önemlidir..,

İmamlar bu işin lokomotifidir

Yüzü gülmeli-suratı asık olmamalı..

Mesajları adrese gitmeli.Cemaat onu dinlemeli..

Ben böyle düşünüyorum..

Bir çok insan hoş sohbet dinlemek için aynı camiye gider..

İşte tam bu noktada Trabzonspor sevdası yüzünden Ömer Hoca linç edilmemeli..

Yasaklanmamalı..

Dışlanmamalı..

Ömer Oskay hoca kalbi temiz güzel insandır..

Cami içinde ve dışında hoş sohbeti ve güler yüzü işe hep ilgi odağı olmuştur..

Temizliğe-kardeşliğe çok önem verir..

Sayın müftümüzü hoşgörülü olmaya çağırıyorum..

Bırakın Ömer hocam cemaatiyle buluşmasına devam etsin..

Trabzonspor sevdası ve sevgisi başına bela olmasın..

Ve lütfen birileri de bu işi-kaşıyıp sağa-sola dallandırmasın..

Umarım anlaşılmışımdır..

EmreYavuz61
23.12.2010, 19:31
- Aslında Cemaat'le birlik yapıcaksın Cuma namazına herkes Trabzonspor formasıyla ,atkısıyla gelsin , namaz çıkışı 3'lü çekilsin :)

ççç ççç ççç

TSelif
23.12.2010, 19:38
..... ama camide para toplamak caizdir öyle mi !

verep
23.12.2010, 19:41
Herkesten idareci olunmadığının göstergesi.Eğer iyi bir idareci olsaydı bu olayı lehine çevilirdi.Şimdi Ömer Hocayı kahraman yaptı.

verep
23.12.2010, 19:52
E MAİL GÖNDERDİM

Her zaman saygı duyduğum ve duyacağım bir kuruma bir sitem yazısı yazacağım aklımın ucundan bile geçmezdi.Bunu başardınya Müftü Bey helal olsun sana..Ama iyi bir şey yaptın.Ömer Hoca'yı Kahraman durumuna sokmak size nasipmiş.Sayın müftüm unutmayın siz Trabzon Müftüsüsünüz.Fener müftüsü değil!

verep
23.12.2010, 19:53
Sayın müftüm unutmayın siz Trabzon Müftüsüsünüz.Fener müftüsü değil!
YAZDIKTAN SONRA BU CÜMLE HOŞUMA GİTTİ...

İskender66
23.12.2010, 19:58
Bu olayı bu kadar abartıp büyüten ve Ömer hocayı görevden alan müftülüğü kınıyorum. Ömer Hoca'yı destekliyorum.

Fatih Özkan
23.12.2010, 20:01
..... ama camide para toplamak caizdir öyle mi !

Çok güzel bir noktaya parmak bastın Abla... :alkış:
Yazıklar olsun böyle zihniyete!

Gökçebey
23.12.2010, 20:05
Müftüye gel müftüye.

“Ahmet kardeşim yazınızı ilgiyle okudum.Anlam yüklü yazınızdan ve duyarlılığınızdan dolayı teşekkür ederim.Keşke böyle bir konu ile gündem meşgul olmasaydı.Dini gelenekleri ve hassasiyeti olan bir şehirde yaşıyoruz.Herkesin özelliklede din adamların çok dikkatli olması gerek.Ben burada kişisel değil genel bir değerlendirme yaptım.Camilerde imamlarımız her konuda mesaj verebilir.Ama basit,sığ ve şova yönelik açıklamalar doğru değildir.Elbette cemaati kötü alışkanlıklardan uzak durun spor yapın diye teşvik yapılabilir,yapılmalı da.Ama olay saptırılmamalı.Örnek veriyorum. Fenerbahçe bayan voleybol takımı dünya şampiyonu oldu diye, İstanbul da ki imamlar camide bunu mu vaaz verecek şimdi.”Ya bakın dalyan gibi kızlarımız şampiyon oldu ey cemaat’ İşin özü şu: Herkes işini yapacak.İmam imamlığını, futbolcu futbolculuğunu..Kürsüler bu şekilde meşgul edilemez. Camii geleneğimizde böyle şey yok. Sonra ortada bir görevden alma yok.Ömer hocamızla ilgili sonuçta resmiyet yok ki zaten.Bizim kadrolu imamız değil.Elimizdeki kadrolu imam arkadaşlardan birini bu camimize atayacağız.

SEDAT
23.12.2010, 20:08
- Sebep arıyorlarmış yani , sen müftü olsan ne olur olmasan ne olur....

Barış Burak
23.12.2010, 20:23
Müftünün yazısını okumadan mail göndermiştim,ama okusamda birşey değişmeyecekmiş çünkü müftülüğe attığım mailde bunların hepsine itirazım vardı zaten:)

Eğer camide Trabzonspor hakkında konuşmayı şov olarak görüyorsa bir müftü,Trabzon halkından ne kadar kendisini soyutladığını gösterir bu.Trabzonspor,Trabzonun değil,Karadenizin sosyolojik yaşamının bir parçasıdır.

çıkmış şov diyorsun be.yazıklar olsun.camilerde para toplamakta ticari şov o zaman? camilerin önünde konuşmalar yapmakta?camilerin önünde avrupa birliği konuşmaları ney peki?

bir şey yapmış müftü,şimdide sıvıyor.yaptın bari sıvama.

şimdimi aklına geldi sarılar camiine kadrolu imam?

OLCAY ÇAKIR
23.12.2010, 20:31
".... Dalyan gibi kizlarimiz....".

Tabire bakar misiniz?... :)

TSelif
23.12.2010, 20:39
.”Ya bakın dalyan gibi kızlarımız şampiyon oldu ey cemaat’
Cümleye bakın aman Yarabbiiii:eek:

güneyli
23.12.2010, 20:41
Tek sebep buysa yazık ki ne yazık.Takım muhabbetini teşvik etmek burada cezalandırılıyorda,Allah muhafaza spor kaynaklı bir şiddet olayında o müftü bütün imamların eline birer hutbe tutuşturur sevgiden,muhabbetten bahsettirirdi.Sporda şiddet yasası gibi hikayeleri çok dinledik.Yaptırımı vicdanlara hitab etmiyen yasa kolay kolay sonuç vermez.Bu anlamda camilerinde spordaki şiddetin azalmasında katkı sağlayacağına inanan biri olarak müftü efendiye camilerin sosyal işlevlerinden birinin toplumsal dayanışmaya katkısını idrak etmesini temenni ederim.Herkesin aynı takımı tuttuğu bir şehirde konuşulanlar gayet makül iken,müftünün istanbul örneğini verirken konunun ruhuna ne kadar uzak olduğunuda görmek mümkün."Dalyan gibi kızlar şampiyon oldu "gibisinden konuyu saptırmasıda buna örnek.bu olayda müftü sınıfta kalmıştır.Biline..

Fatih Özkan
23.12.2010, 20:43
".... Dalyan gibi kizlarimiz....".

Tabire bakar misiniz?... :)

Tam da bunu yazacaktım...
At gibi deseydi ? :confused:

Barış Burak
23.12.2010, 20:48
Tam da bunu yazacaktım...
At gibi deseydi ? :confused:

çüşşşşşşşş derdik bizde:D

Y.Çuvalcı61
23.12.2010, 20:48
o adam nasıl müftü olmuş bilmem ama yaptığı terbiyesizlik ve saygısızlıktır
kararı öğrenen de imamın hutbede slogan attığını zanneder
acaba hangi takım taraftarıdır bu kararı alan din görevlisi
yok yere din görevlilerine küfrettiriyolar insanı

Mert67
23.12.2010, 20:54
Bir de bu camilerdeki klasikleşmiş vaazları hiç anlamam.(Kumar,İçki,Zina ile ilgili gibi...)Zaten oraya gelen adamların hepsi bunun günah olduğunu biliyor.
Hoca ne güzel güncel konuya değinmiş.Destek verinde örnek olsun.Abartmamak koşuluyla tabi.

fırtına061
23.12.2010, 20:55
konu Trabzonspor olunca çok büyütüldü bu olay.hocamızı eskiden beri tanırım.yılların imamı.camide ne konuşulacak ne konuşulmayacak bilmezmi.adam ahlaksız bişey mi anlatmış cemaate.burda müftünün işgüzarlığı!var.

Emirhan Makul
23.12.2010, 20:56
Müftüye bak Dalyan gibi felan , Taytcı müftü şaşırma sabrımızı taşırma.

Fatih Özkan
23.12.2010, 20:56
Bir de bu camilerdeki klasikleşmiş vaazları hiç anlamam.(Kumar,İçki,Zina ile ilgili gibi...)Zaten oraya gelen adamların hepsi bunun günah olduğunu biliyor.

Adam akıllı bu vaazları dinleyenleri de görmedim zaten...
Hep bilinen şeyleri söylüyor, okuyorlar...
Farklı, ilgi çekici konu olduğu zaman ise millet pür dikkat dinliyor...

Cihan
23.12.2010, 20:59
http://www.gaziantepmuftulugu.gov.tr/images/phocagallery/thumbs/phoca_thumb_l_muftubey.jpg
AHMET BULUT
1948 yılında Adana’ya bağlı Pozantı İlçesinin Aşçıbekirli Köyünde doğdu. İlkokulu köyünde bitirdi. 1973’de ise Erzurum Yüksek İslam Enstitüsünden mezun oldu.1973 yılından itibaren sırasıyla, Gaziantep Müftü Yardımcısı, Adana-Feke Vaizi, Adana Merkez Vaizi olarak görev yaptı.1978-1980 yılları arası İstanbul Haseki’de II. Dönem Müftü ve Vaizler İhtisas Kursunu tamamladı.Niğde Ulukışla Müftüsü iken 1983-1988 yılları arası Belçika Brüksel’de Din Görevlisi olarak çalıştı.Yurtiçi görevine dönüşte Kayseri Develi Müftüsü olarak görev yaptı. Eylül 1991-2001 yılları arası İzmir-Konak Müftüsü olarak çalıştı.2001-2005 yılları arası ise Kahramanmaraş İl Müftüsü olarak görev yaptı.2005 -16/11/2009 tarihleri arasında Trabzon İl Müftüsü olarak görevi yaptı.26/11/2009 tarihinde Gaziantep İl Müftüsü olarak göreve başladı. Evli ve üç çocuk babası olan Ahmet BULUT, İngilizce ve Arapça bilmekte olup halen Gaziantep İl Müftüsü olarak görev yapmaktadır.
Çocuk Sevgisi ve Hakları,
Dünden Bu Güne Seçme Nükteler adlı eserlerinin yanında ayrıca ;
1- Vatan Sevgisi,
2- Çağımızda Gençliğin Problemleri,
3- Çağdaş Topluma Din Nasıl Sunulmalı
4- İslam’da Sosyal Dayanışma ve Yardımlaşma, adlı henüz neşredilmemiş dört çalışması bulunmaktadır. Bunların yanında çeşitli dergilerde neşredilmiş makaleleri bulunmaktadır.

bayramlarda o dolu sesiyle bayram gelmiş neyime diyen müftümüzü geri istiyoruz

SEDAT
23.12.2010, 21:03
- Trabzonsporlu Müftü İstiyoruz :)

61_Hasan_69
23.12.2010, 21:04
herkezmi bize karşı olur vayy arkadaş ya...

Ilelioglu
23.12.2010, 21:14
Ne kadar gereksiz seylerle ugrasiyorlar, cemaat sikayetci degilki....:cool:

Mustafa Umut
23.12.2010, 21:15
Çekememezliğin bu kadarı.... Tek kelime ile rezilsiniz..O vaazden cemaatteki kaç kişi rahatsız olmuş sordunuzmu ?

Ilelioglu
23.12.2010, 21:19
Eger Cemaat'den biri rahatsiz olsaydi o an tepkisini gösterirdi zaten...:cool:

cihatöztürk
23.12.2010, 21:28
heyy yavrum müftüye bak

dalyan gibi gibi kızlarımız heeee :D

SEDAT
23.12.2010, 21:29
- Ömer Hocama sonuna kadar destek :) yanındayız Hocam...

Hamdi Karamahmutoğlu
23.12.2010, 21:30
Müftü Efendi, alacasun bunca insanun ahini sonunda.

Berat
23.12.2010, 21:34
Adam 1 saat boyunca Trabzonspor muhabbeti yapsa anlayacam da; 100 saniye sürüyor.. Hatta Trabzonspor muhabbeti bitince de caminin giderleri için para toplanacağını söylüyor. Millet gaza gelip yardım etsin diye bile açmış olabilir Trabzonspor mevzusunu :D

Hoca her ne niyetle yapmış olursa olsun 100 saniyelik masum bir konuşma için yapılan şey -hocayı görevden almak- iş değil yani.. Bir de müftü demiş ki "bizim gönderdiğimiz konuşmayı yapmak zorunda" vs. Benim evin yanındaki caminin imamı Bayraktar Bayraklı. Adamın 1 Cuma da diyanetten gelen hutbeyi okuduğunu duymaıdm. O da futboldan bahsetmese de resmen stand-up yapıyor Rize şivesiyle. Onu da alsanıza görevden gücünüz yetiyorsa..

(Trabzon müfütüsünün İstnabul'daki hocayı görevden alamayacağını biliyorum ancak Trabzondaki müftü Diyanetin mantalitesini yansıtıyor bana göre. O yüzden bu örneği verdim)

Cafer Bulur
23.12.2010, 21:43
Müftülük daha esnek davranabilirdi ama bu konuda müftülüge tepki koymayi kendi adima gereksiz görüyorum.

Trabzonspor Trabzon icin cok önemli bir degerdir ama bazen de ipin ucunu kacirmamak gerek.

Cengiz Çubukcu
23.12.2010, 21:46
karar veremedim kim haklı kim haksız ... böyle gündem de olurmuş demek ki...hayatta sıkılmayız biz :)

umitçebi
23.12.2010, 21:55
evet camide dünyalık konuşulması yanlış diyebiliriz..ama konu trabzonspor ve trabzon ise durum değişiyor...
sosyal ve kültürel açıdan birleştirici bir unsur trabzonspor..trabzonu trazbzon yapan kim ne dersedesin trabzonspordur..düşünsenize trabzonspor olmasa rizeden giresundan ne farkımız kalırdı..bugün trabzon adanadan bursadan daha popülerse trabzonspor sayesindedir..
o zman trabzonda görev yapan imamda trabzonspor için küçük de olsa birşeyler söyleyebilir..söylemelide...

sessizkral_1
23.12.2010, 21:56
aşağı tükürsen sakal yukarı tükürsen bıyık ....kime kızalımki şimdi........

kamyonetçi
23.12.2010, 22:01
Bir imamın görevi öncelikle camiyi sevdirmektir.
Camiyi sevdirmekte cemaatin gönlünü almaktan geçer.
O gün, o camiye giden herkes bu vaazdan nasibini almıştır.
Bana göre imam görevini fazlasıyla yapmıştır.
Camiye giden herkes imam seçer,sohbet seçer, vaaz seçer.
Eline kağıt tutuşturulmuş imamı kimse dinlemez,emin olun.

Müftü mü?
Onu sormayın,'o şimdi müftü'.

Vkgz
23.12.2010, 22:01
karar veremedim kim haklı kim haksız ... böyle gündem de olurmuş demek ki...hayatta sıkılmayız biz :)

abi karar doğru diyeceksinde fanatiklikten diyemiyorsun :)

camide boyle sacma sapan muhabbetler donmez abi :)

her işin bi adabı vardır

matematik dersinde çince anlatırsan işin cılkı çıkar.

SEDAT
23.12.2010, 22:04

her işin bi adabı vardır

- Camide siyaset yapınca adaba sığıyorda bumu sığmıyor , müftülük futbola mı karşı ...

Cafer Bulur
23.12.2010, 22:05
Hemen neden yasak getirilmis onu anlamis degilim.

Alirsin hocayi karsina ve bir daha böyle yapma,yaparsan görevine son verilir diye uyarirsin.

Berat
23.12.2010, 22:07

her işin bi adabı vardır

50 dakikalık bir Matematik dersinde 1. dakikadan zil çalana kadar tek dünya kelamı etmeden ve hiç durmadan Matematik anlatırsan da 15.-20. dakikadan sonra kendi kendine konuşmuş olursun. Bu da işin farklı bir boyutu...

Yukarıda bir arkadaşın bahsettiği gibi; camide, cemaatin yapısına göre insanları camiye tekrar çekecek bu tip hoş ortamlar olmalı -abartmamak koşuluyla-.

Mesut
23.12.2010, 22:07
trabzondaki değerler bakacak olursak müslümanlık 1.sırada ,trabzonspor 2.sırada yerini alır.trabzonspor herşeyidir kentin.müftülükde kendine göre haklı ama görevinden alınması yanlış uyarılabilirdı.abartılacak kadar büyük birşey yoktu

Vkgz
23.12.2010, 22:08
- Camide siyaset yapınca adaba sığıyorda bumu sığmıyor , müftülük futbola mı karşı ...

ben kilise vaazıda dinledim ordada siyaset var, siyasetle din daima içiçe oluyor, biz belki anlayamasakta durum bu.
ama futbol falan biraz basit olaylar .

aslında uyarı yetebilirdi ama muhtemelen ilk vukuatı değildir.

umitçebi
23.12.2010, 22:09

her işin bi adabı vardır

her işin adabı varda burda kötü bir şey yokki..
camide imam yere tükürmeyin diyor...
bangladeşdeki bicamiye yardım isteyebiliyor...
burdada trabzonun ve bizim herşeyimiz trabzonspor içim konuşmuş...
topu topu 100 saniye...

oguzkoc
23.12.2010, 22:12
19 Mayıs Spor ve Gençlik Bayramında günün anlam ve önemine hitaben hutbe verilen camilerimizde bu hutbe mi çok gelmiş sayın müftümüze sorarım

SEDAT
23.12.2010, 22:13
ben kilise vaazıda dinledim ordada siyaset var, siyasetle din daima içiçe oluyor.

- Malatya'da yada Sivas'ta basit kaçabilir ama burası Trabzon futbol şehri unutmayalım...
- Takım iyi bir hava yakalamış , her şey yolunda , Hocamız'da latife yapmış biraz ne var yani bunda.
- Şimdi bu Hoca Müftüden azmı biliyor nerde ne konuşacağını , Müftünün yaptığı şov ve işgüzarlık.
- Trabzon maçlarına gelsinde taraftar kitlesinin kimlerden oluştuğunu öğrensin , stadda yaşlı , çocuk , genç yaşlı ,her kesimden insanlar var , bunu göremeyen anlayamayan kişi bence orda hiç durmasın...

Ilelioglu
23.12.2010, 22:13
trabzondaki değerler bakacak olursak müslümanlık 1.sırada ,trabzonspor 2.sırada yerini alır.trabzonspor herşeyidir kentin.müftülükde kendine göre haklı ama görevinden alınması yanlış uyarılabilirdı.abartılacak kadar büyük birşey yoktu

Din ve Spor ayri seyler, karsilastirmak dogru degil bence...:)

Din deyince Islam, Spor deyincede Trabzonspor gelir..;)

Ikiside ilk sirada yani...:p

Mesut
23.12.2010, 22:19
Din ve Spor ayri seyler, karsilastirmak dogru degil bence...:)

Din deyince Islam, Spor deyincede Trabzonspor gelir..;)

Ikiside ilk sirada yani...:p

karşılaştırmadım ben orda trabzonsporun ne kadar değerli olduğunu kast etmek istemiştim.ömer hoca misaldir videosu çekilmeyen çok böyle hoca vardır bence ömer hocanın suçu videosu çekilmesimi :)

Fatih
23.12.2010, 22:19
ben kilise vaazıda dinledim ordada siyaset var, siyasetle din daima içiçe oluyor, biz belki anlayamasakta durum bu.

Futbol vaaz için basit olabilir ama şehrin yaşam biçimi olmazsa olmazı futbolsa bundan da bahsetmek gerekir değil mi?:)

Nytre
23.12.2010, 22:39
Futbol vaaz için basit olabilir ama şehrin yaşam biçimi olmazsa olmazı futbolsa bundan da bahsetmek gerekir değil mi?:)

futbolun camide konu olarak "basit" algılanmasının yanlışlığını bir örnekle açıklamak doğru olur daha iyi anlaşılması için.

erzurumlu birisi yılın büyük bir bölümü kar gördüğü için kar yağdığında kimseye haber verme gereği duymaz.
ama afrika sıcağından kalkıp gelen bir kişi için karın yağması onun için yılın olayıdır.

trabzonda futbolun konuşulması normal bir şeydir hem de şehrin neresi , hangi masası ve hangi kurumu olursa olsun.
ama bir istanbullu faroz mahallesinde bir bayan topluluğunun futbol konuşmasını duyduğunda bu onun hayatında göreceği en ilginç şey olabilir.

onun için bu konuda bir genelleme yapmak mümkün değildir.

Adil ÖZGÜR
23.12.2010, 22:40
Her şeyin bir ilki var,
Trabzon Müftülüğü bu vesile ile Türkiyede bir ilke imza atsın.
Trabzonspor'a bir İMAM KADROSU açsın,
Eğer açarsa bu ilk olur herhalde.
Taraftarız ihtiyacımız, Stadyuma bir kadrolu imam.

Olurmu acaba, cami dışına stadyuma kadrolu imam.

Hami-Ünal-Orhan
23.12.2010, 22:40
Eğer bu imam Trabzon'da Trabzonspor'dan bahsettiği için görevden alındıysa ve içimizde bunu onaylayanlar varsa söyleyecek hiç bir şey yok.

Nytre
23.12.2010, 22:42
Fanatik imam görevden alındı!
Cuma hutbesinde tuttuğu takımı övüp, "Bize her yer Trabzon" diyen fanatik imam işinden oldu.
23/12/10 16:40

Trabzon'un Sarılar Camii'nde görev yapan emekli imam Ömer Oskay'ın geçtiğimiz hafta Trabzonspor ile ilgili olarak yaptığı hutbede sarf ettiği sözler imamlık hayatının bitmesine neden oldu.

Trabzon Müftüsü Veysel Çakı, fanatik imamın cemaate yaptığı konuşmasında haddini aşan sözler sarf ettiğini belirterek, "Bu imam emekli bir imamdır, maaşını da hayırseverler veriyordu. Bu olayın ardından camiye resmi olarak başka bir imam ataması yaptık" dedi. Görevden alınan imam, olay günü yardımlaşma ve Kızılay'dan bahsettiğini, bir vatandaşın "Trabzonspor ne olacak hocam?" demesi üzerine "Ne olacak koptuk geliyoruz, her taraf kaynıyor, ben bu akşam maça gidiyorum isteyen gelsin" gibi sözler sarf ettiğini söyledi ve "İmam takım tutamaz mı? Konuşmalarımdan pişman değilim" dedi. Cami cemaati de imamın görevden alınmasına tepki göstererek, "Karardan dönülene kadar namazımızı diğer camilerde kılacağız" dediler.

"KÜRSÜ ADABINA UYMADI"
Trabzon'daki çeşitli camilerde uzun yıllar görev yaptıktan sonra emekli olan imam Ömer Oskay, Trabzon'un en işlek caddelerinden olan Uzun Sokak'ta hayırsever bir işadamı tarafından yaptırılan Sarılar Camii'nde 17 yıl önce görevlendirildi. Fanatik bir Trabzonspor taraftarı olan imam Oskay, geçtiğimiz hafta cuma hutbesinde Trabzonspor'u öven bir konuşma yaptı. Konuşması medyaya yansıyınca 'fanatik imam' görevden alındı.

Trabzon Müftüsü Veysel Çakı, imamın Diyanet'le ilişkisi olmadığını belirterek, "Bu arkadaşımız emekli bir imamdır, maaşını hayırsever vatandaşlar veriyor. Bu olaydan sonra resmi imam atamasını yaptık. Trabzonspor'a dua edilir, başarılı olması istenebilir. İmamın yaptığı bu konuşma kürsü adabına uymamıştır. İmamlar din hizmetleri verir. Yaptığı doğru değildir. Tasvip edilecek tarafı da yoktur. Dini mekanlar tribün değildir" dedi.

"İMAM TAKIM TUTAMAZ MI?"
Trabzonspor'un D.Ç Karabükspor ile yapacağı maç öncesi cuma hutbesinde sarf ettiği sözlerle ilgili imam Oskay, "Cuma hutbesinde her şey konuşulur sadece dini konular değil. O gün yardımlaşmayı anlattım, Kızılay'dan bahsettim. Cemaatten bir kişi 'Trabzonspor ne olacak hocam?' diye laf atınca ben de 'Ne olacak koptuk geliyoruz, her taraf kaynıyor, ben bu akşam maça gidiyorum, isteyen gelsin' gibi laflar ettim" dedi.

Kendisini camilerden hiçbir Allah'ın kulunun alamayacağını belirten Oskay, "İmamın takım tutmasında bir yanlışlık mı var? Konuşmam internete düştü, herkes beni aramaya başladı. Gazeteciler peşime düştü. Bu nedenle son Karabükspor maçına bile gidemedim. O zaman Erzurum'daki rahmetli Naim Hoca'yı da görevden alsalardı, Maraş'taki 'şeker imamı' da. Konuşmalarımdan pişman değilim, yine yaparım" diye konuştu.

CEMAATTEN BOYKOT VAR
Öte yandan karara tepki gösteren Sarılar Camii cemaati, "17 yıldır Ömer hoca burada bizimle dost olmuştur, sırf onu dinlemek için insanlar buraya akın eder. Ona yapılanlar doğru değildir, bu karardan vazgeçilene kadar Sarılar Camii'ne gitmeyeceğiz, diğer camilerde namazımızı kılacağız" dediler.

VAAZDA NELER SÖYLENMİŞTİ?
Emekli imam Ömer Oskay, "Ya o 60 bin seyirci ile yapılan 61. dakika şovu neydi, beni çok mutlu etti, gururlandırdı. Bizim için her yer Trabzon diyorlar ya. Tabi olacak 26 yılın özlemi var. Ben bu akşam maça gidiyorum isteyen gelir, isteyen gelmez. Biz bu sene bu şampiyonluk özlemini gidereceğiz. Ne derseniz deyin. İsterseniz bunları burada konuştum diye işime son verin. Ben bu çocukları tanıyorum, bunlar namazında niyazında çocuklar. Cenab-ı Allah ne muratları varsa versin. Bugün akşam maçı alalım, inşallah yolun sonu görünüyor" demişti.

PİSUVARLARI KALDIRMIŞTI
Öte yandan Müftü Veysel Çakı ise geçtiğimiz yıl müftü vekili olarak görev yaptığı Ordu'da Vali'nin talimatıyla cami tuvaletlerindeki pisuvarları kaldırtmıştı.

habertürk

kamyonetçi
23.12.2010, 22:46

her işin bi adabı vardır

İslama göre orada saçma sapan birşey yok,malayani birşey var.Bunu konuşmak tasavvufta böyle isede pratikte böyle değil.Ki müftü efendi tasavvufun t sinde bile değil.
Eğer tasavvuf üzerinden konuşacaksak önce müftüyü sorgulamak gerekiyor.Yok pratiği konuşacaksak müftünün yaptığı densizliktir.Cemaata saygısızlıktır.
Pratikte cemaatin tamamı Trabzonsporla bir şekilde içiçedir,bağlantılıdır.
O zaman konuşulan cemaatin ta kendisidir.Cemaati konuşmak yada hoş görmek islama aykırımıdır.
Hoş görmenin h sine gelememiş birinden, cemaati anlayıp onu hoş görmektense,imamı anlamayıp onu hor görmesinden başka ne beklenebilirki?

servet nuh
23.12.2010, 22:54
şimdide diyanet ve müftülük ile mi düelloya girecez...bu konu kapansın bence...vaaz veren hocaya da,diyanete de hoşgörü ile bakalım....hani derler ya normal konularda herkes kendi sahasında konuşur ama din konusu olunca herkes ulema kesilir...şunuda söyliyim bu hocamız zaten emekli imam ve diyanetten kadrolu değildi,pasaj sahipleri maaşını ödüyordu,müftülük buraya da kadro vermişti,bu lafları etmeseydi de yerine imam atanmıştı...herşeyi büyütmeyelim...müftüye,diyanet camiasına laf sokmayalım,gol olur diye ayağa kalktığımız toplar,direklerden döner sonra...:)

magicyattara
23.12.2010, 22:55
PİSUVARLARI KALDIRMIŞTI
Öte yandan Müftü Veysel Çakı ise geçtiğimiz yıl müftü vekili olarak görev yaptığı Ordu'da Vali'nin talimatıyla cami tuvaletlerindeki pisuvarları kaldırtmıştı.

Enteresan bir adammış bizim müftü..:)

servet nuh
23.12.2010, 22:57
...niye öyle diyon kardeş,erkeklerde prostat çok yaygın ve en büyük sebebbi ayakta bevletmek...müftü sağlığımız düşünmüş :) :)

SEDAT
23.12.2010, 22:57

- Şaşırmadım , araştırsak daha enteresan şeylerde bulabiliriz ççç

servet nuh
23.12.2010, 22:59
- Şaşırmadım , araştırsak daha enteresan şeylerde bulabiliriz ççç
...senin bu hocaya bayılacağını tahmin etmiştim,hemen avatar yapmışsın :alkış:

Berberoğlu
23.12.2010, 23:01
Ne etseydi hocamız, Trabzon'da "maça gitmeyin" diyemezdi herhalde.
Ee bizim oralarda futbol hayatın nerdeyse %80'i, %90'ı olmuş. Konuşmasan da olmaz.
En doğrusunu yapmış hocamız, ona cami mi yok, istediği camiye gitsin vaaz etsin bundan sonra, tek bir yerle kısıtlı kalmasın.. :)

SEDAT
23.12.2010, 23:02
...senin bu hocaya bayılacağını tahmin etmiştim,hemen avatar yapmışsın :alkış:

- Hoca'ların fanatik olanını daha çok seviyorum nedense , ayrıca avatardaki yazıya dikkat :)

Adil ÖZGÜR
23.12.2010, 23:18
Değerli Arkadaşlar,

Konu hakkında Trabzon Müftülüğüne göndermiş olduğum iletinin cevabını sizlerle paylaşmak istiyorum.
Konu ile igili olarak gelen cevap üzerine başlığın kapatılmasını talep etmekteyim.
Saygılar.

http://gfx2.hotmail.com/mail/uxp/w4/m4/pr014/is/invis.gif Trabzon Müftülüğü (http://by151w.bay151.mail.live.com/mail/InboxLight.aspx?n=927622838#)

http://gfx2.hotmail.com/mail/uxp/w4/m4/pr014/is/invis.gifhttp://gfx2.hotmail.com/mail/uxp/w4/m4/pr014/ic/bluemann.png

Trabzon Müftülüğü
trabzonmuf@diyanet.gov.tr

Kime: aozgur4161@hotmail.com

Kimden:Trabzon Müftülüğü (trabzonmuf@diyanet.gov.tr)Gönderme tarihi:23 Aralık 2010 Perşembe 13:32:13Kime: aozgur4161@hotmail.com

Adil ÖZGÜR bey
İlginize teşekkür. Gündem konusu olan Ömer Oskay hiçbir zaman Diyanetin personeli olmamıştır.Ne fahri, ne vekil, nede asıl. Görevine son verme söz konusu değildir. Resmi bir görevi yokki görevini son verilsin.
Camilerde yapılacak vaazların konusunu tesbit edecek olan bir kurul vardır. Hiç kimse ulu orta cami kürsülerini kendi istediği gibi kullanamaz, kullanılmamalı . Konu Trabzonspor meselesi değildir. Söylenen sözlerin, tercih edilen üslubun cami kürsüsü adabına uygun olmadığıdır.
İlginize teşekkür. Selam ve dua ile hoşcakalınız.

Nytre
23.12.2010, 23:27
bana da maıl geldı ...

Sayın Emin CAN UZUN

Mesajınızı okudum. Ömer hoca diye bilinen din kardeşimiz hiçbir zaman resmi, fahri veya vekil İmam-Hatip olarak çalışmamıştır. Camilerdeki vaazları kimlerin yapacağı ve hangi konuların işleneceği ilgili mevzuatta bellidir. Konu Trabzonspor ve bir başka spor dalı değildir. Yanlış olan mabedin içine konunun taşınması ve üslup yanlışlığıdır.

Selam ve dua ile kalın.

ben de cevap yazdım tekrar. uslube uygunca.

Nytre
23.12.2010, 23:30
ben merak edıyorum hangı dilde hangi usluba göre trabzonspordan bahsedilmeli ?

Berberoğlu
23.12.2010, 23:30
Ömer hocanın resmi görevinin olmadığı bu başlığın ilk sayfalarında da yazılıydı zaten.

Müftülük bugüne kadar neyi beklemiş acaba o camiye resmi görevli atamak için. Onu sormak lazım...

Yıllarca bedavadan görev yaptırıyorlar, işlerine geliyor.
Şimdi de resmi görevli atadık.

O zaman Ömer Hoca'mız da müezzin olarak devam etsin camide, kürsüye çıkmaz vaaz için ama cemaatle olan her türlü muhabbetine de devam edebilir...

sametaydin
23.12.2010, 23:31
Dalyan gibi kızlarımız derken buradaki 'dalyan gibi kız' tabiri nasıl bir fantezi ürünün tasallutudur diye merak ettim dalyan kelimesinin anlamını bilemediğim için onu araştırmakla başladım. Anlamı şuymuş:

dalyan İt. İtaliano
a. den. Deniz, göl ve ırmakların kıyılara yakın yerlerinde ağ ve kazıklarla oluşturulan, büyük balık avlama yeri: “Dalyanda hamlacılar kaçıştı, deniz bir cam kadar sert ve hareketsiz.” -A. Dino.
Güncel Türkçe Sözlük
dalyan
1. Denizde yüzeye yakın yosunlu kaya. 2. Deniz kıyılarında ve denizin dibinde dalgalı şekilde görülen kum.
Türkiye Türkçesi Ağızları Sözlüğü
dalyan
Uzun boylu.
Türkiye Türkçesi Ağızları Sözlüğü
dalyan İng. fishing station, fishgarth
1. Balıkların geçiş yerlerine kurulan geniş ve durağan ağ. 2. Gezici balık ağları.
BSTS / Tecim, Maliye, Sayışmanlık ve Güvence Terim 1972
dalyan İng. fishing weir
Deniz, göl ve ırmakların kıyılarına yakın yerlerinde ağ ve kazıklarla oluşturulan balık avlama yeri.
BSTS / Su Ürünleri Terimleri Sözlüğü
Dalyan Köken: T.
1. Deniz, göl ve nehirlerde kıyılara yakın kurulan büyük balık avlama yeri. 2. Denizde yüzeye yakın yosunlu kaya. 3. Deniz kıyılarında ve denizin dibinde dalgalı biçimde görülen kum.
Kişi Adları Sözlüğü
Dalyan
Çanakkale ili, Geyikli bucağına bağlı bir yerleşim birimi.

Dalyan
Muğla ili, Ortaca ilçesi, merkez bucağına bağlı bir yerleşim birimi.

Buradan vardığım sonuç dalyan gibi derken yosunlu kaya anlamında hani kaya gibi taş gibi kız anlamı çıkıyor. Bir de uzun boylu anlamına geliyormuş ki dalyan kelimesinin yerine uzun boylu kelimesini koyarsak uzun boylu gibi kız olur. Sonuçta müftünün burada ne demek istediğini halen daha anlayabilmiş değilim. Kendisi açıklarsa memnun oluruz. Ya da kullandığı kelimelere dikkat etsin. :S

Samet Türkmen
23.12.2010, 23:32
Müftüde bişe yaptı güya ! Eee bunu yapması normal. Başka ne işe yarayacaktı ki ! Souçta o da bir masanın başında oturuyor bu devlette.

Bravo müftü efend. Bir işe yaradın sonuçta ! Müftü olunca insana yukarıdan ilmi bilgiler gelmiyor otomatik. Ne diyecek acaba : ''Bu işi kitabına göre yaptım '' diye mi çıkıp cevap verecek. İslama aykırı birşey yok orada.

Adil ÖZGÜR
23.12.2010, 23:33
Yani, ben olayı şöyle anlamıştım,
Bu imam, kadrolu devlet memuru iken görevinden alınmış,
Müftülük demekki doğru yapmış,
Kadrosuz bir imamı bu vesile ile azletmiş,
Yerine kadrolu bir imam vermiş,
Bu gayet normal bir hizmetin ta kendisidir.
Trabzon Müftümüz eğer böyle yapmış ise, tebrik ederim.
En doğrusunu yapmıştır.

Emirhan Uludüz
Spor ile Din işleri birbirinden ayrı olmalı, laik devlet istiyorum :D:D:D

Murat 61
Ne yani şimdi tamamen tesadüfmüdür bu görevden alma ve kadrolu hoca tayin etme durumu.
Yiyelim mi biz bunu Sn. Müftüm !

Nytre
23.12.2010, 23:36
ömer hoca sanki ilk defa orada görev yaptı da müftü bunu tespit etti de görevden aldı gibi bir durum oldu sanki. :))

Adil ÖZGÜR
23.12.2010, 23:39
Ne yani şimdi tamamen tesadüfmüdür bu görevden alma ve kadrolu hoca tayin etme durumu.
Yiyelim mi biz bunu Sn. Müftüm !

Konu anladığıma göre şöyle.
Kadrosuz bir imam, resmi kadrosu bulunan yerde vaaz etmiştir.
Kadro açığı bulunan bu makama, atama yapmıştır.
O yörede oturanlara çok güzel bir hizmet vermiştir.
Kutlamak lazım.

Herkes T.S. seviyor, imam da sevebilir.
Ancak resmi nitelikli bir makamın resmiyetine devletimiz sahip çıkmıştır.
Ömer hocamın yaptığı en güzel hareket, o beldeye kadrolu imam getirmiştir.:)

Mehmet S. Pervan
23.12.2010, 23:40

Basit dediğin konu için milyon dolarlar harcanıyor, adamlar öldürülüyor, bir millet hüzüne boğuluyor. Bu mu basit olay? Siyaset konuşmak normal futbol konuşmak mı basit?

Asıl siyaset konuşmak yasak olmalı!

Samet Türkmen
23.12.2010, 23:42
Konu anladığıma göre şöyle.
Kadrosuz bir imam, resmi kadrosu bulunan yerde vaaz etmiştir.
Kadro açığı bulunan bu makama, atama yapmıştır.
O yörede oturanlara çok güzel bir hizmet vermiştir.
Kutlamak lazım.

Herkes T.S. seviyor, imam da sevebilir.
Ancak resmi nitelikli bir makamın resmiyetine devletimiz sahip çıkmıştır.
Ömer hocamın yaptığı en güzel hareket, o beldeye kadrolu imam getirmiştir.:)

Madem öyle bir açık bari biraz zaman geçtikten sonra yapsaydı bunu müftüde eleştiri almasaydı diyecektim ama şimdiye kadar neredeydi müftü ? Daha emri altında olan yerlerden haberi yok ! Demek ki müftülük koltuğuda boş. Müftü de alınsın görevden :D

Sn müftüm BMN'nin lobisi kuvvetlidir ona göre :D

Tangerine Dream
23.12.2010, 23:46
İ.B.B. maçına giderken Balıkesir BMN otobüsünde bir müezzin bir de imam arkadaş vardı. Üstelik biri Balıkesirli diğeri Çanakkaleli. Balıkesirli olan Yusuf Abi'nin de mesleki kariyeri tehlikede, çünkü müftülükten başka bir iş için izin alıp maça gelmişti.:D

Nytre
23.12.2010, 23:50
pisuvar olayının haberi (sabah)

'Pisuvarcı müftü' Trabzon'a imam

* Hanefi CEYHAN
* 06.10.2009

Ordu'da tuvaletlerdeki pisuvarların kaldırılması emrini veren İl Müftüsü Veysel Çakı, Trabzon'a imam olarak atandı

Ordu'daki 'pisuvar vakası', valinin ardından müftüyü de koltuğundan etti. Vali Ali Kaban'ın merkeze çekilmesinin ardından, pisuvar genelgesini hazırlayan müftü Veysel Çakı da, imam olarak Trabzon'a gönderildi. Ordu'daki cami tuvaletlerinde bulunan pisuvarlar, il müftülüğünden gelen bir emirle kaldırılmıştı. Buna gerekçe olarak da pisuvarın 'hijyenik açıdan ve dinen' uygun olmaması gösterilmişti. İl müftüsü Veysel Çakı imzasıyla 18 ilçe müftülüğüne gönderilen yazıda, "Bazı camilerimizin tuvaletlerinde bulunan ve temizliğe, sağlığa elverişli olmayan, dinen de uygun görülmeyen pisuvarların kaldırılması sağlanacak" denilmişti. Ordu Valisi Ali Kaban, pisuvarların kaldırılmasından haberdar olduğunu kaydetmiş, il müftüsü Çakı ise uygulamanın valinin talimatıyla yapıldığını kaydetmişti. Ordu Müftülüğü'ne Bitlis İl Müftüsü Halil Bektaş getirildi.

ertek_61
23.12.2010, 23:51
bu müftüde kesin fenerlidir abicim...gerekirse o hoca orda duracak o miftü gidecek...hatta hep beraber organize olalım ve önümüzdeki cumayı formalarımızla orda kılalım...

sessizkral_1
23.12.2010, 23:57
arkadaşlar ömer hoca zaten resmi memur değilmiş..yani görevden alma diye bir şey yok.....

Adil ÖZGÜR
24.12.2010, 00:05
arkadaşlar ömer hoca zaten resmi memur değilmiş..yani görevden alma diye bir şey yok.....

Evet, işin ters hiçbir tarafı yokmuş meğer,
Ben Tekrar Müftülüğümüzü aradım özür diledim.

Samet Türkmen
24.12.2010, 00:10
Evet, işin ters hiçbir tarafı yokmuş meğer,
Ben Tekrar Müftülüğümüzü aradım özür diledim.

Bence arayıp camilerden haberiniz yoksa o koltukta ne işiniz var denmeliydi.

Adil ÖZGÜR
24.12.2010, 00:17
Bence arayıp camilerden haberiniz yoksa o koltukta ne işiniz var denmeliydi.

Hayır Samet öyle sizin dediğiniz gibi değil kardeşim.
Müftülüğün kadro meselesi diğer memurlarınkinden çok daha ayrıdır.
Bunu ben biliyorum,
Diğer memurluklar ile Müftülük Kadrosu bir biri ile kıyaslanamaz.

Ha Trabzon Müftümüz burada o yerin kadrosuna bakmıştır,
Açık olduğunu hissedince yerine hemen bir atama yapmıştır.

Ömer Hocamızın yaptığı en güzel haraket o kadroya resmi imam atanmasını sağlamıştır. Sağolsun.

Müftümüz de Sağolsun çok güzel bir hizmeti tamamladı.

Sonra Trabzon Müftüsü bu, herhangibi bir şube müdürü değil.

Müftü ne demek, ilim ve irfan merkezi demek. Yani bir okul müdürü gibi kıyaslama asla yapamazsın. Bizimde cemaat liderimiz Müftümüzdür.

The_Storm
24.12.2010, 00:18
Cami Allah'ın evi... Üslüba dikkat etmek etmek gerek. Ama Allah'a yaklaşmaya vesile olacaksa, camide bir takımdan, ya da futboldan bahsetmek de sakınca olmayabilir.

Günümüz insanı çok zorda kalmadıkça Allah'ı hatırlamıyor. Ya maddi bir zorluğa düşecek, ya bir sınava girecek de Allah'ı hatırlayıp dua edecek... Allah dua eden kulunu sever, dua etmeyen, kendisinden birşey istemeyen kula öfkelenir. Bu hadis-i şeriflerde var.

Demem o ki, Allah'ı hatırına getirmeyen bir genç, haftada bir takımının galibiyeti için Allah'a yönelip de dua ediyorsa, "ya rabbi son dakikada bir gol nasib et de şu maçı alalım" diyorsa, futbol da iyi birşeye hizmet ediyor demektir.

Tam tersi, futbol için ibadetini aksatıyorsa, tribünde küfür ediyorsa, başkasının malına - canına zarar veriyorsa, yenilince kutsal değerlere kadar sövüyorsa o zamanda futbol günaha sürüklemiş olur.

Din adamlarımızın sosyal olayların hayır yolunda nasıl kullanılabileceği üzerine daha fazla kafa yorması ve çalıması lazım. Futbol hayatın parçası, bazılarımız için büyük bir parçası. Hayatı camiden dışlamak doğru değil vesselam.

Fatih Ersoy
24.12.2010, 00:18
Tam anlamıyla gereksiz...

Samet Türkmen
24.12.2010, 00:20
Hayır Samet öyle sizin dediğiniz gibi değil kardeşim.
Müftülüğün kadro meselesi diğer memurlarınkinden çok daha ayrıdır.
Bunu ben biliyorum,
Diğer memurluklar ile Müftülük Kadrosu bir biri ile kıyaslanamaz.

Ha Trabzon Müftümüz burada o yerin kadrosuna bakmıştır,
Açık olduğunu hissedince yerine hemen bir atama yapmıştır.

Ömer Hocamızın yaptığı en güzel haraket o kadroya resmi imam atanmasını sağlamıştır. Sağolsun.

Müftümüz de Sağolsun çok güzel bir hizmeti tamamladı.

Sonra Trabzon Müftüsü bu, herhangibi bir şube müdürü değil.

Müftü ne demek, ilim ve irfan merkezi demek. Yani bir okul müdürü gibi kıyaslama asla yapamazsın. Bizimde cemaat liderimiz Müftümüzdür.

O doğrudur ona birşey demiyorum ama madem böyle doğru birşey yapacak müftü zamanında yapmalıydı. Zamanlaması yanlış oldu diyeyim o zaman.

Adil ÖZGÜR
24.12.2010, 00:24
Hayır Samed, esasen belki de Ömer Hoca kendi nefsini öne çıkarmak için böyle konuşmuştur.
Hiç konuşmasa burada bu vasıfsız kişiyi tartışırmıydık, hayır.
Demekki birileri sadece sansasyonuda habere katıyor.
Öğrensene sen kardeşim bu imamın kadrolu, kadrosuzmu olduğunu?
Veya ona göre versene haberini !
Bence sansasyonelizmi haber eden zihniyete şimdi ne demeli,

Nytre
24.12.2010, 00:27
bir şeyi nasıl yaptığın çok önemlidir.
sebebi trabzonspor olunca da böyle yüzlerce mesaja , onlarca gazeteye , onlarca tv.ye konu olursun.

irfanb
24.12.2010, 00:29
Imamin da belirttigi gibi bu takimda namazinda niyazinda futbolcular da var.Eminim kulüp bünyesinde de vardir.
Tesislerde bir mescid actiralim,görevden alinan imam da orada imamlik yapsin.Olmaz mi ?
Sera ,mandira icin kulüp adam aliyor da bir imamin maasini veremezmi koskoca Trabzonspor?

Nytre
24.12.2010, 00:31
belkide para da almaz hayrına yapar :D

Burçak
24.12.2010, 00:36
Cuma hutbesinde tuttuğu takımı övüp, "Bize her yer Trabzon" diyen fanatik imam işinden oldu.

Trabzon'un Sarılar Camii'nde görev yapan emekli imam Ömer Oskay'ın geçtiğimiz hafta Trabzonspor ile ilgili olarak yaptığı hutbede sarf ettiği sözler imamlık hayatının bitmesine neden oldu.

Trabzon Müftüsü Veysel Çakı, fanatik imamın cemaate yaptığı konuşmasında haddini aşan sözler sarf ettiğini belirterek, "Bu imam emekli bir imamdır, maaşını da hayırseverler veriyordu. Bu olayın ardından camiye resmi olarak başka bir imam ataması yaptık" dedi. Görevden alınan imam, olay günü yardımlaşma ve Kızılay'dan bahsettiğini, bir vatandaşın "Trabzonspor ne olacak hocam?" demesi üzerine "Ne olacak koptuk geliyoruz, her taraf kaynıyor, ben bu akşam maça gidiyorum isteyen gelsin" gibi sözler sarf ettiğini söyledi ve "İmam takım tutamaz mı? Konuşmalarımdan pişman değilim" dedi. Cami cemaati de imamın görevden alınmasına tepki göstererek, "Karardan dönülene kadar namazımızı diğer camilerde kılacağız" dediler.

"KÜRSÜ ADABINA UYMADI"
Trabzon'daki çeşitli camilerde uzun yıllar görev yaptıktan sonra emekli olan imam Ömer Oskay, Trabzon'un en işlek caddelerinden olan Uzun Sokak'ta hayırsever bir işadamı tarafından yaptırılan Sarılar Camii'nde 17 yıl önce görevlendirildi. Fanatik bir Trabzonspor taraftarı olan imam Oskay, geçtiğimiz hafta cuma hutbesinde Trabzonspor'u öven bir konuşma yaptı. Konuşması medyaya yansıyınca 'fanatik imam' görevden alındı.

Trabzon Müftüsü Veysel Çakı, imamın Diyanet'le ilişkisi olmadığını belirterek, "Bu arkadaşımız emekli bir imamdır, maaşını hayırsever vatandaşlar veriyor. Bu olaydan sonra resmi imam atamasını yaptık. Trabzonspor'a dua edilir, başarılı olması istenebilir. İmamın yaptığı bu konuşma kürsü adabına uymamıştır. İmamlar din hizmetleri verir. Yaptığı doğru değildir. Tasvip edilecek tarafı da yoktur. Dini mekanlar tribün değildir" dedi.

"İMAM TAKIM TUTAMAZ MI?"
Trabzonspor'un D.Ç Karabükspor ile yapacağı maç öncesi cuma hutbesinde sarf ettiği sözlerle ilgili imam Oskay, "Cuma hutbesinde her şey konuşulur sadece dini konular değil. O gün yardımlaşmayı anlattım, Kızılay'dan bahsettim. Cemaatten bir kişi 'Trabzonspor ne olacak hocam?' diye laf atınca ben de 'Ne olacak koptuk geliyoruz, her taraf kaynıyor, ben bu akşam maça gidiyorum, isteyen gelsin' gibi laflar ettim" dedi.

Kendisini camilerden hiçbir Allah'ın kulunun alamayacağını belirten Oskay, "İmamın takım tutmasında bir yanlışlık mı var? Konuşmam internete düştü, herkes beni aramaya başladı. Gazeteciler peşime düştü. Bu nedenle son Karabükspor maçına bile gidemedim. O zaman Erzurum'daki rahmetli Naim Hoca'yı da görevden alsalardı, Maraş'taki 'şeker imamı' da. Konuşmalarımdan pişman değilim, yine yaparım" diye konuştu.

CEMAATTEN BOYKOT VAR
Öte yandan karara tepki gösteren Sarılar Camii cemaati, "17 yıldır Ömer hoca burada bizimle dost olmuştur, sırf onu dinlemek için insanlar buraya akın eder. Ona yapılanlar doğru değildir, bu karardan vazgeçilene kadar Sarılar Camii'ne gitmeyeceğiz, diğer camilerde namazımızı kılacağız" dediler.

Emekli imam Ömer Oskay, "Ya o 60 bin seyirci ile yapılan 61. dakika şovu neydi, beni çok mutlu etti, gururlandırdı. Bizim için her yer Trabzon diyorlar ya. Tabi olacak 26 yılın özlemi var. Ben bu akşam maça gidiyorum isteyen gelir, isteyen gelmez. Biz bu sene bu şampiyonluk özlemini gidereceğiz. Ne derseniz deyin. İsterseniz bunları burada konuştum diye işime son verin. Ben bu çocukları tanıyorum, bunlar namazında niyazında çocuklar. Cenab-ı Allah ne muratları varsa versin. Bugün akşam maçı alalım, inşallah yolun sonu görünüyor" demişti.

PİSUVARLARI KALDIRMIŞTI
http://www.htspor.com/trabzonspor/haber/584313-fanatik-imam-gorevden-alindi

Buda haberdeki yorumlardan sadece bir alıntı. herşey ortada

bu camii iş merkezinde yer almaktadır ve 5. katındadır.. bu imam sayesinde birçok yerden cemaati gelir.. o iş merkezi 5. katından 1. katına kadar cuma günleri dolar.. hatta ara yollara bile cemaat sarkar.. yani diyeceğim çok sevilen bir imamdır.. ve inanın insanları o kadar güzel bilgilendirir ki.. bir hocalıktan çok abi baba gibidir cemaatine.. sevdiği takımıyla, şehirinin takımıyla ilgili iki cümle sarfetmiş.. bunda kabahat işlemiş büyüklerimizin gözünde.. büyüklerimiz yanlış yapmış.. sonuna kadar arkandayız hocam.. sen nereye biz oraya..

irfanb
24.12.2010, 00:37
belkide para da almaz hayrına yapar :D

Aliyyül âlâ olur.

servet nuh
24.12.2010, 00:41
Cami Allah'ın evi... Üslüba dikkat etmek etmek gerek. Ama Allah'a yaklaşmaya vesile olacaksa, camide bir takımdan, ya da futboldan bahsetmek de sakınca olmayabilir.

Günümüz insanı çok zorda kalmadıkça Allah'ı hatırlamıyor. Ya maddi bir zorluğa düşecek, ya bir sınava girecek de Allah'ı hatırlayıp dua edecek... Allah dua eden kulunu sever, dua etmeyen, kendisinden birşey istemeyen kula öfkelenir. Bu hadis-i şeriflerde var.

Demem o ki, Allah'ı hatırına getirmeyen bir genç, haftada bir takımının galibiyeti için Allah'a yönelip de dua ediyorsa, "ya rabbi son dakikada bir gol nasib et de şu maçı alalım" diyorsa, futbol da iyi birşeye hizmet ediyor demektir.

Tam tersi, futbol için ibadetini aksatıyorsa, tribünde küfür ediyorsa, başkasının malına - canına zarar veriyorsa, yenilince kutsal değerlere kadar sövüyorsa o zamanda futbol günaha sürüklemiş olur.

Din adamlarımızın sosyal olayların hayır yolunda nasıl kullanılabileceği üzerine daha fazla kafa yorması ve çalıması lazım. Futbol hayatın parçası, bazılarımız için büyük bir parçası. Hayatı camiden dışlamak doğru değil vesselam.
...teşekkürler,bu düşüncede taraftarımızn olması sevindirici...selamlar

Kubilay ŞAHİN
24.12.2010, 00:43
Yakındır o müftü fazla kalmaz orada..

Ne kadar alttan almaya çalışırsa çalışsın.. Artık bu kadar haberden sonra halk tarafındanda dışlanacaktır..

Adil ÖZGÜR
24.12.2010, 00:46
Imamin da belirttigi gibi bu takimda namazinda niyazinda futbolcular da var.Eminim kulüp bünyesinde de vardir.
Tesislerde bir mescid actiralim,görevden alinan imam da orada imamlik yapsin.Olmaz mi ?
Sera ,mandira icin kulüp adam aliyor da bir imamin maasini veremezmi koskoca Trabzonspor?

Ömer hoca görevinde vasıflı imam değildi. Anladığıma göre dışarıdan fahri imamlık yapıyor. Diyanetle hiçbir alaka ve bağlantısı yok.
Müftülükten şahsıma gelen yazıda, Müftülük öyle yazıyor.
Yani burada Ömer hoca'da bana göre pek doğru haraket etmedi.
Konuşması her ne kadar Trabzonsporla alakalı ve dua niteliği taşıyorsada,
Madalyonun öteki yüzündeki esas niyeti acaba böylemidir?
Tartışılır.
Ancak Müftülüğümüzün Avni Aker'e bir İmam Kadrosu talep etmesi Türkiyede bir İLK OLUR.
Ne de olmazsa biz İLK lere alıştık. :)

bangkook_61
24.12.2010, 00:46
Namaz öncesi futbol haram, namaz sonrası miting helal. O mumlardır ki yatsıya kadar yanarlar. Keşke şu devlet tam laik olsa de devlet elini ayağını çekse ibadethanelerden.

Nytre
24.12.2010, 00:49

"KÜRSÜ ADABINA UYMADI"

"İMAM TAKIM TUTAMAZ MI?"

CEMAATTEN BOYKOT VAR

PİSUVARLARI KALDIRMIŞTI
http://www.htspor.com/trabzonspor/haber/584313-fanatik-imam-gorevden-alindi

Buda haberdeki yorumlardan sadece bir alıntı. herşey ortada

bu camii iş merkezinde yer almaktadır ve 5. katındadır.. bu imam sayesinde birçok yerden cemaati gelir.. o iş merkezi 5. katından 1. katına kadar cuma günleri dolar.. hatta ara yollara bile cemaat sarkar.. yani diyeceğim çok sevilen bir imamdır.. ve inanın insanları o kadar güzel bilgilendirir ki.. bir hocalıktan çok abi baba gibidir cemaatine.. sevdiği takımıyla, şehirinin takımıyla ilgili iki cümle sarfetmiş.. bunda kabahat işlemiş büyüklerimizin gözünde.. büyüklerimiz yanlış yapmış.. sonuna kadar arkandayız hocam.. sen nereye biz oraya..

bu alıntı bitirdi olayı...

bu adamın "vasıfsız" olduğunu dile getirenler artık hocayı araştırmaya gerek duymazlar herhalde. 17 yıl "vasıfsız" bir insan hocalık yapamaz ve oraları dolduramazdı sanırım...

hocamız cok mu göze battı acaba ?

Ömer TOPAL
24.12.2010, 00:56
"cuma hutbesi" degildi o sanırım cumadan önceki vaaz degilmiydi ?

Kubilay ŞAHİN
24.12.2010, 00:57
17 yıl yahu..

Sorun müftüye o zaman kadar neredeymişler..

10-61
24.12.2010, 01:14
İ.B.B. maçına giderken Balıkesir BMN otobüsünde bir müezzin bir de imam arkadaş vardı. Üstelik biri Balıkesirli diğeri Çanakkaleli. Balıkesirli olan Yusuf Abi'nin de mesleki kariyeri tehlikede, çünkü müftülükten başka bir iş için izin alıp maça gelmişti.:D

Aydın abi Yusuf abi Çanakkale'li,Balıkesir'li olan bendim:) Diyanet camiasından biri olarak diyebilirim ki Müftü Hocamız biraz daha hoşgörülü olabilirdi,Trabzonspor o cemaatin ortak değerlerinden biridir,hani İstanbul'daki bir camide söylense fitneye sebeb olabilir insanları bölebilir ama Trabzon şehrinde çok ta anormal değil.Ama bence şu da çok hoş değil;videoda gördüğüm kadarıyla cemaatten bazılarıyla karşılıklı olarak diyaloga giriliyor ve Jaja giderse gitsin falan gibi çok ta caminin manevi havasıyla bağdaşmayan görüntüler ortaya çıkıyor.
Aslında çok ta aşırı bi görüntü değil ama Türkiye'de bazı anlayışlar bazı zihniyetler değişmediği müddetçe bunların yansıması olumsuz olacaktır.Tabii biraz da anlayış meselesi;ben de Tangerine Dream'in dediği gibi İBB maçına gittim,bunu duyan cemaatimden hiç kimse yadırgamadı ya da bana demediler:)müftüm duysa bişey diyeceğini sanmıyorum ,sonuçta izinli gittim ama cemaat kadar idarecilerimizin de hoşgörülü olmalarını bekliyoruz.

Bu müessif olaydan sonra da genelleme yaparak koca bir camiayı rencide etmemek lazım,biz takımımızın maddi ve manevi olarak yanına olmaya devam edeceğiz.

servet nuh
24.12.2010, 01:21
bırakın hoca yı müftüyü...lig tablosuna baktım,yemin ederim rüya gibi ilk yarı bitmiş
fb ye 9
bjk ya 14
gs ye 19
puan fark atarak lider bitirmişiz....
bu tablo abartmıyorum 50 yılda bir olur...
ne hoca ile uğraşalım,ne müftü ile...hepsinin duasını alalım....
bu sene olmazsa acaip yıkım olur...
dua edelim...