PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Dragan Sakota (Baş Antrenör)

Batuhan
14.12.2010, 19:38
http://www.roseto.com/photos/7997.jpg

Hoca konusunda yabancıya karar verildikten sonra, takımda bulunan 3 sırp oyuncu da gözönünde bulundurularak sırp hoca arayışlarına hız verilerek uzun süredir boşta olan Dragan Sakota ve menajeri ile iletişime geçilerek anlaşma sağlandı.

Dragan Sakota yarın İstanbul'a geldikten sonra 15 Aralık günü saat 01.00 sıralarında Trabzon'a gelerek takımının başına geçecek.

Sakota ile 1,5 yıllık bir anlaşma yapıldığı, yardımcı hocalarda ise bir değişiklik olmayacağı aldığımız duyumlar arasında.

1952 yılında Belgrad’da dünyaya gelen Sakota’nın oyunculuk kariyeri ülkesinin IMT takımında geçti.

Sakota’nın kulüpler düzeyinde çalıştırdığı takımlar şöyle:

Zadar (Yugoslavya, 1988-89)
Cibona (Yugoslavya, 1989-90)
PAOK (Yunanistan, 1990-91)
Patras (Yunanistan, 1992-93)
Iraklis (Yunanistan, 1993-94)
PAOK (Yunanistan, 1994-95)
Peristeri (Yunanistan, 1995-97)
Iraklis (Yunanistan, 1998-2000)
Aris (Yunanistan, 2000-01)
AEK (Yunanistan, 2001-03)
Olympiakos (Yunanistan, 2003-04)
Kızıl Yıldız (Sırbistan - Karadağ, 2005-07)
Fortitudo Bologna (İtalya, 2007-09)

Sakota’nın çalıştırdığı milli takımlar ise;

Sırbistan Karadağ Milli Takımı ( 2006 Dünya Basketbol Şampiyonası)

Yeni koçumuzun başarıları:

1989 – Yugoslav Milli Takımı ile Türkiye’de yapılan Balkan Şampiyonası’nda Altın madalya (Head koç olarak)
1989 – Yugoslav Milli Takımı ile Yugoslvaya’da düzenlenen Avrupa Şampiyonası’nda Altın madalya (Asistan koç olarak)
1990 – Yugoslav Milli Takımı ile Arjantin’de düzenlenen Dünya Şampiyonası’nda Altın Madalya (Asistan koç olarak)
1991 – PAOK’la Avrupa Kupa Galipleri Kupası’nı kazandı.
1991 – PAOK’la Yunan ligi finali
1999 – Yugoslav Milli Takımı ile Fransa’da düzenlenen Avrupa Şampiyonası’nda Bronz madalya (Asistan koç olarak)
2002 – AEK ile Yunan ligi şampiyonluğu
2003 – AEK ile Yunan ligi finali
2004 – Olympiakos ile Yunan Kupası finali
2004 – Sırbistan Karadağ Milli Takımı ile Atina Olimpiyatları (Asistan koç olarak)
2006 – Sırbistan Karadağ Milli Takımı ile Japonya’da düzenlene Dünya Şampiyonası (Head koç)
2006 – Kızılyıldız’la Sırbistan kupası
2006 – Kızılyıldız’la ULEB kupası Çeyrek Finali
2006 – Kızılyıldız’la Sırbistan ligi finalisti

Dragan Sakota’nın en belirgin özelliği genç oyunculara verdiği önem. Zadar’da Komazec’i, PAOK’da Stojakovic, Redzias ve Gianulis’i, Cibona’da Mrsic’i, Patra’da Vukcevic’i, Peristeri’de Jaric ve Gurovic’i , Iraklis’te Diamantidis’i ve AEK’da ise Zizis’i bulup yetiştirdi, Dünya basketboluna kazandırdı.

Dragan Sakota'nın kariyer bilgileri Oğuz Zeytin'e teşekkürler.

**

Hayırlı olsun yeni koçumuz. Umarım doğru bir seçimdir... :)

Kazım Uzunboy
14.12.2010, 19:43
Hayırlı olsun.

İnşallah takımı olduğu yerden kurtarabilir.

Kariyeri de göze hoş geliyor.

Mehmet Zeki
14.12.2010, 20:04
Hayirli olsun. Insallah guzel bir seri yakalariz bu hoca ile :).

TSezgin61
14.12.2010, 20:18
hoca iyi hocaya benziyor, keriyerini bakilacak olunursa...

ben pek anlamam basketboldan ama insallah toparlar takimi. okadar kalitesiz bir takim oldugumuzu düsünmüyorum.

Celil Köse
14.12.2010, 20:35
Hayırlı olsun..

Oğuz ZEYTİN
14.12.2010, 22:12
Hayırlı olsun. İnşallah Caner ve diğer genç oyuncuların gelişimine katkıda bulunur.

Fatih
14.12.2010, 22:23
Hayırlı olsun kan değişikliği gerekliydi.

İlker Akçay
14.12.2010, 22:38
Kariyeri çok sağlam bir hoca,Sırp olması ve genç oyuncuları takıma kazandırması da bizim adımıza şanstır...Başarılı olur umarım :)

Misina
15.12.2010, 00:18
Hayırlı Olsun İnşalah Sakata Gelmeyiz :D

ApoCaN28
15.12.2010, 00:45
Hayırlı olsun . =) Rasic daha iyi olur artık =)

Batuhan
16.12.2010, 13:12
Dragan Sakota sözleşme imzaladı

http://www.trabzonspor.org.tr/Upload/Resimler/buyuk/6077-5Y5E1J8Q.jpg

Basketbol takımımızın Yeni Baş Antrenörü Dragan Sakota bugün (Perşembe) Mehmet Ali Yılmaz Tesisleri’nde düzenlenen törenle sözleşme imzaladı.

Basketbol takımımızın Genel Direktörü Doğan Hakyemez, söze Alaattin Yakan’a hizmetlerinden dolayı teşekkür ederek başladı. Hakyemez, “Alaattin hocayla bu zamana kadar çok sıkı bir çalışma yaptık. Trabzonspor’un 1. lige çıkmasında en önemli pay onundur. Bu sene başında yaşadığımız sakatlıklar nedeniyle lige iyi başlayamadık. Ama kupada ilk 8’e kaldık. Ondan sonra ligde üst üste aldığımız mağlubiyetler bir kan değişikliğine neden oldu. Alaattin hoca ile karşılıklı konuşarak yollarımızı ayırmak zorunda kaldık. Alınan kötü sonuçlarda sorumluluk sadece Alaattin hocaya ait değildir. Bizim de hatalarımız olmuştur. Ama sonuçta bildiğiniz gibi fatura hep hocaya kesilir. Bende bugüne kadar yaptığı hizmetlerden dolayı kendisine teşekkür ederim” dedi.

Takımın hedeflerinin devam ettiğini söyleyen Hakyemez, “Ligin en iyi takımlardan bir tanesi olmayı ve Play–Off a kalmayı hedefliyoruz. Bu hedeflerimize devam etmemiz için basketbol kamuoyunun kabul edeceği bir isimle anlaşmak için çaba sarf ettik. Alaattin hoca ile Pazar günü konuştuktan sonra ayrıldık. Daha önce bu konuda hiçbir çalışmamız olmamıştır. Sonrasında Dragan Sakota ile anlaşmaya vardık. Değerli hocamızı çok iyi tanırız. Kendisi yetiştirici özelliği olan, gerek Yugoslav basketbolun da gerekse Yunanistan ve İtalya da çeşitli başarılara imza atmıştır. Çeşitli milli takımlarda görev almış ve 2006 yılında Sırp milli takımının başında yer almıştır. Böyle bir hocayla çalışacak olmaktan mutluyuz. Hocamız ayrıca çok çeşitli genç oyuncuları dünya basketboluna kazandırmış bir isimdir. Trabzon’dan yetişen iki üç oyuncunun A takımda oynaması konusunda başarılı olursak, kendimizi başarılı olmuş sayacağız. Yarın ilk defa Telekom maçına kendisiyle birlikte çıkacağız” diye konuştu.

Basketbol takımımızın Yeni Baş Antrenörü Dragan Sakota Trabzonspor’la sözleşme imzalamaktan mutluluk duyduğunu vurgulayarak, “Şehri ve takımı tarif etmek bence futbolun başarısıyla birbirine çok yakın. Bende bir futbol taraftarıyım. Hemen Trabzonspor taraftarı olmuş durumdayım. Diğer futbol takımlarının basketbol takımları olduğu sürece böyle büyük bir kulübün basketbol takımının olmaması kıskançlık yaratmıştır, olması gerektiği için bunu söylüyorum. Orta seviyeden yukarı seviyeye veya başlangıçtan yukarıları hedefleyen bir koçum. Projelere inanırım. Takımı kesin olarak kendi yüzde yüzüme getirmek istiyorum. Takım ve şehir hakkında fazla bir konuşamam. Şu anda yapmaya çalıştığım şey bir çok bilgiyi çeşitli şekillerde alıp, takımı daha iyi noktalara getirmektir” açıklamasında bulundu.

SEDAT
16.12.2010, 13:16
- İşte şimdi güzel oldu , hayırlısı olsun , bu hoca takıma güzel bir hava getirecek , inanıyorum :)

KUTADGU
16.12.2010, 13:20
Alaattin Yakan'ın gidişi elbette bütün kötü gelişmelerin sonu demek değil. Bir anda her şey düzelmeyecek.

Ama Alaattin Hoca'nın gidişi ve Sakota'nın gelişi bazı iyi gelişmelerin başlayacağı kanısını uyandırdı bende.

Alaattin Yakan sadece Trabzonspor'da değil Türk Basketbolunda miadını doldurmuş bir isimdi zira.

Sakota'nın tecrübesini ve yeni mecralarda başarılı olma arzusunu doğru kanalize edebilirsek orta derece kaliteli kadromuz ve BBL ortalama üstü taraftarımızla daha üst sıralara yerleşeceğimizi düşünüyorum.

Hoşgeldin Dragan!
Adının hakkını ver.

Hamdi Karamahmutoğlu
17.12.2010, 00:24
Altyapı istediğimiz seviyelerin çok çok altında olduğu için, kısa ve orta vadede kendi yıldızlarımızı yaratma idealimizi gerçekleştireceğimizi sanmıyorum.
Şayet böyle bir şey olursa da bu Sakota'nın varlığıyla gerçekleşebilir.
Takıma bir kimlik, karakter kazandırabilirse ne ala.
Önceliğimiz bu olmalı, galibiyetler nasılsa zamanla gelir.

İsmail Alkan
17.12.2010, 02:31
Hayırlı olsun. İnşallah Caner ve diğer genç oyuncuların gelişimine katkıda bulunur.
Caner'i bilmem ama, Alaeddin hocanın gençlerimiz üzerinde son 20 gündür uyguladığı "uzaktan antrenman izleyerek kendini geliştirme tekniği" ni Sakota'nın devam ettirdiğini düşünürsek, bu teknik sayesinde A takımda bulunan gençlerimiz belki fiili olarak değil ama hayali olarak gelişimlerini ciddi anlamda üst düzeye çıkarabilecekler !

Gençlerimiz bu özelliğin yanında, özellikle ip atlama konusunda müthiş gelişim içerisindeler ! Bunu da belirtmekte fayda var !

Ayhan Çolak
17.12.2010, 18:40
eğer altyapıdan oyuncu çıkaramayacak ise neden geldiğini düşündüğüm hoca.yani türkiye de hoca mı yok?. asıl amaç oyuncu yetiştirip takıma monte etmesidir.

Harun-61
17.12.2010, 19:00
ilk mac ve galibiyet...

devami gelir insa.

tebrikler.

Asi Çaykaralı61
20.12.2010, 20:07
Yeni antrenörümüz Hayırlı olsun :)

pReN@_61
20.12.2010, 20:11
Hayırlı olsun başarılar dilerim..

Batuhan
21.12.2010, 16:56
Medical Park Trabzon'da göreve geldiği ilk hafta çıktığı ilk maçta Türk Telekom'u 67-65 yenen Sırp çalıştırıcı Dragan Sakota, Bordo-Mavili takımı tanıyabilmesi için en az 2-3 haftaya daha ihtiyacının olduğunu söyledi.

Geçtiğimiz hafta kendisini 6 aylığına Trabzonsporlu yapan sözleşmeyi imzalayan Sakota, kafasında henüz takımla ilgili net bir resim oluşmadığını belirterek, "Şu an oyuncular hakkında pek fazla bilgiye sahip değilim. Her dakikamı onları tanımak ve onlar hakkında daha çok bilgi edinmek için kulüpte geçiriyorum. İdman haricinde de sporcuların neler yaptıkları çok önemli. Gördüğüm kadarıyla benim gibi Sırbistan vatandaşı olan birkaç sporcu var. Amerikalı oyuncular da kalitelerini belli ettiler. Yetenekli oyunculara sahibiz ve mücadeleci bir takımız. Daha detaylı bir resmin oluşması için biraz zamana ihtiyacımız var. Saha performansına göre 2-3 hafta sonra her şeyin netleşeceğini düşünüyorum." dedi.

Canberk
21.12.2010, 17:07
Hayırlı olsun .

agahozlu
21.12.2010, 23:29
Birisi bana "Baş Antrenör" ile"Koç" arasında bir fark olup olmadığını açıklayabilir mi ? Şimdiye kadar hep koç vardı.

Batuhan
21.12.2010, 23:56
Birisi bana "Baş Antrenör" ile"Koç" arasında bir fark olup olmadığını açıklayabilir mi ? Şimdiye kadar hep koç vardı.

"Head Coach" işte. Fark yok yani. Koç da denilebilir..

Harun-61
15.01.2011, 18:01
Hoca etkisini göstermeye basladi.

Tesekkürler Dragan Hoca

.

zafer6161
24.01.2011, 19:14
KOÇ'um benim,,,,duruşuyla açıklamalarıyla hocalığıyla gerçek KOÇ

SEDAT
24.01.2011, 19:46
- İşte şimdi güzel oldu , hayırlısı olsun , bu hoca takıma güzel bir hava getirecek , inanıyorum :)

- Tahminimde yanılmadım , ekol'u yeter :)

crazyman_61
24.01.2011, 22:55
4 hafta önce küme düşeriz diyorduk koç değişti play off a gideriz demeye başladık :)

EMRAH ERTEMOĞLU
24.01.2011, 23:06
bu takım iyi işler yapar ama biraz daha zamana ihtiyacımız var koç süpr gidiyo mşllh :)

Ali İhsan
24.01.2011, 23:14
Hocayla planlarımız kısa vadeli mi uzun vadeli mi merak ediyorum. Bu sene ligde kalmamız sürpriz olmazsa garanti gibi, hatta ilk altı haricindeki takımlarla olan maçlarımızda iyi sonuçlar alırsak play-off bile yakın.

Eğer ilerleyen yıllarda başarılı olmak istiyorsak hoca Rasic ve Wright kalmalı, daha sağlam yabancılar ve 30 dakika ortalamayla takımda sırıtmayacak en az 3 tane iyi yerli almalıyız. Tabi altyapı da işin olmazsa olmazı.

Gökçebey
28.02.2011, 23:31
Bu akşam idman sonrası İsmail abi ile birlikte hocamızla kısa bir sohbet etme imkanı bulduk. Ciddi bir sakatlık geçiren çocuğunu sorduk sadece. Son ameliyatı da başarılı geçmiş. Maçta aldığı dirsek darbesi ile iç organları zarar görmüş. Hasar gören karın kası yerine sanırım net adı verilen bir zar monte etmişler. Şu an herşey iyiye gidiyormuş. Mayıs ayı gibi tekrar parkelere dönebilirmiş. Hoca bunları anlatırken çok üzgündü. Kendisine geçmiş olsun dedik, türkçe teşekkür etti bize. Mutlu oldu. :)

Oğuz ZEYTİN
06.05.2011, 09:41
Sakota'nın Trabzonspor'a gelmeden önce çalıştırdığı son takım İtalyan Bologna idi.

2007-08 sezonunun 18. haftası tamamlandıktan sonra takımın başına getirilen Sakota kalan 16 haftada (lig 18 takımla oynanıyor İtalya'da) 9 galibiyet aldı (%56,25).

Play-offta M. Siena ile eşleşip 3-0 süpürüldüler.

Avrupa Kupası'nda ise takımın başında üç maça çıktı, birini kazandı (Kızılyıldız ve Oostende'ye kaybedip, Panellinios'u yendi).

Yani, ilk sezonu toplamda 10 galibiyet - 12 mağlubiyetle tamamladı.

*

İkinci sezonuna (2008-09) ise 4 galibiyet - 5 mağlubiyetle başlayınca takımdan ayrıldı. Bu arada Uleb - Eurocup'taki iki maçını da kaybetti (Artland Dragons ve Pamesa Valencia'ya).

*

Görevde kaldığı süre içinde;

- Normal sezonda 25 maçta 13 G - 12 M

- Play-offta 3 maçta 0 G - 3 M

- Avrupa Kupaları'nda 5 maçta 1 G - 4 M

Toplam: 33 maç 14 G - 19 M (%42)

Oğuz ZEYTİN
22.05.2011, 10:55
21 lig maçı: 8 G - 13 M
2 kupa maçı: 1 G - 1 M
------------ ---------

23 maç 9 G - 14 M

*

Erdemir-Aliağa-Karşıyaka ve Bornova serisiyle ligde kalmamızı sağladı, teşekkürler.

Sadece bizim değil, 18 sayı önde olduğumuz maçı 5 dakikada kaybederek Aliağa'nın da ligde kalmasını sağladı.

Yolu açık olsun. Oğlu Dusan'a acil şifalar.

(Başlık kapatılabilir)