PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Kayit Disi Telefonlar

Erdinç Dilek
09.12.2005, 15:57
kayit disi telefonlar için gerekli açiklamalar

turkcell aboneleri için:

http://www.turkcell.com.tr/index/0,1028,300796,00.html

avea aboneleri için:

http://www.avea.com.tr/mps/portal?cmd=staticpage&filenam e=urunlervetarifeler/yasal_uyari.html&menustate=1&pa gemenu=yasaluyari (http://www.avea.com.tr/mps/portal?cmd=staticpage&filename=urunlervetarifeler/yasal_uyari.html&menustate=1&pagemenu=yasaluyari)

telsim aboneleri için:

http://www.telsim.com.tr/servisler/digerservisler/imei.php
Edited by: erdinç67

Erdinç Dilek
09.12.2005, 15:59
telsim ve turkcell aboneleri için daha farkli uygulamalar var. daha dogrusu avea abonelerine göre(benim gibi) daha çok kolaylik saglaniyor..

Murat'
09.12.2005, 16:22
bunu serbest kürsüye açsaydiniz yaaaa

Erdinç Dilek
09.12.2005, 16:26
bunu serbest kürsüye açsaydiniz yaaaa

genel daha çok izlenen bir yer oldugu için oraya açtim, ama ikimizinde istedigi oldu kim yaptiysa tesekkürler

mini FaNaTiK
09.12.2005, 16:34
turkcell için nasil oluyor bileniniz var mi??

Erdinç Dilek
09.12.2005, 16:39
.....

Edited by: erdinç67

Erdinç Dilek
09.12.2005, 16:41
dedim ya bir avea aboneleri çile çekti bu konuda...Edited by: erdinç67

Burçak
09.12.2005, 17:00
alacaklari olunca nasil buluyolar. eskiden 3 telefonu olana 3 mesaj geliyo :D ha sikinti yaa

Erdinç Dilek
09.12.2005, 17:06
dogru bu konuda çok karmasa var millet birbirine soru duruyor ben gerekligsm merkezlerinin bu konu ile ilgili görüslerini buraya tasiyarak bu konuya bir nebze açiklik getirmeye çalistim.. telsim ve turkcell abonesi isen sorun yok avea li isen yandin geç sira bekle yada 5 ytl bayil bakiimm.. Edited by: erdinç67

Burçak
09.12.2005, 17:16
yok ben hallettim . zaten benim kullandigim tel için bi mesaj gelmedi. eskiler için gelmisti. onlarida artik kim kullaniyosa o düsünsün. smileys/smiley1.gif

selcukmar61
09.12.2005, 17:30
bana geldi deli oldum turkcell'in kendi magazalarinda almistim tlf aradik iste yetkilileri birazanliyacaklari dildenkonustuk smileys/smiley2.gifugrastilar faturami buldular yaptilar smileys/smiley4.gif

uslanmazlaz
09.12.2005, 20:35
ya iiii oldu artik kayit disinin önüne geçecekler heralde ama ç bu olsa gerek

U.Sadıkoğlu
09.12.2005, 21:11
sanki 50 kontur almasa batacaklar ha

Armağan Dere
09.12.2005, 22:56
<TABLE id=HB_Mail_C&#111;ntainer height="100%" cellSpacing=0 cellPadding=0 width="100%" border=0 UNABLE="&#111;n">
<T>
<TR height="100%" UNABLE="&#111;n" width="100%">
<TD id=HB_Focus_Element vAlign=top width="100%" background="" height=250 UNABLE="off">bana bi kaç tane seri numarasi geldi yasal uyari mesaji altinda ama hiçbir seri numarasi benim telefonun degil anlamadim gitti birinin sonu 33550 'yle bitiyo benimki 33140 la bitiyosmileys/smiley5.gifhatali mesaj da gelebiliyor mu </TD></TR>
<TR UNABLE="&#111;n" hb_tag="1">
<TD style="FONT-SIZE: 1pt" height=1 UNABLE="&#111;n">
<DIV id=hotbar_promo></DIV></TD></TR></T></TABLE>

DeliKadir_61
10.12.2005, 00:49
smileys/smiley36.gifsmileys/smiley36.gifsmileys/smiley36.gif

Erdinç Dilek
10.12.2005, 15:09
türkiyede 6 milyon klonlanmis-seri numarasi çalinarak ikinci bir sürümü yapilmis- telefon mevcutmus arkadaslar.. yani sizin seri numaranizdan ayni seri numarasiyla ikinci bir telefon olma olasiligi var.. kayit disi -kaçak- telefon sayisiyla bu 18 milyona çikiyor.. çaykarali senin durumunda olanlar da var, yanliz degilsin, su an ki telefonunun seri numarasina mesaj gelmediyse sorun yok ama yinede yukaridaki adreslerden kontrol etmen dogru olur

Burçak
10.12.2005, 18:17
eski imei numarali telefonum için kayit yaptirmadigim kendi kafalsarina göre kayit ypmislar. herkese böyle yapsalar bi anda milyon dolar toplar bunblar be. turkcel yanlis yapiyo yanlis. ayiptir beeEdited by: forever61

Erdinç Dilek
13.12.2005, 09:57
Telasa kapilmayin cep'ler hemen kapatilmiyor...

Kaçak cep'lerin kayit islemi, abonelerin 'telefonum kapanir' telasi ile kuyruk çilesi baslatti. Aslinda telasa gerek yok, çünkü hem islem basit hem de cep'ler hemen kapanmayacak

http://www.milliyet.com.tr/2005/12/13/ek&#111;nomi/resim/eko02.jpg SÜKRÜ ANDAÇ

Kayit disi cep telefonlarinin kayit altina alinmasi islemleri bes gün önce basladi. Ancak, aboneler ne yapacaklari konusunda tam olarak aydinlatilmadiklari için, kayit olayi adeta bir krize dönüstü. Telekomünikasyon Kurumu (TK) ve cep operatörlerinin çagri merkezleri kilitlendi, abone merkezlerinde uzun kuyruklar olustu. Hatta, 'kuyruk sirasi olaylari' yasanmaya basladi. Polis müdahale etti.
Aboneler gelen mesajlara göre ne yapacaklarini bilemedikleri için, aslinda oldukça basit bir islem, ciddi bir 'ulusal kargasaya' dönüstü. Yapilmasi gereken islemler aslinda çok kolay. Ayrica 'telefonum kapanacak' korkusu da yersiz. Kayit altina alma islemi için gerekli adimlar izlendiginde kolaylikla sorun asilabiliyor. Üstelik, TK, önceden belirledigi 13 Aralik (bugün) itibariyle kayit disi telefonlari kapatma islemini, bir anda uygulamaya almayacak.

Bir anda kapatma yok
Kurum, bugünden itibaren operatörlerin elde ettikleri verileri isteyip, sistemde ne kadar kayit disi telefon kaldigini tespit ederek, kapatma tarihiyle ilgili kesin kararini verecek. Bu karar operatörlerin genel müdürleri ile tartisilarak alinacak. TK'nin kayit disi telefonlari kapatmak yerine, yeni mesaj gönderimi yapma olasiligi da var.
Bu arada telefonlarinin kayit disi olup olmadigini internetten ögrenmek isteyen aboneler, *#06# tuslayarak cihazin seri numarasini ögrenip, ardindan http: //imei.tk.gov.tr adresinde bu numarayi sorgulayabiliyorlar. Telefon kayit disi çikarsa, kayit islemlerini yapmalari gerekiyor.

<CENTER>Birden fazla SMS gelirse...</CENTER>Abonelerin yasadigi en önemli sorun, birden fazla 'kimlik numarasi'na mesaj gelmesi oldu. Uzun süredir kullanilan telefonlar için oldugu kadar yeniler için de bu olabiliyor. Birden fazla mesaj gelirse bu, kart sahibinin önceden baska telefon kullanmasindan kaynaklaniyor. Bu durumda abone, cihazin kimlik numarasini ögrenip, kendisine gelen numara ile karsilastiracak. Gelen numaralar, kullanilan cep'e ait degilse, 'hayir' tusuna basilacak.

<CENTER>Otomatik kayit yapiliyor</CENTER>Kayit disi telefonlar, 5 YTL karsiliginda kayda aliniyor. Operatörler, hediye puanlardan 5 YTL'yi düserek, sorun yasanmadan sürecin tamamlanmasini öngörüyorlar.
Gelen kimlik numarasi ile, cihazin *#06# tuslarina basilarak ögrenilen numara ayni ise, abonenin hiçbir sey yapmasi gerekmiyor. Abone telefonda herhangi bir tusa basmadigi takdirde, operatör hediye puandan 5 YTL'yi kesip, cihazi kayit altina aliyor.
Kayit altina alma islemlerine bakildiginda operatörlerin tercih ettigi yollar söyle:

TURKCELL: Cihazi kayit disi olan abonelerine SMS göndererek, 5 YTL'yi Hazir Kart'li abonelerinin KontörBizden'deki hediye kontörlerinden, faturali abonelerinin HediyeCell puanlarindan düserek, aboneleri adina ödüyor. Mesaj geldiginde, telefonlar üzerindeki 'hayir' tusuna basarsaniz, kayit altina alinmiyor. 'Evet' için herhangi bir tusa basilmasi gerekmiyor.
TELSIM: Aboneler, 7046'yi arayarak veya bos SMS göndererek, telefonlarinin kayit altinda olup olmadigi ögreniyor. Ardindan, abonenin onayiyla kayit disi telefon için 5 YTL, faturali hatlarda hediye birikim, ön ödemeli kartlarda ise hediye kontör puanlarindan düsülüyor. Telsim, kendisine gelen mesajlara bakip kayit disi telefonlari kapatiyor.
AVEA: Aboneleri SMS yoluyla bilgilendiriyor. Ardindan kayit disi olanlar, sirketin iletisim merkezlerine giderek 5 YTL yatirmanin yani sira 9858'e SMS atarak veya arayarak kayit olabiliyor. Avea da hediye puan uygulamasini bazi aboneleri için kullaniyor.

Berberoğlu
13.12.2005, 11:03
1 ay önce faturali, garantili cep telefonu aldim..

Pazar sabahi bana da mesaj göndermis Turkcell. telefonun kayit disi
diye. IMEI numarasi son hane hariç tutuyor. o farklilik da Turkcell'in
sisteminden kaynaklaniyormus.

telefonu aldigim yeri aradim. bu ne istir diye. abone merkezine
fatura ile git, kayit ettir diyor. ücret alacaklar mi dedim. hayir
dedi. ama sonradan ögrendim ki 2 YTL kayit ücreti aliyormus Turkcell
abone merkezleri.

tek basina bakildiginda 2 YTL önemli degil tabii ama neticede milyonlarca insandan bu parayi aliyorlar.

hem parayi bosver, benim isim gücüm var kardesim. neden gidip kuyrukta bekleyeyim ki.

gitmiyorum iste.

bakalim ne olcak bu isin sonu.

faturali telefonuma kilit vursunlar da göreyim....

madem kayit disi olacakti ben neden 100 ytl fazladan para vererek
garantili telefon aldim ki? garantisiz, kaçak telefon alsam benim isim
daha kolay olurdu. gelen mesaja cevap yazmayacaktim. is bitecekti.

Yasal is yapmanin cezasini çekiyoruz yani..
smileys/smiley7.gifsmileys/smiley7.gifsmileys/smiley7.gif</span>

Attacking
13.12.2005, 21:47
Mesajla hallediliyo olay,ama dogru dürüst bi açiklama yapmadilar millet de panik oldu.

Yarin bi süprizle karsilasmayiz insallah.

eys_61
13.12.2005, 21:56
1 ay önce faturali, garantili cep telefonu aldim..

Pazar sabahi bana da mesaj göndermis Turkcell. telefonun kayit disi diye. IMEI numarasi son hane hariç tutuyor. o farklilik da Turkcell'in sisteminden kaynaklaniyormus.
telefonu aldigim yeri aradim. bu ne istir diye. abone merkezine fatura ile git, kayit ettir diyor. ücret alacaklar mi dedim. hayir dedi. ama sonradan ögrendim ki 2 YTL kayit ücreti aliyormus Turkcell abone merkezleri.
tek basina bakildiginda 2 YTL önemli degil tabii ama neticede milyonlarca insandan bu parayi aliyorlar.
hem parayi bosver, benim isim gücüm var kardesim. neden gidip kuyrukta bekleyeyim ki.
gitmiyorum iste.
bakalim ne olcak bu isin sonu.
faturali telefonuma kilit vursunlar da göreyim....

madem kayit disi olacakti ben neden 100 ytl fazladan para vererek garantili telefon aldim ki? garantisiz, kaçak telefon alsam benim isim daha kolay olurdu. gelen mesaja cevap yazmayacaktim. is bitecekti.

Yasal is yapmanin cezasini çekiyoruz yani.. smileys/smiley7.gifsmileys/smiley7.gifsmileys/smiley7.gif

he valla bugün bana da geldi.ne gidecem kardesim ben faturali telefon için.madem yeterli hazirligin yok kalkismayacan böyle bi ise.

sanmiyorum kapatamazlar.(hele bi kapansin...)

Attacking
14.12.2005, 12:09
Var mi telefonu kapanan :)))

TheCrow
15.12.2005, 10:03
Telefonum kayitsizmis,telefonumu çöpe atarim da,Allah'in kuluna 5 kurus para vermem.Neyin parasi kardesim bu?..Ben mi soktum ülkeye kayit disi telefonlari?..Adamlar nerden para alacaklarini sasirdilar,yakinda çamasirimizin seri numarasina bakip para isterlerse sasirmayin,pamuklular 3 milyon,yünlüler 5 milyon...