PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Fatih Sultan Mehmet Han için 75 milyon dolarlık film

Harun-61
02.11.2010, 19:43
1453'te Doğu ile Batı'yı bir araya getiren Osmanlı Hükümdarı Fatih Sultan Mehmet'in hayatı film oluyor.

Türk ve Katar ortak yapımı gerçekleşecek film için 75 milyon dolarlık dev bir bütçe ayrıldı. Toplam bütçenin 50 milyon dolarlık kısmı sinema filmi için düşünülürken, 25 milyon dolarlık kısmıyla 30 bölümlük bir dizi çekilecek. Kalinos Holding Yönetim Kurulu Başkanı M.Fırat Gülgen ve Katar'ın en büyük Medya Grubu Alnoor Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ahmed El-Haşim proje ile ilgili açıklamada bulundu.

Filmin isminin Ferman olacağını söyleyen El-Haşim, "Bu film İngilizce olacak ve tüm dünyada gösterime sunulacak" dedi. Hollywood imkanları ve tekniği ile çekilecek olan film için çalışmalara start verildiğini anlatan El-Haşim, "Yapım 3 yıl içinde tamamlanacak. Çekimler ağırlıklı İstanbul'da olacak. Türk ve Arap oyuncular yer alacak" diye konuştu.

M.Fırat Gülgen ise Fatih Sultan Mehmet'in verdiği can ve mal güvenliği teminatı gibi konuların tüm dünyada anlatılması gerektiğini vurguladı. "Son olarak iki ülke arasında tarihten gelen bir Osmanlı birlikteliği var, bu nedenle Katarlı dostlarımızı kendimizden farklı görmüyoruz" diyen Gülgen, "Tarihten gelen ortaklığımızın devamı olarak bugün birlikte yeni bir kapı aralıyoruz" dedi.

.

ApoCaN28
02.11.2010, 20:21
Muhteşem bir projeye benziyor . En kısa zaman da gerçekleşmesini ümit ediyorum bir Tarih sever olaraktan =)

Emrullah
02.11.2010, 20:38
Süper, muhteşem, harika bir proje. Yürekten destekliyorum. Değil 75 milyon 750 milyon feda olsun Fatih için.

Erbay
03.11.2010, 10:24
Haberi okumuştum, yanlış hatırlamıyorsam 2015'te vizyona sokmayı planlıyorlarmış.

Kubilay ŞAHİN
03.11.2010, 10:37
Hadi hayırlısı..

Kaya
03.11.2010, 16:16
Türkiye'de söz konusu yer altı kaynaklarının ve zenginliklerinin Türk firmaları tarafından değerlendirilememesine istinaden yabancı firmalarca çıkartılması yerine olduğu yerde kalması hem benim hem de pek çok kişinin tercihidir...

Aynı düşünce ile; Fatih Sultan Mehmet'in hayatını anlatacak bir yapıt ne kadar muhteşem bir fikir gibi görünse dahi ortaya çıkacak ürünün ne derece kaliteli olabileceği ve ne kadar hakkaniyetle işlenebileceği konusunda büyük şüphelerim var.

Bu bakımdan da "teşekkürü" veya "kınamayı" eseri izledikten sonra ifade edeceğim...

:)

Burçak
03.11.2010, 18:25
Merakla bekliyoruz.
Hani Avrupalıların yaptığı filmler varya Gladyatör tarzı..
Asıl filmler bizim tarihimiz.
Türk tarihini anlatan Osmanlıyı anlatan kaliteli filmler yapılsa keşke..
Hem tarih dersleride ezber olmaktan çıkar. :)

Atakan
03.11.2010, 18:28
Bize de izlemek düşüyor.:)

Ali Tunahan Güllü
03.11.2010, 18:42
İnşallah böyle birşey olur heyecanla bekliyoruz:)

İsmail ALİOĞLU
03.11.2010, 19:20
kendi başımıza yapamamamız ne acı..

ESER
03.11.2010, 21:34
buna benzer bir film daha cekiliyordu FETIH adinda. aksoy production tarafindan , fragmanlardan anlayabildigim kadariyla efektler cok amatordu ve kaliteli bir bilgisay oyunu tadindaydi. insallah yeni proje gorselligi ve isledigi konuyla tatmin edici bir yapit olur.. bu filmden basari elde edilirse eminim ki devami gelir. hatta sadece Osmanli temali film yapsalar yuz yil ihya eder yapimcilari:) insallah Osmanli nin ve Fatih Sultan Mehmet Han in ihtisamina yakisir bir film olur. hayirlisi olsun..

bestrafer
09.11.2010, 16:36
İstanbul'un Fethi'ni bir gün sinemada izlemek için sabırsızlanıyorum...

zafercalikoglu
15.12.2010, 22:46
inşallah cok güzerl bi film olur..

Murat'
17.12.2010, 12:57
75 milyon dolarlik butce hayli az gozukuyor Recep Ivedik'in bile butcesinin 1-2 milyon dolar oldugunu dusunursek.

macuka
17.12.2010, 13:05
Hele sukur... Fatih in babasini (2.murat) K.inanir, Fatihi de Kenan Imirzalioglu yaptilar mi tadindan yenmez:)

Murat'
17.12.2010, 13:08
Film Ingilizce olacakmis Kadir Inanir'in ingilizce rol yapmasi bana hayli komik geldi.:D

Yok eger bu ingilizce isini dublajla yapmayi dusunuyorlarsa orasi ayri.

macuka
17.12.2010, 13:15
Film Ingilizce olacakmis Kadir Inanir'in ingilizce rol yapmasi bana hayli komik geldi.:D

Yok eger bu ingilizce isini dublajla yapmayi dusunuyorlarsa orasi ayri.

Arnoldun ilk komanda filmini seyret anlayacaksin:) Adam basrol oynadigi film de 3-5 dakka konusmustu:)

K.inanir de zaten filmin basinda takilip mefta olacak, o kadar ingilizce konusur artik:)

HIRCINBEY
17.12.2010, 15:13
O kadar geçmişimizle övünüyoruz adam gibi yapılmış bir film yok. Adamlar yunanlılar niçin ne filmler yapıyorlar. Bizler cünet arkın filmleri hala. İnşallah güzel olur merakla bekliyoruz

İdris Toksoy
17.12.2010, 15:57
çok büyük bir yük.umarım güzel bir eser ortaya çıkarırlar.

A.Hilal Çakıroğlu
17.12.2010, 16:15
Hep düşündüğüm zaman zaman da paylaştığım bir konu ama hep ikilemde kalıyorum. Böyle filmler yapılmalı ama hakkı verilerek yapılmalı. Bizimkilerin yüzüne gözüne bulaştıracağını düşünürdüm hep. İnşallah zevkle ve gururla izleyeceğimiz bir film olur.

İsmail ALİOĞLU
17.12.2010, 19:01
2075 de sinemalarda :)

ÜNAL
17.12.2010, 19:06
Türk insanına tarihinde nam salmış,büyük liderlerini anlatması gereken yapımlar şart idi.

Merakla bekliyoruz.

Mayls
18.12.2010, 14:39
75 milyon dolarlik butce hayli az gozukuyor Recep Ivedik'in bile butcesinin 1-2 milyon dolar oldugunu dusunursek.
İşi bildikten sonra 75 milyon dolarla sinema tarihinin en iyi filmi çekilir.

Bizim yönetmenler Recep İvedik'e 1-2 milyon bütçe ayırırken, Amerikalılar 200 bin Dolara The Man from Earth'ü çekiyorlardı :)

Alibeyoglu
18.12.2010, 15:39
cihan imparatoruna 75 milyonluk film azdir
gönül isterki istanbulda bir futol stadyumuna cihan imparatoru fatih sultan mehmetin ismi verilsin

Samet Türkmen
19.12.2010, 03:32
Türkiye'deki sinema sektörünü düşünecek olursak tamamen yerli yapımı böyle büyük ve kaliteli bir film çekileceğini sanmıyorum. Zaten belli sayıda film şirketi var. Onlarında yapabilecekleri sınırlı. Ama Türkiye'deki para babaları biraz bu yana baksa çok kaliteli filmler çıkabilir.