PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Basketbol Yönetimine Eleştiriler

Murat'
24.10.2010, 16:43
Yonetici arkadaslardan simdiden rica ediyorum baslik basketbol bolumune tasinmasin.Bu konunun daha cok gundemde olmasi dogru olur.Ancak bu sekilde yonetimi bu yanlistan dondurebiliriz.

Beko Ligindeki ilk maçımızda skor olarak maçı kazansakta salondaki düzen açısından kesinlikle sınıfta kalınmıştır.
Maçtan sadece 1 saat önce bilet satışına başlaması ki bunu yaparken de tek bir kapıdan onca kişinin birbirini ezercesine girip biletini alabilrise dışarı çıkabilmesine ne kadar zorluk çıkartılabilecekse mükemmel bir şekilde becerilmişti.
Maç öncesi bilet satın alma işini aştıktan sonra bir sorun da içeri girmekte yaşandı ki bunda da sadece 1 kapıdan ki 2 kişinin yan yana geçmesinin mümkün olmadığı bir kapıdan salona yine itiş kalkış girebildik. Buna da amenna diyelim ama gelin görünki salonda oturmaya kalktığımızda sahanın tam orta kısmınına denk gelen tribünün büyük bir bölümünde oturmanın yasak olduğu ve oranın TARAFTAR GRUBUNA ayrıldığı söylenerek oturamadık.
TARAFTAR GRUBU diye biy arımın yapılması bizleri ne olarak gördükleri sorusunun cevabının verilmesini gerektirdi. Biz neydik acaba? Maçın başlamasına yaklaşık 3-4 dakika kala taraftar grubu içeri girdi ki işte esas eziyet ondan sonra başladı ve rezillik hat safhaya çıktı. Kendilerine 50 kişilik yer ayrılmışsa gelen taraftar rahatlıkla iki katı vardı ki tamamı koltukların üzerinde özelliklede koltukların yaslanma bölümlerine basmak suretiyle maçın başından sonuna kadar kırılan koltukların sesiyle maçı seyrettiler.
Basketbol maçı ile futbol maçının seyri çok farklıdır ki bizim bu zihniyetle basketbol seyircimizin rahat maç seyretmesi mümkün olmayacaktır. O taraftar grubunu sahaya o şekilde sokan yöneticiler maçtan sonra kırılan koltukları gördükten sonra umarım akıllanacaklardır.
Yazık ki ne yazık ben ve benim gibi Trabzonspor'un basket maçını seyretmeye gidip bu reillikleri yaşamak zorunda kalan taraftara yazık. Bizi taraftar olarak görmedikleri için TARAFTAR GRUBU diye ayrım yapan ve rezilliklerle başlayıp biten bir maçı bize yaşatan yöneticilere yazık.
Sırf tezhürat yapacaklar diye böyle grupların sahaya bedava alınması ki tribünün de en orta bölümünün bunlara verilmesi çok büyük saçmalıktı. Bu taraftar grubu yüzünden sahanın bir kısmını hiç göremeden basketbol maçı seyretmek ne kadar zevk verirse ancak o kadar zevk alabildiğimiz bir maça gitmiş oldum ki bir daha bu şekilde bir maça gitmeyi düşünmüyorum.Baska bir taraftar forumundan aldim bu yaziyi, maci izleyen bir arkadasimiz bu gorusleri paylasmis.

Bu gibi parayla taraftar tutan yonetime yaziklar olsun diyorum.

Eminim ki disarda parasini verip, insan gibi takimi destekleyecek bir suru insan vardir.

Bunlar yuzunden onlar disarda kaliyor.

Eger yonetim bu yanlisindan donmezse seyirci maca falan gelmez.

Ha bunlari belese iceri aliyorsun, bilet almak icin bir saat oncdden kuyduruga girip bekleyen eziyet ceken seyircilerimiz de bunlar yuzunden mac izleyemiyor, bari bu gruba tembihle, soyle soyle yapmayin diye.

En basitinden diger insanlarin hakkini gaspetmeyin, insan gibi oturup destekleyin su takimi.

Birisi bunlara bunun bir futbol maci olmadigini anlatsin ne olur.

Olan bizim gibi taraftara oluyor.

Trabzonspor basketbol takiminin bu gibi bir taraftar profiline ihtiyaci yok.

Yozgat'ta etrafi nasil dagittiklarini biliyorum bu grubun.

O yuzden diyorum ki Allah askinda su grubu bedavaya tribunlere sokmayin.

http://i54.tinypic.com/k4714i.jpg

Allah askinda su goruntu ile mac seyredilir mi.

Bir de mactan once hickimseyi oturtmuyorlarmus bu bolume burasi taraftar grubunun diye, beyfendiler de maca bir iki dakika kala iceri geliyorlarmis.

Saner Ayar ve yoneticiler, Dodo sorumlu her kimse Allah askinda donun bu yanlistan.

Gercekten takimi desteklemek isteyenleri sogutmayin bu takimdan.

Saner Ayar, Dodo, ya da bunun sorumlusu her kimse

Eger vizyon sahibi insanlarsaniz, eger gercekten Trabzon'da basketbol kulturu olurmasini istiyorsaniz bu yanlistan en kisa zamanda donersiniz.

Eger onumuzdeki Gs macinda da ayni goruntu yasanirsa ve ayni insanlara bedava bilet dagiltilmaya devam ederse ilerki maclarda o grupla beraber gule oynaya oynarsiniz maclarinizi.

Yahu gecen seneden hicbir ders cikarmadiniz mi, basketbolcu ailelerini dovemeye kalkisan ayni grup degil miydi.

Hala bu insanlara nasil tahammul edebiliyorsunuz arkadas ben anlayamiyorum.

Nedir sizi bu adamlara baglayan.

Gozleriniz kor mu gormek mi istemiyorsunuz.

Oguz senden rica ediyorum su yazdiklarin icin ayri bir baslik ac, bu konuyu ordan konusalim.

Bunun icin en azindan BMN araciligi ile bir baski olusturalim.

Oğuz ZEYTİN
24.10.2010, 16:46
Bugüne kadar hep olumlu düşünmeye, her geçen gün daha güzel şeyler olacağına inandırmaya çalıştım kendimi. Etrafımdakilere de bu havayı yansıttım.

Artık söz bitmiştir!

Saner Ayar...

Bizim gözümüzde vizyon sahibi, Trabzonsporlu örnek insan diyorduk. Meğersem tribünlere oynuyormuş.

Doğan Hakyemez...

Sözüm ona bu sporun ülkedeki her aşamasında yer almış bir profesyonel.

Biz senelerce futboldaki yanlışları gördük, ama artık gelenek haline geldiğinden kimse bir şeyleri düzeltmeye yeltenmedi bile. Her aykırı ses, bastırıldı. Neden?

"Burası Trabzon, burada herkes futbolu bilir."

Peki, hodri meydan:

Bu da basketbol! Bu kafalar basketbolu biliyorsa, ben de bu işten anlamıyorum!

Futbolun yanlışları, basketbola sıçramasın diye çırpındık. Yok, olmuyor. Kafalar değişmiyor.

İstersen salonun dünyanın en iyisi olsun, istersen LeBron'u getir. Zihniyet değişmedikten sonra, tüm bu olanlara lanet olsun demekten başka bir şey gelmiyor içimden.

*

Kime, neyin diyeti ödenmektedir?

Şehrin kısıtlı sosyal imkanlarını bir grup gencin kişisel tatmini için çarçur mu edecekler?

Belli oluyor, neden maçın duyurusunun bile resmi sitede yapılmadığı?

Evet, taktım bu konuya ben. Ne maçtan haber var, ne de biletlerden...

Demek ki, sadece kendi istedikleri adamlar gelip "Çayırda buldum seni, ellere vermem seni..." eşliğinde koltuklarda zıplayıp güya destek olacak.

Başlarım böyle Trabzon'a da Trabzonspor'a da...

Buna karşı durmayan taraftara da grubuna da...

Yok, eğer ben yanlışsam...

Boğulun doğrularınızda (!)

*

Burada insanlar, salonların son durumunu binlerce insana gösterebilmek için günlük programlarını değiştiriyorlar. Hepimiz Fatih'ten gelecek fotoğrafları bekliyoruz, bunu yapması gereken yöneticiler değil midir?

Taraftarı bilgilendirecek olanlar kim?

Maç organizasyonları, sporun tanıtımı ve sevilmesi için bizler çaba sarfediyoruz. Peki bunun dışında ne gördük ilgili insanlardan?

*

Düşündükçe, farklı aksilikler çıkıyor. Kızgınlığım artıyor.

Sahada kazanıp, yanlışları görmeyeceğimizi sanıyorlarsa yanılıyorlar. Biz kaybettiğimizde umudumuzu koruduk ama kazansak da yanlışı söylemeliyiz.

*

İki hafta sonra da benzer şeyler olmaz inşallah. Yoksa aradan zaman geçince, sadece o gruplar kalır salonda.

Saner ve Doğan Beyler onlara el sallarlar...

(Açıkçası bundan sonra pek de umrumda değil...)

Murat'
24.10.2010, 17:36
Mactaki uyelerimizin bu konu ile ilgili gorusleri.

1-benim anlamadığım bu taraftar grubunu getirmelerindeki amaç ne ?

2-ben maçtan saatlar önce bilet almak için gittim görevli(?) biri bana 3 de satılacak dedi . mecbur bizde 3 ü bekledik . aklıma takılan bir diğer soruda , tofaş maçı bizim ilk iç saha maçımız , bence çok önemli bir maç , peki bu kadar önemli maçın biletleri maça 1 saat kala mı satılmaya başlanır ?

3-birde benim bulunduğum taraf yavuz selim tarafıydı , biz orda beklerken yol tarafındaki girişteki taraftarlar içeri alınmaya başlandı bizim bulunduğumuz grup sesini çıkarmasa heralde onların girmesini bekleyip girecektik salona ...

4-bilet alma sırasındaki rezalete için ; ben hayatımda böyle birşeye daha önce rastlamadım diyebilirim . 4 arkadaş maça gidecektik biletleri ben zorla aldım almasınada bu sefer o kalabalığın içinden çıkamadım . en son 3 kişnin arasında kolumu kurtardım çıktım . ezilmediğim için şanslıyım .

5- neyse artık gireceğiz dedik salona ama nerde . bu sefer de salonun giriş kapısını gördüm , yinede ümidim kesmedim gireriz elbet içeri dedim . bi baktım aynı bilet alma olayı gibi oldu herkes kapıya yığılmaya başladı . bide görevli(?) biri vardı orda kalabalığa emir vermeye çalışıyordu . en sonunda salona girdim bu sefer arkadaşlarımı aramaya başladım , malum o kalabalıkta ezilmediğimize razı durumdayız ya , neyse en son 2. sıraya oturmayı başardık . Allah tan 2. sıraya oturduk yoksa maçı izleyemeyecektik .

6- bi ara gözüm orta bölüme aldı , tribunun en güzel yeri bomboş ne olduğun niye olduğunu anlamadım taki maça 2 3 dk kalana kadar . o sıra düşündüm KEŞKE BENDE O TARAFTAR GRUBUYLA BERABER GELSEYDİM NE GÜZEL MAÇA DAKIKALAR KALA YERİM AYRILMIŞ OLACAKTI , HEMDE SALONUN EN GÜZEL YERİNDEN .

7-o tezahuratları dinledikçe salondan çıkasım geldi , ben elimden geldiğince alkışlıyorum yuhalıyorum ıslık çalıyorum , onlarla lay lay lay oo oo oo , demekki onlar gibi olmak lazımmış yoksa değer görmüyoruz .

8- 2 yıldır nerdeyse trabzondaki maçların %80ine gittim . gs maçına da gideceğim 2 hafta sonra . yine aynı rezalet olursa benden buraya kadar . artık internetten veya verirse tv den takip edeceğim maçları ...

taraftar grubu ve yaşananlar üzüntü vericiydi.
millet 1 saat önceden salonun girişinde önce bilet sonra salona griş için cebelleşti.
salona girdik, tribünün orta kısmının taraftar grubuna satıldığı söylendi. maçın başlamasına 10 dk kala da assolistler yerleri aldı.

birde trabzonsporun mu farozsporun mu maçı vardı anlamadım.
tezahuratlarında trabzonspordan çok faroz kelimesi geçiyordu.
5-6 abi! önde, 13-18 yaşındaki gençleri yönlendiriyor.
o gençlerin de tamamına yakını basketboldan bi haber, ne deniyorsa onu yapıyorlar.
ara sıra rakip hücum yaparken ıslıklayın deniyor, ıslıklıyorlar. biz hücuma çıkıyoruz telkin gelmediği için ıslıklama 4-5 saniye daha sürüyor. düşünün işte.
maç boyu parkeye etki etmeyecek yığınla kulak rahatsızlığı yatarttılar.

hatırlatmakta fayda var, aynı grubun geçen sene yozgat ve istanbuldaki final müsabakalarına gelmesi ve konaklanması da yönetim destekli sağlanmıştı.

umuyorum bunun önüne geçilir, gerçek basketbol severler soğutulmaz salonlardan.

bir Allahın kulu yok mu benim gibi rahatsız olan dedim. forumu baştan okudum. iş sonda.
Her ne kadar övgü ile bahsetsemde şimdi yereceğim.
Çünkü iş bilmez yönetim kalcalarını rahat yere koyduklarında biz hemen akrşı tarafta eziyet çekiyorduk. Ben salona saat 1 de gittim. Bilmeyenler için syleyeyim maç 4 te idi. Kuyruk vesayre hiç bişey yok. Taraftar kapının önünde tutuluyor. Net bilgi veren kimse yok. Biletler saat 3 te satışa çıktı. AMa sanırsınız 20 yıl önceki ekmek halk sırası gibi. Millet birbirini eziyor. Oradan bir şekilde kurtulup diğer salona giriş yığımına girdik. Orda da aynı üste arkadaşın söylediği gibi, 2 kişinin geçemeyeceği kapıdan içeri almaya çalışıyorlar. Millet birbirini ezerek içeri girdi.

İçeri girdik farkeden olmadı. Salıonda oyun izlerken oturulabilecek en iyi yerde oturuk.
Güvenlik: burdan kalkın, taraftara ayırtıldı dedi.
Bu kadar saçma bir şey olur mu dedik?
Kalkmanız sizin için iyi olur, rahatsız olursunuz dediler.

anlamadım. Anlayamadım. MAçın başlamasından 5 dk önce gelen TARAFTAR GRUBUNA biletleri bedavaya vererek, ne elde etti yönetim. Salonu doldurdum mu dedi. Yoksa 3 kuruşluk keyfimizin içine edip sonraki maç -derbi olmasına ramen- boş ver gitme mi dedirtti...

Mehmet Dinç
24.10.2010, 17:50
Maça giden biri olarak görüşlerimi bende paylaşıyım. Maçın başlamasına yaklaşık 1 saat 15 dakika vardı 19 salonuna yeni varmıştım. 19 salonunun kapısının önüne geldik bide baktık ki seyirciler salonun önüne bile alınmıyor yönetici beyler ve aileleri orda fink atıyorlar ama biz bahçeye bile giremiyoduk. Maçın başlamasına 1 saat kala bilet satışına başladılar kısa süreli izdiham oldu zor aldım biletimi. Nese sıra içeri girmeye gelmişti zorda olsa girdik içeri tam orta saha çizgisinin ordaki boşluğa oturdum oda ne yanıma gelen güvenlik burası kombine satılmış buraya oturamazsınız dedi. Nese güvenlikçiyle polemiğe girdim kimi falan kandırıyosunuz dedim güvenlikçide napalım bize böle denildi dedi onlara bu konuda hak veriyorum adamlar emir kulu. Ancak şu noktaya değinmek istiyorum hangi vicdana dayanarak trabzonspor basketbol yöneticileri tribünü parsellemeye kalkıyor üstüne üstlük taraftar grubu içeriye 5 kuruş vermeden salonun en güzel yerine oturtuluyor, ts yönetimi nasıl böle insanlara hürmet edebiliyor anlayabilmiş değilim. İnşallah bir daha böle manzaralarla karşılaşmayız.

Hekimoğlu
24.10.2010, 17:55
Farozlu grup parayla tutulmuş bu çok açık bu tam bir skandal bırakın basketbol seyircisi gitsin maça bu basketboldan habersiz grup birde diğer taraftarlara zorluk çıkarıyorsa bu tam bir rezilliktir bilet satışı Ortaçağ'dan kalma bu ilk maçta yanlışlar görülsün ve düzeltilsin yoksa ilerleyen maçlarda büyük sorunlar çıkar.

Basketbol yönetiminden parayla grup getirme saçmalığını beklemezdim basketbol seyircisi farklıdır futbol seyircisine kurban edilemez.

Ahmet Başkaya
24.10.2010, 18:08
Yahu basket maçı ayakta izlenmez zaten .

Basket ayrı bir kültürdür .

O yüzden basket şundan 10-20 yıl öncesine kadar elit bir spor olarak görülmüştür .

Ama stadın uygun olur , bir tarafa girer bağırmak isteyen taraftarın ki Beşiktaş'da bu kale arkasında yapılıyordu .

Bağırır ki bağırmakta öyle rakip hücuma gelirken lay lay lay demek değildir .

Pozisyon olur hep beraber ayağa kalkarsın ama bu ne kadar çirkin bir görüntüdür .

Acilen dönülmesi lazım bu yanlıştan , bu şu an maçtan da takımın puan durumundaki yerinden de önemli .

Ben takımımın maçını izlemekten zevk alamayacaksam dünya şampiyonu olsam ne .

Ne dengesiz bir kulübüz arkadaş .

Futbol taraftarın Basket izler gibi izliyor .

Basket taraftarın Futbol izler gibi .

İlker Akçay
24.10.2010, 18:13
Bu yanlıştan bir an önce dönülsün...

Dertleri salonun dolmayacağıysa merak etmesinler Trabzon seyircisi o salonu doldurur...

Ama başka hesapların içindeyseler lütfen bir an önce ya o hesaplarından vazgeçsinler ya da yönetimden...

Oğuz ZEYTİN
25.10.2010, 00:54
Play-off Yeşilyurt maçı (deplasmandaki). Son periyotta biz, benchin arkasında maçı genç-yaşlı, kadın-erkek harika şekilde izliyorduk. Ama bir grup eşsiz Trabzonsporlu biz farklı öndeyken rakip takım yedeklerine ve hocalarına su şişesi atmıştı. Maç durdu!

Neyse, olumsuz örnekleri arttırıp canımızı sıkmamak lazım.

Bunları görüp ses çıkarmayan yöneticilerin sorumluluğu tüm Trabzon'a karşıdır, bu görevin altında ezilenler, sadece parasına güvenenler zaman içerisinde belli olur.

Bugün parayla salona aldıkları adamlar, yarın öbür gün karşı tribünden kendilerine küfür ederse hangi yüzle çıkacaklar karşımıza?

Basketbolu bilmeyen insanlar, basketbolu yönetmeye talip olmasın Allah aşkına.

Travelair
25.10.2010, 00:58
Bu tür hareketler bumerang gibidir. Trabzonspor taraftarını bölmesinler, arasına nifak sokmasınlar (Kim yapıyorsa...)

ccd6167
25.10.2010, 01:13
eğitim şart abi..
ama burada taraftar grubunu kucumsemek dogru degıl..onlarda destek vermk için gelıyorlr sonucta prasıyla yada degıl.
ama basketbol macı ıllakı oturarak ızlencek dıye bırseyde yok yanı..son 4-5 dk ayakta ızlenemsı gereken maclar oluyor..ama dediğiniz gibi her sporun tarftarlık anlayısı farklıdır..tennis futbol basketbol hepsnınkı farklıdır..seyirci derseniz maccabi tel aviv seyirci basketbol syıcısı olrak abd dahıl dunyada 1 numaradır..
ama eğitim şart..

erolizmts
25.10.2010, 01:16
Açıkcası bende basketbol maçlarına futbol maçı mantığıyla gidenlere karşıyım. Basketbolda Fb, Gs ve Bjk'nin kendi aralarında oynadıkları her maç neredeyse olaylı geçiyor. Paralar atılır, koltuklar kırılır, taraftar sahaya girip rakip oyuncuları kovalar vs vs. Bu olayları çıkaranlar gerçekte basketbolu pek takip etmeyen ve sırf bağırsınlar diye o salonlara getirilen taraftarlar. Ve açık konuşmak gerekirse "anında agresifleşen" Trabzonspor (futbol) taraftarı da ileriki haftalarda bu tarz taşkınlıklara ön ayak olabilir. Bu konuda umarım İstanbul takımları taraftarlarına özenmeyiz. Salonda koltukların üzerinde zıplayan ve hatta diğer kendi taraftarlarına bile kendileri gibi zıplamadıkları için laf atabilen grupları bir şekilde salondan uzak tutmalıyız.

Trt3'te İspanya ligi maçları yayınlanıyor. Murat Murathanoğlu ve Yiğiter Uluğ anlatıyor maçları. Gerçekten keyifle izleniyor maçlar. Taraftarlar ayakta olsalar bile rahatsız edici şekilde aşırılıklar yok. Adamlar basketbolu biliyorlar ve neye tepki gösterip neye alkış tutacaklarını anlayabiliyorlar. Çünkü maçı izliyorlar.

Bence salonda işler değişmeli. Futbol maçında amenna diyelim ama salonda bir zahmet basketbol taraftarına ayak uydursunlar.

OLCAY ÇAKIR
25.10.2010, 01:17
Şu an bu konuyu okumak(tüm yazılanları) için gözlerim müsade etmiyor.
Yarın bu konu ve başlık üzerinde kafa yormamız gerekiyor diyerek şimdilik ara veriyorum...

Atılay
25.10.2010, 01:20
En acısı da bu takım 2-3 yıl önce salonda 10-11 kişiye oynarken orda bulunan seyircinin takım BBL'e yükselince dışarda kalması

Oğuz ZEYTİN
25.10.2010, 01:27
eğitim şart abi..
ama burada taraftar grubunu kucumsemek dogru degıl..onlarda destek vermk için gelıyorlr sonucta prasıyla yada degıl.
ama basketbol macı ıllakı oturarak ızlencek dıye bırseyde yok yanı..son 4-5 dk ayakta ızlenemsı gereken maclar oluyor..ama dediğiniz gibi her sporun tarftarlık anlayısı farklıdır..tennis futbol basketbol hepsnınkı farklıdır..seyirci derseniz maccabi tel aviv seyirci basketbol syıcısı olrak abd dahıl dunyada 1 numaradır..
ama eğitim şart..

Arkadaşım,

Taraftar gruplarını küçümsemek gibi durum yok, amaç da yok, niyet de yok! Mevcut durumdan duyulan bir rahatsızlık var. Bunu aşalım istiyoruz.

Neden? Çünkü bu gruba verilen biletlerle, maçı izlemek isteyen aileler/gençler dışarıda kalmıştır.

Salona saatler öncesinden giden, istediği koltuğa oturan insanlar koltuklarından kaldırılmış, burası VIP statüsündeki sevgili taraftar grubumuza verilmiştir.

İşin kötüsü, alenen bunun arkasında yöneticilerin olduğu dillendirilmiş.

Bu tek bir kişinin iddiası değil; dün salonda olan birçok kişi tarafından belirtiliyor.

*

Hazır, salondaki taraftarlık konuşuluyorken 7 Haziran 2010'da yayınlanan yazımı tekrar paylaşmak isterim:

"SEYİRCİDEN TARAFTARA

Salon sporlarında izleyicilerin sahaya etkisi, fiziksel koşullardan dolayı futbola göre daha fazladır. Oyunculara ve hakemlere bazen oturduğunuz yerden elinizi uzatsanız dokunabilirsiniz.

Bu sıcak etkileşim doğru yönetilirse, seyirciden taraftara dönüşüp sahada “6. Adam” oluverirsiniz. Savunmada pota altı canavarına ve hücumda ise keskin bir şutöre dönüşürsünüz.

Mesela rakibin hücum ettiği pota arkasındaki kitle, "takımım geçilse dahi ben buradayım" mesajı vermelidir rakibe.

Açık söylemek gerekirse “sahadaki oyuncunun maç başladıktan sonra gözü seni beni görmez" savına inanmayanlardanım. En üst düzey liglerde bile nice tecrübenin dizlerini titreten taraftar toplulukları vardır.

Mesela Panathinaikos, Partizan ve Maccabi… Sadece üç örnek. Peki, ne yapıyor bu adamlar?

Öncelikle salonlar, Panathinaikos için yemyeşil, Partizan için bembeyaz, Maccabi içinse sapsarı oluyor. İnsanlar maçlara takımlarının renklerini taşıyan forma veya giysilerle geliyorlar. Bizler de maçlarımıza mümkün olduğunca formalarımızla veya takımımızın renklerinde giysilerle gitmeye özen göstermeliyiz.

Sonrasında “HÜCUMDA ALKIŞ-SAVUNMADA ISLIK VE UĞULTU” bu işin püf noktası.

İnanın başka bir şeye gerek yok. Koltukların üzerinde zıplayıp başka marşların, şarkıların veya rakibe sataşmanın pek getirisi olmaz. Parkeye atılacak en ufak bir cismin aleyhimize gelişeceğini de unutmamak gerekir (Örneğin bu sezon Yeşilyurt’ta oynadığımız play-off maçında, çok rahat öndeyken, turu garantilemişken, son periyotta rakip yedek sandalyelerine laf yetiştirmek ve ne yazık ki su şişesi atmak bize yakışmamıştır. Bu olaydan dolayı kulübümüze ceza verilmiştir ).

Atılan her basket sonrası çok basit bir "oley" nidası ile ayaklanmak ve alkışlarla desteklemek kendi oyuncumuza inanılmaz güven aşılar.

Kaçan şutu bile alkışlamaktan çekinmemeliyiz, oyuncularımızın her koşulda arkalarında olduğumuzu hissettirmeliyiz.

Top rakibe geçtiği anda, "Bordo Mavi" diye tezahüratta bulunmak, yurt dışında Türkçe bilmeyen bir yabancıyla bağıra bağıra Türkçe konuşmak kadar anlamsızdır.

Onlar, “ıslıklar ve uğultularla” karşılandığında şaşıracaklar, setlerini oynarken zorlanacaklardır.

Şimdi "Bordo Mavi’ye karşı mısın” gibi soruları belirebilir zihinlerinizde, hemen açıklayayım.

Dostlar,

Molalar, devre arası ve maç sonu var. 1 dakikalık mola boyunca salon hoparlörlerinden yapılacak müzik yayınını bastıracak kadar kuvvetli "Bordo Mavi" diye de bağırılır başka şeyler de... Hele maç kazanıldıktan sonra salon, festival alanına çevrilebilir. Elde edilen başarıyı doyasıya kutlarken marşlarımızın-tezahüratlarımızın söylenmesine tabii ki karşı değilim.

Ve bir de kronik sorunumuz… Aslında bizimle birlikte ülkemizdeki birçok salonda gözlemlediğim, enteresan bir nokta. Futbolda penaltı öncesi "ooo…" diye bağırıp golü beklemek vardır ya… Basketbolda, serbest atış atan oyuncumuza, bu sesler eziyet gibi gelir.

Evet, eziyet!

Çünkü serbest atış konsantrasyon işi. O esnada sessiz kalmak oyuncumuza yapılacak en büyük yardımdır. Sayıya çevrildiğinde oturduğumuz koltuklardan zıplayıp ve alkışlarla tebrik etmeliyiz. Atış kaçsa da alkışla moral vermeliyiz.

Rakip serbest atışları ise "ooooooooooooooooooooooooo"ların desibelinin tavan yapması gereken anlardır. Islıklarlarımız bir an olsun eksilmemeli. Pota arkasındaki taraftarlarımız, rakibin görüş alanına giren bölgede atkılarını (yoksa yalnızca ellerini) sallayarak onu rahatsız edebilir. Böylece kaçacak bir (1) sayı, maç sonunda bizi galibiyete götürecektir ( Hemen geride kalan sezon, Abdi İpekçi’de kaybettiğimiz Pertevniyal maçını hatırlayalım ).

Hemen ilk maçta bunları uygulamamız tabii ki zor. Ancak nasıl ki futbolun kendine has davranış şekilleri varsa basketbolun da öyle...

O nedenle zamanla kazanacağımız bu alışkanlıkları küçük görmemek gerekir.

Futbolun yaratmış olduğu büyüklük, basketbolda şimdilik henüz yok. Daha ilk sezonumuz nihayetinde...

Öyleyse başlangıcımız bize yakışan şekilde olsun.

Takımımızla, taraftarımızla...

Saygılarımla

ccd6167
25.10.2010, 01:59
sayın oğuz dedıklerınız tamamen dogru katılmamak elde degıl..6 sene basketbol oynadım bende..efesın avrupa maclarına yıllardır gıderım...eurolig maclarını yakından takıp ettıgım ıcın dıyorum bende maccabı pana partızan bu işte kulturlerını oturtmuslar..ama bu epey zaman alacaktır dıye dusnuyorum ...cunku bızım gutbol kulturumuz ne kadar ıngılızlere benzede basketbol kulturumuz tamamen yok gibi..
bu basketbol kulturu konusnda bızım onculuk yapmamız gerekıyor cunku cogu ınsan bu olayı kavrayamayabılır...bu işte bızlerın oncu olması lazım.yanı cevremızdekı ınsanları uyarmamız lazım..bu iş boyle olur dıye.
mesela top rakıpteyken ıslık ve gurultu top bızdeyken sadece trabzon demek yeter...bunları uygulamak epey vakıt alacaktır..bızlerın oncu olması lazım ..o yuzden biraz zman dıyorum ben sayın efendi...

Uğurtan
25.10.2010, 02:11
Bu konuyla ilgili yazıcaktım ben de..

Eline sağlık Murat.. ;)

Gelen basketbol seyircisine yapılan muameleyi de kenara not ettik..

Güvenlik görevlilerinin üsluplarını da..

Saner Ayar'ın gevrek gevrek zevkle o topluluğu izlemesini de..

Hep destek olmaya.. Yapıcı olmaya çalıştığım basketbol kulübümüzden ve vizyon sahibi sandığım yöneticilerinden bunu beklemezdim..

Basketbol'a da "arpa" olayını sokmayın lütfen..!

Ahmet Başkaya
25.10.2010, 09:56
Bu konu altta kalmasın dikkat çekmeliyiz bu duruma .

Ben gidip takımımı zevkle izleyemiyeceksem şampiyon olmuşum neyleyim .

Bu yanlıştan acilen dönülmeli .

Elimizden ne geliyorsa yapalım .

Atalay
25.10.2010, 10:00
Bu konuda derhal Yönetim kurulu harekete geçsin bu karmaşaya bu rezilliğe bir son versin...

Cengiz Çubukcu
25.10.2010, 10:12
her işte bir hayır vardır derler, ilk maçımızda bu rezilliklerin yaşanması belki de ileride daha büyük olayların önüne geçilmemesi için bir vesile olacak ve yönetim önlem alacaktır diye düşünüyorum. tabi yönetimin taraftarlarla arasına mesafe koyması için bizlerin baskı yapması şarttır, aynı şeyi özellikle deplasman maçları için de düşünmeliler...

winner
25.10.2010, 16:45
Eleştiriler haklı da olsa ben şu aşamada çok fazlasını beklemiyordum.

Açıkça söylemek gerekirse Trabzonspor taraftarının bir basketbol kültürü yok. Yalnızca Trabzonspor değil adı futbolla anılan İstanbul takımları da bu kültürü bilen taraftara sahip değil ya da çok az miktarda sahip.

Sahaya şişe de atılır, futbol maçı gibi ayakta da izlenir, takım serbest atış atarken kendi oyuncusunun konsantrasyonunu dağıtmak için bilmeden elinden gelen her şeyi yapar, basketbolu ve kurallarını bilmediği için hangi hakem kararında nasıl tepki verileceğini bilmez.

Şu aşamada bir Malaga ya da Caja Laboral(eski Tau) basketbol seyircisinin yaptıklarını görmek zor olacak 19 Mayıs'ta.

Bunun çaresi ne olabilir 5-6 bin kişilik bir salon ve basketbol seyircisinin büyük bölümünü kombine olarak kapatması. Varsın gişeden bilet satılmasın.Basketbola değer veren kombine alır ve maçlara gider.Bu anlamda katkı vermeyecek hatta negatif etkileyecek seyirci ya bilinçlenecek ya da tv'nin izin verdiği ölçüde maçları izleyecek.

Bu konuda Banvit iyi bir örnek.

Murat'
25.10.2010, 17:38
http://salsabasket.blogspot.com/2010/10/trabzonlu-basketbolseverler-tepkili.html

Bu arada tepkimiz salsabasket'te haber olmus arkadaslar.

Umarim boylece sesimiz daha cok cikar.

evrents
25.10.2010, 18:54
Okuduklarımdan anladığım kadarıyla çok ayıp şeyler yaşanmış.Trabzonspor yönetiminin buna bir önlem alması ve çekidüzen vermesi gerekir.Bakalım bir dahaki maçta da aynı sıkıntılar yaşanacak mı?Yaşanırsa yönetimi boykot etmeliyiz.Çünkü aynı rezillikler tekrarlanmamalı ve düzeltilmelidir.

Ahmet Başkaya
25.10.2010, 19:00
Eleştiriler haklı da olsa ben şu aşamada çok fazlasını beklemiyordum.

Açıkça söylemek gerekirse Trabzonspor taraftarının bir basketbol kültürü yok. Yalnızca Trabzonspor değil adı futbolla anılan İstanbul takımları da bu kültürü bilen taraftara sahip değil ya da çok az miktarda sahip.

Sahaya şişe de atılır, futbol maçı gibi ayakta da izlenir, takım serbest atış atarken kendi oyuncusunun konsantrasyonunu dağıtmak için bilmeden elinden gelen her şeyi yapar, basketbolu ve kurallarını bilmediği için hangi hakem kararında nasıl tepki verileceğini bilmez.

Şu aşamada bir Malaga ya da Caja Laboral(eski Tau) basketbol seyircisinin yaptıklarını görmek zor olacak 19 Mayıs'ta.

Bunun çaresi ne olabilir 5-6 bin kişilik bir salon ve basketbol seyircisinin büyük bölümünü kombine olarak kapatması. Varsın gişeden bilet satılmasın.Basketbola değer veren kombine alır ve maçlara gider.Bu anlamda katkı vermeyecek hatta negatif etkileyecek seyirci ya bilinçlenecek ya da tv'nin izin verdiği ölçüde maçları izleyecek.

Bu konuda Banvit iyi bir örnek.

Olay sadece basket kültürü değil evet bu birden olmaz yavaş yavaş kazanılır .

Ama sorun sadece bu değil stadın en güzel yerinin 1 saat öncesinden ayrılması .

Bedava içeri giriş .

Koltukların üzerine çıkarak arkadaki seyircilerin izlemesini engellemek .

Mustafa ÖZDEMİR
25.10.2010, 19:20
yeni salonda bu zorluklar aşılacaktır...

bordoylamavi
25.10.2010, 22:17
sanırım salonun küçüklüğü ve antikalığa bu tarz sorunların devam edeceğini gösteriyor. bir an önce modern salonun bitmesi lazım. gerçi başladı mı ki de bitsin diyorum ama onu da bilimyorum

Cengiz Çubukcu
25.10.2010, 22:33
En acısı da bu takım 2-3 yıl önce salonda 10-11 kişiye oynarken orda bulunan seyircinin takım BBL'e yükselince dışarda kalması

sizin adınıza çok üzüldüm Atılay, umarım maç biletleri erken satışa çıkar...

Fatih BALTA
25.10.2010, 23:00
Kendi evimizde seyircimizin karşısına ilk kez çıkıyordu takımımız.
İlginin üst düzeyde olacağı bir maç bekliyorduk, yanılmadık.
Evimizde oynadığımız ilk maçımızı kazandık ama yüzlerce taraftarımızıda küstürdük o günün sonunda.

Nasıl bir programsızlıktır bu anlamıyorum.
Maçtan 1 gün önce Ts Cluba uğruyorum biletler hakkında bilgi alabilmek için,
kimsenin maçtan ve biletlerden haberi yok.
19 Mayıs Kapalı Spor Salonuna gidiyorum kimsenin haberi yok aynı şekilde derken temizlik görevlisi imdadımıza yetişiyor ve biletlerin maç öncesi salonun önünden satışa çıkacağı bilgisine ulaşıyoruz.

Maçtan 1 saat önce beklenenin altında bir sayıda satışa sunulan biletlerden zorla almayı başarabilen azınlığı salona girdiklerinde ayrı bir süpriz bekliyordu.
"Oraya oturamazsınız,orası taraftarların."
O anı yaşayan herkes eminim kendine "biz neyiz,taraftar değilmiyiz" sorusunu sormuştur.

Kombine olarak satılan biletlerin dışında kalan biletlerin kimlere ve ne karşılığında verildiğinin izahını yapması gerekiyor sorumluların.
Bu grup sanki basketbol takımımızın resmi taraftar grubuymuş gibi neden hareket ediliyor.
Üstelik basketbol kültüründe olmayan bir destek anlayışları var.
Onlar değil mi salonda "beraber ıslandık yapan yağmurda" diye tezahürat yapan, üstelik rakip ataktayken.
Yöneticilerimiz bu tezahürat anlayışından memnunsalar o arkadaşlara her maç öncesi biletlerini temin etsinler.
Takıma nasıl destek olunması açısından geçen seneki Genç Telekom maçını hatırlayanlara örnek olarak sunayım.
Rakip oyuncular ve yöneticiler bile maç sonu tebrik etmişti seyircimizi o maç sonunda.
Yöneticilerimiz korkmasınlar 19 mayıs her halukarda dolar bu şekilde ama Pelitli'deki yeni salonumuz tamamlandığında orayı doldurmak için bu küstürülen taraftarlara ihtiyacımız olacak.
Umarım geç kalmış olmayız o zaman.

Geçen yılları hatırlayan arkadaşlar salonun yarısının bayan ve çocuklardan oluştuğunu hatırlayacaklardır.
Bu maça ailesiyle gelen herkes o bilet karmaşasının içine giremeyip evinin yolunu tuttu.
Biz 3 sene önce maç başına 10 kişi seyirci ortalaması ile oynarken her maç o salonda olan arkadaşlarım şimdi maça giremiyorlar.
Bu yolda cefa çekenler başka şimdi sefasını sürenler başka.
Biz kimseden bedava bilet istemiyoruz,ayrıcalık istemiyoruz.
Biletler kimseye ayrılmadan maçtan 1 gün önce satışa çıkarılsın istiyoruz.
Umarım insanlar küstürülmeden,geç kalınmadan bu yanlıştan dönülür.

Fatih BALTA
25.10.2010, 23:01
http://sphotos.ak.fbcdn.net/hphotos-ak-ash2/hs461.ash2/73431_451707753850_582808850_5384226_3183592_n.jpg (http://www.facebook.com/photo.php?pid=5384232&id=582808850)

Fatih BALTA
25.10.2010, 23:04
Salon dolduğu sırada dışardaki durum.Bir umut bekleyiş devam ediyor.
O saate kadar sabredemeyip, bekleyemeyip geri dönenleri saymıyorum bile.
http://sphotos.ak.fbcdn.net/hphotos-ak-snc4/hs904.snc4/71752_451702993850_582808850_5384096_4528603_n.jpg (http://www.facebook.com/photo.php?pid=5384103&id=582808850)

İsmail Alkan
25.10.2010, 23:11
Tofaş karşılaşmasının değerlendirilmesinin yanında, yarınki televizyon programımızın gündemi de bu başlık sayesinde belli oldu !

Fatih BALTA
25.10.2010, 23:16
İsmail abi mutlaka değin bu konuya.Teşekkürler şimdiden :)

Atılay
25.10.2010, 23:18
İsmail Abi haykırışımıza kulak ver :)

İsmail Alkan
25.10.2010, 23:18
Kesinlikle uşaklar, kesinlikle...

DKaraduman
25.10.2010, 23:44
Ve bir de kronik sorunumuz� Aslında bizimle birlikte ülkemizdeki birçok salonda gözlemlediğim, enteresan bir nokta. Futbolda penaltı öncesi "ooo�" diye bağırıp golü beklemek vardır ya� Basketbolda, serbest atış atan oyuncumuza, bu sesler eziyet gibi gelir.

Evet, eziyet!

Çünkü serbest atış konsantrasyon işi. O esnada sessiz kalmak oyuncumuza yapılacak en büyük yardımdır. Sayıya çevrildiğinde oturduğumuz koltuklardan zıplayıp ve alkışlarla tebrik etmeliyiz. Atış kaçsa da alkışla moral vermeliyiz.

Rakip serbest atışları ise "ooooooooooooooooooooooooo"ların desibelinin tavan yapması gereken anlardır. Islıklarlarımız bir an olsun eksilmemeli. Pota arkasındaki taraftarlarımız, rakibin görüş alanına giren bölgede atkılarını (yoksa yalnızca ellerini) sallayarak onu rahatsız edebilir. Böylece kaçacak bir (1) sayı, maç sonunda bizi galibiyete götürecektir ( Hemen geride kalan sezon, Abdi İpekçi�de kaybettiğimiz Pertevniyal maçını hatırlayalım ).

İki sene önce Trabzon'daki Bornova Belediyespor maçında son dakikada Umut Tınay'ın 2 serbest atış kaçırmasının sebebi tamamen bu ooo diye bağıran taraftardı gerçekten. Bizim benchimizdeki oyuncular susun susun diye işaret yapmasına rağmen bu dangalaklar bağırmaya devam etti ve maçı kaybettik.

Uğurtan
26.10.2010, 00:09
Bu konuda ben de bişeyler karalayacağımı maç günü söylemiştim..

Yazdım da..

winner
26.10.2010, 12:58
Yazılıp çizilenler basketbolda yıllardır yaşadığımız kronik sorunlar.

Şimdi Tbl'de olduğumuz için Trabzonspor basketbol taraftarı içinde aynı sorunlar geçerli.

Basketbola gönül verenler takım iyi ya da kötüyken salonda olur. Pardon takım iyiyken,hedefe giderken salonda olamaz.

Çünkü üçlü çeken taraftar onun yerini almıştır, basketbol seyircisi dışarıda kalır.

Yıllarca Efes ile yaşadık bunları.Darrüşaşafaka da 50 kişiye lig maçı hatta zaman zaman Euroleague maçı oynarken rahatça izlerdik salondan, ama final foura giderken ya da Avrupa'da başarılıyken ya salona giremezdik ya da ezilme tehlikesi altında yaka paça içeri atardık kendimizi.

Bir örnekte Beşiktaş'tan. 90'lı yılların sonunda 900 kişilik Ahmet Fetgeri'de 15-20 kişiye maç oynardı bizde giderdik üniversiteden arkadaşlarla.Sonra iyi bir kadro yakaladılar Woolridge,Thompson,Rüçhan,Turabi gibi oyuncularla ve kafaya çıkmaya başladılar. Basketbol takımının varlığından habersiz Beşiktaş futbol taraftarı resmen kapattı salonu.Maçları sürekli takip eden bir avuç basketbolsever için artık mümkün olmadı salona girmek.

Hep böyle olur.Yarın hele zirveyi zorlayan bir takım olsun bugünleri de ararsınız.

Kimsenin slona gelmesine karşı değilim. Ama stadyum kültürünü salona taşıyacaksa ve davranışları ile beni salondan soğutacaksa hiç gelmesin daha iyi.

Taner Uykuçeken
26.10.2010, 14:46
bu sadece Trabzonda değil taraftar profilimizin geneli böyle

İstanbuldaki yükselme grubu maçlarındaki ikinci maçta, galiba Hacettepe maçıydı maçın yarısında salonu terk ettim

kimse takımı desteklemeyin susun oturun bağırmayın çağırmayın demiyor ki o yeni salon bizden sonra bir tamirat daha geçirmiştir herhalde

Murat'
31.10.2010, 18:42
6 gun sonra Galatasaray CC ile oynayacagiz, bakalim Tofas macinda yapilan hatalar tekrarlanacak mi ?

Umarim nefesimizi bosuna tuketmiyoruzdur.

Atılay
31.10.2010, 19:16
6 gun sonra Galatasaray CC ile oynayacagiz, bakalim Tofas macinda yapilan hatalar tekrarlanacak mi ?

Umarim nefesimizi bosuna tuketmiyoruzdur.

Tekrarlanacağına emin olabilirsin Murat

Barış Burak
31.10.2010, 19:25
Baketbol kültürüle futbol kültürü bambaşkadır.eğer salon çok büyük olsa.bi 15-20 bin kişilik falan,tamam eyw.gruplara yer ayır bağırsınlar ordan.ama küçük salonda olmaz bu.

Fatih BALTA
05.11.2010, 00:35
İnsan olmak gerçekten zor zanaat!
Daha 1 maç oynadığımız ve baştan aşağıya yenilenen salonumuzdan 2 kare.
http://sphotos.ak.fbcdn.net/hphotos-ak-snc4/hs276.snc4/40116_457061233850_582808850_5476153_5853671_n.jpg (http://www.facebook.com/photo.php?pid=5476158&id=582808850)

http://sphotos.ak.fbcdn.net/hphotos-ak-snc4/hs951.snc4/74486_457061928850_582808850_5476167_1772976_n.jpg (http://www.facebook.com/photo.php?pid=5476158&id=582808850)

Bülent Bayraktar
05.11.2010, 00:56
1. resimdeki koltukların yaslanma yerlerine bir insan nden ayak izi çıkartırki ,bildiğim kadarıyla oraya oturanlar kombineciler

Cengiz Çubukcu
05.11.2010, 07:52
Ah Fatih ah, o insancıkları oraya yine doldurmazlar umarım....

Murat'
05.11.2010, 08:09
http://sphotos.ak.fbcdn.net/hphotos-ak-snc4/hs951.snc4/74486_457061928850_582808850_5476167_1772976_n.jpg (http://www.facebook.com/photo.php?pid=5476158&id=582808850)

Su goruntuye anlama veremiyorum ben bir turlu.

Bunlari yapanlarin yeri yok bu salonda.

Yonetim ve Saner Ayar bu yanlisindan don.

Fatih BALTA
06.11.2010, 01:12
Maçın oynanmasına 36 saat kaldı.
Maalesef halen daha bilet satışları başlamadı.
Tüm sezon bu şekilde devam edecek anlaşılan.
Pazar günü yaşanacak bilet curcunasına kendimizi hazırlayalım arkadaşlar.

Emre B.
06.11.2010, 10:26
Basketbola olan umudum azalıyor :(.