PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Sonrası Fırtına | Miraç A. Çiftçi

Miraç Atalay Çiftçi
18.10.2010, 15:45
Sonrası Fırtına…

Beko Basketbol Ligine yükselen Trabzonspor’un ligdeki ilk maçıydı. Türkiye’nin Batıya açılan penceresinde, deplasmanda hem de seyirci avantajıyla… “Bize Her Yer Trabzon” sözünün bir tribün sloganı olmadığını aksine bir yaşam şekli olduğunun en iyi ispatlarındandı. BordoMavi.Net, Üniversiteli Trabzonsporlular, Gurbetçi Gençler hepsi oradaydı… Sonucunda bir ilçe takımına karşı, hem de o takımın kendi evinde sesi daha çok çıkan ve kalabalık olan Trabzonspor’du ve son 6 dakikaya kadar izlediğimiz en güzel görüntüler bunlardı.

Ligin yeni takımı Trabzonspor dar rotasyonla devam ettiği mücadelede son çeyreğe kadar inanılmaz zorlanarak geldi. Pota altında her seferde rakibin yüzünü potaya döndürmesine izin veren Trabzonspor dış atışlarda isabet bulamayınca fark açılmaya başladı. Savunmadaki yanlışlara, Rasic ve Obosohan’ın top kayıpları ve skor üretmesini beklediğimiz Obosohan’ın etkisizliğide eklenince istenilen Trabzonspor bir türlü izlenemedi. Trabzonspor, Hakan Yapar’ın pota altında bulduğu sayılarla ara ara ritm tutmaya çalışsa da özellikle Francis’in hem bulduğu sayılar hem de kendi pota altlarındaki etkinliği maç boyu Bornova’nın rahat oynamansın en büyük sebebiydi. Bench’te her seferinde oyuncularına direktifler veren ve yanlışlarını anında aktaran Alaeddin hoca ne denediyse olmadı. Sonunda açılan farka güvenen Bornova bench’i Francis’i kenara alarak Trabzonspor’u rahatlattı. Bu dakikadan sonra Alin Snow’un eski şehrinde dirilişini ve hızlı hücümlarını izledik Trabzonspor’un. Rasic ve Snow’un hızla kat ederek bıraktıkları turnikeler farkı eritti. Faul taktiği ile rakibi durdurmaya çalışan Trabzonspor, faul çizgisinden kaçırmasını bekledi Bornova’nın ama olmadı. Son 5 dakikası inanılmaz heyecana sahip olan maç 5 sayı farkla sona erdi…

Maç içinde bunlar yaşanırken dışarıda olanlara da değinmek gerek. İlk göze çarpan konu tribün adaletsizliğiydi, Trabzonspor’lu taraftarlar için belirlenen bir bölüm yoktu. Hatta salon görevlileri bile anlamsızca birbirleriyle çelişiyordu yer göstermekte. Bu zorlukları nasıl aşarız diye düşünürken Saner Ayar ve ekibinin tribünde olduklarını gördük. Yönetimin protokol’de olmadığını görünce bir sorun var diye düşündük. Saner Bey ile yaptığımız küçük sohbette, bize ufak tefek sorunların olduğunu ama bunların büyütülecek şeyler olmadığını, “Biz Trabzonspor’uz arkadaşlar biz güzelce maçımızı izler, desteğimizi veririz.” dedi ve öyle de oldu. Önce Bornova Belediye yetkilileri ve sonrasında yöneticiler gelerek defalarca özür dilediler bu da küçük bir anekdot.

Böyle geçti Trabzonspor’un ilk maçı ve ilk deplasmanı Beko Basketbol Ligi’nde. Gördüğümüz o ki, Ali Karadeniz’in takıma katılması büyük oranda sorunları çözecek. Zira Doğan Hakyemez; “En büyük transferimiz Ali, bugün kendisi süre alamadı. Oynasa kesinlikle kazanırdık. Tofaş maçında takımdaki yerini alacak” diyerek düşüncelerimizi doğruladı. Bu maçta Rasic’in akıllı oyununu izledik, Snow’un ara ara Rasic’e desteği oldukça, Obosohan’ın kafasını maça vererek oynadığı her mücadelede Bordo-Mavi fırtınayı izleriz… Başlıkta da dediğimiz gibi başlangıcı durgun oldu ama bu takımın sonrası, “Fırtına”

Miraç Atalay Çiftçi
mciftci@bordomavi.net

Tolga Kurt
18.10.2010, 17:04
Çok güzel bir yazı olmuş abi eline sağlık

EmreYavuz61
18.10.2010, 17:37
güzel yazı abi..wright döndümü çok şey değişir taraftar desteğide var play-off oynayacaığz inşallah bu sene...

Uğurtan
18.10.2010, 17:51
Teşekkürler Miraç'ım..

Kalemine sağlık.. ;)

Great White
18.10.2010, 18:22
eline sağlık miraç..

umarım bir gün şu medical park muhabbetine de bir değiniverirsin. aslında ben bu mevzuuyla ilgili uzun uzadıya yazmayı düşünüyorum ama şu sıralar bu tür şeylere pek fazla odaklanamıyorum doğrusu..

fener' in, g.saray' ın, beşiktaş' ın sponsor firma isimleri kendi isimlerinin başında okunup yazılmamasına rağmen bu MP denen hastanenin adı nasıl oluyor da Trabzonspor' un önüne geçebiliyor mesela?

ne menem bir anlaşma ki bu yeni yetme kıçıkırık bir hastanenin adı 40 yıllık bir efsanenin başına geçebiliyor. üstelik cola turka, cafe crown ve ülker gibi dev firmaların dahi üç istanbul takımından sonra anıldığı bir ortamda..

dolayısıyla bu rezalet ortadan kalmadığı sürece ben kendi adıma tıpkı eskisi gibi Efes Pilsen' i tutmaya devam edeceğim. MP' ye karşı oynarken de tabii..

Ozan Gözaçan
18.10.2010, 18:28
eline sağlık miraç..

umarım bir gün şu medical park muhabbetine de bir değiniverirsin. aslında ben bu mevzuuyla ilgili uzun uzadıya yazmayı düşünüyorum ama şu sıralar bu tür şeylere pek fazla odaklanamıyorum doğrusu..

fener' in, g.saray' ın, beşiktaş' ın sponsor firma isimleri kendi isimlerinin başında okunup yazılmamasına rağmen bu MP denen hastanenin adı nasıl oluyor da Trabzonspor' un önüne geçebiliyor mesela?

ne menem bir anlaşma ki bu yeni yetme kıçıkırık bir hastanenin adı 40 yıllık bir efsanenin başına geçebiliyor. üstelik cola turka, cafe crown ve ülker gibi dev firmaların dahi üç istanbul takımından sonra anıldığı bir ortamda..

dolayısıyla bu rezalet ortadan kalmadığı sürece ben kendi adıma tıpkı eskisi gibi Efes Pilsen' i tutmaya devam edeceğim. MP' ye karşı oynarken de tabii..

belki sahiplerini araştırman gerekiyor.. sahiplerindende kaynaklanıyor olabilir ... ????

macka61
18.10.2010, 18:47
çok güzel bir yazı olmuş Miraç kardeş hepimizin dileği bu inşallah hiç dinmez bu fırtına

blacksea35
18.10.2010, 21:30
Yazı güzel de oğlum maça gittiğine bin pişman hiç oynayamadık dedi. İnşallah Miraç kardeşimin dediği gibi olur takım...

Burçak
18.10.2010, 21:32
Miraç eline sağlık kardeşim.

Miraç Atalay Çiftçi
18.10.2010, 23:10
Güzel dilekler için teşekkürler arkadaşlar.

Soner abi, Facebook'tan da yazmıştım. Bu konu hakkında daha önce yönetimin MP Trabzonspor yerine Trabzonspor MP olması gerektiği yönünde açıklaması vardı. Fakat, şahsi fikrimi soracak olursan genel teyammül ve anlaşmalar gereği olması gereken Medical Park Trabzonspor'dur.

OLCAY ÇAKIR
18.10.2010, 23:29
Ellerine sağlık Miraç...

İçerik harika...

Özellikle başlık çok güzel... Oku beni diyor adeta:)...

Tebrikler...

Miraç Atalay Çiftçi
18.10.2010, 23:32
Teşekkür ederim Üstad, bulunduğun yerde imreniliyor, yazdıkların ve düşüncelerinle ilham oluyor; yol gösteriyorsun bilesin :)

Great White
19.10.2010, 11:31
Fakat, şahsi fikrimi soracak olursan genel teyammül ve anlaşmalar gereği olması gereken Medical Park Trabzonspor'dur.

anlaşmaları bilemem ama sonuçta öyle bir anlaşma varsa trabzonspor kulübüne de yönetimine de yazıklar olsun..

ayrıca yönetim' in sözünü ettiğin açıklamasının linkini bulabilirsen bir ara bana yollayıver, memnun olurum miraç. ben bulamadım zira..

sonuçta 40 yıllık bir efsaneden bahsediyoruz burada. doğrusu benim bünyem kaldırmıyor bu rezaleti..

ancak şu genel teyammül nedir, kimin teyammülü yani? orasını anlayamadım ben ama neyse...

kısacası şu takımın bu isimle ligde dolaşması kendi adıma bir utanç kaynağıdır..

gerisi laf-ı güzaf..

Kaya
19.10.2010, 11:49
Basketbol birinci lige çıkmak önemli ancak orada tutunabilmek için profesyonelce hareket etmek gerekir.

Henüz ilk maçımızı geride bıraktık. Erken konuşmak istemem ancak kimse takımın şuanki görünen halinden dolayı umutlanamıyor.

Mevcut kadronun zaman geçtikçe lige ne derece alışacağı önemli.

Bekleyip göreceğiz.

Cengiz Çubukcu
19.10.2010, 12:02
teşekkürler Miraç , iyi ki varsın iyi ki İzmirdesin :)

Cengiz Çubukcu
19.10.2010, 12:04
Basketbol birinci lige çıkmak önemli ancak orada tutunabilmek için profesyonelce hareket etmek gerekir.

Henüz ilk maçımızı geride bıraktık. Erken konuşmak istemem ancak kimse takımın şuanki görünen halinden dolayı umutlanamıyor.

Mevcut kadronun zaman geçtikçe lige ne derece alışacağı önemli.

Bekleyip göreceğiz.

bu sene ligde kalmanın başarı olduğunu düşünüyorum Kaya , eğer daha iyisini yapabilirlerse (playoff vb.) de ellerim patlayana kadar alkışlarım...

ozturk
19.10.2010, 12:10
Tebrikler.. inşallah basket takımı başarılı olur..

Kaya
19.10.2010, 12:30
bu sene ligde kalmanın başarı olduğunu düşünüyorum Kaya , eğer daha iyisini yapabilirlerse (playoff vb.) de ellerim patlayana kadar alkışlarım...

Bence de başarı Cengiz abi...

Miraç Atalay Çiftçi
19.10.2010, 13:07
Kesinlikle Cengiz abi, benim kişisel beklentim ise sonuçtan daha farklı. Bizi sonuca götürecek en önemli etkenlerden biri yıldız bir Turk oyuncu, Bornova macında takımın geri dönüşünü daha erken yapabilmesine olanak kılardi. Kerem, Oğuz Savaş gibi birisi... Yok ne yazık ki takımımızda.

şahrud
19.10.2010, 13:32
Beko ligine çıkmış olmak yadsınamayacak bir başarı.. Kupa törenini anımsadıkça dahi, aynı keyfi alıyorum hep.. :) Lakin, biz o gün de takımın bir anda mucizeler yaratamayacağını biliyorduk.. Birkaç ayda mucize beklemek, 1999- 31 Aralık'ının sabahında 'milenyum'a uygun(!), tüm sorunlarından arınmış bir Türkiye bekleyen insanlarınki kadar komik bir düşüncedir bence..

Zaman, sabır ve emek gerektiren bir sürecin içindeyiz artık.. Hepimiz istikrar, azim, hırs ve disiplin olduktan sonra TS nin birkaç yıla kalmadan Beko liginin ilklerine dahi kafa tutabilecek seviyeye geleceğini biliyoruz.. Ne de olsa efsane yaratmaya alışık bir takım TS :)

Güzel bir yazı olmuş Miraç, kalemine sağlık, teşekkürler.. ;)