PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : "Trabzon'u Anlamak" üzerine... Kitap

İHSAN
17.10.2010, 22:38
http://www.ilknokta.com/urun/T/91639.jpg

Trabzon, son yıllarda linç girişimleriyle, cinayetlerle anılıyor; “tahrik olmaya hazır”, -hatta bunun için fırsat kollayan!-, bir şehir manzarası arz ediyor.

Oysa, bu Doğu Karadeniz liman metropolünün geçmişinde köklü ve zengin bir şehir kültürü var... Bununla beraber, sarsıcı sosyo-ekonomik, etno-kültürel, politik alt üst oluşlar da var... Her ne olursa olsun, ‘herhangi bir yer’ değil Trabzon; “iddia”sı olan, ilgiyi hak eden, ‘meraklı’ bir yer...

Elinizdeki derleme, “Trabzon’da ne oluyor?” sorusu ile gündeme geldi ve Trabzon’a değişik cephelerden tarihsel ve sosyolojik bir ilgiyle ve canlı bir merakla bakıyor: ilin sosyo-ekonomik çöküş süreci... Aşağıdan kültür tarihi... Trabzon Rumcası ve Pontus etnofobisi... Bölgenin sosyo-ekonomik çöküş süreci... 1970’li yıllar ve siyasal şiddet... Karadeniz Teknik Üniversitesi: Bir cadı kazanı... şehrin yüksek kültürel yaşamından kesitler... Trabzonspor’un sosyal tarihi… Göç, kentsel kimlik ve dönüşüm... Cinsiyet kimlikleri ve Trabzon’un kadınları... Trabzon’un “insan malzemesi” ve simgesel dilin yoğunluğu...

Emel Akal, Ömer Asan, Attila Aşut, Güven Bakırezer, Yücel Demirer, Kudret Emiroğlu, Ali Eroğul, Şengül Öymen Gür, Ayşe Hür, Hakan Kapucu, İlknur Üstün’ün katkılarıyla.

Kocaeli Üniversitesi öğretim üyeleri Güven Bakırezer ve Yücel Demirer'in editörlüğünü yaptığı kitap, Trabzon'u anlayabilme yolunda rehber kaynak niteliğinde.

Kanaat-i acizanemizce her Trabzonlu'nun mutlaka okuması gereken bir kitap.

Benzeri akademik bir çalışma örneği bulunmayan bu kitap ne kadar ilgi gördü? Trabzon'u anlatan bu kitabı Trabzonlu'lar okuyor mu? Türkiye okuyor mu?

Tüm bu sorulara ilerleyen günlerde cevap vemeye çalışacağım. İlk ağızdan, Güven Bakırezer ve Yücel Demirerle yaptığımız ve yapacağımız konuşmalarla bu durumu tartışacağız.

Belki, kendileri de bizzat katılır ve cevap verebilirler.

Ancak şunu söyleyebilirim ki; iki-üç senelerini bu kitaba veren hocalarımıza (biri Trabzonlu değil) bu eserin ikincisi için çalışmaları olup olmadığı sorduğumda, düşünmediklerini söylediler. Kitaba verdikleri emeğe karşın gösterilen ilgiden olsa gerek, bir kırgınlık vardı sanki.

Devam edeceğiz...

Kerimcan Yıldırım
19.10.2010, 23:29
Kitabı baştan-sona olmasa da okudum. Bir hayli şey öğrendim ve keyif aldım. Herkese tavsiye ederim.

Şehirdeki iktisadi faaliyet kollarının analizi üzerinden gayet enteresan sosyolojik tahlillere yer verilmiş.

Kültür tarihi alanında da değerli yazılar var. Yazarların ellerine sağlık bir defa daha.

Bıyıklıoğlu
20.10.2010, 00:02
Kitabı baştan-sona olmasa da okudum. Bir hayli şey öğrendim ve keyif aldım. Herkese tavsiye ederim.

Şehirdeki iktisadi faaliyet kollarının analizi üzerinden gayet enteresan sosyolojik tahlillere yer verilmiş.

Kültür tarihi alanında da değerli yazılar var. Yazarların ellerine sağlık bir defa daha.
Önerini dikkate aldım abi.En kısa zamanda alacağım bu kitabı :)

Kerimcan Yıldırım
20.10.2010, 00:08
Mesut para verme sen bu kitaba. Ben bir sonraki organizasyona evdekini getiririm, okur geri verirsin.

Bıyıklıoğlu
20.10.2010, 00:18
Mesut para verme sen bu kitaba. Ben bir sonraki organizasyona evdekini getiririm, okur geri verirsin.
Tamam abi öyle yaparız.

İHSAN
01.11.2010, 19:40
aradan 15 gün geçti. kitap hakkında başka fikirleri olan yok mu?

Kerimcan Yıldırım
12.11.2010, 20:47
İki kişi okumuş, üçüncüsü de okuyacak yakında daha ne istiyorsun İhsan kardeşim :)

Erdal
12.11.2010, 22:43
Geçen hafta hocam beni kınadı bu kitaptan haberim yok diye :) "Belki ideolojik konumları rahatsız edebilir seni ama hem Güven bey ile tanışmalı hem de bu kitabı mutlaka okumalısın" dedi....Sıraya koydum :)

Barış
12.11.2010, 22:47
Halil Yazıcıoğlu bmn radyoya konuk olduğunda bahsetmişti. o günden sonra aldım,daha önce neden duymadım bu kitabı diye şaşırmıştım :) Trabzon'la ilgili kitapları kaçırmamak lazım.

İHSAN
17.12.2010, 17:29
Trabzon'un, ülkemizde en az kitap okunan illerin başında gelmesi hiç şaşırtıcı değil, değil mi?

Kader KORELİ
06.01.2011, 20:23
Bende yazın okudum bu kitabı. En çok 'Trabzon'un sosyo-ekonomik çöküşü', 'Trabzon'un etnik tarihine bir bakış' ve 'Trabzon Rumcası ve Pontos etnofobisi' başlıklı bölümlerini beğendim. Trabzon'a gönül vermiş herkese tavsiye ederim.

oflubektas
07.01.2011, 09:47
Parti ayrımı gözetmeksizin konuşuyorum; hiçbir belediye yönetimi şehrinin sosyolojik tahlilini yapamıyor. Seçim zamanı her ilde partinin belirlediği kampanyalar dışında belli bir söylemleri, sloganları da yok. Bulunduğu şehrin yapısını bilen, oldukça çalışkan yerel yöneticiler var ama sosyolojik tahliller üzerinden çözümler üretmek, yaşam tarzı açısından derenin yatağında akmasını sağlamak çok ayrı birşey. İnsanların televizyonda izlediği bir "baldırıçıplakla" akşam yemeği yiyip sonra kuru kalabalığa halk konseri verdirmek daha kolayına geliyor sayın yöneticilerimizin. (Genel konuşuyorum) Trabzon Belediyesi'nde bırakın başkanını, bir meclis üyesinin bile şu kitabı okuduğunu zannetmiyorum. Belediye-üniversite, belediye-bilim ilişkisi sadece ona buna ödenek ayırmakla olmaz. Bak adamlar yapmış tahlili, senin de hiç katkın olmamış ama sadece kitap parasıyla şehrini anlayacaksın. Sağı solu betonla, asfaltla doldurmak da küçümsenmemeli. Ancak bu sadece hizmetin bir parçasıdır. Şehirle aynı anda soluk almak, mecrasında yaşam tarzı üretecek ortam sağlamak ayrı birşeydir. Cumhuriyetin ilk dönemlerinde açılan halkevleri bunu bir ölçüde başarmıştı. 12 Eylül ile kapanan bu kuruma en büyük eleştiri ise halkevlerinin şehrin değerlerine, özellikle dine karşı mesafeli olması yönündeydi. Haklılık payı da yok değil, ancak bu eksikliği de bir ölçüde giderecek birşeyler yapılmalı, şehrin gençlerini yoz bir "kurtlar vadisi" kültürüne muhtaç etmemeliyiz. Örneğin biz o malum çocukcağzı bir cani değil de Pelitlispor'dan Trabzonspor'a geçen başarılı bir sağ açık olarak tanısaydık keşke.

Babamlar 1978'de Trabzon'dan (daha doğrusu Of'tan :) ) İstanbul'a göçtüğünde Trabzon şehir merkezindeki kültür seviyesinin İstanbul'un çok üzerinde olduğunu bizzat müşahade etmişler. Özellikle "meclis adamı" özelliğiyle tanınan, 1974-78 yılları arasında Trabzon İl Genel Meclisi Üyesi olan rahmetli dedem, ilkolkulu bile okumamasına rağmen Trabzon'un akil adamlarından aldığı eğitim yanında İstanbul beyefendilerinin esamesinin bile okunamayacağını iddia etmekteydi. Bu şehir çok büyüdü, çok modernleşti. Ancak eksik kalan ayağını küçümsememeli.

Erdal
19.01.2011, 23:00
Nihayet bitirdim kitabı...Öncelikle özellikle 80 öncesinin anlatıldığı bölümü fazlasıyla tek taraflı buldum. Yaşanmaması gereken ama yaşanılanların asla da tek tarafa maledilmemesi gereken bir dönemdi bence...

Bunun dışında Güven hoca'nın makalesi müthiş...Kesinlikle kaynak hüvviyetinde...Trabzonspor tarihi denemesi ise zayıf gelse de yazarın hikayesi başlı başına bir makale olmalıydı bence....

Bu tip çalışmaların artması ve dahi okunması temennissi ile....

Bu arada Boğaziçi üniversitesinde Trabzonspor la alakalı yüksek lisan tezi hazırlanmış...Bende var ya da YÖK ün tez merkezinden ulaşabilirsiniz...İngilizcesi iyi olanlar ya da ileri İngilizce çalışmak için bahane arayanlar için fırsat....

Bir de ben bilmiyordum bu kitapta kaynak olarak geçtiğini gördüm "Bir Tutkudur Trabzon" var...Edinip düşüncelerimi paylaşırım inşallah...

Kerimcan Yıldırım
21.01.2011, 15:19
Nihayet bitirdim kitabı...Öncelikle özellikle 80 öncesinin anlatıldığı bölümü fazlasıyla tek taraflı buldum. Yaşanmaması gereken ama yaşanılanların asla da tek tarafa maledilmemesi gereken bir dönemdi bence...

Bunun dışında Güven hoca'nın makalesi müthiş...Kesinlikle kaynak hüvviyetinde...Trabzonspor tarihi denemesi ise zayıf gelse de yazarın hikayesi başlı başına bir makale olmalıydı bence....

Bu tip çalışmaların artması ve dahi okunması temennissi ile....

Bu arada Boğaziçi üniversitesinde Trabzonspor la alakalı yüksek lisan tezi hazırlanmış...Bende var ya da YÖK ün tez merkezinden ulaşabilirsiniz...İngilizcesi iyi olanlar ya da ileri İngilizce çalışmak için bahane arayanlar için fırsat....

Bir de ben bilmiyordum bu kitapta kaynak olarak geçtiğini gördüm "Bir Tutkudur Trabzon" var...Edinip düşüncelerimi paylaşırım inşallah...

Şu teze bir "link" vermeniz mümkün müdür acep?

Okuyalım, öğrenelim :)

Erdal
21.01.2011, 23:08
Kerim Mail adresini özelden yazarsan yollarım...Ayrıca Eray Özer in futbola merkez çevre ilişkileri çerçevesinden bakış tezi de ilgini çekebilir...Orda konu Trabzonspor değil ama epeyi işlenmiş yine de...

Kerimcan Yıldırım
28.01.2011, 23:10
Kerim Mail adresini özelden yazarsan yollarım...Ayrıca Eray Özer in futbola merkez çevre ilişkileri çerçevesinden bakış tezi de ilgini çekebilir...Orda konu Trabzonspor değil ama epeyi işlenmiş yine de...

Erdal Hocam, benim de elime küçük bir hazine geçti geçen günlerde.

Konu Trabzonspor değil gerçi ama yine de ilginizi çeker sanırım.

Bizans tarihçisi Anthony Bryer'in "The Empire of Trebizond and the Pontos" adlı eseri alanında klasik sayılıyormuş.

İlgilenirseniz haberdar edin hele.

mavituğ
01.02.2011, 21:47
Kitaptan haberim yoktu en kısa sürede okuyacağım.

mda61
03.02.2011, 19:07
Bende kitabı yeni gördüm, listemin en başına ekliyorum. Elimdeki 2 kitap bittiğinde, hemen okuyacağim.
Sahaflarda falan var mıdır acaba ?. Ya da hangi yayınevinden çıkıyor? İstanbul'da nerde bulabilirim kitabı, yardımcı olursanız sevirim.

Kerimcan Yıldırım
04.02.2011, 16:43
Bende kitabı yeni gördüm, listemin en başına ekliyorum. Elimdeki 2 kitap bittiğinde, hemen okuyacağim.
Sahaflarda falan var mıdır acaba ?. Ya da hangi yayınevinden çıkıyor? İstanbul'da nerde bulabilirim kitabı, yardımcı olursanız sevirim.

Kitap İletişim Yayınları tarafından basılmıştı.
Kitaba ulaşmanın en ekonomik yolu tramvayla seyahat ettiğin
bir gün Sultanahmet durağında inip,
İletişim yayınlarının kendi mekanını ziyaret etmek olur.

Adres detaylarını internet sitesinden bulabilirsin sanırım, daha fazla yazmayayım, reklama girer:)

mavituğ
14.02.2011, 22:39
Kitabı bugün bitirdim. Pontus etnofobisi bölümünü çok beğendim. Şehirdeki son dönemlerde meydana gelen siyasi suikastlerin nedenine nokta atışı yapılmış.

Kitabın tanıtıma ihtiyacı olduğunu düşünüyorum, Trabzonlunun bu kitapta öğreneceği çok şey var.