PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Horon Kursumuz Başlıyor, Horon Grubumuzu Oluşturuyoruz

Melek
27.09.2010, 13:58
http://www.horonkursu.com/templates/schizope_man/images/header_short.jpg

Horon grubumuza katılmak isteyenler bana özel mesaj atabilirler

Horon kursumuz her cuma 20.00-21.30 arası Topkapı / Eresin hotel arkasındaki Maçka Sevinç Köyü Derneği binasında yapılacaktır.Ücreti aylık 50 liradır.Hocamız Aclan GENÇ'tir.Sayılara göre gruplar ayarlanacaktır.

Horonevi.com , Hakkımızda...Birikimimiz nereden geliyor?
45 yıllık birikimimizin başlangıcı aşağıdaki satırlarda yazılmaktadır.

Gerçekten de horon kültürünü yöresel eğlence olmaktan çıkarıp. 1937-38'lerde Atatürk'e horon gösterisi sunabilme şerefine erişen. 1945-50 yıllarından itibaren Karadeniz Horon ve Kemençe kültürünü, İstanbul sahne ve gösteri alanlarına taşıyan, Maçka yöresi halk oyununun ve Karadeniz kültürünün bu günlere ulaşınmasına öncülük eden. Horon'un gerçek sultanları, Soldoy'luların önünde horonla özdeşleşmiş olarak Karadeniz kültürü adına saygıyla eğilmeyi bir borç biliyorum. "Sultans of the dans" adlı gösterideki horonun, bilim ile bütünleşen muhteşem tekniği,olağan üstü gösteri düzeni ve estetiği varsa; Bu olguları bire bir tamamlayacak ruhu da, alçak gönüllülüğü bir kenara bırakacak olursak, Biz Maçka/Sevinç ( Soldoy ) köylülerde vardır. Bu konudaki en büyük eksikliğimiz ise. Maçka horon kültürümüzü, estetiği / görselliği, tekniği ve ritmik ahengiyle bu günlere taşıyamamamızdır.

1963 yılında çocukluk yaşlarımızda,zorunlu olarak başlayan ve 1963 yılından itibaren , Türkiye sahne ve gösteri salonlarında devam eden dans tutkumuz 2005 yıllarından itibaren,bir tesadüf eseri beni, Horon eğitimi verme konumuna getirdi. 2005 yılından itibaren ,Kadıköy ve Topkapı da etkili keyifli olarak devam etmektedir. Bu güne bakacak olursam,Horon eğitimi verme konusundaki ,Amacım diğer eğitmenler gibi , "Horon'u" Evrensel danslar gibi , her yerde, her konumda ve her mekanda oynanabilecek dans yapabilmek oldu.

Eğitimlerdeki temel düşüncemizi ;
"Horon bizim için ne matematik eğitimi , nede asker talimidir. Horon ; ritmik müzikle bire bir bütünleşerek ahenkle oynanan/yaşanan bir coşkudur." (AsG)
" Horon; ritm , uyum , çabukluktur. Aşağı almadan , omuz silkmeden horon olmaz" (AsG) düşünceleri oluşturdu. Ve bu şartlar altında ,Karadeniz Horon Kültürünü geleceğe taşımayaelden geldiğince aracılık ediyorum. Horon öğrenenlerin istekleri ve Horon kültürünü yakın çevresine sevdirip aşılayabilmeleri için ; Yöresel gösteriler,toplantılar ve etkinlikler yapıyoruz. Türkülü Horonlu Kemençeli eğlenceler düzenliyoruz.Horon oynayan herkese ,Horon oynayabilecek mekanlar sağlıyoruz. Yaşınız ,boyunuz ,kilonuz ne olursa olsun,Horon dansının tüm güzelliklerini mutlaka öğretiyoruz. Horon'un sonunu olmadığını çok iyi biliyor ve sürekli gelişmek için için kendimizi geliştirmeyi asla elden bırakmıyoruz. Horon eğitiminin birbirinden farkı yok gibi görünse de,bölgelere ve melodik yapılarına göre olan horon oynama tavırlarını ,kursa katılanların memleketine göre öğretmeye çalışıyoruz. Profesyonel ,HoronEvi / Maçka Halk Oyunları Ekibimizle profesyonel olarak her türlü etkinliklerinizin güzel gecmesini sağlıyoruz. Kolbastı ve Kemençe kurslarımızla da kültüre hizmet etmeyi sürdürüyoruz.

Horon kursu için tarif : Beyazıtağa Mahallesi Bostan Sokak No: 5 Kaleiçi-Topkapı-İstanbul Ana Caddede Çapa Tıp Fakültesini geçtikten sonra , Eresin otele gelmeden,sağdaki Shell benzincisinden sağa sapın ,yolun (Topkapı Cad) bitimindeki göbekten sola sapın ; Kaleiçi meydan dasınız. Otobüslerin kalktığı yerin önünde, Otel Yuvam ve Otel ÖzVural'ın arasında kalan sokağa girin,yolu sapmadan bitirin. Solda ; Beyazıtağa Mah Muhtarlığı var.Sağınıza baktığınızda iki katlı pak sidingli sarı bina Maçka Sevinç Köyü Derneği karşınızda.

Emirhan Makul
27.09.2010, 14:02
Çok güzel bir düşünce , katılım kesinlikle olacaktır. Keşke anadolu yakasında da böyle bir yer olsa da yararlanabilsek ama elbet olur , yapılacaktır eminim.

Dursun Kaplan
27.09.2010, 14:08
Hayırlı olsun.

Horonu bilmeyen biri olarak başarılar dilerim. :)

Melek
27.09.2010, 14:50
Katılımları bekliyoruz arkadaşlar, bize yapılan özel fiyat ile bu fırsattan yararlanın :)

the king
27.09.2010, 15:21
''Anadolu yakası'' diyorum Melek..

Çağatay_
27.09.2010, 15:25
Selam.

Katılabilirim ama saat biraz sıkıntılı malum öğrenciyim :S

16.00'da laboratuvar var 18.00'a kadar bitmemesi imkansız gelmeye çalışacağım.Kontenjan vs nedir ?

Serdær
27.09.2010, 16:20
Dışarıdan(Misafir üye) konuyu görebildiğinden cep telefonu alıp farklı durumlar söz konusu olabilir.

En azından konuyu sadece üyeler görüntülese veya telefon durumunu başka bir yoldan çözülse daha sağlıklı olur.

Yine de siz bilirsiniz ..

LazAnisT
27.09.2010, 18:06
Bizimde böyle bir düşüncemiz var ama Avrupa yakası olayı işi bozuyor.Melek Aclan Gençe selam söyle birazda Anadolu yakasına el atsın:cool:

halil ibo
27.09.2010, 18:15
Melek kardeşim yaşta alt sınır var mı ? Kendim için değil :) Kızım 10 yaşında !

Melek
27.09.2010, 19:03
Melek kardeşim yaşta alt sınır var mı ? Kendim için değil :) Kızım 10 yaşında !

Katılabilir abi yaş sınırı yok.

Bizimde böyle bir düşüncemiz var ama Avrupa yakası olayı işi bozuyor.Melek Aclan Gençe selam söyle birazda Anadolu yakasına el atsın:cool:

Sülayman abi Aclan hocanın Kadıköy'de de kursu var.;)

Çağatay_
27.09.2010, 19:09
Kontenjan sıkıntısı olur mu kişi sınırlı mı.. Ona göre karar süremi ayarlayacağım :p

macka61
27.09.2010, 19:27
vay köyümün derneği

Kerimcan Yıldırım
27.09.2010, 20:16
Ekim sonu Kadıköy tarafına taşınıyorum. Kursa the King ve Lazanist ile beraber gitmeyi çok isterim.
Emirhan kardeşimi ileri derece kursa kaydedersiniz artık! Karizmamız çizilmesin ustanın yanında:)
Haberdar edersen sevinirim(z) Melek. Organizasyon için tekrar teşekkürler.

İlker ToSun
28.09.2010, 00:12
ben Aclan hocanın öğrencisiyimdir,

doğru tercih

kolay gelsin :)

Melek
28.09.2010, 00:33
Kontenjan sıkıntısı olur mu kişi sınırlı mı.. Ona göre karar süremi ayarlayacağım :p

Çağatay ilk olark bu hafta Cuma günü başlıycak kurs imkanın varsa bu hafta bekleriz,en geç bir sonraki hafta ile sınırlı.;)

Ekim sonu Kadıköy tarafına taşınıyorum. Kursa the King ve Lazanist ile beraber gitmeyi çok isterim.
Emirhan kardeşimi ileri derece kursa kaydedersiniz artık! Karizmamız çizilmesin ustanın yanında:)

Rica ederim abi tabiki bilgilendiririm yine.

Emrullah
28.09.2010, 00:46
Yok mu İzmir distrübitörü Horon Evi'nin. Bu kurs da biz açalum.

Paksoy
28.09.2010, 01:10
BMNİZMİR piknik organizasyonu horon fotoğraflarına bakarken aklıma geldi ders alıp öğrenmek lazım bunu çok istiyorum ama zor:(

Cafer KILIÇSOY
28.09.2010, 01:17
Aşkolsun abi, beni yanınıza almıyormusunuz:cool:

SEDAT
28.09.2010, 02:03
- Güzelmiş Gerçekten , Fırsatı Olanlar Kaçırmasın , Bence İyi Bir Fırsat :)

Cengiz Çubukcu
28.09.2010, 02:43
Melek Aclan Genç'e selam söyle buralara da el atmak lazım :)

Çağatay_
28.09.2010, 03:28
Peki teşekkürler.

Kaç hafta sürecek ? (amma da soru sordum)

Serdar Dilekoğlu
28.09.2010, 13:53
Aclan hoca işini iyi biliyor ben sadece bir kur almıştım bir ay boyunca diğer kurlara devam edemedim ve 50 liralık bir avantajda sağlamışlar. Bence horon bilmeyen arkadaşların katılmalarını öneririm.

Mert Marabaoğlu
29.09.2010, 19:10
Kolbastı ve Kemençe kurslarımızla da kültüre hizmet etmeyi sürdürüyoruz.

bende uzun zamandan beri profesyonel horon oynamaktayım.. herkese tavsiye ederim, Karadeniz gibi coşmanın en iyi yoludur Horon ..

benim sorum kolbastı kursuda var yazılmış, bu konuda bilgi alabilirmiyim Melek abla? Kadıköy'de merkezi varmı?

Berat
30.09.2010, 22:59
Yarın Kaya'yla birlikte başlıyoruz.

Hadi hayırlısı :)

Melek
30.09.2010, 23:07
Melek Aclan Genç'e selam söyle buralara da el atmak lazım :)

Aleyküm Selam iletirim tabiki Cengiz abi :)

Peki teşekkürler.

Kaç hafta sürecek ? (amma da soru sordum)

Çağatay kaç hafta süreceği bizim performansımıza bağlı benim asıl isteğim sürekliliği olan bir ekip olmak,istediğin kadar soru sorabilirsin :)

Aclan hoca işini iyi biliyor ben sadece bir kur almıştım bir ay boyunca diğer kurlara devam edemedim ve 50 liralık bir avantajda sağlamışlar. Bence horon bilmeyen arkadaşların katılmalarını öneririm.

Kesinlikle Hocamız bu konuda tartışılmaz :) fiyat konusundada kimseye tanımadığı toleransı tanıdı umarım katılım güzel olur.

agahozlu
30.09.2010, 23:28
Cuma günleri başka bir kursum olduğu için katılamıyorum. Ama bu organizasyonun Anadolu Yakası ayağı da iyi talep görecektir diye düşünüyorum...

Melek
30.09.2010, 23:45
bende uzun zamandan beri profesyonel horon oynamaktayım.. herkese tavsiye ederim, Karadeniz gibi coşmanın en iyi yoludur Horon ..

benim sorum kolbastı kursuda var yazılmış, bu konuda bilgi alabilirmiyim Melek abla? Kadıköy'de merkezi varmı?

Mert kolbastı hakkında yarın kurstan sonra daha detaylı bilgiler yazıcam sana.

Ayşe Aygün
02.10.2010, 10:56
Kursun akşam ilk dersini yaptık.Ben bildiğniz odun amam hoca umutlu.Eğer ben yaparsam yazıyorum buraya herkes yapar.Bu arada çok eğleneceli bence hemen kayıt olun öğrenmek isteyenler :)

TSelif
02.10.2010, 10:58
Kızım ben onu bunu anlamam . Gs maçına kadar öğren öyle gel buraya maça :D
Horon edeceğuk senle anacım ççç

Melek
02.10.2010, 22:57
Ayşe ve Berat odukça üst düzey bir performans sergilediler ilk dersten daha katılmak isteyenler için bu cuma son fırsat :)

Berat
03.10.2010, 00:08
Melek, bu Cuma Almanya maçı var. Sen hocayı Pazar sabahı olayına ikna et,ben de 1-2 kşi daha getireyim :)

Fatih
03.10.2010, 00:11
Ben de mi gelsem.:)

Berat
03.10.2010, 00:24
Yarın kandırırım ben seni :D

Fatih
03.10.2010, 00:26
Yarın kandırırım ben seni :D
Ben de dayanamam gelirim kardeşim.:)

Melek
03.10.2010, 12:04
Melek, bu Cuma Almanya maçı var. Sen hocayı Pazar sabahı olayına ikna et,ben de 1-2 kşi daha getireyim :)

Berat çarşanba günü netlik kazanır,ikna etmeye çalışıcam :)
Fatih gell gell ;) pişman olmazsın.

the king
13.10.2010, 11:14
anadolu yakasındaki kurs hakkında gelişme varmı?

Melek
02.03.2011, 16:33
anadolu yakasındaki kurs hakkında gelişme varmı?

Anadolu Yakasında yeni başlama düzeyinde yakında kurs açılıcak sayfada bilgilendirme yapıcam yine...;)

Armağan Dere
02.03.2011, 18:31
Ben buraya gitmiştim,Benim arkadaşım orada Kemence kursu alıyor,eğer aynı yer ise 2 katlı bi yer alt taraf daha çok lokal tarzı,üst kat ise ders verme yeriydi..

Serdar Dilekoğlu
02.03.2011, 19:57
Ben buraya gitmiştim,Benim arkadaşım orada Kemence kursu alıyor,eğer aynı yer ise 2 katlı bi yer alt taraf daha çok lokal tarzı,üst kat ise ders verme yeriydi..

Aynen öyle Armağan .

Cemile
02.03.2011, 20:50
Yok mu İzmir distrübitörü Horon Evi'nin. Bu kurs da biz açalum.

gerçekten ya varsa öyle bir imkan çok iyi olur.