PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Bir Türlü Çözülemeyen Altyapı Sorunu

Mehmet S. Pervan
26.09.2010, 00:11
Bu konuda ufak kapsamlı bir araştırma yaptım, sizi fazla sıkmadan anlatmaya çalışacağım.

Öncelikle Sadi Tekelioğlu'nun bu konuda yaptığı açıklamadan kısa notlar:

“TRABZONSPOR’UN ALT YAPISINDA DA VE TRABZON AMATÖRÜ’NDE DE OYUNCU YETİŞİYOR. AMA BU OYUNCULARI OYNATMAZSAK ELBETTE YETİŞMEZ.

“TRABZONSPOR’DA DAHA ÖNCE DENEREK BAŞARILI OLMUS BİR SİSTEM VAR. BAŞKA BİR ŞEY ARAMAYA GEREK YOK. A TAKIMDA OYNAYACAK OYUNCULAR ALT YAPIMIZDA VAR. BİZE SAFKAN TRABZONSPOR’U SEVEN OYUNCU LAZIM.”

12 YAŞINDA ALDIĞIMIZ OYUNCUYU 18 YAŞINDA KAPI DIŞARI ETMEK TRABZONSPOR’A DÜŞMAN KAZANDIRIYOR."

Şenol Güneş'in açıklamalarından kısa notlar:

Bir futbolcuyu 19 yaşında nasıl hazır hale getiririz bunu konuşalım. Geçmişte altyapıdan iyi oyuncular geldi. Bugün itibariyle baktığımızda A Takımını kaldırabilecek bir oyuncu yok. Kadromuzda Mustafa var ancak eksikleri var. Ahmet’i monte etmeye çalışıyoruz, onu da etkileyen bir sürü olumsuzluk var. Oyuncuların kulübe, kulübün oyunculara olan güvensizliğini aşmamız için araştırma yapmamız gerek. Bunun için birimlerimizin üzerine gideceğiz. Trabzonspor altyapısından çıkan oyuncuyla, dışarıdan gelenin performansı eşdeğerse tabiî ki kendi oyuncumuzu tercih ederiz. Tercih etmiyor da düşman yaratıyorsak bu doğru değil. Altyapı rakamsal olarak değerlendirilmez. Bütününe bakılmalı. Makro projelerle altyapıya bakmak gerek. Şimdi Barış’ı oynatamıyorum. Bu benim beceriksizliğim” diye konuştu.

Barış Memiş'in açıklamalarından kısa notlar:

''Tek suçlu benim. Bir duraklama dönemi yaşadım. Bu dönemde her şeyin kendiliğinden geleceğini zannettim. Çünkü öyle bir yukarıya çıktım ki herkes beni konuşurken ben kendi kendime 'ben neredeyim, havalara uçtum' dedim. Duraklama dönemi yaşadım, ama ne olursa olsun kendimi hiç bırakmadım, kimseye suç bulmadım. Buraya kendim indim, buradan yukarıya kendim çıkmam gerekir diye düşündüm. Bundan sonra ne olursa olsun formayı aldığım zaman kimseye şans vermeyeceğim. Hiç kimse diyemeyecek ki Barış, futbol oynamadan sadece röportaj yapıyor. Bundan sonra futbol oynayarak daha güzel şeyler olacak.''

Ve son olarak da en önemlisi ve en çarpıcı olanı:

Kulübümüz tarafından taban birlikleri, medya mensupları, amatör ve profesyonel kulüp başkan ve antrenörleriyle taraftarlara yönelik olarak hazırlanan “Altyapı Anketi” sonuçlandı.

Söz konusu ankette yer alan sorulara verilen cevapların oranlarıyla görüş, öneri ve yorumları şöyle:
ALTYAPI ANKETİ SONUÇLARI
1 - Trabzon’da oyuncu üretimi konusunda yeterli potansiyel olduğuna inanıyor musunuz?
(%93) Evet (%7) Hayır
2- (Yukarıdaki soruya cevabınız evetse) Bu potansiyelin yeterince kullanıldığını düşünüyor musunuz?
(%8) Evet (%92) Hayır
3 – Trabzon’da amatör ve profesyonel kulüpler altyapıya gereken yatırımı yapıyorlar mı?
(%15) Evet (%85) Hayır
4 – Altyapı sporcularına eğitim verecek teknik adamların yeterli olduğunu
düşünüyor musunuz?
(% 32.5) Evet (%67.5) Hayır
Bunlardan çıkarılacak çok sonuç var ben bunu anladım.

saffet61
26.09.2010, 00:14
çok karışık bir durum ancak sadri şener altyapıda devrim yapacagım demişti hala o devrimi beklemekteyim

Sefa
26.09.2010, 00:17
Altyapıdan verim almak için altyapı personeli tümüyle değişip işini bilen profesyonellere teslim edilmesiyle olur.

Yepyeni kadroda eski sistemden tek 1 Hoca dahi kalsa ben yine verim beklemem.

Altyapıda Hoca yok çünkü..

Tolga Okumuş
26.09.2010, 01:29
Sanırım bu konuda Thomas Doll'a kulak vermek gerekecek:

"Birçok orta sınıf futbolcu astronomik paralar istiyor. Siz, bu futbolculara böyle paralar verir, altyapı hocaları ve yardımcı antrenörlere hak ettiklerini vermezseniz, Türk futbolunun ilerlemesini beklememelisiniz."

Bilmiyorum ama Avrupa'da bu işi çok iyi yapan gelişim dönemindeki çocukları ilmik ilmik işleyen kulüplerin sistemleri hiç incelendi mi?

Onlarda ki işleyiş,profesyonellik,kişilerin hangi görevlerde çalıştıkları...Bir kaynakta şöyle diyor;

FUTBOL ALT YAPI SİSTEMİ İÇERİSİNDE GÖREV ALMASI GEREKEN KADRO ŞUNLARDAN OLUŞMALIDIR:

1. Alt yapı koordinatörü
2. Futbol Alt Yapı Uzmanı
3. Alt yapı Antrenörleri
4. Alt Yapı Kaleci Antrenörleri
5. Kondisyoner
6. Doktor
7. Spor Hekimi
8. Beslenme Uzmanı
9. Psikolog
10. Pedagog
11. Masör
12. Alt Yapı Sekreteri
13. Alt Yapı Halkla İlişkiler Uzmanı
14. Spor Yazarı
15. Televizyoncu
16. Beden Eğitimi ve Spor Bilimcisi
17. Antropometri Uzmanı
18. Antrenman Bilimcisi
19. Futbol Menajeri
20. Futbol Hakemi
21. Maç Analiz Uzmanı
22. Bilgisayarcı
23. Spor Araştırmacısı
24. İstatistikçi

Tabi bunların sadece Trabzonspor'un bünyesinde olması yetmiyor.Ayrıca işini layıkıyla yapması da gerekiyor.Tabi bunun içinde bir denetim mekanizması kurulması gerekiyor.Ama sahaya kamyon sokup oyuncumuzun neredeyse 1 ay sakatlanmasına dolaylı yoldan sebep olan adama bile hesap sorulmadığından bu tür şeylerin yapılabilirliği konusunda insan şüpheye düşmüyor değil. (En azından ben sahanın o hale gelmesine sebep olan adamın göreviyle ilgili bir değişklik duymadım.Varsa bir cezalandırma lafımı geri alırım)

("Nuri Şahin’in yetişmesini örnek vereyim. Her gün oturduğu kasabadan Dortmund’a kulübün görevlendirdiği bir sosyal hizmet uzmanı tarafından getirilip götürülüyordu çocuk; yol boyunca bütün sorunlarıyla ilgili konuşuyorlardı ve bu sohbetler Nuri’nin ergenlik dönemi sıkıntılarıyla başa çıkmasına da katkıda bulunmuştu." -Tanıl Bora/Radikal)

SDanışmaz
26.09.2010, 02:31
Öncelikle topril işi çözülmeli. Sonra profosyonelliğin gereklikleri yapılmalı...

EMRAH ERTEMOĞLU
26.09.2010, 02:31
altyapı sorunu çözüldü biliyordum dayısı olan oynayabiliyordu A takımda.:)

sifuni
26.09.2010, 02:36
benim düsüncem ise isi profesyoel yabanci altyapi hocalarina vermek ve egitime 8-9 yaslarinda baslamak futbol kültürünü bu yaslarda asilarsak 16-17 yasina gelince tecrübe ile a2 ve a takima cikarlar sonrasi zaaten gelir.

Ceyhun Öncü
26.09.2010, 02:57
Altyapi genel olarak bütün takimlarin sorunu
bu isi dünyada yapabilen 3-4 takim var onlarda % kac basarililar tartisilir
bir Porto yilda 12-15 milyon arasi para harciyor
Barcelona gine öyle..yanilmiyorsam cüzi paraya bunu yapabilen tek takim Saint Etienne onlarda basarili degiller

Genclerbirligide Türkiyede örnek gösterilebilecek tek takim

Galatasaray cok övündügü Paf Takimindan son 10 yilda bi sarbi birde Arda Turan cikardi
Fenerbahce zaten Real Madrid modellini uyguluyor Besiktas desen Fenerin artiklarini aliyor

Son 3 yilda Bursayi ekleyebiliriz birde belki Kayserisporu..bundada Tolunay hocanin eskiden Ümit Milliyi calisdirmasi nedeniyle oldugunu biliyoruz

sifuni
26.09.2010, 04:00
buna katilmiyorum avrupadaki cogu takimin alt yapidan yetismis oyuncusu oluyor mesela gece sezonun sampiyonlar ligi finalisti Bayern Münihin kadrosunda Philliü Lahm,Andrea Ottl,Holger Badstuber,Toni Kroos,Thomas Müller ve Bastian schweinsteiger gibi altyapidan gelen ve takimda önemli rol oynayan oyuncular var.

sethfilo
26.09.2010, 11:25
Bu konuya birde başka tarafından bakmak gerekli diye düşünüyorum; yıllar geçtikçe dünyada futbol endüstrisi değişti dahası geçmişte uygulanan bir çok yöntemin yanlış olduğu ispatlandı ve buna bağlı olarak sistemler ve bu sistemin uygulayıcıları da değişti ama bizde yani Trabzonsporumuzda 35 yıldır değişmeyen demirbaşlar değişmediği için mantaliteninde değişmediği görülmesine rağmen hala tabulaştırılan kişilere teslim edilmiştir geleceğimiz oysa tümüne geçmiş katkılarından dolayı teşekkür edilip yollar ayrılmadığı sürece bir adım ileriye dönük gelişimin olmayacağı aşıkardır.

Muhammed
26.09.2010, 11:29
Bence bu işi en iyi Fransız takımları yapıyor. Her Fransız takımı her sene en az 4-5 tane oyuncu çıkartıyor alt yapıdan.

Onur
26.09.2010, 12:06
İş bilenin, kılıç kuşananın...

20 sene öncesinde kalan altyapı hocalarıyla modern futbola uygun futbolcu çıkartmamız zor. Anca yedek kulubesine 2 oyuncu yetiştiririz.

Travelair
26.09.2010, 13:42
Sadi Tekelioğlu'nun açıklamasının hiçbir kısmına katılmıyorum

Hürgün Aygün
26.09.2010, 14:20
Trabzon Lisesi Dünya şampiyonu olduktan sonra ordan 1 tane genç çağrılmadı o zamandan beri umudumu kestim ilk kendi özümüzü bilelim.

sifuni
27.09.2010, 23:55
Sadi Tekelioğlu'nun açıklamasının hiçbir kısmına katılmıyorum

hangi aciklamasi ben göremedim

Travelair
28.09.2010, 00:34
Öncelikle Sadi Tekelioğlu'nun bu konuda yaptığı açıklamadan kısa notlar:

“TRABZONSPOR’UN ALT YAPISINDA DA VE TRABZON AMATÖRÜ’NDE DE OYUNCU YETİŞİYOR. AMA BU OYUNCULARI OYNATMAZSAK ELBETTE YETİŞMEZ.

“TRABZONSPOR’DA DAHA ÖNCE DENEREK BAŞARILI OLMUS BİR SİSTEM VAR. BAŞKA BİR ŞEY ARAMAYA GEREK YOK. A TAKIMDA OYNAYACAK OYUNCULAR ALT YAPIMIZDA VAR. BİZE SAFKAN TRABZONSPOR’U SEVEN OYUNCU LAZIM.”

12 YAŞINDA ALDIĞIMIZ OYUNCUYU 18 YAŞINDA KAPI DIŞARI ETMEK TRABZONSPOR’A DÜŞMAN KAZANDIRIYOR."

Çağatay_
28.09.2010, 00:38
Altyapı çok kolay bir şey.

İşi profesyonellere emanet edip, bir futbolcu maliyetinin 10'da biri kadar bütçe ayırmak yeterli.

Hiçbirini yapamıyorsanız en azından genç oyuncu transferi yapın.

Mehmet Topal'ı, Gökhan Gönül'ü, Hakan Balta'yı Trabzonspor alıp oynatmalıydı.

Şimdi gözümüzün önünde bir Şahin Aygüneş var.En azından onu kaçırmayalım.

Ömer TOPAL
28.09.2010, 01:22
Bence altyapı Trabzon ili ile sınırlı kalmamalı....Sen Karadenizin en büyügüsün...Yerleştir karadenizin göbegine bir kaç yerine Karadeniz Futbol Okullarını...işte o zaman gelir sana başarı ve para...emin olun bu bölgede çok çok çok cevherler var..uşaklar bu işi seviyor ve severek yapıyor...Hem İstanbulu yıkmak için güzel bir plan hem gelecek adına atılan iyi bir adım..bizim bafrada fenerbahce futbol okulu var ve orayı gördükçe sinir krizleri geçiriyorum..

saffet61
28.09.2010, 14:42
sadi hocadan beni çok umutlandıran sözler geldi işte o açıklaması
''Türk futboluna damga vuracağız''
28 Eylül 2010 / 14:26
Sadi Tekelioğlu '' Futbolcularımız Türk futboluna damga vuracak nitelikte''

Gençlik ve Geliştirme Merkezi Koordinatörü Sadi Tekelioğlu, altyapıda Türk futboluna gelecekte damga vuracak nitelikte oyuncuların yer aldığını vurguladı.

Yeni sezona iyi bir giriş yaptıklarını belirten Tekelioğlu, “Akademi liglerinde mücadele eden U14-, U15 ve U16 takımlarımız ligde oynadıkları 2’şer maçı da kazanmayı başardılar. A2 takımımız ise geride kalan 5 hafta sonunda 5 puan topladı. Onların zamanla daha iyi durumlara geleceğini düşünüyoruz. Ayrıca U18 takımımız da oynadığı iki maçtan birini kazandı” dedi

Tekelioğlu, “Hem 1461 Trabzon’a hem de A takımımıza oyuncu kazandırdık. Hasan Ahmet Sarı düzenli olarak milli takıma davet ediliyor. Milli oyuncu sayımızı yakın zamanda arttıracağız. Altyapımızda çok kaliteli oyuncular var. Yakın gelecekte Trabzonspor’a ve Türk futboluna büyük katkılar yapacaklarını, hatta damga vuracaklarını düşünüyorum. Taraftarlarımızı söylediklerimizin doğruluğunu anlamaları için oynayacağımız maçlara davet ediyoruz. Gençlerimizi büyük bir keyifle izleyeceklerdir” diye konuştu

pazarkapılı
28.09.2010, 15:29
popülizm bitmedikçe....maddiyatın olusturdugu vahşi ekonomik düzen yada sosyal yasam biraz olsun normallesmedikçe,insanların birbirini ezmesi maglup etmeye calısmadığı,nifak,kin,nefret tohumlarını bu topraklara ekenlerin kahramna gibi kurtarıcı gibi karsılanmadığı,yıkan yağmalayan yiyen nemalanan insanlar toplum tarafından ayıplanmadıgı,galip gelmedigi zaman var ya....işte o zaman altyapı cözülecek arkadaslar.....

saffet61
29.09.2010, 12:06
yine altyapımız için güzel bir haber

Dortmund'la sportif anlaşma
29 Eylül 2010 / 11:17
2011 Oyunları kapsamında iki takımın 15 yaş gurubu futbolcuları dostluk maç oynayacak.

2011 Oyunları kapsamında iki takımın 15 yaş gurubu futbolcuları dostluk maç oynayacak.

Trabzonspor Futbol Şube Sorumlusu Sağlık Kurulu Başkanı İhsan Alioğlu Trabzonspor’un Borisia Dortmund kulübü ile karşılıklı sportif anlaşma imzaladıklarını açıkladı.

Geçtiğimiz günlerde Almanya’ya giden Trabzon Belediye Başkanı Orhan Fevzi Gümrükçüoğlu başkanlığındaki kafilede yer alan Alioğlu ünlü Alman kulübü B.Dortmund ile karşılıklı işbirliği anlaşması imzaladıklarını belirterek, “Bu çerçevede iki takımın 15 yaş gurupları arasında bir dostluk maçı oynanacak bu kulüp başkanlarıyla Almanya’da bu anlaşmayı imzaladık” dedi.

ANTRENÖR DEĞİŞİMİ YAPACAĞIZ

İki kentin futbol anlamında birbirine çok benzediğine sözlerine ekleyen İhsan Alioğlu, özellikle gençler ve eğitim konusunda önemli adımlar attık. Dün akşam yaptığımız yönetim kurulu toplantısında da bu olayı karara bağladık. B.Dortmund kulübü ile alt yapı konusunda sıkı bir işbirliğimiz olacak. Gençlerin eğitim konusunda Trabzonspor alt yapısından teknik adamlar Almanya’ya giderek bu kulüp alt yapısında çalışmalar yapacak. Dortmund kulübü alt yapı teknik adamları da Trabzon’a gelerek bizim alt yapımızda çalışmalar yapacak” dedi.

Kaya
29.09.2010, 13:12
Futbol sadece futbol değildir...

Altyapıda yer alan gençler burayı okul olarak görmüyorlar...

A takım oyuncuları gençlerin yanında daha mütevazi kalıyor...

Mehdi
29.09.2010, 13:15
Altyapıdan çıkıp abilerinin yanında önünü ilikleyen tek futbolcu gördüm son 10 yılda.
Göksu Alhas

Mayls
23.06.2011, 19:48
Altyapıyla ilgili onlarca başlık vardır belki de ama arama kısmından sadece bunu bulabildim.

Bence artık bu işe yoğunlaşılmalı. Çünkü ertelendikçe zarar göre biz oluyoruz. Şu geride bıraktığımız sezon altyapı kuralı nedeniyle kimbilir kaç bin lira ceza ödedik.

Benim her zaman savunduğum sistem Ajax'ın ve Barcelona'nın altyapı sistemlerine benzer bir sistemdir.

Nasıl olacak o? Öncelikle profesyonel çalıştırıcı ve eğitmenlerle anlaşılmalı ve bir bütçe belirlenmeli. Eğer Şenol Güneş'le uzun yıllar çalışılacaksa, ki öyle umuyorum, Şenol Güneş bu çalıştırıcılara oyun sistemini en ince ayrıntısına kadar öğretmeli. Böylece Trabzonspor'un tüm takımları aynı oyun anlayışında olur. Çalıştırıcılar futbolcuların gelişimini en iyi şekilde sağlayacak bir eğitim planı oluşturmalı.

Bunun yanı sıra iyi bir gözlemci ekibi kurulup tüm Türkiye'ye dağıtılmalı. Örneğin Barcelona'nın Barcelona şehrinde görev yapan 7 gözlemcisi vardı yanılmıyorsam. Bunun yanı sıra Katalonya'nın diğer bölgelerinde göreli 5, ve İspanya'nın geri kalanında sürekli 13-14 yaşlarındaki futbolcuları izleyen 3-4 gözlemcisi var.

Eğer bu gözlemci işi çok fazla geliyorsa kolayı var. FM oyunun Türkiye'deki gözlemci ekibiyle (Turksportal.net) anlaşırsın, Türkiye'deki genç yetenekler hakkında bilgi alırsın. Everton bunu yapıyor mesela. SI Games'e bir miktar para ödüyor ve her yıl oyun çıkmadan birkaç ay önce oyunun veritabanını inceleyebiliyor ve göze batan gençleri izlemeye alıyor ve transfer ediyor. Çok zor bir şey değil.

macka61
23.06.2011, 22:12
acaba bizim bu kadar kafa yorduğumuz kadar yönetimler altyapıyla ilgileniyor mu

kürşat şen
23.06.2011, 22:44
dünyanın en büyük kulupleri alt yapıya bu kadar önem verdiği yerde,bizimkilerin hala edecez yapcazlarda kalması gerçekten düşündürücü..çok büyük bir potansiyel var bu topraklarda inanın buna..bizim altyapıdaki çocuklarda inanın fabregas,iniesta,xavi gibi yetenekli olanları vardır..önemli olan ona o altyapıda gereken eğitimi vermek..adamlar birinci planda insan yetiştiriyolar,iyi bir birey olamsını sağlıyorlar alt yapıda bizler tam tersini..hiç bişe yapamıyosan arkadaş..barcelona kulubunue bir mail atarsın burdan 2 genç antrenörü la masia denilen barcanın altyapısına yollarsın bakarlar..başka türlü olmazki olamazki..sistemin komple değişmesi gerekiyor burda..

DNA-TS
24.06.2011, 00:15
alt yapımız gerçekten çok başarılı ama bir tek bize faydası yok, baksanıza yetiştirdiğimiz adamı 4 sene sonra 1.5 milyon verip geri alıyoruz.

ibrahim
24.06.2011, 02:00
Barça'nın Sırrı

Şu anda Teknik direktör ve yardımcısının dışında, 18 kişilik kadrodan 6 futbolcu "La Masia"da yetişti.

http://www.trt.net.tr/medya1/resim/2010/11/24/6119f45f-9a04-43a8-b417-61a1616ae148-444x333.jpg

(http://www.trt.net.tr/medya1/resim/2010/11/24/6119f45f-9a04-43a8-b417-61a1616ae148-444x333.jpg)

(http://www.trt.net.tr/medya1/resim/2010/08/22/3b30456b-c438-4886-a62f-48a25c4e5046-444x333.jpg)

Avrupa’nın en büyük takımlarından biri olan FC Barcelona’nın başarısındaki en büyük etkenin ’’La Masia’’ adlı yatılı futbol okulu olduğu belirtiliyor. 1702 yılında, o dönemde Barcelona şehrinin dışındaki bir çiftlik evi olarak inşa edilen, daha sonra 1950’li yıllarda Nou Camp stadının inşaasında atölye olarak kullanılan ’’La Masia’’, 1979 yılından bu yana Barcelona’nın dünyanın dört bir yanından bulduğu yetenekli gençlerin yetiştirildiği, yatılı okul işlevi görüyor. Nou Camp stadının hemen yanında olan ve yıllık 1 milyon avroluk bütçesi bulunan La Masia’da mevcut durumda 11-18 yaşları arasında 60 yatılı (48 futbolcu, 12 basketbolcu) ve 30 kadar ailesiyle kalıp gün boyunca zamanını burada geçiren çocuk bulunuyor.
FIFA’nın 2010’un en iyi futbolcusu seçtiği Barcelonalı Lionel Messi’nin de yetiştiği okul olan La Masia’nın genel direktörü Carles Folguera, ’’Bizim için futbolcunun topluma vereceği değerler, yetenekten daha önemli’’ dedi.
La Masia’ya giren çocukların sadece futbolcu olmadığını, antrenör, doktor, fizyo terapist de çıktığını belirten Folguera, mevcut durumda Barcelona takımında teknik direktör Guardiola, yardımcı antrenör Tito Vilanova ve takımın fiyoterapistinin dışında 18 kişilik kadrodan 6’sının (İniesta, Messi, Valdez, Bojan, Pedro, Pujol) La Masia’dan çıktığını söyledi. La Masia’dan çıkanların futbolcu olmak zorunda olmadığını, eğitimlerinin de büyük önem kazandığını vurgulayan Folguera, ’’İniesta, halen üniversitede okuyor. Ayrıca 2. ligde mücadele eden Barcelona B takımına bakarsak, La Masia’dan çıkan ve burada oynayan 11 futbolcu üniversiteye devam ediyor. Bu sanırım tarihte görülmemiş bir olay’’ ifadesini kullandı.
’’Buraya gelen çocukların çok büyük beklentileri var. Hepsi A takıma çıkma hayalini taşıyor" diyen Folguera, şöyle devam etti:
’’İlk geldiklerinde diğer arkadaşlarından daha iyi bir oyuncu olduklarını sanıyorlar. Ama çok zor şartlardan geçiyorlar ve herkes bu çabayı gösteremiyor. Buradaki çocukların yüzde 50’si La Masia’dan profesyonel futbolcu olarak çıkıyor. Her ne kadar yetenekli olursa olsun saygı ve uyum göstermeyen, birlikte yaşamayı bilmeyen çocuğun burada olmasına bir anlam yok. Çocukların, disiplini, alçak gönüllülüğü, sahada sadece görevini yapması gerektiğini bilmesi gerekiyor. Ancak biz kimseyi başka bir insan yapmaya çalışmıyoruz. Çocuklar nereden gelirse gelsin asla kendi köklerini unutmamalı. 60 kardeş, 10 ay boyunca burada birlikte yaşamayı öğreniyor.’’
Folguera, yönetici olarak çocuk ile aile-okul-antrenör arasında ara bulucu olmaya çalıştıklarını, ancak aileye her zaman öncelik verdiklerini belirterek, ’’Dünyada birçok kulübün, bizimkine benzer veya farklı futbol okulu var. Ancak biz 7 gün 24 saat çocukların eğitimiyle uğraşıyoruz. La Masia kadar aile yapısının güçlü olduğu başka bir kulüp yok’’ dedi.
La Masia’da kalan çocukların öğlen 14.00’da okullarından çıktıktan sonra La Masia’ya geldiğini ve hep birlikte yemek yedikten sonra etüt çalışmalarını yapıp, antrenmana gittiklerine dikkati çeken yönetici, her çocuğa göre ayrı eğitim ve fizik programı uyguladıklarını, sorunlu olan çocukların ihtiyaçlarını bulup, en iyi çözümü getirmek için çalıştıklarını ifade etti.
Folguera, ’’La Masia’daki çocuklar ligin sonuncusuna bile saygı göstermeyi öğrenmeli. Her şeyin yolunda gittiği, kendini çok iyi geliştiren, (ben en iyisi olağım) diyen bir çocuğu da gerektiğinde durdurmamız, ayaklarını yere bastırıp, şımartmamamız gerekiyor’’ diye konuştu.
’’Futbol artık çok rekabet gerektiriyor. O yüzden en iyi dinlenen, kendine en iyi bakan çocuk fiziğini en iyi şekilde güçlendiriyor ve kazanıyor’’ diyen Folguera, çocukların performanslarına göre 16 yaşından itibaren yarı profesyonel yada profesyonel sözleşme imzalanabileceğini, ancak her çocuğun geleceğiyle ilgili kararını özgürce verdiğini kaydetti.

ozturk
24.06.2011, 09:18
Çok önemli bir konu olmasına rağmen gözardı ediliyor..

Böyle giderse futbolcu yetiştiremeyeceğimiz gibi, transferlere de fahiş fiyatlar dağıtmaya devam edeceğiz..

M.S.SOFU
24.06.2011, 10:18
5 milyon euroya 1 senelik altyapı çalışması ile iyi oyuncular çıkarabilirsiniz

yani bir sezonu heba edeceksiniz

trabzonsporda bunu yapmanızın mümkünatı yok

burada herkes altyapıyı destekliyor ama bir anda kulübün transfer yapmayacağız açıklaması yaptığını düşünürsek buradaki herkes küfreder

hiçbir başkan bunu göze alamaz.
bu kişisel ego tatmin etmeceler son bulmadıkça bu kulüpten ne genç oyuncu çıkar ne bir şey

bir kere ortadan kaldırılması gereken kocaman bir yapı var:bu kulübü insanalr maç kazanması için tutumamalı

ülkemizde neden 3 büyükler çok tutuluyorda millet kendi memleketinin takımını tutumuyor
bu sadece toplumsal kişilikten kaynaklanıyor
çünkü ülkemizde yetişen insanlar diğer ülkelerde yetişen insanalra göre nispeten daha özgüvensiz yetiştiğinden -her türlü tartışır ve bunu ispat ederim sizlere- insanlar kendi başarısızlıkalrının ve egolarını büyük takımların galibiyetleri ile tatmin ediyor
aslında bu devletinde işine geliyor

çünkü durduk yere haftasonları toplu orgazm yaşanıp halkın gazı alınıyor
bu devletinde hoşuna gidiyor

neyse gelelim altyapıya
aynı özgüvensizlik halilye takımımızada sirayet ettiğniden bir tane başkan bu sezonu heba edeceğiz cesaretinde bulunamıyor ve oadımı atamıyor

böyle olduğunu gören t.d. ise bakıyor,ulan diyor kulübü ben mi düşüneceğim diyor,oda sisteme ayak uyduruyor- bkz. şenol hoca-

genç oyuncu çıakrmaya çalışan teknik adamalr ise türkiyede ha bire takım değiştirip duruyor bkz. samet aybaba

çünkü kimse buna cesaret edemiyor

kısacası altyapı

güven
özbenlik
tecrübe

istiyor....(akrostiş sanatı uyguladık :D)

msukas
24.06.2011, 10:26
Altyapı konusunda başarısızlık vardır nokta

M.S.SOFU
24.06.2011, 10:28
şimdi birde şuna değinmek lazım

illa her kulübün altyapısı iyi olacak diye bir durum yok
olabilir
topraklarınızdan ,coğrafyanızdan topçu çıkartamayabilirsiniz
ama ortada yılların tecrübesi bir ajax,bir porto var

bunları dikkate almak lazım

bugün eren albyarak ı tranfer edersiniz,antepten genç orhanı transfer edersiniz,sol bek sıkıntım var diyorsun,bir sezonu tek oyuncuyla geçirmeyi planlıyorsun bu iş olmaz.
hemde yabancı hakkını sol bekte kullanıyorsun

gideceksin hasan ali kaldırımı alacaksın
antep in sol beki genç oyuncu şenol ? u alacaksın

bunları alamıyormusun

o zaman çekeceksin eren albayrakı diyeceksinki seni bu mevkiye monte edeceğim,kafa olarak buna hazırmısın vs. ....vs.

türkiyede bu işi yapan iki tane t.d. var
biri hiç sevmediğim fatih terim, ötekide şenol hocamız

şimdi şenol hocanın sıkıntısı genç oyuncu oynatamamak
çünkü şampiyon olamazsa şimdiilik onu çok seviyor gözüken taraftar çemkirecek ve kovulacak
kötü ayrılmak istemiyor olabilir

bizim taraftarımız şampiyon olunmadığı durumuda sessiz kalancağının tepkisisz kalacağının garantisini verdiği noktada bu kulübün gençleri oyuna girer.

genç oyuncu topu 50 mt. sürüp şut vurup dağlara taşlara attığında o topçuyuy alkışlamıyorsan kimse kusura bakmasın kulübün altyapısından hiçbirşey beklemeyin

ersun yanalın dediği gibi barışın problem çözme yeteneği yok deyip işin içinden kaçmaya çalışırsan bu işin kolayı olur

o adamı yetiştireceksin,kafa olarak hazırlayacaksın arkadaş
ben anlamam....

Emirhan Makul
24.06.2011, 10:32
şimdi birde şuna değinmek lazım

illa her kulübün altyapısı iyi olacak diye bir durum yok
olabilir
topraklarınızdan ,coğrafyanızdan topçu çıkartamayabilirsiniz

Öyle Bir İhtimal Yok.

Öyle Birşey Olamaz.

Furki61
24.06.2011, 10:59
Trabzonluların hücrelerinde futbol var

M.S.SOFU
24.06.2011, 12:34
Öyle Bir İhtimal Yok.

Öyle Birşey Olamaz.

ya futbolcu çıkartamıyorsun
ya da yetiştiremiyorsun

iki ihtimalden biri

sorunu tespit edip,çözüme yönelmek lazım

tespit ettiğim sorun futbolcu yetiştirememe sorunu

benim çözüm önerim bir senelik tranfer parasını altyapıya harcanması
yaklaşık 15-20 milyon örodan bahsediyorum

gerekli tüm elektronik ve bilgisayar sisteminin kurulması

sizce bunu trabzonspor başkanı olabilecek insanlardan yapabilecek var mı?
bence yok

çünkü bu iş

güven
özveri-değiştirdim bunu bu daha güzel oldu-
tecrübe

ister.

tekrar söylüyorum,çünkü bu kulüpte şampiyon olmazsanız,kovulursunuz...

taraftarın bu mentalitesiylede hiçbir şey olmaz

bakın bakalım yöneticinin biri bu sene transfer yapmayacağız,şampiyonluğa oynamıyoruz deyince taraftarın tepkisini görün.

şimdi altyapının başına bence müthiş bir adam geldi
mustafa akçay

umarım bu başlık kilit yemez
mustafa akçay kovulduğunda bu başlığı tekrar hortlatacağım.
o zaman yeniden konuşuruz kulüp içindeki sorunları.

Fatih
24.06.2011, 16:59
Trabzon'da daha doğrusu Türkiye'nin çoğu yerinde çocuklar belli yaşlarda tercih yapmak zorunda kalıyorlar.Ya okul ya da futbol....Sorunun tamamına yakını da buradan kaynaklanıyor.Okul yerine futbolu tercih edenler futbol eğitimi alırken asıl almaları gereken temel eğitimi alamıyorlar.Bu da yetişen futbolcuların sosyol hayatını olumsuz yönde etkiliyor.Kolej de tam burada devreye giriyor.Hem temel eğitimlerini hem futbol eğitimlerini tam manasıyla almalarını sağlayacak yegane kurum olacaktır.

Geçen sezon küme düşmekten son anda kurtulan 1461 Trabzon takımı da hem A takımla Kolej arasındaki bağlantıyı sağlayacak hem de diğer Anadolu kulüplerindeki yetenekleri bünyesine kazandıracak.Bu konuya gereken hassasiyet gösterilirse Cenklere 8 milyon Euro önermek zorunda kalmayacağzı biliyorum ki Cenk kadar yetenekli çocuklar Trabzon'un sokaklarında futbol oynuyorlar.

halil ibo
24.06.2011, 17:05
Şampiyonluklardan uzak kalmaya başladığımız ilk yıllardan itibaren maalesef altyapıyada uzaklaştık.
Bu doğru orantılı olarak devam etti ve biz kaybetmeye devam ettik.
Oysa ki ters orantı kurup altyapıya yatırıma devam etseydik,eminim en az 6 şampiyonluk daha eklemiş olurduk.Hem de borç yükünü artırmadan...
Zararın neresinden dönülse kardır.İnşallah kar etmeye başlarız.

Mehmet Öztürk
27.06.2011, 03:29
Altyapı:
Bu ey gidiiiii......9 yıldır Alt yapı antrenörlüğü yapıyorum Almanya'da. Önümüzdeki sezon Alman Bundesliga ekiplerinden TSG 1899 Hoffenhem'in U17 takımında göreve başlıyorum. Hedefim birgün Trabzonspor Altyapısında görev almak. İyi fikirlerim olduğunu düşünüyorum, ancak bunları yetkili kişilere sunabilmem gerek!
Maalesef sorun ülkemizde Altyapıda çoğu kulüplerde Altyapıdaki görevliler, yönetim değiştikce onlarda deiğişiyor, yani istikrar eksikliği mevcut!
En önemli konulardan biri ise bence: Altyapıda futbolcu yetiştimeye çalışırken çoçukların kişisel gelişimine katkı sağlamak çok önemli.
Ayrıca belli çizgi yakalamak gerekir, yani Altyapı nereye futbolcu yetiştiriyor? A Takıma....öyleyse A Takım nasıl bir sistemi benimsemiş, nasıl bir futbol anlayışı ile oynuyor, çnce bu bellirlenmeli ve buna göre futbolcu yetiştirilmeli.
En güzel örnek: Ajax Amsterdam ve FC Barcelona

Chiko
30.06.2011, 02:43
Altyapı:
Bu ey gidiiiii......9 yıldır Alt yapı antrenörlüğü yapıyorum Almanya'da. Önümüzdeki sezon Alman Bundesliga ekiplerinden TSG 1899 Hoffenhem'in U17 takımında göreve başlıyorum. Hedefim birgün Trabzonspor Altyapısında görev almak. İyi fikirlerim olduğunu düşünüyorum, ancak bunları yetkili kişilere sunabilmem gerek!
Maalesef sorun ülkemizde Altyapıda çoğu kulüplerde Altyapıdaki görevliler, yönetim değiştikce onlarda deiğişiyor, yani istikrar eksikliği mevcut!
En önemli konulardan biri ise bence: Altyapıda futbolcu yetiştimeye çalışırken çoçukların kişisel gelişimine katkı sağlamak çok önemli.
Ayrıca belli çizgi yakalamak gerekir, yani Altyapı nereye futbolcu yetiştiriyor? A Takıma....öyleyse A Takım nasıl bir sistemi benimsemiş, nasıl bir futbol anlayışı ile oynuyor, çnce bu bellirlenmeli ve buna göre futbolcu yetiştirilmeli.
En güzel örnek: Ajax Amsterdam ve FC Barcelona
Abi cok güzel söylemissiniz. Benim yakin arkadaslar var, gercekten cok yetenekli olan var aralarinda ama cogularinda disiplin yok. Kafalarina göre oynuyorlar, antrenmanlara gitmesine gidiyorlar ama hic dogru dürüst calismiyorlar. Maclarda sadece trick yapma pesinde.. Bu tür genc yetenekler Almanya'da cok.

Mayls
30.06.2011, 17:58
Atılması gereken adımlar:

1) En az 5 ila 10 kişiden oluşan bir gözlemci ekibi kurmak ve Trabzons il sınırları içerisindeki, hatta Doğu Karadeniz'deki futbol kulüpleriyle anlaşıp genç takımlarını izlemeye almak. Gelecek vaad eden futbolculara özel bir ekip tarafından hazırlanan antrenman programını uygulatmak.

2) Gelecek vaad eden (12-13 yaşlarındaki) futbolcuların aileleriyle irtibata geçip, çocukları liseli yaşına geldiğinde Trabzon'a yerleştirmek. (Trabzon dışından gelen) Çocuklar Trabzonspor'un bu amaç için inşa edeceği yurtta kalacak ve hem okul eğitimi, hem futbol eğitimi, hem de sportmenlik eğitimi Trabzonspor tarafından karşılanacak.

3) Trabzonspor'un genç takımları Şenol Güneş'in hazırlayacağı sistem raporu doğrultusunda eğitilecek. Trabzonspor'un tüm takımları aynı oyun anlayışıyla oynayacak. Böylece futbolcular Trabzonspor A takımının ihtiyaç duyduğu özelliklerini geliştirecekler ve A takıma yükseldiklerinde uyum sorunu ve düşünce sorunu yaşamayacaklar.

Travelair
30.06.2011, 19:13
İşi ehline vermek lazım. Geniş uzman bir kadro ve bunların başlarında işi sadece altyapı olan iyi bir yönetici olmalı