PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Maç Sonuçları ve Ruh Hallerimiz | İlhan ÖZMEN

ilhan
14.09.2010, 14:23
http://fc04.deviantart.net/fs70/f/2010/204/a/c/Even_more____by_Loading86.jpg

Küçükken izlediğim film ya da dizilerde hep atraksiyon olsun isterdim. İzlerken filmin ya da dizinin sonunun nasıl geldiğini, zamanın nasıl geçtiğini anlamazdım. Büyüdükçe film ya da dizileri izlerken sonlarını artık önceden kestirmeye başladığımı keşfetmiştim. Bu sadece bana özgü değil gelişim gösteren her çocuk için geçerliydi tabii…

Şimdi aynı duygularla maçlara bakıyorum. Güzel futbol olsun istiyorum. Skora endeksli olmadığım -kendimi öyle görmediğim- için beklentim o yöndedir. Sonuçtan önemli olan Cantona’nın Joga Bonito’sudur. Gerçi Cantona gibi bir isimle güzel futbol kelimeleri Cantona’nın futbolculuğundaki atraksiyonları nedeniyle biraz değişik kaçıyor.

Ama bazen kendimce düşünüyorum. Bir hafta iyi oynayan takım ertesi hafta puan kaybedince nasıl da kızabiliyoruz. Ciddi bir biçimde hem de…

*

A takımıyla oynarken galip gelince “süper oynadık, müthiştik, bu sene zirveye oynarız” diye konuşmayı seviyoruz. Belki önümüzdeki hafta öyle güzel oynayacağımızı tahmin etmiyoruz ama skorun çekiciliği ile kendimizi kaptırıyoruz.

B takımıyla oynarken puan kaybedersek bir önceki hafta “zirveye oynar” ilan ettiğimiz takımımızı aşağılamaya başlıyoruz.

C takımıyla oynarken yine kazanıyoruz. Yine futbolcular birer kahraman ve biz şampiyonluğun en büyük adayıyız.

D takımına puan kaybettik. Futbolcular bu sefer kovulmanın eşiğinde… “Takımda ne işi var X adamın” diye cümleler birbirini izliyor.

E takımıyla oynamaya gerek yok. A, B, C, D takımları ile oynarken hem takımı, hem futbolcuları hem de birbirimizi -taraftar olarak- yeterince yedik.

* *

Sahiplenme olgusunu futbolculardan ziyade takıma yoğunlaştırabilsek belki de aşacağız bir şeyleri… 1 numaralı futbolcuyu bir kesim sahiplenirken, bir kesim salt olarak eleştiriyor. Sonra bu sahiplenen ve eleştiren kesim sırf birbirlerine “inat” olsun diye bu işi yapmaya başlıyoruz.

Bunları yaşıyoruz hepimiz…

2 numaralı oyuncuya eleştiri üzerinden saldırılırken, oyuncuyu savunan kesim “sen 2 numarayı bırak 3 numaraya bak” tarzı bir yaklaşım ile yeni bir hezeyana sebep oluyor. Hedefe 3 numaralı oyuncu geçiyor. Yine bir kesim eleştiri bir kesim savunmaya geçiyor.

Bunları da yaşıyoruz.

İşin garip bir yanı ise; eğer medya bizim X oyuncumuz hakkında asparagas bir haber yapmışsa “genel olarak” o gazeteye, televizyona ya da yayın organına topyekun bir savunma reaksiyonu gösteriyoruz. Hâlbuki o X oyuncuyu normalde en çok biz eleştiriyoruz ama toz da kondurmuyoruz.

* * *

Daha önceki yazımda futbolcularımızın herkes tarafından üzerinde durulan eksikliklerinden espriyle karışık birkaç şey yazmıştım. “Varsın Onur topu yumruklayamasın, varsın Serkan bindirme yapamasın, Varsın Umut boş kaleye atamasın, Varsın Teo koşmasın” tarzı şeylerdi.

Yola çıktığımız futbolculara sahiplenme içgüdümüzü güçlendirmemizin gerektiğini düşünüyorum. Bu kadroya bu hafta küfür etsek bile haftaya en az 5-6, 6-7, 7-8 adam yine maç kadrosunda olacaklar.

1 numaralı futbolcuya “takımda yerin yok” diyoruz, bakıyoruz ertesi hafta hoca ilk 11’de oynatıyor. İyi de oynuyor 1 numara… Sonra “o haftalık kahramanımız” oluyor. Ertesi hafta kötü oynarsa yine “kovacağız”.

Enerjimizi doğru yerde mi harcıyoruz? Bunun cevabını kestiremiyorum. Çünkü takım üzerinde konuşurken bile birbirimize “düşman” gibiyiz. Ben de, biz de, hepimiz de yapabiliyoruz.

2 numaralı oyuncuyu yerden yere vururken, alaşağı ederken, küçümserken veyahut daha farklı şekilde o isim üzerinden deşarj olurken; bir sonraki hafta 2 numaranın attığı golle yanımızdaki insanlara sarıldığımızı görüyoruz. Çünkü bizim için kazanan Trabzonspor…

Her hafta farklı şekilde hezeyanlar ile kendi futbolcularımızı küçümsemeyelim artık… Eleştirelim, kızalım ama bunu hakaret ederek ya da küfür ederek yapmayalım. Bir sonraki hafta daha maç oynanmadan neyin olup biteceğini bilemeyiz.

Rakiplerimiz kendi stadyumlarında kendi futbolcularını ıslıklarken “işte gördük onların taraftarlığını” derken, biz de onlar gibi olmayalım. Bu bizim stadyumda olmuyor, inşallah olmaz. Olacağını da düşünmüyorum.

*

Kendimizi bir sezonda ne kadar değiştirebiliriz?

Dip not: Yazıya yüzeysel bakılmazsa sevinirim. Eleştiri ya da futbolcu form değerlendirmesi olmasın demiyorum çünkü… Sadece sonuca endeksli yapımızı değiştirme konusunda genel görüşümü belirtmek amacıyla dile getirdiklerim…

Anekdot: A, B, C takımlarının yerinde Spor Toto süper lig takımları isimlerinden herhangi biri, 1, 2, 3 numaralı futbolcular için ise takım içerisinden herhangi birilerinin isimleri yazılabilir.

İlhan ÖZMEN

ozturk
14.09.2010, 14:28
Palyaço attığı son taklayla anılırmış derler.

O nedenle bir önceki hafta alınan skordan çok farklı bir durum çıkması ruh halimizi de o derece değiştiriyor.

Bu Trabzonspor taraftarında diğer taraftarlara oranla çok daha fazla

Emirhan Makul
14.09.2010, 17:55
Bu Coğrafyada herşey anlıktır , istediğin kadar mantıklı anlat o yeri geldiğinde o tepkiler verilecek :)

ilhan
17.09.2010, 22:48
Geçen hafta şampiyon olacak dediğimiz takımımızı tu kaka etme ayinleri başlamıştır. Yine futbolcuları kovuyoruz, kadroda yeri yok diyoruz, hocaya kızıyoruz vs. vs. vs.

DİNÇ
17.09.2010, 23:02
Geçen hafta şampiyon olacak dediğimiz takımımızı tu kaka etme ayinleri başlamıştır. Yine futbolcuları kovuyoruz, kadroda yeri yok diyoruz, hocaya kızıyoruz vs. vs. vs.

Ben tamamen taraftara kızıyorum...

Futbol bir eğlencedir, şovdur...

Ancak rakibini ciddiye alacaksın küçümsemeyeceksin...

Dünyanın en iyi takımı rakibini en çok ciddiye alandır...

Ders alalım ve her insanı ciddiye alalım...

Kimse ile dalga geçmeyelim...

Unutmayın ki insanoğlu kafasına koyduğunu yapmaya kadirdir...

Geçen haftaki Barcelona maçından (kendi sahasında 2-0 mağlup oldu) dersler çıkarmalıydık...

şimdi oturup ağıtlar yakacağımıza aklıselim düşünüp ayağa kalkalım...

Ayağa ilk kalkan şampiyon olur..

Şahin_53
17.09.2010, 23:02
Anlamsızım şu an sadece maçı düşünüp tırnak yiyorum...Varmı ötesi.

ilhan
17.09.2010, 23:06
Ben tamamen taraftara kızıyorum...

Futbol bir eğlencedir, şovdur...

Ancak rakibini ciddiye alacaksın küçümsemeyeceksin...

Dünyanın en iyi takımı rakibini en çok ciddiye alandır...

Ders alalım ve her insanı ciddiye alalım...

Kimse ile dalga geçmeyelim...

Unutmayın ki insanoğlu kafasına koyduğunu yapmaya kadirdir...

Geçen haftaki Barcelona maçından (kendi sahasında 2-0 mağlup oldu) dersler çıkarmalıydık...

şimdi oturup ağıtlar yakacağımıza aklıselim düşünüp ayağa kalkalım...

Ayağa ilk kalkan şampiyon olur..

Barcelona örneği cuk diye oturmuş. Acaba Barça taraftarı forumlarında futbolcularına "defol" vs. demiş midir? Yattara ManU gibi takımlar puan kaybederken onların taraftarları?

Her zaman o takımların futbollarını bizim takımımızda oynasın isteriz. Ama asla onların taraftarları gibi düşünemeyiz.

Bizim takımda dünyanın en iyi adamları olsa dahi hiç kimse 34 maçıda kazanırız diyemez. Sadece iddia edebilir.

*

Bu mağlubiyet umarım haddimizi bildirir. Daha sağlam basarız ayaklarımızı.

macka61
18.09.2010, 11:49
İlhan helal olsun bir kere daha sana bu yazıyı buraya yazalı kaç gün oldu dediklerin bir bir çıktı yine şunu bir kez daha anladım şampiyon olamamızın tek sebebi taraftarın bu psikolojisi

ilhan
18.09.2010, 11:58
Haftaya Kayserispor'u yenersek yine futbolcular birer kahraman olacaktır. Ama şunu da belirtmeliyim. Forumda skora endeksli olarak yorum yapmayan insanlar da var. Ama ön planda değiller.

Sümeyye Şahin
18.09.2010, 12:02
Dünkü maçın üzerine yazılmış gibi okudum gerçekten, üstteki yorumu görene kadar.

Tezcanlıyız çoğunlukla.
Her şey hemen olsun bitsin istiyoruz.
'Enerjimiz' endekslenmemeli bir maça. Lig gibi uzun bir maratonda.

atf61
18.09.2010, 12:31
sayın forum yöneticim...valla sabrımız kalmadı....son 10 yılda kaybettimiz şampiyonlukları ve fırsatları gördüğümüzden tepkimiz...hala ders almamışız maalesef...yoksa galeyan ondan....düşünsene geçen hafta 6...bu hafta lig sonuncuna yenil....tahammül edemiyo artık tarftar....kendisahamızda bu maçlar yüzünden kaç şampiyonluk gitti....olmaz ama hoca bu klübün sahibidir zaten ona neymiş hayri istifa etmiş bilmem ne olmuş...yaa kim gelirse gelsin sen zaten burdasın....hoca sana yakışmadı dünkü durum...güçlüyken basıp geçeceksin darbe vuracaksın korku salacaksın....bu haftada bunu yapabilirdik yemin ediyorum ama maalesef tek suçlu şenol güneştir...ne oldu şimdi kayseri beşiktaş görecez.....

demirel
18.09.2010, 12:38
Varsın Kayseriye yenilsinler,varsın Beşiktaşa yenilsinler,ama Manisa henüz 0 puan,ligin en çok gol yiyen takımı,6 oyuncusunu birden değiştirmiş geçen haftaya göre,yeni T.D ile 3-4 gün ancak çalışmışlar,eeeee,şimdi gelde kızma,inanın ben sadece buna kızıyorum,her sene böyle basit hatalarla kaybediyoruz

Ben takım kötü demiyorum,ancak bu tür maçları kaybedersek sonucu iyi olmaz

Eren Karaahmetoğlu
18.09.2010, 12:40
@atf61;

Şenol Güneş de hata yapabilir. Ancak tek suçlu Şenol'dur demek oldukça yanlış. Dün hataları tabi ki vardı. Belki maçın kaybedilmesinde de büyük rol oynadı. Gayet doğal şeyler bunlar. Önemli olan hatalardan ders çıkarmak. Kaldı ki Şenol Hocamıza sonuna kadar güvenmek zorundayız. Açıkçası bu maçı kazanamayacağımızı pek çok kişi gibi ben de hissediyordum. Korktuğum başıma geldi. Bu takım şampiyon olacak. Biz yeter ki her koşulda inanalım. Mesela haftaya Kayseri maçı var. Ben kazanmamızın çok zor olduğunu düşünüyorum yine. O maçın sonucu da ne olursa olsun her zaman destek. Şampiyon olacağız.

Cengiz Çubukcu
18.09.2010, 12:56
nasıl beceririz bilmiyorum, aramızda şu saat itibariyle yüzü gülen hayata pozitif bakabilen biri var mıdır? istiyorum ki bu bir hafta hemen geçsin Kayserispor maçını alıverelim :)

ilhan
18.09.2010, 13:02
Ben bu yazıyı Antalyaspor ile 0-0 berabere kaldığımız maçın gecesinde yazmıştım. Ama paylaşmak gelmedi içimden. İlk galibiyet alacağımız maçtan sonra paylaşmayı uygun gördüm kendimce. O da bol gollü Sivasspor maçına denk geldi. Zafer sarhoşu olduğumuzdan olsa gerek yazı pek rağbet görmedi, ki önemli de değil. Ama bu hafta ligin puansız ekibine yenildik. Veryansınlar başladı. Şu an bu takımda yerin yok dediğimiz futbolcular haftaya yine sahada olacak. Hocamız da, yönetimimiz de görevinin başında olacak...

@ atf61,

Yakın arkadaşlarıma söylemiş olduğum bir söz var. "Lig 10. haftadan sonra başlar" diye. İlk 10 hafta kimin ne yapacağını bilemeyiz. Yıldız transferlerle lige hava katan bjk İBB'ye yenilir, fener ve gs 2 yenilgi alır vs. vs. Biz de gidip Manisa'ya yenildik. Kaldı ki girdiklerimizin yarısını atsak yine maçı alan taraf olurduk.

Bu maçta hocaya kızmak doğru olmadığı kadar doğru da olabilir. Mesela ben Umut-Ceyhun değişikliğini anlamadım. Kaldı ki rakip forvetlerini oyundan alıp defansif adamlar alırken biz forvet çıkarıp yerine Ceyhun alıyoruz. Giray çıksın, Egemen çıksın, Ferhat çıksın o sırada... Ama hocanın kafasında farklı bir şablon oldu sanırım.

İlk yarıda yediğimiz goller demoralize etti bizi. Kendi oyunumuzu tanıyamadım dün. Kötü performans sergileyen adamlarımız oldu. Selçuk ve Yattara'nın sevimsiz bir top kullanma tartışmasını gördük. Elbette bunları hoca çözecektir.

Geçen hafta kazandığımız maçın etkisindeydik. Çok şımarmış ve lakayt oynuyorduk. Haddimizi bildirir bu mağlubiyet...

demirel
18.09.2010, 13:02
İnanın maçta ilk iki golüde yiyeceğimizi anlamıştım,çünkü defanstan topu çıkaramaz hale gelmiştik,oyun disiplininden hemen kopuyoruz,3. golüde yediğimizde artık bende ruh hali kalmadı,içimdeki ruh terki diyar eyledi

demirel
18.09.2010, 13:05
Bu maçta hocaya kızmak doğru olmadığı kadar doğru da olabilir. Mesela ben Umut-Ceyhun değişikliğini anlamadım. ...
Bende bu cesareti anlamıyorum geçen hafta sivasa 6 tane attık,ama maçtan sonra söyledim,ilk golü bulana kadar çok zorlanıyoruz,çünkü takım atak yapamıyor,oysaki kontrollü bir takımla çıksan top devamlı bizde kalıyordu

Oruç
18.09.2010, 22:59
Şehir dışında olduğum için yazıyı geç farkettim.

Yazdıklarında haklı olduğunu söylemek istiyorum İlhan. Ancak sen çok iyi biliyorsun ki burası Türkiye ve burada her şey ve bu her şeye kendini kaptıran büyük bir kitle, sonuç paralelinde yorum ve görüş beyan etmekte.

Senin yahut başka birinin bunları söylemesi aslında "boş" geliyor bir çok insana. Ne desen boş, ne desek boş.

Zihinsel yapının değişmesi gerek öncelikle. Bu ülkede yani futbol kültürünün olmadığı bir yerde "maç sonuçları" bir çok insan için hayatının "değişmez" unsurlarındandır. Sonuç endeksli konuşan insanlar yüzünden bu ülkede futbol yahut bir başka branşta başarılı olmamız, çok fazla yol katetmemiz pek olası değil. Öyle bir ülkede yaşıyoruz ki bugünümüz yarınımızı tutmuyor. Bir maçta "kahraman" ilan ettikleri oyuncuyu "hain" ilan edebilecek potansiyelde çok fazla insan var. Bu konunun öznelerini değiştirmekse çok ama çok zor olacaktır.

ilhan
18.09.2010, 23:45
Yine de aynı fikirde olan insanları görmek güzel oluyor Yılmaz. :)

Oruç
18.09.2010, 23:54
Ben şahsen yenildik mi yahut kötü oynadık mı pek fazla foruma takılmıyorum. Canım sıkılıyor, hiç hoş geçmiyor o günüm. Üstüne buradaki "skor yorumcularını" pardon "skor filozofları (!)"nı okumak hiç mi hiç çekilmiyor.

Bu tarz insanlardan acilen kurtulmamız lazım. Ruh sağlığımız ve Trabzonspor'un istikrarı yakalaması açısından.

Not: Skor yorumcularının "ne yapalım biz böyleyiz" türünden cümleler kurması ise çok ama çok saçma kaçmakta. Böyle bir savunma/psikoloji olmaz.

Cafer Bulur
19.09.2010, 00:05
Benim icin mac skorlarindan ziyade takimin futbolu,gelecek adina verdigi sinyaller önemli.

Sivas macindan sonra muhtesem oynadik yorumlarina,kötü oynadik diye karsilik veren biriyim.

Ama itiraf edeyim,mac sonuclari benim icin cok önemli ve olumsuz sonuclar beni cok etkiliyor.

Tolga Kurt
19.09.2010, 00:45
Eline sağlık abi çok güzel yazı olmuş.. Şampiyonluğun gelmesi için taraftar çok önemli taraftarında pskolojisi böyle olmalı.