PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Trabzon'da Yabancı Dil Eğitimi Veren Okulların Olmaması ve Dezavantajları

Vkgz
02.09.2010, 23:24
"Kayseri ve Trabzon'da okul yoktu"
Manisaspor'un Kongo asıllı Portekizli futbolcusu Ariza Makukula, takım arkadaşları ile ilk idmana çıktı, gol krallığı için iddialı konuştu! Makugol, Kayserispor ve Trabzonspor'u seçmeme nedenini de açıkladı!

'Buraya unvanımı sürdürmek için geldim. Benim işim gol atmak. Çocuklarım için Manisa'yı seçtim. 3 çocuğum var. Kayseri ve Trabzon'da okul yok. İzmir'de Fransız okulu var. Bu nedenle Manisa'yı tercih ettim.

Evet arkadaslar bu okul sorunu yüzünden bir mükkemmel oyuncuyu daha alamadık. Makukula transferinden bağımsız olarak bu konuyu konuşmamızın zamanı geldi diye düşünüyorum.

Okul sorunuyla ilgili fikriniz?

Misina
02.09.2010, 23:26
İsabet olmuş.jaja'yı gördükten sonra iyiki Makulula'yı almadık diyorum.

Vkgz
02.09.2010, 23:27
okul olmamasını tartışalım

slmn
02.09.2010, 23:27
Evet okul lazım gerçekten sorun.Ama makukula bunun için gelmemişse iyiki okul yokmuş diyorum boşuna kazık yiyecektik :) Ama okul şart.

Alika87
02.09.2010, 23:29
hepsi palavra, ilk basta bize gelmek icin can atiyordu, her firsatta ben trabzonsporda oynamayi cok isterim demiyormuydu??? ama yinede manisa icin iyi transfer ve iyi ki biz almadik onu.

_SeRKaN_
02.09.2010, 23:30
Bu Fransız okul muhabbetide iyice moda oldu...Her transfer döneminde ilk neden olarak karşımıza çıkıveriyor...Biz Makakula'yı almak isteseydik emin olsun ki kendisi çocuklarına Fransızca eğitim verirdi...:) Yoksa neden gidip Manisa'yı seçsin...

Misina
02.09.2010, 23:31
okul olmamasını tartışalım

Bu sorun neden hala çözülmemiş anlamak güç.Milyon dolarlar verilen oyuncuların çocukları için 3-5 bin dolar verilip özel yabancı dil eğitimi verilemez mi?

Hadi yönetimi geçtim bu şehrin bir ayıbıdır.Ktü'nün bu noktada bişeyler yapması lazım.

K4mufl3
02.09.2010, 23:32
Makakula çok hantal bir futbolcu,yani takım topları Makakulaya atarsa sonuca gider onun dışında 1 eksik olurduk.Jaja ve Teo daha iyi en azından orta sahaya gelip defansı rahatlatıyorlar.

SEDAT
02.09.2010, 23:34
- Aynısını Hayrettin Bey Söyledi Linç Oluyordu , Hatta Gıyabında Oldu :)

Badaloğlu
02.09.2010, 23:35
"Kayseri ve Trabzon'da okul yoktu"
Manisaspor'un Kongo asıllı Portekizli futbolcusu Ariza Makukula, takım arkadaşları ile ilk idmana çıktı, gol krallığı için iddialı konuştu! Makugol, Kayserispor ve Trabzonspor'u seçmeme nedenini de açıkladı!

'Buraya unvanımı sürdürmek için geldim. Benim işim gol atmak. Çocuklarım için Manisa'yı seçtim. 3 çocuğum var. Kayseri ve Trabzon'da okul yok. İzmir'de Fransız okulu var. Bu nedenle Manisa'yı tercih ettim.

Evet arkadaslar bu okul sorunu yüzünden bir mükkemmel oyuncuyu daha alamadık. Makukula transferinden bağımsız olarak bu konuyu konuşmamızın zamanı geldi diye düşünüyorum.

Okul sorunuyla ilgili fikriniz?

Tiz zamanda Trabzon'da Fransız, Alman, İtalyan okulu açamayıcağımıza göre, tercih edilecek futbolcular bizim coğrafyaya yakın olması gerektiğini düşünüyorum.

Bu bağlamda Gürcü, Rus, Ukrayna gibi ülkelerden genç oyuncuların yıldızı parlamadan sözleşmeye imzayı attırmak lazım.

Erdal
02.09.2010, 23:38
Aslında teknik üniversite ile işbirliği yapılabilirse bu okul meselesi hallolur...En azından Fransızca....Hem bu vesile ile bulaşmış oluruz okul işine....Geç bile kaldık...

Oğuz ZEYTİN
02.09.2010, 23:40
Sadece Trabzonspor'a gelecek 5-6 futbolcu için değil TRABZON kentinin eğitim, sağlık, eğlence, kültür, spor, turizm, sanayii gibi alanlarda kalkınması için yatırımlar yapılmalıdır.

Elin Kongolu'sunun saadetini düşünüp günü kurtarmak için yapılacak "kolejlere" sonuna kadar karşıyım.

Fakat, her ne kadar karşı olsam da, yabancı dille öğretim veren ciddi okulların açılması şarttır. Bu bir ihtiyaçtır.

Tam teşekküllü sağlık kuruluşlarının kurulması gerekir, buna futbol ve basketbol takımımızın spnsorları öncülük etmelidir ( Bilir misiniz ki, daha bir ay önce basketbol takımı oyuncularımız sağlık kontrollerini Trabzon'a 3 saat mesafedeki Ordu'daki Medical Park Hastanesi'nde yaptırdılar?).

2002'den beri mecliste bekletilen vakıf üniversitelerinin faaliyete geçirilmesi için STÖ'ler ses vermelidir.

Trabzon'un temiz havasına fabrikaların tüten bacalarından is karışmalıdır. Gençlerimiz Uzun Sokak'ta tavaf edeceğine mavi önlükleriyle üretime katkı sağlamalıdır (bknz. Zonguldak'a, Almanya'ya, Gebze'ye..vs göçen Trabzonlular).

Konu hassas ve derin!

Ama eğitim şart!

sessizkral_1
02.09.2010, 23:42
mükemmel bir oyuncu derken

Tunay ERDEM
02.09.2010, 23:42
- Aynısını Hayrettin Bey Söyledi Linç Oluyordu , Hatta Gıyabında Oldu :)

kulakları çınlasın.

Erdal
02.09.2010, 23:43
Trabzonspor sayıları yüzlerle ifade edilen yetenekli futbolcu gençleri toplar....Onların hem sportif hem de diğer eğitimleri ile ilgilenir...Her biri yıldız olmaz elbette ama büyük kısmı en azından yetişmiş iyi okulda okumuş birer Trabzonspor taraftarı olur....Çıkacak yıldızlar da bu projeyi finanse eder....Kaba bir hesap bu tabi....Ama ayrıntılı fizibilitesi yapılır bunun....Yeter ki gerçekten istenilsin...

SEDAT
02.09.2010, 23:46
- Futbolcu Olarak Hırvatistan , Polonya , Ukrayna , Rusya , Sırbistan Gibi Ülkelerden Futbolcu arasak Bence Çok İyi Olucak..

- Yapıları Bize Gayet Uygun , Şahsen Sorunlu İnsanlar Değiller Gibi Gördüğüm Kadarıyla..

yağız61
02.09.2010, 23:47
Alınmayan her adam için takımı sabote etmeyeliiiiiim.Beni başka takımın aldığı futbolcu ilgilendirmez.Bu fatih te makakula da olsa değişmez.Yeter bırakın takımın yakasını.Ne çabuk gaza geliyoruz geçen hafta takım şampiyon ilan edilmişti. Şimdi bizim olmayan için ne takım ne yönetim kaldı.Lütfen takımı destekleyelim

Erdal
02.09.2010, 23:50
Arsenal kaynaklı bir bilgi 3 yıldız futbolcunun 900 altyapı gencinin eğitim masrafını finanse edebildiği şeklinde idi....Sorun ilk bir kaç yıl...Demem o ki okul problemi altyapı ile birlikte düşünülmeli....Okullaşamama Türk futbolunun en büyük problemi...Basketbolda kısa zamanda alınan mesafeye bakarsak ne demek istediğim anlaşılır. Neden basketçilerimiz NBA de tutunabiliyor ama futbolcularımız büyük liglerde tutunamıyor sorusunun cevabı futbolun okullaşmadan uzak kalmasında saklı bence...Üstelik biz bu treni yılllar önce Trabzon Lisesinde kaçırdık...Şimdi şartlar bizi mecburiyetten öne çıkarabilir...Yeter ki niyet ciddi olsun...

Oktay AKKUŞ
02.09.2010, 23:52
He he :D Trabzon'a gelemeyince onları seçmeme nedenim oluyor laf :) Devam devam :) İyi ki de almamışız.

SEDAT
02.09.2010, 23:52
- Erdal abi Fransızca Eğitim Veren Yada Birkaç Dil Eğitim Veren Bi Okul açılsa , Sadece Futbolcu Olarak Değil İş İmkanı Olarakta , Yani Yabancı Yönetici Bazında , İnsanları Trabzona Getirmek Biraz Daha Kolaylaşır , Neden Bi Adım Atılmıyor at değil Deve Değil Sonuçta..

Mehmet S. Pervan
02.09.2010, 23:55
Yabancı dilde eğitim veren okul yapmak çok saçma.

Yapsak kaç çocuk gidecek o okula ? Abartıyorum 5 tane futbolcu aldık ve hepsinin çocuğu da bu okula gidecek. 5 kişilik okul mu olur ?

Trabzon'da yaşayan kaç tane yabancı aile var ki çocuğunu bu okula göndercek ?

Saçma bi yaklaşım tarzı...

Oktay AKKUŞ
02.09.2010, 23:57
Yabancı dilli okul değil,bence yabancı dil olarak Fransızcayı,Almancayı okullara özümsetmeliyiz.İngilizce artık kesmiyor uşakları:)

SEDAT
03.09.2010, 00:00

Yapsak kaç çocuk gidecek o okula ? Abartıyorum 5 tane futbolcu aldık ve hepsinin çocuğu da bu okula gidecek. 5 kişilik okul mu olur ?

- Hocam Kusura Bakmada Senin Konuya Yaklaşım tarzın Dahada Saçma..

- Ağzımızdan Okul Çıktı , Okul Değil Ama Ne Bileyim Bölüm Olabilir , Çözülmeyecek Bi Sorun Değil Ya ..

- Trabzonlu ailelerden de Belki Çocuğuna Fransızca Eğitim Vermek İsteyen Olabilir ..

Mehmet S. Pervan
03.09.2010, 00:00
Yabancı dilde okul kursak bar yok derler...

Bunlar ucuz bahaneler, ver bakalım 7 milyonu 8 milyonu burda okul yok diyor mu (!)

Oğuz ZEYTİN
03.09.2010, 00:01

Özbeöz TÜRK'üm ama biz gittik zamanında...

Hayatımın en büyük pişmanlığıdır. Eğer ki o yaş da seçme hakkım olsaydı, gitmezdim, ki üniversitede tercihimi Türkçe eğitim veren okullardan yana kullandım.

Eğer ki bir Kabataş-İstanbul Erkek-Galatasaray gibi ekol olabilecek ciddiyet ve kalitede planlama ile yola çıkılırsa desteklenebilir.

Yukarıdaki mesajımda da belirttim, "Makukula ve diğerlerini" Trabzon'a çekmek için göstermelik bir okula karşıyım.

Benim şehrime değer katacak, ileride marka olabilecek, TÜRK eğitim-öğretim dünyasına iz vuracak okula destek veririm.

Erdal
03.09.2010, 00:03
Mehmet, abartmdın mı biraz? Bu ülkede yabancı dille eğitim veren kaç lise var bir tahminin var mı? Ha bu doğru mu ana dil de eğitim daha doğru değil mi? Evet bence de eğitim dili Türkçe olup yabancı dil eğitimi çok yoğun olmalı falan ama konuştuğumuz şey başka...Ayrıca özel sınıf uygulaması yapılır ve mesele halledilir....İstenildikten sonra her şey halledilir....

Emirhan Makul
03.09.2010, 00:04
Alışveriş merkezi var yenisi bile yapılıyor ne yapacaksın okulu maku.

Mehmet S. Pervan
03.09.2010, 00:05
- Hocam Kusura Bakmada Senin Konuya Yaklaşım tarzın Dahada Saçma..

- Ağzımızdan Okul Çıktı , Okul Değil Ama Ne Bileyim Bölüm Olabilir , Çözülmeyecek Bi Sorun Değil Ya ..

- Trabzonlu ailelerden de Belki Çocuğuna Fransızca Eğitim Vermek İsteyen Olabilir ..
Yok kusura bakmam renktaş fikrine saygı duyarım.

Çözülmeyecek bir sorun değil tabiki de tek sorunumuz bu olsa keşke. Daha statımızı doğru dürüst yapamıyoruz, tribünler iyileştirilmiyor, tesisler yeterli değil, scoreboard'u değiştirirken bile sorun yaşıyoruz düşün... Daha bu sorunlarla baş edemezken bir okul kurmak bizim için bir hayal gibi.

Bu arada Trabzon'da çocuğuna Fransızca eğitimi vermek isteyen 10 aile bul, bende sana en kalitelisinden bir takım elbise alayım =)

Paksoy
03.09.2010, 00:10
yok evet,doğruyu söylemiş,fakat neden okadar süre ilgilenirken ben gelmem okul yok dememiş ?

Mehmet S. Pervan
03.09.2010, 00:10
Mehmet, abartmdın mı biraz? Bu ülkede yabancı dille eğitim veren kaç lise var bir tahminin var mı? Ha bu doğru mu ana dil de eğitim daha doğru değil mi? Evet bence de eğitim dili Türkçe olup yabancı dil eğitimi çok yoğun olmalı falan ama konuştuğumuz şey başka...Ayrıca özel sınıf uygulaması yapılır ve mesele halledilir....İstenildikten sonra her şey halledilir....
Bu sadece Trabzon'un bir sorunu değil, bütün Karadeniz'de hatta İç Anadolu'da olan bir sorun. (Ankara'yı saymazsak)

Ama bölüm olayı olabilir tabiki de, kısa ve uygun bir çözümdür. Ama hoca bulmak çok zor açıkçası. Ben Anadolu Lisesi'ne giderken Türkiye'de Almanca hocası bulamamışlardı düşün. Ki burda Fransızca, İtalyanca ve diğer dillerden bahsediyoruz...

SEDAT
03.09.2010, 00:12
Yok kusura bakmam renktaş fikrine saygı duyarım.

Çözülmeyecek bir sorun değil tabiki de tek sorunumuz bu olsa keşke. Daha statımızı doğru dürüst yapamıyoruz, tribünler iyileştirilmiyor, tesisler yeterli değil, scoreboard'u değiştirirken bile sorun yaşıyoruz düşün... Daha bu sorunlarla baş edemezken bir okul kurmak bizim için bir hayal gibi.

Bu arada Trabzon'da çocuğuna Fransızca eğitimi vermek isteyen 10 aile bul, bende sana en kalitelisinden bir takım elbise alayım =)

- Bi Yerden Başlamak Lazım Değilmi , Önce Stad Sonra Eğitim Dersek 20 Yıl Bekleriz Herhalde ..

SDanışmaz
03.09.2010, 00:14
Trabzonspor Koleji'ni yapmamız lazım.

İngilizcenin yanı sıra diğer yabancı diller de seçmeli olarak verilmeli.

Mehmet S. Pervan
03.09.2010, 00:15
- Bi Yerden Başlamak Lazım Değilmi , Önce Stad Sonra Eğitim Dersek 20 Yıl Bekleriz Herhalde ..
Önce eğitim dedik diyelim sonra ne diyeceğiz peki ?

Vkgz
03.09.2010, 00:19
Bence bu işi en iyi Ktü yapar.

SEDAT
03.09.2010, 00:19
Önce eğitim dedik diyelim sonra ne diyeceğiz peki ?

- Sonrası Allah Kerim Kardeşim :) Devamı Gelir İnşallah..

U.Sadıkoğlu
03.09.2010, 00:20
Okul yüzünden gerçekleşmeyen kaçıncı transferimiz sayan oldu mu ?

Ahmet Faruk
03.09.2010, 00:22
Bana kalırsa kulüp bu işe el atabilir ve atmalıdır.
Sadece futbolcuların çocukları değil başka ihtiyaç duyanlarda vardır illaki.

Bera B.
03.09.2010, 00:23
Okulu geçtim de Makugol nedir ya.

Berk
03.09.2010, 00:25
Makugol nedir ya?:D
Gol kralı olan her adamın soyadının yarısını atıp sonuna gol eki getiriyoruz.Futbol enteresan.:D

AKSOY_61
03.09.2010, 00:26
Kim kimi istemedi anlamadım:D

Ali Tunahan Güllü
03.09.2010, 00:27
Kim kimi istemedi anlamadım:D

Harbiden ya parayı verseydik zıplaya zıplaya gelirdi:D

bkandil
03.09.2010, 00:27
Bu sadece Trabzon'un bir sorunu değil, bütün Karadeniz'de hatta İç Anadolu'da olan bir sorun. (Ankara'yı saymazsak)

Ama bölüm olayı olabilir tabiki de, kısa ve uygun bir çözümdür. Ama hoca bulmak çok zor açıkçası. Ben Anadolu Lisesi'ne giderken Türkiye'de Almanca hocası bulamamışlardı düşün. Ki burda Fransızca, İtalyanca ve diğer dillerden bahsediyoruz...
Bu söylediğine şöyle cevap vereyim;
İngilizce kursundan Almanca öğretmeni bir arkadaşım vardı, Devlet senede 3-4 Almanca öğretmeni aldığı için kadro alamadı (KPSS puanı meselesi) Sonrasında bir üniversitede İngilizce bölümüne kaydoldu ve bölümü bitirip, İngilizce Öğretmeni oldu, Çünkü İngilizce Öğretmeni kadrosu ile göreve başlama şansı daha fazlaydı...
Öğretmen bulmak işin en kolayı, yeter ki öğrenci bul...

Vkgz
03.09.2010, 00:29
Okulu geçtim de Makugol nedir ya.

:) attığı şutların %60ı gol olmustu sanırım gecen sene o açıdan bide benim kişisel sempatimden.

Vkgz
03.09.2010, 00:30
İngilizce kursundan Almanca öğretmeni bir arkadaşım vardı, Devlet senede 3-4 Almanca öğretmeni aldığı için kadro alamadı (KPSS puanı meselesi) Sonrasında bir üniversitede İngilizce bölümüne kaydoldu ve bölümü bitirip, İngilizce Öğretmeni oldu, Çünkü İngilizce Öğretmeni kadrosu ile göreve başlama şansı daha fazlaydı...

katılıyorum

İsmail Coşgun
03.09.2010, 00:33
Alışveriş merkezi var yenisi bile yapılıyor ne yapacaksın okulu maku.

:D :D :D :D :D :D :alkış:

Deniz Tosunoğlu
03.09.2010, 00:38
egitim sart.

Mehmet S. Pervan
03.09.2010, 00:39
İlk sayfadaki yorumumda da onu belirtmiştim. Öğrenci bulmak daha zor kesinlikle katılıyorum.

bordolumavi
03.09.2010, 00:49
ya allah askına makakula gelse nolur gelmese nolur bunun ıcındemı forum acıyorsunuz

bkandil
03.09.2010, 00:49
Benim bu okul olayı ile ilgili yönetimin altyapı anketine yazdığım bir sürü şey vardı (anketin akıbeti ne oldu onu bile bilmiyorum)Bunnlardan birisini kısaca özetlemeye çalışayım.

Altyapıdan oyuncu çıkarmaya çalışırken belli sıkıntıları gözardı etmemek gerekir.
Aileler çocuklarının eğitimden geri kalmaması için futbolu arka plana atıyorlar, bunda kendilerince haklılar. Çünkü her çocuğun parlayıp süper Lige yükselme ihtimali yok. Bu yüzden Okul-Kulüp dengesinin kurulması gerekiyor
Trabzon il merkezinde kaç okul var (devlet okulu ya da özel okul)
Kulübün bir okul binası yapacak ve işletecek bütçesi olmayabilir, buna bir şey diyemem, fakat Valilik, İl Milli eğitim v.s. gibi kurumlar ile ya da Özel okulların işletmecileri ile görüşülerek bir protokol yapılabilir, şöyle ki;
Kulüp altyapı seçmelerinde belli kriterlerin üzerindeki yetenekli çocuklar için okuldan kontenjan alır. (seçmelerde adam kayırma olmaması gerekiyor)
Bu çocuklar eğitimlerini kulübün anlaşmalı olduğu okulda sürdürürler ki özellikle il dışından gelebilecek çocuklar için okul sıkıntısı ortadan kalkmış olur. Sağlam bir kulüp-okul koordinasyonu ile çocuklar her iki alanda da kontrol altında olur.

Demek istediğim okul olayı sadece yabancı oyuncuların çocukları ile sınırlı kalmamalı, daha deniş kapsamlı düşünülmeli...

Özkan
03.09.2010, 00:54
Vay anasını arkadaş. Bu Afrikalı futbolcu tayfası Sibirya'nın orta yerine gidiyor ve orada okul sorunu olmuyor ama Türkiye'de okul bulamıyorlar.

Bülent AKBULUT61
03.09.2010, 01:00
bende bu adamı bir ......... sanmıştım hadi len ordan okul yokmuş bir taraflarını yırttın bize gelmek için.manisa ile seneye birinci ligte top oynaysım maku denen yaratık süper lig size fazla gelir .bu adamı iyi diye savunduğum için kendimden utanıyorum

Halit Aydın
03.09.2010, 01:22
Arkadaşlar başlığı değiştirdim. Bu sorun gittikçe büyüyor. Yabancı futbolcular ya şehri beğenmiyor ya da okul sorunu sebebiyle bizi reddediyor.

Bu konuyu burdan tartışabiliriz bu vesileyle.

Kandemir
03.09.2010, 01:24
İstanbul çamlıca'da uluslarararası okul var.İngilizi,fransızı,almanı,amerikalısı, findalliyalısı hepsi bir okul çatısı altında eğitim alıyor.Bildiğim kadarıyla almanca, fransızca ve ingilizce eğitim veriliyor bu okulda.Böyle bir okul Trabzondada açılabilir.Çok büyük bir maliyeti olmadığınıda biliyorum.Yani birçok okul yerine bir okul çatısı altında bu eğitimler verilebilir.

TSezgin61
03.09.2010, 01:27
bu olayi cözmemiz lazim. büyük takimiz ama bundan daha önemlisi büyük sehir takimiyiz. bizi diger kulüplerden ayiranda bu zaten.

böyle olunca sehir ve kulüp birlikte calismali. futbolcularin eksiklerini tamamlamalari gerekirki, yeni gelen oyuncular bu eksiklikleri hissetmesin...

Mehmet S. Pervan
03.09.2010, 01:43
Tartışılcak bir yanı yok açıkçası.

Okul kurulması lazım bu kadar.

Kurmazsak pek de bi sorun olmaz hayat devam eder.

Tolga Kurt
03.09.2010, 01:45
Ne yani bir Türk okuluna yabancı eğitim veren bir derslik açılsın masraflarıda klüp tarafından karşılansın ozaman...

TSezgin61
03.09.2010, 01:45
yani öyle büyük bina sart degil. zaten katilimin üst seviyede olacagini düsünmüyorum Trabzon gibi bir sehirde. ama hicdegilse bir okulumuzun bir bölümünü uyarliyabilirler.

talep arttikcada ilerde bir bina seklinde düsünülebilir.

hodlu
03.09.2010, 01:46
Bu kadar önemli ve bilimsel bir konuyu bile biz taraftarlar dile getirecekse, o şehirdeki siyaset adamları,bürokratlar,yöneticiler ne iş yapar arkadaş.Ayıptır, koskoca Trabzon, tarihi misyonu olan şehir okul sorunu yaşıyor......

TSezgin61
03.09.2010, 01:49
Bu kadar önemli ve bilimsel bir konuyu bile biz taraftarlar dile getirecekse, o şehirdeki siyaset adamları,bürokratlar,yöneticiler ne iş yapar arkadaş.Ayıptır, koskoca Trabzon, tarihi misyonu olan şehir okul sorunu yaşıyor......

zaten bunu bir türlü cözemedim.

simdi biz taraftar, vatandas olarak bu eksikligi farkettik.

bu saydigin adamlar ne is yapar? illa hersey protesto, baski, elestiriylemi olacak. birseyide demeden yapsalar olmuyormu?

bu okul sorunu yattaradada vardi, rigobert songdada vardi, yapmak istedigimiz transferlerdede cikiyor karsimizda ve herzamanda cikacak.

hala daha bir girisim yok. bukadar olmazki ama

Ahmet Faruk
03.09.2010, 02:15
Sorun İnglizce, Fransızca ya da işte herhangi bir yabancı dili öğretecek hoca-okul bulmak değil.
Bu dillerde eğitim veren kurum bulmak.
Yani matematiği, fiziği, kimyası neyse artık yabancı dilde anlatılacak. Onun için biraz sorunlu ve üzerine gidilmesi gereken bir konu bu.

Oğuz ZEYTİN
03.09.2010, 02:16
Ne yani bir Türk okuluna yabancı eğitim veren bir derslik açılsın masraflarıda klüp tarafından karşılansın ozaman...

Böylesine basit bir olay değil ne yazık ki...

Düşün ki seneye Brezilyalı bir futbolcu getirdik. Çocuğu da okul çağında.

Bildiği dil Portekizce... O okuldaki tek sınıfta yabancı dil konuşuluyor, fakat tenefüste herkes Türkçe konuşurken o çocuk yalnız kalıyor.

Böyle hem dil eğitimi olmaz hem de pedagojik gelişime aykırı bir durum meydana gelir.

Bunun detaylarını eğitim bilimcilerine bırakmak gerek.

İlkokul sonrası yabancı dille öğrenim görmüş birisi olarak çocuğumu hayatta öyle bir okula göndermem.

Ama öğrenebildiği kadar çok yabancı dil öğrenmesini sağlarım, telkin ederim en azından.

Yine de bu tarz eğitim veren bir okulun olması şart, hatta yatılı olmalıdır! Yani duygularım başka mantığım başka şeyler söylüyor.

Çevre illerden ve de ülkemizin uzak noktalarından da başarılı öğrenciler buraya çekilebilir.

Hem eğitimli bir nesil hem de geleceğin Trabzonsporluları yetiştirilir.

Yabancı futbolcuların da bu bahanesi ortadan kaldırılır.

Harun CAN
03.09.2010, 02:24
öpmeye gönlü yok yüzün nerde diye soruyo...

Kimler geldi Trabzona,, onlar sormadı da sen mi soruyorsun ? Kayseriye giderken çocuğu yokmuydu bunun ? 1 senede 3 tane birden mi oldu ?

Hadi oradan Makuk ULAAA :)

TAMTÜRK61
03.09.2010, 02:35
İsabet olmuş, bizi istemeyeni biz hiç istemeyiz. Jaja'nın ondan daha iyi olacağını umuyorum..

irfanb
03.09.2010, 08:13
Yabancılar için Türkçe, yabancı bir dildir zaten.
Yabancı futbolcuların çocukları Türk okullarına gidip Türkçe öğrensinler.
Ne kaybederler?
:)

Deniz C. Demir
03.09.2010, 08:36
Yattara da çok yakındı aynı problemden. Bence açılmalı. Yani Türkçe öğrensinler filan güzel diyoruz da adamın çocuğu Türkiye'de mi yaşayacak ki. Yabancı futbolcu gelecek en fazla 3-5 sene durup ülkesine dönecek. Napsın adam orada Türkçe'yi ? Trabzonspor'da 3 yıl futbol oynamak için Türkiye'de yaşamak zorunda kalması saçma değil mi ?

Gelgelelim bu okulları açmak Trabzonspor'un görevi değildir. İlgililer ilgilensin işte. Kültürel zenginlik olur. Bir zararı olmaz.

maxim
03.09.2010, 11:07
OKul meselesi tartışılır ama Makukula'yı "alamadığımız" söylenemez. Jaja'yı aldık ve Makukula mukukula kalmadı gündemde...Son gün de kala kala Manisa'ya kaldı zavallı...

Harun-61
03.09.2010, 11:12
bu Okul isinin zor bir mesele oldugunu zannetmiyorum.

milyonlarca Avro'nun harcandigi bir yer, birkac bin dollar'a bu isi büyükler
halledebilir aslinda.

.

magicyattara
03.09.2010, 11:50
Eğer Fransızca eğitim veren bir okul olsaydı,Makukula gibi bir futbolcuyu transfer etme yanlışlığına düşecektik..bu yönden olmaması avantaj..:)

Gökçebey
03.09.2010, 11:51
Eğer Fransızca eğitim veren bir okul olsaydı,Makukula gibi bir futbolcuyu transfer etme yanlışlığına düşecektik..bu yönden olmaması avantaj..:)

Bu işin esprisi, çok güldüm Ariza'ya yav. E madem İzmir'de vardı okul, Buca'ya gitseydi, olmadı Kasımpaşa'ya, İBB'ye gitseydi. :D

Yersek tabi. :D

Hüseyin Gündoğdu
03.09.2010, 11:59
makukula bizi tercih etmediği için değil kendisi istenilen bonservis kadar etmediği için almadık. yoksa ona istenenin 2 katını verip jaja'yı aldık.
onu da alırdık isteseydik.
futbolcu transferi için yabancı dil eğitim veren okul açmaktansa.
yaşlı ve çocuklu yabancılar yerine
genç ve çocuksuz veya çocuğu okul yaşına gelmemiş yabancı
oyuncular almak daha mantıklı.

Mehdi
03.09.2010, 12:07
254Binlik Trabzon şehrinde bu tür bir şeye kimse girmez arkadaşlar.
Okul çağında olan kaç tane Fransız veya İspanyol çocuk gelip ikamet eder bu şehirde bunu düşünmek lazım.
Özel ders fikrine tamamiyle katılırım.

Oğuz ZEYTİN
03.09.2010, 12:10
Sayın Mehdi,

Bir de şu açıdan bakalım.

Galatasaray-Kabataş-İstanbul Erkek Liseleri öğrencilerinin ne kadarı Fransız-Alman-İngiliz?

(St.Joseph - Notre dam de Sion gibi yabancıların kurduğu okul yapısını savunmuyorum, yanlış anlaşılmasın. Fakat 2000 öncesi Anadolu Liseleri tarzı eğitim veren bir okul, Trabzon'da öğrencisiz kalmaz.)

TheRapZoNe
03.09.2010, 13:41
O okulların olmaması,illaki olmaları gerektiği manasına gelmiyor.Sonuçta şehrin kapasitesi ve ihtiyacı bellidir.Gayet normal bir durum

Oğuz ZEYTİN
03.09.2010, 14:00
"Gayet normal bir durumsa" neden bize gelmeyen yabancıların sonradan yaptıkları demeçlerde benzer şeyler geçiyor. Bu başlığın açılma sebebi de o değil miydi?

Elin Kongolusu bunu söylüyor, Yattara'nın gitmek istemesinin sebebi bu değil miydi (-çocuklarım okul çağına geldi)?

Ciddi-amacına uygun işleyen bir okuldan/eğitim yuvasından kimseye zarar gelmez.

MDanışmaz
03.09.2010, 14:55
Bencede her gelen veya gelebilecek futbolcu , t.direktör bu sorunu dile getiriyorsa bunun kesinlikle çözüme kavuşturulması lazım...