PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Kadro Planlaması, Transfer Komedisi ve Kalitesiz Yönetimler

champions
18.07.2010, 11:15
Tarih: 18 Temmuz

Transfer dönemi başlayalı tam 38 gün olmuş. 2. hazırlık maçı oynanmış ve ilk resmi maça 3 haftalık bir süre var. Bu uzun süreçte transfer edilen oyuncular hepimizin malumu.

20 küsür yıldır şampiyon olamayan, Avrupa maceraları sıklıkla 180 dk ile sınırlı olan, ŞL nedir bilmeyen, bir büyük(!) takımın sezon öncesi tablosu pek de yabancı değil.

Diğer takımların son 3 yılda ne kadar başarılı olduklarına kısa bir göz atalım ve kimin başarıya daha fazla ihtiyacı var görelim.

Fenerbahçe; Her 2 kupada finalist ve Uefada 2. tur
Kupa finali ve Şampiyonlar ligi gruplar
Şampiyonlar ligi Çeyrek finali

Galatasaray; Uefa 2. tur (14 maç)
Uefa 4. tur (12 maç)
Lig şampiyonluğu Uefa 3.tur (10 maç)

Beşiktaş; Lig +Kupa şampiyonu
Şampiyonlar ligi gruplar

Bursaspor; Lig şampiyonluğu ve dolayısı ile ŞL katılımı

Trabzonspor; Kupa şampiyonluğu
Not: Son 3 yılda Avrupa’da yaptığımız maç sayısı 6 (Vlaznia-Galati-Toulouse)

Bu tablo bize çok açıkça şunu gösteriyor ki, x takımı bir çalışıyorsa sen iki çalışmalısın, y takımı iki çalışıyorsa sen beş çalışmalısın.

Şimdiye kadar verilen sözler nelerdi, bir hatırlayalım.

Son maçın ertesi “Önümüzdeki Salı ve sonraki hafta 2 transfer yapacağız”
“Kadromuzdan 15-16 oyuncu ile devam edeceğiz,2 yabancı kesin olursa 4 yabancı transfer edeceğiz” Bu açıklamada olursa ifadesi ne kadar aciz olduğumuzun açık bir göstergesi.
“ Transferler kampa kadar bitecek”
“Pantelic’i istiyorum.”
“Dünya kupasını bekliyoruz, takip ettiğimiz isimler var.”
“Öyle bir forvet alacağız ki”
“Transferde hoca ne derse o…” Şenol Güneş Ki soungla hasret mi giderdi?
“Transferler yurtdışı kampına hazır”
“Transferi istersek 1 haftada bitiririz fakat detaylı araştırma yapıyoruz...”
“Bir forvet ve bir forvet arkasını önümüzdeki günlerde bitirmek istiyoruz”

Bunca açıklamadan sonra geldiğimiz nokta sıfıra sıfır elde var sıfır.

Dünya Kupasını az çok hepimiz izledik. Başarılı olan takımların hemen hepsi takım halinde savunma yapmayı biliyorlar. Top rakipte iken, tüm oyuncular belli bir savunma görevini yerine getiriyor. Uruguay biraz istisna olmakla beraber en iyi 4 takımın 3 ü de bu konuda ders çıkartabileceğimiz örnekler. Bu anlamda benim dikkatimi çeken savunmaya dayalı orta saha mevkisinde oynayan oyuncular.

Van Bommel-De Jong
Scweinsteiger-Khedira
Busquets-Alonso-Xavi-İniesta
Arevelo-Perez
İnler-Fernandes
Ramires-Gilberto

Vb. örneklerde görüldüğü üzere birçok takım savunma yönü üst düzey orta saha oyuncularını ilk 11’lerinde barındırıyor. Öte yandan takım savunması iyi olmayan tüm yükü Mascheranoya veren Arjantin’in nasıl dağıldığını ve Selçuk-Colman tarzında Gerrard-Lampard ve hatta ek olarak Barry orta sahasıyla oynayan İngiltere’nin nasıl da buhar olduğunu hepimiz gördük.

Buradan Trabzonspor’a geçiş yaparsak takımımızın topu çizgiden içeri sokmakla birlikte en büyük sorunu takım savunmamızın kötü ve fizik gücümüzün oldukça düşük oluşu. Cale-Ferhat-Selçuk-Colman-Ceyhun-Sezer-Alan-Engin-Yattara-Barış-Burak-Teo gibi isimlerin defansif açıdan zafiyet taşımaları.

Kadromuzda 20 küsür oyuncu var. Bu oyuncuların her biri ya fark yaratıp takımı bir yerlere taşımalılar ya düzenli olarak katkı yaparak 11 oyuncusu olmayı başarmalılar ya da değerli bir rotasyon elemanı olmalılar. Bu 3 sınıfın dışında kalanların takımda bulunmalarının bir anlamı yok. İlk bakışta sezon içinde ne kadar süre alacağı ve dahası ne düzeyde katkı yapacağı meçhul olan birkaç oyuncu; Tolga-Tayfun-Barış-Ferhat-Cale-Sezer-Ceyhun-Engin-Alan-Yattara-Teo-Burak-Tosun Yaklaşık olarak 10 milyon lira maaş bütçesi.

Bugün bakıldığında tartışmasız ihtiyaç duyduğumuz birkaç mevki var.
Sağbek-Sol bek-Defansif orta saha-Gol atmakta mahir bir ileri uç.
Bu 4 mevki olmazsa olmaz. Bunun üstüne Yattaraya güvenemeyeceğimizden skorer bir hücumcu orta saha ile ileri ucun arkasında oynayacak hareketli bir oyuncu(Uche, Sobis vb.) da bize oldukça fayda sağlar.

Bütün bunlar yapılırsa işte o zaman “tamam” oluruz ve sağlam bir şekilde yola çıkabiliriz aksi taktirde yine ilk turda Avrupa’ya veda eden, ilk yarı bitmeden zirveden kopan, 3.lük için 40 takla atacak olan ve “hedef kupa” söylemleriyle ligi sonlandıracak bir Trabzonspor görmemiz pek muhtemel.

Çok değil birkaç ay sonra “Şenol Güneş istifa” “Yönetim istifa” başlığı altında tartışmak istemiyorsak pek sevgili yöneticilerimiz -şayet varsa- akıllarını başlarına almalı ve derhal gerekli transferleri yapmalılar.

Orhan Aydın
18.07.2010, 11:30
Durumu özetleyen güzel bir yazı olmuş.

İsmail Çavuşoğlu
18.07.2010, 11:42
Gayet mantıklı ve yerinde tespitler.tebrikler.şu sizin düşündüğünüzün 40 da 1 ini şu kendini yönetici sanan insanlar düşünse süper bir takım ve şampiyon olamamamız için hiç bir neden yok.

.....
18.07.2010, 11:51
Güzel bir yazı olmuş. Ama biz bunların çoğunu zaten biliyoruz. Önemli olan yönetimin bunları okuması.

Ama onların kulaklarını kapadığını biliyorum.

ilhan
18.07.2010, 12:09
Durumu çok iyi özetleyen bir yazı olmuş. Kısmen katılmadığım noktalar olsa da her şey böyle açıkca ortada görünüyor. Tebrikler dostum.

Ozan Yazıcı
18.07.2010, 12:25
Kafa ve emek harcanmış derli toplu bir yazı. Fakat şöyle bir açıklamada bulunabilen bir başkan bunları yapar mı..?
"Avrupa Ligi’ni zorlayan bir kulüp haline geldik"..
Kavrama gel, kritere gel..

bangkook_61
18.07.2010, 14:53
Defansif orta sahalardan ve bizim takımın savunma yapmayan futbolcuların yazdığı bölüme hiç katılmıyorum

crazyman_61
18.07.2010, 15:00
yönetimde okumalı bu yazıyı

bahadır2561
18.07.2010, 15:04
tebrikler cuk diye oturmuş :alkış:

Serdær
18.07.2010, 15:06
Yazının geneline katılıyorum fakat defansif orta saha oyuncusu olarak Türkiye'de bizden daha iyi oyuncular yok.

Ceyhun-Colman-Selçuk-Barış Ataş-Serkan Balcı.

Rahatlıkla bu görevi üstlenebilirler.

Armağan Dere
18.07.2010, 15:09
Bu başlığı boşuna açtınız..Yönetim burayı okuyor mu sanıyorsunuz..Gazetelerin duyumcularından başka taraftar dışı kimse burayı okumuyor...ama anlattıklarınız doğru..

omer61
18.07.2010, 15:33
Bu başlığı boşuna açtınız..Yönetim burayı okuyor mu sanıyorsunuz..Gazetelerin duyumcularından başka taraftar dışı kimse burayı okumuyor...ama anlattıklarınız doğru..

yönetim zaten düştüğü ezik durumun farkındadır okumalarına gerek yok.

yine şampiyon olma ihtimalimizin olmadığı Avrupa'da bir halt yiyemeyecek bir kadroyla sezona başlıyoruz. Hayırlı olsun.

nesta61
18.07.2010, 15:57
Bu yonetimden acikcasi 1 b.k olmaz arkadaslar ...!!!

Sacit
18.07.2010, 16:16
“ Transferler kampa kadar bitecek”
“Pantelic’i istiyorum.”
“Dünya kupasını bekliyoruz, takip ettiğimiz isimler var.”
“Öyle bir forvet alacağız ki”
“Transferde hoca ne derse o…” Şenol Güneş Ki soungla hasret mi giderdi?
“Transferler yurtdışı kampına hazır”
“Transferi istersek 1 haftada bitiririz fakat detaylı araştırma yapıyoruz...”
“Bir forvet ve bir forvet arkasını önümüzdeki günlerde bitirmek istiyoruz”

bu açıklamaları yapan bir yönetimin amacı sadece taraftarı kandırmaktır.
bu lafları önceden dediler ki kombineler satılsın, formalar satılsın ve onlardan gelecek geliride cebe indirelim..
ama yemedi tabi.. yemeyecek de.. lig bitmeden bu açıklamaların benzerleri gelmeye başlamıştı..
resmi maçlar başlasın o zaman görüşeceğiz.. hatalardan vazgeçmezseniz tabi..

macka61
18.07.2010, 16:18
çok yerinde bir yazı olmuş eline sağlık

Muhalif
18.07.2010, 17:33
Tebrikler champ:) Güzel bir yazı. Bu sezondan beklentilerimiz konusuna 1.5 ay kadar önce transfer henüz başlamamışken uefa'da ön elemede elenme, Şenol Güneş'in 6-8. haftalarda istifası ve devre arasında yönetim değişikliği yazmıştım. Eh senin tespitlerin de benim neden böyle düşündüğümü izah etmiş zaten.

pazarkapılı
20.07.2010, 18:06
kampa transfer nasıl yetiştirilir adlı kitap ne zaman yayınlanacak acaba ediyorum....yöneticilik derslerinde okutulması lazım gelen derslerden biri....gelecekte bu konuda fakülte acılırsa derslerden biri bu olmalı....

UtopyaTs
20.07.2010, 18:13
Transfer konusunda hep aynı bizim takım hep kampa kadar alıcagız takım tam olarak çalışıcak denir ama hiçbir zaman bu denilen icraata geçmez.Guya bugun forvet işi çozulucekti halla ortada bişey yok gelen adamın uyum saglam sureci falan zor.Teofilo biraz kendini verse gelen forvetten daha once uyum saglar takıma.

leleuk87
24.07.2010, 20:28
bugun baskanin bi videosunu izledim yurtdisina futbolcu izlemeye giden eski futbolcular yoneticeler vs ile ilgili aciklamalari garipti kulup parasi ile gidiyorlar bir ay mac futbolcu izliyorlar ingilizce bilmediklerinden ya da baska seylerden geri donup su futbolcunun sag ayagi iyi yok bunun sol gibi raporlar hazirliyorlar diyor bunu ogrenmek zor degil onemli olan kuluplerle konusmak fiyat konusunda anlasmaya calismak oyle rapor sunmak diye bi aciklama kac yildir brezilya seferlerinin ozeti bir nevi ben bildim bileli 1 ayligina futbolcu izlemeye giden bi ekip var ama en son brezilyalimiz jefersondu yanlis hatirlamiyorsam

Selçuk Aydın61
24.07.2010, 20:54
altına bi imzada benden

Muhammed
24.07.2010, 20:56
Mevcut durumu harika özetlemişsin. Ancak bizde biliyoruz ki gerekli olan transferler malesef yapılmayacak.

[KAPLAN]
24.07.2010, 20:58
Şahşi fikrim yönetim kongreyi düşünüyor, zira borç fazlasıyla arttı. Bunun yanı sıra gitmeyi de kafalarına koymuşlar. Nasıl olsa yeterince reklamlarını da yaptılar her gün her bir yönetici demeç vererek. Daha fazla borç yapmak da istemiyorlar, fazla hesap sorulmasın diye. Ancak bunu yaparken de Trabzonspor'umuzun en azından 1 senesini daha heba ediyorlar. Hatta Şenol Hoca'yı bile... Bunun farkındalar farkında olmasına ama umurlarında değil, yalnızca kendilerini düşünüyorlar.

Yazınızın çoğuna katılıyorum. Transfer noktalarını çok iyi belirlemişsiniz. Takımımızda hem sağbek hem de solbek ne yazık ki yok ve bu eksikliği güçlü rakipler karşı ciddi derecede hissedeceğiz. Golcü eksikliği zaten aşikar vs vs...

61yusuf
25.07.2010, 00:59
tespitine katılıyorum

Mustafa ÖZDEMİR
25.07.2010, 06:45
arkadaş gayet güzel noktalara temas etmiş...

Reha
25.07.2010, 16:05
Çoğu tespitlerinize katılmakla beraber,katılmadığım tek nokta saydığınız bazı futbolcuların defansif zafiyet taşımadığı yönünde.Özellikle Colman ve Selçuk Türkiye de hep ileriye top taşıyıp hem orta sahada top kesen nadir oyunculardan.Zaten FB ve GS nin ısrarla onları istemelerinin sebebi bu.Kaldı ki şimdi Barış Ataş gibi o özellikte bir adam daha alındı.

Trabzonspor'un geçen sene yükselen grafiğinde en önemli etken orta saha oyuncularıydı.Bkz. Selçuk,Colman,Serkan,Alan,Ceyhun,Engin...Hatta sakat olmasaydı Yattara hatta biraz adam olsa Barış Memiş...Tabii ki bazı yerde iyiyken bazı yerde kötü olmak senin sıralamada ki yerini de belirliyor.Örneğin sol bek ten bi-haber bir Cale, sağbek sendromu yaşatılan Serkan,Aslında atlet olması gereken çok gizli forvet Umut ...İşte bu eksiklikler senin durumunu ortaya koyuyor.

Peki ne yapıyor senin yönetimin en iyi ve alternatifi bol yere Barış'ı alıyor,33 yaşında stoper gönderip 31 yaşında stoper alıyor.Sol kanattan yediğimiz goller halı saha takımlarını bile cezbederken sol bek'e transfer yapılmıyor.Sağ bek'e alternatif hatta 11 oyuncusu alınmıyor.

Forvete bir şey demem Salı günü geliyor hamdolsun :)

Burda Şenol hoca da hiç mi suç yok,tartışma konusu tabi.

Bu senede her sene olduğu gibi aynı nakarata devam...Ben alıştım ama bu gençlere üzülüyorum,onlar için çok zor oluyor!!!

Hürgün Aygün
25.07.2010, 17:37
Yeni gördüm başlığı güzel yazı olmuş tüm düşündüklerimi yazmışsın...