PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Barış Manço'yu Anıyoruz | Türk Kültürünün Karbon Kağıdı!

Kaya
13.09.2005, 12:24
Tesekkürler BARIS MANÇO... Huzur Içinde Yat...

"Baris Manço Fransa'da bir televizyon kanalinin canli yayinina konuktur...
Küstah bir spiker vardir ve Baris Manço ile dalga geçmektedir...
Sürekli, "Iste Türk, yani barbar, vahsi vs..." demektedir...
Baris Manço daha fazla dayanamaz ve spikere "yaninizda kâgit para var mi?" diye sorar!
Bu soruya spiker sasirir ve "evet var ama n'olacak" der...
Baris Manço israr edince spiker cebindeki kâgit paralari çikartir...
Bu olaydan az önce Baris Manço canli yayinda "Anahtar" adli sarkisini söylemistir...
Bu sarkinin bir bölümü söyledir:
"Bes Akif- bir Saat Kulesi, iki Kule-bir Fatih, bes Fatih-bir Mevlana, Iki Mevlana-bir Sinan"
(Baris Manço / Anahtar sarkisi / Darisi Basiniza Albümü / 1992)
Bu sarki bir matematik sorusudur ve sarkida adi geçen kisiler o dönemdeki
Türk parasi olan banknotlarin arkasinda fotografi olan kisilerdir...
Baris Manço spikere sorar: "Bu paranizda fotografi olan kisi kim?"
Spiker:
"General......." Baris Manço diger paralardaki fotograflari olan
kisileri de sorar, spikerin verdigi cevaplar hep aynidir,
"General.......", "Amiral...........", "Komutan............."
Spikerin bu "falanca General, falanca Amiral, falanca Komutan" cevabindan sonra,
bu sefer de Baris Manço cebinden Türk paralarini çikarir... Spikere der ki:
"Bu parada fotografi olan kisi Mehmet Akif Ersoy'dur. Sairdir...
Bu fotograftaki kisi Mevlana'dir. Düsünürdür...
Bu paradaki fotografi olan kisi Fatih Sultan Mehmet'dir. Adaletin sembolüdür...
Bu paradaki kisi ise Atatürk'tür. "Yurtta baris, dünyada baris" diyen kisidir...
Bizim paralarimiz bunlar... Biz Türkler ince ruhlu, kibar, medeni insanlar
oldugumuz için paralarimizin arkasina "sairlerimizin",
"düsünürlerimizin","bilim adamalarimizin" fotograflarini bastik...
Siz Fransizlar kendiniz barbar, vahsi oldugunuz için paralarinizin arkasina hep savas
Adamlarinin fotograflarini basmissiniz!" der...
Baris Manço'nun bu müthis cevabindan sonra televizyon yöneticileri
Canli yayini keserler ve spikeri oradan kovarlar, baska bir spiker yerine
gelir ve canli yayin yeniden baslar, yeni spiker Baris Manço'dan ve
Türklerden özür diler, programa böylece devam edilir... "

Bilmiyorum bu başlığın ömrü ne kadar olur? Ama kilitlenecekse, kilitleyenin Kaya olmayacağı muhakkak :cool: .

Gelin, barış Manço'yu kaybedişimizin sekizinci yılında hatırlayalım. Ben bir sonraki mesajda, üye olduğum başka bir grupta geçen sene yazdığım bir yazımı, biraz revize ederek yazacağım.

Sizler de, düşüncelerinizi yazabilir, resimlerini veya kliplerini koyabilirsiniz.

tuğba
13.09.2005, 12:35
Baris abi iste...

Ondan herkesin ögrenecegi çok sey vardi,ama malasef her güzel sey gibi onuda erken kaybettik.

Nur içinde yatsin...

Taner Uykuçeken
13.09.2005, 12:44
insani mutlu eden bir ani BÜYÜK SANATÇIMIZ BARIS MANÇO'DAN.

büyük degil en büyük sanatçimiz baris abi hala sarkilarini dinlemekte zorluk çekiyorum özellikle gülpembede gözyaslarim kendiliginden akiyorsmileys/smiley19.gifsmileys/smiley32.gif

tunganyan
13.09.2005, 13:28
Alllah ondan razi olsun.iyi oturtmus ........ fransizini.kendi pisliklerine bakmadan anca bize laf atmaya calisirlar(!)

halil ibo
13.09.2005, 14:44
Hani kendimizi tutamayizda:''zamansiz gitti deriz''.Iste cümlenin tam anlamiyla gerçekten öyle : '' Sevgili Baris Manço çok erken gittin,yerin dolmuyor,seni özlüyoruz.''

tsakrep61
13.09.2005, 14:59
unutmaki dunya fani veren allah alir cani ben nasil unutayim seni can bedenden cikmayinca

#10 Fietra
13.09.2005, 15:35
Önceden okumustum yeniden hatirlamam gerçekten çok iyi oldu tesekkürlet Baris Mançosmileys/smiley32.gif

Taner Uykuçeken
13.09.2005, 15:57
.(ölümünden sonrakeske ailesi onun adini bu kadar lekeleme yarisina girmeseydi)

smileys/smiley32.gif

bu konuya hiç girmeyin asabim bozuluyorsmileys/smiley7.gif

Emre B.
14.11.2005, 00:03
Bize barbar diyenler kendi tarihlerine baksinlar.Baris Manço çok güzel morartmis smileys/smiley32.gifsmileys/smiley32.gifsmileys/smiley32.gif

Barış
14.11.2005, 00:50
Nasil da oturtmus mösyöyüsmileys/smiley36.gifEdited by: Oflu144

İ.Öztel
14.11.2005, 02:45
smileys/smiley19.gifsmileys/smiley19.gif

Keleşoğlu
14.11.2005, 12:51
vay be iste cevapsmileys/smiley32.gif

emrealis
14.11.2005, 19:28
gercekten büyük insandi rahmetli Allah gani gani rahmet eylesin

Murat'
14.11.2005, 19:34
nur içinde yatsin baris manço

$FIRTINA61$
05.12.2005, 12:50
Nasil da oturtmus mösyöyüsmileys/smiley36.gif smileys/smiley36.gifsmileys/smiley36.gif

bahr
16.12.2005, 17:42
http://www.mancoloji.8m.com/resimler/064.jpg

Bütün parçalari çok güzel ama en sevdigim parçasi Balböcegim.....smileys/smiley1.gif

bahr
16.12.2005, 17:45
smileys/smiley1.gif
Seyyah oldum dolastim su alemi
Ah güzelim, senin gibi vefasiz görmedim ben
Hayirsizi, kitapsizi, zalimi
Balböcegim senin gibi insafsiz görmedim ben
Su daglarda çiçek oldum, askindan sarardim soldum
Bakmadin bana balböcegim
Yollarina toprak oldum, sen bastikça ben kavruldum
Görmedin beni balböcegim
Seni gidi balböcegi
Kim çözecek bu bilmeceyi
Ateste yanar pervane
Ben oldum derdimden divane
Hele gel, yine gel, bir gece vakti koynuma gel
Ama benim adim balböcegi, bekleyemem ben bu geceyi
Gelir de koynuna girerim ama, sonra da batiririm igneyi
Hele gel, yine gel, ben raziyim dön bana gel
Nedir çektigim senin bu elinden
Ah güzelim, kurtar beni elalemin dilinden
Biktim usandim o bitmez nazindan
Balböcegim sabir teli koptu gönül sazindan
Su daglarda çiçek oldum, askindan sarardim soldum
Bakmadin bana balböcegim
Yollarina toprak oldum, sen bastikça ben kavruldum
Görmedin beni balböcegim
Seni gidi balböcegi
Kim çözecek bu bilmeceyi
Ateste yanar pervane
Ben oldum derdimden divane
Hele gel, yine gel, ben raziyim dön bana gel
Söz: Baris Manço
Müzik: Baris Manço

Mayls
16.12.2005, 17:50
smileys/smiley32.gif

Cyzio
31.01.2007, 21:35
Lise 2'nin son günleriydi. Dersler bitmiş, notlar belli olmuş, millet gevşemişti. Tam bir piknik havasındaydık. Galiba sınıfa teyp getirilmişti. Herkes kendi sevdiği parçaların veya kendi sevdiği sanatçıların parçalarının çalınmasını istiyordu. Hatıralarım çok bölük pörçük. O gün ne çaldık, tam hatırlayamıyorum.

Gene o günlerde, başka bir ortamda, iki sınıf arkadaşımın

-"Şimdi Barış Manço olsa da dinlesek"

dediğini hatırlıyorum. Doğrusu bu istekleri bana çok ilginç gelmişti. Barış Manço, bana o zamanlar, biraz piyasa şarkıcısı gibi gelir, açıkçası kendisini "banal" bulurdum. Gerçi şarkılarını da pek bilmiyordum ama, bildiğimiz türküleri modernleştirip söylüyor zannediyordum Arkadaşlarımın Barış Manço'yu beğenmeleri, hatta bunu uluorta söylemeleri beni gerçekten şaşırtmıştı.

Lise 3'ün ilk haftalarında birden şöyle bir şarkı duydum:

Hava ayaz mı ayaz
Ellerim ceplerimde
Bir türkü tutturmuşum
Duyuyorsun değil mi?

Çalacak bir kapım yok
Mutluluğa hasretim
Artık sokaklar benim
Görüyorsun değil mi?

Zaman akmıyor sanki
Saatler durmuş bugün
Sonsuz yalnızlığımda
Bir tek sen varsın bugün

Ya dön bana artık
Duyuyor musun beni?
Ya çık git dünyamdan
Anlıyorsun değil mi?

Bir resmin kalmış bende
Tam ortadan yırtılmış
Hani siyah kazaklı
Biliyorsun değil mi?

Gözlerimden süzülen
Bir kaç damla anıda
Senin sıcaklığın var
Anlıyorsun değil mi?

Ya Rabbim... Bu şarkı bana ne kadar da hitap etmişti. Ve ruhumu ne kadar da sarstı. Arkadaşlarım meğer ne de haklıymışlar. "Kişi, başkasında kusur gördüğü şeyi kendi yapmadıkça, Allah onun canını almazmış." Bir şarkıyla Barış Manço hayranı olmuştum.

O zamanlar teybimiz vardı ama dolu kaset almak gibi bir kavrama sahip değildim. Yani kaset, dükkândan boş olarak alınır ve radyodan doldurulurdu. "Anlıyorsun Değil mi?"yi radyodan çekmem fazla uzun sürmedi. Bilenleriniz vardır; "Anlıyorsun Değil mi?" dört bölümden oluşan uzun bir parçanın ikinci bölümüdür. Bu uzun şarkı, bir insanın ömrünü anlatır. Birinci bölüm olan "Merhaba Dünya" doğumu ve çocukluğu, ikinci bölüm "Anlıyorsun Değil mi?" gençlik çağlarını, üçüncü bölüm "Ne köy olur senden, ne de kasaba" olgunluk çağlarını; dördüncü ve son bölüm olan "Elveda dünya" da yaşlılık ve ölümü simgeler.

Bir gün televizyonda Barış Manço konseri olacağının haberini almıştım. O gece evdeki herkesi susturup, tam dört şarkısını teybe çektim. "Dört" diyorum ama şarkılardan biri yukarıda yazdığım uzun, aslında dört farklı şarkıydı. Diğer üçü de "Aynalı Kemer", "Bir selam sana Gönül Dağlarından" ve "Ne ola, yar ola". Müthiş bir kasetim olmuştu.

"Ne ola, yar ola" da "Anlıyorsun Değil mi?" gibi beni derinden sarsan şarkılar arasına girdi.

Üniversiteyi kazandığım zaman, teybim olmamasına rağmen kasetlerimi yanıma almıştım ve sık sık arkadaşlarımın kasetlerinde dinlerdim. Üniversitedeki en yakın arkadaşım da benim gibi bir Barış Manço hayranıydı. Şubat'ta hazırlığı bitirip, mühendislik eğitimime başladığım günlerdi. Yanlış hatırlamıyorsam; Nisan ya da Mayıs aylarıydı. Güneşli bir sabah, öğrenci işlerinin yanından geçerken, camda bir ilan gördüm. Öyle afiş filan değil. Basit bir kâğıda keçe kalemle yazılmış bir ilan:

"BARIŞ MANÇO KONSERİ"

Gözlerime inanamıyordum. Şaka gibi bir şeydi. Hayranı olduğum adam, Boğaziçi'ne konser vermeye geliyordu. Biletler de çok makul bir fiyataydı. Hemen Barış Manço Hayranı olan diğer arkadaşıma da telefon açıp, iki bilet aldım.

Çok güzel bir geceydi. Rüyada gibiydim....

1981'in sonbaharında Barış Manço bir albüm çıkarttı. Basiretim bağlanmadı, onu hemen aldım. "Arkadaşım Eşşek", "Dönence", "Alla Beni, Pulla Beni", "Bugünlerde Kendimi Hıyar Gibi Hissediyorum", "Gülpembe" o albümde hatırladığım parçalar. Yurttaki oda arkadaşlarım da Barış Manço'yu çok seviyorlardı, teybimiz de vardı; sürekli Barış Manço dinliyorduk.

Ondan sonra çıkan bütün Barış Manço albümlerini aldım. Bu arada, Barış Manço, televizyonda "7'den 77'ye" programını yapmaya başladı ve bana göre müziğinde maalesef bayağı bir gerileme oluştu. Son albümünü (Bakın albümün adını bile hatırlayamıyorum ama içerisinde "Ayı" şarkısı vardı) sadece bir kere dinledim.

Evlilik yıllarımda, artık Barış manço hayranlığım kalmamıştı.

* * *

Kıbrıs'ta görev yaptığım günlerde, Lefkoşa'daki lojmanda bir sabah uyanıp kahvaltı hazırlıklarıyla uğraşırken, televizyonu açtım ve sabah haberleri inanılmaz bir flaş haber geçiyordu:

-"Barış Manço öldü"

Tarih 1 Şubat 1999. Yani tam 8 yıl önce. Çekyata oturdum ve ağlamaya başladım. İnanır mısınız, 15 gün boyunca, hemen hemen her gün ağladım. Televizyon seyrederken, gazete okurken, araba kullanırken... O zamanlar Lefkoşa'da oturuyordum ama üniversitem Gazi Mağusa'daydı. Gazi Mağusa'ya doğru araba kullanırken, radyoda "Domates, Biber, Patlıcan" çalıyor ve benim gözlerim doluyor.

* * *

Şu günlerde hava ayaz mı ayaz. Dışarı çıkıp, sık sık yaptığım gibi ellerimi de cebime soksam... Acaba, uzun saçlı, kaftan giyen, sıcak gülüşlü o güzel insanı görür müyüm? Eğer görürsem, ona kendi şarkısıyla sesleneceğim:

-"Ah Barış Abi aşk olsun."

Mekânın cennet olsun.

Sinan Akyıldız
31.01.2007, 21:45
Başlık için teşekkürler abicim , biraz önce atv haberi izlerken Barış Abiyi nekadar özlediğimi bi kez daha farkettim :(

A.Hilal Çakıroğlu
31.01.2007, 21:48
Ne kadar güzel yazmışsınız :(
Allah rahmet eylesin, mekanı cennet olsun:(

Serap
31.01.2007, 21:57
:( mekanı cennet olsun..

omer61
31.01.2007, 22:03
allh rahmet eylesn..

Özge
31.01.2007, 22:03
Allah rahmet eylesin:(

TSelif
31.01.2007, 22:08
Ülkemizin tanıtımın da gerçekten Barış MANÇO unutulmaz emekler vermiştir. Seni seviyoruz Barış abi. Mekanın cennet olsun .

Kaya
31.01.2007, 22:11
Barış abinin mekanı cennet olsun. Gözyaşı döktüğüm ve dökebileceğim tek insan. Türkiye'nin en büyük sanatçısı, herkesin sevgilisiydi...

Cyzio
31.01.2007, 22:40
Kaya, bunu saymıyorum. Senin gibi biri barış Manço hakkında bu kadar az (iki satır) yazmamalı.

Haydi, kalemine kuvvet.

Kaya
31.01.2007, 22:40
Gittiği her ülkenin nüfus tabelasına 1 rakamını eklerdi, kendisini de o nüfusa dahil ederdi.

Sadece 1 kez, "Baba Bizi Eversene" adlı Türk filminde başrol oynamıştır.1 kez Küheylan adlı fotoromanda oynamıştır.

2 Ocak'ta doğdu.

2 yaşında şarkı söylemeye başladı. Ortaokul 2.sınıf öğrencisiyken amatör olarak müzikle uğraşmaya başladı.

Hayatını 2 kere yaşadı; o aslında 112 yaşında öldü. (Lale Manço'dan)

5 kıta dolaştı.

Şarkıları İngilizce, Fransızca, Japonca, Flemenkçe, Farsça, Arapça, Bulgarca, İbranice ve Rumca olmak üzere 9 ayrı dilde söylendi.

Adam Olacak Çocuk programında çocuklar arasında haksızlık olmaması için bütün çocuklara 10 puan verirdi.

Rolls Royce (1965), MG (1952), Musteng (1967), Jaguar (1957) gibi arabalarının da arasında bulunduğu 12 tane arabası vardı.

İlk kez, 15 yaşında Moda Düğün Salonu'nda Elvis Presley'den iki şarkı söyledi.

Kendini 19.yüzyıla ait hissederdi...

1998'de 40. sanat yılını kutladı.

Kafadarlar atlı grubuyla kazandığı ilk para 50 lira...

Dünya çapında 150 değişik ülkeye gitti.

Şarkıları 200'ü aşmaktadır.

Fotoğraf makinelerinin sayısı 300'ü aşmıştı.

Otuz yılda topladığı porselen sayısı 320'yi bulmuştu.

6000 çocuğa yardım konseri düzenledi.

Yaklaşık olarak 600.000 km yol katetti.

Kaya
31.01.2007, 22:41
Hocam, iletimin ardından yukarıdaki bilgileri yazdım. Başka bilgiler de paylaşacağım. :)

Cyzio
31.01.2007, 22:42
Tamam, şimdi biraz oldu. Ama, hani duygular?

Bartuğ13
31.01.2007, 23:03
allah rahmet eylesin değerini öldüktens sonra anladığım,ama hakikaten ölmeden önce de hep takip ettiğim çok iyi bir sanatçıdır.benim için sayılı sanatçıalr arasındadır

volkanferhan
31.01.2007, 23:10
ALLAH rahmet eylesin mekanı cennet olsun..
unutulmuyacak sanatçılarımız basında geliyor...

EyüpKILIÇ61
31.01.2007, 23:29
Gesi Bağlarında dolaşıyorum Seni hala unutamıyorum.

ALLAH rahmet eylesin mekanı cennet olsun.Unutmak mümkün mü :(

Gamze
01.02.2007, 00:47
Allah gani gani rahmet eylesin...

Çocukluğumun Barış amcası...

Akranlarıma diş fırçası hediye eden uzun saçlı,bıyıklı adam...

O'nun yokluğunu düşündükçe acıyorum yarının gençliğine...Unutmamak ve unutturmamak ümidiyle...

Kaya
01.02.2007, 03:51
Barış Manço’ya olan büyük sevgimi dile getirip yazıya dökmek benim açımdan gerçekten çok zor. Ağlamayı sevmeyen bir insan olarak gözyaşı döktüğüm 2 insandan biridir. Hiçbir konserine gitme şansı yakalayamadım. Yüzünü bir kez bile göremedim. Fakat büyük ve güzel bir sevginin oluşması için bunların şart olmadığını öğrenmiş oldum. Velhasıl çok sevdim Barış Manço’yu hem de çok.

Pek çoklarımız gibi ilkokul döneminde çocukken tanıdık onu. Barış abi olarak karşımıza çıktı ama öz abi kadar yakındı bize ve bu memlekete. Küçüktük, o yaşta hayatı anlamamız zordu ama bildiğimiz tek şey yola adam olmak için çıktığımızdı ve bu yolda Barış ağabey’in bize eşlik ettiğini ve güç verdiğini gördük.

Barış Manço’nun programlarıyla büyüdüm ve o programa katılabilme hayalleri kurduğumu çok iyi hatırlıyorum. Nitekim böyle bir şansı yakalayamadım ama verdiği öğütlerin yola adam olmak için çıkan bizlere büyük katkılar sağladığını şimdi daha iyi görüyor ve anlayabiliyorum.

Çok özel bir insandı Barış Manço. Sanatıyla, fikirleriyle ve yaptıklarıyla Türkiye’nin en büyük sanatçısı olduğunu söylemekte hiç zorlanmıyorum. Bu ülkeyi, insanlarını ve toprağını çok sevdi ve değer verdi. Yaşarken tam anlamıyla karşılığını alamasada, vefatından sonra Türk Milleti onun ne kadar büyük bir insan olduğunu gösterdi ve onu çok güzel bir şekilde uğurladı. Ona olan sevgim o kadar büyüktü ki bir çok arkadaşım “başın sağolsun” demek için telefonla beni aramıştı. J

Sanatını ve kişiliğini ilerleyen sayfalarda konuşmaya devam ederiz. Onun dilinden bazı söylemleriyle yazımı bitiriyorum.

“Hayat öğretilmez, yaşanır. Ben size sevgiyi, saygıyı öğretemem, bunu beraberce yaşarız ve siz bunu alırsınız.” (Çocuklara hitaben)

“Ben müzik yoluyla Türk kültürünü dünya ülkelerine taşıyorum. Ben ne çağdaş halk ozanı ne çağdaş Dede Korkut ne de günümüzün Nasreddin Hoca’sıyım. Sadece 20. yüzyılda yaşamış, o yüzyıla damgasını vurmaya çalışan bir Türküm. 20. yüzyılın Türk müziğini yapıyorum. Müziğimin düşünsel temeli ise Türklük.”

“Japonlar beni sahiplendiler, milyonlarca Japon konserlerime geliyor, Cd’lerimi alıyor, Japonlar bende doğru bir şeyler buluyor. Şarkılarımı didik didik inceliyorlar. Onlardan konferanslar hazırlayıp televizyon programları yapıyorlar. Türkiye’de bunun onda biri yapılmadı.”

“Ayrı anne baba ile büyüdüğüm için aman aman bir aile maceram da yok ne yazık ki. Kısacası çocukken mutlu bir insan değildim, parçalayacak bir oyuncağım olmadı.”

“1923’te Atatürk önderliğinde yapılan devrim, dünyadaki hiçbir devrime benzemez.”

Kaya
01.02.2007, 03:56
http://img226.imageshack.us/img226/5337/rgergqa0.jpg http://img454.imageshack.us/img454/3763/tara0011jj2.jpg

Cengiz Çubukcu
01.02.2007, 09:42
Ey gidi barış manço !
konserinde canlı canlı görmek de imzalı resmini almak da sorduğu soruya 10.000kişinin içinden tek başıma cevap vermek de nasip oldu....
çocukluğumuz seninle geçti, şarkılarınla büyüdük, her bayram bugün bayram erken kalkın çocuklar ezgileriyle uyandık, ne güzel bir ezgidir...
türkiye televizyondan senin gezilerinle birbirini tanıdı, bizim köye bile giden ilk sanatçı sendin..
sonra gençlik yıllarımız, seni daha fazla keşfetmek adına eski plaklarını dinleyerek geçti...ne büyük bir çığır açtığını gördük..anadolu rock'un babalarından biri..

ama bu millet çok nankör , hemen unutuverdik kendisini...geçen yaz modada evini bulmak için bir saat uğraştık, en sonunda bulduk da ama tam bir hayal kırıklığı oldu çünkü ev mühürlüydü....yazıklar olsun bu millet en büyük sanatçılarından birine bile sahip çıkamadı...

Travelair
01.02.2007, 10:16
Rahmetle anıyoruz. Bu millete güzel şeyler verebilen ender insanlardan biriydi

Berberoğlu
01.02.2007, 11:15
Nur içinde yatsın..

Barış Manço denince benim aklıma en çok "Gülpembe" şarkısı geliyor.

92-97 yılları arasında ODTÜ yurtlar bölgesinde 1. yurdun en üst katında haftasonları pencereyi açıp tüm yurtlar bölgesine "Gülpembe" şarkısını dinleten adını bilmediğim arkadaşı da buradan selametle anmak isterim. O dönemde ODTÜ dahilinde duyduğum en güzel ezgiydi...

O dönemler ODTÜ yurtları, öldürülen gazetecilerin ardından yas tutup, protesto düzenleyen dakat cumhurbaşkanımız Turgut ÖZAL'ın vefat haberiyle -maçlar bile tatil edilirken- yurt pencerelerinde sevinç naraları atan insan müsveddeleri ile doluydu maalesef. Nedense "Gülpembe" şarkısı sanki o tarz kişilerin yüzüne aşk edilen bir Osmalı tokadı gibi geliyordu bana..

Tekrar Barış Manço'ya rahmet, ODTÜ 1. yurt 502 nolu odadaki meçhul arkadaşa da selamet diliyorum..

Cengiz Çubukcu
01.02.2007, 14:17
bu başlık en azından bugün açık olmalı hadi arkadaşlar birşeyler yazın lütfen..

DKaraduman
01.02.2007, 14:33
Allah rahmet eylesin..Mekanı cennet olsun..Öldüğünde çok üzüldüğüm 2 ünlüden biridir diğeride Kemal Sunal :(

Mehdi
01.02.2007, 14:38
7'den 77'ye hepimiz seni çok özledik Barış abi.mekanın cennet olsun

sismolog61
01.02.2007, 14:41
Allah rahmet eylesin mekanın cennet olsun Barış Abi

frango
01.02.2007, 14:43
seninle büyüdük biz barış abi mekanın cennet olsun seni çok özledik ve seni asla unutmayacağız

dün yine yapayanlız
dolaştım yollarada
yağmurlarda ıslanan
bomboş sokaklarda
gözlerimde yaş
kalbimde sızı
unutmadım seni
unutamadım....

bu benim hayatta en çok sevdiğim şarkıdır seni çok seviyoruz barış abi

Külünkoğlu
01.02.2007, 14:43
Allah gani gani rahmet eylesin. Müziğimize yaptığı katkı unutulmaz. Çok sevdiğim bir sanatçıydı. Efendilikleriyle bilinen Japonları ayağa fırlatmış adamdı. Çok erken ayrıldı aramızdan ruhu şad mekanı cennet olur inşallah.

Kaya
01.02.2007, 14:52
20 yıllık arkadaşı ve menajerinden...

Barış Ağabey'in Moda'daki evinin oradaki bakkalda onun adına açılmış bir hesap defteri bulunurdu. Biz de arkadaşları olarak onun tutumluluğunu bildiğimizden arada sırada rahmetli, Bakkal Sabri'den bir şeyler aldığımızda hesabı o deftere yazdırırdık; sırf ona takılmak için... Barış Ağabey'de bu defterin bu kadar nasıl kabardığını görünce şaşırır, haliyle de sinirlenirdi. Mesela Barış Ağabey cebinde hiç para taşımazdı. Sevmezdi para taşımayı. Yanında kim varsa herhangi bir ödemeyi o yapardı. Ama Boğaz Köprüsü'nden geçerken gişelere para vermesi gerektiğinden ya giderken bana uğrardı köprü parası ne kadarsa alırdı ya da işi acilse oradaki görevliye "Yaz tahtaya!", derdi. Oradakiler de biliyorlardı bu durumu zaten; Barış Ağabey sonradan toplu olarak öderdi borçlarını.

onurkaradeniz
01.02.2007, 14:55
ALLAH rahmet eylesin mekanı cennet olsun ülkemizde ki gerçek sanatçıların başında geliyodu kendisi bence de aramızdan erken ayrıldı eserlerini unutmaksa mümkün değil!

macka61
01.02.2007, 16:26
Allah rahmeteylesin çok iyi bir sanatçıydı

Cengiz Çubukcu
01.02.2007, 18:01
hep anlatırlar...kadıköyde birisi ona adres sormuş o da bilmiyorum demiş, adam da "hani sen herşeyi bilirdin" demiş, ben bilirim şarkısına ithafen...

Emorfo
01.02.2007, 18:12
Allah rahmet eylesin, vefatına en çok üzüldüğüm sanatçılardan biriydi.

sümela61
01.02.2007, 20:43
mekanı cennet olsun, yeri doldurulamayacak isimlerden birisi olan Barış Manço'nun aklımda kalan en eski görüntüsü evimizdeki siyah beyaz televizyondan izlediğim bir 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı'nda "arkadaşım eşşek" şarkısını söylediği andır... O'nu ilk olarak o gün tanımıştım, sene kaçtı hiç hatırlamıyorum...

nur içinde yatsın...

Cabri61
01.02.2007, 21:10
Allah rahmet eylesin.onun dünyaya bıraktığı iz bambaşkadır.nur içinde yatsın

Ömer SEVİNÇ
01.02.2007, 21:19
Allah rahmet eylesin. Türk rock'ının gelişmesindeki en önemli insanlardan biridir. O şarkıları unutmak mümkün mü? Ya da Trt'deki programını. Bana da diş fırçası hediye etmesini ne kadar istemiştim halbuki. Nasip kısmet işte. Mekanı cennet olsun...

İskender66
02.02.2007, 13:10
Gerçektende çok büyük sanatçıydı. Ölümüne çok üzülmüştüm. Allah rahmet etsin. Mekanı cennet olsun. Nur içinde yatsın...

sümela61
02.02.2007, 14:00
Barış Manço'nun en sevdiğim şarkılarından birisidir, içinde o kadar güzel mesajlar var ki, beste o kadar güzel ki, dinle dinle bıkmıyorum...

bu şarkının sözleri her dinleyişimde beni bir iç hesaplaşmaya iter... keşke her sanatçı Barış Manço gibi yapıp, topluma bir şeyler kazandırabilme kaygısı gütse...

şarkı, hangi şarkı mı?... "Sarı Çizmeli Mehmet Ağa"...

Kurban'dan dinleyelim, güzel yorumlamışlar:

QM13ciAWdVU

sümela61
02.02.2007, 14:17
"Sarı Çizmeli Mehmet Ağa" (TRT2 Siyah Beyaz)

vpX59RP8mdM

Kaya
14.03.2007, 02:47
Erol Manisalı'nın "Attila İlhan'la 1000 Saat" adlı kitabından;

Barış Manço Neden Sevildi?

Barış, benim askerlik arkadaşımdı, 114. dönem yedek subayları olarak, Polatlı'da Topçu Okulu'nda beraberdik, yıl 1971. Ara sıra Ankara'ya birlikte kaçardık!

Söz bugün Barış'tan açıldı, ama işin başlangıcı Anadolu insanı, halkın sesi, nefesi...

"Bizim insanımız 'kendinden olanı' sever, destekler, ona inanır, arkasından gider" diyor Attila İlhan.

Ben, "Barış" diyorum, "Barış neden tutuldu, sevildi, uzun yıllar kalplerde kaldı... hala da öyle... öldükten sonra bile. Çünkü halk ezgilerini dile getirdi, halkın duygularını, günlük yaşamını; onun bir parçası oldu, bizim kültürü esas aldı."

"Bu toplumun, bu halkın sanatçısı oldu, halk Barış'ı kendi içinden biri gibi gördü, bizim insanımızın, bizim folklorümüzün, halk türkülerinin müziğini, sözlerini kullandı; ithal değildi, taklitçi değildi."

"Domatesler, biberler, babaanneler, ezgilerdeki 'Doğulu titreşimler', günlük hayatı yansıtan sözler ile içimizden biri..."

"Cem Boyner neden hiç oy alamadı? Medya arkasındaydı, hiçbir eksiği yoktu, ama halk onu kendinden görmedi, halka yabancı idi."

"Halk askeri neden sever? Kendi içinden çıktığı, kendinden olduğu için..."

"Barış geniş halk kitlelerine ulaşabildi, onların kalbini tuttu, nefesini yakaladı. İnsanımız Barış'ı, kendi soluğu olarak gördü. O, 'içimizden biri' idi, onun için sevildi, tutuldu, desteklendi."

Kaya
01.07.2007, 12:43
Barış Manço'dan Çay Elinden Öteye.

Seveceksiniz. :)

Rahmet olsun.

q3PuRrWRByI

ilhan
01.07.2007, 13:28
O içimizden biri.
O içimizde ki biri..
O Barış Abimiz..

Türk Rock sana çok şey borçlu güler yüzlü , güzel yüzlü insan..

Seni unutmucaz Barış Abi..

Misina
01.07.2007, 15:16
böyle sanatçıların yeri asla dolmuyor.

unutulmayacaksın barış abi mekanın cennet olsun

TSelif
01.07.2007, 15:21
Evet tıpkı Koyuncu tıpkı Sunal gibi sen de unutulmayacaksın Barış abi:)
Mekanın cennet olsun.
Kaya teşekkürler . Gerçekten çok güzel :)

Murat'
01.07.2007, 15:56
unutulması imkansız bir isim

guci 29
02.07.2007, 15:17
Büyük sanatçıydı gerçekten. Onu tüm dünya tanıyordu ve en önemlisi çocukların sevgilisi olmasıydı! Allah rahmet eylesin.

Oğuuz
03.07.2007, 12:03
rivayet odur ki;

Caminin imamı her zamanki gibi sabah namazına erken gelmiştir. Fakat bugün bir farklılık vardır. Caminin ışıkları yanmıştır. Cemaatten biri erken gelmiş olsa gerek deyip ezanı okumaya gitmiştir imam. Ezanı okuyup camiye girince şok olmuştur en öndeki safta bir bayan oturmaktadır. Fesubhanallah çeker imam ve önüne geçmeden arkadan Kuran okumaya başlar. Gözünü bir an olsun öndeki bayana götürmez. Sonraları cemaat gelir sünnet kılınır. imam bakarki öndeki bayanda namaz kılıyor. Şaşırır ama belli etmez. Kametin ardından yüzünü bayana çevirmeden öne geçer namazı kıldırır. Sonrasında malum tesbihat zamanıdır ve imam arkasını döndüğünde görürki bayan zannettiği çekindiği korktuğu insan Barış Mançodur. O yöreye turneye gelmiştir.

Mekanı Cennet olsun..

Oğuuz
03.07.2007, 12:11
birde çoğunuzun malumu, şu hikayecik vardır;

Barış Manço Fransa'da bir televizyon kanalının canlı yayınına konuktur...
Küstah bir spiker vardır ve Barış Manço ile dalga geçmektedir...
Sürekli, "İşte Türk, yani barbar, vahşi vs..." demektedir...
Barış Manço daha fazla dayanamaz ve spikere "yanınızda kağıt para var mı?"
diye sorar!
Bu soruya spiker şaşırır ve "evet var ama n'olacak" der...
Barış Manço ısrar edince spiker cebindeki kağııt paraları çıkartır...

Barış Manço spikere sorar: "Bu paranızda foto rafı olan kişi kim?"
Spiker:
"General......." Barış Manço diğer paralardaki fotoğrafları olan
kişileri de sorar, spikerin verdiği cevaplar hep aynıdır,
Spikerin bu "falanca General, falanca Amiral, falanca Komutan" cevabından
sonra,
bu sefer de Barış Manço cebinden Türk paralarını çıkarır... Spikere der ki:
"Bu parada fotoğrafı olan kişi Mehmet Akif Ersoy'dur. Şairdir...
Bu fotoğraftaki kişi Mevlana'dır. Düşünürdür...
Bu paradaki fotoğrafı olan kişi Fatih Sultan Mehmet'dir. Adaletin
sembolüdür...
Bu paradaki kişi ise Atatürk'tür. "Yurtta barış, dünyada barış" diyen
kişidir...
Bizim paralarımız bunlar... Biz Türkler ince ruhlu, kibar, medeni insanlar
olduğumuz için paralarımızın arkasına "şairlerimizin",
"düşünürlerimizin","bilim adamalarımızın" fotoğraflarını bastık...
Siz Fransızlar kendiniz barbar, vahşi olduğunuz için paralarınızın arkasına
hep savaş Adamlarının fotoğraflarını basmışsınız!" der...

Barış Manço'nun bu müthiş cevabından sonra televizyon yöneticileri
Canlı yayını keserler ve spikeri oradan kovarlar, başka bir spiker yerine
gelir ve canlı yayın yeniden başlar, yeni spiker Barış Manço'dan ve
Türklerden özür diler, programa böylece devam edilir...

Kaya
03.07.2007, 12:22
rivayet odur ki;

Caminin imamı her zamanki gibi sabah namazına erken gelmiştir. Fakat bugün bir farklılık vardır. Caminin ışıkları yanmıştır. Cemaatten biri erken gelmiş olsa gerek deyip ezanı okumaya gitmiştir imam. Ezanı okuyup camiye girince şok olmuştur en öndeki safta bir bayan oturmaktadır. Fesubhanallah çeker imam ve önüne geçmeden arkadan Kuran okumaya başlar. Gözünü bir an olsun öndeki bayana götürmez. Sonraları cemaat gelir sünnet kılınır. imam bakarki öndeki bayanda namaz kılıyor. Şaşırır ama belli etmez. Kametin ardından yüzünü bayana çevirmeden öne geçer namazı kıldırır. Sonrasında malum tesbihat zamanıdır ve imam arkasını döndüğünde görürki bayan zannettiği çekindiği korktuğu insan Barış Mançodur. O yöreye turneye gelmiştir.

Mekanı Cennet olsun..

Paylaşım için teşekkürler. İlk defa duymuş oldum. :)

q3PuRrWRByI

Kaya
24.09.2007, 03:45
Dağlar Dağlar eski hallerdinden biri. :)

dqqJIMkcNbE

Kaya
24.09.2007, 03:47
Pek az kişi tarafından bilinen; bulunduğu albümü şu an piyasada olmayan "Eğri Büğrü"

QGoaC630Eo4

puBEQKaoGSY

Gamze
24.09.2007, 03:53
Benim yolum bana doğru
Hiç yolumdan döner miyim?
Eğri eğri,doğru doğru
Eğri büğrü,ama yine de doğru... :)

Çok güzel,teşekkürler.

Allah gani gani rahmet eylesin Barış abimize.

Cafer KILIÇSOY
24.09.2007, 11:41
Barış Manco;
Nasıl anlatılır ki. O kelimelere sığmayan bir insandı. Sıcakkanlı sevecen adam gibi adamdı. Bir çok alanda yabancılar ülkemizi onunla tanıdı. Nur içinde yatsın.

Sanatcılarda iki insanın ölümüne ağladım. Biri rahmetli Kemal Sunal, diğeri ise Barış Manco

İsterdim ki burada birde KEMAL SUNAL başlığı olsun.

Vegas
24.09.2007, 11:52
Rahmet ile aniyorum Baris Manco'yu da.
Boyle buyuk sanatcilar artik yetismiyor. Ozellikle 1980'den sonra egitimini almis olan HER INSAN (buna bende dahil) cok sulu, pisirik, iki kelimeyi bir araya getirip konusmasini beceremiyorlar.
Yasayan buyuk sanatcilarimizin bari yasamlarinda degerlerini bilsek ne guzel olurdu.

Sener Sen, Orhan Gencebay, Metin Akpinar benimde sevdigim birkac ornek.

Fatih BALTA
03.10.2007, 05:44
ilgilenenler olursa barış manço nun eski bazı plak kayıtları,trt zamanındaki klipleri, neredeyse tüm albüleri.adam olacak çocuktan görüntüler ve bir kaç konser görüntüsü bende mevcuttur.tahminimce 2-3 dvd olur.isteyenler olursa özelden mesaj atarlarsa iletebilirim.

mali uzuner
04.10.2007, 02:07
o cocukluğumuzun barıs abisiydi ama ölüm izin vermedi gençliğimizin de barıs abisi olmasına o yokken dinledik gülpembeyi, domates biber patlıcanı, dağlar dağları yari düsünerek; o yokken anladık mahallemizdeki hırçın ve sevgi dolu amca ve teyzeleriimizin değerini mahur bey ve sakız hanımla; onun dilinde öğrendik bazen essekliğin veya ayının sevimliliğini:) ; onunla öğrendik halil ibrahim sofrasının bereketini, nezleden korunma yollarını,bayramların güzelliğini, ve en önemlisi çocukluğumuzda saygıyı sevgiyi temi<liği yani insan olmayı öğretmeye calıstın 10 puan 10 puan tam elli puanla sampiyon yaptın 7den 70e herkesi... biz simdi sana diyoruz ki sen cennete gittin ama özlemin düstü yüreğimize gülbebeğimiz bizim ah barıs abi askolsun...

turgi
05.10.2007, 03:55
Barış Manço 2 ocak 1943 tarihinde saatler 02.00 civarını göstermekte iken Bağlarbaşı-Üsküdar semtindeki Zeynep-Kamil hastenesinde dünyaya gözlerini açar.

İsmail Hakkı Bey ile Rikkat Uyanık Hanım'ın ikinci oğululları olarak, ekmeğin karneyle dağıtıldığı ve ikinci dünya savaşının en kızgın oldugu zamanda dünyaya gelen Manço, 2 yıl önce dünyaya gelen abisinin 'Savaş' ismini almasından sonra, ailesinin 'artık dünyaya Barış gelsin' diye düşünmesinden dolayı barış adını almıştı.

Türkiye'de Barış adını ilk alan kişinin kendisi olduğunu yıllar sonra TRT için hazırladığı '7 den 77 ye' adlı programı aracılığıyla, öğrenecekti.

Bit salgınının ortalığı kırıp geçirdiği bir dönemde ilkokula başlayan Manço, gezginliğe bu dönemlerde başlar. Gezginliğinin ilk durakları okullardır. Zira bu dönemlerde birsürü okul değiştirmek zorunda kalıyordu.

İlkokula Kadıköy Yeldeğirmeni Mustafa Kemal Paşa İlkokulunda başlayan Barış, 4. Sınıfı Ankara Maarif Koleji İlkokulu nda, 5.Sınıfıda yine Kadıköy Yeldeğirmeni Mustafa Kemal Paşa İlkokulunda okuyordu. İlkokul'u bitirdikten sonra Galatasaray Lisesi yılları başlıyordu.

Galatasaray Lisesi'nde okuyan abisi Savaş Manço'nun okuldaki lakabı 'Ayı' idi. Barış'ında Galatasaray Lisesi 'ne gelmesinden sonra lakapları 'Büyük Ayı ve 'Küçük Ayı' olarak değişiyordu. 1957 yılı Şeker Bayramında çok sevdiği Babaannesi Nimet Hanım'ı yitirir. Manço, yıllar sonra bir şarkı yazacaktır onun adına (Gülpembe) çok beğeni kazanacak olan bu şarkı aynı zamanda dinleyenleri üzerinde büyük merak uyandıracaktır kim bu Gül Pembe?

Müzikle daha küçük yaşlarında tanışmıştı. Annesinin bir ses sanatçısı olması, O'nun müziğe pek yabancılık çekmemesini sağladı. İlk olarak 14 yaşında sınıf arkadaşlarıyla birlikte Galatasaray Lisesinde Kafadarlar adlı grubu kurdu. Bugünün ünlü ekonomistlerinden 'Asaf Savaş Akad' bu grubun saksofoncusuydu. İkinci grubu olan Haramiler' de yine Galatasaray Lisesindeki arkadaşlarıyla birlikte çalıştı. Haramiler'le birlikte dönemin popüler müziklerini yorumladı.

1958 yılında ilk defa sahneye çıkıyordu. 1958 in Mart ayında yeğeni Aysel'in evlendiği akşam, Moda Düğün Salonunda Elvis Presley' den iki şarkı söyleyen (bunlardan biri 'Jailhouse Rock'dı) Manço, o gün abisi Savaş Manço'ya belkide hayatındaki yapacağı en önemli şeyi söylüyordu: 'ben çocuklara şarkı söyleyeceğim'.

1959 yılının Nisan başında Galatasaray Lisesi konferans salonunda ilk resmi konserini veren manço, 4 Mayıs 1959 da babası İsmail Hakkı Bey'in ani ölümüyle ruhen yıkılıyordu.

1960'lı yıllarda Türkiye'de Hafif Batı Müziğinde Erol Büyükburç, Metin Ersoy fırtınası esiyordu. Barış'da aklına koymuştu bu müzik dünyasının içinde yer alacaktı. Henüz 14 yaşında iken Galatasaray Lise'sindeki arkadaşlarıyla kurduğu grubu Kafadarlar 'la 'Barış Manço ve Kafadarları' ismiyle sahne alıyordu. Bu dönemlerde daha çok o sıralarda tutulan parçaları seslendiren Barış ve Arkadaşları, Okul bitince dağılıyorlardı.

1962 yılına gelindiğinde Galatasaray Lisesinde 11. sınıfı geçemeyen Barış, bir an evvel Paris'e gidip, Güzel Sanatlar Akademisinde okuma istediğinden Özel Şişli Kolejine gider ve 1963 yılında bu okuldan lise diplomasını alır. Yine 1962 yılında Barış Manço ilk 45'liği Twistin Usa / The Jet'i Harmoniler 'le kaydediyor ve Grafson plak'tan satışa sunuyordu. 'Neden Türkçe değil' mantığıylada o yıllarda Çıt Çıt Çedene, Urfa nın Etrafı Dumanlı Dağlar ve Kızılcıklar Oldu mu? (Barış'ın annesi Rikkat Uyanık Hanım'ın derlediği bir türkü) isimli türkülerini kaydediyordu.

1963 yılında Salyangoz yüklü bir kamyonun tercüman-şöför yardımcısı olarak İstanbul'dan Lion'a oradanda otostopla Paris'e giden Manço, burada Güzel Sanatlar Akademisinde okumak istiyordu. Daha sonraları maddi sıkıntılar ve Belçika da yaşamakta olan abisi Savaş'ın yanında kalmak için Liege şehrine gider.

Burada bazen türk işçilerine tercümanlık yaparak, bazen garsonluk yaparak veya Türkiye den getirttikleri filmleri orada yaşamakta olan türk işçilerine göstererek geçimlerini sağlarlar. Tüm aksiliklere rağmen müzikten uzaklaşmaz. Arada bir Paris'e giderek plak şirketleriyle görüşen Barış, ünlü fransız komedyen 'Henri Salvador'un şirketinden 1964 yılının sonbaharında 4 parçadan (Baby Sitter, Jenny Jenny, Quelle Peste ve Un Amour Que Toi) oluşan bir EP çıkarır.

1964 yılında Fransa'da 4 parçadan oluşan EP'yi çıkardığında, o zamanlar radyoda program yapan Engin Arman Paris'den gelen Plağın üstünde koskoca 'Barısh Mancho' yazısına rağmen, plağı, 'Fransa'da müzik yapan genç şarkıcı Bari Manso' olarak sunar.

Programı dinlemekde olan Barış Manço nun annesi 'Rikkat Hanım' ayağında terliklerle evinden fırlar ve İstanbul radyosuna giderek, 'yaa, benim oğlumdan bahsediyorsunuz, onun adı Barış Manço'dur' der.

Fransa daki bu maceradan sonra, Belçika da bulunduğu yıllarda Les Mistigris (Mistigris Siyam'da bir vahşi kedi türü anlamına geliyor) isimli, Belçika'lı ve Martinik li müzisyenlerden oluşan gruba katılır. Bu grupla 1967 nin başına kadar beraber çalışır. ve Aman Avcı Vurma Beni ve Bizim Gibi (Kol Düğmeleri isimli parçanın bir önceki hali) adlı parçaları kaydeder. Bu grupla Almanya, Belçika, Fransa gibi ülkelerin dışında Türkiye de de konserler verdi. Fakat grup üyelerinin ülkeye girip çıkmasında ve kalmasındaki problemlerden dolayı 'yerli' bir grupla çalışmayı tercih eder.

1965 yılının Ocak ayında, Adamo ve France Gall'inde katıldıkları bir programda, Paris'in meşhur 'Olympia' müzikholünde arkasında Franck Pourcel orkestrası ve Swingle Singers ile beraber plağından iki şarkı seslendirir: 'Babysitter ve Jenny Jenny'.

Fakat bu konser sonrasında, kendi olağanüstü yeteneği ve annesi Rikkat Uyanık Hanımın dışında müzisyenlik hayatını etkileyen biri çıkar karşısına: O gün Barış'ı izleyen Europe-1 radyosunun sahibi 'Daniel Filipacchi', Barış'ın aksanını beğenmediğini ifade ederek plağın radyosunda yayınlanmasını yasaklar. Barış bu işe çok kızar ve "bundan böyle sadece Türk şarkıcısı olacağım" kararını alır.

1967 yılında Hollanda da büyük bir trafik kazası geçirir. Bu kazanın kendisine hatırası ise, bıyığının altındaki kesik izidir. Bu kesiği kapatmak için bıyık bırakmaya başlar. sadece bıyığını uzatacak değildir ya saçlarınıda uzatır Manço.

1967 yılından itibaren 1969 yılına kadar sürecek Kaygısızlar dönemi başlar. Bu grubun üyeleri arasında, günümüzde MFÖ olarak tanınan gruptan 'Mazhar Alanson ve Fuat Güner' de vardır. Bu grupla kendi müzikal çizgisini bulma yolunda ilerleyen Barış, 'Kol Dügmeleri, Unutamıyorum' gibi kendi bestelerinin dışında, 'Bebek, Derule, Kağızman' gibi türküleride kaydetti, Karanlıklar İçinde ve Keep Lookin parcaların da da yabancı bestecilerin şarkılarından yararlandı. Yine bu grupla yurt dışına açılma konusunda faaliyetler gösterdi ve Fransa da 1968 yılında ilk defa kaydettikleri 'Trip' ve 'Susanna' isimli parçayı single olarak çıkartmaya çalıştı.

Özellikle Trip adlı parçayı mükemmel bir şekilde yeniden kaydeden grup elemanlarının 'biz yurt dışında yapamayacağız' demeleri üzerine Barış ve Kaygısızların yolları bir süre sonra ayrıldı. Kaygısızlar grup olarak dağıldı ama Barış Manço' nun plaklarında Onu yanlız bırakmamak için stüdyoda biraraya geldiler. Kaygısızların Avrupa'da kariyer yapmaya yanaşmayışları Barış'ı yeni baştan Avrupa'da yabancı bir grupla çalışmaya iter.

Londra Hyde park'ta tanıştığı İngiliz 'Jonathan Glemser' (Yardbirds' İn ilk gitaristi), Amerikalı müzikolog 'Jonathan', Tunuslu davulcu 'Mounir' ve Kafkasyalı basgitarist 'Onkan' dan oluşan Barış Manço Ve adını verdiği grup böylece kurulmuş oldu.

4 ayrı ülkenin kültüründen gelen müzisyenler, 4 ayrı müzik anlayışı ve icrası içinde bir çok yeni seyler ögrendi Barış. Bunun bir ürünü olarak bugün 7 den 77 ye herkesin ezbere bildiği Dağlar Dağlar isimli parçasını bu grup döneminde kaydetti. Bir çok yayın organında belirtildiği gibi bu parça Keban dan gelirken bestelenmemiştir. Barış'ın Keban a gitmesi daha sonraki yıllarda olacaktır. Barış bu parçayı kısa bir süre evli kaldığı Marie Cloud için ve annesine "senin oğlun alaturka söyleyemez" diyen Müzeyyen Senar gibi müzisyen dostlarına cevap olsun diye besteler. Kol Dügmeleri, Bebek, Kağızman gibi parçalarla ismini duyuran Barış Dağlar Dağlar'ın çıkış tarihinden dört ay sonra bu 45'liğin 700 bin satması üzerine müzik dünyasındaki o dönemin büyükleri olan, Cem Karaca, Erkin Koray ve Moğollar 'ın arasında yer alır. Altın Plak aldığı 'Dağlar Dağlar' 45'liği Barış'ın hayatının dönüm noktası olmuştur.

Eğitimini tamamlayan Barış'ın amacı grubuyla birlikte Türkiye'ye dönüş yapmaktır. Fakat Türkiye'ye yalnız olarak döner.

Barış'ın Türkiye'ye döndüğü yıllarda , 1970'lerin başında , Türkiye'de aranjman modasına karşı tepkiler başlamıştır. Aranjman modasına olan bu tepki başka bir akımın doğmasına sebep olmuştur. Bu yeni oluşan müzik türü Anadolu pop'tur. bunun üzerine Barış; Fuat Güner ve Mazhar Alanson'la (bugünkü MFÖ'nün elemanları) birlikte Kaygısızlar kurar.

Barış Manço artık yavaş yavaş müzik piyasasında yükseliyoru. İşte tam bu dönemlerde beklenen bombayı patlatır. Barış Manço Ve.. grubu ile 70'lerin başında çıkarttığı 'Dağlar Dağlar' 45'liği , çıkışından 4-5 ay sonra 700 bin satar.

Yabancı gruplarla yaşadığı sorunlar sebebiyle bir çok gruptan ayrılmak zorunda kalır. Fakat 1971 yılında bu sorunu çözer. Avrupa da da kariyer yapmaya meraklı olan, Anadolu Pop müziğinin öncüsü olarak kabul edilen Moğollar la beraber Fransa da çalışmaya başladı.

Bu grupla İşte Hendek İşte Deve, Katip Arzuhalim ve Binboğanın Kızı isimli parçaları kaydeden Barış, Moğollar'ın tek başlarına kaydettikleri 'Danses et Rythmes de la Turquie D'hier A'Aujourd'hui' (Bu LP Türkiye'de piyasaya Anadolu Pop adı altında çıktı) isimli albümle başarılı olmaları ve hatta bir önceki yıl Jimi Hendrix in, bir sonraki yıl Pink Floyd un kazandığı "Academie Charles Cross Grand Prix Du Disque" isimli ödülü kazanmaları ve tamamen yurt dışında çalışmak istemeleri sonucunda, ayrılma kararı alırlar.

Moğollar'dan Engin Yörükoğlu ile beraber yurda dönen Barış, Celal Güven, Ohannes Kemer, Özkan Ugur ve Fuat Güner gibi müzisyenlerle beraber ölümüne dek kendisinden ayrılmaya Kurtalan Ekspres isimli grubunu kurdu. Bir kaç değişimden sonra ideal kadrosuna ulaşan Kurtalan Ekspres ve Barış Manço birlikte bir çok başarıya imza atar.

1972 de Kurtalan Ekspres le ilk 45 liği, Ölüm Allah'ın Emri / Gamzedeyim Deva Bulmam piyasaya sunulduktan sonra 20 aya yakın bir süre, askerlik sebebiyle müzik'ten ayrı kaldı. Bu süre zarfında daha önceden hazırlanmış olan Lambaya Püf De / Kalk Gidelim Küheylan 45 liği piyasaya sürüldü. Askerden döner dönmezde Gönül Dağı / Hey koca Topcu Genç Osman yayınlandı.

Vatani görevine 1972'de yedek subay olarak Edremit'te başlayan Barış, bir takım pürüzler nedeniyle 19 ay 26 gün askerlik yapmak mecburiyetinde kalıyordu. Askerden tezkere aldığının ikinci günü 2 Aralık 1973'te ilk video klibini Hey Koca Topcu-Genç Osman adlı şarkıya çeker. Bu şarkıyı Polatlı'da geçen topçu asteğmen günlerinin etkisiyle, bir anı olarak yapmıştır.

1975 yılında Barış Manço ilk Long Play ini hazırlar. Barış Manço bu albüm icin özel olarak stüdyoya girmedi. Ellerindeki birikmis parçaları 45 lik olarak çıkartmanın zor olacağını düşünerek albüm yapmaya karar verilir. Daha önce yayınlanan Dünden Bugüne isimli albüm Barış Manço' nun Sayan Plak döneminde çıkardığı 45' liklerden toplama olan bir albümdü. Böylelikle 1975 yılında Türkiye' nin sayılı senfonik rock albümlerinden "2023" piyasaya çıktı. Albümde yine Türkiye nin sayılı Rock Operalarından "Baykoca Destanı", Türkiye Cumhuriyetinin 100. yılını konu alan 2023 giıbi parçalar yer aldı.

1976 yılında yine Avrupa'da kariyer yapma ümidiyle çalışmalarına başladı. Hemen hemen bütün bir yılı Belçika'da geçiren Barış, bir Amerikan firmasi olan CBS ile anlaşma imzalar. Büyük bir bölümü George Hayes Orchestra'sıyla kaydedilen Barish Mancho (Aynı yıl Türkiye de Nick The Chopper olarak piyasa çıkar) isimli albüm 1976 yılında, ilk önce Belçika ve Hollanda da, daha sonra Fransa, Fas, Fildişi Sahilleri gibi ülkelerde piyasaya cıktı.

Barış bu albümüyle, beklediği başarıyı elde edemez ama beklemediği başarılarda elde etti. Örneğin Fas, Romanya gibi ülkelerde albüm, içerdiği doğu karakterinden dolayı, liste başı oldu. Sonuçta İngiltere deki Rainbow konserine ve diğer promosyon konserleri sırasında Barış'ın hasta olması gibi sebeplerden dolayı, albüm yaklaşık olarak 17-18 ülkede dinlenmesine rağmen, Barış'ın Avrupa da kariyer yapma hayalini sona erdirdi.

Barış Manço, ilk evliliğini Belçika'da bulunduğu yıllarda yaptı. Bir giysi mağazasında tezgahtar olarak çalışan Marie-Claude adlı bir kızla tanıştı ve tam 6 yıl beraber yaşadılar. Arkasından 31 Ocak 1970 günü Liêge'de evlendiler ama 6 ay kadar sonra, 16 Temmuz 1970 günü ayrıldılar. Barış ın okul hayatında ve geçimini sağlamasında Maria Claude'un rolü büyüktür.

Gerçek hayat arkadaşını, 'benim her şeyim' dediği Lale Manço'yu, 1975 yılında tanır. İlginç bir tanışmaları vardır Lale ve Barış'ın. Çiftin tanışması bozuk bir telefon sayesinde olur. Ablasına misafirliğe gelen Lale, telefon bozulunca eniştesinin arkadaşı olan üst kat komşusuna telefon etmeye çıkar. Kapıyı açan Barış Manço'ya 'Telefon edebilir miyim?' diye sorar Lale. Aldığı yanıt ise 'Benimle evlenirsen edebilirsin' olur. 'Neden olmasın' diyen Lale , içeriye girerek telefonunu eder ve parasını ödemeye kalkınca aldığı yanıt karşısında şaşkına döner. 'Nasıl olsa evleneceğiz ne parası'.

Ve 1978 yılında bir nikah töreniyle resmen yaşamlarını birleştirirler. Şakayı çok seven Barış düğünde Nikah Şekeri niyetine Lale'yle beraber doldurduğu bir plağı dağıtır. Plağın A yüzünde birbirlerini seven bir çiftin aşklarını dile getirdikten sonra kavga ettikleri bir konuşma vardır. İkinci yüzünde ise Barış kendi deyimiyle "kendi mutluluk öykülerini anlatacakları" bir parça hazırlamıştır. 19 Mayıs 1981'de Doğukan Hazar, 24 Temmuz 1984'te de Batıkan Zorbey dünyaya gelir.

Yaşamındaki ikinci evliligini 1978 de Lale Cağlar ile yapan Barış, 1979 yılında müzik dünyasına geri döndü. Cok sevdiği Kurtalan Eskpres'iyle Yeni bir Gün isimli albümünü çıkaran Barış, Sarı Çizmeli Mehmet Ağa, Gesi Bağları, Aynalı Kemer İnce Bele gibi parçaları ile büyük dikkat çekti. Bu albümle başlayan hiç dinmeyen başarı süreci, 1980 yılındakı Hal hal / Eğri Eğri Doğru Doğru Eğri Büğru Ama Yine De Doğru 45 liği ile, 1981 yılında Sözum Meclisten Dışarı albümüyle, 1983 yılında Estağfurullah...Ne Haddimize! albümüyle sürüp gitti.

Büyük birikiminden her yaş kuşağının yararlanmasını istediğinden, biraz da seyyah olup, dünyayı gezmek istediğinden dolayı, 1988 yılında TRT 1 televizyonuna bir teklifte bulundu.

''Çocuk ve aileye yönelik eğitici ve eğlendirici bir dünya belgeseli''dir düşündüğü. Yayına girdigi ilk gün milyonlarca izleyiciyi ekran başına toplayan ''Barış Manço ile 7'den 77'ye'', böylelikle onun bir başka yavrusu oldu, ölümünden birkaç zaman öncesine kadar. Program çekimleri için oluşturulan TV ekibi, Ekvator'dan Kutuplar'a kadar yerküre üzerinde 150 değişik ülkeye giderek 500 bin km.'den fazla yol katetti. Bir başka deyişle, Barış Manço dünyanın çevresini 12 kez dolaşmış oldu. Devlet başkanları, dünyaca ünlü şair, düşünür ve yazarlar, astronotlar, sporcular, süperstarlar da konuk oldular Barış'a. Bu program Türk Televizyonculuğunda ulaşılamamış pek çok rekoru da elde ederek ayrı bir başarıya ulaştı.

Yüreğindeki çocuk sevgisi, kendi çocuklarıyla sınırlı kalmayıp dünyanın tüm çocuklarını sarmaya, sorunlarını, dertlerini dinlemeye itti Barış Manço'yu... Ak saçlarının örttüğü bedenindeki yüreği çocukların gülümseyen yüzlerinde hayat buldu...

Toplumdaki bozulmaya kayıtsız kalmamak, kendince birseyler yapmak için politikaya da soyundu. 30 yıldır yapmak istediği ve uygulamak için fırsatını kolladığı projelerini DYP'den yapılan teklifle birlikte 'Hayata geçiririm' umudu başladı. "Neden siyaset, üstelik bu Barış Manço'ysa, mutlaka başkalarının yapamayacağı bir şeyleri yapabileceğine inandığı için olmuştur" düşüncesi ona şu yorumu yaptırmıştı. "DYP'den Kadıköy başkan adayı oldum. Belediyelerin sorunları belli zaten. Farklı bir renk vardır, farklı bir yaklaşım vardır. Çocuğun sağlığı diye bir olay var. Zaman zaman ana çocuk sağlığı gündeme gelir. Hastane olabilir, gençlik merkezleri olabilir. Bunlar benim hep düşündüğüm şeyler" diyerek müziği asla bırakmayacağını ve çalışmalarını durdurmayacağını ısrarla vurguluyordu o günlerde. Hatta siyasete soyunmasıyla ilgili olarak aldığı eleştirilere "Ben bir şarkıcı olarak gelmedim bu dünyaya, düşüncelerimi aktarmak üzere geldim. Gün geldi şarkı söylemekle oldu, gün geldi bir televizyon programında bir çocuğun saçlarını okşamakla oldu. Gün geldi, Güney Kutbu'nda penguenlerle konuşmakla oldu, gün geldi Ekvator'da suyun nasıl döndüğünü aramakla oldu. Şimdi insan en iyi kendini bilir herkesten önce. Ben de bildiğim kadarıyla kendimi anlatmaya çalıştım. Kendimin doğru olduğuna inandığım şeyleri aktarmaya çalışacağım insanlara" sözleriyle mesajını iletiyordu. Fakat kalbi ona siyaset yapması için izin vermiyordu. Aynı dönemlerde geçirdiği kalp rahatsızlığı nedeniyle doktorların tavsiyesini dinleyerek siyaset hayatına başlayamadan son verdiğini açıkladı.

Türkiye'nin kültür sanat ortamını kötü bulduğunu söyleyen Barış Manço, "Manzara tek kelime ile kötü ama beni bu denli karamsarlığa iten nokta herşeyin daha da kötü olacağını düşünüyor olmamdır. Çanak çömleklerle tüketilen gazetelerin olduğu, bin-iki bin kitabın ancak okunduğu bir memlekette güzel şeylerden bahsetmek oldukça zor" diyor ve ilave ediyordu: "Ben bunu kültüre karşı bir direniş olarak görüyorum.

Direkt olarak da halkı suçlu buluyorum. Benim açımdan bir problem yok aslında. Programlarım seyrediliyor ve bu camiada kırk yılı doldurmuş bir sanatçıyım. Hiçbir şeye ihtiyacım yok." Türkiye'de bazı gerçeklerin bilinmesi gerektiğini ancak bu gerçekleri ortaya koyacak zekaların cesaret edip konuşamadığını söyleyen Barış Manço, her şeyin popüler zihniyetle ve basit bir mantıkla işlendiğini, derinlikli olmayan fikirlerin daha çok rağbet gördüğünü belirterek, "Türkiye'nin önü açık. Kültürümüz bütün çağdaş değerlerin üstünde. Bu değeri işlemek gerekiyor. Benim seyahatlerim, çocuk programlarım, röportajlarım bu güzellikleri ortaya koymak ve evrensel düzeyde tanınmasını sağlamak üzerine kuruludur. Ben kendi adıma önemli şeyler yaptığıma inaniyorum ve herkesin aynı oranda çalışması gerektigini savunuyorum" diyerek sözlerini bitiriyordu.

1991 yılında Devlet sanatçısı olan Barış, 1990 yılında, ölümüne dek sürecek Japonya macerasına başlayacaktı. İçindeki büyük sevgiyi Japon halkıylada paylaşmasını bilen Barış, oradada süperstar sıfatını elde ediyordu.

1990 yılında, Ertuğrul Gemisinin Japonya'yı ziyareti ve Japonya açıklarında batmasının 100. yılı sebebiyle Tokyo Emperial Hotel, japonya veliaht presinin de izlediği bir konser verir ve Japon halkı tarafından, sebzelerden şarkı yapan adam lakabını alır (Domates, Biber, Patlıcan, Nane Limon Kabuğu). Bunu 1991 deki bir konser, 1995 yılında Japonya' nın 16 şehrini kapsayan bir turne ve 2 tane albüm takip eder.

1982 yılında onu ilk defa yoklayan kalbi, 1999 yılında aramızdan ayrılmasına sebep oldu. 31 ocak 1999 akşamı saat 23.30 da hastaneye getirildiğinde 1 saat öncesinde yaşama gözlerini yummuştur.

200'ün üzerinde şarkısı, bunların kazandırdığı bir o kadar ödül O'nun nasıl bir müzisyen olduğunu anlatmaya yetiyordu. Öyle ki bazı şarkıları Rumca, İbranice, Bulgarca, Arapça, Farsça, Japonca, Flemenkçe, Fransızca ve İngilizce dillerinde söylendi.

Türkiye'nin müzik tarihinin kilometre taşlarından biri olan Barış Manço, el attığı her işte başarılı olmayı bildi. Televizyonuculukta bunlardan birisiydi. 1988 yılının Ekim ayında TRT'de başlayan "7'den 77'ye" programı O'nun başyapıtlarındandı. Barış ve Ekibi bu program için 10 yıl içinde Ekvatordan kutuplara , 5 kıtada 100'den fazla yöreye, ülkeye giderek kırılması güç bir rekora daha imza atmış oldu. Bir nesil O'nun çocuklar için yaptığı "Adam Olacak Çocuk" programını seyrederek büyüdü.

Son olarak büyük bir projeye daha imza atacaktı. Çok kapsamlı bir tarih belgeseli hazırlayacaktı. Fakat buna ömrü yetmedi. 1 Şubat 1999 günü aramızdan ayrıldı.

Türk Müziğine damgasını vurmuş Barış Manço artık aramızda değil. Kısa ama dolu dolu bir hayattan sonra bize birçok şey öğretti. Belki müzik adına yapacağı pek bişey kalmamıştı (özellikle geçen 10-12 yılı göz önüne alırsak) ama başka alanlarda birçok büyük projeye imza atabilirdi.

Adam olacak çocukların artık kendi ayakları üzerinde durabiliyorlar. 'Arkadaşım Eşşek'şarkınla büyüyen bir nesil şimdilerde 'Ölüm Allahın Emri Ayrılık olmasaydı'şarkını söylüyor.

Yüksek öğrenimini Belçika'da "Kraliyet Güzel Sanatlar Akademisi"nde tamamlayan, evli, iki çocuk babası ve çok iyi derecede İngilizce ve Fransızca konuşan Barış Manço, 40. yılına ulaşan sanat yaşamında kendisine layık görülen 300'ün üzerindeki ödülün dışında, aşağıdaki ünvanlara'da sahiptir:

Türkiye Cumhuriyeti: Devlet Sanatçısı Ankara (1991)
Hacettepe Üniversitesi: Onursal Doktora Ankara (1991)
Soka Üniversitesi: Uluslararası Kültür ve Barış Ödülü Tokyo, Japonya (1991)
Belçika Krallığı: Leopold II Şövalyesi nişanı Brüksel, Belçika (1992)
Fransa Devleti: Edebiyat ve Sanat Şövalyesi nişanı Paris, Fransa (1992)
Pamukkale Üniversitesi: Onursal Doktora Denizli (1995)
Min-On Sanat Vakfı: Yüksek Şeref Madalyası Tokyo, Japonya (1995)
Liege Prensliği: Onursal Hemşehrilik Beratı Liege, Belçika (1997)

turgi
05.10.2007, 03:56
güzel insandan bir kaç güzel fotograf

dilekts61
12.10.2007, 23:01
mekanı cennet olsun allah rahmet eylesin gercekten cok guzel soylemıs barıs abimiz
keske sımdıkı butun sanatcılarda bole yapabılse

Sacit
30.10.2007, 03:56
insanın hayatında bazı anlar olur ki...
ya hüzünlü bir haber alırsın yada sevinç göz yaşları dökersin..

barış abi kesinlikle çok iyi bir insandı bana göre;insanlara bir şeyler öğretmeye çalışan,hayatı anlatan çok değerli bi şahsiyetti.

tigin
06.01.2008, 11:15
Tesekkürler BARIS MANÇO... Huzur Içinde Yat...

"Baris Manço Fransa'da bir televizyon kanalinin canli yayinina konuktur...
Küstah bir spiker vardir ve Baris Manço ile dalga geçmektedir...
Sürekli, "Iste Türk, yani barbar, vahsi vs..." demektedir...
Baris Manço daha fazla dayanamaz ve spikere "yaninizda kâgit para var mi?" diye sorar!
Bu soruya spiker sasirir ve "evet var ama n'olacak" der...
Baris Manço israr edince spiker cebindeki kâgit paralari çikartir...
Bu olaydan az önce Baris Manço canli yayinda "Anahtar" adli sarkisini söylemistir...
Bu sarkinin bir bölümü söyledir:
"Bes Akif- bir Saat Kulesi, iki Kule-bir Fatih, bes Fatih-bir Mevlana, Iki Mevlana-bir Sinan"
(Baris Manço / Anahtar sarkisi / Darisi Basiniza Albümü / 1992)
Bu sarki bir matematik sorusudur ve sarkida adi geçen kisiler o dönemdeki
Türk parasi olan banknotlarin arkasinda fotografi olan kisilerdir...
Baris Manço spikere sorar: "Bu paranizda fotografi olan kisi kim?"
Spiker:
"General......." Baris Manço diger paralardaki fotograflari olan
kisileri de sorar, spikerin verdigi cevaplar hep aynidir,
Spikerin bu "falanca General, falanca Amiral, falanca Komutan" cevabindan sonra,
bu sefer de Baris Manço cebinden Türk paralarini çikarir... Spikere der ki:
"Bu parada fotografi olan kisi Mehmet Akif Ersoy'dur. Sairdir...
Bu fotograftaki kisi Mevlana'dir. Düsünürdür...
Bu paradaki fotografi olan kisi Fatih Sultan Mehmet'dir. Adaletin sembolüdür...
Bu paradaki kisi ise Atatürk'tür. "Yurtta baris, dünyada baris" diyen kisidir...
Bizim paralarimiz bunlar... Biz Türkler ince ruhlu, kibar, medeni insanlar
oldugumuz için paralarimizin arkasina "sairlerimizin",
"düsünürlerimizin","bilim adamalarimizin" fotograflarini bastik...
Siz Fransizlar kendiniz barbar, vahsi oldugunuz için paralarinizin arkasina hep savas
Adamlarinin fotograflarini basmissiniz!" der...
Baris Manço'nun bu müthis cevabindan sonra televizyon yöneticileri
Canli yayini keserler ve spikeri oradan kovarlar, baska bir spiker yerine
gelir ve canli yayin yeniden baslar, yeni spiker Baris Manço'dan ve
Türklerden özür diler, programa böylece devam edilir... "

Bilmiyorum bu başlığın ömrü ne kadar olur? Ama kilitlenecekse, kilitleyenin Kaya olmayacağı muhakkak :cool: .

Gelin, barış Manço'yu kaybedişimizin sekizinci yılında hatırlayalım. Ben bir sonraki mesajda, üye olduğum başka bir grupta geçen sene yazdığım bir yazımı, biraz revize ederek yazacağım.

Sizler de, düşüncelerinizi yazabilir, resimlerini veya kliplerini koyabilirsiniz.

Barış Manço'yu çok severim. Şarkılarının belkide tamamını ezbere bilecek kadar çok dinlemişimdir hala da dinlerim. Ancak bu üstte yazılan hikaye şehir efsanesinden ibarettir.
http://www.banknotes.com/fr.htm
adresine bakarsanız euro'ya geçene kadar Fransız paralarında kullanılan şahısların çok büyük çoğunluğunun Bilim adamı-kadını, şair, yazar, düşünür vb. olduğunu görürsünüz.

Ahmet Karaman
06.01.2008, 23:22
ülkemizin yetiştirmiş olduğu ender şahsiyetlerden ve sanatçılarında biridir. yakın tarih içerisinde sanatsal anlamda hayranı olduğum tek şahsiyettir. rabbim gani gani rahmet eylesin.

Yasin N.
07.01.2008, 16:04
Bu başlığı gündeme taşımakla çok iyi ettiniz geçenlerde youtubede gezinirken bi iki şarkısını dinledim çoçukluk günlerim gelmişti aklıma hatta içinden birtanesini de foruma taşımıştım. Ey gidi günler demek geliyor insanın içinden çoçukluğumuzun en güzel programıydı Adam olacak çoçuk hele birde 10 puan 10 puan 10 puan şampiyon kelimesi hiç aklımdan çıkmaz. Allah mekanın ı cennet yapsın. Onun gibisi gelmez.

Bayramm61
07.01.2008, 16:11
bu basligi burda görünce derin ama cooook derin bir oooof cekmeme neden oldu...

nur icinde yat cocuklugumu ve gencligimi sarkilariyla aydinlatan güzel insan

Murat'
09.01.2008, 18:08
o öldüğü zamn ben 11 yaşındaydım....gerçekten çok üzülmüştüm...yeri dolmayacak insanlardan bir tanesi..

Cem Balcı
09.01.2008, 18:43
nur içinde yatsın;harika bir sanatçıydı.sanatçı gibi sanatçıydı...

Cengiz Çubukcu
09.01.2008, 19:12
son günlerde okuduğum en iyi haberlerden birisi modadaki evinin müzeye dönüştürüleceğiydi...evvelki sene araya araya zorla bulmuştuk evini , ne de sevinmiştik ama evi boş görünce de yıkılmıştık..

Kaya
31.01.2008, 00:37
Barış Manço'yu çok severim. Şarkılarının belkide tamamını ezbere bilecek kadar çok dinlemişimdir hala da dinlerim. Ancak bu üstte yazılan hikaye şehir efsanesinden ibarettir.
http://www.banknotes.com/fr.htm
adresine bakarsanız euro'ya geçene kadar Fransız paralarında kullanılan şahısların çok büyük çoğunluğunun Bilim adamı-kadını, şair, yazar, düşünür vb. olduğunu görürsünüz.

Hasan'cım paraların şuanki durumunu bilemem ama yaşanan bu olay tamamen gerçektir.
Kesinlikle bir şehir efsanesi olmayıp; 20 yıllık arkadaşı ve menajeri de bu olayı doğrulamış hatta yazmış olduğu kitabına da aktarmıştır. ;)

Tunga
31.01.2008, 00:57
Bu konuda elinde muhteşem bir arşiv, gönlünde de müthiş bir Barış Manço sevgisi olan Kaya, yarın bir program yapacak. Kaçırmayınız.

Radyo BMN

1 Şubat 1999'da kaybettiğimiz Barış Manço'yu anmak için yarın özel bir programla yayında olacağız.

İçeriğinde şarkıları muhakkak olacak ama bu sefer farklı olarak Barış Manço belgeseline, başta Adam Olacak Çocuk olmak üzere hazırlamış olduğu tv programlarından kesitlere ve konserlerine yer vereceğiz.

http://img107.imageshack.us/img107/5834/gggqu0.jpg

Kaya
31.01.2008, 01:07
Teşekkürler Tunga abi. Yarın görüşmek üzere. :)

Âkil Âdem
31.01.2008, 21:38
Bugün Barış Manço'nun vefatının 9. yıldönümü.
Onsuz geçen her gün arkada ne kadar büyük ve doldurulamaz bir boşluk bıraktığını daha iyi anlıyoruz.
Kabri pür nur mekânı cennet olsun!

Kaya
01.02.2008, 12:59
Bugün 1 Şubat. Barış Manço'nun 9. ölüm yıldönümü. Sevgi ve rahmetle bir kez daha anıyoruz.

Aşağıdaki konserini izlemenizi tavsiye ederim. Boşuna sevilmedi bu koca adam.

a_-nrHHsM8I

Öztürk Adem
01.02.2008, 13:09
kardes cok ıyı 1 baslık acmıs bulunmaktasın BARIS ABIMIZ buyk 1 ınsan bunu zaten yeterınce yıne senın yazdıgın hadıse de belırtmı durum da

OYılmaz
01.02.2008, 13:29
Küçükken Çocuklara özel bir programı vardı hiç kaçırmadan izlerdim Çocukların Barış abisi Unutmayacağız Seni , Şarkılarını , Güler yüzlülüğünü , Uzun saçlarını Mekanın Cennet Olsun Barış abi....

zeleka
01.02.2008, 13:58
Baris Abi benim gurbetdeki tek tutanagimdi, onun sarkilari ile buyudum olgunlasmaya calisdim, cogu sarkilarinda duygulandim bazende gozlerim doldu o parcalarda ki sozlerinin anlami ni anladikca goz yaslarim dere oldu denize akti, Turk insanini en guzel sekilde dunyada temsil etdi, bizi bize anlatmaya calisdi, Sanatci demek Baris Abiye Hakaret olur Baris Abi Insan Gibi Insandi her seyi ile Insan ve doga sevgisi ile dolu kisili'gi ile insanlara bir seyler vermeye calisdi yaptiklari ve verdikleri icin ona sukran borcluyuz, yatdigi yer nur olsun.

1.CAN BEDENDEN ÇIKMAYINCA
2.HALiL iBRAHiM SOFRASI
3.HEY KOCA TOPCU
4.NICK THE CHOPPER
5.KATiP ARZUHALiM
6.VUR HA VUR
7.SAKIZ HANIM - MAHUR BEY
8.AHMET BEY' iN CEKETi
9.YOL
10.SARI CIZMELI MEHMET AGA

Turk insanina birakdigi degerli eserlerden bir kac tanesi.

Harun-61
01.02.2008, 14:15
Bugün Barış Manço'nun vefatının 9. yıldönümü.
Onsuz geçen her gün arkada ne kadar büyük ve doldurulamaz bir boşluk bıraktığını daha iyi anlıyoruz.
Kabri pür nur mekânı cennet olsun!

amin

:alkış:

Berat
01.02.2008, 15:05
"Barış Çelebi Hakk'a yürüdü!" Demek tam 9 sene geçmiş gazeteyi açar açmaz bu başlığı görüp gözlerimin dolduğu sabahtan bu yana.. Çocukluk kahramanımdın.. "Osman" adlı şarkını 4 yaşındayken ezberlemiştim, sana olan sevgim sayesinde.. Osman'ı söylediğim kaseti saklıyorum.Çocuklarıma dinletip seni onlara da anlatmak için..

Allah rahmet eylesin..

ilhan
01.02.2008, 15:09
Hangi gerçek saklayabilirdi arkandan akıttığımız gözyaşlarını. Senden başka kim hakederdi bu gözyaşları bu kadar.

" Unutmaki dünya fani,
Veren Allah alır canı,
Ben nasıl unuturum seni,
Can bedenden çıkmayınca.."

Nur içinde yat Barış Abi..

Murat'
01.02.2008, 15:53
yiene saygı ile anıyoruz kendisini..

Gamze
05.02.2008, 17:10
Barış Manço şarkılarıyla yayındayız...

http://img216.imageshack.us/img216/6215/radyobmniy8.gif (http://www.bordomavi.net/index.php?page=radyo)

ÜNAL
05.02.2008, 17:18
Barış Manço,Kazım Koyuncu,Cem Karaca ve adını unuttuğumuz birçoğu ....Böyle kişilikler ve müziğimize önemli katkılar sağlayan duayenleri unutmayacağız...

Mekanınız cennet olsun..

Kaya
05.02.2008, 17:20
İyi yayınlar. Teşekkürler...

Dört Kapı
Halil İbrahim Sofrası
Olmaya Devlet Cihanda

bir ders niteliğinde olan bu şarkılar da çalınırsa seviniriz. :)

Cengiz Çubukcu
05.02.2008, 17:23
Allah rahmet eylesin, dünya üzerine bir Barış daha gelmez...

ilhan
30.01.2009, 23:17
Unutmadık..

Fatih
30.01.2009, 23:19
Show Tv'de Siyaset Meydanı başladı.

Barış Manço...

Hüseyin İlkin
30.01.2009, 23:20
Unutmadık , unutmayacağız .

( Bende şimdi bununla ilgili topiği arıyordum )

Show Tv 'de Siyaset Meydanı bu akşam izlenir , hatta başladı .

Kalbimizdesin Barış Manço .

Ba®ış
30.01.2009, 23:23
Allah yattığın yeri nur etsin Barış Manço ve şunu bil ki hala ıspanak yiyoruz ;)

Dursun Kaplan
30.01.2009, 23:25
Kalbimizde,gönlümüzdesin Barış ağabey.

Yeri doldurulamayacak adamlardansın. Nur içinde yat.

Mehmet Fırat
30.01.2009, 23:26
Nur içinde yat Barış Manço...

Gökhan KAN
30.01.2009, 23:30
çocukken 7 den 77 ye isimli programı vardı yanlıs hatırlamıyorsam hep izlerdim onu....Nur içinde yat barıs abi...

Gamze
30.01.2009, 23:31
Ölüm Allah'ın Emri

Akşam olunca kuşlar dönerken bir hüzün çöker dolar gözlerim
Issız ovaya yağmur inerken bir hüzün çöker dolar gözlerim
Kim aramış kim bulmuş dertlerine çare
Ölüm Allah'ın emri ayrılık olmasaydı

Gün batısında sular kararır bir hüzün çöker dolar gözlerim
Karlı dağlardan aşan yollarda bir hüzün çöker dolar gözlerim

Yıllarca seni bekledim durdum göç vakti geldi artık yoruldum
İstemem tatsın aşk acısını her kim anarsa Barış adını

Barış Manço

Hatırlıyorum cenazeni... Ve döktüğüm, döktüğümüz gözyaşlarını...
Mekanın cennet olsun Barış abi...

Muhammet
30.01.2009, 23:33
Oğullarının isimlerini Doğukan ve Batıkan koymuş.

Doğu ile Batı farksızdır, hepsini aynı sevmeliyiz diye.

Toprağı bol olsun..

Misina
30.01.2009, 23:35
Unutmadık,unutmayacağız.

Sümeyye Şahin
30.01.2009, 23:42
Allah rahmet eylesin ...

Taner Uykuçeken
30.01.2009, 23:51
Şu anda siyaset meydanında Barış Manço özel programı yapılıyor haber vereyim dedim, Seyreden olursa burada anlatı versin ben sulu gözlüyümdür dayanamam yine... bide O kadında galiba programda onuda görmek istemiyorum...

Ömer SEVİNÇ
30.01.2009, 23:54
Ah ah. Bu ülkeden bir Barış Manço geçti. Tartışmasız gelmiş geçmiş en geniş kesim tarafından sevilen "sanat"çı.

Allah rahmet eylesin. Büyük adamdı vesselam..

Mayls
30.01.2009, 23:57
Koca 10 yıl olmuş. Ben daha 8-9 yaşındaymışım demek öldüğünde. Oysa daha dün gibi...

Allah rahmet eylesin, mekanın Cennet olsun, Barış Manço.

Öztürk Adem
31.01.2009, 00:17
Mukemmel bır ınsandı .Hanı kendımı cok sanslı hıssedıyorum tam da cocukluk zamanın da denk geldm ona :D ADAM OLACAK COCUK Hıc kacırmadan ızledım

Allah ganı ganı rahmet eylesın

Yasin Berber
31.01.2009, 00:33
Kültürlü olmak diyer kültürlere saygı duymakdır.Bunu en iyi yapanda barış mançodur gerçekden ölümsüz birisi..ALLAH rahmet eylesin mekanını cennet eylesin

İsmail Alkan
31.01.2009, 02:13
Barış Manço,seni unutmadık,hiçbirzamanda unutmayacağız.
Mekanın Cennet olsun.

28TS61
31.01.2009, 02:44
allah rahmet eylesin, mekani cennet olsun,

adam olacak cocuk programini hic kacirmazdim, simdi nerde öyle yayinlar :(

http://www.youtube.com/watch?v=4ZlvZibqEeI&feature=related

Berk
31.01.2009, 10:27
Öldüğü günü daha dün gibi hatırlıyorum.Zaman çok çabuk geçiyor..

Barış Manço yeri doldurulamayacak sanatçılarımızdan biriydi.7'den 70'e kendini herkese sevdirebilen bu büyük ustayı hiçbir zaman unutmadık, unutmayacağız..

Kaya
31.01.2009, 17:41
40 yılda bir gelir Barış gibisi derler ama bence gelmez...

Mekanı cennet olsun.

MehmetGÜRSOY61
31.01.2009, 20:17
huzur içinde yatsın mekanı cennet olsun

TolgaTopçu61
31.01.2009, 23:18
Allah rahmet eylesin, mekani cennet olsun...

pReN@_61
31.01.2009, 23:41
Allah rahmet eylesin, mekani cennet olsun

ÖmerFarukYılmaz
31.01.2009, 23:50
Şu müzik dünyasında bir Elvis,Bir John Lennon,bir Cem karaca birde, onunla büyüdüğüm,Babamın resmen beynime kazıdığı, o mükemmel insan..Barış Manço..

Allah sevdiklerini yanına erken alıyor..Hem Cem Karaca Hemde Barış Manço...İkiside nur içinde yatsınlar..

SDanışmaz
01.02.2009, 00:14
Vay be.. Büyük sanatçı öleli 10 sene olmuş..

Tekrardan Allah Rahmet eylesin..

iskenderunlu
01.02.2009, 01:32
barışmanço ve onun gibi büyük sanatçıları çok özledik beeeeee :(

6Şafak Aydın1
07.03.2009, 11:21
özledim.......10 yil oldumu ya

m@rdi
09.03.2009, 14:57
CimEPXLoPMY

Yaz dostum güzel sevmeyene adam denir mi
Yaz dostum selam almayana yiğit denir mi
Yaz dostum altı üstü beş metrelik bez için
Yaz dostum boşa geçmiş ömre yaşam denir mi

....

Dolu dolu geçen ömrünün ardından geçen 10 yıl... Mekanın cennet olsun.

Vural Kuyumcu
09.03.2009, 15:24
özledim....10 yil oldumu ya :(

Adil ÖZGÜR
09.03.2009, 16:44
Ne demişti,
Canı suçuk isteyen çebinde manda taşır?
Acıkta bağa ver şarıkısında.

Manda yuva yaptı söğüt dalına gibi.

mehmetdoğan
09.03.2009, 18:45
dün gibi hatırlıyom.10 yıl olmuş.hayat kandili tükeniyo ne çabuk)Allah mekanını cennet eylesin

Kaya
01.02.2010, 23:15
Hala bizimle...

Rahmetle anıyoruz...

http://img107.imageshack.us/img107/5834/gggqu0.jpg

Orhan Kahraman
01.02.2010, 23:46
Yaz dostum öksüz görsen sar kanadını kolunu

Büyük insandın barış abi. Öldüğünde ağladığım nadir sanatçılardansın

.....
01.02.2010, 23:50
Gerçekten öldüğünü duyunca üzüldüğüm sayılı kişilerden...

macka61
02.02.2010, 14:43
Allah rahmet eylesin mekanı cennet olsun çok iyi bir sanatçıydı ender sanatçılarımızdan biriydi

Peleray
02.02.2010, 15:00
ölümüne üzüldüğüm ender tv insanlarındandır ruhu şad olsun üstadın.

pazarkapılı
02.02.2010, 15:05
en sevdigim sanatcılardan biriydi....kendisini görünce ve dinleyince nedendir bilinmez hep içime bir hüzün girer.yaptıgı seyler bugun bile hala konusulup yekrar yapılmaya calısılıyor...bu evrende onu yalnız bizim sevmedigimiz de belli zaten...japonyadaki unutulmaz karasevda performansını ayakta alkıslıyoruz....

Tangerine Dream
20.02.2010, 13:17
Ne demişti,
Canı suçuk isteyen çebinde manda taşır?
Acıkta bağa ver şarıkısında.

Manda yuva yaptı söğüt dalına gibi.

Sucuk değil, kaymak, abi.:)

EMiRHAN61
20.02.2010, 13:29
Uzun zaman olmuş herşeyiyle örnek insanın aramızdan ayrılışından beri. Kendine özgü yaşayışı ve müzik tarzı ile gönüllerdeki yeri dolmayacak. Günümüz medyasında en çok eksikliği hissedilen insanlardan. Ne hallere geldik 10 yılda üzülüyorum.

Müziğinde , sözlerinde , kılığında kıyafetinde taşıdığın motiflerin ile sen modern çağın Dede Korkut'uydun. Asıl bu çağda sana o kadar çok ihtiyacımız var dı ki... Sevenlerinin benliğinde yeniden can bulup , yeniden ülkemizde senin misyonunu yaşatan nesillerle yaşaman dileğimle.

Keramettin
20.02.2010, 14:25
Allah rahmet eylesin.........

isimsiz_61
27.02.2010, 10:57
ah barış abi çok özledik seni:S:S

Adil ÖZGÜR
25.03.2010, 00:29
Rahmetli şifalı bitkilere hasta birisiydi.

Ansızın aniden gitmesine, bilinçsiz şifa ot reçeteleri mi? sebep oldu diye yıllar yılı bu soruyu kendime sorarım.

Tangerine Dream
06.04.2010, 17:24
Barış Manço - Hüseyni Selam

(Bu enstrümantal, 1980 yılında Almanya'da Disko Manço adıyla çıkartılan albümde yer almıştır. Albüm Türkiye'de piyasaya sürülmemiştir.)

OXjLwrhmSw0

Tangerine Dream
06.04.2010, 17:33
Yine Disko Manço albümünden başka bir enstrümantal daha;

Barış Manço - Kervan

uRwGPPmKpZs

isimsiz_61
09.04.2010, 23:06
ah barış abi acaba senin yerini doldura bilecek kimse varmı bu dünyadaS::S

Tangerine Dream
19.04.2010, 17:51
Barış Manço ve Kurtalan Ekspres - Dere Boyu Kavaklar

(Bu Karadeniz türküsü 1975 yılında çıkan 2023 adlı lp'nin b yüzünün son parçasıdır.)

WBTRC-LpTmc

Kaya
27.01.2011, 23:16
Tam 12 yıl oldu!

Koca 12 yıl...

Senin gibi biri gelmedi şu Türkiye'ye...

Oğuz ZEYTİN
27.01.2011, 23:52
http://www.youtube.com/watch?v=0EyQ_LxQxUg

Dün gibi aklımda. Sabah antrenmanım vardı. Salona gittim, çalışma bitti. Eve dönerken arkadaşım vermişti kara haberi. "Yok, olamaz" demiştim. Pazar sabahları "7'den 77'ye"siz olamazdı.

Allah rahmet eylesin.

Ayrıca: http://www.biletix.com/event.htm?id=MLI13

Taner Uykuçeken
27.01.2011, 23:53
Tam 12 yıl oldu!

Koca 12 yıl...

Senin gibi biri gelmedi şu Türkiye'ye...
ya Kaya, sırasımı şimdi işin yokmu senin:cool:
Akşam akşam hüzünlendiriyosun bizi bak hatırladık tekrar o günü açtım klipleri
Göz yaşları sel sağol valla :(

Taner Uykuçeken
27.01.2011, 23:56
Adim anilmaz oldu kapim çalinmaz oldu
Ömrümün sonbaharinda
Gönlum katlansin diye gören göz görmez oldu
Ömrümün sonbaharinda
Saçlarima düstü aklar hüzünlendi aksamlar
Ömrümün sonbaharinda
Hep yüzüme kapandi dost bildigim kapilar
Ömrümün sonbaharinda

Sarkilar yarim kaldi resimler soldu simdi
Ömrümün sonbaharinda
Döktügüm gözyaslari sel oldu akti gitti
Ömrümün sonbaharinda
Elimden kaçirdigim gençligimi özlerim
Ömrümün sonbaharinda
Artik hiç dönmeyecek sevgiliyi beklerim
Ömrümün sonbaharinda

Baris isyan eyleme yillar akip gidiyor
Ömrümün sonbaharinda
Fazla vaktim kalmadi giden geri gelmiyor
Ömrümün sonbaharinda
hala kalem tutacak bir parça gücüm kaldı
ömrümün sonbaharında
hala yazıp çizecek birkaç satırım kaldı
ömrümün sonbaharında
Hala bitirmedigim bir yarim sarkim kaldi
Ömrümün sonbaharinda
ve Hala beni dinleyen bir avuc dostum kaldi
Ömrümün sonbaharinda...

Kaya
31.01.2011, 20:38
Barış der her bir yanın altın gümüş taş olsa
Dalkavuklar etrafında el pençe divan dursa
Sapa kulba kapağa itibar etme dostum
İçi boş tencerenin bu sofrada yeri yok
Sapa kulba kapağa itibar etme dostum
İçi boş tencerenin bu sofrada yeri yok

Tangerine Dream
31.01.2011, 21:41
http://www.birzamanlar.net/biyografi/barismanco/baris.jpg

Allah rahmet eylesin. Mekanı Cennet olsun.

Hazar_
31.01.2011, 21:42
Allah rahmet eylesin.

EmreYavuz61
31.01.2011, 21:46
Allah rahmet eylesin büyük ustayı...

Yiğit SARI
31.01.2011, 22:01
Allah rahmet eylesin.

Mert67
31.01.2011, 23:56
Allah rahmet eylesin.Mekanı cennet olsun.

Taner Uykuçeken
01.02.2011, 00:50
Allah Rahmet Eylesin,
Daha dün gibi ama 12 yıl oldu, su gibi geçen zaman
o gün herkes ailesinden birini kaybetmiş gibi bir acı hissetti nasıl bir bağ kurduysa bizlerle
ve yine o gün bir radyo programında bir radyocu çok güzel bir tesğitte bulunmuştu aradan 12 yıl geçti hala tespit g geçerliliğini koruyor....
"Bugün Türkiyede yaşayan 70 milyon insanın her biri en az bir BARIŞ MANÇO şarkısını biliyordur"

Kaya
01.02.2011, 01:01
http://a1.sphotos.ak.fbcdn.net/hphotos-ak-snc6/hs270.snc6/179861_10150094790152561_665977560_6134943_3225708 _n.jpg http://a4.sphotos.ak.fbcdn.net/hphotos-ak-snc6/hs270.snc6/179861_10150094790162561_665977560_6134944_1748558 _n.jpg http://sphotos.ak.fbcdn.net/hphotos-ak-snc6/hs270.snc6/179861_10150094790167561_665977560_6134945_7340322 _n.jpg http://sphotos.ak.fbcdn.net/hphotos-ak-snc6/hs250.snc6/179861_10150094790172561_665977560_6134946_1594860 _n.jpg http://sphotos.ak.fbcdn.net/hphotos-ak-ash1/hs890.ash1/179861_10150094790177561_665977560_6134947_5663472 _n.jpg

Facebook, ilk denemem... :)

Barış Manço anısına... :)

İlker Akçay
01.02.2011, 14:03
Allah Rahmet Eylesin..Mekanın Cennet Olsun Barış Manço...

Hüseyin İlkin
01.02.2011, 14:37
Allah rahmet eylesin.

ilhan
01.02.2011, 14:57
Bugün 7'den 77'ye herkes seni anıyor büyük insan...
Işıklar içerisinde yat..

Sefa
01.02.2011, 15:10
Barış Abi'yi kaybettiğimiz gün küçük olmama rağmen hala aklımda. Ruhun Şad olsun Üstad..

Mehdi
01.02.2011, 15:18
Mekanın cennet olsun Barış abi.

Çok özledik seni.

İsmail Coşgun
01.02.2011, 16:30
Hgozf63LmsQ

Unutamadık...

macka61
01.02.2011, 19:03
Allah rahmet eylesin mekanı cennet olsun yeri doldurulmaz bir sanatçıydı

Semra
01.02.2011, 19:19
Mekanın cennet olsun.
Seni Unutmayacağız...

KUTADGU
01.02.2011, 19:52
Başımız sağolsun yine ve yeniden.

Özlem, minnet ve rahmetle anıyoruz.

Mustafa ÖZDEMİR
01.02.2011, 20:09
ruhu şad olsun...

Murat'
26.03.2011, 22:28
http://www.haber61.net/news_detail.php?id=79310

Arkadaşlar bu linkte Barış Manço'nun Trabzon ile ilgili yaptığı programın videosu var, mutlaka izleyin, sene 1988.

yorumsuz6117
26.03.2011, 22:38
http://www.haber61.net/news_detail.php?id=79310

Arkadaşlar bu linkte Barış Manço'nun Trabzon ile ilgili yaptığı programın videosu var, mutlaka izleyin, sene 1988.

Şenol Hoca'ya bak be o zamanda aynı. :)

el_conquistador
27.03.2011, 00:10
Bir zamanlar Afrika'daki cocuklarla top oyanayan Baris abimiz vardi... Bugünlerde ise, "Haiti'ye niye yardim yolluyoruz ya?" diyen züpheler var!!!

Sibel
07.04.2011, 21:09
..sabret gönül sabret
sakın isyan etme.
Bir gün elbet bitecek bu çile
isyan etme.
Dört kitaptan başlayalım istersen gel söze,
orda öyle bir isim var ki
kuldan öte kuldan ziyade.
O’nu düşün o’na sığın
O senden öte benden ziyade.
Bir ben var ki benim içimde
benden öte benden ziyade.
Bir sen var ki senin içinde
senden öte senden ziyade..

Unutmak mümkün mü Barış Manço'yu?

Semih58
07.04.2011, 22:17
Japonya konseri unutulmaz.

ilhan
02.01.2013, 11:41
"Bir gün ölürsem öldüğüm günü değil doğduğum günü hatırlayın."

Unutmadık Barış abi...

Mollasalihoğlu
02.01.2013, 11:54
lE8FRv9UdsI

ilhan
02.01.2013, 12:00
Konserler o zaman daha güzelmiş.

jtLD0uhv-jU

Samet Türkmen
02.01.2013, 13:05
Can bedenden çıkmadan unutulduk Barış Abi. Belki de hiç hatırlanmamıştık. Sabrediyorum gönül sabrediyorum bir şekilde,isyan etmiyorum.

Sibel
02.01.2013, 13:12
İyi ki doğdun...

pazarkapılı
02.01.2013, 17:24
sanırım ıyıkı dogdun demek en guzelı olacak....

Cafer KILIÇSOY
03.02.2013, 13:32
Aşık Veysel ile Pink Floyd arasında bir yerde: BARIŞ MANÇO

Şarkılar herkesindir. “Estergon Kalesi” diyene önce “Halil İbrahim Sofrası”nın sözlerini bir hatırlatayım isterseniz: “Kimi tatlı peşinde kimininse tuzu yok. Ağzı açık gözü toklar buyursunlar baş köşeye. Kula kulluk edenlerse ömür boyu taş döşeğe!” Son tahlilde pekâlâ, “Halil İbrahim Sofrası”nın sözlerindeki gibi “Halat gibi bileğiyle yayla gibi yüreğiyle çoluk çocuk geçindirip haram nedir bilmeyenler”in müziğidir Barış Manço’nun müziği…

Büyük usta üzerinden dönen tüm siyasi tartışmalar konusunda “Halil İbrahim Sofrası”ndan aldığım pası İdris Küçükömer hocaya atar işinden çıkarım: “Türkiye’de sağ solda, sol da sağda mıydı o yıllarda?” Ne de olsa 1970’leri tekrar gözden geçirince ortaya çıkan asıl fark şu değil mi zaten: Sol ya da sağda yer alıp halk-memleket uğruna kendi hayatını tehlikeye atanlar bir tarafta. Sol ve sağ maskeleri takıp sömürgeci devletlerin gizli servisleri hizmetinde halkı-memleketi satanlar arası haysiyet mücadelesi diğer tarafta! O yüzden benim için Barış Manço ve Cem Karaca kardeştir, onları bölenler ise 12 Eylül Faşist Sömürgeciler Darbesi’ni yapanlar kadar kalleştir!

“YENİ MÜZİK”TEN DAHA YENİ MÜZİK: “YENİ BİR GÜN - 1979”

Barış Manço’nun müzikal eserlerinin devasalığı karşısında onun arkasından yapılan tüm bu teorik-ideolojik tartışmalar, Edirne-Kars arası kuru sayıklamadan ibaret aslında. Tıpkı modern Türkiye’de Âşık Veysel ile Pink Floyd’u harmanlayan “beste maestrosu”nun ölümünden sonra neden öldüğü hakkındaki saçmasapan tartışmalar gibi. Sahi Cem Yılmaz’ın şakayla karışık söylediği gibi “Madem öldük, mesai bitmedi mi?” Ölünün arkasından bıraktığı 42 yıllık eserleri konuşmak yerine 1 saniye süren bir veda-ölüm anını 14 yıl konuşmak Barış Manço’nun eserlerinden hiçbir şey anlayamamak kadar alıkça değil mi?

Şarkılar herkesindir. “Estergon Kalesi” diyene önce “Halil İbrahim Sofrası”nın sözlerini bir hatırlatayım isterseniz: “Kimi tatlı peşinde kimininse tuzu yok. Ağzı açık gözü toklar buyursunlar baş köşeye. Kula kulluk edenlerse ömür boyu taş döşeğe!” Son tahlilde pekâlâ, “Halil İbrahim Sofrası”nın sözlerindeki gibi “Halat gibi bileğiyle yayla gibi yüreğiyle çoluk çocuk geçindirip haram nedir bilmeyenler”in müziğidir Barış Manço’nun müziği…

Büyük usta üzerinden dönen tüm siyasi tartışmalar konusunda “Halil İbrahim Sofrası”ndan aldığım pası İdris Küçükömer hocaya atar işinden çıkarım: “Türkiye’de sağ solda, sol da sağda mıydı o yıllarda?” Ne de olsa 1970’leri tekrar gözden geçirince ortaya çıkan asıl fark şu değil mi zaten: Sol ya da sağda yer alıp halk-memleket uğruna kendi hayatını tehlikeye atanlar bir tarafta. Sol ve sağ maskeleri takıp sömürgeci devletlerin gizli servisleri hizmetinde halkı-memleketi satanlar arası haysiyet mücadelesi diğer tarafta! O yüzden benim için Barış Manço ve Cem Karaca kardeştir, onları bölenler ise 12 Eylül Faşist Sömürgeciler Darbesi’ni yapanlar kadar kalleştir!

“YENİ MÜZİK”TEN DAHA YENİ MÜZİK: “YENİ BİR GÜN - 1979”

Barış Manço’nun müzikal eserlerinin devasalığı karşısında onun arkasından yapılan tüm bu teorik-ideolojik tartışmalar, Edirne-Kars arası kuru sayıklamadan ibaret aslında. Tıpkı modern Türkiye’de Âşık Veysel ile Pink Floyd’u harmanlayan “beste maestrosu”nun ölümünden sonra neden öldüğü hakkındaki saçmasapan tartışmalar gibi. Sahi Cem Yılmaz’ın şakayla karışık söylediği gibi “Madem öldük, mesai bitmedi mi?” Ölünün arkasından bıraktığı 42 yıllık eserleri konuşmak yerine 1 saniye süren bir veda-ölüm anını 14 yıl konuşmak Barış Manço’nun eserlerinden hiçbir şey anlayamamak kadar alıkça değil mi?

“ELVEDA ÖLÜM” DİYEN ÖLÜYE BİRAZ SAYGI LÜTFEN!

The Doors’un Baudelaire’in Rock’n’Roll versiyonu solisti Jim Morrison’ın “The End”indeki gibi aslında ölmeden önce bizlere çoktan veda etmişti Barış Manço. Ölümünden 20 yıl önce kaydettiği, Türk Rock müziğinin başyapıtı niteliğindeki “Yeni Bir Gün”ün kapanış sözlerinde “Elveda Ölüm”de “Tatlı komşu Ayşe Teyze, Emekli Salih öğretmen”e yani “gerçek insanlar”a veda eden Barış Manço susar, gerisini grup arkadaşlarına anlattırır. Çünkü ölüm Ahmet Güvenç’in “Elveda Ölüm”ü bitirip “Bir Kelebeğin Yaşam Öyküsü”ne bağlayan basları kadar derindir ve kendisine mutlak saygı gösterilmesini hak eder. “Elveda Ölüm”ün son müzik cümlelerinde Caner Bora’nın bateri vuruşları ve Celal Güven’in perküsyonu durmadan önce son kez çırpınan bir kalbin iç burkan ritminin müzikal kardeşidir. Ölümün tüm çıplaklığı ise Barış Manço’nun çok iyi piyano ve org çalmasına rağmen bu mükemmel başyapıtta özel olarak çalmasını istediği büyük virtüöz Kılıç Danışman’ın piyano tuşlarının üzerinde dolaşan ürkek bir serçenin çıkardığı sesleri andıran veda tınılarıdır. “Elveda Ölüm”ü dinleyip halen Barış Manço’nun nasıl öldüğünü “reytingci akbaba edası”yla eşelemek, Âşık Veysel’in bağlamasını “Tahtadan yapılmış bir müzik aleti”ne indirgemek kadar büyük saygısızlıktır! Sonuçta bize veda eden sadece bir bedendir, asıl Barış Manço ise zamansız olduğu ölçüde ölümsüz müziğidir.

“BARISH MANCO” EDİRNE’Yİ GEÇİNCE EN AZ 100 EURO!

Her ne kadar 7’den 77’ye, “Nane Limon Kabuğu”, Gullit-Van Basten-Rijkaard röportajı, Oku Bakiim’ler Kars-Edirne arasındaki ölçütlerde eşsiz değerde önemli işler olsa da asıl bir de “Barish Manco” fenomeni var! Japonya’daki dükkânlardan Londra’daki devasa plak pazarına kadar taşan, 2013 yılında Türkiye’de “yeni” diye pazarlanmaya çalışılan birçok müzikten çok daha yeni müzikler üretmiş bir “Barış Manço-Barish Manco” var. O Londra’daki devasa plak pazarında en ucuzu 100 liraya bile alınamayan “Yeni Bir Gün”ler “2023”ler…

1976 YAPIMI “2023”

Sonradan fırsatçı popçuların yaptığı fast-food Barış Manço düzenlemelerini, gerçek Barış Manço müzikleri sanan gençlere inanın çok üzülüyorum. Ama başta benim yaşıtlarım kimse kusura bakmasın, kaset-CD-walkmen çağı başlayınca babasının gözünün nuru plakları dijital fast-food müziklerle değiştirenler kafalarını duvardan duvara vursunlar: Dedemden kalan 1976 tarihli “2023” ve “Yeni Bir Gün” plaklarını kimseye vermem. Sadece dünya tarihinin en kudretli 10 basçısından birisi olan Barış Manço ve Kurtalan Ekspres bas gitarcısı Ahmet Güvenç’e imzalatmak üzerine yerinden çıkartırım!

Sahi, dedem Âşık Veysel, torunu ben de Pink Floyd severdim. TRT’de Barış Manço çıktığı an ise evdeki Âşık Veysel’ciler de Pink Floyd’cular da “kavga”yı bırakıp esas duruşa geçerdi. Babaannem İstanbul’a göç ettiği “Kağızman”ını Barış Manço’nun sesinden duyduğunda hem ağlar hem de eline mumlarını alır dans ederdi. Barış Manço’nun bizzat babaannesine yazdığı “Gülpembe” çalınca başta ben babaannesini özleyen herkesin gözleri buğulanmıyor mu hâlâ? O zaman Barış Manço’nun 32 sene önceki müziği Türkiye’de “yeni” diye Çin malı pazarcısı edasıyla pazarlanmaya çalışılan müziklere göre halen çok daha yeni değil mi? İşin kötüsü, Barış Manço’nın “Barish Manco” “Baris Manco” etiketleriyle satılan plakları her gün daha da zamlanıyor Londra’da New York’ta tüm plak pazarlarında… Hâlbuki ben çocukken bütün minibüslerde “Gülpembe” çalınca herkes önünü iliklerdi!

SÜRÜNEREK Mİ ÖLSÜNLER İLLA?

Ama biz halen “Erkin Koray kendini bozdu, reklama çıktı. Barış Manço zaten ölmeden önce de ölürken de kendini bozmuştu” sığlığında kendi gerçek müziğimizi yerden yere vuruyoruz. Yeni popçu reklama çıkınca yakışıyor ama Barış Manço ve Erkin Koray sürünsün değil mi? Yeteri kadar sürünmediler mi? Barış Manço’nun mükemmel eserlerini kaydettiği, bestelediği eşsiz piyanoları, orgları, analog syntheziser’leri tefecilerce yağmalansın öyle mi? Başka bir ülkede o müzikal dehayı ortaya çıkaran aletlerin müzesi yapılır. İcabında hayır işleri için tanesi 100 bin euro’ya falan satılırdı.

Mesela, ya Barış Manço 1963’te gittiği Belçika’da kalsaydı? Ama yok bizim ülkede memleketini gerçekten sevip dönen herkese “Enayi” yaftası yapıştırılır. (Bizzat Fransa’da tuzum kuru sayılırken askere gitmek için Türkiye’ye dönmeme “enayilik” diyen asker kaçağı dostlarımı televizyonda milliyetçi taklidi yaparken görünce kendimi değil onları “Cacık” şarkısındaki “hıyar” gibi olduklarını hissediyorum o ayrı!) Sonra cumhurbaşkanı “ben de Mesut Özil’in yerinde olsam Almanya için oynardım” deyince Mesut Özil vatan haini ilan edilir!

Konuya dönersek, Barış Manço’nun oğlu Doğukan Manço, 2013 model müzik teknolojisi ile babasının zaman ötesi müzikal dehasını DJ set’lerle birleştirince ya da “hormonsuz gerçek müzisyen” Hayko Cepkin, Kurtalan Ekspres’le hakkını vererek Barış Manço uyarlaması yapınca Hasan Şaş’ın haykırdığı gibi “ooooo”! Tiesto miesto gelip başkalarının şarkılarını DJ olarak çalınca “Şahane!”

Şimdilerde facebook kuşağına “Progresif” deyince sentetik uyuşturucu müzikleri akıllarına geliyor. “Asıl progresif olan Barış Manço, 70’lerdeki Moğollar’dır” deyince trene bakan öküz gibi kalıyorlar! Tabii “Progresif” teriminin mucitleri İngilizler “Barish Manco”yu plak pazarlarında King Crimson, Pink Floyd, Genesis, Van der Graaf Generator ile aynı yerde üzerinde “Progresif” yazan raflarda satıyorlar o ayrı! Ama o facebook kuşağı suçlu değil kurban çünkü “Netekim Paşa” 12 Eylül günü “Halil İbrahim Sofrası, halat gibi bilek bunlar yasak artık!” diye buyurmuştu. Ama halen “85’ten sonra Barış Manço sattı” diye fatura müzik emekçisine çıkartılır. Türkiye entelijansiyasının lümpen tayfasının o kazık hesabı düzeltip özür dileme zamanı gelip de geçmedi mi sahi? İşin aslı Edirne’yi geçince herhangi bir orduda patates soyucusu olarak bile iş bulamayacak olan “Netekim Paşa”ya laf edemeyenler, onun değersizleştirdiklerini yerden yere vurma misyonunu üstlenmişti değil mi? Tabii bir de Kenan Evren’e küfür etmek imkânsız olunca Zeki Müren’e “Paşa” deyip arkasından gülen ikiyüzlüler de müzik eleştirdi bu güzel ama acıklı ülkemde, değil mi? O zaman kimse “facebook kuşağı”ndaki kardeşlerime de çıkarmasın faturayı!

“SÖZÜM MECLİSTEN DIŞARI”

Hâlbuki çoktan “Sözüm Meclisten Dışarı” demişti Barış Manço. “Cacık” şarkısı sadece bir aileyi mi anlatıyor sanıyorsunuz? 70’lerde “Sev Kardeşim” ve “Hayat Bayram Olsa”yı yapacak kadar kudretli Şenay Yüzbaşıoğlu sadece sansürle kanunlar izin verdiğince alay etmek için “Cacık”la aynı yılda 1981’de “Honki Ponki”yi yapmadı mı?
“Honki Ponki”den önceki siyah dehalarla bile kalitede yarışabilecek dans müziğini de yine Barış Manço ve Kurtalan Ekspres yapmadı mı zaten? 2009’da aramızdan ayrılan Bahadır Akkuzu ustanın gitarıyla yarattığı “çaka çuka” dans cümleleriyle çığır açtığı “Aman Yavaş Aheste” tarihin en güzel Türkçe dans şarkısı olmasın?

Arkada Red Hot Chili Peppers’ın efsanevi basçısı Flea’nınkilere bile bas gitarını ters tutturacak Ahmet Güvenç’in rahmetli Bahadır Akkuzu ile gitar-bas paslaşmaları zamanında Xavi-Iniesta’nın şimdilerde kramponla paslaştıklarının müzikal versiyonu değil de ne? Güvenç ve Akkuzu, 1983’te “Anadolu Funk”ı baştan yaratırken o harika “Groove”un üzerine Osmanlıca sözler ekleyip yine de halka ulaşmak ise sadece Barış Mançovari dehalara özgü!

GERÇEK KOLBASTI: “DERE BOYU KAVAKLAR”

İşin aslı son yıllarda çok popüler olan ama uyduruk ötesi düzenlemelerle içi boşaltılan “Kolbastı”dan daha 1970’lerde yola çıkıp “Dere Boyu Kavaklar”a kadar yükselmişti Türkiye müziği. Bizzat Barış Manço’nun başrolünde oynadığı “Baba Bizi Eversene” filminin içine bir nevi klibi yedirilen “Dere Boyu Kavaklar” “Kolbastı”nın açık ara en güzel versiyonu değil de ne ki?

O sahneye
( http://www.youtube.com/watch?v=erdMXjHeCm0 ) bir daha göz atın derim. Barış Manço ve arkadaşları bir fabrikanın içinde o dönemde bazı mahallelerde “dayak sebebi” olan uzun hippi saçları ve bıyıklarıyla çalıştığı yerin kapitalist boğuculuğundan müzik aracılığı ile kaçmaya çalışır. Gitarcı Led Zeppelin’in dahi gitaristi Jimmy Page’in duble gitarının benzeriyle siyah gitarcıların çalkalama metoduyla ruhunu özgürleştirir. Gitarın bir ruhsal ayağı Karadeniz’in çılgın kanında, diğeri ise siyahların 60-70’lerdeki özgürlük isyanı Funk tınılarındadır. Beatles bas gitarının benzerini çalan basçı abi ise Neşet Ertaş ustanın sazının üstündeki bam telini kullandığı gibi kullanırken bir yandan telleri çekerek çalan dönemin harika siyah basçılarına selam çakar.

Siyahların özgürlük isyanı olan dans müziği Funk ile Anadolu’nun kuzey denizinin hırçınlığının birbiriyle usulca flört ettiği anda Barış Manço’nun hanım rol arkadaşı Meral Zeren birden duvara dayanıp müziği dinlemeye başlar. O anda Meral Zeren’in gözlerindeki duygusal ateşe teğet geçen işi gücü bırakıp göbek atan pala bıyıklı işçi abi ile kravatlı muhasebeci “Barış Manço müziği”nin ta kendisidir.

Sahi aynı filmin en güzel şarkısı “Lambaya Püf De” 2013’te bestelense sansüre mi takılırdı sizce? Yoksa bizzat bir gece yarısı Moda’daki evinin önüne gelip “Gül Pembe” diye bağırdığımızdaki gibi mi olurdu? Dışarı çıkıp bizle bile sohbet etme inceliğini gösteren “modern Türkiye’nin Aşık”ı Barış Manço’nun bize anlattığı gibi yola Aşık Veysel’den çıkıp Pink Floyd’a ulaşmaya çalışırsan herkese meramını anlatabilir misin?

Ali Ece
aksam.com.tr/ÖZEL

coldflame
08.12.2013, 02:02
Allah rahmet eğlesin. Öleli kaç yıl oldu ama hala hatırlıyoruz.