PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Yunanistan'ın 'TÜRKLERİ' AEK

İlker Akçay
08.07.2010, 15:33
AEK (Athlitiki Enosis Konstantinoupoleos)
(Türkçesi: İstanbul Atletik Birliği, İngilizce: Athletic Union of Istanbul)

http://img245.imageshack.us/img245/7193/tribnaek10aekfanswithturkishflaghf9.jpg
Akşam yazarı Gürkan Hacır'ın AEK ve kısmen Deportivo üzerine bir yazısı;

Yunanistan'ın 'Türkleri' AEK

Yunanistan takımı AEK'ya 'Türkosporo' yani 'Türk tohumları' deniyor. İstanbullu Rumların kurduğu AEK, takımın ezeli düşmanı Panathinaiokos'u Türk bayrakları asarak karşılıyor. İspanyol takımı Deportiva La Coruna, Barbaros'un torunu... İşte yeşil sahalarda etnik kimlik ve siyaset sorunu
Bursaspor - Diyarbakırspor maçında yaşananlar herkesin yüreğini ağzına getirdi. Çünkü toplumsal yangına dönüşebilecek bir kıvılcım, tribünlerden alev alabilirdi. Bursasporluların 'PKK dışarı' sloganı, Diyarbakırspor'un giderek artan etnik söyleme tepki olarak ligden çekilmeye kalkması, Futbol Federasyonu'nu hemen harekete geçirdi. Tedbirler paketi düşünüldü, ricalar edildi. Ve 'şimdilik' statlarda sulh sağlandı. Peki, yaşamın her alanında kamplaşmanın olduğu Türkiye'de, neden en azından futbol sahalarında birlik ve beraberlik tablosu çizemez? Tarihten meşin yuvarlağın peşinden koşanların birlik ve beraberlik hikayesini anlatalım. Hem de bu işe en sert muhalifimiz bilinen bir ülkeden başlayalım. Yunanistan'dan.

AZINLIK TAKIMLARI
1923'te imzalanan Lozan Anlaşması'nın ardından yapılan mübadele yani nüfus değişiminde Anadolu'da yaşayan Rumlar Yunanistan'a, Yunanistan'da yaşayan Türkler ise Türkiye'ye gönderildi. Mübadele anlaşmasında sadece bir şehir, İstanbul ayrı tutuldu. Hükümet ticaret burjuvazisi Rumların elinde olduğu için İstanbullu Rumları Anadolulu Rumlardan ayrı tuttu. Ancak İstanbullu Rumların büyük kısmı Anadolu'da yaşayan Rumlar gibi bir gün yüzyıllardır yaşadıkları topraklardan sökülüp atılma korkusuyla Yunanistan'a göç etti. Gidenler arasında İstanbul ligi takımları Beyoğluspor ve Kurtuluşspor futbolcuları vardı. (İstanbul liginde Ermenilerin Taksimspor, Rumların Kurtuluşspor, Beyoğluspor ve de Musevilerin Maccabi isimli takımları vardır ve hikayeleri oldukça renklidir.)

KURTULUŞLU FUTBOLCULAR
İzmir'den Yunanistan'a giden Rumların kurduğu Panenion takımı, İstanbul'dan giden Rum futbolcuları da bünyesine kattı. Ama Peralı ve Kurtuluşlu olan bu futbolcular, başka bir çatı altında kendilerini ifade etmeliydi. Önce Kostas Spanuidis başkanlığında dernek kuruldu. Derneğin Kuruluş Sözleşmesi'nin ilk maddesi şöyleydi: 'Derneğin amacı her türlü İstanbullu sporcunun aynı çatı altında toplanmasıdır. Topluma, vatanına karşı her türlü sorumluluğu yerine getirebilme yeteneğine sahip cesur ruhların, sağlam karakterlerin üyesi olacağı tüm İstanbullu sporcuların bir arada, aynı çatı altında birleşmesi amacıyla kurulmuştur.'

İSİM VE RENK İSTANBUL'DAN
Derneğin üyelerinin hemen hepsi İstanbullu Rum gençlerdi: Emilios İonos, Kostas Dimopulos, Miltos İeremiadis, Menelaos Karacieris, Meneleos İonas, Timoleon Tagaris. Spanudis aynı zamanda başkanlığı aldı. Derneğin ismi konusunda herkes hemfikirdi. AEK (Athlitiki Enosi Konstantinopoleos) Yani, İstanbul Spor Birliği. Aynı yıl futbol kulübünü de kurdular. Amblemleri ve renkleri İstanbul'u çağrıştırıyordu. Beyoğluspor'un renkleri olan sarı-siyah AEK'nın da renkleri oldu. Metropolos sokağındaki ilk ofislerini, Atina Üniversitesi'nde profesör olan, mübadil bir İstanbullu Nikos Eleopulos vermişti.

SAHADA 'TÜRK TOHUMLARI'
Bu arada Atina'da Palio Faliro semtine yerleştiler. (Bugün bile Faliro'ya gitseniz kendinizi İstanbul'da gibi hissedersiniz.) Yunanlılar bu yeni misafirlerden pek hoşnut olmadı. Kısmen Rumca kısmen Türkçe konuşan bu yeni misafirlere bir isim taktılar. Türkosporo! Yani 'Türk tohumu'. Bu lakap İstanbul'dan göç eden Rumlar için ilk yıllarda hep kullanıldı. Şimdilerde pek kullanılmıyor. Ama tribünlerde AEK'nın rakipleri- ni kızdırmak için ağır küfürler eşliğinde bu lakabı kullanıyorlar. Özellikle bizdeki üç büyükler gibi olan Atina'nın diğer iki takımı Olimpiakos ve Panathinaiokoslu taraftar grupları her ezeli rekabette AEK'ya 'Türk tohumları' diye bağırıyor.
AEK'nın taraftar grupları Gate 21 ve Original, 'Türk tohumları' tezahüratına Türk bayrağı asarak; 'Türküz ve Türk gibi güçlüyüz' diye cevap veriyorlar. İki yıl önce oynanan Türkiye-Yunanistan milli maçında, Türkiye'yi alkışlayan ve çıkışında Panatinaiokoslu taraftarla kavga eden yine AEK'lılardı. Türk Milli Takımı'na küfürlü sataşmaya izin vermemişlerdi. Tribünde Türk bayrağı açan sadece AEK mı? İspanya'nın Galicia bölgesi takımı Deportivo La Coruna da Türk sevgisiyle biliniyor. Bu sevgi Barbaros Hayrettin Paşa'nın Galicia'ya seferleri sırasında, Galicialı gençlerin ona verdiği desteğe dayanıyor. Vigolular, bu Türk sevgisinden dolayı La Coruna'ya 'Türkler' adını takmışlardı. Yıllar sonra kurulan Deportiva La Coruna da 'Türkler' olarak anılmaya başladı. Deportivolular bu isme sahip çıktılar. Statlarını Türk bayrağıyla donatmaya başladılar. Ayrıca kendilerine Türk diye sataşanlara da 'Evet Türk gibi güçlüyüz' diye yanıt verdiler. La Corunalıların, Türk karşıtlığıyla bilinen Yunan Panatinoikos takımıyla yaptığı maçta rakibi demoralize etmek için stadı Türk bayraklarıyla donattı. 20 metreyi aşan dev bir Türk bayrağı da ateşli De Portivo taraftarlarının elinde dalgalanıyordu. Şaka gibi gelecek ama ezeli rakipleri Celtalılar maçlarda De Portivolulara 'Türkler dışarı' diye bağırınca onlarda var güçleriyle cevap veriyorlar. 'Yaşa Türkiye! En Büyük Türkiye!'

kaynak:http://www.aksam.com.tr/2010/07/03/yazar/14590/gurkan_hacir/yunanistan_in__turkleri__aek.html

Hatta ekşisözlük'te yazılana göre"eimaste, eimaste apo tin tourkia, gi'afto kai sas gamame othomanika" yani ''Biz Türkiyeliyiz,o yüzden sizi Osmanlı usulü .........:D'' diye tezahüratı olan takım.

Not:Recep Abi'nin açtığı Deportivo konusu altında da paylaştım ama kesinlikle ayrı bir başlığı hakettikleri düşünüyorum.

Badaloğlu
08.07.2010, 16:28
İstanbul'dan Yunanistan'a göç edenlerin kurdukları takıma AEK diyorlar... Pekiii, Yunanistan'dan Türkiye'ye göç edenlerin kurdukları takım yok mu? Ya da varda biz mi bilmiyoruz? :)

İlker Akçay
08.07.2010, 16:36
İstanbul'dan Yunanistan'a göç edenlerin kurdukları takıma AEK diyorlar... Pekiii, Yunanistan'dan Türkiye'ye göç edenlerin kurdukları takım yok mu? Ya da varda biz mi bilmiyoruz? :)

Güzel soru Ahmet Abi :) tam net bilgim yokaraştırmak lazım ama (fenevbahçe hakkında böyle duyumlar var :D ). :)

Ali İhsan Dönmez
08.07.2010, 16:43
Başlığı görür görmez aklıma bu fotoğraf geldi,eklemişsin iyi olmuş :)

İlker Akçay
08.07.2010, 18:58
Başlığı görür görmez aklıma bu fotoğraf geldi,eklemişsin iyi olmuş :)

O resim olmadan AEK'in ne anlamı kaldı renktaş.AEK üzerine ilk araştırmalarımı o resimden sonra yapmıştım :)

Bıyıklıoğlu
08.07.2010, 19:29
Türkiye'de varsa benim şüphelendiğim takım Galatasaray'dır:)eğer yabancıların kurduğu takım bizim ülkemizde varsa Galatasaray'dan başkası olamaz:)Bu Aek'yı daha önce duymuştum.Hatta İngiltere'de Porsmouth takımı içinde Osmanlı zamanında kurulduğu iddia edilmişti.

Samet Türkmen
09.07.2010, 00:37
AEK'nın bu yönünü bilmiyordum.En azından Türk bayrağı asacakları kadar olduklarını bilmiyordum :)

Yasin T.
09.07.2010, 00:39
aek takımının tarihinin böyle olduğunu bilmiyordum.çok ilginçmiş

Alejandro
09.07.2010, 00:47
Her fırsatta yunan düşmanlığı yapanları merak ediyorum.ışığı görünce kaçışan hamam böcekleri gibidir onlar böyle haberlerden ışıktan kaçar gibi kaçarlar.

Kader KORELİ
09.07.2010, 01:06
AEK Athen'in yanında birde Selanik takımları PAOK Thessaloniki ve Apollon Kalamarias var.

Nüfusu 11 milyon olan Yunanistan'da 2 milyon'un üzerinde Pontus Rumu var. (İstanbul'dan göç edenler bunun içinde değil.)

.....
09.07.2010, 06:18
Bunu bilmiyordum. Paylaşım için teşekkürler.

Yunanların Türk Bayrağı açacağı aklımın ucuna gelmezdi valla ne diyebilirim ki :)

İskender66
09.07.2010, 06:45
İlk kez duydum. Bunu bilmiyodum. İlginç geldi. Helal olsun AEK'ya. Artık Yunanistanda da destekleyecemiz bir takımımız var :)

İlker Akçay
09.07.2010, 15:55
Teşekkürler arkadaşlar :) PAOK'un da Trabzon'dan göçen Rumlar tarafından kurulduğuna dair birşeyler duymuştum ancak onların Türkiye bağları AEK kadar kuvvetli değil.Haklarında pek net bilgiler edinemedim.

Külünkoğlu
09.07.2010, 16:41
Yunan konsolosluğunda çalışan bir arkadaş vardı forumumuzda, o gelir anlatır tam doğrusunu.
Bir fotografa bu kadar inanmamak lazım.

Alihan Ertürk
09.07.2010, 17:00
Haber doğru olabilir tabi ama belki doğru değildir ve o bayrağı yakmak için getirmişlerdir oraya.. ? Olamaz mı yani , Yunanlı'lardan her şeyi beklerim ben.

İlker Akçay
09.07.2010, 19:18
Haber doğru olabilir tabi ama belki doğru değildir ve o bayrağı yakmak için getirmişlerdir oraya.. ? Olamaz mı yani , Yunanlı'lardan her şeyi beklerim ben.

Sakin ol Alihan ;) Haber doğru ki şöyle söylediğim gibi adamların 'biz Türküz ve sizi Osmanlı usulü s.......'' tarzında tezahüratları dahi var :) Ve bunun yanında yine yazıda geçtiği gibi Panalılar ve Olimpiakoslular tarafından ''Türk Tohumları'' diye aşağılanmaya çalıştıklarında yukarıda söylediğim tezahüratı ve Türk gibi güçlüyüz sesleri duyuluyor.:) Bunların yanında zaten klübün tarihi yukarıda anlatılmış kurulmuş olduğu bina halen İstanbul'da mevcut. :)

Son olarak herkese kötü gözle,paranoya ile bakmayalım nasıl Yunanlının iyisi kötüsü varsa Türkünde iyisi kötüsü var.Osmanlı'nın son dönemlerinde kötü şeyler yaşanmış olsada.Bir zamanlar dedelerimizin en yakın dostları değil miydi Dimitri ile Hristo.Bizim bu topraklarda belli bir yaşanmışlığımız var ve bu ülkeyi,bu ülkenin insanı hala çok seven Yunanlılar mevcut.

İlker Akçay
09.07.2010, 19:22
Yunan konsolosluğunda çalışan bir arkadaş vardı forumumuzda, o gelir anlatır tam doğrusunu.

Metin Abi,sonuçta başlığı kilitlemek veya açık tutmak size bağlı ancak sadece bir fotoğraftan değil,hakkında yazılan bir haber Gürkan Hacır ve üzerine yazılmış çok sayıda blog yazısı üzerine paylaştım :).Ama sonuç olarak karar sizin.

Berat
10.07.2010, 12:26
AEK lı bir arkadaşıma olayın aslını sordum.

Olympiakos ve Panathinaikosluların AEKlılara "Turks" dediklerinin doğru olduğunu,buna karşılık ilk mesajda arkadaşın ekşisözlükten alıntıladığı besteye benzer bişeyin tribünlerde söylendiğini,bununla beraber AEK tribünlerinde hiç Türk Bayrağı görmediğini söyledi bana.

İlker Akçay
10.07.2010, 13:12
AEK lı bir arkadaşıma olayın aslını sordum.

Olympiakos ve Panathinaikosluların AEKlılara "Turks" dediklerinin doğru olduğunu,buna karşılık ilk mesajda arkadaşın ekşisözlükten alıntıladığı besteye benzer bişeyin tribünlerde söylendiğini,bununla beraber AEK tribünlerinde hiç Türk Bayrağı görmediğini söyledi bana.

Teşekkürler Berat Abi,bayrak olayı doğru dün söylenenlerden sonra daha detaylı bir araştırma yaptım ve birkaç AEK taraftarından bayrak olayını doğrulattım.Panalılar bayrağı yakınca AEKliler tepki olarak Pana maçında bayrak asmışlar.

Hatta tribünlerinde birçok maçta Filistin bayrağıda görülmektedir.Tribün düşünce olarak Livorno ve Marsilya tribünleriyle aynı çizgide ve çok yakın bağları var.

Murat GENEL
10.07.2010, 17:43
Yüz yıllık İstanbullu AEK, nasıl uydurma "a-e-ka" oldu?

AEK, 1924 yılında İstanbul'un Beyoğlu semtinden Atina'ya göçen İstanbullular'ın kurduğu bir kulüp. İstanbul'un en eski kulüplerinden Pera Club'ın Beyoğluspor'la beraber devamı. Sarı-siyahlı kulüp, Türkiye'de kurulup Yunanistan'a göçmüş tek kulüp değil. PAOK yine bir İstanbul kulübü olan Ermis'in devamı. İzmir kulüpleri Apollon ve Panionios ise aynı isimle varlıklarını Atina'da sürdürüyorlar. Apollon Kalamarias ise Yunanistan'a göç eden Karadeniz Rumları'nın kulübü. Küçük sokaklara, mahallelere daldıkça Anadolu kulüplerinin sayısı yüzleri buluyor. Mübadelenin değdiği her yere taşınıyor Türkiye kökenli Yunan futbolseverler. (Bu arada AEK ve PAOK sanılanın aksine mübadele kulüpleri değiller, zira mübadele İstanbul'u kapsamıyordu. Bu kulüplerin kurucuları yazılı olmayan bir mecburiyetten dolayı göçmek zorunda kalmıştı.)

http://img713.imageshack.us/img713/5899/screenshotdk.png (http://img713.imageshack.us/i/screenshotdk.png/)

Uploaded with ImageShack.us (http://imageshack.us)

AEK'in diğer Türkiye kökenli Yunan kulüplerinden farkı, Türkiye'yle olan bağını hiç koparmamış olması. Bunda Beyoğluspor'un da büyük payı var. Günümüzde hâlâ Pera Club'un amblemini kullanan Beyoğluspor, İstanbul Rumları'nın en büyük spor kulübü. Kıbrıs'taki olayların ateşlendiği 1950'lerin sonuna kadar İstanbul'un en önemli kulüplerinden olan Beyoğlu, bu yıllarda Kıbrıs bahanesiyle azınlıkların sindirilmesinden çok etkilendi. Türkiye'de yıllardır yaşayan, hiçbir yasadışı faaliyeti olmayan Yunan vatandaşlarının 1964'te yine aynı bahaneyle sınırdışı edilmeleri ve beraberlerinde Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı ailelerini de götürmek zorunda kalmaları Rum azınlığa ve Beyoğluspor'a büyük darbe vurdu. Aynı yıl takım küme düştü. Beyoğlu'nda oynamayan Rum futbolcular da birer birer dışlandılar. Yordan ve Sofiyanidis'in AEK'e transferi ve sudan sebeplerle vatandaşlıktan çıkarılmaları, Lefter'in futbolu bırakması, bu efsane futbolcuya ellinci kez millî formayı giyen ilk oyuncu olduğu için söz verilen ödüllerin verilmemesi, Güney Afrika'da teknik direktörlük yapmasının engellenmesi hep bu dönemdeydi. Zaten daha sonra azınlık da, kulüp de kalmadı, yandı, bitti, kül oldu.

Bu dönemin Türkiye'deki spor tarihi için bir önemi daha var. Biz, kendi şehrimizde kurulan kulübün adının nasıl söylendiğini bu dönemde unuttuk. Yunanca'daki bütün tek kelime hâlinde okunabilen kısaltmalar gibi kendisi bir kelimeye dönüşen ve AEK olarak okunan kulübün adı, oldu "a-e-ka". Ama nasıl oldu bu? Tesadüfen mi, yoksa kasten mi?

http://img294.imageshack.us/img294/7306/screenshot2mv.png (http://img294.imageshack.us/i/screenshot2mv.png/)

AEK, Türkiye-Yunanistan ilişkilerinin en iyi olduğu 1950'lerde Türkiye'ye onlarca kez geldi. Üç büyüklerle ve Beyoğluspor'la maçlar yaptı. Sahaya Türkiye bayrağı ile çıktı. Türkiye'den de birçok takım AEK'le maç yapmaya gitti. Balkan Kupası maçları öncesi AEK ve Fenerbahçe oyuncuları ortak moral geceleri düzenlediler. Hatta AEK, Can Bartu'ya Atina'daki büyükelçilik binasında müthiş bir transfer teklifi yaptı (bizzat Can Bartu'dan doğrulattığım bir bilgidir). AEK, Türkiye'yle o kadar iyi ilişkiler kurmuştu ki Türkiye'de basın onlara AEK bile demiyordu, kendi taraftarlarının taktığı "Enosis" ismini kullanıyordu ("Enosis" Yunanca'da "birlik" demektir, AEK'in E'si budur). Ve Türkiye'de AEK'in isminin tek bir kelime şeklinde AEK olarak okunduğunu, tek tek hecelenmediğini bilmeyen tek bir gazeteci, tek bir futbolcu yoktu (İnanmayan yine Sinyor'a sorabilir).

Ne zaman ki Kıbrıs olayları patladı, her şey değişti. Öncelikle, "enosis" karşımıza "Kıbrıs'ın Yunanistan'la birliği"ni amaçlayan bir irredantist politika olarak çıktı. Böylelikle 1955'ten itibaren AEK'in lakabı kullanılamaz oldu. Ama kulübün adı hâlâ AEK'ti ve 1970'lere kadar da böyle kaldı.

Kıbrıs olaylarının 1960'ların sonunda iyice şiddetlenmesi, akan kanın durdurulamaması, iki tarafta da artan milliyetçilik Türkiye'yle Yunanistan arasındaki tüm sportif ilişkileri kopardı. Beyoğluspor eriyip giderken AEK de Türkiye'ye gelmemeye başladı. İstanbul'da kurulan ve şehirdeki tarihi üç büyüklerden bile eski olan bir kulüp, Avrupa'daki herhangi bir yabancı kulüp hâlini aldı. Bu dönemde AEK'e AEK demeyi bıraktık. O dönemde dilin politik manipülasyonunun ve tahribatın başını çeken TRT'nin önderliğinde "a-e-ka" uyduruldu, AEK'in bu şehirdeki geçmişi, yaptığı onca dostluk teması unutturulmak istenircesine. Artık o Canlar'la, Şerefler'le, Ergunlar'la gülüp eğlenen "Enosis"liler yoktu, "a-e-ka" diye soğuk, yabancı, hiç tanımadığımız bir kulüp vardı. Ülkeye kendi tarihi, kültürü yine dili tahrip edilerek unutturuluyordu. Farklı renklerden, çokkültürlülükten uzak, yapay, steril ve çarpıtılmış millî tarihe bir çentik daha atılıyordu. Dersimler, AEKler yok edilince, onları yaratanların tarihi de yaşanmamış sayılabiliyordu.

Artık o günler geride kaldı. Yunanistan, yine komşu kapısı. Arada hırlaşsak da, yine eskisi gibi gidip geliyoruz. AEK, sekseninci yılını İstanbul'da kutladı ve kıyamet kopmadı. Aksine bütün camianın tadı damağında kalan, DVDleri, hatıra bayrakları çıkan bir gezi oldu. Milliyetçiliğin eti tırnaktan koparmaya çalıştığı otuz yıllık o kara boşluktan bir tatsız miras kaldı; kulübün ismi. Hâlâ a-e-ka aşağı, a-e-ka yukarı. Eurosport ve NTV'den Güntekin Onay dışında ismi doğru okuyana rastlamak kısmet olmadı. Kendi şehrinde doğan yüz yıllık bir camianın adını bilmekten aciz bir basın ortaya çıktı. Internet diye bir şey var, şu ismin doğrusunu öğrenmek beş dakika bile almıyor. Zaten yine Türkiye kökenli olan efsane Rebetikocu rahmetli Stelyos Kazancidis ağabeyimizin yazdığı AEK Marşı da "AEK! AEK! AEK!" diye başlıyor. Üç saniye dinlemek yeterli.

Bir cehalet ve kötü niyet manzumesinin sonucu olarak çıkan "a-e-ka" garabetini savunanlar, bunu çaresizce Türkçe'nin kurallarına bağlamaya çalışıyorlar. Ama nedense PAOK'un neden Türkçe'de PAOK olduğunu, pe-a-o-ka olmadığını açıklayamıyorlar. PAOK, pe-a-o-ka değil, çünkü PAOK hiçbir zaman Türkiye'ye AEK kadar yakın olmadı, hiçbir zaman İstanbul'daki Rum kültürünün rengini bu kadar canlı taşımadı Türkiye ve Yunanistan'a. PAOK, Türkiye'deki tek renkli, mozaik-değil-betoncu milliyetçilik için hiçbir zaman tehlike olmadı. AEK'in adının tahrip edilmesi gerekiyordu, edildi.

Bugün hâlâ gazetelerde, televizyonlarda, diğer medyada ve o medyanın vasatlığının ilerisine geçiyormuş gibi gözükse de herhangi bir net hayata bakış ve genel kültür üzerine bina edilmeden aynı vasatlığı ancak yeniden üreten Internet sitelerinde AEK'e, canım şehrimin canım kulübüne "a-e-ka" deniyor. Dünyada başka çok az şehre, ülkeye kısmet olan bir değer oysa AEK. Başka bir ülkede doğduğun şehrin kokusunu alabilmek, yaşlı taraftarların maçlarda Türkçe söylendiklerini duymak, 1950'lerde, 60'larda tamamen yok edilen ve yerine şovenizm doldurulan eski İstanbul'dan izler bulmak demek. AEK, en az Chevrolet dolmuşlar kadar, en az Ikarus otobüsler kadar, en az eski Galata Köprüsü kadar İstanbul. Ve ne yazık, biz artık adını bile söylemekten aciziz.

Ben gurbet elde İstanbullu olmanın ama İstanbul'da olamamanın ıstırabını yaşarken yanımda olan, buram buram İstanbul, Beyoğlu kokan sevgili kulübüm. Biliyorum ki, seni ait olduğun şehrinden kopartan bu kara talih peşini hiç bırakmayacak. Ama senin rengini, armanı burada taşıyan bir tanecik olsun taraftarın var, en çok köklerinden kopartılıp zorla unutturulduğunda dahi ayakta kalabildiğin için seviyor seni. Ve o taraftarın her "a-e-ka" dendiğinde düzeltip gururla AEK demezse, ulu manitu ona şampiyonluğunu görmeyi nasip etmesin.

http://img687.imageshack.us/img687/289/screenshot4dau.png (http://img687.imageshack.us/i/screenshot4dau.png/)

Dağhan Irak yazmış şiddetle okumanızı tavsiye ederim..

İlker Akçay
10.07.2010, 18:03
Teşekkürler Murat paylaşım için,daha önceden okumuş hatta paylaşıp,paylaşmamak konusunda gidip gelmiştim ancak güzel olmuş.Harika bir yazı.

Kaya
10.07.2010, 19:47

Ben de doğruluğuna pek inanmıyorum. AEK'in geçmişi için yazılanlarda doğruluk payı muhakkak vardır ama şu an taraftarlarının bu çizgide olduğuna ihtimal veremiyorum...

;)

Burçak
11.07.2010, 03:01
güzel paylaşım ilker. bende hiç duymamıştım bunu.

İlker Akçay
11.07.2010, 08:20
güzel paylaşım ilker. bende hiç duymamıştım bunu.

Teşekkürler Burçak :)

mashal61
11.07.2010, 19:45
Okudum. Ama bir resimle inanacak değiliz. Böyle bir şey olsa videosu falan olurdu, daha fazla kanıt olurdu. Böyle saçma şey mi olur yahu! Yunanlılar Türk bayrağı asacak, İspanyollar Yaşa Türkiye, en büyük Türkiye diye bağıracak. Buna kim inanır be! :)

İlker Akçay
11.07.2010, 23:28
Okudum. Ama bir resimle inanacak değiliz. Böyle bir şey olsa videosu falan olurdu, daha fazla kanıt olurdu. Böyle saçma şey mi olur yahu! Yunanlılar Türk bayrağı asacak, İspanyollar Yaşa Türkiye, en büyük Türkiye diye bağıracak. Buna kim inanır be! :)

sen aynen devam et arkadaşım.Ortada sadece bir bayrak çıkılan bir olay değil bir klübün tarihi ve taraftarlarıyla görüşülerek doğrulanmış bir olay var.İspanyollar mevzusu ile apayrı bir olay Başbakan İspanya'ya gittiğinde kendi kurdukları Mehteran Takımı ile karşılayacak kadar Türk sevgisi olan insanlar kimse sizi inandırmak zorunda değil hadi AEK yunan diye kabullenmek istemiyorsunuz İspanyolları niye kabullenemiyorsunuz.Hayatında birkaç Deportivo maçı izlemiş her insan kale arkasında ki Türk bayraklarına şahit olmuştur.Araştırıp öğrenmek isteyen için kanıt çok ama boş laf yapmak isteyen için de aynı şekilde bilmeden sallamak çok kolay.

DNA-TS
12.07.2010, 01:10
@murat genel

Dağhan Irak ın yazısı için sağolasın gayet açıklayıcı olmuş.

Oğuz ZEYTİN
01.09.2010, 00:10
Teşekkürler arkadaşlar :) PAOK'un da Trabzon'dan göçen Rumlar tarafından kurulduğuna dair birşeyler duymuştum ancak onların Türkiye bağları AEK kadar kuvvetli değil.Haklarında pek net bilgiler edinemedim.

Az önce TV'de geçen hafta İstanbul'da çıkardıkları olayları gösterdiler. PAOK'lular tam şerefsizmiş...

AEK'e saygı sonsuz...

pReN@_61
01.09.2010, 00:49
Vay AEK vay..:)

İlker Akçay
28.09.2010, 11:41
Az önce TV'de geçen hafta İstanbul'da çıkardıkları olayları gösterdiler. PAOK'lular tam şerefsizmiş...

AEK'e saygı sonsuz...

Şu an Yunanistan'da ki takımlardan Türkiye bağları hala güçlü olan sadece AEK.

Paoklular her ne kadar Karadeniz'den göçmüş olsalar da AEK'liler kadar TÜRK bağları güçlü değil.

Olayları kabul etmemiz mümkün değil hele bir de Paok'a Türkiye'de destek veren bir karga topluluğu var ki onlara diyecek söz bulamıyorum...

EmreYavuz61
28.09.2010, 18:21
vay be ilk kez gördüm bu haberi sitede...bütün yazılanları okudum..deportivonun türk bayrağı açtığını görmüştüm ama ne yalan söyleyeyim AEK konusunu ilk kez duydum ve gerçekten etkilendim...artık iddaa veya futbol muhabbeti yaparken 'a-e-ka' kelimesini duyduğum anda hemen bu hikayeyi anlatıp herkesin aklına 'aek'i yerleştireceğim..müthiş bilgii..

Tatar Kemal
28.09.2010, 18:31

olmaz olur mu. ben üç tanesini biliyorum. üçü de istanbulda. birinin renkleri sarı lacivert, bir diğerinin siyah beyaz ötekinin de renkleri sarı kırmızı.