PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : KTÜ’ye Renk Başvurusu

Burak
08.07.2010, 13:58
http://www.trabzonspor.org.tr/Upload/Resimler/buyuk/logo5.jpg

Yönetim kurulumuz ve kurullarımız imza toplayarak Karadeniz Teknik Üniversitesi’nin renklerinin Bordo-Mavi olması için başvuruda bulundular.

Şehrimizin kulübümüzle birlikte en önemli kurumlarından olan Karadeniz Teknik Üniversitesi’nin Mavi- Beyaz olan renklerinin Bordo-Mavi olması için imza toplanarak başvuruda bulunuldu.

Resmi Site

OLCAY ÇAKIR
08.07.2010, 14:04
90 lı yılların başında katıldığım ilk kongremde, Giresun'lu bir Trabzonsporlu taraftar kürsüye çıkıp çok güzel bir konuşma yapmıştı.

Konuşmasının bir bölümünde KTÜ'nün forma renkleri Bordo Mavi olmalı diyordu.

Çok hoşuma gitmişti.
Ve neden bu akıl edilmedi demiştim o gün.

Şimdi bu haberi okuyorum...

20 yıl geçmiş neredeyse...

Geç de kalınmış olsa, güzel bir hamledir.
Tebrik ediyorum...

Ve ilave ediyorum,

KTÜ, Trabzon ve Trabzonspor isminin çok ama çok gerisinde kalmıştır.

Vizyonsuzluk deniyor adına çağımızda... İşte bu hastalık KTÜ'ye de bulaşmış olmalı...

Yoksa, o şehirin üniversitesi sıralamalarda ilk 5'e girmeliydi, ve hatta şampiyon olmalıydı....

Bu manada, efsaneyi yaratanları bir kez daha saygıyla selamlıyorum ben.

Trabzonspor efsanesi ve onun mirası yemekle bitmez...

Bitiremeyiz...

SEDAT
08.07.2010, 14:17
- Güzel Bi Düşünce :)

Melek
08.07.2010, 14:20
Geç bile kalınmış bir düşünce,en kısa sürede şehrimizle özdeşleşen renklerimizi KTÜ'de de görmek dileğiyle.

Oğuzhan İnce
08.07.2010, 14:30
Düşünce HayrettinHacısalihoğlu'nun dur.
(: belirtmek istedim

Keramettin
08.07.2010, 14:32
Nerden gelmiş akıllarına :D

Kaya
08.07.2010, 14:33
Güzel fikir, destekliyorum...

Sefa
08.07.2010, 14:46
KTÜ Yönetiminin geneli Trabzon'lu ise olur bu. Güzel de olur. Dik kafalılar çıkmasın da KTÜ de..

Fatih Özkan
08.07.2010, 14:49
Şahane olur!

Miraç Atalay Çiftçi
08.07.2010, 14:50
Ortak akıl Bordo-Mavi

Yönetim kurulumuz ve kurullarımız halen renkleri mavi-beyaz olan Karadeniz Teknik Üniversitesinin renklerini Bordo-Mavi yapması için imza topladı.

http://www.bordomavi.net/images/haber/KTU.jpg (http://www.bordomavi.net/index.php?page=duyurular&d_id=3549)

55 yıllık geçmişiyle Türk eğitiminde bir çınar olan, Trabzon şehrinin önemli dinamiklerinden Karadeniz Teknik Üniversitesi'ne başvuruda bulunulduğunu açıklayan yönetim kurulumuz taraftarlardan da büyük destek aldı.

BordoMavi.Net yazarlarından Olcay Çakır girişime destek verdiğini açıklarken önceki genel kurullarda yaşadığı bir anıyıda şöyle aktardı; "90'lı yılların başında katıldığım ilk kongremde, Giresun'lu bir Trabzonsporlu taraftar kürsüye çıkıp çok güzel bir konuşma yapmıştı. Konuşmasının bir bölümünde KTÜ'nün forma renkleri Bordo Mavi olmalı diyordu.Çok hoşuma gitmişti ve neden bu akıl edilmedi demiştim o gün. Şimdi bu haberi duydum... 20 yıl geçmiş neredeyse. Geç de kalınmış olsa, güzel bir hamledir. Tebrik ediyorum..."

Konuya ilişkin forum sayfasında düşüncelerini paylaşan taraftarlarımız şehrin bütünlüğü ve Trabzonspor'un sevgisi için bu hamlenin olumlu olacağını vurguluyorlar.

only ts
08.07.2010, 15:13
bordo mavi olunca ne olacak ?

Egemen Yılmaz
08.07.2010, 15:21
Kulağa hoş geliyor ama diğer yandan 55 yıllık bir logo değişecek, kayda değer bir getirisi de olmayacak. Gereksiz buluyorum.

Cem Akyüz
08.07.2010, 15:27
Güzel olur

Gökhan KAN
08.07.2010, 15:34
bordo mavi olunca ne olacak ?
Bişey mi olması gerek hocam. Bordo Mavi olunca şampiyon olucaz.:)

Bordo Mavi olmasının bir anlamı var sonuçta onuda anlmışsındır heralde.:)

bkandil
08.07.2010, 15:48
Güzel düşünce,

Hayırlı olsun, da...

Müthiş zamanlama...

TSelif
08.07.2010, 15:51
İyi düşünmüş tebrik ederiz ..
Biraz da transferi düşünsen sayın asbaşkan !

Misina
08.07.2010, 16:07
Çok güzel.Kim düşündüyse iyi düşünmüş.

oguzhann
08.07.2010, 16:20
sokak ışıklarını da bordo-mavi yapın,trafik ışıklarını da tabi :Dgereksiz ötesi işlerle uğraşıyoruz.

Mert67
08.07.2010, 16:24
Tebrikler güzel düşünce. :alkış:

TheRapZoNe
08.07.2010, 16:58
yönetimden bir ufak gösteri daha.sportif ve mali alandaki beceriksizliklerini bu tür girişimlerle gizlemek istemelerine sadece gülüyorum

Sinan SARI
08.07.2010, 17:18
Bir kaç tasarım görsek nasıl gözükeceği hakkında bi fikir oluştursun.

bordo61
08.07.2010, 17:49
Fikir Hayrettin Bey'indir.

Güzel olur , renklerimiz zati güzeldi ama Bordomavi daha bir güzel durur sanki :D

Ahmet ÇOLAK
08.07.2010, 18:37
bence çok gereksiz bişe 55 yıllık tarihi var türkiye cumhuriyetinin 3. kurulan üniversitesi diye biliyorum üstelik sadece trabzon sınırlarında da değil koca üniversiteyi bordo mavi yapmanın bi manası yok sonuçta sadece trabzonsporlu okumuyor orada bunu akıl eden zihniyet nie kendi kolejini kendi üniversitesini kurmayı akıl etmiyo..

macka61
08.07.2010, 18:53
hemde ne geri kalmışlık Olcay abi anadolu ünisi eskişehiri ne hale getirdi bizimkisi ne yaptı ortada

Kazım Uzunboy
08.07.2010, 18:55
Çok güzel düşünülmüş.

Doğru olan da bu olacaktır.

brkylmz
08.07.2010, 19:34
ktüyle trabzonsporun ayrılmaz bi günül bağı var. bu gönül bağı sıradan insanların sıradan göz boyama numaralarına kaldıysa işimiz var.

mavituğ
08.07.2010, 19:37
fuzuli iş, 55 yıllık logo değişmez

Furkan
08.07.2010, 20:14
çok gereksiz bir iş.. ktü adında yer aldığı gibi bilimle teknikle uğraşsın adına yakışır bir hal alsın logosunun rengiyle değil...

logitech
08.07.2010, 20:32
tüm dünyada sarı kırmızı olan bir fast food firmasının rengi nerde değişiktir? cevap vereyim trabzon'da değil. istanbul'da ! TRABZONDA BULUNAN KARADENİZ TEKNİK ÜNVERSİTESİNİN RENGİ TABİKİ BORDOMAVİ OLMALIDIR. GEÇ BİLE KALINMIŞTIR.

LazAnisT
08.07.2010, 21:27
Aslında bizde Ktü'ye mail atarak adamları yüreklendirebiliriz..

OLCAY ÇAKIR
08.07.2010, 21:29
Ben Logo değişikliği ibaresi göremedim. En az 5 kez okudum logo eleştirileri görünce...
Tabi, başlıklarda kulaktan kulağa oynuyoruz ya, o yüzden.
Başlığın amacını ifade eden ilk mesaj okunsa sıkıntı olmayacak...
Herşeyi eleştir.
Ama önce Kendini ...
Orta da logo değişikliği isteği diye bir ifade yok, aha da 6. kez okudum....
http://www.trabzonspor.org.tr/Upload/Resimler/buyuk/logo5.jpg

Yönetim kurulumuz ve kurullarımız imza toplayarak Karadeniz Teknik Üniversitesi’nin ***********renklerinin*********** Bordo-Mavi olması için başvuruda bulundular.

Şehrimizin kulübümüzle birlikte en önemli kurumlarından olan Karadeniz Teknik Üniversitesi’nin Mavi- Beyaz olan *********renklerinin******** Bordo-Mavi olması için imza toplanarak başvuruda bulunuldu.

Resmi Site

bangkook_61
08.07.2010, 21:47
Bordo-Mavi-Beyaz olsun. Beyazda kullanılsın

Egemen Yılmaz
08.07.2010, 22:08
Ben Logo değişikliği ibaresi göremedim. En az 5 kez okudum logo eleştirileri görünce...
Herşeyi eleştir.
Ama önce Kendini ...

Değişecek olan renk logonun rengi değil mi? Logonun rengi değişince logo değişmiş olmuyor mu?

Kurumsal kimlik denen bir şey var. Ortada ciddi bir neden yokken -hadi logonun demeyelim- renklerin değişmesi yanlış bence.

Kaya
08.07.2010, 23:12
Logoda nereden çıktı?

Üniversite boyasın tabiki de... Umarım olumlu karşılanır.

Kader KORELİ
08.07.2010, 23:33
Çok saçma bir başvuru. Destek bulması da şaşırtıcı.

Hep gelişigüzel, yüzeysel işler yapıyor veya yapmaya çalışıyor bu yönetim.
Hiç derinliği olan bir icraati yok.

Örneğin KTÜ çatısı altında Trabzonspor'la bir çok alanda işbirliğinde bulunacak bir spor akademisinin kurulması yönünde istekde bulunabilirler, ama bu tarz uzun vadeli stratejik düşündükleri hemen hemen hiçbirşey yok.

Bir başka örnek: Trabzonspor'umuzun başkanı basına, altyapıdan futbolcu çıkmadığını, buradan futbolcu gelmesiyle ilgili umudunun kalmadığını söylüyor. Bir yöneticinin kendi sorumluluk alanında bulunan bir konuyu böyle ele alması makulmu?

Türkiye'nin her alanda var olan bu tarz yöneticileri ile acınacak hali var.

Yasin T.
08.07.2010, 23:37
trabzonspora bir şey kazandırmayacak ama bu şehrin rengi bordo-mavi olduğunu özellikle dışarıdan gelen öğrenciler anlasın.bence güzel düşünce

Egemen Yılmaz
08.07.2010, 23:52
Logoda nereden çıktı?

Üniversite boyasın tabiki de... Umarım olumlu karşılanır.

Bana kalırsa ortada müthiş bir bilgi bulanıklığı var.

"Mavi-Beyaz olan renkleri Bordo-Mavi yapmak" ne demek? Logonun renkleriyle mi oynanacak, binalar mı bordo-mavi olacak, ne olacak içinin doldurulması lazım.

Ben bu ifadeyi logoda bir değişiklik olarak yorumluyorum ama yanılıyor da olabilirim.

Hekimoğlu
09.07.2010, 08:38
Çok gereksiz bir hamle üstelik talep Trabzonspor'dan geliyor komik.Trabzonspor yönetimi istedi diye renk değişmez KTÜ daha eski bir kurumdur hatırlatayım.

Mayls
09.07.2010, 16:16
Güzel bir hamledir bence.
Hem fena mı olur Trabzon tamamen Bordo-Mavi olsa? :)

macuka
09.07.2010, 16:22
Ne icin basvuruldugu gercekten muallak olmus, logonun renkleri mi? yoksa KTU nun normalde kullandigi mavi-beyaz (spor musabakalari icin, diger etkinlikler, bayragi, vs...) renkler mi? Yok bu degisecekse, insanlar logo neden mavi peki demezler mi? ula usaklar benim de kafami karistirdiniz?:)

Hürgün Aygün
09.07.2010, 16:24
E logo da değişsin.:D:D

Şaka bir yana bence güzel olur ne güzel Trabzonspor'u temsil eder...

Burçak
09.07.2010, 16:27
haberden anladığım şey logo değil binaların mavi beyaz olan renkleri..
Kurumlarda her binanın rengi logosundakiyle aynı olmak zorunluluğu yok.
örnekleride var.

mavi beyaz olan binalardan bahsedilmiş bence.

Halil Atalay
09.07.2010, 16:30
bence bu sadece KTÜ kalmalı burada kuru tüm kuruluşlar ve kurumlar renglerini bordo mavi yapmalı

mavibiadam
09.07.2010, 18:35
kesinlikle iyi düşünülmüş ktü deki rakip taraftarlara iyi bir gol atılmış olur diplomalarında ömürboyu bordo mavi olacak.:alkış::)

İsmail Alkan
09.07.2010, 18:45
Herşeyi eleştir.
Ama önce Kendini ...

Karadeniz Teknik Üniversitesi’nin Mavi- Beyaz olan *********renklerinin********
Sadece logo kelimesini yazmamışlar.

Bahsi geçen mavi-Beyaz KTÜ'nün logosudur :)

Badaloğlu
09.07.2010, 19:32
KTÜ'nün üniversite takımlarının (futbol, voleybol, basketbol v.s.) formaları hep mavi beyzadı.Logo'do aynı renk tabi ama Trabzon şehri başka şehirlere benzemez.

Eğer bu şehir, Türkiye'de tek futbol şehriyse, futbol takımının rengide bordo maviyse, bu şehirde futbol takımının adına Bulvarlar yapılıyorsa ve bu bulvarların rengide bordo maviyse, Üniversiteside bu şehre hizmet ediyorsa, bırakında rengi bordo mavi olsun...

Geç bile kalınmıştır.Trabzonspor'u bu şehir hücrelerine kadar yaşamalıdır.O şehre gelen misafirler ya da üniveristede okuyan öğrencilerde bunu görmelidirler.

Bari buna muhalefet etmeyelim...

Oğuzhan Fidan
09.07.2010, 19:48
ktüdeki öğrencileri trabzonspor üniversitesinde okuyolarmış ve trabzonsporun trabzonun en büyük markası olduğunu pekiştirmeleri açısından yani traftar kazanmaktan başka bi amacı yok. bana görede güzel bi düşünce.ktüde ist. takımlarının rengini görmektense bordomavi görmek rahatsızlık verici olmaz aksine çokta güzel olur.

Mertcan
09.07.2010, 23:41
Bence böyle yaparak, bordomavi yi heryerde herkesin gözüne sokarak bezdirmenin antipati kazandırmanın bi manası yok amblem aynı şekilde kalsın fakat kampüse güzel büyük bir trabzonspor amblemi yapılsın trabzonspor bulvarında olduğu gibi...

Bu bence daha güzel daha etkili olur.

mamican
10.07.2010, 13:38
Trabzonu diğer şehirlerden ayırt eden en büyük özelliklerinden biri, Trabzonspor denince ordaki insanların tek ses tek yürek olmasıdır

Bence yapılması Trabzonsporun ne kadar sevildiği, baş üstünde tutulduğunu gösterir...

ceserdar
10.07.2010, 13:41
Söylediklerim muhalefet etmek olarak algılanmasın ama diyelim yönetimin istediği neyse o yerine getirildi diyelim. Ne olacak sonra?

boztepeli61
10.07.2010, 13:46
Dışardan gelenleri etkliler yani okuduğu okulun bordo-mavi olması her baktığın yer bordo mavi hiç istemese bile içine işler sonuna kadar destekliyorum

TSezgin61
10.07.2010, 15:19
tüm dünyada sarı kırmızı olan bir fast food firmasının rengi nerde değişiktir? cevap vereyim trabzon'da değil. istanbul'da ! TRABZONDA BULUNAN KARADENİZ TEKNİK ÜNVERSİTESİNİN RENGİ TABİKİ BORDOMAVİ OLMALIDIR. GEÇ BİLE KALINMIŞTIR.

bu fastfood firmasi MCdonaldsa yeterli bilgi edinememissin renktas...

McDonalds yesile yönelecek. bu konuda aciklamalar var...

Mustafa ÖZDEMİR
11.07.2010, 11:28
gayet güzel olur...

Hqmi
11.07.2010, 11:37
Çok güzel düşünce.

OLCAY ÇAKIR
12.07.2010, 11:50
Sevgili Ali Fuat'ın (afs) logo, amblem, renk konularında bizi aydınlatmasını bekliyoruz..:)

a f s
12.07.2010, 12:21
Olcay bu konu hakkında söyleyeceğim çok şey var aslında.

Keşke Trabzon olarak Trabzonspor markasının dışında markalar çıkarabilsek. Hepsinin kendi kimliği rengi olsa. Yıllar önce Trabzon'da çöp sepetleri turuncuya yakın bir sarıyla boyanınca sevinmiştim, nihayet şehir dokusuna bordomavi renklerin dışında renk katacak bir şey çıktı diye. Bordo maviyi zor renkler formanın dışında kullanılınca pek te uyumlu renkler çıkmıyor ortaya. Etkisini ve gücünü azaltacak şekilde özellikle yanlış tonlarda olur olmaz yerlerde kullanılmasına karşıyım.

Renklerin dili, enerjisi, kullanım yerlerine göre anlamları var. Allah her mevsim yeni tablolar gibi rengarenk yaratıyor kainatı. Ağaçların, çiçeklerin, denizlerin yeryüzünde gördüğümüz en geniş sonsuz fon gökyüzünün mavisinin bize çağrıştırdığı duygular var.

Olaya duygusal yaklaşıyoruz, Trabzon'daki bir üniversitenin bir spor karşılaşmasında giyeceği forma rengi seçilecekse bordomavi olması doğru fakat KTÜ demek Trabzonspor demek değildir. Keşke Üniversitemiz isminden kendi başarıları ile söz ettirse ve İTÜ gibi Boğaziçi gibi marka olsa.

Trabzon tarih ve sanat şehri, ekonomisi ve sanayisi istenen seviyede değil ama geçmişinden gelen büyük bir potansiyeli var. Trabzon dışındaki Trabzonluları ve onların potansiyelini düşününce aslında yapılacak çok şey var şehrimiz adına.

Trabzonspor şehrin ürettiği en büyük marka fakat onun da doğru beslenmesi gerekiyor. Bu anlamda taraftarının katkısı çok büyük.

KTÜ'den önce Trabzonspor'un bir kurumsal kimliğe ve estetik anlayışa ihtiyacı var. Kendi lisanslı ürününde logosunu yanlış kullanan, ürünlerinde renk standardını yakalayamayan, işin kötüsü bunları dert etmeyen bir kulübümüz var. Yanlışların çoğalıp bir gün doğru gibi algılanmasından endişe ediyorum.

KTÜ ve Trabzonspor benim ajansımıza gelse ve bu projeyi önüme getirse idi cevabım şu olurdu "Trabzonspor ve KTÜ kendi kurumsal kimliklerinde bir tazelenmeye bir standarta gitmeli fakat bunu birbirinden bağımsız yapmalı. KTÜ kurumsal renk olarak daha koyu renkleri tercih edebilir; koyu bordo koyu mavi ( neredeyse Barcelona ) renkleri tercih etsin, spor karşılaşmalarına bordomavi forma ile çıksın. Onun dışında fakültelerin renkleri ve kurumsal uygulamaları ayrıca projelendirilmeli. Popüler günü birlik yerine uzun yıllar kalıcı olacak projeler peşinde olun. KTÜ kendi reklamını bilimsel alanda ve yetiştirdiği öğrencilerle yapsın. Trabzonspor kendi rengini doğru kullanmalı etkisini artırmak değerli kılmak için olur olmaz yerlerde kullanılmasına izin vermemeli. ...."

Uzun ve ciddiye alınması gereken bir mesele kurum kimliği ayrıca genişçe ele alınmalı.

Trabzonspor tesislerinin önüne yapılacak Trabzonspor heykelini kim yapacak, kim seçecek merak ediyorum mesela.

İHTİLALL
12.07.2010, 12:32
Haftaya "akvaryum " projesi bekliyorum..

Arkasından,dünyanın ilk "hamsi çiftliği" projesi..

Nasıl olsa Akyazı'yı devlet,stadın üstünü BTGM ,müzeyi belediye,transferleri Şenol Güneş,kombineyi ve ürün satışını taraftar,altyapıyı Fadime hala,Karadenizspor'un verimli olmasını Temel emice yapacak ya..

Bu arada futbol takımı yenilirse Ersun hocaya,Broos'a ve Şenol hocaya sorulacak zaten..

Aşağı yukarı okulsuz maarif yani..

Proje yapma da ne yap yani,boş gezenin kalfalığını mı?..

İHTİLALL
12.07.2010, 12:36
[
Trabzonspor tesislerinin önüne yapılacak Trabzonspor heykelini kim yapacak, kim seçecek merak ediyorum mesela.[/QUOTE]

Merak ettuğun şeye bak yahu?..

Bizim Usiyin'un eniştesi kalfadur da,

Atttururuk oğa bir beton!.:)

OLCAY ÇAKIR
12.07.2010, 12:38
Afs hocam teşekkür ederim...

Şunu da merak ediyorum, çünkü fevri bir tepkim olmuştu...

Renkler değiştirilip Bordo Mavi olsun talebi....., Logo değişimi istemi midir aynı zamanda?

Ben logonun değişmeyeceğini, renklerinin değişeceğini iddia edenlerdenim.

Biz yanlışmı bilmişiz bu logo işini?

Araştırdım, fikrimi değiştiren (gerçi bunda fikir olmaz, bu bir realite olmalı) hiçbir bilgi okuamadım?

?

a f s
12.07.2010, 12:50
Olcay benim bildiğim sadece renk konusunda kulübün bir önerisi olduğu.

Eğer KTÜ eğitim anlayışını değiştirmiyorsa logo değiştirmek gibi bir derdi olmamalı zaten. Logo yaptığınız işin vitrini ve imzanız, eğer işinizi ve işin içeriğini değiştirmiyorsanız logo zırt pırt değiştirilmez. Belki yıllar sonra marka yenilenmesi adına tazelenmeye gidilebilir.

Trabzonspor'un şehir adına sosyal projeler üretmesi güzel bir şey ama bunu yaparken popüler değil kalıcı kurumsal ve en önemlisi sürdürülebilir projeler yapması önemli. Asıl yapması gereken şeyleri ( transfer, başarı, altyapıdan sporcu yetiştirme v.s. ) yapmaz diğer projelerle gündeme gelirse tam tersi etkiler brakabilir. Önce yemek sonra tatlı.

Mevcut yönetimin başlattığı fakat sürdürmediği projeler var.

http://trabzonspor.org.tr/Upload/Resimler/buyuk/1226-9U6F8P9R.jpg

Taraftar projesinde yer alan bu öneri uygulamaya geçmişti mesela. Fındığın ve Trabzon'un tanıtımına Trabzonspor'un katkısının en doğru uygulamasıydı bana göre. Bu projeden Trabzonspor da Trabzon da fındık ta doğru olarak birbirlerini besleyerek yararlanmıştı.

Geliştirilebilir ve sürdürülebilir olmak değerli.

Amblem Logotype Ne Demektir?
İfade edilmek istenen marka ya da fikrin grafik sembollerle ifade edilmesine amblem diyoruz.
Amblem; bir markanın sadece işaretle dizayn edilmiş, sembolleştirilmiş halidir.
Logo ise; yine bir markanın isim olarak yazılmış, dizayn edilmiş halidir.
Başarılı logo ve amblemler en yalın grafik sembollerle ifade edilmiş, kolay algılanabilir, kolay uygulanabilir ve sade olmalıdır. Logo, bir bütündür; parçalanamaz; hiçbir şekilde, başlıkta kullanılamaz. Metin içinde logo yer alamaz. Logo ve amblem onu oluşturan şekiller ve boşlukların oluşturduğu bir bütündür.

Kurumsal Kimliği ( Corporate Identity )
“Bir kuruluşun görsel ve fiziksel özellikleriyle kurum kültürü, kurum felsefesi gibi soyut niteliklerinin oluşturduğu kimlik. Kurumun logosu, amblemi, diğer tanıtıcı işaretleri, binalarının tasarımı, iç ve dış düzeni, reklam ve diğer iletişim etkinlikleri, tabela ve pano gibi dış cephe işaretleri, flamaları, arabaları, çalışanlarının giysileri, tanıtım kitapçıklarında yer alan kurum felsefesi, kimliği oluşturan ögelerin yalnızca birkaçıdır.”

Kurumsal Kimlik Kılavuzu ( Corporate Identity Manual )
“Kurum kimliğini oluşturan tüm tasarım ögelerinin nasıl kullanılması gerektiğini açıklayan kitapçıktır. Bu belgede, amblem ve logo gibi tanıtıcı işaretlerin tüm özellikleri (yazı karakteri, punto, renk, uzunluk ve genişlik ölçüleri, vb.) belirtilir; tasarım ögelerinin birbirine oranı gösterilir; logo ve amblemin, antetli kağıt, fatura, irsaliye gibi standart kağıtlar ile ürün etiketleri, flama, tabela, taşıt aracı gibi çeşitli yüzeylere uygulanış biçimi açıklanır. Bu ortamlarda kullanılması gereken başlıca yazı karakterleri ve renkler belirtilir. Basın reklamlarının sayfa düzeninde, başlık, resim ve gövde metninin birbirine göre konumu gösterilir; örneğin, başlığın, resmin üstüne ortalanması gerektiğine ilişkin bir talimat yer alabilir; imzanın altında her zaman slogan yer alması gerektiği belirtilir, vb. Kurumsal kimlik kılavuzunda ayrıca, kurumsal renk ögeleri ile logo ve amblemin çoğaltıma hazır asılları bulunur.”

OLCAY ÇAKIR
12.07.2010, 12:54
Teşekkürler Üstâd.

a f s
12.07.2010, 13:18
Estağfurullah tam da bildiğim yerlerden geldi soru o kadar.

http://www.designtagebuch.de/wp-content/uploads/2010/05/uni-saarland-logo.gif

Logo uygulamasındaki sorunlar yeniden yorumlanabilir her zaman.

http://www.designtagebuch.de/wp-content/uploads/2010/05/bundesliga-logo.gif

Markalar yenileşmeye yenilenmeye gidebilir.

http://www.designtagebuch.de/wp-content/uploads/2010/04/wuerth-logo.gif

http://www.ktu.edu.tr/images/logo/tr200t.gif

KTÜ'nün logosunun K T Ü harfleri ile ilgisini çözebilmiş değilimdir. İlim irfan ocağı diyen de olmuştur, Amerika'daki bir üniversitenin kopyası olduğu için amblemini de oradan aldığı söyleyen de. Üniversite kendi içerisinde tutarlı bir kurumsal kimlik çalışması yapmalı.

Ama bizi ilgilendiren kısmı ile Trabzonspor'un kendi görsel kurumsal kimliği olmalı. Televizyonlarda, gazetelerde, internet sitelerinde Trabzonspor'un çeşit çeşit rengarek logoları var, bu kargaşa önlenmeli.

KTÜ için renk düşünsem ne olurdu diye kendimce tasarladım ama rektörle konuşmadan üniversitenin geçmişi ile ilgili bilgi alıp orayı içeriden incelemeden fikir öne sürmek erken olur deyip aklıma gelen renkleri söylemekten vazgeçiyorum.

KTÜ Trabzonspor ortak rengi formalarda kalmalı, mesele basit bir rengi değiştirdim oluverdi meselesi değil.

http://www.underconsideration.com/brandnew/archives/carrefour_logo.gif
http://www.underconsideration.com/brandnew/archives/carrefour_icon_comparison.gif

Sarı eksisi mavi yenisi aynı gibi görünen şeyler aynı değil aslında.
Yeni amblem, amblemdeki C formunun yeni yazı karakteri ile uyumu ile başarılı bir yenilenme tasarımı.

http://www.underconsideration.com/brandnew/archives/carrefour_type.gif

Değişim için bir nedeniniz olmalı ve bu değişimi mutlaka işin uzmanları yapmalı.

http://www.designtagebuch.de/wp-content/uploads/2010/02/mtv-logo.gif

Bazı değişimleri hissetmezsiniz bile.

selman_ayas
12.07.2010, 13:35
birlik ve bütünlüğün sağlanması için geç kalınmış olsada hoş bir düşünce

LazAnisT
26.07.2010, 01:18
Bu konuda bilgisi olan varmı?

#10 Fietra
26.07.2010, 05:05
Yönetimin sosyal projelerinden gereksiz bir hamle olarak görüyorum.KTÜ'nün ambleminin bordo-mavi olması hoş olmaz,şahsen karşıyım.

farfara
26.07.2010, 07:03
Ne degisecek renkleri bordo mavi olursa? Üniversite daha fazla proje mi üretecek halkimiz,milletimiz devletimiz icin?

pazarkapılı
26.07.2010, 17:54
cok gereksiz ve sacma bir fikir bencede....birinci lige kendine has kültür ve bilek gücüyle cıkan 24 subatın isminin trabzonspor yapılma istegi kadar sacma sapan bir fikir....bu sehir yalnız trabzonspor ibaret oldugunu düsünen arkadaslar bence trabzonu iyi okuyun....

ayrıca böyle bir istek varsa burda en önce söz söyleyecek insanların biz ktülüler oldukları unutulmamalı....

Uğur GEMİCİOĞLU
26.07.2010, 17:59
İlla bordo mavi olacaksa Trabzonspor Üniversitesi kurulsun.KTÜ köklü bir üniversitedir.

Melek
26.07.2010, 18:02
İlla bordo mavi olacaksa Trabzonspor Üniversitesi kurulsun.KTÜ köklü bir üniversitedir.

Renkleri değişince KTÜ'nün köklerimi sarsılıcak ?
Aksine bu şehirle daha da özdeşleşicek KTÜ'yü okuyan farklı illerdeki insanlar renklerimizin daha çok farkına varıcak.
Bütün şehiri değişsinler gerekirse.:)

pazarkapılı
26.07.2010, 18:04
hayır birde anlamadıgım biri ortaya laf atıyor herkes pesine kosuyor.kardesim bu fikri ortaya atan kim?kimsin sen ya?....istersen yönetici ol istersen para babası kimsin arkadasım....durup durup ortaya bir laf atıp polemik yaratacasklarına icraat eylesinler....yazık yazık....üretim yok bisey yok eskilerden birseyler vuralım ezgisi devam ediyor....gercekten cok yazık....

Uğur GEMİCİOĞLU
26.07.2010, 18:14
Renkleri değişince KTÜ'nün köklerimi sarsılıcak ?
Aksine bu şehirle daha da özdeşleşicek KTÜ'yü okuyan farklı illerdeki insanlar renklerimizin daha çok farkına varıcak.
Bütün şehiri değişsinler gerekirse.:)

Hızlı düşünerek yorum yazdım.Bir daha düşündüm.Mesajımı değiştirecektim ki çoktan alıntılanmış :) Olabilir aslında.Ben de bu sene tercihlerime KTÜ yü yazacam.En azından dışarıdan gelenler belki nereye geldiklerinin farkına varabilirler :)

Melek
26.07.2010, 18:18
Hızlı düşünerek yorum yazdım.Bir daha düşündüm.Mesajımı değiştirecektim ki çoktan alıntılanmış :) Olabilir aslında.Ben de bu sene tercihlerime KTÜ yü yazacam.En azından dışarıdan gelenler belki nereye geldiklerinin farkına varabilirler :)

Aklın yolu bir :rolleyes:
Umarım istediğin olur ve Ktü'de okursun.

pazarkapılı
26.07.2010, 18:22
üniversitemiz hakkında yorum yapacak arkadaslar önce ktüler olsun....bizim söz söyleme hakkımız rektörden de fazladır....rektör gelip gecici ama biz burda olacagız....söyle birsey sahil yolunda karar verenler kimler ise ne yapıyorlar merak ediyorum....karar verenler ortada yok ama ben hergün denizi görememenin hüznü içindeyim.....

Özgür Hacıosmanoğlu
27.07.2010, 00:59
Allah rızası için birisi KTÜ'nün logosuun bordo mavi olduğu şekilde bir resim koyabilirmi ? bakalım nasıl gözüküyor ?

Furkan
27.07.2010, 11:19
Mesele güzel veya çirkin gözükmesi değil. Ben TS taraftarıyım ve KTÜ öğrencisiyim ama böyle bir değişimin olmasını istemiyorum. Trabzon şehri niye sadece bir değere sahip olsun. Birbirlerine bağlılıklarını daha farklı şekillerde gösterebilirler 55 yıllık koca bir üniversitenin renklerini değiştirmek, bazılarının dediği gibi trabzona geliyorsunuz ona göre akıllı olun nerde olduğunuzun farkına varın mesajı vermek ne kadar doğru. Üniversiteye öğrenciler tuttuğu takıma göre alınmıyor bazılarının bundan haberi yok galiba...

ibzolist
27.07.2010, 11:24
umarım gerçekleştirlir

a f s
27.07.2010, 11:46
Trabzon şehrinin ürettiği en büyük marka Trabzonspor. Trabzon'u sadece Trabzonspor'a hapsetmek şehre yapılmış en büyük kötülük olur.

Trabzonspor nereye yetsin? Her şeyi bordomavi yapınca düzeliyor mu?

Bırakalım bordo mavi mümkünse sadece Trabzonspor'un olsun. O renkler değerli olur olmaz yerlerde kullanılmamalı.

Başka markalar, başka değerler üretme derdimiz olmazsa yanlış yapmış ve en büyük zararı da Trabzonspor'a vermiş oluruz.

Forma renkleri olabilir ama KTÜ'nin kendine ait bir kimliği ve rengi olmalı.

Rahat bırakın Trabzonsporu.

Çakır
27.07.2010, 11:47
90 lı yılların başında katıldığım ilk kongremde, Giresun'lu bir Trabzonsporlu taraftar kürsüye çıkıp çok güzel bir konuşma yapmıştı.

Konuşmasının bir bölümünde KTÜ'nün forma renkleri Bordo Mavi olmalı diyordu.

Çok hoşuma gitmişti.
Ve neden bu akıl edilmedi demiştim o gün.

Şimdi bu haberi okuyorum...

20 yıl geçmiş neredeyse...

Geç de kalınmış olsa, güzel bir hamledir.
Tebrik ediyorum...

Olcay abi, bahsettiğin konuşmayı yapan kişi benim babamdır. :)

KTÜ'nün renklerinin Bordo-Mavi olması önerisini ilk kez babam (Hacı Salih Kakışım) ortaya atmış ve kongrede o dile getirmişti. Diğer önerilerinin arasında, Trabzon'daki dolmuş duraklarının renklerinin Bordo-Mavi olması ve Trabzon Lisesi'nin renklerinin de Bordo-Mavi olması bulunuyordu.

Konuşmasının metni hala elimizde mevcut. Fırsatını bulduğumda paylaşacağım.

Kendisi Trabzonludur, ama o tarihte Giresun'da ikamet etmekteydik.

Gerçekten; nereden nereye...

20 yıl sonra aynı noktadayız. Gelişmeleri heyecanla bekliyoruz.

pazarkapılı
27.07.2010, 13:07
Trabzon şehrinin ürettiği en büyük marka Trabzonspor. Trabzon'u sadece Trabzonspor'a hapsetmek şehre yapılmış en büyük kötülük olur.

Bırakalım bordo mavi mümkünse sadece Trabzonspor'un olsun. O renkler değerli olur olmaz yerlerde kullanılmamalı.

Başka markalar, başka değerler üretme derdimiz olmazsa yanlış yapmış ve en büyük zararı da Trabzonspor'a vermiş oluruz.

Rahat bırakın Trabzonsporu.cok güzel bir yazı olmuş....ek olarak ktü yü de rahat bırakın diyorum....

yeni üniversite yap fabrika yap ürün yap ona koy bordo-mavi yada alıntıladıgım yazının ruhuna hitaben farklı bir bordo-mavi yap....bu fazıl sayın arabesk ile ilgili söyledikleri gibidir....dikkat....

Kaya
27.07.2010, 14:03
Pek çok konuda olduğu gibi bu konu hakkında da rengin değiştirilmesi yönünde %50 oranında fikir ayrılığı var... :)

Şu aşamada karar zaten yetkililerin...

Şahsi görüşüm logonun değil ama üniversite duvarlarının vs. bordo-mavi'ye boyanması yönündedir...

pazarkapılı
27.07.2010, 15:00
yetkililer kim acaba merak içindeyiz....mesela karar verici kişi ktü lülerin düsüncelerini biliyor mu?....tekrar söylüyorum trabzonda yasayan yada baska sehirde yasayıp bir şekilde trabzonspordan menfaat saglamaya calısan,üretim yapmayıp yapıyor gibi gösteren,hadi üretimi gecelim trabzonspor ismini kullanarak bir yerlere ulasmaya calısan insanların cok acık sekilde söylüyorum yavsaklıgından bıktım....

Kaya
27.07.2010, 15:14
yetkililer kim acaba merak içindeyiz....mesela karar verici kişi ktü lülerin düsüncelerini biliyor mu?....tekrar söylüyorum trabzonda yasayan yada baska sehirde yasayıp bir şekilde trabzonspordan menfaat saglamaya calısan,üretim yapmayıp yapıyor gibi gösteren,hadi üretimi gecelim trabzonspor ismini kullanarak bir yerlere ulasmaya calısan insanların cok acık sekilde söylüyorum yavsaklıgından bıktım....

Yetkililer KTÜ olsa gerek...

Sonuçta talep kulüpten geldi ancak kabul edip-etmeyecek kurum KTÜ olacaktır...

Trabzonspor üzerinden şahsi çıkarları olan insanlardan herkes bıktı esasen. Maalesef bu tip insanların da sayısı çok. Ancak bu talebe yönelik ne gibi bir çıkarı olabilir? Bilemiyorum...

:)

pazarkapılı
27.07.2010, 15:23
Yetkililer KTÜ olsa gerek...

Sonuçta talep kulüpten geldi ancak kabul edip-etmeyecek kurum KTÜ olacaktır...

Trabzonspor üzerinden şahsi çıkarları olan insanlardan herkes bıktı esasen. Maalesef bu tip insanların da sayısı çok. Ancak bu talebe yönelik ne gibi bir çıkarı olabilir? Bilemiyorum...

:)icraat!!! desem sanırım yeterli....icraat yapıyorlar!!!!....bakın eger rektörün fikri oldugunu düsünelim....

üniversite uluslararası yayınlasdıgı makalelerle kacıncı sıradadır?

üniversite yetistirdigi nielikli ögrencilere piyasa sartlarında ne tür avantajlar saglıyor(ben mak müh mezunuyum;işe baslamadan uygulama olarak sıfırdım)

üniversitenin yaptıgı ar-ge calısmaları nelerdir?ne kadar bütce ayrılıyor?(ar-ge ciyim suanda)

üniversite uluslararası üniversiteler sıralamasında kacıncıdır?(itü,odtü var ama ktü?)

üniversitede özgür düsünceler ifade edilebiliyor mu?

üniversitede makaleleri yayınlanan kac hoca vardır?

üniversitemizi lgs sınavında yüksek puan alanlar tercih ediyorlar mı?

hepsinin cevabı olumsuz....tabiiki de trabzonspor diyecek.....

klup baskanından yada diger yerlerden gelen talepler üzerinde kafa yormaya gerek yok bknz;bir önceki yazıma....

Kaya
27.07.2010, 15:28
icraat!!! desem sanırım yeterli....icraat yapıyorlar!!!!....bakın eger rektörün fikri oldugunu düsünelim....

üniversite uluslararası yayınlasdıgı makalelerle kacıncı sıradadır?

üniversite yetistirdigi nielikli ögrencilere piyasa sartlarında ne tür avantajlar saglıyor(ben mak müh mezunuyum;işe baslamadan uygulama olarak sıfırdım)

üniversitenin yaptıgı ar-ge calısmaları nelerdir?ne kadar bütce ayrılıyor?(ar-ge ciyim suanda)

üniversite uluslararası üniversiteler sıralamasında kacıncıdır?(itü,odtü var ama ktü?)

üniversitede özgür düsünceler ifade edilebiliyor mu?

üniversitede makaleleri yayınlanan kac hoca vardır?

üniversitemizi lgs sınavında yüksek puan alanlar tercih ediyorlar mı?

hepsinin cevabı olumsuz....tabiiki de trabzonspor diyecek.....

klup baskanından yada diger yerlerden gelen talepler üzerinde kafa yormaya gerek yok bknz;bir önceki yazıma....

Bahsetmiş olduğun akademik sıkıntılar sadece KTÜ ile sınırlı değil tabi. Bunu sen de çok iyi bilirsin. Tüm Türkiye'deki üniversitelerin yaşadığı ve maalesef geliştiremediği sorunlar bunlar...

Bu bakımdan da talebin bu sorunlara dayandırılacak kadar ciddi bir durum olmadığını düşünüyorum.

Tabi görüş farkı... Üniversitelerin ve KTÜ'nün akademik sıkıntılarını başka bir başlıkta konuşmak daha faydalı olabilir...

:)

Esenlikler...

pazarkapılı
27.07.2010, 15:33
cok basit anlatmaya calıstım....benim bahsettigim ''yeteneksiz yönetciler ve göz boyama taktikleri'' adlı ders notlarımdan alıntıdır....bir evvleki yazımı acmak için yazmıstım.....diger üniversitelerde böyle bir istek varsa mesela erciyes üniversitesinden kayserisporun renklerini isterük gibi bir acıklama geldiyse(sanmıyorum) lafım icraat!!! yapan tüm icraatcilere gelsin....esirgemem lafımı....

kaldı ki rektör işini yapsa bu tür meselelere kafa yormasa en azından işini yaptı desek daha dogru bir yaklasımdır bence ahlaki olarak....önce üniversite sorunları.....

only ts
27.07.2010, 16:02
en başta söylediğim gibi bu girişime karşıyım. her yapının her güzelliğin bir rengi bir tadı bir tuzu vardır. her gördüğümüz şeyi bordomavi yaparak elimize ne geçebilir dünyaya duyurmaksa bordo mavi mizi adam gibi adam bir takımımız bir yönetimiciz bir kimliğimiz olsun. avrupada adı duyulmamış şanı duyulmamış duyulsa bile yeni neslin bundan haberi bile olmadığı PES 2010 da sivassporun bile olduğu ama Trabzonsporun olmadığı bir dünyada siz neyin peşindesiniz ?

calypso
04.08.2010, 11:56

Rahat bırakın Trabzonsporu.

kesinlikle katılıyorum..geçenlerde yapılan bir araştırmada bizim renklerin ligde en az kullanılan renkler olduğu ortaya çıkmıştı, farklıyız ve bunun değerini korumalıyız.