PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Türk Medyasi ve dünya kupasi!

cem arin
07.07.2010, 14:34
Nacizane basladigindan bu yana bu dünya kupasini da takip etmeye calisiyorum! Belki güney afrikaya gidemedim ancak simdiye kadar dört degisik ülkede mac izleyebilme sansini yakaladim! bu ülkelerden ücü dünya kupasina katilma basarisini gösteren ülkelerdi!Hatta sans eseri italyanin elenisiyle isvicrenin kupadisi kalmasini bizzat bu ülkelerde yasadim! Insanlarin icinde bulunduklari ruh halinden bir digerine gecisi yasamak kimi zaman biraz trajik olsa da gözlemlemek keyifliydi italyanlarin bizimkine benzeyen tepkilerini yasayabilmek! Sanki bir an icin tüm sehir cok aci bir ölüm haberi gelmis büyük bir kasabaya dönüsüveriyor ve sen disardan gözlemleyen biri olarak olanlari anlamlandirmaya,insanlari anlamaya calisiyorsun! Sokaklarda küs küs evlerine dönen italyanlarin beni etkiledigini söylemek güc!
Keza isvicreliler! Coktuhaf bir millet bu isvicreliler! Bilmiyorum bu fatih terim ve onun kumpanyasi nasil bu insanlara o denli hayvanca davranabilmisler!
Isvicre daha grup maclarini oynarken isvicrenin kücük bir sehrinde bir Caféde seyrettik son macini isvicrenin. cok büyük beklenti icinde olmayanlar cok da üzülmezler sayet olaylar istedikleri gibi gelismezse! Bu tam da isvicrelilere uyan bir tanimlama! zaten onlar ispanyayi yenerek kupada yapabilecekleri en güzel seyi yapmis ve isvicrelilere de en güzel hediyeyi vermislerdi! Haa! Bir de gruplardan cikabilselerdi kadayifin üzerine kaymak olurdu ki az daha bunu da basariyorlardi! unutmadan icvisrenin kadrosunda yanilmiyorsam üc türk asilli oyuncu var ve iki tanesi direkt katki yapmaya calistilar isvicreye. Ben pek begenmedim bu türk/Kürt asilli cocuklarin oyun kalitesini.
Almanya malumunuz hala turnuvada ve onlar da bir yenilgiyle üzüntüyü taraftarlarini üzme bab´inda kotalarini doldurdular! Almanlar zaten kendilerine yakistirilan turnuva tkaimi olma kimligini hep özenle koruyan hatta cilalayan bir ekip kurmuslar yine!
Tam da bu noktada basliga dönerek konuya giris yapmak istiyorum!

Malumnuz ülkede yani Türkiyede Spor özelinde de Futbol yazari Zevat cok bilir herseyi! Solcu kimligiyle olaylara entellektuel yaklasmaya calisanindan eski futbolcusuna ortaköyde bardan izledigi macin yorumunu yapanina,bodrumda yatindan biryerlerini kasiyarak ahkam kesenine kadar bunlar herseyi cok bilirler!

Bunlarin favorileri de her zaman ya italyadir ya da brezilya! Yanilma paylari cok düsüktür hani;-))

HA bilkaza yanilirlarsa o zaman isler biraz karisiyor iste! Tüm ezberler bozuluveriyr ve herseyi silbastan yazmak,düsünmek gerekiyor! EEE! Gazete sahipleri de bu garibanlari türkiye oraya gidemedigi icin bir kac bin euraya kiyamayip yollamiyorlar mi güney afrikaya ki orada ki barlardan,siyah güzel hatunlardan,yedikleri ve yemedikleri yöresel yemeklerden yazsinlar! yazamiyorlar tabi! O zaman is basa düsüyor ve birseyler karalamak gerekiyor!
Örnegin büyük türk düsünürü,futbol bilgini,eski futbolcu,telekulakci ridvan dilmen dün kösesinde bes cümleyle özetliyordu hollanda uruguay macini: Hasmetmahaplari söyle buyuruyorlardi özetle: Bu macta fazla gol beklemeyin! Bu mac kisir ve cok yavas bir mac olur! Kupa artik yavan maclara gebe! Eeee! nasil olacak ki bu is! Topu topu dört mac kalmis zaten! Sanki kupa yeni basliyor! Anlasilan ridvan hoca mavi turdaydi maclar oynanirken! Acidim tabi garibime! Bir email ile durumu aciklayasim dahi geldi! Gelmedi degil ancak vakit de dar tabi maclarin arasinda!
Sonra bizim sol cenahtan yazarlar var! Radikalde yaziyorlar,milliyette ntv onlin de yaziyorlar! BUnlar en komik duruma düsen gruptalar! SImdi turnuva baslarken özellikle afrika takimlarina besledikleri sempatiden dogru onlari öve öve bitiremedikleri yazilarini en gec grup maclariyla kesmek ve gercege dönmek zorunda kaldilar!ezilenin yaninda olmak da bir yere kadar yani!
Özellikle avrupa takimlarinin-Fransa,Italya,Danimarka, Ingiltere- elenmeleriyle rotayi güney amerika takimlarina cevirdiler ki haksiz da sayilmazlardi hani! Onca amerikali takima karsi bir kac avrupali! hem Amerikalilarda ezilenlerden degil miydi canim! Neyse bu durum tabi bu arkadaslarin akillarina avrupada futbol ölüyor mu sorusunu getiriverdi de dünya kupasinda yazacak yeni bir konu cikiverdi karsilarina!
Bunu yaparken de hicbiri düsünemedi tabi aslinda koruduklari kolladiklari afrikalilar avrupalilar gibi disiplinli olmaya amerikalilar da yine avrupadan güc dayaniklilik ve saha icine yayilisi ögrenmeye calistiklarini! Ve yürümeyi yeni yeni ögrenen cocuklar gibi tökezledikelerini! Buna en iyi örnek gana sanirim! Elemanlar bugüne kadar gördügüm en derli toplu afrika tkaimiydi! Cünkü futbolun avrupada top oynayan afrikali bireysel yildizlarin sidik yarisi olmadigini birileri en sonunda anlatmisti onlara da onlar da kendileri icin degil de takimlari icin oynamaya baslamislardi en sonunda!
Neyse efendim! Bizim yazar takimi vuvuzelayi hani su insani futbol izlerken cildirtan,futboldan sogutan igrenc icadi dahi yere göge sigdiramazken avrupada kulupler vuvuzelayi stadlarinda yasadakladiklarini acikliyorlardi bir bir!yerellik, gelenek görenek iyi de beynimizi ve kulaklarimizi da alenen tecavuz hem de bu isi bir temasa sanati esnasinda görmek biraz ayip kaciyordu tabi! Neyse dönmek kötü birsey degildir diye düsünmüs oalcaklar ki bizim zevatta yanlisin neresinden dönersek kardir diyerek en azindan vuvuzelayi savunmayi birakti!
Son umut güney amerikayken ve avrupada futbol bitti diyerek ortaligi veryansin ederken önce brezilya sonra arjantin gidiverdi kupadan! ve en nihayetinde de uruguay!
Kaldi mi ellerinde bu arkadaslarin yine birsey! bunlari ben bütün gece barda bir kiz tavlamaya calisan ancak en nihayetinde dolmusa yanliz binip birseyleri ellerinde Maltepeye eve yanliz dönen kenarmahalle delikanlilarina benzetiyorum!

Bütün umutlar tükendiginde insanin sarilacagi yegane tek sey kaliyor futbol yazari olarak! gecenlerde bir tanesi onhikaye ve dunya kupasi diye bir yazi yazmis! Insan biraz utanir! sen cevir avrupali gazetelerin internet baskilarini türkceye ve onlari hikaye diye yuttur millete! Ayni yazar cok siki vuvuzelaciydi da döndü!
Bir de bunlarin icinde total futbolcular ve gözehosgelen teknik futbolcular var! yani futbolu total ve teknik olarak ikiye ayiriyorlar! Gerci daha baska türevleri de var da ben girmeyeyim oraya! Ömer üründül de kendi tarzini yaratmas bir insan olarak bu gruba dahil edilebilir!
Simdi önümüzde almanya ispanya maci var ve bizim medyadaki zevat ispanyaci olmus! nedeni cok basit! almanyanin basarisini hicbirisi beklemiyordu ve en azindan son kale ispanyanin almanyayi elemesi ve olayi bir dünya kupasi yorumunda "benim de ta basindan beri belirttigim üzere.." Cümlesini kurabilme sevdasi!
Efendim almanya ispanyanin oynadigi futbolu oynamak istiyormus ve o yolda ilerliyormus ve buyüzden... bla bla bla...

Tabi mesut özil acisini da hesaba katmak gerek!
Bütün bu medyazevati hollandaya hic sans tanimamis! Neden bilyior musuz?
Cünkü hollanda simdiye kadar kupalarda sadece iki kez final oynayabilmis!
Bizim eizlenin yanindaki dangalaklar benim kanimca avrupanin ezileni durumunda olan hollandayi esgecerek cok büyük boir hataya imza atmislardir! Tersni yapmis olsalardi ne güzel olurdu onlar icin ancak insan dünden bugünü göremiyor iste ve bir boktan da anlamayinca böyle cakilip kaliveriyor!

Neyse Konuya dönersek Bütün bu yazdiklarimdan dogru anlatmak istedigim su ki türkiyede futbol onu yazanlardan bir adim önde gidiyor ve bizlerin taraftar olarak bu kendilerinden makul futbol ulemalarindan alcak,ögrenecek hicbirseyimiz yoktur ve olmamalidir!

saglicakla kalin!

Not: Bu satirlarin yazari dünya kupasinda gönlünü arjantine kaptirmis ancak hollandayla almanya finalini de daha onbes gün önce masasinda bulunan dünya kupasi rehberine yazmistir! Dilegim buaksam almanyanin ispanyaya karsi kazanmasi ve finalin de bu bizim dangalak spor yazarlarinin söylediklerinin aksine hollanda ve almanya araisnda gecmesi! KUpayi kimin alacaginin benim icin bu anlamyila cokta önemi yok! IKi durumda da mutlu olacagimi biliyorum! Her iki durumda da kupanin kazananiyla sevinecegim ancak olasi bir ispanya hollanda finalinde de Ezilenlerin gücü adin hollandali olacagim!

Emirhan Makul
07.07.2010, 14:45
Çok güzel bir yazı olmuş , içimden geçenleri yazmışsın bir başka deyişle.

Gerçekten bende Bu son dünya kupasında ki "Ne kadar saçma bir turnuva" görüşüne akıl mantık erdiremeyenlerdenim.

Bunları diyen insanlar kaç kere bir futbolcunun son dakkada eliyle çizgiden top çıkarmasını sonra ağlayarak çıkarken aniden bu duygusunun sevince dönüşmesini , hayati bir penaltıyı son dakika da kaçıran bir futbolcunun , gerçek penaltılara geçildiğinde tekrar topun başına geçip topu 90 a atmasını kaç defa gördüler.

Böyle bir çok şey sayılabilir ancak futbol uleması halk ve medya turnuvayı yerden yere vuruyorlar , ben çok zevk aldım.

Medya tarafından turnuca öncesinde ve süresince sürekli "Şu şampiyon olacak" atamalarınıda anlamış değilim , dediğiniz gibi saçma saçmada gerekçeleri var.

Arjantin elendikten sonra benim içinde kimin şampiyon olacağı umrumda değil ancak Futbol olarak olaya bakarsak Almanya gerçekten çok hoş top oynuyor , bu futbolunu ispanya karşısında gösterirse çıkacaktır. Ama birşey diyemezsiniz , kimse diyemez , dersek zırvalayan medya gibi oluruz .

Eğer kimin kimi yeneceğini bilemiyorsak , ortada gerçekten zevkli bir müsabaka karnavalı vardır bence.