PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Kulübümüze Öneri : Avni Aker'in Üstü Güneş Panelleri ile Kapatılsın

bordo61
30.06.2010, 23:22
Uzungöl HES I’in fikir babası Önder Karaduman, yeni bir projenin daha peşinde.Avni Aker’in çatışına yerleştirilecek güneş enerjisi panelleriyle Trabzonspor’a yıllık 12 milyon euro gelir kazandırılacak

Herkesin sustuğu zamanlarda konuşan Trabzonspor yönetim kurulu eski üyesi ve Elektrik Üreticileri Derneği Genel Başkanı Önder Karaduman Trabzonspor’un HES I enerji projesiyle büyük bir ivme kazanacağını söyledi. Karaduman’ın yeni müjdesi ise İsviçre’nin Trabzonla aynı iklime sahip Bern Şehri’ndeki Suissewankdorf Stadında gerçekleştirilen ve güneş enerjisi ile çalışan yeni bir proje...

- Sayın Karaduman siz Trabzonspor hassasiyetlerini ön plana alan, zor günlerde mutlaka ortaya çıkıp inandığınız gerçekleri söylemekten çekinmeyen birisiniz. Trabzonspor sizin hayatınızın neresinde bulunuyor?

Aslında ben inanıyorum ki esasen bütün Trabzonsporlular’ın söylediğiniz hassasiyetlere sahiptir. Özellikle zaten bu hassasiyetlerimiz olmasa böyle bir başarı yakalayamazdık. Böyle bir başarıyı yakalamamızın nedeni Trabzonspor sevdasıdır, kendimize olan güvenimizdir. Trabzonsporlu olmak bana göre hakikaten büyük bir ayrıcalıktır. Trabzonspor Türkiye’de bir ilki başarmış kulüptür. Türkiye’de sadece iki şehirden şampiyon çıkmıştır. Biri İstanbul diğeri Trabzon’dur. Trabzonspor kötü yönetildiği dönemlerde İstanbul’un büyük gayretleriyle unutturulmaya çalışılmıştır. Ancak Trabzonspor iyi yönetimle tekrar gündeme oturmayı becermiş bir takımdır. Geçtiğimiz yıllarda kötü bir yönetim gösterdik. Trabzonspor bunu hak etmemişti. 6 şampiyonluk 7 ikinciliğimiz var. Bu ikinciliklerin çoğunu masada kaybettik. 19 86 yılında şampiyonluğu yakalasaydık Türk futbolu çok farklı bir yerde olurdu. Bizim şampiyonluğu kaybetmemizle Türk futbolu kaybetti. Trabzonspor yine layık olduğu yere gelecektir.

- Trabzonspor olamadı, Fenerbahçe şampiyon oldu Türk futbolu kaybetti diyorsunuz. Niye böyle bir mukayese yaptınız?

1996 yılında şampiyonluğun kaçması nedeniyle birçok insanı suçladık. Yönetimden teknik heyete futbolcuya kadar herkes suçlandı. Yıllar sonra Fenerbahçe Şampiyonlar Ligi’ne katılarak ekonomik yönden güçlendi. Popülaritesi arttı. Bizim ise yaramız büyüdü. O zaman Fenerbahçe Başkanı olan kişi bir açıklama yaptı. "O şampiyonluğu ben aldım" demişti. Türk futbolunun kaybı bence işte budur. Fenerbahçe 1996 yılında şampiyonluğu kazanarak yabancı yıldızları Türkiye’de yıldızlaştırdı. Trabzonspor Türk çocuklarını yıldızlaşacaktı. Trabzonspor kazansaydı dışarıdan Fenerbahçe’nin yüklendiği kadar dışarıdaki futbolculara yüklenmeyecekti. Trabzonspor kazansaydı bu ülkeye ne Roberto Carloslar gelirdi ne de buna benzer adamlar transfer edilirdi. Fatih Tekkeler, Gökdenizler gibi bizim dünya Avrupa’da futbol oynayabilecek çok sayıda futbolcumuz olurdu. Biz 1996’da şampiyonluğu yakalasaydık o kadroda olan Ogün, Abdullah, Şota gibi futbolcuların tamamını Trabzonspor kendi transfer edecekti. Bundan hem Trabzonspor hem de Türk futbolu kazanacaktı.

- Sayın Karaduman, Trabzonspor’da bir husus var. Kötü günlerde kimse konuşmak istemiyor. Kimse kötü adam olmak istemiyor. Önder Karaduman’ın böyle bir rahatsızlığı yok. Kötü gidişi yanlışı bütün çıplaklığıyla ortaya koyan bir yapınız var. Kötü adam olmak gibi bir kaygı taşımıyorsunuz. Yani herkes sessizlik içerisindeyken siz konuşuyorsunuz.

Ben beklentileri ve hesapları olmayan bir inanım. Trabzonspor sevgisiyle yanıp tutuşan bir insanım. Geçtiğimiz dönemde bu yönetimin gelmesi için Faruk Özak ile birlikte istişarede bulunan insanlardan biri de bendim. Sayın Özak’ı da rahatsız ettim bu konuda. Onun bakanlığıyla ilgilenmesi gereken dönemlerde Trabzonspor ile ilgili bir şeyler söylemesi gerektiği konusunda kendisini rahatsız ettim. İş bölümünden bana düşen
görev vardı. Sadri Bey’i ikna etmek benim görevimdi. Sadri Beyle ilk konuşan insan bendim. Ciddi çaba sarf ettim. Sadri Bey ile eski dostluğumuz arkadaşlığımız vardır. Ben yaptıklarımı Trabzonspor’un başarısı ve bugün yönetimde olan arkadaşların sevgilerinin ve hesap içinde olmadıklarını düşünerek yaptım. Ama gün geldi federasyon seçimlerinde çelişki yaşadık. Transfer sırasında sayın Hacısalihoğlu’na mesaj attım. Tebrik ediyorum son derece doğru hareketler yapıyorsunuz dedim. O tarihlerde kırgındık kendisine. Şunu söylemeye çalışıyorum Trabzonspor menfaatleri bizim kişisel ilişkilerimizi bir kenara koymamamızı gerektirir. Bunları birbirine karıştırmamak gerekir. Bu yönetimin doğru yolda olduğuna inanıyorum. Ama o gün yapılan hareketin de yanlış yapıldığına inanıyorum. Havuzun dağılımından şikayetçi olduğunu başkan söylüyor artık. Herhalde söyler. Çünkü orada senin haklarını savunacak temsilcinin doğru seçilmiş olması gerekiyor. Seçtiğin kişi bir takım yerlerden bir takım yerleri aracı edip kendini seçtirirse o takdirde senin de şikayet etmeye hakkın olmaz. Bu ayrı bir tenkit konusu. Ancak yapılan transferler, statla ilgili yatırımları takdir etmeyi bilmemiz lazım. Objektif olursak Trabzonspor’a zarar vermeden bu işi götürürüz. Trabzonspor’a mümkün olduğu kadar zarar verilmemesi hassasiyetini taşıyorum. Trabzonspor benim menfaatlerimin üzerinde bir kurumdur. Doğruları söylemekten çekinmememin sebebi iç hesabımın olmamasıdır. İkincisi bu şehirde yaşamak bir zorluk getiriyor. Herkes birbirini tanıyor. Birbirini incitmemeye çalışıyor. Ben şahsen yalnız kalacağımı da bilsem doğruları seslendiririm. 1996’dan sonra Mehmet Ali Yılmaz’ın kendi istirhamıyla yönetiminde yer aldım. Fakat yanlışları görüp daha sonra ayrıldım. Şunu demeye çalışıyorum. Yönetimde olmak bir şey ifade etmez. Ben şu anda kendimi yönetimin içinde hissediyorum. Önemli olan bunu hissetmektir.

- Sizin açık sözlülüğünüz, Trabzonspor hassasiyetiniz, eleştirel yaklaşımınız Fenerbahçe yönetimini ürküttü. Federasyona girmemenizin sebeplerinden biri bu. "Her haksızlık karşısında kamuoyu önüne çıkmasaydım şimdi federasyondaydım" gibi bir rahatsızlığınız oldu mu?

Aziz Yıldırım benim çok yakın dostumdur. Ama ben onların yaptıkları haksızlıkları da onların yüzüne söylemekten çekinmedim. Futbol federasyonu yönetim kurulu üyeliği için benim için makam mevki yeri değildir. Biz makam arabalarımızın kapılarının açılıp kapanmasından mutluluk duyan insanlardan değilim. Futbol Federasyonu üyeliğim ağır bir sorumluluktu. O görevde olsaydım görevin sorumluluğunu yerine getirmeye çalışırdım. Türk futbolunun geleceğiyle ilgili çalışmalar yaptım. Ben milli takımın milli maçları sırasında sayın Terim’in hareketlerini yadırgadım. Federasyonda olsaydım bunları dile getirirdim, ısrar ederdim. Almanya maçından sonra Terim açıklama yapıyor. Futbolcularla vedalaştı ve ayrılacağını söyledi deniyor. Arkasından o günkü Federasyon Başkanı Hasan Doğan "Hayır biz teknik direktörü bırakmayız" diyor. Söylenmesi gereken şey şudur. Terim’in popülaritesine söylenecek bir şey yok. Ama bu ulusal bir takımın teknik direktörlüğüdür. Bu sorumluluğu taşımak zorundasınız. İşveren benim, işveren futbolcular değil onlarla vedalaşamazsın. Bazı değerler birbirine geçmiş vaziyette. İstanbul basını bizim çocuğumuz Şenol Güneş’in isminin geçmesini arzulamıyor. Biz niçin sahip çıkmıyoruz? Bilgisinden mi endişemiz var. Efendiliği artı bir fazladır. Hiç şüphemiz yok. Bana göre Trabzonlu olduğu için hakkı yenmiş biridir.

- Yani siz yönetilen değil yöneten olacağından korkulduğunuz için yönetime alınmadınız.

Bana göre öyle. Benim için Trabzonspor yönetimin dik durmaması beni yaralamıştır. Aziz Bey’i de görebilirdim. Tenezzül etseydim sonuç alırdım. Belki de onlar bunu beklemiştir. Biz de yarın söylediklerimi yapsın diye düşünmüşlerdir. Onlar hangi takımsa ben de onlar kadar güçlü bir takımın taraftarıyım. Onların Fenerbahçeli olması benim için bir şey ifade etmiyor.

- Federasyonda olsaydınız havuz sistemi konusunda bugünkü sorunlar söz konusu olur muydu? Yoksa açılırdı ama istifa eder çeker giderdim mi dersiniz?

Sayın Demirel’in bir lafı vardır. Doğmamış çocuğa don biçmemek daha doğru. O günkü şartlar ne getirirdi bilemiyorum. Orada bulunan temsilcinin Trabzonspor hakkını koruması lazım. Bazı yöneticilerin Federasyonun vat ettiği 3,5 milyon doları aldığı zaman bunu reklam haline getirip federasyon temsilcimiz sayesinde 3,5 milyon doları aldığımızı söylemek üzüntü vericidir. İnsanları aptal yerine koymamak lazım. İnsanların temsil edebileceği temsil edemeyeceği yerler vardır. Temsil edemeyeceği yerde temsil edemeyecek gibi göstermek kuruma zarar verir. Eğer o arkadaş o işi yapamayacaksa size bir faydası olmaz.
- günebakış Gazetesi olarak Uzungöl HES’i konusunda bir yayın yapıyoruz. Kamuoyu oluşturmaya çalışıyoruz. Yatırıma sahip çıkmasını istiyoruz. Bunun fikir babası sizsiniz. Neler söyleyeceksiniz?

Fikir babası benim ama bunun aktive edilmesinde esas rol Tufan Aydoğan’ındır. Bu camiada Tufan Bey’i, Şadan Beyi ayrı takdir ederim. Trabzonspor sevgilerini kalplerine gömmüş insanlardır. Enerji projeleri ise Trabzon için bulunmaz nimettir. Trabzonspor biraz geç kalmasına rağmen yönetimin bizim aramızdaki duygusal sitemi tutmadan yapmasına teşekkür ediyoruz.

- O kalitede bir yönetim var. Buna katılır mısınız?

Federasyon konusunu bir kenara bırakmak koşuluyla gerek Sadri başkanı gerekse yönetimdeki diğer arkadaşları tebrik ediyor gönülden destekliyorum. Gönlümüzde bir takım yarattılar. Camia olarak birbirimize tutunmamız lazım. Şenol Güneş’i unutmamamız lazım. O çocuğun hakkını vermeliyiz. Enerji projeleri geç de olsa müracaat edildi. Arkasını getirmek lazım. Bazı şeyler araştırıyorum. Enerji Bakanlığıyla sayın bakanımızla yakın ilişkilerim var. Görüş alışverişinde bulunuruz. Serbest piyasanın oluşmasında benden bir takım şeyleri istediler. Güneş enerjisiyle ilgili bir takım çalışmalar bitti ve yayınlanacak. Trabzonspor için önemli bir bilgi bu. Stadın yapımı sırasında bu uygulamayı dünyada birkaç ülke yapmış. Statlarda üstü kapalı olan yerlere güneş enerjisini toplayan paneller yerleştiriliyor. İsviçre’de Suissewankdorf Stadı’nda 2808 panelle yılda 1.14 milyon kw saatlik enerji üretimi elde edip; bu enerjiyi hem stadın iç tüketiminde kullanıp kalanını da şebekeye verip devlete satarak çok ciddi gelir elde ediliyor. Tam bizim stadyum yapma aşamasında bu konu bizim için önemli. Arkadaşlarımla paylaşmak istiyorum. Yönetime detaylarını vermek istiyorum. Stadyumun projesi yapılırken üstünde güneş panelleri düzenlenmesiyle Trabzonspor’un yıllık 12 milyon euro gibi bir kazancı olabilir. Enerji şirketleri bünyesinde bu da yapılabilir. Trabzon’da çok miktarda enerji santrali yapılıyor. Yönetimin bu firmalarla konuşup üretimin belli miktarı kadar reklam geliri elde etmeleri lazım. Ciddi gelirleri var. Yaklaşık 250 milyon kw saat üretim olacaktır. Ciddi bir rakamdır. Yüzde 10’luk kısmını reklam geliri olarak Trabzonspor’a verseler bunun için fon bile oluşturulabilir. Ciddi bir kaynaktır. Yönetim çok ağır bir yük devraldı. Yönetim geçtiğimiz yıl çok ciddi çalıştı. Daha ancak bu tür şeylere kendilerini verebilecek durumdalar. İnanıyorum ki bunları da gündeme alacaklar.

Günebakış

Keşke Farabi'nin bahsettiği güneş enerji sistemi kullanılarak yapılsa.

Türkiye’deki maç kesintileriyle gündeme gelen elektrikten, yurtdışında kulüpler para kazanıyor. İspanya, İsveç ve Tayvan’daki bazı statlar çevredeki evlere de elektrik satıyor

Dünyanın ilk güneş enerjili stadyumu Kaohsiung 2009 oyunları için Tayvan!da inşa edildi. 55000 seyirci kapasiteli stadyum Mimar Toyo Ito tarafından dizayn edildi. $150 mln üzerinde maliyeti olan stadyum. Üst kısmı 8844 adet güneş paneliyle kaplandı. Senede 1.14 milyon kws elektrik üreterek çevre yerleşimleri %80 elektrik enerjisini karşılayarak çevreye çok büyük katkısı olacak.
http://img144.imageshack.us/img144/8681/stadyum2x.jpg

http://img695.imageshack.us/img695/5448/taiwansolarstadium.jpg
http://img87.imageshack.us/img87/8897/taiwansolarstadium1.jpg

Bu paneller stadyumdaki 3.300 lamba ve jumbo boy ekranı çalıştırmaya yetecek kadar güç üretecek.

Güneş pilli ilk stat olacaktı: Seyrantepe ‘güneş’le aydınlanmayacak
http://img401.imageshack.us/img401/7360/seyrantepeikonik10temmu.jpg
Türk Telekom Arena Stadı’nın güneş enerjisiyle aydınlanması fikrinden maliyet yükü nedeniyle vazgeçildiği öğrenildi.

TOKİ yetkilileri, güneş pilleriyle aydınlatma fikrinden neden vazgeçildiği sorusuna, “Çatıda çok fazla statik yük getireceği ve bakım maliyetinin fazla olacağı için şartnameden çıkarıldı” yanıtını verdi. Varyap İnşaat’tan bir yetkili ise, “Bizim Meridian projemizde güneş enerjisi var, bunu konutlarda yapıyoruz. Konutlar her gün aydınlanıyor; stad haftada bir akşam, 90 dakikadır. TOKİ’nin kendine göre bir yatırım maliyeti koyduğu içindir bu. Şartnameye böyle bir madde koymuş olsalardı, biz ona göre fiyat verirdik” yorumunu yaptı.

İşte güneş santrallı statlar

Dünya Oyunları Stadı - Tayvan

Tayvan’daki 55 bin kişilik Dünya Oyunları Stadyumu, 150 milyon dolara mal oldu. Stadın enerji ihtiyacını karşılayacak 8 bin 844 adet güneş paneli yıllık 1.14 gigavatsaat enerji üretiyor. Böylece 660 ton karbondioksidin atmosfere salınımı engelleniyor. Stadın boş günlerinde elektrik merkezi şebekeye satılıyor.

Stade de Suisse - İsviçre

Bern kentinde 2005’te açılan ve 1.3 megavatlık güneş paneli bulunan 32 bin kişilik İsviçre Stadı (Stade de Suisse) 1.13 gigavatsaat elektrik üretiyor.
630 tonluk salınımın önüne geçen sistem, maç günleri dışında 350 evin yıllık ihtiyacını karşılıyor. Maliyeti ise 66.5 milyon euro.

Cornellà-El Prat - İspanya

Espanyol’un geçen hafta açılan Cornellà-El Prat stadının çatısındaki güneş panelleri 500 kilovat güç üretiyor.
60 milyon euro’luk stat maksimum enerji verimliliği için tasarlandı. Stadın skorbord ve reklam panoları az elektrik tüketen LED teknolojisini destekliyor.

Bursaspor bu işin peşinden koşuyor

Türkiye’de enerji üretimi yapacak ilk stadın Bursa’ya yapılması gündemde. Bursa Belediye Başkanı Recep Altepe’nin seçim vaatleri arasında yer alan 44 bin kişilik stadın tavanı güneş panellerinden oluşacak. 50 milyon liraya mal olacak stat, yıkılmadan yenilenecek. Stadın elektriğini karşılayacak bu panellerin, 8 yıl içinde kendi yatırımını amorti etmesi, bundan sonra da TEDAŞ’a elektrik satacak hale gelmesi planlanıyor. Böylece yılda 800 bin liralık gelir hedefleniyor.

Asıl ben stadyumumuzun çağın gereklerine göre inşaa edilmesini isteyen , enerji üreten çatı fikrine destek olan arkadaşlara teşekkür ederim . Söylediğim gibi fikir bana ait değil . Fikir , kulübümüze büyük katkılar sağlamış , camia için önemli bir isim olan sayın Karaduman'a ait .

Çağatay akademik eğitimi olduğu için şüphesiz elinde çok daha fazla döküman ve teknik bilgi vardır . Ben kısaca okuduklarıma cevap vereyim . Sevgili Bera Algün , artık nihayet diyelim 2000'li yılların sonlarında ülkemizin güneşlenme ve rüzgar haritaları çıkarıldı . Gerçi bu enerjiyi özelleştirme yasası gelmeseydi daha çok beklerdik ya , neyse ... Bu haritaları sayfaya taşıyıp kafa karışıklığına mahal vermek istemem ancak her nedense Doğu Karadeniz denizi bölgesi harita üzerinde 3. bölge olarak yer alıyor ( umarım yanılmıyorum ) . Doğu Karadeniz'in yer yer iç kesimleri bu konuda daha şanslı . Ancak bölgemiz güneşlenme açısından da şanslı bir bölge değilken güneş pilleri projelendirilebiliyorsa son yıllarda yenilenebilir enerji teknolojilerinde gelişen tekniğin ve teknolojinin verimliliği büyük ölçüde arttırdığını kabul etmek gerek .

Benim de naçizane fikrim , dalga enerjisinden elektrik üretilmesidir . Bu tarihi çok eski olmayan açık deniz dalga enerjisi diğer benzerlerine göre büyük yenilikler içeriyor . Bunun yanında çalışma prensiplerinin bir kaçı ise belkide 150 yıllık . Akyazı bölgesinde eğer büyük bir dolgu alan oluşturulacak ise muhtemelen yüzlerce metre uzunluklarda mendirekler de inşaa edilecek . İşte bu mendirek inşaası dalga enerjisi üretecek tesisin verimliğiliğini arttıracak şekilde mühendisler tarafından tasarlanabilir .

Sözün özü ; dünya gerçekten değişiyor . Eski alışkanlıkların pek çoğu sürdürülemez . Değil Trabzonspor , bütçesi el veren her yurttaş elektrik üretimine katkıda bulunmak zorunda .

Bir kaç görsel :

http://www.alternative-energy-news.info/images/technical/wave-power.jpg
http://www.psfk.com/wp-content/uploads/2008/10/ceto-wave-power-081005.jpg
http://www.virginmedia.com/images/wavepower.jpg
http://news.thomasnet.com/IMT/archives/wave_power_pelamis.gif
http://2wanderlust.files.wordpress.com/2008/10/picture1.jpghttp://i7.photobucket.com/albums/y289/tecknopuppy/wavepower.jpg

bordo61
30.06.2010, 23:23
Bunu gündeme getirelim.

Hem çatımız , hemde büyük bir gelirimiz olsun.

socrates
01.07.2010, 00:36
çevreci enerjiye :ok

Reha
01.07.2010, 01:05
1 MİLYON EURO nun çingeneliğini yapıp forvet almayan adamlara 50 milyon euroluk stad...Güldürmeyin beni!

hakankutlu
01.07.2010, 01:13
Güneş panelleri ne yazııkki karadenizde götürüsünü getiremez.Hatta fazladan kirlilik sebebi oluşturur çünkü Karadenizde özellikle doğu karadenizde güneşli gün sayısı ortalamanın altındadır.Ancak üstteki konuda anlatıldığı gibi Deniz panelleri kurulabilirse stadumu geçtim tüm karadeniz kıyı sahilinin elektrik ihtiyacı buradan karşılanabilir.Ancak bu devlet elinde olan bir husus.Bu konuda kulübün yapabileceği pek birşey olduğunu sanmıyorum.

bordo61
01.07.2010, 12:00
Yukardaki yazıya bakarsanız.

Bunu söyleyen Türkiye Enerji Üreticileri Derneği Başkanıdır.

Ondan getirisi götürüsünü götüreceğini düşünmüyorum.

M.S.SOFU
01.07.2010, 12:39
muhteşem bir fikir.
elimi taşın altına sokmaya hazırım.bu fikri ortaya atan arkadaşın fikri çalınmadan bunu kulübe bildirmemiz gerek.
hemen mail atalım.toplu halde

buyrun mail atacaklar toplansın

liste yapıyoruz

1.M.S.SOFU

bordo61
01.07.2010, 12:41
Taraftarlarımız bu bağlamda taraftarprojeleri@trabzonspor.org.tr mail adresine çalışmalarını gönderebilecekler. Ayrıca taraftarlarımız posta yoluyla tasarımlarının çıktılarını veya örneklerini kulübümüze ulaştırmak isterlerse, “Taraftar Projeleri İletişim Bürosu, Havaalanı Altı Trabzonspor Mehmet Ali Yılmaz Tesisleri Tel: (462) 325 0967” adresini kullanabilirler. Taraftarlarımızın kulübümüze katkı sağlamasını amaçlayan bu projede değerlendiren çalışmalar ödüllendirilecektir.

Trabzonspor ile ilgili soru ve önerileriniz için:
info@trabzonspor.org.tr

Erdal
01.07.2010, 12:45
Teknik meselelerden pek anlamam Önder Karaduman ın bakış açısına takıldım...Böylelerinin sayısı artsın inşallah...

bordo61
01.07.2010, 12:59
Dikkatli okursanız aynı iklime sahip olan Stadyum'da

Yıl 2008 :
İsviçre’de Suissewankdorf Stadı’nda 2808 panelle yılda 1.14 milyon kw saatlik enerji üretimi elde ediliyor.

Yani Karadeniz yağışlı , Güneş ne arar Karadenizde nutukları atmayalım.

Bu iş istenirse olur , hemde Hes değerinde gelir elde edilir.

Egemen
01.07.2010, 13:05
istenirse olur da..

istenir mi??

bordo61
01.07.2010, 13:06
Bence istenmesi gerekli

Hem çatımız kapanır , hemde gelirimiz olur.

Olduki Avni aker yıkıldı , paneller yeni yapılacak statdyumda kullanılır.

Hürgün Aygün
01.07.2010, 13:08
Çok mantıklı ama bizimkiler yapmaz...

Ufuk Bayraktar61
01.07.2010, 15:12
yav giray beceripte beton dökemeyen adamlardan çatıyı geçtim güneş paneli istemek ... ne biliyim kelime bulamıyorum

bordo61
01.07.2010, 16:31
Tarih'e not düşüyoruz.

Gün gelecek bunlarda gerçek olacak :)

sessizkral_1
01.07.2010, 16:33
bu sistemin maliyeti nedir

izzet
01.07.2010, 16:43
Arkadaslar bazi seyleri daha Mantikli düsünelim.

Stadimiza Cati yapilmayacak, hatta Numaralinin üstüde sökülecek!

Mantikli aciklamasi su:

Saha ve Tribün arasindaki Bosluga, arti Yeni Kalearkasi ile eskisinin Arasindaki bos yerler iyicie Gübrelenerek, Domates ve Patates ekilecek.

Hatirlarsaniz Orduspor macinda dikkat edenler, Sahanin icinin Patates Tarlasi haline getirildigini görecek. Ancak Futbol oynama olanaklarini kisitladigi icin artik saha kenarlari Tarla olarak degerlendirilecek.

Bunun icin iki tane ciftci araniyor.

Kahrolsun Cati; Yasasin Orhanik Firtina!

Altan 61
01.07.2010, 16:54
Arkadaslar neyin nesini konusuyoruz , bunlar bisey edecek degil ,ne cati koyarlar ,ne yeni stad eder bunlar. Su stadimiz neye benzedi simdi ,madem edeceksin bisey yik tribunleri teker teker yap hepsini sanki cok zor is bu. Her sene karma karisik seyler ediyorler, delli olmamak bisey degil. Cati kaldirdiler,dediler 6 ay sonra hemen yenisi edecez ,hersey yalan ,hic umudum yok su stad olayinda :(

Hasan YAYLI
01.07.2010, 17:40
avni aker için böyle bir uygulama bence imkansız ama akyazı için düşündüğünde çok akıllıca olacaktır... 5-10 yıl içinde enerjimizi satacak druma geliriz :rolleyes:

oguzhann
01.07.2010, 17:41
muhtemelen güneşli gün sayısı azlığından dolayı ilgi görmeyecektir ama gayet güzel bir proje.

TSelif
01.07.2010, 17:52
Hh duymasın hemen bir açıklama getirir!
Trabzonda güneşli gün sayısı oldukça az olduğu için hiç bir şekilde bizim işimize yaramayacak bir projedir. Çizin üzerini ...
Tıpkı çatı yapılmamasının bir nedenini de, yılda 4 maçın yağmurlu havaya denk gelmesine ( ona göre) bağladığı gibi !!

Atmaca
01.07.2010, 18:43
Güneş panelleri ne yazııkki karadenizde götürüsünü getiremez.Hatta fazladan kirlilik sebebi oluşturur çünkü Karadenizde özellikle doğu karadenizde güneşli gün sayısı ortalamanın altındadır.Ancak üstteki konuda anlatıldığı gibi Deniz panelleri kurulabilirse stadumu geçtim tüm karadeniz kıyı sahilinin elektrik ihtiyacı buradan karşılanabilir.Ancak bu devlet elinde olan bir husus.Bu konuda kulübün yapabileceği pek birşey olduğunu sanmıyorum.

Ben Almanyada yasiyorum.Burda her taraf günes panelleriyle dolu, bir sürü catilar kaplanmis. Almanyanin gördügü yillik günes bizim yarimiz kadar. Bence cok dogru ve akillica bir fikir.

Adem CAKIR
01.07.2010, 19:05
Bordo 61 tebrik ederim. :alkış:
Şimdi belki bir çok üye fikrini imkansız, saçma yada gereksiz bulacak, belki bir kısmı dalga geçecek,
bir kısmı benim gibi seni ve bu fikrin peşinden koşacak herkesi yürekten destekleyecek.

Çok değil 10-20 yıl arasında bu bir lüks yada hayal değil zaten zorunluluk olacak.

Güneş enerjisi işinden çok fazla anlamamakla beraber yakın zamanda güneş enerjisi & led teknolojisi ile elektrik faturalarından kurtulan çok fazla halı saha, benzinlik vs. görmeye başlarsınız. Kaldı ki gelişen teknoloji ile öyle çöl güneşi de gerekmiyor bataryaların şarj olması için.

Öte yandan yeni stadın deniz kıyısında olacağı düşünüldüğünde(umut fakirin ekmeği) dalga enerjisi, rüzgar enerjisi ve bilhassa rüzgar enerjisi jenaratörlerinin su altı versiyonu gibi düşünülebilecek teknolojilerin kullanılması gerekiyor.

Fatih BALTA
01.07.2010, 19:16
Güneş panellerinden faydalanmak için çöl sıcaklarının olması gerekmiyor.Trabzon'da het türlü maliyetini amorti eder ve kar getirir bu proje.

Uzunoğlu
01.07.2010, 19:48
Gerek yok biz Avni Aker'i sera yapacağız :)

AKSOY_61
01.07.2010, 20:11
iki tane çelik borunun tuttuğu dandik çatı bile yapamıyoruz.
Güneş panelli çatı mı yapıcaz?

Bizi aşar böyle şeyler.

Sabri Kurban
01.07.2010, 20:19
Güneş panelleri benim yüksek lisans tez konumdur. Trabzon'un güneşli günleri söylendiği gibi azdır. Bu doğrudur. Ancak Güneş panellerinde şebekeden bağımsız olarak enerji üretilebilmektedir. Yani ürettiğiniz enerjiyi depolayabilirsiniz. En temiz enerji güneş enerjisi olduğu için böyle bir proje çok önemlidir. Ama maliyeti bakımından sıkıntılı olabilir. Ama sadece ilk başta ekipmanlara para verirsiniz. Sonrasında gelsin enerji. Elektrik faturası derdiniz bile kalmaz.

fatihselim
03.07.2010, 13:12
çok güzel bir fikir başta maliyeti biraz problem oluşturabilir ama sonra maliyeti karşılayıp bir de para kazandırmaya başlayınca yönetim ne kadar doğru bir adım attığını anlar diye düşünüyorum

Mustafa ÖZDEMİR
24.07.2010, 07:15
dünyada ilk olur heralde...

Armağan Dere
24.07.2010, 12:34
bu işin dersini almış biri ve bir mühendis olarak sölüyorum,kollektörlerin verimleri %35-40 arası değişir ve güneşin geliş açısına göre konumlandırılmalıdır donmaya karşı korunmalı,maximum verim için artı Trabzon yılın kaç ayı,günün kaç saati güneş alabilir..çoğunlukla yağmur alan bir ilimiz..bu enerjiyi biriktirip kullanmak gerekecek...bunlar maliyetli işler,ancak kar edilmez mi tabiiki edilir...yıllık 12 milyon euro sanmıyorum o kadar büyük bir kazanç

tuncay1984
24.07.2010, 14:24
biz bi stad yapamiyoruz bu kaca mal biliyormusunuz
ölede ucuz bisey degil bu

Uluç
24.07.2010, 14:34
2 parça çimi doğru dürüst serdiremeyen , yıllardır Avni Aker'in üstünü kapatamayan adamlar güneş enerjili çatı yapacak ha ?
Vay ki ne vay..

61yusuf
24.07.2010, 14:34
Şu an ülkemizde daha kullanımı az olduğu için fiyatı yüksek
Ama ilerki dönemlerde kullanımı artacağından fiyatta aşağıya doğru düşecektir.
Bence güzel bir fikir
ileriki dönemlerde uygulanabilir
ama bizim yöneticilerimiz bu işi kabul edermi bilmem

Kaya
24.07.2010, 15:03
Kuru kuru çatı yapılması yerine ek olarak bir kazanç üretimi sağlamak kulağa mantıklı geliyor.

Sadece Trabzonspor'un kazanacağı ve çevreci bir teknoloji olması önemli...

Mustafa Umut
27.07.2010, 14:26
kesinlikle süper bi fikir değerlendirilmesi lazım.

Ilelioglu
05.11.2010, 23:09
Ben bu Basligi yeni gördüm ve bence cok iyi bir fikir...:alkış:

A.Gökhan AKIN
06.11.2010, 00:04
O kadar proje üretiyoruz ki projeleri hayata geçirmeye vakit bulamıyoruz. Yine mi Proje?

Özkan
06.11.2010, 11:24
yıllık 12 milyon euro sanmıyorum o kadar büyük bir kazançYıllık 12 milyon euro ile her olimpiyatta en az 5 madalya alan bir kulüp oluşturabilirsiniz. Yıllık 12 milyon euro ek gelir ile her yıl şampiyon olan ve Avrupa'da Mart ayını gören bir futbol takımı kurabilirsiniz.

Olayın verimliliğini, çevreciliğini vs. bilmem. Bildiğim konular değil bunlar ama yıllık 12 milyon euronun çok büyük bir para olduğunu biliyorum ve o yüzden bu fikri destekliyorum.

Barış Burak
06.11.2010, 12:06
Eğer,bu 5-10 sene önce planlansaydı olabilirdi.Ama 5-10 sene önce kimseninde aklına gelmemiştir.

Şimdi yapılması gereksiz.Alternatif enerjiye yönelmenin amacı ekonomidir.yani hem çevreye hemde kendi ekonominize katkı sağlarsınız.Trabzonspor,bunu Avni Akere yaptığı zaman,bu sisteme harcadığı parayı amorti edene kadar yeni stada geçilmiş olunur.

Teknik olarak değinecek olursak; Güneş enerjisinden faydalanmakta önemli yollarsan biride tasarımdır.tasarıma göre paneller yerleştirilir.ilk önce stad üstü kapancak,sonra paneller falan çok zahmetli Avni Aker için.

Ama yeni stad için bu istek olabilir.Yeni stadın tasarımına göre,çatısına normal paneller değilde flexible paneller konularak daha çok verim elde edilir.üstelik hep o stadda maç yapacağımız için amorti süreside ömrüne göre kısa olur.

Sayın Ömer Karadumanın fikrine bir katkıda ben yapayım,tabi dikkate alınırsa;

Karadenizde dalga boyları gerçekten iyi.Dolgu yapılan arazinin oraya dalga enerjisinden faydalanmak için bir platformda yapılabilir.böylelikle,dalgadanda enerji elde etmiş oluruz.

Ama dediğim gibi,bunlar alternatif enerji.Yani bunlardan elde edeceğimiz enerji,bizim hayal ettiğimiz gibi çok yeterli olmuyor.O yüzden amorti süresi önemli,özellikle enerji ekonomisi açısından,bu yüzden Avni Akere değil, yeni stada yapılmalı.

Avni Akere yapılırsa çok zarar ederiz.

mda61
06.11.2010, 12:48
Bu stadın üstü bu vakitten sonra, bırakın güneş panellerini brandayla bile kapanmaz. Başkan'da haklı beklentilere göre yeni stad 4 yıla yapılmalır( hiç sanmıyorum ama ) ; Avni Aker'e yani 4 yıl içinde yıkılcak devletin stadına bu kadar yatırım yapılır mı? yapılmaz.

macuka
06.11.2010, 13:52
Valla ben Cin de fuar gezerken boyle bir is evlerde dairelerde uygulanabilir mi acaba diye dusunmustum, maliyet hesabi yapinca, bu ise koydugunuz parayi almak icin 15-20 sene gibi beklemeniz gerekiyor... Su anki gunes enerjisi panelleri fiyatlari o kadar dusuk degil, satin alinan enerji cok daha dusuk fiyatlarda... tabi bu bir daire icin yaptigim hesapti...
bir daire icin gerekli olan panel m2 si zannedersem 30-40 m2 civarinda, bu panellerin montaji osu busu 20.000 usd civarina patliyordu... (bu isin uzmani degilim, ticaret kafasi ile yaptigim bir hesapti) bir dairenin yakacagi elektrigin ayda max 80 tl olacagini dusunsek bile 20 sn lik bir elektrik parasini bu ise yatirmis olmak gerekir..
Fikir cok guzel ama bence maliyet onemli, eger ki stadda tuketilen elektrik miktari cok yuksek ise, bu isin kurtarir bir tarafi olabilir belki..

Çağatay_
06.11.2010, 13:59
Avni Aker için bu proje olamaz.Zaten olursa zarar ederiz :)

O yüzden Akyazı için bu fikir düşünülmeli.

Güneş panelleri yapısı itibariyle çok pahalı malzemelerdir.İşin bu kısmından sonra orada tesisleşme durumu da var.

Gözüktüğü kadar kolay değil ama olursa süper olur.

Ülkemizde bir ilk olur ve gelir anlamında da büyük katkı sağlar.

Ama bu işin masrafı zannedilenden çok daha fazla.Yapılmasını yürekten istiyorum.Bu fikir projedeki mühendislere bir şekilde açıklanmalı.

Harun_ayar_ts
06.11.2010, 15:29
güzel bir çalısma olur ama zor iş bizimkiler kalkamaz altında bu işin

sessizkral_1
06.11.2010, 15:50
bu olay bildiğim kadarıyla çok maliyetli.

Mayls
06.11.2010, 15:55
bu olay bildiğim kadarıyla çok maliyetli.
Ben de panellerin çok pahallı olduğunu duymuştum.

Ama maliyetten önemlisi çevridir bana göre. Bildiğim kadarıyla paneller kullanılamaz hale geldiğinde yok edilmesi çevreye onarılamaz zararlar veriyormuş. Net bir bilgim yok ama atom enerjisinin bile panelleri yok etmek kadar zararlı olmadığını duymuştum.