PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Dünya Kupasından Keyif Alıyor musunuz?

ilhan
13.06.2010, 15:20
Arkadaşlar,

Başlık için "Bu da ne şeklinde" düşünenler olabilir. Ama gerek çevremde, gerek çeşitli sanal platformlarda gerekse forumumuzda vuvuzela denen hırdavattan nefret edenlerin çok fazla olduğunu gördüm.

İnanın hiçbir zevk alamıyoruz. Kafamın içinde şu an garip sesler dönüyor. Sesi kısıyorum bu sefer hiç tat almıyorum. Sesi açıyorum kafam almıyor.

Anketimizi oylayalım lütfen...

Gökhan KAN
13.06.2010, 15:22
Futbolcuların şevkini kırdığını düşünüyorum. Hiç bir takım oyunu yarı sahaya yıkamıyor. İştah yok. Bence bunda Vuvuzelanın payı var.

Ahmet Başkaya
13.06.2010, 15:23
Maçtan sayesinde fazla zevk alamıyorum ama :) ...

Bir kültürü temsil ettiğine inanıyorum ... Yasaklanmasın ...

ilhan
13.06.2010, 15:26
En azından belirli sayılarda verilebilir Ahmet. Adamlar kontrollerini kaybetmişcesine üfürüyor. Bakıyorsun hiçbir atraksiyonları yok başka. Sallanıyor üfürüyorlar, sallanıyor üfüyorlar. Başka bir şey yok. Hepsi bu...

İnşallah bir an önce yasaklanır da futbola yoğunlaşabiliriz şu sesle uğraşmaktan.

Emre ÖZTÜRK
13.06.2010, 15:29
Bence hepsi toplansın ve yakılsın :D

Bu ne böyle arkadaş başımız şişti.

Gökhan KAN
13.06.2010, 15:31
94 ten sonra hiç bir dünya kupası gerçek anlamda zevk vermedi zaten.

Taner Uykuçeken
13.06.2010, 15:31
vuvuzela bizim için ideal bizim taraftarın bağırma alışkanlığı olmadığı için vericen ellerine birer tane üflesinler...

unique
13.06.2010, 15:35
Oynanan futbol kalitesi de çok düşük, maçlar çok sıkıcı bence. Vuvuzela da ayrı bir bela.

mehmets61
13.06.2010, 15:42
hoşlanmasamda yasaklanmasına karşıyım.bunca zaman sömürülen bir ülkeden daha iyi bir ses çıkmaz zaten.bırakalımda 1 ay da onlar dünyayı rahatsız etsinler.

Ahmet Başkaya
13.06.2010, 16:02
En azından belirli sayılarda verilebilir Ahmet. Adamlar kontrollerini kaybetmişcesine üfürüyor. Bakıyorsun hiçbir atraksiyonları yok başka. Sallanıyor üfürüyorlar, sallanıyor üfüyorlar. Başka bir şey yok. Hepsi bu...

İnşallah bir an önce yasaklanır da futbola yoğunlaşabiliriz şu sesle uğraşmaktan.

Vazgeçtim yaa harbiden insanı soğutuyor ..... Kültürünü yansıtmak için kendine sövdürmek çok saçma oyumu geri alabiliyormuyum :D

ApoCaN28
13.06.2010, 16:02
Zerre Kadar Zevk Almıyorum O Vuvuzela denen veletten ay işte aletten =)

İşin şakası bir yana ne o öle ya bütün maç zevkini mahvediyor adamın .

Dursun Kaplan
13.06.2010, 16:04
Dünya kupası ev sahipliğini olur da bize verirlerse biz de davul zurna çalalım. TFF'ye mail atacağım.

Madem gelenek görenek, babası bizde bea. :cool:

Mert Oğuzlu61
13.06.2010, 16:06
ilk başlarda çok sinir bozucuydu ama alıştık, 1 ay çalsınlar salla gitsin...

maçlardan zevk alıyormuyum ? hayır.

Atakan
13.06.2010, 16:09
Maçtan sayesinde fazla zevk alamıyorum ama :) ...

Bir kültürü temsil ettiğine inanıyorum ... Yasaklanmasın ...

Vazgeçtim yaa harbiden insanı soğutuyor ..... Kültürünü yansıtmak için kendine sövdürmek çok saçma oyumu geri alabiliyormuyum :D

İkisine de katılıyorum.:D

Ahmet Başkaya
13.06.2010, 16:13
İkisine de katılıyorum.:D

ççç ççç ...

Timur Mikhail
13.06.2010, 16:16
Acayip birşey. Kültürde bi yere kadar maçı açıyorum sesi duyuyorum kanalı değiştiriyorum. Zaten maçlarda hiç iyi olmuyor.

Canberk
13.06.2010, 16:37
Bende hiç 90 dakikasını izleyememiştim 4 maçın.
O 4 maçıda parça parça izlediğim için pek anlayamamıştım sanırım :D
Dün akşamki İngiltere-ABD maçını izlediğim zaman 60.dakikadan itibaren büyük bir baş ağrısına sebep oldu.Kalan dakikalardan bir haber baktım maça ama 60dan sonrası pek aklımda değil baş ağrısından ççç

boztepeli61
13.06.2010, 16:39
Biz bunların çıkardığı sesi çıkartamıyoruz çekirdek yerine vuvuzela olsa keşke
Yasaklanmasın!

Gökhan KAN
13.06.2010, 16:41
Valla bilmiyorum bence futbolcularda oynama arzusunu yok ediyor.

Harun CAN
13.06.2010, 16:42
Bende hiç 90 dakikasını izleyememiştim 4 maçın.
O 4 maçıda parça parça izlediğim için pek anlayamamıştım sanırım :D
Dün akşamki İngiltere-ABD maçını izlediğim zaman 60.dakikadan itibaren büyük bir baş ağrısına sebep oldu.Kalan dakikalardan bir haber baktım maça ama 60dan sonrası pek aklımda değil baş ağrısından ççç

aynı durum bende de hasıl oldu...

bu dünya kupası çok yavan geçiyo, hemen her grupta 2 tane dandik takım var ve futbol zevk vermiyor..! cezayir-slovenya gibi takımların ne işi var burda ? önceki maçlardan Yunanistan da aynı şekilde..kaldıki zevk veren futbol oymayam bir takım çıkmadı şimdiye kadar. buna ingiltere de dahil !

Alihan Ertürk
13.06.2010, 18:05
Ben seviyorum Vuvuzela'yı ama daha koreografik bir şekilde planlı-programlı çalarlarsa daha güzel olacak. :)

Canberk
13.06.2010, 18:06
Ben seviyorum Vuvuzela'yı ama daha koreografik bir şekilde planlı-programlı çalarlarsa daha güzel olacak. :)

Alihan çok baş ağrıtıyor yaa ...

Gökhan KAN
13.06.2010, 18:06
Alihan sakın karşıma çıkma..:)

Paksoy
13.06.2010, 18:17
yasaklanmasın her dünya kupası bişeylerle anılcak, bu dünya kupası vuvuzelayla

Berk
13.06.2010, 19:29
Vuvuzeladan daha sinir bozucu şeyler de var, en önemlisi de Ömer Üründül.Bu adama ve deli saçması yorumlarına her büyük turnuvada katlanmak zorundam mıyız?Maçtaki güzel, göze hoş gelen hareketlere bile bir kulp takma peşinde.Yok arkadaşını görmesi gerekliymiş, düşüncesizlik etmiş, böyle giderse X takımı ilerde çok sıkıntı çekermiş.Kollektif futbol, bloklar arası bağlantı, mançester, agüera, totenam facialarını söylemiyorum bile. Her maç aynı yorumlar yapılır mı, bir insan hiç mi bıkmaz, kendini rezil etmekten bu kadar mı keyif alır bir insan anlamıyorum.Asabımı bozuyor lan bu adam, geçen bilmem kaçıncı basamaktan düştü belini kırabildi sadece, bu sefer 8-10 basamak daha yukardan düşse de önümüzdeki 10 yıl futbol yorumlayamayacak hale gelse.

Şu Ömer Üründül'e bir bakın sonra vuvuzelaya laf edin.Kurban olayım ben o vuvuzelaya..

Adem ERTUĞRAL
13.06.2010, 19:59
vuvuzela kullnılabilir ama 90 dk da çalınmaz yau

top rakibin ayağındayken ıslık niyetine çalınabilir:)

Miraç Atalay Çiftçi
13.06.2010, 21:05
Belki dışarıdan bu işkence gibi ama Dünya Kupasının bir anlamı da kültürlerin yakınlaşması değil mi?
Bence de işkence haline döndüğü anlar oluyor ama dünyanın farklı bir bölgesinde kalmış, çoğu vaktini çalışmak ve karınlarını doyurmak için uğraşı veren o insanların eğlenceleri buysa, buna katlanmak gerekli.

Sesini bir şekilde duyuran Afrika ve oradaki çocuklar olsun, yaşasın VuvuZela...

İbrahim CİHAN
13.06.2010, 22:27
kuzenin düğününde olduğum için hiç bi maçı izleyememiştim.. arjantin maçının son 5dksı dışında, onu da kaçıp izledim sessizce:D dolayısıyla vuvuzela sesi duymamştm.. şimdi de almanya maçını izliyorum ama düşündüğüm kadar rahatsız etmedi beni.. belki stadla alakalı bi durumdur ama beni pek rahatsız etmedi şimdilik..

Alihan Ertürk
14.06.2010, 00:09
Alihan sakın karşıma çıkma..:)

..:D Abi inanmayacaksın ama az önce bir kola firmasından ( Reklam yapmayalım ) Vuvuzela kazandım.

Ve yarın gidip alıyorum Vuvuzela'mı. :)

ilhan
14.06.2010, 00:20
Bana işkence gibi geliyor. Ayrıca okuduğum kadarıyla o yüksek desibel ses insan sağlığı için zararlıymış. Dilediklerince öttürebilsinler. Hayatları boyunca bir daha turnuva göremezler inşallah.

Afrika ülkeleri denince aklıma müthiş dans kareografileri geliyor. Rengarenk giyinmiş insanlar dansları, o sempatiklikleri geliyor. Vuvuzela ile anmayı düşünmüyorum. O dansları ve renkli kişilikleri ile kalacaklar hafızamda.

Alihan Ertürk
14.06.2010, 00:22
Uzunlukları genellikle 61 cm oluyormuş diye duydum.

Boşuna sevmiyormuşum demek ki .. :)

Miraç Atalay Çiftçi
14.06.2010, 00:23
Futbol sahalarının tasarımlarına dua edin, vuvuzela'ya laf edeceğinize. Dua edin Dünya Basketbol Şampiyonası orada değil :)

Misina
14.06.2010, 00:24
Kendimi basket maçı izliyor gibi hissediyorum.Sürekli olması kafa şişiriyor.Bir de sahada oynayanları düşünün.

Gökhan KAN
14.06.2010, 00:25
Zaten eskisi kadar zevk almıyordum Dünya Kupasından, lanet olası alet iyice soğutuyor. Nerde o İkpeba, Amunike, Hagi, Petrescu, Anderson, Salas, Zamorano lu kupalar.

Muhammet*
14.06.2010, 01:52
En azından 2. tur maçları itibariyle yasaklansın.

Paksoy
14.06.2010, 02:05
Vuvuzeladan daha sinir bozucu şeyler de var, en önemlisi de Ömer Üründül.Bu adama ve deli saçması yorumlarına her büyük turnuvada katlanmak zorundam mıyız?Maçtaki güzel, göze hoş gelen hareketlere bile bir kulp takma peşinde.Yok arkadaşını görmesi gerekliymiş, düşüncesizlik etmiş, böyle giderse X takımı ilerde çok sıkıntı çekermiş.Kollektif futbol, bloklar arası bağlantı, mançester, agüera, totenam facialarını söylemiyorum bile. Her maç aynı yorumlar yapılır mı, bir insan hiç mi bıkmaz, kendini rezil etmekten bu kadar mı keyif alır bir insan anlamıyorum.Asabımı bozuyor lan bu adam, geçen bilmem kaçıncı basamaktan düştü belini kırabildi sadece, bu sefer 8-10 basamak daha yukardan düşse de önümüzdeki 10 yıl futbol yorumlayamayacak hale gelse.

Şu Ömer Üründül'e bir bakın sonra vuvuzelaya laf edin.Kurban olayım ben o vuvuzelaya..

ömer üründül e tahammül eden vuvuzelaya hayli hayli tahammül eder,

-ayrıca ömer üründül yorum yerine vuvuzela çalsa daha mantıklı olur giib sanki

İlker Akçay
14.06.2010, 02:22
Hollanda ve Fildişi gördükten sonra karar verecem şu an vuvuzela'dan dolayı keyif alıyorum desem yalan olur almanlar biraz göz pası sildi bakalım artık ilk maçlar bir bitsin önce.

Samet Yildirim
14.06.2010, 02:22
Yasaklanmasin ama cok rahatsiz ediyor önlemi alinmali...

Hic ama hic keyif almiyorum rezil bir futbol oynaniyor kurban oliyim Senol Hocamizin oynattigi futbola...

Cem Akyüz
14.06.2010, 02:43
Futbol olarak hiç keyif almıyorum

AYAN61
14.06.2010, 03:02
ömer üründül e tahammül eden vuvuzelaya hayli hayli tahammül eder,

-ayrıca ömer üründül yorum yerine vuvuzela çalsa daha mantıklı olur giib sanki

:D

Aha, harbiden çözüm bu.

Ömer Üründül, Vuvuzela Çalsın!!!

TRT de tribünlerin ve Üründül'ün sesini kıssın :D

mexp61
14.06.2010, 09:27
G.Afrika da kulaklıklar karaborsaya düşmüş.:)

Erdem Keser
14.06.2010, 09:30
İlk defa dün Almanya sayesinde keyif aldım.Fildişi-Portekiz maçında da keyif verici bir futbol bekliyorum.

Faik Yılmaz
14.06.2010, 09:33
Vuvuzeladan nefret ediyorum....

Maçları neredeyse sesszi izliyorum....

Dünki Almanya maçına kadra futbolda berbattı.... Ancak seyr zevkine dün nail oldum...

Recep Alkan
14.06.2010, 10:30
Malum bir çok maç saatinde iş yerinde olduğumuzdan dolayı maçları seyredemiyoruz.

Maçları temin edebileceğimiz bir adres var mı ?

Gökhan KAN
14.06.2010, 12:12
http://www.as.com/prom/201006/pro_photo1276504085.jpg (http://www.as.com/futbol/articulo/iniesta-estoy-bien-voy-jugar/dasftb/20100614dasdaiftb_31/Tes)

halil ibo
14.06.2010, 12:17
TV'nin sesini kısarak izleyebiliyorum.
Ahım şahım bir futbol izleyemedim,Almanya maçını kaçırdım.
Vuvuzela iğrenç birşey.Yemişim öyle kültürü :)

magicyattara
14.06.2010, 12:27
Dün akşam spor haberlerinin birinde,Fransız sağ bek Evra'nın,vuvuzela sesi yüzünden saha içinde birbirini duyamadıklarını,bu yüzden de maçı kazanamadıklarını söylediğini,duydum..televizyona yansıdığı kadarıyla,birbirini duyamayacak seviyede gürültü olmuyor gibi geldi bana..vuvuzela bahaneleri başladı diyebiliriz..:)

OLCAY ÇAKIR
14.06.2010, 12:37
Ben maç seçerim...
Seçiyorumda.

Öyle bir 90 dk izleyemedim henüz.

Gruplar bitsin hele...

İşler kızışınca güzel maçlar olacaktır...

Vuvuzela'ya bir yasak gelirse çok iyi olacak.

Yoksa MUTE.

Harun-61
14.06.2010, 12:41
Vuvuzela'ya yasak gelmesini umuyorum.

Dünya Kupasi Türkiye'de olursa Taraftar'dan darbuka Show bekliyorum :)

Cengiz Çubukcu
14.06.2010, 13:05
Haftasonu 2 gün evden çıkmadan bütün maçları seyrettim, resmen beynim sulandı :) ...vuvuzela iğrenç bir şey, anlamadığım şey nasıl oluyor da insanlar bunu sürekli çalıyor...

Berk
14.06.2010, 13:10
Malum bir çok maç saatinde iş yerinde olduğumuzdan dolayı maçları seyredemiyoruz.

Maçları temin edebileceğimiz bir adres var mı ?

Maç saatine yakın atdhe.net'e girerseniz birçok alternatif link koyuluyor siteye.Bildiğim en iyi site burası maç izlemek için..

Hürgün Aygün
14.06.2010, 13:13
Kesinlikle yasaklansın...

Futbol çok keyif veriyo ama şu lanet olası vuvuzelelar işin içine ediyo.

Erdal DİLEK
14.06.2010, 17:33
seyredemiyoruz ki, daha 1 mac seyredebilidm oda almanya macı:)

Gökhan KAN
14.06.2010, 20:39
Futbolcular oyuna konsantre olamıyoruz diyorlar bazıları hala iyi futbol bekliyor. Hala Vuvuzela'nın ne kadar etkli olduğunu anlayamadılar. Konsantre olamayan oyuncudan iyi futbol beklemek yanlış olur heralde.

eminbayram
14.06.2010, 20:56
ilk günden beri beynim vızırdıyor :cool:

onur-ts
14.06.2010, 20:59
wimbledonda Sharapova ne ise Dünya Kupasında Vuvuzela odur...

Kereşenli
14.06.2010, 21:04
Vuvuzela kesinlikle kaldırılmalı, hem ekran başında olanlar hem sahada olan futbolcular bu boru yüzünden söylemedikleri küfür kalmamıştır herhalde. Zevk mevk alamıyorum maalesef.

krdnz
14.06.2010, 21:08
Vuvuzela sesinden çok bu kadar dandik takım arasında orda bulunamamak beni rahatsız ediyor.

Eminim ders almayıp ders veren yüce insanlar da rahatsızdır
!

onur-ts
14.06.2010, 21:09
Vuvuzela sesinden çok bu kadar dandik takım arasında orda bulunamamak beni rahatsız ediyor.

Eminim ders almayıp ders veren yüce insanlar da rahatsızdır
!

acaba Fatih Terim izliyor mu bu turnuvayı...gerçi onun umrunda değilki üzülmek.

eminbayram
14.06.2010, 21:12
wimbledonda Sharapova ne ise Dünya Kupasında Vuvuzela odur...

Maçlar Trabzon'da oynansaydı kemençe tulummu çalacaktık

onur-ts
14.06.2010, 21:14
Maçlar Trabzon'da oynansaydı kemençe tulummu çalacaktık

ben o benzetmeyi renk katıyor manasında yapmadımki.ikisi de güzel olan organizasyonlara gürültü kirliliği katıyor manasında söyledim:)ha sharapova renk katıyor olabilir ama bu da göreceli bir şey:)

Emrullah
14.06.2010, 21:24
Vuvuzela'ya çok fazla takılıp kalıyoruz. Biraz psikolojik bir durum. Mesela sesi rahatsız edici de olsa ben etkilenmiyorum, çünkü takılıp kalmıyorum. Oynanan oyun iyi ise keyif alıyorum. Dünya kupası grup maçları genelde zevkli geçmez. Koca turnuvada 3-4 maç haırda kalır genelde. Maçların keyifsiz geçmesi bu turnuvaya has birşey değil genel bir durum. Vuvuzela günah keçisi ilan edilmemeli, takımların futbol anlayışı bu. Biz de keyifsiz giden maçta günah keçisi arıyoruz, bu da Vuvuzela. Futbol iyi olsa kesinlikle vuvuzela'dan bahsetmeyeceğiz. Biraz abartıyoruz gibime geliyor.

ilhan
14.06.2010, 22:22
Dün akşam spor haberlerinin birinde,Fransız sağ bek Evra'nın,vuvuzela sesi yüzünden saha içinde birbirini duyamadıklarını,bu yüzden de maçı kazanamadıklarını söylediğini,duydum..televizyona yansıdığı kadarıyla,birbirini duyamayacak seviyede gürültü olmuyor gibi geldi bana..vuvuzela bahaneleri başladı diyebiliriz..:)

120-130 desibel ses insan sağlığı için sakıncalıdır abi. Gerçi bunu daha iyi bilen arkadaşlar vardır. Ben araştırıp gördüğümü söylüyorum. 1 vuvuzeladan 10 borozan sesine eşit ses çıktığını göz önüne alırsak sayısız vuvuzela çalınıyor maçlarda. Stadlarda şekil olarak basık olarak duruyor. Yankılanma vs...

Evra çapsız bir takımda oynasa çıkar anlarız. Ulen denyoya bak nasıl bahane arıyor diye söyleriz. ManU'da oynayan bir adam böyle çocukca açıklama yapacak değildir herhalde abi.

*

Casillas şu top için turnuva başlamadan önce "hayatımda gördüğüm en iğrenç top" dediğine kimse kulak asmadı. Şu an gündemde top var. Herkes topu konuşuyor ve Casillas haklıymış diyorlar.

**

Bence o staddaki insanlara yazık. :) Zaten bir çoğu kulaklık kullanıyor maç sırasında görüyoruz.

askemo_garleli
14.06.2010, 22:35
ben hiç zevk alamıyorum ama vuvuzeladan değil..takımların oynadığı dandik oyundan.

Gökhan KAN
15.06.2010, 01:14
Danimarka kaleciside savunma oyuncularıyla birbirimizi duyamadık dedi. Yedikleri gol için. Allah belanı versin Vuvuzela..:(

Gökhan KAN
15.06.2010, 01:26
Vuvuzela çilesi sürecek..

Güney Afrika'da süren Dünya Kupası'nda çok sayıda şikayete karşın statlarda vuvuzela çalınmasının yasaklamayacağı açıklandı..

Dünyadan gelen güçlü tepkiler sonrasında, FIFA Başkanı Sepp Blatter, FIFA Genel Sekreteri Jerome Valcke ve Dünya Kupası Organizasyon Komitesi başkanı Danny Jordaan organize bir çözüm için bir araya geldi ancak istenen karar çıkmadı.

Blatter, yerel bir çalgı olan vuvuzelalara dokunamayacaklarını ifade ederken, geçen yaz Konfederasyon Kupası sırasında bu çalgıya uluslararası seyircilerin ısınmaya başladığını hatırlattı. Blatter vuvuzelanın özel bir Afrika atmosferi yarattığını savundu.

Dünya Kupası Organizasyon Komitesi Sözcüsü Rich Mkhondo da vuvuzelaların "Güney Afrika'nın tarihine yerleştiğini" ve bunun süreceğini belirtti.

Rich Mkhondo, "Sadece küçük bir azınlık vuvuzelalara karşı. Onları ister seversiniz, isterseniz nefret edersiniz. Ancak biz Güney Afrika'da vuvuzelaları seviyoruz" dedi.

Dünya Kupası Organizasyon Komitesi Başkanı Danny Jordaan ise bazıları açısından rahatsız edici olsa da vuvuzelanın sesinin etkisini asgariye indirmek için ellerinden geleni yaptıklarını açıklamıştı.

Komite izleyicilerden milli marşlar ya da stadyum anonsları sırasında vuvuzela çalınmamasını istiyor.

Öte yandan eskiye oranla 20 desibel daha az ses çıkaran vuvuzeleların da stadyumlardaki yerini alacağı belirtiliyor.

-127 DESİBEL SES-
Ağızlık kısmı uzun, büyükçe bir tür düdük olan vuvuzelanın aralıksız çalınması, taraftarların genellikle futbol maçları ile özdeşleştirilen tezahüratını bastırıyor.

Vuvuzela sesini, bir arı kovanından çıkan gürültüye ya da yürüyen fillerin çıkardığı sese benzetenler olmuştu.

Yapılan bir araştırmada, bir vuvuzelanın 127 desibel ses çıkardığı belirlendi.
Bir mukayese yapmak gerekirse, bir davuldan 122 desibel ses çıkıyor, hakemin düdük sesinin desibeli de 121,8.

Öte yandan vuvuzelalaların çıkardığı seslerden rahatsız ola futbolculara ise son olarak Portekiz'in yıldızı Cristiano Ronaldo katıldı. Ronaldo, bu sesin oyuncuları olumsuz etkilediğini, onların konsantrasyonunu bozduğunu söyledi.

Fransa milli takım kaptanı Patrice Evra da, Dünya Kupası'ndaki ilk karşılaşmalarında Uruguay'la 0-0 berabere kaldıkları maçta sergiledikleri kötü performanstan, vuvuzelaları sorumlu tutmuştu. Patrice Evra, "Vuvuzelalar yüzünden geceleri uyuyamyoruz. İnsanlar sabah altıda onları çalmaya başlıyor" demişti. Fransız oyuncu, oyuncuların maç sırasında sahada da birbirleriyle iletişim kuramadıklarını söylemişti.

The Legend
15.06.2010, 12:18
böyle vuvuzelaya böyle futbol. zevk aldığım tek maç almanya maçıydı.

ilhan
15.06.2010, 12:30
Futbolculara acıyorum, üzülüyorum. Resmen 90 dakika işkence görüyorlar. E, adet, örf, görenek ayağına işkence. Verdiysen oraya turnuva katlanacaksın. Sen böyle yapıp eziyet edersen bir daha alabilir misin Afrika'da turnuva? Sonrada bir köşeye atılıyor deriz.

Hiç çalmasınlar demiyoruz. Ama adabında çalsınlar. Şuursuzca üfürüyorlar. Marijuhana mı çekiyorlar maçtan önce ne yapıyorlar bilmiyorum ama iki sallanıp sonra üfürüyorlar. Durmaksızın... Garip :)

onur-ts
15.06.2010, 16:29
yahu bi susturun şu vuvuzela denen aletleri ya.maç izlerken sabit bir ses duymaktan sıkıldım.bu ne ya, sesi sese benzemez, melodisi yok bişesi yok.ve 90 dk üşenmeden çalıyolar.la yeter da.stadyumlarda TARAFTAR sesi duymayı özledim ben.insan seslerini özledim.gol atıldığında GOOOOLLL diye bağırılmasını özledim.bu nedir.gol oluyor vuvuzela sesi bişe oluyor gene aynı ses.ya bari gol oldğunda gol diye bağırın da maç izlediğimi anlayayım...

unique
15.06.2010, 16:44
Yahu gereksiz gürültü, kafa şişirici bir şeyden neden zevk alıyorlar anlamıyorum. Çalsınlar ES-ES bando gibi, o zaman zevkle dinleyelim:)

ilhan
15.06.2010, 16:46
Maçı izledikten sonra kanalları değiştirirken vuvuzela sesi duymayınca kendimi garip hissediyorum. O derece etki etti yani :)

Berk
15.06.2010, 20:25
http://img156.imageshack.us/img156/3852/rndl.jpg

oflu2
16.06.2010, 00:06
Sahadaki futbol iyi olsa da kötü olsa da, taraftarın sesini, alkış sesini bastıran vuvuzella çilesi bitmeli....Dünya Kupası nın ne işi var Afrika' da... Biz de Avni Aker' de kemençe mi çalsak:-)))

Abdülkadir Kılıç
16.06.2010, 00:24
Vuvuzela'dan önce takımları eleştirmek lazım. Şu ana kadar keyifle bir maç izleyemedik. Ben bol gol pozisyonu olan maçlar bekliyordum. Ama takımlar savunma yapmaktan hücuma fırsat bulamıyorlar. Vuvuzeladan önce savunma yapmak yasaklanmalı. :)

ilhan
16.06.2010, 00:26
Böyle büyük turnuvalarda ilk maçlar hep böyle olur. Almanya dışında ilk maçında bol gollü galibiyet alan takım sayısı azdır her zaman. :)

Enes Ünal Kaya
16.06.2010, 00:58
VUVUZELA 'Dan Kurtulma Yolu Ve VUVUZELA'NIN ZARARLARI

Peki bu sesi engellemenin bir yolu yok mu?

BT Dünyası’ndan Kemalettin Bulamacı bu sesi engellemek için bir çözümden bahsetmiş. Teknolojinin gözünü seveyim. LG’nin televizyonlarında “Clear Voice” isminde bir özellik varmış. Bu özellik sayesinde televizyondan gelen sesleri filtreleyerek insan seslerini ön plana çıkarabiliyorsunuz. Kısacası Vuvuzela sesinden kurtulabilirsiniz. Tabi LG marka bir LCD, Led yada plazma televizyonunuz varsa…

Biraz kurcaladım ve araştırdım. Sadece LG marka TV’lerde değil, Samsung, Toshiba, Sony gibi birçok firmada bu özelliğe sahip televizyonlar var. TV alırken biraz dikkat etmek lazımmış Hemen TV’nizi kurcalamaya başlayın Clear Voice özelliği varsa bu vızıltıdan kurtulabilirsiniz.

İnsan sağlığı;

Vuvuzela’nın insan sağlığına bazı zararları tespit edilmiş, bu zararlardan dolayı yer yer yasaklanmıştır. Örneğin Almanya’nın Köln belediyesi Vuvuzela’yı insan sağlığına zararlarından dolayı yasaklamıştır.

İşitme cihazları üreticisi Phonak tarafından yapılan araştırma Vuvuzela’nın insan sağlığına zararlı olduğunu ortaya koymuştur. Uzmanlar 85 desibelin üzerindeki bir sesin kulak sağlığına olumsuz etkiler yapabileceğine dikkat çekiyorlar. Ayrıca 100 desibel seviyesindeki bir sese 15 dakika maruz kalmak, kalıcı işitme sorunlarının oluşması için yeterli. Vuvuzela ise yukarıda belirtildiği gibi 135 desibel ses çıkarır.

Emirhan Makul
16.06.2010, 12:00
Gelen tepkiler üzerine Platini "Sizin yerel bir gerecinizi kullanmanıza izin vermeseler nasıl hissedersiniz" diye birşey söyledi.

Bir taraftan mantığa uygun ancak , afrikanın varının yoğunun vuvuzela olduğunu düşünüyorum koskoca bir coğrafya sadece bir boruya mı kaldı. Kendini tanıtacağı çok şey var bence kolaya kaçıyorlar.

Ayrıca insanların yerel olaylarında inekle stada girmek olsa girebilecekler o zaman veya daha uçuk bir örnek ne bileyim.

Eğer kendilerini tanıtacaklarsa yerel kıyafetlerle ve danslarla sergilesinler tribünlerde Ülkelerini. Bir boru ile değil.

Kesinlikle yasaklanmalıydı , yanlış yapıldı zararın neresinden dönülürse kardır yasaklansın.

Futbolun zevksizliği vuvuzela yüzünden , futbolular etkileniyor Tevez ve Ronaldo açıklamalarında yorulduk artık dediler.

Bu saçmalığa bir son verilmesi gerek.

f.ozdemir
16.06.2010, 12:35
Hepsi sistemli olarak birleşse aslında güzel bir koreografik olabilir. Ama hepsi ayrı telden çalıyor :D Ne anlarız o işten yahu.

Harun-61
16.06.2010, 12:36
Dünya Kupasından Keyif Alıyor musunuz?

su ana kadar kesinlikle HAYIR !

Hüseyin Bağdat
16.06.2010, 12:46
Brezilya'dan umutluydum ama oda hayal kırıklığı yarattı. Şimdiye kadar izlediğim hiçbirmaçtan zevk almadım...

Sabri Kurban
16.06.2010, 13:33
Kontrol futbolu bir yandan, vuvuzela bir yandan, TRT nin ninnici baygın spikerleri bir yandan, Ömer Üründül öteki yandan. Nasıl keyif alacağız?

Melek
16.06.2010, 13:45
"Vuvuzela" seslerinden rahatsız OLMUYORUM herkesinde çok abartığını düşünüyorum maçlar başladığından beri neredeyse bütün maçları izledim üstelik hayır birisi çıkıyor rahatsız oldum diyor dündem ya herkes rahatsız oluyor bu maçlar Afrika'da yapılıyorsa oraya özgü seslerinde olması çok güzel buna alışsanız iyi olur yoksa zevk alamıycaksınız maçlardan :D:D:D:D:

Oğuz ZEYTİN
16.06.2010, 14:51
İlk grup maçlarının bu seviyede olması bekleniyordu, zaten genellikle turnuvalarda ilk maçlar bu tempoda oynanıyor.

14 maçın sadece 2 tanesinde "üç gol ve üzeri" oldu.

Sadece iki maç golsüz bitti.

2000'lerin ortasından sonra Barcelona takımını saymazsak kulüpler düzeyinde de milli takımlar düzeyinde de savunma ağırlıklı futbolun tercih edildiğini de gözlemliyoruz.

Kısacası, futbol kalitesini (şimdilik) iyi seviyede bulmasam da bu durumdan şikayetçi değilim...

Gelelim olayın şov kısmına: Büyük kitleler rahatsız olsa da "vuvuzela" turnuvaya damgasını vurdu.

Tıpkı 2002'de Korelilerin tez düze tezahüratları gibi...

Yayın açısından ise TRT genel anlamda vasat. İzleyene bilgi katacak, farklı bir bakış açısı sunacak yorumcuları yok. O zaman yıllar öncesinin "görüntü var - ses yok" modunda seyretmenin kimseye zararı olmaz. Hem de "arı kovanı" psikolojisinden çıkılabilir böylece...

Hepsinin ötesinde, etrafımdaki insanlara hala dünya kupası havasına girememiş (ben de)... 32 takım arasından hiçbirini takip etmek gelmiyor içimden. Yeni yetenek, değişik taktik beklentilerimi ileriki günlere taşıyacağım.

Dursun Kaplan
16.06.2010, 14:53
Her maç bu öküz böüğürtüsünü çekeceğiz anlaşılan.

Gözünü seveyim bizim ligin. :)

Hotaman
16.06.2010, 23:49
Nihayet bugün keyifle bir maç izledim.
Uruguay'a teşekkür ediyorum.
Not: anti vuvuzela.:)

OYılmaz
17.06.2010, 20:19
yaşasın vuvuzela bizim arabanın kornasıda vuvuzela beyler yaşasın vuvuzela çalgılarının kardeşliği

Gökhan KAN
17.06.2010, 20:22
Ali Kırca Vuvuzela'yı Arka Kapak yapmış bugün. Yaşasın Vuvuzela diyor..

Muhammet*
18.06.2010, 00:30
Ben vuvuzela zımbırtısını geçtim de şu Jabulani denen topa uyuz oldum. :)

Topa vurduktan sonra çok çabuk havalanıyor(bizim tabirimizle uçuyor :)) gibi geldi bana birde kalecilerin topu kontroldeki zafiyetlerini sık sık izliyoruz.Maç içinde müthiş işler çıkartan adamların bu kadar basit hataları yapması normal değil.

OYılmaz
18.06.2010, 12:59
Vuvuzela geldi beyler alın

http://www.kongregate.com/games/gameshot/vuvuzela-button?acomplete=vuvu

Maradona reise yapılan hakareti kınıyorum

http://www.kongregate.com/games/badben/the-vuvuzela-game?acomplete=vuvuze

vuvuzelalar susmasın

Onemsa
18.06.2010, 13:12
Vuvuzella kültür falan değil ya , amigolardan biri bu aleti ticari olarak kullanmış zamanında şimdide dünya kupasında piyasaya südüler ..
Ve iyide reklam yaptılar .
Yasaklanmalı mı ?
Evet annem evde maç izletmiyecek yoksa :):)
Maçlar zevkli mi ?
Standart takımların maçları idare eder ..

Vkgz
18.06.2010, 20:34
kesinlikle çünkü ilk maçta takımlar garantici onuyordu (normal olarak) 2. maçlarla beraber zevk had safhaya ulaştı.

Çakıroğlu İhsan
18.06.2010, 21:46
Vuvuzela ilk zamanlarda felaket gibiydi.Üstüne Ömer Üründül ızdırabı çıkınca hepten çekilmez oldu.
Şimdi günde tek maçta Ö.Ü. var vuvuzelaya da alıştık. 2. maçlarla oyunlar da daha zevkli hale gelmeye başladı.
Hadi hayırlısı bakalım.

İbrahim CİHAN
18.06.2010, 21:53
vuvuzela özellkle dikkat etmedkçe beni pek rahatsız etmio.. ö.ü ve spikerlerin yanlş söylemleri dışında bi problem yok :)

Emrah KabuL
18.06.2010, 21:58
Dünkü Nijerya-Yunanistan maçında skor 1-1 iken Yunanistan'ın attığı 2.gol sonrası spiker; Yunanistan farkı 1 e çıkardı dedi.. sizce bu laf doğru mu yoksa bir tek bana mı anormal geldi ?? ayrıca yine aynı spiker Nijerya'lı bir oyuncunun ayakkabısında ki krampon dedi yahu :)

Çakıroğlu İhsan
18.06.2010, 22:01
Dünkü Nijerya-Yunanistan maçında skor 1-1 iken Yunanistan'ın attığı 2.gol sonrası spiker; Yunanistan farkı 1 e çıkardı dedi.. sizce bu laf doğru mu yoksa bir tek bana mı anormal geldi ?? ayrıca yine aynı spiker Nijerya'lı bir oyuncunun ayakkabısında ki krampon dedi yahu :)

Dün ki maçlardan birinde de Ö.Ü şöyle diyor ; Çok ilginç maç oluyor kaleci tutmasa gol olacaktı. :DD

İbrahim CİHAN
18.06.2010, 22:03
meksikanın antrenörne tavarez dediler iniestaya xabi alonso dediler villaya capdevilla :D daha bi sürü var spiker bombaları aklıma gelmio :D

Salih Edip
21.06.2010, 03:07
Mourinhoya çok yüklendiler ya nasıl şampiyonlar ligi dünya kupasından daha önemli olur falan diye ama prestij olarak belki olamasa da bir şampiyonlar ligindeki maçlara bak , bir de dünya kupasına... çay demle... büyüksün jose...

onur-ts
21.06.2010, 09:28
dün brezilya maçında spiker dediki:artık vuvuzelayı bir koro gibi çalıyorlar.sanki anlaşıp da hep birlikte.başıboş dğeil de anlaşarak çalıyorlar...:eek::eek:
dedim koroları buysa vursunlar kendilerini.bize eziyet etmek için bunu da mı yaptılar...:)
bide kupada hakem hataları dikkatimi çekiyor.kornere giden topa aut.auta gidene taç diyolar.elle goller oluyor.faulleri görmüyolar.

ESER
21.06.2010, 13:11
bu gune kadar izledigim en zevksiz en heyacansiz dunya kupasi, istisnalar disinda genellikle 22 adamin kor dogusu seklinde gecen maclarin oynandigi bir turnuva gibi. amerika 94 en cok keyif aldigim dunya kupasiydi. bircok farkli oyuncunun yildizlastigi ve keyifli maclarin oynandigi bir turnuvaydi .

ya simdi, hani nerede bu super starlar? nerede onlarin dunya ustu yetenekleri?

Gökhan KAN
22.06.2010, 22:20
http://img810.imageshack.us/img810/4899/zuzuvela.jpg (http://www.bobiler.org/monte.asp?m=175941) http://www3.bobiler.org/upload/photographs/198760866v.jpg (http://www.bobiler.org/monte.asp?m=175973) http://www3.bobiler.org/upload/photographs/198749087v.jpg (http://www.bobiler.org/monte.asp?m=175932) (http://www.bobiler.org/monte.asp?m=175973) (http://www.bobiler.org/monte.asp?m=175941)

DNA-TS
23.06.2010, 00:26
bu akşamki maçlar zevkliydi bana göre son bi kaç maçtır zevk almaya başladım izlerken.

ilhan
23.06.2010, 00:33
Yine Arjantin maçından zevk aldım. Çünkü stadda çok fazla vuvuzela yoktu. :) Arjantin maçlarında zaten diğer maçlara oranla fazla vuvuzela sesi olmuyor.

Messi'yi izlemek keyif vericiydi. Tabii Palermo'nun gol atmasına ayrıca çok sevindim.

.....
23.06.2010, 02:36
Yasaklansın abi ya :)

Nedir bu insan beyin denen şeyi bırakmıyorlar :)

Ümit Küçük
23.06.2010, 11:38
94den beri tüm dünya kupalarını izliyorum....bu dünya kupası hayatımda izledigim en berbat hatta berbat ötesi kupa yavuz selimde bile daha heycanlı maçlar var

Samet İslamoğlu
23.06.2010, 22:00
3.Maçlarla birlikte beklediğim gibi keyif almaya başladım.İnşallah böyle devam eder.

askemo_garleli
08.07.2010, 04:24
2.turdan itibaren maçlar gayet keyifli geçti,dünya kupası izlediğimi hatırladım birden.

İlyas Özdemir
08.07.2010, 23:00
maç anlatan trt spikerinin verdiği bilgiye göre vuvuzela 20 yıl kadar önce bir adam tarafından icat edilmiş öyle tarihi bir çalgı falan değil bence hiç bir stada sokulmamalı maçlardan keyif almıyorum sadece almanya-ispanya maçı bence çok güzeldi

LazAnisT
09.07.2010, 21:52
Ürünüdüle rağmen Evet

Cengiz Çubukcu
09.07.2010, 21:55
Ürünüdüle rağmen Evet

Dün akşam Trt'de Üründülü o kadar övdüler ki adama acıdım nerdeyse :) Ayrıca maçları yayınlayan Trt ama Ntv daha iyi programlar yaptı kanımca...

ilhan
10.07.2010, 11:23
Katılıyorum Cengiz abi.

Ntvspor harika programlar yaptı. Maç öncesi, devre arası ve maç sonu... Hem de hiç maç ayırt etmeden.

Cengiz Çubukcu
10.07.2010, 11:26
Katılıyorum Cengiz abi.

Ntvspor harika programlar yaptı. Maç öncesi, devre arası ve maç sonu... Hem de hiç maç ayırt etmeden.

yanlız ilhan Sergen'i ayrı tutuyorum... bu adama nasıl sabrediyorlar bilmiyorum, arayıp soracağım spor servisine :)

ilhan
10.07.2010, 11:34
Ersin Düzen ve Mert Aydın'dan başkası yalan abi. Adamlar sürekli yabancı basını takip edip öyle yorumlar yapıyorlar. Zaten hep soruları onlar yöneltiyor. :)

ceserdar
10.07.2010, 13:44
Alıyorum. Üründül'e rağmen alıyorum.

Kadir
10.07.2010, 14:09
Sıkıcı başlamıştı ama zaman ilerledikçe heyecan verici olmaya başladı.

Fransa ve İtalya'nın erken elenmesi Almanya'nın herkesi panzercesine ezip İspanya'ya takılması, favorim olan Hollanda'nın sessiz sessiz finale kadar gelmesi ve İspanya'nın filme devam etmesi keyif vericiydi evet :)

Ama büyük keyif Hollanda kupayı kaldırınca olacak :)

Erbay
10.07.2010, 15:35
Ben pek bir şey anlamadım valla Dünya Kupasından, bir baktım ki bitmiş :) Herkesin nefret ettiği vuvuzela ve gollerin içine eden top seyir zevkini çok azalttı benim için. Mehmet Demirkol da öyle anlattı ki bir yazısında bu kupayı... Tamam kötü demek haksızlık olsa da o kadar da iyi değildi yani. Sadece sürprize mi endeksli iyi olması? Herkesin aynı oyunu oynadığı(defansif-risk almayan), takımların kademe üstüne kademe yaptığı savunma anlayışları futbolun kalitesi açısından iyi olsa da benim seyir zevkim açısından, hep aynı maçı izliyormuşum gibi geldi. Özellikle grup maçlarında. Tamam, grup maçlarında risk almak da aptalca olur ama tek tip oyun çok sıkıcıydı. Şunu da itiraf edeyim. Sürpriz olmayınca "neden sürpriz olmuyor", sürpriz olunca da "finalde şu takımları mı izleyecem" diyorum :) Hep "eski"ye özlemden kaynaklanıyor bence bunlar. Eski oyuncuları-takımları kendi kafamızda olduğundan daha iyi hatırlamak istiyoruz. Mesela Hollanda ilk defa finale kaldı. Kupayı alırlarsa hangi oyuncu, o eski uzun saçlı oyuncular kadar sizin için efsane olacak? Cruyff alamadı ama De Jong alacak belki de. Ne kadar garip değil mi :) Sonuç olarak hiç memnun kalmadım ben ne olursa olsun. Aklımda kalan tek maç bile yok şuan.

Teknik olarak baktığımızda, artık takım oyununun çok belirgin olarak öne çıktığını görüyoruz. Rakibin en önemli oyuncusuna karşı alan daraltma ve kademeli savunma anlayışı yaparak önlem alınıyor ve o oyuncu tek başına bir şey yapamıyor(Messi). Geriye fazla yardım etmeyen, az koşan "yıldız" oyuncular Sergen Yalçın'ın deyimiyle "iş yapmadı" :) Ronaldo ve Messi gibi iki oyuncu toplam bir gol attı herhalde. Messi, 2006'daki Ronaldinho gibi gol dahi atamadı.

Alejandro
10.07.2010, 15:38
yasaklanmamasının sebebi olarak o ülkenin kültürüdür falan deniyor ama böyle bir kültürel öğe olur mu.özgürlük dediğin başka birinin özgürlüğünün basladıgı yerde biter.benim vuvuzela duymama özgürlüğüm yok mu?
bu arad izmirden bir avukat yasaklansın diye bsvurmustu.komik bir hamleydi bu da.
asıl kargasayı carsı bu aleti calınca göreceksiniz.bilmem bu işten haberiniz var mı :p

Tolunay Abdioğlu
10.07.2010, 20:30
Ömer Üründül sayesinde sessiz izliyorum ama yine de maçlar iyi oluyor.

Sinan_Ts61
10.07.2010, 23:11
Bence de yasaklasin ve dünya da asla yer almasin birdaha.Millet nekadar meraklimis üflemeyee kardesim>:D:D:D....FIFA alsin da basina calsin afrika yi ...Hic bir ülke memnun degil mutlu olmadi...Seyrici bile mutsuz oldu..Ben bu dünya kupasindan hic zevk almadim maclar bile kuru geldi bana 2002 de ki yada 2006 deki dünya kupasi olanüstü süperdir...Insallah 4 sene sonra 2014 allah nasip kismet ederse ozaman daha iyi olur.

Gökhan KAN
13.07.2010, 00:39
Melo: "Vuvuzela yüzünden kendi kaleme attım"

Brezilya'nın elenmesinde pay sahibi oyunculardan birisi olarak görülen Melo suçu vuvuzelaya buldu.

Kendi kalesine attığı golde de vuvuzelayı suçlayan Brezilyalı futbolcu, "Julio Cesar topu alacağını bağırarak söylemiş fakat vuvuzela sesinden benim bunu o an duymam mümkün olmadı. Vuvuzela olmasa o gol olmazdı" dedi.

Gökhan KAN
17.07.2010, 12:25
Nereye koyacam bilemedim. Ömer Üründül'den herkese cevap..

İşte ben Ömer Üründül!

2010 Dünya Kupası'nda bazen maçlardan çok gündem olan, TRT'de yaptığı yorumlarla eleştirilen Ömer Üründül, kendi köşesinden bütün eleştirilere yanıt verdi, Hıncal Uluç'a yüklendi..

Güney Afrika'daki 2010 Dünya Kupası beklediğim üzere İspanya'nın şampiyonluğuyla noktalandı. Bir ay süren bu büyük futbol organizasyonu sırasında Türkiye'nin yayıncı kuruluşu olan TRT'de 24 maçı yorumladım.

Futbol izleyicisi adına bu önemli görevi TRT ağırlıklı çeşitli televizyon kanallarında 14 yıldır aralıksız sürdürürken bu defaki kadar ağır, mesnetsiz ve hakarete varan eleştirilere muhatap olmadım.

Futbolsever adına vermeye çalıştığım bu hizmeti bazı kişilere yemek ısmarlamam ve ücret almamam sayesinde yerine getirdiğimi iddia edecek seviyesizliğe kadar indi bu eleştiriler. Futbol dünyasının önemli işlevlerinden biri olan televizyon yorumculuğu hizmetimi sürdürürken beni zaman zaman eleştirmiş olanların dahi bugün yukarıda portresini çizmeye çalıştığım vicdan muhasebesinden yoksun olan eleştirilere verdikleri rekor düzeydeki tepki, moralimi üst düzeyde tutmama yardımcı olmuştur. Bu arada şahsıma yöneltilen mesnetsiz ve seviyesiz eleştirilerin içine TRT gibi saygın bir kurumun da alınması yine aynı inançla söyleyebilirim ki beni asıl yaralayan unsur olmuştur.

Ne var ki; 10 yıl kadar hiç de azımsanmayacak bir zaman diliminde Doğan Medya Grubu'nun ilk evladı Milliyet'te yazarlık yapmış olmama rağmen yine aynı grubun bir başka yayın organı olan Hürriyet'teki sanki organize karalama kampanyasına herhangi bir üst düzey yöneticinin tepki koymaması düşündürücüdür. Hele hele patronaj sınıfının bu karalama kampanyasına adeta göz yumarcasına sessiz kalışı beni üzmüştür.

O DÜZEYE İNMEM
Şimdi benden bu eleştirilerin sahiplerine aynı dozda ve aynı üslupla cevap vermemi bekleyenlere böyle bir seviyesizliğe inmeyeceğimi hemen belirtmek isterim.
Ancaaak... Bir kişi var ki, artık ona cevap yazmazsam bunun eksikliğini ciddi şekilde hissederim. Bu kişi de Hıncal Uluç'tur. Hıncal Uluç 17 Mayıs 2000 tarihindeki Galatasaray'ın Kopenhag'da Arsenal karşısında elde ettiği büyük zaferin yayını sırasında yorumcu olarak görev yapmamı ve futbolsevere hizmet etmemi o tarihten beri nedense hazmedememektedir. Ve o günlerden bu yana, yani 10 yıldan beri Hıncal Uluç beni en ağır şekilde ve sürekli eleştirmeyi adeta kendisine görev bilmiştir. Özellikle de son iki yılda TRT Genel Müdürü Sayın İbrahim Şahin'i de hedef almak gibi, bir yazara hiç de yakışmayan bir tavır almıştır. İnsanın böyle bir anlayışın sergilenmesinden sonra ister istemez aklına bir soru gelmektedir: Acaba Hıncal Uluç olimpiyatlar ve Dünya Kupası'nda TRT tarafından yorumcu olarak görevlendirilseydi aynı tepkileri sergiler miydi?

Dünkü yazısında "Ömer Üründül futboldan hiç anlamıyor" diyor. Benim futbol bilgimi ölçmek isteyen kişinin önce kendisinin futboldan anlaması lazım. Hıncal Uluç'un futboldan hiç anlamadığı herkesin malumudur. Bütün dünyanın Maradona ile tahta çıkardığı adama, "Messi de futbolcu mu?" diye yazması bu konuda en son canlı örnektir.

Şimdi Hıncal Uluç'a bir soru sorup onun bu konudaki cevabını bekliyorum: TRT'nin yanında TV8'de iki sene İngiltere Premier Ligi'ni yorumladım. Star TV'de 5 sene Şampiyonlar Ligi yorumculuğu yaptım. 2006 Dünya Kupası'nı Kanal 1'de yorumladım. Euro 2008 Grup Elemeleri'nde Türkiye'nin maçlarını ATV'de yorumladım. Ayrıca Türkiye'nin üçüncü olduğu Euro 2008'i yine ATV'de yorumladım. 14 yıldır bu kanallar da dahil her yerde benim yorum yapmamın Hıncal Uluç gözüyle nedenini çok merak ediyorum.

Hıncal Uluç'un Sabah Gazetesi'nde neredeyse tam sayfaya yakın olan atış sahasına sahip olmasına rağmen Hürriyet'in karalama kampanyasına 3-5 satırla katılmasını kendisi adına ciddi bir talihsizlik olarak yorumluyorum.

Ehh ben yorumcuyum ya...