PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Katrina Kasirgasi Abd?i perisan etti

bordox
02.09.2005, 17:50
Katrina kasirgasi için, resmi açiklamalarda ölü sayisinin binleri bulabilecegi belirtiliyor.

Birlesmis Milletler?in, ?en büyük dogal felaketlerden biri? olarak niteledigi kasirgada zararin 25 milyar dolari bulacagi tahmininde bulunuluyor.

ABD Baskani George W. Bush, Katrina kasirgasinin etkilerinin ortadan kaldirilmasinin yillar alacagini söyledi. Air Force One uçagiyla tatil yaptigi Teksas?tan Washington?a uçarken, Louisiana ve Mississippi eyaletlerinin üzerinden geçen Bush ?Bu, ulusumuzun tarihindeki en kötü dogal felaketlerden biri. Zararin ortadan kaldirilmasi uzun zaman alacak. Mississippi Körfezi kiyilari tamamen yikilmis.?? dedi. Bush, eski baskanlardan babasi George Bush ve Bill Clinton'dan ortak bir yardim kampanyasi baslatmalarini istedi. Baskan Bush?un bugün afet bölgesinde incelemelerde bulunmasi bekleniyor.

Kasirgadan etkilenen en büyük kent New Orleans?in belediye baskani Ray Nagin, birçok cesedin sularda ve tavan aralarinda oldugunu belirtti. Nagin, kaç ceset oldugu sorusuna ?En az yüzlerce.? cevabini verdi, ancak bunun binlerce olabilecegini de ifade etti. Louisiana eyaletinin ABD Senatosu?ndaki temsilcilerinden Mary Landrieu da ?Katrina?nin bölgede binlerce kisinin ölümüne yol açtigini?? söyledi.

Felaketin ardindan özellikle New Orleans'da yagmalama olaylari bas gösterdi. Evler, kamu binalari, dükkanlar, süpermarketler soyuldu, sokaklarda silahli çeteler kol gezmeye basladi. Baskan Bush, yagmacilara ?sifir tolerans? gösterilecegini açikladi. Polislere, ?kurtarma çalismalarini birakin, çetelerle mücadeleye agirlik verin? çagrisi yapildi. Zirhli araçlarla çok sayida asker sevk edildi. Fox News televizyonu, yagmacilarla polis arasinda silahli çatismalar çiktigini duyurdu. Kasirganin vurdugu Mississippi, Louisiana, Alabama ve Florida eyaletlerinde 2,3 milyon insana elektrik verilemiyor. Telefon hatlari ve cep telefonlari çalismiyor. Bu arada müzik dünyasinin yildizlari, felaketzedelere yardim için konserde bir araya geliyor. 10 Eylül?de yapilacak konserlerin tüm geliri Kizil Haç?a bagislanacak. Usher, Ludacris, Alicia Keys ve Green Day, Dave Matthews Band, Rob Thomas, Linkin Park gibi ünlü sarkici ve gruplar sahne alacak. Konserler TV?den canli yayinlanacak
------------------------------------------------------------ -------
Özellikle fakir insanlarin kaldigi sehride Tv'lerden görünen görünüler gerçekten kötüydü.Üstüne birde yagmacilik ve kaos.
Abd'den nefret ediyorum ama bu insanlarin haline acidim.Insallah Abd hükümeti silahlara ayiracagi parayi bu insanlari kurtarmak için kullanir.Edited by: bordox

baris_aykan
02.09.2005, 18:23
hersey allahtan ama bunu anlayacak zihniyet veya allah korkusu yok o baska

LazY_61
02.09.2005, 18:34
Walla iyi olmus diyesim geliyor ama ordakilerde insan sonuçta

Guests
02.09.2005, 18:55
Takdir-i Ilahi ve Ilahi Adalet ...

kutoz
02.09.2005, 20:35
Açikcasi ne olursa olsun, insanlarin eceli hariç ölmelerine oldum olasi üzülmüsümdür. Ama Irak'ta yasanan savasta ölenler, en sonki canli bomba paniginde hiçi hiçine ölenleri görünce, Ameraki'dakilere çok fazlada üzülemiyorum. Çünkü onlarin akillarindan ciddi ciddi süphem var. Sebepsiz yere savas açan pustu, tekrar seçmekle savasi desteklereni göstermislerdi.

Onlar silahla aliyor, baskalariysa dualariyla...

Hünkar
02.09.2005, 20:39
[QUOTE=Scholes]

Takdir-i Ilahi ve Ilahi Adalet ...

yorum budur

tsmaniac
02.09.2005, 21:52
ilk duydugumda bende beter olsunlar demistim ama kasirgada zarar
görenler hep garibanlar yahu keske hollywood gibi lüküs yeri vursaymis

Kaya
03.09.2005, 03:55
http://www.ntvmsnbc.com/news/205090.jpg
http://www.ntvmsnbc.com/news/205157.jpg
http://www.ntvmsnbc.com/news/205145.jpg

Crazy_OfLu61_
03.09.2005, 09:07
ALLAH in sopasi yokki kafalarina vursun !!!

Oruç
03.09.2005, 16:53

++++

1967

İleli
03.09.2005, 17:12

Gülşen
04.09.2005, 18:22
Belki bu felaketten su da anlasilacak;

Savas, kasirga derken karlari yüzde 40 artan dev petrol sirketlerinin ülkesinde, bir kentin halkinin yüzde 80'inin neden bu kadar yoksul olabildigi...

Her yoksul ülkede bile, ama az ama çok, varlikli, güçlü, eglenceli bir "Amerikan dünyasi ve rüyasi" varken...

Zengin ABD'nin içinde de yoksul, güçsüz, "kabus" gibi birer Endonezya, Somali, Etiyopya, Guatemala filan bulundugu...

Dünyanin halinin va asil degistirilmesi gerekenin de bu oldugu belki düsünülecek...

Sevgi
04.09.2005, 18:56
Ya sizde nasil insani duygular varki perisan olmus insanlar için oh olsun iyi olmus Allahin sopasi yokmus gibi cümleler kuruyorsunuzsmileys/smiley11.gifsmileys/smiley11.gifMüslüman lik bunumu gerektiriyor.Dinimiz ölümlere sevinin mi diyor.Son zamanlarda yazdiklariniz görüsleriniz gerçekten dehsete düsürüyor beni.Savunduklarinizla sarf ettikleriniz cümleler keske birbirini tutsa birazsmileys/smiley11.gif Edited by: sevgi

Gülşen
04.09.2005, 19:12
Yilda 900 milyar dolari askeri islere seferber eden ABD'nin, bütçe açigi ve zorunlu tasarruflar yüzünden aslinda orta gelirli ve yoksul insaninin hayatindan kestigi hep söyleniyordu...

Bu felaket, su baskinlarini önleyecek setlerin bitirilmesinin böyle bir tercihe kurban gittigini ortaya koydu...

Doga yine patlayacak ama insan daha tedbirli olabilecekti...

Umur Talu

Guests
04.09.2005, 19:22
Beter olsunlar diyecem ama dilim varmiyor iste

bordox
04.09.2005, 19:32
Orda ölen insanlarin büyük kismi zenciler ve Ispanyol asilli göçmenler.Yani fakirler,egitimsiz ve sahipsizler.

Asla oh olsun demenin manasi yok.Insan her yerde insan.Aci çeken insanlari acilarina oh çekmek bize ve kültürümüze yakismaz.

Abd ders al biraz.Insanliga savasla degil barisla hizmet et.Kan içmekten usanmadin mi?Bush cehennemin dibine git.Seytan suratli.

antagonist
04.09.2005, 19:48
Yazik bu insanlara,bunlarin basindakiler yüzünden millet bu insanlardan da nefret etmeye basladi...

Guests
04.09.2005, 20:04
Zaten güzel yerlerde Amerikan piçleri oturuyor.O bölgelere ise göçmenleri ve zencileri yerlestiriyorlar.

Keser döner sap döner gün olur devran döner.Elbet bunlarinda hesabi sorulacaktir...

Emir BAYRAK
04.09.2005, 20:17
Sonuç : ILAHI ADALET ...

Mollasalihoğlu
04.09.2005, 22:45
sen kyoto anlasmasini imzalamaz küresel isinma ile ilgili duyarli olmazsan isin sonu bu olacaktir tabismileys/smiley5.gif

Keleşoğlu
04.09.2005, 22:54
emin olun ordaki magdur insanlar bushundaumrunda degil!!!smileys/smiley7.gif

unyeliethem
05.09.2005, 02:25
<TABLE id=HB_Mail_C&#111;ntainer height="100%" cellSpacing=0 cellPadding=0 width="100%" border=0 UNABLE="&#111;n"><T><T>
<T>
<TR height="100%" UNABLE="&#111;n" width="100%">
<TD id=HB_Focus_Element vAlign=top width="100%" background="" height=250 UNABLE="off">

allah in sopasi yok iste sen elini kolunu sallayarak gir oraya buraya al iste zarar 30 milyar dolar kaç binlerce insan yukarida allah var bush ama*************** yukarida allah var ordaki insanlarin yaninda olmak isterdim yardim da kabul etmiyo bush efendi süper ülke ya allah yardim etsin yardim kabul etselerdi heralde bizlerde bordomavi.net olarakyardim eli uzatirdik ama almiyolar dedigim gibi allah yardim etsin hepsine.

not: Dini inançlara saygi boyutunu asacak cümleler yazmak forum kurallarina aykiridir..Çok zor ihtimal olmakla birlikte aramizda Hristiyan arkadaslar da olabilir, dinlere saygi gösterelim.. </TD></TR>
<TR UNABLE="&#111;n" hb_tag="1">
<TD style="FONT-SIZE: 1pt" height=1 UNABLE="&#111;n">
<DIV id=hotbar_promo></DIV></TD></TR></T></T></T></TABLE>
<BLOCKQUOTE id=6e14d478></BLOCKQUOTE>Edited by: Berat Tekke

Gülşen
05.09.2005, 18:37
Rengarenk ABD'nin siyah fonu.
Kapkara derinlikte, gözleri donmus annesinin, o bebek alnina gömülmüs burnu ve dudaklarindan sefkatin nefesini alan bir çift minik kara göz.
Simsiyah yoksullugun, kapkara açligin, karanlik umutsuzlugun "özel mülkiyet"e zarar vermesini önlemek üzere, "yagmaci siyah" vurmak üzere konuslanmis, "terörist öldürmeye" sartlanmisken sasirmis askerler.
Neyin zenginlik...
Neyin demokrasi...
Neyin özgürlük...
Neyin refah...
Neyin mutluluk...
Neyin huzur...
Neyin dogal...
Neyin güvenlik...
Neyin insanlik oldugunu yeniden tanimlamaya muhtaç bir dünya.

Crazy_OfLu61_
05.09.2005, 18:42
ALLAH dahada beter etsin..

Gülşen
05.09.2005, 18:42
Irak... Tsunami... Iklim felaketleri... New Orleans...
Varolan uluslararasi düzenin, uluslararasi isbirliklerinin, sözde dayanisma kurumlarinin, hakim globallesme ve piyasa anlayislarinin, bu kadar askerilesmenin, kagit üstündeki demokratiklesmeler ile ekonomik, sosyal adalet ufku olmayan insan haklari zihniyetinin geberik oldugunu kanitlayip duruyor.
Ruhunu tüketmis ve çürütmüs bir dünya, ama uhrevi ama dünyevi arayislara daha çok kosturacak herhalde.
Madde bu kadar da ruhsuz ve kuru kalabilir mi!

Umur Talu

gerçekefsane
05.09.2005, 18:43
<TABLE id=HB_Mail_C&#111;ntainer height="100%" cellSpacing=0 cellPadding=0 width="100%" border=0 UNABLE="&#111;n"><T><T>
<T>
<TR height="100%" UNABLE="&#111;n" width="100%">
<TD id=HB_Focus_Element vAlign=top width="100%" background="" height=250 UNABLE="off">allah in sopasi yok iste sen elini kolunu sallayarak gir oraya buraya al iste zarar 30 milyar dolar kaç binlerce insan yukarida allah var bush ama ***********************yukarida allah var ordaki insanlarin yaninda olmak isterdim yardim da kabul etmiyo bush efendi süper ülke ya allah yardim etsin yardim kabul etselerdi heralde bizlerde bordomavi.net olarakyardim eli uzatirdik ama almiyolar dedigim gibi allah yardim etsin hepsine.</TD></TR>
<TR UNABLE="&#111;n" hb_tag="1">
<TD style="FONT-SIZE: 1pt" height=1 UNABLE="&#111;n">
<DIV id=hotbar_promo></DIV></TD></TR></T></T></T></TABLE>
<BLOCKQUOTE id=6e14d478></BLOCKQUOTE>

lütfen, insanlarin inançlarina saygi gösterelim.Edited by: Berat Tekke

antagonist
05.09.2005, 19:17

Öyle deme simdi orda ölen masumlarin ne günahi var?Sen de "Irak'ta,Afganistan'da ölenlerin ne günahi vardi?"diyebilirsin.Ben ona da karsiyim ama yanlisa yanlisla cevap verilmez.Bu bizim milletimizin karakterine yakismaz.

Örnegin biz savaslarda aldigimiz esirlere her zaman insan muamelesi yapmisizdir.Atatürk sanirim Izmir'in kurtulusundan sonra Izmir'e gittiginde,bir yere girerken kapiya Yunan bayragi sermisler.Atatürk isebayragi kaldirtmis...

Allah o masumlari beterinden saklasin...

toshiba
05.09.2005, 19:59
Ben birkac hafta once Tennessee eyaletine tasinmistim. Buranin yerel saatiyle Pazar aksam saatlerinde yarin New Orleans'ta falan evlerin %60-80'ni su basacak derken inanmasi bayagi guctu. Deniz seviyesinin bile altindaymis o kent. Tahminleri neredyse tutmus ama aldiklari onlemler konusunda birsey diyemeyecegim. Gecen Sali sabahi bizim kentede (Nashville) geldi o kasirga ama etkisini bayagi kaybetmisti.

Arada TV'de falan goruyorum gercekten Endonezya'daki tsunami gibi bir goruntu var. Lousiana'da mahsur kalan Turk ailede varmis. Boyle istisnalar disinda benimde "adalet yerini bulmus" diyesim geliyor. Endonezya'daki su baskininin ardindan olenler icin "tavsan gibi tekrar cogalirlar" diyen Amerikan halki bu sefer pamuk elleri ceplere indirmek durumunda.

Crazy_OfLu61_
06.09.2005, 10:42
<TABLE cellSpacing=0 cellPadding=5 width=490>
<T>
<TR>
<TD =titsBaslik-little bgColor=#f9f9f0>ABD'yi korkutan Katrina'nin faturasi</TD></TR>
<TR>
<TD =titsBasliklar bgColor=#f9f9f0>ABD'nin güneyini vuran kasirgadan en çok etkilenen New Orleans kenti Belediye Baskani Ray Nagin, kasirgada 10 bin kisinin ölmüs olabilecegini söyledi.</TD></TR>
<TR>
<TD =stdSmall align=right bgColor=#f9f9f0 height=10></TD></TR>
<TR>
<TD>http://image.haber7.com/haber/16409.jpg

Nagin, NBC televizyonuna yaptigi açiklamada, ''10 bin ölümüz olursa bu mantiksiz olmayacaktir'' dedi.

Nagin, ''simdi büyük ilerlemeler kaydediyoruz, süreç hiz kazandi. Bazi kritik görevlerin tamamlandigini görmeye basliyorum'' diye konustu.

Ingiltere Disisleri Bakanligi ise, Ingiltere büyüklügünde bir alani etkileyen Katrina kasirgasinin üzerinden bir hafta geçtikten sonra hala 131 Ingiliz vatandasinin kayip oldugunu açikladi.

Disisleri Bakanligi'ndan adini açiklamayan bir sözcü, kasirgada ölen herhangi bir Ingiliz vatandasi olup olmadigi konusunda ise bilgi vermedi.

'Herkesi koruyamayiz' itirafi

ABD'yi vuran Katrina kasirgasinin en çok etkiledigi bölgelerden biri olan, binlerce kisinin öldügü New Orleans'ta halkin büyük bölümü tahliye edildi.
Kurtarma ekipleri arama çalismalarini ev ev sürdürüyor.

YARDIMLAR
Binlerce kisinin ölümüne yolaçtigi iddia edilen kasirganin ardindan felaketzedelere yardim kampanyasina, ABD'nin müttefiklerinin yanisira kara listesinde yer alan ülkeler de katiliyor.

Dünya genelindeki yardim kampanyalarinda en büyük bagisçi ülke olan ABD, felaketzedelere yapilacak her yardimin kabul edilecegini açikladi.

Destek olmayi teklif eden ülkeler arasinda uluslararasi yardimlarla ayakta duran Afganistan ile Washington'un kara listesinin ön siralarinda yer alan Fidel Castro liderligindeki Küba ile Venezuela da var.

Ancak yetkililer herkesi koruyacak kadar insan gücü, kaynak ve zaman olmadigini söylüyor. Arama - kurtarma çalismalarina katilan pilotlar, kurtarma ekipleri ve bakim ekiplerinin bitkin durumda olmalarina karsin, dinlenmeyi reddettikleri belirtiliyor.

Araliksiz devam eden çalismalar sirasinda sadece bir günde 126 kisiyi tek basina kurtaran Chris Monville, "herkese zamaninda ulasamayacaginizi bilmek korkunç bir his" diyor.

Arama kurtarma ekipleri dün sahil seridinde yardim bekleyen 17 binden fazla kisiyi kurtardi.

Su baskini nedeniyle evlerinde mahsur kalanlar ekiplere parlak veya beyaz örtüler, havlular sallayarak yardim çagrisi yapiyorlar. Bu sirada askeri helikopterler afetzedelere yiyecek ve su dagitiyor.

Arama çalismalari sirasinda bulunan cesetler ise sogutuculu kamyonlara yüklenip Baton Rouge'un güneyindeki St. Gabriel'de bulunan morga götürülüyor.

Yetkililer burada DNA teknolojisi, dis röntgenleri, parmak izi ve fotograflari kullanarak kimlik tespiti yapmaya çalisiyor. </TD></TR></T></TABLE>

Crazy_OfLu61_
06.09.2005, 10:49

Öyle deme simdi orda ölen masumlarin ne günahi var?Sen de "Irak'ta,Afganistan'da ölenlerin ne günahi vardi?"diyebilirsin.Ben ona da karsiyim ama yanlisa yanlisla cevap verilmez.Bu bizim milletimizin karakterine yakismaz.

Örnegin biz savaslarda aldigimiz esirlere her zaman insan muamelesi yapmisizdir.Atatürk sanirim Izmir'in kurtulusundan sonra Izmir'e gittiginde,bir yere girerken kapiya Yunan bayragi sermisler.Atatürk isebayragi kaldirtmis...

Zamaninda irak savasina, afganistan savasinasonsuz destek veren bu halk degilmiydi. O push olacak herifi destekleyip 2. kez baskan yapan bunlar degilmiydi. Isgal ettikleri ülkelerdeki müslüman kardeslerimizin ne çektiklerini simdi daha iyi anlarlar.

ALLAH in sopasi yok dünyanin jandarmasi olucagim derken kapida köpegi olursun. Bilmem bilirmisin bir atasözü vardir

Alma Mazlumun Ahini, Çikar Aheste Aheste....

Emin
06.09.2005, 12:31
Allah daha beter beduasinda bulunan arkadasi kiniyorum. Bu mantalite cehalet ürünüdür. Ölenler insan. orda bir insanlik drami yasaniyor. Bazi arkadaslar daha beter olsun diye dua ediyor. Bu arkadaslarin insanliklarindan süphe ederim. Yeri gelince mevlana torunu olmaktan gurur duyan bir millet olarak böyle bir drama alkis tutmak bize yakismiyor. Bu yüzden salak salak yorumlar da bulunmayin. 17 Agustos'da bize yardim edenlere nankörlük etmeyin...

antagonist
06.09.2005, 14:03

Zamaninda irak savasina, afganistan savasinasonsuz destek veren bu halk degilmiydi. O push olacak herifi destekleyip 2. kez baskan yapan bunlar degilmiydi. Isgal ettikleri ülkelerdeki müslüman kardeslerimizin ne çektiklerini simdi daha iyi anlarlar.

ALLAH in sopasi yok dünyanin jandarmasi olucagim derken kapida köpegi olursun. Bilmem bilirmisin bir atasözü vardir

Öncelikle sunu söyliyim:Amerikan sempatizani falan degilim.O halk irak-afganistan savasina sonsuz destek vermedi,belki de bizden cok protesto ettiler,hala da ediyolar.Bizim meclisimizde tezkere tarisilirken bu adamlar orda eylem yapiyolardi.

Biz "Gel,gel ne olursan ol gel"diyen mevlana torunlari degil miyiz?

"Yaradilani severiz,yaradandan ötürü."diyen Yunus Emre'lerin torunu degil miyiz?

O atasözünü de iyi bilirim.Ama orda ölen insanlar mi aldi o mazlumlarin ahini?

halil ibo
06.09.2005, 14:22
Gerçekten birçok yorum utanç verici ve insanlik disi.Allah tüm dünyadaki bush ve onun zihniyetinde olanlari islah etsin.Allah'in islah metodlari o kadar çok çesitlidir ki dua olarak görünen bu dilegim bush familyasi için bedduadir.Orada zarar gören insanlara Allah'im merhametiyle muamele eder insallah.Dikkat edelim arkadaslar gayrimüslim veya dinsiz olabilirler ama sizin gibi etten kemikten ibaret insan arada aci çekenler.Amerikan hükümetinin politikasi onlari baglamaz oy vermis dahi olsalar.Bizde halk olarak kimlere oy verdik bizden zannedip ama bizim görüslerimize taban tabana zit uygulamalar bulduk.

Crazy_OfLu61_
06.09.2005, 17:25
Herkes ayri düsünebilir bunda yanlis bise yok evet o insanlarin belki hepsi destek vermedi ama o savaslar devam ederken o serefsizi gene onlar seçti.

Gene söylüyorum ALLAH daha beter etsin o zaman belki insanlarin ne çektiklerini daha iyi anlarlar...

baris_aykan
07.09.2005, 02:16
HEMSO ADAMLARDA INANC YOK COK GUNAH ISLEDIM GIDIP GUNAH CIKARTIYO OLAY BITTI BU MANTIKLA BIRAZ ZOR ALLAH CEZALARINI VERSIN Edited by: baris_aykan

Emin
07.09.2005, 15:13
HEMSO ADAMLARDA INANC YOK COK GUNAH ISLEDIM GIDIP GUNAH CIKARTIYO OLAY BITTI BU MANTIKLA BIRAZ ZOR ALLAH CEZALARINI VERSIN

Yuh artik. Ne alakasi var kardesim. Adamin inanci bu.Inanciyla ne alakasi var bu felaketin.

Günah çikartma onlarda degisik anlamlar ifade ediyor olabilir. Yüzeysel olarak niye bakiyorsun. Gurur ve kibirden arinip samimi bir af dileme altindaki derin anlam.

Basite indirgeyip bakarsan bizim dinimizde de bir yapinin etrafini tavaf edip haci olarak günahlardan arinmak mümkün. Yada aksama kadar aç kalmak sevap oluyor.

Kendinize gelin.

halil ibo
07.09.2005, 15:28
Yüce Allah Karadeniz'e niye sel felaketi veriyor ? Inançsizlar,hristiyanlar çogunlukta oldugu için mi ?Insaf,izan,akil.

halil ibo
07.09.2005, 15:31
Sel,heyelan,deprem gibi dogal afetlerde yakinlarini kaybetmis insanlarin yazabilecegi seyler degil,bu yaptiginiz yorumlar.

Tserhan
07.09.2005, 15:37
Yuh artik. Ne alakasi var kardesim. Adamin inanci bu.Inanciyla ne alakasi var bu felaketin.

Günah çikartma onlarda degisik anlamlar ifade ediyor olabilir. Yüzeysel olarak niye bakiyorsun. Gurur ve kibirden arinip samimi bir af dileme altindaki derin anlam.

Basite indirgeyip bakarsan bizim dinimizde de bir yapinin etrafini tavaf edip haci olarak günahlardan arinmak mümkün. Yada aksama kadar aç kalmak sevap oluyor.

Kendinize gelin.

yuh artik, yapi dediginiz yer KABE. (kendi dininize soguk oldugunuz bariz belli)

Abi bence olaylari abarttiniz ya.

Emin
07.09.2005, 15:49
Basite indirgeyip bakarsan dedik ya güzel kardesim niye anlamak istemiyorsun. Dini inancimin analizini yapacagina otur da bir düsün bu adam burda ne demek istemis diye...

toshiba
08.09.2005, 03:27
Bu kasirgadan sonra zor duruma duzen Amerikan yonetimine, ve dolayisiylada halikna neden yardim edilmemesi gerektiginin taze bir ornegi!

http://www.trt.net.tr/wwwtrt/hdevam.aspx?hid=131334&amp;k=0

<TABLE cellSpacing=0 cellPadding=0 width=468>
<T>
<TR>
<TD width=468 colSpan=2>
<TABLE cellSpacing=0 cellPadding=0 width=468>
<T>
<TR>
<TD vAlign=center>
<TABLE cellSpacing=1 cellPadding=1>
<T>
<TR>
<TD =sUcHaberDevam1manset id=UcHaberDevam1_tdmanset>Telafer Operasyonu'nun Yankilari</TD></TR>
<TR>
<TD =sUcHaberDevam1aciklama id=UcHaberDevam1_tdaciklama>ABD'nin operasyonuna yönelik tartismalar büyüyor.</TD></TR></T></TABLE></TD></TR></T></TABLE></TD></TR>
<TR>
<TD id=UcHaberDevam1_tdtumhaber align=right width=468 colSpan=2> (http://www.trt.net.tr/wwwtrt/tumhaber.aspx)</TD></TR>
<TR>
<TD width=468 colSpan=2>
<TABLE cellSpacing=5 cellPadding=5 width=468>
<T>
<TR>
<TD =sUcHaberDevam1devam id=UcHaberDevam1_tddevam width=468>Amerikan yönetiminin, Telafer kentine yönelik operasyonunun ardindan tartismalar büyüyor...

Bölgeden, Türkmenlerin öldügü haberleri gelirken, kimyasal silah kullanildigi bile iddia ediliyor.

Disisleri Bakanligi Sözcüsü Namik Tan, Amerikali yetkililerin, operasyona iliskin Türkiye'ye bilgi verdigini söyledi.

Irak'in kuzeyinde bulunan ve Türkmenlerin yogun olarak yasadigi Telafer kentinde simdilerde silah sesi eksik olmuyor.

Amerikan yönetimi günlerdir, çokuluslu güce yönelik saldirilari bahane ederek bu kenti hedef alan operasyon gerçeklestiriyor.

Operasyonla birlikte tartismalar da büyüyor.

Irak Demokratik Türkmen Partisi , operasyonda hayatini kaybeden Türkmenlerin sayisinin 200'ü astigini iddia etti. Parti yetkilisi Kasim Ömer, operasyonda seyreltilmis uranyum ve napalm kullanildigini öne sürdü ve Türkmenlere yönelik soykirim uygulandigini iddialarina ekledi.

Kasim Ömer, "-Sehirde elektrik ve su kesik. Türkmenler sehir disinda çadirlarda bekliyor" dedi.

Bu açiklamalari; "Türkiye soydaslarinin katliama tabi tutulmasina göz yumamaz" sözleriyle degerlendiren Milliyetçi Hareket Partisi de gelismeler hakkinda "Hükümet ve Disisleri Bakanligi'ni", kamuoyuna bilgi vermeye çagirdi.

Insan Haklari Dernegi'nden yapilan açiklamada ise , operasyonun uluslararasi kurallara aykiri oldugu belirtilerek, Amerikan güçlerinin bir an önce bölgeyi ve Irak'i terk etmesi istendi.

Amerikan Büyükelçiligi'nden yapilan yazili açiklamada da, iddialarda önemli ölçüde çarpitma ve yanlis bilgilerin yer aldigi ifade edilerek, operasyonlardan sivil halkin etkilenmemesi için tüm gayretin gösterildigi ve Irak'in hiçbir bölgesinde kimyasal silah kullaniminin sözkonusu olmadigi kaydedildi.

Bu arada Kizilay, bölgeye insani yardim malzemesi gönderilmesi için hazirliklarini sürdürüyor. </TD></TR></T></TABLE></TD></TR></T></TABLE>

Badaloğlu
08.09.2005, 09:47

Oflu kardesim, burada sivil insanlarin hiçbir günahi yoktur.Tipki Irakta ölen sivil insanlarin günahi olmadigi gibi...Yani Allah bu insanlara Bush'a oy verdiler diye bu afeti onlaragöndermedi degil mi?Olayi din (müslüman,hristiyan) olayina çekmenin manasi yok,ölen sonuçta insan...Yani yaratilmislarin en sereflisi...Inanislarimiz geregi, ya da müslümanligin gerektirdigi biçimde bu insanlara yardim etmek herkesin görevidir.Bu konuda seni uyariyorum.Din,dil,irk ayrimi yapma...

1) Forumumuzda küfür, hakaret, tehdit içeren, satasma, asagilama amaci tasiyan, kisi hak ve özgürlüklerine saygisiz içerige sahip olan, irk veya din farki gözetilerek yazilmis, siyasi nitelik tasiyanmesajlar göndermek kesinlikle yasaktir. Forumda bu amaçlara yönelik olarak kisaltmalar, imalar kullanmak da kesinlikle yasaklanmistir. Bu tür davranislarda bulunulmasi halinde forum yöneticileri bu tip mesajlari silmek, düzenlemek ve mesaji atan kisiye gerekli cezalandirmayi yapmak konusunda tam yetkilidir. Bu kurala aykiri davranista bulunan üyelerin üyelikleri 1 haftaligina durdurulur. Ayni davranisin devami halinde ise ceza 2 haftaya çikacaktir.<?:NAMESPACE PREFIX = O /><O:P></O:P>

Badaloğlu
08.09.2005, 09:54
HEMSO ADAMLARDA INANC YOK COK GUNAH ISLEDIM GIDIP GUNAH CIKARTIYO OLAY BITTI BU MANTIKLA BIRAZ ZOR ALLAH CEZALARINI VERSIN

Herkesin inancina saygili olmayi denesen nasil olur?Kendinizi hasa Allah mi saniyorsunuz?Size ne adamlarin günah çikarmasindan!...Ayrica büyük harf ile yazilmayacagini ve bu konuda ne zaman hassasiyet göstereceginizi merak ediyorum!...

Genel Kurallar:

1) Forumumuzda küfür, hakaret, tehdit içeren, satasma, asagilama amaci tasiyan, kisi hak ve özgürlüklerine saygisiz içerige sahip olan, irk veya din farki gözetilerek yazilmis, siyasi nitelik tasiyanmesajlar göndermek kesinlikle yasaktir. Forumda bu amaçlara yönelik olarak kisaltmalar, imalar kullanmak da kesinlikle yasaklanmistir. Bu tür davranislarda bulunulmasi halinde forum yöneticileri bu tip mesajlari silmek, düzenlemek ve mesaji atan kisiye gerekli cezalandirmayi yapmak konusunda tam yetkilidir. Bu kurala aykiri davranista bulunan üyelerin üyelikleri 1 haftaligina durdurulur. Ayni davranisin devami halinde ise ceza 2 haftaya çikacaktir.

Uygunsuz Hareketler / Yazim Kurallari:<?:NAMESPACE PREFIX = O /><O:P></O:P>

4) Forumun düzenini bozacak sekilde çok büyük fontlarla yazmak, mesajin tamaminda renkli ve italik font kullanmak ve gönderilen mesajin tamamini diger büyük harflerle yazmak da uygun olmayan davranis olarak tanimlanmistir. Kuralin ihlali halinde, ilgili üye önce uyarilir, hatanin devami halinde ise üye 2 gün foruma mesaj gönderememe cezasi alir

Crazy_OfLu61_
09.09.2005, 11:51

Oflu kardesim, burada sivil insanlarin hiçbir günahi yoktur.Tipki Irakta ölen sivil insanlarin günahi olmadigi gibi...Yani Allah bu insanlara Bush'a oy verdiler diye bu afeti onlaragöndermedi degil mi?Olayi din (müslüman,hristiyan) olayina çekmenin manasi yok,ölen sonuçta insan...Yani yaratilmislarin en sereflisi...Inanislarimiz geregi, ya da müslümanligin gerektirdigi biçimde bu insanlara yardim etmek herkesin görevidir.Bu konuda seni uyariyorum.Din,dil,irk ayrimi yapma...

1) Forumumuzda küfür, hakaret, tehdit içeren, satasma, asagilama amaci tasiyan, kisi hak ve özgürlüklerine saygisiz içerige sahip olan, irk veya din farki gözetilerek yazilmis, siyasi nitelik tasiyanmesajlar göndermek kesinlikle yasaktir. Forumda bu amaçlara yönelik olarak kisaltmalar, imalar kullanmak da kesinlikle yasaklanmistir. Bu tür davranislarda bulunulmasi halinde forum yöneticileri bu tip mesajlari silmek, düzenlemek ve mesaji atan kisiye gerekli cezalandirmayi yapmak konusunda tam yetkilidir. Bu kurala aykiri davranista bulunan üyelerin üyelikleri 1 haftaligina durdurulur. Ayni davranisin devami halinde ise ceza 2 haftaya çikacaktir.<?:NAMESPACE PREFIX = O /><O:P></O:P>

Güzel abim ben uyarilacak bise yapmadim orda tehditte yok küfürde yok uyarinida kabul etmiyorum. Siz yardim edilmesini savunuyosaniz bende savunmuyorum ve gene tekrar ediyorum ALLAH daha beter etsin...

Altini çizdigin yerlerin benim yazimlada hiçbir alakasi yok lütfen daha dikkat edin. ne bu ya.

Crazy_OfLu61_
09.09.2005, 12:46
Ben yazimi yazarkende din, dil, irk ayrimi yapmadim demek istedigim esas noktada "bu insanlar bu acilari yasadigi zaman ülkelerinin askerlerinin insanlari nasil öldürdügünü, nasil yavrularini öksüz biraktigini, açligi, sogugu, korkuyu, acizligi, bir kuru ekmegin ne demek oldugunu, bir bardak suyun ne anlama geldigini daha iyi anlasinlar... Anlasinlar ki o insanlarin kendi ülkeleri yüzünden ne halde olduklarini görsünler ve engel olmak için ellerinden gelen her seyi yapsinlar.. Tabiki ben ölenlere üzüldüm sonuçta bende insanim bende kalp tasiyorum ALLAH keske abdestli ölmeyi nasip etseydi benim lafim geride kalanlara. Anlamissindir umarim...

) Forumumuzda küfür, hakaret, tehdit içeren, satasma, asagilama amaci tasiyan, kisi hak ve özgürlüklerine saygisiz içerige sahip olan, irk veya din farki gözetilerek yazilmis, siyasi nitelik tasiyanmesajlar göndermek kesinlikle yasaktir

Yukarida belirttigin forum kurallarini hiç sayacak bir sey yok benim yazimda.

Badaloğlu
09.09.2005, 14:35
Oflu kardesim, olayi polemik haline getirmeyecegim ama bir karar ver artik!...Hem ''Allah daha beter etsin'' diyorsun, bir sonraki mesajinda da diyorsun ki ''bende insanim ölenlere tabiki üzüldüm,bende kalp tasiyorum'' bu bir tezattir.Madem üzüldün neden o zaman bu hiçbirseyden haberi olmayan halka beddua ediyorsun?

Irak heykelleri devrilirken,Amerikan askerlerinin boynuna sarilan Iraklilari hatirladin degil mi?Peki bu Iraklilar'a zulmü yapan kim?Saddam heykelleri devrilirken boyunlarina sarildiklari askerler degil mi?Buradan sonuçla; Iraklilara oh! olsun, Allah daha beter etsin diyebilirmiyiz?

Veyahutta Allah bir daha yasamasin,1999 Gölcük depreminde ölen insanlar için, bir Hristiyan sirf ölenler müslüman oldugu için ''Oh!olsun müslamanlar öldü'' ''Allah daha beter etsin'' derse bu din,irk ayrimciligina girmez mi?Sonuçta Amerika bir afet yasadi,burada ölenlerin çoguda sivil,dünya da Amerikan Emperyalizminden haberi olmayan insanlardir.Kaldi ki haberi bile olsa bizim inanislarimiz geregi bu tarz bir beddua etmeye hakkimiz olduguna inanmiyorum.

Beni yanlis anlamani istemiyorum, yani ben burada ceza ya da uyari vermek için ellerimi ogusturmuyorum.

Sana verilenuyari'ya itiraz hakkin var tabi, bu konuda gerekli adrese bir mail atabilirsin...

Crazy_OfLu61_
09.09.2005, 20:07
Oflu kardesim, olayi polemik haline getirmeyecegim ama bir karar ver artik!...Hem ''Allah daha beter etsin'' diyorsun, bir sonraki mesajinda da diyorsun ki ''bende insanim ölenlere tabiki üzüldüm,bende kalp tasiyorum'' bu bir tezattir.Madem üzüldün neden o zaman bu hiçbirseyden haberi olmayan halka beddua ediyorsun?

Irak heykelleri devrilirken,Amerikan askerlerinin boynuna sarilan Iraklilari hatirladin degil mi?Peki bu Iraklilar'a zulmü yapan kim?Saddam heykelleri devrilirken boyunlarina sarildiklari askerler degil mi?Buradan sonuçla; Iraklilara oh! olsun, Allah daha beter etsin diyebilirmiyiz?

Veyahutta Allah bir daha yasamasin,1999 Gölcük depreminde ölen insanlar için, bir Hristiyan sirf ölenler müslüman oldugu için ''Oh!olsun müslamanlar öldü'' ''Allah daha beter etsin'' derse bu din,irk ayrimciligina girmez mi?Sonuçta Amerika bir afet yasadi,burada ölenlerin çoguda sivil,dünya da Amerikan Emperyalizminden haberi olmayan insanlardir.Kaldi ki haberi bile olsa bizim inanislarimiz geregi bu tarz bir beddua etmeye hakkimiz olduguna inanmiyorum.

Beni yanlis anlamani istemiyorum, yani ben burada ceza ya da uyari vermek için ellerimi ogusturmuyorum.

Sana verilenuyari'ya itiraz hakkin var tabi, bu konuda gerekli adrese bir mail atabilirsin...

Tabiki bende polemige girmek istemiyorum herseyden önce büyügümsün. Bak dedigimde ince bir nokta var anlasilmayan kesim burasi ben yazilarimin hiçbirinde oohh iyiki öldüler veya ölmeyi hakettiler demedim sadece benim dedigim rahata alismis olduklarindan aci ceksinler ki ülkelerinin insanlara yaptiklarinda o insanlarin nasil aci çektiklerini daha iyi anlasinlar, anlasinlar ki ona göre yogun tepki versinler.

Zaten ölenlere ohh iyiki öldüler gibisinden düsünceler beslersek bunu dinimiz kabul etmez buda müslümanliga sigmaz benim anlatmak istedigimle senin anlattigin arasinda çok fark var.

Biz bu acilari yüzyillardir çektigimiz için aliskiniz ya onlar???? Birak birazda onlar aci çeksin. O zaman yasamin, insan hayatinin kiymetini daha iyi anlarlar...

Gene söylüyorum ALLAH daha beter etsin, etsin ki yasamanin, nefes almanin özgürlügün tadini daha iyi anlasinlar...

Ceza konusuna gelince bu konuda kesinlikle art niyet aramadim süphen olmasin ama cezayi gerektirecek bise varsa yazimda ben kendi parmagimi kendim keserim...Edited by: Crazy_OfLu61_