PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : 10 Yabancıya Onay Çıktı

ÖmerFarukYılmaz
01.06.2010, 17:31
Futbol Federasyonu'ndan yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:
TFF Yönetim Kurulu, 2010-2011 sezonunda Turkcell Süper Lig'de mücadele edecek kulüplerin 10 yabancı futbolcu ile sözleşme imzalamasını karara bağladı.

Halihazırda 8 yabancı futbolcu ile sözleşme imzalama hakkına sahip olan kulüpler, bu oyuncuların 6'sını sahada, 2'sini de yedek kulübesinde kullanabiliyorlardı.

Yeni karara göre; sözleşme yapılan 10 yabancı futbolcunun 8'i maç kadrosunda bulunurken, bunların 6'sı takımı adına sahada yer alabilecek. 2 yabancı oyuncu da kulübede bulunabilecek.

2010-2011 transfer dönemi 10 Haziran'da başlayacak
Türkiye Futbol Federasyonu Yönetim Kurulu'nun aldığı karar uyarınca, 2010-2011 sezonu birinci transfer dönemi 10 Haziran tarihinde başlayacak. Profesyonel liglerde transfer dönemi 1 Eylül 2010 tarihinde sona erecek. 2010-2011 sezonunda ikinci transfer dönemi ise 5 Ocak-1 Şubat 2011 tarihleri arasında gerçekleştirilecek.

ÖmerFarukYılmaz
01.06.2010, 17:32
Bence Papy hemen alınmalı geri..Değerlendirilmeli.

Mesut
01.06.2010, 17:36
gereksiz aynı kural sadece +2 yabancı olsun güzellik olsun kadroda bile yer bulamayaca 2 yabancı

ÖmerFarukYılmaz
01.06.2010, 17:37
Genç yabancı oyuncusu olan klüpler için bence mükemmel oldu..

Papy veya Brüls'de buradan faydalınabilir.

Terzioğlu
01.06.2010, 17:42
Sacma bir karar..Seneyede 6si sahada, 2si kulübede, 2si tribünde, 2si tv karsisinda olur herhalde.

Dursun Kaplan
01.06.2010, 17:43
Türk futbolu hiç bir zaman gelişmeyecek. :)

Ali Tunahan Güllü
01.06.2010, 17:44
Genç yabancı oyuncusu olan klüpler için bence mükemmel oldu..

Papy veya Brüls'de buradan faydalınabilir.

Katılıyorum iki oyuncuda değerlendirilebilir..

Yasin T.
01.06.2010, 17:49
papy ve brüls'ten fayadalanmalıyız bence

Selman
01.06.2010, 17:51
Türk futbolu hiç bir zaman gelişmeyecek. :)

Burası muhakkak.Ahmak Anadolu kulüpleri de büyük klüplere uyup bu kararı el birliğiyle çıkarttılar.Paraları az fazlalaştıya.

Elde kalan yabancıları olan klüplere gün doğdu.Bilin bakalım bu klüplerin ismi nedir ?

Menejerler yine zengin olacak.Nereden bakarsan bak mantık çerçevesine oturmuyor bu karar.

ÖmerFarukYılmaz
01.06.2010, 17:52
Sacma bir karar..Seneyede 6si sahada, 2si kulübede, 2si tribünde, 2si tv karsisinda olur herhalde.

Hahaha çok güldürdün beni:)Süperdi.

sessizkral_1
01.06.2010, 18:06
bu yasa avrupa ligi ve şampiyonlar ligi için.mesela biz avrupa liginde 10 yabancı ile oynayabiliriz

zaten 10 yabancı alabilecek klüpler belli.

Kaya
01.06.2010, 18:06
Çok rezil bir karar...

Sahada 6 oyuncu yer aldıktan sonra yabancı oyuncu kısıtlaması kalktı desinler hiçbir faydası yok.

Yau, diğer 4 oyuncuya harcanacak paraya yazık.

Bir de devrim gibi karar diye sunuyorlar şu olayı...

Yabancı oyuncu sınırlaması tümden kaldırılmalı bence...

Zira, bugün yabancı liglerde değeri 500.000 $ etmeyen bir Türk oyuncu, Türkiye'de bizim kulüplerden 1.000.000 $ isteyecek cesareti kendinde bulabiliyor.

Eğer yabancı sınırı kalkar ise Türk oyuncuların maliyetleri kulüplerimiz açısından epey düşecek ve rekabet daha da artacak...

ThePatriot61
01.06.2010, 18:07
Bu kadar sacma bir karar görmedim. 8 si kadroda geri kalan 2si amigo olarak mi düsünülüyor acaba? :rolleyes:

Arda'
01.06.2010, 18:08
kadroya alınmayan 2 kişi maçı kahvede mi izleyecek ? :D

Emre Bekar
01.06.2010, 18:14
Yabancı sınırı tamamen kaldırılmalı:D

Deniz Telci
01.06.2010, 18:17
Hahaha çok güldürdün beni:)Süperdi.

yahu gülünücek ne var bunda :confused:

Dursun Kaplan
01.06.2010, 18:17
yahu gülünücek ne var bunda :confused:

Herşeyide ciddiye alırsak ohoo. :)

bekir61
01.06.2010, 18:18
artik papy gelsin
brüls de gelebilir

Oğuz ZEYTİN
01.06.2010, 18:18
Futboldaki yabancı oyuncu sayısı kararına iki açıdan yaklaşmak istiyorum...

İlki yabancı sayısının artması ve/veya sınırsız olması: Olayın bu tarafı, pahalı yerli piyasa yerine daha ucuz yabancı oyuncuların takımlara katılmasını sağlıyor. Ancak kısıtlayıcı tedbirler alınmadığından çoğunlukla FIFA'lık oluyoruz oyuncularla. Kalite deseniz, Kaf Dağı'nın ardında. Biraz da Tanzimat'tan kalma "yabancı iyidir" mantığı var...

Ve Avrupa Kupaları'na katılan ekiplerin mücadele gücünü artırmak için yabancı oyuncular transfer etmeleri var.

Her iki nedeni de anlayışla karşılıyorum.

Ancak, ben yabancı sayısının artırılmasına karşıyım:

Belki saçma diyenler olacaktır ama sadece Şota'nın olduğu, geri kalanının yerli olduğu takımı hangimiz unuttuk? Düşünsenize kimler geldi kimler geçti onan sonra?

Salazar, Liçkin, Djokaj... Say say bitmez... Kimi çok iyiydi ama hocalara uymadı (Marcelinho-Jun... gibi), kimi ise sadece kontenjanı doldurmak için getirilmişti ( Augustine James, Patrick Villars... gibi)...

Şimdi altyapıya önem verildiğini göstermek için kamuflaj niteliğinde bir karar alırlar: "Kadroda en az 3, maç kadrosunda en az 2 altyapı oyuncusu bulunmalı" gibi...

Ne işe yaradığı anlaşılmayan A2 gibi bir lig oynatırlar.

Sonra "marka değeri", "yayın geliri" diye sayıklarlar...

Ben bu kararın karşısındayım. Umarım adet yerini bulsun misali gereksiz yabancı oyuncu transferleri yapılmaz!

Hüseyin Çümen
01.06.2010, 18:34
aptallık

tribünde oyuncu oturtmakta ne oluyor 7+2 falan yapın bari tribün de futbolcu olması inanılır gibi değil taraftarlara imza dağıtacaklar heralde

Selçuk Aydın61
01.06.2010, 18:42
saçmalık olmuş türübüne transfer yapılacak yanı.

temel_yilmaz
01.06.2010, 18:51
Ben menejer olsam hemen TS klüp binası yolunu tutarım :)

Alihan Ertürk
01.06.2010, 18:53
Bu karardan sonra Papy yine kadroya alınmazsa , söylenecek çok şey var.
Değerlendirmemiz lazım Papy'i.

Şimdi demek oluyor ki yabancı transferi için eldeki yabancılara teklif beklenmeyecek , Polonya'dan 3 oyuncu alıp gelirler en yakın zamanda.

Ufuk Bayraktar61
01.06.2010, 18:54
6 hep kalsında artıdan sonrası kaç olursa olsun Türk takımlarının işine yarar..belkide gelecek olan yeni barış memişler rahat rahat kulubede oturamaz....

Bülent AKBULUT61
01.06.2010, 18:58
Hayırlı olsun bizim TÜRK futbolcuları artık eskisi gibi para isterken bu kadar ucamıcaklar bence iyi oldu.avrupada 5 kuruş bile etmiyecek bizim futbolcular mübarek 1 milyon dolar 2 milyon dolar istiyorlar TÜRKİYE'de

Badaloğlu
01.06.2010, 19:04
Aziz Yıldıvım'lı Fenevbahçe şampiyonlar ligi şampiyonu olması için önündeki tüm engeller kalkmış oldu. Bu kararla Fenevbahçe yönetiminin olası Guiza'nın takımdan gönderilmesinin önüne geçilmiş, üstüne milyonlarca avro tazminat ödemekten kurtulmuş oldular.

Mahmut Özgener, Fenerbahçe'ye yalakalığa devam et bakalım, ilk seçimlerde Aziz Yıldıvım basacak sana tekmeyi... Zaten dönüp yüzüne bile bakmıyor, sen daha dolan peşinde...

Ömer Kibar
01.06.2010, 19:05
Bu karar Türk futbolunu Milli takım bazında kötü etkileyecek..

Avrupa arenası içinse iyi olabilir o da muamma..

Cengiz Çubukcu
01.06.2010, 19:11
Ben böyle salakça ülke futbolunu baltalayan bir karar görmedim, kime sorsan yabancı oyuncuya kısıtlama getirilmeli deniyor , peki bu federasyon hiç mi kamuoyunu dikkate almıyor.... yabancı oyunculara bir çuval para ver ondan sonra kulübede oturt...faty papy diyen, bruls diyen arkadaşlara seslenmek istiyorum yok mu bizde böyle oyuncular !!!

Muhammet*
01.06.2010, 19:11
FM'cilere müjde. :D

Mehmet Sarigül
01.06.2010, 19:13
Vasat (yerli) futbolcularin bu kadar para kazandiklari bir ligde, ilk önce yerli futbolcu kisitlamasi yapilmali!...

Türk futbolunu yönetenlerin kendi beceriksizliklerini örtmek icin aldiklari sacma bir karar...Türk futboluna hayirli olsun!

Deniz Telci
01.06.2010, 19:16
Tam'da aziz yıldırımoş'un istediği oldu.. fenevbahçe'lilere, yeni boş transferler hayırlı olsun :)

Bu arada, bu sınırlama özellikle 8taş'a yaramış ya fenev'e ? :D

Mehmet Sarigül
01.06.2010, 19:21
Kimse Türk futbolunu falan düsündügü yok!...Adamlarin tek derdi (buna bizimkiler dahil!) kendi becerisizliklerinin üstünü kapatmak.

Badaloğlu
01.06.2010, 19:27
Bu ülke artık 3. sınıf kalitesiz yabancı futbolcu çöplüğüne dönecek... Evet arkadaşlar buna kendinizi hazırlayın...

Tomas Juhn, Lange, Tony Sylva gibi isimlere, yerli futbolculardan dolayı mı? milyonlarca dolar ya da Avro'yu tazminat olarak ödedik ya da ödeyeceğiz. Bu sadece Trabzonspor'un ilk baktığımda aklıma gelen isimleri...

Ya diğer 3 ezik takımın gönderip yabancı oyunculara ödediği tazminatlara ne demeli? Bu kadar paranın hesapsız, kitapsız bir şekilde savruk bir anlayışın neticesinde suçlu yerli oyuncular mı? Yani onlar için istenen bonservis bedelleri yüzünden mi bu karart çıktı? Önümde onca salak saçma örnek tazminatlar dururken, buna nasıl inanacağım?

EyüpKILIÇ61
01.06.2010, 19:43
Sözde Türk Futbolunun daha ileri gitmesi için elinden geleni yapacağını beyan eden Futbol Federasyon Başkanı Mahmut Özgener, göreve geldiği günden beri her gün biraz daha geri gitmekteyiz...

- Milli Takım: İçler acısı bir durumda; Anadoludan şampiyon çıkarken istanbul takımları yerlerde gezindiği dönemde milli takımda sadece 2-3 futbulcu barınabiliyor Anadoludan... Hala milli takımda sabriye tahammül ediyoruz olacak iş değil...

- Euro 2016: Şehirleri seçerken bile ülke haritasını neredeyse doğu-batı şeklinde ikiye bölen bir zihniyetle çıktılar karşımıza... Trpkilere göğüs gerdiler 2016'yı da alamadan üçüncü kez geri döndüler...

Başarısızlıkları sıralamaya devam edecektim fakat zamanım bu kadarını yazmakla sınırlı...

Mucahid Erdogan
01.06.2010, 19:50
aziz isteyince oluyor zaten federasyon dünden razı azizin dediğini yapmaya bahanede avrupada başarılı olmak için böyle bir sistem değişikliğine gidildiği sanki türk oyuncu yok yeteneklı heee sen eğer yok diyorsan türk oyunculardan verim alamıyorsan sen büyük kulup değilsin büyük kulup ulkesıne alt yapıdan cıkan veya başka bir yerden keşfettiği oyuncuyu turk futboluna kazandıran takımdır...

ÖmerFarukYılmaz
01.06.2010, 19:53
Altyapıların içine ettiler..

Tek tesellim başta dediğim gibi Papy'i kaybetmeyebiliriz.

ilhan
01.06.2010, 20:04
Bu karar Türk futbolunun gelişimine vurulmuş bir tokattır. Neden mi?

Ülkemizde her takımda en az 5-6 tane yabancı futbolcu var. Birçoğunda 8 tane ama genele yayarak konuşmak istiyorum. Kaç tanesi kaliteli? Kaç tanesi üst düzey performansı geçtim orta düzey performansla oynuyor? Ortalık çelimsiz, çapsız yabancılarla dolacak. Madem öyle nasıl genç futbolcuları yetiştirebileceğiz? Hem genç hem ucuz yabancılar alıp "ya tutarsa" zihniyetine dönecek bütün Anadolu kulüpleri. Kime katkı sağlayacak? Menejerlere...

Ülkeden futbolcu yetişmiyor diye ortalığı geriyoruz. Marka futbolcumuz yok yahu Avrupa'da. Oynadığı futbolla adını Avrupa'ya ezberletmiş futbolcumuz var mı? Fransa'nın Zidane'ı var. En sonunda gördük adamların nasıl reklam olarak kullandığını... Her ülkenin en az 1 tane dünya futbol tarihine kazınmış futbolcusu var. Bizim var mı?

Bizim ülkemizde sistem var mı? Türk futboluna önce karakter kazandırmamız gerekiyor. Aralık ayında bütün takımlar Avrupa'ya arkalarını dönüp ülkeye dönüyorlar. Gruplara giremiyoruz, gruplardan çıkamıyoruz. Sonrada naralar atıyoruz, büyüğüzde, böyleyizde ...

Böyle mi gelişecek Türk futbolu?

Bu kararı komik ve gereksiz bulanlardanım. Aman efendim Avrupa'da böyleymiş de... Kendi liginde gelene gidene yenilen takımlar UEFA'da, şampiyonlar liginde en az yarı final görüyorlar. Adamların kadroları liglerinde iş yapmasa bile, Avrupa kupalarında kulüplerinin adını duyuruyorlar. Biz de ligde başarı yakalandı mı tamamdır...

*

Geçmiş olsun Türk futbolu. İstanbul takımları Anadolu takımlarını daha iyi nasıl ezer diye düşünmüşler, böyle bir karar almışlar. Bu sene Bursaspor şampiyon oldu. Bir tane daha şampiyon çıkmasın diye nelerle uğraşıyorlar. Bu iş en çok bütçesi iyi takımlara yaradı.

**

Milli takımlarda da oynatırız artık yabancılarımızı. E alıştık :)

Tribünde oturacak yabancı futbolculara para vermek??? Açıklaması nedir?

macka61
01.06.2010, 20:05
böyle karar mı olur yerli futbolcular ne olucak

Mehmet Sarigül
01.06.2010, 20:08
Bu ülke 3. sinif kalitesiz yabanci futbolcu cöplügüne coktan döndü...hemde simdiye kadar uygulanan sözde "yabanci kisitlamasi" ile...bu uygulama simdiye kadar sadece (beceriksiz) yöneticilerimize ve iyi paralar kazanan (bir kisim) yerli futbolcularimiza yaradi.

Avrupa'da hangi kulüp Besiktas'li Ibrahim Üzülmez'e, simdi Fb'li Gökhan Ünal'a....ve digerlerine Türkiye'de kazandiklari paralari verir?...

Buna benzer bir uygulama ülkemizdeki yabanci futbolcular icinde gecerli; nerde ise yaramaz, sorunlu yabanci futbolcu varsa Türkiye'ye pazarlaniyor. Hemen kendi ülkelerinde hayallerinde göremeyecekleri paralara...

Yabanci futbolcularda sayisal kisitlamadan cok kalite kisitlamasi (milli takim futbolcusu olmak gibi) veya yas sinirlamasi gelmeli...

Bakin kaldirsinlar kisitlamayi,...göreceksiniz kisa bir süre sonra yerli futbolcularimizin performansi ve kalitesi nasil yükselecek!

Illa bir kisitlamaya gidecekse TFF, teknik direktörlerin bir sezonda farkli takimlarda calismalarina gitsin...
Ligden düsen takimin (Diyarbakirspor, Ziya Dogan) hocasi ve ayni sezonda 1.Lig'e yükselen baska bir takimin (Konyaspor, yine Ziya Dogan) hocasi bir olur mu?

Böyle bir ligde kaliteli futbolcular, kaliteli teknik direktörler yetisir mi?...

leavemealone
01.06.2010, 20:08
Eyy gidi rahmetli Hasan dogan..

Anıl Caner
01.06.2010, 20:11
Süper oldu. Kalitesiz yabancılarımızı çok daha da kalitesizleştirebiliriz. Sadece yabancı oyuncu oldukları için kendilerinden daha iyi olan TÜrk oyuncularda yedekte beklemeye devam eder. 17-18 yaşında genç Türk oyunculara şans verme işi ise tamamen rafa kalkar. Harika oldu ha. Menajerlik oynayanlar ve 3 ezikler dışında mutlu olan var mıdır acep?

SDinc
01.06.2010, 20:22
Türk futboluna zarar verdiği aşikar olan bir karardır. Ligimiz kalitesiz yabancı çöplüğüne dönecektir böylece.. 7+2 olsa hadi neyse derimde bu kararla federasyon batırmıştır.

Furkan Dündar
01.06.2010, 20:22
Süper oldu. Kalitesiz yabancılarımızı çok daha da kalitesizleştirebiliriz. Sadece yabancı oyuncu oldukları için kendilerinden daha iyi olan TÜrk oyuncularda yedekte beklemeye devam eder. 17-18 yaşında genç Türk oyunculara şans verme işi ise tamamen rafa kalkar. Harika oldu ha. Menajerlik oynayanlar ve 3 ezikler dışında mutlu olan var mıdır acep?

trabzond olur dıyecem de bız yabancı transferı yapamıyoruz

mehmets61
01.06.2010, 20:25
4+2 türk futbolcu oynatılabilir kararı bekliyorum:)

Mehmet Sarigül
01.06.2010, 20:27
TFF'ye bir önerim var; özellikle bizim "dört büyüklere" sözlesmeli yedek bir yabanci teknik direktörü bulundurma hakki verilsin!

Böylelikle yabanci teknik direktörlere büyük tazminatlar ödemek zorunda kalmazlar...:)

Misina
01.06.2010, 20:57
Hepsi Oynayabilse kısmen bi fayda olabileceğini düşünüyorum.Ancak 4 yabancı ilk 11 dışındayken para kaybından başka bişey değil.

Her dönem yabancı kontenjanının artırılmasını isteyen kulübün fb olması komik bir durum.Zaten devşirme usulüyse Türkleştirdikleri yabancılar ve yarı kırma gurbetçileriyle kadrolarında 10dan fazla yabancı var.

krdnz
01.06.2010, 20:59
Mustafa Denizli için zor bir yıl olacak :D

ilhan
01.06.2010, 21:02
Yahu sözleşme imzalarken adama "Tribünde oturduğun maç başına para vermeyiz" diyebilecek misin? Diyemeyeceksin. Eeee? Adam tribünde oturduğu maçta bile parasını alacak çatır çatır. Sen adam imza atarken "kadroya giremezsen para alamazsın" da diyemeyeceğine göre?

Sefa
01.06.2010, 21:04
Seneye 6+6 olur.

6 sahada 2 kulübede 2 tribünde 2 evinde..

Süleyman Baykan
01.06.2010, 21:06
Bence yönetimler bu 2 kişilik kontenjan artışını genç ve yetenekli oyunculara ayırcaklar zaman zaman kadroya alıp yetiştirme peşinde olacaklardır çünkü 3-4 milyonluk bir oyuncu tribünde 2 hafta bekelr 3. hafta homurdanmaya başlar elimizdeki Papy ve Brüls biçilmiş kaftan bu konuda ben olumlu buluyorum bir arkadaşın yazdığı 7+2 de olabilirdi çok karamsar değilim bu konuda

krdnz
01.06.2010, 21:07
Seneye 6+6 olur.

6 sahada 2 kulübede 2 tribünde 2 evinde..

Sonra +2 daha yaparlar oda balkonda oturur.:)

Fatih
01.06.2010, 21:35
Türk futbolu ölmüştür başımız sağolsun.

TSigalko
01.06.2010, 21:39
Bu iş en çok Gs'ye yarar.Zaten adamların en az 4 yabancısı deplasmana gitmiyor.Diğerleride sakat :D

Sefa
01.06.2010, 21:42
Nasıl bilirdiniz ?

İyi bilirdik.
İyi mi bilirdik :rolleyes:

Misina
01.06.2010, 21:45

Gömun Gitsun :)

Rıza ÇOLAK
01.06.2010, 21:46
Türk Futbolu için sonun başlangıcı

Özge
01.06.2010, 21:47
10 az olmuş ya.Hatta hiç Türk oyuncu oynamasın.

Arda'
01.06.2010, 21:51
Halit senin avatar da iyiymiş :D Nuri Albayrak reis :D

Muhammed
01.06.2010, 21:54
Yerli oyuncu yetiştirme ile yabancı sınırı arasında hiçbir bağlantının olduğunu düşünmüyorum. Belçika, Hollanda gibi liglerde yabancı sınırlaması olmamasına rağmen çatır çatır oyuncu yetiştiriyorlar. Bizde yabancı sınırını 2 ye 3 e bile düşürsek yerli oyuncu çıkmaz. Sadece yerliler için daha çok bonservis ödenir ve daha çok yıllık ücret alırlar. Bence bu kararı kullanıp hemen Papy ve Brüls'ü getirmeliyiz.

M.S.SOFU
01.06.2010, 21:58
başımız sağolsun

tff çıkıp altyapıdan bahsetmesin bundan sonra

hatta meşhur bir konya lafı etmek istiyorum

''banga maval okuma tff''

Oruç
01.06.2010, 22:18
"Alt yapı öldü..." demek kehanetten öte bir sav değildir.

Ülkemizdeki futbolcular için yan gelip yatma dönemi biter inşallah. En basitinden Barış'ın halini görüyoruz. Ne yapıyor bu çocuk yıllardır ?

Kulübede otursun diye mi para veriyoruz O'na ? Kim bu Barış ? Trabzon'lu diye, özevlat diye kulübede koltuk işgal etmekten başka bir işe yaradığı yok.

Taraftar yıllardır yırtınıyor "çalış, çalış..." diye. Yok adamın yeri garanti, maaşı garanti. E bi de Türk, kontenjan zartı zurtu da yok. Oh ne güzel memleket.

Bu benim görüşümdür. Kimse katılmak zorunda değildir.

Fatih
01.06.2010, 22:26

Ülkemizdeki futbolcular için yan gelip yatma dönemi biter inşallah. En basitinden Barış'ın halini görüyoruz. Ne yapıyor bu çocuk yıllardır ?

Kulübede otursun diye mi para veriyoruz O'na ? Kim bu Barış ? Trabzon'lu diye, özevlat diye kulübede koltuk işgal etmekten başka bir işe yaradığı yok.

Taraftar yıllardır yırtınıyor "çalış, çalış..." diye. Yok adamın yeri garanti, maaşı garanti. E bi de Türk, kontenjan zartı zurtu da yok. Oh ne güzel memleket.

Siz de biliyorsunuz ki yabancı futbolculara verilen değer Türk futbolculara verilmiyor.Yabancı futbolcu uçaktan iner inmez maça çıkabiliyor mesela.Adı sanı duyulmamış yabancılar belki de 3-4 gömlek üstün Türk futbolculardan çok şans buldu böylece tonlarca para harcandı hiçbir başarı sağlanamazken olan Türk futboluna oldu.Bu kararın hiçbir faydası olmaz ne kulüplere ne de Türk futboluna sadece Türkiye'yi ekmek kapısı olarak gören kalitesiz yabancıların ve menejerlerinin işine gelir.

Misina
01.06.2010, 22:34
Yerli oyuncu yetiştirme ile yabancı sınırı arasında hiçbir bağlantının olduğunu düşünmüyorum. Belçika, Hollanda gibi liglerde yabancı sınırlaması olmamasına rağmen çatır çatır oyuncu yetiştiriyorlar. Bizde yabancı sınırını 2 ye 3 e bile düşürsek yerli oyuncu çıkmaz. Sadece yerliler için daha çok bonservis ödenir ve daha çok yıllık ücret alırlar. Bence bu kararı kullanıp hemen Papy ve Brüls'ü getirmeliyiz.

Avrupadan örnek veriyorsun.Oradaki mantalite ile Türkiyedeki çok farklı.Türkiyede yabancıların el üstünde tutulduğunu unutuyorsunuz galiba.Yabancıların kredisi daha fazla.

10 Yabancının hepsi oynayabilse yine biraz anlam bulacağım bu kararda ancak oynatamadığın oyuncuyu almanın mantığı nedir çözemiyorum.

Aziz Yıldırımın Futbol Federayonuna aldırdığı keyfi bir karar olmaktan öteye gidemeyecek.

Muhammed
01.06.2010, 22:51
Avrupadan örnek veriyorsun.Oradaki mantalite ile Türkiyedeki çok farklı.Türkiyede yabancıların el üstünde tutulduğunu unutuyorsunuz galiba.Yabancıların kredisi daha fazla.

10 Yabancının hepsi oynayabilse yine biraz anlam bulacağım bu kararda ancak oynatamadığın oyuncuyu almanın mantığı nedir çözemiyorum.

Aziz Yıldırımın Futbol Federayonuna aldırdığı keyfi bir karar olmaktan öteye gidemeyecek.

Haklısınız Türkiye'de yabancı oyuncular el üstünde tutuluyor. Peki sırf yabancı sınırı nedeniyle haketmediği kulüplerde forma giyen, haketmedikleri parayı alan yerlilere nasıl bi çözüm bulabiliriz? Bugün sırf bu yabancı sınırı safsatası yüzünden İsmail 6,5 milyon euroya, Topuz 9 milyon euroya transfer olabiliyor. Bence ancak yabancı sınırı kalktığı zaman gerçekten hakeden yerliler oynayacak.

TSercaN
01.06.2010, 22:54
hayirli olsun... artik Turk milli takimina da topcu bulamayiz oylece yine eskilerdeki gibi rezil olur doneriz her mac..

Mustafa Önder
01.06.2010, 23:09
Hadi gelişmiş bir futbol ülkesi olursun anlarım.
Ligin kaliteli olur anlarım.
Milli Takımın artık ekol futbolu olan bir ülke olur anlarım.
Ama sırf birileri rahatça at oynatıp futbolcular üzerinden kara paralarını aklayacak diye bu kararı almayı anlayamam.

Rahim.K
01.06.2010, 23:16
Bu karar beceriksiz yöneticiler için ilaç gibi gelmiştir.Kulüpleri soymaya devam.

Altan Atabay
01.06.2010, 23:25
5 olsada farketmez 10 olsa da.

trabzonum şampiyon olsa bir de fenere koysada..:)

Harun_ayar_ts
02.06.2010, 00:20
nerede bir ucuz topcu var alır gelirler

Kaya
02.06.2010, 00:49
Yabancı sınırlamasının kalkması yerli futbolcuların yüksek bedel talep etmelerinin önüne geçecektir.

Fakat 6+2+2 sistemi ile değil; tamamen sınırsız olması ile...

Ayaz
02.06.2010, 01:00
FİFA nın düşündüğü ve Blatter'ın şiddetle savunduğu uygulamaya geçecek olması bir ütopya da olsa, 6 yerli + 5 yabancı sınırlaması.. sanırım özellikle Şampiyonlar Ligi finalinde INTER in Portekiz bir hoca ve İtalyansız ilk 11' sahaya çıkmasından sonra iyiden iyiye tartışılacaktır..

ki bence de bizde de bu karar uygulanmalı ve ilk 11'de alt yapıdan yetişmiş bir oyuncu oynatma zorunluluğuda getirilmeli bende bunu savunuyorum öyleyse

Cafer KILIÇSOY
02.06.2010, 01:01
Ben doğru buluyorum. Tek yalnış olan 6+2+2 sistemidir. Onunu da oynatabilmeli takım.

Yok efendim Türkiye'de futbolcu yetişmezmiş. ''Son on senede kim yetişti Türk Futbolunda sayın'' desem Arda'dan başka aklınıza kim gelir arkadaşlar. Bu Türk Futbolu için doğru kullanıldığında bir kazançtır. Ama dediğim gibi doğru kullanıldığında. Yoksa Afrika sokaklarından oyuncu toplayıpta ''Ya Tutarsa '' misali Türkiye'ye getirmekle değil.

Milli Takım konusunda zerre kadar tereddütüm yok (!) Orası zaten Galatasarayın, Fenerbahcenin ve Beşiktaşın 18'ine giremeyenlerle dolu(!)

Ümit Küçük
02.06.2010, 01:02
çok güzel oldu bence öyle ismaillere topuzlara 10 milyon istemezler...hatta serbest bırakılsın avrupa dışından 3 tane oyuncu hakkı olsun ama yada work permit olayı gelsin

Ayaz
02.06.2010, 01:06
Ben doğru buluyorum. Tek yalnış olan 6+2+2 sistemidir. Onunu da oynatabilmeli takım.

Yok efendim Türkiye'de futbolcu yetişmezmiş. ''Son on senede kim yetişti Türk Futbolunda sayın'' desem Arda'dan başka aklınıza kim gelir arkadaşlar. Bu Türk Futbolu için doğru kullanıldığında bir kazançtır. Ama dediğim gibi doğru kullanıldığında. Yoksa Afrika sokaklarından oyuncu toplayıpta ''Ya Tutarsa '' misali Türkiye'ye getirmekle değil.

Milli Takım konusunda zerre kadar tereddütüm yok (!) Orası zaten Galatasarayın, Fenerbahcenin ve Beşiktaşın 18'ine giremeyenlerle dolu(!)

nasıl pazarlanacak ve kulüp bulacaklar yoksa?

çift stoperimiz taş gibi zaten kazma servet ve dengesiz gökhan pardon ya gökhan nerelerdeydi en son ortaköy sahillerindeydi ama, bide amerika da yeşil çimenlikler üzerinde görmüşler..

büyük hoca Oğuz çetin, ne değişti acaba milli mantalite de hiç anlamış değilim..

zaten anlyamam çünkü ortada akÎl bir mantık yok ki..

Cafer KILIÇSOY
02.06.2010, 01:06

Ben katılabilirmiyim?

:alkış::alkış::alkış:

Cafer KILIÇSOY
02.06.2010, 01:18
Hadi yabancıyı hepten sınırladık diyelim. Ne değişecek söylermisiniz? Barış'lar, İbrahim'ler, Servet'ler ne katacaklar futboluna? Bu uygulamanın Türk Futboluna katkısı olacağı inancı taşıyorum ısrarla.

Türk futbolcusunun önünü kesen bu uygulama değil, 35'lik Servet'ten, 40'lık Rüştü' den medet umanlardır !! Türk Futbolunu, futbolcusunu bu hale getirenlerin başı da Fatih Terim'dir. Ben bir futbolsever olarak hakkımı helal etmiyorum kendisine !!!

Cem Kıran
02.06.2010, 01:18
Altyapıdan gelecek oyunculara yazık oldu..6+2+2 bu ne saçma bir sistemdir..

Türk futbolcularımıza gerçekten üzülüyorum..

Cafer KILIÇSOY
02.06.2010, 01:27
Altyapıdan gelecek F.Tekke tarzı bir oyuncunun önünü kim kesebilir ki ALLAH aşkına. Zamanında Hami'yi, Gökdeniz'i, Fatih'i kim kesebildi ki? Kumaş iyiyse hiçbir sorun olmaz.

Bırakında bunu Ergin Keleş'ler Barış Memiş'ler ve onlar gibiler düşünsün:)

Cafer Bulur
02.06.2010, 01:29
Bu karar da nerden cikti anlamis degilim.

Kulüplerin 10 yabanci talebimi vardi da yürürlüge girdi?

Cem Kıran
02.06.2010, 01:38
Altyapıdan gelecek F.Tekke tarzı bir oyuncunun önünü kim kesebilir ki ALLAH aşkına. Zamanında Hami'yi, Gökdeniz'i, Fatih'i kim kesebildi ki? Kumaş iyiyse hiçbir sorun olmaz.

Söylediğin isimleri en dandik yabancı bile keser altyapıdan gelecek olanları..

Çünkü bu zamanda yabancıyı oynatacaksınki..Değeri düşmesin, zarar etmeyesin..Tekke,Gökdeniz tarzı adamlar geldiğinde kadroda olan 10 yabancı oyuncuların oynatılmayanları denene kadar altyapıdan gelenler klübede ve ya sırada çürür..

Cafer KILIÇSOY
02.06.2010, 01:51
Katılmıyorum görüşünüze..

İlk mesajımda da söyledim 'Doğru kullanıldığında yararlı olur' dedim.

Nedir doğru kullanmak; Zarar etmekten çekindiğin oyuncuyu getirmeyeceksin ülkeye. Bu ülkeye gelenlere bakalım; Hagi, Alex, Symek, Şota, Mondragon, Taffarel vs, liste uzar gider. Hangi takım zarar etti bunlardan?

Uygulamayı doğru kullanmaktan kastım bu:)

parlayan
02.06.2010, 04:26
6+2+2+2+...+2= Saçmalık

Uğur Odabaş
02.06.2010, 05:35
Ben bu konuya neden bu kadar tepki verdiğinizi bi türlü çözemedim :D Biri bana izah edebilirmi?

hami08
02.06.2010, 06:41
Tribündeki futbolcuya da para ödeyecez ne kadar zenginmiş bizim kluplerimiz ya:) bu kadar saçma karar hayatımda ne duydum ne gördüm bırak ya kalsın 6+2'de ya da tamamen serbest bırak.

İskender Çakmak
02.06.2010, 06:57
bu sistem ile Turk futbolculara degerinden fazla para verilmeyecektir. yarari da bu olacak zaten

Mustafa ÖZDEMİR
02.06.2010, 07:04
hayırlı olsun .yavaş yavaş sınırsız yabancıya doğru gidiyoruz...

Hürgün Aygün
02.06.2010, 07:44
Saçma hadi anlarım kulübede 4 kişi olsun ama niye tribünde de 2 kişi oturcak o zaman şuanki halden fazla bi fark olmaz çok gereksiz.

Cem Kıran
02.06.2010, 10:26
Katılmıyorum görüşünüze..

İlk mesajımda da söyledim 'Doğru kullanıldığında yararlı olur' dedim.

Nedir doğru kullanmak; Zarar etmekten çekindiğin oyuncuyu getirmeyeceksin ülkeye. Bu ülkeye gelenlere bakalım; Hagi, Alex, Symek, Şota, Mondragon, Taffarel vs, liste uzar gider. Hangi takım zarar etti bunlardan?

Uygulamayı doğru kullanmaktan kastım bu:)

Sence yönetim doğru kullandı mı şimdiye kadar? Bundan sorada doğru kullanabilecek mi?..

Ben doğru kullanamıyorlar buna hitaben söyledim..Yoksa kullansak olur tabi:)

Melek
02.06.2010, 12:24
Bunedir yaa saçmalıkk tam bir skandal bizim işim olmaz umarım Trabzon'spor almaz bu kadar ruh kalmaz ya takımda :D

Taner Gündoğdu
02.06.2010, 12:33
Türk futbolunun avrupada yolunu açacağı kesin ama milli takım bazında ne olur onu Türk futbolcusu gösterecek. Cafer abinin dediği gibi kaliteli bir yerliyi kimse kesemez. artık bizim futbolcumuzda daha profesyonel davranıp kendini geliştircek.

Türk futbolunu bitirceğini söyleyenlere şampiyonlar ligi finalini tekrar izlemelerini öneririm. interin kadrosunda sadece bir italyan vardı, kupayı aldılar... peki milli takımlarının durumu bizden kötü mü ? hayır... demekki kullanmasını bilirsen güzel bir uygulama yabancı artışı. gönül isterdiki artılı martılı değilde direk 10 yabancı olsun, yada sınırsız...

10 yabancının 8 tanesi kadroda 2 tanesi ise tribünde olacak dendi, ayrıca A2 liginde de kullanılabilecek belki bu sayede A2 ligi biraz daha ön plana çıkıp kulüplere futbolcu yetiştircek daha doğrusu pişmesi için gönderecek takım aramaya gerek kalmayacak.

Çağatay_
02.06.2010, 14:01
Faydası olacağı inancındayım.Barış Memiş gibiler de akıllı olur biraz kendine bir şeyler katar belki..

Ayrıca doğru kullanılması gerekir bu fırsatın.Genç yabancılar alınıp şans verilebilir.. Yattara gibi yetenekler bulunup genç yaştan mental gelişimleri sağlanabilir.

İyi kullanıldığında çok faydası olacaktır..

erolizmts
02.06.2010, 14:32
Kimse kimsenin başına silah dayayıp 10 yabancı hakkınıda kullanacaksın demiyor. Altyapıdan futbolcu çıkarmaya niyetli olan ve buna önem veren kulüp, zaten 6 yabancısını alır kenara çekilir.

10 yabancı oynatılmasının Türk futboluna ve milli takıma zarar getireceğini de sanmıyorum. İspanyol takımlarında, İngiliz veya Alman takımlarında kaç yabancı oynuyor bunları bir düşününüz? Şampiyonlar ligini kazanan Inter'de uzatma dakikalarında 1 İtalyan oyuncu girebildi. O da Materazzi. Ama bu adamlar bir önceki dünya kupasının sahibi oldular. Ve şu milli takımlarıyla yine favoriler arasındalar. Aynı şekilde İspanya, İngiltere ve Almanya. Sanki kulüplerimiz altyapıya çok önem veren kulüpler. O yüzden mantıklı olan yapılmıştır. Az ama kaliteli yerli oyuncular oynayacaktır takımlarda.

parlayan
02.06.2010, 14:37
Yabancı transferi sınırsız olsun ama İngiltere'dekine benzer milli takım şartı aransın. En azından 25 yaş üzeri yabancılar için.

karatasof
02.06.2010, 15:04
oh bee.
şimdi yönetim rahatladı.
alırız artık Forlan'ı,Rıquelme'yi,Qaresma'yı...

Badaloğlu
02.06.2010, 17:42
Bu durum, Türk futbolunun amiral gemisini teşkil eden, büyük kulüpleri yöneten (aslında yönetemeyen) beceriksiz yöneticilerin yurt dışından yapmış oldukları saçma sapan transferler yüzünden, menejerlerin elinde oyuncak olmalarının çaresizliklerinin dışa vurumudur...

Öyleki, yedikleri bol sıfırlı kazıklardan dolayı, ellerindeki vasat futbolcuları başka takımlara satamadıkları ya da kiralayamadıkları için yeni sezonda transfer yapma haklarıda olmadığı için böyle bir formül buldular.

Yabancı sayısını 10 çıkarma gibi bir kurnazlığı düşünen, bunu düşünürkende, Avrupa kupalarında eşit şartlarda mücadele diye bahane uyduranların, aslında Türk futboluna çok büyük bir darbe vurduklarını zamanla herkes görecektir.

Yerli futbolcuların bonservis bedellerinin yüksek olmasını bahane edenler aslında bu piyasayıda kendilerinin şişirdiği gerçeği nasıl görmezler? hayret! Bunlar değilmiydi daha geçen sene Mehmet Topuz için olmadık rezilliklere imza atanlar.Bunlar değilmiydi Mehmet Topuz gibi bir oyuncuyu 16 milyon dolara mal edenler. Uzağa gitmeyede gerek yok aslında, kendimize bakacak olursak Gökhan Ünal örneğinide görürüz. Bunca paraları neden veriyoruz? Kulübü isteyebilir ama vermeyeceksin kardeşim, o zaman kime satacaklar bu paralarla, bu oyuncuları?

Neden alt yapılara verilmez bu imkanlar? Neden şart olarak denmezki her takımda 5 tane alt yapıdan ilk 11'de sahada olacak.Neden kendi çocuklarımıza yatırım yapmıyoruz da, milyonlarca doları yurt dışına akıtıyoruz? Bu karar altyapılara vurulmuş bir darbedir.Alt yapıdan hangi oyuncu sahada 8 tane yabancısı olan bir takımda forma şansı bulabilir? Yazık kardeşim bu paralara, yazııııııkkk!!!

Federasyon oyuncak olmuştur eziklerin elinde...

Rıza ÇOLAK
02.06.2010, 18:03
Ben Söyleyeyim zararını.14 M Euro vereceksin Güiza ya ondan sonra Semih gibi golcüyü kulubeye hapsedeceksin.O Türk, klübünüde seviyor nasıl olsa.Ama öte tarafta milyon Eurolarla aldığın yabancı var, alimallah bi oynamazsa külli zarar(gerçi oynadığında da bi karını göremedikya)
uzun lafın kısası yabancı oldumu hoca onu oynatmak zorunda

iskenderunlu
02.06.2010, 18:41
yeni yetişen genç futbolcular şuanda depresyondadırlar

Nihal Ayvaz
02.06.2010, 19:12
Çok kötü bi karar.

Türk futbolu adına geriye adım atmaya devam ediyoruz.

Bu gidişle milli takımda da, yabancı futbolcuları Türk vatandaşı yapıp oynatma oranı artacaktır..:S

Ömer SEVİNÇ
02.06.2010, 20:05
İyi oldu iyi. 3 büyükler daha fazla para saçabilecekler artık saçma saçma futbolculara:)

Oruç
02.06.2010, 20:56
Ben katılabilirmiyim?

:alkış::alkış::alkış:

Ne demek Cafer abi.:)

Ben de senin yorumuna katılmak istiyorum abicim.:)

Anlatmaya çalıştığım da bu. Yok futbol ölecekmiş. Olmayan bir şey nasıl ölsün ? Adı sanı belli olmayan Yunanistan Avrupa Şampiyon'u oldu. Bizim ayakta duran (!), tıkırında işleyen (!) Türk futbolu ne yapıyor peki ?

Hami'ler, Fatih'ler, Gökdeniz'ler yetişse kim bunların önünü kesecek ? Yok böyle bir şey. Bizim oyuncularımız sırf Türk diye, kontenjan sınırı yaşamıyorlar diye takımlarında yer almıyorlar mı ?

Servet, Gökhan Zan, Barış Memiş gibi oyuncular ne yapıyor yıllardır ? Çok mu iyilerdi de bu karar onları ve ardından gelecekleri etkilesin ?

"Yabancı çöplüğü"ne dönecekse ülkemez bu yöneticilerin beceriksizliğinden kaynaklanacaktır. Avrupa'da serbest, çöplüğe mi döndü oralar ? Yeni yayın ihalesi sonucunca alınacak muazzam paraları akılcı bir şekilde değerlendirip, adam gibi oyuncular alacaksan hiç bir sorun da olmaz.

Ha çöplükten bahsedeceksek eğer, leş gibi kokuyor zaten yıllardır bu çöplük. Görüyoruz ülkemize gelen yabancıların halini.

Ozan Yazıcı
02.06.2010, 21:00
İlave + 2'lik kontenjan sadece kontenjan boşaltma şantajı yapan safra yabancı topçular için getirilmiştir ve doğru bir karardır.
Yerli futbolcuların kalite ve fiyatlarını göz önüne aldığımızda yabancı sınırlamasının komple kaldırılmasının gerekliliği de açıkça ortaya çıkmaktadır.

Emirhan Ömeroğlu
02.06.2010, 21:03
Beğendim bu haberi iyi olmuş güzel olmuş. Hayırlı olsun.

Berk
02.06.2010, 21:05
Bu kural en çok İBB'ye yarayacak.Tribünde onları destekleyecek 2 kişi bulunabilecek artık.Önümüzdeki senelerde kural 6+2+5 gibi değişikliklere uğrarsa İBB bu işten daha da karlı çıkar..

LazAnisT
03.06.2010, 00:33
İlave + 2'lik kontenjan sadece kontenjan boşaltma şantajı yapan safra yabancı topçular için getirilmiştir ve doğru bir karardır.
Yerli futbolcuların kalite ve fiyatlarını göz önüne aldığımızda yabancı sınırlamasının komple kaldırılmasının gerekliliği de açıkça ortaya çıkmaktadır.Amaç gerçekten oysa gerçekten çok yazık.Türk futbolu kimlerin eline kalmış.Bir iki kulüp istiyor diye kafalarına göre kimseye sormadan kural çıkartıyorlar.

OLCAY ÇAKIR
03.06.2010, 00:46
Gerçekten çok güzel bir bakış açısı...
Yerli futbolcuların kalite ve fiyatlarını göz önüne aldığımızda yabancı sınırlamasının komple kaldırılmasının gerekliliği de açıkça ortaya çıkmaktadır.

Kaya
03.06.2010, 00:49
Bence yabancı sınırlaması tamamen kaldırılmalı.

Uzun zamandır sınırlı zaten. Türk futbolu ne kadar gelişti?

Hatta 3 yabancıdan bu sayıya geldikçe belirgin bir takım başarılar elde ettiğimiz de açıktır...

Yabancı sınırlamasının kalkması özellikle Türk futbolcularının yurt dışında talep edemeyecekleri bedelleri bizim kulüplerden istemelerini engelleyecektir.

Yurt dışında 5 lira etmeyen oyuncu bizim ligde 10 lira isteyebilmektedir.

Bu bakımdan kulüplerimiz yurt dışından daha az maliyetle futbolcuları takımlarına kazandırabilecektir.

Saçma sapan yabancı futbolcuların Türk ligine getirilmesi yabancı sayısı" ile değil; kulüp yöneticilerin kararları ile ilgilidir.

Türk futbolcusunun daha öğrenecek çok şeyi var.

Bu da ancak yabancı futbolcularla oynayarak ve hatta Avrupa Kupaları'nda daha fazla katılarak giderilebilir...

Bence tabii...

ibrahim
03.06.2010, 03:13
türk futbolu geriliycek diyenlere:

"- interin bu sezon sampiyonlar ligini aldigi macta sadece 1 italyan vardi, oda yedek oynadi! tüm sampiyonlar ligi maclarini böyle oynadilar nerdeyse. italya futbolu kazandi.

- alman milli takiminin su anki 23 kisilik kadrosunda kendilerinin yetistirdigi 11 yabanci asilli futbolcu var! adamlar her uluslararasi kupada ilk 4e oynuyolar. alman milli takimi kazandi."

simdi soruyorum size: bunlarin yapabildigini bizde yapsak güzel olmazmi sizce?

pazarkapılı
03.06.2010, 10:48
yukardaki yazılara gönderme; türk futbolu birsey kazanamayacak bu karardan....

Cemalettin Taşkın
03.06.2010, 11:01
bu kararı fenerbahçe istedi federasyon uyguladı. biz böyle birşey istesek ciddiye alırlar mıydı????

Zambak
03.06.2010, 12:10
10 yabancıya çıkardın, maden 6+4 yapacağına 8+2 yapta bişiye benzesin.

Miraç Atalay Çiftçi
03.06.2010, 12:21
Bu işin en güzeli kadroyu Türk çoğunluğuna oranlamaktır.
İstediğin kadar yabancı al, ilk 11'de sadece 6 tane oynatabilirsin.

Tayfun
03.06.2010, 12:57
Biraz iyi oldu biraz da kötü...

Cem Balcı
04.06.2010, 11:26
yakın da febe brezilya milli takımı gibi olur.

SDanışmaz
04.06.2010, 12:10
Yabancı futbolcu çöplüğüne döneceğiz...

Bunu yaptın bari İngiltere gibi milli forma giyme şartı koy.

Mehmet Sarigül
04.06.2010, 19:07
"Türkiye'nin yabanci futbolcu cöplügü" olmasinin nedeni yabanci kurali degildir!

Ayrica bu uygulama ile degisen fazla birsey yok, sadece futbolunu yönetenlere bir kiyak yapildi.

"Türkiye'nin yabanci futbolcu cöplügü" olmasinin nedeni biziz!...

Futbol yöneticileri, teknik direktörler, yerli futbolcular, medya ve taraftar...yani hepimiz.

ekrembulut
04.06.2010, 19:13
faty papy ye yer açıldı. iyi oldu iyi.