PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Trabzonsporluluk Üzerine...

Semih
18.05.2010, 16:53
Daha bir hafta önce Trabzonspor üzerinden çirkinleşenlerin suratına atılmış şamar için, üstelik bu güruhtan bir bölüme kendi şampiyonluklarında dahi "Trabzon" nidaları attırdığı için; her nereye pustuğunu bilmediğim ama arada bir böyle ortalığa çıkıp cümle alemi ters köşe eden Trabzonspor Ruhu'na teşekkür ederek yazıma başlamayı uygun gördüm.

İki gündür yaşadıklarımı (bu bağlamda yazı boyunca bireysel konuşacağımın da altını çizmek isterim.), bir saatten bir diğerine değişen ruh halimi ve gelgitleri ancak sinir boşalması olarak tarif edebilirim.

Bir insan 5 dakikalık süre boyunca damarları gururdan patlayacak hale gelip, diğer 5 dakikada hüzne boğuluyor melankoli denizinde kayboluyor, sonraki 5 dakikada ise topuklarına kadar kıskançlıkla titriyor, sonrasında da sinir ve hiddetle duvarları yumrukluyorsa; sanırım bunun adı sinir boşalmasıdır.

Bursaspor'un şampiyonluğuna halel getirme niyeti olmadan, başarılarına "çocuğu öss birincisi olmuş bir babanın gururuyla" baktığımı belirterek yazıyorum, biline.

Evet Trabzonspor Bursaspor'un şampiyonluğuyla büyümüş adeta devleşmiştir.

Kabul...

Ve fakat, bundan sonra gelecek hiç bir şampiyonluk bana bu sezondan önce vereceği tadı vermeyecektir.

Bundan böyle, Yavuz Selim'in önünde efsane kadronun resimlerine bakarken tüylerim diken diken olmayacak, gözlerim de dolmayacak.

Çocukça bağlılıkla bina ettiğim Trabzonspor Efsanesi, iki gece önce sıradan bir futbol kulübüne dönüşüvermiştir.

Ciğerim patlarcasına övgüyle ismini andığım Ali Kemal Denizci'nin, Volkan Şen'den çok da farklı bir adam olmadığını fark ettim artık.

Babam sürekli "Biz Ermenileri, Rusları ecinni gibi bir şey zannederdik, bize öyle anlatılırdı. Ne zaman üniversiteye gittim, o zaman insan olduklarını öğrendim." dediğini hatırladım bugün. Evet Şenol Güneş, Ali Kemal Denizci, Necmi Perekli, Özkan Sümer, Sadri Şener.. Sizi ecinni gibi bir şey zannediyordum. Ne zaman ki Bursa şampiyon oldu, hırslarına mahkum olan bir avuç insandan ibaret olduğunuzu fark ettim ben de.

Geçen hafta yaşananlardan sonra hiç kimse şampiyon olamamanın bahanesini sunamaz bana.

YEMEZLER!

Hiç biriniz; benim, Kazım'ın, Mehmet'in yüklediği manayı yüklemediniz yarattığınız efsaneye. Tek derdiniz bir ömür bu pastadan nasıl ekmek yer, 10 sene yaptıklarımla 50 sene keyif sürerim düşüncesiydi.

Şampiyonluk çok zormuş...

YALAN!

26 yıl uğraşıp da başarılamayacak bir şey değil şampiyonluk. Bu gözler şahit oldu artık.

Görmediğimiz şampiyonlukları ballandıra ballandıra uyuşturduğunuz beyinler, işin hiç de anlattığınız gibi olmadığını gördü artık.

Onur, gurur ve destanlar yalnız ve yalnız bizim size atfettiğimiz değerlerdi. Siz asla ve asla böyle bir varlık değildiniz. Bugün Uzun Sokak'ta rastgele seçeceğim on bir kişiden tek farkınız, Allah'ın kıyak geçtiği bir grup insan olmanızdır.

Şimdi sorarım size, iki yıldır giremeyeceği bir delik kalmamacasına küçülen Serdar Bali miydi efsane?

Geçiniz...

Aptal bir bağlılıkla, çılgınlıkla peşinden koştuğum şampiyonluğu görmeme abuk subuk kaprislerinizle yıllarca engel oldunuz. Hakkım size helal değil.

Bu kulübe siyaseti de siz bulaştırdınız.
Mafya babalarını başkan yapan da sizdiniz.

Bana, bu gelmeyen 26 şampiyonluğun hesabını vereceksiniz. Dünyevi yada uhrevi.. O hesap görülecek.

Hakkım size helal değil.
Haram olsun.

Gel gelelim, beyinlerimizde ve yüreklerimizde büyüttüğümüz "onurlu, temiz, büyük Trabzonspor" iki gece önce jubile etmiştir benim için.

Fakat bu onur bizim Trabzonsporumuz'undu.
Sizin değil.

Büyük olan biziz, siz değilsiniz.

Büyü bozuldu.

Spor artık eğlencedir, şudur budur.
Kıytırıktan bir meseledir spor.
Olası şampiyonluğunuz eski tadı vermeyecek artık.

Teşekkürler Trabzonspor.

Mert M.
18.05.2010, 18:49
Semih ellerine sağlık. Çok güzel bir yazı çıkarmışsın.

Hürgün Aygün
18.05.2010, 19:06
Çok güzel yazı eline sağlık abi...

Erbay
18.05.2010, 19:38
Paranoyalarımızdan kurtulma vakti geldi.

Murat Hızal
18.05.2010, 19:50
Semih çok güzel bir yazı,tebrik ederim kardeşim.

Ama ben biraz farklı düşünüyorum,bana göre, bundan sonra alacağımız şampiyonluk çok daha değerli ve kıymetli olacaktır.

Arda'
18.05.2010, 19:52
eline sağlık abi çok güzel yazı

Semih
18.05.2010, 19:56
Murat Abi, olası şampiyonluğun değeri üzerinde bir çekincem yok zaten.

Eski tadı vermeyecek olmasından bahsediyorum.

Yahu maçtan sonraki ilk anlarda, "Anadolu'dan şampiyon çıkacaksa onu da biz çıkarırız." diye söyleniyordum, Kenan Evren'in "Bu ülkeye komünizm gelecekse onu da biz getiririz." lafına atfen.

Öyle bir kutsallık algısı vardı.
O yıkıldı.

SEDAT
18.05.2010, 20:00
- Semih iyide Bu ülkede ilk İHTİLALİ biz yaptık zaten :)

- Bu rekoru yenilerek engelleyebilirdik..

- Şu hareketle Çok büyüdük emin ol..

- Sakın olaki şampiyon olmaya bu kadar bağlanma....

Murat Hızal
18.05.2010, 20:00
Murat Abi, olası şampiyonluğun değeri üzerinde bir çekincem yok zaten.

Eski tadı vermeyecek olmasından bahsediyorum.

Yahu maçtan sonraki ilk anlarda, "Anadolu'dan şampiyon çıkacaksa onu da biz çıkarırız." diye söyleniyordum, Kenan Evren'in "Bu ülkeye komünizm gelecekse onu da biz getiririz." lafına atfen.

Öyle bir kutsallık algısı vardı.
O yıkıldı.

İşte biz getirdik zaten:)

Ben de diyorum ki bizim dışımızda hangi takımla oynasaydı fb, o maçı eze eze alırdı.

Bu senenin üstüne, bir de seneye şampiyonluğu alırsak o kadar keyifli olur ki,muhakkak yaşamak lazım:)

Semih
18.05.2010, 20:02
Bursaspor'un şampiyonluğuna halel getirme niyeti olmadan, başarılarına "çocuğu öss birincisi olmuş bir babanın gururuyla" baktığımı belirterek yazıyorum, biline.

Öyle bir şey söylemiyorum ki Sedat Abi. :)

Semih
18.05.2010, 20:06
İşte biz getirdik zaten:)

Ben de diyorum ki bizim dışımızda hangi takımla oynasaydı fb, o maçı eze eze alırdı.

Bu senenin üstüne, bir de seneye şampiyonluğu alırsak o kadar keyifli olur ki,muhakkak yaşamak lazım:)

:)

İşte bendeki bu refleks kayboldu.
Biz getirdik diyemiyorum ben.

Bugüne dek bilmem kaç kere yapılan bir maçın, son haftaya sıkışıp önem kazanmasıyla piyango kazanmış gibi olduk.

Ki, o reflekse sahip olup "Biz yaptık." diyebilsem bile, 1.5 senede yapılabilen bir iş için yıllarca uyutulduğumuz gerçeğini vurgulamak istiyorum.

Bu Bursa, bizi bile uyandırdı.

Şampiyonluk zormuş..
Peh!

SEDAT
18.05.2010, 20:07
Öyle bir şey söylemiyorum ki Sedat Abi. :)

- Bir daha yazabilirmisin biraz yorgunumda :) zahmet olmazsa...

Murat Hızal
18.05.2010, 20:08

İşte bendeki bu refleks kayboldu.
Biz getirdik diyemiyorum ben.

Bugüne dek bilmem kaç kere yapılan bir maçın, son haftaya sıkışıp önem kazanmasıyla piyango kazanmış gibi olduk.

Ki, o reflekse sahip olup "Biz yaptık." diyebilsem bile, 1.5 senede yapılabilen bir iş için yıllarca uyutulduğumuz gerçeğini vurgulamak istiyorum.

Bu Bursa, bizi bile uyandırdı.

Şampiyonluk zormuş..
Peh!

O konuda sonuna kadar haklısın,''Şampiyonluk süreci başlamıştır'' ne süreçmiş hala sonlanamadı:)

Adamlar bir buçuk senede şampiyon oldu yahu var mı ötesi.

Semih
18.05.2010, 20:08
- Bir daha yazabilirmisin biraz yorgunumda :) zahmet olmazsa...

Abi neyi bir daha yazayım, anlamadım. :D

SEDAT
18.05.2010, 20:11
Abi neyi bir daha yazayım, anlamadım. :D

- Tamam anladım seni :) yorgunum ya azıcık geç anladım...

Semih
18.05.2010, 20:13
O konuda sonuna kadar haklısın,''Şampiyonluk süreci başlamıştır'' ne süreçmiş hala sonlanamadı:)

Adamlar bir buçuk senede şampiyon oldu yahu var mı ötesi.

İşte tam da bu noktada, Serdar Bali'yi sineye çekmek zorunda olmadığımı, Özkan Sümer'e tahammül etmek zorunda olmadığımı düşünüyorum. Mehmet Ali Yılmaz'ından Sadri Şener'ine, ego tatmini için hala İdmangücü, İdmanocağı kavgası yapan klüp büyüklerine, şu dalevera işlerini bırakın demek zamanı geldiğini düşünüyorum.

Bilmem ne yarışınız yüzünden 26 senedir bekliyoruz.

Ömür tükendi be. :)

Murat Hızal
18.05.2010, 20:17
Bu sene eşi benzeri görülmemiş bir sinerji yaratalım diyeceğim de,kendi diyeceğime inanacak mıyım:)

Çok zor be Semih, biz geçen sene o kadar yaklaştık ki o şampiyonluğa,birbirimizi yemekten algılayamadık durumu.

Sezon ortasında konuşulan tartışılan şeyleri düşündükçe deli oluyorum,çok yaklaşmıştık çok.

Semih
18.05.2010, 20:19
Bursa'nın önündeki en büyük tehdit de bu işte abi.
Onların da Serdar Bali'leri, efsane isimleri, şunları bunları olacak yakında.
Onlar da koltuk yarıştıracaklar, ego tatmin edecekler.

Yıllar sonra Sercan, Bursa'nın mevcut teknik direktörü için X kişi teknik direktör değildir dediğinde, oturup bunu tartışmamaları şart.
Bursalılar'ın bunlara asla prim vermemesi lazım.

iskenderunlu
18.05.2010, 20:22
emeğine sağlık süper bir yorum süper bir uyarlama

Semih
18.05.2010, 20:24
Eyvallah İskenderunlu.

magicyattara
18.05.2010, 23:38
Semih her şeyden önce çok güzel yazmışsın hakkını vermek lazım..:)

Efsanelere fazla yüklenmedin mi..gerçek ihtilali yapanlara biraz haksızlık yapmadın mı..başka bir Anadolu takımı şampiyon oldu diye,biraz haksızca silmedin mi onca geçmişi..o geçmişte harcanan emekleri,emek harcayanları..
Bu muydu yani..başka bir şampiyon çıkınca büyü sona mı erdi..foyamız meydana mı çıktı..
*
Şampiyon musun?
Hayır..
Neyi bekliyorsun?
Trabzonspor'u..

Bu bile yetmez mi..

61yusuf
19.05.2010, 10:21
semih güzel yorumun için teşekkürler

Gamze
19.05.2010, 13:04
Kalemine sağlık Semih. Yine yüreklere dokunmuşsun :) ama ben de tam olarak aynı fikirde olduğumu söyleyemeyeceğim. :)

Bursaspor'un şampiyonluğunun Trabzonspor'u uyandırmış olduğunu "umuyorum" ben de evet.
Ama burada dolusuna bakıyorum bardağın artık. Çünkü boşluklar girdap, kapılır gideriz ve ümitsizlik öldürür bizi. Biz Trabzonsporluyuz, acıların çocuğuyuz hani. :) Bir ümidimiz var elimizde... onu yitirirsek boşalır hayatlar. O giderse zayıflar Trabzonspor'a dair her şey. Sonra yalnızlaşırız. Çünkü hemen hepimizin hayatının çok büyük bir parçası Trabzonspor. Kahrederse etsin, ben hayatımda istiyorum bu belayı her daim.

Uyandık evet.
Ve aştık bir şeyleri artık...
Fobilerimizden sıyrıldık. Bitti bir devir daha.

Ve ben, şampiyonluğa ilk defa bu kadar inanıyorum... İlk defa!
Biliyorum ki yıllar boyunca bizi oyalayanların çektirdikleri, yanına bile yaklaşamaz bu inancın, fazlasıyla değer o ümit için harcadıklarımız.

Şampiyonluk yitirmeyecektır anlamını. Öyle görünebilir.
Ama her işe parmağını sokan Trabzonspor, biz veya diğerleri inansa da inanmasa da yine karman çorman etmiştir ortalığı ve rüzgarı çevirmiştir savunduğu değerlerden yana.. Anadoludan, emekten, heyecandan yana.
Yarın Trabzonspor o "gaybananın kupasını" aldığında, sokaklar bizi bekler olacak. 81 il yıkılacak biliyorsun.
Urfalı çocuklar bu kez şampiyonluk için sevinecekler... Bursa'da bordo mavi timsahlar gezinecek sokaklarda.
Eskişehir'de gerçek Es Es ler "Es Trabzon es" diyecekler.
Yanacak şehirler...

Ve artık gerçekten değişecek bir şeyler...

Sırtımızdaki kamburun önemli bir kısmını attık.
Biz 96'nın gölgesinden sıyrıldık bir kere artık... Denk düşmese de şartlar, hazzı yetmedi mi?
Kabul edelim, rahatlamadık mı?

Hocamız için anlamını düşünün...

Oyuncuların kazandığı deneyimi düşünün, yüklendikleri sorumlulukların ayırdına varmadılar mı artık tamamıyla? Kıskanmadılar mı? Kupa ile tadını almadılar mı başarının?

Yöneticiler farkında değil mi artık bahanelerin ardına sığınılamayacağının?

Taraftar artık daha uyanık değil mi?

Hazır değil mi zihinler, açık değil mi, odaklanmadık mı artık ona?

Geliyor o şampiyonluk...
Ve inan bana, hiç tadı kaçmadı hiç.

Ve yalan olmadı geçmiş...
Aslında çok daha gerçek artık.

Geliyor 7 Semiiiihh!

Egemen
19.05.2010, 13:08
iki dakka rahat bırakmaya gelmiyonuz valla..

Semih, Gamze ne diyim ben size..

teşekkürler..

Ömer Kibar
19.05.2010, 13:26
Anadolu uyanıyor artık hiç kimse bu uyanışın önüne geçemez..

Elinize sağlık Semih ve Gamze..

Sümeyye Şahin
19.05.2010, 14:17
Teşekkürler öncelikle, elinize sağlık. :)

Hep bu açıdan düşünmüştüm Pazar günü maçlar bitene kadar. 'Ne olacak sanki, maçlar bitecek kim olursa olsun bana ne. Kapatacağım Tv'yi yatacağım.'

Olmadı ama. Geçen sene, ondan önceki sene olduğu gibi yine yapamadım. Uyuyamadım. Saatlerce gereksiz bulduğum yorumlara bıraktım kendimi. Sindim koltuğun köşesine. Gecenin karanlığını huzursuzlaştırıyordu sanki, televizyon uğultuları. Çok şey gördüm, dinledim, okudum her fırsatta. Ama hiç biri yok aklımda. Hayallerim zorlaştırıyordu ekranda yankılana 'Şampiyon Bursaspor' nidalarını. Hayallerim engel oluyordu, benimsememe. Hayallerim acımasızlaşıyordu, çirkin hatıraların derinlerinde.

Bunlar olayın Bursa boyutu sadece.

Ama, ''benim Trabzonspor'um'' 'Trabzonspor'du her yönüyle.

'Trabzonspor'uz biz her şeyimizle. Efsanelerimizle, ilklerimizle, hayallerimizle.

Değişiyor sıkça ruh halim benim de.

Değiştikçe; uzanıyorum tekrar geçmişimize, hayallerime.

'Fırtına, ihtilel, efane' üçlüsünde buluyorum kendimi,

ve

8 yaşındaki yiğenimle dönüşmeli oturduğumuz Pc'de inatla müzik listesini kapatmama rağmen, her seferinde en başa koyduğu 'Kazım Koyuncu-Trabzonspor' müziğiyle geliyorum kendime.

Semih
19.05.2010, 17:42
Herkes yanlış anladığına göre pek de amacına uygun bir yazı olmamış sanırım. :)

Meramım şudur, aldıkları şampiyonluklarla efsaneleştirdiğimiz, övgüler düzdüğümüz hatta "ecinni" olarak gördüğümüz bu isimler -hepsi, ama hepsi!- ; süreç bittiğinde onursuzca, yarattıkları efsanenin altını oyacak kadar çirkinleşmiştir.

Sandığımız kadar onurlu değiller, efsane olabilecek kadar temiz de değiller.
Temiz ve efsane olan sadece, hayallediğimiz Trabzonspor'dur.

Takımın şampiyonluklar kaçırması pahasına koltuk kavgasına girdiler, güya amaçları Trabzonspor'un başarısıymış!

"Efsane takıma sonraki futbolculardan sadece Fatih Tekke girebilirdi, Hami Mandıralı yedek bile olamazdı." diyen Ali Kemal Denizci mi temiz? Bu Ali Kemal Denizci mi Trabzonspor'un başarısını her şeyden üstün tutuyor?

Efendim Fener'e giderken ağladı, gibi manevileştirme çabalarına gülüp geçiyorum ben artık.

Yahut, "Bir açıklarsam Trabzonda bilmem neler olur!" deyip, açıklamayan Şenol Güneş'in bunu sadece ve sadece Trabzonspor'un çıkarları için açıklamadığı yalanına da inanmıyorum.

Mesela, Serdar Bali için konuşmama dahi gerek var mı?

Bu adam efsane olmanın kıyısından köşesinden geçebilir mi?

Mehmet Ali Yılmaz, Sadri Şener, Nuri Albayrak, eskiler , yeniler... Efsane yaratma telaşesi içinde görkemli bir isim haline getirdiğimiz Fatih Tekke'yi de ayırmıyorum bu güruhtan.

Bu güruh olsa olsa, sportif bir efsanenin timsarıdır.

Ve 26 yıl boyunca da, kendi isimlerini yemiş tüketmişlerdir. Geçtiğimiz 26 yılda, biri ben koltukta değilken Trabzonspor şampiyon olamasın'ın mücadelesini, diğeri de aman benim evladım altyapıdan yükselsin de Trabzonspor mühim değil'in mücadelesini , bir diğeri şunun bir diğeri de bunun mücadelesini vererek kulübü bugünkü hale getirmiştir.

Efsanelik bunun neresinde? :)

Kişilerin hegomonyasından kurtulmanın sırası gelmiş olmalı artık.
Sorumlu olarak onları görüyorum.

Yoksa, Trabzonspor 26 sene daha olamasın benim için değişen bir şey yok.
Bursa 7 kere daha şampiyon olsun, umrumda değil.

Benim Trabzonsporla ilişkim, başarıyla ilintili değil ki.
Ben hiç başarı hatırlamıyorum ki. :)

Sümeyye Şahin
19.05.2010, 17:58
Kendimizi arıyoruz, bulmak istiyoruz Trabzonspor'da. :)

Her fırsatta öne çıkan 'ruh'lar arıyoruz bizim 'hayallediğimiz Trabzonpor'a yakışır bir şekilde. Ya da kişileri davranışlarıyla 'hayallediğimiz Trabzonspor'a' yakıştırıyoruz bir şekilde.

'Efsaneliği' hakedeni de haketmeyeni de varmış, bulunmuş bu takımda bir şekilde. Öğrenmekteyim hala daha hakedeni, haketmeyeni. Bu ayrımı yapmak, yapabilmek benim için de önemli.

Derya Ayazoğlu
19.05.2010, 18:37
Sallayın ya sanki bişey yapabileceksiniz yönetime,yöneticiler...unutmamanız gereken tekşey TRABZONSPORlu olduğunuzdur.herhangi bir zor durumla karşılasınca ben TRABZONSPORluyum diyebilmektir.o yüzden TRABZONSPORdan sonra herşey teferruattır.düşünüp bunaltmayın kendinizi..çok yakında vuslata ereceğiz sabredin az daha.hem siz gençsiniz nedir bu sabırsızlık?

Semih
19.05.2010, 18:40
Arkadaşım daha ne kadar net yazabilirim meramımı?
Ne sabırsızlığı yahu, o da nerden çıktı? :)

Baştan sona iyice bir okusaydın bari.

magicyattara
19.05.2010, 18:49
Semih,yine yanlış düşünüyorsun..Trabzonspor'u istanbul takımlarının davranış biçimine itip yolundan çıkaran bu taraftardır..paralı başkan diye diye sırf parası var diye başka dünyaların adamlarını bu kulübün başına bela eden,sonra da onursallık payeleri veren bu taraftar değil midir..suçu başka kimsede aramayalım..
Efsaneler sahada efsaneydiler ve sonsuza kadar da öyle kalacaklar..

Önceki yazında şöyle bir hava vardı;"biz yıllardır şampiyonluğun peşinde koşarken..şampiyonluk bize masal gibi geliyorken bursa gibi sıradan bir takım çıkıp şampiyon olabiliyorsa,şampiyonluk aslında gözümüzde büyütüğümüz kadar önemli bir şey değilmiş..sıradan bir şeymiş..şampiyonluk bursayla benim için sıradanlaştı.."

Bursanın başarısını göz ardı etmeyelim..her ne kadar şampiyonlukları,her şeye rağmen biraz da kendi çabalarının dışında gelmiş olsa,yine de sergiledikleri,birlik,bütünlük ve camialarıyla oluşturdukları takım havasını yaratmak hiç de kolay bir şey değildir..

Bizim ihtiyacımız olan şey de budur..birlik ve beraberlik..paralı başkanlar değil..efsanelerin,zamanında sergiledikleri ruh lazım bize..Necati'nin 2. şampiyonluktan sonra,Şenol'la beraber verdikleri röportajda ki o utangaç hal ve temiz ruh lazım bize..biz ruhumuzu kaybettik..

Transfer dosyası başlığına girince ruhum sıkılıyor..1 yılda 100 bin mesaj atılmış ve başka bir başlıkla devam ediliyor..binlerce mesaj yazılmış yenisinde de..kimler için?..kendi ürettiği değerleri beğenmeyip,çareyi başkalarının ayaklarında aramakla başarı gelmez..takım hiç olunmaz..
En azından bizim reçetemiz bu değil..bizi bu duruma taklitçilik düşürdü ve hala o taklidin peşinde koşuyoruz..
Elimizde kendi yapımımız ve bu günün şampiyonu bursanın izinden gittiği pırıl pırıl bir metod varken,başka çareler aramak bizim için her zaman hüsranla bitecektir..

Derya Ayazoğlu
19.05.2010, 18:50
anladık derdini yönetime ve bize şampıyonluğu göstermeyenlere ofken.tamam anlıyorum seni ben de öfkeliyim yani diyorum binlerce insanı 26 yıl bekletecek kadar ne olabilir diye? maddi manevi gereken neyse yapılmalı bir an önce diye, ama bunları sana söyleten de şampiyonluğu görememek aslında... ama sabret biraz daha bu kez gercekten yakınız daha yakınız ben hissediyorum.su pastadan pay alma falan onlarda yalan ya orda olan herkes TRABZONSPORlu ama doğru yapar ama yanlış. sen isyan ederek değil o koltuga gelenlere haddini bildirerek tepkini dile getir.mesala klubte secıımlerde nasıl oy kullanabileceğine bak....Benim TRABZONSPORluluğum asla art niyet aramaz.

Sibel
19.05.2010, 20:18
Öyle bir hasretle öyle bir kaos olmuş ki bu sevda,ne taraftar ne yönetim ne futbolcu...Kimse suçlu değil,bence herkes suçlu...Gel gelelim çok güzel bir kompozisyon okuduğum için ellerine sağlık diyorum Semih..Hemfikirim,ya da değilim,bazı konularda..Ben de diyorum ki,aşsak biz bu işleri,hani herkes suçlu ya,üzerine düşen görevi en iyi şekilde,hep onurlu,hep şerefli şekilde yapsa herkes..Kopmaz mı bir zaman bi yerinden,kopar elbet..Dünyada nerde bulabilirsin ki,menfaat için aradan bir kişinin sıyrılmadığı bir topluluk..Üzgünüm,keşke olmasa ama yine üzgünüm,malesef ki vardır..Ben bilmiyorum bu boyutunu.Ama anlıyorum..Ne yapabilirm,hiç.Taraftar ne yapsa fayda eder,??Eder mi?Onu da bilmiyorum..Çok basit bence,neyim ben kimim?Ben Trabzonluyum,Trabzonsporluyum..Ben onurlu bir taraftar,sevdalı bir renk aşığıyım..Onur duyacaksam duyarım,Bursa şampiyon olmuş tebrik ederim..Biz ettik yada etmedik,sonuç değişir mi hayır..Ama nedir?Ben bir Trabzonsporlu olarak bahsedilen ve geç de olsa ve tüm herkesi kapsamasa da Trabzonsporun aldığı her övgü,her onurlu söz,her saygı sevgi beni mutlu etti..Ben kötülük düşünmem arkadaş,kimse düşünsün de istemem..Hayat istediklerimizle mi oluyor,yok..Geçen yıl son maçta bile binde bir ihtimallere inanarak şampiyonluk düşledim,düşlemek bile güzeldi..Şampiyonluk görmedim ben,dilerim ki ölmeden bir kez olsun göreyim..Aşık olduğum kenti bu coşkuyla bir kez olsun göreyim..Benim efsanem aşkımdır,Trabzonspordur,tek isimler değil..Elbet onlar efsanin unutulmayanlarıdır,kurucusudur,başkanıdır,teknik adamıdır..Çorbada bir nebze tuzları varsa saygı duyarım,yok bir art niyet olmuştur o onun mebalidir..Herkes kendine yakışanı yapar..Bu formaya ruh vermiş,bu efsaneye can vermiş,bu aşka gönül vermiş herkes değerlidir..26 yıldır alamadığımız şampiyonluğu Bursa 1.5 yılda aldı..Çok geniş açı olacak ama,kısmet böyleymiş!İnanıyorum ki,gelecek sezon kupa Trabzona gelecek..İnanmak istiyorum,sonuna kadar inanıyorum..Var mı potansiyel,fazlasıyla..Olmadı,can sağlığı:)Napalım..Tabiki daha çok destek verelim,daha çok sevelim,rüzgar küçük bir yangına üfler ve onu büyük yapar...BİZ FIRTINA OLALIM,İŞTE O ZAMAN TRABZON BORDO MAVİYLE YANAR...

Derya Ayazoğlu
19.05.2010, 20:57
gençlik işte yürü bee:) TRABZONSPORa ne mutlu böyle taraftarları var büyüklerimiz sizinle gurur duyor gençler.ben de semih kardeşimi yazısından ötürü kutluyorum çünkü ona o yazıyı yazdıran TRABZONSPOR sevdasıdır..elbet çok bekledik bekletildik ama biz TRABZONSPORluyuz YENİLMEDİK YENİLMEYECEĞİZ BAŞIMIZ DİK O GÜNÜ BEKLEYECEĞİZ...
OOOO TRABZON BUU
TARİFİ MÜMKÜN OLMAYAN BİR AŞK BU
HİÇ BİR ZAMAN GELMEYECEK BU BÜYÜK SEVDANIN SONU..
ANLATILAMZ BİR SEVGİ BU
DELİ GİBİ SEVİYORUZ TRABZONU...
ben bunu bilir bunu derim gerisi her daim teferruattır...

mete61bordomavi
19.05.2010, 21:00
Daha bir hafta önce Trabzonspor üzerinden çirkinleşenlerin suratına atılmış şamar için, üstelik bu güruhtan bir bölüme kendi şampiyonluklarında dahi "Trabzon" nidaları attırdığı için; her nereye pustuğunu bilmediğim ama arada bir böyle ortalığa çıkıp cümle alemi ters köşe eden Trabzonspor Ruhu'na teşekkür ederek yazıma başlamayı uygun gördüm.

İki gündür yaşadıklarımı (bu bağlamda yazı boyunca bireysel konuşacağımın da altını çizmek isterim.), bir saatten bir diğerine değişen ruh halimi ve gelgitleri ancak sinir boşalması olarak tarif edebilirim.

Bir insan 5 dakikalık süre boyunca damarları gururdan patlayacak hale gelip, diğer 5 dakikada hüzne boğuluyor melankoli denizinde kayboluyor, sonraki 5 dakikada ise topuklarına kadar kıskançlıkla titriyor, sonrasında da sinir ve hiddetle duvarları yumrukluyorsa; sanırım bunun adı sinir boşalmasıdır.

Kabul...

Ve fakat, bundan sonra gelecek hiç bir şampiyonluk bana bu sezondan önce vereceği tadı vermeyecektir.

Bundan böyle, Yavuz Selim'in önünde efsane kadronun resimlerine bakarken tüylerim diken diken olmayacak, gözlerim de dolmayacak.

Çocukça bağlılıkla bina ettiğim Trabzonspor Efsanesi, iki gece önce sıradan bir futbol kulübüne dönüşüvermiştir.

Ciğerim patlarcasına övgüyle ismini andığım Ali Kemal Denizci'nin, Volkan Şen'den çok da farklı bir adam olmadığını fark ettim artık.

Babam sürekli "Biz Ermenileri, Rusları ecinni gibi bir şey zannederdik, bize öyle anlatılırdı. Ne zaman üniversiteye gittim, o zaman insan olduklarını öğrendim." dediğini hatırladım bugün. Evet Şenol Güneş, Ali Kemal Denizci, Necmi Perekli, Özkan Sümer, Sadri Şener.. Sizi ecinni gibi bir şey zannediyordum. Ne zaman ki Bursa şampiyon oldu, hırslarına mahkum olan bir avuç insandan ibaret olduğunuzu fark ettim ben de.

Geçen hafta yaşananlardan sonra hiç kimse şampiyon olamamanın bahanesini sunamaz bana.

YEMEZLER!

Hiç biriniz; benim, Kazım'ın, Mehmet'in yüklediği manayı yüklemediniz yarattığınız efsaneye. Tek derdiniz bir ömür bu pastadan nasıl ekmek yer, 10 sene yaptıklarımla 50 sene keyif sürerim düşüncesiydi.

Şampiyonluk çok zormuş...

YALAN!

26 yıl uğraşıp da başarılamayacak bir şey değil şampiyonluk. Bu gözler şahit oldu artık.

Görmediğimiz şampiyonlukları ballandıra ballandıra uyuşturduğunuz beyinler, işin hiç de anlattığınız gibi olmadığını gördü artık.

Onur, gurur ve destanlar yalnız ve yalnız bizim size atfettiğimiz değerlerdi. Siz asla ve asla böyle bir varlık değildiniz. Bugün Uzun Sokak'ta rastgele seçeceğim on bir kişiden tek farkınız, Allah'ın kıyak geçtiği bir grup insan olmanızdır.

Şimdi sorarım size, iki yıldır giremeyeceği bir delik kalmamacasına küçülen Serdar Bali miydi efsane?

Geçiniz...

Aptal bir bağlılıkla, çılgınlıkla peşinden koştuğum şampiyonluğu görmeme abuk subuk kaprislerinizle yıllarca engel oldunuz. Hakkım size helal değil.

Bu kulübe siyaseti de siz bulaştırdınız.
Mafya babalarını başkan yapan da sizdiniz.

Bana, bu gelmeyen 26 şampiyonluğun hesabını vereceksiniz. Dünyevi yada uhrevi.. O hesap görülecek.

Hakkım size helal değil.
Haram olsun.

Gel gelelim, beyinlerimizde ve yüreklerimizde büyüttüğümüz "onurlu, temiz, büyük Trabzonspor" iki gece önce jubile etmiştir benim için.

Fakat bu onur bizim Trabzonsporumuz'undu.
Sizin değil.

Büyük olan biziz, siz değilsiniz.

Büyü bozuldu.

Spor artık eğlencedir, şudur budur.
Kıytırıktan bir meseledir spor.
Olası şampiyonluğunuz eski tadı vermeyecek artık.

Teşekkürler Trabzonspor.

Valla kardeş,bu yazı için seni gözlerinden öpüyorum!
Yıllardır anlatmaya çalıştığımız ama kelimelere dökemediğimiz duyguları bir kalemde anlatmışsın!
Biz yıllarca bu hasrete son verilmesini istedik!
Yıllarca bu hedefi artık aşalım dedik!
Ne başkanlar ne yönetimler ne teknik direktörler geldi geçti ama!

Kimse şampiyonluğu bırak şampiyonlar ligine bile götüremedi!
Bir şeyleri hep eksik yaptık!
İyi kalecimiz varken,iyi golcümüz yoktu!
İyi ortasahamız varken,iyi forvet yoktu!
İyi forvet varken iyi kaleci yoktu!

Final maçlarında kendi evimizde Vanspor (96 senesi) sonra Konya ve denizli! hep kaybettik!

26 sende bu camia bir olsa gücünü gösterse idi şampiyonluklara ambargo koyardık!
Nerde Ulusoylar? Nerde Ağaoğulları? Nerde diğerleri?

YILLARCA BİZİ KANDIRAN YÖNETİMLER NEREDE?
HAKKIMIZ SİZE HARAM OLSUN!

Oruç
19.05.2010, 21:08
.........................

cantona_1461
20.05.2010, 11:46
Tebrikler semih güzel kompozisyon yazmışsın,ama sadece kompozizyon olarak kalmış..İnanıyorum ki yazdıklarının tersini ıspat edecek daha güzel bi yazı yazabilirsin..Hem o insanların çoğunun gerçek efsane olduğunu gösteren elinde daha çok argüman varken eminim daha iyisini yazarsın..

mustafakaya
20.05.2010, 12:02
biraz da nefis terbiyesi olsa gerek trabzonspor. kibrini yenip, rakibe geçit vermek. iskoç asilzadesi olmaktansa william wallace olmayı tercih etmek gibi. antiistanbul olmak reaksiyon. tarbzonspor kendi değerlerini üretmek için çabalamalı. o ruh zaten arada bir çıkıyor sonra stadın altına giriyor. bu arada yeni stadyum projesine hiç sıcak değilim. stad bulunduğu yerden ayrılmamalı.

İHTİLALL
20.05.2010, 12:46
Semih,

Yazını şimdi okudum..

Ve seni tebrik ediyorum..

Ahmet'in açtığı "yüzleşme" başlığında da yazdım..

Şahsi çıkar ve kibirlerini koruma adına,

Alçakça yalanlar uydurmuştur ,camianın yobaz ,fakat hakim güruhu tarafı..

Çapsızlıklarına " mazaret" üretmekten başka hiçbir şey değildir bu..

Bursa'yı geçtim,

İki sezondur ,k.. kırık Sivas bir maçla kaçırdı o dereceyi..

Benim uzun yıllar birikmiş öfkemi anlamışsın..

Gözlerinden öpüyorum..

Semih
20.05.2010, 12:47
Efsaneler sahada efsaneydiler ve sonsuza kadar da öyle kalacaklar..

Murat Abi yıl 2010, sahada efsaneydi dediğin adamlar hala kulübün bir yerlerinde makam telaşesi içindeler.

Serdar Bali sahada kalmadı.
Özkan Sümer bir daha sahaya inmedi.
Necmi Perekli, menajerlik meselesi ile sahada başlattığı mücadelesini sürdürmeye devam etti.
O bunu yaptı, bu şunu yaptı.

Adamlar hala nemalanıyorken, ben kalkıp da buna sessiz kalamam.

Futbolcuyken çok başarılıydılar, ama efsane olmayı beceremediler.

Semih
20.05.2010, 12:50
Eyvallah Veysel Abi.
Açık net yazamadım ama, ciddi ciddi alçaldıklarını düşünüyorum yıllar içinde.
Ahlaken..

magicyattara
20.05.2010, 14:07
Murat Abi yıl 2010, sahada efsaneydi dediğin adamlar hala kulübün bir yerlerinde makam telaşesi içindeler.

Serdar Bali sahada kalmadı.
Özkan Sümer bir daha sahaya inmedi.
Necmi Perekli, menajerlik meselesi ile sahada başlattığı mücadelesini sürdürmeye devam etti.
O bunu yaptı, bu şunu yaptı.

Adamlar hala nemalanıyorken, ben kalkıp da buna sessiz kalamam.

Futbolcuyken çok başarılıydılar, ama efsane olmayı beceremediler.

Ben üstte başarısızlığımızın nedenlerini yazmıştım..nedeni de bana göre;paralı başkan safsatasıydı..bu kulübün başına çorap örenler,paralı denilen başkanlardan başkası değildir bana göre..paralı başkanları takımın başında görmek isteyenler de biz taraftarlardık..
Kısacası suçun tamamı,6. şampiyonluktan sonra sırtını paraya dayayıp,istanbul takımları gibi olmanın özleminde olan taraftarlarımızdadır..

Efsane dediğimiz-artık demek istemediklerimiz- futbolcular,futbolculuk yaşamlarından sonra kulüpte ne kadar görev almışlardır..takımı 6 kez zirveye taşıyanlara,taraftar ne kadar tahammül edebilmiştir..hala ediyor mudur..bu adamlardan sadece Şenol Güneş takıma yaklaştırılmıştır..acaba bu kulüp 26 yıldır bu vefasızlığının bedelini mi ödemektedir..

Veysel abinin fikrine asla katılmıyorum..iyi bir takım kurmakla şampiyonluk gelmez..iyi bir takım olmakla gelir..bunun kıstası yoktur yani..isimlerle şampiyon olamazsınız..bursa alt yapısının meyvesini yemiştir bu yıl..ki yine de kendi ellerinde değildi şampiyon olmak..

Trabzonspor'u yolu bellidir demiştim..Trabzonspor tekrar zirveye kurulmak için,kendi öz değerlerinin çoğunlukta olduğu bir takım yaratmak zorundadır..tarih bunu böyle yazmıştır..son şampiyonluktan sonra,şampiyonluğa yaklaştığımız yıllara bakılırsa ne demek istediğim çok daha iyi anlaşılır..o dönemlerde ne paralı başkanlarımız vardı ne de flaş transferlerle tamamlanmış bir takımımız..ve bugünkü şampiyondan daha fazla puan toplamıştık o dönemler..

Semih
20.05.2010, 14:14
İyi de abi, Şenol Güneş gelip teknik alanda da maharetli olduğunu gösterdi ki ona bir müsamaha var. Bir noktada onu da tartışırım, orası ayrı.

Sadece Şenol Hoca yakıştırıldı diyorsun da, Özkan Sümer ne güne duruyor mesela? :)

Paralı başkan meselesine gelince, sadece bir kaç ismi verip eleştiride bulunmam yanıltmasın.
Hani derler ya, şimdi sayamadığım birçokları da kusura bakmasın diye, o hesap.

Ki, taraftarın da bu meselede ciddi bir payı olduğu konusunda da hemfikirim.
Karşı çıkmam.

Ama bu durum, isimleri hiç aklamaz bence.

magicyattara
20.05.2010, 14:20
Özkan Sümer'in zararı olduğu konusuna kesinlikle katılmıyorum..son şampiyonluğa oynayan kadro bile Özkan hocanın eseridir..
Böyle değerlere burun kıvırdıkça,değerini bilmedikçe daha neler yaşayacağız neler..

Great White
20.05.2010, 14:23
Bu yazıyı yeni fark ettim..

Helal olsun Semih..

Yazının neredeyse tamamına katılıyorum. Tebrikler :ok

Semih
20.05.2010, 14:27
Misal, peder bey de aynen senin gibi düşünüyor Murat Abi.
Fakat, burun kıvırdım ya da kıvırmadım, ortada bir gerçek var -bence- ; Trabzonspor'un Özkan Sümer'e ihtiyacından çok, Özkan Sümer'in Trabzonspor'a ihtiyacı var.

Trabzon'da yaşadığım dönemde, altyapı da top koşturan bir tane arkadaşım olmadı ki Özkan Sümer'den şikayetçi olmasın.

Eğer Özkan Sümer'in sağlam kadrolar oluşturabilme mahareti varsa buyursun yapsın.
İtirazım yok.

Fakat bir koltuktan diğerine geçiş yapmaktan da vazgeçsin artık.
Kulübün onu istihdam zorunluluğu mu var?

Semih
20.05.2010, 14:27
Eyvallah Soner Abi. :)

magicyattara
20.05.2010, 14:57
Bu şehrin gençlerinin önünü açan adamdır Özkan Sümer..ama adı çıkmış dokuza inmez sekize derler ya..

Arkadaşlarının söylediği türde şeylerin hepsini ben de duyuyorum yıllardır Semih..Özkan hoca hakkında ki yorumum tamamen zaman içinde kendi kendime edindiğim kanaatlerdir..

Sevilmeyen adamdır Özkan Sümer ama Trabzonspor için doğruları yapmış bir kaç adamdan birisidir..

cantona_1461
21.05.2010, 09:35
semih bir bak senin klübten nemalanmakla suçladığın ve bu başlık altında adını tartışıyorsan trabzonsporluluğunuda sorguladığın özkan sümer için, uğur meleke kasımpaşa maçında çekilen bir resim üzerine 4 resimde süper lig adlı yazısında neler söylemiş..
Not(resimde özkan sümerle ahmet suat özyazıc protokelde arka sıralarda oturuyor,önlerinde oturanlar var ve koltuğun biri boş ve üzerine rezerve gibisinden bir yazı var)..

'' Üçüncü fotoğraf maçın sonlarına doğru görüntüye gelmiş, bir protokol tribünü karesi... Karede Trabzonspor ihtilalinin, Anadolu ihtilalinin, hatta Türk futbolu (http://www.milliyet.com.tr/index/Turk%20futbolu) ihtilalinin iki komutanı A.Suat Özyazıcı ve Özkan Sümer var. Bir ülke futbolunun ezberlerini bozmuş, bir kulübün tarihini yeniden yazmış iki adam. Süper Lig’de üç büyükler hegemonyası dışına çıkabilmiş 6 şampiyonluğun altında da bu iki adamın imzası var.
Şöyle bir kıyas yaparsak herhalde meramımız daha iyi anlaşılır: Manchester United (http://www.milliyet.com.tr/index/Manchester%20United) 2020’de bir lig maçı oynuyor ve (gökten inen!) Matt Busby ile Alex Ferguson (http://www.milliyet.com.tr/index/Alex%20Ferguson) bir arada eski takımlarının maçını izliyor. United protokolünde onlara nasıl iki koltuk tahsis edilebileceğini düşünebiliyor musunuz?
Trabzon protokolündeyse bu iki yaşayan efsane, maçı orta sıralarda, boş bir koltuğun arkasında seyrediyorlar. Özyazıcı ve Sümer’in bir sıra önündeki o boş koltuğa bir kâğıt yapıştırılmış (belli ki o kâğıt sezon boyunca o koltuğun üstünde duruyor) ve üzerinde de aynen şöyle yazıyor: “AK Parti (http://www.milliyet.com.tr/index/Ak%20Parti) il başkanı”...