PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Bana 5 Mayıs’ta Feneri Yenmenin Resmini Çizebilir misin Abidin ?

İlker ToSun
05.05.2010, 20:26
8 yaşındaydım daha. Her şeyi belki de daha yeni yeni öğrenirken, tam 1 hafta öncesinde Vanspor maçında tüm bildiğim fizik kuralları alt üst olmuştu. Ama son şans değildi, bir şansımız daha vardı.

Ali Şen isimli bir amca vardı rakibin başında, mumyaya çevirmişti adeta futbolcusunu, bizleri, şehrimi, benim insanımı “öteki” olarak göstermek için tüm memlekete.

İyice hırslanmıştık artık, bir puanın yeterli olmasının hiçbir anlamı yoktu, çıkacak ve kazanacaktık.

Şota, Abdullah’ın önüne yuvarladı topu, Abdullah da Rüştü’nün solundan ağlara yolladı ve tribünlere koştu tellere tırmandı, ben ise televizyon başında boyumun yettiği kadar zıplıyordum hatta belki yettiğinden daha da fazla zıplıyordum.

Sonrasında ise hayatımın en üzüntülü dakikaları başladı. Kaledeki örümcek ağlarına göz diken Hami’nin şutlarını birbir çıkartıyordu Rüştü ve önce Oğuz sonra da Aykut yıkmıştı bütün hayallerimi. Oysa tek yıkılan ben değildim. Bu üzüntüyü yaşamaktansa ölümü tercih edenlerimiz bile olmuştu.

Aradan 14 yıl geçti.

Yine takvim 5 Mayısı gösteriyordu. Ve bu sefer de karşımızda bizim 1996 yılında şampiyonluğa duyduğumuz hasretin 2 misli bu kupaya hasret duyan bir Fener vardı. Bu sefer de onlar 1-0 öne geçmişti. Bizleri bir endişe kaplamıştı “acaba yine mi 5 Mayıs faciası ?” diye.

Ancak öyle olmadı, bu sefer 1-0 dan sonra tekrardan dirilen biz olduk, hem de onlar gibi 2 tane değil, onlara inat 3 tane attık. Sanki 2 gol 1996 yılı içindi, son gol de benim için. Hani argo tabiriyle “krema”sı olmuştu artık işin.

60 Fenerlinin ortasında sadece 7 Trabzonsporluyduk ve ben hiçbirini tanımıyordum ve hakem son düdüğü çaldığında o yüzlerini ilk defa gördüğüm dava arkadaşlarıma, anama babama sarılmadığım gibi sarıldım ve hepimizin gözünde aynı hırs vardı : 5 MAYIS.

Ve o onlarca Fenerli, bizim haklı çığlığımızı dinledi : “Bize Her Yer Trabzon” …

Kazanılan bir çok Türkiye Kupası içinde en anlamlısı buydu, kazanılan bir çok derbi içinde en anlamlısı buydu.

Bu galibiyette, bu yeniden kazanılmış büyüklükte emeği geçen başkanından çaycısına, teknik adamından futbolcusuna hepsine yüzlerce kez teşekkür ediyorum. Çünkü bugün futbolcularımızın elinde havalanan sadece bir kupa değildi, çok daha başka şeyler vardı o kupanın içinde, çok başka duygular, çok başka hayaller.

Zamanında üstad ne güzel sormuş : “Bana mutluluğun resmini çizebilir misin Abidin?” diye, işte oradaki “mutluluk” kelimesinin içi ancak bu kadar güzel ve anlamlı bir şekilde dolabilirdi.

Şimdi gönül rahatlığıyla soruyorum

Bana 5 Mayısta Feneri yenmenin resmini çizebilir misin Abidin?

Not : Bir başlık olarak siteyi işgal edecek bir konu değil farkındayım ama hislerimi burada paylaşmayı çok istedim. Çünkü son 14 yılımı belki de bu an için yaşadım :)

M.S.SOFU
05.05.2010, 20:35
.......

Not : Bir başlık olarak siteyi işgal edecek bir konu değil farkındayım ama hislerimi burada paylaşmayı çok istedim. Çünkü son 14 yılımı belki de bu an için yaşadım :)
yazı baştan başa çok güzel ama benim bittiğim yer burası ya

61viya
05.05.2010, 21:01
Harika, harika, harika!

Yüreğinize sağlık!

61BrAvEhEaRt
05.05.2010, 21:45
muhteşemm olmuş kardeşler inş süper kupayıda kafalarına vura vura alcaz :):);):alkış:

Mehmet
05.05.2010, 22:34
Muhteşem bir yazı ve yorum olmuş, tebrik ederim, selamlar.

Selçuk Aydın61
05.05.2010, 23:10
çok güzel ifade etmişin kendin bizlerde katılarak hislerine ortak oluyoruz

Selman
05.05.2010, 23:16
İlker, aynı hisleri yaşamışız hemen hemen.

Kalemine sağlık.

Sonunda oldu.

Uğurtan
05.05.2010, 23:26
Daha güzel günler göreceğiz inşallah..

Yüreğine sağlık bugün hayat çok güzel..

:)

fındıkoğlu
05.05.2010, 23:26
Kalemine sağlık kardeşim..
Fakat asıl öldürücü darbeyi de sezonun son maçında sarçoğluna gömersek onları ozaman tadından yenmez..
Bal dökte yala..:D
14 yılı artık hatırlamazsın bile..;)

Hamdi Karamahmutoğlu
05.05.2010, 23:35
Ellerine sağlık renkdaş.

Tayfun Aydın
05.05.2010, 23:53
benim için 96 nın hesabı kapanmıştır canıma tak etmişti her ortamda bu muhabbetin açılması benim 84 yılını anlatmam onları son dakika golüyle yenip şampiyon olduğumuzu tekrarlamam.Baya bi süre susarlar artık.

Harun-61
05.05.2010, 23:53
Ellerine Saglik

cok güzel....

Canberk
05.05.2010, 23:57
Çok güzel olmuş abi ellerine sağlık .

Mehmet Fatih Yavuz
06.05.2010, 00:01
Her ne kadar gırtlağımı yırtsam da bugün, bu kupa o maçın rövanşı olamaz.

Ama asıl önemlisi, bugünü önemsemek, ona değer biçmek, o günü hala bir milâd kabul edip üzerine edebiyât yapmak...!

Yapmayın beyler.

Bu olaylara takılı kalma meselesi çok can sıkıcı.

Biz o sene şampiyonluk kaybettik, bu sene türkiye kupası aldık.

Aadaki farkı anlatmaya gerek yok.

5 mayısta feneri yenmenin, 6 mayısta yenmekten farkı olmamalı.

Cem Akyüz
06.05.2010, 00:04
Yüreğine sağlık İlker

Çakıroğlu İhsan
06.05.2010, 00:25
Eline sağlık, çok güzel olmuş.

AYAN61
06.05.2010, 00:32
Yazı çok güzel, belki yazıyla alakası yok ama söylemeden edemeyeceğim.

Bugünün tarihi 5 mayıs'tı ama gerçek 5 mayıs, 2 hafta sonra. Ve anadolunun abisi, yılların intikamını alacak inşAllah :)

dr.ali
06.05.2010, 00:36
staddaydım 5 mayıs 96 da
maç bitti ağladım...

kabus dedim uyansam ah bir uyansam...

uyandığımda bu akşamki kadiköy gibiydi meydan ortahisar moloz değirmendere...

bugün gidemedim Urfa Arenaya...ama olsun ben ordaydım...

kardeşlerim ordaydı.... canlarım ordaydı...

hepimiz ordaydık....

mutluluğun resmini çizdik.....

Gökhan Döner
06.05.2010, 00:39
[QUOTE=dr.ali;3203126]staddaydım 5 mayıs 96 da
maç bitti ağladım...

kabus dedim uyansam ah bir uyansam...

uyandığımda bu akşamki kadiköy gibiydi meydan ortahisar moloz değirmendere...

bugün gidemedim Urfa Arenaya...ama olsun ben ordaydım...

kardeşlerim ordaydı.... canlarım ordaydı...

hepimiz ordaydık....

mutluluğun resmini çizdik.....[/Qceğiz yarınaUOüTE]
doktorumsenin için çok iyi görüntülerle dön

pReN@_61
06.05.2010, 00:43
Keyif ki ne keyif..:)

Sıra geldi kadıkoyde yenmeye

magicyattara
06.05.2010, 00:44
Bu maç,o maçın rövanşı olamaz bana göre..o maçın hesabı ayrı görülecek..çok daha iddialı bir arenada kozlarımızı kapışıp,hayalkırıklığının nasıl bir şey olduğunu onlara göstermeliyiz..

Eline sağlık İlker Tosun..

U.Sadıkoğlu
06.05.2010, 01:07
Duygularıma tercüman olmuşsunuz elinize sağlık :D

Şenol Altunsoy
06.05.2010, 01:33
Yüreğine sağlık İlker

10-61
06.05.2010, 02:24
2 hafta sonra şampiyonluktan edersek,yüreğim anca soğur,o zaman ödeştik diyebilirim.

Hasan Habip Özbay
06.05.2010, 10:09
yüreğine sağlık şu trabzonsporluluk varya ne desem bilmemki

Murat Erdem
06.05.2010, 10:20
Oğlum Emre, o resmi çizdi...

http://i40.tinypic.com/sdk66t.jpg (http://i40.tinypic.com/sdk66t.jpg)

smertkan
06.05.2010, 14:01
Yukarıdaki resim cuk oturmuş. Yakışır inişallah devamıda gelir.

Fener bahçeyi yenmek güzel, 5 Mayısa atıfta bulunmak, konusunda Şenol hocanın dediklerine bakmak lazım.

Biz bunu hep yapıyoruz.İşte ispatı

http://video.milliyet.com.tr/Zaten-Fenerbahce-ne-cekiyorsa_1_38590.htm

Atmaca
06.05.2010, 15:11
Yigit düstügü yerden kalkiyor.Baska söze ne hacet.

Çağatay_
06.05.2010, 15:22
Allah kalbimi biliyor, inşallah 1-0 ya da 2-0 geriye düşeriz de, öyle yeneriz diyordum.Ve 1-0 geriye düştük.

Belki istediğim gibi geriye düşmüştük.İntikam ya, tam aynısı, daha da can yakıcısı olsun istiyordum.Ama maçtan önceki gibi düşünemiyor insan.Yine mi diye sordum ben de herkes gibi, yine mi hüsran.Takımla birlikte 3-5 dakika ben de dağıldım.Sustum bir süre.Sonra bağırmaya başladım ellerimi çarparak, "Haydi Colman haydi ! Küsme oğlum top iste, haydi Selçuk bak sağda adam boş canlanın haydi haydi ! "

Bir yanımda Ömeroğlu, öteki yanımda Mehmet Fırat, çok çektiler benden bu maç :) Susmadım :D Ama onlara demiştim, maçtan sonra taksimdeyiz beyler, kupa bizim ! Golü yedikten sonra takım dağılmadı, ve ben daha bir inandım bu sayede.

Biz onlar gibi yapmadık, biz hakettiğimiz bir maçı kazandık.Belki onlarınki gibi 14 yıla mal olmadı, hatta belki Trabzonspor'umuzun yıkıldığı gibi yıkılmadılar, yıllarını kaybedip bunun cezasını çekmeyecekler belki.

Ama milyonlarca Bordo - Mavi sevdalısının yüreği, bir 5 Mayıs'ı daha kaldıramazdı.

Çağatay_
06.05.2010, 15:29
Yigit düstügü yerden kalkiyor.Baska söze ne hacet.

Bu sözü Facebook profil fotoğrafıma anlam kazandırması için kullandım :)

Ömer Kibar
06.05.2010, 20:39
Yüreğine sağlık kardeşim aynı duygular içindeyiz

Bülent AKBULUT61
06.05.2010, 20:48
Ellerine sağlık

Kardesh TR
07.05.2010, 01:50
Tüylerim diken diken oldu..

Yüreğine sağlık kardeşim..

Fatih Özkan
07.05.2010, 02:54
Yazı güzel...
Ama 96'nın rövanşı olamaz bu maç...
O gün şampiyonluğu kaçırdık...
Belki de şu an göğsümüzde olacak olan 2. yıldızı...
Ama mükemmel bir galibiyet benim gözümde...

Uğur Odabaş
07.05.2010, 02:58
:alkış::alkış::alkış::alkış::alkış::alkış:

nesta61
07.05.2010, 04:45
trabzonsporun kupa coskusunu gorunce diyorum acaba bu takim sampiyon oldugunda TRABZON sehri yikilacakkkk yanacakkk sankii hic gece olmamis gibi aydinlatacagizz geceyiiii

pazarkapılı
07.05.2010, 10:52
tüm sezon boyunca bence takımın tüm hedeflerini gerceklestirmesi için önünde bir doksan dakika daha var....o da istanbulda fenerbahce macı....lig daha bitmedi....sampiyonluk o kadar kolay olmamalı ezeli rakip için....

İHTİLALL
07.05.2010, 11:11
Abidin Dino'nun o resminin,

Nazım Hikmet'in beklentisini karşılayıp,karşılamadığını,

Kafasındaki mutluluğun fulu görüntüsünün örtüsünü ne kadar kaldırabildiğini,

Tam olarak bilemeyeceğiz..

O resim Abidin Dino için yeter mutluuluğun resmi olabilir..

Hatta Nazım Hikmet'te tatmin omuş olabilir..

Ama bu kupa bizi kesmez..

Genlerimiz,donatılarımız bununla avunacak kadar küçük hacimli değil..

Ne istediğimiz herkes biliyor..

Cümle alem biliyor,bütün dünya biliyor..

Doğuştan sahip olduğumuz ,öğretilemez dürtülerimiz,

Ancak en zirvede,

En tepede durulabilir..

Aşağısı kurtarmaz zevahiri..

Ne istediğimizi herkes biliyor,cümle alem biliyor..

İstediğimizi eninde ,sonunda alacağız..

Badaloğlu
07.05.2010, 11:26
Her ne kadar gırtlağımı yırtsam da bugün, bu kupa o maçın rövanşı olamaz.

Ama asıl önemlisi, bugünü önemsemek, ona değer biçmek, o günü hala bir milâd kabul edip üzerine edebiyât yapmak...!

Yapmayın beyler.

Bu olaylara takılı kalma meselesi çok can sıkıcı.

Biz o sene şampiyonluk kaybettik, bu sene türkiye kupası aldık.

Aadaki farkı anlatmaya gerek yok.

5 mayısta feneri yenmenin, 6 mayısta yenmekten farkı olmamalı.

Bende Mehmet Fatih gibi düşünüyorum... Daha öncede yazdım gene yazıyorum, futbol'da dün yoktur... Geçmişi unutmayın tabi ama onla yaşamak bence çok sağlıklı bir durum değil. 8 yaşındaki bir çocuk, büyüyüp 21 yaşına gelince duygu ve düşüncelerinde hala daha o günlerle yaşıyorsa, sıkıntı var demektir.

Bu maçtan çıkarılacak bence en büyük ders, yıllardır her Fener maçı öncesi bu olayı önümüze temcit pilavı gibi getiren istanbul basınının artık 5 Mayıs 1996 yılındaki Şenol Güneş'in kaçırdığı şampiyonluk maçını yazamayacaktır.Zira rövanşı olmasa bile, gene bir 5 Mayıs günü Şenol Güneş, bize Türkiye kupasını kazandırmıştır.

Yani 5 Mayıs tarihini artık anlı şanlı basınımız ulu orta yazamayacaktır. 5 Mayıs'daki kupa zaferi , belkide bir şehrin üzerindeki karabulutlarında dağılmasına, ayağımızdaki 5 Mayıs prangasından kurtulmamıza, üzerimizdeki psikolojik baskıyı atmamız açısından, Urfa'daki 5 Mayıs'da kazanılan Fener maçı ve kupa çok önemlidir.

Artık kurtulun sizde bu travmadan, yararı yok zararını ise çok çektik.Şimdi güzel şeyler söyleme zamanı, önümüzdeki yıllarda şampiyonluk hesapları yapılmalı.Şenol Güneş'e camianın ve taraftarın sahip çıkması zamanıdır... Bırakın 1996 yılı geçmişte kalsın, edebi değeri yüksek yazılarınızı yeni şampiyonluklar ve destanlarınız için yazın.

Güzel şeyler düşünün, güzel olsun...

İlker ToSun
08.05.2010, 00:34
duygularımı, düşüncelerimi paylaşanlara teşekkür ederim.

onun dışında belirtmem gereken bir konu var zannedersem.

ben yazımda "fenerle olan hesap bitti" tarzından bir mesaj vermiyorum çünkü o hesap bitmedi. benim söylemek istediğim, 5 mayıs günü ile olan hesap bitmiştir. çünkü 5 mayıs denince akla gelen ilk ve tek şey fenerin bizim elimizden şampiyonluğu alışı iken artık onunla beraber trabzonsporun fenerin kupa hasretini 28. yıla taşıdığı gün olarak anılacak.

bütün bunların dışında fenerle olan hesap biter mi bilmiyorum. bir çok şeyin denk gelmesi lazım. bundan 2 hafta feneri saraçoğlu'nda yenip onu şampiyonluktan etsek bile o hesap kapanmaz.

o hesabın kapanmasının tek koşulu vardır,

fener ile şampiyonlukta çekişiyor oluruz, saraçoğlu'nda feneri yenip şampiyon oluruz. başka yolu yok.

Kobalas61
08.05.2010, 01:05
Teşekkürler Yazı İçin Güzel Olmuş
Bende Çizdim Mutlulugun Resmini Ama Doya Doya Yaşayamadan Uyuyakaldım Otobüste :)

Sadık Bıyık
08.05.2010, 23:15
mutluluğun resmi deyip de, 14 sene önceki mutsuzluğu hatırlamaya gerek yok artık. çok güzel duygulu hissiyatınla bizim içimizdekine tercüman olmuşsun ama yazını okurken şuna karar verdim; bu 5 mayıs sendromu ve onun getirmiş olduğu psikolojik bozukluk artık bitmeli biz taraftar için.

hatta her kimle bir kinimiz var ise bunu artık bitirmeliyiz bugün, bu gün artık başımızı kaldırıp geleceğe umutla bakmalıyız. bu kupa bize çok şey kazandırmıştır. en azından bize kim olduğumuzu neden diğer takımlardan farklı olduğumuzu göstermiştir.

yıllardır hep aynı hatayı neden yaptığımızı şimdi daha iyi anlıyorum. geçmişe takılıp kalmak; bırakın 14 seneyi bir hafta önceki malubiyeti bile unutmalıyız artık, zira arkamıza baktıkça asla önümüzü göremiyoruz.

oflu engin
08.05.2010, 23:25
kupa maçından beri okuyorum yazamıyorum.öyle keyifliyimki hiç sormayın.yanlız şunu belirtmeden geçemeyeceğim.96 diye diye uydurulan milletin üzerindeki baskı kalkmıştır,ama bu güne kadar niye kimse 96 yı öne sürerken bizim son şampiyonluğu fb nin sahasında 90 dakikanın sonunda golü bularak kupayı kaldırdığımızı söylemez.hadi rakip demezde bizim taraftar niye takılır buna.neyse daha takacakları birşeyde kalmadı yine aynı eskisi gibi ''bir mahmut hocadan birde Trabzonspordan çekiyoruz bu dünyada''daha uzun yıllar dinlenecek anlaşılan.