PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Şampiyonluk Süreci 1 | Mustafa ÖNAL

ilhan
05.05.2010, 11:51
http://www.trabzonsporbasket.com/resimler/buyukler/4627223172901.jpg

30-Nisan -2 Mayıs tarihleri arasında Yozgat’ta Trabzon Basketbolu adına çok önemli günlerin heyecanını yaşadık. Trabzonspor takımıyla, taraftarıyla, basınıyla,yönetimiyle ve kolbastısı ile Türkiye Basketbol Erkekler 2.Lig Final Four ilk devresine damgasını vurdu. 3 yıllık bir emek meyvelerini vermeye başladığında ülkemizde basketbol bambaşka bir çehre kazanacağının somut delillerini basketbol severler canlı olarak izledi.

Geçen yıl son anda Beko Basketbol Ligi’ne çıkmayı kaçıran takımımız bu sezon başı yeni bir yapılanmaya giderek 3 oyuncu hariç tüm takımı değiştirerek bambaşka bir kadroyla lige başlamaya karar verdi. Bu süreçte yanşanan yönetimsel problemlere rağmen basketbol şubesi için büyük emek veren Saner AYAR yeni bir yönetim ekibi ile yoluna devam etti. Sezon başı kadro oluşturulurken az çok işimden dolayı süreci yakından takip etme şansım oldu. O günlerde takım menejerliğine getirelen Talat bey oluşturacağımız takımı Trabzon tamamen benimseyecek, her topa atlayan, forma için terini sonuna kadar akıtan oyuncuları bünyemize kattık ve katmaya devam edeceğiz demişti. Ayrıca sezon başı yapılan sözleşmelerde her oyuncunun Trabzon’da konaklama masraflarının kulüp tarafından değil de kendileri tarafından karşılanması maddesi önceki sezon ortaya çıkan konaklama problemlerinin ortadan kalmasını sağladı.
Talat beyin söylediği sözlerin doğruluğunu takım hazırlık kampı için İstanbul’a geldiğinde takımla aynı ortamı solumaya başladığımda anladım. Bu oyuncu kadrosuyla işi götüreceğimizin izlenimini edindim. 20-25 günlük takım olmasına rağmen mütiş bir arkadaşlık ortamı gözlemledim. . O dönemde oynanan 10 tane hazırlık maçını rahat oynayarak kazanmıştık. Hatta bu maçların hepsinde teknik fauller alarak gereksiz oratalama 6-8 sayı yememize rağmen. Bu izlenimler sonrası bu takım yenilgisiz play-offlara gider diye çeşitli platformlarda yazdık ve konuştuk.

Sezon içinde gördük ki bu takım çok önemli galibiyet serileri ile ligde yol alamaya başladı. Çok sert geçen 2.ligde böyle serilerin devam etmeyeceğini,takımın bir noktada küçükte olsa dalgalanma yaşayacağı endişesi az çok içimizde oluşmadı da değil. Bu endişelerimiz bir noktada gerçekleşerek kulüp içinde bazı küçük sorunlar ve yorucu lig maratonu içinde takım biraz bocalama dönemi geçirdi. Bu bocalama döneminde 3 maç kaybettik. Bu 3 maçlık kayıp süreci sonunda kulüp içinde çok önemli bir operasyon yapılarak Türk Basketbolu’nun en önemli isimlerinden Doğan HAKYEMEZ takım menajerliğine getirildi. Bu operasyon meyvelerini kısa sürede meyvesini verdi ve takım kendine geldiği gibi sezon boyunca ciddi maddi sıkıntı içinde olan kulübe sponsor desteği sağlayarak kulübü maddi olarak rahatlattı. Üstüne üstelik ne olur ne olmaz diye Jamison transferinin gerçekleştirilmesini sağladı. Bu hamleler ile takım yine peş peşe seri galibiyetler ile play-off çeyrek finaline geldi.

Çeyrek final 2. Maçında Ankara’da Genç Telekom’a kaybedilen 2. Maç takımın ve taraftarın bir anda kendine gelmesini sağladı. Trabzon’da oynan 3. Maçta 19 Mayıs Spor Salonu tarihi günlerinden birini yaşadı ve büyük bir coşkuyla takımını Final Four’a yolladı. Mağlubiyetsiz Play-offlara gider dediğimiz takım Final Four maşalrına kadar 4 mağlubiyet aldı. Bu mağlubiyetlere can kurban hepsi takımımız için bir uyarı, kendine gelme ve güzel adımlar atılmasına sebeb oldu.
Büyük bir coşku ile Final Four oynamaya hak kazanan takımda sezon boyunca hocaya yapılan ama kendi adıma katılmadığım, çoğu insanla tartıştığım tek eleştiri hocanın ideal bir 5 ile oynamadığıydı. Hocanın bir çok oyuncu ile oynamasını destekleyenlerden biri olarak hocanın bu tercihinin bize Final Four’da avantaj sağlayacağını düşünüyordum. İnsanlara da hep bunu söyledim. Hazır olan her oyuncu bizim için büyük avantaj olduğunu anlatmaya çalıştım.

Final Four öncesi takımları masaya yatırdığımızda 3 takım A gurubundan sadece Olin Gençlik B gurubundan Final Four’a katılmıştı. Takımımız Selçuk ve Hacettepe ile sezon içinde mücadele etmiş vebu takımları az çok tanıyordu. Tanımadığımız tek takım Olin Gençlikti. Trabzonspor’u yakından takip eden biz spor severlerin tek korkusu sezon boyunca harika işler yapan Melih , Orçun, Hakan gibi oyuncularımızın son haftalarda düşüş içinde olmasıydı. Bu oyuncularımızda normal performanslarını sergilediklerinde bu takımın ilk iki içerisine rahatlıkla gireceğini düşünüyorduk.

ilhan
05.05.2010, 11:52
Bu düşünceler ile takımımızı Yozgat’a gönderdik ve takımdan 2 gün sonra Yozgat’ın yolunu tuttuk. 30 Nisan Cuma günü oynanan Selçuk- Hacettepe maçında Selçuk 20 sayı geriye düştüğü maçta müthiş geri dönüş yaparak farkı eritmeyi başararak ilk maçların ne kadar zorlu geçtiğini herkese gösterdi. Takımımızın ilk oynadığı Olin maçında ilk maçların stresi takım üzerinde ciddi olarak kendini gösterdi. Takımımız Yozgat ayağındaki en kötü oyununu oynamasına rağmen dış şutsuz maçı kazandı. Aslında bu bile takımın ne kadar kaliteli olduğunun göstergesiydi. Zira dış şut ile sayı bulmadan maç kazanmak çok kolay bir olgu değil. Ayrıca bu maçta hocanın sezon başında çok oyuncu ile oynamasının avantajını ciddi olarak yaşadık. Sezon boyunca kısmen süre alan, ancak son hazırlık maçlarında süre alan Kerem ve Volkan benchten gelip takıma mühtiş katkılar yaptı.

Yozgat’ta 2.gün herkesin final maçı diye nitelendirdiği Hacettepe maçını oynadık. Dış şut yüzdesi çok yüksek bir takıma karşı müthiş bir savunma ve oyun anlayışıyla sadece oyunun başında geriye düştüğümüz maçta üst düzey bir oyun ortaya koyduk. Bu mücadelede birçok hakem hatasına rağmen oyunun son bölümüne 20 sayı farkla önde girdik. Takımımızın sezon boyunca en büyük hastalığı olan 13 sayı ve üstü fark açtığımızda gevşememiz burada da nüksetti. Son 2 dakikaya 20 sayı farkla önde girdiğimiz maçta 7 sayı fark ile kazandık. Maçtan sonra hoca da bu konudan azda olsa rahatsızdı. Ayrıca bu maçta maç öncesi konuştuğum Caner’den patlama beklediğim ilettim ve bugün gerçekten iyi oynayacağının sözünü aldık. Caner’de bu maçta gerçekten sözünde durdu ve gerçekten harika oynadı.

Yozgat’ta 3. Gün maçında iki maçını kaybetmiş Selçuk ile oynadık. Onlar son şansını kullanmak biz ise büyük bir avantaj ile bu ayağı bitirmek istiyorduk. İlk iki maçı kazanmanın rahatlığı ile mücadeleye başladık. İlk periyotta işi sıkı tutup farkı çift haneli rakamlara çıkardık. Ancak maçın rahatlığı ve Selçuk’un son hamleleri ile fark 2. Periyottan maç sonuna kadar 4-8 sayı arasında gidip geldi. Özellikle son periyotta taraftarla, yöneticiler ve oyuncuların aileleri ile çok büyük heyecan yaşadık. Maçın bitiş düdüğü ile Bozok Spor Salonu’nda Büyük coşku yaşanmaya başladı. İlk gün verdiğimiz kolbastı müziğini çaldığı için azar işten görevli personel bizi kırmayarak maç sonunda kolbastıyı çalınca sevinç bir anda tavan yaptı ve görülmeye değer bir sevinç yumağı oluştu.

Şampiyonluk yolunda büyük avantaj yakaladığımız Yozgat ayağı gösterdi ki Trabzon’a basketbol da çok yakışıyor. Hele hele kazanmak Trabzon’umuza çok yakışıyor. Şimdi sıra yıllardır Trabzonspor hasreti ve şampiyonluk özlemi çeken İstanbul’daki taraftarımızda. Çarşamba günü futbol takımımızla alacağımız kupa daha sonra taraftarımızın desteği ile Sinan Erdem’de kazanacağımız Şampiyonluğu kutlamak için 7’den 70’tüm TRABZONSPORLULARI 7-8-9 Mayıs’ta Sinan Erdem’e BEKLİYORUZZZZ.

Mustafa ÖNAL

Ümit Tekşan
05.05.2010, 12:27
İnşallah bu sene Beko Basketbol Ligine çıkacağız ve seneye adımızdan oldukça fazla söz ettireceğiz. İstanbul taraftarları da inşallah maçlarda tirübünde olacaklardır. Öncelikle Allah'ın izniyle bu gün kupayı alalım gerisi gelecektir.

Mustafa Önal
05.05.2010, 12:32
5 gün içerisinde 2 kupa kaldırmak bu camiayı kendine getirecektir. İnşallah 2 kupayı Pazar Gecesi Sinan Erdem'de kutlayacağız.

Cengiz Çubukcu
05.05.2010, 12:37
Tebrikler Mustafa :) ellerine sağlık...

ilhan
05.05.2010, 12:41
Valla ben de normalde böyle uzun yazıları okumayı pek seven birisi değilim. Ama Mustafa o kadar güzel ve akıcı yazmış ki, yazının sonunun nasıl geldiğini anlamadım.

Çok başarılı bir kritik olmuş.
Tebrik ediyorum, devamını bekliyoruz.
:)

Mustafa Önal
05.05.2010, 12:48
cengiz abi sağolasın .

İlhan sezon başından beri takımla beraber olduğum için kaba taslak tüm sezonu yazım dedim. üstüne final four ilk devreyi de eklemek istedim.

Yozgat'ta da gördüm ki KAZANMAK bize çok yakışıyor.

Hüseyin Bağdat
05.05.2010, 12:51
İnşALLAH futbol takımımız kupa ile pazar günkü basketbol maçını izler...

Miraç Atalay Çiftçi
05.05.2010, 12:57
Mustafa emegine saglık kardesim, Fahri basketbol elcimizsin :)

Burçak
05.05.2010, 13:22
5 gün içerisinde 2 kupa kaldırmak bu camiayı kendine getirecektir. İnşallah 2 kupayı Pazar Gecesi Sinan Erdem'de kutlayacağız.
Tebrikler Musti.
Facebook Trabzonspor Basketbol sayfamızda paylaşıyorm.
Böyle bir yazıyı herkes okumalı.

Mustafa Önal
05.05.2010, 13:43
Tebrikler Musti.
Facebook Trabzonspor Basketbol sayfamızda paylaşıyorm.
Böyle bir yazıyı herkes okumalı.

sağol burçak elimizin gittiğince gördüklerimizi ,düşündüklerimizi, hissettiklerimizi aktarmaya çalıştık.

İsmail Alkan
05.05.2010, 13:47
Mustafa eline sağlık :)

Mustafa Önal
05.05.2010, 13:52
Mustafa eline sağlık :)

Teşekkürler İsmail abi.

Harun-61
05.05.2010, 14:21
Ellerine saglik kardesim,
Canli Yayinda seni görünce bayaa bi sevinmistim :)