PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : 3 MAYIS Türkçülük Bayramınız Kutlu Olsun...

Oğuzhan İnce
01.05.2010, 13:30
3 mayıs Türkçülük Gününün tarihçesi hakkında hepimiz birşeyler biliyoruz...
Türk olmanın utanç kaynağı olduğu bu günlerde inatla gününüz kutlu olsun...
Tekrar Tekrar kutlu olsun(:

SiNo
01.05.2010, 13:32
Batının Aşağlık duygsundan kurtulup TÜRK olduğunuzu hatırlayınız...

bahadır2561
01.05.2010, 14:34
Tanrı Türk'ü korusun ve yüceltsin...

EMiRHAN61
01.05.2010, 14:42
Stada fazla seyirci alındığı iddiasıyla aldığımız cezadan daha saçma bir sebeple(biraz mizahi olsun tabirim :) ) sanık sandalyesine 23 kişinin değil tüm Türk milletinin oturduğu bu sebeple bir şahlanışa dönüşen tarihi bir olaydır. Mantıklı incelendiğinde herkesin mağdurun ve zalimin kim olduğunu rahatlıkla seçebileceği bu açık konuda dahi ihtilafa düşüyorsa toplumumuz ne yazık.

Sinan SARI
01.05.2010, 15:14
Bayramımız Kutlu Olsun. (Herkez benimsemek zorunda değil, benimsemiyorsan eleştirmeye ne gerek var.)

bordo61
01.05.2010, 15:21
Türkçülük Bayramı 3 Mayıs günü kutlanan bayram.

Irkçılık-Turancılık davasının gerekçelerinden biri olarak gösterilen Hüseyin Nihal Atsız - Sabahattin Ali davasının 3 Mayıs 1944 tarihli duruşmasından sonra yaşanan "Ankara Nümayışı"'nı anmak amacıyla, ilk defa 3 Mayıs 1945 tarihinde Tophane Askerî hapishanesinde Nihal Atsız, Zeki Velidi Togan, Nejdet Sançar ve Reha Oğuz Türkkan başta olmak üzere 10 mahkum tarafından kutlanmıştır. Daha sonraki senelerde de devam eden toplantılar Türkçülük Günü - Bayramı adını almıştır.

-----------

Günü Biliyordum ama tarihçesini bilmiyordum

EMiRHAN61
01.05.2010, 15:35
dönemin Başbakanı Şükrü Saracoğlu, 5 Ağustos 1942 tarihinde Meclis kürsüsünden okuduğu kabine programının sonuç konuşmasında; `Biz Türk`üz, Türkçüyüz ve daima Türkçü kalacağız. (Meclis`te alkış ve bravo sesleri) Bizim için Türkçülük bir kan meselesi olduğu kadar ve lakal o kadar bir vicdan ve kültür meselesidir. Biz azalan veya azaltan Türkçü değil, çoğalan ve çoğaltan Türkçüyüz. Ve her vakit bu istikamette çalışacağız ` diyerek devletin başbakanınca devletin temel ülküsü anlatılmaya çalışılmıştır. Dönemin gençliği hassas derecede Türkçüdür. Milliyetçidir.

Zaten 3 Mayıs 1944`ü yaratanlar da bu yüksek Türklük şuuruna erişmiş Türk gençliğidir. Büyük Türkçü Nihal Atsız; devletin ülküsünün Türkçülük ve dönemin Başbakanı Saracoğlu`nun da Türkçü olduğu inancı içindedir. Buna karşılık devletin her tarafına komünist ve işbirlikçi kadroların yerleştirilmekte olduğunu görmektedir.

O günkü Başbakanı ve devlet yetkililerini uyarmak için Nihal Atsız; devrin Başbakanı Şükrü Saraçoğlu`na Orhun Dergisi`nde 1 Mart 1944`te ve gene bir ay sonra 1 Nisan 1944`te olmak üzere iki açık mektup kaleme alır.

Devletin içine hatta beynine sızmaya çalışan virüsleri haberdar eder. Ve Başbakan`a şikayet ve uyarıda bulunur. Bunlar arasında sonradan Bulgaristan`a kaçarken öldürülen Sabahattin Ali de vardır.

Devrin Milli Eğitim Bakanı Hasan Ali Yücel`i bu mektuplar büyük bir telaş ve endişeye düşürür. Hasan Ali Yücel ile o günlerin Ulus gazetesi başyazarı Falih Rıfkı Atay`ın teşviki ile Sabahattin Ali tarafından Nihal Atsız mahkemeye verilir.

Deniz Telci
01.05.2010, 17:15
Adı Unutulan Bayram ! :(

Emirhan Makul
02.05.2010, 00:25
Bayramımız Kutlu olsun ancak samimi bir şekilde soruyorum bu 3 mayıs günü nasıl ne şekilde kimin tarafından Biz Türklerin bayramı olarak ilan edilmiş biri anlatabilir mi ?

EMiRHAN61
02.05.2010, 01:14
1mayıs olsun , nevruz olsun. belli bir süre öncede kutlanan fakat resmi olmayan gösteriler toplantılar ve bayramlardı. Yani 3 mayısı bu tip , her kitleye hitap etmeyebilecek kutlamalardan farklı kılan yanı resmi olmayışı olmamalıdır bence. Sonuçta bunu kutlayan kesimin (resmi olsun olmasın) neyi anlatmaya çalıştığıyla ilgilenilmelidir bence. ve nasıl anlatmak istediğiyle.

Miraç Atalay Çiftçi
02.05.2010, 01:21
Bazı detay konulara girmeye gerek yok. Siyasete, bazı konulara farklı forumlarda girebilir konuşabilirsiniz. Bu demektir ki, Türkçülük gununu kutlayabiliriz ama anlamsız atışmalara girmememiz, birbirimizi otekilestirmemeliyiz.

irfanb
02.05.2010, 01:26
41 yildir halis muhlis Türk olmama ragmen adini ilk kez duydugum bir bayram. :)
Kutlu olsun diyeyim.

pReN@_61
02.05.2010, 01:29
İlk defa duydum ben de kutlu olsun.

EMiRHAN61
02.05.2010, 01:32
belki yanlış düşünen arkadaşlarımız vardır,veyahut yanlış anlayan. bu gün ırkçılık günü veya ırkçılık bayramı değildir. ırkçılıkla suçlanan insanların , bu suçlamamalara sebep olan mesnetsiz ithamlara karşı ses getirme mücadelesiydi. bu mücadelede hiçbir zaman şiddet isyan olmamıştır (bunlara mağruz kalınsa bile). baskı zorlama olmamıştır. bu kadar nezih kutlanan başka bir örnek daha gösterilemeyecek kadar da insani bir şekilde kutlanmaktadır. genelde bu konu üzerine en çok önem gösteren , Türk Ocaklarıdır. seminerler toplantılar programlar düzenleyerek bu günü kutlarlar. 3 mayıs buna rağmen insanlara ne şekilde rahatsızlık vermekte benim merakımı alıyor bu konu :)

Fatih Kuloğlu
02.05.2010, 11:56
3 Mayıs'ın böyle bir önemi olduğunu ilk kez duydum. Kutlu olsunn :D

Mahmut Baran
02.05.2010, 12:13
Bayramımız Kutlu olsun ancak samimi bir şekilde soruyorum bu 3 mayıs günü nasıl ne şekilde kimin tarafından Biz Türklerin bayramı olarak ilan edilmiş biri anlatabilir mi ?

3 Mayıs Türkçülük Bayramı , Türkiye Cumhuriyeti içerisinde ben TÜRK'üm demenin yasak olduğu dönemde ''inadına TÜRK'üm ve TÜRKÇÜYÜM'' diyen Hüseyin Nihal ATSIZ ve 9 arkadaşının , Türk Milliyetçilerinin 3 mayıs 1944 yılında TURANCILIK Davası adı ile yargılnıp mahkum edilmesinin ilk olarak 3 mayıs 1945 yılında Tophane Askeri Hapishanesinde 10 mahkumun Dünya TÜRKÇÜLÜK Bayramı adı altında kutlanılmış ve daha sonraki yıllarda büyümüş bir harekettir. Fakat 27 Mayıs ve 12 Eylül gibi önemli tarihlerle beraber Milliyetçi Hareketlerin engellenmei sebebi ile büyümesi sekteye uğramış , günümüzde ise yalnızca Türk Milliyetçi Hareketini benimseyen bizler tarafından kutlanmaktadır. Benimser isen buyur sende kutla :)

Tüm TÜRK-İSLAM dünyasının TÜRKÇÜLÜK BAYRAMI kutlu olsun. ''TANRI TÜRK'ü Korusun ve yüceltsin''

Oğuzhan İnce
02.05.2010, 12:33
10. YIL MARŞI
Çıktık açık alınla on yılda her şavaştan;
On yılda on beş milyon genç yarattık her yaştan.
Başta bütün dünyanın saydığı Başkumandan;
Demir ağlarla ördük Ana yurdu dört baştan.
Türk'üz Cumhuriyet'in göğsümüz tunç siperi,
Türk'e durmak yaraşmaz, Türk önde Türk ileri.

Bir hızla kötülüğü geriliği boğarız,
Karanlığın üstüne güneş gibi doğarız.
Türk'üz bütün başlardan üstün olan başlarız;
Tarihten önce vardık, tarihten sonra varız.

Çizerek kanımızla öz yurdun haritasını,
Dindirdik memleketin yıllar süren yasını.
Bütünledik her yönden istiklâl kavgasını.
Bütün dünya öğrendi, Türklüğü saymasını.

Örnektir milletlere açtığımız yeni iz;
İmtiyazsız, sınıfsız kaynaşmış bir kütleyiz;
Uyduk görüşte bilgiye, gidişte ülkeye biz;
Tersine dönse dünya yolumuzdan dönmeyiz.

bu da Onuncu yıl marşımız...

Başbuğ Mustafa Kemal ATATÜRK'ün Türklük üzerine sözleri...

Ayrıca Zeki velidi togan hocamızı da saygıyla anıyorum...
eğer ki bu adam olmasaydı hala ortaayadan kaçtığımızı,varolan denizin kuruduğunu sanacaktık(:

"Ben her şeyden önce bir Türk milliyetçisiyim. Böyle doğdum. Böyle öleceğim. Türk birliğinin, bir gün hakikat olacağına inancım vardır. Ben görmesem bile, gözlerimi dünyaya onun rüyaları içinde kapayacağım. Türk birliğine inanıyorum, onu görüyorum. Yarının tarihi, yeni fasıllarını Türk birliğiyle açacaktır. Dünya sükununu bu fasıllar içinde bulacaktır. Türk'ün varlığı bu köhne aleme yeni ufuklar açacak, güneş ne demek, ufuk ne demek, o zaman görülecek.''

TÜRK KİMDİR?
--"Bu memleket, dünyanın beklemediği, asla ümit etmediği bir müstesna mevcudiyetin yüksek tecellisine, yüksek sahne oldu. Bu sahne 7 bin senelik, en aşağı bir Türk beşiğidir. Beşik tabiatın rüzgarlarıyla sallandı. Beşiğin içindeki çocuk tabiatın yağmurlarıyla yıkandı. O çocuk tabiatın şimşeklerinden, yıldırımlarından, kasırgalarından evvela, korkar gibi oldu; sonra onlara alıştı; onları tabiatın babası tanıdı onların oğlu oldu. Bir gün o tabiat çocuğu tabiat oldu; şimşek, yıldırım, güneş oldu; Türk oldu. Türk budur. Yıldırımdır. Kasırgadır, dünyayı aydınlatan güneştir.

--"Tanrı nasip eder, ömrüm vefa ederse; Musul, Kerkük ve Adaları geri alacağım. Selanik de dahil Batı Trakya'yı Türkiye hudutları içine katacağım

--"İstanbul'da çıkan bir gazeteyi Kaşgar'da ki Türk de anlayacaktır."

--"Türkiye Türklerindir."

--"Kanını taşıyandan başkasına inanma!"

--"Dünya yüzünde, Türkten daha büyük,ondan daha eski, ondan daha temiz bir millet yoktur ve bütün insanlik tarihinde görülmemistir."

--"Birgün, ressamlar Türk'ün simasını kaybederlerse, yıldırımı alsınlar, yapıversinler."

--""Milli benliğini bulamayan milletler başka milletlerin avı olacaklardır."

--"Türk'lerin yasadiklari her yer misak-ı milli hudutlari içindedir."

--"Hayattaki yegane üstünlüğüm, Türk doğmaktır! Muhterem milletime şunu tavsiye ederim ki; sinesinde yetiştirerek başının üstüne kadar çıkaracağı adamların kanındaki, vicdanındaki cevher-i asli'yi çok iyi tahlil etmek dikkatinden bir an feragat etmesin."

--"Biz doğrudan doğruya millet severiz ve Türk milliyetçisiyiz. Cumhuriyetimizin dayanağı Türk topluluğudur. Bu topluluğun fertleri ne kadar Türk kültürüyle dolu olursa, o topluluğa dayanan cumhuriyet de o kadar kuvvetli olur."

--"Beni olağanüstü bir kişi olarak yorumlamayınız. Doğuşumdaki tek olaganüstülük Türk olarak dünyaya gelmemdir."

--"Türk budur: Yıldırımdır, kasırgadır, dünyayı aydınlatan günestir."

--"Eger bende bazı fevkaladelikler görüyör, buluyorsaniz bunlari sadece ve yanliz Türk olmama, Türklüğüme bağlayınız."

--""Ülkeniz sizindir, Türklerindir. Bu ülke, tarihte Türk tü bugün de Türk tür ve sonsuza dek Türk olarak yasayakcaktir."

--"Yetişecek çocuklarımıza ve gençlerimize, görecekleri tahsilin hududu ne olursa olsun, en evvel, herşeyden evvel Türkiye'nin istikbaline, kendi benligine, millî an'anelerine düşman olan bütün unsurlarla mücadele etmek lüzumu öğretilmelidir."

--"Türk aydınlarının kendi kendisini bilmemesinden ve başka milletlerde şu veya bu sebeple üstünlük olduğunu sanarak, kendini onlardan aşağı görmesinden doğmaktadır. Bu yanlış görüşe son vermek için Türklügümüzü bütün asaleti ve tarihi ile tanimak ve tanıtmak şarttir."

--"Türkiye bir maymun değildir ve hiç bir milleti de taklit etmeyecektir. Türkiye ne Amerikanlaşacak, ne de Batılılaşacaktır; o sadece özleşecektir."

--""Yüksek Türk! Senin için yüksekliğin hududu yoktur. İşte parola budur."

--"Türk çocuğu ecdadını tanıdıkça daha büyük işler yapmak için kendinde kuvvet bulacaktır."

--"Taş kırılır, Tunç erir, ama Türklük ebedidir"

--
--"Milliyetin çok belirgin niteliklerinden biri de dildir. Türk milletindenim diyen insan, her şeyden önce ve kesinlikle Türkçe konuşmalıdır. Türkçe konuşmayan bir insan Türk kültürüne, topluğuna bağlılığını iddia ederse buna inanmak doğru olmaz."

--"Millet sevgisi kadar büyük sevgi yoktur. Kurtuluş Savaşı'nda benim de milletime ettiğim birtakım hizmetler olmuştur zannederim. Fakat, bunlardan, hiçbirini kendime maletmedim. Yapılanın hepsi milletin eseridir dedim. Aranacak olursa doğrusu da budur. Mazide sayısız medeniyet kurmuş bir ırkın ve milletin çocukları olduğumuzu ispat etmek için, yapmamız lazım gelen şeylerin hepsini yaptığımızı ileri süremeyiz. Bugüne ve yarına bırakılmış daha birçok büyük işlerimiz vardır. İlmi araştırmalar da bunlar arasındadır. Benim arkadaşlarıma tavsiyem şudur: Şahsınız için değil fakat mensup olduğumuz millet için elbirliği ile çalışalım. Çalışmaların en büyüğü budur."

--"Büyük devletler kuran ecdadımız, büyük ve şümullü medeniyetlere de sahip olmuştur. Bunu aramak, tetkik etmek, Türklüğe ve cihana bildirmek bizler için bir borçtur."

--"Asla şüphem yoktur ki, Türklüğün unutulmuş büyük medeni özelliği ve büyük medeni kabiliyeti bundan sonraki gelişmesi ile geleceğin yüksek medeniyet ufkunda yeni bir güneş gibi doğacaktır."

--"Yeni Türk yazısı, Türk'ün yaradılıştan gelen zeka ve kabiliyetini geliştirebileceğinden yeni yazımızı tarlalarında çalışan çiftçilerimize, sürüleri başında dağlarda dolasan çobanlarımıza kadar en az bir zamanda yaymaya çalısmak hepimizin vicdan ve milli haysiyet borcudur."

--"Kanını taşıyandan başkasına inanma!"

--"Milletleri yükselten bu hususa bir amil daha ilave edelim; Milletlerin kalbinde intikam hissi olmalı. Bu alelade bir intikam değil, hayatına, istikbaline, refahına düşman olanların zararlarını dermeyi hedef tutan bir intikamdır."

--"Bütün dünya bilmeli ki; karşımızda böyle bir düşman oldukça onu affetmek elimizden gelmez ve gelmeyecektir. Düşmana merhamet, aciz ve zaaftır; bu insaniyet göstermek değil, insanlık hassasının yok olduğunu ilan eylemektir."

--""Yurttaşlarım! Az zamanda çok ve büyük işler yaptık. Bu işlerin en büyüğü, temeli Türk kahramanlığı ve yüksek Türk kültürü olan Türkiye Cumhuriyeti’dir."

--"Türk Milletinin karakteri yüksektir, Türk Milleti çalışkandır, Türk Milleti zekidir."

--"Şu anda, büyük Türk Milletinin bir ferdi olarak, bu kutlu güne kavuşmanın, en derin sevinci ve heyacanı içindeyim."

--"Türk, Türk olduğu için asildir. çoğumuz, büyük babamızın babasını hatırlamayız. Bütün soy gururumuzu, Türk olmanın içinde buluruz."

--" Mensup olduğum Türk milletinin şan ve şerefi varsa, benim de bir ferdi olmak sıfatıyla şanım ve şerefim vardır."

--"Türk Milleti yüzyıllardan beri hür ve müstakil yaşamış ve istiklâli yaşamak için şart saymış bir kavmin kahraman evlatlarından ibarettir. Bu millet istiklalsiz yaşamamıştır, yaşayamaz ve yaşamayacaktır."

Onuncu Yıl Nutku'ndan

--"Az zamanda çok büyük işler yaptık. Bu işlerin en büyüğü, temeli Türk kahramanlığı ve yüksek Türk kültürü olan, Türkiye Cumhuriyetidir."

--""Bundaki muvaffakiyeti Türk milletinin ve onun değerli ordusunun bir ve beraber olarak azimkârane yürümesine borçluyuz."

--"Türk milletinin karakteri yüksektir. Türk milleti çalışkandır, Türk milleti zekidir. Çünkü Türk milleti milli birlik ve beraberlikle güçlükleri yenmesini bilmiştir. Ve çünkü, Türk milletinin yürümekte olduğu terakki ve medeniyet yolunda, elinde ve kafasında tuttuğu meşale, müspet ilimdir."

--"Asla şüphem yoktur ki, Türklüğün unutulmuş medeni vasfı ve büyük medeni kabiliyeti, bundan sonraki inkişafı ile âtinin yüksek medeniyet ufkunda yeni bir güneş gibi doğacaktır. "

--"Bana, insanlar üstünde bir doğuş yüklemeye kalkışmayınız. Doğuşumdaki tek olağanüstülük, Türk olarak dünyaya gelmemdir."

--"Türklük, benim en derin güven kaynağım, en engin övünç dayanağımdır."

--"Ulusal varlığımıza düşman olanlarla dost olmayalım. Böylelerine karşı...'Türk'üm ve düşmanım sana, kalsam da bir kişi!' diyelim."

--""Evvela, millete tarihini, asil bir millete mensup bulunduğunu, bütün medeniyetlerin anası olan ileri bir milletin çocukları olduğunu göstermeliyiz."

--"TÜRK çetin işler başarmak için yaratılmıştır!"

--"Muhtaç olduğun kudret damarlarındaki ASİL kanda mevcuttur!"

--"Bir Türk, cihana bedeldir!"

BAŞBUĞ ATATÜRK'ÜN KENDİ YAZDIĞI ŞİİRİ

Gafil, hangi üç asır, hangi asır,
Tuna ezelden Türk diyarıdır.
Bilinen tarih söylememiş bunu,
Kalkıyor örtüler, örtülen doğacak,
Dinleyin sesini doğan tarihin,
Aydınlıkta karaltı, karaltıda şafak.
Yaşanan tarihi gömüp doğru tarihe gidin.
Asya'nın ortasında Oğuz oğulları,
Avrupa' nın Alpler' inde Oğuz torunları,
Doğudan çıkan biz, batıda yine biz;
Nerde olsa, ne olsa kendimizi biliriz.
Hep insanlar kendini bilseler,
Bilinir o zaman ki hep biriz.
Türk sadece bir milletin adı değil
Türk bütün adamların birliğidir.
Ey birbirine diş bileyen yığınlar!
Ey yığın yığın insan gafletleri!
Yırtılsın gökteki gafletten perde,
Hakikat nerede?

Adil ÖZGÜR
02.05.2010, 14:59
Karakolun önünde omuzumda tüfek vardı.

Karşımda bana hitaben seslenen rahmetli Muhsin YAZICIOĞLU,

Mikrofonda şöyle diyordu; Memurum, bizler her ne kadar işkence görmüş isekte kimseye kırgınlığımız yok, olamaz. Senin oylarınada talibim.

Evet bu kutsal topraklar üzerinde günahsızlar olupta mağdur olanlar çoğunluktadır. Onların suçu bazen Türk olmak, bazen de inanmaktı.

İsteyen istediğine inanır, ister yahudinin söylediklerine, onun sınıfcılığına, istersen damarlarındaki asil kanın gerektirdiği gerçeklere. Herkes özgürdür.

Özkan
02.05.2010, 15:51
Dün sırf Sovyetler'e şirin gözükmek adına Atsız'ı, Togan'ı, Türkeş'i, Gökyay'ı yargılayan zihniyet bugün paşalarımızı, aydınlarımızı, ABD'ci olmayan herkesi yargılıyor.

İbret alsak târîh tekerrür etmezdi.

EMiRHAN61
02.05.2010, 18:23
Anayasa madde 66 diyor ki:

"Türk devletine vatandaşlık bağı ile bağlı olan herkes Türk'tür..."

Ne mutlu Türk'üm diyene. :)

Oğuzhan İnce
02.05.2010, 18:28
ve ayrıca her türkiye vatandaşı türk olmasına rağmen
her türk türkiye türkü de değildir(:

OYılmaz
02.05.2010, 22:02
Dün sırf Sovyetler'e şirin gözükmek adına Atsız'ı, Togan'ı, Türkeş'i, Gökyay'ı yargılayan zihniyet bugün paşalarımızı, aydınlarımızı, ABD'ci olmayan herkesi yargılıyor.

İbret alsak târîh tekerrür etmezdi.

Atsız'ın Türkiye'nin başına geçmesi 2. Hitler vakası olurdu Allah'tan öyle bir şey olmamış ve olması mümkün değilmiş bir an düşünüyorum da savaşlardan savaşa girerdik ispanyollar japonlar amerikalılar italyanlar balkanlar güney amerika kafkaslar içimizdeki etnik gruplar bunu ben söylemiyorum Atsız'ın oğluna vasiyetinde bulabilirsiniz . Hakikatten o zaman Tanrı Türk'ü korusun milliyetçiliği çok abartmıştır ırkçı olduğunu kendisi de söylüyor dini reddediyor kusura bakmayınız ama eserleri çok fantastik hiç bir ırk bir ırktan üstün değildir herkes eşittir ben ülkemi farklılıklarıyla seviyorum. O paşalarımız aydınlarımız bu ülkede yaşayan üstünlüğü olmayan vatandaşlar bu ülke kimsenin sahibi değil paşalarda toplum mühendisi değil bütün insanları kendi zihniyetiyle yönetmesine yetkili değil herkes özgürdür hürdür o paşaların yaptıkları demokratik ilkelere aykırıdır darbe planlayıcısı o paşalar aydınlar yargılanıyorsa demokrasi ve çağdaşlık yolunda ne kadar yol katettiğimizi gösteriyor

Bu arada bu bayramı ilk defa duydum sanırım çoğu kişi net bir bilgi sahibi değil çok merak ettim bilgilendirirseniz sevinirim teşekkürler..

EMiRHAN61
02.05.2010, 22:58
Devleti ele geçirmek veya devletin başına geçmek gibi bi gayesi olmadı ki H.Nihal Atsız'ın. Tarihçi ve edip bir kimliği vardı. saydığı etnik gruplar üzerinden bugün öyle politikalar ediliyorki , olası casusluk olaylarında canlı örneklerini yaşadığımız gibi , ihanete varabilcek kadar farklılıklar ortaya sürülerek ülke bütünlüğü ile oynanıyor. Bu bağlamda ileri görüşlü konuşmuş bile diyebiliriz.

Ayrıca bu günü yanlızca Atsızla bağdaştırmak yanlıştır. Bu gün daha önceden de söylediğimiz gibi 44 senesinde ırkçılıkla suçlanmış bir kesimin kendini millete ifade edebilmek için seslerini duyurabilmek için başlatılan bir akımdır.

Davanın adı Türkçülük davasıydı. Çünkü Türkçü söylemlerle insanların oyunu alarak başa gelen insanların iktidardaki davranışları vaatleriyle örtüşmeyince bu konu hakkında hükümeti eleştiren uyaran bir yazı yazdığı için bu insanların ayakları kaydırılmak istendi. Hatta gelecekleri karartılmak istendi üzerlerine atılan suçlamalarla ve yaftalarla. Bu yaftadan kurtulma , derdini mağduriyetini millete anlatabilme çabasıdır 3 mayıs.

Mustafa K. Demirbaş
02.05.2010, 23:01
YÜCE TÜRK MİLLETİNİN Ve BEN TÜRK'ÜM DİYEN HERKESİN 3 MAYIS TÜRKÇÜLÜK GÜNÜ KUTLU OLSUN

İlker Akçay
02.05.2010, 23:18
Bayramımız kutlu olsun.Davada yargılananlardan Reha Oğuz Türkkan da şubat ayında vefat etmiştir ve davadan günümüzde yaşayan yoktur diye biliyorum .Davaya gelince Türk olmanın ve Türk milliyetçisiyim demenin suç olduğu günlerde bir grup Türk milliyetçisinin Orta Asya daki Türk kardeşlerimizle birleşmek ve ortak bir devlet kurmak için başlayan ve ayrıca dönemin şartlarında komünizme karşı bir hareket olarak da devam eden yazılar çıkarılan dergiler ve protestolar üzerine açılan bir davadır diye biliyorum.Eğer olaya ilgi duyan varsa geçtiğimiz aylarda vefat eden Rahmetli Ordinaryus Prof. Reha Oğuz Türkkan hocanın Habertürk kanalındaki Teke Tek özel de Fatih Altaylı ve Murat Bardakçı ile yaptığı harika bir program vardı onun gözünden o günlere ve ideallerine hayallerine bakmak gerçekten etkileyiciydi.Tavsiye edilir :)

Kaya
02.05.2010, 23:40
Bu bayramı ilk defa duyanlar var, olabilir...

Öğrenmenin yaşı yok elbet...

Üniversite'nin ilk yıllarından beri her zaman bildiğim bir bayramdır fakat diğer bayramlar gibi rahat bir şekilde dile getirilmesi mevcut ülkemizde pek mümkün olmuyor...

Nasıl Karabekir Paşa'nın ölüm yıldönümü onca yıl sonra ilk kez bu yıl hatırlandığı gibi;

Nasıl Mareşal Fevzi Çakmak'ın feci şekilde unutturulduğu gibi...

Yani böyle bir ülkede bilinmemesi çok normal bir hadise...

KUTLU OLSUN...

mehmetdoğan
03.05.2010, 11:50
türkçülükten kasıt nedir bilmiyorum ama ırkçılık kokan bir durum gibime geliyo.millet olarak ötekileştirmeyi sevdiğimiz kadar birbirimizi sevseydik başımız arşa değerdi buna inanıyorum.

EMiRHAN61
03.05.2010, 12:33
TC devletinin , milletine mi yoksa dış güçlere yönelerek çalışması mı diye sorulduğunda herkesin cevabı millet olacaktır lakin demin söylediğim şekilde dış zihinlere dış güçlere hizmete yönelik çalışmalar yapan bir idare şeklinin eleştirilmesini hazmedemeyen bir zihniyetin yapıştırdığı yafta olan, Türkçülük denince ırkçılık olarak algılamaktadır. İşte o gün kurulan mahkemelerin bugünün insanlığına bıraktığı önyargı duygusu budur.

EMiRHAN61
03.05.2010, 12:55
Türkçülüğü ırkçılıkla bağdaştıran olası yanlış anlaşılmalara yönelik , Türkçülük akımının öncülerinden olan Ziya Gökalp , Kürt kökenli Diyarbakırlı'dır. Yine Türkçülük dünyasına ışık tutan bayrak isimlerden biri olan , Seyyid Ahmed Arvasi , aslen Arap'tır. Doğubeyazıt doğumludur. Not olarak bulunsun istedim.

Oğuzhan İnce
03.05.2010, 16:34
Bir kıza aşık olmak,diğer tüm kızları öldürmeyi gerektirmez...
Türkçülük maddi aşklardan çok üstün bir aşktır...Kıçıkırık lise aşklarında bile sevdiğimiz kızı dünyanın en güzeli sayarken...böyle kutlu bir aşkta da ulusumuzu en güzel en büyük ulus olarak nitelendirmek yanlış olmaz...
ki Mustafa Kemal de böyle düşünüyordu

İlker Akçay
03.05.2010, 19:38
olay ilgili daha detaylı bilgi isteyenler için ;
Nejdet Sançar'ın 3 Mayıs Savunması

Beni beraat ettirin demeyeceğim çünkü benim için suç olarak gösterilen
şey
bu toprakları, bu ırkı sevmekten başka birşey değildir.

Yurdumu ve ırkımı
seviyorum, onun içindir ki Türk ırkçısıyım.

Bu sevginin manasını anlamayanlara sözüm yok.

Eğer bu günahsa beni mahkum ediniz. Bu mahkumiyeti... övünçle kabul ederim,
şeref
sayarım.

Sizden adalet bekliyorum da demeyeceğim çünkü bu mahkeme adil değilse, o
zaman
büsbütün manasızdır.

En büyük mahkeme olan tarihin huzurunda alnı açık bir Türk oğlu olarak,
hiç
endişem yok.

On ayı doldurmakta olan ve büyük kısmı tahta masalarda yatmakla geçen
hürriyetsizliğimi, millet yolunda çekilmiş, şerefli bir felaket olarak
sayıyorum.

Duvarlar, ezilmiş hayvanların kan lekeleri ve rengini kaybetmiş,
köpeklerin bile
yatmayacağı pis hücrelerde geçen haftalarım içinde bir ışık sızacak
kadar küçük
deliği olmayan, tavanı basık bir inde, hayır bir in değil, mezarda,
ışığa güneşe
ve hayata hasret çekerek geçirdiğim günlerim, uykusuz gecelerim, yarın
benim
için acı fakat övünçlü hatıralarım olacaktır.

Bunlardan yılmış değilim. Bilakis bahtiyarım.

Yuvamın dağıtılmış olmasına, eşimin bir Türk anası olmak şerefini
kazanacağı
günlerde çektiği dayanılması güç ızdırapları ve akıttığı gözyaşlarını
unutmamış
olmama ve bugün hayat kavgasında minimini yavrusuyla tek başına kalmış
olmasının
ruhunda yarattığı fırtınalara rağmen bahtiyarım.

Türk'ü sevdim,
seveceğim.
Ama bunun sonunda ızdıraplar varmış, felaketler varmış, hatta
karşılaşılacak
türlü kahpelikler doluymuş.
Hepsi kabul!

Türk
Irkı
sağolsun!

Bıyıklıoğlu
03.05.2010, 20:45
Tüm Türk İslam aleminin bayramı kutlu olsun.

EMiRHAN61
03.05.2010, 20:55
Ey rütbesi çalınanlar! Selâm sizlere!
Kardeş yahut arkadaştır diye evleri,
Ocakları dağıtılan ülkü devleri,
Selâm sizlere! Üstünüzde bütün bakışlar,
Bir gün olur tarih sizi elbet alkışlar!

H.NİHAL ATSIZ

Enes Ünal Kaya
04.05.2010, 02:20
1 Mayıs'ı Herkes Kutlar.. Ancak 3Mayıs'ı Unuturlar.. Kutlu oLsun

oguzhann
04.05.2010, 23:54
geç kaldım biraz ama,önemli bir gün.kutlu olsun.

Armağan Dere
14.02.2024, 21:20
https://www.youtube.com/watch?v=uugtyKh16BI