PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Evinizde Elektiriği Bedavaya Getirin !!! (Şaka Değil)

bordo61
26.04.2010, 13:05
Evde ortalama 10 bin dolara elektrik üretip, fazlasını devlete satabilirsiniz

Dünyada enerji talebi hızla artarken, sınırsız enerji kaynağı güneş de yeni alternatifler arasında dikkat çekiyor. Üstelik güneş enerjisiyle evde küçük çaplı bir ‘elektrik santralı’ kurup üretim yapmak da mümkün.

Yaklaşık 40 yıldır enerji alanında faaliyet gösteren Tunçmatik, Powergie markasıyla güneş enerjisi sektörüne öncülük etmeyi hedefliyor. Tunçmatik Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Özer, güneş enerjisinde dünyada en yaygın kullanım olan ‘şebekeye bağlı sistemler’le ev ve işyerlerinin çatılarına güneş panelleri kurularak, elektrik üretilebileceğini söyledi. Bu sistemin maliyetinin üretilecek elektriğin miktarına göre değiştiğini belirten Özer, “Dört kişilik bir ailenin günlük ihtiyacını karşılayacak bir sistem eve ortalama 10 bin dolara kuruluyor. Sistemlerin ömrü 25 yıldan 50 yıla kadar çıkıyor. 8.5 kilovatsaatlik bir sistemin maliyeti ise 20 bin doları buluyor” diye konuştu.

‘Çatıya panel kurun’
Böylelikle kişilerin evlerinde kullandıkları elektriği kendilerinin üretebileceğini aktaran Mehmet Özer, evin günlük ihtiyacı dışındaki elektriğin de geri pompalanarak devlete satılabileceğini sözlerine ekledi. Güneş enerjisinin evlerde yüzde 98 oranında bu sistemle kullanıldığını belirten Özer, sistemin işleyişini de şöyle anlattı: “Evlerin çatısına güneş paneli kuruluyor. Panel kurulan hatlarla evdeki elektrik sayacına bağlanıyor. Buradan da ev içinde kullanılmaya başlanıyor. Eğer fazla gelirse aynı hat üzerinden devlete satılabiliyor. Eksik gelirse de, kalan kısım şebekeden gelen elektrikle telafi edilebiliyor.”

Güneş enerjisinin en temiz ve akıllı enerji türü olduğunu vurgulayan Özer, enerji kaynaklarının çok kısıtlı olduğunu belirterek, güneşin en hızlı enerji yatırımı olduğunun altını çizdi. Türkiye’de enerjinin yüzde 50’sinin doğalgazdan üretildiğini ve bu konuda da İran ve Rusya’ya bağımlı olduğumuzu anlatan Özer, şunları söyledi: “Doğalgazı kapatsalar, Türkiye’nin enerjisi çöker, felç olur. Şu anda toplam enerji kapasitesinin yüzde 99.5’i kullanılıyor. Yani enerjide bıçak sırtındayız. Yatırımlar var ama hepsi uzun dönemli, altı ay sonra tüm kaynaklarımız tükense açıkta kalırız, yapabilecek bir şeyimiz yok. Ama güneş enerjisi sınırsız ve hızlı, çabuk çözüm. Enerji üretiminin üçte biri de barajlardan geliyor ama su kaynaklarımız da hızla azalıyor. Su yoksa elektrik de yok.”

Almanya başı çekiyor
Dünyada güneş enerjisinin en fazla kullanıldığı ülkenin Almanya olduğunu kaydeden Özer, “Ancak Almanya enerjinin en fazla olduğu ülke değil. Aksine Türkiye’de güneş enerjisi Almanya’nın neredeyse iki katı. Ama orada devlet bu işi çok destekliyor, bu nedenle sistem bu kadar yaygın” diye konuştu. Almanya’da 2007 yılında 130 bin noktada güneş enerjisi sistemi kurulduğunu belirten Özer, bu yolla 1100 MW enerji üretildiğini ve bunun bir nükleer santrale ya da Keban Barajı’nın elektrik üretimine eş değerde olduğunu ifade etti. Dünyada güneş enerjisi pazarında her yıl yüzde 40-50 büyüme beklendiğini aktaran Özer, Almanya’da bu işten 8 milyar dolarlık bir sektör yaratıldığını aktardı. Özer, Almanya’da yapılan yatırımların Türkiye’de olması halinde üç katı fazla enerji üretilebileceğinin de altını çizdi.

‘Milli programlar’ var
ABD’nin de 1 milyon çatıda güneş enerjisi üretmek için bir program başlattığını belirten Tunçmatik Başkanı Özer, Japonya’da da buna benzer bir uygulamanın yapıldığını anlatarak, “Birçok ulusun bu alanda geliştirdiği milli programları var. En hızlı ilerleyen enerji üretimi metodu güneş. Çünkü bedava ve sınırsız” dedi. Güneş enerjisinin şebekelerden uzak yerlerde de üretilebileceğini aktaran Mehmet Özer, dağ evlerinde, tepelerde, ıssız bölgelerde de kullanılabildiğini kaydetti. Dünyadaki yaygın kullanıma rağmen Türkiye’de henuz ciddi çalışmalar yapılamadığının altını çizen Mehmet Özer, “Türkiye, Avrupa’nın en yüksek güneş enerjisine sahip. Dünya da bunun farkında. Hatta geçtiğimiz günlerde Avrupa’da yayınlanan bir dergi güneş enerjisi konusunda Türkiye’yi ele alarak, ‘Güneşin ülkesi, gölgede çalışıyor’ başlığını kullandı” ifadesinde bulundu.

‘Nükleer santrala eşdeğerde’
Powergie’nin Türkiye’de ürünlerini satacağı Japon elektronik üreticisi Kyocera’nın Yönetim Kurulu Üyesi Stefan Wiebach da, tüm dünyada hızla artan enerji talebine dikkat çekti. Enerji talebinin 2020 yılında yüzde 60, 2050 yılında da yüzde 120 artacağını vurgulayan Wiebach, “Bu enerjiyi kazanmak zorundayız. Sınırsız bir kaynağımız var; güneş. Güneşin dünyanın ihtiyacı olandan 3085 kat daha fazla enerjisi var” dedi. Yapılan araştırmalara göre, 2050 yılında dünyanın enerjisinin yüzde 25’inin, 2100 yılında ise yüzde 90’ının güneşten sağlanacağını belirten Wiebach, güneş enerjisini yaygın olarak kullanılmasıyla, her yıl bir nükleer santralın kapatılabileceğini vurguladı. Türkiye’nin güneş enerjisinde çok şanslı bir ülke olduğunun da altını çizen Wiebach, şöyle devam etti: “Türkiye’de güneş enerjisi Almanya’nın iki katı. Ama Türkiye bu verimli enerjisini Almanya kadar kullanamıyor. Dünya güneş enerjisini farketti ama henüz yolun başındayız. Güneş, geleceğin anahtar teknolojisi olacak.”

bordo61
26.04.2010, 13:07
İmkanı olanlar evlerine bu panellerden yerleştirsinler.

Bizim oralarda pek güneş olmaz demeyin. Biz de bu sitemin su ısıtıcı şekinde olanını kullanmıştık. Güneş hafif kendisini göstersin yeter.

macuka
26.04.2010, 13:18
bu panelleri gordum ben, ama ayrintilari bilmek lazim... Gece olunca ne oluyor, bu paneller stoklama yapiyormu? bir site var mi inceleyebilecegimiz?

Muhammed
26.04.2010, 13:28
Ayda 250-300 TL elektrik faturası geliyor bizim eve. Bilmiyorum bunu karşılayabilir mi :)

macka61
26.04.2010, 16:26
birde bulaşık çamışır makinelerini gece 10 dan sonra kullanın baya fark ediyor

omer61
27.04.2010, 01:05
birde bulaşık çamışır makinelerini gece 10 dan sonra kullanın baya fark ediyor

o elektrik saatinin tarifesiyle alakalı ya, kiminde saat 22den sora yüzde 50 ucuz 17-22 arası pahalı, kimin de tüm gün aynı fiyat falan filan.

Armağan Dere
27.04.2010, 01:32
Bu dersi almıştım ilk dönem Üniversitede..''Güneş Enerjisi''...Ancak kollektörlerin verimi(yaklaşık %35) ve seri ya da paralel bağlanmalarına göre ve Kollektörlerin eğim açıları da yerinden yerine değişiyor bunlar değişti mi verimleri de düşeceğinden çok iyi bir hesap ve tasarı gerekir...

Egemen Yılmaz
27.04.2010, 01:43
Böyle bir imkan var ama güneş enerjisini elektrik enerjisine dönüştürecek sistemler şu an istenilen düzeyde verimli değil diye biliyorum, yazı biraz da teşvik amacıyla insanlara heyecan vermek için yazılmış. Yine de gelecekte güneş enerjisinin yerinin çok parlak olacağı doğru.

Ek olarak rüzgar enerjisinden de elektrik enerjisi üretip benzer biçimde şebekeye satarak para kazanmak mümkün. Greenpeace hazırladığı "enerji devrim raporu"nda (link: http://www.greenpeace.org/turkey/press/reports/enerji-devrimi-raporu bu sistemlerin birbirini tamamlar nitelikte iş göreceği bir model oluşturmuş ve ayrıca en uygun çözümün hane hane ayrı olarak değil de mahalli çapta olan tesisler olduğunu ortaya koymuş. İncelemekte yarar var.

Gürkan
27.04.2010, 01:46
böyle bir şey Türkiyede hayata geçerse, buna yüksek bir vergi konur.

asimetrik
27.04.2010, 02:58
bu panelleri gordum ben, ama ayrintilari bilmek lazim... Gece olunca ne oluyor, bu paneller stoklama yapiyormu? bir site var mi inceleyebilecegimiz?

Elektrikte (Ac yani evlerde kullandığımız) stoklama henüz yok. Ya da yok diyebileceğimiz kadar kısıtlı. Bu sorun şöyle aşılıyor. Stoklamayı bölgenin elektrik dağıtım şebekesinde yapıyorsunuz. Yani normal elektrik sayacına bağlısınız. Ürettiğiniz tükettiğinizden fazla ise şebekeye geri veriyorsunuz ve saatiniz ters dönüyor. Aksi durumda ise düz dönüyor. Bu durumda kullanmadığınızı ölçerek geri vermiş oluyorsunuz. İhtiyacınız olduğunda da verdiğiniz miktarı geri alıyorsunuz. Fazla da alabilirsiniz. Bu durumda ücret yansıyor. Ama siz şebekeye fazla vermiş iseniz parasını ödemiyorlar. Elektrik olarak geri alabilirsiniz. Bu da mantıklı bir stoklama yolu oluyor. Tabi ben bu konuyla ilgilendiğim yıllardaki kanunlara göre yazdım. Çok değişiklik olduğunu sanmıyorum.
Bu tip sistemler verimlilik bakımından bir adet konut için henüz yeterli düzeyde değiller. Alternatif enerjiler içinde, ancak daha yüksek güçte kullanmak kaydıyla rüzgar santralleri oldukça verimli, ekonomik ve zararsızlar.

macuka
27.04.2010, 07:50
Elektrikte (Ac yani evlerde kullandığımız) stoklama henüz yok. Ya da yok diyebileceğimiz kadar kısıtlı. Bu sorun şöyle aşılıyor. Stoklamayı bölgenin elektrik dağıtım şebekesinde yapıyorsunuz. Yani normal elektrik sayacına bağlısınız. Ürettiğiniz tükettiğinizden fazla ise şebekeye geri veriyorsunuz ve saatiniz ters dönüyor. Aksi durumda ise düz dönüyor. Bu durumda kullanmadığınızı ölçerek geri vermiş oluyorsunuz. İhtiyacınız olduğunda da verdiğiniz miktarı geri alıyorsunuz. Fazla da alabilirsiniz. Bu durumda ücret yansıyor. Ama siz şebekeye fazla vermiş iseniz parasını ödemiyorlar. Elektrik olarak geri alabilirsiniz. Bu da mantıklı bir stoklama yolu oluyor. Tabi ben bu konuyla ilgilendiğim yıllardaki kanunlara göre yazdım. Çok değişiklik olduğunu sanmıyorum.
Bu tip sistemler verimlilik bakımından bir adet konut için henüz yeterli düzeyde değiller. Alternatif enerjiler içinde, ancak daha yüksek güçte kullanmak kaydıyla rüzgar santralleri oldukça verimli, ekonomik ve zararsızlar.

Aslinda bu tarz panellerden gordum fuarda... ama maliyeti bana pek etkileyici gelmedi... 290 watt ureten 1652x1000x30 mm lik bir panel in fiyatlari size 500-600 usd lere geliyor, eger ithal etseniz. bir apatman dairesine 8,5 kw yetiyormus diye okudum buralarda... o zaman yaklasik 29-30 panel lazim olacak. Bu panellerde catida yaklasik 45 m2 alan kapatacak.
fiyatda sadece paneller icin 18.000 usd civarina geliyor. diger ara parcalari da 1000 usd tutsa, yaklasik 20.000 usd civari...
ayda 100 lira elektrik tuketen birisi icin karli gelmedi bana acikcasi...
Tabi elektrik kalmayacak ilerde, enerji problem olacak diyenler icin ise, bir yatirim araci denililebilir galiba...

bordo61
27.04.2010, 12:16
Aslinda bu tarz panellerden gordum fuarda... ama maliyeti bana pek etkileyici gelmedi... 290 watt ureten 1652x1000x30 mm lik bir panel in fiyatlari size 500-600 usd lere geliyor, eger ithal etseniz. bir apatman dairesine 8,5 kw yetiyormus diye okudum buralarda... o zaman yaklasik 29-30 panel lazim olacak. Bu panellerde catida yaklasik 45 m2 alan kapatacak.
fiyatda sadece paneller icin 18.000 usd civarina geliyor. diger ara parcalari da 1000 usd tutsa, yaklasik 20.000 usd civari...
ayda 100 lira elektrik tuketen birisi icin karli gelmedi bana acikcasi...
Tabi elektrik kalmayacak ilerde, enerji problem olacak diyenler icin ise, bir yatirim araci denililebilir galiba...

Bir kaç yıl içerisinde kendisini amorti edebilir.

Bence kurmaya imkanı olan için denemeye değer.

Gazetede ilan gördüm Baymak gibi firmalar bu panellerin evlerini montajını yapmaya başlamışlar.

Bence asıl avantaj apartmanlarda kulanmak olur.

Uzun vadeli düşünmek gerekirse avantajlı bir yatırım. Kısa vadede kazanmak isteyenler için ise avantajı yok.

bordo61
27.04.2010, 12:25
GÜNEŞ ENERJİSİ İLE ELEKTRİK ÜRETİMİ (PV)
FOTOVOLTAİK

Güneş enerjisinden elektrik üretim sistemine fotovoltaik denir.
FOTOVOLTAİK ENERJİ NASIL ÜRETİLİR?
Atmosferden gelen güneş ışınları, dünyada seri üretimi bulunan solar modüller ile elektrik enerjisine dönüştürülür. Güneş enerjisi ile elektrik iki farklı şekilde tüketilebilir.

1- Bağımsız Enerji Kullanımı - (Akülü Sistem)
Güneş'den elde edilen enerji akülere depo edilerek ister aküler üzerinden DC, istenirse de çevirici invertörler ile AC olarak kullanılabilir. Ayrıntılı bilgi için tıklayın...

1
SOLAR MODÜL
Güneş ışınları, solar modüller tarafından elektrik enerjisine dönüştürülür
2
SOLAR REGÜLATÖR
Solar modüllerden alınan elektrik enerjisi sağlıklı stabil şarj sağlayabilmek için solar regülatörler tarafından kontrollü olarak akülere gönderilir.
3
AKÜ
Solar regülatörlerden gelen şarj akımı akü grubunda depo edilir. Stok enerji sağlanır. Depo edilen stok enerji akülerden direk 12, 24 veya 48 Volt DC olarak direk kullanılabilir.
4
SOLAR İNVERTÖR
Akülerden alınan DC elektrik enerjisi Solar İnvertörler ile 230 Volt, tam sinüs AC elektrik enerjisine çevrilir.
5
ÇIKIŞ
İnvertörlerden çıkan AC 230 Volt enerji elektrik ihtiyacı olan her alanda kullanılır.

2- Merkezi Şebeke Besleme - (Şebekeye Bağlı)
Güneş'den elde edilen elektrik enerjisi enterkonnekte sisteme direk bağlanan invertörler vasıtası ile direk şebekeye aktarılır.
Ayrıntılı bilgi için tıklayın...

1
SOLAR MODÜL
2
ENTERKONNEKTE BESLEMELİ SOLAR İNVERTÖR
Solar modüllerde üretilen elektrik enerjisini şebeke değerlerine dönüştürerek, elektriği enterkonnekte sisteme gönderen yüksek teknolojik cihaz.
3
ÜRETİM SAYACI
Üretilen enerjinin birim miktarı, üretim sayacı ile hesaplanarak kaydedilir.
4
TÜKETİM BAĞLANTI NOKTASI
Direk tüketici ile enterkonnekte sistemin birbirine bağlandığı bölüm.
5
ENTERKONNEKTE SİSTEM
Tüm şebeke elektrik altyapı bağlantısı.
6
TÜKETİM SAYACI
Tüketilen enerjinin birim miktarı, tüketim sayacı ile hesaplanarak kaydedilir.
7
TÜKETİCİ
Merkezi şebeke üzerinden ve Solar enerji ile üretilen elektriğin son kullanıcısı.

Ülkemiz, coğrafi konumu nedeniyle sahip olduğu güneş enerjisi potansiyeli açısından birçok ülkeye göre şanslı durumdadır.
Aylara göre Türkiye güneş enerji potansiyeli ve güneşlenme süresi değerleri:

Güneş enerjisinden; su ısıtmada, konut ısıtmada, pişirmede, kurutmada, soğutmada ve elektrik enerjisi elde edilmesinde faydalanılır.

Güneş enerjisinin kullanılabilmesi için toplanması gereklidir. Bu toplama işlemi ısıl (güneş kolektörleri) ve elektriksel (fotovoltaikler) olmak üzere iki değişik yol ile yapılır.

Güneş panelleri, güneş ışığını direkt olarak elektriğe çevirirler. PV (photovoltaic) hücreler, güneş ışığını emdiği zaman, elektronlar bulundukları atomlardan ayrılarak madde içinde serbest kalırlar ve böylece bir elektrik akımı oluşur. Gelen enerjinin ancak 1/6 oranında bir kısmı elektrik enerjisine dönüşebilir.

http://www.aysolar.com/images/elektrik/gunes_haritasi2_jpg.jpg

http://www.aysolar.com/images/elektrik/tablo_2_jpg.jpg

asimetrik
27.04.2010, 13:35
Karayolları son yıllarda elektrik tesisatı çekmenin çok pahalı olduğu yerlere güneş panelli ikaz lambaları uyguluyor. Gördüğümüz bir çok ışıklı keskin viraj, hız göstergeleri vs. gibi ikazlar bağımsız güneş panelleri ile yapılıyor. Buralarda güneş enerjisi, doğru akım olarak akülerde depolanarak kullanılıyor. Gündüz üretilen enerji gece kullanılıyor, sabah tekrar üretilmeye başlanarak akülerde depolanıyor.
Ancak ortalama bir ev için bahsedilen 10.000 dolar ve 25-50 yıl (doğru olsa bile) şimdilik ekonomik değil. Aylık 100 tl tüketim üzerinden yola çıksak tesis ücreti maliyetini ancak 15 yılda geri alabiliriz. İşletme maliyetlerini, 15 yıllık tüketim ücretini peşin yatırmaktan gelen finans giderlerini eklediğimiz zaman maliyet göründüğünden çok daha fazla çıkar. En önemli husus da biz ürettiğimiz elektriği depolamak amacıyla şebekeye geri verdiğimizde vergiden arındırılmış fiyatla verip vergilendirilmiş fiyatla geri alırız.
Yani 1 liraya satıp muhtemelen 2 liraya geri alırız. (rakamlar hayalidir. Ancak vergi oranları bu düzeylerdedir) Bu durumda da her ay mutlaka yine elektrik faturası öderiz. Ödeyeceğimiz miktar önceki tutarın yarısına kadar (yani 50 tl) olma ihtimali de yüksektir. Bu miktar bulunduğumuz bölgenin güneş enerjisi verimliliği, tüketimimizin saatleri (mümkün olduğunca kendi elektriğimizi depolamadan kullanmalıyız, yani bu durumda gece tüketimini minimum yapmalıyız) sistemin verimliliği vs. ile doğru orantılıdır.
Güneş enerjisinin verimli kullanmanın en azından şimdilik en mantıklı yolu bina üretimi yaparken dış cephenin komple güneş panelli camlar ile döşenmesi ile mümkün gözüküyor. Yeni yapılan bazı binaların dış cepheleri bilindiği üzere dekoratif cam ile kaplanıyor. Bu dekoratif camların, estetiğini bozmadan güneş paneli haline getirilmiş uygulamaları yapılıyor. Ülkemizde kullanılan yerleri bilmiyorum. Ancak Avrupa'da uygulanıyor. Bu sistem ile binanın dört bir yanı güneş paneli vazifesi görüyor. Bu ebatlarda uygulandığında kaplanan binanın elektrik üretimini karşılayacak verimliliğe ulaşılabiliniyor.

Osman Pervaneli
27.04.2010, 21:15
bu öyle ucuz bir sistem degil
almanyada 1 aillelik eve 30-50bin avroya maal oluyor genelde
ve ortalama 10-15 sene icinde amorte ediyor diye biliyorum

Fatih Yücel
27.04.2010, 23:58
bu öyle ucuz bir sistem degil
almanyada 1 aillelik eve 30-50bin avroya maal oluyor genelde
ve ortalama 10-15 sene icinde amorte ediyor diye biliyorum

Peki kullanım süresi nedir maksimum ??

Osman Pervaneli
28.04.2010, 01:17
Peki kullanım süresi nedir maksimum ??

photovoltaik modüllerin ortalama kullanim süresi 40 yil diye biliyorum
bazi sirketler kullanimi en az 20yil garantiliyor

bordo61
09.05.2010, 17:31
Konu up ...........!

bordo61
20.06.2010, 09:20
Konu up :)

M.S.SOFU
20.06.2010, 12:10
GÜNEŞ ENERJİSİ İLE ELEKTRİK ÜRETİMİ (PV)
FOTOVOLTAİK

Güneş enerjisinden elektrik üretim sistemine fotovoltaik denir.
FOTOVOLTAİK ENERJİ NASIL ÜRETİLİR?
Atmosferden gelen güneş ışınları, dünyada seri üretimi bulunan solar modüller ile elektrik enerjisine dönüştürülür. Güneş enerjisi ile elektrik iki farklı şekilde tüketilebilir.

1- Bağımsız Enerji Kullanımı - (Akülü Sistem)
Güneş'den elde edilen enerji akülere depo edilerek ister aküler üzerinden DC, istenirse de çevirici invertörler ile AC olarak kullanılabilir. Ayrıntılı bilgi için tıklayın...

1
SOLAR MODÜL
2
SOLAR REGÜLATÖR
Solar modüllerden alınan elektrik enerjisi sağlıklı stabil şarj sağlayabilmek için solar regülatörler tarafından kontrollü olarak akülere gönderilir.
3
AKÜ
Solar regülatörlerden gelen şarj akımı akü grubunda depo edilir. Stok enerji sağlanır. Depo edilen stok enerji akülerden direk 12, 24 veya 48 Volt DC olarak direk kullanılabilir.
4
SOLAR İNVERTÖR
Akülerden alınan DC elektrik enerjisi Solar İnvertörler ile 230 Volt, tam sinüs AC elektrik enerjisine çevrilir.
5
ÇIKIŞ
İnvertörlerden çıkan AC 230 Volt enerji elektrik ihtiyacı olan her alanda kullanılır.

2- Merkezi Şebeke Besleme - (Şebekeye Bağlı)
Güneş'den elde edilen elektrik enerjisi enterkonnekte sisteme direk bağlanan invertörler vasıtası ile direk şebekeye aktarılır.
Ayrıntılı bilgi için tıklayın...

1
SOLAR MODÜL
2
ENTERKONNEKTE BESLEMELİ SOLAR İNVERTÖR
Solar modüllerde üretilen elektrik enerjisini şebeke değerlerine dönüştürerek, elektriği enterkonnekte sisteme gönderen yüksek teknolojik cihaz.
3
ÜRETİM SAYACI
Üretilen enerjinin birim miktarı, üretim sayacı ile hesaplanarak kaydedilir.
4
TÜKETİM BAĞLANTI NOKTASI
Direk tüketici ile enterkonnekte sistemin birbirine bağlandığı bölüm.
5
ENTERKONNEKTE SİSTEM
Tüm şebeke elektrik altyapı bağlantısı.
6
TÜKETİM SAYACI
Tüketilen enerjinin birim miktarı, tüketim sayacı ile hesaplanarak kaydedilir.
7
TÜKETİCİ
Merkezi şebeke üzerinden ve Solar enerji ile üretilen elektriğin son kullanıcısı.

Ülkemiz, coğrafi konumu nedeniyle sahip olduğu güneş enerjisi potansiyeli açısından birçok ülkeye göre şanslı durumdadır.
Aylara göre Türkiye güneş enerji potansiyeli ve güneşlenme süresi değerleri:

Güneş enerjisinden; su ısıtmada, konut ısıtmada, pişirmede, kurutmada, soğutmada ve elektrik enerjisi elde edilmesinde faydalanılır.

Güneş enerjisinin kullanılabilmesi için toplanması gereklidir. Bu toplama işlemi ısıl (güneş kolektörleri) ve elektriksel (fotovoltaikler) olmak üzere iki değişik yol ile yapılır.

Güneş panelleri, güneş ışığını direkt olarak elektriğe çevirirler. PV (photovoltaic) hücreler, güneş ışığını emdiği zaman, elektronlar bulundukları atomlardan ayrılarak madde içinde serbest kalırlar ve böylece bir elektrik akımı oluşur. Gelen enerjinin ancak 1/6 oranında bir kısmı elektrik enerjisine dönüşebilir.

http://www.aysolar.com/images/elektrik/gunes_haritasi2_jpg.jpg

http://www.aysolar.com/images/elektrik/tablo_2_jpg.jpg
bizim ev şu harita üzerinde ki mersinle antalyanın tam ortasında bir yere düşüyor :D
bizde iki panel var
ama bunlar elektrik üreteci değil
su ısıtıcı tarzında hani baya meşhur olanlardan
valla yazın cayır cayır sıcak su oluyor
zaten kışın ve bahar aylarındada arada güneş çıkıyor
fakat havanın kapalı olduğu günlerde hiç bir verim alınmıyor o ısı enerjisiniden bu proje sadece güneşli günler için
yani bu işten sadece yazın para kazanılır
ayrıca hiçbir insan zannetmiyorum ki devletten elektrik almadan bu işe kalkışamaz çünkü kışın elektriksiz kalma ihtimali çok yüksek
yaın içnise proje son derece mantıklı uygulanabilir
yenilenebilir enerji kaynaklarının sürekli gündeme geldiği yurtdışında insanlar bu işlere eğilirken güzide ülkemde bu knuda çok az kişinin bilirkişi olması küresel anlamda insanlık adına kötü.

ayrıca belirtmek isterim ki ülkemizin efsanelerinden rahmetl vali '' recep yazıcıoğlu'' bu yenilenebilir enerji kaynağı sevdası yüzünden öldürülmüştür.
bu konu ile kendisini hayırla yâd ediyor allah rahmet eylesin mekanı cennet olsun diyorum.

Ali Yerlikaya
20.06.2010, 12:28
@Bordo61

Almanyada yasiyan biri olarak bi sistemleri cok iyi tanimakdayim ...
Benimde cok ciddi manada ilgimi cekdi ama Almanyada oldugu gibi bunun maalesef suan altyapisi olusmamis...
Yani senin yazdigin gibi ürettigin fazlalik ceyrani devlete satamiyorsun Almanyada oldugu gibi...
Ins. en yakin zamanda bu altyapi olusur sonucda Türkye gibi günes cenneti bi ülkenin cok büyük potansiyelleri var kullanilmayi bekliyen...

Yani yazin icin sana cok tesekkür ediyom ama Türkiyedi sartlari herhalde arastirmadin cünkü ben bi ay önce Türkiyedeki bu isle mesgul bi kac sirketle görüsmelerim oldu ve hepsi maalesef suan "devlete elektrik satmak" söz konusu degilmis ALmanyada oldugu gibi...

Egemen Yılmaz
20.06.2010, 13:50
bizim ev şu harita üzerinde ki mersinle antalyanın tam ortasında bir yere düşüyor :D
bizde iki panel var
ama bunlar elektrik üreteci değil
su ısıtıcı tarzında hani baya meşhur olanlardan
valla yazın cayır cayır sıcak su oluyor
zaten kışın ve bahar aylarındada arada güneş çıkıyor
fakat havanın kapalı olduğu günlerde hiç bir verim alınmıyor o ısı enerjisiniden bu proje sadece güneşli günler için
yani bu işten sadece yazın para kazanılır
ayrıca hiçbir insan zannetmiyorum ki devletten elektrik almadan bu işe kalkışamaz çünkü kışın elektriksiz kalma ihtimali çok yüksek
yaın içnise proje son derece mantıklı uygulanabilir
yenilenebilir enerji kaynaklarının sürekli gündeme geldiği yurtdışında insanlar bu işlere eğilirken güzide ülkemde bu knuda çok az kişinin bilirkişi olması küresel anlamda insanlık adına kötü.

ayrıca belirtmek isterim ki ülkemizin efsanelerinden rahmetl vali '' recep yazıcıoğlu'' bu yenilenebilir enerji kaynağı sevdası yüzünden öldürülmüştür.
bu konu ile kendisini hayırla yâd ediyor allah rahmet eylesin mekanı cennet olsun diyorum.

Bahsedilen sistemde "elektriksiz kalmak" diye bir şey yok. Şebekeye yine bağlısınız, ancak eskiden yalnızca şebekeden enerji alırken artık kendi ürettiğiniz enerjiyi şebekeye satıp faturanızı hafifletebileceksiniz ya da üretiminiz daha fazlaysa alacaklı çıkacaksınız.

Ek olarak, kışın da rüzgar enerjisini elektrik enerjisine dönüştürmek mümkün. Hatta yaz-kış değil de gündüz-gece periyoduna göre tasarlanmış yenilenebilir enerji üreteçleri tasarlanmakta.

bordo61
29.06.2010, 17:39
@Bordo61

Almanyada yasiyan biri olarak bi sistemleri cok iyi tanimakdayim ...
Benimde cok ciddi manada ilgimi cekdi ama Almanyada oldugu gibi bunun maalesef suan altyapisi olusmamis...
Yani senin yazdigin gibi ürettigin fazlalik ceyrani devlete satamiyorsun Almanyada oldugu gibi...
Ins. en yakin zamanda bu altyapi olusur sonucda Türkye gibi günes cenneti bi ülkenin cok büyük potansiyelleri var kullanilmayi bekliyen...

Yani yazin icin sana cok tesekkür ediyom ama Türkiyedi sartlari herhalde arastirmadin cünkü ben bi ay önce Türkiyedeki bu isle mesgul bi kac sirketle görüsmelerim oldu ve hepsi maalesef suan "devlete elektrik satmak" söz konusu degilmis ALmanyada oldugu gibi...

Satmak değilde.

Sayacı ters döndürüp fazla elektiriği ilerleyen dönemlerde kullanmak gibi bir durum varmış sanırım.

Tam olarak bilgi sahibi değilim.

Zati bu başlığı da bilinçlendirmek amacıyla açtım.

bordo61
29.06.2010, 17:42
1 kişi bile bu konuyu görüp merak edip bu sistemi araştırır.

Kurar , kullanırsa memleketimiz için çok anlamlı bir hareket olur.

Çünkü bizde komşudan görme diye bir olay var.

Birisi bir adım atsa tüm mahalle aynısını yapar.

Çağatay_
30.06.2010, 01:38
Güneş enerjisi ile elektrik üretimi evlerde şuan için pek yaygın değil..

Yüksek maliyet ve geç amorti etmesi insanları bundan uzaklaştırıyor..

Su ısıtmada kullanılması daha yaygın şuanda.

Ben de bir elektrik mühendisi adayı olarak biraz kurcaladım bu işleri.

Şirketler baya uğraşıyor cazip hale getirmek, talebi yükseltmek için..

Paneller ile ilgili yoğun bir Ar-Ge çalışması söz konusu..

Önümüzdeki yıllarda daha yaygın hale gelebilir ama şu aşamada büyük oynamak daha mantıklı..

Yani apartmanlara, mahallelere üretim yapan paneller..

Stadımızın tavanı için böyle bir proje düşünülmeli.

Farabi çok ilgilenmişti özellikle.

Egemen Yılmaz
30.06.2010, 22:57
Yani apartmanlara, mahallelere üretim yapan paneller..

Tam bu noktada Greenpeace'nin hazırladığı Enerji Devrim Raporu'nu hatırlatmakta fayda var. Orada da bu tür sistemler mahalli olarak öngörülmüş.

İlgili link : http://www.greenpeace.org/turkey/

Sanırım şu an raporun yeni bir versiyonu yayınlanıyor, bunun Türkçe çevirisi olmayabilir, çok fazla araştıramadım şimdi.

bordo61
30.06.2010, 23:03
Şimdi

Halbankası , Ziraat, Vakıfbank

Çıksa dese apartmanına bu sistemi kuranlara ,

Toplamda 2 milyar tl , özelde sistemin fiyatı kadar faizsiz kredi kullandıracağız.

60 ay vade.

Tübitak bir ürün projesi geliştirse patentini bir Türk şirketine ihale etse

Özellikler belirlense , güneşten gerçekten maksimun verim alabilecek bölgeler.

Satışlar bu kredi imkanıyla patlasa.

Güzel olmaz mı , devlet dediğin desteği böyle yapar.

Hem özel sektör , hem normal vatandaş , hemde enerji dönüşümü bakımından devlet kazanır.

bordo61
21.08.2011, 19:56
Enerji'yi Güneş'ten Alana, Elektrik Bedava!
http://www.tebkobitv.com/video/enerjiyi-gunesten-alana-elektrik-bedava

bordo61
21.08.2011, 19:58
Ömür boyu BEDAVA elektrik
Yeni yasayla herkes kendi elektriğini üretebilecek. Nasıl mı? İşte cevabı...
06.12.2008 Cumartesi

TIKLAYIN! İNGİLİZCE KONUŞMAYA BAŞLAYIN!
Yenilenebilir Enerji Yasası ile evlerde de elektrik üretmek mümkün olacak. İstanbul’da 15, Antalya’da 10 bin euro’ya evinizin elektriğini tamamen kendiniz üretebileceksiniz

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Hilmi Güler, bir süre önce çıkartılan Yenilenebilir Enerji Yasası ile güneş enerjisinden elektrik üreteceklerini açıkladı.

Konya’da konuşan Bakan Güler, güneş enerjisini kullanmak için Türkiye’nin güneş haritasını çıkardıklarını, Türkiye’de güneş tarlaları oluşacağını anlattı. Vatandaşın evinde kendi elektriğini üreteceğini söyleyen Güler, 500 kilovata kadar izin alınmadan elektrik üretimi yapılabileceğini de belirtti. Vatandaş güneş enerjisini elektriğe nasıl çevirecek, maliyeti ne olacak? Enerji Bakanlığı’ndaki çalışmalarda danışmanlık yapan Fore Enerji Şirketi Yetkilisi Elektrik Mühendisi Ufuk Keser konuyla ilgili soruları cevapladı. Güneş enerjisinden elektrik üretmenin maliyetini kilovat başına 6-7 bin Euro olarak açıklayan Keser “Bir evin elektrik tüketimini 7-10 kilovat olarak kabul edersek, 15-20 bin Euro’luk maliyeti var. Elbette yaşadığınız yere göre bu maliyet değişebilir. Örneğin Antalya’da yaşıyorsanız bunun maliyeti 10 bin Euro’ya da düşebilir” dedi.

Devlet teşviği de olacak

Keser hazırlanan yasada devletin elektrik santralleri ve vatandaşlar için farklı teşvikler planlandığını söyleyerek, 10 kilovat, 10 ila 500 kilovat arası ve 500 kilovat üzeri şeklinde değerler belirleneceğini belirtti. Devletin üretilecek elektriğe göre teşvik vereceğini söyleyen Keser “500 kilovata kadar herhangi bir lisans almanıza gerek yok. Ancak 500 kilovattan sonra santral olarak kabul ediliyorsunuz” dedi.

En sağlıklı üretim yöntemi

Marmara Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Enerji Ana Bilim Dalı Başkanı Doç. Dr. Tanay Sıdkı Uyar, güneş enerjisinden elektrik üretimine geçilmesinin önemine vurgu yaparak, soruları şöyle yanıtladı:

Güneş enerjisinden elektrik üretimi nasıl yapılır?

Günes pilleri ile yapılır. Binaların çatıları ve yüzeyleri yarı iletken tabakalarla kaplanır. Güneşten gelen enerji elektronlara enerji verir hareketlenen elektronllar başka bir yarı iletken malzemeye aktarıldığında elektrik elde edilir.

Güneş enerjisinden elektrik üretimi dünyada yapılıyor mu?

Başta ABD, Almanya, Japonya olmak üzere endüstrileşmiş ülkeler süratle güneş pilleri kullanımına geçiyor.

Türkiye’de bunun uygulandığı yerler var mı?

Türkiye’de şebekeden uzak bolgelerde kullanılıyor. Henüz hükümet yeterli desteği vermediği için şebekeye bağlı yerlerde kullanılamıyor.

Gereken teknolojiyi üreten yerli ya da yabancı şirketler var mı?

Yerli şirketler henüz yok ama, kamu kuruluşlarının destekledigi ulkelerde uretim tesisleri süratle kuruluyor.

Türkiye güneş enerjisinden elektrik üretimi yapmak isterse bu karlı bir yatırım olur mu?

Türkiye için en güvenli ve toplumsal maliyetler (kanser ve savaşlar vd.) dikkate alındığında en ucuza malolan bir enerji arz sistemi saglayabilir.

Fazla enerji satılabiliyor

Güneş enerjisi veya rüzgar enerjileriyle üretilen elektrik kullanımı ABD, İngiltere gibi gelişmiş ülkelerde yeni enerji trendi oldu. İngiltere’de 80 bin evi kend enerjisini üretiyor. Bu ülkedeki başka ilginç uygulama ise, ürettilen fazla enerjiyi elektrik şirketlerine satabilmeleri.

VATAN

bordo61
21.08.2011, 19:59
Satın Alabileceğiniz Panaller için bir firma

http://www.deparsolar.com/sayfa1.asp?id=430

http://www.rototurkiye.com/Sunroof-Fotovoltaik.asp

bordo61
21.08.2011, 20:07
Elektriğini Kendin Üret, Kendin Kullan, Kendin Sat! Enerji Kanunu'ndaki yeni düzenlemeye göre herkes 500W'a kadar su, güneş ve rüzgârdan ürettiği enerjinin ihtiyacı kadarını kullandıktan sonra kalanını devlete satabilecek. Peki, bu düzenlemeden KOBİ'ler nasıl yaralanabilir? Üretim maliyetlerini bu yöntemle nasıl düşürebilir? Türkiye Elektro Mekanik Sanayi TEMSAN'ın Yönetim Kurulu Başkanı Osman Kadakal, yeni enerji yasasının ayrıntılarını, TEB KOBİ TV izleyenleri için anlattı.

http://www.tebkobitv.com/video/elektrigini-kendin-uret-kendin-kullan-kendin-sat

Elektriğini Kendin Üret, Kendin Kullan, Kendin Sat!

bordo61
21.08.2011, 20:18
Malesef Ülkemizde bedava deyince aklına kaçak elektirik sahtekarlık geliyor.

Halbuki böyle yöntemlerle hem ihtiyacımızı karşılayıp , hemde kalanını devlete satabiliriz.

İyi işleyen marketin tam karşısına market açma alışkanlığımız olduğundan

Mahallede 1 kişi , 2 kişi alsa yaptırsa sonra yayılır ama ilk kıvılcımın biri tarafından yakılması gerekli

bordo61
23.08.2011, 00:53
Kalörifer yerine de Güneş Enerjisi Kullanabilirsiniz. ( Yüksek verimli yerlerde )

http://www.demirdokum.com.tr/urunler/icsayfa.aspx?SectionId=96&ParentId=83

http://www.demirdokum.com.tr/images/ileri_isitma_resim2.gif
İleri Isıtma Sistemlerinde geleceğin teknolojisi Isı Pompalı sistemler ve yüksek verimli boylerler kullanılmaktadır.

Isı Pompası:
Isı pompası ile 3 kat verim elde edilmektedir.
300 lt.lik tek ve çift serpantinli olarak üretilmektedir.
Güneş enerjisi ile akuple olarak bağlanabilmektedir.
TSE, CE ve VDE belgelerine sahiptir.
Titanyum bazlı emaye ve yüksek ısı izolasyonu vardır.
Ses seviyesi 44 dB şiddetindedir.
Özel yüksek güçlü kompresör 410 W
2 yıl garanti

Tek ve Çift serpantinli boylerlerSt 37-2 malzemeden yapılmış titanyum emaye kaplı depo
Hacim 200, 300 ve 500 lt
110ºC çalışma sıcaklığı
Elektrik izolasyonlu anot
FCKW içermeyen 50 mm kalınlıklı poliüretan izolasyon
Elektrikli ek ısıtma 2-6 kW

bordo61
18.10.2011, 14:01
Kendi Elektriğini Üretiyor
18 Ekim 2011 / 13:35
Hakan Engin, kurduğu rüzgar türbiniyle ihtiyacı olan elektriği kendi üretiyor.

Edirne'nin Keşan İlçesi'ne bağlı Büyük Doğanca Köyü'nde hayvancılıkla uğraşan 31 yaşındaki Hakan Engin, kurduğu rüzgar türbiniyle ihtiyacı olan elektriği kendi üretiyor.

Köy merkezine 2 kilometre uzaklıktaki çiftliğinde hayvancılık ve arıcılık yapan Hakan Engin, konakladığı baraka ve ahırın elektriğini rüzgar türbiniyle sağlıyor. Türbinlerden elde ettiği elektriği 2 otomobil aküsünde depolayan Engin, barakasında bulunan televizyon, uydu anteni ve radyoya çalıştıracak elektriği de buradan sağlıyor.

Elektrik üreten sistemin 500 liraya mal olduğunu belirten Hakan Engin, "İhtiyacım olan suyu da kuyudan karşılıyorum. Hiçbir ihtiyacım yok. Kışın pervane hızlı dönüyor. Ancak yazın da yavaş dönmesine rağmen yine ihtiyacım olan elektriği sağlıyorum. Şimdi sistemimi biraz daha büyütmek istiyorum. Şehirden ya da köyden uzak olmak, dünyadan kopmak anlamına gelmiyor" dedi

bordo61
20.02.2012, 12:46
KENDİ ELEKTRİĞİNİ KENDİN ÜRET
Artık herkes bireysel olarak veya talep birleştirerek evlerindeki çatılara kuracakları güneş panellerinden, küçük su kaynaklarından, bahçedeki rüzgar güllerinden kendi kullanımı için elektrik üretip fazlasını sisteme satabilecek.
20 Şubat 2012 Pazartesi 11:31

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) herkesin lisans almadan 500 kilovata kadar kendi elektriğini üretip ihtiyaç fazlasını satmasına yönelik teknik düzenlemeyi tamamladı.

Kurul’un önceki gün yapılan toplantısında konuyla ilgili tebliğ karara bağlandı.

Kararla, bu tür tesislerin hangi kurumlara nasıl başvuracağı ve diğer teknik şartlar belirlendi. Kamuoyunun görüşüne açılan Elektrik Piyasası Kanun değişikliğinde de bu rakamın EPDK tarafından iki kat arttırılabileceği hükmü getirilerek, pazarın daha da büyümesi hedefleniyor.

AA muhabirine konuyla ilgili açıklama yapan EPDK Başkanı Hasan Köktaş, "Artık, tüketici kendi elektriğini üretmeye başlıyor. Bu düzenlemeyle dağınık şekildeki enerji kaynaklarından mümkün olduğu kadar çok kişi en az bürokratik işlemle elektrik üretimi yapabilecek. Bu çerçevede elektrik üretenlerin öncelikle kendi ihtiyacını karşılaması, üretilen fazla elektriğin de dağıtım sisteminde en yakın noktada tüketilmesi imkanı sağlanacak" dedi.

Çok oyunculu serbest enerji piyasasının üst seviyelere çıktığını, bir yandan da her yıl serbest tüketici limitini azaltarak piyasada elektrik alım-satım alanını genişlettiklerini anlatan Köktaş, "Tüketicinin rekabetten faydalanıp daha ucuza enerji tüketmesi sağlanıyor. Diğer yandan da üretim cephesinde kendi bölgesinde enerji kaynakları olan herkesin bunları ekonomiye kazandırmaları sağlanıyor. Böylece büyük bir pazar kuruyoruz" diye konuştu.

Şirket kurmadan da elektrik üretilebilecek

Hasan Köktaş, elektrik üretmek için anonim ve limited şirket kurma zorunluluğu olmamasının büyük avantaj sağlayacağına da dikkati çekti.

Özellikle toplu konutlar, sanayi tesisleri, sulama birlikleri, kooperatifler, üniversiteler ve hastanelerin gerek ısı gerekse kesintisiz ve güvenilir elektrik ihtiyacını, verimi yüksek kojenerasyon tesisi kurarak sağlayabileceklerini kaydeden Köktaş, "Ayrıca, tüketiciler maliyeti çok yüksek olmayan santraller, paneller ve düzenekler kurarak elektrik üretip kendi makinesini çalıştıracak, konutlarını aydınlatacak. Fazla enerjiyi de belirlenen teknik kriterlere göre sisteme bağlanarak satabilecek" dedi.

Bu arada, enerji uzmanlarının verdiği bilgiye göre, Türkiye’de bir mesken ortalama 1.500 kWh (kilovatsaat) elektrik tüketiyor. 500 kW’lık yenilenebilir enerjiye dayalı bir tesisin, bir yılda ortalama 2 bin saat çalıştığı varsayımı ile yılda 1 milyon kWh elektrik ürettiği değerlendiriliyor. Bu da yaklaşık 700 meskenin elektrik ihtiyacını karşılayabiliyor. Burada 500 kW üst sınır, yaklaşık 700 evin elektrik enerjisini karşılayabilecek. Bir evin kendi elektrik ihtiyacını karşılaması için çok daha düşük bir tesis kurması yeterli olacak.

Düzenleme ne getiriyor?

Yönetmelik kapsamında hidroelektrik tesislerde elektrik üretimi yapmak isteyen gerçek veya tüzel kişiler başvurularını üretim tesisini kuracakları ilin il özel idaresine yapacak.

Tebliğin yayımı tarihinden itibaren kurulacak kurulu gücü 500 kW’a kadar olan kojenerasyon tesisleri, yenilenebilir enerji kaynaklarına dayalı üretim tesisleri ve mikro kojenerasyon tesisleri için üretim tesislerinin bağlanacağı TEİAŞ’a ait her bir trafo merkezi bazında, 2 MW ve üzerindeki toplam bağlanabilir üretim tesisi, gücünü belirleyerek ilgili dağıtım şirketine bildirecek.

Her bir tüketim tesisi için bir adet kojenerasyon tesisi, mikro kojenerasyon tesisi ya da yenilenebilir enerji kaynaklarına dayalı üretim tesisi kurulması esas olacak. Ancak dağıtım sisteminde yeterli kapasite bulunması halinde bir tüketim tesisi için birden fazla yenilenebilir enerji kaynaklarına dayalı üretim tesisi ya da tesisleri kurulmasına izin verilebilecek.

KAYNAK: AA

bordo61
20.02.2012, 12:47
2010 yılında açmıştım bu konuyu yıl 2012 arkadaşlar bu işleri ciddiye alın bence düşünün araştırın.

Artık bu işler yaygınlaşacak

bordo61
01.03.2012, 22:33
Konu yukarı

f1bekir
04.03.2012, 14:27
Kendi Elektriğini Üretiyor
18 Ekim 2011 / 13:35
Hakan Engin, kurduğu rüzgar türbiniyle ihtiyacı olan elektriği kendi üretiyor.

Edirne'nin Keşan İlçesi'ne bağlı Büyük Doğanca Köyü'nde hayvancılıkla uğraşan 31 yaşındaki Hakan Engin, kurduğu rüzgar türbiniyle ihtiyacı olan elektriği kendi üretiyor.

Köy merkezine 2 kilometre uzaklıktaki çiftliğinde hayvancılık ve arıcılık yapan Hakan Engin, konakladığı baraka ve ahırın elektriğini rüzgar türbiniyle sağlıyor. Türbinlerden elde ettiği elektriği 2 otomobil aküsünde depolayan Engin, barakasında bulunan televizyon, uydu anteni ve radyoya çalıştıracak elektriği de buradan sağlıyor.

Elektrik üreten sistemin 500 liraya mal olduğunu belirten Hakan Engin, "İhtiyacım olan suyu da kuyudan karşılıyorum. Hiçbir ihtiyacım yok. Kışın pervane hızlı dönüyor. Ancak yazın da yavaş dönmesine rağmen yine ihtiyacım olan elektriği sağlıyorum. Şimdi sistemimi biraz daha büyütmek istiyorum. Şehirden ya da köyden uzak olmak, dünyadan kopmak anlamına gelmiyor" dedi

Bu arkadaşın yaptığından lazım bana aslında. Maksimum 1000 liralık bişey. 2 ampul yaksın yeter. Buzdolabı çalıştırırsa da tadından yenmez :)

Keşke Trabzon'da bir bayi olsaydı, böyle uzaktan insan güvenemiyor.

bordo61
04.03.2012, 19:53
Bekir abi biraz araştırıp bulabilirsin bence bu adamın kendi üretimi olmadığı için bayisi fln yoktur

Olmadı KTÜ elektirik elektronikten yardım istersin belki yaparlar :)

Canberk
04.03.2012, 19:57
Bu arkadaşın yaptığından lazım bana aslında. Maksimum 1000 liralık bişey. 2 ampul yaksın yeter. Buzdolabı çalıştırırsa da tadından yenmez :)

Keşke Trabzon'da bir bayi olsaydı, böyle uzaktan insan güvenemiyor.

Buzdolabını çalıştıracak güce erişemeyebilir Bekir abi .

f1bekir
04.03.2012, 22:39
Buzdolabını çalıştıracak güce erişemeyebilir Bekir abi .

Hani teknoloji ilerlemiştir falan, teorik olarak çalıştırabilir sonuçta. Hayal işte :)

1000 liraya 2 ampülü beslemesi benim için yeterli. Buzdolabı olursa fiyatı arttırabilirim :)

bordo61
05.03.2012, 00:00
Biraz araştırdım bu işlerle ilgilenen şirketler var ama dediğin gibi Trabzonda bu işi yapan yok :)

O işe mi girsek

f1bekir
05.03.2012, 23:05
Biraz araştırdım bu işlerle ilgilenen şirketler var ama dediğin gibi Trabzonda bu işi yapan yok :)

O işe mi girsek

Önce deneyip bakmak lazım verimli oluyor mu diye. Kendimiz memnun kalırsak başkaları da memnun kalacaktır. O zaman bir girişimde bulunulabilir :)

Burçak
05.03.2012, 23:24
Giray okadar dedin dedin halen yaptırmadın mı yani. Sen bi yap fotoları paylaş görelim bakalım nasıl bişe bu :)