PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Şampiyon Horoncular | Kuzeyin Uşakları Yetenek Sizsiniz Yarışmasında Finalde

Emrullah
20.03.2010, 15:23
MEB Ankara Valiliği Okullar Arası Halk Oyunları Kupası finalleri 3-4-5 Mart 2010 tarihlerinde Yüksek Öğretmen Spor Salonu'nda yapıldı.

Yarışma bir kaç kategoride düzenlendi. Aşağıda yayınlayacağımız videoda görülen Ankara Kalaba Lisesi "Gençler Stilize Dal" da ikinci. oldu. Birinci olan okul Ankara Ayrancı Lisesi, "Burdur Yöresi" oyunlarıyla birinciliği bir puan farkla kazandı. Videoyu izledikten sonra yorumlara devam edelim.

İşte Ankara Kalaba Lisesi'nin Trabzon Yöresi Oyunları ile katıldıkları yarışmanın görüntüleri;

5ZCsYWRu4bI

Emeğe saygı diye birşey var. Şu çocukların hakları nasıl yenir anlamış değilim.

Emrullah
20.03.2010, 15:25
HAKEM SKANDALININ GERÇEK YÜZÜ

3-4-5 Mart 2010 tarihlerinde Beşevler M.E.B. Spor Salonu’nda yapılan okullar arası valilik kupası gençler halkoyunları yarışmalarına yaşanan hakem skandalı damgasını vurdu.

Tüm izleyenlerin yanı sıra halk oyunları otoritelerinin de ayakta alkışlayarak beğenisini alan Kalaba Lisesi ekibinin açık ara farkla birinci olması beklenirken hakemlerin stilize dal değerlendirme bilgisi konusundaki yetersizliği nedeniyle ikinci olması tüm salonda soğuk bir şok dalgası yarattı. Herkesin büyük tepki gösterdiği hakem değerlendirmesi profesyonelce hazırlanmış olan bu ekibin elenmesine neden oldu. Bu gelişmeler üzerine grup eğitmeni Aziz Kanlıkoyak bir açıklama yaptı.

“Şu ana kadar hakem arkadaşlarımızın stilize dal değerlendirmesi konusunda yetersiz ve bilgisiz olduğunu düşünüyordum. Her yarışma sonrası değerlendirme belgelerinin antrenörlere bilgi amacıyla açıklamaları yapılır. Bize yapılan açıklamadan sonra gördük ki, hakem arkadaşlar sadece bu bilgi yetersizliğine sahip değiller. İçlerinden bazıları (söz konusu değerlendirmeyi yapanların 4 tanesi) aynı zamanda ART NİYETLİ’dirler.

Şöyle ki; yöre giysilerini yöresel özellik taşımıyor diye değerlendirip puan kıran ancak birçok aksesuarın adını (belki de hiç birinin) dahi bilmeyen hakem arkadaşlar bu giysilerin günümüze kadar orijinalite ve çeşitliliğinin bozulmadan taşınmasına vesile olan, bu giysilerde emeği geçen yöre sanatçılarına büyük bir saygısızlık örneği sergilemişlerdir. Hakem arkadaşlar hiç gittiler mi veya haritada yerini gösterebilirler mi bilmiyoruz ama söz konusu kostümler Trabzon’un Şalpazarı ilçesinde yaptırıldı. Ayrıca giysi kriteri bütün hakemlerin aynı anda değerlendirebileceği bir unsurdur. Aynı kostümün 3 hakem tarafından farklı diğer 4 hakem tarafından farklı değerlendirilmesi büyük bir hakem faciasıdır. Kostüm ya doğrudur ya da yanlıştır. Hakemler arasında farklı değerlendirilmesi mantığa ve gerçekliğe aykırıdır.

Bir diğer konu stilize dal yarışmalarında zorunlu olan çok sesli müziğin değerlendirilmesidir. Yörenin yetiştirdiği Türkiye’de ve yurt dışında değer kazanmış profesyonel sahne sanatçıları tarafından yöre enstrümanları kullanılarak 6 aylık bir çalışma sonucu henüz bir örneği dahi olmayan yarışma müziği yapıldı. Bu müzik bu sanatçıların yeni çıkaracakları albümlerinde de horon müziği olarak yer aldı.

Hakem arkadaşlarımızdan hiç birinin bir müzik eğitimi almadığını ve de müzisyen olmadığını ayrıca yapılan bu müzikteki armonileri algılayabilecek kapasitede olmadıklarını da tüm camia bilmektedir. 4 yıldır yeni hakemlik yapmaya başlayan bu arkadaşlarımızın böyle üst düzey müzikten “müzikler yöresel icra edilmiyor, entonasyon bozuklukları var” diye puan kırmaları çok iddialı bir müzik eğitimi almalarını gerektirir. Bu davranış biçimi hem bu sanatçı arkadaşlarımıza hem de yapılan sanata büyük bir hakaret içermektedir.

Bu hakemlerin birilerine yaranma adına yaptıkları bu haince değerlendirmeler en az 50 yıldır Trabzon kültürüne hizmet eden değerli büyüklerimizin tüm emeklerine karşı yapılan bir saygısızlıktır. Bu hakem arkadaşlar Uzun yıllar Trabzon kültürüne emek veren, oyunların ve kostümlerin sahnelere taşınmasına ye yaşatılmasına vesile olan bu ağabeylerimizden, Ayrıca da müziği yapan sanatçılarımızdan derhal özür dilemelidirler.

Bu 3 hakem arkadaşımızın “nasıl olsa hakem puanına itiraz olmaz ve de puan değişmez kuralını “ iyi bildikleri kesin. Belli ki başka bir gruba zemin hazırlamışlar. Nasıl olsa bize kimse müdahale edemez ve hesap soramaz düşüncesiyle hareket etmişler. Ama yanıldıklarını ilerleyen zamanlarda muhakkak göreceklerdir. Bu kişilikte olan hakemlerin kim bilir daha ne çok grupların haklarını gasp ettikleri aşikârdır. Bu kişilikteki hakemlerin halkoyunları hakem camiasını lekeledikleri ortadadır. Kesinlikle temizlenmeleri gerekmektedir.” dedi.

ajansspor.com

bestrafer
20.03.2010, 16:17
Bir de Burdur'u çok merak ediyorum. Arkadaşlar müthiş. Bu haksızlık değil haksızlığın daniskası!!

Teşekkürler abi sana da bunu buraya koyduğun için. Hem gözlerimiz şenlendi hem de hakemlerin ne kadar büyük haksızlık yaptıklarını öğrenmiş olduk

Onur Şeref
21.03.2010, 08:00
Sanırım hakettikleri 1.liklerini almışlar.

LazAnisT
21.03.2010, 09:38
Üşenmeyin tamamını seyredin

Ucundan kenarından bu işlerin içinde olan biri olarak hakikaten müthiş bir çalışma olmuş.Başlığı ilk okuduğumda Burdur'u da izlemeden konuşmak doğru olmaz diye düşünüyordum ama açıklamalardaki puan kırdıkları yerleri okuyunca yürü gidin dedim.

Bu arada yörenin tüm ensturmanlarını kullanan ve yanlış bilmiyorsam Ankarada yaşayan çok değerli bir iş adamı olan İhsan Eş'in müzikleri muhteşem olmuş.Aylar öncesinden yeni çıkan albümünü almış biri olarak sizlerede tavsiye ederim.

Tangerine Dream
21.03.2010, 10:47
Merak edip Burdur yöresine ait bir halkoyunu videosu bulup izledim, her yöreye saygımız ve sevgimiz var ama izlerken uykum geldi. Sonra şu yukarıdaki insanın kanını kaynatan videoyu izledim de kendime geldim.

m@rdi
21.03.2010, 10:48
Ekibin uyumu, ahengi müthişti. Helal olsun iyi çalışmışlar, çok emek vermişler belli.
-1 le birinciliği kaçırmalarına sebep olanlara ne demeli bilemedim.
Hakem.
Konusuna hakim olan ,ehil sahibi diye bilirdim değilmiş meğerse. Ne demektir yahu " yöre giysilerini yöresel özellik taşımıyor ".
Çok yazık olmuş ekibe.

Serdar Dilekoğlu
21.03.2010, 11:13
evde izlerken bile ayakta alkışladım. ne kadar güzel bir uyum içinde oynamışlar. Helal olsun tüm kardeşlerime. 2. lik her halukarda haksızlık olurdu bu kardeşlerime. Sizlerin yarışmaya girmesine gerek yoktu aslında yarışma arasında çıkıp gösteri oyunu oynasaymışsınız daha iyiymiş.

SDanışmaz
21.03.2010, 11:18
Böyle bir kaleografi, böyle bir uyum, böyle bir ahenkgi başka bir ekibin yapacağını zannetmiyorum. Tamamen kusursuzdular.

Haklarının yendiği apaçık ortada. Gerçi halk oyunları yarışmalarında her sene torpilin döndüğü bir gerçek...

Mustafa ÖZDEMİR
21.03.2010, 11:42
bizimm lobimiz yok onlar gibi.yapacak bişe yok yani...

Paksoy
21.03.2010, 12:36
anadolu ateşle yarışması gereken performans ,, hadi süper lig de şike oluyor paralar dönüyor e be insaf ya halk oyunlarında ne şikesi torpili ya yazık ya ,

Adem Erdoğan
21.03.2010, 12:37
Müthiş.İlk defa böyle bir akçabat horonu izledim, başka yarışmalarda açıkara birinci olurlar.

FANATIK61
21.03.2010, 13:26
Akcaabatliyim az bucuk horondan anlariz tabiri caizse. Ben hayatimda böyle uyumlu ve koreografisi muhtesem olan bir ekibi görmedim. Helal olsun erkekler ve kizlara.

Böyle hakemleri uyduruk puan kirmalari yüzünden alninin ortasindan vuracan. Yazik degilmi okadar emege.

UmutBaykan
21.03.2010, 14:09
Büyük emek var ortada,kareografi mükemmel, uyumda harika, Allah o hakem müsfeddelerini bildiği gibi yapsın.

Emrullah
21.03.2010, 15:07
Şampiyonluğu artık tescilli horoncular bunlar.

Dün yani 20 Mart 2010 Cumartesi günü yine Ankara MEB Şura salonunda yapılan klüpler arası halk oyunları yarışmasında birinci oldular. Yürekten tebrik ediyorum. Koreografide de ufak tefek değişikliklere gitmişler. Emeklerinin karşılıklarını almış oldular, hiç birini tanımam etmem ama çok sevindim çok.

Dünkü yarışmadaki performansaları;

JYopChx0ytw

Gamze
21.03.2010, 15:11
Bu videoyu daha önce izlemiştim ben de.
oturup 10 dakikalık video çok zor izlerim ben netten ama muazzamdı, kapatamadım resmen.

Ben de hadi birinciyi de görsek ona göre yorum yapsak diye düşünmüştüm başta ama hiç gereği yok kanımca şu açıklamalardan sonra.

Yuh yahu.

Oğuz B.
21.03.2010, 15:41
Tek kelime; Muhteşem...

SDanışmaz
21.03.2010, 15:48
Yeni koreografileri de mükemmel..

Emrullah
01.03.2011, 17:32
Geçen yıl katıldıkları halk oyunlarında haksızlığa uğradığına inanarak burada haberini ve video görüntülerini paylaştığımız "Şampiyon Horoncular | Kuzeyin Uşakları", Yetenek Sizsiniz Türkiye adlı yarışmada finale kadar yükseldi.

Çok beğeniyorum bu lise talebelerini, çok başarılı buluyorum. Finalde işleri çok zor ama başarılar diliyorum.

18J_JYTdDPo

LazAnisT
01.03.2011, 18:49
Dün horon oynarken izlmedim acun numara veriyordu mesaj yollayın dedi hanımla ben gönderdik.Finale kalmalarına sevindim.

Fatih
01.03.2011, 19:00
İlk kez izledim hakikaten müthiş.:)

macuka
01.03.2011, 19:18
Benim fikrim, tamam guzel de bu yetenek degil ki yaw... Bu calisma ile olusturulmus basarili bir ekip, her ilcenin boyle bir ekibi vardir zaten:)

Rating olsun diye karadenizlilere gaz vermekten baska bir sey degil benim fikrimce...