PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Volkan Konak'la Bordo-Mavi Sohbet

UmutBaykan
19.03.2010, 11:16
'Trabzonspor nüfus cüzdanımızdır" diyen Volkan Konak, Fanatik'e konuştu. Ünlü sanatçıya, “Takımda Trabzonlu şart mı?” sorusunu sorduk, en çarpıcı yanıtlardan birini verdi: Bizim oralılar, futbolu horon gibi, başka oynar. Sorumlu olur, her şeyini verir. Eski başarılar ortada, Amerika'yı yeniden keşfe gerek yok ki!
Nam-ı diğer ‘Kuzeyin Oğlu’... Trabzonlu ama sadece Karadenizliler’in değil, tüm Türkiye’nin severek dinlediği, TV programı reyting, konserleri doluluk rekorları kıran bir sanatçı... Son olarak Trabzonspor Marşı’nı bestelemek üzere yönetimle anlaştıktan sonra Trabzonsporluluğu ile gündeme gelen Volkan Konak, medyaya karşı serin duruş prensibinden de ödün verip FANATİK’e konuştu. Açılışı, “Nedir Trabzonspor sizler için?” sorusuyla, “Nüfus cüzdanımızdır. Sıradan bir takım gibi bakmayız. Evlerdeki ikinci bayraktır, Türk Bayrağı sonrası. İstanbul’a bir başkaldırıştır” yanıtını aldık. Sonra koptuk, gittik. Yattara’yı da konuştuk, tribünleri de, sanatı da sanatçıyı da. Şimdi sözü Volkan Konak’a bırakıyoruz, uzun sohbetimizden öne çıkan ifadelerini bizimle aynı keyfi almanızı umarak sıralıyoruz...

‘Tribünümüz birleşmeli’
“Trabzon tribünlerinde birlik-beraberlik yok. Çok grup var, araları da her zaman sıcak değil. Goller ve 61. dakika hariç birlikte yükselen ses yok. Trabzonlu duyarlıdır, tepkilidir. Birleşme sağlanmalı, ortak tavırlar koymalıdır. İnsanımızın o espri anlayışı, o anlık çıkışları tribüne lazım.”

‘Trabzon kaç derece?’
“Şu an için biz bile aynı ülkede gurbette görüyoruz kendimizi. Ama içimize işlemiş durumda Trabzonspor, DNA’mızda var. Bunun tarifi olamaz. Mesela ben hava durumu takip ederken Trabzon’u görmeden geçemem, kökümüz orası be bizim.”

‘Katil değil sanatçı yatağı’
“Trabzonspor’a Trabzon’un tüm yükünü yükledik yıllar boyu. Çok büyük misyonlar verdik. Aslında Trabzon’dan ne kadar müzik insanı, yazar, ressam, tiyatrocu çıktığını da anlatmak lazımdı. Ancak birileri hep katilleri yazdı. Eğer siz kent olarak sanatçınızla anılmazsanız Ogün Samatslarla anılırsınız.”

‘Trabzon Trabzonsporlu kalır’
“O beklenen başarılar yakalanmadıkça ve hasret büyüdükçe Trabzon’daki gençlerin de bazılarının başta takımlara yönelmesi muhtemel. Ancak bunun genele yayılacağını hiç sanmam. Benim öngörüm; Trabzon sonsuza kadar Trabzonsporlu bir şehir olacaktır.”

‘Yönetim ve Güneş’e inanıyorum’
“Ben mevcut yönetimin iyi niyetine ve Şenol Güneş’in son gelişine çok inanıyorum. Teknik-taktik işlerine girmem zaten ama Şenol hocada bir pozitiflik, bir istikrar duruşu var. Trabzon’a lazım bu. O nedenle bu insanlara sabredilmeli, destek verilmeli. Bu seneyi, hatta gelecek seneyi bile unutmak, hazırlık süreci kabul etmek lazım ki, büyük başarılar gelebilsin.”

‘7-1’lik hüsranı unutamam’
“Sanatçı için zor anlar vardır. Ben bunlardan birini yaşadım. Beşiktaş’a yenildiğimiz 7-1’lik maçı unutamam. Sonucu öğrenip sahneye çıkmıştım. Yani böyle bir yakınımı kaybedermiş gibi hissederek sahneye çıkmıştım, ne kadar zorlandığımı anlatamam.”

‘Düşün Trabzon’un yakasından’
“Trabzonspor artık bir siyasi meta olmaktan çıkarılmalı. Düşsünler Trabzonspor’un yakasından siyasiler, rant peşinde koşanlar, hesabını-kitabını kulüp üzerinden yapanlar. Bu takımın futbol oynamasına bile izin verilmeyen dönemler oldu. Ne işi vardı belediye başkan adaylarının idman sahalarında! Orası futbolcuların yatak odası, giremezsin, girmeyeceksin! Trabzon nasıl olmaz aday kentler arasında. Şampiyonluk ışığı yanan
2 şehirden biri Trabzon. Trabzonspor’un ve Trabzon’un desteğini alıp yeri geldiğinde destek vermeyenlerden hesap sorsun o halk.”

‘Bizleri büyük kandırmışlar’
“Ne zaman ki bu televizyonlar İngiltere, İspanya gibi ligleri vermeye başladı, Avrupa’yı gördük, kendimizi kandırılmış gibi hissetmeye başladık. Görmeseydik daha iyiydi, burada kendi halimizde bakıyorduk. Oraları görünce insanın canı sıkılıyor.”

‘En az 6-7 Karadenizli şart’
“Trabzon köklerinden kopmamalı. Bir bitki vazoda sınırlı ömür yaşar ama kökü toprağında olursa ömürlük olur. Biz de kopmamalıyız kökümüzden. Trabzonlu, Karadenizli futbolu da başka oynar, horon gibi oynar. Bizim insanımız kadar üzülmez dışarıdan gelen. Gider oyun oynar tesiste. Bizim insanımız üzülür, baskı yer, sorumlu hisseder. O nedenle her zaman en az 6-7 Trabzon kökenli ya da Karadenizli lazım. Bakın geçmişe nasıl gelmiş başarılar. Amerika’yı yeniden keşfe gerek yok.”

‘Küfür etmeyin kombine feda olsun’
“Ben gidemiyorum maçlara, haliyle hep hafta sonu programlarımız oluyor. Ama Trabzon’da başarılı öğrencilere verilmesi için 100 kombine aldım, yolladım.?Tek bir şey istedim, küfür olmayacak. Haberinizi alırım diye de ekledim. Küfür edene seneye kombine yok, diğerlerinin hep yanındayım.”

İşte Trabzon Marşı
Hedefimiz zafer gol, Trabzon şampiyon ol
Haydi Trabzonspor şahlan, göster bize gol
Coşkun Karadenizli centilmen sporcular
Şimşek şutlarınızla dalgalansın şu ağlar
Kaleler fethetmeyi Fatih öğretti size
Bordo-Mavi renginiz zafer getirsin bize
Zaferinizi duyup şahlandı Karadeniz
Söyleyin be aslanlar yine kimi yendiniz?
Karşınıza çıkanın tutuyor titremesi
Sahalarda çınlıyor Trabzonspor sesi
Bu çınlayan şanlı ses Trabzon’dan geliyor
Şahlanan Trabzonspor zafer seni bekliyor

FANATİK bir ilke daha imza attı... Yıllar önce Kıraç’ın yaptığı Fenerbahçe Marşı’nı ilk kez yayınlayan FANATİK, Volkan Konak’ın Trabzonspor için yaptığı marşı da medyada ilk kez açıklıyor. Yaşar Miraç’ın yıllar önce yazdığı eserin müzik altyapısı üzerinde çalıştıklarını anlatan Konak, “Belki birkaç sözde oynama yapabiliriz. Bunun için Yaşar Miraç ile görüşmelerimiz olacak. 15 Mayıs’taki kupa finaline kadar yetiştirmeyi düşünüyorum, umarım kupayı takım kaldırdığında arka fonda o çalar” diyerek takıma çok kıymetli bir mesaj yolladı.

Yıllarımızı çaldı!
Hedef göstermek istemiyorum ama Yattara bizi kandırdı resmen... Ve bizim insanımız da kendi toprağının futbolcusunu yuhladı, onu alkışladı. Beynim de, kalbim de kabul etmez bunu. Düşünüyorum da, bir Trabzonlu olarak Trabzon’da müzik yaparken beni yuhlasalar göz yaşlarım içime akardı. Trabzon’a o kadar uzaklardan fayda geleceğini sanmam. Bizlerin yabancı futbolcu seçerken de biraz daha kendimize yakın tercihler yapmamız gerekiyor. Yanlış tercihleri çok daha fazla sayabiliriz.

’Camia çok vefasız’
Bir dönem adı yönetimlerde de geçen Volkan Konak’ın futbol dünyasıyla ilgili çarpıcı tespitlerinden biri de vefasızlık üzerineydi ve medyayaydı sitemi: Hep sanat camiasını vefasızlıkla suçlarlar. Ancak şu var ki, ben futbol camiasının daha vefasız olduğunu düşünüyorum. Nasıl yüzlerce gol atmış bir Hami’ye jübile yapılmaz! Bu işin bileni çok, aman bir de ben bulaşmak istemiyorum. Uzaktan izliyorum.

’Fatih oynatılmalıydı’
Sohbet uzundu, ‘Kuzeyin Oğlu’na son dönemde kendisini en çok heyecanlandıran ismi sormamak olmazdı. Biz de sorduk, tahmin ettiğimize yakın şu yanıtları aldık: Önce Hami, sonra da Fatih Tekke’dir beni heyecanlandıran yetenekler. Keşke Fatih’in transfer süreci iyi bitseydi de Trabzonspor’da oynatılabilseydi. Trabzon’da olması gerekirdi, çok şey katardı. Ancak bu saatten sonra isminin konuşulması ise fayda getirmez.

Cengiz Çubukcu
19.03.2010, 11:30
Ne diyeyim sana ben Volkan Konak!! işin içinde olanlardan daha güzel tespitlerin var, bazı şeyleri anlamak istemeyenlere kapak olmalı...

Mesut
19.03.2010, 11:35
kesinlikle volkan konak çok doğru tespitler ve çok samimi açıklamalar yapmış.tebrik ediyorum

ilhan
19.03.2010, 11:36
Çok büyük adamsın be Volkan abi... Eşin benzerin yok şu alemde.

‘Düşün Trabzon’un yakasından’
“Trabzonspor artık bir siyasi meta olmaktan çıkarılmalı. Düşsünler Trabzonspor’un yakasından siyasiler, rant peşinde koşanlar, hesabını-kitabını kulüp üzerinden yapanlar. Bu takımın futbol oynamasına bile izin verilmeyen dönemler oldu. Ne işi vardı belediye başkan adaylarının idman sahalarında! Orası futbolcuların yatak odası, giremezsin, girmeyeceksin! Trabzon nasıl olmaz aday kentler arasında. Şampiyonluk ışığı yanan 2 şehirden biri Trabzon. Trabzonspor’un ve Trabzon’un desteğini alıp yeri geldiğinde destek vermeyenlerden hesap sorsun o halk.”

:alkış::alkış:

Egemen Yılmaz
19.03.2010, 14:10
Vay canına, Volkan Konak da özevlatçı çıktı :)

Mustafa
19.03.2010, 14:15
Bu kadar basit!!!

M.S.SOFU
19.03.2010, 14:35
sanatçı olarak görevini yapmış gereken bildiği gerçekleri söylemiş volkan abi.
takdir etmek lazım.
her sanatçı gibi topluma yön vermeye çalışması çok sevindirici.

MehmetGÜRSOY61
19.03.2010, 15:28
Ağzına sağlık volkan abi

Özge
19.03.2010, 15:40
Helal olsun Volkan abi:)

Tolunay Abdioğlu
19.03.2010, 20:38
Bir özevlatçı daha.:)

Helal olsun Volkan abi.Yüreğine sağlık.

SDanışmaz
19.03.2010, 21:24