PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : "Lazio" ve 'Laz'lar...

furkankayaoglu
06.03.2010, 00:30
Konusu Etrüsklerin Türk kökenli oldukları kadar önemli, çünkü Roma devletini kuran Latium'ların /Lazio'ların, kim oldukları, Doğu Karadenizli Laz Türkleri olduğu bundan sonra konuşulacak.

İtalya’nın Lazio futbol takımı çok ünlüdür, bilinir, fakat kökenlerinin nereli olduğu da konuşulacak bundan sonra.

Lazio sahilindeki denizin adı ayrıca önemli, o da Turan Suyu, tıpkı Akdeniz’in Mete Turan’ın Suyu olduğu gibi.

Sözü edilen TİVOLİ (ok.Tafuli) şehri Rize'de çok yakın dostlarımın aile kök adı olan "TAFULİ" ile aynı okunmaktadır. Özellikle bu nedenle ilgimi çekti. Belirtmeliyim ki, Tafuliler’in Rize’ye geldikleri yer ise, hepimizinki gibi, Kafkaslardan ötededir.

Artık internette yerel Rize sözcükleri arıyorum; KOLİVA, KOLLİVA, GOLİFA gibi sözcükler girmeye başladım. Koliva haşlanmış mısır demektir Rize’de, Kıbrıs’ta ve Moldavya’da haşlanmış buğday ve yeni öğrendim ki Ermenice’de de var; mısır tarlasındaki bekçi kulübesinin adıdır. Bunu bana söyleyen Hemşinli Nuray Akman ağabeyimizdir; köklerinin BOLKAR Türkleri olduğunu, Kafkasların kuzeyinden geldiklerini, bu nedenle bir çok sözcüğümüz tutmaz der. Ermenice ve Rize şivesinde ortak sözcüklerden “kutali” (kazan kepçesi) aradım internette, yine İtalyan ve Arnavutça soyadı olarak çıktı karşıma. “Koliva” da Sırbistan’dan Endonezya’ya kadar soyadı olmuş.

Bir ot olan “Livor” aradım, bir de “livora”, bu sözcükler de Lazca ve Rize şivesindendir. İnanılır gibi değil, “Livor” tıp sözcüğü çıktı, evet, biz de ısırganın acısını livor otu sürerek yok ederiz. İşte tıpta, Latince sözcükler içinde, ne kadar doğal. Latince’nin kökü Lazca çıkıyor.

Çok eğlenceli; siz de arayın, yerel sözcüklerimiz nerelerde isim olmuş?

Ya Siena şehrine ne demeli? Oralılar da şaşkınlık anında "UYYYY!.." diyorlar Karadenizliler gibi.

Şimdi Trabzon Zigana geçidini düşününüz ve lütfen yerel şiveyle "Zigana" söyleyiniz. Yumuşak bir ğ harfi var yok gibi, ZİĞANA deriz; olur Siena.

Veya, Rize’nin ZİVANA tepesine "Siğana" dediğimiz gibi, o da olur "SİENA"

Bir de internette Siena’ya bakınız, manzarası nereye benziyor?

Not: Bu yazıda sözünü ettiğimiz İtalya’nın Lazio bölgesini gezmek için özel bir tur düzenleyen olursa lütfen haberimiz olsun. Bir de, Trabzon Spor ile Lazio Spor’u “Tarihi Şeref Buluşması Maçı“na davet etmeli! Lazio gazetelerinde teklifimiz yazılsın önce, “Türkler Avrupa Birliğini istemiyor ama Romalı akrabalarıyla kadeh kaldırmak istiyor“ diye manşet atarlar, ne iyi olur.

10 OCAK 2007 MAHIYE MORGUL

Arkadaslar Ankaradaki Trabzon etkinliklerinde Italyan konsoloslugunda calisan bir Italyan standimizi ziyaret etti ve bana lazio takiminin kurulusunun TRABZON^dan Bartina oradan^da romaya goc eden lazlar tarafindan kuruldugunu ve trabzonspor ile lazio arasinda yapilan bir macta o zaman bugunki gibi teknik direktorumuz senol gunes^ken Trabzonspor^un rehberi olarak Romaya gittigini ve trabzonspora ayri bir sempatisinin oldugunu belirtti ayrica orada yasayan halk ile bu etkinliklerde gezen insanlar birbirine cok benziyor dedi:) bende bir arastirim dedim karsima bu yazilar cikti arastirmaya devam edicegim sizlerinde goruslerinizi merakediyorum saygilarimla....

Mustafa ÖZDEMİR
06.03.2010, 00:32
lazio bizim kardeş takım olsun:D...

Uzunoğlu
06.03.2010, 00:36
Livornoluları kızdırmayalım :)

Konu enternasyonel düzeyde faşizme dayanır valla :)

furkankayaoglu
06.03.2010, 00:36
lazio bizim kardeş takım olsun:D...

walla bir arastirmak lazim bildigim kadariyle irkci bir taraftari var:confused:

Cem Akyüz
06.03.2010, 01:54
walla bir arastirmak lazim bildigim kadariyle irkci bir taraftari var:confused:

Lazio taraftarları oldukça ırkçı bir yapıya sahiptirler..Kendilerini Mussolinin varisleri olarak görürler..Lazio takımı tam bir Yahudi düşmanıdır:)Bir çok maçta tribünlerinde Filistin Bayrakları açmışlardır..Takımlarında yahudi ve zenci futbolcu istemezler..Gerçi son zamanlarda kadrolarında zenci oyuncular oynadı ama taraftar yinede bu olayı tam olarak kabullenmiş değil

Mesut
06.03.2010, 09:30
wu yenı gördüm hatayda arkadaşlarım lazio diye çağırıyolar :D

Mayls
06.03.2010, 10:39
Lazio ve Lazlar...
Romalıların Lazlardan geldiğini düşünmüyorum. Zaten Romalıların etnik kökü çok daha eskilere dayanıyor. Olsa olsa tersidir, ki bu da pek ilginç bir şey değil. Hepimiz aynı kişiden gelmiyor muyuz sonuçta :)

Bu konu bence git gide "Türkler Milattan onbinlerce yıl önce medeniyeti buldu, yazıyı buldu, kaşık çatalı buldu" tarzı diyaloglara kayacak :D

Mustafa ÖZDEMİR
06.03.2010, 11:07
Lazio ve Lazlar...
Romalıların Lazlardan geldiğini düşünmüyorum. Zaten Romalıların etnik kökü çok daha eskilere dayanıyor. Olsa olsa tersidir, ki bu da pek ilginç bir şey değil. Hepimiz aynı kişiden gelmiyor muyuz sonuçta :)

Bu konu bence git gide "Türkler Milattan onbinlerce yıl önce medeniyeti buldu, yazıyı buldu, kaşık çatalı buldu" tarzı diyaloglara kayacak :D
gidişat öyle gözüküyor:D...

furkankayaoglu
06.03.2010, 11:12
Lazio taraftarları oldukça ırkçı bir yapıya sahiptirler..Kendilerini Mussolinin varisleri olarak görürler..Lazio takımı tam bir Yahudi düşmanıdır:)Bir çok maçta tribünlerinde Filistin Bayrakları açmışlardır..Takımlarında yahudi ve zenci futbolcu istemezler..Gerçi son zamanlarda kadrolarında zenci oyuncular oynadı ama taraftar yinede bu olayı tam olarak kabullenmiş değil

boyle irkci taraftardan bisey olmaz. arastirilmasindan yana tavrimi geri cekiyorum:rolleyes:

İsmail Alkan
06.03.2010, 11:39
boyle irkci taraftardan bisey olmaz. arastirilmasindan yana tavrimi geri cekiyorum:rolleyes:
Bencede.
Bizim böyle akrabalarımız olacağına hiç olmasın daha iyi :)

Lazları merak edenler için muhteşem bir belgesel lazların 4000 yıllık tarihi DVD (http://www.downtr.net/18089-lazlar-5111-yillik-tarih-dvdrip-belgesel-turkce.html)

Muhammed
06.03.2010, 12:32
Lazlar bildiğim kadarıyla Artvin-Rize taraflarındaki 100-150 bin kişilik bir grup sadece. Neden Trabzon'lular kendilerini Laz olarak görüyor?

magicyattara
06.03.2010, 12:37
Bir benzerlik daha;Lazio İtalya'nın fındık bölgesidir:)

Mesut
06.03.2010, 12:38
Lazlar bildiğim kadarıyla Artvin-Rize taraflarındaki 100-150 bin kişilik bir grup sadece. Neden Trabzon'lular kendilerini Laz olarak görüyor?

ben trabzonluyum ve çaykaralıyım köyüm ulucamı eski adı zeno yanı lazım.çoğunluk çaykarada dernekpazarında sürmenede azınlıkda ise arsin araklı oralarda baya laz var.

magicyattara
06.03.2010, 12:43
Bir diğer benzerlik;Fındıkta ki diğer rakibimiz İspanya'nın fındık bölgesi Katalonya'dır.Yani Tarragona ve Barcelona'da fındık yetişir.

Mesut
06.03.2010, 12:45

şu yazıdan bir küçümseme hissetdim ama neyse
burası yeri değil

Muhammed
06.03.2010, 13:07
şu yazıdan bir küçümseme hissetdim ama neyse
burası yeri değil

Yok yahu ne ilgisi var. Bu tür konular ilgimi çeker. Wikipedia'dan baktığımda sadece Artvin ve Rize'nin bazı ilçeleri yazıyordu Laz'ların yaşadığı yerler olarak. O nedenle merak edip sordum.

Sefa Murat Dokuz
06.03.2010, 15:43
lazmıyım değilmiyim bilmem ama Türklüğümün yanında bana Trabzonlu olduğumdan hep Laz olarak hitap edilmesinden gurur duyuyorum. Ayrı bir hoşuma gidiyor. Lazio meselesini ise ilk defa gördüm.İlginç geldi.

SDinc
06.03.2010, 16:10
ben trabzonluyum ve çaykaralıyım köyüm ulucamı eski adı zeno yanı lazım.çoğunluk çaykarada dernekpazarında sürmenede azınlıkda ise arsin araklı oralarda baya laz var.
Bende Trabzon-Çaykara-Uzungöllüyüm. Ve Uzungölün eski ismi şarahtır , ve o bölgede bir çok bu tarz isimler vardır. Ancak bu isimler Lazca değil Rumcadır. Benim köyümde Rumca konuşuluyor ve o bölgedeki insanlar Rumcayı benimsemişlerdir. Lazlar Rize'nin doğusunda ve Artvindedir.

tuncay1984
06.03.2010, 16:52
gurbette bize laz diye diye bizde kendimizi laz zannediyoruz
trabzonda laz yoktur trabzonda ermeni var desen inanirim rum var dersen inanirimda laz yoktur
diyarbakirli,elaziglisi,vanlisi karacahil olduklari icin mi bize laz derler yoksa ülkeyi mi bölmek icin böle
oyunlari vardir laz yalani salmislar ortaya belli degil

Mesut
06.03.2010, 17:26
Bende Trabzon-Çaykara-Uzungöllüyüm. Ve Uzungölün eski ismi şarahtır , ve o bölgede bir çok bu tarz isimler vardır. Ancak bu isimler Lazca değil Rumcadır. Benim köyümde Rumca konuşuluyor ve o bölgedeki insanlar Rumcayı benimsemişlerdir. Lazlar Rize'nin doğusunda ve Artvindedir.

valla hemşerım emın olmak içinde araştırdım kesin bir sonuca varamadım.rizenun doğusu diyor biizm çaykara zaten rizenın doğusuna yakın.çok değişik bilgiler çıkıyor işin içinden kimisi değiliz diyor kiimisi lazız diyor.
biraz karışık lazlar göçmen halkı olduğu için bilemıyoruz kesin birşey diyemıyoruz ama küçüklüğümden beri baba olsun dedelerım olsun lazız der karuşık
ama bir arkadaşın dediği gibi laz olmasam bile laz dendiğinde gurur duyuyorum

TURHAN
08.03.2010, 02:28

Sürmene mi, çoğunlukla laz mı?? Habunları birde Sürmene eşrafına söyle bagayım.)

Laz arkadaşlarım var Rize-Pazardan, gerçekten çok içten insanlar ama Trabzon da çoğunluk olarak Laz bölge bulman çok zor Mesut arkadaşım belki ailen Pazar civarından göç etmiştir.

Lazio konusunu da hep merak etmişimdir. Ufakken bir yakınlık hissederdik isminden dolayı...

Uğur GEMİCİOĞLU
10.03.2010, 17:59
Benim bildiğim Giresun Trabzon tarafı Çepni Türk'üdür.Yanlış mıyım?Laz Rum Ermeni de illaki vardır.Herkes bir yerlere göç ediyor sonuçta.

Oğuzhan İnce
10.03.2010, 18:11
hocam tübitak sosyoloji projemde araştırmıştım bunu,

trabzon rize arası Rum halkla milist mücadeleye girmek için çin sınırında bugünkü xanshi(yazılışiını unuttum) bölgesinden getirilen oğuz soyundan olmayan uygur uyruklu çepni ve akrabalarından oluşur,Bugün karadenizinsanının sinirli asabi yapısı da bu genlerinden öte gelmektedir,lazlar ise çok daha sonraları kafkaslardan aphaz akrabası olan bir millet ne tam çerkez ne diyebiliriz ne de başka birşey emin değilim...

Bir sonuca bağlamak gerekirse bugün karadenizde etnik olarak laz olan,175 190 bin kişiden sözedilir ki bu en maksimum rakamdır,sizin köylerde bahsettiğiniz insanlar kafkas göçmeni türklerdir,rumcayla kaynaşmış bir dil konusurlar...

ESER
10.03.2010, 19:03
italyancada "io" ben demek. acaba ben lazim mi demek isteniyor kelimede:)

bir kac defa italyaya gittim. kuzey italyaya trieste ve udine ye.. inanin dilleri ve dinleri haric gercekten bize cok benziyorlar. tez canlilar , fevriler ve simalari da bizler gibi gercekten, ayrica bilindigi uzere italyanlar dunyada aile baglarindan guc alan bir millettir. italya ya giden birisi rahatlikla farkederki italyanlar sanki bizim avrupa birligine girmis halimizdir:) sadece italya da yaya gecidinden karsiya gecerken kaza gecirebilirsiniz:)
eylenceli bir video gondereyim dedim bu konuyla ilgili:)
http://www.youtube.com/watch?v=nQWNGLv8w74

biraz eylence olsun :)

Mesut
10.03.2010, 19:34
hocam tübitak sosyoloji projemde araştırmıştım bunu,

trabzon rize arası Rum halkla milist mücadeleye girmek için çin sınırında bugünkü xanshi(yazılışiını unuttum) bölgesinden getirilen oğuz soyundan olmayan uygur uyruklu çepni ve akrabalarından oluşur,Bugün karadenizinsanının sinirli asabi yapısı da bu genlerinden öte gelmektedir,lazlar ise çok daha sonraları kafkaslardan aphaz akrabası olan bir millet ne tam çerkez ne diyebiliriz ne de başka birşey emin değilim...

Bir sonuca bağlamak gerekirse bugün karadenizde etnik olarak laz olan,175 190 bin kişiden sözedilir ki bu en maksimum rakamdır,sizin köylerde bahsettiğiniz insanlar kafkas göçmeni türklerdir,rumcayla kaynaşmış bir dil konusurlar...

sordum babamada araştırdum biraz kafkaslardan göç etmiş bizim atalar.lazuk diyor babam.o diyosa doğrudur :D

Oğuzhan İnce
10.03.2010, 22:39
sordum babamada araştırdum biraz kafkaslardan göç etmiş bizim atalar.lazuk diyor babam.o diyosa doğrudur :D
baba diyosa ben de karışamam :D

Keramettin
22.05.2010, 09:18
Arkadaşlarla espiri haline getirmiştik.Meğer aralarında ilişki varmış :)

cemoli5408
26.02.2012, 14:26
Ben bir Lazım ve haspel kader kendimce bir takım araştırmalar yapmaya çalışıyorum. Lazio ve Lazika kelimeleri, Lazio: Büyük Laz yurdu, Lazika: Küçükü Laz yurdu anlamına gelir. Ka eki küçük, io ve iou ekleri büyüklük ifadesidir. Misal, didi büyük demekse, didiou(dido) çok büyük manasındadır. Araştırmalarım sonucunda Lazio ile Lazlık arasında çok çok eski iletişim vardır. Lazların Roma İmparatorluğu ile bir şekilde bağı var. Ancak bu bağ, direk Romalılık mı, yoksa ticari, siyasi ilişkiler ile başlayan bir durum mu bilmiyorum. Laz olarak bizim maşallah bir çok millet kendinden saymak istemektedir :) Bu insana gurur veriyor açıkçası. Türkiye, İtalya, Yunanistan, Gürcistan, İsveç ülkelerinde Lazların kendi milletleri olduğunu iddia eden çok tez var. Dilsel yakınlık açısından bu 5 ülke dilleri ile de etkileşim var, yani hemen her dilden bişeyler alıp vermiş Lazca. Ama en yakın dil, etkileşim dışında diyorum, yani temel benzerlik açısından, İsveç'in atalarının, Varyag, yani Viking dili olan Bragadilerin Dili Lazca'ya benzer. Bunu büyük bir abimin araştırmasından ve incelemesinden öğrendim. Bragadiler İsveç'te cesur,savaşçı, inatçı insanlar olarak bilinir. Lazca da da Bragadi, dövmek, dövüşmek anlamındadır :) Fiziksel olarakta İsveç milletleri ile Lazların benzerliği vardır. Çoğu kumral,sarışın olur onların da bizim de. Ama bu çok belirleyici bir etken sayılmaz. Bunların yanında yine kadim çağlarda Arhavi,Hopa,Batum bölgelerinden bir çok çocuk ailesinden koparılıp gemilerle Roma'ya götürülmüş, ve orda savaşçı olarak yetiştirilmiştir. Bunlar çok zor ulaşılan bilgiler, doğruluğu, yanlışlığı elbette tartışılır, fakat isteyen istediğine inanmakta özgürdür. Sonuçta tarih, sadece yazılardan ibarettir.

cemoli5408
26.02.2012, 14:41
ninna nanna bimbo Lazo
ecco la mamma che arriva,
le babbucce nella mano
e nell'atra la tettarella,

ninna nanna bimbo Lazo,
ad anaklia e' il tuo papa',
la sega regge nella mano,
E can l'atra stringe il cuore,

ninna nanna bibmo Lazo,
il nonno tuo e' nei cieli,
sul bastone si appoggia,
circondato dalle stelle.

Lazca

Nani nani ç’ut’a Lazi,
mele mulun nana skani
Kalamani dokaçeri,
3i3i yopşa mokaçeri

Ç’ut’a Lazi ç’ut’a Lazi,
mele mulun nana skani
Kalamani dokaçeri,
3i3i yopşa mokaçeri

Nani nani ç’ut’a Lazi,
Anak’ras ren baba skani
Ar xes xerxi dokaçeri,
ar xes guri mokaçeri

Ç’ut’a lazi ç’ut’a Lazi,
Anak’ras ren baba skani
Ar xes xerxi dokaçeri,
ar xes guri mokaçeri

Ç’ut’a lazi ç’ut’a Lazi,
n3aşa yextu p’ap’u skani
Biga muşi dobaz’geri,
muru3xepe gobaz’geri

Nani nani ç’ut’a Lazi,
n3aşa yextu p’ap’u skani
Biga muşi dobaz’geri,
muru3xepe gobaz’geri

Nani nani ç’ut’a Lazi,
bere mulun nana skani
Kalamani dokaçeri,
3i3i yopşa mokaçeri

Ç’ut’a lazi ç’ut’a Lazi,
mele mulun nana skani
Kalamani dokaçeri,
3i3i yopşa mokaçe

Türkçe

nani nani ey küçük laz
karşıdan geliyor annen

küçük laz
karşıdan geliyor annen
elinde çapulayla
memesi sütle dolu

küçük laz küçük laz
karşıdan geliyor annen
elinde çapulayla
memesi sütle dolu

küçük laz
anakhra\'dadır baban
bir elinde testereyi tutarak
bir elinde yüreğini

küçük laz küçük laz
anakhra\'dadır baban
bir elinde testereyi tutarak
bir elinde yüreğini

küçük laz küçük laz
göğe çıktı deden
bastonu elinde
yıldızlara yaslanarak

küçük laz
göğe çıktı deden
bastonu elinde
yıldızlara yaslanarak

küçük laz
karşıdan geliyor annen
elinde çapulayla
memesi sütle dolu

küçük laz küçük laz
karşıdan geliyor annen
elinde çapulayla
memesi sütle dolu

kürşat61
28.03.2012, 19:05
Şimdi bu Lazio artık bizden mi, değil mi? :)

OYılmaz
28.03.2012, 20:25
Başlığın başında Laz Türkleri kavramı var bu ne demek ? ilk defa duydum.

cemoli5408
30.03.2012, 16:43
Lazio ile Lazlar'ın aynılığı - farklılığı tartışılır. Bir bağ varsa bile bu, kadim zamanlarda olabilir, olmayadabilir.

Laz Türkü kavramı da bir iddiadır.
İsveç Varyag Bragadi Vikingi,
Grek Argonotu,
Gürcü Kolhu,
Türk Kumanı,
Roma soylu,
Hatta Büyük İskender'in ordusundan Orta Avrupalı.

Bunlardan biriyiz. Ama insan olarak belki de hepsiyiz, herkes gibi karışmış bir milletiz.

aslı
30.03.2012, 17:37
Trabzon'da Laz hiç görmedim.. belki Çaykara'da küçük bir azınlık olabilir..
Zaten Lazların kendi dilleri (gençler unutmaya yüz tutmuş), kendi apayrı bir kültürleri var..
Biz Laz değiliz dediğimiz zaman nie küçümsüyor musun diyorlar ne alakası var ki nie küçümsiyim
Hem Lazlar da hoşlanmıyormuş bu karışık durumdan..
Lazio'ya gelince İtalyanlar ırkçı olmaz die biliyorum ama söz konusu futbol olunca olabilir

cemoli5408
30.03.2012, 19:52
Trabzon'da laz hiç görmedim.. belki Çaykara'da küçük bir azınlık olabilir..

Zaten lazların kendi dilleri (gençler unutmaya yüz tutmuş), kendi apayrı bir kültürleri var..
Biz laz değiliz dediğimiz zaman nie küçümsüyor musun diyorlar ne alakası var ki nie küçümsiyim
Hem lazlarda hoşlanmıyormuş bu karışık durumdan..
Lazio'ya gelince İtalyanlar ırkçı olmaz die biliyorum ama söz konusu futbol olunca olabilir

Noktalama işaetlerine gördüğüm kadarıyla özen göstererek yazıyosun, Laz yazarken baş harfini büyük yazsan daha uygun olur. Trabzon'da Laz var mıdır bilemiyorum. Çok vakıf değilim. Evet ayrı bir kültürümüz var. Siz kendinize Laz değilseniz zaten neden Laz diyesiniz. Biz kendimize olmadığımız birşeyi demiyoruz. Neden küçümsemiş olasınız ki? Bunun yanında Trabzon'u, Rize'yi, hatta Ordu'yu kendimden ayrı görmem. Çoğu Trabzonlu'da kendini Laz'dan ayrı görmez. Trabzon ile ilgili bir durum varsa memleketim gibi ilgilenirim. Çoğu Laz böyle hisseder.

aslı
30.03.2012, 20:10
Noktalama işaetlerine gördüğüm kadarıyla özen göstererek yazıyosun, Laz yazarken baş harfini büyük yazsan daha uygun olur. Trabzon'da Laz var mıdır bilemiyorum. Çok vakıf değilim. Evet ayrı bir kültürümüz var. Siz kendinize Laz değilseniz zaten neden Laz diyesiniz. Biz kendimize olmadığımız birşeyi demiyoruz. Neden küçümsemiş olasınız ki? Bunun yanında Trabzon'u, Rize'yi, hatta Ordu'yu kendimden ayrı görmem. Çoğu Trabzonlu'da kendini Laz'dan ayrı görmez. Trabzon ile ilgili bir durum varsa memleketim gibi ilgilenirim. Çoğu Laz böyle hisseder.
Yooo kesinlikle bilerek yaptığım bişi değil.. Noktalama işaretlerine dikkat ettiğim halde her zaman unutarak hata yaparım yine öle oldu..

Fatih Solmaz
30.03.2012, 20:12
Laz'lar kesinlikle Türk değildir. dillerinden bellidir Türk olmadıkları.

OYılmaz
30.03.2012, 21:29
Lazio ile Lazlar'ın aynılığı - farklılığı tartışılır. Bir bağ varsa bile bu, kadim zamanlarda olabilir, olmayadabilir.

Laz Türkü kavramı da bir iddiadır.
İsveç Varyag Bragadi Vikingi,
Grek Argonotu,
Gürcü Kolhu,
Türk Kumanı,
Roma soylu,
Hatta Büyük İskender'in ordusundan Orta Avrupalı.

Bunlardan biriyiz. Ama insan olarak belki de hepsiyiz, herkes gibi karışmış bir milletiz.

Laz Türk'ü kavramı kadar saçma sapan bir iddia duymadım. Benim Laz arkadaşlarım var. Ne adetlerinde ne göreneklerinde Türklüğe dair bir şey yok. Lazlar Güney Kafkas halkıdır. ve Kafkas halkları ve dilleri çok ayrıdır. Kafkas dilleri ailesi diye ayrı bir dil grubu da vardır. (Hint-Avrupa, Ural-Altay vb.) Lazlar'ın ayrıca Svan,Megrel,Gürcü halklarıyla bir kan bağı vardır. Bizim milletimizin sürekli bir şeyleri Türkleştirme çabasından dolayı Laz Türkleri,Dağ Türkleri bilmem ne Ova Türkleri diye asılsız, şovenist, duyguyla söylenmiş birçok Türk çeşidi bulabilirsiniz ülkede. Ayrıca Trabzon'da Laz var mı diye yıllardır soru işaretleri var. Trabzon'da konuşulan Arkaik bir Rumca gerçeği var. Trabzon'da konuşulan rumca aynı zamanda Platon ve Sokrates'in konuştuğu dildir. Trabzon'da halen daha Rum ve Kafkas gelenek ve görenekleri var. Bunlar hakkında bazı politikalar yüzünden kaynak yok. Yabancı kaynaklardan Trabzon hakkında araştırma yaparsanız gayet objektif ve gerçekçi kaynaklar bulabilirsiniz. Aslında bunları konuşmak bile anlamsız. İnsansak sorun değil :)

cemoli5408
30.03.2012, 22:22
Laz'lar kesinlikle Türk değildir. dillerinden bellidir Türk olmadıkları.

Bu kadar net bir şekilde bunu ben söyleyemem bir Laz olarak.

Eğer Lazların ön Türk kavimlerinden biri olarak Orta Asya'dan ilk gelen Türklerden olduğunu düşünürsek, ve yerleştikleri coğrafyadaki yerel halklar kendilerinden çok kalabalık ise, ozaman benzeşme ve belli bir oranda doğal asimilasyon olmuşta olabilir. Zira bugün Orta Avrupa'ya çok eskiden göçmüş Türkler ile Anadoludaki bizim millet arasında baya bir fark var. Yani kök aynı, ama herşeyiyle Avrupalı olmuşlar fiziken ve kültüren.

cemoli5408
30.03.2012, 22:29
Laz Türk'ü kavramı kadar saçma sapan bir iddia duymadım. Benim Laz arkadaşlarım var. Ne adetlerinde ne göreneklerinde Türklüğe dair bir şey yok. Lazlar Güney Kafkas halkıdır. ve Kafkas halkları ve dilleri çok ayrıdır. Kafkas dilleri ailesi diye ayrı bir dil grubu da vardır. (Hint-Avrupa, Ural-Altay vb.) Lazlar'ın ayrıca Svan,Megrel,Gürcü halklarıyla bir kan bağı vardır. Bizim milletimizin sürekli bir şeyleri Türkleştirme çabasından dolayı Laz Türkleri,Dağ Türkleri bilmem ne Ova Türkleri diye asılsız, şovenist, duyguyla söylenmiş birçok Türk çeşidi bulabilirsiniz ülkede. Ayrıca Trabzon'da Laz var mı diye yıllardır soru işaretleri var. Trabzon'da konuşulan Arkaik bir Rumca gerçeği var. Trabzon'da konuşulan rumca aynı zamanda Platon ve Sokrates'in konuştuğu dildir. Trabzon'da halen daha Rum ve Kafkas gelenek ve görenekleri var. Bunlar hakkında bazı politikalar yüzünden kaynak yok. Yabancı kaynaklardan Trabzon hakkında araştırma yaparsanız gayet objektif ve gerçekçi kaynaklar bulabilirsiniz. Aslında bunları konuşmak bile anlamsız. İnsansak sorun değil :)

Hocam söylediklerinin bir kısmına katılıyorum. Ama özellikle Doğu ve Orta Karadeniz Türk kültürü ile Laz kültürü çok uzak değil,hatta çok yakın. Ama bir Ege, Akdeniz Türk kültürü ile dediğin gibi uzak olan kısımlar var. Ama bu uzaklık Laz olmayan bir Karadenizli ile Laz olmayan bir Akdenizlinin farkı kadar. Derin uçurumlar yok yani Karadeniz insanının arasında.

Lazlar Güney Kafkasya halkıdır,evet, ama ne zamandan beri? Asıl soru zaten o. Svan ve Gürcü kültürü ile benzerlik var ama uzaklıkta çok fazla. Özellikle Gürcüler ile tarihin hiçbir zamanında tam bir birliktelik ve yakınlık yok. Megreller ise bizimle aynı. Dilsel olarak yakınlık ile akrabalık kurmak çok doğru değil, ama dil olarak Laz dilinin en yakın olduğu dil en eski Viking dili, ki İsveçliler ataları olarak Bragadileri,Varyagları görür ve bu eski dil ile Lazca'da birbirine benzer yanları olduğu söyleniyor. Bragadiler boyun eğmeyen,savaşçı, sinirli, kavgacı olarak tanımlanıyor. Lazca'da da bragudi kavga etmek, kırmak manasına geliyor. Fiziki özellikler de benzer. Tarihi bilgilere uaşmak çok zor açıkçası, o yüzden amatör bilgilerle bu kadar ilerliyor.

cemoli5408
30.03.2012, 22:34
Ben şahsen yaşadığım bir olayı anlatabilirim, İtalya'dan bir grup bisikletli bizim yöremizi geziyolardı. Benim ablam çok iyi İngilizce bilir, ben çok bilmem, onun vasıtası ile konuşmuştuk. Bizim atalarımız gemilerle Arhavi'den İtalya'ya götürülmüş, kaçırılmış gibi durumlardan bahsetmişti. Böyle de bir durum var. Yani eski tarih çok karmaşık, bizim devletimizde de bilgi zaten az, ona ulaşmakta çok zor.

Murat'
03.10.2013, 17:16
Konuyu bugün için hortlatalım. :)

kopeli
04.10.2013, 15:11
Juventusluların memleketide Rize Pazar :)

Oğuz ZEYTİN
05.10.2013, 11:58
Haha... Zamanın ruhuna uygun olarak millet lazlık, rumluk yarışına girmiş.

Pardon, "millet" mi dedim? Hay dilimi eşek arısı soksun.

saracennegative
08.09.2014, 11:16
lazlar Türk değil Gürcü kökenli güney kafkas halkı.Trabzonda laz değil Türk ve Rumlar yaşar.Hemde lazlar göçmen bir halk değil.Bu tip isim benzerliklerinden senaryo yazmayı ne kadar seviyorsunuz.Hemde Lazlar eski tarihte kendilerine laz değil kolhiler felan derdi.BİRAZ TARİH OKUYUN NE VAR ?!

""Lazio" kelimesinin kökeni Latince geniş anlamında olan "latiumdur" fakat bu ismi almalarının nedeni, Roma şehrinin İtalya'nın 1948 Anayasası'na göre 20 özerk bölgeden biri olan Lazio bölgesi içerisinde olmasıdır.Kulubün renkleri mavi-beyazdır. 1902 yılına kadar çeşitli sportif aktivitelerde bulunmuş, 1902 yılında ise futbol şubesi kurulmuştur." VİKİ

artvints
08.09.2014, 12:10
Ben bir Lazım ve haspel kader kendimce bir takım araştırmalar yapmaya çalışıyorum. Lazio ve Lazika kelimeleri, Lazio: Büyük Laz yurdu, Lazika: Küçükü Laz yurdu anlamına gelir. Ka eki küçük, io ve iou ekleri büyüklük ifadesidir. Misal, didi büyük demekse, didiou(dido) çok büyük manasındadır. Araştırmalarım sonucunda Lazio ile Lazlık arasında çok çok eski iletişim vardır. Lazların Roma İmparatorluğu ile bir şekilde bağı var. Ancak bu bağ, direk Romalılık mı, yoksa ticari, siyasi ilişkiler ile başlayan bir durum mu bilmiyorum. Laz olarak bizim maşallah bir çok millet kendinden saymak istemektedir :) Bu insana gurur veriyor açıkçası. Türkiye, İtalya, Yunanistan, Gürcistan, İsveç ülkelerinde Lazların kendi milletleri olduğunu iddia eden çok tez var. Dilsel yakınlık açısından bu 5 ülke dilleri ile de etkileşim var, yani hemen her dilden bişeyler alıp vermiş Lazca. Ama en yakın dil, etkileşim dışında diyorum, yani temel benzerlik açısından, İsveç'in atalarının, Varyag, yani Viking dili olan Bragadilerin Dili Lazca'ya benzer. Bunu büyük bir abimin araştırmasından ve incelemesinden öğrendim. Bragadiler İsveç'te cesur,savaşçı, inatçı insanlar olarak bilinir. Lazca da da Bragadi, dövmek, dövüşmek anlamındadır :) Fiziksel olarakta İsveç milletleri ile Lazların benzerliği vardır. Çoğu kumral,sarışın olur onların da bizim de. Ama bu çok belirleyici bir etken sayılmaz. Bunların yanında yine kadim çağlarda Arhavi,Hopa,Batum bölgelerinden bir çok çocuk ailesinden koparılıp gemilerle Roma'ya götürülmüş, ve orda savaşçı olarak yetiştirilmiştir. Bunlar çok zor ulaşılan bilgiler, doğruluğu, yanlışlığı elbette tartışılır, fakat isteyen istediğine inanmakta özgürdür. Sonuçta tarih, sadece yazılardan ibarettir.

Didi lazca bir kelime?

ibrahim
08.09.2014, 12:36
Şu lazcayı öğretin bana da? :)

Gesendet.

signal
29.01.2015, 23:33
Didi lazca bir kelime?

Evet lazca bir kelime. Büyük anlamına gelir.

signal
29.01.2015, 23:36
Şu lazcayı öğretin bana da? :)

Gesendet.

Karşılığında almanca öğretirsen olur öğreteyim:)