PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Türkiye'yi şok eden karar! Sözde Tasarı Kabul Edildi...!

bordo61
05.03.2010, 09:46
ABD Temsilciler Meclisi Dış İlişkiler Komitesi'nde görüşülen sözde Ermeni soykırımı yasa tasarısı kabul edildi.

WASHINGTON - ABD Temsilciler Meclisi Dışişleri Komitesi'nde 'Ermeni soykırımı' iddiaları ile ilgili kritik karar tasarısı kabul edildi: 23 evet, 22 hayır.

ABD ile tarihi kriz! (http://haber.mynet.com/detay/politika/washington-buyukelcisi-ankaraya-cagrildi/498634)

''Türkiye muz cumhuriyeti değil'' (http://haber.mynet.com/detay/politika/turkiye-muz-cumhuriyeti-degil/498637)

İşte Ermeni Tasarısı'nın Türkçesi (http://haber.mynet.com/detay/dunya/iste-ermeni-tasarisinin-turkcesi/498628)

Gül'den tasarının kabulüne sert tepki (http://haber.mynet.com/detay/politika/gul-hicbir-itibari-yok/498644)

Büyükelçi geri dönüyor (http://haber.mynet.com/detay/dunya/buyukelci-tan-turkiyeye-donuyor/498645)

42 üyenin oy kullanmasının ardından kalan 4 üyenin oyunun alınması zaman aldı.

20'ye karşı 22 'hayır' oyunun ortaya çıktığı andan itibaren; oylamanın TSİ 21.45'te bitmesi gerekiyordu, oylamaya devam edebilmek için Beyaz Saray ve genel kurula gittikleri belirtilen 4 üye beklendi.Milletvekillerinin salona geri dönmesiyle, TSİ 22.45 sularında, 3 'evet' oyu daha verildi ve 1915 Ermeni iddiaları karar tasarısı, ABD Temsilciler Kongresi Dışişleri Komitesi'nde kabul edildi.

BAĞLAYICI DEĞİL

Komiteden geçen karar tasarısının bağlayıcılığı bulunmuyor ve tavsiye niteliği taşıyor. Şimdi, tasarının Temsilciler Meclisi Genel Kurulu'na sunulması gündeme gelecek.

'Evet' kararı çıkan tasarının aynısı, 2007 yılında da Temsilciler Meclisi Dışişleri Komisyonu'nda 21'e karşı 27 oyla kabul edilmişti ancak o zamanki Başkan George W. Bush yönetiminin çabaları sonucu, Temsilciler Meclisi Genel Kurulu tasarıyı gündemine almamıştı.

OBAMA'DAN TAVSİYE

Öte yandan, Obama yönetimi tasarının geçmemesi için Kongre'ye tavsiyede bulundu.

Oylama öncesi Beyaz Saray sözcüsü Mike Hammer tarafından yapılan açıklamada, Dışişleri Bakanı Hillary Clinton'ın komite başkanı Howard Berman ile konuştuğu belirtildi.Clinton Komite başkanına, Türkiye-Ermenistan arasında imzalanan protokoller ve yaşanan ilerlemeler göz önünde bulundurulduğunda, tasarının geçmesinin iki ülke ilişkilerine zarar vereceği uyarısında bulundu.

Oylamanın gerçekleşmesine saatler kala da, Ankara son dakika hamleleriyle tabloyu değiştirmeye gayret etti. Bu çalışmalar çerçevesinde Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, dün gece ABD Başkanı Barack Obama ile görüştü.

bordo61
05.03.2010, 09:46
Gördük işte gerçek yüzlerini basalım tekmeyi

Her sene önümüze önümüze getirdiler.

En sonunda kabul ettiler.

OLCAY ÇAKIR
05.03.2010, 09:48
Sayfayı kendi haline bırakmayı tavsiye ediyorum:)

bordo61
05.03.2010, 09:49
Sayfayı kendi haline bırakmayı tavsiye ediyorum:)

? Anlayamadım Olcay abi

BAHADIR33
05.03.2010, 09:50
Birşey olmaz..
Al gülüm- ver gülüm..

Recep Alkan
05.03.2010, 09:50
Bu sayfa çok su kaldırır, ben en iyisi girmeyeyim, en güzeli bu...

KUTADGU
05.03.2010, 09:51
Yapacak bir şey yok!

Diaspora haketti ve aldı.

Misina
05.03.2010, 09:51
Ne Bekliyordunuz? Başkanlık seçimleri döneminde adayların en büyük vaadlerinden biri de bu değil miydi?

Faik Yılmaz
05.03.2010, 09:53
Hala öğrenemedik şunu ;

Domuzdan post gavurdan dost olmaz.

Tangerine Dream
05.03.2010, 10:03
Oylamaya 10 gün kala bir heyet göndermek hataydı, bir sene boyunca orada bulunulup lobi çalışmaları yapılmalıydı. Malesef hükümetin son andaki bu hamlesi yeterli olamamıştır.(Bazıları gibi körü körüne savunmuyoruz her şeyi, gördüğümüz yanlışları da söyleyebiliyoruz) Ancak büyük bir farkla kabul edilmesi beklenen tasarı sadece 1 oy farkla kabul edilmiş. Bu da bir gelişmedir.

Travelair
05.03.2010, 10:27
Genel kurula getiremezler. Çünkü eğer tasarı kabul edilirse ellerindeki kozu kaybedeler. Şimdilik bu kozu kullanıp bize karşı yaptırım güçleri var gibi gözüküyor. Diğer yandan komiteden geçen karara tepkimiz çok sert olmalı hem hükümet olarak hem de halk olarak

Külünkoğlu
05.03.2010, 10:34
Böyle birşey ilk defa olmuyor.

Biz Türk milleti olarak birşeye inanırız, haklıyız ya gerisi önemli değil, bunu ne anlatırız ne de belgelemeye çalışırız. Ermeni diasporası ve onun Türkiye'deki devşirme müridleri yıllar yılı propaganda yaptılar tam 60 yıl. 33 bin kitap yazdılar bu süreçte. Bizim konu ile ilgili kitabımızın sayısı 5 bile değil.

Osmanlı Arşivleri var Allah'dan. Asimile edeceğiniz veya yok edeceğiniz millet için Devlette ve Ordu'da bu insanlara görev verir misiniz ? veya kayıt altına alır mısınız ? ineklerini eşyalarını bile... bütün bunlar şükür ki fazlasıyla mevcut.

Birde içerdeki aydın diye geçinen ne oldum delisi olup, lobi gücü ile ödül alan intihalciler var. Bakın bize yansıması nasıl oluyor onların.

Komite Başkanı Howard Berman "Pamuk'un 1915 olaylarıyla ilgili sözlerinden dolayı ülkesinden kovuldu"

Hekimoğlu
05.03.2010, 11:26
Çokta fifi afedersiniz her sene her sene ne bu ya Amerika önce Hiroşima ile Nagazaki'nin hesabını versin.

Travelair
05.03.2010, 11:26
Osmanlı arşivlerini de geçenlerde sel alıyordu. Kasıtlı yapılsa bu kadar yapılamaz... Orhan Pamuk'un o sözleri olmasaydı (Türkiye'de 1 milyon Ermeni, 30 bin Kürt öldürüldü) Nobel'i alamazdı, buna eminim. Tabi kendi insanın böyle yaparsa dediğiniz gibi elin Amerikalısı ne iftiralar atar

Great White
05.03.2010, 11:31
Sadece bu konu ile ilgili değil, genel konjönktüre bakıldığında büyük üstad Atilla İlhan ölmeden önce ne dediyse teker teker gerçekleşiyor..

"Ülkeyi bölmeden önce ilk olarak 'aydın' kesimini ele geçirecekler"

"Medya tarafından kalitesiz diziler, programlar vasıtasıyla insanlar uyuşturularak bilinçsiz ve duyarsız bir toplum yaratacaklar"

"Ülkenin değerlerini teker teker dış mihraklara peşkeş çekecekler"

"Yugoslavya' yı bölmeden önce uygulanan modelin aynısını Türkiye' ye uygulayacaklar"

demişti ki, kademe kademe izliyoruz olanı biteni..

Külünkoğlu
05.03.2010, 11:33
Çokta fifi afedersiniz her sene her sene ne bu ya Amerika önce Hiroşima ile Nagazaki'nin hesabını versin.
Kızıldereliler ?

Dursun Kaplan
05.03.2010, 11:33
23 oya 22 oy.

Ne kadar ilginç.

Salih Edip
05.03.2010, 11:45
kınarız olur biter ...

Hüseyin Bağdat
05.03.2010, 11:56
Daha öncede geçmişti. Bir sonraki adımda geçmemesi için A.B.D. bizden birkaç taviz ister,bizde bunları yerine getiriririz. Tasarı bir yıl sonra tekrar önümüze sunulmak üreze rafa kalkar...

Hekimoğlu
05.03.2010, 11:59
Kızıldereliler ?
Bu dere nerde abi ben bilmiyorum. :D Tabi Kızılderili katliamları ,Irak,Afganistan saymakla bitmez.

asimetrik
05.03.2010, 13:23
Sadece bu konu ile ilgili değil, genel konjönktüre bakıldığında büyük üstad Atilla İlhan ölmeden önce ne dediyse teker teker gerçekleşiyor..

"Ülkeyi bölmeden önce ilk olarak 'aydın' kesimini ele geçirecekler"

"Medya tarafından kalitesiz diziler, programlar vasıtasıyla insanlar uyuşturularak bilinçsiz ve duyarsız bir toplum yaratacaklar"

"Ülkenin değerlerini teker teker dış mihraklara peşkeş çekecekler"

"Yugoslavya' yı bölmeden önce uygulanan modelin aynısını Türkiye' ye uygulayacaklar"

demişti ki, kademe kademe izliyoruz olanı biteni..

Atilla İlhan'ın tezi ile bu tasarı arasında kıyısından köşesinden bir bağlantı çıkaramadım. Biraz daha aydınlatır mısın? Aydınların ele geçirilmesi diyorsan, Orhan Pamuk yokken de bu tasarı vardı zaten. Yıl 1894. Amerika'da, Osmanlı imparatorluğuna karşı ilk ermeni tasarısı görüşüldü. 1896 kınama kararı çıktı. Daha sonra 1984 den beri her yıl görüşülür, nedense bir türlü karara varılamaz:)

Great White
05.03.2010, 13:30
İyi de ben yazımın başında "Sadece bu konuyla ilgili değil" diye belirtmişim zaten..

Aslında bana sorsalar bu mevzuunun bizim değil Osmanlı Hükümeti' nin sorunu olduğunu söyleyip çıkardım işin içinden..

Yüzyıllar boyunca Roma İmparatorluğu' nun yediği haltları İtalya' dan mı soruyorlar sanki. Bana göre 1923' den sonrası bizi ilgilendirir. Daha eskilere gideceksek her ülke için onlarca tasarı hazırlanır buna benzer..

Uzunoğlu
05.03.2010, 13:34
Atilla İlhan'ın tezi ile bu tasarı arasında kıyısından köşesinden bir bağlantı çıkaramadım. Biraz daha aydınlatır mısın? Aydınların ele geçirilmesi diyorsan, Orhan Pamuk yokken de bu tasarı vardı zaten. Yıl 1894. Amerika'da, Osmanlı imparatorluğuna karşı ilk ermeni tasarısı görüşüldü. 1896 kınama kararı çıktı. Daha sonra 1984 den beri her yıl görüşülür, nedense bir türlü karara varılamaz:)

1894 yılında Orhan Pamuk yoksa Tevfik Fikret vardı

bluedark
05.03.2010, 13:39
Demekki dış politikamızda Amerika ekseninden daha önceye nazaran büyük bir sapma mevcut.Kulağımızı çekiyorlar bu yüzden bu vesile ile.

Bu; her yıl olduğu gibi bu yılda kabul edilen sözde tasarının fazla önemsenmesi bu yüzdendir zaten .
Tasarıda yarın öbürgün üst kurullardan geri döner .

Murat Erdem
05.03.2010, 13:42
26 yıldır, her sene aynı tantana...sonunda kabul ettilerde kurtulduk. Ohh be !

asimetrik
05.03.2010, 13:51

Kabul değil bağlayıcılığı olmayan tavsiye. Her sene öyle oluyor. Sonra kabul edilmiyor. Amerikalılar da artık creative değiller:)

albatros
05.03.2010, 13:54
amerika önce kızılderili soykırımını, ırak, afganistan işgallerini kabul etsin.
soykrımı kabul etmişler.aman çok da fifi.
etmeseydiniz hatrım kalırdı.
madem öyle bizimkiler de hemen kızılderili soykırımı kanunu çıkarsınlar.
incirlik'ten de defedelim gitsinler.
ama bunların hiçbirini yapar mı bizimkiler?yapmazlar.

Hüseyin Bağdat
05.03.2010, 13:54

Daha tam kabül etmediler. Bu uyarı niteliğinde. ''Dediklerimizi yapmazsanız kabül ederiz ha'' demeye getiriyorlar...

Aslında bende sizin gibi düşünüyorum. Kabül edecekseler etsinlerde bizde kurtulalım...

macka61
05.03.2010, 14:04
siyasilerimiz böyle olduğu sürece bu iş daha çok uzar Atatürk olsaydı bakalım nasıl olurdu sende meclisinden çıkar amerika kızılderelileri kesti 10 yıl ceza bilmem şukadar para incirliği kapa afganistandan asker çek anlaşmaları iptal et bakalım yapıyolar mı

albatros
05.03.2010, 14:06
cidden kabul etseler ne olacak etmeseler ne olacak.
zaten halihazırda sözde soykırımı kabul etmiş pek çok ülke var.bir de bunlar eklensin.
bm soykırım sözleşmesi uyarınca sanırım kimsenin bizden bir talebi olamaz.
yine de tam araştırma yapmak lazım.

Orhan Aydın
05.03.2010, 14:08
Beklenmedik bir şey olmadığına göre şok olmanın lüzmu yok.:)

AKSOY_61
05.03.2010, 14:10
Ben bu tasarının kabul edileceğini zannetmiyorum.
Bu tasarı abd tarafından her sene başımızda demoklesin kılıcı gibi sallandırılan bi koz.
Bu kozu kaybetmezler.

Ayrıca türkiye k.çı kırık ermeniler yüzünden küstürülecek bir ülke değil.
Güçlü ermeni lobisine rağmen buna bir şekilde engel olurlar.
Zaten milyar dolarlık silah alım projeleri var abd gibi dev bir ülke için 15..20 milyar dolar
belki çok önemli para değildir ama türkiye gibi güçlü bir müşteriyi rakiplere kaptırmayı istemezler.

Aslında bu tasarı bu aşamaya bile gelmezdi ancak yahudi loisini kaybettik.
Biliyorsunuz israille aramızdaki soğuk havayı...

Sinan SARI
05.03.2010, 14:15
Ulan amerika madem ermenileri çok seviyorsun , hadi topla pılını pırtını deşa ermenistana kur o zaman üssünü. Yazacak çok şey var ama zamanla.

ÜNAL
05.03.2010, 14:22
Biz kör taklidi yapmaya devam edelim...

Samet Türkmen
05.03.2010, 14:23
İçimden kabul olmasını istiyordum zaten. Genel kurul'da her yerde kabl edilsin.Çok büyük iş.

Faik Yılmaz
05.03.2010, 15:15
Böyle birşey ilk defa olmuyor.

Biz Türk milleti olarak birşeye inanırız, haklıyız ya gerisi önemli değil, bunu ne anlatırız ne de belgelemeye çalışırız. Ermeni diasporası ve onun Türkiye'deki devşirme müridleri yıllar yılı propaganda yaptılar tam 60 yıl. 33 bin kitap yazdılar bu süreçte. Bizim konu ile ilgili kitabımızın sayısı 5 bile değil.

Osmanlı Arşivleri var Allah'dan. Asimile edeceğiniz veya yok edeceğiniz millet için Devlette ve Ordu'da bu insanlara görev verir misiniz ? veya kayıt altına alır mısınız ? ineklerini eşyalarını bile... bütün bunlar şükür ki fazlasıyla mevcut.

Birde içerdeki aydın diye geçinen ne oldum delisi olup, lobi gücü ile ödül alan intihalciler var. Bakın bize yansıması nasıl oluyor onların.

Komite Başkanı Howard Berman "Pamuk'un 1915 olaylarıyla ilgili sözlerinden dolayı ülkesinden kovuldu"

Maalesef çok haklsını Metin Abi.....

Okumuyoruz araştırmıyoruz ve de çalışmıyoruz ...

Sonrada neden böyle oldu diyoruz....

Adamlar haksızlar ama 100 yıldır mücadele veriyorlar haksız davalarında bizde yatıyoruz.....

Mesela Trabzonda İl Halk Kütüphanesinde Atatürk Üniversitesinin bir çok kitabı var hangimiz bir tanesini okuduk..... Bir kelime bir şey araştırdık....

Ya da Ktüde İngilizce döneme ait kitaplar var.. Bırakın normal insanları Üniversited eokuyan 30 bin kişinin bile baktığından şüpheliyim....

Sonuç olarak

Okumalıyız....

Araştırmalıyız....

Ve çalışmalıyız....

En az Ermeniler kadar.......

ÜNAL
05.03.2010, 15:32
'Soykırım' tasarısının ABD Temsilciler Meclisi
Dış İlişkiler Komitesi'nde kabul edilmesinin ardından Ermenistan'dan ilk
açıklama geldi. Ermenistan, "Tasarının kabulü ABD'nin insan haklarına
bağlılığını gösteriyor." şeklinde açıklama yaptı.

Ali İhsan Dönmez
05.03.2010, 15:35
Tasarı genel kurulda büyük ihtimalle kabul edilmeyecektir,ama buyrun işte diaspora bastırdı bastırdı ve istediğini aldı.Büyükelçimiz Ankara'ya çağırılmış.

Bakalım ne olacak.

Ama en azından bir persona non grata ilan edilmeli.

Osman Yavuz
05.03.2010, 15:43
Siz hâlâ Balyoz Darbe Planları, ıslak imzalarla uğraşın.Kafanızı o iş üzerinden kaldırmayın.;)

faik celikoflu
05.03.2010, 15:53
ben açıkçası bu tasarının geçmesine üzülmedim...

yıllardır bu tasarı üzerinden, özellikle ABD ve İsarilin bize yaptığı şantajlar sona erer de işimize bakarız artık...

pazarkapılı
05.03.2010, 15:58
su kadar sölim;alt mecliste kabul edilen tasarı kesinlikle daha fazlasını elde edemez,amerikalıların politikaları buna an itibariyle(bence bu süre en az 15-20 yıldır)müsaade etmez....

albatros
05.03.2010, 16:05
kısasa kısas.
derhal kızılderili soykırımı yasa tasarısı hazırlanmalı.
sonrasında göstermelik olarak başbakan, cumhurbaşkanı çıkıp bu tasarıyı kabul etmeyin demeli.
nitekim abd'deki sonuca göre aynı oyunu biz de oynamalıyız.
hatta bence en güzeli tepki olarak incirlik'ten def edilmeliler.

Taner Uykuçeken
05.03.2010, 16:25
İngilizler, Aborjinleri
İspanyolar, Aztekleri
Fransızlar, Afrikada 3,500,000 Müslümanı
Amerikalılar, Kızılderilileri
İtalyanlar, Kartacalıları

yok etti soykırım yok, biz yapmadığımız halde suçlanıyoruz ya sabır....
bunlara biz Türklerin kendileri gibi olmadığını İnsan Olduklarını bir anlatabilsek...
Medeniyeti öğrettiğimiz avrupa kalkmış bize medeniyet dersi veriyor, Ya Kanuni kalk bi....

Travelair
05.03.2010, 16:26
Yapsaydık Fransızlar'a yapardık bu karşılığı (Afrika'da ve sömürgelerinde yaptıkları)

Aşağı yukarı herkesin böyle bir geçmişi var ama bunları örtmenin en kolay yolu gündemi dışarda tutmak, insan hakları savunucusu olmak. Bunların hepsinden merhametlidir benim atalarım. Bu da benim düşüncemdir.

Burda önemli nokta şu: Eğer Amerika şu tasarıyı (Deliliktir ama) onaylarsa (Kendisini bir kör düğümde bulur) bir sonraki adım doğumuzdan toprak isteği, ve toprak ve kaybedilen insanlara karşı tazminat. Sonraki aşama; biz bunları kabul etmeyeceğiz ve bizi dünyadan dışlamaya, ambargoya, izolasyona başlayacaklar. En basitinden AB diyecek ki "Tanı, yoksa seni AB'ye almayız. Yetmez, ticari ilişkileri sınırlandırırız" vs
Yani bu bir plan dahilinde gidiyor. Dünya çapında kampanyalara ve bu kampanyalarda kendimizi doğru anlatmaya ihtiyacımız var. Çünkü ortam o hale geldi ki kim ne derse inanılıyor, attıkları üstümüze yapışıyor

LazAnisT
05.03.2010, 16:32
İsraille kötü olursan bu tasarılar daha çok yol alır.

albatros
05.03.2010, 16:34
her şeyden önce şu soru aklıma geliyor:
amerika'ya ne bu durumdan?
ayrıca onlar tasarıyı kabul etse bizim sorumluluğumuz mu doğacak?
hayır.
soykırım konusunda yetkili mercii abd midir?
ayrıca daha önceki senelerde kabul edilmeyen bu tasarı şimdi ne değişti de kabul edildi?
tarihçiler çıkıp konuşmadıkça, bu işi siyasetçiler yürüttüğü müddetçe bu sonuçlar normal.
bakarsınız seneye de hatalıydık, soykırım yok derler.

pazarkapılı
05.03.2010, 16:35
ne kadar acı milletimizin gecmişi hatta gelecegi üzerindeki kararlar baskaları tarafından oylanıyor....yürek dayanmıyor bazen...insanın aglayası geliyor....kimbilir günün birinde bir mustafa kemal cıkıverir yine....

LazAnisT
05.03.2010, 16:40
Bu arada unutmadan bu tasarı daha önce 20 Ülkenin meclislerinde kabul edildi.

Adem Erdoğan
05.03.2010, 17:20
iyi olmuş iyi, abd ile düşman oluyoruz işte bundan daha güzel bişe mi var.

Osman Yavuz
05.03.2010, 17:28
Bu tasarı Amerika'da kabul edilince ne oluyor.Anlatabilecek biri var mıdır acaba?

Mehmet Fırat
05.03.2010, 17:29
Bazı ülkelerde 'Ermeni Soykırımı yoktur' demek suç sayılıyor. Burada da öyle olur sanırım.

İHTİLALL
05.03.2010, 17:31
Amerika'daki Ermeni lobisi,

Türk lobisinden güçlüdür..

Bu yüzden uzun süredir,

Bu tasarı Dış İlişkiler Komisyonundan geçer,

Ama Temsilciler Meclisi Genel Kurulundan geçmez..

Çünkü, lobi olarak Ermeniler güçlü olsa da,

Müttefik olarak,

Türkiye ile Ermenistan Mukayese bile edilemez,

Amerika için..

Tipik Anglosakson politikası:

Tavşana kaç,tazıya tut..

Bu silah satışı için,

Artık klasikleşmiş ,bir ön pazarlık şeklidir..

Herkesinde tahmin edeceği gibi,

Ne tehcire uğrayan milyon sayısına yakın Ermeni,

Ne de insan hakları,

Amerika'nın umurunda bile değildir..

Şahsi fikrim:

Bu konuya yapılan lobi masrafının gereksiz olduğu..

Hee,

-Kestiysek kestik olari,Ne edecesunuz?

-Tazminat istiyoruz Türk'lerden..

-Oyle mi, o zaman uzatın ellerinuzi da,bayramlaşalum!..

Not:Açlıktan,at dışkısında arpa arayan günümüz Ermenistan'ı,Türk sınır kapısını açtırma mahkumiyetine,sıkışıp kalmıştır.

Bu nedenle ,kendi anayasasında bazı değişiklikler yapmak ta dahil,gerek Doğu Anadolu söylemlerini,
gerekse soykırım söylemlerini esnetme baskısıyla karşı karşıyadır..

Ancak Taşnaklar ve Diaspora bu konuda en büyük engeldir..
Çünkü Taşnaklar ve Diaspora Ermeni halkı gibi aç değildir,onlar toktur..
Bu tasarı,önümüzdeki yıldan itibaren ,en azından bu haliyle Temsilciler Meclisi Dış İlişkiler komisyonuna bir daha gelmeyebilir..

Badaloğlu
05.03.2010, 17:31
ben açıkçası bu tasarının geçmesine üzülmedim...

yıllardır bu tasarı üzerinden, özellikle ABD ve İsarilin bize yaptığı şantajlar sona erer de işimize bakarız artık...

Maalesef işimize bakamayız Faikciğim... Adamların derdi sadece bunu ABD dış ilişkiler komisyonundan geçirmekle birmiyor.Sonra bunu temsilciler meclisinden geçirmeye çalışacaklar, mesela daha sonra Fransada, ya da İsviçre'de olduğu gibi Ermeni soykırımını inkar edenlere cezayi müeyyide uygulamaylailgili kanun çıkartabilirler. Bunu tüm Dünya ülkelerinde (en azından Dünya'da sözü geçenlerde) yapabilirseler seni her alanda baskı altına alabilirler.

Daha geçenlerde AIG sigorta, 1915 yılında hayat sigortası yaptırıp ölen Ermenilerin çocuklarına ya da mirascılarına tazminat ödediğini okuduk.Yani bunun anlamı sigorta şirketi bile bu tasarıyı kabul ediyor demektir.AIG sigorta (Amerikan şirketidir) Türkiye'den bu paraları rücu edebilir.Bu hukuksal olarak mümkünmüdür? bilmiyorum ama eğer böyle bir şey olacaksa, bu paranın milyarlarca dolar edeceğini söyleyebiliriz.

Kısacası onlarında yapmak istediği bu, hayatın her alanında bunu bizlere hissettirmek dertleri. Türkiye'nin elini kolunu her alanda bağlayıp, zayıflatmak dertleri. 1915'de Çanakkale'de yapamadıklarını bu yolla yapmaya çalışacaklardır.

Sonrada sıra gelecek toprak talebine... 1915 yılında yaşadığı yerleri terkeden Ermenelir, bu seferde ''topraklarımızı geri istiyoruz'' diye karşımıza çıkacaklar.

İşte bunların alt yapıları yavaş yavaş hazırlanmakta.Adamların bir idealleri var, o idealleri uğruna çalışıyorlar.Peki Bizler ne yapıyoruz?

Travelair
05.03.2010, 17:49
Bir de işlerine gelince Türkler, işlerine gelince Kürtler oluyor. Buna da mana vermekte zorlanıyorum

AKSOY_61
05.03.2010, 18:21
Ermenilerin toprak isteceklerini zannetmiyorum kendileri
azeri toprağını işgal etmiş durumdalar zaten.

Ayrıca bu çoğu ülkenin istemeyeceği bişeydir.
İsrail, rusya, abd gibi ülkeler işgalci konumundalar.
Öbür taraftan fransa, almanya yunanistan gibi ülkelerin sicili bozuk.
Böyle girişimler fransız ihtilali veya 90 ların başındaki gibi zincirleme
reaksiyona döneceği için oturmuş düzene kimse çomak sokmak istemeyecektir.

Ki yetkili mercilere gidip türkiyeden açık açık toprak istemek biraz toto ister.
Bütün dünya bu ülkenin tarihini, bzim için vatan toprağının namus meselesi
olduğunu bilir.
Bi karış toprak için bile savaşır bu ülke.Ermenistan için kim türkiyeyle savaşmayı
göze alabilir.

Yanlız ilerki zamanlarda peş peşe tazminat davaları gelebilir.
Eğer biz bu kararın çıkacağı mahkemeleri tanıyorsak bu cezayı ödemek zorunda bırakılabiliriz.

Ama benim düşüncem değişmedi.
Abd de bu tasarı kabul edilmez. Edilse bile abd varken Türkiyeden toprak felan isteyemezler.
Çünkü bu fayda zarar meselesi abd için türkiyenin yanında ermenistan koca bir hiçtir.

Travelair
05.03.2010, 18:33
Kıbrıs'ta toprak tazminatı örneğini yaşadık

Travelair
05.03.2010, 18:35
45 kişi toplanmış, tarihe karar veriyor.

Ali Can
05.03.2010, 18:43
her şey çok saçma....
benim bildiğim kadarıyla geçmişten kalma 2 tane rapor var..
biri egedeki rum-türk savaşı(kurtuluş savaşı)
diğeride ermeni ve türkler arasındaki çekişmeyi konu alıyor..
ikisindede türklerin masum olduğu ve asıl türklerin katledildiği yazıyor..
üstelik bu raporları hazırlayanlarda (tam emin değilim) amerikalı komutanlar...
gerisini siz düşünün artık..

Ali Can
05.03.2010, 18:44
45 kişi toplanmış, tarihe karar veriyor.
:alkış::alkış:+1967

Mustafa ÖZDEMİR
05.03.2010, 19:53
başka bir karar beklemek hayalcilik olurdu zaten.adamlar her fırsatta bizi ezmeye çalışıyor ...

Kaya
05.03.2010, 22:05
Amerika'ya ve AB'ye olan aşırı bağımlılığımızın zarar görmesi için bu sözde soykırımı tanımaları iyi oldu...

Cihan
05.03.2010, 22:07
Amerika'ya ve AB'ye olan aşırı bağımlılığımızın zarar görmesi için bu sözde soykırımı tanımaları iyi oldu...

tanınan bir şey yok.. yasarı gönderilmeyebilir.. ABD bunu göze alamaz .. biz onlara onlar bize muhtaç...

bu abd düşmanlığıda gereksiz ve yersiz ... yapmanız gereken denge politikası bu gün amerika yarın rusya..

Adil ÖZGÜR
05.03.2010, 22:21
Vahşi Batı'dan, Türkiye için Yahşi (Güzel) bir karar çıkacağını şahsen beklemem.
Amerikanın yıllardır ısıttığı demcit plavı sonunda dibine yandı.
Kendimi bildim bileli bu iddilar vardı.
Her yıl ciddiye alınmazdı.
Bu yıl nasıl oldu da ciddiye alındı?
Türkiye üzerinden hesapladıkları tarih varki tezgahın altında duran iddia, tezgahın üzerine çıktı.
Şimdi ne olacak?
Onu tarih gösterecek.
1.
İleride Yüce Türk Ulusunun sekteye uğramasını bekleyecekler.
Daha sonra, tezgah üzerinde duran senaryonun, haritaları gündeme gelecek,
Veya gelmezse bile, belki tazminatlar gündeme gelecek,
Daha ilerisinde toprak isteme ideallerini gerçekleştirerek,
Montros tipli iştahı besleyecekler.
2.
Vaktiyle Irak'a girmek isteyen, ancak girmesinde olası (A) Planlarının sekteye uğraması durumunda (B) planı ve (C) planlarının olduğunu söyleyen Amerika ne yapmıştı?
Hatırda şöyle bir geçmişe doğru gezinti yapalım mı?
Amerikan ordusu İskenderun üzerinden Türkiye'ye giriş yaparak Mardin ve civarına yerleşmişti.
Halbuki tezkere yapılmadan Amerikalılar Türkiyeye girmemişmiydi?
Kızılca kıyamet kopmuştu.
Irak ile ikili ilişkilerinden korkan hükümet konuya iç ve dış politakalarından dolayı temkinli bakıyordu?
Genel inanış, Amerikan Ordusu Türkiye üzerinden Irak'a girmemesi gerekiyordu.
Sonra o meşhur tezkere oylaması olmamışmıydı?
Evet tezkere Meclisten geçmemişti.
(1) oyla Amerikalıların tezkeresi reddilmemişmiydi?
Sonra onlar, Mardinden apar topar, İncirlikten kısmen taşınarak, orduları İskenderundan Aden Körfezine yol aldığında, İncirlikte Kuveyt'e çoktan yerleşmişti.
Kısaca (B) planları devreye girmişti.
Meclis (A) planını devre dışı bıraktığında Amerikanın zararları konuşuluyor, İngiltere homurduyordu.
Sonra Irak'a girdiler.
Onlar kindardır. Hayatta unutmazlar, merhametleri bizlerin alışageldiği Ehl-i Sünnet paralelinde olması imkansızdırlar.
Dikkat edilirse, bu tasarıda (1) oyla temsilciler mescilisinde kabul edildi.
Al İşte Misilleme,
Şimdi durum, 1-1
Zarar mı?
Siyasi İktidarın ömrüne bağlı,

Amerikalı davula boşuna vurmaz,
Hükümet bunun ne manaya geldiğini anlamalı,

Bizlerde Uyanık Olalım.

Kaya
05.03.2010, 22:21
tanınan bir şey yok.. yasarı gönderilmeyebilir.. ABD bunu göze alamaz .. biz onlara onlar bize muhtaç...

bu abd düşmanlığıda gereksiz ve yersiz ... yapmanız gereken denge politikası bu gün amerika yarın rusya..

Bu denge kimden tarafta yau... Bizim yararımıza bir denge mi söz konusu...

AKSOY_61
05.03.2010, 22:23
Bu devirde abd ve yanıbaşımızdaki ab ye sırtımızı dönmek ancak kötü bir rüya olur zaten.

Ülkeler arası küslük olmaz bahsi geçen ülkeler büyük devletse sözü geçen devletlerse hiç olmaz.
Fransaya sırtımızı döndük ama diğer tarafta almanya, ,italya ingiltere vardı.bu ülkelerle dış ticaret hacmimiz muazzam seviyede.
israile döndük ama aslında onlar bize daha fazla bağımlılar ve onun yerine koskoca abd ve rusya var.(silah yönünden)

abd ve ab den vazgeçmek hem onların hem de bizim açımızdan imkansız.

İskender66
05.03.2010, 23:18
Her sene aynı terane. Zaten 19 ülke bu tasarıyı onaylamış. Amerika da uygulasa çokda tın. Yıllardır bu tasarıyı bize karşı şantaj aracı olarak kullanıyorlar. Her sene Museviler bizim lehimizde lobi yapıyorlardı. Bu sene onlarda bizi sırtımızdan hançerleyip desteklemediler. Amerika bizi silemez. Bize muhtaç. Sadece Adana'da ki üstlerini kaparsak bile tepki olarak onlara yeter. Natodaki tek müslüman ülkeyiz. Avrupayla Asya arasında köprüyüz. Stratejik müttefikiz. Biz değil ABDliler düşünsün bundan sonrasını..

Y-DRMS
05.03.2010, 23:33
her şeyi mahvetmek istiyorlarsa geçirsinler biz onlara değil onlar bize muhtaç da biz bunun farkına nedense bir türlü varamıyoruz ya da varmak istemiyoruz

Keramettin
05.03.2010, 23:39
-Allah sonumuzu hayır etsin
-Amin

Miraç Atalay Çiftçi
05.03.2010, 23:51
Hiçbir bağlayıcılığı olmayan, tamamen anlamsız bu tasarı onaylaması medyanın bazı şeylerin üstünü örtme çabasına destek olmustur. 10 gün bu haberlerle yatar kalkarız, dağın ardı önemli...

albatros
06.03.2010, 00:27
amerika kanun çıkardı diye ermeniler'e toprak verecez öyle mi?
hadi ordan hadiiii
şahsen konuyu ciddi bulmadığım için ciddi olmayan bir üslupla yazıyorum.yanlış anlaşılmasın :)

ilhan
06.03.2010, 09:23
Hiçbir bağlayıcılığı olmayan, tamamen anlamsız bu tasarı onaylaması medyanın bazı şeylerin üstünü örtme çabasına destek olmustur. 10 gün bu haberlerle yatar kalkarız, dağın ardı önemli...

Tesadüftür Miraç'ım.

SEDAT
06.03.2010, 09:25
- ABD ye ellerimizi açıp dua edersek olucağı bu...

Süleyman Eruyar
06.03.2010, 11:29
bu olay, Ermenistan ile oluşturduğumuz olumlu havayı bozacaktır,

Birde ABD bu tasarıyı bize karşı tehdit olarak kullanabilir,

" Protokollerin imzalayın, yoksa gündemimize alırız" diyebilirler,

Ankara, "Karabağ sorunu çözülmeden, hiçbir anlaşma yok" söyleminden , bu tehdit karşısında vazgeçmemeli..

boztepeliyasin
06.03.2010, 14:35
72.5 milyonluk ülkeyiz 5 milyon ermeniyle baş edemiyoruz. dünya nasıl bu kadar kör olabilir hayret. araştırılmadan adamların yalanları üzerine karar alıyorlar. bu duruma kalıcı bir çözüm bulmalıyız yoksa her sene böyle bu kendini bilmez sahtekarlarla uğaraşacağız.

Ömer SEVİNÇ
07.03.2010, 10:44
Ret oyu verenler soykırım yoktur dediği için değil Türkiye ile ilişkimiz bozulur diye ret veriyor. Türkiye lobisini biz Amerika ile iyi müttefiğiz üzerine kuruyor. E kardeşim biz ölmüşüz de ağlayanımız yok o zaman.

Şuan Türkiye hariç dünyanın her yerinde bu soykırımın varolduğuna inanıyor. Biz 1.5 milyonluk Ermeni nüfusunun nasıl oldu da parmakla sayılacak kadar azaldığını açıklayamadık dünyaya. Onlar açıkladı..

Belleklere bir kez kazındıktan sonra da geri dönüş zor. Tanırlarsa tanısınlar. Yapmış olsak da olmasak da bütün dünyanın gözünde yapmış görünüyoruz zaten. Ne olacaksa olsun artık. Bıktım ben.

Travelair
07.03.2010, 11:29
Amaç da o zaten. Bıktırmak, yıldırmak, boyun eğdirmek. 1.5 milyon Ermeni nüfusu yoktu o dönemde. Parmakla sayılacak kadar da azalmadı. Benim bildiğim kayıtlı 500 bin civarı bir nüfus vardı (Tüm Anadolu'da) çoğu da yerlerine vardı. O zamanı düşünürseniz savaş içerisindesiniz. Yüzbinlerce kişi zorunlu göç etmek zorunda kalıyor. Çetesi, yaşlısı, genci, kışı, açlığı, kıtlığı, hastalığı... Osmanlı savaşsın mı? Göç mü ettirsin? Kendi askerine içirecek hoşaf bulamazken yüzbinlerce kişiyi mi doyursun? Korusun? Bugün barış zamanı onca kişiye yolculuk yaptırın bakalım ne oluyor? O zamanlar kendi askerimizi koruyamamışız. Sarıkamış'ta 60 bin şehit vermişiz donarak... Bunlar çıkar meseleleri. Ellerindeki en önemli belgeler de İngiliz, Fransız, Rus istihbarat servislerinin ordaki halkı kışkırtmak için ortaya koyduğu propoganda amaçlı raporlar, kitaplar..

Yanlış olmuş mudur? Mutlaka olmuştur. Ama öyle 1 milyon soykırım falan... Bunlar hikaye bile değil. Masal!!!

OLCAY ÇAKIR
07.03.2010, 12:14
2 maçı da kazanmıştık ne güzel!

Travelair
07.03.2010, 12:38
Bu arada Irak'ta seçimler yapılıyor. Acaba bir gündem değiştirme politikası olabilir mi?

Özkan
07.03.2010, 13:00
İsteyen istediğini tanısın. Kuzey Kıbrıs'ı neredeyse bizim hükûmet bile tanımayacak, ne oldu? KKTC hâlâ bağımsız bir ülke.

İstedikleri tasarıyı geçirsinler, bir şey olmaz. Dostumuzu düşmanımızı tanıyoruz, fenâ mı?

Adil ÖZGÜR
07.03.2010, 16:05
ENDÜLÜS VE ERMENİSTAN

Tarık Bin Ziyad’ın 711 yılında ilkbahar aylarında şanlı bir fetihle temelini attığı, 02 Ocak 1492 yılında İspanya Krallığı tarafından ortadan kaldırılması ile tarihin altın sayfalarında 781 yıl hüküm süren Endülüs Emevi Devletinin ibret verici kuruluşu, kalpleri yakıcı açıklı sonunu anlatmaya gerek varmı? Avrupa’nın göbeğindeki Endülüs Emevi İslam Devletine karşı, Hıristiyan Devletlerin saldırıları, Avrupa Haçlı seferlerini tek tek anlatmaya kalkarsak ciltler yetersiz kalır. 781 yıl hüküm süren koca bir devletin param parça edilirken o devleti meydana getiren Müslüman vatandaşlarının uğramış oldukları soykırımları anlatmaya kalkışırsak, Ermenilerin sözde iddia ettikleri soykırıma hayvanlar âleminden fareler dahi güler, geçer.

1492-1568 yılları arasında devletlerinden yoksun Emevi Müslümanları Hıristiyan olmaktansa gemilerle Kuzey Afrika, Lübnan bölgesine göç etmeye razı oldular. Daha sonraki yıllarda Âlimlerinin zorla Hıristiyanlaştırılmaya tabi tutulmak istenmesi ile Katolik Kralların doğan çocukları zorla vaftiz etmelerine halk isyan etmişti.

İşte tam bu yıllarda Katolik Krallar ve Kilise şaheseri Engizisyon mahkemeleri kurularak. Müslüman ve diğer tebaalara korkunç işkenceler, soykırımlar yapılmıştır. Canlı canlı adam yakma, ağızlara kor atılarak dil yakma, kafa kesilerek kesik başı Katoliklere tepside sunma, bakır sığır yapılarak karnından açılan pencereden içeri giren kişinin bağrışması sığırın böğürmesini andırmak suretiyle eğlenmeler, ayakları ateş ile yakmalar… gibi işkencelerle, yüz bin kişilerin bu yöntemler ile nesli kesilmiştir. İspanya, Portekiz ve diğer Avrupa ülkelerinin ortak Haçlı Ordularının ENGİZİSYON adaleti, M.Ö. firavunlara dahi parmak ısırtacak kadar şiddetli, feryat vericidir, insanlığa çok ağırdır.

“1492-1569 tarihine kadar 77 yıl soykırımlar durmadan devam etmiştir. 1570 de, 7 bin, Teytula, Kurtuba bölgesinden (50) bin, kişi sürgün edilirken (17) bin kişisi yollarda ölmüştür. 1571 yılında 80 bin kişi açlık, hastalık ve sefillikle İspanya’nın dört bir köşesine zorla dağıtıldı. Yerlerine 50 bin has Hıristiyan yerleştirildi.1610’da Belensiye’de 130 bin Müslüman bu kez Hıristiyan gemileriyle Kuzey Afrika’ya nakledildi. Korsan gemiciler zengin Müslümanların ellerindekileri alarak denize atıp boğmayı tercih etti. 1611 yılında “Sağlam Müslüman getirene 60 altın ile kölesi yapma, ölü Müslüman getirene 30 altın” getirme ile ödüllendirmede Soykırımın ne derece vahşileştirildiğine örnektir. En son Büyük Sürgün 1609-1613 tarihleri arasında yapılmıştır. 1610 da Argon’da 61 bin, Katalonya’da 4 bin Müslüman sürgün edildi. Çoğu denizlerde boğuldu, malları ellerinden alındı. 60 bin kişi Fas’a, 160 bin kişi Osmanlı’ya, 65 bin kişi Cezayir, 55 bin kişi Tunus, 10 bin kişi Amerika gönderilmiş, 70 bin kişi yollarda ölmüş, 30 bin kişi tekrar İspanyaya geri dönmüştür”. (Prf.Dr.Muntasır Ali KETTANİ)

Ermeniler 1915 yılında kurdukları, Hıncak, Taşnak, Ramgavar, Hıncak İhtilal Komitesi, Silahlılar Cemiyeti, Ermenistan’a Doğru Cemiyeti, Genç Ermenistan Cemiyeti, İttihat ve Halas Cemiyeti ile Karahaç Cemiyeti gibi örgütleri ile halklarını silahlandırmış, bu yıllarda yine Erzurum, Kars, Van gibi Osmanlı Topraklarında İspanyolların Emevilere yaptığı vahşeti aratmayacak toplu katliamları gerçekleştirmişlerdir. Yakın tarihimizde Hocalı Katliamı başka bir örnektir.

Başlangıçta Osmanlı ile sadık dost olarak yola çıkan bu millet, menşei Avrupa olan, başta İngiltere ve Fransız desteği ile milliyetçilik akımları ile kışkırtılmış, çoğu kez Anadolu’da yaşayan masum Ermenileri bile rahatsız etmişlerdir. Vatanperver ve sadık dost kalmaya devam eden Ermeni vatandaşlarımız bugün bile dostluklarını devam ettirmektedirler. Bugünlerde Kastamonu da yaşayan Ermeniler bildiri yayınlayarak bu iddiaları kınamaktadırlar.

Türkiye’de reddilen 1 Mart Tezkeresinden sonra Amerikalılar hayal kırıklığına uğramıştı. Irak’ı işgal sıralarında Türk hava sahasını, limanlarını, topraklarını ve İncirlik Hava Üssünü kullanamadıklarından kısmen başarılı olmuş ve ekonomik olarak büyük zarara uğramıştı. Bu tarihten sonra meşhur çuval olayı basında 1 Mart’a misilleme olarak algılanmış ve lanse edilmiş ise de ben bu görüşlere katılmamıştım. Ermeni Soykırım Tasarısındaki hileli tansiyon 1 Mart tezkeresindeki Amerika’nın rahatsızlığını, hoşnutsuzluğunu düşündürdü, tasarının geçmesiyle esas misillemeyi yaparak 1 Mart Tezkeresinin rövanşını almış oldular.

A.B.D Dış politikasında 1970 li yıllarda temeli atılan ve mart ayı geldiğinde temcit pilavı gibi ısıtılıp ısıtılıp tezgah altına konan tencerenin bu kez dibine yandığının tarifini en iyi Türkiye’nin Washington Büyükelçisi Namık TAN tarif etmiştir. ”İç Tüzük Esnetilerek Öyle Bir Oyun Oynandı”. Temsilciler Meclisinde kabul edilen sözde soykırımla, Kafkasya’daki mart kedilerinin isteği yerine getirilmiş, Türkiye’deki izlenimi dağın fare’ye gebe, fare doğurduğu anlaşılmıştır.

Adil ÖZGÜR

Adil ÖZGÜR
07.03.2010, 16:05
Aslında bu yazıyı şiir olarak yazacaktım ancak rahatsızlığım neticesi, konsantrasyonumu kaybettim.

Emirhan Makul
07.03.2010, 16:10
Amerikan traşını yasakladı

Zonguldak'ta bir kuaför,ABD Temsilciler Meclisi Dışilişkiler Komitesi'nde sözde Ermeni soykırımı tasarımını kabul etmesini protesto etti.

http://i.ensonhaber.com/news/218879.jpg
Zonguldak'ın Alaplı ilçesinde kuaförlük yapan Ali Acar,ABD Temsilciler Meclisi Dışilişkiler Komitesi'nde sözde Ermeni soykırımı iddialarına ilişkin tasarının kabul edilmesini çok ilginç bir tepki gösterdi. Ttasarının kabul edilmesine tepki olarak Amerikan tıraşını yasakladı.
"HER FIRSTATTA KOMİTEYE GELİYOR"
Acar, tasarının kabulünün Türk Milleti nezdinde itibarının olmadığını söyledi. Ermeni tasarısının her fırsatta komiteye getirildiğini anlatan Acar, şöyle konuştu: "Ermeni tasarısı her fırsatta komiteye getiriliyor.
Ermenilerin Doğu Anadolu'da geçmişte halka ne büyük zulümler yaptığı bir gerçektir. Tarihçilerimiz tarafından soykırım iddialarına karşı bölgede araştırma yapılması ve dünya kamuoyuna sunulması gerekmektedir.
ABD Temsilciler Meclisi Dışilişkiler Komitesi'nde 'Ermeni soykırımı' iddialarına ilişkin tasarının kabul edilmesini bir esnaf olarak kınıyorum. Gençlerin tercih ettiği Amerikan tıraşı stilini yasaklıyorum. İlçede diğer kuaförlerinde Amerikan tarzı saç kesimini yasaklamalarını bekliyorum."

ÜNAL
09.03.2010, 15:45
http://www.resimcenter.com/data/media/13/turk_bayragi_daga_cizilmis_Resimleri.jpg

Elleri bir ağaca arkadan bağlanan hamile bir kadının başına dikilmiş olan iki Ermeni yazı tura atıyordu. Bu kanlı kumarı yaklaşık 100 yıl önce Anadolu toprağında Kars'ta Ağrı'da Van'da Erzurum'da da ataları oynamıştı.Onlardan duymuşlardı. Karnı burnunda zavallı bir Azeri kadının doğumu oldukça yakın görünüyordu. Çaresiz kadın bir hazan yaprağı gibi titriyordu. Elbiseleri yırtık, ayakları çıplaktı...Ermenilerin uzun boylu olanı elindeki AK-47 model Rus yapımı otomatik tüfeğinin namlusuna monte edilen seyyar kasaturayı çıkartırken, diğeri elindeki demir parayı havaya attı

:-Akçik, manç?..
(Kızmı, oğlan mı?)
... Devamını Gör
-Akçik...
(Kız)

Bu cevap üzerine 'oğlan' diyerek bahse giren Ermeni, elindeki kasatura ile hamile kadının karnını bir hamlede yarıp çocuğu çıkarttı.Kan b! ürülügözleri bebeğin kasıklarına kilitlendi.

-Tun şahetsar,ınger...
(Sen kazandın, yoldaş)

-Yes şahetsapayts ays bubrikı inç bes bidigişdana...
(Ben kazandım ama bu bebek nasıl beslenecek?)

-Mayrigı bedge gişdatsine.
(Annesi besleyecek elbette)

Bunun üzerine daha kısa boylu olan Ermeni, bir hamlede kasaturaya geçirdiği bebeği annesinin göğsüne yapıştırdı:

-Mayrig yerahayin zizdur.
(Çocuğa meme ver)

Aynı dakikalarda Hocalı'nın başka bir semtinde tek kale futbol maçı hazırlığı vardı. İki kesik Azeri kadın başını kale direği yapmışlar, top arayışına girmişlerdi.Başı tıraşlı bir çocuk bulup getirdiklerinde ise Ermeni çeteci sevinçle bağırdı:

-Asixn ma/,çimi yev bızdıge, aveg gındırnadabidi. Gıdıresek...
(Bu hem saçsız hem de küçük, iyi yuvarlanır. Kopartın...)

Aynı anda çocuğun gövdesi bir tarafa,başı da orta yere düşmüştü...

Ermeniler zafer naraları! atarak, kanlı postalları ile kesik çocuk başına vurarak kanlı bir kaleye gol atmaya çalışıyordu.

Bu iki olay Hocalı'da bundan çok değil yalnızca 14 yıl önce yaşandı. Her iki olay da ermeni çetecilerin katliamlarına bizzat şahit olan görgü tanıklarının anlatımlarıdır.

Ne yazık ki 26 Şubat 1992 günü binlerce Azeri türlü yöntemlerle vahşice katledilmiştir. Ajanslar,katliam haberini bütün dünyaya hızla geçerken, arşı titreten ağır bir vahşet yaşanan Hocalı halkından geri kalanlar ise çaresizlik içinde kıvranıyordu.

Türkiye'de büyük bir dehşet uyandıran katliama ilişkin ilk görüntüler ise TRT aracılığı ile duyurulmuştu. Bütün olanları batılı gazeteciler, özellikle de New York Times belgeledi.

26 Şubat'ta güçlü silahlarla donatılmış Ermenistan silahlı kuvvetleri ile Hankendi'nde konuşlanmış bulunan Albay Zarvigarov komutasındaki 366'ncı Rus Motorize Alayı, Hocalı'ya saldırarak tarihin en vahşî katliamlarından birini yaptılar.

26 Şubat! gecesi Rus motorize alayının tanklarından açılan top ve roket saldırıları ile Hocalı Havaalanı kullanılamaz hâle getirilerek kentin dış dünya ile ilişkisi de tamamen kesildi.

Savunmasız kalan kente giren Rus destekli Ermeni askerleri, çocuk, yaşlı, kadın, bebek demeden birçok insanımızı vahşîce katlettiler. ermenilerin işgal ettikleri Hocalı'da dehşet verici olaylar yaşandı.

Canlı canlı insanların kafa derilerini yüzdüler,

Sağ olarak ele geçirdiklerini ise sistematik bir işkenceye ve tıbbî deneylere tâbi tutarak, insanlık dışı muamelelere maruz bıraktılar.

Hızar ve testereler ile diri diri insanların kol ve bacaklarını kestiler.

Genç kızların önce saçlarını,sonra da kafa derilerini yüzdüler.

Babanın gözü önünde evladını, evladın gözü önünde babayı kurşunlara dizdiler.

Kesik kafaları sepetlere doldurdular.

Peki neydi bu düşmanlık?

Ermenistan'daki okul duvarlarında asılan haritalarda Türkiye'nin 12 ili yer almaktayken, Ermenistan'ın bayrağında Türkiye hudutları içindeki Ağrı Dağı'nın resmi varken, Ermenistan Millî Marşı'nda 'Topraklarımız işgal altında, bu toprakları azat etmek için ölün,öldürün' denmekteyken, başkaca bir neden aramaya zaten gerek yok sanırım.

Dağlık Karabağ Bölgesi'nde bulunan Hocalı'ya, eski Sovyet İttifakı Silahlı kuvvetleri'ne ait 366.Alay'ın desteği ile Ermeni Sılahlı Kuvvetleri tarafından düzenlenen saldırılar sonucu 613 Azerbaycan Türk'ünün hayatını kaybettiği resmî olarak açıklandı. Ancak kayıp sayısının bu rakamların çok çok üstünde olduğu bilinmektedir.

56 hamile kadın karnı yarılmış durumda bulunmuştur.

Bu alçak saldırıda 487 kişi ağır yaralanırken, 1275 kişi ise rehin alınmış,geri kalan nüfus da bin bir zorlukla canını kurtarmış ancak bu olayın tahribatından ruhları ve hafızaları asla bir daha kurtulamamıştır.

Şahitlerin anlattıklarını dinleyenler önce kulaklarına inanamadı.!

Fakat katliam sonrası Hocalı'ya girdiklerinde ise, görgü tanıklarının abartmadığını kısa sürede anladılar. Hocalı'da katliam bölgesini gezen Fransız gazeteci Jean-Yves Junet'nin gördükleri karşısında söyledikleri, katliamın boyutunu da anlatıyordu:

'Pek çok savaş hikâyesi dinledim. Faşistlerin zulmünü işittim,ama Hocalı'daki gibi bir vahşete umarım kimse tanık olmaz' Peki 26 Şubat 1992 günü yaşanan bu katliamın emrini kim vermişti; Ermenistan Devlet Başkanı sıfatını taşıyan Robert Koçaryan denilen kirli katilden başkası değildi. Yaptığı terör faaliyetlerinin oranı nispetinde terfi eden Taşnaksutyun örgütü liderlerinden Robert Koçaryan, 20 Mart 1996'da Ermenistan Başbakanı oldu.

Karabağ'da barış istediği için aşırı milliyetçilerin tepkisine daha fazla direnemeyen Levon Ter Petrosyan istifa edince de 30 Mart 1998 yılında ondan boşalan Devlet Başkanlığı koltuğuna,'Hocalı Katlia! mı' baş sorumlusu olan azılı terörist Robert Koçaryan oturdu.

Ermeniler Türk hamile kadınlarına tecavüz edip karnını hamile olduğu halde taş ile doldurup öldürmüşler ve küçük Türk kızlarına tecavüz edip öldürmüşlerdi.

Ülkemizde sadece 1 ermeni öldürüldü diye yürüyüş yaptılar ve o kadar araştırdılar ama hiç bir insan kalkıp ta bu masum insanlara işkence edilip öldürüldükleri için yürüyüş yapmadı…………..

Adil ÖZGÜR
24.03.2010, 14:47
Bazı toprakları iade edebiliriz23.03.2010 - 18:56

http://www.aygazete.com/i/haber/azerbaycan_haritaa22.jpg

Ermenistan Cumhurbaşkanı Serj Sarkisyan, işgalleri altındaki Yukarı Karabağ’a kendi kaderini tayin hakkı verilmesi ve bir güvenlik mekanizmasının kurulması karşılığında bazı Azeri topraklarını iade edebileceklerini söyledi.
Sarkisyan, ziyaret için bulunduğu Suriye’deki El Vatan gazetesinde yayımlanan açıklamasında, "Karabağ halkının kendi kaderlerini tayin hakkını kazanma konusunda gerçek bir fırsat elde ettiği, güvenlik ve kalkınma mekanizması sağlandığı zaman Ermenistan tarafı da uzlaşma için Yukarı Karabağ ile Ermenistan’ı bağlayan koridor hariç, Karabağ çevresindeki bölgelerin iadesini düşünebilir" diye
Reuters ajansına göre Sarkisyan, El Vatan’a açıklamasında, "tek taraflı ödünlerin ve tehditlerin var olan tehlikeleri ve tehditleri derinleştireceği" ifadesini de kullandı.
konuştu.
R:Aygazete

Şimdi şöyle bir düşünelim, bu bir oyudur, ne zamana kadar racon kesebilirlerki. Gün gelir devran döndüğü zaman, o karışıklıkta bunların tasarıları ne olacak acaba?

MuratJ
25.03.2010, 00:12
Dünyanın Görmek İstemediği Türk Soykırımları..

Tarih Türklere yapılan soykırım ve insanlık suçları ile doludur. Biz Türkler ağıt yakmayı bilmediğimiz (veya bunu yapmadığımız için) hiçbir zaman bize karşı yapılan soykırımları, zulümleri tarih yaddaşımıza kazımamış, çabuk unutmuşuz.

Oysa Türklerin Batıda Viyana’dan Doğuda ise Kafkaslardan çekilmeye başladıkları dönemden sonrası hep soykırıma uğramışlar. Anadolu’da; Balkanlar’da; Kafkaslar’da; Kırım ve Tatarıstan’da; Kıbrıs’ta; Doğu Türkistan’dan; Türkmenelinde soykırıma uğrayan hep biziz.

Uzak geçmişimizde degil bundan sadece 18 yıl once 26 Şubat 1992 tarihinde Azerbaycan’ın Karabağ bölgesinin Hocalı kenti yeni bir Türk soykırımının adresi oldu. Tarih boyunca soyumuza yönelik soykırım listesine biri daha eklendi. 2.605 aileden ibaret 11.356 kişinin yaşadığı Hocalı şubat ayının 25’ini 26’sına bağlayan soğuk kış gecesi yüzyılın en acımasız soykırımına maruz kaldı ve tamamıyla yok edildi.

Rus ve ermeni güçleri kentteki yaşlı, kadın ve çocuklardan oluşan sivil halkı ayrım yapmadan vahşice katlederken, kentten şans eseri kurtulanların ifadeleriyle uygulanan vahşet gün yüzüne çıktı. Ermeniler şehitleri özel acımasızlıkla, gözlerini oyarak, kafataslarının derisi soyarak ve vücutlarının farklı organlarını keserek öldürmüştüler. Küçücük çocukların gözleri oyulmuş, hamile kadınların karınları yırtılmış ve insanlar diri-diri toprağa gömülmüştür. Hatta birçoğunun cesetleri yakılmıştı.

Daha sonra yapılan belirlemeler doğrultusundaki resmi açıklamalara göre, Hocalı'daki katliam sırasında çoğu kadın, çocuk ve yaşlılardan oluşan 613 kişi hunharca katledildi, 1275 kişinin esir veya kayıp olduğu kesinleşti. Ancak söz konusu belirleme çalışması bölgeye ilişkin önceki kayıtlı nüfus ve şans eseri katliamlardan kurtulanların ifadeleri doğrultusunda yapılabildiği için, gerçekte Hocalı'daki soykırımda hayatını kaybedenlerin sayısı çok daha fazla . Kayıp olarak bilinenlerin bir bölümünün de soykırım kurbanları arasında olduğu öngörülürken, halen Ermeni işgali altında olması nedeniyle bölgede geniş çaplı bir inceleme bugüne kadar yapılamamış.

Akılalmaz işgencelerle katledilen bu insanların tek suçu Türk olmaktı. Hocalı, Türk soykırımının en küçük bir örneği... Ermenilerin Türk düşmanlığının bir göstergesi… Ancak bugün Batı kamuoyuna baktığımız zaman bu suçlamalara maruz kalan ne tezattır ki, hep Türklerdir. Türkiye Cumhuriyeti'ni 'sözde Ermeni soykırımı' yapmakla suçlayan 'İnsan haklarından bahseden Hür dünyanın' gözleri kör, kulakları sağır olmuş Ermenilerin Anadolu'da ve Azerbaycan'da yaptıkları gerçek soykırımları görmezden gelmekte devam ediyorlar. Hocalı’da katliam yapanlar 18 yıldır ellerini kollarını sallayarak serbestçe geziyor birde utanmadan Türkiye’ye sınır kapılarını açın diyebiliyor. Katiller cezasız kalınca daha da azgınlaşyor. İşte bu yüzden Hocalıda ve diğer coğrafiyalarda Türklere yapılan soykırım ve insanlık suçları dünya kamuoyuna anlatılmalı uluslararası gündeme taşınmalı, soykırım olarak tanıtılmalı ve suçlular hakettiği cezayı almalılar. Aynı zamanda tarih boyu Türk’e yapılan soykırımlar teker teker ortaya koyularak genç nesillerin hafızasına yerleştirilmeli soykırımların anılması, her Türk insanın günlük yaşantısının bir parçası olmalıdır.

Ancak bu şekilde hem gelecekte yaşayabilecegimiz daha bir soykırımın önünü alabilir hem de soykırım kurbanlarına karşı olan borcumuzu ödemiş oluruz.

UNUTMAYALIM UNUTTURMAYALIM!

MuratJ
25.03.2010, 00:13
Bu sözde Ermeni soykırımı tamamen emperyalist bir yalandır.

Travelair
28.03.2010, 11:39
Bu konunun unutulmaması lazım. Herşeye tepkisiz kalıyoruz. Herşeyi unutuyoruz

- Türk çocuğu ecdadını tanıdıkça daha büyük işler yapmak için kendinde kuvvet bulacaktır

Mustafa Kemal Atatürk

Maksat; Türk çocuğunun ecdadını yanlış tanımasını sağlamak

*çirkin*
09.04.2010, 10:49
Ne güzel işte.her sene ellerinde "bak kabul ederiz" kozu sürüp her istediklerini yaptıramayacklar...Ayrıca merak ediyorum 100 önceki davaya bakacak br mahkeme var mı? Varsa bu mahkeme kızılderili katliamıyla,Cezayir katliamına kadar gider. Başka konuda Bu usa ya, isveçe,Fransaya danimarkaya g.... çıkan ne?...

Deniz Telci
09.04.2010, 13:56
haberi netretle kınıyorum ! ABD sözde iş yapıyor ! bu kadar hilekar, bu kadar adi insanlar nerede görmüştüm yahu?

Travelair
29.04.2010, 11:07
Erhan Afyoncu (Tarihçi), "Tarihin Arka Odası" programında bu meselenin diğer yönünü anlattı:

"Doğu Anadolu'dan gelen raporlarla birlikte sadece resmiyete dökülmüş Müslüman katliamı 7 sene içinde 518 bin 105 kişidir.

Aynı programda konuşulan diğer önemli temalar:

Ruslar'ın desteğini alarak oradaki Türkleri katledenler, bağımsız bir devlet kurmak ve orada Ermeni ağırlıklı nüfus oluşturmak için insanları katlediyorlardı. Peki bunun karşısında Türkler savaşmaktan başka ne yapabilirdi? Kaldı ki oradaki Ermeni halkı korumak adına Teçhir kararı dahi çok zor verilmiştir. Teçhir (Zorunlu Göç) kararının alınmasında Türklerin başında bulunan Alman komutanların büyük etkisi ve baskısı olmuştur

Türk mahkemelerinde Ermeni Teçhiri hususunda 1673 kişi yargılanmıştır

Murat Bardakçıoğlu: Benim şahsi kanaatim, o dönemdeki kayıpları oranlarsak Ermeniler %60 Müslümanlar (Türkler, Kürtler vs) %40

-------------

Velhasıl bence her 2 tarafın da büyük kayıpları olmuştur. Bu bir trajedidir. Çok acı olaylar yaşanmıştır. Ama tek taraflı bir trajedi değildir. Bizim de o acı günleri hatırlamamız adına, dünya kamuoyuna sesimizi duyurmamız adına anma günleri belirlememiz lazım. Sırf Doğu Anadolu'da değil Balkanlarda çok daha büyük kayıbımız var (Milyonlarca insan...)

Osmanlı'nın başkenti zengin İstanbul'da süpürge bulunamadığını söylediler. Aç kaldıklarından süpürgeleri yiyorlarmış. Allah bu ülkeyi kanlarıyla, canlarıyla bize bırakanlardan razı olsun. Allah bir daha o günleri bize göstermesin

Badaloğlu
29.04.2010, 11:41
Evet bende bunu anlamıyorum! Neden bizde çıkıp beyaz adamın zamanında ABD'de kızılderelileri katlettikleri için her yıl açıklamalar yapmıyoruz?

- Nden bizde Fransa'nın Cezayirde 1.5 milyon müslümanı katlettiğini, Ruanda'da iç savaş bahanesiyle yüzbinlerce insanı katlettiğini, katlettridiği için açıklamalar yapmıyoruz?

- Neden bizde İngiltere'nin sömürge dönemlerinde Hindistan'da, Pakistanda katlettiği insanları anma günleri düzenlemiyoruz?

- Almanların yahudilere yaptığı soykırım

-Rusların uyguladıkları asimile politikaları sonucu ölen milyonlarca insan...

Bu örnekleri daha da çoğaltabiliriz... Baskın basanındır misali sesimiz çıkmadıkça, bunlar kuduruyor.Bu ülkede bilim adamları ne iş yapar? Bıraksınlar siyasetide şu işi aydınlığa kavuştursunlar.

Yeter artık ama... Yemişim Amerikasınıda, Fransasını... :(

Emre Emiroğlu
29.04.2010, 12:10
Obama Sözde anma gününde ne dedi acaba ?

oguzhann
29.04.2010, 13:04
obamanın seçim vaatlerinden biriydi yanlış hatırlamıyorsam.devlet,arşivleri açalım araştıralım diyor yanaşmıyorlar,koca bir yalana bir çok insanı inandırmış durumdalar.her fırsatta hepimiz ermeniyiz diye bağıran sivil toplum örgütleri bile var ülkemde.medya konuya eğilmeli ve artık net bir tavır almalıyız.

Samet Türkmen
29.04.2010, 17:19
Avrupa ve diğerlerine karşı bizde anma günleri düzenlersek sanırım yılın büyük bir bölümünü bununla geçirmemiz gerekecek.

ÜNAL
29.04.2010, 17:26
Türk aydınlarımıza düşen (bazılarını kastediyorum-Elif Şafak,Orhan Pamuk) sözde Ermeni soykırımını kabul edip reklam yapmak değil, üzerimize atılan ve her defasında insanlara yanlış anlatılan olayları açığa çıkarmaları olmalıdır.