PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : 400 Yıllık Sır !

Recep Alkan
01.03.2010, 15:49
400 yıllık sır.

Bir Mimar Sinan eseri olan Şehzadebasi Cami’nin 1990’lı yıllarda
devam eden restorasyonu sırasında ortaya çıkan Sır... Bir Mimar Sinan eseri olan Şehzadebasi Cami’nin 1990’lı yıllarda devam eden restorasyonunu yapan firma yetkililerinden bir insaat mühendisi, caminin restorasyonu sırasında yaşadıkları bir olayı tv’de şöyle anlatmıştı.

Cami bahçesini çevreleyen havale duvarında bulunan kapıların üzerindeki kemerleri oluşturan taşlarda yer yer çürümeler vardı. Restorasyon programında bu kemerlerin yenilenmesi de yer alıyordu. Biz inşaat fakültesinde teorik olarak kemerlerin nasıl inşaa edildiiini öğrenmiştik, fakat taş kemer inşaası ile ilgili pratiğimiz yoktu. Kemerleri nasıl restore edeceğimiz konusunda ustalarla toplantı yaptık. Sonuç olarak kemeri alttan yalayan bir tahta kalıp çakacaktık. Daha sonra kemeri yavaş yavaş söküp yapım teknikleri ile ilgili notlar alacaktık ve yeniden yaparken bu notlardan faydalanacaktık.

Kalıbı soktuk. Sökmeye kemerin kilit taşından başladık. Taşı yerinden çıkardığımızda hayretle iki taşın birleşme noktasında olan silindirik bir boşluğa yerleştirilmiş bir cam şişeye rastladık.

Şişenin içinde dürülmüş beyaz bir kağıt vardı. Şişeyi açıp kağıda baktık. Osmanlıca bir şeyler yazıyordu. Hemen bir uzman bulup okuttuk. Bu bir mektup idi ve Mimar Sinan tarafından yazılmıştı. Şunları söylüyordu:
’Bu kemeri oluşturan taşların ömrü yaklaşık 400 senedir. Bu müddet zarfında bu taşlar çürümüş olacağından siz bu kemeri yenilemek isteyeceksiniz. Büyük bir ihtimalle yapı teknikleri de değişeceğinden bu kemeri nasıl yeniden inşaa edeceğinizi bilemeyeceksiniz. İşte bu mektubu ben size, bu kemeri nasıl inşaa edeceğinizi anlatmak için yazıyorum”. ’Koca Sinan mektubunda böyle başladıktan sonra o kemeri inşaa ettikleri taşları Anadolunun neresinden getirttiklerini söylerek izahlarına devam ediyor ve ayrıntılı bir biçimde kemerin inşaasını anlatıyordu.

Bu mektup bir insanın, yaptığı işin kalıcı olması için gösterebileceği çabanın insan üstü bir örneğidir. Bu mektubun ihtişamı, modern çağın insanlarının bile zorlanacağı taşın ömrünü bilmesi, yapı tekniğinin değişeceğini bilmesi, 400 sene dayanacak kağıt ve mürekkep kullanması gibi yüksek bilgi seviyesinden gelmektedir. Şüphesiz bu yüksek bilgiler de o koca mimarin erişilmez özelliklerindendir. Ancak erişilmesi gerçekten zor olan bu bilgilerden çok daha muhteşem olanı 400 sene sonraya çözüm üreten sorumluluk duygusudur...

------------------------------------------------------------------------------------

Geçenlerde günlük takıldığım bir sitede gördüm bunu. Site Kalitecilerin sitesi olduğundan insanlara birşeyler anlatabilmek için paylaşılmış. Çok hoşuma gitti, paylaşmak istedim.

Mollasalihoğlu
01.03.2010, 15:53
Allah rahmet eylesin.. Geçmişimiz çok büyük..

Armağan Dere
01.03.2010, 16:01
Bunu mu artık bir benzerini mi Mimar Sinan'ın Selimiye'de yazdığı söylenir...Allah Rahmet eylesin..

Selman
01.03.2010, 16:06
Daha önce şu an ismini hatırlayamadığım bir kitapta okumuştum bunu.Hayretler içerisinde kalmıştım.

Teşekkürler Recep.

Paksoy
01.03.2010, 16:08
inanılmaz...

Harun-61
01.03.2010, 16:11
muhtesem !!!

Allah ebeden razi olsun...

Tesekkürler Recep kardesim...

Recep Alkan
01.03.2010, 16:13
Cümlemizden kardeşim, Amin.

Gökhan KAN
01.03.2010, 16:15
Çok büyük insan.

furkankayaoglu
01.03.2010, 16:23
Mimar Sinan MIMARININ USTADI....

f1bekir
01.03.2010, 16:28
Sağolasın abi, paylaştığın için.

Peki bunu bu ülkede kaç kişi biliyor? Niye bunları geniş kitlelere anlatmıyoruz? Savaşların ve anlaşmaların tarihlerini ezberlemekle mi tarihimizi öğrenmiş oluyoruz? Bizim tarihimiz bu kadar sığ mı? Bu sistemi değiştirmek bu kadar zor mu?

zafer6161
01.03.2010, 16:37
rahmetli babamım bir lafı vardı,bana devamlı söylerdi,,
bak oğlum mimar sinan eserlerinin çoğunu 80 yaşından sonra yapmıştır

nur içinde yatsın

Samet KILIÇ
01.03.2010, 16:40
Selimiye Cami'nin raylı sistemi içinde bir mektup yazdığı söylenir rahmetli MİMAR SİNAN'In....

OLCAY ÇAKIR
01.03.2010, 17:08
Yazı son derece etkileyici.

Ancak; son dönemlerde internette dolaşan yazıları düşünerek soruyorum;

Bu yazıyı yani orijinalini gören varmı?

Siyasete çekmeyin..(ne demekse artık):)

Recep Alkan
01.03.2010, 17:19
Olcay abi, paylaşılan forum KaliteC diye, firmaların kalitecilerinin takıldığı, paylaşım formu. Daha önce okuyanlar da varmış, doğruluğunu tabiki yazılı ispatlayamam.

Gördüm paylaştım.

Külünkoğlu
01.03.2010, 17:20
Olcay bundan tam 8 -10 yıl önce TRT-2 de bizzat izledim olayı. :)

Yazıyı doğru düzgün okumadım çünkü belgesel tadında seyretmiştim. İngiliz Fizikçilerden yardım istenmiş en sonunda şişeyi bulunca daha doğrusu şişe düşün kırılınca yöntemi buluyorlar. Mimar Sinan'ın tavsiye ettiği şekilde ip yakma yöntemi ile taş yerine oturtuldu.

onur-ts
01.03.2010, 17:23
bizim tarihimizde böyle büyük insanlar var işte...çok etkileyici...

OLCAY ÇAKIR
01.03.2010, 17:24
Eyvallah arkadaşlar...

Sefa
01.03.2010, 17:55
Bunu ya okumuştum ya da birinden duymuştum. Gerçekten çok güzel bir olay..

Mimar Sinan gerçekten çok büyük bir insan..

BAHADIR33
01.03.2010, 17:58
Keşke bize de bir şampiyonluk reçetesi bıraksaymışsın be Koca Sinan..

Allah Rahmet Eylesin.

Mustafa ÖZDEMİR
01.03.2010, 17:58
boşuna mimar sinan dememişler...

İHTİLALL
01.03.2010, 17:59
Evet,bende izlemiştim belgeseli..

Mimar Sinan,

Osmanlı'nın sadece bizlere değil,

Tüm dünyaya,

Tüm insanlığa bir armağanıdır..

Leonardo da Vıncı'den tek eksiği onun kadar reklamının yapılmamış olmasıdır..

Bir de malum,ecnebi olmayıp Türk ve Müslüman olması dır..

kaan53
01.03.2010, 18:03
yaptığı eseler bugün bile dimdik asırlar geçmesine rağmen estetiği muhteşem bide bilgisayar çağının miamarlarına neyi nasıl yapacağını göstermesi Mimar Sinanın büyüklüğünü gösteriyor
Allah rahmet eylesin...

Mustafa ÖZDEMİR
01.03.2010, 18:05
’Bu kemeri oluşturan taşların ömrü yaklaşık 400 senedir. Bu müddet zarfında bu taşlar çürümüş olacağından siz bu kemeri yenilemek isteyeceksiniz. Büyük bir ihtimalle yapı teknikleri de değişeceğinden bu kemeri nasıl yeniden inşaa edeceğinizi bilemeyeceksiniz. İşte bu mektubu ben size, bu kemeri nasıl inşaa edeceğinizi anlatmak için yazıyorum
bu sözler herşeyi anlatıyor...

Emrullah
01.03.2010, 18:51
Muhteşem bir insan olduğunu bir kez daha kanıtladın Koca Sinan. Senden Allah razı olsun, bu sorumluluk duygun inşallah ülkemin idarecilerine, idareci olacak kişilere örnek teşkil eder. Tarihimizin, Osmanlı'nın değerini çok iyi bilmeliyiz. Bize hep yanlış anlattılar. Allah onların hepsinden razı olsun.

Great White
01.03.2010, 20:54
İstanbul' daki bütün müzeleri gezdim, böyle bir mektup görmedim..

İşlerini gördükten sonra saklamaya değer bulmamışlar herhal:)

SEDAT
01.03.2010, 22:11
- Ben doğruluğuna inandım şahsen..büyük ustaymış Nur içinde yatsın..

Recep Alkan
02.03.2010, 07:50
İstanbul' daki bütün müzeleri gezdim, böyle bir mektup görmedim..

İşlerini gördükten sonra saklamaya değer bulmamışlar herhal:)

Yahu bunada mı muhalefet abi :)

Külünkoğlu
02.03.2010, 08:17
Arkadaş Topkapı Sarayı'nı iyi ziyaret edememiş anlaşılan. ;)

Mimar Sinan'dan bahsediyoruz, Oruç yada Telli baba'dan değil. :)

ilhan
02.03.2010, 08:23
Gerçekten geçmişimiz çok büyük. Hatta o kadar büyükler ki, onların yaptıklarını yıkıp deşarj oluyoruz.

Başlık için teşekkürler Recep abi.

Salih Edip
02.03.2010, 08:47
biliyordum bu hikayeyi , diyecek fazla birşey yok :)

Great White
02.03.2010, 09:35
Yahu bunada mı muhalefet abi :)

Yahu Recep, ne muhalefeti:)

Böyle bir şeye ciddi ciddi nasıl inanırsınız? Hadi böyle önemli bir mektubun bir müzede saklanıp sergilenmiyor oluşunu sorgulamıyorsunuz da bari şu hikayenin herhangi ciddi bir kaynağı olup olmadığını araştırsanız fena mı olur?

Hem sonra koskoca Mimar Sinan' ın bu uyduruk kaydırık hikayelere ihtiyacı mı var? Adamın her yerde yaratmış olduğu şaheserler büyüklüğünü idrak edebilmek için yeterli değil mi?

Bu arada Topkapı Sarayı' na bir çok kez gitmişimdir. Bildiğim bir şey var ki orada böyle bir mektup yok:)

Mertcan
02.03.2010, 09:41
tüylerim diken diken oldu okurken... Büyük şaşkınlığa uğradım... Eğer bu yaşananlar gerçekse, fazla söze gerek yok.

Burçak
02.03.2010, 09:42
müthiş yaa.

Recep Alkan
02.03.2010, 09:49
Yahu Recep, ne muhalefeti:)

Böyle bir şeye ciddi ciddi nasıl inanırsınız? Hadi böyle önemli bir mektubun bir müzede saklanıp sergilenmiyor oluşunu sorgulamıyorsunuz da bari şu hikayenin herhangi ciddi bir kaynağı olup olmadığını araştırsanız fena mı olur?

Hem sonra koskoca Mimar Sinan' ın bu uyduruk kaydırık hikayelere ihtiyacı mı var? Adamın her yerde yaratmış olduğu şaheserler büyüklüğünü idrak edebilmek için yeterli değil mi?

Bu arada Topkapı Sarayı' na bir çok kez gitmişimdir. Bildiğim bir şey var ki orada böyle bir mektup yok:)

Ben bunun doğruluğu konusunda bilgim olmadığını söyledim.

Ama bunun belgeselini, hatta Topkapı Sarayında olan görsellerinin olduğunu söyleyenler var.

Zaten bunu da Mimar Sinan'ın reklamını yapmak için yazmadık değil mi ? İhtiyacı mı var falan demişsin de.

Gördük, enteresan geldi, hoşumuza gitti paylaştık.

Ama işi reklama kadar çektin :)

Ne diyeyim bulursam bir kaynak paylaşırım.

Great White
02.03.2010, 09:55
Yahu insan gibi söylüyoruz; yok muhalefetmiş, yok reklammış..

Tamam o zaman anlayacağınız tarzda söyleyeyim..

Şu paylaşılan şey saçmalığın dikalasıdır. Tamamen kolpadır. İnternetin ya da Topkapı sarayının arşivini de karıştırsanız bu zırvanın kaynağını bulamazsınız..

Böyle konuların açılıp bir de onaylanması en fazla dışarıdan bu siteyi takip eden rakip taraftarların bizimle maytap geçmesine sebep olur. Başkaca hiçbir halta yaramaz..

Şimdi dikenleriniz tüy tüy olarak okumaya devam edin bu muhteşem geyiği..

Recep Alkan
02.03.2010, 09:58
Demek ki senin bu insani dilini kolay anlamıyoruz, kusurumuza bakma abi.

Bu bilginin paylaşıldığı tek nokta yada site burası değil, ben girip başka sitelerde bunu okuyup gülmediysem, sanıyorum ki kimse de bize gülmez.

Madem doğruluğu ispat edilemiyor, yanlışlığının ispatı zordur, bu da tırstığımız rezil olma duygusunu biraz olsun azaltır umarım.

SEDAT
02.03.2010, 10:03
- Mimar sinan böyle bişeyi kafasından geçirmişse bence yapmıştır..

- Halen bir çok eserinin nasıl yapıldığı mühendisler tarafından sorgulanmaktadır...

- Ben yine söylüyorum tamamen hislerime dayanarak inanıyorum :)

Külünkoğlu
02.03.2010, 10:07
Trt'de bizim seyrettiğimiz neydi o zaman ?

200 yıl sonraki matematik formüllerini dibine kadar kullanan, Fizik üstadlarını dumura uğratan hava akımlarını bile hesap eden bir insan bırakında o kadarını düşünebilsin.

Heralde ordaki mimarlar da "Ya bunu Mimar Sinan yazmış ama sallayın gitsin" diye bir tarafa fırlatmışlardır. Hiç şüphesiz Mimar Sinan'ın bu hatırasına sahip çıkılmıştır. Topkapı Sarayında Mimar Sinan'ın bir tane eseri yok adam medeniyetler sergisi açacak kapasitede. Ayrıca Mimar Sinan'ı tartışmak bilimi bir omuz darbesi ile yere yıkarım demektir.

Leonardo, Newton'un çakallıklarını ispat eden bir medeniyet var ortada. Daha önce de yazmıştım ispatıyla da tekrar yazarız İşkembe-i Kübra yok bizde. :)

maxim
02.03.2010, 10:10
Şu paylaşılan şey saçmalığın dikalasıdır. Tamamen kolpadır. İnternetin ya da Topkapı sarayının arşivini de karıştırsanız bu zırvanın kaynağını bulamazsınız..

Bundan nasıl bu kadar emin olabiliyorsunuz? Benim olayla ilgili hiç bir bilgim yok ama yukarda birisi Topkapı'da olduğunu ima etti. Sizin görmemiş veya bilmiyor olma ihtimaliniz yok mu?

Recep Alkan
02.03.2010, 10:16
http://www.bilgiagi.net/koca-sinanin-vizyonu-ve-estetik-anlayisi/1473/

Arkadaş köşe yazarlığı yapıyor, tanımam, ama adam mail adresini falan da koymuş, sormak lazım, acaba olmayan birşeyi nasıl yazmış, oda mı oturduğu yerden yapmış bu haberi acaba.

Bu arada MYNET'te de çıkmış bu haber niteliğindeki yazı.

ama tabiki bunlar bir ölçü olamaz, nede olsa sıradan site ve yazarlar ;)

esra61
02.03.2010, 17:52
İlginç ya. Allah rahmet eylesin.

AKSOY_61
02.03.2010, 18:06
Mimar sinan büyük insanmış gerçekten.
İşinin piri olduğunu inanılmaz teknikleri kullanıdğını biliyordum da bunu
okuyunca resmen şok oldum.

Bu başka bişey ya.Teknik var, bilgi birikimi var üstüne üstün zeka da eklenince,
100 yaşındaki bir insan yapıtının 400 sene sonraki halini düşünüp, onu yaşatma adına plan yapmaya devam ediyor demekki.
Allah rahmet eylesin.

Bizimkilerin yaptığı kaldırım, döktüğü asfalt da 2 sene dayanmıyor her tarafı patlıyor.

Samet Türkmen
02.03.2010, 19:15
Bilgi edinme kanunu var.Zamanı müsait olan bir arkadaşımız internetten bu başvuruyu yapıp gerekli cevabı hepimize iletebilir.

Great White
02.03.2010, 20:55
. O
http://www.bilgiagi.net/koca-sinanin-vizyonu-ve-estetik-anlayisi/1473/

Arkadaş köşe yazarlığı yapıyor, tanımam, ama adam mail adresini falan da koymuş, sormak lazım, acaba olmayan birşeyi nasıl yazmış, oda mı oturduğu yerden yapmış bu haberi acaba.

Bu arada MYNET'te de çıkmış bu haber niteliğindeki yazı.

ama tabiki bunlar bir ölçü olamaz, nede olsa sıradan site ve yazarlar ;)

Ciddi ciddi kaynağınız bu elemanın yazısı mı şimdi:eek:

Benimle birlikte toplamda 19 kez okunmuş. Onlar da foruma link verildiği için BMN üyesidir muhtemelen:D

Vay anasını bee. Kelimeler kifayetsiz..

pReN@_61
02.03.2010, 21:01
Çok etkileyici

Recep Alkan
02.03.2010, 22:58
Yok abi, kaynak o falan değil, öylesine koydum onu, yeşillik olsun, malum sende takılmışsın.

irfanb
03.03.2010, 00:17
Ben Mimar Sinan`in dehasina ileri görüsüne hayret ettigim kadar o zamanin Maliye Nazirina da hayret ettim.Insan o sisenin icine 10-15 kese cil cil Osmanli altini koyamazmiydi.
400 sene sonra IMF`ye muhtac olacagimizi kestiremedimi :)

Eyvah espri yapayim derken Soner`e de koz verdik.:)

Sinan SARI
03.03.2010, 12:10
Benim isim kaynağımdır Mimar Sinan.Allah mekanını cennet eylesin.Bugün sadece Türkiyede değil balkan coğrafyasında da çok meşhur ve bilinen bir isim. Bu hikayeye benzer bir olayını daha hatırlıyorum ama onda minarenin güçlendirilmesi için düşünülen metalin Mimar Sinan zamanında monte edildiğiydi.

bordo61
03.03.2010, 13:10
Vay be

Mimar Sinan'a bir defa daha hayran kaldım

Belkide gerçekte değildir.

Ama Mimar Sinan'ın bu kapasitede birisi olduğunu düşünüyorum

Ömer Kibar
03.03.2010, 13:32
tarihimizin ne denli önemli olduğunu gözler önüne seren muhteşem bir olay

SDanışmaz
03.03.2010, 14:32
İlk öğrendiğim zaman hayretler içinde kalmıştım.

Geçmişimiz çok büyük. Bir de onu geleceğe taşımayı başarabilsek...

sifuni
03.03.2010, 16:20
Ne güzel birşey paylaştığınız için teşekkürler

mehmets61
03.03.2010, 16:28
böyle bir şey var mı yok mu bilmiyorum ama olupta sergilenmiyor olaiblir.her tarihi belge sergilenecek diye bir şey yok.bazı belgeler zarar görmesin diye sergilenmiyor.araştırılması alzım hocama soracagım böyel bir şey gerçekten var mı...

Selim Turan
03.03.2010, 22:05
Tarihin arka odasına e-posta atıp soracağım bunu.

Adil ÖZGÜR
04.03.2010, 21:28
Geçmişi Güneş gibi parlak Türk Ulusunun tarihine günümüzde perde çekmek isteyenler olsada, bazen duvarlardaki içi kağıt yazılı şişe bana göre o perdeleyicilerin gözüne giriyor. Ne kadar güzel bir kesit. Yazan ve emek verip paylaşmak isteyen sevgili Recep Kardeşime teşekkür ediyorum.

İşte geçmişte bunun için Mimar Sinan tıpkı Hz.Mevlana gibi paylaşılamadı.

Onlar bir Güneş'ti, çünkü enerjisinden tüm uluslar yararlanıyordu.

Mimar Sinan, Mevlana gibi büyüklerimize Allah Rahmet eylesin, onlara layık nesili duasıyla daim eylesin.

OLCAY ÇAKIR
04.03.2010, 21:54
Benimde aklımdaydı Selim.

Senden bekliyoruz artık:)
Tarihin arka odasına e-posta atıp soracağım bunu.

EMiRHAN61
04.03.2010, 22:11
Yıkmak insanlara yapmak gibi kıymet mi verir
Onu en çolpa herifler de emin ol becerir
Sade sen gösteriver, işte budur kubbe, diye
İki ırgatla iner şimdi Süleymaniye
Ama gel kaldıralım dendi mi heyhat, o zaman
Bir Süleyman daha lazım yeniden, bir de Sinan
Bunların var mı sizin listede hiç benzeri, yok
Ya ne var? Bir kuru dil, siz buyurun karnım tok
Ötmeyin nafile baykuş gibi karşımda, susun
Mürtecisin be imam?
Mürteciyim hamdolsun!.. :)

Samet Türkmen
04.03.2010, 22:16
Ben attım ama cevap gelmedi ilk defa. Bilgi edinme kanunundan yararlanıp ilgili bakanlığa sorarsak daha çabuk ve kesin bir cevap almış oluruz.

Mustafa ÖZDEMİR
06.03.2010, 00:56
işte atalarımız böyle insanlardı...

Erdinç Barutçu
06.03.2010, 02:03
Evet,bende izlemiştim belgeseli..

Mimar Sinan,

Osmanlı'nın sadece bizlere değil,

Tüm dünyaya,

Tüm insanlığa bir armağanıdır..

Leonardo da Vıncı'den tek eksiği onun kadar reklamının yapılmamış olmasıdır..

Bir de malum,ecnebi olmayıp Türk ve Müslüman olması dır..

Yalnış anlamayın ama sadece bilgilenmeniz için söylüyorum.Mesleki olarak öğrendiğim için paylaşayım dedim.Devşirme olduğunu biliyordum biraz araştırdım."Sinaneddin Yusuf ,Kayseri'nin Agrianos(bugün Ağırnas) köyünde hristiyan ( Ermeni yada Rum) olarak doğmuştur.1511' de Yavuz Sultan Selim Bundan kesinlikle birşey çıkarmayın arkadaşlar sadece bilgi amaçlı.Recep'in yazdığı hakkında bilgim yok ama bende buna benzer bir şey duymuştum.

ceserdar
06.03.2010, 11:17
Erdinç Abi'nin verdiği bilgiler doğrudur. Okuduklarıma göre devşirmedir ama kökenini kesin olarak şudur denilemiyor. Büyük adamdır o ayrı.