PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Trabzon'un Büyük Kaybı:Sümer Opera Binası

Hekimoğlu
01.03.2010, 13:21
Trabzon tarihinde bir dönüm noktası: Sümer Opera Binası

1912 yılında Rumlar tarafından yapılan Sümer Sineması'nın Türkiye'nin ilk opera binası olup olmadığını uzun süredir araştırmaktaydım. Bu konu üzerine kafa yoran ve bulgularını bizimle paylaşan bazı günce yazarları, Sümer Opera Binası'nın etkisini 1890'dan 1914'e dek sürdürmüş olan Art Nouveau akımının bir örneği olduğunu çeşitli web sayfalarında belirtmişlerdir. 1925 yılında sinemaya çevrilen yapı, o tarihten yıkılışına dek Sümer Sineması adıyla anıldı.

Mimari değeri yüksek bu yapıtın 1958 yılında alınan bir kararla 14 günde yıkıldığı da ne yazık ki gerçek. Bugünkü Meydan Parkı'nı Tanjant'a bağlayan yol üzerinde bulunan yapı 20. yüzyıl Türkiyesi'nin ilk opera binası olma özelliğini de taşımaktaydı. Şimdi, bu sonuca nasıl ulaştığımızı görelim.

Art Nouveau akımının ilk örneklerinin İstanbul ve İzmir'de bulunduğu sanılmaktadır. Ne var ki, bu yapılardan biri olarak gösterilen Süreyya Operası'nın yapımı 1927 yılına dek gecikmiştir. Kadıköy'de kurulan bu yapı, İstanbul'un Anadolu yakasının ilk opera binasıdır.

1840 yılında Pera'da yapılan 400 kişilik Bosko Tiyatrosu, hem seyirci kapasitesi hem de temsil edilen yapıtların türü bakımından opera binası özelliği taşımamaktadır. Osmanlı padişahlarından Sultan Abdulaziz'in onuruna düzenlenen tiyatro temsillerine evsahipliği yapan binanın Büyük Beyoğlu Yangını'nda yerle bir olduğu sanılmaktadır.

Bu da gösteriyor ki; Sümer Opera Binası, zamanının eşsiz yapıtlarından biri. Binanın opera temsilleri için özel olarak kurgulanmış olması ise Trabzon'un bu yapıyı yitirmiş olduğu gerçeğini daha da acı hale getirmiyor mu?

http://beynidilinde.blogspot.com/2009/03/trabzon-tarihinde-bir-donum-noktas.html

http://www.buyutec.net/data/media/260/sumer-sinemasi-1925.jpg

http://wowturkey.com/tr330/Sahap_Metiner_15.jpg

http://images.gittigidiyor.com/2218/TRABZON-SINEMA-BINASI-ESKI-VE-NADIR-FOTOKART__22186086_0.jpg

Hekimoğlu
01.03.2010, 13:25
Yazarın belirttiğine göre ülkemizin ilk opera binası, yıkanları Allah'a havale ediyorum bu günde aynı zihniyet görev başında tarihi binaları yıkıyor.

magicyattara
01.03.2010, 22:55
Bu binayı dönemin belediye başkanı Suat Oyman yıktırdı diye biliyorum.Aynı Oyman,Zağnos ve Tabakhane derelerini iskana açan Belediye başkanıdır da..

Sefa
01.03.2010, 23:26
Bu binayı dönemin belediye başkanı Suat Oyman yıktırdı diye biliyorum.Aynı Oyman,Zağnos ve Tabakhane derelerini iskana açan Belediye başkanıdır da..
Çok muhterem bir zatmış! Trabzon Düşmanı birisini o koltuğa oturtsak bu kadar kötüsünü yapamazdı..

bogazici
02.03.2010, 00:18
buyuk bır kultur mırası kaybettık. bugun sehır merkezının hıcbır cazıbesı olmayısının nedenlerı ortaya cıkıyor.

Çetin Can
02.03.2010, 11:37
http://img651.imageshack.us/img651/1435/sahil5.jpg (http://img651.imageshack.us/i/sahil5.jpg/)http://img25.imageshack.us/img25/7818/n7039878342275564738760.jpg (http://img25.imageshack.us/i/n7039878342275564738760.jpg/)

Kaybedilen tek eser Sümer sineması değil.. Eklediğim fotoğraflardaki kilisenin yerinde şimdi ne olduğunu bilen varmı:mad:

Hekimoğlu
02.03.2010, 11:55
Evet ordan da yol geçiyor !!

http://wowturkey.com/tr151/Neophron_ESKI8.jpg

http://mw2.google.com/mw-panoramio/photos/medium/21442435.jpg

magicyattara
02.03.2010, 15:08
http://images.gittigidiyor.com/2218/TRABZON-SINEMA-BINASI-ESKI-VE-NADIR-FOTOKART__22186086_0.jpg

Şimdi şuna vahlanmamak mümkün mü.
Opera binası olarak yapılmış ki;yüz yılın başında Karadeniz'de Operası olan 3 il vardı;Trabzon,İstanbul ve Odesa.
Sonradan sinema salonu olarak kullanılmış.
*
Arkada ki yol Boztepe'ye dönen yol ise,bu bina tam olarak Meydan Parkı'nın sol üst köşesinden dibine kadar olan alanda kuruluymuş..
Hemen yukarda görünen büyük beyaz bina ise İran konsolosluğu olmalı..

Gökçebey
02.03.2010, 15:46
Tam olarak dediğin yer Murat abi.

http://images.gittigidiyor.com/2219/TRABZON-BELEDIYE-BINASI-VE-SINEMA-ESKI-FOTOKART__22195724_0.jpg

Hekimoğlu
03.03.2010, 13:00
Sümer Sineması ve 30 balyozlu adam...

Yıkılışının rivayeti Ali Benli büyüğümüzün söylediğine göre şöyle: Belediye Başkanı rahmetli Ahmet Rasim Karanis, Ali Benli selametliye; -Sana Rizeli, bana Vakfıkebirli derler sinemayı yıkalım demişmiş, sebep de yolun darlığı imiş. Sorun çıkmasın diye, dönemin Müddeimmum’u Hüseyin Bey’e ve Topal Hakim ‘nam’ Kamil Bey’e gitmişler, çıkartmayız fetvası (!) alınca da, 30 balyozlu adamla bir Cumartesi günü öğleyin başlamışlar, sinemayı yıkmaya. Arada 40 peynirli yenilmiş, ancak ertesi gün yıkım bitirilmiş. Ali amcamızın söylediği bir şey daha var ki ilginç; yıkım ile ortaya çıkan birkaç kanat demiri, aranıp sorulur diye, Kisarna Maden Suyu'nun batı tarafındaki büyük ağaçların altına gömmüşler! Ne oldu (?) acaba o demirler (?), haydin genç araştırmacı gazeteciler, ben yazdım, eğer rivayet doğru ise takip de sizden olsun…

Ahmet Musaoğlu/Araştırmacı Yazar

http://www.ahmetmusaoglu.com/?p=Diger-Konular&a=ayrinti&no=21

bordo61
03.03.2010, 13:20
Trabzon'a bu kötülüğü yapan insanları biz unutsakta tarih affetmeyecektir.

bordo61
03.03.2010, 13:21
Şu Güzelliğe bakarmısınız ya ne olurdu böyle bir binamiz olsaydı şimdi

Şimdi şehrimiz taş yığınından başka bir şey değil

Hekimoğlu
03.03.2010, 13:26
Bu yapıda film,tiyatro veya opera seyretmeyi çok isterdim kısmet değilmiş.Yeniden inşası mümkün olur mu acaba ??

tuncay1984
03.03.2010, 13:32
trabzon cirkin bi sehir
her taraf beton yigini kabul edelim dikiyolar cirkin 10-15 katli apartmanlari
cok güuzel oluyor sanki birgün herkes yaylaya gitse deniz alip götürse o cirkin evleri hep
süper olur

mavituğ
03.03.2010, 14:12
Bu yapıda film,tiyatro veya opera seyretmeyi çok isterdim kısmet değilmiş.Yeniden inşası mümkün olur mu acaba ??

bu başlığı görünce benim de aklımdan bu binanın yeniden yapılması geçmişti
medya aracılığı ile sesimizi duyurabilirsek belediyenin ve kültür bakanlığının buna kayıtsız kalmayacağını düşünüyorum

magicyattara
03.03.2010, 15:05
Sümer Sineması ve 30 balyozlu adam...

Yıkılışının rivayeti Ali Benli büyüğümüzün söylediğine göre şöyle: Belediye Başkanı rahmetli Ahmet Rasim Karanis, Ali Benli selametliye; -Sana Rizeli, bana Vakfıkebirli derler sinemayı yıkalım demişmiş, sebep de yolun darlığı imiş. Sorun çıkmasın diye, dönemin Müddeimmum’u Hüseyin Bey’e ve Topal Hakim ‘nam’ Kamil Bey’e gitmişler, çıkartmayız fetvası (!) alınca da, 30 balyozlu adamla bir Cumartesi günü öğleyin başlamışlar, sinemayı yıkmaya. Arada 40 peynirli yenilmiş, ancak ertesi gün yıkım bitirilmiş. Ali amcamızın söylediği bir şey daha var ki ilginç; yıkım ile ortaya çıkan birkaç kanat demiri, aranıp sorulur diye, Kisarna Maden Suyu'nun batı tarafındaki büyük ağaçların altına gömmüşler! Ne oldu (?) acaba o demirler (?), haydin genç araştırmacı gazeteciler, ben yazdım, eğer rivayet doğru ise takip de sizden olsun…

Ahmet Musaoğlu/Araştırmacı Yazar

http://www.ahmetmusaoglu.com/?p=Diger-Konular&a=ayrinti&no=21
Karanis'ler Faruk Özak'ın dayıları olur:)

Hekimoğlu
03.03.2010, 15:09
Karanis'ler Faruk Özak'ın dayıları olur:)Yapma ya desene 2016 kazığından 50 sene evvelde büyük bir yıkım yemişiz bu aileden.

Hekimoğlu
03.03.2010, 15:31
bu başlığı görünce benim de aklımdan bu binanın yeniden yapılması geçmişti
medya aracılığı ile sesimizi duyurabilirsek belediyenin ve kültür bakanlığının buna kayıtsız kalmayacağını düşünüyorumProjesine ulaşmak lazım tabi mevcut mu bilinmez.Projesine ulaşılabilirse Kültür Bakanlığı aracılığıyla tarih tekrar canlandırılabilir.

magicyattara
03.03.2010, 15:51
KARANiS, AHMET RASiM
(Vakfıkebir 1924-Trabzon ? )
(Tüccar - Dernek ve Kulüp Başkanı -Trabzon Belediye Başkanı)
1 Temmuz 1924’de Vakfıkebir’de doğdu. Babası Mustafa Efendi, annesi Fatime (Şahin) Hanım’dır. İskendepaşa İlkokulu mezunudur. Ticaretle tanınan bir ailenin çocuğudur. 1949-50 arasında Demokrat Parti 2 nolu Merkez Bucak Başkanı; 1954’de Trabzon ve Havalisi Şoförler ve Otomobilciler Derneği Başkanı;
1956’da Doğanspor Kulübü Başkanı gibi görevlerde bulunmuş, 20 Eylül 1957 – 14 Mayıs 1959 tarihleri arasında Trabzon Belediye Başkanlığı yapmıştır.
Döneminde Suluhan’dan PTT Merkez binasına kadar olan yerler istimlâk edilerek Maraş Caddesi genişletilerek düzene kondu. Erzurum ve Zeytinlik Caddeleri genişletildi. Şehir içinde yeni düzenlemelere gidildi. Belediye Parkı ile Belediye arasında bulunan (1914 yılında yapıldığı tahmin edilen) sinema binası yıktırılarak yola katıldı. Yollarda trafik lâmbalarının uygulanışına döneminde başlanıldı.
25 Şubat 1954 tarihli bir kararla, Belediyeye devredilen Ayasofya Caddesi üzerinde bulunan terkedilmiş mezarlık üzerinde , 10 Haziran 1958 tarihinde Belediye Meclisinin ikinci maddesi olarak bu alanın, İşçi Sigortaları Genel Müdürlüğü’ne Sigorta Hastanesi yapılması için devrine karar verildi.
İkinci Dört Yıllık (1955-1959) Kalkınma Programı çerçevesinde Sanayi Çarşısı için bütçeye 150.000 TL’lık, Asri Balıkhane için de 20.000 TL. ödenek konuldu. Bu arada Gazhane’nin ıslâhı için İller Bankası emrinde bulunan 300.000 liralık istikrazın Sanayi Çarşısı ve Turistik Otel inşaatına tahsisine dair başkanlık makamı teklifi ruznameye alınarak kabul edildi. Ancak Sanayi çarşısı yapıldı ise de otel tasarısı gerçekleşemedi.
İçme suyunda iyileştirme çalışmaları yapılarak, 9 Mayıs 1958’de tevsi’ ve ıslahı işlemleri için İller Bankasına selâhiyet verilmesi kabul edildi. Yeni Mahalle iki ayrı mahalle haline getirildi, ayrılan kısmına Kurtuluş Mahallesi adı verildi. Tarihi eserler ele alınarak, korunması ve durumlarının yeniden tespiti için vilâyet aracılığı ile girişimlerde bulunuldu.
Ahmet Rasim, 1966’da Bizimev Sosyal Kulübü Başkanı; 1974-84 yılları arasında Tüccarlar Kulübü başkanı, 1973’de Adalet Partisi Merkez İlçe Başkanı, Kurucu İl İkinci Başkanı; 1984’de Polis Karakolları Yaptırma Derneği Başkanı olarak da çalışmıştır.
Sonraki yıllarda politik hayatı sürdürmüş, Bir ara Milliyetçi Demokrasi Partisi Trabzon İl Başkanlığı yapmıştır. Belediye Başkanlığı için tekrar bir-iki girişimi olmuşsa da başarılı olamamıştır. Ulusoy Otobüs İşletmesi Müdürlüğünü uzun yıllar sürdüren Ahmet Rasım Karanis, Trabzon’da vefat etmiştir.
15 Temmuz 1948 tarihinde Emine (Yarımbıyık) ile evlendi. Hüseyin Avni, Verda, Levent Mehmet’in babasıdır. Askerliğini 1943-1947 yılları arasında yapmıştır. Şehir Kulübü, Karadeniz Kulübü, Avcılık ve Atıcılık Kulübü, Eski Eserleri Koruma Derneği üyesi idi.

Hekimoğlu
03.03.2010, 15:56
20 ay belediye başkanlığı yapmış adam gidip şu eseri yoketmiş.Büyük marifet.

magicyattara
03.03.2010, 15:57
Demek ki Opera binası o dönem Eski Eser olarak kabul edilmiyordu.

Hekimoğlu
03.03.2010, 16:00
1912 yılında yapılmış 1958 de yıkılmış 46 yıllık bir bina eskiliğini geçtim bir sanat akımının nadide eserlerinden biri ve ülkenin ilk opera binasını yol genişletmek için yıkan zihniyete ne denir bilmiyorum.

pazarkapılı
03.03.2010, 17:36
eskiden bu bina da dahil olmak üzere sayısız sinema varmıs...yazlık sinemalarda varmıs onlardan da eser kalmadı tabiiki....

macka61
03.03.2010, 18:59
nede olsa Trabzonda kadınlarımız piyano çalıyordu ilk opera binasının Trabzonda olması şaşılacak bir durum değil o binayı yıkan zata nedemeli bilemiyorum

Murat'
03.03.2010, 19:09
http://images.gittigidiyor.com/2219/TRABZON-BELEDIYE-BINASI-VE-SINEMA-ESKI-FOTOKART__22195724_0.jpg

Hemen belediyenin karşısında Meydan parkının yanındaymış demek ki ?

Bir yol için tarihi bir eser nasıl yıkılır anlayamıyorum.

İlyas Onat
05.03.2010, 00:06
İşin ironik yanı; Türkiye'de, bilhassa İstanbul'da bu türden tarih kıyımının en çok, muhafazakâr kimliğiyle tanımlanan Menderes döneminde yapılmış olması. Köylü cidden haklıymış. Ortadan bir teker geçmiş.

GOLDFINGER
20.08.2013, 04:19
Merhabalar efendim. Ben bu binanın çok yakınında yaşayanlardan biriyim. Binayı zamanın belediye reisi Ahmet Rasim KARANİS, yol genişletme bahanesiyle alelacele yıktırmıştır. Binanın yıkılışını ağlayarak seyrettim her alanında içeride koltuklarında hatıralarım vardı, çok yazık oldu çoook. Saygılar.

Burçak
20.08.2013, 10:52
trabzon cirkin bi sehir
her taraf beton yigini kabul edelim dikiyolar cirkin 10-15 katli apartmanlari
cok güuzel oluyor sanki birgün herkes yaylaya gitse deniz alip götürse o cirkin evleri hep
süper olur

Trabzonun güzellikleri var. ama çirkinlikleri belki de daha fazla!
Erdoğduda oturuyorum güzel havalarda yürüyerek meydana gelmeyi seviyorum.
Çok kötü yerleşim var.
Mesela Ataparkta Tanjanta girin meydana yürüyün.
Sürekli aynı yerleri gördüğümüz için pek dikkat etmiyoruz.
Ama farklı bir şehirde bu görüntüleri görsek bu nasıl şehir burası gecekondu deriz.
berbat bir görüntü var.
Trabzonun en merkezi yerine gideken hemde

ESER
20.08.2013, 14:01
boyle benzeri olaylar Turkiyenin her yerinde yasanmistir eminim. Turkiye dunyanin cografi olarak en guzel ulkelerinden birisi, Bu tartisma goturmez ama mimari tam bir kepazelik. sehir mimarisi ve sehircilik planlamasi sifir. hicbir sehrin kendine has karakteristik bir yapilasmasi yok. hepsi birbirinin aynisi. kargacik burgacik sokaklar, yuksek yuksek apartmanlar, daracik kaldirimlar, agacsiz sokaklar. sehirlerin cogunda dogru duzgun sehir parklari bile yok. ovule ovule bitirilemeyen istanbul bile rezil bir mimariye sahip belli basli ucbes muhit disinda. dunyanin hicbiryerinde tarihi yapilar Turkiyedeki gibi hoyratca yok edilemez,
adami ottururler ama Turkiyede ahira cevrilmis onlarca tarihi yapi, yikilmis-kendi haline terkedilmis onlarca kultur mirasi mevcuttur. Ulkenin tarihiyle ovuneceksin ama mirasini iskartaya cikaracaksin. Tam bizlik isler.

İ. C. Ertem
13.10.2013, 12:16
Gerçekten ne acı ve gerçekten ne yazık... Trabzon'un ne hale geldiğine bakıyorum da içim acıyor doğrusu. Başta Belediyecilik kültürü olmayan bürokrat kökenli teknik bilgi sahibi olmayan insanlar bu şehri mahvetti. Burayı yıktıran dönemin x parti mensubu belediye başkanı Ahmet Rasim Karanis adına da Trabzon Boztepe'de bir park yaptırmışız... Böyle bir komedi olur mu??? Ödül veriyoruz bir de üstüne.. Ben Trabzon'da yaşayan kendi kentine aşık kentinden çıkan tüm sanatkarlarla gurur duyan bir birey olarak yıllardır söylüyorum bu şehrin 2010'lu yıllarla birlikte artık şaftına kaymış... Ne bir üretim, ne bir fabrika, ne de halka inen bir kültür-sanat çalışması vs. var. Bütün bir şehir kendini tavuk döner çiğ köfte yemeye tofaşla yanlamaya vermiş vaziyette. Düzelecek miyiz onu da bilmiyorum.. Asıl konuya gelirsek bu opera binasını yeniden Trabzon'a kazandırmak uğruna tüm yetkililerin ve sanatsever Trabzon halkını kamuoyu baskısı oluşturmaya davet ediyorum.

Ve son olarak GOLDFINGER nickli üyenin mesajı beni de duygulandırdı biraz.. Geçmişte orada yaşamış insanların kim bilir ne hatıraları kim bilir ne yaşanmışlıkları vardı ve koca bir tarihi bir anda yok ettiler.. Ne diyebiliriz ki..

Saygılar, sevgiler.

Ender Kuyumcu
14.10.2013, 13:59
Trabzon'dan ziyade bu ülkenin bir sorunu.

Geçmişimiz korumayı bilmiyoruz. Resme bakınca oldukça da güzel bir yapıymış aslında. Orijinal haline uygun bir şekilde restore edilip tekrar sanata hizmet etmeye başlansa çok iyi olurmuş ama yazık olmuş.

Çağatay_
10.11.2013, 03:38
Fotoğrafa bakınca duygulandım.

Böyle bir güzelliğin Trabzon'umuzda olması, bunu övünerek anlatmak çok büyük bir keyif olurdu.

Tarihi altyapısı tartışılmaz olan şehrimizin böyle bir güzellikten mahrum kalması, beni gerçekten çok üzdü.

art(w)in
15.06.2014, 01:55
Çok şaşılacak bir şey değil aslında. Bugün de aynı zihniyet o makamlarda. Neyi hak ediyorsak öyle yönetiliyoruz.

Oğuz ZEYTİN
19.12.2016, 12:43
Yolu Trabzon'dan Geçen Sanatçılar Sergisi

(Detaylara geçmeden önce şunu paylaşmak isterim ki serginin hedefi Trabzon'da bir kültür merkezi inşa edilmesi. Bilginize...)

http://tamev.org/haber/detay/Yolu-Trabzondan-Gecen-Sanatcilar-1.html

TAMEV (Trabzon Araştırmaları Merkezi Vakfı), Trabzon’da üç kuşaktır süre gelen resim geleneği örneklerini, 9-24 Aralık 2016 tarihleri arasında düzenleyeceği bir sergi ile İstanbul sanat çevrelerinin beğenisine sunuyor. MKM Beşiktaş Çağdaş Galerisi’nde “Yolu Trabzon’dan Geçen Sanatçılar” Sergisi adı altında sergilenecek olan eserler, Trabzon’un kültürel ve sanatsal değerlerini korumak, geliştirmek ve tanıtmak isteyen vakfın düzenlediği ikinci sergi organizasyonu olma özelliğini taşıyor. Sergi, daha önce Şubat 2013 tarihinde yine aynı mekânda izleyicileriyle buluşmuş ve büyük ilgi görmüştü. Trabzon’da doğmuş veya bu kentte sanatsal faaliyetleri olan ya da sanatsal katkılarda bulunmuş 113 değerli sanatçıyı ağırlayacak sergi için Tamev, içerisinde katılımcı sanatçıların bilgilerinin ve sergilenecek eserlerin de yer aldığı kapsamlı bir katalog hazırlıyor.
Sergide, Trabzon’un kültür-sanat birikiminin oluşmasına emeği geçen ressam, heykeltıraş ve fotoğraf sanatçılarına ait 200’ün üzerinde eser sergilenmesi planlanıyor. “YoluTrabzon’dan Geçen Sanatçılar II” Sergisi, Akatlar’da bulunan Mustafa Kemal Merkezi içerisinde yer alan Beşiktaş Çağdaş Galerisi’nde, pazartesi günleri hariç, saat 10:30-18:30 saatleri arasında görülebilir.

YOLU TRABZON’DAN GEÇEN SANATÇILAR:

HAYRİ AĞAN . OSMAN AKBAY . ALAETTİN AKSOY . HAKAN AKSU . SELMANUR AKTAŞ CANAN ATALAY AKTUĞ . MUSTAFA SALİM AKTUĞ . GAYE SU AKYOL . MUZAFFER AKYOL ORSEV ALTINER . OSMAN ALTINTAŞ . ATİLLA ATAR . NURAY EKİM ATMACA . AYDIN AYAN CAN AYAN . MUSTAFA AYAZ . HÜSEYİN AYDIN ERCAN AYÇİÇEK . EVRENSEL BAŞ MEHER BAYRAMOĞLU . ÜMRAN BULUT ÖMER BURHANOĞLU . ALİ CANDAŞ. CEMİL CANDAŞ . MÜMİN CANDAŞ . FİKRİ CANTÜRK . AŞAN CORA . HAMİYE ÇOLAKOĞLU RASİM ÇUBUKÇU . OGÜN DANİŞ KENAN DEMİR . TÜLİN DEMİRAY . OSMAN ZEKİ DEMİRKALE AHMET UMUR DENİZ YAVUZ DENİZ . AHMET DOKSANOĞLU . HAYDAR DURMUŞ SELMA DURUKANOĞLU İBRAHİM ENEZ . BURCU AYAN ERGEN . GÜLER GENÇ EROL HAKAN ESMER BEDRİ RAHMİ EYÜBOĞLU . ŞAFAK EYÜBOĞLU SERAP MURATHANOĞLU EYRENCİ . SARA FATHALİZADEH . NECATİ SEYDİ FERAHOĞLU . NURGÜL FERAHOĞLU . ADEM GENÇ VEYSEL GÜNAY . ABİT GÜNER . MEHMET HACIFETTAHOĞLU . HASAN FEHMİ HIZAL . MURAT ILGIN . KEMAL İSKENDER . ORHAN İLYAS . ERTAN KADIOĞLU . ZAFER KALFA . AHMET KALKAN . RAİF KALYONCU . YASEMİN KALYONCU METİN KARANİSOĞLU. ALAYBEY KAROĞLU . URSULA SOLTERMANN KATİPOĞLU YUSUF KATİPOĞLU . KORAY KEKÜLLÜOĞLU . KAYIHAN KESİNOK . ZEKİ KIRAL AYSEL KUL . EKREM KUTLU . MUSTAFA HİKMET MALKOÇ . MUZAFFER MALKOÇ ÇİĞDEM MENTEŞOĞLU CEYHAN MURATHANOĞLU . MUSTAFA ORKUN MÜFTÜOĞLU . GÖNÜL NUHOĞLU ADİL OCAK . SABİNE OTT . KAMER ÖNDER . BODİL ÖRS . İBRAHİM ÖRS . ASLI ÇAKAN ÖZEN DENİZHAN ÖZER . MEHMET ÖZER ALPAY İSMAİL ÖZKAN . KEREM CAN ÖZMEN SALDIRAN ÖZMEN . TAYFUN PİRSELİMOĞLU . FUAT SAKA . ASLI SALİ . ADİL SALİH RAHMAN IŞIK SARIALİOĞLU AZMİ SEKBAN . MUSTAFA SEKBAN . NEDRET SEKBAN ESRA ŞATIROĞLU . ŞAKİR ŞEYİHOĞLU . ŞUAYİP ŞEYİHOĞLU . KADİR ŞİŞGİNOĞLU TUNÇ TANIŞIK . ELVAN TEKCAN . SÜLEYMAN SAİM TEKCAN . HASAN TUNA . SALİ TURAN SELMAN UZUN . SAFA BAYAR YAVUZ . BİLAL YAZICI . HANEFİ YETER . SERPİL YETER BÜLENT YAVUZ YILMAZ . SERDAR YILMAZ . ŞENOL YOROZLU . ORHAN ZAFER