PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Tarihimiz Yok Ediliyor, Çok Yazık

Sayfa : [1] 2

Mehdi
01.03.2010, 12:58
http://www.trabzon.bel.tr/Gazete/2010/2702Tehlike1.jpg

http://www.trabzon.bel.tr/Gazete/2010/2702Tehlike2.jpg

http://www.trabzon.bel.tr/Gazete/2010/2702Tehlike3.jpg

Trabzon belediyesi kent genelinde tehlike arz eden eski binaları yıkıyor. Belediye yıkım ekipleri son bir yıl içersinde 22 eski binanın yıkımını gerçekleştirdi.

Trabzon Belediye Başkanı Dr. Orhan Fevzi Gümrükçüoğlu kenti güzel bir görünüme kavuşturmak hem vatandaşların can güvenliği açısından tehlike arz eden eski binaları yıkmak için başlattıkları çalışmaların devam ettiğini belirterek, "Son bir yıl içersinde 22 metruk binanın yıkımını gerçekleştirdik. Vatandaşlarımızın can güvenliği açısından tehlike arz eden eski binaların yıkım çalışmalarını bundan sonra da sürdüreceğiz" diye konuştu

Mehdi
01.03.2010, 12:59
Trabzon belediyesi kent genelinde tehlike arz eden eski binaları yıkıyor. Belediye yıkım ekipleri son bir yıl içersinde 22 eski binanın yıkımını gerçekleştirdi.

Maharet mi şimdi bu?

SEDAT
01.03.2010, 12:59
- 61 proje , 61 ev yıkılıcak olmasın skaın...

Mehdi
01.03.2010, 13:00
2016 diye haykırıyorduk ya hani?

Ben çok şey istediğimizi farkettim.Özür diliyorum.

Süleyman Eruyar
01.03.2010, 13:01

kızma Sedat ama, başlığı görünce neden ilk sen aklıma geldin :)

Gamze
01.03.2010, 13:01
Bu binaların tarihi değeri yok mu? Belli ki koruma altında değiller.
Restorasyon yapmak daha masraflı geliyor anlaşılan...
yıkın, dökün, kırın.

murat
01.03.2010, 13:02
Bu konunun yeri burasi olmalimi? Bu konu tamamen siyaset konusuna donusecegi simdiden belli.

Konuya gelince belirli tarihi binalar korunmali, bakimini yapamayicagin kadar tarihi binayi korumanin ne faydasi var? Tarih bukadar cabuk yok olmaz.

SEDAT
01.03.2010, 13:03
Bu konunun yeri burasi olmalimi? Bu konu tamamen siyaset konusuna donusecegi simdiden belli.

Konuya gelince belirli tarihi binalar korunmali, bakimini yapamayicagin kadar tarihi binayi korumanin ne faydasi var? Tarih bukadar cabuk yok olmaz.

- Evet doğru diyosun başlık günün eğlencesi bölümüne taşınmalı ....!!!

Atalay
01.03.2010, 13:04
Bu rezilliğin son perdesidir...!!

Birde iyi bir şey yapıyorlarmış gibi gidip resmi siteye koymuşlar...!!

Yıkma öküz restore et...!!

Bu zihniyet yüzünden şehirlerimiz barakaya döndü...

Nerde bu şehrin sivil toplum örgütleri nerde yerel basını...!!

Nerde yerel medyası....!!

Nerde mimarlar odası nerde üniversitesi....!!

Uyuyorlarmı bı adamlar ne yapıyorlar...

Bu zihniyet yol yapacağım diye tarihi sümer sineması binasınıda düm düz etmişti...!!

BAHADIR33
01.03.2010, 13:04
Vay beee, kaçırmışız.
Canlı yayınlansa ne güzel olurdu..
millet olarak çok severiz dozer ve türevi iş mak. izlemeyi.
Sağolsunlar vatandaşı düşünmüşler.

SEDAT
01.03.2010, 13:05
kızma Sedat ama, başlığı görünce neden ilk sen aklıma geldin :)

- Ben içimdekini söyliyeyimde doğrusunu yanlışını Allah bilir...

Süleyman Eruyar
01.03.2010, 13:05

Birde iyi bir şey yapıyorlarmış gibi gidip resmi siteye koymuşlar...!!

Yıkma öküz restore et...!!

Bu zihniyet yüzünden şehirlerimiz barakaya döndü...

Nerde bu şehrin sivil toplum örgütleri nerde yerel basını...!!

Nerde yerel medyası....!!

Nerde mimarlar odası nerde üniversitesi....!!

Uyuyorlarmı bı adamlar ne yapıyorlar...

Bu zihniyet yol yapacağım diye tarihi sümer sineması binasınıda düm düz etmişti...!!

Ordu Göreve (!)

OLCAY ÇAKIR
01.03.2010, 13:06
Mehdi, büyük bir dramı genele taşıdın tebrik ediyorum seni ve BMN yi..

Bu vurdum duymazlığa dikkatleri çekmemiz gerekiyor...

Trabzon'da tarihi binalar restore edilmesi gerekiyorken, ya YIKILIYOR yada PAK SAYDİNG yada ONDULİNE ile kaplanıyor...

Nerde bu şehrin İLERİ ve ÖNDE GİDENLERİ... Pardon ÖNDE GELENLERİ...

İlker ToSun
01.03.2010, 13:06
haberdeki anlatılanlar tam bir rezalet,

haberi okurken bastım kalayı,

şehrin kültürüne, geçmişine yapılmış büyük bir saygısızlık

ama o binaları yıkanlara kalayı basmakla acaba foruma siyaset mi soktum :)

birkaç aklı evvel çıkar derse valla bu işe kızmaya "siyasete dökmeyin konuyu" diye vallahi şaşırmam

çünkü o cenahın kendi evlerini bile kendi partileri yıksa sorun olmaz :)

peki ben şimdi şehrin orada yaşayan yerlilerine üzülüyor muyum?

hayır,

neden?

eee kardeşim oltanın ucunda faruk özak var diye yapışmayacaktınız oltaya, sonunuz böyle olur işte

o binaların yıkılmasına da şaşırmıyorum tabii,

ne de olsa trabzon'un da geçmişi var o binalarda

buram buram milli mücadele kokan binalar onlar

kimi bünyelerde alerji yaratıyor

farkındayız ...

SEDAT
01.03.2010, 13:07
- Bir yıl içinde 22 tanede yıkılmış bu arada ....

- Bizim burda bir evi restore etmişlerdi evi tanıyamamıştım süper olmuştu...

- İyi takip edin bakalım yıkılan yerler ne olucak yerine neler olucak çok merak ettim şimdi.

Gamze
01.03.2010, 13:08
Bunun tek bir belediyeyle, siyasetle ilgisi yok.

Uzungöl'ün, Sümela'nın da ne hale sokulduğunu biliyoruz.

Trabzon'da garip işler yapılıyor.

Herkes inşaatçı ya, kafasına göre takılıyor. Vur kazmayı, vur malayı, vur kireci, diz kiremiti.

murat
01.03.2010, 13:08

Ben bu zihniyet dediginiz kisileri cok sevmiyorum ama hic olmazsa yol yapmis adamlar bundan oncekiler onuda yapmiyordu binalar cokecek hale gelip ya kendiliginden cokuyor yada birileri atese verip yakiyordu en azindan onlem alan zihniyet var...

Mehdi
01.03.2010, 13:10
Bu konuyu eleştirmek siyaset değildir.

Aynı görüşte olduğum insanın bile karşısında dururum bu hususta.

Sorumlu tek değil.Çok.

Şu binayı görüp içi acımayan varsa beri gelsin.

Armağan Dere
01.03.2010, 13:11
Uzungöl Hes,Araklı Hes projesinde doğa yıkımı yapıldı mı bilmiyorum?..Ancak İkizdere'de tarihi doku harap edildi..Gelirsek bu yıkımlara yazık günah birilerine dokunuyor heralde o evler restore edilse daha iyi olmaz mı?..Yarın-öbür gün torunlarımıza gösterirdik ve tarihimizle övünürdük onu da yokediyorlar..Saol Gümrükçüoğlu...Kaşkol takıp gelmeyi bilirsin tesislere dimi(!)

Gamze
01.03.2010, 13:12
Ben bu zihniyet dediginiz kisileri cok sevmiyorum ama hic olmazsa yol yapmis adamlar bundan oncekiler onuda yapmiyordu binalar cokecek hale gelip ya kendiliginden cokuyor yada birileri atese verip yakiyordu en azindan onlem alan zihniyet var...

O zaman bana bu ve diğer binaların tarihi bir değeri olmadığını, restorasyonunun mümkün olmadığını, hiçbir çalışma yapılamadığı için tehlikeyi önlemek adına yıkıldıklarını ispat etmek zorundalar. Beni kandırsınlar.
Beni şu iki satır "ahan da yıkıyoruz ne güzel oluyor" yazısıyla ikna edemezler.

Kenti güzelleştirmek böyle mi oluyor?
Kent makyajı bu mudur?

Ayrıca burda siyasi isimlere gerek yok.

Bunun tek bir belediye dönemiyle ilgisi yok. Yukarıda da söyledim.
Oldu bitti yaşanılıyor. Saçma sapan işler...

Atalay
Birisi sana sümer binasını resmini versinde duvarına AS kardeşim şu anda o şehirin hiç bir yerinde öyle bir güzel yapı yok...

Ama her yer yol...

Doğru yol gelsinde nasıl gelirse gelsin...!

Adamlar o binaları o senelerde yapmışlar bakmışlar...

Biz bakamıyoruz tehlike arz ediyor yıkalım...!!

GÜZEL KARDEŞİM DEVAM EDİN HEP BERABER...!!

Samet Türkmen
Neden hep iş bilmez yöneticiler geliyor bu şehire diyecem ama demiyorum :mad:

SEDAT
01.03.2010, 13:13

- Sadece yol yapmakla konut yapmakla olmuyor şimdi sana bir sürü hayat hikayesi anlatırım ama gene aynı şeyleri duyucam biliyorum..

- Eski bir evin hatta bahçe duvarı olan bir evin bi insana nasıl zararı oluyor anlamıyorum..

- Restore diye bişey duydunmu hiç sen , yazından anladığım kadarıyla hiç duymamışsın ..

- Bu zihniyeti çok sevmiyorsun ama gizliden de övüyorsun bu ne perhiz..

temel_yilmaz
01.03.2010, 13:14
Zaten belediyecilik kavşak yapmak olmuş kavşak yapıyorsan iyi belediyecisin

murat
01.03.2010, 13:15

Sorumlu tek değil.Çok.

O konu ayri, keske bu binalarin hepsi restore edilse ve sehre kazandirilsa ama bu imkansiz iste. Bu binalardan eminimki yuzlerce var Trabzonda aralarinda en degerli en onemli tarihe sahip binalar secilip restore edilmelidir bunu sadece devletten veya belediyedende beklememek gerekir. Avrupada cok vakiflar var bu binalari koruyan ve restore eden. Hayirseverlerede is dusuyor.

Süleyman Eruyar
01.03.2010, 13:15

Sorumlu tek değil.Çok.

Evet , konunun siyaset ile alakası yok, ama gideceği yer, varacağı nokta belli,

Faruk Özak istifa başlığının halini görmüyormusunuz?

İlker ToSun
01.03.2010, 13:16
Zaten belediyecilik kavşak yapmak olmuş kavşak yapıyorsan iyi belediyecisin

onu ben de farkediyorum son yıllarda,

demekki trabzon halkı da kavşakları seviyor, kavşağa önem veriyor, değer veriyor

yoksa niye bu kadar kavşağı olsun ki belediyenin di mi :)

Atalay
01.03.2010, 13:16

Ordu göreve(!)

Şahin_53
01.03.2010, 13:17
Kimse kendini kandırmasın bu işler fazlasıyla siyaset kokuyor..

Konuya gelince Bursa da bu tarz binalara değil dozer vinç çivi dahi çaktırtmıyorlar..Tüm sorumluluğu belediye üstlenerek tarihimize sahip çıkıyorlar..

Bu konuda Bursa da bulunan sivil toplum örgütlerinin bu konuda çok hassas olduğunu söyliyebilirim...

Mehdi'nin yayınladığı fotoğraflardaki daha kötü tarihi evler,kaleler,köprüler Bursa da tekrar hayata döndürüldü ve yurt içi ve yurt dışından gelen turistlerin hizmetine sunuldu..

Bu kararı alan ve uygulayan,tepkisiz kalan sivil toplum örgütlerini esefle kınıyorum..

Merak ediyorum yıkılan tarihin yerine kimin cebini doldurucak tarzda yeni eserler yapılacak.

OLCAY ÇAKIR
01.03.2010, 13:18
Evet Süleyman Eruyar, ne demek istedin?

Anlat hele?

SEDAT
01.03.2010, 13:18

- Ne varmış o başlıkta gerekenleri yazıyoruz yalanmı beceriksiz olduğu kendi şehrini tanımamazlıktan geldiği ...

İHTİLALL
01.03.2010, 13:19
Ganita,

Daha doğru yer ,değil mi?

Murat Hızal
01.03.2010, 13:19
Bir şehrin tarihi dokunusunun ırzına geçip,kitsch eserlerle yenilemek,o şehre yapılan büyük bir ihanettir.

Ey Trabzonlu şehrine ihanet ediyorlar neden sesin çıkmıyor?

Bu manzaranın kimse mantıklı bir açıklamasını yapamaz.

Yıkın tarihimizi, gavura! ait hiç bir şey kalmasın,yerine çok güzel ''Avm'' ler yaparsınız.

UğuR
01.03.2010, 13:20
683 eski bina daha yıkılacak
01 Mart 2010 / 13:06
Tabakhane Vadisi Kentsel Dönüşüm Projesi'' kapsamında yapılan kamulaştırmalar sürüyor

Trabzon Belediyesi ile TOKİ'nin ortaklaşa yaptıkları ''Tabakhane Vadisi Kentsel Dönüşüm Projesi'' kapsamında yapılan kamulaştırmaların sürdüğü bildirildi.
Trabzon Belediyesi'nden yapılan yazılı açıklamada, 683 binanın yıkılacağı ''Tabakhane Vadisi Kentsel Dönüşüm Projesi'' kapsamında 22 mülk sahibiyle TOKİ'nin Bahçecik'te yapımına başladığı konutlardan almaları karşılığı anlaşma sağlandığı, 37 parselden 66 mülk sahibiyle de 3 milyon lira karşılığında anlaşmaya varıldığı belirtildi.
Trabzon Belediye Başkanı Orhan Fevzi Gümrükçüoğlu, TOKİ ile ortaklaşa yaptıkları proje kapsamında 683 binanın yıkımını gerçekleştireceklerine dikkati çekerek, şunları kaydetti:
''Şimdiye kadar 22 vatandaşımızla TOKİ'nin Bahçecik'te yapımına başladığı konutlardan almaları karşılığında anlaşmaya vardık. 37 parselde 66 mülk sahibiyle de 3 milyon lira karşılığı anlaşma sağladık. Trabzon'a yeni bir yaşam alanı kazandıracağımız Tabakhane Vadisi Kentsel Dönüşüm Projesi'nde kamulaştırmaları büyük bir hızla sürdürmekteyiz.''

Murat Hızal
01.03.2010, 13:21
Ganita,

Değil hocam inanın değil.

Bu şehir bu kadar tepkisiz olmamalı,bu tepkisizliğimiz her konuda kendini çok net göstermiyor mu sizce.

Sonra günlerce neden Avni Aker'de maç kazanamıyoruz diye tartışıp duruyoruz.

OLCAY ÇAKIR
01.03.2010, 13:21
Konu doğru mu abi?

Ganita,

SEDAT
01.03.2010, 13:23
- Aslında Trabzondaki en büyük sıkıntı şöförler ve operatörler....

- Birisi stadı yıkar , diğeri eski binaları yıkar...

- Ben bu kadar yetki ve donanıma sahip operatör ve şöför hiç bi şehirde görmedim ...

ilhan
Şu Avrupalılar'dan hiçbir şey öğrenemedik tarihe düşkünlükleri konusunda. Ulen çok mu eski bina? Dizaynını değiştir, tarihi eser olarak sakla. Çözüm onu yok etmek midir?

Gamze
Koca koca çirkin binalardan başka bir şey kalmayacak elimizde...

Harika...

İlerde torunlarımıza "bak oğlum TOKİ, tok karnına istila" diye anlatırız.

Bugün Trabzonspor'u "yenilerken", güne uyarlarken geçmişini silip atarsan elinde ne kalır?

bunun cevabını aldığımda şu yapılan da açıklanmış olacaktır.

İHTİLALL
Değil hocam inanın değil.

Bu şehir bu kadar tepkisiz olmamalı,bu tepkisizliğimiz her konuda kendini çok net göstermiyor mu sizce.

Sonra günlerce neden Avni Aker'de maç kazanamıyoruz diye tartışıp duruyoruz.
Peki ,

Trabzonspor ile ne alakası var?

Gamze
01.03.2010, 13:25
Genel bölümünde daha çok ilgi görüyor malum Veysel abi. Bir süreliğine burda tartışılması sakınca oluşturmayacaktır kanımca.

bu arada:

http://forum.bordomavi.net/showthread.php?t=21613

İlker ToSun
01.03.2010, 13:27
Peki ,

genel bölümü ne başlıklar gördü

varsın bu da dursun :)

içeriği itibariyle genel bölümünde olması gerekmese bile amacı itibariyle daha çok insana ulaşması gereken bir başlık olduğu için bence de genelde kalmalı başlık.

hem de mutlaka

Atalay
01.03.2010, 13:27
Mesela Bu tip binalar uygar şehirlerde yani girmeye çalıştığımız Avrupa birliği ülkelerinin her hangi birinde veya bir Macaristanda VEYA bir Çekoslavakyada yıkılmaya kalksa o adama o şehri dar ederler....

Onun içindirki o ülkeler mesela bir paris yılda 70 milyon turist çeker...

Mesela bir prag yılda 22 milyon turist çeker...

Bizde gideriz güzelim doğanın yeşilin içine Esnetikten mimariden yoksun kentin kültürünü yansıtmayan sıvasız boyasız çatısız binalarla şehrimizi donatırız....

Olan güzel yapılarıda eskidi diye yıkarız...

Gider yaylalara plaza yaparız...!!

Kimsede üzülmez hatta alkışlar...

SEDAT
01.03.2010, 13:28
- Bu balığın ganitada ne işi var onu anlamadım çokmu eğlenceli bi başlık acaba...

İHTİLALL
Konu doğru mu abi?

Mesajına,

Hayır ya da evet diye cevap verirsem,

Ganita meslesinin,inkar etmiş olurum..:)

Ben zaten,"büyükşehir olmalıyız" başlığında iki yıldır takılıyorum,

Sağolsunlar pek arayan ,soran yok..:),

Aslında tam o başlıklık mevzu..

Ve hatta,"büyükşehir olmalıyız" başlığının genele alınmasını önermiştimde,

Sağolsun yöneticilerimiz,

Cevap verme lüzümü dahi hissetmemişlerdi..

Hüseyin Bağdat
Eski evleri yıkmak çok kolay. Nasılsa kimse birşeyde demiyor...

Trabzon gibi tarihle iç içe bir ilde bunlara nasıl izin verilir anlam veremiyorum. O evleri yıkana kadar restore et topluma öyle kazandır. Yıkmak kolay. Hele yıkımdan sonra kazanım varsa daha kolay...

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi kısmende olsa tarihe sahip çıkıyor. Eski binları restore ettirmek için ihaleler açıyor. Tamamen sahiplenme olmasa, kısmende olsa sahiplenmesi bile güzel...

Badaloğlu
http://www.trabzon.bel.tr/Gazete/2010/2702Tehlike3.jpg

Haydaaaa... Bu ne şimdi? Yahu bu nasıl iştir? Bu binalar bu kadar kolay yıkılır mı? Yani düşünüyorumda buraya nasıl bir bina yapacaksın ki, yıkılan bu tarihi binanın geçmişinden daha fazla geçmişi, tarihi dokusu olacak... Neyiz biz? Geçmişimizi silmek neden bu kadar kolay olsunki?

2.Dünya savaşında belkide tek zarar görmeyen şehir olan Prag şehri, tarihi dokusu, binaları sayesinde her yıl milyonlarda turisti kendisine çekmektedir.Yani insanlar o beğenmediğiniz binaları görmek için bir ülkeden başka bir ülkeye gidiyorlar.Oysa bizde ise elimizde kalan Karadeniz'e özgü son binalarıda yıkarken bundan övünüyoruz.

Yıkılan bu güzelim binanın solunda kalan binalara bakın.Acaba hangisi yıkılmayı hak ediyor? Restore denen bir olgu vardır. Bu Trabzon şehri için geçerli değil mi acaba?

İnsanlar için tehlike arz ediyorsa restore edersin, onarırsın... Eğer parası fazla geliyorsa bunun için bir fon ayarlarsın, oda olmuyorsa bir proje geliştirip AB fonlarından bunu karşılarsın.Yazık hemde çok yazık.Eğer sırf tehlike arz ettiği için bu tip binaların yıkılmasına Trabzın'daki yerel medya, KTÜ ses çıkrmıyorsa yazık bu güzelim şehre hemde çok yazık.

Bir baz istasyonu kurulmasına Trabzonda bir çok mahalleli topyekün tepki verdiğinde ne kadar çok seviniyordum.İşte bilinçli bir halk diyordum. Oysa o mahallelerde geçmişin izleri yerle bir ediliyor, ama kimsenin sesi çıkmıyor!!! Şimdi bu bilinçli mahalleliye sormak lazım... ''Bu tarihi binalar, çatılarda kurulmak istenen baz istasyonlarından daha mı fazla tehlike arz ediyorda, o bilinçli(!) mahallelinin sesi çıkmıyor?''

Yazık hemde çok yazık...

not: Yıkılan binanın arsasının otopark olma ihtimali var mı arkadaşlar?

Mehdi
Konu Ganita bölümündeki ''Trabzon'dan Haberler'' başlığındaki haber üzerine açıldı dostlar.

Bir süre sonra o başlıkla birleştireceğim,yalnız o bölümü hakketmediğini düşünmüştüm.

Murat Hızal
01.03.2010, 13:29
Peki ,

Ben kendi adıma Trabzon'la Trabzonspor'u çok fazla ayıramıyorum.

Görünürde Trabzonspor'la hiç alakası yok gibi gözüküyor.

Yavaş yavaş şehrin soluğu kesildiğinde,Trabzonspor'la ne kadar alakalı olduğunu göreceğiz.

Bir süre için burada durmasında sakınca yok diye düşünüyorum.

Hekimoğlu
01.03.2010, 13:30
http://www.buyutec.net/data/media/260/sumer-sinemasi-1925.jpg

EMiRHAN61
01.03.2010, 13:30
- İyi takip edin bakalım yıkılan yerler ne olucak yerine neler olucak çok merak ettim şimdi.

içimden geçenler zaten yazılmış. yoruma ne hacet

SEDAT
01.03.2010, 13:31
- Bu başlığın yeri burasıdır hatta Trabzonda tarihi yerler diye sabitlenmeli ayrıca muhtemel yıkılabilecek yerlerinde resimleri olmalı ...

Hekimoğlu
01.03.2010, 13:32
Başlık burda kalmalı konu önemli.Burda daha fazla dikkat çeker bu konu.

Atalay
01.03.2010, 13:32
Şu binayı yok edenlere hakkımı helal etmiyorum...!!

Hüseyin Bağdat
01.03.2010, 13:33
Mesela Bu tip binalar uygar şehirlerde yani girmeye çalıştığımız Avrupa birliği ülkelerinin her hangi birinde veya bir Macaristanda VEYA bir Çekoslavakyada yıkılmaya kalksa o adama o şehri dar ederler....

Onun içindirki o ülkeler mesela bir paris yılda 70 milyon turist çeker...

Mesela bir prag yılda 22 milyon turist çeker...

Bizde gideriz güzelim doğanın yeşilin içine Esnetikten mimariden yoksun kentin kültürünü yansıtmayan sıvasız boyasız çatısız binalarla şehrimizi donatırız....

Olan güzel yapılarıda eskidi diye yıkarız...

Gider yaylalara plaza yaparız...!!

Kimsede üzülmez hatta alkışlar...

Biz tarihimize ne zaman sahip çıkmışızki...

Avrupalı elinde olana olabildiğince korur ve sahiplenir...

Onlar 30-40 milyon turisti çekmeye gayret ederler,biz Antalya'ya gelen birkaç milyon turistle övünelim...

Her metrekaresi tarih kokan bir ülkenin çektiği turist sayısı bunu belli ediyor...

TURHAN
01.03.2010, 13:33
1930-40larda İstanbul'a yapılanlar hala Trabzon da uygulanıyor. Gerçekten çok yazık...

Ancak şunuda söylemek lazım, restorasyon ciddi bir iştir. Yalnızca bir binayı değil bir bölgeyi kapsar.

Murat Hızal
01.03.2010, 13:35
1930-40larda İstanbul'a yapılanlar hala Trabzon da uygulanıyor. Gerçekten çok yazık...

Ancak şunuda söylemek lazım, restorasyon ciddi bir iştir. Yalnızca bir binayı değil bir bölgeyi kapsar.

Bunu yapanlar bizim elimizden ciddi işler gelmez,lay lay lom işlerde daha başarılıyız mı demek istiyorlar o zaman

Hekimoğlu
01.03.2010, 13:36
Sümer Sineması'nın Türkiye'nin ilk opera binası olduğunu biliyor muydunuz ??

OLCAY ÇAKIR
01.03.2010, 13:37
Veysel abi, siyasilere laf gelmez abi merak etmeyin..:)

Çok cengaver var burda, anında müdahale ediyorlar zaten başlıklara...

Süleyman Eruyar öyle bir laf attı ki ortaya pes dedik zaten...
Halen bekliyorum Süleyman'dan anlatmak istediğini?

*

Ben tesadüfen gördüm fotoğrafı...

Bu işin tesadüfe kalmaması gerektiğini düşündüm...

Hem ne sakıncası olabilirki bu çirkinliğin genele yayılıp öğrenilmesinin?

Trabzonspor'la olan ilgisi ne mi abi?

:)

SEDAT
Sümer Sineması'nın Türkiye'nin ilk opera binası olduğunu biliyor muydunuz ??

- peki buranın akıbeti ne oldu...

Badaloğlu
Birisi sana sümer binasını resmini versinde duvarına AS kardeşim şu anda o şehirin hiç bir yerinde öyle bir güzel yapı yok...

Ama her yer yol...

Doğru yol gelsinde nasıl gelirse gelsin...!

Adamlar o binaları o senelerde yapmışlar bakmışlar...

Biz bakamıyoruz tehlike arz ediyor yıkalım...!!

GÜZEL KARDEŞİM DEVAM EDİN HEP BERABER...!!

Fotoğrafa bakta ağla Gökhanım. Al sana Sümer sineması:( Fotoğrafları ile övünüp dururuz artık...

http://www.buyutec.net/data/media/260/sumer-sinemasi-1925.jpg (http://www.buyutec.net/p-Tabakhane-Koprusu-4621.html)

Hekimoğlu
01.03.2010, 13:38
- peki buranın akıbeti ne oldu...http://forum.bordomavi.net/showthread.php?t=21613

28TS61
01.03.2010, 13:39
cok yazik gercekten

SEDAT
01.03.2010, 13:40
...................

Süleyman Eruyar
01.03.2010, 13:41
- Bu balığın ganitada ne işi var onu anlamadım çokmu eğlenceli bi başlık acaba...

http://forum.bordomavi.net/showthread.php?t=21598

Sedat Bu çokmu eğlenceli??

Süleyman Eruyar
01.03.2010, 13:41
olcay abi, bana nereyi anlamadığını söyle, sana yardım edeyim..

Süleyman Eruyar
01.03.2010, 13:42
- Süleyman gider servet gelir o gider başkası gelir isimlere fazla takılma Olcay abi bir yazar giderler ...bombayı bırakıp sayfaya...

Yuh be Sedat, banada bunu dedin ya

OLCAY ÇAKIR
01.03.2010, 13:43
Bu noktadan sonra kalsın Süleyman..

Teşekkür ederim...
olcay abi, bana nereyi anlamadığını söyle, sana yardım edeyim..

SEDAT
01.03.2010, 13:43
http://forum.bordomavi.net/showthread.php?t=21598

Sedat Bu çokmu eğlenceli??

- Ben onun için eğlenceli dedimmi ..

- Soner abi bu konuyu danışma başlığında dile getirmişti , kötü haberlerle , günün eğleceli başlığı yan yana iyi durmuyor diye...

- Merak etme yani ilk senin aklına gelmedi ama ondan sonra bir cevap geldimi bilmiyorum ...

SEDAT
01.03.2010, 13:44
Yuh be Sedat, banada bunu dedin ya

.................................................

Süleyman Eruyar
01.03.2010, 13:44
Bu noktadan sonra kalsın Süleyman..

Teşekkür ederim...

Olcay abi, buyrun, bana kaçtınız yaftalarını sunanlara cevap vermem gerekiyor?

Nereyi anlamadınız?

Ordu Göreve lafımı mı?

murat
01.03.2010, 13:46

Vay be! Inan gorunce fikrim degisti sok oldum, boyle bir binayi sadece Afganistanda taliban yonetimi yikar onuda islamiyete sigdirarak yoksa onlar bile yikamaz. Onlardandami geriyiz acaba? Avrupanin cesitli kentlerinde bu binadan daha kotuleri binlerce turist cekiyor her sene. Nezaman yikildi bu bina? nasil halk buna dur demedi? biri cikip mahkemeye gitmedi?

SEDAT
01.03.2010, 13:47
- Bizim zihniyet yıkmıştır kesin...

İHTİLALL
01.03.2010, 13:49
Veysel abi, siyasilere laf gelmez abi merak etmeyin..:)

Çok cengaver var burda, anında müdahale ediyorlar zaten başlıklara...

Süleyman Eruyar öyle bir laf attı ki ortaya pes dedik zaten...
Halen bekliyorum Süleyman'dan anlatmak istediğini?

*

Ben tesadüfen gördüm fotoğrafı...

Bu işin tesadüfe kalmaması gerektiğini düşündüm...

Hem ne sakıncası olabilirki bu çirkinliğin genele yayılıp öğrenilmesinin?

Trabzonspor'la olan ilgisi ne mi abi?

Sorunlarımızı,problemlerimizi,

Belirli kalıplara dökerek tartışırsak,

Üretimimiz,

Körler,sağırlar birbirini ağırlar dan öteye geçemez..

Mevzu ortaya atıldı mı,herkes ait olduğu odanın penceresini açıp bakıyor ve sonuç sadece "gürültü" oluyor..

Ben ,bu forumdaki tüm tartışmalarda,bu paradoksun etken olduğunu gözlemliyorum..

Trabzonspor'la olan ilgisini,"hangi başlık ganita,hangi başlık genelde olmalı" manasında söyledim..

Yoksa ,bana göre,

Bütün kainat ,Trabzonspor'la bir şekilde ilintilidir..:)

Hekimoğlu
01.03.2010, 13:50
1958 senesinde yıkıldı taksim yokuşundan meydana inen yolun genişletilmesi için şaka gibi değil mi.

Hüseyin Bağdat
01.03.2010, 13:52
Trabzon Belediyesi'nin turist çekme gibi bir derdi yokki. Onun için ne yapacaklar tarihi binaları. En iyi bildikleri şeyi yapıyorlar yıkmak...

Onların kenti dünyaya açma vizyonları olsaydı. 2016 için sessiz kalmazlardı...

bordo61
01.03.2010, 13:54

Öyle arkadaşlar var ki kimseye toz kondurmuyorlar.

Bir rahat bırakın başlıkları yahu

Yıkma Restore et

Yap Müze

Yap Kütüphane

Kötü mü olur.

Siyaset mi yaptım ben şimdi.

bordo61
01.03.2010, 13:56
Vay be! Inan gorunce fikrim degisti sok oldum, boyle bir binayi sadece Afganistanda taliban yonetimi yikar onuda islamiyete sigdirarak yoksa onlar bile yikamaz. Onlardandami geriyiz acaba? Avrupanin cesitli kentlerinde bu binadan daha kotuleri binlerce turist cekiyor her sene. Nezaman yikildi bu bina? nasil halk buna dur demedi? biri cikip mahkemeye gitmedi?

Eskiden yıkılmış bir bina o

Şimdiki belediyeyle bir alakası yok

Ama kim yapmışsa Tarihi yok etmiştir.

Avrupada bir ülkede yapılsaydı bu

Eminim vatan hainliyle yargılanırdı

Atalay
01.03.2010, 13:57
İçim kan ağlıyor şu fotoğrafı görünce...

Vah benim güzel memleketim....

Badaloğlu
01.03.2010, 13:57

Avrupa ve Amerika'da 1890'lardan baslayıp 1914'e kadar devam eden Art Nouveau akımı basta Barcelona, Glasgow, Brüksel, Paris, Chicago, Viyana ve Münih gibi metropollerde olmak üzere ülkemizde de mimari yer buldu. ilk önce (1900'ler) baskent stanbul'da (Beyoglu, Sirkeci, Moda, Büyükada...vb) daha sonra (1910'lar) Izmir gibi merkezden uzak bölgelerde kendisini gösterdi. O zamanlar çok önemli bir idare ve kültür merkezi olan Pontus-Rum imparatorlugunun baskenti Trabzon'da ise Art Nouveau akımının etkileri Sümer Sineması'nda görülür.

Sümer Sineması 1912 senesinde rumların OPERA/TIYATRO olarak insa ettikleri muhtesem bir kültür eseriydi. Art Nouveau akımının Anadoludaki ender örneklerinden biri olması dısında yine Anadolu'daki ender Opera binalarından biri olarak öne çıkıyordu. 1925 senesinde Sinamaya çevrilen bu anıtsal yapı, Trabzonun ilk sineması olma özelligini de tasıyordu. 1958 yılının 16 Nisanında Tanjant yolu yapmak için 14 günde yıktırıldı!!!

Murat, bu bina 1958 yılında yıkılmış!!! Geçmişi hakkında elimizde şimdi sadece övüneceğimiz bir ilk olması kısmı kaldı, haaa birde fotoğraflar var.Allah'dan onları yakmamışlar:(

Ne demeli bilmiyorum ki? Kadıköy, Bahariye caddesinde bulunan Süreyya Sineması var... Geçen sene bu bina restore edildi, muhteşem bir yapı oldu.Şimdi Kadıköylüler haklı olarak bu binayla övünüyorlar.

Bizde övünüyoruz ama fotoğraflarla, bir ilk olması konusuyla:mad:

OLCAY ÇAKIR
01.03.2010, 13:58
İş makinası nasıl EFOR sarfediyor fotoğraf bile canlanıyor adeta...

Bu bina eski ve çürük olabilir ama adı üstünde ESKİ bina... Sağlamdır onun temeli...

Çok yazık...

Çok hemde...

Harun-61
01.03.2010, 13:59
Yikilan binalarin sahiplerine kac para, veya kac tane ev verildi cidden merak ediyorum ?

.

SEDAT
01.03.2010, 13:59
- Malasef bu ülkedeki tek gerçek " Böyle gelmiş böyle gider " ...

Gamze
01.03.2010, 14:01
Merdivenlerine bakar mısınız... pencerelerine... alt kattaki muhtemelen giriş kapısına...

Dimdik ayakta duran bir bina... Hem de böylesi.. Metruk diye yıkılıyor. Tehlike deniyor.

Depremde oturulmayacak derece hasar görenleri yıkmayıp insanlar oralara mahkum eden zihniyetler var bir yanda... bir yanda bu zihniyet. bir yanda da susanlar. bir yanda buraları satanlar...

Tarih bizi affetmeyecek. Çocuklarımız da.

İHTİLALL

Avrupa ve Amerika'da 1890'lardan baslayıp 1914'e kadar devam eden Art Nouveau akımı basta Barcelona, Glasgow, Brüksel, Paris, Chicago, Viyana ve Münih gibi metropollerde olmak üzere ülkemizde de mimari yer buldu. ilk önce (1900'ler) baskent stanbul'da (Beyoglu, Sirkeci, Moda, Büyükada...vb) daha sonra (1910'lar) Izmir gibi merkezden uzak bölgelerde kendisini gösterdi. O zamanlar çok önemli bir idare ve kültür merkezi olan Pontus-Rum imparatorlugunun baskenti Trabzon'da ise Art Nouveau akımının etkileri Sümer Sineması'nda görülür.

Sümer Sineması 1912 senesinde rumların OPERA/TIYATRO olarak insa ettikleri muhtesem bir kültür eseriydi. Art Nouveau akımının Anadoludaki ender örneklerinden biri olması dısında yine Anadolu'daki ender Opera binalarından biri olarak öne çıkıyordu. 1925 senesinde Sinamaya çevrilen bu anıtsal yapı, Trabzonun ilk sineması olma özelligini de tasıyordu. 1958 yılının 16 Nisanında Tanjant yolu yapmak için 14 günde yıktırıldı!!!

Murat, bu bina 1958 yılında yıkılmış!!! Geçmişi hakkında elimizde şimdi sadece övüneceğimiz bir ilk olması kısmı kaldı, haaa birde fotoğraflar var.Allah'dan onları yakmamışlar:(

Ne demeli bilmiyorum ki? Kadıköy, Bahariye caddesinde bulunan Süreyya Sineması var... Geçen sene bu bina restore edildi, muhteşem bir yapı oldu.Şimdi Kadıköylüler haklı olarak bu binayla övünüyorlar.

Bizde övünüyoruz ama fotoğraflarla, bir ilk olması konusuyla:mad:

Bunu rumlar yapmış zaten Ahmet..:D:D

bordo61
Tarih yok etmeyi hizmet olarak algılayanlar.

Resmi sitelerine koyanlar.

Utanmıyorlar mı

OLCAY ÇAKIR
Gamze, deprem vurgun mükemmeldi..

erolizmts
01.03.2010, 14:03
Çok turist çeken batı ve doğu Avrupa şehirleri vardır. O şehirlerde insanı büyüleyen şey; eski evler ve yapılardır. Belgesellerde, filmlerde görseniz bile insanı etkileyebilir o yapılar. Adamlar restore etmişler ve otele cafe'lere dönüştürmüşler. Yani şehirlerini yaşatma yolunu tercih etmişler. Yıl 2010. Yani insanoğlunun aklının sınırlarını zorladığı yıllar. Bu devirde o güzelim yapıları "tehlike arzediyor" bahanesiyle yıkmak akıllı adam işi değildir.

Büyük ihtimal oraları verirler 2 müteahhit'e. Onlarda diker 3-5 tane "moderen" bina olur biter. Belediye çalışıyor.

Kul
Adamlar restoreyle mi uğraşacak? Sümela'ya yapılan restoreyi görmediniz mi?

Restore edip böyle restore mi olur deneceğinden en iyisi yıkma seçeneğini uygulamışlar..

Manastır'ı da bu başlıkta dile getirelim arkadaşlar. 1958 yılında yıkılan sinemayı şimdi öğrenip tartışabiliyorsak yıllar sonra da bu yıkılan yapıları yıkanlar tartışılacak yarın çok geç olabilir.. Tepki şart.. !

OLCAY ÇAKIR
Arkadaşlar,

Bu fotoğraf gerçek değil mi?

Atıp tutuyoruz ama?

Şaka değildir umarım.

Belediyenin sayfasından mı verilmiş bu haber fotoğrafı?

Hani odalar hani üniversitesi Trabzon'un?

bordo61
01.03.2010, 14:05
Merdivenlerine bakar mısınız... pencerelerine... alt kattaki muhtemelen giriş kapısına...

Dimdik ayakta duran bir bina... Hem de böylesi.. Metruk diye yıkılıyor. Tehlike deniyor.

Depremde oturulmayacak derece hasar görenleri yıkmayıp insanlar oralara mahkum eden zihniyetler var bir yanda... bir yanda bu zihniyet. bir yanda da susanlar. bir yanda buraları satanlar...

Tarih bizi affetmeyecek. Çocuklarımız da.

İstanbul Depremi :

7.5 büyüklüğündeki bir depremde 50-60 bin bina ağır hasar görecek. 500-600 bin kişi evsiz kalırken, 70-90 bin kişi ölecek. 1400 noktada su sızıntısı, doğalgaz hattında 11-13 noktada kırılma ve gaz sızıntısı, 16 yerde aynı anda yangın, elektrik kablolarının yüzde 3'ünde hasar olacak.

Madem bir şey yıkacaksınız.

Bu yıkılacak binaları yıkın

Orhan Aydın
01.03.2010, 14:05
http://www.trabzon.bel.tr/Gazete/2010/2702Tehlike.html
Harbiden komedi ha:D

İHTİLALL
01.03.2010, 14:06
Bu binanın ehemmiyeti nedir?

Tarihi vasfını bilen varmı?

Yoksa sırf,eski diye mi tepki var..

Bilgisi olan varmı?

Badaloğlu
Bunu rumlar yapmış zaten Ahmet..:D:D

Demek o yüzden 14 günde yıkabildik.Biz yapsaydık 1 günde yıkardık herhalde:D:D

bordo61
Arkadaşlar,

Bu fotoğraf gerçek değil mi?

Atıp tutuyoruz ama?

Şaka değildir umarım.

Belediyenin sayfasından mı verilmiş bu haber fotoğrafı?

Hani odalar hani üniversitesi Trabzon'un?

http://trabzon.bel.tr/Gazete/2010/2702Tehlike.html

Resmi sayfası

SEDAT
01.03.2010, 14:07
- Adapazarı depermini yaşayan birisi olarak , birdaha ki depremde ayakta kalan binaların çok azı ayakta kalır hele hele istanbuldaki çarpık yapılaşmayı görünce hiç düşünemiyorum bile...

- İşin acı tarafı hala bir çok insan yıkılacağını bildiği halde bu binalarda oturuyor....

- İşte İnsana , tarihe , kültüre verilen değer...

SEDAT
01.03.2010, 14:08
İstanbul Depremi :

7.5 büyüklüğündeki bir depremde 50-60 bin bina ağır hasar görecek. 500-600 bin kişi evsiz kalırken, 70-90 bin kişi ölecek. 1400 noktada su sızıntısı, doğalgaz hattında 11-13 noktada kırılma ve gaz sızıntısı, 16 yerde aynı anda yangın, elektrik kablolarının yüzde 3'ünde hasar olacak.

Madem bir şey yıkacaksınız.

Bu yıkılacak binaları yıkın

- 70-90 bin mi.....emin ol bu rakam gerçeği yansıtmıyor çok daha fazlası olur...

OLCAY ÇAKIR
01.03.2010, 14:09
Yahu Veysel abi, görünen kısmı üzerinden bir duygusal yorumunda mı yok, e kurban olduğum:)

Bilgisi olan varmı?

bordo61
Adamlar restoreyle mi uğraşacak? Sümela'ya yapılan restoreyi görmediniz mi?

Restore edip böyle restore mi olur deneceğinden en iyisi yıkma seçeneğini uygulamışlar..

Manastır'ı da bu başlıkta dile getirelim arkadaşlar. 1958 yılında yıkılan sinemayı şimdi öğrenip tartışabiliyorsak yıllar sonra da bu yıkılan yapıları yıkanlar tartışılacak yarın çok geç olabilir.. Tepki şart.. !

Sümela Manastırı’na kaçak kat çıktılar

Trabzon’daki tarihi Sümela Manastırı’nın 16 yıllık restorasyonu sırasında kütüphane ve öğrenci odalarına fazladan birer kat çıkıldığı belirlendi.

İSTANBUL - Sabah gazetesinin haberine göre Tranzon’daki Sümela Manastırı'nda 16 yıl süren ve 1.5 milyon lira harcanan restorasyon çalışmalarında projeye uyulmadığı ve iki kütüphane ile öğrenci odalarının bulunduğu yapılara 'fazladan' birer kat çıkıldığı saptandı.

TÜRSAB Başkanı Başaran Ulusoy’un yapılan restorasyonda tarihi dokunun kaybedildiği iddiasıyla durumu Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay'a aktarması olayların ortaya çıkmasının başlangıcı oldu.

Bakan Günay, Bilim Kurulu oluşturulması talimatını verdi. Karadeniz Teknik Üniversitesi Mimarlık Bölümü Başkanı Prof. Dr. Ayşe Sağsöz, Atatürk Üniversitesi Sanat Tarihi Bölüm Başkanı Prof. Dr. Hamza Gündoğdu, Ortadoğu Teknik Üniversitesi Mimarlık Bölümü araştırma görevlisi Dr. Fuat Gök, Kültür ve Turizm Bakanlığı Rölöve ve Anıtlar Müdürü Ahmet İmamoğlu ile İstanbul Restorasyon Laboratuarı Müdürü Güven Gökçe’den oluşan Bilim Kurulu Sümela Manastırı’nda incelemeler yaptı.

İHTİLALL
Demek o yüzden 14 günde yıkabildik.Biz yapsaydık 1 günde yıkardık herhalde:D:D

Biz yapsaydık ,

Çoktan, kendi kendine yıkılmıştı..:D

Orhan Aydın
01.03.2010, 14:11
İşin garip tarafı tehlike arzediyormuş.Orda o binalar kadar sağlam yapı yoktur ki:D

Hekimoğlu
01.03.2010, 14:11

Bilgisi olan varmı?Sırf eski bina tanımlamanıza hayret ediyorum illa bir önemli şahısa mı ait olması gerekiyor önemli bir olay mı ceryan etmeli binada safranbolu evlerini korumaya alanlar hata yapmış demekki.

Badaloğlu
01.03.2010, 14:12

Bilgisi olan varmı?

Veysel ağabey, bunun çok önemi var mı? Yani bu binanın tarihi vasfını, özelliğini bilmiyor olsakta, belediyenin halkın can güvenliğini bahane edip bu tip binaları yıkması doğrumudur? Sonuçta bu bina nerden bakarsan bak Cumhuriyet ile yaşıttır.Bu bile sahip çıkılması için yeterli bir nedendir...

Madem halkımızın can güvenliği bu kadar öenmli o zaman bu binayla ilgili şehrin ileri gelenleri bir proje geliştiremez mi? Aslında binanın tipinde okul şekli şemali bile var.Yani buradan güzel bir restorasyonla okul bile yapılabilirdi.

Sefer A.
01.03.2010, 14:14
Çok turist çeken batı ve doğu Avrupa şehirleri vardır. O şehirlerde insanı büyüleyen şey; eski evler ve yapılardır. Belgesellerde, filmlerde görseniz bile insanı etkileyebilir o yapılar. Adamlar restore etmişler ve otele cafe'lere dönüştürmüşler. Yani şehirlerini yaşatma yolunu tercih etmişler. Yıl 2010. Yani insanoğlunun aklının sınırlarını zorladığı yıllar. Bu devirde o güzelim yapıları "tehlike arzediyor" bahanesiyle yıkmak akıllı adam işi değildir.

Büyük ihtimal oraları verirler 2 müteahhit'e. Onlarda diker 3-5 tane "moderen" bina olur biter. Belediye çalışıyor.

Fark burada iste maalesef :o:rolleyes:

En büyük sorunlarimizdan biri : özenilecek seyleri özenmiyoruz, özenilmeyeyecek seyleri özeniyoruz .....

İHTİLALL
01.03.2010, 14:16
Yahu Veysel abi, görünen kısmı üzerinden bir duygusal yorumunda mı yok, e kurban olduğum:)

Eee,

Ben nacizane yurtdışında bir kaç şehir görme fırsatı bulduktan sonra,

Bizim herhangi bir şehircilik,mimari,yerleşim kültürü anlayışımız olmadığına kanaat getirmiştim..

Sanırım bu depresyon,

Belki de sizlerde yeni yeni vuku buluyor..:)

Korkmayın biraz acır,sonra geçer..:D

Umudumu keseli çoook uzun yıllar oluyor..

Trabzonspor Galatasaray'a yenilince kupada (yedeklerine),

Maç akabinde espri yapmıştım da,sonra çok utanmıştım gizli den..

Hayat çok acımasız..

Gökçebey
01.03.2010, 14:16
Yukarıdaki fotoğrafın yanında servis edilen diğer fotoğrafların bir tanesine bakınca, gözümün bu sokağı ısırdığını fark etmiştim. Araştırdım, yanılmadım. Ortahisar mahallesi, Pertevpaşa sokak. Ortahisar'da bir tarihi binayı yıkmak. Vay be. Ortahisar'da. Trabzon'un, her arnavut taşı tarih kokan mahallesinde. Yazık ve günah.

bordo61
01.03.2010, 14:18
Yukarıdaki fotoğrafın yanında servis edilen diğer fotoğrafların bir tanesine bakınca, gözümün bu sokağı ısırdığını fark etmiştim. Araştırdım, yanılmadım. Ortahisar mahallesi, Pertevpaşa sokak. Ortahisar'da bir tarihi binayı yıkmak. Vay be. Ortahisar'da. Trabzon'un, her arnavut taşı tarih kokan mahallesinde. Yazık ve günah.

Gürcistan konsolosluğunun yanı olması lazım

SEDAT
01.03.2010, 14:18

- Öyle deme gökçe İnsanların hayatı söz konusu ...:rolleyes:

OLCAY ÇAKIR
01.03.2010, 14:21
Bina tehlike arz ediyordu....

Arz etmek...

Bina dile gelmiş adeta...

"Ben tehlikeliyim ARZ ederim"

oflubektas
01.03.2010, 14:21
Biz de köydeki asırlık evimizi yıkıp yerine 3 katlı beton yığını yaptık. Hatta bu rezalete ben de katkıda bulundum. Memleketimin köy evlerinin çoğu da bu şekilde. Bu nedenle benim, hatta önemli bir kısmımızın bu konuda konuşmaya hakkımız yok.

İHTİLALL
01.03.2010, 14:25
Sırf eski bina tanımlamanıza hayret ediyorum illa bir önemli şahısa mı ait olması gerekiyor önemli bir olay mı ceryan etmeli binada safranbolu evlerini korumaya alanlar hata yapmış demekki.

Önemlidir..

Biliyor olmalısınız..

Şimdi 40 yıl sonra(inşallah depremle yıkılmaz)

İstanbul'da ki yüzbinlerce gecekondu tarihi esermi olacak?..

Ya da bizim köyde,Fadime nenenun mereği( en az 80 senelik) tarihi esermi dir?

Toplumsal değer taşımalıdır..

Hiç olmazsa,çevreden misafirlerin bolca geldiği,zamanın ve bölgenin önemli insanlarının ikamet ettiği konaklar kadar..

Gamze
01.03.2010, 14:26
Bu işler zaten arz talep meselesi değil mi Olcay abi?

Ben İstanbul üniversitesinde okuyorum. Dar-ül Fünun'da hani. En eski fakültelerinden birinde, Edebiyatta.
Okulumun eğitimindan zerre memnun değilim.
Tek övüncüm, tek sevdiğim kokusu...

Asır kokusu...

İlk sene aldığım bir ders vardı, fakültenin hemen yanındaki medresede... asırlar önce orada minicik takkeli çocukların ders aldığını hayal edip ürperirdim...

1988'de doğdum.
1928'i hissetmek isterim en azından.

Beni bu avuntudan koparmaya ne hakkınız var?
Beni bu avuntudan koparırsanız ben kendimi kim hissedeceğim?

Dokunabildiğiniz, hissedebildiğiniz en somut tarih değil mi yapılar?

"O yapıları neden yıktılar?"

bordo61
01.03.2010, 14:27
Biz de köydeki asırlık evimizi yıkıp yerine 3 katlı beton yığını yaptık. Hatta bu rezalete ben de katkıda bulundum. Memleketimin köy evlerinin çoğu da bu şekilde. Bu nedenle benim, hatta önemli bir kısmımızın bu konuda konuşmaya hakkımız yok.

Aslında orda küçük bir nüans var.

O bina belki insanların oturacağı bir yer olmazdı.

Ama pekala kütüphane veya müze olurdu.

Ondan köydeki binalarla arasında küçük bir fark var

Ama tabi oda kötü bir şey.

Gökçebey
01.03.2010, 14:27
- Öyle deme gökçe İnsanların hayatı söz konusu ...:rolleyes:

Bina bahçe içinde, çatısından, penceresinden insanların kafasına birşey düşme ihtimali yok. Çocukluğumda önünden çok geçmiştim. Yazık olmuş. Ortahisar'da bu gibi tarihi binaların yıkılıp da değerlendirilmemesi bana göre yazıktır, günahtır.

Şu Ortahisar'ı turizme kazandırmayı bir türlü beceremedik zaten. Her tarafından tarih fışkıran bir mahalle. Benim okuduğum Gazipaşa ilkokulu 1900'lü yılların başında inşa edilmiş. 1938 senesi yanmış, restore edilmiş. Atatürk'ün vefat yılına denk gelince adını da Gazipaşa ilkokulu olarak değiştirmişler. Bahçesinde 100 yıllık ağaçlar vardı. Hala taş gibi ayakta. Allah'tan okul olarak hizmet veriyor da, yıkmıyorlar.

Hekimoğlu
01.03.2010, 14:28
Önemlidir..

Biliyor olmalısınız..

Şimdi 40 yıl sonra(inşallah depremle yıkılmaz)

İstanbul'da ki yüzbinlerce gecekondu tarihi esermi olacak?..

Ya da bizim köyde,Fadime nenenun mereği( en az 80 senelik) tarihi esermi dir?

Toplumsal değer taşımalıdır..

Hiç olmazsa,çevreden misafirlerin bolca geldiği,zamanın ve bölgenin önemli insanlarının ikamet ettiği konaklar kadar..
Osmanlı mimarisi olması başlı başına değerdir gecekondunun ne gibi bir mimari özelliği varki kıyaslıyorsunuz anlamak güç.

İHTİLALL
01.03.2010, 14:28
Bina tehlike arz ediyordu....

Arz etmek...

Bina dile gelmiş adeta...

"Ben tehlikeliyim ARZ ederim"

Bu "tehlike arzetmek",

Bütün yıkımlarda vazgeçilmez, olmazsa olmaz gerekçedir..

-Ne yaptın ula?

-Furdum oni?

-Niye la?

-O mi beni vursa idi?(tehlike arzı korkusu:))

OLCAY ÇAKIR
01.03.2010, 14:34
Birde bizim bir "Sümela'nın restorasyonu" başlığımız vardı?

Hey gidi..

SEDAT
01.03.2010, 14:36
- Geçen gün bizim bizim mahalledeki eski binalardan biri birine bıçak çekmiş eski bina diye üstünde fazla durmamışlar , yaşıda var diye aslında böyle bişey yapılabilirdi :)

Gamze
01.03.2010, 14:37

Hey gidi..

Sümela, Uzungöl havuzu...

bordo61
01.03.2010, 14:40

Hey gidi..

Sümela Manastırı’na kaçak kat çıktılar

Trabzon’daki tarihi Sümela Manastırı’nın 16 yıllık restorasyonu sırasında kütüphane ve öğrenci odalarına fazladan birer kat çıkıldığı belirlendi.

İSTANBUL - Sabah gazetesinin haberine göre Tranzon’daki Sümela Manastırı'nda 16 yıl süren ve 1.5 milyon lira harcanan restorasyon çalışmalarında projeye uyulmadığı ve iki kütüphane ile öğrenci odalarının bulunduğu yapılara 'fazladan' birer kat çıkıldığı saptandı.

TÜRSAB Başkanı Başaran Ulusoy’un yapılan restorasyonda tarihi dokunun kaybedildiği iddiasıyla durumu Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay'a aktarması olayların ortaya çıkmasının başlangıcı oldu.

Bakan Günay, Bilim Kurulu oluşturulması talimatını verdi. Karadeniz Teknik Üniversitesi Mimarlık Bölümü Başkanı Prof. Dr. Ayşe Sağsöz, Atatürk Üniversitesi Sanat Tarihi Bölüm Başkanı Prof. Dr. Hamza Gündoğdu, Ortadoğu Teknik Üniversitesi Mimarlık Bölümü araştırma görevlisi Dr. Fuat Gök, Kültür ve Turizm Bakanlığı Rölöve ve Anıtlar Müdürü Ahmet İmamoğlu ile İstanbul Restorasyon Laboratuarı Müdürü Güven Gökçe’den oluşan Bilim Kurulu Sümela Manastırı’nda incelemeler yaptı.

OLCAY ÇAKIR
01.03.2010, 14:43
Başlığımın tekrardan ön plana gelmesini talep ve rica ederim...:)

Fatih Özkan
01.03.2010, 14:43
Kendi kendimize yazık ediyoruz!
Harap ediyoruz!
Çok yazık!

Erdal
01.03.2010, 14:57
istanbul'da en büyük tarihi eser kıyımının 1950- 60 dönemine rastladığını duyduğumda çok şaşırmıştım. Artık şaşırmıyorum...Muhafazakarlık muhafazakarlardan çektiği kadar hiç bir şeyden çekmedi bu ülkede...

Oysa şehir medeniyet demektir. Bizim kültürümüzde bina sadece ahşap ve beton yığını değildir. Aynı zamanda bir hatıra deposudur.

Şehir takım ilişkisi diyorum hep...Şehir irtifa kaybediyor...Takım şehre yeniden irtifa kazandırabilir mi? Galiba şehrin son şansı bu....O binanın yıkılışıdır şampiyon olamamızın nedeni biraz da....Şenol hoca'ya müze gezdirmeyi düşünen zihniyettir...Sahaya traktör sokan zihniyettir...Fatih i almamak için cümbür cemaat kıtalararası sehayattir... 2016 yı önemsemektir...Alakası yok gibi görünse de vardır bütün bunların alakası...

Erdal
01.03.2010, 14:59
Ve evet oflubektaş haklıdır. Avrupa'da ne kadar para kazandığını göstermek için yaylaya apartman yapmaktır şampiyon olamamızın nedeni....

aktan61
01.03.2010, 15:05
hafta sonu ordayım inşallah ta arabalar için tehlike saçan yollara ne zaman el atılacak...

Sefer A.
01.03.2010, 15:05
Ve evet oflubektaş haklıdır. Avrupa'da ne kadar para kazandığını göstermek için yaylaya apartman yapmaktır şampiyon olamamızın nedeni....

Yuh yaaaa yavassss:Dolmadi simdi :p

TURHAN
01.03.2010, 15:07
istanbul'da en büyük tarihi eser kıyımının 1950- 60 dönemine rastladığını duyduğumda çok şaşırmıştım. Artık şaşırmıyorum...Muhafazakarlık muhafazakarlardan çektiği kadar hiç bir şeyden çekmedi bu ülkede...

Erdal abi, İstanbulda ki ilk ve en büyük yıkım aslında 1938 ile 1950 arasında olmuş. Taksim Gezi Parkı bu dönemde oluşturulmuş. Dillere destan Taksim Kışlası yine bu dönemde yıkılmış.

O dönemde geniş caddeler ve meydanlar oluşturmakmış moda, herne kadar konumuz ile alakalı olmasada bilgi notu olsun bu mesaj.

Murat Hızal
01.03.2010, 15:12

Başka söze ne hacet.

Acı ama gerçek,ne kadar da alakasız gibi duruyor oysa.

balıkesirli TS
01.03.2010, 15:31
ülke genelinde reform adı altında yapılan birçok çalışma var. bu da onlardan biri demek ki...trabzonda bunlardan nasibini alıyor. insanların zihinlerindeki,geçmişlerindeki olayları tarihleri iyi ve kötü anıları yok ederek kendi düşünceni zihinlere kazımak budur belki de...bir seyleri yıktığımız kadar, bir de yaparak yerine koysak acaba nasıl olur demeden edemiyor insan...

murat
01.03.2010, 15:47

Onlar avrupada kole gibi yasayip Turkiyede apartman yaptirmanin marifet oldugunu dusunen insanlardir. Boylece kendilerini kral zannederler bu kesinlikle dogrudur. Sadece unutmamak lazimki bu insanlarin cogu ilk okul yada en fazla ortaokul mezunu insanlar. Hor gormemek lazim sonucta bugun Turkiyeye gelip Hotelden cikmayan ve esnafin bas taci yaptigi turistlerin kat be kati para birakiyor gurbetciler.

Çağatay_
01.03.2010, 16:20
Çağatay kardesim, belli ki Trabzon Belediyesi senin BMN'de kullandigin Imza'ni vizyon olarak kendilerini secmisler :)

.

Seçmeleri güzel olur, ama keşke yanlış anlayıp da seçmeselerdi.

Şayet o sözün sahibi Mustafa Kemal Atatürk, "Tarihini unutan bir millet yok olmaya mahkumdur" diyerek tarihin önemini vurgulamıştır.

Bir yapının tarih sayılması için illa içinde bir Türk büyüğünün yaşaması, veya çok önemli kararlara ev sahipliği yapmış olması gerekmez.

Eski yapılar inşa edildiği dönemlere ait tarihi bir doku taşırlar.

Aman, kimin umrunda.

muribbi
01.03.2010, 16:27
bunu yapan insan olamaz.

Emre Bekar
01.03.2010, 16:42
Bunların mantığı şu

Satacaksın,satamıyorsan yıkacaksın...!!!!

Külünkoğlu
01.03.2010, 16:53
İstanbul'da tarihi yarımada denilen bir yer var. Ve bu tarihi yarımadanın içinde irili ufaklı 7500 adet tarihi eser var. Şimdilerde hepsi koruma altında. Şimdi can alıcı soru şu Trabzon'da kaç adet tarihi eser var ? ve bunlara bu kadar hoyrat davranılması veya yok edilmesini gerektirecek kadar değersiz mi ?

Uğur Ö.
01.03.2010, 16:54
Şimdi bize deseler Avni Akeri yıkacağız onun yerine daha iyi bir stad yapacağız kim istemez bunu ama Avni Akerin de tarihi değeri var demezler mi restore yapalım daha iyi olur.

Biz ne deriz bu kadar eskimiş stadı restore etsen ne olucak!
(Bu konu hakkında fazla bilgim yok sadece tarihi bir yer yıkılırmı yorumuna cevabım)

KUTADGU
01.03.2010, 17:27
Trabzon şehrine mübahtır bu yapılanlar diyeceğim.

Diyemiyorum. İçim yanıyor zira.

Hal-i pür melal bakıyor o tehlike arz eden binalar sanki.

macka61
01.03.2010, 17:31
birde iş yapmış gibi gururlu bir şekilde söylüyolar

f1bekir
01.03.2010, 17:36
Anlamadığım, bunların yıkımına kim izin veriyor?

Şu, kültür ve tabiat varlıklarını koruma kanunu Trabzon'da yürürlükte değil mi? Yoksa Trabzon her açıdan Türkiye sınırları içerisinde sayılmıyor mu? Başka bir ülkeye mi bağlıyız gerçekten?

Hüseyin İlkin
01.03.2010, 17:46
Trabzon şehrine mübahtır bu yapılanlar diyeceğim.

Ben diyorum sık sık.

Badaloğlu
01.03.2010, 18:33
Şimdi bize deseler Avni Akeri yıkacağız onun yerine daha iyi bir stad yapacağız kim istemez bunu ama Avni Akerin de tarihi değeri var demezler mi restore yapalım daha iyi olur.

Biz ne deriz bu kadar eskimiş stadı restore etsen ne olucak!
(Bu konu hakkında fazla bilgim yok sadece tarihi bir yer yıkılırmı yorumuna cevabım)

Bu soruya ancak İngilizler'in Wembley stadını yıkıp, yerine Dünya'nın en modern ve en pahalı stadını yapmalarını örnek verebilirim.Yorum sizin...

Trabzon şehzadeler şehri diye övünülür hatta Cihan padişahı Muhteşem Süleyman bu şehirde doğdu diye hepimiz gururlanırız ama içimizden bir çoğu Kanuni'nin doğduğu evi bilmeyiz, ya da Yavuz Sultan Selim'in küçüklüğünde bahçesinde koştuğu evin neresi olduğunu bilmeyiz.Bilmemiz içinde birileri bu işe kafa yormaz. Böyle bir kenti yönetenler bu değerlere sahip çıkmadığı için bu tip yıkımlara şaşmamak lazım.Oysa Trabzon'un Orta Hisar mahallesi, Trabzon evleri denince ilk akla gelen evlerdir.Neden sahip çıkamıyoruz?

Buyrun Ortahisar'a bir bakın.Bu evler yıkılır mı?

http://www.konforayolculuk.com/depot/photo/image_3540.jpg

Badaloğlu
01.03.2010, 18:35

Yıkılan bu evle, ayakta duran bu evler arasında ne gibi bir fark var? Yıkılan ev sadece bakımsız... Ortahisar'ı, Ortahisar yapan bu evler değilmidir?

Murat'
01.03.2010, 18:59
Zamanında Sümer Sinemasını yıkmış bir şehiriz biz, bunu da yaparız.

Özkan
01.03.2010, 19:12
Kimilerinin süflî çıkarları tüm milletin bekâsından bile değerli hâle gelmişken bir kaç eski binânın yıkılmasına şaşırmamak lâzım. O binâların arsaları yandaş müteahhitlere peşkeş çekilecek, sonra o yandaşlar siyâseti fonlayacaklar ve siyâsîler de yeniden bu yandaşlar için bir yerleri yıkacaklar. Târîhî eserlerimizi, ormanlarımızı, kıyılarımızı, derelerimizi yok etmekten çekinmelerini kimseden beklemeyin, bu ülkede 1950'den beri bular oluyor.
Bizdeki muhafazakâr takımı dünyâ muhafazakârlığının yüz akıdır. Kârlarını ve iktidârlarını çok güzel muhafaza ettiler. 1950'den beri ya tek başına ya da koalisyondalar.

Yoksa muhafazakârların neyi muhafaza etmeyi amaçladığını sanıyordunuz ki? Erdal abi, seni de Jakoben yapıyoruz, yüce Türk milletine uğurlar getirsin. :)

Gürkan
01.03.2010, 19:20
Bu zihniyeti avrupaya sokacaksın viyanadan girer lonradan çıkarlar.

TS-FAN
01.03.2010, 19:24
Tek kelimeyle utanç verici!

albatros
01.03.2010, 19:25
bu binaları yıkmanın mantığını biri çıkıp izah edebilir mi?
nasıl izin veriliyor böyle akılsız bir uygulamaya?
Allah kurtarsın bu insanları bizim başımızdan.

Mustafa Ayazoğlu
01.03.2010, 19:27
Sümala'yı yapan kudret ilerde Trabzonlular bunu yıkar diye kuytu bir yere yapmadıysa bende bişe bilmiyorum.

albatros
01.03.2010, 19:29
ilkokul 1. sınıfı Gülbahar Hatun İlkokulu'nda okumuştum.sonra okulumuzun bulunduğu yerden tanjant yolu geçecek diye o güzelim tarihi binayı yıktılar.
kıyıları dolduracağız, yol yapacağız diye Karadeniz'in eşsiz kıyısını mahvettiler.
şimdi de tarihi yapılara gözlerini diktiler.
yıkın yıkın, yerlerine ciks cafeler açarsınız moderen moderen.
yakışır...

KUTADGU
01.03.2010, 19:32
Sümala'yı yapan kudret ilerde Trabzonlular bunu yıkar diye kuytu bir yere yapmadıysa bende bişe bilmiyorum.

Çok iyi yakaladın bence.

Şenol Altunsoy
01.03.2010, 19:35

Ayazoğlu çok hoşuma gitti tespitin tebrikler :)

SEDAT
01.03.2010, 21:26
- Bu yıkımı yapanları Allaha havale ediyorum..

LazAnisT
01.03.2010, 21:38
Israrla bu konuyu geyiğe sarmaya çalışan abilerimizi kınıyorum.(Veysel abi bu sanaydı).Tarihi yok ediyor adamlar şehir uyumakta uyumayan bir kaç insan var bırakında onlar istediği yerde istediği başlılta tepkilerini dile getirsin.Varsın ucu siyasete kaçsın.

SEDAT
01.03.2010, 21:41
- Süleyman abi şu forumda örnek aldıklarımdansın abi gökhan abiyle birlikte :)

Cihan
01.03.2010, 21:42
Israrla bu konuyu geyiğe sarmaya çalışan abilerimizi kınıyorum.(Veysel abi bu sanaydı).Tarihi yok ediyor adamlar şehir uyumakta uyumayan bir kaç insan var bırakında onlar istediği yerde istediği başlılta tepkilerini dile getirsin.Varsın ucu siyasete kaçsın.

buna gerek yok... herkesin ağzı var .. herkes karşı savunmaya geçebilir.. burası taraftar forumu bence tartışmaların yeri değil. bu iş tehlikeli bi konuma gelebilir..

Cihan
01.03.2010, 21:45
restora et onar bişe yap ,yazık değilmi be adam ,işin kolayını bulmuşlar yık gitsin,,61 projenize de sizede partinizede yazıklar olsun :hırr
neredeyse 1 sene oldu göreve geleli daha çivi çaktınığınız yok.bumu belediyecilik,bumu verdiğiniz sözler

bu cümlenin doğruluğuna kendinizi inandırmanız ne kadar sürdü?

SEDAT
01.03.2010, 21:46
- Cihan sen her yerde engel olarak olmak zorundamısın kardeşim...

ceserdar
01.03.2010, 21:46
Yazık, geçen yaz birkaç kişi tesadüfen bu binaların olduğu yerde ara sokaklara daldık. Gördüklerimize o kadar çok şaşırdık ki, o ara sokaklarda resmen hazineler yatıyordu. Safranbolu örneği ortada.

SEDAT
01.03.2010, 21:50
Yazık, geçen yaz birkaç kişi tesadüfen bu binaların olduğu yerde ara sokaklara daldık. Gördüklerimize o kadar çok şaşırdık ki, o ara sokaklarda resmen hazineler yatıyordu. Safranbolu örneği ortada.
- Binayı görünce daha bi içim acıdı restore edilse ne kadarda güzel olurmuş..

- Şöyle müze felan olabilirmiş Trabzon tarih müzesi mesela ilerde çocuklara Trabzon tarihi o müzede anlatılabilirdi mesela..

Cihan
01.03.2010, 22:09
- Cihan sen her yerde engel olarak olmak zorundamısın kardeşim...

ortak noktalarımız olacaktır elbette .. :)

ama burası bunun yeri değil ..

Uğurtan
01.03.2010, 22:12

Ahmet abi koyma o köprümüzün fotoğrafını rica ederim.. Zira tehlike arzettiği

için yıkılıp viyadüklü bir tane daha yapabilirler yerine..!

Cihan
01.03.2010, 22:17
müzemiz zaten var .. her neyse konuyu dağıtmayalım ama .. binanın yıkılmasına kadar neler neler oluyor .. biraz bekleyelim belki o binanın yerine farklı bir şey olacak ..herşeyi hemen eleştirmeye çok yatkınız ..

magicyattara
01.03.2010, 22:17
http://img525.imageshack.us/img525/5741/resim262hs6.jpg (http://img525.imageshack.us/i/resim262hs6.jpg/)

bordox
01.03.2010, 22:18
Tarihi eser olduğunu sanmıyorum,eski bina farklı tarihi eser farklı.Yıkım kararını öyle istediğin gibi alamazsın,o kadar kolay değil.
O binanın üzerinde sanatsal değer olarak ortaya konacak bir şey var mıydı bilmiyorum.Yapısal teknik olarak kullanılan malzeme ve işçilik bir şekilde taklit edilebilir ve üzerinde sanatsal değeri olan parçalar monte edilebilirse yıkılır yenisini yaparsın.
Ama sırf yeni yer açayım diye yıkılıyorsa onu yanlış buluyorum.
Beyoğlu ve Süleymaniye çevresinde bu tip eski binalar aslına uygun olarak restore edildi ama üzerinde yapının şekli dışında tüm malzeme yep yeni.

SEDAT
01.03.2010, 22:19
müzemiz zaten var .. her neyse konuyu dağıtmayalım ama .. binanın yıkılmasına kadar neler neler oluyor .. biraz bekleyelim belki o binanın yerine farklı bir şey olacak ..herşeyi hemen eleştirmeye çok yatkınız ..
- ne olucak mesela , ne olursa utanalım ....

albatros
01.03.2010, 22:20
allah aşkına kaç kere müzeye gittiniz .. :)

Cihan kardeşim burda eleştirdiğiniz noktayı anlayamadım. ama ben Sedat arkadaşımın önerisini mantıklı buluyorum.beni sorarsanız ben Trabzon'da ve daha ziyade Ankara'da çok sayıda pek çok müzeye gittim.bunun dışında sıklıkla tiyatroya giderim.seyrek olmakla birlikte opera ve bale'ye gitmişliğim de vardır.
eh az biraz sanatla ve tarihle ilgiliyimdir.ve şehrime yapılan bu kıyımı kabullenemiyorum.bu siyaset mi olacak şimdi?aynı olayı geçmiş dönem belediye başkan yapsa burda ayakta mı alkışlayacaktık?
bu konu o kadar önemli ki...ama diğer başlıklarda olduğu gibi yapılan tartışmaların gölgesinde kalıyor.biz yine kıyımı konuşacağımıza bu dediklerimiz siyasete giriyor mu girmiyor mu tartışması yapıyoruz.asıl konu orda dururken biz burda neyin tartışması içindeyiz...

KUTADGU
01.03.2010, 22:25
Bir kez daha KUTADGu nicki ile devam ettiğim için kendimi kutluyorum.

Maazallah ya gerçek ismimi kullansaydım, hiç affetmeyecektim kendimi.

Cihan
01.03.2010, 22:25
tiyatroya bende gidiyorum burda amacım sanata karşı bi tutum değil o konu biraz sapmıştı .. ben yıkılan binanın kıyım olduğunu düşünmüyorum .. her yapılan eylemin salt eleştiriye tutulmasına karşıyım .. ne biliyoruz binanın yıkılmasıyla ilgili .. haber sitesinde editörün 4-5 satırlık yazısı .. peki bu kadar önemli bir konu birinci ağızdan dinlemek daha doğru olmaz mı ? belki çok mantıklı bir açıklama yapılacak .. bu sözlerimiz karşımıza geldiğinde ne diyeceğiz .. söylemek istediğim konuyu , işin temelini öğrenmek .. yoksa eleştirmekte zaten üstümüze yok ? kuş uçsa vay o kuş nasıl tepemizden geçer ....

SEDAT
01.03.2010, 22:27
tiyatroya bende gidiyorum burda amacım sanata karşı bi tutum değil o konu biraz sapmıştı .. ben yıkılan binanın kıyım olduğunu düşünmüyorum .. her yapılan eylemin salt eleştiriye tutulmasına karşıyım .. ne biliyoruz binanın yıkılmasıyla ilgili .. haber sitesinde editörün 4-5 satırlık yazısı .. peki bu kadar önemli bir konu birinci ağızdan dinlemek daha doğru olmaz mı ? belki çok mantıklı bir açıklama yapılacak .. bu sözlerimiz karşımıza geldiğinde ne diyeceğiz .. söylemek istediğim konuyu , işin temelini öğrenmek .. yoksa eleştirmekte zaten üstümüze yok ? kuş uçsa vay o kuş nasıl tepemizden geçer ....
- Sen sadece belli haberlerde savunmaya geçiyorsun sen neyi araştırdın peki savunuyorsun ...

mashal61
01.03.2010, 22:40
Bence görüntü kirliliği yapan harabelere benziyorlar. (Fotoğraftan gördüğüm kadarıyla söylüyorum.) Burada önümüze 2 seçenek çıkıyor. Ya restore edilecek ve yahut yıkılacak. Aksi takdirde yarın öbür gün Allah korusun birinin üzerine falan yıkılırsa daha kötü.

albatros
01.03.2010, 22:41
peki siz ne biliyorsunuz binanın yıkılmasıyla ilgili?haber editörünün 4-5 satırlık yazısı dışında bildiğiniz muazzam bilgiler var da bizim mi haberimiz yok?tek dediğiniz belki adamların bildiği birşey vardır, belki şöyledir belki böyledir.
farazi bir örnek vereyim de konuyu bir kez daha düşünün.
belediye bir gün gelse sizin evinizi yıksa ne dersiniz bu durumda?
adamların bir bildikleri var buyrun yıkın mı dersiniz?
gerçi derseniz de şaşmam.ısrarla belli bir kesimi savunma derdine düşmüşsünüz.artık sizin için eylemler önemli değil, kişiler önemli hale gelmiş.

albatros
01.03.2010, 22:55
bu tarz binalar kültür mirasının birer parçasıdır.ve bu miras üzerinde bugünün insanları kadar gelecek neslin de yararlanma hakkı vardır.yıkılan binalar alelade gecekondular değil.benim semtim Ayasofya'da da yıkımlar oldu.Ayasofya Müzesi'nin etrafındaki gecekondu tarzı yapıları yıktılar.hak sahiplerine ödeme yaptılar.o zaman burda başlık mı açtık yıktılar ettiler diye?hatta ben takdir ettim müzenin çevresi daha güzel hale gelecek diye.ama nerde o mesele nerde bu mesele...
Avrupa'da gavurlar (!) benzer binalar koruma kapsamında olduğundan çivi çaktırmazlar binaya.biz yıkalım.oh ne ala.lego mübarek... yıkar yenisini yaparız.
Hasankeyf sular altında kalsın, tarihi tiyatrolar yıkılsın sonra biz de övünelim.''medeniyetler beşiği Türkiye, buram buram tarih kokan memleketim''.
Sümela Manastırı'na gidenler görmüştür.Manastır'ın duvarlarında, gravürlerin üzerinde aşkını haykıran haykırana.
kalp çizenler, adını yazanlar...daha biz neyi tartışıyoruz ki.

OLCAY ÇAKIR
01.03.2010, 23:10
Kutadgu..

Kutadgu..

90+2...
Bir kez daha KUTADGu nicki ile devam ettiğim için kendimi kutluyorum.

Maazallah ya gerçek ismimi kullansaydım, hiç affetmeyecektim kendimi.

KUTADGU
01.03.2010, 23:12
Kutadgu..

Kutadgu..

90+2...

Ofsayt değil, değil mi hakim bey!

:D

OLCAY ÇAKIR
01.03.2010, 23:14
Kesinlikle gol...
Nizami.
İntizami..(böyle gol varmı bilemiyorum, intizami gol:))

asimetrik
01.03.2010, 23:16
Yıkım gerekçelerine hiç katılmadığım gibi hayatım boyunca tam tersine inandım. Asıl tehlike, dokusunda derinlik, zerafet, incelik, emek gibi insana en çok yakışan değerlere sahip eserleri yıkmak, yıkmakla yetinmeyip bunların yerine çirkin, kişiliksiz yapılar yapmak, insan ruhuna kalıcı ve kalıtımsal zararlar verir.

Bu sözlerim duygusal söylenmiş sözler değildir. Yapılan onca araştırmaların sonucu gösteriyor ki insan ruhu ile yaşanılan mekanlar arasında doğrudan bir etkileşim söz konusu. Kanımca suç oranının artmasında modern mimarinin de payı var. (En azından rant kavgaları ile:))

Yaşadığımız yerlerin geçmişine saygı duymak gerek. Her gün, 150 yıldır içinde yaşanan bir evden çıkan veya işe gitmek için yürüdüğü yolların üzeri bu tür eserlerle dolu insan nasıl suç işleyebilir ki..? Etrafımız böyle yapılarla dolu olsa ve biz de bunlardan birinde yaşasaydık içimizden birisi, mesela "feysbuk" şarkısını yapar mıydı..?

Şahsım adına bu tür yerlerin müze gibi sadece bakılan değil bölge halkının kullanabileceği gibi onarılan yerler olmasını tercih ederim. Çimlere basamadıktan sonra bakması pek manalı gelmez bana.

Yıkım kararı alan kişi veya kurumların inandırıcı başka gerekçeleri varsa bilmek isterdim. Ancak yaşadığımız yüzyılda bu tür yerlerin yaşama döndürülmeleri için her türlü imkana sahip olduğumuzu da biliyorum. Böyle durumlarda alınan cahilane kararlara tepki vermek yerine kararı alanların görüşlerine tepki vermek de ayrı bir sıkıntımız.

f1bekir
01.03.2010, 23:22
Yalnız şöyle bir konu da var:

Valiliğin bizzat yürüttüğü Ortahisar'ı turizm sektörüne kazandırma projesine ters bir durum bu. Ortahisar'da bir yandan restorasyon çalışmaları yapılırken bir yandan bu binaların yıkılması ilginç ve tezat. Acaba teknik olarak restorasyonu kaldıramayacak kadar kötü durumda mıydı bu binalar? Yani göz göre göre bu yıkımlar yapılamaz, üstelik övünürcesine milletin önüne sunulamaz. Bu işin mantıklı bir açıklaması olmalı???

fındıkoğlu
01.03.2010, 23:23
Trabzon Belediye Başkanı Dr. Orhan Fevzi Gümrükçüoğlu kenti güzel bir görünüme kavuşturmak hem vatandaşların can güvenliği açısından tehlike arz eden eski binaları yıkmak için başlattıkları çalışmaların devam ettiğini belirterek, "Son bir yıl içersinde 22 metruk binanın yıkımını gerçekleştirdik. Vatandaşlarımızın can güvenliği açısından tehlike arz eden eski binaların yıkım çalışmalarını bundan sonra da sürdüreceğiz" diye konuştu...

Burayı iyi anlamak lazım...
Benim için konu insanın can güvenliği ise iyi düşünüp yazmak lazım....

f1bekir
01.03.2010, 23:29
Trabzon Belediye Başkanı Dr. Orhan Fevzi Gümrükçüoğlu kenti güzel bir görünüme kavuşturmak hem vatandaşların can güvenliği açısından tehlike arz eden eski binaları yıkmak için başlattıkları çalışmaların devam ettiğini belirterek, "Son bir yıl içersinde 22 metruk binanın yıkımını gerçekleştirdik. Vatandaşlarımızın can güvenliği açısından tehlike arz eden eski binaların yıkım çalışmalarını bundan sonra da sürdüreceğiz" diye konuştu...

Burayı iyi anlamak lazım...
Benim için konu insanın can güvenliği ise iyi düşünüp yazmak lazım....

Abi tamam da bu binaları restore ederek yarattıkları tehlikeyi de ortadan kaldırabilirlerdi. Ya da desinler ki, bu binalar restorasyon kaldıramayacak kadar harap durumda, bu yüzden mecburen yıkıyoruz.

Bu yapılan açıklamada sanki bu işi zevk alarak yapıyorlar gibi bir izlenim çıkıyor ortaya, daha doyurucu bilgiler verilmesi lazım bence.

Great White
01.03.2010, 23:31
Mehdi bu başlığı mutlaka samimi bir tepki neticesinde açmıştır eminim ki, fakat asıl mesleği inşaat olan bir kişi olarak ufak çapta bir bilgiçlik taslayayım:)

Söz konusu binaların durumunu tam olarak bilemiyorusam da yukarıdaki açıklamaya bakılacak olursa ayakta duramayacak vaziyette olduklarını anlıyoruz. Dolayısıyla bu durumda olan bir binaya restorasyon yapılamaz..

Yıkıp tamamen aynı şekilde yeniden yapılabilmesi (Restitusyon) içinse birinci derece tarihi eser olması gerekir. Yukarıda gördüğüm binaların bu sınıfta olduklarını da pek sanmıyorum açıkçası..

Yani durum bundan ibaret..

fındıkoğlu
01.03.2010, 23:34
Eleştirinde gayet haklı olabilirsin.
Ancak şöyle bi örnek vermem gerekirse bu bahis olan binaları kanser bulaşmış bir uzvun olarak kabul et. Eğer doktorun sana bu kanserli bölgeyi almamız gerekiyo dese sen ona yok sen burayı temizle ben öylede idare edrimmi dersin?
Hiç sanmıyorum....!!!!!!

f1bekir
01.03.2010, 23:34
Mehdi bu başlığı mutlaka samimi bir tepki neticesinde açmıştır eminim ki, fakat asıl mesleği inşaat olan bir kişi olarak ufak çapta bir bilgiçlik taslayayım:)

Söz konusu binaların durumunu tam olarak bilemiyorusam da yukarıdaki açıklamaya bakılacak olursa ayakta duramayacak vaziyette olduklarını anlıyoruz. Dolayısıyla bu durumda olan bir binaya restorasyon yapılamaz..

Yıkıp tamamen aynı şekilde yeniden yapılabilmesi (Restitusyon) içinse birinci derece tarihi eser olması gerekir. Yukarıda gördüğüm binaların bu sınıfta olduklarını da pek sanmıyorum açıkçası..

Yani durum bundan ibaret..

Bahsettiğim bu tarz bir açıklamaydı, teşekkür ederim.

Çünkü Ortahisar'da yürütülen bir restorasyon çalışması var halihazırda, bu restorasyon projesine tezat oluşturacak biçimde bu binaların yıkılması çok saçma. Mutlaka bahsettiğiniz gibi teknik bir açıklaması olmalı diye düşünüyorum.

f1bekir
01.03.2010, 23:41
Eleştirinde gayet haklı olabilirsin. Ancak şöyle bi örnek vermem gerekirse bu bahis olan binaları kanser bulaşmış bir uzvun olarak kabul et. Eğer doktorun sana bu kanserli bölgeyi almamız gerekiyo dese sen ona yok sen burayı temizle ben öylede idare edrimmi dersin? Hiç sanmıyorum....

Abi bana yazdın heralde?

Evet, tıpta kanserin cinsine ve evresine göre tedavi şekilleri değişir. Bazı kanserleri bölgesel olarak temizleyince de tam şifa sağlanabilir. Böyle bir durumda tabii ki uzvumu korumaya çalışırım. En azından bize böyle öğrettiler.

Bu tip örneklere gerek de yok zaten abi. Söylemeye çalıştığım, eğer bu binalar restorasyonla ayakta duramayacak kadar harap halde ise zaten kimse niye yıkıyorsunuz demez. Ancak yapılan açıklamada böyle bir bilgi yer almadığı için burada boşuna yoruyoruz kendimizi, gereksiz yere tepkiler veriyor, hatta birbirimizle tartışıyoruz. İstediğimiz sadece doyurucu bir açıklama.

Great White arkadaşımız da arzu ettiğimiz türden bir açıklama yapmış zaten, teşekkür ederiz.

mashal61
01.03.2010, 23:48
Herkes teknik direktördü, şimdi de mühendis mi oldunuz?

Şenol Altunsoy
01.03.2010, 23:50
Soner bana çok yıkılacakmış gibi gelmedi ama haklı olabilirsin bunun için binanın durumunu net olarak bilmek lazım

OLCAY ÇAKIR
01.03.2010, 23:55
Bu başlık, bir misyonu var ise, onu da tamam eyledi...

Konuştuk ettik..

Zararı yok, faydası çok...

Merak ettik...

Tuhaf bulduk...

Sorduk, irdeledik...

Arada siyaset yapmayın diye ikaz etmek suretiyle siyasetten bizi iteleyenler oldu saolsunlar...
Onlara minnettarız... Çok dikkatliyiz artık...
Çıt çıkarmadan sorup çekiliyoruz:).

*Fotoda dozer epeycene zorlanıyordu gibi:)

Umarım bir açıklama gelir ve bizler amacımıza ulaşmış oluruz...

metinbay61
01.03.2010, 23:56
bu zihinyetten stad bekledik biz bide...durum çok ama çok vahimmiş meğersem...

belediye nedir? belediyenin görevleri nelerdir? tarihin önemi nedir?

önümüzdeki 3 yıl yöneticilerden tek bir beklentim var yukardaki 3 sorunun cevabını öğrensinler...

Tangerine Dream
02.03.2010, 00:00
Başlıktaki habere sıcağı sıcağına yapılan ilk yorumlar futbolcuların maçlardan hemen sonra terleri soğumadan yaptıkları açıklamalara benziyorken bu son sayfadaki, özellikle Great White'ın yazdıklarından sonraki yorumların daha akl-ı selim olduğu gözlenmekte.

OLCAY ÇAKIR
02.03.2010, 00:03
Siz yazdınız mı?

Sıcak yada soğuk, oldumu bir fikriniz bu konuda?

Yoksa, toparlar giderim tezgahı ben kapatırım mı diyoruz?

Ben merak ettim hakikaten bu konu hakkındaki görüşünüzü?

Yazdı iseniz de okumak isterim hangi sayfada ise...

Evet?
Başlıktaki habere sıcağı sıcağına yapılan ilk yorumlar futbolcuların maçlardan hemen sonra terleri soğumadan yaptıkları açıklamalara benziyorken bu son sayfadaki, özellikle Great White'ın yazdıklarından sonraki yorumların daha akl-ı selim olduğu gözlenmekte.

mehmets61
02.03.2010, 00:05
bina banada pek tarihi bir yapı gibi gelmedi.

İskender66
02.03.2010, 00:06
Soner; 8 sayfa içinde hem teknik olarak, hem mantık olarak, hem siyaset yapmayarak, hemde objektif olarak en çok senin yorumunu beğendim. Bizleri aydınlattığın için teşekkürler. ;) Yoksa bu konu gereksiz yere uzayıp siyasete doğru yol alacaktı. :)

OLCAY ÇAKIR
02.03.2010, 00:09
Vay İskender66...

Siyasetin ara yüzü...

Siyasete kayan hiçbişey yok burda...

Buram buram siyaset yapıp, milleti yargılamıyormusunuz, hayranlıkla izliyorum...

Hele Gökçek lafı hiç geçmedi.. Aman kaygılanmayasın...

Ben senin yerinede takip ediyorum :)
Soner; 8 sayfa içinde hem teknik olarak, hem mantık olarak, hem siyaset yapmayarak, hemde objektif olarak en çok senin yorumunu beğendim. Bizleri aydınlattığın için teşekkürler. ;) Yoksa bu konu gereksiz yere uzayıp siyasete doğru yol alacaktı. :)

Tangerine Dream
02.03.2010, 00:10
Siz yazdınız mı?

Sıcak yada soğuk, oldumu bir fikriniz bu konuda?

Yoksa, toparlar giderim tezgahı ben kapatırım mı diyoruz?

Ben merak ettim hakikaten bu konu hakkındaki görüşünüzü?

Yazdı iseniz de okumak isterim hangi sayfada ise...

Evet?

Sıcak ya da soğuk bir fikir yazabilmek için önce Trabzon'da olmam ve bahsi geçen yapıyı yakından görmem gerek. Fotoğraf yapının durumu ile ilgili net bir fikir vermiyor zira. Bu konudaki yorumları ilk sayfadan itibaren okudum, sadece gözlemimi açıkladım.

OLCAY ÇAKIR
02.03.2010, 00:12
Bu arada Soner Grite White'nın her yorumu güzeldir... Etkilidir...

Bunu gecenin notu olarak düşeyim dostlar..

Sonra alınmaca gücenmece olmasın... Şaşırmaca hiç olmasın emi?

OLCAY ÇAKIR
02.03.2010, 00:15
Bakın ben bunu başaramıyorum.
Bir çok dostum da başaramıyor..
Bir foto, bir görüntü, bir haber üzerine saatlerce üretip duruyoruz...

Geceye güzel bir not düştünüz...
Yerinde tetkik...

Teşekkürler...
Sıcak ya da soğuk bir fikir yazabilmek için önce Trabzon'da olmam ve bahsi geçen yapıyı yakından görmem gerek. Fotoğraf yapının durumu ile ilgili net bir fikir vermiyor zira. Bu konudaki yorumları ilk sayfadan itibaren okudum, sadece gözlemimi açıkladım.

Şenol Altunsoy
02.03.2010, 00:18
Yahu inanılacak gibi değil arkadaş duyarlılık gösterip önemli bir konuya dikkat çekmiş

Birileri geyik yapmış ötekisi partime dokunmayın diye bas bas bağırmış

Soner sende araya gidicen şimdi :)

Nöbetçi siyaset yapmayıncılar bu tür başlıklar konusunda çok duyarlılar

12 Eylül mü geldi ne?

Murat Hızal
02.03.2010, 00:19
Ben Soner Abi'nin açıklamalarından sonra dahi aklı selim olamıyorum.

Tehdit arz eden binalar yıkıldı.

Yıkılan binaların yerleri kime peşkeş çekilecek bekleyip görmek lazım.

Biri siyaset mi dedi yok canım ne alakası var.

İskender66
02.03.2010, 00:24
Vay İskender66...

Siyasetin ara yüzü...

Siyasete kayan hiçbişey yok burda...

Buram buram siyaset yapıp, milleti yargılamıyormusunuz, hayranlıkla izliyorum...

Hele Gökçek lafı hiç geçmedi.. Aman kaygılanmayasın...

Ben senin yerinede takip ediyorum :)
Başlığa benim gelmeyi bekliyorsunuz gibi bir haliniz var. Sizi zor durumda bırakmamak ve daha fazla bekletmemek için geleyimde iki satır birşeyler yazayım istedim :) Giderayak gene bana lafı sokuşturdunuz ya neyse :)
Daha uzun yazmak isterdim ama vaktim yok. Yatmadan önce tahmin başlığını yetiştireyim diye uğraşıyorum. Size hayırlı geceler.

Tangerine Dream
02.03.2010, 00:26
Yahu inanılacak gibi değil arkadaş duyarlılık gösterip önemli bir konuya dikkat çekmiş

Birileri geyik yapmış ötekisi partime dokunmayın diye bas bas bağırmış

Soner sende araya gidicen şimdi :)

Nöbetçi siyaset yapmayıncılar bu tür başlıklar konusunda çok duyarlılar

12 Eylül mü geldi ne?

Evet, arkadaş duyarlılık örneği göstererek önemli bir konuya dikkatimizi çekmek istemiş. Ama sizin tabirinizle, diğer "birileri" de ele geçen fırsatı en iyi şekilde değerlendirmeye çalışmış. Tıpkı Okay Karacan'ın skandal maç anlatımı, Faruk Özak İstifa başlıklarındaki gibi.

OLCAY ÇAKIR
02.03.2010, 00:27
İyi uykular İskenderim:)

Seni bu halinle seviyorum ben.. Beni hiç yanıltmıyorsun....

Aynı gole zıplıyoruz dostum... Bu bana yeter...

Keşke aynı fotoğrafa da, aynı tepkiyi verebilsek ön yargısız...

Haklı yada haksız olmak umrumda değil benim...

Ama siyaset mi yapıyorum Ankaragücü'de olanları yazarken a benim güzel kardeşim sen söyle?

KUTADGU
02.03.2010, 00:29
Bu başlıklarda "siyaset yapmayın" lafı fena halde geyiğe sarmaya başladı hani.

f1bekir
02.03.2010, 00:30
Ben Soner Abi'nin açıklamalarından sonra dahi aklı selim olamıyorum.

Tehdit arz eden binalar yıkıldı.

Yıkılan binaların yerleri kime peşkeş çekilecek bekleyip görmek lazım.

Biri siyaset mi dedi yok canım ne alakası var.

Abi sanmıyorum. Çünkü yukarıda da bahsettiğim gibi Ortahisar'da yürütülen bir restorasyon projesi var şu anda, hatta anladığım kadarıyla bu yıkımlar da aynı proje çerçevesinde yapılıyor. Ortahisar'ı tamamen yenilemeye çalışıyorlar. Hatta Trabzon valisi bu proje için ''Bu bir kentsel dönüşüm projesi değil, Ortahisar tarihini yeniden kazanma projesidir'' gibi bir laf sarfetmişti.

Yine de bekleyip görmek lazım tabi.

albatros
02.03.2010, 00:34
''Ortahisar tarihini yeniden kazanma projesi''
yıkarak tarihi kazanma projesi de bize özgü heralde.

Şenol Altunsoy
02.03.2010, 00:34
Evet, arkadaş duyarlılık örneği göstererek önemli bir konuya dikkatimizi çekmek istemiş. Ama sizin tabirinizle, diğer "birileri" de ele geçen fırsatı en iyi şekilde değerlendirmeye çalışmış. Tıpkı Okay Karacan'ın skandal maç anlatımı, Faruk Özak İstifa başlıklarındaki gibi.

Vaktin varsa biraz daha açsan malum yaş kemale erdi

Jeton biraz geç düşüyor

İsmail Alkan
02.03.2010, 00:36
Konunun tam detayını bilmeden saatlerce tartışmışız :)

Aslında olay çok basitti.Anıtlar yüksek kuruluna binanın tarihi durumunu, belediye başkanımıza da anıtlar kurulundan alacağımız cevaba göre sorumuzu yönelterek alacağımız cevaplara göre yoğunlaşabilirdik.

Örneğin ;2016 dolayısıyle nasıl ki "net" başlıklar açıldıysa ona göre sağlıklı bir şekilde başlık açıp tartıştığımız gibi :)

Neyse, yarın her ikisinide öğrenir paylaşır, bizde yorumumuzu yaparız :)

Murat Hızal
02.03.2010, 00:37
Vaktin varsa biraz daha açsan malum yaş kemale erdi

Jeton biraz geç düşüyor

Abi aslında gayet açık,siyasete kaymayın! deniliyor.

Birileri rahat rahat üstümüzde Jet Ski yaparken biz siyasete kaymayalım,çok ayıp.

Kaya
02.03.2010, 00:38
Yıkılan binaların yerine yapılacak projelere de bir bakmak lazım. O zaman gerçekten yazık olduğunu anlayacağız sanırım. Belediyelerin web siteleri var. Açıkçası daha net ve şeffat bilgilendirmeler yapılabilirdi...

İskender66
02.03.2010, 00:40
İyi uykular İskenderim:)

Seni bu halinle seviyorum ben.. Beni hiç yanıltmıyorsun....

Aynı gole zıplıyoruz dostum... Bu bana yeter...

Keşke aynı fotoğrafa da, aynı tepkiyi verebilsek ön yargısız...

Haklı yada haksız olmak umrumda değil benim...

Ama siyaset mi yapıyorum Ankaragücü'de olanları yazarken a benim güzel kardeşim sen söyle?
Abi bende seni bu halinle seviyorum. Yazılarını ilgiyle takip ediyorum. Pek çok konuda doğru ve objektif yorumlar yapıyorsun. Benim mesajım sana değildi ama sana yazdığımı sanıp mesajı üstüne aldın.. Ben konuyu takip ettiğim halde hiç yazmadım 8 sayfadır. Olayın iç yüzünü bilmediğim bir konuda yazmak istemem. İki görüşte aşırı uçlar olayı farklı yöne çekerken Soner'in teknik olarak yazdığı mesaj mantığıma yatınca ona teşekkür mahiyetinde yazmaya karar verdim. Ayrıca herkes her konuda aynı görüşte olmayabilir ama özellikle Trabzonspor hepimizin ortak noktası.

albatros
02.03.2010, 00:41
siyaset, siyaset, siyaset...
ey sevgili siyastçiler
Sadri Şener'in, Baydemir'i ziyareti bas bas eleştirilirken nerdeydiniz?
mesele siyasetse baydemir (iti) de bir siyasi partinin belediye başkanı değil miydi?
niye orda da atılmadınız siyaset yapılıyor dtp'ye laf söyleniyor diye?
veya niye başkanı eletirdiniz bu adamı ziyaret etti diye?
işinize gelince siyaset, işinize gelince muhabbet.yok öyle çifte standart.

Erdem Koltuk
02.03.2010, 00:45
ey sevgili siyastçiler
mesele siyasetse baydemir (iti) de bir siyasi partinin belediye başkanı değil miydi?
Ben bunu bir türlü anlatamadım buralarda.

Murat Hızal
Abi sanmıyorum. Çünkü yukarıda da bahsettiğim gibi Ortahisar'da yürütülen bir restorasyon projesi var şu anda, hatta anladığım kadarıyla bu yıkımlar da aynı proje çerçevesinde yapılıyor. Ortahisar'ı tamamen yenilemeye çalışıyorlar. Hatta Trabzon valisi bu proje için ''Bu bir kentsel dönüşüm projesi değil, Ortahisar tarihini yeniden kazanma projesidir'' gibi bir laf sarfetmişti.

Yine de bekleyip görmek lazım tabi.

2016 yı da bekleyip gördük.

Doğru veya yanlış bu işin takipçisi olunacağına dair bir kamuoyu oluşturulursa, inanın hiç kimse biz yaptık oldu diyemez.

mashal61
''Ortahisar tarihini yeniden kazanma projesi''
yıkarak tarihi kazanma projesi de bize özgü heralde.
O arkadaş sanırım yıkmaktan değil, restore etmekten bahsetmiş. Bu proje değil, başka bir projeyi dile getirmiş yanılmıyorsam.

mashal61
02.03.2010, 00:49
Maksat üzüm yemek değil, bağcıyı dövmek.:rolleyes:

Murat Hızal
02.03.2010, 00:50
Konunun tam detayını bilmeden saatlerce tartışmışız :)

Aslında olay çok basitti.Anıtlar yüksek kuruluna binanın tarihi durumunu, belediye başkanımıza da anıtlar kurulundan alacağımız cevaba göre sorumuzu yönelterek alacağımız cevaplara göre yoğunlaşabilirdik.

Örneğin ;2016 dolayısıyle nasıl ki "net" başlıklar açıldıysa ona göre sağlıklı bir şekilde başlık açıp tartıştığımız gibi :)

Neyse, yarın her ikisinide öğrenir paylaşır, bizde yorumumuzu yaparız :)

Sayın abim; tartışmamıızın bu konuda fikir yürütmemizin ''Yetkililere bakın biz buradayız ve yaptıklarınızı takip ediyoruz'' mesajını vermemizin herhangi bir sakıncası olduğunu düşünmüyorum.

Tabi ki yarın bir gün açıklamalar yapılır,hepimiz ikna olur ve '''Evet biz hatalıymışız,yapılan proje çok güzelmiş ve uygulanması faydalıdır'' dersek bize ne gibi bir zararı olur?

Ben kendi adıma verilecek cevapları büyük bir merakla bekliyor olacağım.

İsmail Alkan
02.03.2010, 00:51
Bir şeyi anlamakta zorlanıyorum.

Bir inşaat, yıkım başlığını neden sonunda siyasete bulaştırıyoruz acaba ?

Kararın yanlış veya doğru olduğunu siyasete bulaşmadan eleştiremiyormusyuz ?

DNA-TS
02.03.2010, 00:52
yıkmak en basiti ama yerine yapılacak projenin ne olduğuda önemli.
benim aklıma takılan trabzon gibi yapılaşmanın yozlaşmış olduğu bir yerde eskiden kalma tarih kokan en azından görüntüsüyle şimdiki binalardan farkı olan bu tip yapıları yıkmak yerine restitüsyon, restorasyon gibi çalışmalar yaparak koruma altına almak böyle yapılardan bir bütünlük oluşturarak şehrin geçmişi ile geleceğini yanyana yaşatmak daha hoş olurdu diye düşünüyorum.iyi bir örnek olmayacak ama nasıl istanbulda tarihi yarımada var trabzondada böyle bir bölge olmalı ama kentsel dönüşüm adıyla her yer silinip süpürülüyor.gecekondu tarzı yapılaşmaları yıkmaya eyvallah ama dediğim gibi en azından görüntüsüyle zenginlik kazandırabilecek yapılar korunmalı.cuma günü istanbul adalar belediyesinin davetlisi olarak gittik ve oradaki korumaya alınan ,aynı bu resimdeki gibi yıkılmakta olan yapıları tekrar topluma kazandırmak isteyen belediyeye restorasyon ve röleve çalışmalarına yardım amaçlı proje çalışmalarına katıldık.konuyu biraz saptırmış oldum belki ama tarih kokan bir şehir olması için tarih kokan yapılara yeterli ilgi alaka gösterilmeli...

Şenol Altunsoy
02.03.2010, 00:57
Bir şeyi anlamakta zorlanıyorum.

Bir inşaat, yıkım başlığını neden sonunda siyasete bulaştırıyoruz acaba ?

Kararın yanlış veya doğru olduğunu siyaseti bulaşmadan eleştiremiyormusyuz ?

Valla İsmail yazılanları okuduysan bir kaç mesaj dışında öyle siyaset falan yapılan bir mesaj yoktu zihniyet eleştiriliyordu ki bu gayet doğal ama bu yapılınca bazı arkadaşlar gocunuyor nedense . Bu zihniyet yani bu konuyla ilgili bu tür yerleri yıkan zihniyet başka türlü nasıl eleştirilebilir ki mesela çıkıp birileri siyaset yapmamak ya da yaptırmamakta siyasettir diyebilir o zaman bu tür başlıkları hiç açmayalım en iyisi

OLCAY ÇAKIR
02.03.2010, 00:59
Herkese iyi geceler:)

Şenol Altunsoy
02.03.2010, 01:00
Herkese iyi geceler:)

İyi geceler Olcay

Travelair
02.03.2010, 01:13
Vay be güzelim binayı yıkıyorlar. Neymiş? Tehlike arzediyormuş. Görüntüyü bozuyormuş. Diğerlerinin yanında evet görüntüyü bozuyor. Marifete bak

Emre EFENDİOGLU
02.03.2010, 01:21
Bir şehre havasını veren bence restore edilmiş eski binalarıdır. Avrupda şehirlerde özellikle eski binalar korunur ki şehrin havası kaybolmasın. Bence bu binalarda restore edilmeliydi. Şimdiki beton yığını binalardan çok daha güzel bu binalar.

Sevdamız_Bir
02.03.2010, 01:42
Belediye tarafından yıkılan bu eski binalar restore edilip Trabzon şehrimize tekrar kazandırılamaz mıydı? Bunu merak ediyorum. Yıkmak bana göre en kolay iş. İşin kolayına kaçmaktır yani.

Burçak
02.03.2010, 09:28
yerim bütün partileri yaaa. nefret ediyorum siyasettende partilerin hepsindende.
benim partim Trabzonspor okadar..

Tarihi binaların yıkılmasınada hiç bir şekildede anlam veremiyorum.
Zaten adı üstünde Tarihi. eski döküntü olmaları çok normal.
sizin göreviniz o eski döküntü binaları toparlayıp ayakta dimdik duracak şekile getirmektir.
Bu olan Nuri Albayrakın iş yapamıyoruz diyeTsClubları kapatmasına benzemiş.
Ortahisarın eski haliyle yeni halini görenler bilir.
o mahallede ara sokaklarda sonradan yapılan gece kondu tipi evler yıkıldıktan sonra, ortaya çıkan Kanuni evi ve diğerleri..
Müthiş bir güzellik çıktı ortaya restorasyonlarıda yapıldıktan sonra..

Evet Trabzonda yıkılması gereken çok fazla yer var.
ama bunlar Tarihi binalarımız olamaz olmamalı!

OLCAY ÇAKIR
02.03.2010, 10:05
Dün Ganita'daki ilgili ama raitingi düşük başlığa yazmıştım..
Tekrar etmek istiyorum...
Zira takıkımdır ben...

Rektör'ü KTÜ'nün, Ankara'daki Rahmetli İhsan Doğramacı'nın cenazesinde var mıydı?
Çelenk'i ya da?

Merakımdan soruyorum...

SEDAT
02.03.2010, 10:08
Dün Ganita'daki ilgili ama raitingi düşük başlığa yazmıştım..
Tekrar etmek istiyorum...
Zira takıkımdır ben...

Rektör'ü KTÜ'nün, Ankara'daki Rahmetli İhsan Doğramacı'nın cenazesinde var mıydı?
Çelenk'i ya da?

Merakımdan soruyorum...

- Abi bak sen yine siyasete getiriceksin işi :D

Jade
02.03.2010, 10:30
Binanın hiç de öyle tehlike arzeder gibi bi hali yok. aksine dimdik ayakta. çok üzüldüm. bizim çözüm anlayımız sadece "yık yap-sök yap" tan ibaret.

Külünkoğlu
02.03.2010, 10:31
Balat İstanbul'un en çarpık en bitişik yerlerinden biridir öyle ki bir araba zor geçer sokaklarından, binalara 3-4 kat daha atsanız gökyüzü gözükmez çatılar birleşir o derece çarpıktır.

Unesco ve AB'den 700 Milyon $ teklif edildi aynen koruyun ve eski binaları onarın diye.

a f s
02.03.2010, 10:32
Ben yıkılanlar kadar yapılanlara da dikkat çekmek isterim.

Trabzon gibi tarihi bir şehrin dokusuna uygun olmayan, estetik yoksunu o koca apartmanlar Trabzon'a hiç yakışmıyor.

Zamanında İtalyan şehir mimarlarını büyüyen Trabzon için bir şehir planı çizmeleri için çağırmışlar. Adamların önerisi mevcut şehire hiç dokunmayın, şehir sahil boyunca doğuya ve batıya doğru büyüsün olmuş.

İçinde geyiklerin yaşadığı bahçeli güzelim evler gitti, şehirdeki yeşillik parklarla sınırlı kaldı maalesef.

Trabzon'un kaybettiği değerli mimari eserlerine yerine yapılanlar tam bir felaket. Meydandaki Suluhan mesela dünyada iş merkezinin girişinin bu kadar gizlendiği içinde ferah bir mekan eksikliği dışında estetik yoksunu başka bir bina var mıdır acaba? Ya o otoparkı olmayan yüksek apartmanlar.

Bari gelecek adına yaşanır bir şehir için planlar yapılsa.

İHTİLALL
02.03.2010, 10:33

Süleyman,

Dün o binanın ne olduğunu,

Niye yıkıldığını,

Tarihi değerini sordum..

Fakat cevap veren olmadı..

Belliki eski binanın yıkımına üzülen arkadaşlar,

Öylece tepki vermişler..

Kendi adıma,balıklama atlayacak yaşı geçeli çok oldu..

Burada ,kimin hangi amaçla,hangi mesajı yazdığını az çok,bizde anlayabiliyoruz ,herkes kadar..

Ve bizimde bir samimiyet ölçümüz var kendimize göre..

Dün yazdıklarımın hiçbiri geyik değildi,muhabbetvari sözlerdi tanıdığım,sevdiğim üyelerle..

Bazı mesajlar olmuş,teknik detaylara daha vakıf olduğunu iddia edenlerce..

Ve İsmail (bir güzel insan)ben bir bakayım demiş..

Yine,Murat kardeş orada başka resterasyon çalışmaları olduğunu,bu binanın ise yıkıldığını yazmış..

Görmek lazım ne,nedir diye..

Şimdi,kınama mesajını bir daha gözden geçirmeni rica edeceğim..

Seni çok sevdiğim için,bu mesajı yok sayıyorum..
Anlık tepki sayıyorum..

Eğer hala aynı kınama fikrindeysen,tekrar yazmanı rica ediyorum..

O zaman bende ,gereken cevabı yazma fikriyatı git-gellerine takılmayı düşünüyorum..

a f s
02.03.2010, 10:34
Balat İstanbul'un en çarpık en bitişik yerlerinden biridir.

Unesco ve AB'den 700 Milyon Euro teklif edildi aynen koruyun ve eski binaları onarın diye.

Balat'ın en büyük şansı zamanında bir türlü giderilemeyen Haliç'in kokusu oldu, yoksa şimdiye kadar kalır mıydı bu haliyle?

albatros
02.03.2010, 10:34
Balat İstanbul'un en çarpık en bitişik yerlerinden biridir.

Unesco ve AB'den 700 Milyon Euro teklif edildi aynen koruyun ve eski binaları onarın diye.

:alkış:
edit...neyse

SEDAT
02.03.2010, 10:41
- Bizimkiler parayı alırlar yinede yıkarlar ....

albatros
02.03.2010, 10:43
kendi mesajlarımı alıntılamak gibi bir huyum yoktur.ama hala siyaset yapıyorlar diye her olayı örtbas etmeye çalışanlara inat sürekli bu mesajımı alıntılayacağım.ısrarla aşağıdaki soruma cevap bekliyorum...

ey sevgili siyastçiler

Jade
02.03.2010, 10:44
Ben belediyeye tepkimi belirtir şekilde mesaj attım. lütfen siz de tepkinizi belirtin. Bu şehir sadece bizim başka kimsenin değil!!

f1bekir
02.03.2010, 10:47
Ben belediyeye tepkimi belirtir şekilde mesaj attım. lütfen siz de tepkinizi belirtin. Bu şehir sadece bizim başka kimsenin değil!!

Ben de dün yollamıştım ama henüz bir cevap gelmedi. Bu işin mantıklı bir açıklamasını bekliyoruz!

Hekimoğlu
02.03.2010, 10:47
Akçaabat Orta Mahalle yıkılan binanının benzerlerinin olduğu harika bir miras Allah bu mahalleyi bunların ne özelliği var sadece eski bunlar diyen zihniyetin hışmından korusun.

http://www.trabzon.org/akcaabat/i/akcaabat-orta-mahalle-Trabzonevleri.jpg

Badaloğlu
02.03.2010, 11:12
Akçaabat Orta Mahalle yıkılan binanının benzerlerinin olduğu harika bir miras Allah bu mahalleyi bunların ne özelliği var sadece eski bunlar diyen zihniyetin hışmından korusun.

Nasılda alımlı duruyorlar... Sanki genç kızınların kaçamak bakışlarla manitalarını süzüyor, gibiler...

Kar'da pek güzel yakışmış mahalleye...

OLCAY ÇAKIR
02.03.2010, 11:20
Ahmet, şair oldun memleket fotolarını görünce...

Aslını görsen, hemen oracıkta kitap yazarsın sanırım:)

İHTİLALL
02.03.2010, 11:28
Bu arada,an itibari ile ,ganitadaki Trabzon'dan haberler başlığında, konunun ele alınış şeklini ve genel başlığına taşınması talebini okudum..

"Başlık neden ganitada değil" sorumun yarattığı tepkiyi şimdi daha iyi anlıyorum..

Ama,orada da farklı birşey yok..

Biraz daha fazla "yuh" var..

Hekimoğlu
02.03.2010, 11:32
Biz bu konulara duyarlılığımızı kaybetmeyelim 2016 da Trabzon yok kimsenin gıkı çıkmaz tarihi binalara kepçe girer kimse umursamaz benim memleketimde, bari biz bu kervana katılmayalım.

Atalay
02.03.2010, 11:33
Elin adamı 500 yüz yılık binaları ayakta tutmak için milyonlarca euroyu dozerle yapıların önüne döküp harcıyor...

Biz 100 yıllık bilemedin 150 yıllık binaları dozerle aşşagıya alıyoruz...

Arkadaşlar fotoğraf önümüzde gayet güzel bir mimari ve esnetikle yapılmış çatısı ile kapısı ile bahçe duvarı vede merdivenleri ile gayet şık vede güzel bir yapının böğrüne dozer sokmuşlar...

Neymiş tehlike arzediyormuş...

Tehlike arz ediyorsa güçlendir ruh kat yaşam kat içine işlev kat...

Yıkma kardeşim onar....

Benim köyümde altı taştan üstü ahşaptan olan güzelim eski evleri el birliğiyle yıkıp yerlerine ucube beton apartmanlar dikilirken köyün kahvesinde tüm akrabalarıma sövmüştüm nerdeyse beni linç edeceklerdi..

Daha o zaman 18 yaşında bir delikanlıydım ben görüyordum yaşananları ama gözlerini apartman bürümüş gurbetçiler göremiyordu...

Sonra Köy derneğinde yönetici oldum yine aynı şekilde mücadele ettik yine tepki çektik...

Sonra cebimden normal şartlarda sıfır yeni bir beton ev yapmak yerine eski köhne ahşap evime bir ton para harcayıp ayağa diktim...

Şimdi o beton evleri diken insanların çoçukları torunları bizim evin dibine gelip izin isteyip fotoğraf çektiriyorlar...

Bende onların babalarına dedelerine selam söylüyorum...

Mehdi
02.03.2010, 11:36
Can alıcı nokta.

OLCAY ÇAKIR
02.03.2010, 11:39
Veysel abi, başlığın taşınmasında katkım oldu.. Önerim oldu...

İyiki de olmuş...

Daha fazla arkadaşımızın fikrini aldık, bilgisine başvurduk...

Ve dahi, bir çok arkadaşımızın o inanılması güç objektifliğine tanık olduk...

Bizimkisi FOTO yorumlama...

Hayatımız böyle değilmi zaten?..

Neyin içindeyiz ki birebir?

Ya duyarız, ya okuruz ya da görürürüz...

Ama mutlaka konuşur, fikir yürütürüz...

Ben de bir fotoğrafta herkesin çok farklı şeyler gördüğünü çooook evvelden öğrenmiş biriyim...

Bu başlık misyonunu tamamlamıştır...

Hemde layıkıyla...

İHTİLALL
02.03.2010, 11:40
Haydaa,

Ben de yayalaya yapılan yeni iğrenç evler ,

Ve onların yapımına sözlü onay veren(Obama hafif kalır yanında)nuhtara,

Yayalanın içine ediyorsunuz,diye diklenmiştim..

Hemde,benimde içinde bulunduğum Trabzon'un en arıza sülalerinden birine,

Forumda ne çok deli varmış..

albatros
02.03.2010, 11:41
ben hala soruma yanıt bekliyorum...
ayrıca şunu da farkettim bu forumdan çok iyi avukatlar çıkar.ipten adam alabilecek kapasitede hem de :)

albatros
02.03.2010, 11:44
Bu arada,an itibari ile ,ganitadaki Trabzon'dan haberler başlığında, konunun ele alınış şeklini ve genel başlığına taşınması talebini okudum..

"Başlık neden ganitada değil" sorumun yarattığı tepkiyi şimdi daha iyi anlıyorum..

Ama,orada da farklı birşey yok..

Biraz daha fazla "yuh" var..

üslup eleştirisinde bulunuyorsanız ben de size bir eleştiride bulunayım.
Teofilo'ya ısrarla Profilo, Bosch demeniz de sanırım benzer sorunun ürünü.

İHTİLALL
02.03.2010, 11:46
Eyvallah Olcay..

Bişe mi dedum ya?!..

Ama Süleyman işi abartmış,

İşi geyiğe dökme ithamı,çok anlamsız..

Çevrecilik iyi güzel de,distribütorlüğü dağıtılmıyor,ya da frençeyzing mi nedir i..

Bir Sümela,Uzungöl,Ayder,Artvin,Kaçkar vs. müdavimine,tarihi eserin yıkımına geyik yapıyorsun ithamı yaftadır..

Gelsin hele o Süleyman ..

O ğa bişe diyeceğum..

poetricus
02.03.2010, 11:49

2016 diye haykırıyorduk ya hani?
Ben çok şey istediğimizi farkettim.Özür diliyorum.

Vaktiyle arşivlerini atık kağıt olarak Bulgaristan'a satmış olan güzel ülkemin güzide memleketi tarihi binaları böbürlene böbürlene yıkıyor.

70 yılda alınan mesafe...

Şükürler olsun ki 1967 projeyle gelmemişti Sayın Başkan.

Badaloğlu
02.03.2010, 12:11
Ahmet, şair oldun memleket fotolarını görünce...

Aslını görsen, hemen oracıkta kitap yazarsın sanırım:)

Kitabı bilmem ama tarihe şahitlik eden Safranbolu, Göynük, Mudurnu, Beypazarı evlerini görünce, insan şair olmayacakta, ne yapacak?

Safranbolu'nun, Göynük'ün kesme taş sokaklarında bu güzel evleri izleyerek dolaşırken, sanki geçmişin içinde kaybolup gidiyorsun, masal alemindeymişsin gibi geliyor insana... Çok keyif verici, harika ötesi bir duygu selinde kaybolup gidiyorsun.

Ecdat öyle incelikler düşünmüşki akıllara zarar... Mesela eski Osmanlı evlerindeki bu binaların kapılarına biri büyük, biri küçük 2 tokmak koymuşlar.Küçüğü çaldığında daha tiz ve ince bir ''doc, doc, doc'' sesiyle eve gelenin bayan olduğunu, ama kapıdaki büyük tokmak'ın ''DOC, DOC, DOC'' tarzındaki daha kalın tıklanmasından eve gelen kişinin erkek olduğunu anlıyorsun.

Ecdatımızın bu ince düşüncesi karşısında bizim şairliğimizin esamesi okunabilir mi?

Travelair
02.03.2010, 12:28

Gözden kaçmış. Sorun değil

Selim Turan
02.03.2010, 12:53
Anlamadığım olay, madem tüm eski binaları yıkıyorlar neden, bir çok restore edilmiş olarak gördüklerimiz halen ayakta. Mesela ilk resimde dikkat edin. yıkılan evin karşısındaki sırada kaç tane restore edilmiş bina var. Belkide kurtarılamayacak bir evdi. Konu hakkında ne kadar bilgimiz var ki yorum yapıyoruz. Aramızda konuya hakim birisi çıkıp değerlendirmesini, yıkılan evlerin durumlarını anlatması gerek.

Ayrıca yine ilk resimdeki ekskavatörün yıktığı bina gerçekten güzel bir mimariye sahipmiş içim yandı doğrusu.